Siga este enlace para ver otros tipos de publicaciones sobre el tema: Epokè.

Artículos de revistas sobre el tema "Epokè"

Crea una cita precisa en los estilos APA, MLA, Chicago, Harvard y otros

Elija tipo de fuente:

Consulte los 50 mejores artículos de revistas para su investigación sobre el tema "Epokè".

Junto a cada fuente en la lista de referencias hay un botón "Agregar a la bibliografía". Pulsa este botón, y generaremos automáticamente la referencia bibliográfica para la obra elegida en el estilo de cita que necesites: APA, MLA, Harvard, Vancouver, Chicago, etc.

También puede descargar el texto completo de la publicación académica en formato pdf y leer en línea su resumen siempre que esté disponible en los metadatos.

Explore artículos de revistas sobre una amplia variedad de disciplinas y organice su bibliografía correctamente.

1

Słoma, Paulina. "A literatura? Epoki dawne w odbiorze licealistów - rozpoznania". Ogrody Nauk i Sztuk 9 (15 de agosto de 2019): 467–78. http://dx.doi.org/10.15503/onis2019.467.478.

Texto completo
Resumen
Cel badań: Próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób postrzegana jest literatura epok dawnych z perspektywy uczniów pierwszych klas liceum. Wykorzystanie zdobytych informacji na rzecz dydaktyki języka polskiego. Metoda: Bazę wyjściową podjętych rozpoznań stanowiły wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w liceach pod koniec roku szkolnego 2017/2018 wśród pierwszoklasistów z wielkopolskich szkół. Analizę uzyskanego materiału poprzedziła diagnoza obecności samej literatury w wymaganiach programowych przeznaczonych dla pierwszej klasy oraz analiza wymagań stawianych na maturze. Ostatni etap rozważań – oparty na wynikach uczniowskich ankiet – ujęty został w perspektywie możliwości antropologiczno-kulturowego ujęcia szkolnej literatury epok dawnych. Wyniki: Analiza uczniowskich odpowiedzi pozwoliła zauważyć, że literatura nie stanowi częstego punktu odniesienia dla uczniów kończących pierwszą klasę liceum. Informacje zgromadzone podczas całorocznej nauki na przedmiocie język polski oscylują pomiędzy kwestiami wizualności epoki a indywidualnymi upodobaniami. Nie łączą się jednak bezpośrednio z przedmiotem - bliżej im do uczniowskiej recepcji kultury popularnej lub ogólnych skojarzeń, które uniemożliwiają pozytywną ocenę uczniowskich kompetencji w odbiorze i rozumieniu epok literackich. Wnioski: Antropologiczne ujęcie uczniowskich refleksji pozwala na wstępne opracowanie metod pracy skupiających się na tekstach literackich już od epok najdawniejszych. Życie człowieka epok dawnych, uwikłanego w swoją kulturę, nie musi stanowić bariery uniemożliwiającej współczesnemu licealiście zrozumienie tekstów dawnych.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
2

Wasyluk, Piotr. "Historia nauki jako historiozofia: Lucio Russo i koncepcja rozwoju naukowego". Humanistyka i Przyrodoznawstwo, n.º 17 (26 de septiembre de 2018): 345–61. http://dx.doi.org/10.31648/hip.1061.

Texto completo
Resumen
Poszukiwanie źródeł rozwoju ludzkiej kultury jest charakterystyczne zarówno dla historyków, jak i filozofów dziejów. We współczesnej refleksji dziejowej niekiedy trudno odróżnić, kiedy badacz jest historykiem, a kiedy włącza w swoje badania elementy spekulacji dziejowej. Poglądy włoskiego matematyka, zawarte w książce Zapomniana rewolucja, stanowią dobry przykład twórczej syntezy historii i historiozofii. Epoka hellenistyczna, stanowiąca dla niego punkt zwrotny w dziejach ludzkości, dostarcza kryteriów oceny całej historii. Porzucenie zdobyczy tej epoki przez następujące po niej pokolenia prowadzi Russo do przyjęcia stanowiska pesymizmu historiozoficznego i odrzucenia idei postępu.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
3

Bińczyk, Ewa. "Utrata przyszłości w epoce antropocenu". Stan Rzeczy, n.º 1(14) (1 de abril de 2018): 109–34. http://dx.doi.org/10.51196/srz.14.6.

Texto completo
Resumen
Jak twierdzi Martín Caparrós, „ekologia urasta do rangi znaku naszych czasów, czasów bez pomysłu na przyszłość”. Świetną ilustrację tej tezy stanowi interdyscyplinarna debata na temat propozycji E.F. Stoermera i P.J. Crutzena, którzy z uwagi na skalę i zakres ludzkich ingerencji w systemy planetarne zasugerowali, by współczesną epokę geologiczną nazwać antropocenem – epoką człowieka. Naukowcy zatroskani skalą obecnego kryzysu planetarnego formułują kolejne już ostrzeżenia dla ludzkości. Czy rzeczywiście antropocen to epoka bez pomysłu na przyszłość? Utraciliśmy rafy koralowe, stabilność klimatu, pory roku, poszczególne gatunki, a nawet naturę. Jak rozumieć tezę o utracie przyszłości w epoce człowieka? Jak się wydaje, nieprzekraczalną blokadą dla myślenia o przyszłości w XXI wieku jest dominacja myślenia rynkowego. W jego ramach horyzont inwestycyjny to najwyżej 20–30 lat. Czy ignorowanie kosztów klimatycznych i środowiskowych rozwoju współczesnych gospodarek nie świadczy o braku wyobraźni i zbiorowym wyparciu samej idei przyszłości? Czy ryzyko nagłej zmiany klimatycznej nie kwestionuje myślenia linearnego i dotychczasowego, zachodniego pojmowania czasu? W artykule szukam odpowiedzi na powyższe pytania, opierając się na wcześniejszej analizie wybranych narracji w debacie na temat antropocenu. Należą do nich: 1) naturalistyczna narracja przyrodoznawców (E. Stoermer, P. Crutzen, W. Steffen, J. Zalasiewicz, J. Rockström), 2) narracja humanistów w nurcie postnaturalizmu: D. Haraway, B. Latour, I. Stengers, D. Chakrabarty, 3) dyskurs eko-marksistowski, operujący etykietką kapitalocenu i krytyczny wobec etykietki antropocenu: J. Moore, I. Angus, A. Hornborg, A. Malm, C. Bonneuil, J.-B. Fressoz, S. Lewis, M. Maslin, 4) dyskurs eko-katastroficzny (C. Hamilton, E. Crist, J. McBrien, E. Swyngedouw, N. Oreskes i E. Conway), a także 5) narracja ekomodernistów mówiąca o dobrym, a nawet wspaniałym antropocenie (T. Nordhaus, M. Schellenberger, D. W. Keith).
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
4

Dadlez, Jakub. "Próbowanie innych Michela de Montaigne". Etyka 58, n.º 1 (29 de noviembre de 2019): 219–42. http://dx.doi.org/10.14394/etyka.1267.

Texto completo
Resumen
W artykule rozważono historyczny przykład myślenia o tym, co inne. Są nim Próby Michelade Montaigne, które jako dzieło z wczesnej nowożytności stawia poważne problemy w interpretacjiwspółczesności jako epoki nowoczesnej, czyli rzekomo bardziej otwartej, mniej dogmatyczneji mniej wrogiej obcym. Omówione zostają cztery figury inności, wobec którychMontaigne już w XVI w. wykazywał szczególną otwartość: innowiercy, „dzikiego”, kobietyi zwierzęcia. Jak się okazuje, Próby skłaniają człowieka współczesnego do rewizji jego poczuciahistorycznej wyższości wobec ludzi z wcześniejszych epok, a zarazem pozwalają muwypracować bardziej sprawiedliwą relację z innymi doby obecnej.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
5

Ptaszyńska, Aneta A. "ANTROPOCEN, WIELKIE PRZYSPIESZENIE I INSEKTAGEDON". Kosmos 68, n.º 4 (8 de febrero de 2020): 553–60. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2019_2570.

Texto completo
Resumen
Żyjemy w epoce wielkich przemian spowodowanych przez człowieka zarówno w geologii Ziemi, jak i w ekosystemach. Zmiany te są na tyle istotne, że jesteśmy świadkami narodzin nowej epoki, antropocenu. Epoka ta napędzana jest „Wielkim Przyspieszeniem”, w którym wzrostowi ulega przede wszystkim populacja ludzka, co skutkuje w drastycznym zwiększeniu zapotrzebowania na energię, ziemię i wodę. Rozrastająca się populacja ludzka wkracza na tereny dotąd zamieszkiwane przez inne organizmy i wypiera je z ich naturalnych siedlisk. Doprowadziło to do szóstego wielkiego wymierania i insektagedonu. Tempo przemian jakim ulega obecnie biosfera jest bardzo szybkie i niewątpliwe należy podjąć odpowiednie działania zmierzające do ochrony Ziemi i organizmów żywych.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
6

Gumuła, Teresa. "Czasopismo jako źródło do badań biograficznych na przykładzie „Przeglądu Historyczno-Oświatowego” (1947-2017)". Biografistyka Pedagogiczna 4, n.º 1 (27 de diciembre de 2019): 447–61. http://dx.doi.org/10.36578/bp.2019.04.04.

Texto completo
Resumen
Czasopisma stanowią ważne źródło informacji o dorobku teorii i praktyki różnych dyscyplin pedagogicznych. Inspirują do podejmowania badań nad biografiami wybitnych jednostek na tle epoki, a także nad zbiorowym portretem środowiska nauczycielskiego. Interesujący zbiór materiałów źródłowych do badań biograficznych znajdujemy na łamach czasopisma „Przegląd Historyczno-Oświatowy”, które ukazuje się już od siedemdziesięciu lat (1947-2017). Studia nad zawartością tego kwartalnika skłaniają do stawiania pytań o rolę wybitnych nauczycieli w edukacji i kulturze minionych epok, o miejsce i znaczenie prac biograficznych w dorobku historii wychowania w Polsce i na świecie.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
7

Ochenkowska, Agnieszka. "Echa tradycji renesansowej w wybranych pieśniach Józefa Morelowskiego". Ogrody Nauk i Sztuk 5, n.º 5 (8 de febrero de 2020): 456–65. http://dx.doi.org/10.15503/onis2015.456.465.

Texto completo
Resumen
Józef Morelowski to zapomniany poeta oświecenia; autor, który został skazany na literacki niebyt. Wśród utworów Morelowskiego tylko Treny na rozbiór Polski włączono do obiegu czytelniczego. Inne utwory, takie jak cykl 78 pieśni, nie zostały ani szerzej odczytane, ani poznane. Interesujące jest, co wpływa na taki stan rzeczy – czyżby epoka oświecenia przyswoiła sobie wiersze o tematyce patriotycznej, skazując inne na zapomnienie? W Pieśniach znajduje się, oprócz różnorodności tematyki, także bogactwo motywów i nawiązań do tradycji literackiej innych epok, zwłaszcza renesansu. Analiza wybranych pieśni Morelowskiego ukaże ich związki z polskim dziedzictwem kulturowym.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
8

Kowalow, Siergiej. "WIESZCZ – BŁAZEN – LEGENDA: TRAJEKTORIA AUTORSKA ANATOLA SYSA". Porównania 23, n.º 2 (3 de abril de 2019): 107–26. http://dx.doi.org/10.14746/p.2018.23.18700.

Texto completo
Resumen
Аrtykuł jest poświęcony złożonej trajektorii autorskiej Anatola Sysa (1959-2005), którego niezwyczajny los intryguje czytelnika nie mniej niż jego utwory poetyckie i wymusza na badaczach poszukiwanie wciąż nowych sposobów interpretacji jego artystycznych i życiowych metamorfoz. Ze wspomnień przyjaciół, artykułów naukowych i utworów artystycznych wyłania się sprzeczny wizerunek pisarza: głos pokolenia, przeciwnik ideologii komunistycznej, prorok odrodzenia narodowego, Geniusz, poeta obrzydliwy, błazen, alkoholik, wyrodek, cham. Owa różnorodność i odmienność interpretacji w ocenie osobowości Anatola Sysa oraz miejsca, które jego twórczość zajmuje w historii literatury białoruskiej, uzasadniona jest zdaniem autora artykułu trzema przyczynami: 1) niezwykłą i sprzeczną naturą poety; 2) specyfiką krótkiego okresu, w którym żył Anatol Sys, obejmującego trzy epoki: radziecką (do 1984 roku), epokę reform i odrodzenia narodowego (1985-1992) і epokę Alaksandra Łukaszenki (od 1994 roku); 3) złożoną trajektorią życiowej i twórczej drogi poety, w której można wyróżnić trzy okresy: wczesny, patriotyczny i przeklęty (okres przynależności do cyganerii artystycznej). Jeszcze za życia Anatola Sysa jego osoba zaczęła obrastać w mity i legendy, a po śmierci poety jego najlepsze utwory weszły do kanonu literatury narodowej XX wieku.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
9

Adamczak, Marcin y Sławomir Salamon. "Kruszenie globalnego Hollywood. System „holdbacks” i sekwencyjność okien dystrybucyjnych a rozwój platform streamingowych". Kwartalnik Filmowy, n.º 108 (31 de diciembre de 2019): 243–55. http://dx.doi.org/10.36744/kf.190.

Texto completo
Resumen
Artykuł jest poświęcony przemianom współczesnego amerykańskiego (a więc w istocie światowego) przemysłu filmowego w wyniku rozwoju platform streamingowych i VOD. W tekście zostały zarysowane trzy epoki historii gospodarczej Hollywood: klasyczna, pośrednia lat 60. i 70. oraz globalnego Hollywood. Kres pierwszej położył Paramount Case (Paramount Decree) i jego konsekwencje. Drugą cechowała niestabilność finansowa i brak wyraźnego modelu ekonomicznego. Epoka globalnego Hollywood oraz jej logika opierająca się na sekwencyjności okien dystrybucyjnych jest obecnie kwestionowana przez wyniki działania platform VOD w rodzaju Netfliksa. Wymusza to zarówno reorganizację Hollywood (powołanie własnych platform), jak i zmianę logiki działania studiów (rewizja sekwencyjności okien dystrybucyjnych). W efekcie ostrej konkurencji między platformami może się wyłonić nowy porządek na rynku audiowizualnym. Nawet jeżeli tradycyjne studia hollywoodzkie zachowają dominującą pozycję, to jedynie za cenę gruntownego przekształcenia własnego modelu biznesowego.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
10

KOZIOŁ, PhD, Jerzy. "Ewolucja postrzegania pojęcia bezpieczeństwo". Zeszyty Naukowe SGSP 77 (31 de marzo de 2021): 7–33. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.8411.

Texto completo
Resumen
Ostatnie dziesięciolecia historii świata charakteryzowane przez większość badaczy przedstawiane są jako epoka głębokich i szybkich zmian. Przy tym w wypowiedziach tych dostrzega się cechy rodzącej się nowej epoki, rozwój filozoficznych i koncepcyjnych podstaw nowego świata odbywa się równolegle z gwałtownie zachodzącymi zmianami naukowego paradygmatu. W tych warunkach jedyną niezawodną podstawą do zrozumienia nowych czasów staje się dostrzeżenie ewolucji podstawy teoretycznej. Zakłada to możliwość i nawet konieczność wprowadzenia zmian w fundamencie budowanego świata, który okazuje się „katastrofalnie kruchy i zmienny”. Artykuł przedstawia wyniki analizy społeczno-filozoficznej ewolucji pojęcia bezpieczeństwo. Współczesna teoria bezpieczeństwa, chociaż uświadamia sobie swój przedmiot, lecz jest teorią dopiero się formującą. Stąd wydaje się zasadne zdefiniowanie jej metodologicznych założeń, zrozumienie bezpieczeństwa jako ewoluującego procesu. Dla stwarzania teorii bezpieczeństwa jako jednolitego systemu trzeba zdefiniować jego społeczno-kulturowe założenia jako uniwersalnego systemu, stworzonego przez cywilizację. W artykule przedstawiono filozoficzne myśli rozpatrujące pojęcie bezpieczeństwa na przestrzeni wieków w antycznej i współczesnej tradycji teoretycznej.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
11

Bajor, Wanda y Małgorzata Gruchoła. "Mit „ciemnego” średniowiecza we współczesnym dyskursie społecznym". Roczniki Kulturoznawcze 11, n.º 4 (26 de febrero de 2021): 71–116. http://dx.doi.org/10.18290/rkult20114-4.

Texto completo
Resumen
W refleksji na temat europejskiej tożsamości kulturowej odwołujemy się do trzech jej źródeł: filozofii greckiej, prawa rzymskiego i chrześcijaństwa. Jeśli chodzi o trzecie źródło — chrześcijaństwo, to stanowi ono serce kultury średniowiecznej, która tworzyła Europę opartą na ewangelicznych wartościach, takich jak: prawda, miłość, współczucie, pokora, równość, braterstwo, wolność, godność osoby ludzkiej. Mimo to epoka średniowieczna, jak żadna inna, jest ciągle deprecjonowana i ignorowana. Mit „ciemnego” średniowiecza, wylansowany w odrodzeniu, przekazywany i pogłębiany w kolejnych epokach, utrwalił się i zajął stałe miejsce w potocznej świadomości. Mediewiści stawiają sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Ciągle słyszymy w powszechnym dyskursie epitet o „ciemnym” średniowieczu. Celem prezentowanych badań było określenie stanu wiedzy na temat kultury średniowiecznej, a także współczesnego postrzegania tejże epoki. Wyniki badań ankietowych, mających na celu zbadanie obecności mitu „ciemnego” średniowiecza w świadomości dzisiejszego społeczeństwa, mogą stanowić przyczynek do dalszych badań nad tym zjawiskiem. Doniosłość tej problematyki leży w tym, że odzwierciedla ona odniesienie współczesnego człowieka do wartości, jakie reprezentuje kultura średniowieczna.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
12

Trybuś, Krzysztof. "Norwid z epoki baroku?" Studia Norwidiana 33 (2015): 294–302. http://dx.doi.org/10.18290/sn.2015.33-16.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
13

Husum, Tonje Lossius. "Nekrolog over en epoke". Tidsskrift for psykisk helsearbeid 7, n.º 04 (11 de enero de 2011): 381–83. http://dx.doi.org/10.18261/issn1504-3010-2010-04-15.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
14

Bralewski, Sławomir. "Constantinian shift – the truth or a myth?" Vox Patrum 61 (5 de enero de 2014): 39–53. http://dx.doi.org/10.31743/vp.3608.

Texto completo
Resumen
Zdefiniowanie zjawiska nazwanego przełomem czy rewolucją konstantyńską nie jest łatwe. Wydaje się, że trzeba w nim widzieć epokowy czyn cesarza, który nie tylko uznał i otoczył opieką Kościół, ale związał go z państwem i doprowa­dził do wielkiego znaczenia, pozyskując w zamian, w swoim głębokim przeko­naniu, błogosławieństwo samego Boga dla Imperium Romanum i jego władców. Konsekwencją wydarzeń określanych tym mianem –według wielu badaczy – była epoka czy era konstantyńska, w której Kościół narażony był na dwojakie niebez­pieczeństwo. Mógł on bowiem zdominować rządzących i państwo bądź podpo­rządkować się im i stać się instrumentem w ich rękach. W Kościele katolickim zakończyć epokę tę miał dopiero II Sobór Watykański. Konstantyn w swej po­lityce państwowej był przede wszystkim kontynuatorem tradycji odziedziczonej po przodkach, co było zaprzeczeniem idei przełomu. Zapoczątkował jednak pro­cesy, dzięki którym z czasem dokonało się gruntowne przeobrażenie Cesarstwa Rzymskiego. Niewątpliwie charakter przełomowy miało samo nawrócenie cesa­rza na chrześcijaństwo, jakkolwiek by je rozumieć i datować, chociaż i ono mogło być postrzegane przez Rzymian jako wybór boskiego patrona, który zapewnia zwycięstwa cesarzowi oraz wychowanie cesarskich dzieci w duchu chrześcijań­skim. Jednak oddanie siebie i swego państwa przez Konstantyna w opiekę jedyne­go Boga samo w sobie miało charakter rewolucyjny. Monoteizm wszak z natury wykluczał inne kulty i choć upłynęło jeszcze kilkadziesiąt lat, nim chrześcijań­stwo oficjalnie stało się religią państwową w Imperium Romanum, to było to kon­sekwencją wyboru dokonanego przez Konstantyna.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
15

Ciciora, Barbara. "Między ideą a konstrukcją. Projekty ołtarzy Jana Matejki". Roczniki Humanistyczne 68, n.º 4 (25 de agosto de 2020): 79–124. http://dx.doi.org/10.18290/rh.2020.68.4-3.

Texto completo
Resumen
Artykuł poświęcony jest specyficznym uwarunkowaniom i wielostronnej recepcji średniowiecznych retabulów ołtarzowych przez najwybitniejszego polskiego malarza historycznego Jana Matejkę. Recepcja polegała na kreowaniu nowych dzieł w oparciu o formy historyczne (ale nie stylowe), czerpane z realnych zabytków, nie zaś ze współczesnych wzorników architektonicznych lub rekonstrukcji dokonywanych według imaginowanej wizji stylu, co proponowali konserwatorzy tacy, jak Carl Heideloff lub Eugène-Emmanuel Viollet-le-Duc. Matejce pomocna była wiedza o wyglądzie realnych ołtarzy nabyta w czasie podróży krajowych i zagranicznych, odbywanych w latach młodości, oraz udział w restauracji średniowiecznych zabytków, przede wszystkim ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie, który umożliwił mu poznanie budowy i konstrukcyjnych zagadnień związanych z budową ołtarza, szczegółów wyglądu średniowiecznych typów postaci, ich strojów, narzędzi, broni, rzemiosła, a także cech stylistycznych, zagadnienia słabo znanego środowisku dokonującemu konserwacji krakowskich zabytków. Doświadczenia te weryfikowały typ filozoficznej i emocjonalnej recepcji średniowiecza, charakterystycznej dla epoki romantyzmu, propagowany przez krakowskiego filozofa i miłośnika sztuki Józefa Kremera oraz typ oceny krytycznej względem plastyki i zagadnień typowo artystycznych, który prezentował artysta, konserwator i jeden z pierwszych historyków sztuki Władysław Łuszczkiewicz. Matejce projektowanie utrudniały niespójne poglądy konserwatorskie krakowskiego środowiska, przede wszystkim spór toczony między zwolennikami przywracania jedności stylowej zabytków (Józef Łepkowski, Władysław Łuszczkiewicz), a ich przeciwnikami, twierdzącymi, iż kryterium rozstrzygającym o poprawności restauracji jest substancja pierwotna obiektu, włącznie z nawarstwieniami stylowymi różnych epok (Piotr Michałowski, Paweł Popiel, Stanisław Tomkowicz). Twórczość Matejki lokowała się zatem pomiędzy weryfikacją idei konserwatorskich, modeli pisania o sztuce i poglądów na stylistykę zabytków minionych epok, a szczegółowymi badaniami wyglądu i cech konstrukcyjnych lokalnych obiektów. Jego wiedza i doświadczenie zdobyte na podstawie wnikliwych i krytycznych obserwacji i porównań dawnych dzieł sztuki i rzemiosła, ale pozbawione oparcia w autorytecie teorii konserwatorskiej wypracowanej przez zagranicznych historyków sztuki i architektury – podobnie jak tworzone na tej podstawie projekty – nie zdobyły uznania środowiska skoncentrowanego na teoretycznym poznawaniu postaw konserwatorskich oraz idei dotyczących rozpoznania form i znaczenia krakowskich zabytków, za to wykorzystującego koniunkturalnie autorytet Matejki, jako artysty.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
16

Michalski, Jarosław. "Edukacja religijna a epoka ponowoczesna". Paedagogia Christiana 21, n.º 1 (15 de octubre de 2009): 229. http://dx.doi.org/10.12775/pch.2008.014.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
17

Zakrzewska, Iwona. "Każda epoka ma swojego Sokratesa". Humanistyka i Przyrodoznawstwo, n.º 19 (8 de septiembre de 2018): 449–55. http://dx.doi.org/10.31648/hip.599.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
18

Overrein, Arne. "Lever vi i raseriets epoke?" Agora 37, n.º 01-02 (28 de noviembre de 2020): 414–24. http://dx.doi.org/10.18261/issn1500-1571-2020-01-02-26.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
19

Kullerud, Dag y Mette Elisabeth Nergård. "Klar for en ny epoke". Kirke og Kultur 114, n.º 04 (4 de febrero de 2010): 333–36. http://dx.doi.org/10.18261/issn1504-3002-2009-04-05.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
20

Skrzypczak, Jędrzej. "Radiofonia naziemna wobec wyzwań epoki cyfrowej". Media - Kultura - Komunikacja Społeczna 4, n.º 12 (12 de febrero de 2019): 25–41. http://dx.doi.org/10.31648/mkks.3005.

Texto completo
Resumen
Proces cyfryzacji radiofonii naziemnej w Polsce budzi sporo wątpliwości i zastrzeżeń. DAB+ oferuje docelowo tańszy, łatwy i pozbawiony zakłóceń odbiór, obniżenie kosztów emisji (poza okresem simulcastu), oszczędności energetyczne (nadajniki cyfrowe wymagają mniejszej mocy), a wreszcie ogromny rozwój oferty programowej. Oponenci podkreślają, że cyfrowe radio w standardzie DAB+ nie jest tak atrakcyjne dla słuchaczy jak przekazy audio dostępne w Internecie, a wiąże się z ogromnymi wydatkami nadawców, słuchaczy i państwa oraz może rodzić zagrożenie dla obecnej pozycji nadawców na rynku nadawców komercyjnych. DAB/DAB+ to alternatywa dla AM/FM, a nie dla webcastingu. Z pewnością pojawienie się odpowiednich impulsów regulacyjnych na szczeblu europejskim mogłoby sprzyjać rozwojowi tej nowej technologii. Konieczne jest przyjęcie narodowej strategii wdrażania radiofonii cyfrowej oraz przyjęcie ustawy cyfryzacyjnej określającej liczne kwestie związane z tym procesem.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
21

Cedro, Adam. "Fortepian na bruku. Relacje z epoki". Studia Norwidiana 33 (2015): 171–89. http://dx.doi.org/10.18290/sn.2015.33-10.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
22

Moe, Sigrid B. y Tore Hay. "Første og frekkast: Frå Måselovens epoke". World Literature Today 63, n.º 1 (1989): 122. http://dx.doi.org/10.2307/40145187.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
23

Brzegowy, Tadeusz. "Chronologia epoki królewskiej w starożytnym Izraelu". Ruch Biblijny i Liturgiczny 51, n.º 4 (31 de diciembre de 1998): 261. http://dx.doi.org/10.21906/rbl.697.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
24

Dubisz, Stanisław. "Tekst Unii lubelskiej jako dokument epoki." Poradnik Językowy 2020, n.º 10/2020(779) (20 de diciembre de 2020): 31–43. http://dx.doi.org/10.33896/porj.2020.10.3.

Texto completo
Resumen
The union concluded at the Sejm meeting held in Lublin in 1569 established common institutions of the Kingdom of Poland and the Grand Duchy of Lithuania, thus creating the Polish-Lithuanian Commonwealth, which survived until 1795. Apart from the ruler elected jointly by the nobility of both countries, it established the common Sejm, foreign and defence policies, and the common coin. The army, treasury, legal systems, administration, and judiciary remained separate. From the philological point of view, the following markers are substantial for characterising the Union of Lublin act: the Polish language of the text and its stylistic affi nity, diversity of the forms of the names of the document signatories, text composition and its offi cial and rhetoric style markers determining its informative and persuasive functions.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
25

Brinkmann, Svend. "Et pragmatisk dannelsesideal i selvdannelsens epoke". Nordic Studies in Education 25, n.º 03 (4 de noviembre de 2005): 245–58. http://dx.doi.org/10.18261/issn1891-5949-2005-03-06.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
26

Jawor, Grzegorz. "La colonisation valaque sur les versants nord des Carpates pendant le Petit Âge Glaciaire (aux XVe et XVIe siècles)". Balcanica Posnaniensia Acta et studia 25 (15 de febrero de 2019): 251–68. http://dx.doi.org/10.14746/bp.2018.25.14.

Texto completo
Resumen
Osadnictwo wołoskie na północnych stokach Karpatów podczas małej epoki lodowej (XV i XVI w.)W okresie od XV do XIX wieku w Karpatach miało miejsce znaczące pogorszenie klimatu. Jest to fragment zjawiska globalnego, przez przedstawicieli różnych nauk o ziemi zwane Małą Epoką Lodową (MEL). Rozważaniom zawartym w artykule towarzyszyło wstępne założenie, że te wydarzenia miały szczególny wpływ na warunki egzystencji społeczności zasiedlających na przestrzeni XV i XVI stulecia obszary położone w strefie podgórskiej i górskiej. Na tym obszarze znajdują się górne piętra zasięgu różnych roślin uprawnych, zwłaszcza kluczowych dla rolnictwa zbóż ozimych. Nawet niewielkie wahania wieloletnich średnich temperatur potrafią znacząco je podwyższać lub obniżać. Wnioski zawarte w pracy sformułowano w oparciu o informacje zawarte w źródłach przede wszystkim o charakterze skarbowym, do tej pory przez historyków klimatu niedoceniane. Analizę zachodzących w poszczególnych osadach zmian przeprowadzono z kolei posługując się metodyką stosowaną przez historyków osadnictwa. Efektem zaprezentowanych niżej badań jest generalny wniosek o istnieniu w analizowanym okresie powszechnego zjawiska narastania na obszarach karpackich elementów modelu gospodarczego funkcjonowania wsi opartego na hodowli. Odbywało się to kosztem ograniczania lub czasami nawet eliminowania zajęć rolniczych. Stanowiło to decydujący powód dla którego poszczególni wielcy właściciele ziemscy sprzyjali lub inicjowali kolonizację opartą na prawie wołoskim lub co najmniej na jego elementach. Z tej przyczyny zwłaszcza XVI wiek stał się okresem gwałtownego rozwoju tego nurtu osadniczego w rejonach karpackich. Miało to poważne konsekwencje nie tylko dla gospodarki. W pracy zwrócono uwagę, że wprowadzanie zmian mogło się odbyć poprzez migracje obcej etnicznie ludności-zaznajomionej z tajemnicami wyspecjalizowanej hodowli, niedostępnej klasycznym rolnikom. Wśród przybyszów pojawili się również etniczni Wołosi. Jedną z konsekwencji tych wędrówek było też znaczne rozszerzenie w Małopolsce zasięgu prawosławia kosztem katolicyzmu.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
27

Kuligowski, Piotr. "Miecz Chrystusa. Chrześcijańskie inspiracje polskiego socjalizmu sprzedpowstania styczniowego". Ogrody Nauk i Sztuk 2, n.º 2 (18 de febrero de 2020): 50–61. http://dx.doi.org/10.15503/onis2012.50.61.

Texto completo
Resumen
Artykuł przedstawia dzieje chrześcij ańskiego odłamu polskiego socjalizmu na tle epoki, od zarania aż do jego schyłku po powstaniu styczniowym. Na podstawie tekstów z epoki zrekon-struowane zostało ówczesne pojmowanie socjalizmu, zasady programowe Gromad Ludu Pol-skiego oraz anatomia spisku ks. Piotra Ściegiennego. Tekst odtwarza także utopij ne koncepcje przebudowy społecznej Zenona Świętosławskiego oraz Ludwika Królikowskiego i w oparciu o nie ukazuje miejsce chrześcij ańskiego socjalizmu w polskiej myśli socjalistycznej.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
28

Qiu, Jack Jack, Melissa Gregg y Kate Crawford. "Obwody pracy: teoria pracy dla epoki iPhone’ów". Praktyka Teoretyczna 15, n.º 1 (15 de diciembre de 2015): 95. http://dx.doi.org/10.14746/prt.2015.1.3.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
29

Bednarczyk, Anna. "Rola tłumacza a potrzeby epoki (koncepcje rosyjskie)". Między Oryginałem a Przekładem 24, n.º 39 (2018): 9–23. http://dx.doi.org/10.12797/moap.24.2018.39.01.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
30

Chachulski, Tomasz. "Poezja religijna masonów polskich epoki oświecenia – rekonesans". Pamiętnik Literacki 1 (2020): 33–50. http://dx.doi.org/10.18318/pl.2020.1.3.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
31

Pikulska-Radomska, Anna. "Uwagi o rzymskim fiskalizmie epoki wczesnego cesarstwa". Studia Iuridica Toruniensia 10 (1 de junio de 2012): 37. http://dx.doi.org/10.12775/sit.2012.002.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
32

Minken, Anne. "Norsk og svensk identitet før nasjonalismens epoke". Historisk tidsskrift 82, n.º 01 (15 de febrero de 2003): 75–87. http://dx.doi.org/10.18261/issn1504-2944-2003-01-04.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
33

Woźniewska-Działak, Magdalena. "Syberie Norwida". Studia Norwidiana 37 (14 de noviembre de 2019): 43–58. http://dx.doi.org/10.18290/sn.2019.37-3.

Texto completo
Resumen
Artykuł stanowi interpretację Norwidowskiego wiersza pt. Syberie, jednego z ogniw cyklu Vade-mecum. Autorka w nawiązaniu do literatury przedmiotu (Zofia Trojanowiczowa, Włodzimierz Toruń i in.) stawia tezę, iż wiersz jest lirycznym arcydziełem, maksymalnie kondensującym rozległą treść, związaną z Syberią i zesłaniami, stanowiącymi wielki temat polskiej literatury XIX w. Wiersz Norwida osadzony w kontekstach autorskich oraz w kontekstach epoki odsłania swą głębię i możliwości poetyckiej syntezy. W niniejszym artykule autorka dowodzi „udziału” utworu w trzech wielkich dialogach epoki sprowokowanych przez temat Syberii.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
34

Uruszczak, Michał. "KONCEPCJA OGRODU EDUKACYJNEGO W KONWENCJI HISTORYCZNYCH ZAŁOŻEŃ ŚREDNIOWIECZNYCH". Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 9, n.º 2 (30 de junio de 2013): 80–89. http://dx.doi.org/10.35784/teka.2536.

Texto completo
Resumen
Przedmiotem niniejszej publikacji jest koncepcja średniowiecznego ogrodu, przyniegdyś istniejącym zamku królewskim w Żarnowcu. Inspirację do stworzenia koncepcji stanowiły badania historyków, w tym J. Boganowskiego, średniowieczny ogród dydaktyczny w Pensylwanii oraz koncepcja zagospodarowania będzińskiego podgrodzia. W pierwszej części przedstawiono uwarunkowania historyczne epoki oraz ukazano zróżnicowanie średniowiecznych ogrodów w zależności od pełnionej funkcji i majętności właściciela. Zaproponowana koncepcja średniowiecznego ogrodu składa się z szeregu wnętrz o charakterze ozdobnym i użytkowym, a zastosowana roślinność i geometryczny układ kompozycji odpowiadają wymaganiom epoki, pełniąc jednocześnie funkcję dydaktyczno-rekreacyjną.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
35

Leźnicki, Marcin. "Trudności z wdrażaniem konsumpcji zrównoważonej w ponowoczesnej epoce przyspieszenia". Studia Ecologiae et Bioethicae 19, n.º 1 (8 de marzo de 2021): 31–44. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2021.19.1.03.

Texto completo
Resumen
W artykule przedstawiono zasadnicze trudności, które uniemożliwiają przyjęcie i wdrażanie konsumpcji zrównoważonej w warunkach neoliberalnej gospodarki wolnorynkowej. W celu lepszego zilustrowania omawianego tematu artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej omówiono podstawowe trudności, jakie wpłynęły na nieprzyjęcie koncepcji konsumpcji zrównoważonej leżącej u podstaw rozwoju zrównoważonego. W celu lepszego zobrazowania wspomnianych trudności przedstawiono bliżej pojęcie konsumpcji zrównoważonej, sposoby jej społecznego rozumienia, jak też aksjologię, do której się odwołuje. Ponadto omówiono charakterystykę jakościową konsumpcji zrównoważonej ze wskazaniem przyczyn jej niedostosowania do modelu gospodarki wolnorynkowej. W drugiej części zaprezentowano postulowany w ramach postmodernizmu projekt konsumpcji przyspieszonej leżącej u podstaw ponowoczesnej epoki przyspieszania. Wskazano przy tym jego optymalne dostosowanie do epoki czasu szybko płynącego oraz wymogów gospodarki wolnorynkowej, nastawionej na optymalizację zysku. Zwrócono też uwagę na ilościową charakterystykę przyspieszonej konsumpcji masowej oraz nową aksjologię konsumencką, którą przyniosła ponowoczesność. Ostatecznie przedstawiono, po pierwsze, główne różnice, jakie występują pomiędzy przedstawionymi typami konsumpcji, po drugie zaś warunki realizacji konsumpcji przyspieszonej w warunkach ponowoczesnej epoki przyspieszenia.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
36

Kuciński, Paweł. "Reinterpretations of Romanticism. Radical Nationalism Towards the Legacy of the Age of Bardes". Politeja, n.º 31 (2014): 31–64. http://dx.doi.org/10.12797/politeja.11.2014.31_1.03.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
37

Goslar, Tomasz. "Chronologia i periodyzacja cmentarzyska z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Domasławiu, pow. wrocławski, na podstawie datowania radiowęglowego". Przegląd Archeologiczny 67 (2019): 31–48. http://dx.doi.org/10.23858/pa67.2019.002.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
38

Jasiński, Tomasz. "Anna Ryszka-Komarnicka, "Księga Judyty" w oratoriach włoskich epoki baroku, Warszawa 2017". Muzyka 65, n.º 1 (2 de abril de 2020): 134–40. http://dx.doi.org/10.36744/m.303.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
39

Kabacińska, Katarzyna. "Międzynarodowa konferencja „Dzieci w dużych miastach – od średniowiecza do epoki uprzemysłowienia” (Praga, 12–13 października 2010)". Biuletyn Historii Wychowania, n.º 26 (10 de marzo de 2019): 234–36. http://dx.doi.org/10.14746/bhw.2010.26.28.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
40

Karczewski, Maciej. "Historia badań archeologicznych nad epoką żelaza Kotliny Biebrzańskiej". Białostockie Teki Historyczne 4 (2006): 11–39. http://dx.doi.org/10.15290/bth.2006.04.01.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
41

Witczak, Krzysztof Tomasz. "Pozostałości liczby podwójnej w języku łacińskim epoki archaicznej". Roczniki Humanistyczne 65, n.º 3 (2017): 37–58. http://dx.doi.org/10.18290/rh.2017.65.3-3.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
42

Skowron, Katarzyna. "Siedliska, stanowisko 10 – osada z wczesnej epoki żelaza". Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego 36 (2015): 121–42. http://dx.doi.org/10.15584/misroa.2015.36.9.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
43

Papiernik, Joanna. "Problem nieśmiertelności duszy w humanistycznej myśli epoki Renesansu". Kwartalnik Pedagogiczny, n.º 1 (20 de marzo de 2017): 0. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.8129.

Texto completo
Resumen
During the Renaissance an increased interest in the problem of the immortality of the soul was observed, and although this question became particularly important for the philosophers of the sixteenth century, it is worth noting that it was widely discussed already in the quattrocento. This article presents some results of the research on the revival of the analyses regarding human immortality; it discusses the impact of a humanists’ new vision of man and education on the dispute on immortality. Studia humanitatis, as an expression of Renaissance anthropocentrism, had the effect in the form of treaties on human dignity and nobility. Adding to this the concept of individualism in the humanistic pedagogy and new translations and editions of ancient works, including De Anima of Aristotle and the commentaries on this text, we have an explanation for the intensification of the discussions on the immortality of human soul.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
44

Czaja, Roman. "Obraz miasta epoki przedprzemysłowej we współczesnych badaniach historycznych". Zapiski Historyczne lxxxiv, n.º 1 (30 de abril de 2019): 67–84. http://dx.doi.org/10.15762/zh.2019.03.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
45

Jaeger, Mateusz. "Badania poznańskich archeologów nad osadnictwem obronnym epoki brązu". Folia Praehistorica Posnaniensia 18 (1 de enero de 2013): 87. http://dx.doi.org/10.14746/fpp.2013.18.05.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
46

Marchelak, Ireneusz y Leszek Ziąbka. "Skarb z epoki brązu z Bolesławca, pow. wieruszowski". Folia Praehistorica Posnaniensia 21 (15 de diciembre de 2016): 235. http://dx.doi.org/10.14746/fpp.2016.21.10.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
47

Dębska, Karolina. "„O powszechną płci naszej chwałę”: Tłumaczki epoki stanisławowskiej". Między Oryginałem a Przekładem 25, n.º 44 (15 de junio de 2019): 37–58. http://dx.doi.org/10.12797/moap.25.2019.44.02.

Texto completo
Resumen
“For the Universal Glory of Our Sex”: Women Translators in the Times of King Stanisław August This article presents women translators in Poland in the years of the reign of King Stanisław August Poniatowski (1763-1795) in order to establish who they were, what they translated and why, as well as sketch their collective profile and its impact on their translatorial practice.
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
48

Grinberg, Daniel. "Rola świadomości historycznej w kształtowaniu dziejów naszej epoki". Studia Podlaskie, n.º 9 (1999): 5–12. http://dx.doi.org/10.15290/sp.1999.09.01.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
49

Tyrała, Robert. "Grzegorz Gerwazy Gorczycki – muzyk i liturgista epoki baroku". Ruch Biblijny i Liturgiczny 55, n.º 3 (30 de septiembre de 2002): 202. http://dx.doi.org/10.21906/rbl.1749.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
50

Bołdyrew, Aleksander. "Badania historyczno-wojskowe nad epoką Piastów i Jagiellonów". Klio - Czasopismo Poświęcone Dziejom Polski i Powszechnym 49, n.º 2 (20 de junio de 2019): 3. http://dx.doi.org/10.12775/klio.2019.012.

Texto completo
Los estilos APA, Harvard, Vancouver, ISO, etc.
Ofrecemos descuentos en todos los planes premium para autores cuyas obras están incluidas en selecciones literarias temáticas. ¡Contáctenos para obtener un código promocional único!

Pasar a la bibliografía