Letteratura scientifica selezionata sul tema "Zielone inwestycje"

Cita una fonte nei formati APA, MLA, Chicago, Harvard e in molti altri stili

Scegli il tipo di fonte:

Consulta la lista di attuali articoli, libri, tesi, atti di convegni e altre fonti scientifiche attinenti al tema "Zielone inwestycje".

Accanto a ogni fonte nell'elenco di riferimenti c'è un pulsante "Aggiungi alla bibliografia". Premilo e genereremo automaticamente la citazione bibliografica dell'opera scelta nello stile citazionale di cui hai bisogno: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver ecc.

Puoi anche scaricare il testo completo della pubblicazione scientifica nel formato .pdf e leggere online l'abstract (il sommario) dell'opera se è presente nei metadati.

Articoli di riviste sul tema "Zielone inwestycje"

1

Gemra, Kamil. "Świadomość funkcjonowania green bonds na polskim rynku obligacji korporacyjnych". Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 61, n. 4 (13 dicembre 2021): 30–38. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2021.61.4.3.

Testo completo
Abstract (sommario):
Inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem zazwyczaj mają charakter długoterminowy. Zapewnienie odpowiedniego kapitału jest niezbędne, aby móc je realizować. Jednym z ciekawych instrumentów finansowych, zdolnych do sprostania tym oczekiwaniom, są tzw. zielone obligacje (green bonds). Pierwsza zielona obligacja została nazwana „obligacją klimatyczną” i została wyemitowana przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w 2007 roku. Od tego momentu rynek ten zaczął się rozwijać, a Polska ma istotny wkład w jego rozwój, ponieważ stała się pierwszym krajem, który wyemitował zielone obligacje państwowe w grudniu 2016 r. Celem artykułu jest zbadanie świadomości funkcjonowania oraz planów dotyczących green bonds wśród emitentów obligacji, którzy wprowadzili do obrotu giełdowego na rynku Catalyst tradycyjne obligacje korporacyjne. Cel ten został osiągnięty za pomocą badania ankietowego emitentów obligacji notowanych na rynku Catalyst. Analiza wskazała, że emitenci coraz częściej spotykają się z zagadnieniem ESG i chcą wdrażać jego założenia do swojej strategii rozwoju, a dodatkowo, większość ankietowanych w przyszłości będzie chciała wyemitować zielone obligacje, co może spopularyzować ten instrument finansowy.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
2

Forczek-Brataniec, Urszula. "UDZIAŁ ARCHITEKTA KRAJOBRAZU W PLANOWANIU WIDOKOWYM TRAS KOMUNIKACYJNYCH". Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 9, n. 2 (30 giugno 2013): 20–31. http://dx.doi.org/10.35784/teka.2530.

Testo completo
Abstract (sommario):
Inwestycja drogowa w Polsce wymaga sporządzenia Raportu Oddziaływania na Środowisko i uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Występujący w dokumentacji środowiskowej zakres dotyczący krajobrazu jest bardzo ograniczony i sprowadza się zazwyczaj do opisu krain geograficznych i ważniejszych form pokrycia terenu. Szczegółowe studium widokowe nie jest sporządzane, wyjątek stanowią sytuacje, kiedy inwestycja wkracza w obszar chroniony i wymaga zaopiniowania lub uzgodnienia. Prezentowane studium dotyczy fragmentu drogi ekspresowej S7 Moczydło – Szczepanowice – Widoma – Zastów – Kraków w miejscu przecięcia zabytkowej osi Al. Solidarności wpisanej na listę zabytków. Przedmiotem studium była analiza widokowa trzech wariantów przekroczenia Al. Solidarności drogą ekspresową. Studium przypadku obrazuje możliwości wykorzystania dostępnych technik wizualizacji i animacji dla ułatwienia podejmowania decyzji dotyczących trudnych inwestycji. Wykazuje też konieczność sporządzania tego typu analiz dla terenów cennych krajobrazowo. Zawarte w studium wytyczne dotyczące lokalizacji ekranów akustycznych, dopuszczalnych wysokości przesłon w postaci ekranów lub zieleni, kolorystyki itp. obrazują możliwości wpływu na kształtowanie bezpośredniego otoczenia drogi. Tego typu decyzje powinny być podejmowane ze świadomością kontekstu krajobrazowego, a w zespole nie powinno brakować architekta krajobrazu. Brak elementów wizualnego planowania w projekcie drogowym może mieć negatywny wpływ na krajobraz.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
3

Mosionek-Schweda, Magdalena, e Monika Szmelter. "Zielone obligacje – nowy instrument finansowania inwestycji polskiego rządu". Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, n. 532 (2018): 215–24. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2018.532.21.

Testo completo
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
4

Strumińska-Doktór, Anna, e Dobromiła Doktór. "Atrakcyjność obszarów zielonych w dzielnicy Wola dla potrzeb wypoczynku". Studia Ecologiae et Bioethicae 14, n. 3 (30 settembre 2016): 25–45. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2016.14.3.02.

Testo completo
Abstract (sommario):
Dążenie do prowadzenia zdrowego trybu życia uzależnione jest od nawyków. Te (nawyki) dzięki rodzinie i szkole będą dziedziczone przez kolejne pokolenia. Artykuł przedstawia wkład nauczycieli w kształtowanie postaw sprzyjających podejmowaniu ruchu na świeżym powietrzu. Na Woli tereny zielone wykorzystywane są podczas prowadzonych zajęć szkolnych w ciągu całego roku szkolnego. Niestety częstotliwość korzystania z pobliskich parków jest bardzo umiarkowana, jeśli chodzi o zajęcia prowadzone podczas różnych przedmiotów, natomiast w celu uprawiania aktywnych form rekreacji nauczyciele i dzieci korzystają kilka razy w tygodniu z zielonych terenów dzielnicy Wola. Pokaźne tereny zieleni stanowią istotne płuca dzielnicy i miasta. Obszary te można wykorzystywać także do prowadzenia wycieczek szkolnych, by poznawać otaczającą naturę. Przy okazji należy stwierdzić, że wolskie tereny zielone są otoczone staranną troską. Obok funkcji przyrodniczej (biologicznej, klimatycznej i hydrologicznej) pełnią – istotne z punktu widzenia społecznego, w tym wychowawczego – funkcje pozaprzyrodnicze, m.in. rekreacyjną, wypoczynkową i estetyczną. Dzielnica Wola, mając na względzie znaczącą rolę jaką, spełnia zieleń, uwzględnia zadania inwestycyjne związane z terenami zielonymi w planowaniu wieloletnim, na bieżąco dokonuje się modernizacji parków, powstają nowe miejsca rekreacyjne i place zabaw, co podkreśla funkcję wypoczynkową tych trenów, ale także walory edukacyjne ze względu na swoją ogromną wagę historyczną.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
5

Prawda, Marek. "Iść wolniej, a w każdym razie inaczej. Jak zbudować opowieść o Unii po pandemii?" Rocznik Integracji Europejskiej, n. 15 (31 dicembre 2021): 29–40. http://dx.doi.org/10.14746/rie.2021.15.2.

Testo completo
Abstract (sommario):
Aby zbudować opowieść o Unii po pandemii, staramy się zrozumieć zmiany i ich wpływ na nasze życie. Rok 2020 osłabił wiarę w przyszłość pojmowaną jako lepsza wersja teraźniejszości. Pandemia dała argumenty na rzecz tezy o wyczerpywaniu się projektu nowoczesności. Wiemy już, że musimy zwolnić, a także poszukać innych dróg. UE próbuje odczytać te znaki czasu poprzez Zielony Ład i budżet wieloletni, który ma być inwestycją w zmianę. Z pokonywania własnych słabości Wspólnota czerpie siłę i tlen do działań solidarnych. Zmierza w kierunku Unii bliższej współpracy. Chce już nie tylko wyrównywać różnice między bogatymi i biednymi, lecz także tworzyć inny model gospodarczy. Szuka nowej roli w świecie, bo wie, że musi bardziej liczyć na siebie. Z tej przemiany wyłania się współczesne europejskie imaginarium, zespół wyobrażeń i emocji kierujących ludzkimi działaniami. Są one szczególnie ważne dla młodszych pokoleń, które „przestały widzieć” Europę. Pedagogicznym wyzwaniem jest wytłumaczenie współczesnego sensu bycia razem. Polska ma szansę uczynić z zachodzących zmian, w tym zielonej transformacji, silny impuls rozwojowy. Nie sprzyja temu podsycanie nastrojów antyunijnych w kraju.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
6

Stelmaszczyk, Łukasz. "Realizacja inwestycji infrastrukturalnych celu publicznego na terenach zieleni". Przegląd Prawa Ochrony Środowiska, n. 1 (16 settembre 2014): 164. http://dx.doi.org/10.12775/ppos.2015.008.

Testo completo
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
7

Polerowicz, Aleksandra. "Zielony kapitalizm jako zagrożenie dla sprawiedliwej transformacji w Wielkopolsce Wschodniej". Prace Kulturoznawcze 25, n. 3 (24 marzo 2022): 87–100. http://dx.doi.org/10.19195/0860-6668.25.3.6.

Testo completo
Abstract (sommario):
Biorąc pod uwagę źródło kryzysu klimatycznego, którym jest prymat nieustannego postępu i zysku, inicjowane obecnie zmiany powinny być szansą nie tylko na transformacje energetyczne, ale też zakwestionowanie i przeobrażenie całego systemu społeczno-gospodarczego. By transformacja była sprawiedliwa dla wszystkich, należałoby zatem unikać powielania kapitalistycznych mechanizmów i wynagradzania tych najbardziej odpowiedzialnych za aktualny stan klimatu. W Wielkopolsce Wschodniej, gdzie od lat pięćdziesiątych XX wieku trwa eksploatacja węgla brunatnego, proces transformacji już się rozpoczął. Region ten może liczyć na wsparcie z europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a szerokiemu gronu lokalnych podmiotów i społeczności udało się wypracować wspólnie i oddolnie plan jej przebiegu. Zagrożeniami dla przeprowadzenia procesu w pełni sprawiedliwie są rola i ambiwalentne zaangażowanie właściciela tamtejszych elektrowni i kopalni, spółki ZE PAK. Korporacja ta zadeklarowała niedawno, że do 2030 roku odejdzie od energetyki konwencjonalnej na rzecz OZE, nie ukrywając jednak, że głównym powodem tej decyzji była opłacalność ekonomiczna. Udział ZE PAK-u jako partnera i beneficjenta w procesie transformacji może doprowadzić do podtrzymania nierówności w regionie, przerzucania społecznych i środowiskowych kosztów dotychczasowej eksploatacji kopalin na instytucje publiczne. Duża korporacja, realizując plan „zielonego wzrostu” na sprywatyzowanych terenach pokopalnianych, będzie mogła czerpać zyski z nowych inwestycji. Szansą na odwrócenie tej sytuacji mogłoby być jednak uspołecznienie tych obszarów, oddanie inwestycji w ręce mieszkańców i pracowników, przywrócenie im sprawczości oraz kierowanie się wspólnym dobrem ludzi i środowiska.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
8

Samsel, Tomasz, Mariusz Antolak e Jacek Borowski. "Selected problems related to the functioning of art installations in the cultural space of Poland – a case study of Zbawiciela square in Warsaw". Annals of Warsaw University of Life Sciences - SGGW - Horticulture and Landscape Architecture, n. 40 (15 gennaio 2020): 29–42. http://dx.doi.org/10.22630/ahla.2019.40.3.

Testo completo
Abstract (sommario):
W publikacji zakres badań dotyczył problemów podczas wykonywania i funkcjonowania terenów zieleni na przykładzie instalacji artystycznej „Tęcza”. Przedstawiono zakres zbadanych problemów podczas budowy ogólnodostępnych terenów miejskich. Po ich wyszczególnieniu zaproponowano stosowne rozwiązania celem ich zmniejszenia lub zapobiegania. Badania przeprowadzone były na podstawie metody ankietowej wśród urzędników, projektantów oraz wykonawców miejskich inwestycji. Oprócz badań autorzy wykorzystali wiedzę własną i wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie budowy przestrzeni publicznych. Problemy, z jakimi najczęściej spotykają się badane grupy, to przede wszystkim brak dialogu między poszczególnymi uczestnikami inwestycji i konsultacji ze społeczeństwem. Wszyscy badani jednoznacznie mówili o trudnościach formalnych i zbyt długich terminach ich załatwiania. Urzędnicy wskazują na zaniedbania ze strony projektantów i wykonawców, na co ci ostatni zwrócili uwagę na niekompetencje urzędników i brak u nich merytorycznego przygotowania. Bez wątpliwości wszystkie badane grupy wyrażają chęć poprawienia procesu inwestycyjnego oraz pogłębiania wiedzy z tego zakresu. Zaznaczają równocześnie, że w całym „trójkącie inwestycyjnym” najważniejsze są społeczeństwo i każdy obywatel korzystający z przestrzeni publicznej. Niewątpliwie można ocenić, że wszyscy ankietowani sugerują zwiększenie edukacji w badanym przez autorów zakresie oraz zapewnienie na szczeblu samorządowym koordynatora do spraw prowadzenia inwestycji miejskich terenów zieleni.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
9

Bojar-Fijałkowski, Tomasz. "Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – uwagi na tle gospodarczego prawa środowiska". Gdańskie Studia Prawnicze, n. 3(51) (1 ottobre 2021): 63–75. http://dx.doi.org/10.26881/gsp.2021.3.05.

Testo completo
Abstract (sommario):
Zmiany klimatyczne stawiają nowe wyzwania przed światem. Unia Europejska, dzięki wysokim standardom w zakresie redukcji emisji spalin, zielonych technologii i innowacji, należy do grona najaktywniejszych graczy w działaniach na rzecz klimatu. Standardy Unii Europejskiej wymagają od władz krajowych dużego zaangażowania. Aby sprostać ambitnym celom wskazanym w Europejskim Zielonym Ładzie, Polska musi nadrobić zaległości i zaniedbania w obszarze odnawialnych źródeł energii. Możliwość taką daje morska energetyka wiatrowa. Tekst niniejszy jest poświęcony analizie korelacji między Europejskim Zielonym Ładem a projektami rozwoju farm wiatraków na polskiej części Morza Bałtyckiego. Ma on na celu wskazanie brakującej legislacji oraz ocenę istniejącej. Autor podejmuje w nim próbę wskazania zależności między ogólną doktryną polityczną Unii Europejskiej w zakresie środowiska a prawem regulującym szereg obszarów działalności gospodarczej. Dodatkowym wątkiem przy odpowiedzi na takie pytanie jest ewentualny wpływ na tenże proces pandemii SARS-CoV-2. Analiza dogmatyczno-prawna, zastosowana wobec aktualnie obowiązujących regulacji dla pełniejszego zrozumienia wymaga także zastosowania metody historyczno-prawnej wobec regulacji wcześniejszych. Ich wspólne zastosowanie pozwoli bowiem wskazać, w jakim obszarze nowe prawo, dedykowane realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, na płaszczyźnie krajowej, jest szczególnie potrzebne. Poczyniona analiza prowadzi do wniosków oraz postulatów de lege ferenda, m.in. w zakresie wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na szereg gałęzi prawa i wiele obszarów aktywności gospodarczej. Działania te przyspiesza dodatkowo pandemia SARS-CoV-2 i chęć synergii działań na rzecz klimatu z pobudzeniem i odbudową gospodarki. Kluczowe miejsce pośród instrumentów realizacji powyższych założeń zajmuje energetyka odnawialna, która w Polsce była w ostatnich latach mocno zaniedbywana. Stąd aby spróbować osiągnąć ambitne cele wskazane przez Unię Europejską, konieczne jest podjęcie działań także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Kluczowe dla powstania i rozwoju w Polsce morskiej energetyki wiatrowej będą regulacje określające zasady i warunki przygotowania oraz realizacji inwestycji, tak jak i mechanizmy oraz instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
10

Lupa, Piotr. "Wpływ zielonej infrastruktury na warunki termiczne miast północnej Wielkopolski oraz jej miejsce w lokalnej polityce klimatycznej". Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, n. 52 (30 dicembre 2020): 219–33. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2020.52.13.

Testo completo
Abstract (sommario):
Zielona infrastruktura (ZI) obszarów zurbanizowanych dostarcza wielu regulacyjnych usług ekosystemowych. Jej istotny wpływ na rozkład temperatury powietrza w mieście i regulację obiegu wody ma strategiczne znaczenie dla adaptacji miast do zmian klimatu i zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańców. Celem pracy jest rozpoznanie ilościowe ZI w miastach województwa wielkopolskiego położonych na północ od Poznania (31 obiektów) w kontekście wpływu na warunki termiczne. Jednocześnie podjęto próbę oceny uwzględnienia koncepcji ZI w polityce klimatycznej miast poprzez analizę zapisów zawartych w wybranych dokumentach strategicznych. Wykorzystując zdjęcie satelitarne Landsat 8 oraz metody GIS, wyliczono wartości wskaźnika NDVI (ang. normalized difference vegetation index – znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji) oraz opracowano rozkłady temperatury radiacyjnej. Posłużyły one do pośredniej oceny roli ZI w regulacji temperatury powietrza w miastach. Uzyskane w ten sposób wynikiodniesiono do zapisów dokumentów miejskich w zakresie lokalnej polityki klimatycznej. W toku badań potwierdzono znaczny i zróżnicowany przestrzennie wpływ ZI na obniżanie temperatury radiacyjnej w miastach. W tych samych warunkach atmosfery różnice wysokości średniej temperatury radiacyjnej obliczonej dla miast różniących się udziałem ZI przekraczały nawet 5°C. Tak ważna rola ZI nie znalazła jednak bezpośredniego przełożenia na politykę klimatyczną miast, w której wyżej pozycjonowane są działania inwestycyjne w szarej infrastrukturze, a powiązania między szarą, niebieską i zieloną infrastrukturą są w wielu przypadkach pomijane.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri

Tesi sul tema "Zielone inwestycje"

1

Jakubiec, Tomasz. "Zielone zamówienia publiczne jako instrument realizacji zrównoważonego rozwoju". Phd diss., 2018. http://hdl.handle.net/11089/26152.

Testo completo
Abstract (sommario):
W sferze teoretycznej wypracowywany jest nowy paradygmat ekonomii - ekonomii zrównoważonego rozwoju. Towarzyszy temu korzystanie z narzędzi, które umożliwiają skuteczne wdrażanie zrównoważonego rozwoju przez różne podmioty publiczne i gospodarcze. Przykładem takich instrumentów są zielone zamówienia publiczne (ZZP). Ich pojawienie się było odpowiedzią na potrzebę wzmocnienia roli sektora publicznego w realizacji zrównoważonego rozwoju na wszystkich poziomach decyzyjnych Unii Europejskiej i Polski. Podejście, w którym zamówienia publiczne kształtują proekologiczne trendy produkcyjne i konsumpcyjne oraz stymulują wdrażanie zrównoważonego rozwoju, dało możliwość powiększania rynków przyjaznych środowisku, tym samym zachęcając przedsiębiorstwa do rozwijania technologii prośrodowiskowych. Dotyczy to zarówno regionów, jak i lokalnych gospodarek opartych na relacjach instytucji państwa z innymi podmiotami. Szczególna rola przypada tu samorządom lokalnym jako reprezentacji władzy najbliższej obywatelowi. Popyt kreowany przez zamówienia publiczne, w tym ZZP, silnie oddziałuje na sektor przedsiębiorstw, będących potencjalnymi i faktycznymi ich realizatorami. Tworzący się w związku z tym rynek stanowi interesujący przedmiot badań i analiz, szczególnie w zakresie możliwości wpływania na wzorce produkcji i konsumpcji. Rozprawa doktorska osadzona została w ekonomii post-keynesowskiej i ekonomii zrównoważonego rozwoju. Nawiązuje również do dorobku ekonomii instytucjonalnej i finansów publicznych. Dzięki badaniom nad praktycznym wykorzystaniem zielonych zamówień publicznych autor zamierzał osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, pragnął wzbogacić wiedzę na temat wykorzystania ZZP w procesie budowania nowego modelu gospodarki zorientowanego na wdrażanie zrównoważonego rozwoju. Po drugie, bazując na doświadczeniach międzynarodowych, zamierzał określić potencjał ZZP w kreacji rynku produktów przyjaznych środowisku.
Gli stili APA, Harvard, Vancouver, ISO e altri
Offriamo sconti su tutti i piani premium per gli autori le cui opere sono incluse in raccolte letterarie tematiche. Contattaci per ottenere un codice promozionale unico!

Vai alla bibliografia