To see the other types of publications on this topic, follow the link: Закарпаття.

Journal articles on the topic 'Закарпаття'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Закарпаття.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Hirnyak, K., та M. Bagriy. "РЕКРЕАЦІЙНІ ЗОНИ ЗАКАРПАТТЯ: СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ". Scientific Messenger of LNU of Veterinary Medicine and Biotechnologies 18, № 2 (2016): 17–21. http://dx.doi.org/10.15421/nvlvet6904.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто перспективи стану та розвитку рекреаційних зон Закарпаття. Визначено, що саме Закарпаття має великі рекреаційні ресурси, до яких належать географічні об’єкти, що використовуються і можуть бути використані для відпочинку, туризму, лікування, оздоровлення населення, а також суттєво вплинути на розвиток економіки регіону.
 Проведено функціональне зонування рекреаційних територій, яке необхідне для внутрішньорегіональної рекреаційної політики, регіонального управління та регулювання визначення рекреаційної спеціалізації, яка дасть імпульс до вирівнювання соціально–економічної ситуації в усіх адміністративних районах області.
 Дослідженням визначено особливості економічних туристично–рекреаціійних ресурсів у системі новітніх рекреацій Закарпатської області, що використовують сучасні показники розвитку суспільства, зокрема конкурентоспроможності та економічної глобалізації. Подано сучасні і оригінальні поняття, зокрема «рекреаційна зона» сукупність рекреаційних регіонів, які формуються на основі територіальної близькості, наявності транспортних і функціональних зв'язків і загального рекреаційного ресурсу. Проведено рекреаційне зонування для отримання інформації про придатність їх територій для туристично–рекреаційного використання.
 В статті авторами здійснено рекреаційне зонування де виділено десять рекреаційних зон, в яких визначено критерії придатності території для рекреаційно–оздоровчого використання. Доведено, що Закарпаття мальовничий куточок, що займає особливе місце у плані розвитку рекреаційного комплексу України, який є унікальний за своїми ресурсами і за своїм геоекономічним положенням у світі, що робить область привабливою для оздоровлення та відпочинку людей і створює пріоритетний розвиток рекреації у Закарпатті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Микуланинець, Леся Михайлівна. "ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ МИХАЙЛА СВІТЛИКА У РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНОЇ МУЗИЧНОЇ ОСВІТИ ЗАКАРПАТТЯ КІНЦЯ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ". Вісник КНУКіМ. Серія «Мистецтвознавство», № 44 (25 червня 2021): 73–78. http://dx.doi.org/10.31866/2410-1176.44.2021.235321.

Full text
Abstract:
Мета статті – охарактеризувати принципи викладацької діяльності Михайла Світлика, розкрити його педагогічний вплив на розвиток професійної музичної освіти Закарпаття кінця ХХ – початку ХХІ століття. Методологія дослідження полягає в застосуванні низки підходів: біографічного – для опанування творчих засад М. Світлика; аналітичного – для осмислення літератури за темою статті; історичного – для осягнення еволюції мистецького навчання на Закарпатті; системного – для студіювання елементів української культури; теоретичного – для підбиття підсумків дослідження. Наукова новизна – вперше у національній гуманітаристиці поданий комплексний аналіз викладацької практики М. Світлика, розкрите її значення у поступі музичної освіти Закарпаття. Висновки. У публікації доводиться твердження: в другій половині ХХ століття професійна освіта Закарпаття пройшла інтенсивний шлях, що насамперед пов’язаний із Ужгородським музичним училищем ім. Д. Задора та діяльністю М. Світлика. Майстер сформував власну дидактичну концепцію, основану на глибокому інтелекті, активізації аналітичного потенціалу особистості; усвідомленні логіки художнього мислення, природній музикальності; поєднанні раціональних й емоційних аспектів підготовки фахівця, розвитку його здібностей; культурологічному й психологічному поступі вихованців; оснащенні їх знаннями та методами студіювання; застосуванні творчих завдань; домінуванні креативної атмосфери в групах; підтримання індивідуальних досягнень студентів; виробленні потреби вдосконалюватися протягом життя. Практика М. Світлика демонструє реалізацію багатогранного обдарування особистості, що зуміла титанічною працею визначити вектор мистецьких студій краю. Принципи викладацької діяльності М. Світлика заклали підґрунтя педагогіки його учнів, які продукують власні авторські методичні системи, здійснюють пошуки інноваційних засобів навчання, сприяють еволюції музично-теоретичної освіти краю.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Huz, M. M., A. P. Ivaniuk, M. M. Korol та T. V. Fennuch. "Особливості росту кедра атласького (Cedrus Atlantica (Endl.) Manetti ex Carrière) у лісових культурах Закарпаття". Scientific Bulletin of UNFU 29, № 5 (2019): 12–16. http://dx.doi.org/10.15421/40290502.

Full text
Abstract:
Наведено коротку характеристику кедра атласького та досліджено історію створення насаджень інтродуцента на території держлісфонду державного підприємства "Мукачівське лісомисливське господарство". Встановлено, що оптимальними умовами для культивування кедра атласького в лісових культурах є свіжі й вологі грудові типи лісорослинних умов (D2-3) у передгірській частині Закарпаття до висоти 600 м н.р.м. Визначено показники продуктивності насаджень досліджуваної породи. Встановлено, що в дібровних типах лісорослинних умов кедр атласький на Закарпатті перевершує таксаційні показники аборигенних деревних порід. Порівняльна оцінка лісівничо-таксаційних показників, у розрізі кожної зростаючої породи на досліджуваній ділянці, свідчить, що кедр атласький характеризується кращими показниками розвитку. Запас досліджуваного деревостану, де склад є таким – 8Кда1Яц1См+Клг+Лпд, у 40 річному віці становить 293 м3/га і середній приріст за запасом відповідно – 7,1 м3/га рік. Встановлено, що мішані насадження кедра атласького за середньою висотою та діаметром достовірно вищі, порівняно із чистими деревостанами в однакових ґрунтово-кліматичних умовах Закарпаття. Розпочаті дослідження мають на меті встановлення перспектив використання породи у лісокультурному виробництві регіону, визначення ступеня натуралізації виду та агресивності його поведінки щодо автохтонних деревних видів рослин у корінних типах лісу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Лавер, О. Г., Ю. М. Фатула та К. О. Лавер. "Про можливі військові втрати Закарпаття у Першій світовій війні (архівно-статистичне дослідження)". Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина 60, № 2 (2019): 72–77. http://dx.doi.org/10.24144/2415-8127.2019.60.72-77.

Full text
Abstract:
Вступ. Питання військових втрат жителів Закарпаття в лавах австро-угорської армії у Першій світовій війні на сьогоднішній день є практично не вивченим. Мета дослідження: на підставі бібліографічних та архівних матеріалів, використовуючи науково обґрунтовані математичні розрахунки, встановити найбільш імовірні можливі втрати Закарпаття у Першій світовій війні. Матеріали та методи. Аналізується достовірність джерельних баз із підрахунку військових втрат. Авторами на основі достовірних джерел наводяться наближені розрахунки можливих втрат закарпатців за трьома напрямками: 1) базуючись на чисельності населення тодішнього Закарпаття та Австро-Угорщини; 2) аналізуючи територіальний принцип мобілізації в Австро-Угорщині; 3) опираючись на архівні дані чеського військового державного архіву (м. Прага). Результати досліджень та їх обговорення. На підставі введення поняття розмаху військових втрат широкий інтервал втрат коливається в межах 9.775 – 33.204 загиблих австро-угорських вояків, мобілізованих із території нинішнього Закарпаття. Звужений інтервал дає оцінку 13.596 – 17.594 – 23.889, хоча, на думку авторів, реальні втрати, вірогідніше, коливаються у вимірі 17.5000 – 18.000. Висновки. Авторами вперше оприлюднені науково обґрунтовані цифри найбільш імовірних військових втрат закарпатців у Першій світовій війні, яка була драматичною сторінкою в історії нашого краю. Ключові слова: Перша світова війна, австро-угорська армія, військові втрати, Закарпаття.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Крижановський, Микола. "Усмішка із Закарпаття". Міжнародний туризм, № 6 (108), грудень - січень (2012): 132–33.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Крижановський, Микола. "Усмішка із Закарпаття". Міжнародний туризм, № 6 (108), грудень - січень (2012): 132–33.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Дорожовець, Христина. "Закарпаття. Дві твердині". Міжнародний туризм, № 3 (2007): 144.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Крушинська, Олена. "Закарпаття: церква-смерека". Міжнародний туризм, № 4 (94) (2010): 121.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Дорожовець, Христина. "Закарпаття. Дві твердині". Міжнародний туризм, № 3 (2007): 144.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Іващенко, Микола. "Закарпаття в цвіту". Mandry. Navigator, № 4 (51), червень (2010): 14–16.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Курочкін, Олександр. "РІЗДВЯНІ ІГРИ УКРАЇНЦІВ ЗАКАРПАТТЯ У МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД". УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА : МИНУЛЕ, СУЧАСНЕ, ШЛЯХИ РОЗВИТКУ (НАПРЯМ: КУЛЬТУРОЛОГІЯ) 39 (31 січня 2022): 24–29. http://dx.doi.org/10.35619/ucpmk.v39i.491.

Full text
Abstract:
Закарпаття, яке знаходиться у смузі етнокультурного пограниччя українців з угорцями та румунами, справедливо вважають заповідником давньослов´янських традицій.
 На основі наявних архівних та літературних джерел автором аналізується обрядовий сценарій і фольклорна специфіка реліктових різдвяних вистав, що побутували серед українців Закарпаття в 20-30 роках минулого століття.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Cherepania, Mariia. "ПИТАННЯ ТЕОРІЇ ТА МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ ТА ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ У СПЕЦІАЛІЗОВАНИХ ІНТЕРНАТНИХ ЗАКЛАДАХ ЗАКАРПАТТЯ У 20-30 РР. ХХ СТОЛІТТЯ". Mountain School of Ukrainian Carpaty, № 23 (24 листопада 2020): 55–59. http://dx.doi.org/10.15330/msuc.2020.23.55-59.

Full text
Abstract:
Мета дослідження – на основі цілісного ретроспективного аналізу вивчити особливості розв’язання питання теорії та методики навчання та виховання дітей у спеціалізованих інтернатних закладах у Закарпатті 20-30 рр. ХХ ст. Методи дослідження: пошуково-бібліографічний – з метою вивчення архівних, бібліотечних каталогів, фондів, описів та бібліографічних видань; контент-аналіз архівних джерел та матеріалів педагогічної періодики – задля виявлення особливостей розв’язання проблеми навчання та виховання дітей у спеціалізованих інтернатних закладах.У статті здійснено огляд діяльності спеціалізованих інтернатних закладів Підкарпатської Русі 20-30 рр. ХХ ст. у період його перебування в складі Чехословацької республіки. На основі аналізу архівних джерел та педагогічної періодики з’ясовано, що на території тогочасного Закарпаття діти із вадами фізичного, психічного та розумового розвитку здобували освіту в спеціалізованих школах-інтернатах для глухонімих (м. Ужгород), для сліпих (м. Мукачево), для дітей з розумовою відсталістю (м. Великий Севлюш) та інтернаті для калік (м. Мукачево), які входили в структуру Мукачівського державного дитячого будинку. З’ясовано, що представники педагогічної громадськості Закарпаття брали участь у міжнародних конференціях та з’їздах (Братислава, 1930 р., Мукачево, 1922 р., Плзень,1925 р. та ін.), де виступали з доповідями про стан справ у Підкарпатській Русі, ділилися досвідом роботи з дітьми, які потребували особливих умов перебування, навчання та виховання. Про те, що закарпатські педагоги були знайомі й застосовували у своїй роботі європейський досвід організації навчання та виховання дітей з вадами фізичного та розумового розвитку, засвідчують їхні численні публікації на сторінках педагогічного часопису «Учитель» (А. Волошин, М. Добей, В. Довгун, І. Зейкан, С. Куцин, А. Мешко, П. Світлик І. Тимканич, А. Чекан та ін.).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Федака, Павло. "Традиційні сільські поселення Закарпаття". Народна творчість та етнографія, № 5 (314) (2008): 7–13.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Микита, М. М. "Характеристика вулканічних комплексів Закарпаття". Фізична географія та геоморфологія, Вип. 4 (76) (2014): 29–37.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Лизанець, П. М. "Словник угорських говорів Закарпаття". Acta Hungarica, № 16-17-ий рік вид. за 2005-2006 (2007): 123–299.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Крушинська, Олена. "Закарпаття. День над Ужем". Міжнародний туризм, № 6 (120), грудень-січень (2014): 106–10.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Іващенко, Микола. "Закарпаття. Вино і лижі". Mandry. Navigator, № 7 (61) (2011): 46–47.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

РОМАН, Людмила, та Степан ЧУНДАК. "МОНІТОРИНГ ЯКОСТІ ВОДИ ДЕЯКИХ МАЛИХ РІЧОК РЕКРЕАЦІЙНИХ ЗОН ЗАКАРПАТТЯ". Проблеми хімії та сталого розвитку, № 3 (18 листопада 2021): 45–50. http://dx.doi.org/10.32782/pcsd-2021-3-7.

Full text
Abstract:
Мета дослідження полягає в моніторингу якості води малих гірських річок Брадолець, Сухар, Синявка, Вишка, Велика Уголька, Бронька, Репинка, Матекова за деякими гідрофізичними та гідрохімічними показниками. Особливістю цих річок є те, що вони протікають вздовж рекреаційних зон Закарпаття, які мають особливий охоронний статус: національних природних парків «Синевир», «Зачарований край», «Ужанський», регіонального природного парку «Синяк», Угольсько-Широколужанського заповідного масиву, іхтіологічного заказника «Річан- ський», гірськолижного курорту «Пилипець». На берегах досліджуваних малих річок функціонують різні рекре- аційні комплекси (готелі, ресторани, приватні садиби, форелеві господарства, бази відпочинку, гостинні двори), діяльність яких може негативно вплинути на якість води у водотоках. Останні, як відомо, є вразливими до будь-яких антропогенних впливів на водозбірну площу та виступають індикаторами змін екологічного стану територій. Методологія. Посезонний моніторинг якості води зазначених річок рекреаційних зон Закарпаття проведено за деякими гідрофізичними (прозорість, запах, кольоровість) та гідрохімічними (біохімічне споживання кисню, лужність, вміст розчиненого кисню, перманганатна окиснюваність, амоній-іони, аніони (нітрати, нітрити, сульфати, хлориди, фосфати), залізо загальне та катіони деяких металів) показниками. Оцінку антропогенного впливу на якість води зазначених поверхневих водотоків проведено в просторі і часі, тобто по всій протяжності річок у двох вибраних точках (1 – витік річки, 2 – місце впадіння в іншу водойму) впродовж 2019–2021 рр., включаючи всі пори року. Наукова новизна. Результати моніторингових експериментальних досліджень гідрофізичних параметрів води малих річок Брадолець, Сухар, Синявка, Вишка, Велика Уголька, Бронька, Репинка та Матекова демонстру- ють позитивну динаміку щодо якості їхньої води впродовж 2019–2021 рр. Варто зазначити, що такі показники води, як прозорість, запах та кольоровість, не перевищують нормованих значень, а їхні величини істотно не змінювалися посезонно та впродовж відліку часу, що свідчить про мінімальний антропогенний вплив та при- родне самовідновлення води цих річок. Показник прозорості коливається в межах 30–27 см, запах – менше 2, кольоровість – 5–15 градусів. Аналіз даних моніторингу екологічного стану природної води малих річок рекреаційних територій Закарпат- тя показує, що якість води істотно не коливається в різні фази водного режиму та не залежить від пори року. Нормовані показники, які характеризують якість поверхневих вод, не перевищують гранично допустимих концентрацій для вод рибогосподарського призначення, що вказує на І клас та 1–2 категорію якості води. Пере- вищення нормованих значень спостерігається тільки за показником заліза загального (у 2–4 рази) та марганцю (у 5 разів), що пов’язано з особливістю геологічної провінції Закарпаття. Висновки. Моніторинг якості води деяких гірських водотоків Закарпаття довів позитивну динаміку їхнього функціонування, належну якість води гірських річок рекреаційних зон області, а також дозволяє зробити при- пущення про високу здатність води річок до самоочищення та низький антропогенний вплив на них.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

ФІЗЕШІ, Октавія. "РЕЛІГІЙНЕ ВИХОВАННЯ В ПОЧАТКОВИХ ШКОЛАХ ЗАКАРПАТТЯ ДОРАДЯНСЬКОГО ПЕРІОДУ". Acta Paedagogica Volynienses 2, № 1 (2022): 190–96. http://dx.doi.org/10.32782/apv/2022.1.2.29.

Full text
Abstract:
Мета дослідження – вивчення особливостей релігійного виховання в початкових школах Закарпаття другої половини ХІХ – початку ХХІ століття. Методи дослідження: пошуково-бібліографічний – з метою вивчення архівних і бібліотечних каталогів, фондів з досліджуваної проблеми; контент-аналіз архівних матеріалів (навчальних планів, програм, підручників, розкладів уроків), історико-географічний – для визначення територіального перепідпорядкування Закарпатського регіону та відповідних трансформацій релігійного виховання у заявлених хронологічних межах та ін. Проведене дослідження засвідчило, що в закарпатській освіті та шкільництві дорадянського періоду (до 1945 р.) спостерігалася взаємодія релігії та освіти. Саме монастирі та інші релігійні організації виступали засновниками перших початкових шкіл. Доведено, що незважаючи на Закон «Ratio edukationis» (1777 р.), який відокремлював релігію від церкви, кількість парафіяльних шкіл зростала. Особливо велику кількість шкіл у краї було відкрито греко-католицькою громадою. Діяльність парафіяльних шкіл регулювалася Законом «Про освіту» (1868 р.). В Закарпатті в межах досліджуваного періоду діяли дві (чоловіча та жіноча) вчительські семінарії, засновниками яких виступала греко-католицька релігійна громада краю. Aктуалізується релігійне виховання в період Другої Світової війни, коли церква стала потужним чинником національно-патріотичного виховання. Навчальний предмет «Релігія та етика» обов’язковий для вивчення як у парафіяльних, так і в державних школах. Релігійне виховання реалізувалося і через зміст інших навчальних предметів, відображалося в підручниках для початкових класів (А. Волошина, О. Духновича та ін.) тощо. З 1945 р. традиції релігійного виховання піддалися нещадному переслідуванню радянською владою, яка вилучила релігійний компонент, заборонила релігійним організаціям відкривати школи, з учителями проводилася ідеологічна робота.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Тимчула, Андрій Васильович, та Ольга Леонідівна Яценко. "Особливості просторової композиції народно-сценічних танців українців Закарпаття". Танцювальні студії 4, № 2 (2021): 126–34. http://dx.doi.org/10.31866/2616-7646.4.2.2021.249288.

Full text
Abstract:
Мета статті – виявити специфіку сценічних інтерпретацій фольклорних танців українців Закарпаття на основі аналізу просторової композиції народно-сценічних танців другої половини ХХ – початку ХХІ ст. Методологія. Застосовано методи структурного та формального аналізу просторової композиції хореографії народно-сценічних танців; типологічний метод спрямований на виявлення локальних особливостей традиційної танцювальної культури українців Закарпаття; порівняльний метод застосовано для зіставлення народних та народно-сценічних танців крізь призму поняття «формація» (за А. Джурческу). Наукова новизна. Проаналізовано специфіку сценічної інтерпретації традиційних танців українців Закарпаття крізь призму концепції «формацій» А. Джурческу. Висновки. Структурно-просторова композиція народно-сценічних танців українців Закарпаття побудована на специфічних мізансценах та «формаціях». Мізансцени в проаналізованих хореографічних композиціях («Дробойка», «Увиванець», «Дібровчанка», «Чинадійка», «Дубкани-скакани», «Березнянка», «Дуботанець», «Лісоруби», «Коломийка», «Водичанський скаканий», «Карпатське чудо-озеро», «Мараморощина квітуча») – це завершені сцени з гармонічною з художньо-естетичного погляду наявністю формацій в кожному танці. Характерними є регулярні зміни статичних та динамічних фігур. Зміни в мізансценах переважно відповідають музичному супроводу. В межах мізансцени наявні різноманітні складники формації – групування (від соло до численних групи – 16 та більше танцюристів); кількість (залежить від кількості танцюристів в ансамблі); гендерний склад учасників; геометрична конфігурація (малюнок) – переважають напівколо та замкнене коло, лінії; взаємоорієнтування танцюристів; спосіб зв’язку між танцюристами – руки схрещені попереду, за поясом та ін. Відмінності між проаналізованими хореографічними композиціями народних та народно-сценічних танців є наслідком індивідуального творчого бачення хореографа-постановника. Це помітно на рівні групування та кількості танцюристів, їхніх зв’язків, порядку використання обраних геометричних конфігурацій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Margitay, V. V., L. G. Margitay та O. I. Savina. "СТВОРЕННЯ КОЛЕКЦІЇ ЗНИКАЮЧИХ СОРТІВ ЯБЛУНІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ ДЛЯ ВИКОРИСТАННЯ В ОРГАНІЧНОМУ САДІВНИЦТВІ". Scientific Bulletin of UNFU 25, № 10 (2015): 76–81. http://dx.doi.org/10.15421/40251011.

Full text
Abstract:
Досліджено аборигенні сорти яблуні Закарпатської обл., які обрано внаслідок скринінгу, описано їх згідно з методикою опису сортів, зроблено перші кроки до збереження їх генофонду, формування колекції зникаючих сортів, придатних для використання в органічному плодівництві. Cеред різноманіття сортів Закарпатської обл. за групою ознак обрано сорти Штетінське червоне, Батул, Дурнайка, Полованя, Більки, Соліварське і Краса Закарпаття. На увагу також заслуговує сорт Феркованя. Встановлено, що найбільші плоди – у сорту Дурнайка, менші плоди – у сортів Полованя, Соліварське, Батул, Краса Закарпаття. Описано основні сортові ознаки плодів досліджуваних сортів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Sinitskyi, Andrii. "Роль закарпатської політичної та духовної еліти у проголошенні «Карпатської України»". Eminak, № 2(34) (1 липня 2021): 150–58. http://dx.doi.org/10.33782/eminak2021.2(34).523.

Full text
Abstract:
У статті досліджено участь закарпатської політичної та духовної еліти у процесі проголошення, розбудови й захисту Карпатської України. Спираючись на принципи історизму, а також комплексності та наукової об’єктивності, автор статті здійснив осмислення конкретно-історичних передумов формування закарпатської політичної та духовної еліти у геополітичних процесах початку ХХ ст. Окреслено детермінуючі фактори, що спричинили особливості політичної диференціації та суспільної сегментації політичної еліти Закарпаття досліджуваного періоду, на основі чого здійснено характеристику сегментного складу та функціональних особливостей політичної й духовної еліти Закарпаття у період між двома світовими війнами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Ковач, Л. Л. "Цигани Закарпаття в незалежній Україні". Соціальна історія, Вип. 5 (2009): 88–94.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Тимчула, А. В. "Специфіка танцювальної лексики українців Закарпаття". Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури, Вип. 41 (2018): 241–50.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Спаський, Г. В. "Ефективність зовнішньоекономічної діяльності прикордонного Закарпаття". Економіка АПК, № 7 (273) (2017): 83–89.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Спаський, Г. В. "Ефективність зовнішньоекономічної діяльності прикордонного Закарпаття". Економіка АПК, № 7 (273) (2017): 83–89.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Спаський, Г. В. "Ефективність зовнішньоекономічної діяльності прикордонного Закарпаття". Економіка АПК, № 7 (273) (2017): 83–89.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Кручаниця, В. В. "Детермінанти зловживання алкоголем населенням Закарпаття". Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров"я України, № 4 (70) (2016): 18–22.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Гузинець, Ю. "Національні меншини Закарпаття: етнокультурний вимір". Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, № 2 (52) березень - квітень (2011): 245–52.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Майороші, М. А. "Митрополит Андрей Шептицький і Закарпаття". Науковий вісник Ужгородського національного університету. Історія, Вип. 28 (2012): 18–27.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Світлик, Н. М. "Історія Закарпаття в німецькомовній історіографії". Науковий вісник Ужгородського національного університету. Історія, Вип. 19 (2007): 140–45.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Попович, М. Ю., та М. В. Рішко. "Актуальність та методи діагностики залізодефіцитної анемії в умовах високогір’я Закарпаття". Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина 62, № 2 (2020): 57–61. http://dx.doi.org/10.24144/2415-8127.2020.62.57-61.

Full text
Abstract:
Розглянуто сучасний погляд на проблему залізодефіцитної анемії (ЗДА) з точки зору епідеміології, етіології, патогенезу в умовах високогір’я Закарпаття. У статті представлені сучасні методи лабораторної діагностики ЗДА, досліджено метаболізм заліза в організмі і патогенетичні механізми формування клінічних і лабораторних симптомів. Обговорюється діагностичне значення лабораторних методів, що застосовуються для діагностики ЗДА. Зроблено висновок про комплексний підхід при лабораторній діагностиці ЗДА. У рамках статті, автори пояснюють механізми низької ефективності лікування ЗДА і пропонують способи вирішення проблеми з урахуванням опублікованих в літературі останніх наукових досліджень. 
 Ключові слова: залізодефіцитна анемія, обмін заліза, діагностика, Закарпаття.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Mosora, Mykhailo. "Угорський автономізм на Закарпатті: сучасні реалії". Історико-політичні проблеми сучасного світу, № 41 (26 червня 2020): 229–38. http://dx.doi.org/10.31861/mhpi2020.41.229-238.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано особливості сучасного стану політизації угорської національної меншини в Україні. Автор розглядає сучасний стан політизації угорців Закарпаття. Підкреслюється, що захист своєї меншини Угорщина просуває не тільки в Україні, однак, і в Австрії, Румунії, Словаччині, Сербії та Хорватії, в контексті ідеї «відродження Угорщини». Розкрито особливості автономістських прагнень Закарпаття, в цілому, та угорської меншості, зокрема. Виокремлюється важливий вплив економічного стану регіону на активізацію автономістських тенденцій. Автор акцентує увагу на винятковому значенні питання подвійного громадянства угорської національної меншини на території України, що посилює відцентрові тенденцій у регіоні. Проаналізовано інші обставини та чинники які є вагомими та суттєво впливають на політизацію угорської національної меншини, розвиток дискурсу стосовно відмінного бачення політичного майбутнього регіону.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Chura, V. I. "Чисельність комуністичних осередків Закарпаття періоду перебудови." Політичне життя, № 3 (2019): 50–56. http://dx.doi.org/10.31558/2519-2949.2019.3.8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Калакура, Я. "Закарпаття очима знаного історіографа та краєзнавця". Краєзнавство, № 3/4 (88/89) (2014): 171–74.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Уліганець, С. І. "Організація управління територіально-рекреаційними системами Закарпаття". Економічна та соціальна географія, Вип. 58 (2008): 232–42.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Сабодаш, І. "Й.О. Дзендзелевський - дослідник українських говорів Закарпаття". Науковий вісник Ужгородського національного університету. Філологія. Соціальні комунікації, Вип. 24 (2011): 4–12.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Щербак, І. "Закарпаття у XX столітті: погляд очевидця". Народна творчість та етнологія, № 5 (351), вересень - жовтень (2014): 14–19.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Калакура, Я. "Закарпаття очима знаного історіографа та краєзнавця". Краєзнавство, № 3/4 (88/89) (2014): 171–74.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Офіцинський, Р. А. "Закарпаття в етнополітичному вимірі (1939-1944)". Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства 19 (2008): 394–403.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Мушкетик, Л. "Збирання та публікація казкової прози Закарпаття". Література. Фольклор. Проблеми поетики, Вип. 37, ч. 1 (2012): 208–13.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Федака, П. "Давні печі у народному житлі Закарпаття". Народна творчість та етнографія, № 3/4 (2007): 48–51.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

ГОДЯ, Іван. "ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ САДОВО-ПАРКОВОГО ТУРИЗМУ ЗАКАРПАТТЯ". Humanities science current issues 1, № 23 (2019): 16–24. http://dx.doi.org/10.24919/2308-4863.1/23.166081.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

КАШКА, Марія, та Андріана КОПИНЕЦЬ. "СИНАГОГИ ЗАКАРПАТТЯ ЯК ОБ’ЄКТИ РЕЛІГІЙНОГО ТУРИЗМУ". Humanities science current issues 18, № 18 (2019): 232–38. http://dx.doi.org/10.24919/2308-4863.18/18.168243.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Василь, Андрійцьо, та Шетеля Наталія. "ТЕАТР ЗАКАРПАТТЯ: ШЛЯХ ДО ЙОГО ПРОФЕСІОНАЛІЗАЦІЇ (1930-1945 рр.)". УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА : МИНУЛЕ, СУЧАСНЕ, ШЛЯХИ РОЗВИТКУ (НАПРЯМ: КУЛЬТУРОЛОГІЯ) 35 (6 лютого 2021): 256–66. http://dx.doi.org/10.35619/ucpmk.v35i0.396.

Full text
Abstract:
Здійснено спробу на матеріалах архівів, спогадів та непоодиноких праць, зокрема й української діаспори здійснити реконструкцію становлення театрального життя на Закарпатті, виявити підстави його професіоналізації та акцентувати увагу на постатях, які стояли у керівництва театральним рухом. Наголошується на специфіці роботи театральних гуртів, аналізується їх репертуар. Доводиться думка про те, що театральне життя 1920–1940-х років на Закарпатті відрізняло чимало спільних із театральним рухом у Західній Україні цієї доби загалом рис. Запропонований матеріал, на думку авторів, складе оригінальну сторінку історії театрального руху на Закарпатті.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

БІЛА, Світлана, та Мирослава ЗИМОМРЯ. "НОВЕ ВИДАННЯ ДО ІСТОРІЇ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ (1938 – 1939) Рецензія на монографію: Ярнецкі Міхал, Колаковскі Пьотр. “Український П’ємонт” на політичній шахівниці. Закарпаття в період автономії 1938 – 1939 / Переклад із польської Івана Зимомрі. Ужгород: Поліграфцентр “Ліра”, 2022. 384 с." Східноєвропейський історичний вісник, № 22 (27 березня 2022): 257–60. http://dx.doi.org/10.24919/2519-058x.22.253719.

Full text
Abstract:
Рецензія на монографію: Ярнецкі Міхал, Колаковскі Пьотр. “Український П’ємонт” на політичній шахівниці. Закарпаття в період автономії 1938 – 1939 / Переклад із польської Івана Зимомрі. Ужгород: Поліграфцентр “Ліра”, 2022. 384 с.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Морохович, В. С., М. А. Лендєл та Б. В. Морохович. "РОЗВИТОК ТУРИЗМУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЯК СКЛАДОВОЇ ТУРИСТИЧНОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ". Herald of Lviv University of Trade and Economics Economic sciences, № 60 (3 липня 2020): 12–17. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1205-2020-60-02.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто сучасний стан туристичної галузі Закарпаття, що є пріоритетним напрямом соціально-економічного розвитку регіону, охарактеризовано унікальність геополітичного розташу-вання області. Метою статті є дослідження стану та визначення напрямів розвитку сфери туризму Закар-патської області як складової туристичної галузі України. У ході дослідження встановлено, що за останні роки спостерігається нестійкий попит на туристичні послуги суб’єктів туристичного ринку на різних рівнях адміністративно-територіального поділу держави, що залежить від впливу географічних, політичних, соціально-економічних, демографічних, психологічних та інших чинників. На основі вивчення статистичної інформації проаналізовано туристичні потоки у Закарпатській області за 2001-2018 роки, зазначено об’єктивні чинники, що характеризують їхню динаміку зростання чи спадання. Встановлено, що в інфра-структурі рекреаційної галузі важливе місце займають колективні засоби розміщування. Проведено аналіз даних про колективні засоби розміщення та дитячі заклади оздоровлення і відпочинку, які працювали влітку. Визначено частку Закарпаття у туристичній галузі України за кількістю туристів, обслугованих суб’єктами туристичної діяльності, громадян, які виїжджали за кордон та відвідали Україну, за кількістю готелів і ана-логічних засобів розміщення, їх місткістю та чисельністю осіб, що перебували у цих закладах. Встановлено, що, зважаючи на значний туристичний потенціал Закарпаття, існує потреба в системному підході щодо ро-звитку туристичної галузі області, розробці й реалізації комплексу заходів, які забезпечать сталий розвиток регіону. Подальші дослідження повинні бути спрямовані на вивчення впливу фінансово-економічних та соціаль-но-економічних факторів на розвиток туристичних потоків регіонів України з використанням економетрич-них методів і моделей.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Морохович В.С. та Газуда С.М. "КЛЮЧОВІ ІНДИКАТОРИ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРТСВА В ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ". Економічні науки. Серія "Регіональна економіка" 1, № 16 (63) (2020): 90–101. http://dx.doi.org/10.36910/2707-6296-2019-16(63)-10.

Full text
Abstract:
В статті проаналізовано сучасний стан готельного бізнесу Закарпаття. Досліджено рейтинг Закарпатської області серед інших адміністративно-територіальних одиниць України за показниками експлуатаційної програми. Проаналізовано коефіцієнт використання місткості та показники доходу від наданих готельних послуг
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Леньо, Т. "Традиційна весільна обрядовість бойків Закарпаття: міжетнічні паралелі". Етнічна історія народів Європи, Вип. 40 (2013): 49–60.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Паливода, В. О. "Угорці Закарпаття: історичний аспект, сьогодення та перспективи". Стратегічні пріоритети. Серія "Політика", № 1 (46) (2018): 63–69.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!