To see the other types of publications on this topic, follow the link: Багатошарова конструкція.

Journal articles on the topic 'Багатошарова конструкція'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 43 journal articles for your research on the topic 'Багатошарова конструкція.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Gabrinets, V., та L. Nakashidze. "ВПЛИВ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПРОШАРКІВ КОНСТРУКЦІЇ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ СОНЯЧНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ". Vidnovluvana energetika, № 2(69) (30 червня 2022): 5–12. http://dx.doi.org/10.36296/1819-8058.2022.2(69).5-12.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто особливості процесу теплообміну в такому елементі системи перетворення сонячного випромінювання енергоактивних покриттів будівель, як вертикальний розширений контур. Використання енергоактивних покриттів, дозволяє знизити споживання енергії в середньому за рік в 3,5 рази. Ці конструкції спроможні забезпечити максимальну ефективність використання енергії сонячного випромінювання. Один з ключових конструктивних елементів енергоактивних покриттів може бути використаний як перетворювач сонячної радіації в теплову енергію. За технічно можливих параметрів енергоактивні покриття спрямовують потік повітря по контуру та регулюють ступінь його нагріву при різних рівнях освітленості сонячним випромінюванням. Під час дослідження використовувалися такі методи: системний аналіз, групування; логічне узагальнення; метод аналітичної ієрархії; метод аналізу охоплення даних; графічний.
 При аналізі особливостей функціонування враховано, що зовнішні кліматичні фактори – це сукупність ймовірних факторів, взаємодія термодинамічної інженерної системи з навколишнім середовищем та особливості технічного проектування. Запропонований підхід є спрощеним і навіть на етапі техніко-конструктивного прогнозування дозволяє оцінити особливості коливань температури в багатошарових конструкціях перетворювачів відновлюваних джерел енергії та обґрунтовано вибрати багатошарову конструкцію перетворювача відновлюваних джерел енергії з урахуванням особливостей. умов експлуатації. При правильному виборі конструкції енергоактивного паркану використання такої системи дозволить знизити витрати енергії на гаряче водопостачання та опалення приміщень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Осадчук, Тарас, Юрій Фамуляк, Богдан Демчина та Вероніка Безпалько. "РОЗРАХУНОК СКЛЯНИХ БАГАТОШАРОВИХ КОНСТРУКЦІЙ НА ОСНОВІ КОНЦЕПЦІЇ ЕКВІВАЛЕНТНОЇ ТОВЩИНИ ТА МЕТОДУ СКІНЧЕННИХ ЕЛЕМЕНТІВ". Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди, № 46 (11 листопада 2024): 266–74. http://dx.doi.org/10.31713/budres.v0i46.31.

Full text
Abstract:
Представлено особливості визначення еквівалентної товщини для багатошарових скляних конструкцій згідно з EN16612 (2019). Наведено результати нелінійного розрахунку за допомогою методу скінченних елементів, виконаного в ПК ЛІРА-САПР. Проведено аналіз напружено-деформованого стану плити, порівняння розрахункових та експериментальних значень несучої здатності та деформативності. Виконано моделювання характеру руйнування багатошарової скляної плити, що відповідає натурному експерименту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Basok, B. I., B. V. Davydenko, A. V. Timoshchenko та S. M. Goncharuk. "ТЕМПЕРАТУРНО-ВОЛОГІСНИЙ СТАН СТІНОВОЇ КОНСТРУКЦІЇ З ШАРОМ УТЕПЛЮВАЧА В ЗИМОВИЙ ПЕРІОД РОКУ". Industrial Heat Engineering 38, № 6 (2016): 38–46. http://dx.doi.org/10.31472/ihe.6.2016.06.

Full text
Abstract:
За результатами експериментальних досліджень визначено залежність від погодних умов температурновологісного стану стінової конструкції з шаром утеплювача в зимовий період року. Результати експерименту порівнюються з результатами розрахунків за спрощеною моделлю тепло-вологопереносу через стінову багатошарову конструкцію.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Tatsiy, R. M., A. S. Lyn, O. Y. Pazen та T. H. Berezhanskyi. "ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСУ ОХОЛОДЖЕННЯ БАГАТОШАРОВОЇ СУЦІЛЬНОЇ СФЕРИЧНОЇ КОНСТРУКЦІЇ". Bulletin of Lviv State University of Life Safetyі 25 (30 червня 2022): 28–33. http://dx.doi.org/10.32447/20784643.25.2022.04.

Full text
Abstract:
Мета роботи. Метою роботи є дослідження процесу охолодження сферичної конструкції «куля всередині багатошарової сферичної оболонки».Методи дослідження. У роботі використано ідею граничного переходу, яка реалізується через постановку допоміжної задачі про визначення розподілу нестаціонарного температурного поля у багатошаровій порожнистій сферичній конструкції з «вилученою» кулею достатньо малого радіуса. Умова симетрії замінюється на нульову крайову умову другого роду. Реалізація розв’язку допоміжної задачі проводиться шляхом застосування методу редукції із використанням концепції квазіпохідних із застосуванням модифікованого методу власних функцій. Для знаходження остаточного розв’язку задачі вихідної задачі радіус вилученої кулі спрямовується до нуля.Результати. Запропонована робота присвячена застосуванню прямого методу до дослідження процесів охолодження в системі сферичних тіл – «куля всередині багатошарової оболонки». Припускається що між шарами існує ідеальний тепловий контакт. У початковий момент часу зовнішня поверхня такої системи охолоджується до деякої постійної температури, яка є сталою протягом всього процесі охолодження. Охолодження проходить рівномірно, так що ізотерми всередині цієї конструкції являють собою концентричні сфери, тобто задача є симетричною і в такій постановці розв’язана вперше. Для розв’язування такої задачі паралельно ставиться допоміжна задача про визначення розподілу нестаціонарного температурного поля у багатошаровій порожнистій сферичній конструкції з «вилученою» кулею достатньо малого радіуса. При цьому умова симетрії вихідної задачі замінюється умовою другого роду на внутрішній поверхні цієї конструкції.Для знаходження розв’язку вихідної задачі використано ідею граничного переходу шляхом прямування радіуса вилученої кулі до нуля. Встановлено, що при такому підході всі власні функції відповідної задачі на власні значення не мають особливостей в нулі, а це означає, що й розв’язки вихідної задачі є обмеженими у всій конструкції. Для ілюстрації запропонованого методу розв’язано модельний приклад про знаходження розподілу температурного поля у кулі в тришаровій оболонці з різними теплофізичними характеристиками матеріалів. Результати обчислень графіка зміни температури залежно від часу та просторової координати.Зауважимо, що при цьому заміна крайової умови першого роду на будь яку іншу крайову умову (наприклад, третього роду) не впливає на схему розв’язування аналогічно поставлених задач.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Демчина, Б. Г. ,., та М. В. ,. Черевко. "ОГЛЯД ОСНОВНИХ ПОЛІМЕРНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ВИГОТОВЛЕННЯ БАГАТОШАРОВИХ СКЛЯНИХ БУДІВЕЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ". Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди, № 46 (11 листопада 2024): 62–67. http://dx.doi.org/10.31713/budres.v0i46.07.

Full text
Abstract:
Здійснено огляд основних полімерних матеріалів, що використовуються для з’єднання шарів скла у ламінованих скляних будівельних конструкціях. Основна увага приділена покращенню експлуатаційних характеристик скляних конструкцій (балок, колон, плит та ін.). Визначено ключові характеристики різних полімерних матеріалів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Бернацький, А. В., В. А. Лукашенко, О. В. Сіора та Н. О. Шамсутдінова. "ЛАЗЕРНЕ ЗВАРЮВАННЯ ВИСОКОЛЕГОВАНОЇ ЖАРОМІЦНОЇ КОРОЗІЙНОСТІЙКОЇ СТАЛІ АУСТЕНІТНОГО КЛАСУ 12Х18Н10Т". Herald of Lviv University of Trade and Economics Technical sciences, № 32 (30 січня 2023): 7–13. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1221-2022-32-01.

Full text
Abstract:
Метою даної роботи, є дослідження впливу зміни технологічних параметрів лазерного зварювання тонкостінних стикових з’єднань високолегованої жароміцної корозійностійкої сталі аустенітного класу 12Х18Н10Т, на геометрію, структуру та властивості зварних з’єднань. Розроблено технологію та обладнання для лазерного зварювання тонкостінних труб з нержавіючих сталей для виготовлення багатошарових сильфонів, які проводять або поділяють рідкі або газоподібні середовища, у тому числі агресивні. За традиційною технологією сильфон виготовлявся шляхом аргонодугового зварювання тонкостінної труби з одного листа товщиною 0,5...2,0 мм, з подальшим гідроформуванням. За розробленою технологією сильфон складається з декількох тонкостінних труб (від 3 до 10 шарів) завтовшки 0, мм кожна, зварених лазерним випромінюванням. У цій багатошаровій конструкції сильфона, навіть якщо одне з зварних з’єднань виявиться дефектним або вийде з ладу в процесі експлуатації, сам сильфон все одно буде працездатним. Аналіз результатів технологічних досліджень і механічних випробувань показав, що відповідні технічним вимогам з’єднання тонколистової високолегованої жароміцної корозійностійкої сталі аустенітного класу 12Х18Н10Т, мають максимальну міцність у разі їх зварювання лазерним випромінюванням потужністю 45...70 Вт зі швидкістю 10…18 мм/с та застосуванням газового захисту зони зварювальної ванни та остигаючого металу шва з обох сторін зварного з’єднання. Оптимальний діапазон погонної енергії зварювання знаходиться в межах 4…6 Дж/мм. Завдяки застосування багатошарової конструкції звареної лазерним випромінюванням, знижено кількість браку з 50 % при аргонно-дуговому зварюванні, до 0,5 % при лазерному зварюванні. Підвищено продуктивність роботи у 4 рази. Циклічна міцність, корозійна стійкість та інші характеристики багатошарового сильфона, вище за характеристики одношарового сильфона, звареного аргонно-дуговим зварюванням в 1,5…4 рази (залежно від кількості шарів і розмірів сильфонів). Розробку успішно впроваджено на двох підприємства м. Києва, а саме на ТОВ «Арматом» та ПрАТ «Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Федірко, П. П., В. В. Девін, В. С. Ткачук та В. Ю. Бурдега. "ВИГОТОВЛЕННЯ Й МАТЕМАТИЧНІ МОДЕЛІ АПАРАТІВ ВИСОКОГО ТИСКУ РУЛОНОВАНОЇ ТА ПІДСИЛЕНОЇ КІЛЬЦЯМИ КОНСТРУКЦІЇ". Podilian Bulletin Agriculture Engineering Economics, № 43 (10 липня 2024): 196–203. http://dx.doi.org/10.37406/2706-9052-2024-2.28.

Full text
Abstract:
Для перероблення сільськогосподарської сировини й виробництва харчових продуктів за допомогою прогресивних технологій і сучасного обладнання використовують апарати високого тиску, такі апарати застосовують і в інших галузях промисловості. Досконала конструкція апаратів високого тиску забезпечує їх надійну роботу, безпеку обслуговуючого персоналу під час експлуатації та високу продуктивність праці, що в кінцевому підсумку впливає на собівартість продукції. Проектування апаратів високого тиску, їх розрахунок регламентуються державними й галузевими стандартами, нормами, мають відповідати їхнім параметрам і критеріям. Автори провели глибокі дослідження з моделювання й розрахунку апаратів високого тиску, у результаті чого доведено, що багатошарові циліндри, а також апарати високого тиску у вигляді циліндра, обмотаного склопластиком, є доцільними, міцними й найменш металомісткими [10; 11; 12]. У статті запропоновано спроектувати апарат високого тиску на основі рулонованої конструкції або конструкції з використанням підсилення циліндра кільцями. У результаті моделювання й розрахунку виявилося, що конструкція апарату високого тиску на основі рулонованої конструкції або конструкції з використанням підсилення циліндра кільцями є найбільш доцільною з погляду міцності й матеріаломісткості, що, безперечно, вплине на якість роботи, безпеку експлуатації, підвищення продуктивності, зменшення собівартості продукції, разом із тим використання представлених теоретичних викладок дасть змогу дотриматися всіх вимог чинних нормативних документів до апаратів високого тиску. Загальне рівняння масообміну із застосуванням формули Ламе, з визначенням еквівалентних напружень в елементах апарата високого тиску є основною методикою для їх розрахунків [10; 12]. Застосування приведених теоретичних розрахунків дасть змогу розробникам апаратів високого тиску визначити геометричні форми й конструктивні параметри вузлів конструкції, ураховуючи навантаження, які діють у процесі роботи установки, що неможливо або занадто складно зробити за допомогою аналітичних залежностей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Яворський, Н. Б., та Н. А. Андрущак. "Комбінований числово-аналітичний метод параметричного проєктування тера¬герцового підкладкового поляризатора на підставі дротяних сіток". Scientific Bulletin of UNFU 31, № 1 (2021): 122–30. http://dx.doi.org/10.36930/40310121.

Full text
Abstract:
Розглянуто комбінований числово-аналітичний метод параметричного проєктування підкладкового поляризатора терагерцового електромагнітного випромінювання, побудованого на підставі дротяних сіток. Здійснено літературний огляд порівняльних характеристик можливих конструкцій поляризаторів різних типів та описано перевагу конструкцій на підставі дротяних сіток. Наведено огляд матеріалів, що використовують для виготовлення відповідних поляризаторів для різної довжини хвилі випромінювання. Проаналізовано методи, що застосовують для розрахунку характеристик і параметрів поляризаторів на підставі дротяних сіток. Розроблений числово-аналітичний метод параметричного проєктування базується на аналітичному розрахунку ефективних антивідбивних характеристик конструкції елементарної комірки поляризатора. У межах методу розроблено скінченно-елементну модель поляризатора, реалізовану за допомогою програмного забезпечення COMSOL Multiphysics, що дає змогу уточнити характеристики конструкції елементарної комірки і можливості для їх розширення за допомогою числового моделювання методом скінченних елементів задачі поширення електромагнітних хвиль у цій конструкції в частотній області зі специфічними граничними умовами, що сукупно дає наукову новизну. Отримані результати моделювання добре узгоджуються з відомими експериментальними результатами та тісно корелюють з результатами моделювання, що отримали інші наукові групи, що свідчить про адекватність та практичну цінність методу для завдань проєктування поляризаторів терагерцового випромінювання з антивідбивними, високопропускними, низьковтратними та надійними характеристиками. Окрім цього, завдяки використанню числової скінченно-елементної складової, запропонований метод досить просто розширити способом зміни геометрії елементарної комірки для дослідження таких перспективних об'єктів, як багатошарові поляризатори чи поляризатори на підставі складніших мета- чи композиційних матеріалів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kyselov, P., S. Klymenko та O. Kulyk. "СИСТЕМА АВТОМАТИЗОВАННОГО АКУСТИЧНОГО КОНТРОЛЮ ВИРОБІВ З ПОЛІМЕРНИХ КОМПОЗИТНИХ МАТЕРІАЛІВ". Journal of Rocket-Space Technology 30, № 4 (2023): 90–98. http://dx.doi.org/10.15421/452212.

Full text
Abstract:

 
 
 Застосування клеєних шаруватих і стільникових конструкцій в літакобудуванні дозволяє значно підвищити вагову ефективність техніки, забезпечити її акустичну міцність і високу надійність [1]. Практично весь фюзеляж Boeing 767-300 являє собою багатошарову клеєну конструкцію. Велика кількість різноманітних стільникових вузлів з металевою (Al-сплав, Ti-сплав, сталь) і неметалевої (з полімерних композитів) оболонкою і металевою (Al-сплав) і неметалевої (зі склопластику, скловолокна, поліамідного типу паперу «Номекс» та ін.) стільники, що використовуються на цьому та інших літаках. Таким чином, площа склеєних конструкцій на площині становить приблизно 250 м2. У зв'язку з цим підвищуються вимоги до контролю якості клеєних конструкцій і, перш за все, до їх надійності. Внутрішня структура виробів являє собою чергування шарів скловолокна з різними кутами намотування, просочених епоксидним компаундом. При акустичному неруйнівному контролі неоднорідність структури та нестабільність технології спричиняють різницю рівня акустичного сигналу від продукту до продукту до 15 дБ. Великий коефіцієнт загасання (до 10- 15 дБ/см на частоті 300 кГц в багатошарових виробах зі склопластику) змушує використовувати низькочастотні п'єзоелектричні перетворювачі, а складна і неоднорідна форма поверхні - реалізацію процес автоматизації в безконтактному варіанті. Застосування ехо-методу на низьких (до 500 кГц) частотах не дозволяє точно виміряти глибину дефекту через поширення швидкості ультразвукового сигналу по товщі виробу. Це змушує шукати додаткові шляхи підвищення точності визначення розташування дефектів, якими є розшарування матеріалу між шарами намотування. У даній роботі розглядається можливість використання автоматизованого акустичного контролю виробів з КМ, що дозволяє виявляти дефекти на підставі без еталонної установки порогового значення сигналу, виявляти та ідентифікувати дефекти за глибиною залягання в процесі автоматизованого контролю та оцінювати стабільність технології виготовлення виробу за результатами контролю. У статті представлено моделювання автоматизованої системи акустичного імпедансного неруйнівного контролю, яка з практичної точки зору наддасть можливість контролювати стабільність технологічного процесу формування композитного матеріалу і при необхідності внести його корективи. Переваги створення системи автоматизованого акустичного контролю дозволять реєструвати умови сканування та контролю в розгорнутому вигляді C-scan у процесі неруйнівного контролю та покращити процес документування результатів та прийняття рішень щодо оцінки продукції для нормальності або дефекту.
 
 
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Федірко, Павло, Владлен Девін, Василь Ткачук та Василь Бурдега. "Технологія виготовлення і математичні моделі апаратів високого тиску". Bulletin of Lviv National Agrarian University Agroengineering Research, № 25 (20 грудня 2021): 143–47. http://dx.doi.org/10.31734/agroengineering2021.25.143.

Full text
Abstract:
Апарати високого тиску широко використовують у галузі переробки сільськогосподарської продукції, харчових виробництв, у різних галузях промисловості. Від досконалості їхньої конструкції залежать надійність роботи апаратів, безпека обслуговуючого персоналу, продуктивність і в кінцевому підсумку собівартість продукції. Особливістю проєктування апаратів є те, що їх розрахунок регламентується численними нормативними документами – державними і галузевими стандартами, нормами тощо.
 У результаті моделювання й розрахунку проаналізовані апарати високого тиску у вигляді циліндра в одно-, дво- і тришаровому виконанні, визначені еквівалентні напруження і натяги. Визначено вагові співвідношення. Апарати в тришаровому виконанні є міцними і найменш металомісткими, що суттєво зменшує вагу.
 Результатом представленої роботи є висновок про те, що спроєктувати апарат високого тиску на основі багатошарової конструкції є більш доцільним. Використання представлених теоретичних викладок дозволить дотриматися всіх вимог чинних нормативних документів, зменшити металомісткість устаткування, збільшити надійність його роботи, знизити собівартість і, зрештою, підвищити якість продукції, яка виробляється. При цьому основою розрахунків є правильний вибір і складання розрахункових схем, опрацювання різних типів конструкцій та алгоритмів. Основними методиками розрахунку апаратів високого тиску є використання загального рівняння масообміну із застосуванням формули Ламе та визначенням еквівалентних напружень в елементах апарата високого тиску.
 Подальше застосування теоретичних розрахунків на стадії проєктування дасть змогу розробникам знайти опти­маль­ні геометричні форми й розміри вузлів конструкції, виходячи з навантажень, які реально діють у процесі експлуатації уста­новки, що не завжди можливо зробити з використанням аналітичних залежностей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Федірко, Павло, Владлен Девін, Василь Ткачук та Василь Бурдега. "Виготовлення і математичні моделі апаратів високого тиску, підсилених обмотуванням склопластиком". Bulletin of Lviv National Environmental University. Agroengineering Research, № 26 (21 грудня 2022): 159–63. http://dx.doi.org/10.31734/agroengineering2022.26.159.

Full text
Abstract:
Апарати високого тиску широко використовують у галузі переробки сільськогосподарської продукції, харчових виробництв, у різних галузях промисловості. Від досконалості їхньої конструкції залежать надійність роботи апаратів, безпека обслуговуючого персоналу, продуктивність і в кінцевому підсумку собівартість продукції. Особливістю проєктування апаратів є те, що їх розрахунок регламентується численними нормативними документами: державними і галузевими стандартами, нормами тощо.
 У результаті моделювання й розрахунку проаналізовані апарати високого тиску у вигляді циліндра, обмотаного склопластиком, визначені еквівалентні напруження і натяги. Визначено вагові співвідношення. Апарати в такому виконанні є міцними і найменш металомісткими, що суттєво зменшує вагу.
 Результатом представленої роботи є висновок про те, що спроєктувати апарат високого тиску на основі багатошарової конструкції з використанням обмотування циліндра склопластиком є більш доцільним. Використання представлених теоретичних викладок дозволить дотриматися всіх вимог чинних нормативних документів, зменшити металомісткість устаткування, збільшити надійність його роботи, знизити собівартість і, зрештою, підвищити якість продукції, яка виробляється. При цьому основою розрахунків є правильний вибір і складання розрахункових схем, опрацювання різних типів конструкцій та алгоритмів. Основними методиками розрахунку апаратів високого тиску є використання загального рівняння масообміну із застосуванням формули Ламе та визначенням еквівалентних напружень в елементах апарата високого тиску.
 Подальше застосування теоретичних розрахунків на стадії проєктування дасть змогу розробникам знайти опти­маль­ні геометричні форми й розміри вузлів конструкції, виходячи з навантажень, які реально діють у процесі експлуатації уста­новки, що не завжди можливо зробити з використанням аналітичних залежностей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Цокотун, Павло, та Олексій Капустян. "РОЗРАХУНОК РЕЖИМІВ ТЕРМОВАКУУМНОЇ ОБРОБКИ СИЛОВИХ ТРАНСФОРМАТОРІВ". Наука та виробництво, № 29 (23 травня 2025): 40–46. https://doi.org/10.31498/2522-9990292025330217.

Full text
Abstract:
Ефективність роботи підприємств при сучасному рівні електрифікації залежить відстабільного електропостачання, одним з елементів якого є трансформатор. Надійна роботатрансформатора зумовлена станом його ізоляції. Для відновлення діелектричнихвластивостей ізоляції, порушених через зволоження, трансформатори, що знаходяться намонтажі, в експлуатації та ремонті, нагріваються та сушаться. показала, що найбільшпросте та зручне в експлуатації є обладнання для термовакуумної обробки. незалежно відметоду, що використовується, процес сушіння виходить дорогим і енергоємним. Метастатті – запропонувати і реалізувати порядок дій для побудови математичної моделітермовакуумної обробки силових трансформаторів. Математичне моделювання враховуєскладну, багатошарову конструкцію трансформаторів, різнорідні матеріали, їхтеплофізичні властивості, а також особливості технологічного процесу. Активна частинарозглядається як об'єкт, що складається з послідовно з'єднаних різнорідних елементів,виготовлених з різних матеріалів, що входять до конструкції активної частини.Впровадження програми розрахунку режимів термовакуумної обробки дозволяє розроблятитехнологічні процеси на стадії проектування нових виробів та вдосконалювати діючутехнологію термовакуумної обробки серійних трансформаторів. Запропонована методикасушіння трансформаторів, дозволяє збільшити їхню експлуатаційну надійність,обґрунтовано збільшити термін їхньої служби і, отже, здешевити їхню експлуатацію. Проведено комплекс експериментальних робіт на полігоні, що підтвердили достовірністьрезультатів, отриманих під час теоретичних досліджень, і показала, що запропонованіпараметри є надійними для оцінки стану ізоляції трансформаторів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

ДЕМЧИНА, Б. Г., М. І. СУРМАЙ, Р. О. ТКАЧ та Я. М. ШИДЛОВСЬКИЙ. "ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ БАГАТОШАРОВИХ СКЛЯНИХ КОЛОН КВАДРАТНОГО ПЕРЕРІЗУ". Наука та будівництво 18, № 4 (2019): 74–80. http://dx.doi.org/10.33644/scienceandconstruction.v18i4.61.

Full text
Abstract:
У даній статті представлено результати експериментальних досліджень багатошарових скляних колон квадратного перерізу з вертикальним розташуванням шарів на центральний стиск. Досліджено можливість використання несучих будівельних конструкцій зі скляного триплексу. Розроблено програму експериментальних досліджень, до якої входили випробування дослідних зразків на центральний стиск з жорстким та шарнірним закріпленням. Виготовлено та випробувано дві скляні колони дослідних зразків одної серії. Дослідні зразки були виготовлені за технологією триплексування. Між кожним шарам скла вкладалась полімерна плівка EVASAFE (Bridgestone, Японія), після чого скляні колони нагрівались до температури 130 ºС і витримувались 30 хв. Випробування проводилось на гідравлічному пресі ПГ-250, за допомогою якого прикладалось зовнішнє навантаження N ступенями по 25,0 кН аж до руйнування зразків. Витримка на кожній ступені навантаження становила 10 хв. На основі отриманих результатів побудовано графік залежності відносних деформацій від напружень, визначено модуль пружності триплексного скла. Основним недоліком використання звичайного скла є крихка природа його руйнування, тобто воно руйнується миттєво. Для уникнення даного ефекту використовують технологію триплексу: скло з’єднують між собою у декілька шарів за допомогою полімерної плівки. Матеріал плівки являє собою eлаcтомeр (полімер з високо еластичними властивостями в широкому температурному діапазоні), який дозволяє стримувати частини уламків скляних конструкцій, робитьїх пластичними в площині склеювання, збільшує їх надійність запобігаючи миттєвому поширенню тріщин в глиб перерізу. Триплексоване скло в Україні на сьогодні не дуже поширене. Його використовують у виготовленні плит перекриття чи покриття невеликих прольотів, перегородок, фасадних склопакетів чи елементів інтер’єру (столиків, підставок, тощо). Відсутність методики розрахунку та нормативних документів по проектуванню несучих конструкцій із триплексованого скла, збільшує їх собівартість, оскільки кожен проект є індивідуальним та вимагає проведення експериментальних досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Hasiy, O. B. "Розвиток технології вакуумного йонно-плазмового напилення та напрями її вдосконалення". Scientific Bulletin of UNFU 28, № 10 (2018): 85–91. http://dx.doi.org/10.15421/40281018.

Full text
Abstract:
Проаналізовано існуючі способи нанесення вакуумних покриттів. Обґрунтовано переваги методу вакуумного йонно-плазмового напилення покриттів в умовах йонного бомбардування (метод КІБ), порівняно з іншими. Наведено класифікацію катодних плям (КП) та їхній вплив на величину ерозії катода. Встановлено залежності струму розряду, при якому починається поділ КП, і величин коефіцієнтів ерозії від матеріалу катода. Охарактеризовано структуру та фазовий склад плазмової дуги та їхній вплив на ступінь іонізації. Наведено відомості про типи магнітних фільтрів різноманітних конструкцій для зменшення у плазмовому потоці частки крапельної фази та макрочастинок. Розглянуто типи випаровувачів та їхню класифікацію залежно від способу утримання КП на поверхні випаровування катода та від впливу на КП з метою надання їй певної швидкості руху по визначеній траєкторії. Наведено вимоги до конструкції випаровувачів, розглянуто їхні основні типи. Проаналізовано результати дослідження трибологічних характеристик, залишкових напружень покриттів на підставі Ті, Zr, Mo, Al, Cr, W. Висвітлено принципи формування багатошарових покриттів. Охарактеризовано способи одержання наноструктурних покриттів. Зроблено висновок про необхідність звернути увагу на дослідження властивостей покриттів, які працюють в умовах одночасного впливу механічних навантажень і технологічних середовищ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Бєлоконь, Ю. О., Д. Б. Середа, Б. О. Жолобко, О. Є. Сагулякін та А. В. Явтушенко. "МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ЛОКАЛЬНОЇ ПЛАСТИЧНОЇ ДЕФОРМАЦІЇ В ЕКСТИМАЛЬНИХ РОБОЧИХ УМОВАХ". Математичне моделювання, № 2(51) (24 грудня 2024): 169–76. https://doi.org/10.31319/2519-8106.2(51)2024.317635.

Full text
Abstract:
Мета дослідження полягає у проведенні глибокого аналізу динаміки удару та деформаційних характеристик алюмінієвої пластини в умовах високошвидкісного зіткнення. Основними завданнями роботи є вивчення особливостей поведінки алюмінієвого матеріалу при впливі великих динамічних навантажень, визначення потенційних слабких місць конструкції, оцінка ефективності алюмінієвих сплавів як легкого захисного матеріалу, а також розробка рекомендацій щодо підвищення їх міцності. Це дослідження має особливу актуальність у контексті сучасних вимог до створення конструкцій, що поєднують високу міцність, знижену вагу та економічну ефективність. Традиційні матеріали, такі як сталь, демонструють високу стійкість до механічних впливів, однак їх значна маса обмежує можливості застосування в багатьох сферах, наприклад, у транспортній галузі чи авіації, де мінімізація ваги є критичним параметром. Натомість алюмінієві сплави, зокрема Al 7039, мають низьку щільність та достатню міцність, що робить їх перспективними для вирішення завдань із захисту об'єктів, де важливим є баланс між захистом і мобільністю. Додатково метою є аналіз здатності алюмінієвих сплавів до поглинання енергії удару та оцінка їх довговічності в екстремальних умовах. Використання методів комп'ютерного моделювання, таких як явна динаміка (Explicit Dynamics), дозволяє з високою точністю дослідити процеси руйнування та пластичної деформації матеріалу, а також зекономити час і ресурси порівняно з проведенням реальних експериментів. Застосування моделі Джонсона-Кука забезпечує врахування впливу температури, швидкості деформації та зміцнення матеріалу на його поведінку під час удару, що дозволяє створити детальну картину процесів, які відбуваються в матеріалі. Окремий інтерес становить розробка багатошарових конструкцій із алюмінієвими пластинами, підсиленими керамічними матеріалами, для зменшення глибини проникнення та мінімізації фрагментації ударного тіла. Таким чином, отримані результати можуть бути застосовані для створення нових інженерних рішень у сферах авіаційної, автомобільної та військової промисловості, де вимоги до зниження ваги конструкцій поєднуються із забезпеченням високого рівня захисту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Ковальчук, С. Б., та О. В. Горик. "АНАЛІТИЧНИЙ РОЗВ’ЯЗОК ЗАДАЧІ ЗГИНУ БАГАТОШАРОВОЇ СИМЕТРИЧНОЇ КРУГОВОЇ АРКИ ПІД ДІЄЮ НОРМАЛЬНОЇ СИЛИ У СЕРЕДНЬОМУ ПЕРЕРІЗІ. ПОВІДОМЛЕННЯ 1. АРКИ ВЕЛИКОЇ КРИВИЗНИ". Вісник Полтавської державної аграрної академії, № 2 (28 червня 2019): 270–83. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2019.02.36.

Full text
Abstract:
Кругові арки є поширеними елементами будівельних і машинобудівних конструкцій як окремі де-талі, так і підкріплюючі елементи тонкостінних оболонок. Важливим для практики випадком дефо-рмування арок є симетричний згин у власній площині під дією зосередженої сили. Опір одноріднихізотропних арок уже досліджений. Однак механіка деформування багатошарових арок є недостат-ньо вивченою, що створює додаткові перепони на шляху запровадження таких елементів у констру-кторську практику. Метою цієї роботи є теоретичне дослідження напружено-деформованого ста-ну (НДС) симетрично закріпленої багатошарової арки, що перебуває під дією зосередженої нормаль-ної сили в середньому перерізі, шляхом побудови аналітичного розв’язку відповідної задачі. У першійчастині статті визначено задачу, її передумови, основні етапи побудови її загального розв’язку таумови, що моделюють різні способи закріплень кінців суцільної арки та арки із шарнірним вузлом усередньому перерізі. Симетрія досліджуваної арки дала змогу в ході розв’язання задачі розглядатитільки її половину, відокремлену по середньому перерізу з урахуванням відповідних статичних і кіне-матичних умов на торцях. НДС такого елементу подібний НДС кругового багатошарового бруса знавантаженнями на торцях, що дозволило використати отриманий авторами точний розв’язок те-орії пружності відповідної задачі. Побудований таким чином розв’язок відповідає точному розв’язкузадачі на більшій частині арки, а поблизу навантаженого перерізу та закріплених торців даютьспрощений опис НДС без урахування його локальних спотворень. Отримані загальні співвідношеннязалежать від 6-ти невідомих параметрів у середньому перерізі, для визначення яких отримані ста-тичні і кінематичні умови, що відповідають різним способам закріплення кінців арки та з’єднання їїполовин. Для демонстрації можливостей і апробації отриманого розв’язку приведені результативизначення НДС чотиришарової арки із жорстким закріпленням торців, з відношенням середньогорадіусу до висоти перерізу рівним 1,75, а також результати додаткових розрахунків при збільшеннівказаного відношення до 15. Побудований розв’язок дозволяє визначати НДС симетричних компози-тних аркових елементів та кілець для дослідження їх статичної міцності та жорсткості, а такожможе бути використаний у ході розв’язання більш складних задач деформування багатошаровихкриволінійних елементів конструкцій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Radchuk, V. B., N. V. Hasiuk та P. A. Hasiuk. "Особливості реактивних змін клітинного складу ясен у динаміці клінічних спостережень залежно від виду одонтопрепарування під металокерамічні конструкції". Clinical Dentistry, № 4 (24 січня 2019): 69–75. http://dx.doi.org/10.11603/2311-9624.2018.4.9341.

Full text
Abstract:
Вивчення впливу одонтопрепарування під металокерамічні конструкції на морфофункціональні зміни тканин зуба дає можливість характеризувати особливості препарування зубів під даний вид конструкцій з метою збереження життєздатності та функціонування їх пульпи. Недостатньо вивченими залишаються питання реактивних змін ясен залежно від виду одонтопрепарування та прогнозування віддалених результатів протезування з урахуванням індивідуалізованого підходу у віковому аспекті.
 Мета дослідження – оптимізувати підходи до одонтопрепарування під повні металокерамічні конструкції зі створенням уступу та без нього, виходячи із закономірностей морфологічних змін клітинного складу ясен за умов різних видів одонтопрепарування.
 Матеріали і методи. Об’єктом дослідження є причинно-наслідкові зв’язки між різними видами одонтопрепарування та перебігом процесу диференціації клітинного складу ясен на 45 добу клінічних спостережень, які виникають у результаті проведеного ортопедичного лікування повними металокерамічними конструкціями. Забір матеріалу у пацієнтів брали з поверхні маргінальної частини ясен шляхом зіскрібування, за допомогою серпоподібної гладилки на 45 добу клінічних спостережень. Зібраний матеріал наносили на стерильне предметне скло, фіксували методом сухої фіксації при кімнатній температурі за умов відкритого доступу повітря з подальшим забарвленням за методикою Романовського–Гімзи.
 Результати досліджень та їх обговорення. Проведено вивчення клітинного складу ясен у ділянці відпрепарованих зубів пацієнтів обох клінічних груп спостережень на 45 добу після одонтопрепарування, беручи за основу наукові дані стосовно оновлення епітелію слизової оболонки порожнини рота, який для ясен складає 41–57 діб, за даними В. Л. Бикова. У клітинному складі ясен пацієнтів першої групи переважали проміжні епітеліоцити, за умови наявності поверхневих клітин та рогових лусочок. Проміжні клітини мали округлої форми ядро, центрально розташоване азур-позитивну цитоплазму та видовжену форму, плазмолема узурована. Проміжні клітини з явищами цитопатології. Сегментоядерні лейкоцити із чіткосегментованими ядрами та їх поодинокими юними формами. Гетерогенність клітин мієлоїдного ряду, як реакція на високу активність запального процесу, вказує на диференціювання лейкоцитів. Потужний мікробний склад у подальшому ініціює некробіотичні процеси в епітеліоцитах, та сегментоядерних нейтрофілах. Поряд з цим, за рахунок фагоцитозу відбувається руйнування цитоплазми сегментоядерних нейтрофільних лейкоцитів, так званий незавершений фагоцитоз. Клітинний склад ясен у ділянці препарованих вітальних зубів пацієнтів другої групи представлений багатошаровим плоским епітелієм. Переважали проміжні епітеліоцити за умови наявності поверхневих клітин та рогових лусочок. Наявні поодинокі представники паличкової флори, та проміжні базофільні епітеліоцити переважно кубічної або полігональної форми, із азурпозитивними гранулами в цитоплазмі. Ядро округле, іноді овальне. Клітинний склад ясен у ділянці препарованих депульпованих зубів у пацієнтів обох груп представлено багатошаровим плоским епітелієм із проміжними, поверхневими клітинами та роговими лусочками. Візуалізувалися поодинокі лімфоцити та сегментоядерні лейкоцити. Однією із визначених відмінностей якісної перебудови клітин осіб обох груп була поява в клітинному складі епітеліоцитів з ознаки подразнення у вигляді різкої базофілії, гомогенізації і вакуолізації цитоплазми як прояв дистрофічного процесу. З урахуванням того, що в зіскрібку клітини запальної реакції поодинокі, то зміни ясен у даний термін спостережень необхідно констатувати як ті, які виникли унаслідок порушення диференціації епітелію, відповідно як компенсаторно-адаптативна відповідь на фіброз періодонта та меншою мірою як реакція на одонтопрепарування.
 Висновки. Результати комплексного цитологічного дослідження вказують, що вищенаведені тинкторіальні особливості ясенних епітеліоцитів у клітинному складі пацієнтів обох груп клінічних спостережень відображають функціонування захисних механізмів тканин ясен в нормі та забезпечують їх гомеостаз.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

agieieva, galyna. "НАУКОВИЙ СУПРОВІД БУДІВНИЦТВА ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ АЕРОДРОМІВ". Современные проблемы строительства 7, № 12 (2009): 28–32. https://doi.org/10.5281/zenodo.5804378.

Full text
Abstract:
Аеродроми є відповідальними спорудами, що підлягають обов’язковому науковотехнічному супроводу. Процес супроводу при цьому полягає в своєчасному вирішенні проблем, які не обумовлені чинними нормативними документами та можуть виникнути на різних етапах їх життєвого циклу. Показовим прикладом науково-технічного супроводу слід вважати роботи з проектування, будівництва та експлуатації нової багатошаровій конструкції аеродромного покриття в аеропорту «Бориспіль». Аэродромы являются ответственными сооружениями, которые подлежат обязательному научно-техническому сопровождению. Процесс сопровождения при этом заключается в своевременном решении проблем, которые не регламентируются действующими нормативными документами и могут возникнуть на разных этапах их жизненного цикла. Показательным примером научно-технического сопровождения следует считать работы по проектированию, строительству и эксплуатации новой многослойной конструкции аэродромного покрытия в аэропорту «Борисполь». Airdromes are responsible constructions which are subject to obligatory scientific and technical support. Support process thus consists in the timely decision of problems which are not regulated by operating standard documents and can arise at different stages of their life cycle. It is necessary to consider as an indicative example of scientific and technical support works on designing, building and operation of a new multilayered design of an air field covering at airport «Borispol». 
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Мінай, О. М., та А. І. Логвиненко. "ПРИКЛАД ЗАСТОСУВАННЯ ANSYS EXPLICIT DYNAMICS ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ПАРАМЕТРІВ МІЦНОСТІ ПРИ УДАРНІЙ ВЗАЄМОДІЇ КУЛІ З БАГАТОШАРОВОЮ ПЕРЕШКОДОЮ". Journal of Rocket-Space Technology 31, № 4 (2023): 159–66. http://dx.doi.org/10.15421/452320.

Full text
Abstract:
Анотація. В наступний час, дуже актуальним питанням стає пошук ефективного типу індивідуального броньового захисту тулуби бійців – тобто, бронежилетів, або плитоносок, які захищають від куль, та уламків, що є основними причинами поранень. Авторами статті була розроблена спрощена інженерна чисельна розрахункова модель визначення параметрів міцності при ударній взаємодії кулі з багатошаровою броньованою перешкодою, що має застосовуватися як основний захисний елемент бронежилетів, або плитоносок. Моделювання виконано за допомогою програмного продукту ANSYS Explicit Dynamics, який має за основу потужний розрахунковий модуль міцності – Autodyn. Застосовані моделі міцності Джонсона – Кука, лінійного рівняння стану ударної адіабаті, та рівняння стану Грюнайзена, які гарно зарекомендували себе при вирішенні подібних задач. При цьому для отримання більш оптимального вирішення поточної задачі застосовано Лагранжів вирішувач метода кінцевих елементів, при якому сітка моделі і матеріал жорстко пов’язані один з одним та мають рухатися тільки сумісно. Цей метод дозволив більш точно розраховувати параметри стану середовищ, розташування фронтів і значення пікових тисків ударних навантажень. У якості основного ударного елементу розглядається куля 5,45х39 мм набою від автомата АК-74 – за індексом 7Н10, підвищеної проникаючої здібності, яка призначена для враження живої сили супротивників, що захищені засобами індивідуального броне захисту, а також поодиноких та групових цілей і інших технічних засобів при стрільбі на відстань до 600 м. У якості багатошарової броньованої перешкоди розглядається 4-х шаровий пакет: напилювання Ni Cr / сталь 30ХН2МА / напилювання AL2O3 / Поліамід (ПА66), який було замінено найближчими (аналогами) за фізико-хімічними та механічними властивостями з розділу бібліотеки ANSYS Explicit Materials, яка містить данні про потрібні розрахункові коефіцієнти деформування матеріалів при їх руйнуванні. Створена спрощена інженерна чисельна розрахункова модель дозволяє розробляти більш оптимальні конструкції, та значно скорочує час проектування основних захисний елемент бронежилетів, або плитоносок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Ковальчук, С. Б., та О. В. Горик. "АНАЛІТИЧНИЙ РОЗВ’ЯЗОК ЗАДАЧІ ЗГИНУ БАГАТОШАРОВОЇ СИМЕТРИЧНОЇ КРУГОВОЇ АРКИ ПІД ДІЄЮ НОРМАЛЬНОЇ СИЛИ В СЕРЕДНЬОМУ ПЕРЕРІЗІ. ПОВІДОМЛЕННЯ 2. АРКИ МАЛОЇ КРИВИЗНИ". Вісник Полтавської державної аграрної академії, № 3 (27 вересня 2019): 256–66. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2019.03.35.

Full text
Abstract:
Кругові арки є поширеними елементами будівельних і машинобудівних конструкцій як окремі де-талі, а також підкріплюючі елементи тонкостінних оболонок. Важливим для практики випадком деформування арок є симетричний згин у власній площині під дією зосередженої сили. Опір однорідних ізотропних арок усебічно досліджений. Однак механіка деформування багатошарових арок є не-достатньо вивченою, що створює додаткові перепони на шляху запровадження таких елементів у конструкторську практику. Метою цієї роботи є теоретичне дослідження напружено-деформованого стану (НДС) симетрично закріпленої багатошарової арки, що перебуває під дією зо-середженої нормальної сили в середньому перерізі, шляхом побудови аналітичного розв’язку відпові-дної задачі. У другій частині статті побудовано спрощений розв’язок задачі, отриманий із застосу-ванням гіпотези плоских перерізів, за якої виключається вплив деформацій зсуву та поперечного об-тиснення на інші компоненти НДС. Такий розв’язок поступається за точністю отриманому у пер-шій частині статті повному розв’язку, що враховує весь комплекс пружних характеристики мате-ріалів шарів, проте значно простіший у реалізації. Це дозволило із застосуванням побудованого спрощеного розв’язку отримати завершені співвідношення для невідомих статичних і кінематичних параметрів (невідомих постійних) для суцільних арок та арок з шарніром у середньому перерізі, що мають різні типи закріплень кінців. Для апробації та перевірки отриманих теоретичних співвідно-шень виконано розрахунок довгої тришарової арки малої кривизни (відношення середнього радіусу до висоти перерізу – 30). Наведено результати визначення прогинів арок з різними типами закріплень кінців, що отримані з використанням спрощеного і повного розв’язків, а також методом кінцевих елементів. Зроблено короткий аналіз точності спрощеного рішення у випадку зміни жорсткості зо-внішніх і середнього шарів. Побудований спрощений розв’язок дає змогу із прийнятною для практики точністю визначати напружений стан довгих симетричних композитних аркових елементів та кі-лець малої кривизни. Однак достовірне визначення переміщень з його застосуванням має певні об-меження, чітке встановлення яких потребує проведення додаткових досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Timchenko, R. O., D. A. Krishko, Т. М. Slynko, S. A. Glukhanko, О. О. Berezka, and R. V. Borak. "Method for assessing the condition of multilayer enclosing structures." Jornal of Kryvyi Rih National University, no. 56 (2023): 184–90. http://dx.doi.org/10.31721/2306-5451-2023-1-56-184-190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Орленко, С. П. "Динаміка тришарових неоднорідних циліндричних оболонок на пружній основі за нестаціонарного навантаження". Reports of the National Academy of Sciences of Ukraine, № 4 (20 серпня 2024): 14–23. http://dx.doi.org/10.15407/dopovidi2024.04.014.

Full text
Abstract:
Конкуренція в новітній техніці вимагає постійного вдосконалення елементів конструкцій і підвищення їх надійності. Вимоги до міцності та ваги, що пред’являються до сучасних конструкцій, постійно підвищуються, а умови експлуатації виробу стають все більш жорсткими. Необхідність одночасного виконання цілого ряду, часом суперечливих, вимог зумовлює розробку багатошарових конструкцій, в яких кожен шар виконує тільки одну або краще кілька функцій. В результаті використання легкого заповнювача утворюється спеціальна тришарова структура з досить великою жорсткістю на згин при вигідному співвідношенні міцності і ваги. При значній відмінності фізико-механічних параметрів шарів доцільно застосовувати теорії оболонок з використанням незалежних гіпотез для кожного з шарів. На сьогодні не достатньо досліджені задачі динамічної взаємодії неоднорідних оболонкових структур з пружними середовищами. У даній роботі розглянута динаміка тришарової циліндричної оболонки з дискретно-симетричним легким, армованим ребрами заповнювачем, яка контактує з пружною основою Вінклера за різних граничних умов при нестаціонарних навантаженнях. Властивості матеріалів суміжних шарів достатньо різні, тому для розрахунків таких оболонкових структур доцільно застосовувати метод скінченних елементів. Дослідження динамічних процесів в таких складних тришарових структурах при значній зміні їх геометричних і фізичних параметрів представляє значний інтерес для конструкторських розробок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Марчук, В. В. ,., Л. Й. ,. Дворкін, Р. М. ,. Макаренко та Т. О. ,. Тарасюк. "БУДІВЕЛЬНІ СУМІШІ ПРИДАТНІ ДЛЯ 3D ДРУКУ НА ОСНОВІ МЕХАНОХІМІЧНО АКТИВОВАНИХ ЦЕМЕНТНО-ЗОЛЬНИХ В'ЯЖУЧИХ". Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди, № 46 (11 листопада 2024): 106–13. http://dx.doi.org/10.31713/budres.v0i46.12.

Full text
Abstract:
У статті показана можливість отримання сумішей з використанням механохімічно активованих цементно-зольних в’яжучих, які можуть бути використані як робочі суміші для 3D-принтера. Доведено, що вибір сировини вирішує проблему ресурсо- та енергозбереження за умови використання техногенних відходів, зокрема золи-винесення. Досліджено, що тільки хімічна активація цементно-зольних в’яжучих не дозволяє отримати малоклінкерні цементи використання котрих забезпечуватиме мінімально необхідні структурну міцність та міцність при стиску і згині багатошарової конструкції у ранньому та проектному віці. При цьому комплексна механохімічно активація дає змогу забезпечити достатню структурну міцність, міцність при стиску і згині, а також адгезію між шарами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Курандо, О. І., Ю. О. Плєснецов та С. Ю. Плєснецов. "ПРОГНОЗУВАННЯ ВИНИКНЕННЯ ДЕФЕКТІВ ГНУТИХ ПРОФІЛІВ". METHODS AND DEVICES OF QUALITY CONTROL, № 2(53) (27 грудня 2024): 16–22. https://doi.org/10.31471/1993-9981-2024-2(53)-16-22.

Full text
Abstract:
Зростання споживання гнутих профілів, що спостерігається за останнє десятиліття у різних галузях виробництва та будівництва, вимагає пошуку нових технологічних рішень та застосування нових матеріалів, що забезпечують високу якість виробів за мінімальних витрат у процесі виробництві. Широке застосування профілів у будівництві (декоративні стінові та покрівельні панелі зовнішнього виконання, внутрішні декоративні панелі, силові несучі конструкції) зумовлює високі вимоги до їх захисно-декоративних властивостей, що досягається застосуванням відповідних покриттів. Гнуті сталеві профілі набули значного поширення в машинобудуванні та інших промислових галузях за останні роки. Вони слугують основою для різноманітних конструкцій — від простих огорож до складних механізмів і машин. Від їхньої якості залежить міцність, довговічність і безпека готових виробів. В даний час широке застосування знаходять процеси безпосереднього виготовлення профілів з листового матеріалу, який має багатошарове покриття, що вже нанесене у промислових умовах. Таке покриття має високі характеристики міцності, широку кольорову гаму і відмінну корозійну стійкість. Виготовлення профілю з такого матеріалу є більш ефективним, ніж нанесення покриття на вже готовий профіль. Інтенсифікація формоутворення дозволяє зменшити кількість технологічних переходів, забезпечити здешевлення обладнання, підвищити його мобільність, компактність, економічність, знизити витрати на площі, яке воно займає, зменшити час переналагодження та ін. Отже, важливо знати, яким чином визначати якість гнутих профілів перед їх використанням. До основних переваг гнутих профілів відносяться: необмежений сортамент поперечних перетинів гнутих профілів, що отримуються профілюванням; висока продуктивність виробництва; можливість деформаційного зміцнення матеріалу, яке обумовлено особливостями процесу профілювання. Разом з перевагами, мають місце досить високі витрати через наявність браку. Ці обставини потребують аналізу причин, які можуть призвести до виникнення дефектів гнутих профілів. У роботі представлена класифікація дефектів гнутих профілів та перелік можливих причин їх виникнення, що є важливим та актуальним завданням щодо аналізу технологічних процесів виробництва гнутих профілів та забезпечення контролю їх якості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Ковирєв, М. В., К. С. Заболотний, О. В. Панченко та В. Ю. Кухар. "РОЗРОБКА МОДЕЛІ БАГАТОШАРОВОЇ НАМОТКИ КАНАТА ІЗ КОМПОЗИТНОГО МАТЕРІАЛУ". Математичне моделювання, № 1(50) (17 червня 2024): 64–75. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(50)2024.305037.

Full text
Abstract:
Запропонована стаття присвячена важливому науковому завданню — уточнення силових навантажень у витках багатошарової намотки гумотросових канатів бобінних підйомників. Мета дослідження — розробка математичної моделі напружено-деформованого стану тіла намотки бобінних підіймальних машин з ґумотросовим канатом. У роботі використано методи математичного та обчислювального експерименту на основі скінченно-елементного аналізу. Розв’язуючи задачі на визначення жорсткості тіла намотки ґумотросового каната (ҐТК), фізичну модель її бобінного органа уявили у вигляді композиту, де армування каната вважається нескінченно тонкою спіраллю з жорсткісними характеристиками металевого троса, а матриця — гумовою оболонкою. Після обробки результатів обчислювального експерименту з визначення параметрів тіла намотки ҐТК, здійсненого методом комп'ютерного скінченно-елементного моделювання, отримали аналітичний вираз для розрахунку її коефіцієнта жорсткості, із якого випливає висновок про квадратичну залежність між жорсткістю тіла намотки та її зовнішнім діаметром, причому локальна жорсткість конструкції від значення діаметра залежить несуттєво. Небезпека виникнення в бобінах підйомника динамічних ефектів, може мати місце, коли намотка має багато витків. Встановлено закономірності впливу параметрів ґумотросового каната на крутильну жорсткість тіла його намотки. Нелінійний характер зміни розглянутих характеристик жорсткості кожного шару намотки в пакеті ҐТК викликаний особливістю взаємодії першого шару з поверхнею бобіни. Цю взаємодію можна простежити, застосовуючи коефіцієнт посилення жорсткості на кручення, обчислюваний за допомогою отриманого шляхом обробки результатів обчислювального експерименту аналітичного виразу. Розроблена математична модель визначення жорсткості намотки ґумотросового каната дозволяє знаходити такі значення параметрів бобінного підйомника, що дозволять уникнути небезпеки появи динамічних ефектів під час аварійного та робочого гальмування пристрою, викликаних крутильною жорсткістю тіла намотки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Ліганенко, В. В., Н. С. Урум та О. І. Рященко. "АНАЛІЗ КОНСТРУКЦІЙ САМОРЕГЕНЕРУЮЧИХ ФІЛЬТРІВ ПРИ ОЧИЩЕННІ МОТОРНОГО МАСТИЛА В ДВИГУНАХ ВНУТРІШНЬОГО ЗГОРЯННЯ". Vodnij transport, № 2(33) (23 лютого 2022): 13–22. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553/2022.2.33.02.

Full text
Abstract:
Збільшення рівня форсування суднових дизелів наддуванням та їх агрегатної потужності привело до росту прокачування моторного мастила через систему змащення. Крім того, у зв’язку з використанням у підшипниках форсованих дизелів тонкостінних багатошарових вкладишів із твердою основою та достатньо тонкого шару полуди, вимоги до тонкості відсівання мастилоочисником зросли до 20-50мкм. Абразивні частки механічних домішок вище даних розмірів при впровадженні в полуду будутьвикликати порушення структури поверхні шийок колінчатого вала та сприяти їх підвищеному зношуванню. Проведений аналіз систем мастилопідготовки на суднах показав перспективність застосування саморегенеруючих фільтрів для повнопотокового тонкого очищення моторного мастила у суднових дизелях. Цим агрегатам немає альтернативи при повній автоматизації суднової енергетичної установки, форсуванні двигунів внутрішнього згоряння наддувом вище 1,6МПа, особливо з агрегатною потужністю більш 5тис. кВт та використанні в них низькосортних палив. Виконана класифікація саморегенеруючих фільтрів, яка підтверджує можливість використання в судновій енергетичній установці конструкцій як з безперервним, так і з періодичним циклом автоматизованого (механізованого) видалення відкладень з фільтрувального елементу для збереження протягом тривалого часу їх функціональних характеристик. На суднах в основному використовуються саморегенеруючі фільтри з протитоковою регенерацією шляхом створення протитоку фільтруємої рідини, яка подається на елементи за рахунок нагнітання, витиснення, створення розрядження в зоні очищення. Утилізація змиваних відкладень здійснюється фільтруванням у фильтрах-брудонакопичувачах, центрифугуванням (сепаруванням) та відстоєм (гравітаційним осадженням) у стічній цистерні.Ключові слова: експлуатаційні характеристики, мастилопідготовка, система змащування, судновий дизель, саморегенеруючий фільтр, фільтрувальний елемент.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Ду, Сінь, Є. В. Коноплянченко та В. Б. Тарельник. "ЕЛЕКТРОІСКРОВЕ ОСАДЖЕННЯ В ВІДНОВЛЮВАЛЬНОМУ МАШИНОБУДУВАННІ, ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ТА ЗАСТОСУВАННЯ". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Mechanization and Automation of Production Processes, № 1 (43) (21 лютого 2022): 8–13. http://dx.doi.org/10.32845/msnau.2021.1.2.

Full text
Abstract:
Технологія електроіскрового легування (ЕІЛ) широко використовується при підготовці поверхневого шару деталей при відновленні та ремонті. Вона широко використовується в багатьох промислових процесах. Поверхні деталей машин зміцнюються для поліпшення властивостей за допомогою технології ЕІЛ. У статті представлена історія розвитку та термінологія технології ЕІЛ. Приведено принцип та процес роботи ЕІЛ. Розглянуто конструкції різних типів вібраційного обладнання. Наведені узагальнені характеристики процесу ЕІЛ. Представлено останні досягнення розвитку технології ЕІЛ в існуючих та нових областях застосування. Наведено нові напрями застосування ЕІЛ. Розглануто покриття, що сформоване плавленням аморфної структури та реакція на місці в цементованому карбіді, багатошаровий композитний процес та композитне покриття з багатьох матеріалів, сплав з високою ентропією, покриття наноструктурою та біологічне покриття. В статті розглянуто існуючі проблеми технології ЕІЛ, перспективні напрямки досліджень та майбутній розвиток технології ЕІЛ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Vovk, S., O. Pazen, N. Ferents та A. Lyn. "ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОЇ ТОВЩИНИ ПРОТИПОЖЕЖНОЇ ПЕРЕДІЛКИ НАВКОЛО ПЕЧЕЙ ТА ДИМОХОДІВ В БУДІВЛЯХ З ГОРЮЧИМИ БУДІВЕЛЬНИМИ КОНСТРУКЦІЯМИ". Fire Safety 39 (5 квітня 2022): 77–84. http://dx.doi.org/10.32447/20786662.39.2021.09.

Full text
Abstract:
Вступ. Опалювальні печі, на частку яких припадає 80 % від загальної кількості тепла, яке виробляється у сільській місцевості, широко використовуються в одно-, двоповерхових будівлях, як в наявному житловому фонді, так і в новому будівництві. Пожежі, які виникають в житлових будинках, найчастіше, призводять до загибелі та травмування людей. Серед причин виникнення пожеж порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей, теплогенеруючих агрегатів та установок становлять 3 868 випадків (6,9 %).Метою статті є дослідження пожежної безпеки при влаштуванні печей та димоходів в будівлях з горючими будівельними конструкціями.Методи дослідження. У роботі було використано ряд методів, зокрема, статистичний, системний, порівняльний, а також метод математичного моделювання процесу теплообміну в багатошаровій плоскій конструкції для визначення температури зовнішньої поверхні залежно від товщини та матеріалу виконання димоходу.Основні результати дослідження. У статті проаналізовано пожежну небезпеку пічного опалення, яка полягає в наявності високих температур на поверхні елементів печі (стінок, патрубків, труб), що можуть бути джерелом запалювання горючих матеріалів і горючих конструкцій будівель. Температура на поверхні елементів нетепломістких печей залежить від виду палива, що спалюється, режиму паливника печей і може перевищувати 600 оС. Температура в паливнику теплоємних печей може становити понад 1000 оС, а в димовому каналі біля міжповерхового перекриття – 500 оС. Ступінь нагрівання бічних поверхонь і перекриття печі, а також димових каналів залежить від товщини стінок, виду і кількості палива, що спалюється, і тривалості горіння. У роботі розрахунково визначено температуру на зовнішній поверхні протипожежної переділки залежно від її розмірів та геометричної форми перерізу димоходу при температурі димових газів до 4500 С.Така температура утворюється при роботі котлів та печей в турборежимі. Дослідження проводилися для димоходів із різних матеріалів, зокрема: з керамічної цегли різної товщини, з керамічної цегли і шару цементно-піщаної штукатурки, з керамічної цегли і переділки із бетону, із керамічної цегли і переділки із мінеральної вати, із жаростійкого бетону і переділки з мінеральної вати, із сталі. Висновок. Для запобігання пожежі в димоходах необхідно регулярно проводити перевірки опалювального приладу і димоходу, здійснювати правильний підбір потужності опалювального приладу. На основі приведених аналітичних залежностей визначено оптимальну товщину протипожежної переділки навколо димоходу, встановлено, що на дану товщину суттєво впливають теплотехнічні властивості будівельних матеріалів, із яких виконано димохід та переділку. Показано, як з допомогою математичного моделювання процесу теплообміну за необхідності можна встановити температуру на поверхні димоходу з будь-якого будівельного матеріалу. Встановлено, що димоходи, які мають форму циліндра, менше нагріваються у порівнянні з прямокутними.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Havrysh, V. I., та Yu I. Hrytsiuk. "Аналіз температурних режимів у термочутливих шаруватих елементах цифрових пристроїв, спричинених внутрішнім нагріванням". Scientific Bulletin of UNFU 31, № 5 (2021): 108–12. http://dx.doi.org/10.36930/10.36930/40310517.

Full text
Abstract:
Розроблено нелінійну математичну модель для визначення температурного поля, а в подальшому і аналізу температурних режимів у термочутливій ізотропній багатошаровій пластині, яка піддається внутрішнім тепловим навантаженням. Для цього коефіцієнт теплопровідності для шаруватої системи описано єдиним цілим за допомогою асиметричних одиничних функцій, що дає змогу розглядати крайову задачу теплопровідності з одним неоднорідним нелінійним звичайним диференціальним рівнянням теплопровідності з розривними коефіцієнтами та нелінійними крайовими умовами на межових поверхнях пластини. Введено лінеаризуючу функцію, за допомогою якої лінеаризовано вихідне нелінійне рівняння теплопровідності та нелінійні крайові умови і внаслідок отримано неоднорідне звичайне диференціальне рівняння другого порядку зі сталими коефіцієнтами відносно лінеаризуючої функції з лінійними крайовими умовами. Для розв'язування отриманої крайової задачі використано метод варіації сталих і отримано аналітичний розв'язок, який визначає запроваджену лінеаризуючу функцію. Розглянуто двошарову термочутливу пластину і, як приклад, вибрано лінійну залежність коефіцієнта теплопровідності від температури, яку часто використовують у багатьох практичних задачах. Внаслідок цього отримано аналітичні співвідношення у вигляді квадратних рівнянь для визначення розподілу температури у шарах пластини та на їх поверхні спряження. Отримано числові значення температури з певною точністю для заданих значень товщини пластини та її шарів, просторових координат, питомої потужності внутрішніх джерел тепла, опорного та температурного коефіцієнтів теплопровідності конструкційних матеріалів пластини. Матеріалом шарів пластини виступають кремній та германій. Для визначення числових значень температури в наведеній конструкції, а також аналізу теплообмінних процесів в середині шаруватої пластини, зумовлених внутрішніми тепловими навантаженнями, розроблено програмні засоби, із використанням яких виконано геометричне зображення розподілу температури залежно від просторових координат. Отримані числові значення температури свідчать про відповідність розробленої математичної моделі аналізу теплообмінних процесів у термочутливій шаруватій пластині з внутрішнім нагріванням, реальному фізичному процесу. Програмні засоби також дають змогу аналізувати такого роду середовища, які піддаються внутрішнім тепловим навантаженням, щодо їх термостійкості. Як наслідок, стає можливим її підвищити і захистити від перегрівання, яке може спричинити руйнування не тільки окремих елементів, а й всієї конструкції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Volos, V. O., B. R. Tsizh, Yu Yu Varyvoda, M. I. Chokhan та F. M. Gonchar. "ДЕЯКІ ОСНОВНІ СПІВВІДНОШЕННЯ АЛГЕБРИ АСИМЕТРИЧНИХ УЗАГАЛЬНЕНИХ ФУНКЦІЙ В ЗАДАЧАХ НЕОДНОРІДНОЇ ТЕПЛОПРОВІДНОСТІ І ТЕРМОПРУЖНОСТІ". Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 18, № 2 (2015): 37–40. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet6807.

Full text
Abstract:
Запропоновано метод представлення теплофізичних і фізико – механічних характеристик науково – однорідних робочих вузлів машин і механізмів харчових виробництв за допомогою асиметричних узагальнених функцій. Такі вузли , що складаються з окремих частин з різними , і не постійними в межах кожної із них фізико – механічних характеристик , можуть бути записані для кусково – однорідного тіла як єдиного цілого за допомогою асиметричних одиничних функцій та нової дельта – функції Дірака.
 Показано, що застосування апарату узагальнених функцій для дослідження теплового стану неоднорідних елементів конструкції являється однією із ефективних теорій розв’язку проблем термомеханіки тіл неоднорідної структури на сучасному етапі її дослідження. Ця теорія в термомеханіці тіл неоднорідної структури призвела до виникнення нового напрямку – застосування узагальнених функцій в термомеханіці тіл неоднорідної структури: багатошарових, армованих тіл, тіл із наскрізними і не наскрізними включеннями, покриттями, із залежними від температури теплофізичними характеристиками, із неперервною неоднорідністю. З кусково-постійними коефіцієнтами тепловіддачі, багатоступеневих пластин, оболонок, валів. В запропонованій роботі показано, що відповідні неоднорідні характеристики можуть складатися не лише із постійних різних величин, що змінюються стрибкоподібно на межах спряження, але й із різних кусків неперервних функцій, заданих в області визначення кожні компоненти неоднорідного тіла як єдиного цілого.
 Для цього отримано правила диференціювання розривних функцій , а також функцій, що представляються у вигляді добутку двох розривних функцій , а також правила знаходження узагальненої похідної кусково – неперервної функції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Левицький, А. С., Є. О. Зайцев та В. Л. Рассовський. "НАПІВДИФЕРЕНЦІАЛЬНИЙ ЄМНІСНИЙ СЕНСОР ПОВІТРЯНОГО ПРОМІЖКУ В ГІДРОГЕНЕРАТОРАХ". Vidnovluvana energetika, № 3(78) (30 вересня 2024): 132–39. http://dx.doi.org/10.36296/1819-8058.2024.3(78).132-139.

Full text
Abstract:
У роботі запропоновано та досліджено напівдиференціальний ємнісний сенсор для вимірювання повітряного проміжку між розточенням осердя статора й полюсами ротора в потужному гідрогенераторі. Основними функціональними частинами сенсора є змінний робочий конденсатор та постійний робочий конденсатор, геометрія електродів якого є подібною до геометрії електродів змінного конденсатора. Конструкція сенсора являє собою багатошарову друковану плату з провідними та діелектричними ізолювальними шарами. Змінний конденсатор і постійний конденсатор утворені системами рівних за шириною стрічкових паралельних компланарних високопотенціальних та низькопотенціальних електродів, між якими розміщуються заземлені електроди. Співвідношення між шириною високопотенці­аль­ного, низькопотенціального та заземленого електродів у робочих конденсаторах вибране залежно від величини вимірюваного номінального зазору. Довжина високопотенціальних та низькопотенціальних електродів постійного конденсатора визначається розмірами вирізу в діелектричному шарі, який визначає ємність зазначеного конденсатора. Вимірюється електрична ємність між системою паралельно з’єднаних між собою високопотенціальних електродів і системою паралельно з’єднаних між собою низькопотенціальних електродів робочого змінного конденсатора, яка функціонально залежить від величини повітряного зазору. Вимірюється електрична ємність між системою паралельно з’єднаних між собою високопотенціальних електродів і системою паралельно з’єднаних між собою низькопотенціальних електродів постійного конденсатора, яка функціонально залежить від величини повітряного проміжку, що визначається товщиною діелектричного шару з вирізом в друкованій платі. Усунення впливу зовнішнього середовища досягається за рахунок того, що у вторинному вимірювальному перетворювачі як інформативний параметр визначається відношення вказаних значень ємності. Визначено аналітичні та графічні залежності для функції перетворення сенсора, призначеного для використання на капсульному гідрогенераторі типу СГК538/16070М. Сенсор в порівнянні з аналогами має вищу точність вимірювання завдяки застосуванню напівдиференціальної схеми вимірювання, яка усуває вплив зовнішнього середовища. Сенсор або система сенсорів можуть бути використані як окремий вимірювач, так і як складова частин систем моніторингу та діагностики. Біб. 14. Рис. 4.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Цибуленко, В. О., В. А. Пасічник та Б. С. Воронцов. "Перспективи використання гібридного аддитивно-субтрактивного виробництва". Scientific Bulletin of Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas, № 1(52) (30 червня 2022): 34–41. http://dx.doi.org/10.31471/1993-9965-2022-1(52)-34-41.

Full text
Abstract:
Технології адитивного виробництва (Additive Manufacturing), дедалі ширше використовуються у сучасному виробництві, набувають дедалі більшого значення, що зумовлює постійно зростаючий ринок. Даний набір технологій дає можливість створювати дуже складні металеві деталі зі складною поверхнею та низькою пористістю та гарними механічними властивостями. Адитивне виробництво широко використовується в таких областях, як автомобілебудування (завдяки швидкому та практично серійному виробництву працездатних прототипів з таких матеріалів, як титан, алюміній або сталь), авіабудування (можливості створювати деталі з алюмінію або титану за індивідуальними проєктами, наприклад, лопаті з внутрішніми каналами охолодження), стоматологія (дозволяє створювати точні вироби. такі як штангові кріплення або коронки та мости з таких матеріалів, як сплав кобальту з хромом або титану), охорона здоров'я (створення імплантів та протезів суглобів та кісток з титану. Дозволяє створювати складні градчасті структури). Однак, багатошаровий виробничий процес має певні недоліки, такі як відносно висока шорсткість поверхні, низька геометрична точність, а також необхідність видалення підтримуючих конструкцій після процесу друку деталі та подальшої термообробки. Тому існує попит на методи постобробки, що пропонують таку ж гнучкість проєктування, як і процес адитивного виробництва. Для вирішення цієї проблеми слід використовувати комбінацію з адитивних та субтрактивних методів обробки, а саме адитивна/субтрактивним гібридним виробництвом (Additive/SubtractiveHybridManufacturing – ASHM). Однак потрібно звернути увагу і на те, що методики розрахунку технологічних параметрів для адитивного виробництва мало вивчені. Теплові властивості оброблюваних матеріалів, які істотно залежать від зміни температури різання, значно впливають на характеристики термічної обробки. Тому теплові властивості, які використовуються для чисельного моделювання процесу різання, повинні визначатися залежно від температури різання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Заїчко, Владислава Валеріївна. "НАЦІОНАЛЬНА ІДЕНТИЧНІСТЬ У КОНТЕКСТІ ВІЙНИ: ГЕРМЕНЕВТИЧНИЙ АНАЛІЗ СИМВОЛІВ, МОВИ ТА ПАМ’ЯТІ". Culturological Almanac, № 4 (30 грудня 2024): 196–203. https://doi.org/10.31392/cult.alm.2024.4.22.

Full text
Abstract:
У статті досліджено процеси формування та збереження національної ідентичності в умовах кризи, зокрема під час війни та примусової міграції. Аналіз базується на філософському підході до розуміння національної ідентичності як динамічної та багатошарової конструкції, що активно змінюється під впливом соціально-політичних подій. За допомогою герменевтичної методології Поля Рікера у статті зосереджено увагу на інтерпретації символів, наративів і метафор, які відображають колективний досвід українського суспільства в умовах війни. Метафори Оксани Забужко, як-от «тюрма народів» і «співкамерники», розглядаються як культурні маркери, що не лише описують травматичний досвід, але і сприяють усвідомленню національної ідентичності як форми опору. Особливу увагу приділено ролі освіти та її конституціалізації як засобу збереження культурної пам’яті та виховання нових поколінь у дусі національної єдності. Автори звертають увагу на важливість освітньої системи, яка не лише забезпечує передачу знань, але й формує ціннісні орієнтири, сприяє консолідації нації в умовах соціальних потрясінь. У контексті досвіду польської освітньої системи, що приймає українських дітей-біженців, розглядаються виклики, пов’язані з інтеграцією цих дітей у нове середовище та збереження їхньої національної ідентичності. Також розкрито роль міграції у формуванні національної ідентичності, коли примусове переселення активізує процеси самовизначення та посилює зв’язок із культурним корінням. Міграційний досвід стає важливим чинником, що сприяє як збереженню національних цінностей, так і адаптації до багатокультурного середовища, забезпечує нові можливості для переосмислення ідентичності. На основі досліджень і аналізу культурних символів і освітніх практик у статті показано, що національна ідентичність в умовах кризи перетворюється на потужний ресурс, який допомагає суспільству зберегти цілісність і стійкість перед викликами глобалізації та соціально-політичних змін.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Гурова, Інна Володимирівна. "СВІТОВА, НАЦІОНАЛЬНА, ЕТНІЧНА КУЛЬТУРИ В СУЧАСНОМУ КУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ: СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ ПІДХІД". Culturological Almanac, № 3 (21 лютого 2023): 209–17. http://dx.doi.org/10.31392/cult.alm.2022.3.27.

Full text
Abstract:
Глобалізаційні процеси докорінно змінили архітектуру світового культурного простору, вплинули на співіснування різноманітних культур. Проаналізувати та переосмислити ці перетворення допомагає структурно-функціональний аналіз, який дає змогу досліджувати не тільки структурні, а й функціональні зв’язки всередині об’єкта дослідження, а також його функціональні зв’язки із зовнішнім середовищем. У сучасному культурному просторі за критерієм спільності людей можна виділити три основні структурні елементи: світову, національну та етнічну культури, що є складною конструкцією їх поєднання. Світова культура сьогодні відіграє важливу роль в об’єднанні світової спільноти в єдине людське співтовариство та багато в чому формує смаки, пропонує певні стандарти, формує прихильності, виробляє ціннісні установки. Сфера світової матеріальної культури набуває стандартизованого вигляду, тоді як відмінності в культурному виробництві перемістилися на рівень духовної культури, у сферу світогляду, світовідчуття, свідомості, у виробництво й плекання власних цінностей, норм і смаків, що становить механізм відтворення культурної ідентичності певного народу. Пласт національної культури виявляється через сукупність цінностей, культурних форм, світоглядів, орієнтацій, художніх смаків, які створюються в межах національної держави. Нині склалася концепція мережевого (а не територіально орієнтованого) способу існування національної культури як сукупності публічних сфер, утворених ключовими акторами національного культурного життя та наділених виразною ідентичністю. Етнічна культура, або регіональна (локальна) культурна традиція, є ще одним фактором сучасного культурного простору, який виконує роль ідентифікатора та засобу збереження етнічних особливостей, незважаючи на сучасні глобалізаційні впливи. Структурно-функціональний підхід дає змогу перейти від спрощеного погляду на культуру до більш складної багатошарової картини функціонування сучасної культури.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Шао, Мейюй, та Марія Барабаш. "ІННОВАЦІЙНЕ ЗАСТОСУВАННЯ МОДИФІКАТОРІВ АСФАЛЬТОБЕТОНУ ТА ТЕХНОЛОГІЇ ЗМІЦНЕННЯ ФУНДАМЕНТУ В СКЛАДНИХ ГРУНТОВИХ СЕРЕДОВИЩАХ". Airport Planning, Construction and Maintenance Journal, № 3 (13 травня 2024): 78–84. http://dx.doi.org/10.32782/apcmj.2024.3.11.

Full text
Abstract:
Ця стаття висвітлює інноваційне застосування модифікаторів асфальтобетону та технологій зміцнення фундаменту в складних ґрунтових середовищах. Ми обговорюємо проблему скорочення терміну експлуатації асфальтобетонних покриттів на дорогах, мостах, аеропортах і пов’язуємо це зі збільшенням автомобільного руху та динамічними навантаженнями. Відомо, що термін служби асфальтобетонних покриттів доріг, мостів і аеропортів за останні кілька десятиліть скоротився в 2–3 рази; більше 90% матеріально-трудових та енергетичних ресурсів, що виділяються на дорожню галузь, спрямовуються не на нове будівництво, а на ремонт та реконструкцію старих асфальтобетонних покриттів. Така ситуація гальмувала розвиток мережі доріг з твердим покриттям. Ситуація ускладнюється постійним зростанням вантажопідйомності та інтенсивності автотранспорту, що призводить до значного зростання динамічних навантажень на дорожнє покриття. У цій статті детально розглядається модифікація каучуку та гумових сумішей за допомогою різних добавок, у тому числі багатостінних вуглецевих нанотрубок (MWCNT), для покращення їхніх властивостей. У ньому обговорюється, як багатошарові вуглецеві нанотрубки можна використовувати як модифікатори в різних еластомерних матрицях для підвищення міцності та термостійкості. У цій статті представлені експериментальні дослідження гумових композитів, модифікованих різними концентраціями вуглецевих нанотрубок, зосереджені на їхніх фізичних, механічних і термічних властивостях. Використання гуми, модифікованої вуглецевими нанотрубками (CNT) для асфальтобетону, було особливо досліджено, і були відзначені такі переваги, як підвищена довговічність, зниження шуму та екологічність. На характеристики модифікованого гумою асфальту впливають такі фактори, як співвідношення гума-асфальт і розмір частинок гуми. Крім того, останнім часом актуальним питанням стала реконструкція наземних споруд. Сьогодні зміна клімату, швидка урбанізація, старіння та застарілість будівель попереднього покоління поставили на порядок денний реконструкцію наземних споруд. Економічний розвиток, соціальний прогрес і поява нових технологій також забезпечили можливість для реконструкції наземних споруд у цьому складному ґрунтовому середовищі. У статті наведені конкретні рішення цієї проблеми. Підводячи підсумок, у цьому документі пропонуються рішення для зміцнення фундаменту та реконструкції конструкції тротуарів у складних ґрунтових умовах, підкреслюючи перспективність модифікованого вуглецевими нанотрубками асфальту для цих застосувань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Bidakov, Andrii, Oksana Pustovoitova, Ievgenii Raspopov та Bogdan Strashko. "ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ЧИСЕЛЬНИХ РОЗРАХУНКІВ МІЦНОСТІ ВКЛЕЄНИХ СТРИЖНІВ У CLT ПАНЕЛЯХ". TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOGIES, № 1(19) (2020): 321–28. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2020-1(19)-321-328.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Позитивний досвід використання вклеєних сталевих стрижнів у дерев’яних конструкціях спостерігається протягом тривалого періоду в Східній Європі і вважається за необхідне застосування даного типу з’єднань в панелях з поперечної клеєної деревини (ПКД або CLT). Постановка проблеми. Міцність вклеєних стрижнів на висмикування, які встановлені у поперечному перерізі ПКД або CLT панелі показали нові результати, які важко було передбачити з урахуванням значної практики використання вклеєних стрижнів у цільній та клеєній деревині. ПКД панель є складною багатошаровою системою дошок зі взаємно перпендикулярним їх розташуванням у суміжних шарах, то виникли нові граничні умови для стрижнів, коли вони можуть бути розташованими на межі повздовжньої та поперечної дощок. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Аналіз міцності вклеєних стрижнів на висмикування залежно від положення в поперечному перерізі аналогічно випробуванням, описаним в роботі проф. H. J. Blass при дослідженні міцності гвинтів на висмикування, де місце встановлення гвинтів варіювалося Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Не вирішено питання впливу місця розташування стрижня в поперечному перерізі ПКД панелі на величину його несучої здатності. Постановка завдання. Провести порівняльний аналіз експериментальних досліджень та чисельних розрахунків міцності вклеєних стрижнів у CLT панелях. Виклад основного матеріалу. Для оцінки достовірності отриманих експериментальних даних виконані аналітичні дослідження в програмному комплексі Ansys для всіх можливих місць розташування стрижнів у поперечному перерізі ПКД панелі, що можуть впливати на величину міцності, з урахуванням пружної моделі анізотропії деревини. Виконані дослідження вказують на те, що небажано виконувати вклеювання стрижнів у крайні дошки, навіть при встановлені групи вклеєних стрижнів, що також потребує додаткових комплексних варіативних експериментальних досліджень для формулювання конструктивних вимог щодо компоновки вузлів на вклеєних стрижнях у ПКД панелях. Висновки відповідно до статті. На основі експериментальних досліджень міцності вклеєних стрижнів у поперечному перерізі ПКД або CLT панелі встановлено зміну міцності залежно від діаметра металевого стрижня та його місця розташування у поперечному перерізі, якому характерно чергування взаємно поперечних шарів дошок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

ЖОВНІР, Юрій, та Євген БУРОВ. "ЕВОЛЮЦІЯ АРХІТЕКТУРНИХ РІШЕНЬ ДЛЯ РОЗУМНИХ БУДИНКІВ". Computer systems and information technologies, № 3 (26 вересня 2024): 74–85. http://dx.doi.org/10.31891/csit-2024-3-10.

Full text
Abstract:
Основне завдання створення інтелектуального середовища для існування людини стає гарячою сферою застосування останніх досягнень інформаційних технологій. Велика кількість статей, присвячених інтелекту навколишнього середовища, створює потребу в аналізі та роздумах над різними аспектами цього. Метою статті є порівняння та розуміння еволюції архітектурних рішень для інтелектуальних будинків. Починається з визначення основних термінів, наводиться вимоги до систем розумного будинку. Аналіз останніх досліджень в інтелектуальних будинках дозволив побудувати концептуальну карту території. Далі обговорюються різні архітектурні рішення, запропоновані в літературі, з використанням багатошарової моделі. Також були проаналізовані останні розробки в сфері безпеки та управління правами доступу для інтелектуальних будинків. У статті досліджується еволюція архітектурних рішень для розумних домів, що забезпечують комфорт, безпеку та енергоефективність житлових приміщень. На основі аналізу історичних тенденцій, сучасних інновацій та перспективних технологій, визначено ключові етапи розвитку архітектурних рішень для інтелектуальних будинків. Увагу приділено інтеграції технологій Інтернету речей (IoT), систем автоматизації, енергоефективних технологій та їх впливу на архітектурне планування і дизайн житлових приміщень. Стаття охоплює такі аспекти, як адаптивність архітектурних рішень до технологічних змін, інтеграція розумних систем у будівельні конструкції, забезпечення зручного управління та моніторингу домашніх систем, а також підвищення енергоефективності та екологічної стійкості житлових будинків. Окремо розглянуто питання безпеки та конфіденційності в контексті використання розумних технологій. Методи дослідження включають аналіз літератури, порівняння існуючих архітектурних підходів та технологічних рішень, а також експертне оцінювання. Результати дослідження демонструють, як архітектурні рішення еволюціонували від традиційних підходів до сучасних інтегрованих систем, що забезпечують високий рівень комфорту, безпеки та ефективного використання ресурсів. Наукова новизна дослідження полягає у комплексному аналізі еволюції архітектурних рішень для розумних домів з акцентом на технологічні інновації та їх вплив на житлове середовище. Стаття пропонує практичні рекомендації для архітекторів, дизайнерів та розробників розумних систем, що сприяють створенню комфортних, безпечних та екологічно сталих житлових приміщень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Марченко, Андрій, Віталій Войтко та Віталій Кузьменко. "Рекомендації щодо розвитку антенних систем засобів радіорелейного зв’язку". Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони 47, № 2 (2023): 119–24. http://dx.doi.org/10.33099/2311-7249/2023-47-2-119-124.

Full text
Abstract:
У засобах радіорелейного зв’язку використовуються параболічні антени, що мають вузьку діаграму спрямованості, а також логоперіодичні та рефлекторні антени, які мають широкий промінь діаграми спрямованості. Але зазначені антени мають суттєвий недолік, оскільки мають лінійну поляризацію. Поширення електро-магнітних хвиль уздовж земної поверхні призводить до змінення виду поляризації внаслідок рефракції, при цьому енергетика сигналів зменшується. Тому під час передачі інформації існує проблемна ситуація, що обумовлена потребою забезпечення зв’язку в умовах поширення електро-магнітних хвиль над землею та забезпечення енергетичної доступності сигналів в умовах складної завадової обстановки. Метою статті є розроблення рекомендацій щодо розвитку антенних систем засобів радіорелейного зв’язку для усунення поляризаційної неузгодженості сигналів та антенних систем. Під час написання статті застосовано теоретичні методи, а саме аналіз досліджень і публікацій за антенною тематикою, аналіз побудови антенних систем радіорелейних станцій, їх узагальнення, пояснення виразу, що визначає дальність поширення електромагнітних хвиль у вільному просторі. Зазначений методологічний підхід дає змогу порівняти основні технічні характеристики, визначити переваги і недоліки конструкцій антен для досягнення мети статті. У роботі проведено аналіз конструктивних особливостей і технічних характеристик антенних систем засобів радіорелейного зв’язку, що формують діаграми спрямованості різної ширини та форми в заданих діапазонах робочих частот. Наведено основні переваги та недоліки цих антен. Зокрема зазначено, що загальним недоліком антенних систем засобів радіорелейного зв’язку є використання опромінювачів з лінійною поляризацією, що призводить до втрат потужності сигналів під час поширення електромагнітних хвиль уздовж земної поверхні. Для усунення такого негативного ефекту запропоновано використовувати адаптивні, за поляризацією, антенні решітки на основі поляризаційно-голографічних антен. Вплив поляризаційної неузгодженості засобів радіорелейного зв’язку розглянуто на основі аналізу залежності дальності від коефіцієнту поляризації. Крім того, показано, що для збільшення пропускної здатності цифрових радіорелейних станцій використовується технологія «Множинний вхід – множинний вихід», реалізувати яку можна за допомогою багатошарових поляризаційно-голографічних антен. Наведено основні переваги адаптивних антен. Розроблено рекомендації щодо напрямів подальшого розвитку антенних систем засобів радіорелейного зв’язку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Черних, Є. М., та Ю. В. Камардіна. "Теоретичні аспекти визначення поняття «адміністративна реформа»". Актуальні проблеми держави і права, № 88 (18 січня 2021): 144–52. http://dx.doi.org/10.32837/apdp.v0i88.3070.

Full text
Abstract:
Стаття відбиває стан проблематики визначення поняття адміністративної реформи в національній доктрині, спрямована на узагальнення і критичний аналіз наукових напрацювань щодо пошуку найбільш повної дефініції й уточнення ознак адміністративної реформи. За наявності значної кількості наукових досліджень зазначена відсутність нормативно-правового та загальновизнаного наукового визначення поняття адміністративної реформи. Виявлення смислу поняття адміністративної реформи здійснюється через встановлення значення його складових термінів - «реформа» й «адміністративна», уточнення понятійних ознак. Інтерпретація поняття «реформа» загалом не викликає нерозв'язаних проблем, на відміну від поняття «адміністративна», значення якого встановлюється через поняття державного, або публічного, управління, що само є прикладом дискусій.
 У статті зауважено, що визначення поняття адміністративної реформи науковцями конструюються з урахуванням таких взаємопов'язаних внутрішніх компонентів, як мета, об'єкт, предмет, суб'єкти, засоби (або шляхи) та зміст. Найбільш складним для визначення компонентом, на думку авторів, є об'єкт адміністративної реформи, який виявляється багатозначним, структурно складним та багатошаровим.
 Уточнено перелік основних ознак поняття адміністративної реформи: має надзвичайно широкий та складний власний об'єкт; засаднича детермінованість Конституцією України; стратегічна спрямованість на вищі соціальні та політико-правові ідеали; спрямованість на покращення керованості й ефективності системи державного управління; комплексність та системність; програмність, змістовна структурованість, послідовність; концептуальна обґрунтованість; має реорганізаційний та утворюючий характер; керованість і прогнозованість реформи як процесу; має відносно тривалий характер.
 Зроблено висновок, що адміністративна реформа - це системне явище, яка є сукупністю взаємопов'язаних елементів, що передбачає комплексність підходу до її визначення. Саме в цьому виявляється методологічна єдність науковців у питанні пошуку кращої дефініції.
 Утім, якщо виходити з багатокомпонентності концепту адміністративної реформи, кількості та складності його ознак, пошук вичерпного і водночас необтяжливого за конструкцією визначення, на думку авторів, виявляється нездійсненним завданням. Крім того, сподівання на вичерпне визначення концепту адміністративної реформи навряд чи обґрунтовано, оскільки його ядро, що становить поняття державного управління, само є зразком безкінечних пошуків абсолютної дефініції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Gabrinets, V., та L. Nakashidze. "ВПЛИВ ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПРОШАРКІВ КОНСТРУКЦІЇ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ СОНЯЧНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ". Vidnovluvana energetika, № 2(69) (30 червня 2022). http://dx.doi.org/10.36296/1819-8058.2022.2(69)851.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто особливості процесу теплообміну в такому елементі системи перетворення сонячного випромінювання енергоактивних покриттів будівель, як вертикальний розширений контур. Використання енергоактивних покриттів, дозволяє знизити споживання енергії в середньому за рік в 3,5 рази. Ці конструкції спроможні забезпечити максимальну ефективність використання енергії сонячного випромінювання. Один з ключових конструктивних елементів енергоактивних покриттів може бути використаний як перетворювач сонячної радіації в теплову енергію. За технічно можливих параметрів енергоактивні покриття спрямовують потік повітря по контуру та регулюють ступінь його нагріву при різних рівнях освітленості сонячним випромінюванням. Під час дослідження використовувалися такі методи: системний аналіз, групування; логічне узагальнення; метод аналітичної ієрархії; метод аналізу охоплення даних; графічний.
 При аналізі особливостей функціонування враховано, що зовнішні кліматичні фактори – це сукупність ймовірних факторів, взаємодія термодинамічної інженерної системи з навколишнім середовищем та особливості технічного проектування. Запропонований підхід є спрощеним і навіть на етапі техніко-конструктивного прогнозування дозволяє оцінити особливості коливань температури в багатошарових конструкціях перетворювачів відновлюваних джерел енергії та обґрунтовано вибрати багатошарову конструкцію перетворювача відновлюваних джерел енергії з урахуванням особливостей. умов експлуатації. При правильному виборі конструкції енергоактивного паркану використання такої системи дозволить знизити витрати енергії на гаряче водопостачання та опалення приміщень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Прусенков, Н. А. "НАПРЯМОК ВДОСКОНАЛЕННЯ БАГАТОШАРОВИХ КОНСТРУКЦІЙ ОГОРОДЖЕНЬ". Refrigeration Engineering and Technology 49, № 5 (2014). http://dx.doi.org/10.15673/0453-8307.5/2013.32661.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Роман, Ларион Алексеевич, Сергей Евстафьевич Мартынюк та Дмитрий Алексеевич Василенко. "Компактний мікросмужковий направлений відгалужувач у топологічному виконанні на багатошаровій платі". Известия высших учебных заведений. Радиоэлектроника, 27 грудня 2022. http://dx.doi.org/10.20535/s0021347022070032.

Full text
Abstract:
В роботі представлено компактний мікросмужковий направлений відгалужувач (МНВ) на зв’язаних лініях, багатошарова топологія якого оптимізована для роботи в L-діапазоні частот. Особливістю конструкції запропонованого МНВ є те, що верхня металізація багатошарового пакету друкованої плати використовується для сигнальних провідників, а міжшарові переходи плати здійснено в металізації екрану для збільшення робочої товщини підкладки в області розташування зв’язаних ліній. Представлено і експериментально верифіковано оригінальну методику синтезу топології мікросмужкового пристрою, яка враховує вплив на характеристики втрат в металі і мінімізує необхідну кількість проміжних тестових плат на практиці.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Скічко, Анастасія. "ТЕОРІЯ ОЦІНКИ НА ОСНОВІ SFL ЯК ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ВИЯВЛЕННЯ ЕМОЦІЙ У ПУБЛІЧНОМУ ДИСКУРСІ". FOLIUM, 13 листопада 2023, 138–43. http://dx.doi.org/10.32782/folium/2023.3.20.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено емоційному аналізу мотиваційних промов як важливого підтипу публічного дискурсу, який характеризується емоційною спрямованістю та наявністю стратегічних мовних засобів, котрі впливають на залучення та мотивацію аудиторії. У цьому дослідженні особлива увага приділяється розкриттю складних аспектів виразності емоцій, які проявляються через низку лексичних одиниць та граматичних структур, що корелюють у різних галузях, таких як політика, освіта та бізнес. Для систематичної обробки та аналізу даних у ході роботи використовуються передові програми комп’ютерного забезпечення – UAM Corpus Tool (O’Donnell, 2008), котра містить вбудовані схеми для ручної анотації, та AntConc (Anthony, 2005), котра має вбудований метод аналізу KWIC (Key-Word-In-Context). Це дослідження ефективно ідентифікує та виокремлює повний спектр емоційних виразів у мотиваційних виступах за допомогою взаємодії корпусного підходу, що тісно пов’язаний із теоретичними засадами Теорії оцінки, вибудованої на основі системно-функціональної лінгвістики (SFL). Теорія оцінки на основі SFL слугує як найбільш ефективний метод розкриття багатогранного емоційного пласту, використаного у мотиваційних виступах. Вона має багатошарову будову та складається із низки категорій, таких як Affect, Attitude, Engagement, and Graduation. Зокрема, у ході роботи було виявлено, що слово “feel” є найбільш активним та поширеним серед усіх елементів категорії Affect і найчастіше вступає у лінгвістичні варіації з прикметниками, іменниками та іншими частинами мови. Також результати свідчать про те, що саме ці мовні конструкції впливають на виразність мовлення та інтерпретацію емоцій у мотиваційних промовах. Відповідно, отримані дані поглиблюють розуміння особливостей стратегій переконання у публічному дискурсі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!