To see the other types of publications on this topic, follow the link: Експертний метод.

Journal articles on the topic 'Експертний метод'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Експертний метод.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Жданов, Сергій, Рустам Ісакжанов та Юрій Діденко. "Експертний метод оцінки відповідності тактико-технічних характеристик безпілотних авіаційних комплексів технічним вимогам до них". Збірник наукових праць Державного науково-дослідного інституту авіації, № 20 (27) (23 грудня 2024): 214–24. https://doi.org/10.54858/dndia.2024-20-27.

Full text
Abstract:
Запропоновано експертний метод оцінки відповідності тактико-технічних характеристик безпілотного авіаційного комплексу (БпАК) технічним вимогам до даного типу БпАК, які діють у Міністерстві оборони України та формування на підставі отриманої оцінки пропозицій стосовно допуску до експлуатації БпАК. Описана програма на мові програмування Visual Basic for Applications (VBА), що реалізує алгоритм розрахунку експертним методом, наведені приклади розрахунків та формування пропозицій, визначені подальші напрями модернізації програми.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Лукова-Чуйко, Наталія, та Тетяна Лаптєва. "МЕТОД ВИЯВЛЕННЯ НЕПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА ОСНОВІ ЕКСПЕРТНОЇ ОЦІНКИ". Ukrainian Information Security Research Journal 26, № 1 (2024): 29–35. http://dx.doi.org/10.18372/2410-7840.26.18822.

Full text
Abstract:
У статті удосконалено метод виявлення неправдивої інформації на основі методу експертної оцінки. Експертні методи використовуються для визначення номенклатури показників якості, коефіцієнтів їх вагомості, для вимірювання показників якості і їх оцінки органолептичним методом. Оцінка показників якості вимірювальним, реєстраційним, розрахунковим методами застосовується для визначення комплексних показників якості різних рівнів ієрархії. Експертні методи засновані на ухваленні евристичних рішень, базою для яких є знання і досвід, накопичені експертами в конкретній області у минулому. Базовим методом для удосконалення, був обраний колективній метод експертних оцінок. Тому, що він має безсумнівні переваги в порівнянні з методами, заснованими на звичайній статистичній обробці результатів індивідуальних опитувань. На відміну від існуючого підходу, удосконалений метод дозволяє проводити відбір експертів у групу, а не корегувати відповіді експертів з метою отримання необхідного результату. Особливістю запропонованого методу є те що відбір експертів робиться за рахунок осереднення оцінок. Осереднення оцінок для кожного експерта. Самооцінки експерта та оцінки того ж самого експерта робочою групою. Це дозволяє значно зменшити похибку реальної оцінки експерта. Можливість встановлювати інтервал довіри до оцінки неправої інформації дозволять отримати результати які задовольняють завданню виявлення неправдивої інформації з належною точністю. Але це спонукає до вирішення завдання оптимізації критеріїв оцінки та часу вирішення встановленого завдання. Наукова новизна полягає в обґрунтуванні та оцінюванні порівняльної важливості факторів, що обмежують призначення кожного окремого експерта для виявлення неправдивої інформації за допомогою методу групової експертної оцінки. Напрямком подальших досліджень є завдання оптимізації критеріїв оцінки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Леонова, Юлія, Анастасія Бондар та Світлана Стадник. "ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ВІТЧИЗНЯНИМИ ФІТНЕС-КЛУБАМИ У СУЧАСНИХ УМОВАХ ФУНКЦІОНУВАННЯ". Слобожанський науково-спортивний вісник 6, № 80 (2020): 81–86. http://dx.doi.org/10.15391/snsv.2020-6.012.

Full text
Abstract:
Мета: розробити практичні рекомендації щодо підвищення ефективності управління вітчизняними фітнес-клубами у сучасних умовах функціонування. Матеріал і методи: для вирішення поставленої мети використовувався комплекс наукових методів дослідження: аналіз літературних джерел; аналіз документів; системний аналіз; організаційний аналіз; експерний метод; методи математичної статистики. Дослідження проводилось на базі 10 фітнес-клубів м. Харкова. До групи експертів увійшло 50 клієнтів фітнес-клубів: 25 жінок і 25 чоловіків середнього віку. Результати: за допомогою експертного методу нами було визначено ступінь важливості критеріїв вибору фітнес-клубу для клієнтів. У ході нашого дослідженння з'ясовано, що «найважливішими» для клієнтів при виборі фітнес-клубу є вартість абонементу і місцерозташування фітнес-клубу, «середньоважливими» є якість обладнання та асортимент послуг; а «найменш важливими» є професіоналізм тренерів та якість обслуговування. Висновки: за результатами проведеного дослідження авторами розроблено практичні рекомендації для керівництва і менеджерів фітнес-клубів, впровадження яких забезпечить підвищення конкурентоспроможності та зміцнення позицій на ринку фітнес-послуг, а також збільшення прибутку. Практичні рекомендації спрямовані на активізацію маркетингової діяльності, розширення рекламної кампанії та на удосконалення цінової політики фітнес-клубів, а також на підвищення ефективності управління з метою упровадження сучасних наукових розробок та якісного обслуговування клієнтів та ін. Ключові слова: управління, ефективність, фітнес-клуби, експертний метод, фітнес-послуги.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Кorendovych, Victor, Sergiy Yasenko, Mykola Tkach, Maksym Kiriakidi, Oleg Vizenkin та Victor Derevianko. "Оцінювання оборонних спроможностей за скороченою процедурою". Journal of Scientific Papers "Social Development and Security" 14, № 5 (2024): 202–14. http://dx.doi.org/10.33445/sds.2024.14.5.20.

Full text
Abstract:
Мета роботи: опис методики оцінювання оборонних спроможностей за скороченою процедурою. Метод дослідження: аналітичний та експертний методи оцінювання оборонних спроможностей. Результати дослідження: методика оцінювання оборонних спроможностей за скороченою процедурою, яка відповідає принципам оцінювання оборонних спроможностей, які прийняті в провідних країнах НАТО. Теоретична цінність дослідження: теоретичний та практичний механізм оцінювання оборонних спроможностей, що базується на принципах НАТО. Тип статті: описовий, методичний.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Зозуля, Олександр, та Ігор Зозуля. "СУТНІСТЬ ТА ЗМІСТ ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ". Молодий вчений, № 3 (127) (29 березня 2024): 61–66. http://dx.doi.org/10.32839/2304-5809/2024-3-127-8.

Full text
Abstract:
Експертні дослідження у сфері судової експертизи перетинаються між правом і наукою, виступаючи ключовим компонентом у виконанні правосуддя. Центральне значення в цій галузі мають важкозрозумілі процеси визначення та проведення експертних висновків, часто відомих під іменами «судової експертизи» та «експертного обстеження». Однак під цією зовнішньою однорідністю ховаються важко розрізнені складнощі та неоднозначності, які вимагають ретельного вивчення. Автор також звертає увагу на недоліки, сучасного законодавства щодо визначення сутності та змісту експертно-криміналістичних досліджень. Дослідження висвітлює особливості експертного дослідження, а також на спільних та відмінних рисах з судовою експертизою. Досліджуються норми національного законодавства, з питань експертно-криміналістичних досліджень. Здійснюється оцінка комплексного експертного дослідження, як особливої правової категорії. Стаття є актуальною для фахівців у галузі криміналістики, судових експертів, а також науковців, які мають зацікавленість до запропонованої проблеми. Мета дослідження полягає в глибокому аналізі та обґрунтуванні сутності та змісту експертно-криміналістичних досліджень транспортних засобів. Матеріали і методи. Матеріалами дослідження є: 1) нормативно-правове забезпечення експертно-кримінальних досліджень; 2) праці вітчизняних та зарубіжних авторів, що провадять свої науково-практичні дослідження у сфері криміналістики та судових експертиз. В процесі здійснення дослідження було використано наступні наукові методи: теоретичного узагальнення та групування; формалізації, аналізу та синтез; логічного узагальнення результатів. Результати. У науковій статті розкрито зміст поняття експертне дослідження. Досліджено особливості експертного дослідження. Розглянуто спільні та відміні риси судової експертизи та експертного дослідження. Перспективи. В подальших наукових дослідженнях пропонується розглянути конкретні проблеми з якими стикаються експерти, в дослідженнях транспортних засобах. Це наддасть змогу вдосконалити сучасне законодавство, а також знизити рівень кримінальних правопорушень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Skurinevska, Lesia. "Методика обґрунтування вибору раціонального варіанту структури системи управління оборонними ресурсами сектору безпеки та оборони України". Journal of Scientific Papers "Social Development and Security" 13, № 4 (2023): 203–23. http://dx.doi.org/10.33445/sds.2023.13.4.15.

Full text
Abstract:
Мета роботи: полягає у розроблення методики обґрунтування вибору раціонального варіанту структури системи управління оборонними ресурсами сектору безпеки та оборони України в мирний час та особливий період.
 Метод дослідження: основними методами досліджень є методи аналізу та синтезу, математичної статистики, індукції та дедукції, експертний метод на основі попарних порівнянь, а також методи формалізація та абстрагування.
 Результати дослідження: основними результатами досліджень за тематикою статті є: результати аналізу існуючих іноземних та вітчизняних публікацій та досліджень за тематикою оцінювання варіантів системи управління оборонними ресурсами; результати формулювання завдань та функцій системи управління оборонними ресурсами; методика обґрунтування вибору раціонального варіанту структури системи управління оборонними ресурсами сектору безпеки та оборони України; перспективи подальшого удосконалення систем управління оборонними ресурсами та оборонного менеджменту в Україні.
 Теоретична цінність дослідження: теоретична цінність результатів статті полягає у визначенні загального порядку (структурно-логічної схеми) оцінювання альтернативних варіантів системи управління оборонними ресурсами з метою вибору раціонального із них.
 Тип статті: методичний, практичний, розрахунково-аналітичний.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

ЧАЙКОВСЬКА, Інна, Ірина ЗАКРИЖЕВСЬКА та Віталій КАРПЕНКО. "МАРКЕТИНГОВА СКЛАДОВА ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА: СУТНІСТЬ, ОСОБЛИВОСТІ, ПІДХОДИ ДО ОЦІНЮВАННЯ". MODELING THE DEVELOPMENT OF THE ECONOMIC SYSTEMS, № 4 (28 листопада 2024): 346–53. https://doi.org/10.31891/mdes/2024-14-45.

Full text
Abstract:
У статті визначені основні проблеми, які заважають підприємствам забезпечувати необхідний рівень їх економічної безпеки. Встановлено, що за сучасних умов все вагомішою стає саме маркетингова складова економічної безпеки, адже розробка та реалізація маркетингових стратегій, залучення та утримання клієнтів, реалізація інноваційних проєктів, управління репутацією, маркетинговий аналіз, дослідження та прогнозування ринкової ситуації дозволяє зменшити ризик втрати конкурентоспроможності підприємства. Маркетингова складова передбачає налагодження оптимальної маркетингової політики підприємства із врахуванням тих загроз і ризиків для основних складових маркетингу. Серед ризиків маркетинговій складовій економічної безпеки підприємства виділено ризики збуту, непередбачуваної конкуренції, взаємодії з контрагентами. Для оцінювання даних ризиків запропоновано використовувати наступні методи: статистичний, експертний, метод побудови дерева рішень, аналітичний метод, елементи теорії ігор та ін. Надано рекомендації стосовно формування система показників маркетингової складової економічної безпеки підприємства, методу їх нормалізації, формування комплексної оцінки в адитивній та мультиплікативній формі, а також можливість використання для комплексного оцінювання сірого реляційного аналізу та нечіткого логічного висновку. Запропоновано для кращого розуміння та інтерпретації отриманого комплексного показника маркетингової складової економічної безпеки підприємства використання елементів нечіткої логіки. З метою досягнення встановленого цільового значення комплексного показника запропоновано сформувати можливі сценарії кількісної зміни вхідних показників, що дозволить прийняти ефективне та обґрунтоване управлінського рішення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Zablotska, Rita, та Denys Rusak. "ТРАНСФОРМАЦІЙНІ ЗМІНИ, ЯК НОВИЙ ВЕКТОР РОЗВИТКУ ЦИРКУЛЯРНОЇ ЕКОНОМІКИ". Європейський науковий журнал Економічних та Фінансових інновацій 1, № 13 (2024): 341–51. https://doi.org/10.32750/2024-0133.

Full text
Abstract:
В роботі розглянуті основні тенденції сучасної світової економіки, визначено, що суспільство сьогодні стикається з численними викликами, зокрема, зростанням попиту на природні ресурси, глобальним потеплінням та проблемами з відходами. У цьому контексті трансформаційні зміни, що відбуваються в економічній, соціальній та екологічній сферах, стають ключовими факторами для розробки нових підходів до управління ресурсами. Одним із найбільш перспективних напрямів є циркулярна економіка, яка прагне зменшити вплив на навколишнє середовище шляхом оптимізації використання ресурсів і зменшення відходів. Метою представленої роботи є визначення та обґрунтування нового вектору розвитку циркулярної економіки в умовах трансформаційних змін. Методи представлені в робота: метод аналізу, метод порівняння, метод синтезу, логічний метод, методи дедукції та індукції, експертний метод, метод моделювання, графічний метод. В ході дослідження доведено, що циркулярна економіка є не лише новою економічною парадигмою, а й стратегічним рішенням, яке дозволяє максимально ефективно використовувати природні ресурси, продовжувати життєвий цикл продуктів і впроваджувати інноваційні технології для їх переробки та повторного використання. Трансформаційні зміни, що супроводжують цю парадигму, відбуваються внаслідок нових технологічних розробок, змін у споживацькій поведінці та державної політики, спрямованої на сталий розвиток. Таким чином, дослідження трансформаційних змін як нового вектора розвитку циркулярної економіки є надзвичайно актуальним. Це дослідження дозволяє зрозуміти, як інновації, технології та нові моделі бізнесу можуть сприяти створенню стійкої економічної системи, що базується на принципах збереження ресурсів та екологічної відповідальності. У рамках цього дослідження ми розглянемо основні аспекти трансформаційних змін і їхній вплив на розвиток циркулярної економіки, а також практичні кроки для їх реалізації на різних рівнях.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Латиш, К., Є. Демидова, О. Домашенко та І. Колеснікова. "ЕКСПЕРТНІ ПОМИЛКИ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ СУДОВИХ ЕКСПЕРТИЗ У СФЕРІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ". Юридичний вісник, № 2 (9 серпня 2022): 93–99. http://dx.doi.org/10.32837/yuv.v0i2.2326.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена аналізу експертних помилок, які можуть мати місце під час проведення окремих видів криміналістичних експертиз у сфері інформаційних технологій. Це питання є особливо важливим через те, що у подальшому допущені експертні помилки можуть призвести до виникнення слідчих та судових помилок при ухваленні обвинувального чи виправдувального вироків. Висновки експерта мають бути об’єктивними та достовірними. Розглянуто різні теоретичні підходи до класифікації експертних помилок, визначено їхні основні відмінності від завідомо неправдивого висновку шляхом виокремлення типових ознак, що відрізняють. Оскільки у межах цієї статті розглядаються експертні помилки, які можуть мати місце під час проведення криміналістичних експертиз у сфері інформаційних технологій, то, як продемонструвало дослідження, більшість помилок пов’язано з використанням застарілих методик, неправильним вибором методики дослідження, не виконання її вимог, не повнотою дослідження та використання системи подолання логічного захисту технічного носія, законність якого може бути піддана сумнівам. Проведено опитування слідчих та судових експертів, а також здійснено аналіз судових рішень з метою узагальнення видів експертних помилок, які виникають у практичній діяльності. За результатами цього опитування встановлено відсутність єдності у методичних підходах до проведення криміналістичних експертиз, що призводить до допущення експертних помилок. Тому рекомендується здійснювати узагальнення експертної практики призначення повторних експертиз з метою пошуку причин їхнього призначення та аналізу допущених помилок. З урахуванням традиційної криміналістичної доктрини та тенденцій практики, вироблено та запропоновано криміналістичні рекомендації для запобігання виникненню експертних помилок при проведенні криміналістичних експертиз у сфері інформаційних технологій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Чумаченко, С., И. Черепнёв, А. Марынин, А. Мошенский, И. Струнин та Л. Писня. "Особливості вибору методу для експертного оцінювання ефективності системи авіаційного пошуку і рятування". Науковий журнал «Інженерія природокористування», № 3(17) (29 грудня 2020): 126–32. http://dx.doi.org/10.37700/enm.2020.3(17).126-132.

Full text
Abstract:
Протягом останніх 70 років почав інтенсивно створюватися метод експертних оцінок як науковий інструмент аналізу проблем, які складно формалізуються. В даний час в нашій країні і за кордоном цей метод широко застосовується при вирішенні різних складно формалізуємих проблем, пов'язаних з створенням сучасних зразків озброєння, управлінням складними організаційнотехнічними системами та ін.Анкетування й інтерв'ювання, мозковий штурм, дискусія, нарада, оперативна гра, сценарій та інші – такі різновиди методу експертних оцінок застосовуються для вирішення типових завдань. У більшості випадків найбільший ефект досягається за рахунок комплексного застосування декількох видів експертизи.Кваліфіковане застосування методу експертних оцінок значною мірою залежить від способу збору й обробки відповідей цілеспрямовано сформованої групи фахівців.Методи колективної роботи експертної групи припускають отримання узагальненої думки в ході спільного обговорення і вирішення поставленої задачі всіма експертами.Спершу обираються "потенційні" фахівці, які за своїми професійними якостями можуть бути залучені до роботи в ролі експертів. Група повинна бути сформована таким чином, щоб було забезпечено за можливості рівне представництво фахівців різних напрямів досліджуваної області.У групу включаються ті експерти, коефіцієнт компетентності яких не нижче граничного значення.При проведенні "типових" експертиз доцільно використовувати достовірність думок експерта.Збір і обробка експертної інформації здійснюються згідно розроблених для цих цілей методів.Практично для збору інформації складаються відповідні документи (спеціальні анкети тощо), а при її обробці й аналізі може використовуватися обчислювальна техніка.Для проведення експертного оцінювання ефективності складових компонент САПіР було запропоновано використання підходів, заснованих на послідовній ієрархічній декомпозиції критеріїв і факторів оцінювання та проведенні попарних порівнянь.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Чумаченко, С., И. Черепнёв, А. Марынин, А. Мошенский, И. Струнин та Л. Писня. "Особливості вибору методу для експертного оцінювання ефективності системи авіаційного пошуку і рятування". Науковий журнал «Інженерія природокористування», № 3(17) (29 грудня 2020): 126–32. http://dx.doi.org/10.37700/enm.2020.3(17).126-132.

Full text
Abstract:
Протягом останніх 70 років почав інтенсивно створюватися метод експертних оцінок як науковий інструмент аналізу проблем, які складно формалізуються. В даний час в нашій країні і за кордоном цей метод широко застосовується при вирішенні різних складно формалізуємих проблем, пов'язаних з створенням сучасних зразків озброєння, управлінням складними організаційнотехнічними системами та ін.Анкетування й інтерв'ювання, мозковий штурм, дискусія, нарада, оперативна гра, сценарій та інші – такі різновиди методу експертних оцінок застосовуються для вирішення типових завдань. У більшості випадків найбільший ефект досягається за рахунок комплексного застосування декількох видів експертизи.Кваліфіковане застосування методу експертних оцінок значною мірою залежить від способу збору й обробки відповідей цілеспрямовано сформованої групи фахівців.Методи колективної роботи експертної групи припускають отримання узагальненої думки в ході спільного обговорення і вирішення поставленої задачі всіма експертами.Спершу обираються "потенційні" фахівці, які за своїми професійними якостями можуть бути залучені до роботи в ролі експертів. Група повинна бути сформована таким чином, щоб було забезпечено за можливості рівне представництво фахівців різних напрямів досліджуваної області.У групу включаються ті експерти, коефіцієнт компетентності яких не нижче граничного значення.При проведенні "типових" експертиз доцільно використовувати достовірність думок експерта.Збір і обробка експертної інформації здійснюються згідно розроблених для цих цілей методів.Практично для збору інформації складаються відповідні документи (спеціальні анкети тощо), а при її обробці й аналізі може використовуватися обчислювальна техніка.Для проведення експертного оцінювання ефективності складових компонент САПіР було запропоновано використання підходів, заснованих на послідовній ієрархічній декомпозиції критеріїв і факторів оцінювання та проведенні попарних порівнянь.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Сташевська, І. В., та І. С. Петренко. "ПРОВЕДЕННЯ ТОВАРОЗНАВЧИХ ЕКСПЕРТИЗ ІЗ ВИЗНАЧЕННЯ КОДІВ ТОВАРУ ЗГІДНО З УКТ ЗЕД ДЕРЖАВНИМИ АБО ГРОМАДСЬКИМИ ІНСТИТУЦІЯМИ". Криміналістичний вісник 36, № 2 (2021): 104–14. http://dx.doi.org/10.37025/1992-4437/2021-36-2-104.

Full text
Abstract:
Мета статті полягає у системному аналізі правових засад проведення експертиз із визначення коду товарів згідно з УКТ ЗЕД державними або громадськими інституціями і розробленні відповідних пропозицій. Методологія. Методологічну основу дослідження становлять загальнонаукові і спеціальні методи науковоюридичного пізнання, серед них методи емпіричного дослідження, а саме порівняльний, системний, узагальнення; порівняльно-правовий і тлумачення правових норм, застосування яких зумовлено метою та завданням дослідження. Наукова новизна. Обґрунтовано необхідність започаткування єдиного підходу до розуміння правомірності залучення державних або громадських інституцій для визначення коду згідно з УКТ ЗЕД із боку центрального органу виконавчої влади України і узгодження правової позиції судів стосовно проведення експертиз із визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, яка полягає у тому, що ця компетенція є виключно прерогативою митних органів. Висновки. Аргументовано, що належне законодавче регулювання експертної діяльності державних або громадських інституцій, у тому числі і державних судових експертних установ, з класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД дозволить створити необхідні умови для проведення кваліфікованої та об’єктивної експертизи, зокрема задовольнить експертні потреби митних і податкових органів під час виявлення правопорушень і виникнення спірних питань, а також забезпечить дотримання принципу змагальності сторін і формування надійної доказової бази у провадженнях про порушення митного та податкового законодавства. Запропоновано основні напрями вдосконалення нормативно-правового регулювання проведення експертиз із визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД. При цьому констатовано, що експертиза з класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, незалежно від мети визначення коду, є лише засобом з’ясування характеристик, на яких ґрунтується визначення коду товарів, і за своїм завданням не може підміняти правозастосування (прийняття рішення про визначення коду товарів за УКТ ЗЕД); наголошено, що визначальні характеристики товару не мають правового характеру та потребують спеціальних знань, а тому можуть бути з’ясовані за допомогою відповідної експертизи – товарознавчої, транспортно-товарознавчої; окреслено коло суб’єктів, які можуть провадити експертну діяльність із класифікації товарів за кодом УКТ ЗЕД, а саме державні або громадські інституції, у тому числі державні судово-експертні установи; сформовано основні пріоритети подальшого наукового й законодавчого опрацювання, зокрема щодо окреслення функцій суб’єктів, які можуть здійснювати експертну діяльність із класифікації товарів за кодом УКТ ЗЕД, визначення основних завдань експертизи з класифікації товарів за кодом УКТ ЗЕД, розроблення та впровадження відповідної методики, єдиної для усіх суб’єктів експертної діяльності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Begma, Vitaliy, Volodymyr Shemaev, Denys Radov, Andriy Onofriychuk та Polina Tolok. "Уроки річного протистояння з рф та нові можливості для українського ОПК". Journal of Scientific Papers "Social Development and Security" 13, № 2 (2023): 1–9. http://dx.doi.org/10.33445/sds.2023.13.2.1.

Full text
Abstract:
Мета роботи: експертний аналіз досвіду річного військового протистояння України з рф для оборонної промисловості країн-партнерів та формування практичних рекомендацій щодо реалізації нових можливостей для українського ОПК.
 Метод дослідження: у дослідженні використано теоретико-емпіричні методи та метод експертного оцінювання.
 Результати дослідження: виявлено тенденції застосування різних типів ОВТ на полі бою, проаналізовано їхній вплив на результат збройового протистояння. Проведено аналіз викликів оборонній промисловості країн ЄС та США щодо забезпечення власних ЗС озброєнням та боєприпасами. Окреслені основні завдання та напрями розвитку оборонної промисловості ЄС та США, а також пов’язані із цим нові можливості для розвитку українського ОПК.
 Теоретична цінність дослідження: визначено на системних засадах перелік та зміст специфічних чинників, що характеризують сильні та слабкі сторони продукції оборонної промисловості країн-партнерів, що проявилися в умовах військового протистояння України з РФ, а також можливості та загрози для українського ОПК.
 Практична цінність дослідження: Ідентифіковано необхідність економічного забезпечення створення переваги для країни, яка потерпає/може бути піддана нападу агресора (завдяки наявності стратегічних запасів високотехнологічного ОВТ (в т.ч. роботизованих систем) та стратегічних запасів ОВТ того покоління, яке переважно має країна-агресор; широкому застосуванню сучасних інформаційно-телекомунікаційних систем і технологій; створенню широкої міжнародної коаліції країн, що протидіють агресору).
 Тип статті: експертно-емпіричний.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Попов, Михайло Олексійович, Олександр Григорович Тараріко, Софія Іоганівна Альперт та ін. "Метод прогнозування врожайності кукурудзи на зерно з використанням нечітких когнітивних карт". Ukrainian journal of remote sensing 11, № 2 (2024): 4–12. http://dx.doi.org/10.36023/ujrs.2024.11.2.261.

Full text
Abstract:
У даній роботі розглядається підхід до прогнозування врожайності кукурудзи на зерно за допомогою нечітких когнітивних карт (FCM) та експертний підхід для опису ступеня впливу одних факторів (концептів) на інші. FCMs – це методологія моделювання, заснована на досвіді. Вона включає в себе основні переваги нечіткої логіки та нейронних мереж. FCM являють собою графічну модель, яка складається із вузлів-концептів, що з’єднані ребрами. Вузли-концепти описують елементи системи, а ребра виражають зв’язки між цими концептами. FCM можна застосовувати в різних сферах, особливо для точного землеробства, моделювання та прогнозування врожайності. FCM також можна застосовувати для моделювання складних систем та використовувати в задачах прогнозування. FCM є ідеальним інструментом для моделювання динамічних систем. Основними перевагами та особливостями запропонованого алгоритму є гнучкість, простота та висока адаптованість до різноманітних умов. У цій роботі для класифікації врожайності кукурудзи було обрано підхід FCM. Ця запропонована методологія може використовувати супутникові та експертні дані для прогнозування врожайності. Розроблена модель FCM складається із вузлів, які представляють основні концепти, що впливають на врожайність, такі як: вміст калію (K), гумусу, фосфору (P), pH, вміст азоту (N), вологи, температура, NDVI (нормалізований диференційний вегетаційний індекс), LAI (індекс листкової поверхні). Калій, фосфор, pH, азот та гумус є експертними даними, а температура, вологість, NDVI і LAI є супутниковими даними. Орієнтовані ребра FCM відображають причинно-наслідкові зв’язки між концептами та врожайністю. Основною метою даного дослідження було визначити рівень врожайності кукурудзи за допомогою нечітких когнітивних карт. Наша модель була застосована для прогнозування класу врожайності між трьома можливими категоріями (низька, середня та висока) для трьох різних експертів. Було показано, що запропонований алгоритм може вирішувати задачу прогнозування врожайності кукурудзи.Слід зазначити, що даний алгоритм можна застосовувати для прогнозу врожайності інших сільськогосподарських культур. Слід зазначити, що даний алгоритм можна застосовувати для прогнозу врожайності інших сільськогосподарських культур.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Tkach, Mykola, Stanislav Slobodianyk, Igor Hablo, Natalia Honcharuk та Pavlo Makoshenets. "Удосконалення методу оцінювання рівня воєнної небезпеки з урахуванням досвіду російсько-української війни". Journal of Scientific Papers "Social development and Security" 15, № 2 (2025): 295–313. https://doi.org/10.33445/sds.2025.15.2.23.

Full text
Abstract:
Мета роботи: розроблення рекомендацій щодо підвищення якості оцінювання рівня воєнної небезпеки для України з врахуванням досвіду російсько-Української війни. Метод дослідження: для реалізації мети дослідження використано такі методи наукових досліджень, як аналіз, експертний метод, метод індукції та дидукції, статистичний аналіз та метод порівнянь. Результати дослідження: на основі отриманих знань в дослідження сформовано пропозиції щодо розвитку підходів з оцінювання рівня воєнної небезпеки держави. Теоретична цінність дослідження: результати дослідження доповнюють існуючі теоретичні дослідження в сфері оцінювання та прогнозування воєнної небезпеки держави, а також враховують практичний досвід російсько-Української війни. Практична цінність дослідження: в межах дослідження наведений досвід російсько-Української війни та запропоновано практичні кроки щодо підвищення якості оцінювання та прогнозування воєнної загрози державі. Оригінальність/Цінність дослідження: в даному дослідженні запропоновано показники рівня воєнної небезпеки держави з врахуванням досвіду підготовки російською федерацією, а також російсько-Української війни. Обмеження дослідження/Майбутні дослідження: обмеження дослідження полягає у використанні джерел, що знаходяться у відкритому доступі. Майбутні дослідження будуть спрямовані на формуванні прогнозів щодо подальшого перебігу війни та формуванні пропозицій щодо протидії майбутьнім загрозам для України. Тип статті: теоретичний, практичний.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Desyatnyuk, Oksana, та Olena Ptashchenko. "УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ В ЦИФРОВІЙ ЕКОНОМІЦІ: ФІНАНСОВА БЕЗПЕКА ТА ТРАНСФОРМАЦІЙНІ ЗМІНИ". Європейський науковий журнал Економічних та Фінансових інновацій 2, № 14 (2024): 238–47. https://doi.org/10.32750/2024-0223.

Full text
Abstract:
В представленій до розгляду роботі доведено та обґрунтовано, що в сучасному світі цифрова економіка займає все більш значну роль у розвитку глобальних та національних економік. Вона забезпечує нові можливості для бізнесу, інновацій, комунікацій та зростання продуктивності. Однак одночасно з цими перевагами виникають нові виклики та ризики, пов’язані з безпекою інформації, фінансами та загрозами кібернетичних атак. Управління ризиками в цифровій економіці стає ключовим елементом для забезпечення стабільності та надійності економічних систем. Метою представленої роботи є визначення особливостей системи управління ризиками в цифровій економіці з урахуванням особливостей фінансової безпеки та трансформаційних змін. Основними методами, що були використані в представленому дослідженні є: метод аналізу для визначення особливостей ризиків в економіці; метод синтезу для формування особливостей ризиків цифрової економік та їх фінансової складової; методи індукції та дедукції; метод порівняння, логічний метод, метод співставлення; експертний метод; графічний метод для представлення окремих результатів дослідження. В межах проведеного дослідження встановлено, що одним із найбільш важливих аспектів є забезпечення фінансової безпеки, що включає в себе захист від фінансових шахрайств, зловживань і несанкціонованого доступу до фінансових даних. В умовах цифрової трансформації фінансові інститути, підприємства та державні органи стикаються з необхідністю адаптувати свої стратегії управління ризиками до нових технологій, що включають блокчейн, криптовалюти, автоматизацію фінансових процесів і інші інноваційні рішення. Трансформаційні зміни, які відбуваються в економіці через цифровізацію, також змінюють способи взаємодії суб’єктів економічної діяльності та створюють нові загрози, як для приватних осіб, так і для організацій. Таким чином, управління ризиками в цифровій економіці є необхідним інструментом для забезпечення стабільності і безпеки на всіх рівнях економічної діяльності. Саме тому в представлено дослідження особливий акцент зроблено на тому, що правильне управління ризиками у фінансовій сфері стає не тільки питанням забезпечення ефективності бізнес-процесів, а й основою для побудови довіри до цифрових фінансових інструментів та платформ. З огляду на це, актуальність теми управління ризиками в цифровій економіці, фінансової безпеки та трансформаційних змін зростає, що визначає необхідність дослідження та розробки відповідних стратегій та інструментів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Zerkina, Oksana, Oksana Nikishyna, Svitlana Bondarenko, Оksana Makovoz та Natalia Durbalova. "Інституційне забезпечення формування відтворювальної логістики на ринку хліба та хлібобулочних виробів України". Agricultural and Resource Economics: International Scientific E-Journal 8, № 3 (2022): 153–77. http://dx.doi.org/10.51599/are.2022.08.03.08.

Full text
Abstract:
Мета. Метою дослідження є обґрунтування впливу інституційних трансформацій на формування відтворювальної логістики хлібного ринку України в розрізі сфер регламентованого, частково й нерегламентованого товароруху, їх взаємодій і зв’язків, а також розробка механізму інституційного забезпечення відтворювальної логістики ринку з урахуванням європейського досвіду.
 Методологія / методика / підхід. Під час дослідження використано загальнонаукові та спеціальні методи дослідження, а саме: монографічний (при дослідженні теоретичних і методологічних засад формування відтворювальної логістики ринку хліба та хлібобулочних виробів); аналіз рядів динаміки (розрахунок показників виробництва хліба й борошна у розрізі різних сфер товароруху); метод порівняння (оцінка економічних показників різних сфер і ланок ринкового ланцюга); структурний аналіз (оцінка структури доданої вартості продукції); індексний метод (оцінка цінових індексів хлібної продукції та індексів заробітної плати); експертний метод (для визначення обсягів виробництва продукції у сферах частково й нерегламентованого товароруху); абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення та формулювання висновків). Вихідною базою дослідження стали дані Державної служби статистики України, аналітичних видань, експертні оцінки фахівців ринку.
 Результати. Запропоновано методичний підхід до діагностики обігу продукції у сферах регламентованого, частково й нерегламентованого товароруху переробних ланок ринкового ланцюга на основі синтезу статистичних й експертних методів, а також методики визначення основних індикаторів продовольчої безпеки. Використовуючи цей підхід, установлено тенденцію істотного скорочення обсягів виробництва хліба у сфері регламентованого товароруху, динамічне зростання споживання хліба у сферах частково й нерегламентованого товароруху, міжланкову взаємодію трьох сфер суміжних ланок (виробництва борошна та хліба) ринкового ланцюга. Доведено, що інституційні трансформації були несистемними та одиничними, не забезпечили відтворювально-логістичний розвиток переробних ланок ринкового ланцюга та підтримку споживчої ланки. Розроблено структурну модель інституційного забезпечення відтворювальної логістики хлібного ринку, орієнтовану на інтеграцію «тіньових» сегментів до сфери регламентованого товароруху та більш паритетний перерозподіл доданої вартості між ланками ринкового ланцюга.
 Оригінальність / наукова новизна. Уперше обґрунтовано теоретико-методичний підхід до оцінки трансформаційного впливу формальних інститутів на логістичні процеси товарних ринків шляхом декомпозиції ланкових потокових процесів за сферами регламентованого, часткового регламентованого та нерегламентованого товароруху та комплексної оцінки напрямів взаємодії й обсягів товароруху цих сфер за складовими ланками ринкових ланцюгів, що дозволяє визначити вплив сучасних тенденцій «тінізації» на функціонування логістичних ланцюгів товарних ринків, проблемні місця та «пастки» в їх інституційному забезпеченні.
 Практична цінність / значущість. Результати дослідження мають важливу практичну цінність для органів державної влади при регулюванні соціально значущого ринку хліба. Здійснено розрахунки обсягів виробництва хліба й борошна у сферах частково й нерегламентованого товароруху, які дають змогу виявити латентні тенденції розвитку суміжних ринків, інституційні чинники впливу на зростання їх «тіньових» сегментів, обсяги податкових і відтворювальних втрат. Запропонована модель інституційного забезпечення відтворювальної логістики може бути використана державними органами влади в ході реформування інституційного механізму регулювання хлібного ринку України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Ptashchenko, Olena, та Iryna Shevchenko. "МАРКЕТИНГОВИЙ КОНТРОЛЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛЬНИХ ТРАНФОРМАЦІЙ: АУДИТ БРЕНДУ". Європейський науковий журнал Економічних та Фінансових інновацій 1, № 13 (2024): 56–69. https://doi.org/10.32750/2024-0107.

Full text
Abstract:
Маркетинговий контроль і аудит бренду є важливими інструментами в управлінні бізнесом, особливо в умовах глобальних трансформацій. Маркетинговий контроль дозволяє оцінити результативність різних маркетингових стратегій та заходів, які вживаються для просування бренду на глобальному ринку. Аудит бренду дозволяє відслідковувати сприйняття бренду споживачами та його репутацію в цілому. Метою представленої роботи є розкриття алгоритмічної послідовності дій щодо здійснення маркетингового контролю в умовах глобальних трансформацій. Основними методами дослідження представленими в роботі є: метод аналізу та синтезу для виявлення основних складових маркетингового контролю та аудиту бренду, методи дедукції та індукції для можливості формування необхідного дієвого маркетингового та управлінського інструментарію, експертний метод для визначення важливості маркетингових атрибутів, метод морфологічного аналізу для дослідження категоріального базису та графічний метод для наочного відображення основних результатів дослідження. До основних результатів дослідження можливо віднести наступне: маркетинговий контроль допомагає вивчати дії конкурентів на глобальному ринку, їх стратегії та сильні та слабкі сторони, що дає можливість розробити ефективні стратегії конкурентного переваги та реагувати на зміни на ринку; аналіз ринку та споживчих потреб допомагає виявляти нові можливості для розвитку бренду на глобальному рівні, що може включати в себе впровадження нових продуктів або послуг, розширення асортименту, входження на нові ринки тощо; маркетинговий аудит дозволяє визначити ефективність комунікаційних каналів та інструментів, що використовуються для спілкування з аудиторією; з розвитком технологій та зміною підходів до маркетингу важливо виявляти, як ці трансформації впливають на бренд та його споживачів; маркетинговий контроль дозволяє швидко реагувати на зміни та адаптуватися до нових умов. В цілому, маркетинговий контроль і аудит бренду є важливими інструментами для успішного управління бізнесом в умовах глобальних трансформацій, дозволяючи підприємствам виявляти та використовувати нові можливості, а також ефективно управляти ризиками.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Шаповалова, Алла, Олена Кузьменко, Олег Поліщук, Тетяна Ларікова та Зоряна Мирончук. "МОДЕРНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ОБЛІКУ Й АУДИТУ З ВИКОРИСТАННЯМ ІНСТРУМЕНТІВ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ". Financial and credit activity problems of theory and practice 4, № 51 (2023): 33–52. http://dx.doi.org/10.55643/fcaptp.4.51.2023.4102.

Full text
Abstract:
Мета дослідження полягає в розробці концепції модернізації національної облікової політики з урахуванням глобальних тенденцій та сучасних технологічних досягнень цифрової економіки, що відбувається в контексті парадигми Accounting 4.0 (Industry 4.0). У дослідженні використані такі методи: аналітичний (аналіз та збирання даних предметної області), документальний аналіз (дослідженні нормативних вимог до організації предметної області), експертний (вивчення висновків провідних фахівців щодо досліджуваних аспектів), наукометричний (дослідження рівня наукового супроводу предметної області), компаративний аналіз (корелятивне порівняння експертних та наукових висновків), метод синтезу (формування концепції модернізації національної облікової політики). Оптимальна номенклатура засобів цифрової трансформації національної облікової політики визначена за результатами компаративного аналізу експертної та наукометричної оцінки є синергетичною з урахуванням відмінностей кожного зі загаданих методів оцінки. Результати дослідження вказують на те, що модернізація національної облікової політики може бути досягнута за допомогою впровадження таких цифрових засобів: Cloud Computing, Blockchain Technology, Big Data, Artificial Intelligence (AI), Machine Learning (ML) та Internet of Things (IoT). Використання цих технологій дозволить забезпечити гнучкість, безпеку, ефективну обробку великого обсягу даних, автоматизацію процесів, підвищену точність і прозорість в обліковій звітності та поліпшення ухвалення рішень. Незважаючи на те, що наразі українська бухгалтерська справа перебуває на стадії імплементації міжнародної системи обміну фінансової інформації (адаптованої до локальних умов) ‒ UA МСФЗ XBRL, відсутні дослідження щодо інструментального супроводу національної системи обліку та аудиту. Упровадження концепції модернізації національної облікової політики згідно з парадигмою Accounting 4.0 (Industry 4.0) має потенціал покращити ефективність та якість обліку й аудиту, сприяти розвиткові цифрової економіки та підвищенню конкурентоспроможності країни на міжнародній арені. Це досягається за допомогою впровадження сучасних цифрових технологій, які забезпечують автоматизацію процесів, покращену аналітику даних та надійність і прозорість у сфері обліку й аудиту. Такі зміни сприятимуть підвищенню продуктивності, зниженню ризиків та зміцненню довіри до фінансової звітності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Ласунова, Світлана Валеріївна, Тетяна Романівна Морозова та Тетяна Анатоліївна Тамакова. "ДО ПРОБЛЕМИ ЙМОВІРНІСНОСТІ РЕЗУЛЬТАТІВ СУДОВОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ З ВИКОРИСТАННЯМ ПОЛІГРАФА". Herald OSRIFE, № 16 (30 грудня 2024): 38–48. https://doi.org/10.32782/2522-9656/2024-16-4.

Full text
Abstract:
Метою публікації є винесення на розгляд експертної спільноти авторського бачення кондиції наявної на сьогодні організаційно-правової форми використання спеціальних знань у галузі поліграфології та її подальших перспектив. Для розвитку інституції судової психологічної експертизи з використанням комп’ютерного поліграфа є вкрай актуальними на сьогодні вирішення двох питань: щодо ймовірнісності результатів дослідження з використанням поліграфа та питання невизначеності нормативно-правового регулювання меж і можливостей використання поліграфа в судовій експертній діяльності. Питання забезпечення високого рівня ймовірнісності отриманих результатів поліграфологічного дослідження вирішувалися авторами допису в науково-дослідній роботі «Розробка методичних рекомендацій з використання комп’ютерного поліграфа при проведенні окремих видів судових психологічних досліджень». У контексті розв’язання проблеми невизначеності нормативно-правового регулювання меж і можливостей використання поліграфа в судовій експертній діяльності також зроблені певні кроки. Розроблено ДСТУ «Судова психологічна експертиза. Використання поліграфа. Загальні вимоги», який з 01.05.2024 набув чинності. ДСТУ регламентує загальні організаційні та методологічні вимоги до проведення судової психологічної експертизи з використанням поліграфа, вимоги до безпеки й конфіденційності дослідження, вимоги до поліграфів, які використовуються в судовій експертній практиці. Іншим юстованим документом, який на сьогодні вже підготовлений, є «Методика проведення судових психологічних експертиз із використанням комп’ютерного поліграфа». Методика перебуває на апробації в державних експертних установах Міністерства юстиції України. На підставі виконаних досліджень і розроблених нормативних документів автори допису вважають за потрібне внесення представлених у статті уточнень до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, відповідних змін і доповнень у нормативно-правове регулювання меж і можливостей використання поліграфа в судовій експертній діяльності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Птащенко, Олена Валеріївна, Наталія Володимирівна Резнікова та Оксана Андріївна Іващенко. "МІЖНАРОДНІ СТРАТЕГІЧНІ АЛЬЯНСИ В УМОВАХ ЦИФРОВИХ ТРАНСФОРМАЦІЙ І РОЗВИТКУ РИНКУ ДАНИХ". Європейський науковий журнал Економічних та Фінансових інновацій 2, № 12 (2023): 214–27. https://doi.org/10.32750/2023-0218.

Full text
Abstract:
Міжнародні стратегічні альянси у сучасному світі набули особливої важливості в умовах швидкого розвитку технологій та цифрових трансформацій. Розвиток ринку даних, зокрема, відіграє ключову роль у формуванні таких альянсів і сприяє їх успішності. Цифрові трансформації значно збільшують обсяги даних, які генеруються та зберігаються. Міжнародні стратегічні альянси часто спрямовані на обмін даними між учасниками для спільного аналізу та використання. Метою представленої роботи є визначення ключових аспектів розвитку інноваційного феномену міжнародних стратегічних альянсів в умовах трансформаційних змін та розвитку ринку даних. Основними методами, що були використані в ході дослідження є: метод аналізу та синтезу для виявлення особливосте сучасних міжнародних стратегічних альянсів, методи індукції та дедукції для визначення ключових умова цифрових трансформацій, особливостей сучасної цифрової економіки та векторів розвитку сучасного ринку даних, метод порівняння для визначення ключових характеристик міжнародних стратегічних альянсів в умовах сучасних трансформацій, експертний метод для визначення ключових факторів впливу цифрових трансформацій на розвиток міжнародних стратегічних альянсів, графічний метод ля представлення основних результатів дослідження. Основними результатами дослідження можливо вважати наступні: міжнародні стратегічні альянси можуть об'єднувати зусилля для захисту цих даних від кібератак та зловживань; міжнародні альянси можуть сприяти розробці та впровадженню загальноприйнятих стандартів у цій сфері; залучення різноманітних даних та експертів з різних країн може сприяти з'яві нових інновацій та розвитку нових технологій у сфері аналізу даних; міжнародні стратегічні альянси можуть сприяти розробці міжнародних стандартів та домовленостей щодо обміну даними; утворення стратегічних альянсів може бути спрямоване на зменшення такого впливу та забезпечення балансу сил. Таким чином, міжнародні стратегічні альянси в умовах цифрових трансформацій та розвитку ринку даних відіграють важливу роль у забезпеченні спільної безпеки, інновацій та розвитку, а також в управлінні ризиками та вирішенні регуляторних питань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Гаврилов, Андрій. "АНАЛІЗ РИЗИКІВ, ЩО ВИНИКАЮТЬ У ПРОЦЕСІ БУДІВНИЦТВА". Public management 17, № 2 (2019): 57–65. http://dx.doi.org/10.32689/2617-2224-2019-17-2-57-65.

Full text
Abstract:
Проаналізовано ризики, що виникають у процесі реалізації інвестиційно-будівельних проектів. Розглянуто сутність поняття ризику, ідентифіковані джерела ризиків, здійснено класифікацію ризиків за сфе- рою виникнення (ризики до завершення будівництва, ризики після завер- шення будівництва). Представлено методи аналізу ризиків, що виникають у процесі реалізації інвестиційно-будівельних проектів: метод аналогій, метод статистичного аналізу, метод аналізу чутливості, експертний метод, метод діаграм, нормативний метод.
 Визначено основні наслідки реалізації ризиків та заходи щодо їх мінімі- зації. Встановлено, що принципове значення має об’єктивний та неупере- джений аналіз ситуації, що склалася на інвестиційно-будівельному ринку в контексті загального стану у відповідному регіоні та в країні загалом. Вияв- лено необхідність своєчасної ідентифікації ризиків, які виникають під час реалізації проектів та визначено їх вплив на економічну та експлуатаційну складові будівництва. Розглянуто основні механізми управління ризиками, що представлені циклічними етапами, які тривають від початку і до момен- ту завершення проекту: виявлення і визначення ризику; розроблення кро- ків для зниження виявлених ризиків; впровадження розробленого плану в проект; проведення аналізу впровадження нагляду за реалізацією проекту. Використання представлених методів ідентинтифікації ризиків сприятиме підвищенню ефективності реалізації інвестиційно-будівельних проектів та зменшенню реальних витрат на реалізацію проектів, передбачених кошто- рисною документацією шляхом визначення можливих ризиків, їх ідентифі- кації та подальшому справедливому розподілі ідентифікованих ризиків між учасниками інвестиційно-будівельних проектів.
 У більш детальних дослідженнях пріоритетним є питання розроблення методології управління ризиками під час реалізації інвестиційно-будівель- них проектів та запровадження матричного підходу до розподілу ризиків між учасниками реалізації проектів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Кочубей, Олена. "ПЕРЕДУМОВИ ПРОЕКТУВАННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ СИСТЕМИ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ХІМІЇ ДО ВИКОРИСТАННЯ WEB-ТЕХНОЛОГІЙ У ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ". Modern Information Technologies and Innovation Methodologies of Education in Professional Training Methodology Theory Experience Problems 68 (26 липня 2023): 106–14. http://dx.doi.org/10.31652/2412-1142-2023-68-106-114.

Full text
Abstract:
У статті розкрито передумови проектування педагогічної системи підготовки майбутніх учителів хімії до використання web-технологій у професійній діяльності, в основу якої покладено соціально-дидактичні передумови та концептуальні положення. За результатами проведених експертних досліджень встановлено три рівні підготовки майбутніх учителів до використання webтехнологій (перший мінімально необхідний рівень, другий (евристичний) рівень, третій (творчий) рівень підготовки). Розкрито принципи, які покладено в основу відбору змісту підготовки майбутніх учителів хімії до використання web-технологій навчання учнів. Сформульовані критерії відбору змісту інформаційної складової при розробці програми підготовки майбутніх учителів хімії закладів загальної середньої освіти до застосування у професійній діяльності web-технологій. Застосовано експертний метод для відбору змісту навчальної інформації, оскільки цей метод в умовах неповноти інформації про об᾿єкт, що досліджується, забезпечує найбільш валідні результати. Використано педагогічні та андрагогічні технології у поєднанні з web-технологією навчання хімії для підготовки майбутніх учителів за розробленою програмою. Встановлено, що ефективність застосування webтехнологій під час підготовки майбутніх учителів значно підвищується, якщо їх використання здійснюється не епізодично, а систематично протягом усього періоду навчання. Проведено дослідження на основі інформального навчання. Встановлено вимоги щодо рівня готовності майбутнього вчителя використовувати web-технології навчання хімії. Доведено ефективність підготовки майбутніх учителів до використання web-технологій за низкою критеріїв (за середнім балом, за якістю знань, за кількістю відмінних оцінок).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Драгунова, Віра. "ПРОЦЕДУРА ЕКСПЕРТНОГО ОЦІНЮВАННЯ СИСТЕМИ ПРОЄКТУВАННЯ КОНСАЛТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ЗАКЛАДІ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ". Природнича освіта та наука, № 6 (30 грудня 2024): 13–20. https://doi.org/10.32782/nser/2024-6.02.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено дослідженню процедури експертного оцінювання системи проєктування консалтингової діяльності в закладі вищої освіти в умовах невизначеності. У статті здійснено аналіз практичних основ проведення процедури експертного оцінювання системи проєктування консалтингової діяльності. Відповідно, сутність методу експертних оцінок полягає у тому, що це процедура отримання оцінки проблеми на основі думки експертів з метою прийняття рішення. Даний метод застосовують для отримання кількісних оцінок якісних характеристик і властивостей. Суб’єктами методу є: групи дослідників, кожен з яких відповідає індивідуально в письмовій формі; організаційна група, яка узагальнює думки експертів. Наскрізним принципом методу визначено незалежне оцінювання експертів, які не знають один одного. У статті наведено результати розрахунків професійної компетентності експертів та отримані показники. У ході аналізу проведення експертного оцінювання нами використані певні методи в роботі робочої та експертної груп, а саме: метод сценаріїв, метод мозкового штурму, анкетування, метод комісій, метод Дельфі. Здійснюючи успішну імплементацію процесу оцінювання основоположної системи проєктування консалтингової діяльності в закладі вищої освіти в умовах невизначеності, ми додатково використовували й інші методи залучення експертів, а саме: метод фокус-груп, SWOT-аналіз та метод оцінки на рівні користувача, що реалізується засобом анкетування та веденням випадку підготовленими фахівцями Для забезпечення процесу обробки отриманих даних нами використано технологію кваліметричного підходу та індексну оцінку. У ході дослідження нами обрано і розглянуто покрокову організацію експертизи, алгоритм залучення експертів та обчислення якості їх суджень, що сприятиме отриманню об’єктивної інформації. У статті визначено перспективи подальших досліджень, які полягають у практичному застосуванні результатів експертного оцінювання системи проєктування консалтингової діяльності в закладі вищої освіти в умовах невизначеності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

О. М. Шрамко, О. М. Шрамко. "ОСОБЛИВОСТІ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ У СФЕРІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ". Криміналістичний вісник 33, № 1 (2021): 63–71. http://dx.doi.org/10.37025/1992-4437/2020-33-1-63.

Full text
Abstract:
Мета статті – обґрунтувати особливості та проаналізувати можливості судової експертизи у сфері інтелектуальної власності під час досудового розслідування. Методологія. Достовірність отриманих результатів і висновків забезпечено використанням методу узагальнення – для формування результатів дослідження наукових джерел інформації про об’єкти права інтелектуальної власності, основні завдання та предмет судової експертизи у сфері інтелектуальної власності та виокремлення актуальних видів експертних досліджень; статистичних методів та методу аналізу, щоб проаналізувати експертну практику у сфері інтелектуальної власності та визначити перелік запитань, які вирішують під час проведення всіх експертних досліджень, притаманних цьому виду експертиз. Наукова новизна. За результатами узагальнення експертної практики сформовано перелік запитань, вирішуваних під час проведення основних видів експертних досліджень у межах судової експертизи у сфері інтелектуальної власності. Висновки. Проаналізовано можливості судової експертизи як однієї з найефективніших форм застосування спеціальних знань, окреслено завдання судового експерта під час дослідження об’єктів права інтелектуальної власності, які формують і ставлять для вирішення судової експертизи, зважаючи на необхідність установлення певних об’єктивних даних, що мають практичне значення для з’ясування істини у справі. Наголошено, що розслідування правопорушень у сфері інтелектуальної власності потребує використання спеціальних знань різних галузей науки і техніки, а відповідно – обов’язкового залучення компетентних, обізнаних осіб (спеціалістів, судових експертів) для отримання професійних консультацій, участі в окремих слідчих діях, дослідження різноманітних об’єктів права інтелектуальної власності в межах судової експертизи – порівняно нового напряму застосування спеціальних знань, що на відміну від інших видів судових експертиз дає змогу встановити фактичні дані про властивості, ознаки, закономірності створення та використання об’єктів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Юдіна, Ірина. "КЛАСИФІКАЦІЯ ВИСНОВКІВ ЕКСПЕРТА ТА ЇХ ДОКАЗОВЕ ЗНАЧЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ". Scientific works of National Aviation University. Series: Law Journal "Air and Space Law" 2, № 71 (2024): 114–20. http://dx.doi.org/10.18372/2307-9061.71.18798.

Full text
Abstract:
Метою статті є аналіз класифікації висновків експерта та з’ясувати їх доказове значення в адміністративному судочинстві. Методи дослідження: застосовано діалектичний метод пізнання, за допомогою якого здійснено загальнотеоретичне дослідження класифікації висновків експерта, порівняльно-правовий метод для аналізу підходів науковців до доказового значення ймовірних висновків та висновків про неможливість вирішення питання, порівняльно-правовий та формально-юридичний методи для аналізу норм законодавства, а також методи систематизації та узагальнення. Результати: проаналізовано підстави класифікації висновків експерта. Автор розмежував правову природу висновку про неможливість вирішення питання та повідомлення про неможливість проведення судової експертизи, а також запропонована додаткова підстава для класифікації висновків експерта за суб’єктним складом, відповідно до якої висновки експерта поділяються на індивідуальний висновок експерта та на колегіальний висновок експерта. Однак індивідуальний висновок експерта на думку автора, може також бути комплексним за умови, що в рамках однієї судової експертизи різнопрофільні експертні дослідження проводяться одним експертом у суміжних експертних спеціальностях, як наприклад, технічна експертиза документів та почеркознавча експертиза. Зазначена позиція відповідає реаліям сучасної експертної практики, але повністю прийняти її можливо буде тільки після законодавчого закріплення. Обговорення: категоричні висновки експерта мають безумовне доказове значення, а ймовірні висновки експерта можуть розглядатися як повноцінний доказ лише в сукупності з іншими доказами в адміністративній справі за умови, що такі висновки не суперечать іншим доказам.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Загорка, Олексій, Сергій Поліщук, Ірина Загорка та Наталія Фреган. "Методичні положення обґрунтування складу організаційних структур". Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони 49, № 1 (2024): 5–15. http://dx.doi.org/10.33099/2311-7249/2024-49-1-5-15.

Full text
Abstract:
Під час створення або розвитку організації ключовим аспектом є визначення її потрібного складу, тобто сукупності елементів, здатних виконати визначені завдання з максимальною ефективністю за раціонального використання ресурсів. Проте функціонування організації здійснюється в умовах невизначеності. Це ускладнює обґрунтування складу її організаційної структури. Метою статті є розроблення методичних положень обґрунтування складу організаційної структури окресленого типу на основі принципів системного аналізу для виконання завдань за призначенням. Під час проведення дослідження застосовано: метод безпосереднього оцінювання – для визначення експертами ступеня взаємозв’язку згрупованих за визначеними ознаками завдань під час визначення необхідних типів підрозділів (елементів) організаційної структури; метод аналізу ієрархій – для оцінювання важливості завдань, які повинні виконуватися організацією; метод планування експерименту – для формування варіантів складу підрозділів-виконавців завдань; експертний метод ранжирування – для оцінювання важливості показників, що характеризують створення і функціонування організації; метод таксономії – для визначення раціонального варіанта складу організаційної структури. Застосування зазначених методів дало змогу забезпечити визначення складу організаційної структури відповідно до цілей діяльності організації та завдань, що мають виконуватися для їх досягнення, а також необхідних типів підрозділів (елементів) організаційної структури із врахуванням ступеня взаємозв’язку згрупованих завдань. Науковою новизною розроблених методичних положень є сумісне застосування методів планування експериментів і таксономії, що дає можливість визначити збалансований склад підрозділів за ефективністю і вартістю для виконання завдань організації. Особливістю розроблених методичних положень є комплексне застосування вказаних вище методів, що дасть змогу досягнути поставлену мету, яка визначає теоретичну значущість розроблених методичних положень. Розроблені у статті методичні положення можуть використовуватися органами державного і військового управління для обґрунтування збалансованого складу організаційних структур, що створюються або удосконалюються, за ефективністю і часом виконання завдань підрозділами та витратами на їх створення і застосування. Це визначає практичну значущість розроблених методичних положень. Застосування означених положень показано на прикладі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Манько, Марина Олександрівна, та Юрій Васильович Триус. "Створення web-орієнтованої експертної системи для розв’язування задач оптимізації". New computer technology 13 (25 грудня 2015): 295–99. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v13i0.918.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є створення web-орієнтованої експертної системи з методів оптимізації на основі принципів хмарних технологій. Завданням дослідження є проектування та розробка експертної системи на основі продукційної моделі подання знань про предметну область. Об’єктом дослідження є web-орієнтована експертна система. Предметом дослідження є задачі і методи оптимізації. У дослідженні використано методи математичного моделювання і комп’ютерного експерименту. Результатом дослідження є база знань на основі правил продукції про задачі та методи оптимізації, а також розроблена на її основі web-орієнтована експертна система для розв’язування задач оптимізації. Експертна система створюється з метою використання у навчальному процесі ВНЗ при підготовці математиків і прикладних математиків, фахівців з інформаційних технологій і економічних кібернетиків. Основні висновки і рекомендації. Web-орієнтована експертна система створюється з метою використання у навчальному процесі ВНЗ при підготовці фахівців з математики, прикладної математики, інформаційних технологій, економічної кібернетики. У перспективі планується розробка програмних модулів для розв’язування деяких класів задач оптимізації безпосередньо на сайті експертної системи, що надасть можливість використовувати її для вирішення реальних завдань зі сфери малого та середнього бізнесу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Проніна, Ольга, та Артур Ховалець. "ПРОФОРІЄНТАЦІЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ЕКСПЕРТНОГО СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ". Наука та виробництво, № 23 (1 січня 2021): 305–11. https://doi.org/10.31498/2522-9990232020241178.

Full text
Abstract:
У статті розглядається проблема профорієнтаційної самовизначеності при виборі майбутньої професії. Метою даної статті є побудова експертної системи для перевірки спрямованості майбутньої професії випускників шкіл. Представлені варіанти вирішення питання визначення майбутньої професії у вигляді аналіз літературних джерел. Оскільки завдання вибору професії не можливо задати в числовій формі та цілі дослідження не можна виразити в точно певній цільовій функції, та не існує алгоритмічного рішення то доцільним є використання побудови системи у вигляді експертної системи. Як для предметної галузі що не є формалізованою. В експертну систему було закладено експертні знання, що застосовуються при тестуванні на профорієнтацію в методиці професора Климова. При цьому було модифіковано процес розрахунку процентного співвідношення визначення напрямку підготовки. Було описано основні критерії, що лягли в основу розподілу навичок людини при виборі професії, що дозволяє визначити рівень мотивації людини до різних видів діяльності. Розроблено експертну систему у вигляді веб-сервісу та наведено її інтерфейс та опис розрахунку процентного співвідношення до категорії майбутнього напрямку підготовки. Було проведено дослідження, яке показало, що співпадіння вибору студентів, що вже мають досвід роботи зі своєї спеціальністю та процент визначення спеціальності експертною системою полягає в одних діапазонах. Результати роботи експертної системи є адекватними. Система може бути корисною при тестуванні випускників шкіл, для більш точного визначення напрямку своєї майбутньої професії та у разі зміни професії для дорослих.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

КОТЛУБАЙ, Вячеслав, Євгенія РЕДІНА та Іван ПРИМАЧЕНКО. "СТРАТЕГІЧНІ ПРІОРИТЕТИ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ ІННОВАЦІЙНОЇ СКЛАДОВОЇ СУЧАСНОГО БІЗНЕСУ". REVIEW OF TRANSPORT ECONOMICS AND MANAGEMENT, № 5 (21) (17 червня 2021): 36–44. http://dx.doi.org/10.15802/rtem2021/232860.

Full text
Abstract:
Мета. Сформулювати основні стратегічні пріоритети, що обумовлюють управління розвитком вітчизняного бізнесу на інноваційних засадах. Методика. Для здійснення дослідження авторами задіяно загальнонаукові та спеціальні принципи, прийоми та методи наукового пізнання у сфері управління інноваційною діяльністю: динамічний та семантичний аналіз, компаративний аналіз та метод систематизації; метод групування, аналізування і синтезу, абстрактно-логічний та експертний методи. Результати. Сучасний етап розвитку інноваційної складової вітчизняного бізнесу характеризуєтеся повільними та іноді негативними темпами. Показано, що відсутність дієвої політики уряду на протязі останніх 10-15 років призвели до того, що вітчизняний бізнес вимушений самостійно вирішувати питання фінансування розвитку та впровадження інновацій. Доведено, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України розпорядження про план заходів щодо реалізації стратегії розвитку сфери інноваційної діяльності на 2020-2022 роки, а також відсутність відповідних державних коштів для реалізації встановлених Стратегією завдань, унеможливлює її виконання. Обґрунтовано, що ефективне впровадження інновацій у сучасному бізнесі неможливе без активної підтримки органів державної влади, що, у свою чергу, неможливо за відсутності чітко визначеної моделі інноваційного розвитку національної економіки та заходів державної політики. Сформульовано основні стратегічні пріоритети, що обумовлюють управління розвитком вітчизняного бізнесу на інноваційних засадах на мікро- та макрорівнях. Наукова новизна. Сформульовано стратегічні пріоритети управління розвитком інноваційної складової сучасного бізнесу на макро- та мікрорівнях. Практична значимість. Запропоновані стратегічні пріоритети можуть бути використані як на мікрорівні тобто безпосередньо для підвищення рівня конкурентоспроможності підприємств за рахунок впровадження інноваційних складових, так і на макрорівні – під час розробки програмних та законодавчих документів, що стосуються розвитку вітчизняного бізнесу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Лукова-Чуйко, Наталія, та Тетяна Лаптєва. "УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДУ ВИЯВЛЕННЯ НЕПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА ОСНОВІ МЕТОДУ ЕКСПЕРТНОЇ ОЦІНКИ "ДЕЛЬФІ"". Science-based technologies 55, № 3 (2022): 193–99. http://dx.doi.org/10.18372/2310-5461.55.16901.

Full text
Abstract:
Метод експертних оцінок — це прадавній науковий метод, який дозволяє отримати об’єктивну оцінку на основі певної сукупності індивідуальних думок експертів. Слово «експерт» (expertus) у перекладі з латинської мови означає «досвідчений», що, в свою чергу, походить від слова «experire» — досліджувати. Експерт — це особа (спеціаліст), якому довірено висловити думку про якийсь суперечливий чи складний випадок, оскільки людство у складних ситуаціях завжди намагалося врахувати думку висококваліфікованих спеціалістів у різних сферах життєдіяльності. . За допомогою популяційних методів успішно розв’язуються складні оптимізаційні завдання, наприклад, завдання автоматизованого проектування, синтезу складних хімічних сполук, оптимального управління динамічними системами тощо. У статті удосконалено метод виявлення неправдивої інформації на основі методу експертної оцінки. Базовим методом для удосконалення, був обраний метод експертних оцінок Дельфі. Тому , що він має безсумнівні переваги в порівнянні з методами, заснованими на звичайній статистичній обробці результатів індивідуальних опитувань. На відміну від існуючого підходу, удосконалений метод дозволяє проводити відбір експертів, а не корегувати відповіді експертів з метою отримання необхідного результату. Особливістю є те що відбір експертів робиться за рахунок осереднення оцінок для кожного експерта. Саме самооцінки експерта та оцінки того ж самого експерта робочою групою. Це дозволяє зменшити похибку реальної оцінки експерта. Можливість встановлювати інтервал довіри до оцінки неправої інформації дозволять отримати результати які задовольняють завданню виявлення неправдивої інформації з належною точністю. Але це спонукає до вирішення завдання оптимізації критеріїв оцінки та часу вирішення встанов[1]леного завдання. Тому напрямком подальших досліджень є завдання оптимізації критеріїв оцінки. Наукова новизна полягає в обґрунтуванні та оцінюванні порівняльної важливості факторів, що обмежують призначення кожного окремого експерта для виявлення неправдивої інформації за допомогою методу групової експертної оцінки
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

ДУДАРЄВ, І. М., та О. В. КУЗЬМІН. "СТРАТЕГІЇ УДОСКОНАЛЕННЯ МАЙОНЕЗНОГО СОУСУ". Товарознавчий вісник 2, № 15 (2022): 5–21. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2022-16-1.

Full text
Abstract:
Мета статті – на основі експертного оцінювання та SWOT-аналізу сформувати стратегій удосконалення майонезного соусу з вівсяним молоком у напрямі зниження його калорійності та збагачення корисними речовинами, зокрема шляхом використання сировини рослинного походження, а також напрацювання стратегій виведення продукту на ринок.
 Методика. Під час проведення досліджень використовувалися експертний метод, методи кваліметрії та метод SWOT-аналізу, а також статистичні методи оброблення експериментальних даних.
 Результати. Майонези промислового виробництва мають високий вміст жиру, смакові та інші добавки, які є небажаними для організму людини. Тому для виробників соусної продукції та дослідників актуальним є завдання, що передбачає розроблення продуктів із зниженим вмістом жиру та які збагачені різними нутрієнтами рослинного походження. Аналіз економічних, маркетингових, соціальних, технологічних та якісних факторів, що визначають затребуваність продукту на ринку соусів, дозволив сформувати стратегії удосконалення майонезного соусу з вівсяним молоком та виведення його на ринок. У рамках пріоритетних стратегій запропоновано замінити у соусі яйцепродукти квасолею, що дозволить зменшити вміст жиру у соусі, та використати в якості корисної добавки сублімований фруктовий, овочевий чи ягідний порошок або їх суміш, що дозволить збагатити продукт вітамінами та іншими корисними речовинами. Для успішного виведення удосконаленого продукту на ринок соусів пропонується інформувати заклади ресторанного господарства, магазини здорового харчування щодо продукту та проводити активну рекламну кампанія серед усіх верств населення.
 Практична значимість. Реалізація запропонованих стратегій дозволить отримати майонезний соус з низьким вмістом жиру та калорійністю, який міститиме корисні речовини для організму людини. Усі складові соусу мають рослинне погодження, тому він рекомендується для прихильників здорового харчування. Використання інноваційних інгредієнтів, що збагачують соус корисними макро- та мікроелементами, робить його затребуваним серед груп споживачів, що мають дефіцит цих елементів в організмі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Симонов, Д. І. "ПОШУК НАПРЯМІВ ОПТИМІЗАЦІЇ В ЛАНЦЮГАХ ПОСТАЧАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ НЕЧІТКИХ КОГНІТИВНИХ КАРТ". Математичне моделювання, № 1(48) (6 червня 2023): 32–39. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(48)2023.280068.

Full text
Abstract:
У статті були проаналізовані фундаментальні математичні методи побудови нечітких когнітивних карт. Запропоновано метод побудови нечітких когнітивних карт для математичного моделювання процесів постачання з метою оптимізації роботи ланцюгів постачання. Складна проблема моделювання та управління системами досліджується за рахунок деталізації динамічних характеристик її складових частин ланцюгів постачання з використанням методів системного аналізу. Нечіткі когнітивні карти використовують, у тому числі, в випадках, коли неможливо повністю виконати завдання, спираючись лише на досвід людини. 
 Розглянутий метод вимагає використання вагових коефіцієнтів, що характеризують взаємну залежність факторів впливу на стан системи. Для побудови точної моделі складної системи пропонується використовувати досвід групи експертів та кореляційний аналіз накопичених даних. Експерти визначають кількість і вид концептів, з яких складається структура нечіткої когнітивної карти та взаємозв’язки між її концептами (факторами впливу) та перетворюють ці знання у зважений граф, що імітує систему, яка досліджується.
 Розглянутий інструмент дозволяє виявляти силу впливу стохастичних факторів на стан системи постачання та надає інформацію для особи, яка приймає рішення, о найбільш пріоритетних напрямках для впровадження оптимізаційних змін. Використання запропонованого методу розширює можливості для оптимізаційних методів, в тому числі дозволяє використовувати багатокритеріальну оптимізацію в поєднанні з методами системного аналізу, експертних оцінок, нейронних та семантичних мереж. 
 Методи аналізу з використанням нечітких когнітивних карт забезпечують простоту побудови моделі системи, легкість інтерпретації, наочність причино-наслідкових зв’язків у процесах, що дозволяє знизити рівень вимог до користувача-аналітика. Перевагою методу є простота масштабування. 
 Корисність запропонованого методу доведена наведеним прикладом розв’язання задачі побудови нечіткої когнітивної карти та інтерпретації отриманих результатів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

ДУДАРЄВ, І. М., та Р. Ю. КУХАР. "ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ СОКОВМІСНИХ НАПОЇВ З ВІВСЯНИМ МОЛОКОМ". Товарознавчий вісник 1, № 16 (2023): 28–46. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2023-17-3.

Full text
Abstract:
Мета статті – розроблення рецептур безалкогольних соковмісних напоїв з вівсяним молоком та дослідження їх фізико-хімічних і органолептичних властивостей.
 Методика. Під час проведення досліджень використовувалися експертний метод, методи кваліметрії та визначення фізико-хімічних і органолептичних властивостей напоїв, а також статистичні методи оброблення експериментальних даних.
 Результати. Безалкогольні напої використовуються для збагачення раціону харчування різних категорій споживачів незамінними нутрієнтами, а також біологічно активними речовинами, що корисні для організму людини. Популярності серед різних категорій споживачів набувають соковмісні напої, оскільки вони містять корисні речовини, мають високі органолептичні властивості та меншу ціну порівняно з натуральними соками. В якості рецептурного компонента соковмісних напоїв запропоновано використовувати вівсяне молоко, що містить корисні макро- та мікроелементи, вітаміни. Розроблені модельні композиції соковмісних напоїв, що містять соки яблучний, апельсиновий, яблучно- вишневий, яблучно-чорносмородиновий та вівсяне молоко. Визначені органолептичні показники модельних композицій напоїв (зовнішній вигляд і консистенція, смак, запах, колір) та побудовані сенсорні профілограми. Експертне оцінювання вагомості органолептичних показників якості безалкогольних соковмісних напоїв з вівсяним молоком продемонструвало, що найбільш важливими органолептичними показниками є «смак» та «зовнішній вигляд і консистенція». Проведені обчислення комплексного показника якості модельних композицій напоїв дозволили визначити кращі композиції напоїв та обґрунтувати їх рецептури.
 Наукова новизна. Вперше визначені фізико-хімічні показники модельних композицій соковмісних напоїв з вівсяним молоком. Встановлено, що із збільшенням вмісту вівсяного молока відбувається зменшення густини напоїв та вмісту сухих речовин у них, а також збільшення рН напоїв. Оскільки для соковмісних напоїв з вівсяним молоком характерне утворення осаду, тому рекомендується перед вживанням їх збовтувати.
 Практична значимість. Розроблені рецептури безалкогольних соковмісних напоїв, що містять соки яблучний, апельсиновий, яблучно-вишневий, яблучно-чорносмородиновий та вівсяне молоко. Це дозволяє розширити асортимент безалкогольних напоїв. Запропоновані напої не містять штучних барвників і консервантів, мають високі органолептичні показники та рекомендуються для всіх верств населення як джерело макро- та мікроелементів і вітамінів. Напої можуть бути приготовлені як в домашніх умовах, так і в закладах ресторанного господарства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Дорофєєва, Тетяна. "Експертна оцінка потреби покращення управління фізичною культурою і спортом на місцевому рівні". Слобожанський науково-спортивний вісник 6, № 86 (2021): 20–25. http://dx.doi.org/10.15391/snsv.2021-6.003.

Full text
Abstract:
Мета: визначити експертну оцінку потреби покращення управління фізичною культурою і спортом на місцевому рівні, а саме в регіонах та територіальних громадах. Матеріал і методи: експертне опитування через анкетування у цифровому та заочному форматі. Для створення експертної групи були опитані науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти. Отримано 38 правильно оформлених анкет, які заповнили 38 науковців (докторів наук, професорів) зі спеціалізованих закладів вищої освіти та факультетів фізичного виховання. Результати: дана експертна оцінка твердженням, включеним до анкети, спрямованих на встановлення відношення провідних науковців до покращення управління фізичною культурою і спортом на місцевому рівні. За усіма наданими до оцінювання твердженнями експерти висловились на підтримку покращення рівня управління і використання для цього результатів наукових досліджень. В даному випадку рекомендовано застосування здобутків спортивної науки як важливого тригеру підвищення рівня управління розвитком спорту. Висновки: 97,4% (з них 81,6% повністю згодні і 15,4% тих, хто швидше згодні) експертів висловились, що рівень управління суттєво визначає стан розвитку спорту і якість фізкультурно-спортивних послуг на місцевому рівні. З твердженням, що існуючий рівень управління розвитком спорту на місцевому рівні недостатній, згодні 89,5% (50% і 39,5%) експертів. З тим, що існують значні можливості і резерви для покращення управління розвитком спорту на місцевому рівні, згодні 95,7% (65,8% і 28,9%) опитаних. 100% респондентів (84,2% і 15,8%) підтримують думку, що до покращення управління розвитком спорту на рівні регіонів і громад має долучитись спортивна наука. Усі фахівці, 100% (81,5% і 18,4%), вважають, що впровадження у практику якісних наукових розробок покращить управління спортом у регіонах. Отже, передбачення, що управління розвитком спорту на місцевому рівні вимагає суттєвих змін та якісного вдосконалення було підтверджено експертами у повній мірі. Ключові слова: експертна оцінка, управління, розвиток фізичної культури і спорту на місцевому рівні, використання результатів наукових досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Smirnova, T., О. Drieiev та O. Smirnov. "ЕКСПЕРТНА СИСТЕМА ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ВІДНОВЛЕННЯ ТА ЗМІЦНЕННЯ ПОВЕРХОНЬ ДЕТАЛЕЙ ТИПУ «ВАЛ» ЕЛЕКТРОДУГОВИМ НАПИЛЕННЯМ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, № 54 (2019): 149–54. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2019.2.149.

Full text
Abstract:
Предметом вивчення у статті є побудова експертної системи оптимізації процесу відновлення та зміцнення поверхонь деталей типу «ВАЛ» електродуговим напиленням. Метою роботи є побудова експертної системи оптимізації процесу відновлення та зміцнення поверхонь деталей типу «вал» електродуговим напиленням у вигляді хмарної рекомендаційної системи як сервісу (SaaS) з отримання поверхонь валів зі сталі 45 із заданими характеристиками на основі комбінації декількох технологічних процесів. Задачі: синтезувати абстрактний технологічний процес, визначити його властивості та методи переходу до конкретного технологічного процесу; сформулювати інформаційну модель технологічного процесу та методи її отримання; побудувати абстрактні експертні системи та їх складові для оптимізації процесу відновлення та зміцнення поверхонь деталей типу «вал» електродуговим напиленням. Результатами роботи є експертна система, яка включає у себе: базу знань, що містить дані експериментів, допустимі діапазони вхідних даних, список вхідних параметрів, список вихідних параметрів, методи та математичне забезпечення розрахунків витрат на процес; систему отримання вимог до результатів відновлення та критерій (або критерії) оптимізації; система пошуку екстремумів в багатовимірному просторі; систему перевірки на досягнення результату; систему виявлення “зацикленості” пошуку розв’язків, у випадках недосяжності поставлених вимог; систему введення неконтрольованих вхідних параметрів (в вказаній системі не використано, тому що устаткування має контрольоване середовище обробки); систему забезпечення інформаційного потоку між компонентами експертної системи з урахуванням синхронізації та взаємних блокувань. Висновки: наукова новизна полягає у сукупності синтезованого абстрактного технологічного процесу, визначення його властивостей та методів переходу до конкретного технологічного процесу; сформульованої інформаційної моделі технологічного процесу та методів її отримання, що дозволило побудувати абстрактні експертні системи та їх складові для оптимізації процесу відновлення та зміцнення поверхонь деталей типу «вал» електродуговим напиленням у вигляді хмарної рекомендаційної системи як сервісу (SaaS).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Мартинова, Олена, та Олександра Шевченко. "ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДУ ЕКСПЕРТНИХ ОЦІНОК В ЕКОНОМІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ". Молодий вчений, № 2 (90) (26 лютого 2021): 259–66. http://dx.doi.org/10.32839/2304-5809/2021-2-90-52.

Full text
Abstract:
Питання вдосконалення методів управління набувають дуже важливе значення. У зв’язку з цим все ширше використовуються експертні методи, під якими розуміють комплекс логічних і математико-статистичних методів і процедур, спрямованих на отримання від фахівців інформації, необхідної для підготовки та вибору раціональних рішень. У статті розглянуто теоретичні питання, сутність та особливості використання методу експертних оцінок. Представлено рекомендації щодо практичного використання методу експертних оцінок на різних прикладах. У статті узагальнено переваги та недоліки різних методів експертних опитувань: обговорення, колективна генерація ідей та закрите обговорення. Розглянуті аспекти застосування методів експертних оцінок в економічних дослідженнях дають можливість достатньо швидко оцінити ризики і прийняти оптімальні рішення в управлінні економічними процесами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Yemelyanov, Volodymyr, Ihor Kovalenko та Nadiia Honcharova. "Експертні оцінки у питаннях державного управління сферою вищої освіти". Public Administration and Regional Development, № 11 (31 березня 2021): 166–89. http://dx.doi.org/10.34132/pard2021.11.08.

Full text
Abstract:
У роботі розглядається використання експертних оцінок у вирішеннях питань державного управління сферою вищої освіти з метою прогнозування чисельності потенційних студентів, що є пріоритетним завданням розвитку як системи вищої освіти в цілому, так і окремого закладу вищої освіти (ЗВО).
 Метою роботи є розгляд технології експертного оцінювання факторів привабливості ЗВО, основаної на комплексному застосуванні ряду методів аналізу групових експертних оцінок з подальшим формування ранжувань факторів переваг абітурієнтів при вступі до університету.
 У статті розглядаються основні етапи і методи проведення експертизи й її важливість при прогнозуванні кількості абітурієнтів, які бажають вступити до конкретного університету. У рамках технології експертного оцінювання розглядаються такі методи аналізу групових експертних оцінок, як: метод середніх арифметичних рангів, метод медіани рангів і метод Кемені. Всі вони дають приблизну сходимість. 
 Розглянута інформаційна технологія може знайти своє місце в інформаційно-аналітичній системі «Абітурієнт» і мати позитивний вплив на роботу приймальної комісії в плані прогнозування переваг вступників до ЗВО.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Yemelyanov, Volodymyr, Ihor Kovalenko та Nadiia Honcharova. "Принципи та методи форсайт-досліджень у державному та публічному управлінні". Public Administration and Regional Development, № 12 (24 травня 2021): 408–32. http://dx.doi.org/10.34132/pard2021.12.05.

Full text
Abstract:
Метою роботи є огляд та систематизація ключових аспектів, принципів і методів проведення Форсайт-досліджень, які можуть бути використані в державному і публічному управлінні.
 У статті розглянуті базові принципи Форсайт-досліджень, виділені основні їх етапи. Форсайт-дослідження можуть відрізнятись за своїм рівнем в залежності від масштабу області дослідження і за часовим горизонтом в залежності від часового проміжку, на який робиться прогноз.
 Джерелами забезпечення досліджень науково-технічною інформацією можуть бути такі наукометричні бази, як Scopus, Orbit тощо. Для її аналізу використовують різні показники, як індекс цитування, індекс Хірша і т. д. 
 Базовою процедурою більшості Форсайт-проєктів є експертні панелі. Вони можуть відрізнятись способом формування експертної групи, методом збору експертної інформації та методами її обробки.
 Найчастіше використовуваними інструментами аналізу різних варіантів майбутнього є сценарний і багатокритеріальний аналіз. Для побудови сценаріїв майбутнього використовуються методи прогнозного графа, “дерева рішень”, метод когнітивного моделювання. Найбільш відомими методами багатокритеріального аналізу є МАІ і МАМ, метод Парето-оптимальних рішень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Панченко, Тетяна, Ірина Тузова, Олександр Тузов, Оксана Чумак та Валерій Стародуб. "Оцінка якості програмного засобу експертним методом". InterConf, № 42(189) (20 лютого 2024): 545–55. http://dx.doi.org/10.51582/interconf.19-20.02.2024.056.

Full text
Abstract:
Запропоновано метод розрахунку оцінки якості програмного засобу (ПЗ) експертним методом. Цей метод базується на обчисленні оцінок експертів за певним набором критеріїв, що максимально повно зображають якість ПЗ по різним параметрам. Для оцінювання якості програмного забезпечення було відібрано і проаналізовано десять показників якості для ПЗ, що найбільш всесторонньо характеризують програмний засіб із позицій адаптованості до галузі застосування і подальшого вдосконалення за побажанням клієнта. У оцінці даного ПЗ прийняли участь 8 експертів. Після проведення опитування експертів, були отримані оцінки для кожного показника якості та розраховане середнє значення якості ПЗ. Кількість користувачів програмного забезпечення із часом може змінюватися, також змінюватиметься оцінка від користувачів. Оскільки експерти із цієї групи можуть змінюватися і їх оцінка також змінюється то було вирішено назвати експертів із цієї групи – динамічні експерти. Розроблений метод враховує оцінки від експертів із динамічної групи в певний момент часу, наприклад, в момент випуску першої версії розроблюваного ПЗ і в момент випуску наступної версії ПЗ. Між цими двома часовими відмітками кінцеві користувачі можуть змінювати своє ставлення до якості ПЗ. Методики отримання експертних оцінок значень показників якості з метою методологічної єдності повинні грунтуватися на загальному методі оцінки якості, правилах вибору номенклатури показників якості та діючих методичних матеріалах по оцінці заданого показника якості оцінюваного ПЗ. Експертам пропонується дати рангову оцінку наперед визначеної кількості показників якості продукції. Рангова оцінка зводиться до позначення ступеня важливості кожного показника рангом. Узгодженість думок експертів відносно важливості кожної властивості оцінюють як коефіцієнт варіації думок експертів за кожним і-им показником якості. Чим більше значення коефіцієнту, тим менше узгодженість думок експертів відносно важливості i-гo показника. При коефіцієнті <10 % узгодженість думок експертів вважають високою, при коефіцієнті >35 % – низькою. Для оцінювання загальної узгодженості думок експертів визначають коефіцієнт конкордації. Узгодженість думок експертів буде тим краще, чим ближче коефіцієнт конкордації (W) до одиниці. Значення W=0 свідчить про повну байдужість або неузгодженість думок експертів. Останнім кроком оцінюють значення кожного одиничного показника якості з урахуванням його коефіцієнта значущості та загальне середнє значення якості ПЗ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Prokopiv, М. М., та G. O. Slabkiy. "НАПРЯМИ І ФОРМИ ДІЯЛЬНОСТІ СИСТЕМИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я В БОРОТЬБІ ІЗ ЦЕРЕБРОВАСКУЛЯРНИМИ ХВОРОБАМИ У МЕГАПОЛІСІ". Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України, № 3 (21 грудня 2020): 5–9. http://dx.doi.org/10.11603/1681-2786.2020.3.11613.

Full text
Abstract:
Мета: розробити та представити напрями і форми діяльності системи громадського здоров’я в боротьбі із цереброваскулярними хворобами у мегаполісі.
 Матеріали і методи. При виконанні роботи використано такі методи: бібліосемантичний, структурно-логічного аналізу, описового моделювання. Використовуючи метод експертних оцінок, встановлено напрями діяльності служби громадського здоров’я в боротьбі із цереброваскулярними хворобами. Експертами виступили 25 кваліфікованих спеціалістів. Методичною базою дослідження став системний підхід.
 Результати. Експертним шляхом встановлено напрями і форми діяльності системи громадського здоров’я в боротьбі із цереброваскулярними хворобами. Найвищу оцінку експертів отримала інформаційно-просвітницька комплексна робота з питань профілактики та наслідків цереброваскулярних хвороб та мозкових інсультів на рівні громади, організованих колективів і сімей, а найнижчий рівень оцінки отримала індивідуальна інформаційно-просвітницька робота. Експерти підтримали необхідність епідеміологічного нагляду за ризиками розвитку цереброваскулярних хвороб та мозкових інсультів, адвокації з формування здоров’язбережувального профілю міста, комунікацій та соціальної мобілізації в інтересах збереження та зміцнення здоров’я населення міста. Отримані результати стали основою для розробки моделі інформаційно-комунікативної роботи системи громадського здоров’я з боротьби із цереброваскулярними хворобами.
 Висновки. Використання запропонованих напрямів і форм діяльності системи громадського здоров’я в боротьбі із цереброваскулярними хворобами у мегаполісі дозволить знизити темпи захворюваності та смертності населення внаслідок цереброваскулярних хвороб та мозкових інсультів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Аносов, Ігор, та Володимир Солянік. "АНАЛІЗ ТА ПРОФІЛАКТИКА ЕКСПЕРТНИХ ПОМИЛОК, ВИНИКАЮЧИХ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ТРАСОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ МЕХАНІЧНОГО ПОШКОДЖЕННЯ ОДЯГУ". Молодий вчений, № 11 (99) (30 листопада 2021): 289–95. http://dx.doi.org/10.32839/2304-5809/2021-11-99-64.

Full text
Abstract:
За визначенням Р.С. Белкина, експертна помилка це судження експерта або його дія, яка не відповідає об’єктивній дійсності, що не призводить до мети експертного дослідження, що є результатом сумлінної помилки [1]. У зв’язку з цим важливою задачею експертних підрозділів є повний та всебічний аналіз зібраних та наданих на дослідження речових доказів. У найзагальнішому плані метою трасологічного дослідження, механічного пошкодження одягу, як і будь-яких інших криміналістичних досліджень, являється встановлення доказової бази або фактичних даних події, які мають доказове значення. У зв’язку з цим отримати вищезазначену інформацію можливо шляхом вивчення матеріальних об'єктів із застосуванням спеціальних знань та методів, у галузі трасологічного дослідження. Спеціальні пізнання експертів порою допомагають слідству та суду у винесенні об’єктивних та неупереджених рішень. В даній статті розглянуті недоліки при складанні судово-трасологічних висновків експерта, зокрема при дослідженні пошкоджених деталей одягу. Одяг, як об’єкт трасологічного дослідження, несе на своїй поверхні дуже важливу інформацію, оскільки є первинним джерелом дії ушкоджуючих фактів. Чітке розмежування помилок, має сприяти повному та обґрунтованому дослідженню, а вірно підібрані профілактичні дії унеможливлюють їх подальше виникнення. В експертній практиці останнім часом поширюється дослідження пошкоджених деталей одягу і тому необхідно звернуту увагу на експертні помилки, які можуть бути допущені експертом під час проведення даного виду дослідження.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Дударєв, І. М. "АЛГОРИТМ ОЦІНЮВАННЯ ПРИДАТНОСТІ РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ ПЕРЕРОБЛЕННЯ ЗА ПЕВНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ". СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ МАШИНИ, № 48 (31 жовтня 2022): 100–109. http://dx.doi.org/10.36910/acm.vi48.888.

Full text
Abstract:
Для того, щоб отримати кінцевий продукт з необхідними показниками потрібно провести перероблення сировини за певною технологією. Перероблення рослинної сировини за певною технологією та одержання високоякісної продукції можливе лише у випадку, якщо початкові якісні показники сировини відповідають технологічним вимогам. Це ж стосується можливості застосування технологій збирання сільськогосподарських культур, зокрема луб’яних, але у цьому випадку необхідно враховувати стан стеблостою при вибиранні технології збирання. Розроблено універсальний алгоритм оцінювання придатності рослинної сировини для перероблення за певною технологією або стану стеблостою сільськогосподарських культур, зокрема луб’яних, для збирання за певною технологією. Алгоритм містить етапи: вибирання технології переробляння сировини; визначення показників, які характеризують придатність сировини до перероблення за вибраною технологією; проведення експертного оцінювання вагомості вибраних показників та обчислення їх коефіцієнтів вагомості; встановлення базових (рекомендованих) значень показників, що дозволяють застосовувати вибрану технологію; визначення абсолютних (фактичних) значень показників; обчислення значень відносних показників; обчислення значення комплексного показника якості сировини; аналізування результатів оцінювання показників; за результатами оцінювання прийняття рішення щодо можливості застосування вибраної технології; застосування вибраної технології або вибирання іншої. Для оцінювання вагомості показників стану стеблостою льону-довгунця та якості лляної трести з льону-довгунця, а також обчислення їх коефіцієнтів вагомості використовували експертний метод. Розроблений алгоритм було апробовано на прикладах стеблостою льону-довгунця та лляної трести. Цей алгоритм можна застосовувати для будь-якої рослинної сировини з метою визначення її придатності до перероблення за певною технологією.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Лавров, Євген Анатолійович, та Віктор Корнелійович Ободяк. "Підхід до вибору технології дистанційного навчання". Theory and methods of learning fundamental disciplines in high school 1 (3 квітня 2014): 206–8. http://dx.doi.org/10.55056/fund.v1i1.434.

Full text
Abstract:
Вибір типу дистанційного навчання пропонується розглядати як оптимізаційну задачу з використанням системи економічних, педагогічних, ергономічних та інженерно-психологічних показників [1, 2]. До економічних показників системи навчання можна віднести такі витрати на навчання:а) в навчальному закладі, в тому числі:капітальні затрати на створення умов навчання;поточні витрати на підтримання приміщень і прилеглої території в потрібному стані;оплата викладачів і допоміжного персоналу;оплата розробки навчальних дисциплін;телекомунікаційні витрати.б) безпосередні затрати студента (учня, курсанта), в тому числі:оплата навчання;оплата проживання;транспортні витрати;оплата на придбання навчальних засобів;оплата поточних витрат на підтримання навчальних засобів в робочому стані;витрати на підтримання здоров’я в належному стані.Інженерно-психологічні показники характеризують процес навчання, сприйняття та засвоєння необхідної інформації і вироблення потрібних навичок, в тому числі:напруженість;логічна складність;період безперервної роботи.Ергономічні показники характеризують комфортність процесу навчання, в тому числі:антропометричний;гігієнічний;фізіологічний.Велика номенклатура показників системи навчання визначається необхідністю якомога більшої інформативності при виборі типу дистанційного навчання, поскільки навчальне середовище має надзвичайно складну структуру. Така велика кількість і різноплановість показників вимагають використання різних методів при оцінці того чи іншого показника ефективності. Наприклад, для групи показників “Здоров’я” необхідно враховувати не тільки безпосередні витрати на лікування під час навчання, а також шкідливий вплив інформаційних технологій на здоров’я людини [3]. Навіть для антропометричного показника, який, на перший погляд, потрібно оцінювати за допомогою тільки інструментального методу, зробити це дуже важко в зв’язку з великою розбіжністю в обладнанні навчальних місць в різних аудиторіях, не кажучи вже про домашні умови. Якість процесу навчання характеризується наступними показниками ефективності:рівень успішності по дисципліні, яка вивчається;рівень успішності по дисциплінам, які базуються на оцінюваній дисципліні;вміння застосовувати набуті знання в практичній діяльності.Серед факторів впливу, в першу чергу, можна виділити наступні:базова підготовка студента;вміння працювати самостійно (готовність до прийняття рішень);оперативне мислення;наявність мотивації до навчання;пам’ять.Показники системи навчання, якість навчання і фактори впливу можна оцінювати або одним з трьох методів, або їх комбінацією [1]:інструментальний метод, при якому значення показника визначається безпосередньо з допомогою вимірювальних засобів;аналітичний метод, при якому значення показника визначається з допомогою математичних операцій над сукупністю вихідних значень;експертний метод, при якому значення показника визначається на основі професіонально-суб'єктивних оцінок експертів.Оцінка економічних, ергономічних та інженерно-психологічних показників може бути здійснена з використанням відомих аналітичних та експертно-аналітичних методів. Однією з найбільших проблем є прогнозування якості процесу навчання в залежності від факторів, які на цю якість навчання впливають. Оцінити ці фактори на етапі проектування надзвичайно важко. Тому пропонується використання функціонально-структурної теорії ерготехнічних систем [1], яка використовує процесний підхід до навчання. При використанні цієї теорії процес навчання буде моделюватись сукупністю навчальних та контрольних процедур, кожна з яких буде оцінюватись по впливу на ефективність навчання.Таким чином, при виборі типу дистанційного навчання пропонується підхід, що полягає в генерації, оцінюванні та вибору варіантів навчального процесу згідно з обраними критеріями.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Шульга, Володимир, Олександр Корченко, Олег Заріцький, Ірина Лозова та Євгеній Педченко. "МЕТОД ОЦІНЮВАННЯ НЕГАТИВНИХ НАСЛІДКІВ ВІД ПОРУШЕННЯ КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ". Ukrainian Information Security Research Journal 25, № 4 (2023): 254–68. http://dx.doi.org/10.18372/2410-7840.25.18232.

Full text
Abstract:
Розробка ефективного методу оцінювання негативних наслідків від порушення конфіденційності персональних даних (ПД) допомагає компаніям ефективніше управляти ризиками та захищати фінансову і репутаційну стійкість. GDPR передбачає можливість накладення значних штрафів у разі порушення правил захисту даних. Метод дозволить бізнесу оцінювати потенційні фінансові наслідки від витоку даних та реалізувати певні превентивні заходи для убезпечення від можливих штрафів. Таким чином така розробка допоможе організаціям ефективно впроваджувати вимоги GDPR, забезпечуючи високий рівень захисту даних та відповідного управління ризиками. Метою роботи є розробка методу оцінювання негативних наслідків від порушення конфіденційності ПД у разі порушення вимог, що встановлені Регламентом GDPR. Метод оцінювання відповідно до положень Регламенту GDPR, який за рахунок етапів: ідентифікації об’єкта оцінювання (надання інформації про підприємство), визначення рівня порушення, формування первинної експертної інформації та фіналізованої процедури обробки експертних даних, що здійснюють аналітичне перетворення множин вхідних даних розробленої кортежної моделі інтегрованого представлення параметрів, значень величин, що відображають судження експертів, розроблених нових правил оцінювання, розсіювання балів та визначеної множини рекомендацій дозволяє визначати величину максимального та фактичного збитків для організації у разі порушення конфіденційності ПД та надавати рекомендації щодо вибору політики безпеки ПД і послуг безпеки відповідно до функціонального профілю захищеності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

ТАРАЙМОВИЧ, І. В., С. Г. ПАНАСЮК та О. О. ШЕВЧУК. "ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА КРАФТОВИХ ЦУКЕРОК З ОЗДОРОВЧИМИ ВЛАСТИВОСТЯМИ ІЗ ПЛОДІВ КАЛИНИ ЗВИЧАЙНОЇ". Товарознавчий вісник 1, № 16 (2023): 85–97. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2310-5283-2023-17-7.

Full text
Abstract:
Мета статті – розробити напрям розширення асортименту та підвищення функціональних властивостей крафтових цукерок на основі плодів калини звичайної та провести оцінювання отриманої продукції.
 Методика. В процесі проведень дослідження використовувалися експертний метод оцінювання органолептичних показників, профільний метод наочного відтворення отриманих результатів, а також методи статистичного оброблення експериментальних даних.
 Результати. Як промислові, так й крафтові виробники плодово-ягідних продуктів прагнуть до застосування маловідходних технологій перероблення та максимального збереження у готовому продукті біологічно активних речовин. Харчовою промисловістю недостатньо повно використовуються плоди та ягоди нетрадиційних культур, у тому числі й калини звичайної, через специфічний смак та аромат. Тому наявний у роздрібній торговій мережі асортимент продуктів з плодів калини не завжди користується увагою споживачів. Створення продуктів нового покоління (функціональних) передбачає: модернізацію технологічних операцій щодо запобігання окисленню інгредієнтів та готового продукту киснем повітря, втрат вітамінів та інших БАВ, покращення споживчої цінності. При цьому особливий акцент робиться на правильний підбір інгредієнтів, температури, часу термічного оброблення, виходячи із структурних особливостей сировини, а також її біохімічних показників.
 Розробка нового асортименту та технологій виробництва функціональних продуктів харчування з плодів калини дають можливість отримання продуктів із заданими споживчими властивостями та харчовою цінністю, що необхідно в сучасних умовах життя людини. У зв’язку з цим, модернізація існуючих, впровадження інноваційних технологій, ресурсоощадних прийомів отримання функціональних продуктів харчування з калини звичайної, набувають особливої актуальності.
 Практична значимість. На основі комплексної оцінки підтверджено функціональну спрямованість плодів калини звичайної. Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено доцільність розширення асортименту функціональних продуктів харчування на основі плодів калини звичайної та технологій їх отримання.
 Запропоновано комплексну маловідходну технологію перероблення плодів калини для отримання цукерок та інших виробів функціонального призначення. Встановлено вплив різних дозувань плодів калини та наявність добавок у вигляді овочевих чи фруктових пюре на органолептичні показники нових функціональних продуктів харчування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Мурасов, Рустам, та Ярослав Мельник. "Результати оцінювання загроз критичній інфраструктурі методом експертного оцінювання". Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони 48, № 3 (2024): 83–88. http://dx.doi.org/10.33099/2311-7249/2023-48-3-83-88.

Full text
Abstract:
Сьогодні досить часто використовуються методи експертного оцінювання, що базується на залученні експертів із різних областей знань, які надають свої фахові оцінки стосовно ймовірності виникнення загроз та характеру їх впливу на об’єкти критичної інфраструктури. Метою статті є оцінювання загроз критичної інфраструктури методом експертного оцінювання для запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, а в разі неможливості їхнього запобігання – мінімізації їх наслідків та оперативного ліквідування. Під час проведення дослідження застосовано наступні методи: методи аналізу під час аналізування існуючих джерел за напрямом досліджень, існуючих підходів оцінювання загроз, методи аналізу ризиків, методи математичного моделювання для оцінювання загроз та аналізу ризиків, методи машинного навчання такі як штучний інтелект, глибоке навчання та метод експертного оцінювання. Зазначений методологічний підхід дає змогу отримати результати оцінювання загроз критичної інфраструктури для раціонального розподілу засобів захисту, що використовуються складовими сил безпеки і оборони держави. У статті наведено існуючі підходи оцінювання загроз і розглянуто можливість використання методу експертного оцінювання для визначення загроз критичній інфраструктурі в сучасних умовах російсько-української війни. Також створено методологію оцінювання загроз критичній інфраструктурі, засновану на методі експертного оцінювання. Наведено результати оцінювання загроз для об'єктів критичної інфраструктури. Запропоновано порядок оцінювання загроз критичній інфраструктурі з пріоритизацією загроз. Пояснена суть методу експертного оцінювання та удосконалення цього методу завдяки введенню ідентифікаторів загроз критичної інфраструктури та укладенню таких визначень: усереднена експертна імовірність, окремі та сукупні деструктивні наслідки, імовірності загроз захисту критичної інфраструктури. Це дасть змогу зосередити зусилля на найбільш небезпечних загрозах і запобігти значним втратам критичної інфраструктури. Елементами наукової новизни статті є механізм пріоритизації ризиків (наслідків, сукупних деструктивних ефектів) з визначенням найнебезпечніших і відокремленні таких, що мають незначний ефект. Зроблено висновки стосовно можливостей та доцільності застосування методу експертного оцінювання з метою ідентифікації потенційних ризиків для об’єктів критичної інфраструктури та розроблення стратегій їх захисту. Проведено практичні розрахунки з висновками стосовно загроз і їх пріоритезації щодо критичної інфраструктури. До теоретичної значущості статті слід віднести вклад у розвиток методології оцінки загроз критичній інфраструктурі. Запропонований метод експертного оцінювання дозволяє отримати кількісні оцінки загроз, що є важливим для прийняття ефективних управлінських рішень та дозволяє враховувати різноманітні фактори, що впливають на рівень загрози в цілому. Практична значущість статті полягає в тому, що отримані результати дослідження можуть бути використані для: забезпечення безпеки критичної інфраструктури, формування пріоритетів захисту об'єктів критичної (військової) інфраструктури та розробки заходів щодо підвищення рівня безпеки критичної (військової) інфраструктури. Результати статті дають змогу здійснювати аналіз загроз критичної інфраструктури в умовах війни та ракетно-дронових ударів, формувати пріоритезований список загроз, відокремити незначні загрози з метою оптимального застосування наявних сил і засобів та мінімізації надзвичайних наслідків.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Лихова, Софія, та Роман Романенко. "РОЛЬ СУДОВОГО ЕКСПЕРТА НА СТАДІЇ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ". Scientific works of National Aviation University. Series: Law Journal "Air and Space Law" 2, № 67 (2023): 216–20. http://dx.doi.org/10.18372/2307-9061.67.17864.

Full text
Abstract:
Мета: визначення основних питань при залученні експерта на стадії досудового розслідування, призначенні судових експертиз та організаційних аспектів, що впливають на якість проведення експертиз та експертних досліджень, призначених у кримінальних провадженнях. У статті використанні методи: герменевтичний, порівняльного дослідження, системно-структурний та метод дедукції. Автори доходять висновку, що судову експертизу слід розглядати як одне із джерел доказів у кримінальному процесуальному праві. Фактичні дані, які отримуються в результаті проведення судової експертизи, є предметом дослідження і мають бути прирівняні до інших доказів у процесі. Судова експертиза має значний науковий авторитет і не підлягає суб’єктивному оцінюванню доказової інформації, отриманої в результаті її проведення. Обговорення: основні питання, які обговорюються в даній статті, – призначення і проведення криміналістичних експертиз на стадіїї кримінального провадження.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Р. О. Довжаниця. "ДОСЛІДЖЕННЯ РУКОПИСІВ ПСИХІЧНО ХВОРИХ ОСІБ ПІД ЧАС СУДОВОЇ ПОЧЕРКОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ". Криміналістичний вісник 31, № 1 (2020): 35–43. http://dx.doi.org/10.37025/1992-4437/2019-31-1-35.

Full text
Abstract:
Мета статті – з’ясувати можливості виявлення комплексу окремих діагностичних ознак у рукописах психічно хворих осіб, їх виокремлення та використання під час судової почеркознавчої експертизи для визначення конкретного «збивального» чинника та позитивного вирішення поставленого експертного завдання (завдань). У процесі розгляду теми окреслено можливості діагностичних досліджень щодо визначення загальнофізичних, психологічних, професійних якостей авторів рукописів. Сформовано рекомендації із застосування комплексного підходу до використання отриманих результатів дослідження та взяття їх за основу обґрунтованого експертного висновку. Запропоновано результати експериментальних досліджень рукописів осіб, хворих на шизофренію. Узагальнено досвід судового почеркознавства. Наголошено на поетапному, всебічному та об’єктивному підході до розв’язання поставленого перед експертом завдання. Достовірність отриманих результатів і висновків забезпечено такою системою методів наукового пізнання, зокрема: формальної логіки (аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, абстрагування) – для детального з’ясування змісту розглядуваних питань, теоретичний – для аналізу наукової та навчально-методичної літератури, метод системного аналізу – у контексті розв’язання поставленогоекспертного завдання.Ключові слова: почерковий об’єкт; «збивальний» чинник; судова почеркознавча експертиза; діагностичні дослідження; ідентифікаційні ознаки; психічні розлади; рукописи; експертний висновок.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Юрій, Крикун, Ілля Вако та Олег Довганінець. "КВАЛІМЕТРИЧНА ОЦІНКА ФАКТОРІВ ПОРУШЕНЬ ОПОРНО-РУХОВОГО АПАРАТУ У ЮНИХ СПОРТСМЕНІВ-ЧЕРЛІДЕРІВ НА ЕТАПІ ПОЧАТКОВОЇ ПІДГОТОВКИ". Вісник Прикарпатського університету. Серія: Фізична культура, № 38 (6 грудня 2022): 42–50. http://dx.doi.org/10.15330/fcult.1.42-50.

Full text
Abstract:
Мета. Визначити структуру факторів, які призводять до порушень опорно-рухового апарату в навчально-тренувальному процесі на етапі початкової підготовки (на прикладі черліденгу). Методи. Для досягнення поставленої мети використали аналіз документальних матеріалів, кваліметрію – метод експертних оцінок. Експертну оцінку проводили за участю 19 експертів (тренерів зі стажем 5 років) Всеукраїнської федерації черліденгу груп підтримки спортивних команд. При проведенні експертизи методом надання переваги розрахункове значення коефіцієнта конкордації W становило 0,85 при (p < 0,05), тобто результатам проведеної експертизи можна довіряти, саму експертизу можна вважати такою, що відбулася, а думку експертів – узгодженою. Результати. Дослідження показало, що головними причинами, які призводять до порушень опорно-рухового апарату юних черлідерів на етапі початкової підготовки, а відтак і низької ефективності тренувального процесу є відсутність системи профілактики функціональних порушень (перше рангове місце) та незначна увага тренерів до функціонального стану опорно-рухового апарату юних (друге рангове місце). Висновок. Отже, проведена експертна оцінка дозволила виокремити найголовніші фактори (відсутність обґрунтованих технологій профілактики функціональних порушень опорно-рухового апарату юних черлідерів, незначна увага тренерів до функціонального стану опорно-рухового апарату юних черлідерів), які негативно впливають на опорно-руховий апарат під час навчально-тренувальних занять.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!