Literatura académica sobre el tema "Epokè"

Crea una cita precisa en los estilos APA, MLA, Chicago, Harvard y otros

Elija tipo de fuente:

Consulte las listas temáticas de artículos, libros, tesis, actas de conferencias y otras fuentes académicas sobre el tema "Epokè".

Junto a cada fuente en la lista de referencias hay un botón "Agregar a la bibliografía". Pulsa este botón, y generaremos automáticamente la referencia bibliográfica para la obra elegida en el estilo de cita que necesites: APA, MLA, Harvard, Vancouver, Chicago, etc.

También puede descargar el texto completo de la publicación académica en formato pdf y leer en línea su resumen siempre que esté disponible en los metadatos.

Artículos de revistas sobre el tema "Epokè"

1

Słoma, Paulina. "A literatura? Epoki dawne w odbiorze licealistów - rozpoznania". Ogrody Nauk i Sztuk 9 (15 de agosto de 2019): 467–78. http://dx.doi.org/10.15503/onis2019.467.478.

Texto completo
Resumen
Cel badań: Próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób postrzegana jest literatura epok dawnych z perspektywy uczniów pierwszych klas liceum. Wykorzystanie zdobytych informacji na rzecz dydaktyki języka polskiego. Metoda: Bazę wyjściową podjętych rozpoznań stanowiły wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w liceach pod koniec roku szkolnego 2017/2018 wśród pierwszoklasistów z wielkopolskich szkół. Analizę uzyskanego materiału poprzedziła diagnoza obecności samej literatury w wymaganiach programowych przeznaczonych dla pierwszej klasy oraz analiza wymagań stawianych na maturze. Ostatni etap rozważań – oparty na wynikach uczniowskich ankiet – ujęty został w perspektywie możliwości antropologiczno-kulturowego ujęcia szkolnej literatury epok dawnych. Wyniki: Analiza uczniowskich odpowiedzi pozwoliła zauważyć, że literatura nie stanowi częstego punktu odniesienia dla uczniów kończących pierwszą klasę liceum. Informacje zgromadzone podczas całorocznej nauki na przedmiocie język polski oscylują pomiędzy kwestiami wizualności epoki a indywidualnymi upodobaniami. Nie łączą się jednak bezpośrednio z przedmiotem - bliżej im do uczniowskiej recepcji kultury popularnej lub ogólnych skojarzeń, które uniemożliwiają pozytywną ocenę uczniowskich kompetencji w odbiorze i rozumieniu epok literackich. Wnioski: Antropologiczne ujęcie uczniowskich refleksji pozwala na wstępne opracowanie metod pracy skupiających się na tekstach literackich już od epok najdawniejszych. Życie człowieka epok dawnych, uwikłanego w swoją kulturę, nie musi stanowić bariery uniemożliwiającej współczesnemu licealiście zrozumienie tekstów dawnych.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Wasyluk, Piotr. "Historia nauki jako historiozofia: Lucio Russo i koncepcja rozwoju naukowego". Humanistyka i Przyrodoznawstwo, n.º 17 (26 de septiembre de 2018): 345–61. http://dx.doi.org/10.31648/hip.1061.

Texto completo
Resumen
Poszukiwanie źródeł rozwoju ludzkiej kultury jest charakterystyczne zarówno dla historyków, jak i filozofów dziejów. We współczesnej refleksji dziejowej niekiedy trudno odróżnić, kiedy badacz jest historykiem, a kiedy włącza w swoje badania elementy spekulacji dziejowej. Poglądy włoskiego matematyka, zawarte w książce Zapomniana rewolucja, stanowią dobry przykład twórczej syntezy historii i historiozofii. Epoka hellenistyczna, stanowiąca dla niego punkt zwrotny w dziejach ludzkości, dostarcza kryteriów oceny całej historii. Porzucenie zdobyczy tej epoki przez następujące po niej pokolenia prowadzi Russo do przyjęcia stanowiska pesymizmu historiozoficznego i odrzucenia idei postępu.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Bińczyk, Ewa. "Utrata przyszłości w epoce antropocenu". Stan Rzeczy, n.º 1(14) (1 de abril de 2018): 109–34. http://dx.doi.org/10.51196/srz.14.6.

Texto completo
Resumen
Jak twierdzi Martín Caparrós, „ekologia urasta do rangi znaku naszych czasów, czasów bez pomysłu na przyszłość”. Świetną ilustrację tej tezy stanowi interdyscyplinarna debata na temat propozycji E.F. Stoermera i P.J. Crutzena, którzy z uwagi na skalę i zakres ludzkich ingerencji w systemy planetarne zasugerowali, by współczesną epokę geologiczną nazwać antropocenem – epoką człowieka. Naukowcy zatroskani skalą obecnego kryzysu planetarnego formułują kolejne już ostrzeżenia dla ludzkości. Czy rzeczywiście antropocen to epoka bez pomysłu na przyszłość? Utraciliśmy rafy koralowe, stabilność klimatu, pory roku, poszczególne gatunki, a nawet naturę. Jak rozumieć tezę o utracie przyszłości w epoce człowieka? Jak się wydaje, nieprzekraczalną blokadą dla myślenia o przyszłości w XXI wieku jest dominacja myślenia rynkowego. W jego ramach horyzont inwestycyjny to najwyżej 20–30 lat. Czy ignorowanie kosztów klimatycznych i środowiskowych rozwoju współczesnych gospodarek nie świadczy o braku wyobraźni i zbiorowym wyparciu samej idei przyszłości? Czy ryzyko nagłej zmiany klimatycznej nie kwestionuje myślenia linearnego i dotychczasowego, zachodniego pojmowania czasu? W artykule szukam odpowiedzi na powyższe pytania, opierając się na wcześniejszej analizie wybranych narracji w debacie na temat antropocenu. Należą do nich: 1) naturalistyczna narracja przyrodoznawców (E. Stoermer, P. Crutzen, W. Steffen, J. Zalasiewicz, J. Rockström), 2) narracja humanistów w nurcie postnaturalizmu: D. Haraway, B. Latour, I. Stengers, D. Chakrabarty, 3) dyskurs eko-marksistowski, operujący etykietką kapitalocenu i krytyczny wobec etykietki antropocenu: J. Moore, I. Angus, A. Hornborg, A. Malm, C. Bonneuil, J.-B. Fressoz, S. Lewis, M. Maslin, 4) dyskurs eko-katastroficzny (C. Hamilton, E. Crist, J. McBrien, E. Swyngedouw, N. Oreskes i E. Conway), a także 5) narracja ekomodernistów mówiąca o dobrym, a nawet wspaniałym antropocenie (T. Nordhaus, M. Schellenberger, D. W. Keith).
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Dadlez, Jakub. "Próbowanie innych Michela de Montaigne". Etyka 58, n.º 1 (29 de noviembre de 2019): 219–42. http://dx.doi.org/10.14394/etyka.1267.

Texto completo
Resumen
W artykule rozważono historyczny przykład myślenia o tym, co inne. Są nim Próby Michelade Montaigne, które jako dzieło z wczesnej nowożytności stawia poważne problemy w interpretacjiwspółczesności jako epoki nowoczesnej, czyli rzekomo bardziej otwartej, mniej dogmatyczneji mniej wrogiej obcym. Omówione zostają cztery figury inności, wobec którychMontaigne już w XVI w. wykazywał szczególną otwartość: innowiercy, „dzikiego”, kobietyi zwierzęcia. Jak się okazuje, Próby skłaniają człowieka współczesnego do rewizji jego poczuciahistorycznej wyższości wobec ludzi z wcześniejszych epok, a zarazem pozwalają muwypracować bardziej sprawiedliwą relację z innymi doby obecnej.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Ptaszyńska, Aneta A. "ANTROPOCEN, WIELKIE PRZYSPIESZENIE I INSEKTAGEDON". Kosmos 68, n.º 4 (8 de febrero de 2020): 553–60. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2019_2570.

Texto completo
Resumen
Żyjemy w epoce wielkich przemian spowodowanych przez człowieka zarówno w geologii Ziemi, jak i w ekosystemach. Zmiany te są na tyle istotne, że jesteśmy świadkami narodzin nowej epoki, antropocenu. Epoka ta napędzana jest „Wielkim Przyspieszeniem”, w którym wzrostowi ulega przede wszystkim populacja ludzka, co skutkuje w drastycznym zwiększeniu zapotrzebowania na energię, ziemię i wodę. Rozrastająca się populacja ludzka wkracza na tereny dotąd zamieszkiwane przez inne organizmy i wypiera je z ich naturalnych siedlisk. Doprowadziło to do szóstego wielkiego wymierania i insektagedonu. Tempo przemian jakim ulega obecnie biosfera jest bardzo szybkie i niewątpliwe należy podjąć odpowiednie działania zmierzające do ochrony Ziemi i organizmów żywych.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Gumuła, Teresa. "Czasopismo jako źródło do badań biograficznych na przykładzie „Przeglądu Historyczno-Oświatowego” (1947-2017)". Biografistyka Pedagogiczna 4, n.º 1 (27 de diciembre de 2019): 447–61. http://dx.doi.org/10.36578/bp.2019.04.04.

Texto completo
Resumen
Czasopisma stanowią ważne źródło informacji o dorobku teorii i praktyki różnych dyscyplin pedagogicznych. Inspirują do podejmowania badań nad biografiami wybitnych jednostek na tle epoki, a także nad zbiorowym portretem środowiska nauczycielskiego. Interesujący zbiór materiałów źródłowych do badań biograficznych znajdujemy na łamach czasopisma „Przegląd Historyczno-Oświatowy”, które ukazuje się już od siedemdziesięciu lat (1947-2017). Studia nad zawartością tego kwartalnika skłaniają do stawiania pytań o rolę wybitnych nauczycieli w edukacji i kulturze minionych epok, o miejsce i znaczenie prac biograficznych w dorobku historii wychowania w Polsce i na świecie.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Ochenkowska, Agnieszka. "Echa tradycji renesansowej w wybranych pieśniach Józefa Morelowskiego". Ogrody Nauk i Sztuk 5, n.º 5 (8 de febrero de 2020): 456–65. http://dx.doi.org/10.15503/onis2015.456.465.

Texto completo
Resumen
Józef Morelowski to zapomniany poeta oświecenia; autor, który został skazany na literacki niebyt. Wśród utworów Morelowskiego tylko Treny na rozbiór Polski włączono do obiegu czytelniczego. Inne utwory, takie jak cykl 78 pieśni, nie zostały ani szerzej odczytane, ani poznane. Interesujące jest, co wpływa na taki stan rzeczy – czyżby epoka oświecenia przyswoiła sobie wiersze o tematyce patriotycznej, skazując inne na zapomnienie? W Pieśniach znajduje się, oprócz różnorodności tematyki, także bogactwo motywów i nawiązań do tradycji literackiej innych epok, zwłaszcza renesansu. Analiza wybranych pieśni Morelowskiego ukaże ich związki z polskim dziedzictwem kulturowym.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Kowalow, Siergiej. "WIESZCZ – BŁAZEN – LEGENDA: TRAJEKTORIA AUTORSKA ANATOLA SYSA". Porównania 23, n.º 2 (3 de abril de 2019): 107–26. http://dx.doi.org/10.14746/p.2018.23.18700.

Texto completo
Resumen
Аrtykuł jest poświęcony złożonej trajektorii autorskiej Anatola Sysa (1959-2005), którego niezwyczajny los intryguje czytelnika nie mniej niż jego utwory poetyckie i wymusza na badaczach poszukiwanie wciąż nowych sposobów interpretacji jego artystycznych i życiowych metamorfoz. Ze wspomnień przyjaciół, artykułów naukowych i utworów artystycznych wyłania się sprzeczny wizerunek pisarza: głos pokolenia, przeciwnik ideologii komunistycznej, prorok odrodzenia narodowego, Geniusz, poeta obrzydliwy, błazen, alkoholik, wyrodek, cham. Owa różnorodność i odmienność interpretacji w ocenie osobowości Anatola Sysa oraz miejsca, które jego twórczość zajmuje w historii literatury białoruskiej, uzasadniona jest zdaniem autora artykułu trzema przyczynami: 1) niezwykłą i sprzeczną naturą poety; 2) specyfiką krótkiego okresu, w którym żył Anatol Sys, obejmującego trzy epoki: radziecką (do 1984 roku), epokę reform i odrodzenia narodowego (1985-1992) і epokę Alaksandra Łukaszenki (od 1994 roku); 3) złożoną trajektorią życiowej i twórczej drogi poety, w której można wyróżnić trzy okresy: wczesny, patriotyczny i przeklęty (okres przynależności do cyganerii artystycznej). Jeszcze za życia Anatola Sysa jego osoba zaczęła obrastać w mity i legendy, a po śmierci poety jego najlepsze utwory weszły do kanonu literatury narodowej XX wieku.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Adamczak, Marcin y Sławomir Salamon. "Kruszenie globalnego Hollywood. System „holdbacks” i sekwencyjność okien dystrybucyjnych a rozwój platform streamingowych". Kwartalnik Filmowy, n.º 108 (31 de diciembre de 2019): 243–55. http://dx.doi.org/10.36744/kf.190.

Texto completo
Resumen
Artykuł jest poświęcony przemianom współczesnego amerykańskiego (a więc w istocie światowego) przemysłu filmowego w wyniku rozwoju platform streamingowych i VOD. W tekście zostały zarysowane trzy epoki historii gospodarczej Hollywood: klasyczna, pośrednia lat 60. i 70. oraz globalnego Hollywood. Kres pierwszej położył Paramount Case (Paramount Decree) i jego konsekwencje. Drugą cechowała niestabilność finansowa i brak wyraźnego modelu ekonomicznego. Epoka globalnego Hollywood oraz jej logika opierająca się na sekwencyjności okien dystrybucyjnych jest obecnie kwestionowana przez wyniki działania platform VOD w rodzaju Netfliksa. Wymusza to zarówno reorganizację Hollywood (powołanie własnych platform), jak i zmianę logiki działania studiów (rewizja sekwencyjności okien dystrybucyjnych). W efekcie ostrej konkurencji między platformami może się wyłonić nowy porządek na rynku audiowizualnym. Nawet jeżeli tradycyjne studia hollywoodzkie zachowają dominującą pozycję, to jedynie za cenę gruntownego przekształcenia własnego modelu biznesowego.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

KOZIOŁ, PhD, Jerzy. "Ewolucja postrzegania pojęcia bezpieczeństwo". Zeszyty Naukowe SGSP 77 (31 de marzo de 2021): 7–33. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.8411.

Texto completo
Resumen
Ostatnie dziesięciolecia historii świata charakteryzowane przez większość badaczy przedstawiane są jako epoka głębokich i szybkich zmian. Przy tym w wypowiedziach tych dostrzega się cechy rodzącej się nowej epoki, rozwój filozoficznych i koncepcyjnych podstaw nowego świata odbywa się równolegle z gwałtownie zachodzącymi zmianami naukowego paradygmatu. W tych warunkach jedyną niezawodną podstawą do zrozumienia nowych czasów staje się dostrzeżenie ewolucji podstawy teoretycznej. Zakłada to możliwość i nawet konieczność wprowadzenia zmian w fundamencie budowanego świata, który okazuje się „katastrofalnie kruchy i zmienny”. Artykuł przedstawia wyniki analizy społeczno-filozoficznej ewolucji pojęcia bezpieczeństwo. Współczesna teoria bezpieczeństwa, chociaż uświadamia sobie swój przedmiot, lecz jest teorią dopiero się formującą. Stąd wydaje się zasadne zdefiniowanie jej metodologicznych założeń, zrozumienie bezpieczeństwa jako ewoluującego procesu. Dla stwarzania teorii bezpieczeństwa jako jednolitego systemu trzeba zdefiniować jego społeczno-kulturowe założenia jako uniwersalnego systemu, stworzonego przez cywilizację. W artykule przedstawiono filozoficzne myśli rozpatrujące pojęcie bezpieczeństwa na przestrzeni wieków w antycznej i współczesnej tradycji teoretycznej.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
Más fuentes

Tesis sobre el tema "Epokè"

1

Strömblad, Lisbeth. "Hemmafruarnas epok". Thesis, Kristianstad University College, Department of Behavioural Sciences, 2006. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:hkr:diva-3913.

Texto completo
Resumen

Syftet med studien är att undersöka hur samhälleliga institutioner och olika aktörer påverkade kvinnorna under 1950-talet att bli hemma och ta hand om hem och familj. Studien inleds med en historisk tillbakablick som startar omkring 1920 och avslutas med efterkrigstiden. Femtiotalet brukar kallas hemmafruarnas epok och jag har studerat litteratur, tidskrifter och forskning som behandlar denna period och som berör kvinnors situation.

Undersökningen bygger på avhandlingar och andra böcker samt olika myndigheters betänkanden. Texterna har granskats kritiskt.

Undersökningen visar hur flera aktörer försökte påverka kvinnorna till att stanna hemma och ta hand om hem och familj. Under beredskapstiden gjordes ansträngningar att få kvinnorna att tjänstgöra inom industrin, lantbruk andra verksamhetsgrenar för att ersätta de män som var uttagna till beredskapstjänst. När kriget var slut gick männen tillbaks till sina arbeten och kvinnans roll i hemmet betonades av flera aktörer som viktig och att hennes plats var där.

Under slutet av femtiotalet och i början av sextiotalet förändrades situationen. Kvinnan behövdes inom industrin och Svenska Arbetsgivarföreningens attityd till kvinnlig arbetskraft förändrades. Kvinnorörelserna kämpade också för att kvinnorna skulle vara yrkesverksamma, för att öka jämlikheten mellan man och kvinna.

Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Conceição, Gilmar Henrique da. "Montaigne e a política". Universidade Estadual do Oeste do Parana, 2010. http://tede.unioeste.br:8080/tede/handle/tede/2112.

Texto completo
Resumen
Made available in DSpace on 2017-07-10T18:26:25Z (GMT). No. of bitstreams: 1 Gilmar Henrique da Conceicao.pdf: 751569 bytes, checksum: c95b011674128de8365f09f622a113b6 (MD5) Previous issue date: 2010-11-25
Commonly, human nature is considered unknown for Montaigne once we are all impregnated and bypassed customs, but poses different problems Montaigne inquiring about the possibility of political actions that enable a company to remain in balance and be improved, in spite of evil present in human nature perceived inconsistency of reason, and parties in conflict. Note that considers possible to improve the state of imperfection of man, but better does not mean eliminate the imperfection. Montaigne considers herself fully and visibly facing out, born to society and friendship (III, 3, p. 55) and broods primarily about state affairs and the world: "[...] haul me to the matters State and the universe best pleased when I'm alone "(III, 3, 56). He rejects the idealization of society, the best policy is one that exists. But, we highlight two jobs that makes the word politics: the first as "obligation to the public good", the second as "the practice of governments." Anyway, consider that living out of politics is to live outside of humanity and did not neglect public duties. Indeed, in Montaigne does not find the word with an unambiguous policy. In view of Montaigne is not possible absolute judgments in politics only because we share and we can not be located entirely outside of any particular perceptive condition to examine whether, on the one hand, the things themselves, and the other the way they present themselves in each one of those circumstances. The argument considers the act of "taking sides" involves, in itself, a presumption of knowledge, then he invites us to observe that this same assumption is present despite our view oscillates between the conflicting views that the ever, we hold as if they had, in general, a strength greater than they can reveal if considered over time. From this we can see that he discusses the political certainties given the insecure nature of the intellectual faculty, who frequently receives false things, hence the need for "moderation" and "dialogue" between the parties. So there is a questionable character in all parties. Unlike the certainty of "I just know that I know nothing" and "I think therefore I am ', Montaigne takes on the motto of Pyrrhus (" Que sais-je? ") which expresses most clearly mark the position of our author.
Comumente, a natureza humana é considerada desconhecida para Montaigne uma vez que estamos todos impregnados e contornados pelos costumes, porém Montaigne coloca diferentes problemas indagando sobre a possibilidade de ações políticas que permitam a uma sociedade manter-se em equilíbrio e ser melhorada, apesar da maldade presente na natureza humana percebida, da inconsistência da razão, e dos partidos em conflito. Observe-se que considera possível melhorar o estado de imperfeição do homem, mas melhorar não significa eliminar a imperfeição. Montaigne se considera uma pessoa inteiramente e visivelmente voltada para fora, nascida para a sociedade e a amizade (III, 3, p. 55) e medita principalmente acerca dos negócios do Estado e do mundo: [...] lanço-me aos assuntos de Estado e ao universo de melhor grado quando estou sozinho (III, 3, 56). Ele recusa a idealização da sociedade; a melhor política é a que existe. Mas, podemos destacar dois empregos que faz da palavra política: o primeiro como obrigação ao bem público , o segundo como prática dos governos . De qualquer forma, considera que viver fora da política é viver fora da humanidade e não se omite das funções públicas. Na realidade, em Montaigne não encontramos a palavra política com um sentido unívoco. Na perspectiva de Montaigne não é possível julgamentos absolutos em política porque somente vemos partes e não podemos nos situar absolutamente fora de alguma circunstância perceptiva determinada para examinar independentemente, de um lado, as próprias coisas e, de outro, a maneira como se apresentam em cada uma dessas circunstâncias. O argumento considera como o ato de tomar partido envolve, por si mesmo, uma presunção de conhecimento; em seguida, ele nos convida a observar que essa mesma presunção se faz presente a despeito de nosso juízo oscilar entre opiniões contraditórias a que, a cada vez, nos agarramos como se tivessem, de modo geral, uma solidez maior do que elas podem revelar se consideradas no decorrer do tempo. Disso podemos perceber que ele problematiza as certezas políticas dado o caráter inseguro da faculdade intelectual, que recebe freqüentemente coisas falsas, daí a necessidade da moderação e do diálogo entre os partidos. Portanto, há um caráter duvidoso em todos os partidos. Diferente das certezas do eu só sei que nada sei e do penso, logo existo , Montaigne toma para si a divisa de Pirro ( Que sais-je? ) cuja interrogação expressa com mais clareza o posicionamento de nosso autor.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Jacobsson, Miriam. "Va'-vil-du, Mozart? : Två transkriberingar från klarinett och violin till flöjt". Thesis, Luleå tekniska universitet, Institutionen för konst, kommunikation och lärande, 2020. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:ltu:diva-79089.

Texto completo
Resumen
I min uppsats utforskar jag möjligheterna att transkribera verk till mitt eget instrument tvärflöjt. Jag har arbetat med satser ur två konserter, en för violin och en för klarinett, och transkriberat om dessa till flöjt. Jag har fokuserat på en sats ur vardera konsert.   Mitt arbete börjar med att välja vilka instrument jag skulle transkribera från. Sedan har jag valt notutgåva för dessa och skrivit in dem i det notskrivningsprogram jag har valt, och därefter påbörjat transkriberingsarbetet. När transkriberingen var klar tog jag kontakt med pianist och påbörjade min instudering av verken, för att därefter spela in de instuderade satserna. Vid inspelningen tog jag hjälp av en medstudent som också hjälpte mig med att editera inspelningarna. Slutligen har jag jämfört de satser jag spelat in på tvärflöjt med inspelningar för originalinstrumenten, violin respektive klarinett. Det resulterade i noter som finns som bilaga och inspelningar jag länkat till.   I arbetet med transkription och förberedande litteraturstudier har jag lärt mig att transkription är ett stort ämne i sig och att det kräver efterforskning och förberedelser genom att studera noter, spela och lyssna till musiken som jag har transkriberat. Arbetet gav mig en känsla för vad kompositörernas musik bottnar i och har gett mig en riktning i mitt fortsatta arbete med transkribering.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Danielsson, Joakim. "Epoker i gymnasiets läroböcker i historia : En studie om begreppet epok och hur väl läroböckerna följer kursplanen". Thesis, Mittuniversitetet, Institutionen för humaniora och samhällsvetenskap, 2020. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:miun:diva-40004.

Texto completo
Resumen
Den här studien handlar om hur begreppet epok används i historieundervisningen på gymnasiet, i kursplanen och i läroböcker. Mer specifikt fokuseras om och hur undersökningens tio läroböcker följer kursplanens centrala innehåll beträffande epoker. Tidigare forskning visar att begreppet epok är svårtydligt och konsensus över någon allmänt vedertagen periodisering/epokindelning av historien finns inte. Kursplanerna för historia 1a1 och 1b fastställer en epokindelning som enligt Skolverket ska följas. Den komparativa läroboksanalysen visar dock att sju av dem tio läroböckerna brister i kopplingen till kursplanen och därför inte kan sägas följa den. Den vanligaste försummelsen var att läroböckerna hade en egen epokindelning med en eller flera epoker från kursplanen som utelämnats. En annan frekvent förekommande brist var avsaknaden av problematiseringar av epokbegreppet, som också enligt kursplanen, ska behandlas. Däremot uppvisade nio av tio läroböcker exempel på fördjupningar och förändringsprocesser enligt kursplanens beskrivningar.

Godkänt datum 2020-08-27

Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Sarajodin, Jovid y Sirwan Rahimi. "DEMOKRATI I ENKOMMUNIKATONSTEKNOLOGISK EPOK : En kvantitativ studie om sociala mediers inverkan på medborgarnas stöd för denrepresentativa demokratin". Thesis, Örebro universitet, Institutionen för humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap, 2016. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:oru:diva-51165.

Texto completo
Resumen
Internet and social media are technologies that have increased in recent times, does it have potential for solving problems of democracy? Some researchers claim that the new technology brings new forms of communication and eases information gathering. While others believe that the technology leads to an individualization, which in turn weakens democracy. The aim of this study is to recognize causes and consequences of the Swedish citizens use of social media in the representative democracy.To achieve the purpose two tasks will be performed. The first one will be an analytical model to test two hypotheses about how the use of social media affects the individuals support for representative democracy. Second, empirical analyzes of the data from a national survey will be carried out to test the two hypotheses, the data is conducted through a statistical analysis. Based on this, an overall research question is formulated which reads: How does the individual's use of social media effect their support to representative democracy?The analyses reveals that the citizen’s use of social media has raised high expectations of vitalization and change of the representative democracy. This indicates that new technologies may reshape the political system and form new ways of political participation that strengthens democracy.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Hillethan, Morgan. "Smycket av ett biologiskt kulturarv eller en utdöende epok? : en återinventering av hamlade träd i nordöstra Skåne 2019". Thesis, Högskolan Kristianstad, Fakulteten för naturvetenskap, 2019. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:hkr:diva-19794.

Texto completo
Resumen
Forskning och studier om hamlade träd och lövängar har varit något begränsad p.g.a. att de spår som syns i våra marker endast hyser ett fåtal rester. Förmodligen har landskapet varit rikt på hamlade träd. Under en inventering som pågick mellan 2004–2007 i nordöstra Skåne lokaliserades individer med hamlingsspår samt lövängsrester. Med den som grundmaterial genomfördes en inventering av fyra utvalda lokaler, varav två har ett formellt skydd i form av naturreservat och kulturreservat samt två utan skydd. Samma metod användes. Inventeringen visar att hamling och nyhamling av träd har ökat, främst på de lokaler som har skydd. Dessa lokaler har dessutom en skötselplan som gynnar hävd vilket passar individer med hamlingsspår. Resurser i form av medel och kunskap borde förläggas inom de områden där hamlade träd har störst chans att leva kvar. Reservat ger den möjlighet som ett långsiktigt bevarandearbete kräver, med en skötsel som gynnar de hamlade individerna, framhäver nyhamling samt det biologiska kulturarvet.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

MEDIC, EMIRA. "Historiekultur : Bilden av det tidigmoderna Sverige och det tidigmoderna Bosnien skildrad i två historieläroböcker". Thesis, Karlstads universitet, Fakulteten för samhälls- och livsvetenskaper, 2010. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:kau:diva-6055.

Texto completo
Resumen
Syftet med denna studie är att undersöka vilken historiekultur konstrueras i en svensk och i en bosnisk gymnasielärobok då fokus ligger på det tidigmoderna Sverige och det tidigmoderna Bosnien. Frågeställningar är följande: Hur beskrivs det tidigmoderna Sverige och det tidigmoderna Bosnien i de analyserade gymnasieläroböckerna det vill säga vilka politiska och kulturella händelser skildras? Förekommer några likheter och/eller skillnader i framställningen av det tidigmoderna Sverige och det tidigmoderna Bosnien? Finns det några jämförbara förhållanden eller idéer? Handlar det alltså om kontrasterande eller generaliserande komparation? Vilken bild av historiekultur konstrueras i respektive gymnasielärobok? Metoden som används är kvalitativ textanalys av läromedel och komparativ metod. Resultatet visar att politisk historia dominerar i beskrivningen av det tidigmoderna Sverige medan kulturell historia upptar mindre plats. I beskrivningen av det tidigmoderna Bosnien uppmärksammas politisk och kulturell historia lika mycket. Komparationen mellan framställningen av det tidigmoderna Sverige och det tidigmoderna Bosnien är i lika hög grad kontrasterande som generaliserande eftersom den karakteriseras av både likheter och skillnader i historieskrivningen. Likheter handlar om allmänna historiska drag som politik, kultur, händelser och personer medan skillnader innebär själva händelser och personer som är specifika för Sveriges respektive Bosniens historiska utveckling. Bilden av den svenska och den bosniakiska historiekultur är jämförbara och består av de händelser och personer som var betydande för ländernas territoriella expansion, politiska och kulturella utveckling.
The purpose of this study is to examine witch historiculture is constructed in a Swedish and in a Bosnian school textbook where the focus is on early modern Sweden and early modern Bosnia. Questions are: How describes early modern Sweden and early modern Bosnia in the analyzed secondary school textbooks that is to say, which political and cultural events depicted?  There are some similarities and/or differences in the production of early modern Sweden and early modern Bosnia? There are no comparable conditions or ideas? It is therefore about contrasting or excessively broad comparison? What image of historical-cultural constructs in each secondary school textbook? The method used is the qualitative text analysis of the textbooks and the comparative method. The result shows that political history dominate in the description of early modern Sweden while cultural history occupies less space. In the description of early modern Bosnia calls attention to the political and cultural history as much. The comparison between the production of early modern Sweden and early modern Bosnia is just as much contrast as excessively broad because it is characterized by both similarities and differences in the writing of history. Similarities are general historical features policy, culture, events and persons while differences involve the events and people that are specific to Sweden's respective Bosnia's historical development. The image of the Swedish and the Bosnian history culture are comparable and consists of the events and persons who were significant for countries ' territorial expansion, political and cultural development.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Negussie, Caroline. "Folkbibliotekets nya roll i det digitala bibliotekets epok: : om e-böcker, Internetbaserade ljud- och talböcker och förbättrad tillgänglighet till folkbiblioteken i Stockholms län". Thesis, Uppsala universitet, Institutionen för ABM, 2013. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:uu:diva-201674.

Texto completo
Resumen
The digital era has led to technical advances that have transformed the role of the public library from being a place that is used only through physical visits and material, into also being a virtual space that can be accessed by users from outside the library through Internet-based access to e-media such as e-books and streamed or downloadable audiobooks. The aim of this study is to examine how the role of public libraries in Stockholm County has changed in the process of developing into digital libraries: how this has affected their organisation, work methods and strate- gies, as well as their accessibility. The theoretical framework of the study draws on Michael K. Bucklands theory of information accessibility, which is based on six factors of access that are determined by different types of barriers. The methodology is based on a combination of quantitative and qualitative methods. Primary data was gathered through an empirical survey, which consisted of a structured questionnaire distributed to most of the public libraries in Stockholm County and semi-structured interviews with selected librarians and experts for further in-depth understanding. Secondary data in the form of literature and documents were used to inform the study conceptually and theoretically. The results indicate that the digital library has led to increased accessibility of public libraries in Stockholm County supported by the existence of a broad range of e-media types for different types of user such as e-books and streamed or downloadable audiobooks. The use of digital resources has increased significantly amongst users in recent years, which has also resulted in new work methods concerning information- and knowledge mediation in order to make these available. While the digital library has resulted in improved accessibility, the research also confirmed various types of barriers, such as technical difficulties and varying levels of resources to respond changing demands. The research was undertaken for a two-year master’s thesis in Library and Information Science.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Andersson, Rasmus. "Wer sich den Göttern widersetzt, der stirbt jung : Untersuchung der Unvermeidbarkeit des Suizids in Die Leiden des jungen Werthers hinsichtlich der Strömung des „Sturm und Drang“". Thesis, Stockholms universitet, Tyska, 2015. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:su:diva-133285.

Texto completo
Resumen
Der Ausgang des Romans Die Leiden des Jungen Werther (1774, von Johann Wolfgang von Goethe) wird beim ersten Anblick oft als tragische Folge einer unglücklichen und unerwiderten Liebe zu Lotte angesehen. In dieser vorliegenden Arbeit wird der weit erforschten Frage der Unvermeidbarkeit des Suizids im Werk eine alternative Deutung geliefert. Diese ist außerhalb des Romans angesiedelt, und zeigt, dass der Suizid schon in der Epoche angelegt ist.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.

Libros sobre el tema "Epokè"

1

Sobolewski, J. Z. Epoka Jagiellonów. [S.l.]: Wydawn. Polskich Żołnierzy, 1988.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Epoka błaznów. Warszawa: Ludowa Spółdzielna Wydawnicza, 1988.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Siemaszkiewicz, Eugenia. Plotka epoki. Warszawa: Wydawn. "Krag,", 1988.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Marzęta, Dariusz. Epoka napoleońska. Lublin: LCM, 2000.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Gedl, Marek. Epoka brązu i wczesna epoka żelaza w Europie. 3a ed. Kraków: Nakł. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1985.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Na mez͡hi epokh. Lʹviv: Vyd-vo "Za vilʹnu Ukraïnu", 1997.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Korczyński, Stanisław. Nauczyciel epoki przemian. Opole: Uniwersytet Opolski, 2000.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Domański, Tadeusz Edward. Epoka Powstania Listopadowego. Lublin: Norbertinum, 2000.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Brzeziecki, Andrzej. Wałęsa, ludzie, epoka. Warszawa: Edipresse, 2005.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

Nasza epoka absurdu. Wrocław: Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego, 1992.

Buscar texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
Más fuentes

Capítulos de libros sobre el tema "Epokè"

1

Poręba, Marcin. "Filozofia epoki baroku". En Wśród ludzi, rzeczy i znaków. Krzysztofowi Pomianowi w darze. Warsaw University Press, 2016. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323524083.pp.89-98.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

HOBOT-MARCINEK, JOANNA. "Anty-Beatrycze – błazen epoki industrialnej". En Kobiety w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie interdyscyplinarnej. University of Warsaw Press, 2020. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323547877.pp.67-76.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Rosset, François. "Polskość we francuskich fikcjach epoki baroku ." En W przestrzeni Południa. Kultura Pierwszej Rzeczypospolitej wobec narodów romańskich: estetyka, prądy i style, konteksty kulturowe. Tom II. Warsaw University Press, 2016. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323523017.pp.258-290.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Mróz, Piotr. "Epoka zmierza ku końcowi – poza romantyzmem". En Filozofia kultury: XIX wiek, 361–410. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2020. http://dx.doi.org/10.12797/9788381382120.12.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Wejbert-Wąsiewicz, Ewelina. "Żona, matka, święta, żołnierka, ladacznica, „głupia gęś” – w poszukiwaniu kobiet na plakacie wojennym". En Socjologia wizualna w praktyce. Plakat jako narzędzie propagandy wojennej. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2011. http://dx.doi.org/10.18778/7525-616-1.10.

Texto completo
Resumen
Historia i tradycja świadczą o tym, że wojna jest „męską sprawą”. Prawdopodobnie dlatego bohaterami plakatów wojennych są częściej mężczyźni niż kobiety. W tym opracowaniu autorka starała się ukazać obraz kobiety przedstawiany na plakatach wojennych wieku XX. Plakat potraktowany został jako narzędzie wywierania wpływu oraz dokument epoki (kwestie artystyczne nie były przedmiotem analizy). Autorkę interesował zwłaszcza problem wykorzystania i tworzenia przez propagandę wojenną różnych figur kobiecości (głównie na podstawie kategorii roli społecznej).
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Wypustek, Andrzej. "Humorystyczne epigramy nagrobne epoki hellenistycznej i grecko-rzymskiej". En Świat starożytny. Państwo i społeczeństwo. Warsaw University Press, 2013. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323520078.pp.182-195.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Orgel, Stephen. "Iluzja władzy. Teatr polityczny w Anglii epoki odrodzenia". En Teatr elżbietański. Warsaw University Press, 2015. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323520368.pp.252-266.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

"Radical Epokhè: On Sartre’s concept of “pure reflection”". En Pre-reflective Consciousness, 467–87. Routledge, 2015. http://dx.doi.org/10.4324/9781315681146-32.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Majewski, Paweł. "Zakończenie. Konkurs Chopinowski na tle swoich epok". En Chopinowskie igrzysko. Historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 1927-2015. Warsaw University Press, 2020. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323541356.pp.411-414.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

Ptaszyński, Maciej. "Teologowie brzucha czy teologastrzy? O kulturze polemik epoki reformacji". En Z historii kultury staropolskiej. Studia ofiarowane Urszuli Augustyniak. Warsaw University Press, 2020. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323542247.pp.245-270.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
Ofrecemos descuentos en todos los planes premium para autores cuyas obras están incluidas en selecciones literarias temáticas. ¡Contáctenos para obtener un código promocional único!

Pasar a la bibliografía