Academic literature on the topic 'Закарпаття'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Закарпаття.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Закарпаття"

1

Коваль, Катерина Петрівна. "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ЗАКАРПАТТЯ В УМОВАХ ВІЙНИ: МІГРАЦІЯ, ПЕРЕМІЩЕННЯ БІЗНЕСУ Й ЕТНІЧНА ДИНАМІКА". Acta Academiae Beregsasiensis: Geographica et Recreatio, № 2 (24 червня 2025): 45–56. https://doi.org/10.32782/2786-5843/2025-2-4.

Full text
Abstract:
Актуальність дослідження: повномасштабне російське військове вторгнення в Україну суттєво змінило повсякденне життя Закарпаття. Імовірно, тисячі місцевих жителів покинули свою батьківщину, а паралельно сотні тисяч внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з охоплених війною територій знайшли притулок у регіоні. Слідом за населенням на Закарпаття почав переїжджати й бізнес, майже 400 компаній перенесли свою діяльність в область, яка вважається найбезпечнішим регіоном країни. Усі ці зміни позначаються на етнічних та економічних процесах в області. Предмет дослідження: особливості соціально-економічних змін на Закарпатті, а також міграційних тенденцій та етнічних процесів. Мета дослідження: виділити основні міграційні тенденції, які мають значний вплив на соціально-демографічну трансформацію в області. Крім того, особливу увагу приділили аналізу ділового життя Закарпаття, акцентуючи увагу на діяльності угорських підприємців. Основна мета роботи полягає в тому, щоб дослідити, (1) як ці процеси сформували соціальні, етнічні й економічні відносини в досліджуваному регіоні; (2) які основні характеристики мають нові соціально-економічні процеси на Закарпатті; (3) як геополітична криза змінила становище угорського бізнесу в області. Методологія дослідження: ґрунтується переважно на напівструктурованих інтерв’ю, проведених із закарпатськими підприємцями, а також із представниками ділових і громадських організацій та експертами в галузі. Результати дослідження: на основі емпіричного дослідження відзначається, що частка угорців зменшилася переважно в міських районах, тоді як поселення ВПО концентруються саме там, що призводить до зміни етнічного складу населення. Також стверджується, що оцінка прибуття ВПО й переміщення компаній із постраждалих від війни територій на Закарпаття показує амбівалентну картину. З одного боку, податки, які сплачують переміщені компанії, приносять більше коштів до місцевого бюджету й розвивають інфраструктуру. З іншого боку, через новоприбулих мешканців, багато з яких мають кращі фінансові й інші соціальні ресурси, ніж місцеві жителі, ціни на нерухомість і на послуги значно зросли. Результати дослідження також указують на те, що закарпатці іноді побоюються, що ВПО витіснять їх зі своїх місцевих соціально-економічних позицій. Практичне значення: отримані результати є важливими для визначення поточних соціально-економічних процесів і проблем досліджуваного регіону, а також для подальшого вивчення етносоціальних процесів, можливих майбутніх точок втручання і стратегічного планування. Висновки: хоча з розгорненням повномасштабної російсько-української війни Закарпаття не стало зоною бойових дій, соціально-економічні зміни фундаментально вплинули на всі сфери життя Закарпаття, але особливо на етнодемографічні процеси й обстановку бізнесу. Перспективи подальших досліджень полягають у постійному й поглибленому моніторингу цих процесів, особливо вивченні інтеграції нових жителів області й ефективності релокованих підприємств.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ситник, Олександер. "ДУХОВНО-РЕЛІГІЙНИЙ ЧИННИК В НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОМУ РУСІ НА ЗАКАРПАТТІ ВПРОДОВЖ 1944–1953 рр." Problems of humanities. History, № 10/52 (4 липня 2022): 34–47. http://dx.doi.org/10.24919/2312-2595.10/52.257923.

Full text
Abstract:
Анотація. Мета дослідження полягає у характеристиці духовно-релігійних аспектів національно-визвольного руху на Закарпатті в період 1944–1953 рр. Методологія дослідження ґрунтується насамперед на принципі історизму. Це проявляється, серед іншого, в розгляді історичних явищ і процесів крізь призму динаміки, аналізу взаємозв՚язків між ними та їх взаємообумовленість. Завдяки застосуванню цього принципу досліджено вплив духовно-релігійного чинника на національно-визвольний рух закарпатців упродовж 1944–1953 рр. Також застосовано комплекс методів і прийомів наукового аналізу, що спрямовується на дослідження духовно-релігійного чинника в національно-визвольному русі на Закарпатті впродовж 1944–1953 рр. Наукова новизна полягає у тому, що фактично вперше в історіографії здійснено дослідження, в якому проаналізовано духовно-релігійний чинник у національно-визвольному русі на Закарпатті впродовж 1944–1953 рр. Висновки. Встановлено, що карально-репресивна практика радянської влади щодо греко-католицької церкви та її священнослужителів викликала невдоволення у вірних цієї церкви, які складали більшість населення Закарпаття. Відтак створювалися передумови не лише до різкого несприйняття радянської влади, але й до певних форм спротиву їй. Внаслідок цілої низки обставин національно-визвольний рух ОУН-УПА на Закарпатті не мав значного поширення. Відтак тут не вдалося досягти тісного ідеологічного зв՚язку греко-католицької церкви з осередками національно-визвольного руху. Однак радянська влада активно вела пошук різних мотивів, котрі б сприяли обґрунтуванню необхідності нейтралізації греко-католицької церкви. При цьому, однією із затребуваних з боку влади стала ідея залучення до такого процесу нейтралізації РПЦ. Але більша частина населення Закарпаття, в силу своєї духовно-релігійної спрямованості, проявляла рішуче несприйняття радянської компартійної системи. Відтак складалися передумови поширення з Галичини на Закарпаття національно-визвольного руху. Й відповідним чином, тенденція розвою ОУН в цьому краї, поступово трансформувалася у певні прояви діяльності УПА на Закарпатті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Шумицька, Галина, та Василь Путрашик. "МОВНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ В ПРОЄКЦІЯХ ОНЛАЙНОВОГО МЕДІАПРОСТОРУ ЗАКАРПАТТЯ". Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Філологія 2, № 42 (2019): 118–29. http://dx.doi.org/10.24144/2663-6840.2019.2.(42).118-129.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена огляду важливих мовнополітичних подій в Україні за період «весна-літо 2019 року», серед яких й ухвалення довгоочікуваного закону «Про забезпечення функціонування української мови як дер- жавної». Йдеться також про реакцію на ці події всередині країни та за її межами, зокрема в Росії й Угорщині. Предметом аналізу став контент найбільш відвідуваних новинних сайтів Закарпаття («Uzhgorod.net.ua», «Закарпаття онлайн», «Mukachevo.net», «Перший кабельний», «PMG.ua», «Голос Карпат» та ін.) за цей період з метою виявлення публікацій вказаної тематики та дослідження їх змісту. Так, пильну увагу до мовнополітичної проблематики виявляє сайт Медіацентру УжНУ, що є складником вебпорталу Ужгородського національного університету: у його структурі є окремий розділ під назвою «Мовні справи» з публікаціями широкого тематичного і проблемного спектру. Матеріали цього ресурсу, а також сайту МОНУ активно републікує «Освітній портал Закарпаття», значно розширюючи авдиторію чи- тачів, у тому чисті й за межі області, адже вебресурс входить до джерел наповнення новинної стрічки «UKR.NETу». Найвідвідуваніші новинні ресурси області «Закарпаття онлайн», «Mukachevo.net», «Uzhgorod.net.ua» також демонструють проукраїнський вектор у висвітленні мовної проблематики, переважно перепубліковуючи короткі замітки про найголовніші навколомовні події з інших інформаційних ресурсів зі внутрішніми перехресними гіперпосиланнями на матеріали подібної тематики. І хоч на інших аналізованих сайтах виявлена низка публікацій відчутно проросійського чи проугорського спрямування в аналізованому аспекті, втішає те, що авдиторія вебресурсів, які стоять на твердих державницьких позиціях у мовному питанні, набагато численніша, а це дає підстави сподіватися на зміцнення націєцентричної свідомості більшої частини українського соціуму на Закарпатті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

РУСИНКО-БОМБИК, Любов. "СТАНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО МОВОЗНАВСТВА НА ЗАКАРПАТТІ ЗА ЧАСІВ ЧЕХОСЛОВАЧЧИНИ". Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Філологія 2, № 44 (2020): 309–14. http://dx.doi.org/10.24144/2663-6840.2020.2.(44).309-314.

Full text
Abstract:
У статті простежено особливості стану українського мовознавства на Закарпатті після входження краю до Чехословаччини (1919–1939). Подано інформацію про граматики й лексикографічні праці, що були підготов- лені в краї в зазначений період.Акцентовано на тому, що Закарпаття перейшло до складу Чехословаччини після розпаду Австро-Угорщини. Ста- ном на початок 1920-х рр. Закарпаття відставало у мовному плані від інших українських земель; сильні позиції все ще займало язичіє. Такий стан був зумовлений різними чинниками, насамперед спробами мадяризації місцевого слов’янського населення в попередній період. Одною з найбільш помітних спроб унормування мови за часів Угорщини була граматика А. Волошина 1901 року. Після входження краю до Чехословацької Республіки процес унормування української лі- тературної мови на Закарпатті відбувався досить інтенсивно, попри не зовсім сприятливі екстралінгвальні обставини. У статті також простежено особливості мовної політики Чехословаччини щодо Закарпаття в досліджуваний період.Чехословацька влада була зацікавлена в тому, щоб мова закарпатців відрізнялася від загальноукраїнської норми, у Закар- патті існували три різні мовні табори: українофіли (прагнули єдиного загальноукраїнського мовного стандарту), русо- філи (прагнули інтеграції з російською мовою), автохтоністи (відстоювали концепцію, за якою місцеві діалекти – це окрема мова). У період Чехословаччини найбільш запеклі дискусії і конкуренція точилися між першими двома групами. Існування трьох груп – українофілів, русофілів та автохтоністів – активізувало процеси національного самовизна- чення. Дискусії щодо мовного питання спонукали до розвитку відповідних стандартів і стимулювали вчених до мовознавчих пошуків. У перші роки після входження краю до Чехословаччини на Закарпатті використовували граматику А. Волошина, пізніше – граматику І. Панькевича, А. Штефана та І. Васка, Ф. Агія, Я. Неврлого та ін. Серед лексикографічних праць найбільшу увагу привертають такі: «Русько-мадярска терминологія для школьного и приватного уживаня» О. Маркуша, Е. Фотула та Ю. Ревая (Ужгород, 1923), «Мадярсько-руський словарь» Е. Бокшая, Ю. Ревая та М. Бращайка (Ужгород, 1926), «Латинсько-руський и русько-латинський словарь для низших клас гимназій» К. Заклинського (Ужго-род, 1926), «Мадьярско-руській правничій терминологичный словарь» Е. Торонського (Ужгород, 1925–1927).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Бондар, Тамара. "ПРОСВІТНИЦЬКІ ІДЕЇ ЗАКАРПАТТЯ (20-30-ТІ РОКИ ХХ СТОЛІТТЯ)". Інноватика у вихованні 1, № 19 (2024): 17–22. http://dx.doi.org/10.35619/iiu.v1i19.614.

Full text
Abstract:
У статті аргументовано значущість вивчення просвітницької діяльностілітераторів Закарпаття у 20–30 роки ХХ століття, що уможливлює отримання достовірноїінформації про становлення й розвиток нашої держави. Відзначено важливі аспекти розвиткупросвітництва Закарпаття, які не так часто піднімаються педагогічною науковою, але єнадзвичайно актуальними сьогодні. На сучасному етапі докорінного переосмислення ідеїнаціональної освіти всі процеси реформування тією чи тією мірою пов’язані з дослідженнямісторичного минулого, вивчення діяльності діячів, які спонукали громадськість дорозв’язання окреслених завдань. Україна, виборюючи незалежність від російськихзагарбників, звертається до історичного минулого, пошуку цінностей, досвіду, щоуможливить виховання національної свідомості, а відтак і консолідувати сучасне українськесуспільство. Водночас проблема громадської і просвітницької діяльності літераторів 20-30років ХХ століття, які працювали на Закарпатті потребує вивчення. Закцентована увага нанеобхідності дослідження взаємодії між літераторами-педагогами та різними соціальнимигрупами українського суспільства того періоду, включаючи робітників, селянство,інтелігенцію.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

ПОПП, Руслана, та Андрій КІРДА. "ЗВІТНИЙ ДОКУМЕНТ ОУН ЯК ДЖЕРЕЛО ВИВЧЕННЯ ПОВСЯКДЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ЗАКАРПАТТЯ (1949 р.)". Problems of humanities History, № 12/54 (31 липня 2023): 487–525. http://dx.doi.org/10.24919/2312-2595.12/54.283765.

Full text
Abstract:
Анотація. У 1945 р. Закарпаття входить до складу Радянського Союзу та радянської України. В регіоні встановлюється цілковито відмінна, від попередніх, сталінська тоталітарна система. Мета статті – опублікувати та проаналізувати звітний документ українського націоналістичного підпілля з Рахівщини (1949 р.), показати його важливість для об’єктивного вивчення історії повсякденного життя населення Закарпаття у перші повоєнні роки, коли у краї встановлюється/утверджується сталінська тоталітарна система. Методологія дослідження базується на загальноприйнятих принципах науковості, об՚єктивності, історизму, методах зовнішньої та внутрішньої критики джерел. Наукова новизна полягає у тому, що до наукового обігу вводиться документ, який висвітлює повсякденні реалії населення Закарпаття повоєнного часу. Показано, що об’єктивний аналіз усіх чинників, які визначали повсякденне життя людей на Закарпатті у перші повоєнні роки, впливали на формування їх етнонаціональних та політичних поглядів, ціннісних орієнтирів, можливий лише за умов залучення різноманітних за походженням і змістовим навантаженням джерел. Висновки. Опублікований документ «Звіт ОУН за час від 1 1 по 31 ІІІ 1949 рр.» із Рахівщини, містить інформацію про методи проведення колективізації, репресії та ідеологічний тиск щодо місцевого населення, його етнонаціональний та соціальний склад. У ньому показано сфери занятості, умови праці та розміри заробітної плати, освітні можливості мешканців регіону. У документі висвітлюються ідеологічні орієнтири населення краю, ставлення до українського визвольного руху та більшовицької системи у перші повоєнні роки. Матеріали підпільного донесення доводять, що складні повсякденні практики мешканців Закарпаття в цей період, були пов’язані із тоталітарним характером радянської системи, яка встановлюється/утверджується у краї. У публікації максимально збережена мова документа, виправленню підлягали лише найбільш очевидні граматичні помилки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ґоца, Еріка. "НАЗВИ КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВИХ СВЯТ У ГОВІРКАХ ЗАКАРПАТТЯ". Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Філологія 2, № 42 (2019): 38–44. http://dx.doi.org/10.24144/2663-6840.2019.2.(42).38-44.

Full text
Abstract:
У статті здійснено семантичний, словотвірно-етимологічний та лінгвогеографічний аналіз назв календарно-обрядових свят (хрононімів), поширених у говірках Закарпаття, відповідно до 4 циклів – зимового, весняного, літнього та осіннього. Зроблено висновок, що переважна більшість календарно-обрядових свят утворилася на власному мовному ґрунті від праслов’янських основ. Вагомим чинником розвитку календарної обрядовості на Закарпатті є активний вплив християнської релігії, яка відіграє все більшу роль у формуванні суспільної свідомості. Це підтверджує і значна кількість номінацій, мотивованих іменами святих, яких згадують того чи того дня.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Микуланинець, Леся Михайлівна. "ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ МИХАЙЛА СВІТЛИКА У РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНОЇ МУЗИЧНОЇ ОСВІТИ ЗАКАРПАТТЯ КІНЦЯ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ". Вісник КНУКіМ. Серія «Мистецтвознавство», № 44 (25 червня 2021): 73–78. http://dx.doi.org/10.31866/2410-1176.44.2021.235321.

Full text
Abstract:
Мета статті – охарактеризувати принципи викладацької діяльності Михайла Світлика, розкрити його педагогічний вплив на розвиток професійної музичної освіти Закарпаття кінця ХХ – початку ХХІ століття. Методологія дослідження полягає в застосуванні низки підходів: біографічного – для опанування творчих засад М. Світлика; аналітичного – для осмислення літератури за темою статті; історичного – для осягнення еволюції мистецького навчання на Закарпатті; системного – для студіювання елементів української культури; теоретичного – для підбиття підсумків дослідження. Наукова новизна – вперше у національній гуманітаристиці поданий комплексний аналіз викладацької практики М. Світлика, розкрите її значення у поступі музичної освіти Закарпаття. Висновки. У публікації доводиться твердження: в другій половині ХХ століття професійна освіта Закарпаття пройшла інтенсивний шлях, що насамперед пов’язаний із Ужгородським музичним училищем ім. Д. Задора та діяльністю М. Світлика. Майстер сформував власну дидактичну концепцію, основану на глибокому інтелекті, активізації аналітичного потенціалу особистості; усвідомленні логіки художнього мислення, природній музикальності; поєднанні раціональних й емоційних аспектів підготовки фахівця, розвитку його здібностей; культурологічному й психологічному поступі вихованців; оснащенні їх знаннями та методами студіювання; застосуванні творчих завдань; домінуванні креативної атмосфери в групах; підтримання індивідуальних досягнень студентів; виробленні потреби вдосконалюватися протягом життя. Практика М. Світлика демонструє реалізацію багатогранного обдарування особистості, що зуміла титанічною працею визначити вектор мистецьких студій краю. Принципи викладацької діяльності М. Світлика заклали підґрунтя педагогіки його учнів, які продукують власні авторські методичні системи, здійснюють пошуки інноваційних засобів навчання, сприяють еволюції музично-теоретичної освіти краю.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Hirnyak, K., та M. Bagriy. "РЕКРЕАЦІЙНІ ЗОНИ ЗАКАРПАТТЯ: СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ". Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 18, № 2 (2016): 17–21. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet6904.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто перспективи стану та розвитку рекреаційних зон Закарпаття. Визначено, що саме Закарпаття має великі рекреаційні ресурси, до яких належать географічні об’єкти, що використовуються і можуть бути використані для відпочинку, туризму, лікування, оздоровлення населення, а також суттєво вплинути на розвиток економіки регіону.
 Проведено функціональне зонування рекреаційних територій, яке необхідне для внутрішньорегіональної рекреаційної політики, регіонального управління та регулювання визначення рекреаційної спеціалізації, яка дасть імпульс до вирівнювання соціально–економічної ситуації в усіх адміністративних районах області.
 Дослідженням визначено особливості економічних туристично–рекреаціійних ресурсів у системі новітніх рекреацій Закарпатської області, що використовують сучасні показники розвитку суспільства, зокрема конкурентоспроможності та економічної глобалізації. Подано сучасні і оригінальні поняття, зокрема «рекреаційна зона» сукупність рекреаційних регіонів, які формуються на основі територіальної близькості, наявності транспортних і функціональних зв'язків і загального рекреаційного ресурсу. Проведено рекреаційне зонування для отримання інформації про придатність їх територій для туристично–рекреаційного використання.
 В статті авторами здійснено рекреаційне зонування де виділено десять рекреаційних зон, в яких визначено критерії придатності території для рекреаційно–оздоровчого використання. Доведено, що Закарпаття мальовничий куточок, що займає особливе місце у плані розвитку рекреаційного комплексу України, який є унікальний за своїми ресурсами і за своїм геоекономічним положенням у світі, що робить область привабливою для оздоровлення та відпочинку людей і створює пріоритетний розвиток рекреації у Закарпатті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

ЩУКА, Г. П., М. З. ПАСКА та О. В. ПОБІГУН. "ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО ЯК ОСНОВНА УМОВА РОЗВИТКУ ГАСТРОНОМІЧНОГО ТУРИЗМУ НА ЗАКАРПАТТІ". Вісник Херсонського національного технічного університету, № 4(87) (30 січня 2024): 406–13. http://dx.doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2023.4.53.

Full text
Abstract:
Ця стаття присвячена використанню державно-приватного партнерства в контексті системного розвитку гастрономічного туризму в Закарпатті, як однієї з найбільш перспективних та важливих галузей, яка є способом ідентифікації нації, сприяє збереженню культурної спадщини, досягненню цілей сталого розвитку, забезпечує можливість економічного зростання сільської місцевості, відповідального споживання та виробництва, соціальної стійкості та добробуту громади тощо. Водночас відсутні дослідження, які аналізують досвід ДПП на регіональному ринку гастрономічного туризму. Мета дослідження: розглянути можливості розвитку ДПП в організації гастрономічного туризму Закарпаття на сучасному етапі. Методика. Застосовано системно-структурний та діалектичний підходи до розгляду поставлених проблем з використанням методів аналізу, синтезу, систематизації, моделювання. Результати. Визначено суб’єктів ринку гастрономічного туризму; охарактеризовано рівень взаємодії стейкхолдерів на ринку гастрономічного туризму Закарпаття, встановлено, які перешкоди заважають їм вибудовувати ефективну співпрацю на даному етапі. На основі аналізу зарубіжного досвіду визначено кроки, які забезпечують ефективність організації ДПП в управлінні цим сектором. Надано рекомендації щодо організації партнерства на регіональному та місцевому рівнях у подальшому. Наукова новизна. Вперше проаналізовано рівень взаємодії суб’єктів гастрономічного туризму Закарпаття та охарактеризовано стан ДПП в цьому секторі туризму. Практична значимість. Реалізація визначених кроків щодо організації ДПП в гастрономічному туризмі на рівні території (територіальних громад) дає можливість об’єднати стейкхолдерів даного ринку, забезпечити збереження культурної спадщини, досягнення цілей сталого розвитку, забезпечує можливість економічного зростання сільської місцевості тощо.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Закарпаття"

1

Химинець, Олексій Васильович. "Соціально-педагогічні особливості екологічної освіти в школах Закарпаття." Дис. канд. пед. наук, Мін-во освіти України. Закарпат. ін-т метод. навч. і вих., підвищ. кваліф.пед. кадр., 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Чолос, Іван Іванович. "Словотворення і трансференція в середньобаварській австрійській говірці Закарпаття". Дис. канд. філол. наук, Ужгород. нац. ун-т, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Чебан, В. Д. "Комплекс геофізичних методів прогнозування зсувів на прикладі Закарпаття". Thesis, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2002. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/3976.

Full text
Abstract:
Захищається положення про те, що розвиток зсувоутворення тісно пов'язаний не тільки з загальновідомими чинниками, але й з динамікою неотектонічних рухів, як прояву глобальних геодинамічних процесів, та проявами сейсмічної активності, що обгрунтовано аналізом зв'язків кількості, розмірів зсувів та інших статистичних показників, які їх характеризують, з місцезнаходженням зсувних ділянок по відношенню до певних структурно-тектонічних зон Закарпаття, яким властиві різні рівні інтенсивності варіацій природного імпульсного електромагнітного поля Землі. На цій основі пропонується реалізувати районування територій Закарпаття за схильністю до активізації зсувонебезпечних процесів. В роботі теоретично обгрунтовано механізм утворення шару динамічних деформацій. Показано, що підготовка зсувів в значній мірі забезпечується розвитком деформаційних процесів в цьому шарі, внаслідок чого утворюється поверхня ковзання. Вивчення динамічних змін в ІПДД при забезпеченні їх реєстрації високоточними геофізичними методами є основою моніторингу зсувних процесів. Запропонована нова технологія робіт методом природного імпульсного електромагнітного поля Землі, яка забезпечується використанням розробленого приладу РХІНДС-ПМ, удосконаленою методикою польових робіт, системою обробки даних польових спостережень згідно з запропонованим алгоритмом, що дозволяє застосовувати даний метод для режимних спостережень як складової частини системи моніторингу зсувів. В комплексі геофізичних методів для дослідження зсувонебезпечних ділянок основним стає метод зондування становленням електромагнітного поля в ближній зоні завдяки розробці принципово нової електророзвідувальної станції. Стає вивчення верхньої частини розрізу, яка забезпечує отримання кількісних параметрів для розрахунку просторово-часових змін фізико-механічних властивостей порід.<br>Защищается положение о том, что развитие оползнеобразования тесно связано не только с общеизвестными факторами, но и с динамикой неотектонических движений, как проявления глобальных геодинамических процессов, и проявлениями сейсмической активности, что обосновано анализом связей количества, размеров оползней и других статистических показателей, которые их характеризуют, с местоположением оползневых участков по отношению к известным структурно-тектоническим зонам Закарпатья, которым свойственны различные уровни интенсивности вариаций естественного импульсного электромагнитного поля Земли. На этом основании предлагается реализовать районирование территории Закарпатья по склонности к активизации оползнеопасных процессов. В работе теоретически обосновано механизм образования слоя динамических деформаций. Показано, что подготовка оползней в значительной мере обеспечивается развитием деформационных процессов в этом слое, вследствие чего образуется поверхность скольжения. Изучение динамических изменений в ПІДД при обеспечении их регистрации высокоточными геофизическими методами является основанием мониторинга оползневых процессов. Предложена новая технология работ методом естественного импульсного электромагнитного поля Земли, которая обеспечивается использованием разработанного прибора РХІНДС-ПМ, усовершенствованной методикой полевых работ, системой обработки данных полевых наблюдений в соответствии с предложенным алгоритмом, что позволяет использовать данный метод для режимных наблюдений как составной части системы мониторинга оползней. В комплексе геофизических методов для исследования оползнеопасных участков основным становится метод зондирования становлением электромагнитного поля в ближней зоне благодаря разработке принципиально новой электроразведочной станции “Стадія-М” для изучения верхней части разреза, которая обеспечивает получение количественных параметров для расчета пространственно-временных изменений физико-механических свойств пород и устойчивости оползней.<br>It is advocated that the development of the landsliding is closely connected not only with well known causes but also with dynamics of the neotectonic movements as manifestation of global geodynamic processes and seismic activity that is proved by analysis of the connection of quantity and sizes of landslides and other statistic indexes which characterize them with the localization of the landslides area in connection with know structural-tectonic zones of the Transcarpathians with intrinsic different levels of the intensity variation of natural impulsive electromagnetic field of the Earth. On this base it is propose to realize the zoning of the Transcarpathian territory on predisposition to the activization of the landslide hazard processes. It is grounded the mechanism of the layer dynamic deformation origin It is shown that preparation of the landslides to certain degree is ensured by deformation processes in this layer. As a result the slikenslides are forming. The study of the dynamic changes in LDD by their registration of high accurate geophysical methods is the base of monitoring of landslide processes. It is proposed of the new work technology by using the methods of the natural impulsive electromagnetic field of the Earth which ensure by worked out equipment RHINDS - PM, improved field methods, system of the field data elaboration according to proposed algorithm that allow to use this method for the regime investigations as part of landslide monitoring. The method of sounding by adjusting of the electromagnetic field in dip zone due to the working out of principal new electroprospecting station “Stadia - M” for the study of the upper part of the section which ensure the gathering qualitative parameters for the calculation of the space-time changes of the physic-mechanic parameters of the rocks and stability of the landslides became the main one in the complex of the geophysical methods of landslide hazard parts.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Погорєлов, Олександр Сергійович. "Застосування аерокосмічних методів для моніторингу стану лісів Закарпаття". Thesis, Національний авіаційний університет, 2020. http://er.nau.edu.ua/handle/NAU/41609.

Full text
Abstract:
Об’єкт дослідження – моніторинг процесів лісокористування за допомогою методів дистанційного зондування Землі. Предмет дослідження – моделі виявлення місць вирубки лісів на території Закарпаття. Мета дипломної роботи – підвищення ефективності управління лісовими ресурсами Закарпаття за допомогою методів дистанційного зондування Землі. Основні завдання: обґрунтування теоретичних та практичних аспектів системи моніторингу лісових ресурсів на основі нормативно-правового забезпечення; дослідження сучасного стану лісового покриву Закарпатської області та окремих районів; аналіз можливостей використання методів дистанційного зондування Землі для моніторингу лісів; отримання супутникових даних, їх попередня обробка, радіометричне калібрування та атмосферна корекція; виконання алгоритмів неконтрольованої та контрольованої класифікації знімків Sentinel-2 для дослідження стану та незаконних вирубок лісів; застосування апарату вегетаційних індексів для моніторингу використання лісового покриву. Методи дослідження – картографічний, системний аналіз, кластерний аналіз, алгоритми контрольованої класифікації, апарат вегетаційних індексів,. Практичне значення отриманих результатів: результати даного дослідження можуть бути використані для процесів ведення державного кадастру, комплексного обліку, оцінювання природних ресурсів та характеристики стану лісів і природоохоронних територій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Мазурок, І. О. "Правове становище Закарпаття у 1939-1944 рр. (історико-правове дослідження)". Дис. канд. юрид. наук, КНУТШ, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Лемак, В. В. "Закарпаття у державно-правовій системі Чехословацької республіки (1919-1939 рр.)". Дис. канд. юрид. наук, КУ ім. Т. Шевченка, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Вароді, Я. М. "Аналіз орнаментальних структур текстильних виробів Закарпаття кінця ХІХ – початку ХХ". Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2018. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/11683.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Курченко, Тетяна Євгенівна. "Роль М. Радвані у реформуванні архівної справи Закарпаття в період Першої Чехословацької республіки". Thesis, ДНУ, 2014. http://er.nau.edu.ua/handle/NAU/15718.

Full text
Abstract:
Курченко Т. Є. Роль М. Радвані у реформуванні архівної справи Закарпаття в період Першої Чехословацької республіки / Т. Є. Курченко // Придніпровські соціально-гуманітарні читання: Дніпровська сесія ІІІ всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю, 29 листопада 2014 р. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2014– Ч. ІV – С. 51-55.<br>Стаття присвячена аналізу ролі Міколауса Радвані у реформуванні системи архівних установ Закарпаття в період Першої Чехословацької Республіки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Пірогова, В. Г., та О. В. Фера. "Моніторінг соціально-екологічної ситуації та розповсюдження тиреоїдної патології в різних біогеохімічних зонах Закарпаття". Thesis, Видавництво СумДУ, 2008. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/11643.

Full text
Abstract:
Проведені епідеміологічні дослідження та моніторинг соціально-екологічної ситуації в різних біогеохімічних зонах області свідчать про те, що тиреоїдні захворювання, особливо ендемічний зоб – це захворювання змішаного ґенезу, тобто є проявом взаємовідносин цілого комплексу соціально-екологічних факторів та їх дисбалансу і підхід до вирішення даної проблеми має бути комплексним. Можна припустити, що більш високе антропотехногенне навантаження у низинних районах у поєднані з більш несприятливою соціально-екологічною ситуацією є потужним додатковим фактором зростання розповсюдження захворювань щитоподібної залози і ставить їх у ряд соціально-екологічно залежних патологій. При цитуванні документа, використовуйте посилання http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/11643
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Барчан, О. В. "Публіцистика В.Гренджі-Донського 20-30-х років 20 ст. У контексті національного відродження Закарпаття". Дис. канд. філол. наук, Львівський нац. ун-т ім. Івана Франка, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Закарпаття"

1

Вакула, Н. С. Нариси з історії медицини Закарпаття. Мистецька Лінія, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Небесник, Iван Іванович. Творчiсть видатних художникiв Закарпаття: Навч. посібник. Видавництво В. Падяка, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Почекутова, О. І. Преса Закарпаття ХIХ - I половини ХХ століття. Говерла, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Токар, М. Ю. Політичні партії Закарпаття в умовах багатопартійності (1919-1939). Наш рідний край, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ференц, П. Етнонаціональна орієнтація українців Закарпаття в 20-30-ті роки 20 століття. Карпатська вежа, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ференц, П. Етнонаціональна орієнтація українців Закарпаття в 20-30-ті роки 20 століття. Карпатська вежа, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ференц, П. Етнонаціональна орієнтація українців Закарпаття в 20-30-ті роки 20 століття. Карпатська вежа, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ільченко, Лариса Олександрівна. Книга Закарпаття: Анотований каталог видань 2006 року : (З фондів Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки). Річник V. Вид-во В. Подяка, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Билак, С. П. Минеральные воды Закарпатья. Вища школа, 1986.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Данилец, Юрий. Православные монастыри Закарпатья: Путеводитель. 2-ге вид. Изд. отд. Украинской Православной Церкви, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Закарпаття"

1

Медвідь, М. І., Н. В. Гоптарьова, Л. В. Уграк, О. В. Палійчук та Т. А. Уграк. "ТЕХНОГЕННИЙ ВПЛИВ НА ДОВКІЛЛЯ ПРОМИСЛОВОЇ РОЗРОБКИ ГАЗОВИХ РОДОВИЩ ЗАКАРПАТТЯ". У Сучасні проблеми гірничої геології та геоекології: збірник матеріалів V Міжнародної наукової конференції (Київ, 26 – 27 листопада 2024 р.). State Institution «Scientific Center of Mining Geology, Geoecology and Infrastructure Development of NAS of Ukraine», 2024. https://doi.org/10.59911/conf.mpmgg.2024.42.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Глюдзик-Шемота, М. Ю., О. Ю. Салька, О. І. Савіна, К. А. Шейдик, and О. О. Матієга. "ОСОБЛИВОСТІ РОСТУ І ПЛОДОНОШЕННЯ ЧЕРВОНОМЯКУШНИХ СОРТІВ ЯБЛУНІ В УМОВАХ ЗАКАРПАТТЯ." In THE LATEST BASICS OF AGRICULTURAL DEVELOPMENT. International Science Group, 2022. http://dx.doi.org/10.46299/isg.2022.mono.agro.2.3.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Holovka, А. А. "РОЗКРИТТЯ ПОТЕНЦІАЛУ ПРИКОРДОННОГО РЕГІОНУ ТА ПРОТИДІЯ АКТУАЛЬНИМ РИЗИКАМ В УМОВАХ РОЗШИРЕНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ (НА ПРИКЛАДІ ЗАКАРПАТТЯ)." In THE SYSTEM OF PUBLIC ADMINISTRATION IN THE CONTEXT OF DECENTRALIZATION OF POWER. Izdevniecība “Baltija Publishing”, 2020. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-588-66-2-03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Гречановська, О. Є., І. М. Луньова та Є. В. Науменко. "ГЕТЕРОГЕННІСТЬ СУЛЬФАТНИХ АНСАМБЛІВ В ЗОНІ ОКИСНЕННЯ СУЛЬФІДНИХ РУД МИСУ ФІОЛЕНТ (ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ КРИМ) ТА МУЖІЇВСЬКОГО ЗОЛОТО-ПОЛІМЕТАЛІЧНОГО РОДОВИЩА (ЗАКАРПАТТЯ)". У МАТЕРІАЛИ XІ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ «МІНЕРАЛЬНО-СИРОВИННІ БАГАТСТВА УКРАЇНИ: ШЛЯХИ ОПТИМАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ» (Хорошів, 6 жовтня 2023 року). State Institution «Scientific Center of Mining Geology, Geoecology and Infrastructure Development of NAS of Ukraine», 2023. http://dx.doi.org/10.59911/conf.2023.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Толстая, Марфа. "Две церковнославянские формулы в мифологии украинского Закарпатья". У Этнолингвистика. Ономастика. Этимология : материалы IV Междунар. науч. конф. Екатеринбург, 9–13 сентября 2019 г. Издательство Уральского университета, 2019. http://dx.doi.org/10.31168/7996-2700-3.118.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Коваль, Г. М., О. С. Вакаров, О. І. Карбованець, Л. А. Голомб, and В. І. Петросова. "ЕПІДЕМІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СУЧАСНОЇ КЛЕБСІЄЛЬОЗНОЇ САПРОНОЗНОЇ ІНФЕКЦІЇ НА ЗАКАРПАТТІ." In INNOVATIVE WAYS OF IMPROVING MEDICINE, PSYCHOLOGY AND BIOLOGY. International Science Group, 2023. http://dx.doi.org/10.46299/isg.2023.mono.med.2.1.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Закарпаття"

1

Грабовська, Анастасія, Ольга Очич та Антоніна-Марія Вишнякова. "ІСТОРІЯ ХОРЕОГРАФІЧНОГО МИСТЕЦТВА ЗАКАРПАТТЯ". У RICERCHE SCIENTIFICHE E METODI DELLA LORO REALIZZAZIONE: ESPERIENZA MONDIALE E REALTÀ DOMESTICHE, chair Олександр Плахотнюк. European Scientific Platform, 2024. https://doi.org/10.36074/logos-15.11.2024.080.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Коперльос, Богдан. "ВІДНОВЛЮВАЛЬНА ЕНЕРГЕТИКА В УМОВАХ ЗАКАРПАТТЯ". У IMPATTO DELL'INNOVAZIONE SULLA SCIENZA: ASPETTI FONDAMENTALI E APPLICATI. European Scientific Platform, 2020. http://dx.doi.org/10.36074/26.06.2020.v1.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Чубарь, О. Г., та Н. М. Гапак. "РЕЛОКАЦІЯ БІЗНЕСУ НА ЗАКАРПАТТЯ: АСПЕКТ ІТ-СФЕРИ". У Економіка країни і регіонів в умовах воєнного стану та аспекти повоєнного відновлення. Publishing house “Liha-Pres”, 2023. http://dx.doi.org/10.36059/978-966-397-297-8-17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Світлик, Н. М. "Міжкультурна комунікація на шляху євроінтеграції: досвід Закарпаття". У МІЖКУЛЬТУРНА КОМУНІКАЦІЯ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНОГО ДІАЛОГУ: СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ. Ч 3. Liha-Pres, 2022. http://dx.doi.org/10.36059/978-966-397-281-7-102.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kolesnik, Andrey, and Zhannetta Shakirzanova. "Modern forecasting models of the maximum water levels of floods of the mountain rivers of Transcarpathia." In Scientific-practical conference dedicated to World Meteorological Day "At the Frontline of Climate Action" and World Water Day "Water for a Peaceful and Sustainable Future". Ukrainian Hydrometeorological Institute of the State Emergency Service of Ukraine and the National Academy of Sciences of Ukraine, 2024. http://dx.doi.org/10.15407/conf_uhmi_cgo_2024.014.

Full text
Abstract:
Закарпатську область країни повністю займає суббасейн Тиси в межах України. Суббасейн займає 12,8 тис. км2 (2% території країни). Суббасейн розташований у межах двох орографічних районів Закарпаття, а саме займає гірську та передгірську частини Карпат, з особливостями яких пов’язаний у значній мірі водний режим річок під час паводків. Річка Тиса є лівою і найдовшою притокою Дунаю. Тиса бере свій початок на сході Закарпатської області України. В межах України довжина Тиси становить 201 км, і на ній розташовані такі міста як Рахів, Тячів, Хуст, Чоп. Річки суббасейну Тиси характеризуються формуванням паводків змішаного походження як в холодний, так й теплий періоди року, які часто набувають катастрофічного характеру. Метою даної роботи є аналіз сучасних математичних моделей прогнозування максимальних рівнів води паводків гірських річок Закарпаття, обгрунтування методики прогнозування максимальних рівнів паводків для р.Тиса на ділянці Рахів-Тячів...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

М.Р., Стеців. "АГРОТУРИЗМ ЯК ВАГОМА СКЛАДОВА РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ ЗАКАРПАТТЯ". У ТУРИЗМ ХХІ СТОЛІТТЯ: ГЛОБАЛЬНІ ВИКЛИКИ ТА ЦИВІЛІЗАЦІЙНІ ЦІННОСТІ. Київський національний торговельно-економічний університет, 2019. http://dx.doi.org/10.31617/k.knute.2019-04-12.34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Шевцова, І. М. "Регіональне хореографічне мистецтво Закарпаття в системі міжкультурної комунікації". У INTERACTION OF CULTURE, SCIENCE AND ART IN TERMS OF MORAL DEVELOPMENT OF MODERN EUROPEAN SOCIETY. Baltija Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.30525/978-9934-26-178-7-8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Малильо, Максим. "Дерев’яна пластика Закарпаття: мистецтво, спадщина та проблеми збереження". У Платонівські читання. Liha-Pres, 2024. http://dx.doi.org/10.36059/978-966-397-394-4-16.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Бойко, Н., та М. Висоцька. "ГАСТРОНОМІЧНИЙ ТУРИЗМ І ЙОГО РОЛЬ У ТУРИСТИЧНІЙ СПЕЦІАЛІЗАЦІЇ ЗАКАРПАТТЯ". У DÉBATS SCIENTIFIQUES ET ORIENTATIONS PROSPECTIVES DU DÉVELOPPEMENT SCIENTIFIQUE. European Scientific Platform, 2023. http://dx.doi.org/10.36074/logos-21.07.2023.62.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Пугінська, В. В. "ЛІСОВА ГАЛУЗЬ ЗАКАРПАТТЯ У ВОЄННИЙ ПЕРІОД: ПОТОЧНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ". У Економіка України під час війни: проблеми і перспективи відновлення. Publishing house “Liha-Pres”, 2022. http://dx.doi.org/10.36059/978-966-397-273-2-12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!