To see the other types of publications on this topic, follow the link: Restrukturyzacja przedsiębiorstw.

Journal articles on the topic 'Restrukturyzacja przedsiębiorstw'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Restrukturyzacja przedsiębiorstw.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Rachwał, Tomasz. "Restrukturyzacja technologiczna przedsiębiorstw przemysłowych Polski Południowo-Wschodniej jako czynnik podnoszenia ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 8 (January 1, 2006): 192–203. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.8.18.

Full text
Abstract:
Proces restrukturyzacji przemysłu, w tym podstawowych jego elementów, tj. przedsiębiorstw przemysłowych, jest procesem ze swej natury bardzo złożonym. Za Pasiecznym (1997) i Nalepką (1997, 1998) można wyróżnić dwa główne etapy tego procesu. Pierwszy – to uchronienie się przed upadkiem (jest to tzw. restrukturyzacja ratunkowa lub naprawcza), natomiast drugi – to w zależności od stopnia zaawansowania zmian – restrukturyzacja rekonwalescencyjna lub rozwojowa. Pierwszy etap obejmuje zmiany formy organizacyjno-prawnej (najczęściej przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa) i prywatyzację, racjonalizację poziomu zatrudnienia, restrukturyzację finansową(negocjacje z bankami i wierzycielami), rezygnację z produkcji wyrobów, które nie znajdują nabywców na wolnym rynku, oraz pozbywanie się zbędnego majątku produkcyjnego i nieprodukcyjnego. Drugi etap to doskonalenie zasad funkcjonowania, a więc działania na rzecz obniżenia kosztów, budowanie skutecznych strategii finansowych, wprowadzanie nowych produktów i technologii, modernizacja posiadanego majątku produkcyjnego, szerokie i intensywne działania projakościowe, zwiększanie aktywności marketingowej i ekspansja geograficzna oraz wchodzenie w fuzje i przejmowanie innych przedsiębiorstw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Porada-Rochoń, Małgorzata. "Zaburzenia finansowe a restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstw - determinanty i skutki." Współczesna Gospodarka, no. 1 (April 18, 2018): 23–33. http://dx.doi.org/10.26881/wg.2018.1.03.

Full text
Abstract:
Cel. Funkcjonowanie przedsiębiorstw w zmiennym otoczeniu, nacechowanym niepewnością, występowaniem ryzyka i zróżnicowanych zagrożeń potęguje występowanie zaburzeń finansowych zarówno na poziomie makro – jak i mkroekonomicznym. Celem artykułu jest identyfikacja determinant wpływających w największym stopniu na występowanie zaburzeń finansowych w przedsiębiorstwach jak również analiza i ocena narzędzi i działań najbardziej skutecznych w ramach niwelowania skutków zaburzeń finansowych, w ramach restrukturyzacji finansowej.
 Metoda. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2015 roku na probie 100 małych i średnich przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim. Zgromadzony materiał badawczy to mikrodane przekrojowe pochodzące z wywiadów ankietowych. Baza danych ankietowych zawiera 100 obserwacji. Dobór próby: losowy. Zastosowano m.in. analizę głównych składowych. Dokonano także przeglądu i analizy literatury przede wszystkim tzw. related work.
 Wnioski. Istnieje duże zróżnicowanie w ocenie determinant wpływających na występowaniem zaburzeń finansowych w badanych przedsiębiorstwach. Biorąc pod uwagę średnią ważoną, do czynników w największym stopniu wpływających na wystąpienie zaburzeń finansowych w przedsiębiorstwie respondenci zaliczyli zmienność cen (dostępność), uwarunkowania polityczne oraz sytuację ekonomiczną w kraju, a zatem czynniki, na które bezpośrednio przedsiębiorstwo nie ma wpływu. Badani respondenci jako najskuteczniejsze podjęte działania w ramach restrukturyzacji finansowej wskazali ograniczanie wydatków inwestycyjnych poprzez zaniechanie inwestycji oraz renegocjowanie warunków umów Oba działania wpisują się w ogólnie pojmowany program redukcji kosztów i mają charakter stabilizujący.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Woliński, Bartosz. "Restrukturyzacja i prywatyzacja chińskich przedsiębiorstw." Azja-Pacyfik 9, no. 1 (2006): 156–76. http://dx.doi.org/10.15804/ap200608.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szwech, Agnieszka. "Wpływ dotacji z działania „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów spożywczych” z Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiej." Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 98, no. 1 (2011): 75–83. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2011.98.1.7.

Full text
Abstract:
W opracowaniu przedstawiono wpływ dotacji z działania „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych” z Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich” (SPO) na wyniki finansowe przedsiębiorstw przemysłu mięsnego, które skorzystały z tego wsparcia. Badaniami objęto 23 przedsiębiorstwa z wschodniej, centralnej i północno-wschodniej Polski (z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego i podkarpackiego), które podzielono na trzy grupy według kryterium wartości aktywów w roku bazowym 2004. Przeprowadzono analizę zysków i strat przedsiębiorstw w dwóch wariantach – z dotacją i bez dotacji. Na podstawie badań wykazano, że dotacje z SPO miały zróżnicowany wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Pomoc finansowa część przedsiębiorstw (57%) uchroniła przed ujemnymi wynikami finansowymi lub zmniejszyła rozmiar poniesionych strat. Badania dowiodły również, że wielkość zysków netto pozostałych przedsiębiorstw (43%) pozwoliłaby im na dokonanie inwestycji w zakładanym zakresie bez otrzymania dotacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jabłońska, Żaklina, and Sergiusz Wojciechowski. "OKRESOWA RESTRUKTURYZACJA PRZEDSIĘBIORSTW PODCZAS PANDEMII COVID-19 – ANALIZA PRZYPADKU PRZEDSIĘBIORSTWA PASSAN." Zeszyty Naukowe Politechniki Częstochowskiej. Zarządzanie 49, no. 1 (2023): 49–60. http://dx.doi.org/10.17512/znpcz.2023.1.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Szczerbak, Monika. "Financial audit in the context of the enterprise restructuring." Nowoczesne Systemy Zarządzania 16, no. 1 (2021): 35–47. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/134025.

Full text
Abstract:
Współcześnie różnorodne przedsięwzięcia innowacyjne i restrukturyzacyjne na trwałe zostały wpisane w funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Umożliwiają one drogą zasadniczych, gruntownych zmian – zachowanie w przedsiębiorstwie równowagi wewnętrznej i równowagi z otoczeniem, a w konsekwencji wzrost jego wartości rynkowej i konkurencyjności. Celem opracowania jest pokazanie roli audytu finansowego jako narzędzia in-formacyjno-kontrolnego wspierającego proces restrukturyzacji przedsiębiorstw. Postawiono tezę, że audyt finansowy stanowi ważny element procesu restrukturyzacyjnego wspomagający skuteczną i efektywną odbudowę przedsiębiorstwa. Stwarza szanse zdynamizowania procesów strategicznych przedsiębiorstwom o trudnej kondycji ekonomiczno-finansowej, oraz zdrowym firmom, zarówno tych stojących przed koniecznością sprostania wyzwaniom współczesnej konkurencji jak i tym, które zmiany w otoczeniu inicjują. Przedsiębiorstwa, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, a zatem nie sporządzają sprawozdań finansowych mają ograniczone informacje o kondycji finansowej i majątkowej. Praktyka pokazuje, że sprawozdania finansowe nadal pozo-stają głównym źródłem informacji finansowych, natomiast ich wiarygodność, przejrzystość i jakość ujawnień są kluczowe dla pozyskania zaufania uczestników rynku oraz wzbogacają wiedzę i doświadczenie kadry zarządzającej przedsiębiorstwem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Palmowski, Tadeusz, and Maciej Tarkowski. "Wsparcie przedsiębiorczości w procesie restrukturyzacji przemysłu okrętowego – przykład Bałtyckiego Portu Nowych Technologii." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 30, no. 3 (2017): 159–72. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.303.12.

Full text
Abstract:
Restrukturyzacja przedsiębiorstw jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce kapitalistycznej.W transformującej się polskiej gospodarce był to jednak proces bardzo głęboki, skumulowany, turbulentnyi społecznie kosztowny. Jedną z gałęzi przemysłu, w których trwał najdłużej i przyniósł bardzo zróżnicowanerezultaty, był przemysł okrętowy. Podstawowym celem artykułu jest przybliżenie procesu restrukturyzacjitego przemysłu na przykładzie Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz wsparcia przedsiębiorczości,prowadzonych przez podmioty publiczne. W badaniach wykorzystano podejście indukcyjne.Przeprowadzono analizy opracowań naukowych, dokumentów planistycznych, sprawozdań z działalności,informacji na stronach internetowych instytucji. Jak wskazują wyniki badań, warunkiem sukcesu trudnegoprocesu restrukturyzacji, którego etapem była likwidacja dużej stoczni produkcyjnej, a następstwem rozwójgrupy mniejszych, ale zróżnicowanych przedsiębiorstw, okazało się skoordynowane zaangażowanie kapitałuprywatnego i publicznego. W proces ten włączyły się podmioty publiczne, modernizując infrastrukturę i tworzącm.in. Bałtycki Port Nowych Technologii. W ramach tego projektu oddano do użytku zaplecze naukowo--badawcze oraz biurowe dla dużych, małych i średnich przedsiębiorstw z branż gospodarki morskiej. Dziękitemu stworzono lepsze warunki do wdrażania nowych technologii w przemyśle okrętowym, jednocześniedając impuls do wykorzystania innowacji w innych branżach. Wzmocniono zatem warunki do osiągnięcia korzyściaglomeracji typu porterowskiego. Uzyskane wyniki stanowią asumpt do dyskusji na temat czynnikówkształtujących odporność lokalnej gospodarki na kryzys, a także roli sektora publicznego w jej kształtowaniu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Bauer, Kinga. "Kryzys finansowy a restrukturyzacja przedsiębiorstw w stanie upadłości." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 15 (January 1, 2010): 209–18. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.15.18.

Full text
Abstract:
Bankruptcy of enterprises is generally recognized as a negative phenomenon. In practice, the institution of bankruptcy aims at protecting interests of the market game participants. It eliminates from the market the enterprises which are not able to conduct their activities effectively. This way, it also protects other entities from establishing relationships with a company which is unable to rival its competitors. The article concerns problems of insolvent and bankrupt companies in the financial time crisis. It brings up theoretical and practical aspects of this issue. Some enterprises are not able to survive as before in the period of economic crisis. In 2009, the number of insolvent and bankrupt companies grew up rapidly. Restructuring can be a response to a crisis or major change in the business, such as insolvency and bankruptcy.The article focuses on the results of basic and scientific research conducted at the Law Court in Cracow at the Department of Insolvency and Bankruptcy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bajon, Sebastian. "Restrukturyzacja na nowo – naprawa przedsiębiorstwa w prawnie usankcjonowanym procesie." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 170 (August 1, 2019): 59–70. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2018.170.4.

Full text
Abstract:
Zasadniczym celem artykułu jest przedstawienie narzędzia restrukturyzacji przedsiębiorstw opartego na zapisach ustawy Prawo restrukturyzacyjne oraz pokazanie, jak często była ona wykorzystywana na przestrzeni dwóch lat od wejścia do obrotu prawnego. W artykule wykorzystano zarówno metody jakościowe, jak i ilościowe. Badanie oparto na analizie ustawy Prawo restrukturyzacyjne oraz na statystykach dotyczących postępowań toczących się przed polskimi sądami gospodarczymi. W publikacji pokazano, w jakim stopniu zapisy aktu prawnego znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości gospodarczej. Autor doszedł do wniosku, że mimo iż prawnie usankcjonowane instrumentarium ratujące dłużników przed upadłością z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, nie jest jednak wykorzystywane w stopniu, jaki umożliwiłby podmiotom działającym na rynku przedłużenie ich istnienia.Za oryginalny można uznać wkład autora w unaocznienie sytuacji panującej pośród przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością w kontekście oceny efektywności ustawy restrukturyzacyjnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jędruchniewicz, Andrzej. "Restructuring in Food Industry Enterprises." Gospodarka Narodowa 167, no. 4 (2001): 52–73. http://dx.doi.org/10.33119/gn/113897.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Wiedermann, Krzysztof. "Restrukturyzacja i modernizacja hutnictwa żelaza Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego po 1989 roku." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 4 (January 1, 2003): 115–28. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.4.10.

Full text
Abstract:
Transformacja gospodarcza związana z przejściem od gospodarki centralnie planowanej do rynkowej, spowodowała zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Wcześniejszy cel ich działalności, jakim był wzrost produkcji, zmienił się w maksymalizację zysków. Dla polskiego hutnictwa oznaczało to konieczność zwiększenia efektywności pracy, zmniejszenia energochłonności i materiałochłonności technologii produkcyjnych oraz polepszenia jakości wytwarzanych wyrobów. Niezbędne były również zmiany asortymentu produkcji ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania u dotychczasowych odbiorców, głównie w przemyśle wydobywczym, zbrojeniowym, maszynowym oraz w wyniku braku inwestycji modernizacyjnych infrastruktury kolejowej. Nałożył się na to problem zaostrzenia norm dotyczących ochrony środowiska, co wymuszało poniesienie nakładów na ograniczenie uciążliwości przedsiębiorstw w zakresie emisji pyłów i gazów, zrzutu ścieków oraz składowania odpadów. Problematyka zawarta w temacie pracy była w różnych aspektach poruszana wielokrotnie (m.in. na łamach prasy gospodarczej). Jednocześnie brak w chwili obecnej opracowania ujmującego całościowo problematykę restrukturyzacji hutnictwa na obszarze GOP, uzasadnia podjęcie tematyki przez autora niniejszej pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Boguszyńska, Iwona. "Restrukturyzacja przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej w dobie transformacji." Przedsiębiorczość - Edukacja 8 (January 1, 2012): 373–85. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.8.27.

Full text
Abstract:
In 1991 a process of post-socialist transformation has begun together with the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) in the Central and Eastern Europe (CEE) and Central Asia. This process was chiefly about a transition from centrally planned economy to a free market. Individual countries were introducing economic reforms to a different degree and scope – some countries tried to catch up highly developed countries of the West (mainly the Central European states) more quickly, the others have chosen the path of slow modernization different from the western model of capitalism (the Central Asian states).This article aims to analyse the processes that take place in the corporate sector during the political changes in countries undergoing transitions from centrally planned economy to market economy. The analysis will employ an enterprise reform index (developed by the European Bank for Reconstruction and Development) for the years between 1991–2009. These processes include both changes in ownership (privatization), and changes within a company (restructuring including assets, products, employment).In the analysed countries, restructuring processes were carried out differently – much faster in Central – Eastern Europe countries (Czech Republic, Poland, Slovakia, Estonia, Hungary) than in the countries of Central Asia, where reforms were introduced slowly and on a much smaller scale (such as Turkmenistan, Uzbekistan).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Matey, Maria. "Restrukturyzacja przedsiębiorstw w prawie Wspólnoty Europejskiej i w Polsce - aspekty społeczne." Studia Prawnicze / The Legal Studies, no. 1-4 (123-126) (April 30, 2023): 135–56. http://dx.doi.org/10.37232/sp.1995.1-4.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Hapanowicz, Piotr. "Administracja miasta Krakowa w czasach prezydentury Mieczysława Kaplickiego (1933–1939)." Folia Historica Cracoviensia 30, no. 1 (2024): 143–88. http://dx.doi.org/10.15633/fhc.30103.

Full text
Abstract:
Mieczysław Kaplicki (1871–1959) był najwybitniejszym prezydentem międzywojennego Krakowa, inicjatorem perspektywicznego, kompleksowego programu rozwoju miasta. W ciągu swej pięcioletniej prezydentury konsekwentnie realizował swoje zamierzenia uzdrowienia administracji i gospodarki miejskiej. Kaplickiemu udało się przeprowadzić gruntowną reorganizację administracji Zarządu Miejskiego, wprowadzając nowa strukturę i nowoczesne metody zarządzania. Reforma usprawniła miejską administrację i zmniejszyła jej kosztów. Restrukturyzacja opierała się na zasadzie zespolenia i decentralizacji. Ta ostatnia była nowatorska dla Krakowa i polegała na utworzeniu urzędów dzielnicowych, czyli małych magistratów. Kaplicki podkreślał, że „w ten sposób urząd zbliżymy do obywateli”. Współczesny samorząd krakowski w pewnej mierze nawiązuje do wizji Kaplickiego w tej dziedzinie. Postawił sobie także za cel zwiększenie wydajności instytucji miejskich. Udało mu się uporządkować finanse miejskie, a dzięki zdolnościom organizacyjnym, dalekowzrocznej wizji rozwoju miasta, energii i pracowitości, potrafił zmobilizować Zarząd Miejski i pracowników Magistratu oraz przedsiębiorstw miejskich do realizacji swojej koncepcji Krakowa jako miasta nowoczesnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Gierańczyk, Wiesława. "Wybrane aspekty konkurencyjności polskiego przemysłu w dobie globalnych wyzwań rozwoju." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 6 (January 1, 2003): 77–86. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.6.9.

Full text
Abstract:
Jedną z głównych cech współczesnej gospodarki światowej jest postępujący proces jejglobalizacji, przejawiający się m.in. znoszeniem kolejnych barier w przepływie towarówi usług oraz czynników produkcji. Próba przebudowy polskiej gospodarki po 1989 r. z myśląo dostosowywaniu jej do wymagań integrującego się rynku światowego oznaczała koniecznośćuruchomienia procesów gospodarczych prowadzących do zwiększenia zdolnościkonkurencyjnej naszej gospodarki. W warunkach gospodarki rynkowej proces ten w dużejmierze uzależniony jest od działań podejmowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa.Jednakże w polskich realiach prowadzenie działalności gospodarczej nadal obwarowanejest wieloma barierami, m.in. natury organizacyjnej (np. brak zaplecza instytucjonalnegowspierającego rozwój przedsiębiorczości), administracyjnej (rozbudowane procedury, biurokracja,zmienność przepisów), finansowej i fiskalnej (zadłużony budżet ogranicza możliwościdostępu do kapitału, wysokie stopy podatkowe), co w znacznym stopniu ograniczaswobodę działania. Taka sytuacja pozwala wysnuć wniosek, iż prowadzona od ponad10 lat restrukturyzacja polskich przedsiębiorstw, rozumiana jako radykalna zmiana w conajmniej jednym spośród trzech wymiarów organizacji, tj. w zakresie działania, strukturzekapitałowej lub organizacji wewnętrznej firmy, miała charakter wstępny. Istotą restrukturyzacjipowinno być bowiem zwiększenie konkurencyjności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Morawska, Sylwia, Przemysław Banasik, and Katarzyna Pustułka-Wiater. "Polityka restrukturyzacji i ratowania przedsiębiorstw – sukces czy porażka? Przykład Polski." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 74, no. 4 (2024): 47–61. https://doi.org/10.33119/knop.2024.74.4.4.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest podkreślenie potrzeby systematycznej ewaluacji polityki restrukturyzacji i ratowania przedsiębiorstw, której nadrzędnym celem jest zapobieganie upadłości dłużników, mimo ich trudnej sytuacji finansowej. W artykule zwrócono uwagę na istotny problem, jakim jest brak publicznie dostępnych danych pozwalających na jej pełną analizę, w tym ocenę jej krótko- i długoterminowych rezultatów rozumianych jako liczba faktycznie zrealizowanych układów z wierzycielami oraz czas funkcjonowania przedsiębiorstwa w obrocie gospodarczym po zakończeniu procesu restrukturyzacji. W odpowiedzi na te wyzwania, w artykule zaproponowano autorskie założenia do modelu ewaluacji polityki restrukturyzacji i ratowania przedsiębiorstw opartego na pięciu kluczowych kryteriach: skuteczności, efektywności, trafności, użyteczności oraz trwałości. W artykule zawarto także rekomendacje na przyszłość, takie jak utworzenie specjalistycznego think tanku, który analizowałby dane dotyczące polityki restrukturyzacji i ratowania przedsiębiorstw w Polsce oraz porównywał je z danymi pochodzącymi z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Kaczmarek, Jarosław. "Zakres i efekty restrukturyzacji a kreacja wartości przedsiębiorstw produkcyjnych." Współczesne Problemy Zarządzania 7, no. 1(14) (2019): 21–34. http://dx.doi.org/10.52934/wpz.73.

Full text
Abstract:
Ocena działań restrukturyzacyjnych może być rozpatrywana w zależności od charakteru uzyskanych efektów, skuteczności, rozległości ich wpływu czy stopnia szczegółowości. Jednym z jej wymiarów jest weryfikacja kreowania wartości, będącej kwantyfikowalnym wymiarem rozwoju przedsiębiorstwa i miarą jego efektywności. Ocenę efektów restrukturyzacji (przedmiot badań) przedsiębiorstw produkcyjnych (podmiot badań – ponad 16 tys.) przeprowadzono w artykule w czterech wiodących obszarach zmian, tj.: kosztochłonności przychodów ze sprzedaży, produktywności majątku, struktury majątkowo-kapitałowej oraz odnawiania zasobów majątku trwałego. Pomiaru kreacji wartości dokonano przy użyciu miar względnych – stopy zwrotu z kapitału własnego i stopy wartości dodanej. Oceny tych procesów (ich współwystępowanie) dokonano dla długiego szeregu czasowego (lata 1990–2014).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Smętkowski, Maciej, and Dorota Celińska-Janowicz. "Wybrane przestrzenne aspekty restrukturyzacji przemysłu w Europie Środkowo-Wschodniej przed kryzysem gospodarczym 2008 roku." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 2 (2018): 38–59. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.322.3.

Full text
Abstract:
Artykuł ma na celu ocenę wybranych przestrzennych aspektów restrukturyzacji przemysłu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) w okresie poprzedzającym kryzys gospodarczy w 2008 roku. Badania objęły zarówno porównawczą analizę procesów dezindustrializacji na poziomie krajowym, jak i zmiany znaczenia sektora przemysłowego w podregionach NUTS3 krajów EŚW. W szczególności zidentyfikowano te regiony, które z jednej strony odniosły sukces gospodarczy mierzony dynamiką wzrostu PKB w porównaniu do średniej krajowej, a z drugiej – odnotowały wzrost znaczenia przemysłu w strukturze wartości dodanej brutto. Trzy z nich objęte zostały pogłębionymi badaniami jakościowymi w ramach studiów przypadku, które miały na celu wskazanie czynników rozwoju, w tym roli instytucji i interwencji zewnętrznej w procesach restrukturyzacji gospodarczej. Badania pokazały, że skala sukcesu regionów, które przeszły udaną restrukturyzację przemysłu, była relatywnie niewielka. W procesach rozwoju tych regionów decydującą rolę odegrały czynniki egzogeniczne, w tym zwłaszcza napływ kapitału zagranicznego. Z kolei znaczenie czynników endogenicznych, takich jak wzrost innowacyjności przedsiębiorstw czy też rozwój małych i średnich firm, było w badanym okresie stosunkowo niewielkie. Istotna okazała się natomiast rozwinięta współpraca między głównymi interesariuszami rozwoju regionalnego i lokalnego, skutkująca właściwie sformułowanymi strategiami rozwoju układów terytorialnych objętych badaniami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kamińska, Wioletta. "Polityka państwowa wobec sektora małych i średnich firm w latach 1990-2000." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 4 (January 1, 2003): 129–40. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.4.11.

Full text
Abstract:
W okresie transformacji gospodarki narodowej szczególnego znaczenia nabierają zmiany struktury własnościowej podmiotów gospodarczych. Konieczność tych zmian jest bowiem uważana za niezbędny warunek zwiększenia efektywności gospodarki oraz podwyższenia poziomu życia społeczeństwa. W polskich warunkach istotnym elementem przekształceń własnościowych jest rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Przedsiębiorstwa tej kategorii aktywnie uczestniczą w procesach demonopolizacji i restrukturyzacji gospodarki, budowie infrastruktury ekonomicznej, koniecznej do efektywnego funkcjonowania całej gospodarki (Sobczyk 1999). Drobne firmy odznaczają się elastycznością działania, mobilnością, większą odpornością na zjawiska kryzysowe i dużą efektywnością działania. Stwarzają dodatkowe miejsca pracy, opierają się głównie na lokalnych surowcach oraz doskonale sprawdzają się w kooperacji z dużymi przedsiębiorstwami (Kamińska 1996).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

WAŚCIŃSKI, Tadeusz. "METODA POMIARU EFEKTÓW RESTRUKTURYZACJI PRZEDSIĘBIORSTWA." Systemy Logistyczne Wojsk 2, no. 43 (2015): 196–213. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.7180.

Full text
Abstract:
Zastosowanie metod statystycznych w połączeniu z usystematyzowaną wiedzą na temat restrukturyzacji w istotny sposób wzmacnia efektywność przeprowadzanych procesów restrukturyzacji. Celem niniejszego opracowania jest porównanie kilku metod statystycznych oraz pokazanie możliwości ich zastosowania w mierzeniu efektów przeprowadzanych restrukturyzacji w przedsiębiorstwach. Przykłady podane odnoszą się do bardzo dokładnej analizy studium przypadku Volkswagena, gdzie wyniki kwartalne obejmujące zostały zbadane w okres 10 lat. Statystyczna metoda regresji wielorakiej została zastosowana w obliczeniach, a dodatkowo przeprowadzono obliczenia z wykorzystaniem IBM wersji 20) do dziesięciu modeli, w trzech przedziałach czasowych na kwartał (48 okresów). Uzyskane wyniki potwierdziły hipotezę badawczą. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem danych finansowych, które są ogólnie dostępne. Kluczowa w tym badaniu jest wykorzystana statystyczna metoda oceny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Kostecka-Jurczyk, Daria, and Katarzyna Marak. "Ochrona niewypłacalnego przedsiębiorcy – uwagi na tle uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego." internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny 12, no. 5 (2023): 56–72. http://dx.doi.org/10.7172/2299-5749.ikar.5.12.4.

Full text
Abstract:
W roku 2020 na skutek kryzysu wywołanego pandemią SARS-COV-2 wdrożono w Polsce wiele narzędzi prawnych i ekonomicznych mających powstrzymać upadłości przedsiębiorców. Jednym z takich rozwiązań było uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Po kilkunastu miesiącach zostało ono zastąpione przez postępowanie o zatwierdzenie układu. Obie te procedury mają charakter pozasądowy, a ich głównym celem była ochrona dłużnika i pomoc w restrukturyzacji. Pośrednio było to także utrzymanie przedsiębiorstwa niewypłacalnego przedsiębiorcy w ruchu ze wszystkimi konsekwencjami, które się z tym wiążą, a przede wszystkim ochroną miejsc pracy i ochroną wierzycieli. Celem opracowania jest ukazanie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jako narzędzia wdrożonego w czasie kryzysu wywołanego pandemią wirusa SARS-COV-2 mającego na celu powstrzymanie masowych upadłości przedsiębiorców oraz jego znaczenia z punktu widzenia sytuacji prawnej dłużnika, zwłaszcza z punktu widzenia zakresu ochrony dłużnika. Analiza przepisów skłania do wniosku, że pomimo szerokiej ochrony dłużnika nie osłabiły one dotychczasowej pozycji wierzyciela.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Dmowski, Andrzej. "Opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (wybrane problemy)." Doradztwo Podatkowe - Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych 2, no. 294 (2021): 4–15. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.7756.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono metody opodatkowania podatkiem akcyzowym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym1, która wdraża przepisy dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej2 (tzw. dyrektywa energetyczna), przewiduje liczne zwolnienia z podatku akcyzowego. Autor analizuje listę obligatoryjnych i fakultatywnych zwolnień w podatku akcyzowym na podstawie przywołanej dyrektywy w zakresie transakcji krajowych i międzynarodowych dotyczących odnawialnych źródeł energii. W artykule omówiono konsekwencje podatkowe w podatku akcyzowym po stronie prosumenta związane z energią elektryczną wprowadzaną do sieci (z odnawialnych źródeł energii) oraz energią pobieraną przez prosumenta z sieci elektroenergetycznej, jak również po stronie przedsiębiorstwa energetycznego (sprzedawcy zobowiązanego) związane z energią elektryczną pobraną z sieci elektroenergetycznej przez prosumenta. Obowiązujący w Polsce model relacji między podmiotem wytwarzającym energię elektryczną w mikroinstalacjach ze źródeł odnawialnych (zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy) a przedsiębiorstwem energetycznym (tj. podmiotem zawodowo zajmującym się wytwarzaniem energii elektrycznej lub obrotem nią) został oparty na systemie opustów (system opomiarowania netto). Na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii3 podmiot posiadający mikroinstalację uzyskał status prosumenta, a przedsiębiorstwo energetyczne – status sprzedawcy zobowiązanego. Podsumowując, zdaniem autora analiza sposobu opodatkowania podatkiem akcyzowym energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych prowadzi do wniosku, że przyjęty model preferencji fiskalnych dla podmiotów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych, w szczególności korzystających z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW (mikroinstalacja), nie został prawidłowo wdrożony. W ocenie autora preferencje podatkowe w podatku akcyzowym dotyczące produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych powinny zakładać brak opodatkowania takiej energii, w szczególności wytwarzanej w mikroinstalacjach, podczas gdy rzeczona ilość energii elektrycznej jest opodatkowana podatkiem akcyzowym, tylko u innego podmiotu – przedsiębiorstwa energetycznego (sprzedawcy zobowiązanego). Takie działania w znaczący sposób przyczyniłyby się do popularyzacji produkcji tzw. zielonej energii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Greficz, Magdalena. "Outplacement jako narzędzie polityki społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w Unii Europejskiej." Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, no. 1 (May 31, 2019): 177–90. http://dx.doi.org/10.14746/ssp.2015.1.10.

Full text
Abstract:
Procesy restrukturyzacji zatrudnienia stanowią jeden z najbardziej dotkliwych społecznie efektów zmian zachodzących współcześnie w państwach Unii Europejskiej, wynikających z trwającego od 2008 r. kryzysu gospodarczego. Wydawałoby się, że wobec trudności gospodarczych przedsiębiorstwa będą skupiały się na poprawie wyników finansowych, rezygnując ze stosowania polityki społecznej odpowiedzialności (Corporate Social Responsibility - CSR). Jednym z przykładów działań odpowiedzialnie społecznych, stosowanych przez przedsiębiorstwa podczas kryzysujest outplacement. Celem artykułujest przybliżenie istoty outplacementu poprzez analizę literatury przedmiotu z zakresu restrukturyzacji zatrudnienia oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym zwłaszcza kwestii narzędzi stosowanych przez przedsiębiorstwa w celu łagodzenia negatywnych skutków zwalniania pracowników. Charakterystyka outplacementu została przedstawiona w kontekście uregulowań prawnych i inicjatyw Unii Europejskiej oraz Polski, a także praktycznych rozwiązań z zakresu CSR, stosowanych przez przedsiębiorstwa w ramach programów outplacementu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Rachwał, Tomasz. "Globalne uwarunkowania restrukturyzacji przedsiębiorstw Polski Południowo-Wschodniej." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 6 (January 1, 2003): 129–38. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.6.12.

Full text
Abstract:
Powodzenie procesu restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce uwarunkowanejest szeregiem czynników zewnętrznych, do których zaliczyć należy nasilającysięw ostatniej dekadzie proces globalizacji gospodarki światowej. Powszechnie stosowanepojęcie „globalizacja” jest bardzo niejednoznaczne. W literaturze poświęconej tej problematycemożna znaleźć wiele jego definicji, które akcentują różne jej cechy, brak jest jednakjednej, szeroko akceptowanej (Czaja 2001, Liberska 2002, Stryjakiewicz 1999, Zorska1998).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Dobroszek, Justyna. "Editorial." Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości 47, no. 3 (2023): 7–9. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0053.7692.

Full text
Abstract:
Szanowni Autorzy i Czytelnicy, Zespół Redakcyjny przekazuje Państwu trzeci numer kwartalnika „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości” (ZTR) w 2023 roku. Jest to wydanie okolicznościowe związane z Ogólnopolskim Zjazdem Katedr Rachunkowości, który zo-stał zorganizowany przez Szkołę Główną Handlową (SGH) w Warszawie w dniach 27–29 września 2023 roku. Hasło przewodnie tegorocznego, już 70. Zjazdu, to: „Kolonizacja rachunkowości: obszary – narzędzia – perspektywy”. Za selekcję referatów zgłoszonych na Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości i zaproponowanie ich do opublikowania w ZTR byli odpowiedzialni Organizatorzy Zjazdu. Zespół Redakcyjny ZTR przekazał 14 zrejestrowanych artykułów w systemie Publishers Panel do sporządzenia anonimowych recenzji. W wyniku negatywnych ocen trzy artykuły zostały wycofane z dalszej procedury edytorskiej. ZTR vol. 47, nr 3 obejmuje 11 artykułów naukowych, w tym dwa w języku angielskim. Ogólnie ujmując, artykuły dotyczą problematyki m.in. raportowania finansowego i jego użytkowników, pomiaru w kontekście zrównoważonego rozwoju, a także aspektów automatyzacji i w określonym zakresie behawioralnych w rachunkowości. Jedna z publikacji dotyczy historii rachunkowości.W pierwszym artykule Kinga Bauer prezentuje przesłanki i warunki wykorzystania przez menedżerów sprawozdań finansowych przedsiębiorstw przechodzących sądowe procesy restrukturyzacji. Na podstawie badań empirycznych autorka pozytyw-nie oceniła posiadaną przez menedżerów wiedzę z zakresu rachunkowości oraz zidentyfikowała korzystne opinie badanych respondentów w zakresie istotności cech jakościowych sprawozdań finansowych przedsiębiorstw w restrukturyzacji sądowej przy podejmowaniu decyzji. Celem artykułu Mariusza Karwowskiego jest przedstawienie zakresu ujawnianych informacji dotyczących kwestii podatkowych w raportach niefinansowych, w tym kosztów społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CSR) i ich ujęcia w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych. Au-tor wskazał, że badane spółki odnoszą się rzadko do kwestii podatkowych i nie prezentują korzyści podatkowych związanych z ponoszeniem kosztów CSR w tego typu raportach.Katarzyna Kobiela-Pionnier dokonała identyfikacji poprawności realizacji przez emitentów giełdowych w Polsce obowiązku zastosowania znaczników XBRL w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzanych w formacie ESEF.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

BIAŁOWĄS, Piotr. "Restrukturyzacja przedsiębiorstwa a jakościowe paradygmaty zarządzania – wyniki badań." PROBLEMY JAKOŚCI 1, no. 11 (2019): 11–14. http://dx.doi.org/10.15199/46.2019.11.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Kaczmarek, Jarosław. "Efekty restrukturyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych w ujęciu miary wielocechowej." Studia Oeconomica Posnaniensia 4, no. 2 (2016): 89–112. http://dx.doi.org/10.18559/soep.2016.2.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Rachwał, Tomasz. "Efekty restrukturyzacji wybranych przedsiębiorstw przemysłowych Polski Południowo-Wschodniej." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 9 (January 1, 2006): 98–115. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.9.9.

Full text
Abstract:
The subject of this paper is restructuring of industrial enterprises of south-east Poland in the period of economic transformation. These enterprises represent different types of largeness, ownership and sections of industrial production. They fulfil different functions in the economic structure, and most of them fulfil international functions or national functions with exporting part of the production for international markets. The purpose of this research is presenting the regularities and types of functioning of enterprises influenced by external and internal conditions. The research problems include: changes of ownership and organizational structure, changes of level and structure of employment, changes of technological processes and assortment of production, spatial changes in the directions of provision and sales, changes in the structure of costs, financial results and perspectives of development.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Jarka, Sławomir. "Outsourcing - metoda zrównoważonego rozwoju w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstw." Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, no. 40 (October 8, 2000): 195–201. http://dx.doi.org/10.22630/eiogz.2000.40.44.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Świerk, Joanna, and Angelika Banach-Kobyra. "Comparatistic of the Ownership Tools of Restructuring of the Companies." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 82 (2016): 539–47. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2016.4.82/2-47.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Hofman, Mariusz. "PRAKTYCZNE ASPEKTY REDEFINIOWANIA MODELU BIZNESOWEGO W WARUNKACH KRYZYSU – STUDIUM PRZYPADKU." Zeszyty Naukowe OTN, no. XXV (March 7, 2025): 369–77. https://doi.org/10.62961/snb1zk82.

Full text
Abstract:
Prezentowana praca opisuje sposób zmiany modelu biznesowego następującej w wyniku radykalnej zmiany strategii działania przedsiębiorstwa. Taka redefinicja jest wynikiem panującego w ostatnich latach kryzysu. Zmiana modelu biznesowego wyznacza zakres restrukturyzacji systemu procesów. Reorganizacja systemu procesów powinna zachodzić na wszystkich poziomach architektury oraz jest powiązana ze zmianami struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Artykuł ma charakter studium przypadku. Ukazuje koncepcyjny zarys projektu reorganizacji oraz opisuje metodyczne uwarunkowania jego realizacji. W opracowaniu zawarta jest wiedza teoretyczna oraz doświadczenia praktyczne związane z redefiniowaniem strategii, procesów, postaw oraz struktur przedsiębiorstwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Rojek, Tomasz. "Wykorzystanie narzędzi restrukturyzacji w procesie zarządzania efektywnością przedsiębiorstwa." Studia Oeconomica Posnaniensia 4, no. 2 (2016): 135–54. http://dx.doi.org/10.18559/soep.2016.2.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Gajdzik, Bożena. "Wpływ restrukturyzacji przemysłu hutniczego na strukturę wartości przedsiębiorstwa." HUTNIK - WIADOMOŚCI HUTNICZE 1, no. 10 (2015): 23–26. http://dx.doi.org/10.15199/24.2015.10.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Benduch, Dorota, and Ewa Janik. "Advisory Services in the Process of Enterprises’ Remedial Restructuring." Europa Regionum 29 (2016): 337–50. http://dx.doi.org/10.18276/er.2016.29-23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Rachwał, Tomasz. "Proces restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce Południowo-Wschodniej (na wybranych przykładach)." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 4 (January 1, 2003): 79–88. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.4.8.

Full text
Abstract:
Globalny proces rozwoju cywilizacyjnego tworzy nowe uwarunkowania dla funkcjonowania różnej skali układów przestrzennych: od świata, poprzez kontynenty, państwa i regiony do układów lokalnych. Prowadzi on do istotnych zmian w sferze społecznej, gospodarczej, politycznej i kulturalnej . W ramach procesów globalnych na szczególną uwagę zasługuje szybki postęp technologiczny, którego efektem jest przejście do fazy informacyjnego rozwoju, w której przemysł o wysokiej kapitałochłonności ustępuje przemysłom o wysokim zapotrzebowaniu na wiedzę. Jednym z przejawów tych procesów jest także g lokalizacja działalności gospodarczej, czego efektem jest powstanie i rozwój wielkich przedsiębiorstw ponadnarodowych, których znaczenie w gospodarce światowej rośnie, wskutek czego coraz częściej wywierają nacisk na politykę gospodarczą, kierunki rozwoju przemysłowego i kształtowanie się rynku pracy w wielu krajach świata. Proces ten dokonuje się w wyniku prowadzonej na szeroką skalę międzynarodowej aktywności inwestycyjnej . produkcyjnej i handlowej przedsiębiorstw, w tym także w Polsce (Zaorska 1998).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Reśko, Dariusz. "Kształtowanie się przedsiębiorstwa usługowo-handlowego Profex Consulting." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 4 (January 1, 2003): 141–46. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.4.12.

Full text
Abstract:
W procesie restrukturyzacji gospodarki narodowej znaczącą rolę odgrywa proces zmian struktur własnościowych, a także zmian zasad prawnych funkcjonowania przedsiębiorstw. Szczególnego znaczenia w nowej rzeczywistość i gospodarczej nabrał sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W większości krajów Unii Europejskiej małe i średnie firmy są podstawą rozwoju gospodarczego. W Polsce sektor MSP stanowi przeszło 99% wszystkich prywatnych przedsiębiorstw i daje zatrudnienie 62,5% w skali całego kraju. Z danych tych wynika, że równie1 w Polsce sektor MSP jest przyjmowany za najważniejszy sektor gospodarki, wymagającym szczególnego traktowani a przez państwo . Podejmowane przez państwo działania koncentrują się głównie na tworzeniu prawnych, administracyjnych i organizacyjnych warunków ich działalności oraz powoływaniu i rozwoju instytucji na rzecz pomocy tym firmom . Pomoc ta, choć potrzebna sektorowi MSP ni e zawsze dociera do docelowych odbiorców ze względu na słabe zrozumienie działania tych firm oraz słabe uświadomienie sobie specyfiki ich funkcjonowania
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Antonowicz, Alicja, Paweł Antonowicz, and Joanna Próchniak. "NSOLVENCY AND RESTRUCTURING OF ENTERPRISES IN THE LEGISLATIVE CHANGES." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2018, no. 132 (2018): 13–25. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2018.132.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Jasiuk, Ewa, and Agnieszka Kunert-Diallo. "Pomoc na ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw lotniczych –wybrane zagadnienia prawne." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (June 26, 2016): 51–62. http://dx.doi.org/10.31743/sp.5038.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono wybrane zagadnienia odnoszące się do pomocy na ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw. Zwrócono uwagę na konsekwencje prawne przyznania pomocy niezgodnej ze wspólnym rynkiem na przykładzie węgierskich linii lotniczych. Niniejszy referat nie pominął także ochrony przed subsydiowaniem i nieuczciwymi praktykami przewoźników z krajów trzecich. Konkludowano, że problem wewnątrz UE dotyczy nierównych zasad konkurowania przewoźników sieciowych i niskokosztowych i wydaje się, że polityka transportowa UE powinna dążyć do stworzenia równych zasad konkurowania pomiędzy tymi dwoma rodzajami działalności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Kuryłek, Zbigniew. "Mezzanine capital as a tool of firms’ restructuring." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 91 (2018): 467–81. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2018.91-38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Dzun, Włodzimierz. "The Emergence of a New Ownership and Legal-Organisational Structure of Agricultural Producers in Russia." Wieś i Rolnictwo, no. 4 (145) (December 20, 2009): 67–82. http://dx.doi.org/10.53098/wir.2009.4.145/04.

Full text
Abstract:
Demokratyczno-rynkowe przemiany, jakie rozpoczęły się w Rosji na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zapoczątkowały także żywiołowy proces kształtowania się nowej struktury organizacyjno-prawnej producentów rolnych. Podstawą tego procesu była reforma rolna (dekolektywizacja rolnictwa), zakładająca nadzielenie ziemią rolną pracowników poprzez tzw. udziały (około 12 mln osób) oraz restrukturyzację kołchozów i sowchozów. Podstawowe tendencje w tym procesie to: po pierwsze formowanie się, głównie na bazie byłych kołchozów i sowchozów nowej struktury organizacyjno-prawnej przedsiębiorstw rolnych opartej na własności prywatnej, po drugie powstanie i rozwój nowej grupy producentów rolnych, jakimi są gospodarstwa chłopskie (farmerskie), i po trzecie umocnienie się, mającej długą tradycję w rolnictwie rosyjskim, ogromnej grupy gospodarstw przydomowych. Proces ten ma swoje odzwierciedlenie w zmianach struktury zasobów ziemi i zasobów pracy, a w konsekwencji – struktury produkcji rolnej według kształtujących się form gospodarowania. Podstawowa tendencja w tym procesie to zwiększenie liczby gospodarstw chłopskich (farmerskich) i przydomowych, a zmniejszenie liczby przedsiębiorstw rolnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Urbanek, Piotr. "Outsourcing in the Process of Restructuring Enterprises in Light of the Transaction Cost Theory." Gospodarka Narodowa 247, no. 4 (2011): 69–84. http://dx.doi.org/10.33119/gn/101092.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Kowalak, Robert. "THE ANALYSIS OF SYMPTOMS OF INSOLVENCY IN RESTRUCTURING PROCESS." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 88 (2017): 437–46. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2017.88/1-42.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Chomątowski, Stanisław. "Kierunki i metody oceny oraz realizacji restrukturyzacji przedsiębiorstw." Przegląd Organizacji, December 31, 1994, 22–24. http://dx.doi.org/10.33141/po.1994.12.05.

Full text
Abstract:
Problematyką artykułu są: restrukturyzacja a przemiany strukturalne, kierunki analizy i oceny restrukturyzacji przedsiębiorstw, metody oceny restrukturyzacji przedsiębiorstw, kierunki oraz metody i środki realizacji restrukturyzacji przedsiębiorstw, kierunki dalszych badań nad restrukturyzacją przedsiębiorstw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Lis, Andrzej. "Kierunki dalszej restrukturyzacji przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego w świetle badań empirycznych." Przegląd Organizacji, August 31, 2007, 36–40. http://dx.doi.org/10.33141/po.2007.78.10.

Full text
Abstract:
Artykuł omawia proces restrukturyzacyjny przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego. Analiza przedsięwzięć restrukturyzacyjnych wskazuje, że głównym obszarem zmian patrząc z poziomu przedsiębiorstw będzie restrukturyzacja produkcyjno-rynkowa. W dalszej części omówiono jeszcze kilka etapów procesu restrukturyzacji tj. zakresu działania, organizacji, finansowo-własnościowa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Borowiecki, Ryszard, and Andrzej Jaki. "Restrukturyzacja – od transformacji do globalizacji." Przegląd Organizacji, September 30, 2015, 4–9. http://dx.doi.org/10.33141/po.2015.09.01.

Full text
Abstract:
Teoria i praktyka restrukturyzacji wyrosła na gruncie wieloletnich doświadczeń rozwiniętych gospodarek rynkowych została z powodzeniem zaadaptowana dla celów związanych z procesem transformacji polskiej gospodarki, który został zapoczątkowany w 1989 roku. W ten sposób została ona ukształtowana jako restrukturyzacja transformacyjna, której podstawę stanowiła prywatyzacja i radykalna zmiana mechanizmów funkcjonowania rodzimych przedsiębiorstw. Współczesne realia gospodarcze, związane z powolnym przechodzeniem gospodarki naszego kraju w etap posttransformacyjny, wywołują potrzebę redefinicji sposobu postrzegania restrukturyzacji. Nowe podejście do restrukturyzacji jest przy tym silnie zdeterminowane procesami postępującej globalizacji i umiędzynaradawiania działalności przedsiębiorstw. Z nową perspektywą posttransformacyjnego postrzegania restrukturyzacji wiąże się także uznanie permanentnej restrukturyzacji jako nowego paradygmatu współczesnego zarządzania. Stąd celem artykułu jest przeprowadzenie analizy zakresu, celów oraz ewolucji wykorzystania restrukturyzacji w procesie przekształceń i rozwoju polskiej gospodarki po 1989 roku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Witkowski, Sławomir. "Wykorzystanie planu restrukturyzacji przedsiębiorstw w ramach sądowych procedur naprawczych." Przegląd Organizacji, July 31, 2015, 14–18. http://dx.doi.org/10.33141/po.2015.07.02.

Full text
Abstract:
Restrukturyzacja jest złożonym i wielowymiarowy procesem. Skuteczność procesu restrukturyzacji w dużym stopniu zależy od właściwego zaplanowania działań naprawczych i ich formalizacji w postaci planu restrukturyzacji. Plan ten powinien stanowić podstawowe narzędzie zarządzania w procesie restrukturyzacji naprawczej realizowanym w ramach sądowych procedur naprawczych. Celem niniejszego artykułu jest analiza i ocena sposobu wykorzystania planu restrukturyzacji jako narzędzia zarządzania zmianami w ramach sądowych procedur naprawczych. Artykuł przedstawia zasady konstruowania planu restrukturyzacji oraz zakres jego wykorzystania w ramach sądowych procedur naprawczych regulowanych aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, tj. ustawą "Prawo Upadłościowe i Naprawcze" i ustawą "Prawo Restrukturyzacyjne".
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Marciniak, Stanisław. "RESTRUKTURYZACJA PRZEDSIĘBIORSTW A PARADYGMATY EKONOMII." Przegląd Organizacji, October 31, 2016, 56–62. http://dx.doi.org/10.33141/po.2016.10.08.

Full text
Abstract:
W publikacji została podjęta bardzo ważna tematyka związana z procesami restrukturyzacji w gospodarce. Do kluczowych spraw rozważanych w artykule możemy zaliczyć określenie zależności między procesami restrukturyzacyjnymi a paradygmatami ekonomii, zaprezentowanie metod zarządzania możliwych do wykorzystania w procesach restrukturyzacji, zdefiniowanie zasad doboru metod zarządzania dla różnych faz procesu restrukturyzacji w warunkach nowego paradygmatu ekonomii. W opracowaniu została przedstawiona mapa preferencji i hierarchizacji doboru złożonych metod zarządzania w procesach restrukturyzacji w gospodarce. Mapa doboru i hierarchizacji metod oparta jest na dwóch kryteriach przedmiotowości i horyzontu czasu. Metody do niej wybrane zostały z grupy metod klasycznych, często wykorzystywanych w procesach podejmowania decyzji. Przedstawione rozważania są rezultatem analizy literatury przedmiotu i refleksji naukowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Gabrusewicz, Wiktor. "Restrukturyzacja przedsiębiorstw i metody oceny jej efektów." Przegląd Organizacji, March 31, 1999, 26–29. http://dx.doi.org/10.33141/po.1999.03.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Chomątkowski, Stanisław. "Restrukturyzacja i rozwój polskich przedsiębiorstw w latach 1990-1996." Przegląd Organizacji, January 31, 1997, 31–32. http://dx.doi.org/10.33141/po.1997.01.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Bisztyga, Stanisław. "Restrukturyzacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Aspekt metodyczny i analiza przypadku." Przegląd Organizacji, August 31, 1997, 28–33. http://dx.doi.org/10.33141/po.1997.78.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!