To see the other types of publications on this topic, follow the link: Здорове тіло.

Journal articles on the topic 'Здорове тіло'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Здорове тіло.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Романів, Людмила, та Ольга Пішак. "ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ОСВІТІ". Grail of Science, № 35 (27 січня 2024): 561–63. http://dx.doi.org/10.36074/grail-of-science.19.01.2024.103.

Full text
Abstract:
Здоров’я – єдність соматичного, психічного, духовного, соціального, інтелектуального та творчого аспектів здоров‘я, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад. Фізичне здоров’я складає організм людини як біологічну систему: органи і системи життєзабезпечення, їхні функції та здоровий стан, фізична діяльність і біохімічні процеси, гігієна тіла, рухова активність, здорове харчування, генетичне та репродуктивне здоров’я, профілактика хвороб, фізичний розвиток.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Борисевич, Леся, Оксана Шукатка та Олег Мартинів. "ЗАСТОСУВАННЯ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ЯК ЧИННИК ВПЛИВУ НА ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ ЗДОРОВ’Я СТУДЕНТІВ У ЗВО". Education. Innovation. Practice 12, № 5 (2024): 7–11. http://dx.doi.org/10.31110/2616-650x-vol12i5-001.

Full text
Abstract:
Фізична активність має вирішальне значення для здоров’я кісток, так само, як звичайна їжа живить наше тіло. Важливо включити фізичну активність у свій спосіб життя, і найкраще починати розвивати здорову культуру з дитинства. Заохочення фізичної активності серед молоді в навчальних закладах є ефективним способом досягнення цієї мети. Щоб цей процес був успішним, необхідно мотивувати молодь до свідомого вибору здорового способу життя. Оскільки мотивація виникає через розуміння важливості виховання здорової культури серед студентів, вищі навчальні заклади відповідають за донесення до студентів цінностей здоров’я та методів його збереження. Створення потреби у фізичній активності має важливе значення для успішної реалізації. Цього можна досягти за допомогою уроків фізичної культури, побудованих на принципах здорового способу життя. Різноманітні фізичні навантаження, захоплюючі тренування та спортивні змагання можуть допомогти молодим людям розвинути любов до руху та зробити його невід’ємною частиною свого життя. Вибір активного способу життя – це інвестиція у своє здоров’я та майбутнє. Чим раніше людина починає включати фізичні навантаження, тим міцнішими будуть її кістки, і тим легше буде підтримувати хорошу фізичну форму протягом усього життя. У статті аргументовано користь фізичних вправ для організму людини: автори обґрунтовують тезу про те, що фізичні вправи покращують фізичне здоров’я шляхом зміцнення м’язів тіла, підвищення загальної витривалості, покращення настрою та зниження стресу, позитивного впливу на якість сну, підтримки нормальної ваги та підвищення загального рівня енергії в організмі. Автори доводять актуальність і значущість щоденної фізичної активності для формування культури здоров'я у студентів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Chaplinska, Iuliia, та Polina Kabanova. "Кіборгізація людського тіла: Світові дослідження та український досвід". Scientific Studios on Social and Political Psychology, № 48(51) (30 грудня 2021): 201–19. http://dx.doi.org/10.33120/sssppj.vi48(51).249.

Full text
Abstract:
Метою роботи стало висвітлення результатів емпіричного дослідження ставлення української молоді до теми кіборгізації людського тіла, як чужого, так і власного. У статті проаналізовано актуальні наукові напрацювання з теми ставлення молоді до новітніх технологій загалом і кіборгізації людського тіла зокрема. Емпіричне дослідження представлене всеукраїнським опитуванням учнів 7–10-х класів у листопаді-грудні 2020 р.; загальна кількість учасників – 1681особа, з яких 918 дівчат (54,6%) і 763 хлопці (45,4%). Дослідження складалося з різних блоків і значної кількості запитань, наразі висвітлюються результати лише з теми кіборгізації людського тіла. Респондентів запитували, чи готові вони поставитися добре до людини з роботизованою частиною тіла, без якої вона не може (варіанти відповідей) ходити, рухати руками, чути або бачити, розмовляти, мислити, запам’ятовувати. Також респонденти мали відповісти на запитання, чи готові вони змінювати своє тіло за допомогою роботизованих додатків, обравши відповідні опції серед наданих варіантів умонтованих у тіло або автономних від тіла новітніх технологій. Виявлено високу готовність молоді добре ставитися до людей з роботизованими протезами або імплантами (від 48 до 80%) і досить помірну негативну реакцію до можливостей покращувати власне тіло за допомогою новітніх технологій (від 44 до 59%). Найбільше неприйняття (20% і 26%, відповідно) респондентами було виказано щодо імплантів, які змінюють процес мислення та запам’ятовування, тобто впливають на когнітивну сферу особистості. Аналіз статевого розподілу показав, що дівчата схильні до більш толерантного ставлення до людей з імплантами, пов’язаними з фізичною складовою здоров’я людини, тоді як хлопці виявили більш терпиме ставлення до когнітивних імплантів, а також дещо вищу готовність до технологічних змін у власному тілі, ніж дівчата. Обмеження дослідження пов’язані з формулюванням кількох тверджень щодо технологічної модифікації тіла, які можуть провокувати більш терпиме ставлення до деяких видів кіборгізації. Практична цінність цього дослідження та майбутніх розробок з теми кіборгізації полягає в розширенні уявлень про те, як можливий носій того чи іншого кіберімпланта відчуватиме себе в соціумі або як соціум на нього реагуватиме. Перспективи дослідження полягають у доопрацюванні поточної шкали ставлення до кіборгізації людського тіла та горизонтальній розробці цієї теми, включаючи нові напрямки, такі як дослідження усвідомлення можливих ризиків, які може спричинити встановлення технологічних імплантів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Орбан, Емануель. "Філософські аспекти здоров'я". Idei, № 1(17)-2(18 (30 листопада 2021): 61–64. http://dx.doi.org/10.34017/1313-9703-2021-1(17)-2(18)-61-64.

Full text
Abstract:
Здоровий спосіб життя – це виклик постмодерного суспільства, коріння якого сягає глибокої давнини, коли ми вже фіксуємо існування спа-терапевтичної терапії, пов’язаної з людським тілом. В даний час важливість здоров'я безпосередньо пов'язана з психологічними функціями, які, до речі, заявили грецькі філософи, роблячи безпосередній акцент на позитивному мисленні та чистому розумі. Основою успіху є рання профілактика небажаних захворювань, до якої, певною мірою, стосуються також правильні харчові, фізичні вправи та гігієнічні звички. Здоров’я є важливою цінністю, яка впливає на якість життя людини
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Нецюк, О. Г., А. Д. Беденюк та А. Є. Бурак. "КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК ЕНДОСКОПІЧНОГО ВИДАЛЕННЯ ДОВГОГО СТОРОННЬОГО ТІЛА ШЛУНКА". Здобутки клінічної і експериментальної медицини, № 4 (19 грудня 2023): 200–202. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2023.v.i4.14318.

Full text
Abstract:
РЕЗЮМЕ. У статті описано рідкісний випадок ендоскопічного видалення зубної щітки зі шлунка. Наведено приклади тактики лікаря-ендоскопіста при виявленні різних типів сторонніх тіл.
 Висновки. 1. Ендоскопія є «золотим стандартом» в алгоритмі діагностики захворювань верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. 2. Вчасно та правильно проведене ендоскопічне дослідження дозволяє виявити стороннє тіло та зберегти здоров’я пацієнта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Trush, Nadiia. "Здоровий спосіб життя у системі чинників формування здоров’я дітей дошкільного віку". Освітній простір України, № 9 (17 лютого 2017): 151–55. http://dx.doi.org/10.15330/esu.9.151-155.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто вплив способу життя людини на її здоров’я та самопочуття. Основою формування навичок здорового способу життя в дошкільників стануть знання про будову тіла, засоби збереження та зміцнення здоров’я людини, необхідність дбайливого ставлення до власного здоров’я
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ніколенко, Олександр Іванович, Інна Михайлівна Ніколенко, Петро Вячеславович Безбах, Вадим Андрійович Федоренко та Олександр Миколайович Ярмак. "НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО УПРАВЛІННЯ СТРЕСОМ ЧЕРЕЗ ФІЗИЧНУ АКТИВНІСТЬ". Природнича освіта та наука, № 2 (11 липня 2024): 55–59. http://dx.doi.org/10.32782/nser/2024-2.08.

Full text
Abstract:
Інтенсивність та наповненість сучасного життя відчуваються на рівні психології, що призводить до збільшення стресових реакцій у нас. Ці реакції, які накопичуються від переживань та негативних емоцій, можуть стати загрозою для нашого психологічного здоров’я. Коли стрес стає заважати нормальному життю протягом тривалого часу, його вплив на розум та тіло стає ще більш негативним. Різні теорії спробували пояснити феномен стресу, але сучасні дослідження свідчать, що це явище складніше, ніж ми колись думали. За останні десять років проведено багато досліджень щодо впливу стресу на життя, і стало очевидним, що тривалий стрес може негативно впливати на здоров’я, особистість та творчий потенціал. Тому дедалі більше уваги приділяється методам управління стресом, зокрема, за допомогою фізичної активності. У статті досліджується, як фізична активність може впливати на управління стресом та профілактику стресових станів. Багато дослідників уважають, що здоровий спосіб життя, зокрема регулярні фізичні вправи, спорт, масаж, здоровий сон та загартування, може бути ефективним методом лікування та запобігання стресу. Інтеграція цих підходів у практику майбутніх фахівців фізичної культури та спорту є ключовим аспектом їх професійної підготовки, яка дасть змогу не лише розуміти, а й успішно застосовувати знання про управління стресом у своїй роботі з клієнтами. Важливо підкреслити, що фізична активність виконує роль не лише у фізичному, а й у психічному здоров'ї. Регулярні вправи допомагають знижувати рівень стресу та покращувати настрій завдяки виділенню ендорфінів – гормонів щастя. Такий позитивний ефект може бути особливо корисним для студентів та молодих спеціалістів, які часто стикаються зі стресом під час навчання або роботи. Установлено, що впровадження фізичних вправ у повсякденне життя сприяє покращенню якості сну, що також важливо для зменшення стресу та загального самопочуття. Міцний сон та відновлення після фізичного навантаження допомагають організму відновитися й зарядитися енергією для подальших викликів. Інтеграція фізичної активності в повсякденне життя є важливим складником для збереження психічного та фізичного здоров’я.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kapranov, S. V., A. Ya Sapelnikov та L. Ya Sapelnikova. "Оценка состояния здоровья новорождённых под влиянием техногенной среды жизнедеятельности в Луганской области". Likarska sprava, № 5-6 (29 червня 2014): 19–26. http://dx.doi.org/10.31640/ls-2014-(5-6)-02.

Full text
Abstract:
Проведено оцінку стану здоров’я новонароджених від матерів, які постійно проживають в умовах впливу техногенного середовища життєдіяльності в Луганській області. У дітей проведено антропометричні дослідження довжини і маси тіла, обводу грудної клітки і голови. Фізичний розвиток дітей оцінювали центильним методом. Перед випискою з пологового будинку новонароджених за станом здоров’я розподілено на три групи – здорові, група ризику, з патологією. Проведено також аналіз статистичної інформації про стан здоров’я новонароджених усіх адміністративно-територіальних одиниць Луганської області. Встановлено, що відсоток новонароджених дітей з нормальними антропометричними величинами довжини тіла та обводу голови достовірно вищий в сільських населених пунктах Перевальського району з більш сприятливою екологічною ситуацією порівняно з промисловим Алчевськом. Новонароджених з патологією достовірно більше у жінок, які постійно проживали в Алчевську в умовах впливу компонентів викидів підприємств чорної металургії та коксохімії, порівняно з Перевальськом та шахтарськими селищами, а також сільськими населеними пунктами Перевальського району. Кількість вроджених аномалій (вад розвитку) протягом 2004–2011 рр. у новонароджених з масою тіла 1000 г і більше (на 1000 народжених живими та мертвими) достовірно вища в промислових містах Луганської області й одна з найбільш високих в Алчевську, що достовірно вище, ніж в містах, районах, а також в цілому по Луганській області. Таким чином, стан здоров’я новонароджених детерміновано техногенним екологічним середовищем життєдіяльності. Розроблено профілактичні рекомендації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Рожкова, Тетяна, Любов Пойнар та Марія Хоменко. "Перспективи застосування засобів традиційної китайської медицини «Детокс Хуахуа So» та «Детокс Хуа’ю Цяньянь» для зниження маси тіла". Спортивна медицина, фізична терапія та ерготерапія, № 2 (25 грудня 2023): 105–11. http://dx.doi.org/10.32652/spmed.2023.2.105-111.

Full text
Abstract:
Резюме. Досліджено склад та механізм дії двох засобів традиційної китайської медицини для зниження маси тіла. Мета. Визначення механізму дії ключових складових засобів традиційної китайської медицини «Детокс Хуахуа So» та «Детокс Хуа’ю Цяньянь» для зниження маси тіла. Методи. Теоретичний аналіз науково-методичної літератури й даних мережі Інтернет, синтез та узагальнення. Результати. Результати дослідження вказують на потенційні переваги використання засобів традиційної китайської медицини «Детокс Хуа-хуа So» та «Детокс Хуа’ю Цяньянь для зниження маси тіла. Компоненти цих засобів можуть впливати на біохімічні процеси організму, зокрема на метаболізм, запалення та інсулінорезистентність, що сприяє поліпшенню загального стану здоров’я. Встановлено, що ключові складові засобів традиційної китайської медицини «Детокс Хуахуа So» та «Детокс Хуа’ю Цяньянь» мають дієвий механізм зниження маси тіла. Використання цих засобів сприяє виведенню токсинів з організму та стимулює обмін речовин, що сприяє ефективній регуляції маси тіла. Отримані результати відкривають перспективи для подальших досліджень і застосування зазначених засобів у сучасних програмах зниження маси тіла та підтримання здоров`я.
 Ключові слова: традиційна китайська медицина, «Детокс Хуахуа So», «Детокс Хуа’ю Цяньянь», зниження маси тіла, ожиріння, метаболічний синдром, інсулінорезистентність.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Сергата, Н. С., та Г. О. Кожемякіна. "СЕНСОРНА ІНТЕГРАЦІЯ У РЕАБІЛІТАЦІЇ ДІТЕЙ ІЗ ЗАТРИМКОЮ ПСИХОМОТОРНОГО РОЗВИТКУ". Visnyk of Zaporizhzhya National University Physical education and Sports, № 4 (30 грудня 2024): 132–38. https://doi.org/10.26661/2663-5925-2024-4-18.

Full text
Abstract:
Стаття розглядає роль сенсорної інтеграції в реабілітації дітей із затримкою психомоторного розвитку, визначення поняття «сенсорна інтеграція»; підкреслює важливість використання сенсорних технік для покращення фізичних та когнітивних навичок у дітей з особливими потребами. Робота розглядає основні критерії розвитку дитини, основні причини затримки розвитку. Висвітлено статистичні дані Всесвітньої організації охорони здоров'я та Міністерства охорони здоров'я України щодо зростання кількості дітей з обмеженими можливостями. Розглянуто основні проблеми, з якими зустрічаються батьки дітей з особливими освітніми проблемами. Визначено основні дії для реабілітації дітей із затримкою розвитку. Ознайомлено з методикою засновниці сенсорної інтеграції Джин Айрес та принципами інших сенсорних терапевтів. Проведено порівняння методик сенсорної інтеграції. Визначено стадії реалізації сенсорної інтеграції в реабілітації дітей із затримкою психомоторного розвитку, завдання, методи і прийоми кожної стадії реалізації. У статті також обговорюється важливість індивідуалізації підходів до сенсорної інтеграції з урахуванням особливостей кожної дитини. Оцінено вплив реабілітаційної програми із сенсорної інтеграції для дітей старшого дошкільного віку із затримкою психомоторного розвитку. У роботі застосовано методи теоретичного рівня дослідження: аналіз, порівняння, індукція, дедукція, систематизація та узагальнення науково-методичної літератури. Сенсорна інтеграція як метод реабілітації цілісна; вона задіює усе тіло, усі органи чуттів і весь мозок. Коли м'язи працюють цілісно, формуючи адаптивний рух усього тіла, вони разом із відповідними суглобами надсилають у мозок добре організовані почуття. Рух, у котрому залучено все тіло, також утворює багаточисленні вестибулярні стимули, що допомагають об'єднати інші сенсорні системи. Здатність організовувати ці почуття і правильно на них відповісти сприяє організації різних мозкових функцій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Федчук, Олександр. "Внутрішня картина здоров’я як особистісний ресурс". Теоретичні і прикладні проблеми психології, № 1(57)Т2 (2022): 98–111. http://dx.doi.org/10.33216/2219-2654-2022-57-1-2-98-111.

Full text
Abstract:
У статті автор розкриває сутність поняття «ресурсу» особистості, яке останнім часом у психологічному просторі часто використовується. Автор зазначає, що втрата внутрішніх та зовнішніх ресурсів спричиняє втрату суб'єктивного благополуччя, переживається як стан психологічного стресу, негативно позначається на стані здоров'я особистості. Серед достатньо вивчених ресурсів автор вказує на фізичні ресурси, зокрема, стан здоров’я та внутрішню картину здоров’я. Визначає мету статті як розкриття сутності фізичного ресурсу особистості через розуміння внутрішньої картини здоров’я, зокрема, ставлення до нього як цінності. Особистісна оцінка власного здоров’я досить значно впливає на поведінку хворого у процесі лікування захворювання, зокрема, існує прямопропорційний зв’язок між сприйманням особистого здоров’я та узгодженням з процесом лікування загалом, що звуть комплаентністю. Досліджуючи суб'єктивне сприйняття захворювання в роботах великої кількості дослідників було запропоновано безліч термінів, аналізуючи які автор стверджує, що внутрішня картина здоров’я є не лише результатом повсякденного життя індивіда, вона відображає в собі у вигляді символічних синтезів ті дозволи чи заборони, які можуть руйнувати або вдосконалювати, зберігати здоров'я особистості. Внутрішня картина здоров’я визначає вектор людської поведінки щодо ставлення до власного здоров’я й тіла, зокрема, орієнтує в імовірних перспективах її формування. Вона є одним з найбільш значимих елементів в комплексі поведінки особистості в ситуаціях, що становлять загрозу для здоров’я. Якщо у людини немає справжнього знання про здоров’я і необхідного життєвого досвіду, то є вірогідність того, що створиться невідповідна картина здоров’я, яка впливатиме на різні форми зародження невротичних реагувань на здоров’я. Ключові слова: внутрішня картина здоров’я, внутрішній ресурс, психічне здоров’я, фізичні ресурси.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Горб, К. О. "ОСОБЛИВОСТІ ЛОКАЛІЗАЦІЇ БЛІХ РОДУ CTENOCEPHALIDES НА ТІЛІ СОБАК". Вісник Полтавської державної аграрної академії, № 4 (25 грудня 2020): 176–82. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2020.04.22.

Full text
Abstract:
Однією з важливих проблем ветеринарної і гуманної медицини є паразитарне захворювання, ви-кликане блохами роду Ctenocephalides. Ктеноцефальоз характеризується значним поширенням серед собак, а також становить небезпеку для здоров’я людини. Інвазія супроводжується свербежем, за-непокоєнням, розвитком дерматиту та анемії, відставанням у рості й розвитку, особливо молодняку. Тому важливим є своєчасне і точне діагностування інвазії, що дасть змогу ефективно провести заходи з профілактики і боротьби. Метою досліджень було вивчити особливості локалізації збудни-ків ктеноцефальозу на тілі інвазованих собак. За результатами проведених паразитологічних дослі-джень встановлено, що блохи видів Ct. canis та Ct. felis можуть локалізуватися в будь-якій ділянці тіла тварини. Однак місця їхнього перебування на тілі собак значно відрізняються. Паразитичних комах виду Ct. felis здебільшого виділяли на ділянці серединної дорсальної лінії спини тварин (середня інтенсивність інвазії становила 4,06 екземплярів імаго бліх у однієї собаки) та у пахвинній ділянці тіла (середня інтенсивність інвазії становила 4,56 екз./гол.). Водночас кровосисні ектопаразити ви-ду Ct. canis переважно локалізувалися в області сідничного горба (середня інтенсивність інвазії ста-новила 2,55 екз./гол.). При порівнянні показників розподілу бліх різних видів на тілі собак встановлено достовірні відмінності. На ділянці серединної дорсальної лінії спини в собак кількість бліх виду Ct. felis виявилася більшою на 70,19 % (P<0,001), ніж Ct. canis (1,24±0,45 екз./гол.). В області сіднич-ного горба на тілі собак спостерігається домінування виду Ct. canis (на 51,37 %, P<0,001) над Ct. felis (1,24±0,45 екз./гол.). У ділянці лівої бічної частини тулуба тварини переважили блохи виду Ct. felis (на 16,08 %, P<0,05) порівняно з показниками Ct. canis (1,20±0,40 екз./гол.). На ділянці правої бічної частини тіла кількість різних видів бліх достовірно не відрізнялася і коливалася в межах від 1,35±0,63 екз./гол. (у Ct. canis) до 1,45±0,68 екз./гол. (у Ct. felis). В області пахвинної ділянки тіла в обстежених собак переважали блохи виду Ct. felis (на 74,34 %, P<0,001) відносно показників Ct. canis (1,17±0,38 екз./гол.).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Лесніченко, Ніна. "РЕГУЛЯТИВНІ ПРЕДИКТОРИ ТІЛЕСНОЇ ІНТЕРНАЛЬНОСТІ СТУДЕНТІВ". Вісник ХНПУ імені Г. С. Сковороди "Психология", № 66 (2022): 153–67. http://dx.doi.org/10.34142/23129387.2022.66.10.

Full text
Abstract:
Актуальність дослідження. Розвиток саморегуляції тілесного Я є одним з найважливіших факторів, що впливають на структурний рівень інтеграції психіки, стійкість людини до захворювань, здатність обробляти внутрішні конфлікти та зовнішні стресові події. Тілесний локус контролю особистості виступає як важливий регулятивний чинник у структурі тілесного Я, визначаючи ставлення до тіла та здоровя. Через розвиток тілесної інтернальності можливо свідомо впливати на саморегуляцію тілесного Я. Отже, нагальним завданням сучасної психології здоровя є вивчення регулятивних предикторів тілесної інтернальності, що і виступило метою дослідження. Мета дослідження – вивчити регулятивні предиктори тілесної інтернальності студентів. Вибірка і методи дослідження. У дослідницьку вибірку увійшло 156 досліджуваних – 126 жінок та 30 чоловіків. Методика діагностики тілесного локусу контролю (Т.Б. Хомуленко і співавтори), методика «Саморегуляція здорового способу життя та піклування за тілом» та методика «Піклування про себе». Результати.Визначено регулятивні пре диктори тілесної інтернальності студентів, до яких відносяться показники саморегуляції здорового способу життя та піклування про себе, а також задоволеності психологічних потреб. Висновки та перспективи.У результаті регресійного аналізу було виявлено, що інтернальність у сфері здоров’я та хвороби позитивно обумовлена показниками внутрішнього спонукання та інтроєктованого регулювання здорового способу життя, задоволеності фізичних потреб, працею та навчанням, та негативно – показниками зовнішнього регулювання здорового способу життя. Інтернальність у сфері краси та зовнішності позитивно обумовлена ідентифікованим та зовнішнім регулюванням здорового способу життя, задоволеністю фізичних потреб, працею та навчанням. Інтернальність у сфері харчування позитивно обумовлена показниками інтроєктованого та зовнішнього регулювання здорового способу життя, задоволеності фізичних потреб. Інтернальність у сфері сексу позитивно обумовлена показниками зовнішнього регулювання здорового способу життя, задоволеності фізичних потреб, емоційного благополуччя, задоволеності духовних та психологічних потреб. Інтернальність у сфері фізичної активності та спорту позитивно обумовлена показниками внутрішнього спонукання здорового способу життя, задоволеності фізичних та психологічних потреб, працею та навчання, емоційного благополуччя.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Кіорсак, Владислав. "УЯВЛЕННЯ ПРО ТІЛО ТА ЗДОРОВ’Я У ВІДОБРАЖЕННІ СКАНДИНАВСЬКИХ САГ". Аннали юридичної історії (The Annals of Legal History) 4, № 1 (2020): 10–22. http://dx.doi.org/10.38129/ann.yur.ist.2020.4.1.10.

Full text
Abstract:
Уявлення про тіло та здоров’я у відображенні скандинавських саг У цій статті ми б хотіли розглянути історію медицини середньовічної Скандинавії крізь призму анатомічних уявлень тогочасних людей, репрезентованих у ісландських сагах. Це питання, на наше здивування, не викликало широкого зацікавлення у світовій історіографії. Здебільшого проблема медицини в середньовічній Скандинавії ставала предметом коротких розвідок та розділів у науково-популярних книгах, що робить дослідження цього аспекту суспільного життя більш ніж актуальним. Медицина в якості окремої науки не виокремилася у вказаному регіоні в період Середньовіччя. Вона не була відмежована від знахарства чи релігійного цілительства, адже випливала із уявлення про природу хвороб, які на думку скандинавів спричинялися ірраціональними чинниками. Ключові слова: історія медицини, жінки в медицині, саги, лікування травами, лікування ран.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Овчаренко, Олександр, та Віктор Опара. "ВПЛИВ ЧАСТОТИ ДОЇННЯ НА ПРОДУКТИВНІСТЬ, ЗДОРОВ’Я ТА МЕТАБОЛІЧНИЙ СТАТУС МОЛОЧНИХ КОРІВ". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Livestock, № 1 (14 березня 2025): 37–45. https://doi.org/10.32782/bsnau.lvst.2025.1.6.

Full text
Abstract:
Ця оглядова стаття досліджує управління лактацією в молочному скотарстві, зокрема зосереджуючись на частоті доїння та її впливі на продуктивність, здоров’я та метаболічний стан молочних корів. Лактація є основною частиною виробництва молока, забезпечуючи прибутковість молочних ферм. Протягом десятиліть досягнення в технологіях доїння – від ручних до роботизованих систем – трансформували галузь, підвищуючи надої та якість молока. Однак забезпечення балансу між максимізацією виробництва молока та збереженням здоров’я корів залишається важливою проблемою, оскільки метаболічні розлади, такі як кетоз, часто виникають через стрес, пов’язаний з лактацією. На сучасних молочних комплексах і фермах корів частіше доять тричі на день, однак сучасні дослідження свідчать, що збільшення або зменшення частоти доїння може мати значний вплив на кількість молока, його якість та здоров'я корів. Збільшення інтервалів між доїннями суттєво впливає на молочну продуктивність, метаболічні процеси та здоров’я молочних корів. Для досягнення оптимальної продуктивності та підтримання здоров’я корів, необхідно ретельно контролювати частоту доїння та враховувати довжину інтервалів доїння, особливо в умовах автоматизованих систем доїння. Недостатня адаптація молочних корів до періоду негативного енергетичного балансу під час переходу від пізнього сухостою до ранньої лактації суттєво впливає на здоров'я та продуктивність тварин. Зменшення частоти доїння в ранній лактації може позитивно вплинути на метаболічний статус корів, зокрема на рівень кальцію в крові. Водночас у цих корів підвищувався рівень соматичних клітин у молоці та кортизолу, що свідчить про зниження здоров'я вимені і підвищення стресу. Зниження мобілізації резервів тіла та покращення імунної відповіді при одноразовому доїнні свідчать про переваги для енергетичного балансу, але можливі ризики для здоров’я вимені. У статті розглядаються сучасні технології доїння, їх застосування та вплив на метаболічне здоров’я корів, акцентуючи увагу на важливості систем моніторингу для профілактики захворювань. Стаття пропонує рекомендації щодо оптимальних стратегій доїння та профілактичних заходів для збереження здоров’я тварин і підвищення ефективності молочних ферм.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Самойлюк, Оксана Валеріївна, Вікторія Ігорівна Матійчук та Віталій Вікторович Усиченко. "САМООЦІНКА СТАНУ ЗДОРОВ’Я ЖІНОК ПЕРШОГО ПЕРІОДУ ЗРІЛОГО ВІКУ". Olympicus, № 4 (30 грудня 2024): 56–65. https://doi.org/10.24195/olympicus/2024-4.9.

Full text
Abstract:
Глобальність наукової проблеми зниження здоров’я населення спонукала науковців окрім часткового розгляду окремих питань збереження здоров’я населення, пропонувати концептуальні положення організації заходів охорони та зміцнення здоров’я різних верст населення, в тому числі жінок зрілого віку. Мета дослідження – визначити самооцінку стану здоров’я жінок першого періоду зрілого віку. Методи дослідження: аналіз літературних джерел, педагогічний експеримент, медико-біологічні методи дослідження: фотознімання та візуальний скринінг стану біoгеoметричного профілю постави. Одержані в межах експерименту аналітичні дані, що відображали певні види порушення постави, надалі підлягали опрацюванню лікарем-oртoпедом для формулювання висновків про тип постави експериментованих жінок першого періоду зрілого віку, методи математичної статистики. Результати дослідження. Встановлено: 1) біль у суглобах є значущим фактором, пов'язаним з порушеннями постави, а саме, жінки з болем у суглобах частіше мали порушену поставу; 2) наявність набряків ніг пов’язана з порушеннями постави, особливо серед жінок з болем у суглобах; 3) жінки, які оцінювали свій стан здоров'я як добрий, мали нормальну поставу, тоді як ті, хто оцінював його як задовільний, мали порушену поставу; 4) втрата сну була значущим фактором, пов'язаним з порушеннями постави, зокрема серед жінок з набряками ніг; 5) головний біль виявлено як останній значущий фактор, пов'язаний з порушеннями постави. Отже, зв’язок постави з самооцінкою здоров'я жінок можна пояснити двома способами. Якщо вона нормальна, самооцінка здоров'я є кращою, кількість скарг на його порушення набагато менша. Якщо вона порушена, незалежно від типу такого порушення, самооцінка здоров’я є нижчою, набагато частішими є скарги особливо на болі у суглобах та набряки на ногах, частіше помічаються головний біль, поколювання в тілі, біль у попереку, втрата сну. З іншого боку, аналіз дерева рішень, де тип постави виступає залежною змінною, також підтвердив, що наявність болю у суглобах, набряків ніг, втрати сну та головного болю пов'язана з вищою частотою порушень постави. Крім того, доведено, що вік в не є вирішальним фактором в межах першого періоду зрілості у жінок, а самооцінка здоров'я більшою мірою залежить від нормальності/порушення їх постави. Висновки. Доведено, що вік в не є вирішальним фактором в межах першого періоду зрілості у жінок, а самооцінка здоров'я більшою мірою залежить від нормальності/порушення їх постави.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

ODYNETS, Oksana. "ОНТОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ФІЛОСОФІЇ ЗДОРОВ’Я З ПОЗИЦІЇ ПРИЧИННОГО ХОЛІЗМУ". Філософія та політологія в контексті сучасної культури 15, № 2 (2023): 16–22. http://dx.doi.org/10.15421/352338.

Full text
Abstract:
Питання здоров’я потребує філософського осмислення, що виходить з цілісного бачення людини і світу. Онтологія феномену здоров’я відображає постійну еволюційну зміну світоглядної позиції людства. З часів античності поняття здоров’я змінювалось від цілісності з Макрокосмосом в часи античності, розривом між тілом і духом в середньовіччя, повернення цілісності в епоху Відродження, механістичному погляді на людину в Новий час та потребує нового бачення цілісності в сучасності. Питанням філософії здоров’я займаються А.Антоновські, О.Біланов, В.Войтенко, О.Висоцька, Д.Донев, В.Копа, Т.Поплавська, М.Романенко, С.Тромбах та інш. На думку дослідників сучасне поняття здоров’я має три основні складові: фізичне, душевне та соціальне. Деякі автори (А.Антоновські, Д.Донєв) відокремлюють четвертий – духовний фактор здоров’я. Використовуючи в даному досліджені причинно-холістичній підхід ми можемо стверджувати, що духовний фактор не є окремої складовою здоров’я, а є екзистенційної вертикаллю соціального фактору здоров’я. Причинно-холістичний підхід до здоров’я дає нове визначення поняттям «здоров’я», «хвороба», «спосіб життя», основою яких стає потреба в досягненні завдання духу в певний час життя. Відсутність досвіду виконання завдання духу призводить до відсутності реалізації цього завдання в соціальної сфері, що призводить до душевного дискомфорту та через психосоматичний зв’язок формує порушення гомеостазу тіла і соматичні хвороби. Хвороба стає фактором, що змушує людину до пошуку шляхів досягнення завдання духу та стає партнером в духовному зростанні людини. Причинно-холістичний підхід до здоров’я потребує перегляду медицини з фокусування лікування хвороби на досягнення людиною духовних завдань, що можливо при причинно-холістичному підході до виховання людини, с фокусуванням на призначенні людини, що можливо в партнерстві з діяльністю психологів та працівників освіти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

ГОЛОВАЧ, Інна. "СОМАТИЧНІ ЗАНЯТТЯ ЯК ЗАСІБ ПОКРАЩЕННЯ ПСИХОФІЗИЧНОГО СТАНУ СТУДЕНТІВ: МОНІТОРИНГ СЬОМОГО ТА ВОСЬМОГО ДОМЕНУ MAIA-2ukr". PHYSICAL CULTURE AND SPORT: SCIENTIFIC PERSPECTIVE 2, № 1 (2025): 88–95. https://doi.org/10.31891/pcs.2025.1(1).74.

Full text
Abstract:
Наведені в статті матеріали завершують дослідження доменів (підшкал) психофізичного стану здобувачів вищої освіти (1 курс) за даними шкали Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness. Цей опитувальник із восьми підшкал має україномовний варіант, створений і апробований українським науковцем Ю.М. Волощенком і називається MAIA-2ukr . Сучасні фахівці одностайні в тому, що людині необхідно розуміти і усвідомлювати свій фізичний стан, щоб зменшити стрес і вибрати адекватне навантаження на організм. Майбутні вчителі фізичної культури, тренери, інструктори, педагоги також повинні володіти навичками самоконтролю. Соматичні рухи допомагають розвинути усвідомлення процесів в організмі та визначити місця напруги чи спазму. За допомогою анкети респонденти перенаправляли свою увагу на внутрішні відчуття, намагаючись усвідомити, що відбувається. Важливим методичним аспектом занять із соматичних рухів є розповідь після практики про ваш досвід на цьому занятті. Студенти зосереджують увагу на саморозповіді, усвідомленні того, що сталося з тілом. Іноді люди відчувають, що стали «важчими» або «легшими», або не можуть пояснити різницю у відчуттях. Систематичні заняття поступово дають людині особливий досвід, а його тіло відчувається більш індивідуальним і глибоким. Цікаво, що заняття соматичними рухами, навіть для однієї і тієї ж групи м'язів, сприймаються по-різному, тому що людина приходить на заняття вже в іншому стані, ніж на попередньому занятті. Інтероцептивне усвідомлення людини також впливає на розвиток координаційних здібностей, оскільки кожен урок має елементи, які сприймаються як нові. Щоб охарактеризувати сучасний стан студентів, ми провели опитування. У дослідженні взяли участь 50 осіб: юнаки та дівчата 17-19 років, студенти першого курсу Факультету здоров'я, фізичного виховання і спорту Київського столичного університету імені Бориса Грінченка. У попередніх статтях наводилися дані за підшкалами: «навичка помічати», «навичка не відволікатися», «навичка не хвилюватися», «навичка регулювати увагу», «навичка емоційного усвідомлення», «навичка саморегулювання». Наступна підшкала (домен 7) називається «навичка прислухатися до тіла», а крайня підшкала (домен 8) «навичка довіряти» завершує аналіз нашого опитування за версією MAIA-2ukr (2022).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

КІЦУЛА, Л. М., та Л. П. КОЗАК. "ВІДПОВІДНІСТЬ ХАРЧОВИХ РАЦІОНІВ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ КЛЮЧОВИМ РЕКОМЕНДАЦІЯМ ЩОДО ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ". Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України, № 1 (16 червня 2025): 12–17. https://doi.org/10.11603/1681-2786.2025.1.15335.

Full text
Abstract:
Мета: оцінити відповідність фактичного харчування студентської молоді ЛНМУ імені Данила Галицького ключовим рекомендаціям щодо здорового харчування. Матеріали та методи. Проведено анонімне опитування студентської молоді ЛНМУ імені Данила Галицького (109 студенток, 41 студент) 2 курсу медичного та фармацевтичного факультетів, 4 курсу медичного факультету з використанням опитувальної карти, запропонованої Л. Б. Єльцовою та співавт. (2017) [1]. Застосовано пошуковий, соціально-гігієнічний, статистичний методи. Результати. Установлено, що у значної частини респондентів та респонденток відсутні здорові харчові звички, в раціонах окремих здобувачів вищої освіти взагалі відсутні корисні продукти харчування (м’ясо та м’ясні продукти, риба і продукти моря, яйця, молоко та молочні продукти тощо). За показником Брока, фактична маса тіла відповідала ідеальній у 42,3% студенток та 58,5% студентів, 57,5% студенток та 41,4% студентів мали відхилення фактичної маси тіла від ідеальної. У структурі відхилень фактичної маси тіла від ідеальної поміж студенток переважала кількість зі слабким ступенем білково-енергетичної недостатності – 47,6%, помірний ступінь білково-енергетичної недостатності мали 24,6% студенток, важкий ступінь білково-енергетичної недостатності – 9,2%. Поміж студентів 47,1% мали надлишок маси тіла в діапазоні 15–29%. Більшість з опитуваних здобувачів вищої освіти мали низьку фізичну активність. Висновки. Чимала частина студентської молоді не дотримується ключових рекомендацій щодо здорового харчування, не приділяє належної уваги фізичній активності. Своєчасне виявлення цих негативних явищ та впровадження комплексу профілактичних заходів дасть змогу запобігти негативним зрушенням в організмі, зумовленим харчуванням та способом життя, та зберегти повноцінне здоров’я молодого покоління.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Яценко, Іван Володимирович, та Валентин Валерійович Козачок. "ПРАКТИКА СУДОВО-ВЕТЕРИНАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ЗА УШКОДЖЕНЬ ТВАРИН ГОСТРИМИ ПРЕДМЕТАМИ". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Veterinary Medicine, № 4(67) (14 березня 2025): 116–30. https://doi.org/10.32782/bsnau.vet.2024.4.17.

Full text
Abstract:
У роботі розглянуто практику судово-ветеринарної експертизи за ушкодження тварин гострими предметами. Показано, що травмування тварин гострими знаряддями є предметом судово-ветеринарної експертизи для розв’язання ідентифікаційних (визначення гострого травмуючого предмета за його фрагментами), діагностичних (визначення характеру та локалізації ушкоджень; черговості їх заподіяння; прижиттєвості чи посмертності утворення; причинно-наслідкових зв’язків) та ситуаційних (визначення механізму та можливості утворення ушкоджень за встановлених умов і обставин правопорушення) завдань. З’ясовано, що ушкодженнями, які заподіяні гострими предметами, є подряпини, надрізи, рани, переломи, розчленування, відчленування, розруби, вруби, відбуби, насічки, стеси. Аргументовано, що морфологічні особливості ушкоджень, заподіяних гострими предметами, виокремлюються механізмом дії певних деталей травмуючого знаряддя, його формою, розмірами, масою, ступенем гостроти, силою контактуючої взаємодії з тілом тварини, напрямом руху; довжиною шляху, пройденого в тілі тварини, локалізацією ушкодження, морфологічними особливостями травмуючих тканин організму, а також твердістю підлеглих тканин. Акцентовано увагу на те, що об’єктами судово-ветеринарної експертизи за травм гострими знаряддями є трупи тварин, а також живі тварини, незалежно від належності (приватна, державна, комунальна), умов мешкання (в неволі, у природних ареалах), продуктивності (продуктивні, непродуктивні), місця утримання (домашні, агрофірм, дикі, зоопаркові, безпритульні тощо) цілей використання (в розважальних, видовищних, кінематографічних, спортивних та спеціальних заходах, в експериментальних цілях тощо), віку (молодняк, зрілі, старі), статі (самці, самки). Показано, що суб’єктами проведення судово-ветеринарної експертизи живих тварин для оцінювання ушкоджень, заподіяних гострим знаряддям, є судово-ветеринарні експерти за експертною спеціальністю 18.1 «Ветеринарні дослідження», а також судові експерти інших експертних спеціальностей (судові балісти, трасологи, біологи тощо). Практична цінність роботи полягає в аргументації мети судово-ветеринарного дослідження тварин, яким заподіяне ушкодження гострим знаряддям: визначення характеру ушкодження, його локалізації, форми, розмірів (діаметру), напряму найдовшого розміру на поверхні тіла відносно анатомічної вісі тіла; особливостей будови країв, кінців, зяяння рани, ранового каналу та дна рани, згрупованості ран або відсутності їх, ушкодження глибоких ткани або органів в проєкції рани, виявлення сторонніх включень; ступеня тяжкості шкоди, заподіяної здоров’ю тварини; характеру каліцтва, зумовленого травмою, а також вирішення інших експертних завдань у межах компетенції судово-ветеринарного експерта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

ПОНОМАРЕНКО, Владислав, Марина ДЄДУХ та Марія БРИЧУК. "ХАРАКТЕРИСТИКА ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬСЯ СПОРТИВНИМИ ТАНЦЯМИ". PHYSICAL CULTURE AND SPORT: SCIENTIFIC PERSPECTIVE 3, № 1 (2025): 73–79. https://doi.org/10.31891/pcs.2025.1(1).123.

Full text
Abstract:
У дослідженні, які присвячено фізичному здоров’ю дітей молодшого шкільного віку, взяли участь 48 учнів віком 8-9 років, з яких 28 дівчаток та 20 хлопчиків. Оцінку фізичного здоров’я проведено за загальноприйнятою методикою Г.Л. Апанасенко. У статті розглянуто значення рухової активності в життєдіяльності дітей молодшого шкільного віку, значення спортивних танців для фізичного, психоемоційного розвитку та вплив на фізичне здоров’я. Також відмічено, що на ефективність залучення, покращення здоров’я дітей молодшого шкільного віку до занять спортивними танцями важливу роль відіграє організація позаурочних занять та особистість тренера. Теоретично підтверджено, що важливим фактором є врахування індивідуальних особливостей респондентів, стан здоров’я, вікова категорія, стать та мотивація до відвідування занять. Обґрунтовано, що для досягнення більшої залученості дітей молодшого шкільного віку до занять спортивними танцями необхідно використовувати сучасні, інноваційні методи навчання, це можуть бути танцювальні тренінги, інтерактивні ігри, які стимулюють інтерес до занять. Аналіз антропометричних даних показав, що середні показники маси тіла хлопчиків 8-ми років складають =28,8 кг. (S=2,1), у 9-ти річних = 32,1 кг. (S=3,4), а середні значення 8-ми річних дівчаток становить = 27,8 кг. (S=2,8), 9-ти річних - = 29,5 кг. (S=1,6), середні дані довжини тіла у хлопчиків 8-ми років складає = 134,6 см. (S=7,4), у 9-ти річних показники дорівнюють = 135,4 см.(S=7,3), результати 8-ми річних дівчаток становлять = 132, 2 см. (S=4,9), а 9-ти річних - = 133,1 см. (S=6,4). Результати окружності грудної клітки у 8-ми річних хлопчиків становить = 59,1 см. (S=2,3), 9-ти річні показали результат = 62,3 см. (S=1,6), дані дівчаток 8-ми років показують результат = 57,9 см. (S=1,2), 9-ти річні дівчатка отримали показники - = 61,8 см. (S=1,2). Встановлено, що розвиток серцево-судинної системи та антропометричні показники відповідають статево-віковим нормам. При аналізі фізичного здоров’я було виявлено, що тільки хлопчики 8 років не мають низький рівень здоров’я.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Бондаренко, Валентин, Валентин Голуб, Яна Шумко та Олександр Кузенков. "ВИКОРИСТАННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ТА ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ МОНІТОРИНГУ ПОСТАВИ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ". Вісник Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка 181, № 25 (2024): 182–88. http://dx.doi.org/10.58407/visnik.242529.

Full text
Abstract:
Мета статті: обґрунтувати використання традиційних та інноваційних технологій для моніторингу постави здобувачів вищої освіти. Методологія. Для досягнення мети та вирішення завдань дослідження використано комплекс сучасних теоретичних методів, зокрема концептуально-порівняльного аналізу, структурно-системного аналізу, синтезу, узагальнення. За допомогою використаних методів систематизували й узагальнювали інформацію стосовно досліджуваних об’єкта та предмета, зіставляли наявні теоретичні підходи та методи моніторингу постави здобувачів вищої освіти. Наукова новизна. Наукова новизна дослідження полягає у висвітленні традиційних та інноваційних технологій моніторингу постави здобувачів вищої освіти. З’ясовано наявність суб’єктивних (візуальних) та об’єктивних (інноваційних, комп’ютерних) методів визначення порушень постави здобувачів освіти зокрема сутулості, округлої, кругловигнутої та плоскої спини. Висновки. Констатовано, що використання моніторингу дозволяє здійснювати оцінювання поточного стану соматичного здоров’я здобувачів вищої освіти та прогнозувати можливі зрушення. Виявлено, що праці більшості дослідників спрямовані на вивчення особливостей та розроблення методик формування постави. Застосування технологій моніторингу постави й оцінювання просторового розташування біоланок тіла досліджуваних зумовлено матеріально-технічним забезпечення підрозділу та кваліфікацією персоналу. Визначено, щ розвиток постави залежать від численних факторів, де ключовими є формування вигинів хребта і балансу м’язів, що утримують тіло у вертикальному положенні. Важливим чинником впливу на формування постави здобувачів вищої освіти є рівень рухової активності. Встановлено, що одержані дані щодо стану постави здобувачів вищої освіти дозволять вносити корективи в робочі програми навчальних дисциплін, розробляти комплекси фізичних вправ, які спрямовані на розвиток гнучкості в суглобах певних біоланок тіла, розвитку м’язів хребетного стовпа.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Височанська, В. В. "РІВЕНЬ СИРОВАТКОВОГО БЕТА-ЕНДОРФІНУ В ПАЦІЄНТІВ З МЕТАБОЛІЧНИМ СИНДРОМОМ ТА СЕБОРЕЙНИМ ДЕРМАТИТОМ". Здобутки клінічної і експериментальної медицини, № 4 (26 січня 2023): 75–82. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2022.v.i4.13500.

Full text
Abstract:
РЕЗЮМЕ. Ендогенні опіоїди, що синтезуються в аденогіпофізі, здатні модулювати вивільнення гормонів підшлункової залози безпосередньо впливаючи на експресію μ- і δ-опіоїдних рецепторів. Бета-ендорфін присутній у панкреатичних острівцях, що свідчить про те, що ендогенні опіоїди можуть секретуватися локально для регуляції роботи підшлункової залози. Існує обмежена кількість досліджень у літературі, що описує коливання рівня глюкози та інсуліну в крові після введення бета-ендорфіну та певний зворотний зв'язок. Опіоїди можуть мати гіпоглікемічний ефект при базовому підвищенні рівня глюкози. А ожиріння може мати різний вплив на рівень цукру залежно від дози опіоїду. При дуже низьких концентраціях β-ендорфін підвищує рівень глюкози в крові в осіб із ожирінням, не впливаючи на рівень глюкози в крові в осіб зі здоровою масою тіла.
 Мета – визначення рівня бета-ендорфіну в пацієнтів з метаболічним синдром з/без себорейного дерматиту.
 Матеріал і методи. Обстежували пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) у поєднанні з хронічним панкреатитом (ХП) на фоні порушенням індексу маси тіла (ІМТ) (надмірна вага тіла чи ожиріння різного ступеня вираження) та цукрового діабету 2-го типу. 1 групу склали пацієнти без захворювань шкіри, 2 групу – з супутнім себорейним дерматитом. Групу контролю склали здорові особи аналогічного віку. Визначення рівня бета-ендорфіну проводили методом ELISA з тест-системою Human Beta-endorphin NBP2 – 78774 Novus Biologicals. Аналіз і обробка результатів виконані у програмі STATISTICA 10.0.
 Результати. Рівень бета-ендорфіну в групі пацієнтів із метаболічним синдромом у поєднанні з себорейним дерматитом був високодостовірно вищим, порівняно з контрольною групою (відповідно (38±2,1) pg/mL; (22±4,1) pg/mL; p<0,000001) та достовірно нижчим у осіб з метаболічним синдром без проявів запалення шкіри – (19±2,6) pg/mL. Отримані результати є схожими до описаних у різних дослідженнях, але не пояснюють механізми регуляції рівня цукру бета-ендорфіном, а лише констатують факт наявності інсулін/глюкагон-опосередкованих та незалежних механізмів регуляції.
 Висновки. У пацієнтів з цукровим діабетом, гіперглікемією, інсулінорезистентістю у поєднанні з ожирінням та дисліпідемією рівень бета-ендорфіну нижчий, ніж у здорових осіб. Імовірно, себорейний дерматит посилює вивільнення бета-ендорфіну через наявність постійного запалення та свербежу шкіри, що і сприяє його підвищенню у порівнянні із здоровими людьми.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Чистякова, Марина, Володимір Марчук, Олег Вергуш та ін. "КОМПОНЕНТНИЙ СКЛАД ТІЛА, ЯК ПОКАЗНИК ЗДОРОВ'Я МОЛОДІ". Physical culture sports and health of the nation, № 15(34) (21 липня 2023): 496–503. http://dx.doi.org/10.31652/2071-5285-2023-15(34)-496-503.

Full text
Abstract:
Currently, the task of preserving and strengthening the health of young people is an important one, and higher pedagogical education can play a crucial role in achieving this goal. The development of health-saving technologies must take into account the characteristics and initial state of the population group in order to ensure that these technologies are effective, appropriate, and accepted by the target population. By doing so, we can improve the health outcomes of populations and promote greater equity in healthcare. The analysis of estimation of component body composition is a useful tool for assessing various aspects of health and fitness. The purpose of the study is to determine the component composition of the body as an indicator of the health of female students of higher education at the Faculty of Physical Education.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Petrovych, Victoriia, та Iryna Voitovych. "Вплив збалансованого харчування та оздоровчих фітнес-тренувань на жінок зрілого віку". Physical education, sport and health culture in modern society, № 1(57) (31 березня 2022): 37–42. http://dx.doi.org/10.29038/2220-7481-20221-01-37-42.

Full text
Abstract:
Актуальність. Проблема зниження рухової активності та формування неправильних харчових звичок стала вагомим фактором у погіршенні здоров’я населення, появі зайвої ваги, погіршенні психологічної стійкості. Саме у віці 35-40 років завершується формування утверджених поглядів та звичок на «правильне» життя та гармонійну старість, крім того, ці знання та навички передаються дітям. Тому з метою виховання здорової нації, випрацьовування таких звичок є досить актуальним. Мета роботи – визначити впливу програми поетапного контролю регулювання рухових навантажень у поєднанні з раціональним харчуванням у жінок зрілого віку. Методи: аналіз науково-методичних літератури, опрацювання інтернет-джерел, анкетування, антропометричний метод, визначення толерантності до фізичних навантажень, педагогічний експеримент, метод математичної статистики. Результати дослідження. Нині нам відомо безліч різних шляхів спрямованих на боротьбу із зайвою вагою. Проте, часто це все використовується хаотично і результат може бути різним, навіть втрата здоров’я. З метою налаштування збалансованого меню та адекватного дозування фізичних навантажень нами запропоновано комплексний підхід, який включає співпрацю з дієтологом та тренеро. У статті запропо- новані програма тренувань для жінок без порушень стану здоров’я та конкретні заходи усунення гіподинамії у період дії карантинних обмежень. Подано рекомендації по формуванню правильних харчових звичок. Три місяці тривав експеримент за яким КГ намагалась знизити масу тіла лише за допомогою оздоровчих тренувань, ЕГ – поєднуючи такі тренування із збалансованим харчуванням. Статистично значимі позитивні результати відмічено у ЕГ на рівні Р≤0,01 у масі тіла та об’ємі талії, при Р≤0,05 при об’ємі стегон. У КГ зміни досліджуваних показників також позитивні, хоча з незначним приростом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Dolzhykova, O. V., та L. M. Maloshtan. "ВИВЧЕННЯ ВПЛИВУ СУПОЗИТОРІЇВ ВАГІНАЛЬНИХ «МЕЛАНІЗОЛ» ПРИ ТРИВАЛОМУ ЗАСТОСУВАННІ У ЩУРІВ". Фармацевтичний часопис, № 1 (24 березня 2020): 82–88. http://dx.doi.org/10.11603/2312-0967.2020.1.10975.

Full text
Abstract:
Мета роботи. Вивчення впливу вагінальних супозиторіїв «Меланізол» на організм інтактних щурів-самиць за умови тривалого повторного вагінального уведення.
 Матеріали і методи. Вивчення токсичності вагінальних супозиторіїв «Меланізол» та їхньої основи на тлі уведення статевозрілим щурам-самицям проведено протягом 30 діб. Контролювали динаміку маси тіла тварин, клінічні та біохімічні показники крові, показники сечі. В кінці досліду проводили макроскопічне дослідження і оцінку коефіцієнтів маси внутрішніх органів.
 Результати й обговорення. Проведено вивчення впливу вагінальних супозиторіїв «Меланізол» в дозі 21 мг/кг (з урахуванням суми діючих речовин) на здорових щурах-самицях за умов тривалого повторного вагінального застосування (рекомендований шлях введення). Експериментально встановлено, що супозиторії «Меланізол» в умовно-терапевтичній дозі при тривалому вагінальному уведенні здоровим щурам-самицям не проявляє негативного впливу на масу тіла, показники клінічної крові, біохімічні показники крові та показники сечі тварин у порівнянні з контрольною групою тварин. Проведене дослідження внутрішніх органів тварин довело, що органи були звичайного вигляду без запалення та інших змін. Масові коефіцієнти внутрішніх органів експериментальних тварин не виявило достовірної різниці між показниками дослідних та контрольної груп тварин.
 Висновки. Отримані в результаті експерименту дані свідчать, що у дозі 21 мг/кг вагінальні супозиторії «Меланізол» не чинять токсичного впливу на організм здорових щурів-самиць, що дозволяє рекомендувати досліджувані супозиторії «Меланізол» для подальшого вивчення як лікарського засобу для лікування вагінітів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Matyukha, L. F., та O. Yu Goncharuk. "МОРФОМЕТРИЧНІ ТА АНТРОПОМЕТРИЧНІ ОБСТЕЖЕННЯ ПРИ ВЕДЕННІ ПАЦІЄНТІВ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ ТА ОЖИРІННЯМ". Здобутки клінічної і експериментальної медицини, № 1 (6 травня 2020): 128–35. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2020.v.i1.11080.

Full text
Abstract:
У статті висвітлено результати антропометричного та морфометричного огляду методом біо­електричного імпеданс-аналізу пацієнтів з артеріальною гіпертензією та ожирінням / надмірною вагою.
 Мета – дослідити та проаналізувати антропометричні та морфометричні показники у пацієнтів з артеріальною гіпертанзією і ожирінням/зайвою вагою та порівняти показники морфометрії з антропометричними та біохімічними показниками у пацієнтів досліджуваних груп.
 Матеріал і методи. Обстежено 64 пацієнти з артеріальною гіпертензією та ожирінням і 21 здорова особа. Пацієнти з ІМТ 25 кг/м² і вище та гіпертензією увійшли до основної групи, особи з ІМТ 18–24,9 кг/м² без гіпертензії увійшли до контрольної групи. Всі пацієнти пройшли клінічне, антропометричне, морфометричне та лабораторне обстеження, яке включало в себе вимірювання АТ, визначення зросту, маси тіла, об’єму талії, шиї, кистей та стегон, визначення рівня глюкози натще, загального холестерину, ЛПВЩ, ЛПНЩ, ЛПДНЩ, визначення коефіцієнта атерогенності та відсоткової частки жиру в організмі, виміряного методом біоімпедансметрії (БІМ). БIМ проводили аналізатором композиції тіла OMRON Body Composition Monitor BF212, (Japan), 2012 р. Статистичну обробку даних проводили за допомогою SPSS Statistics ver. 23.0.0.
 Результати. Виявлені кореляційні зв’язки між антропометричними, морфометричними та лабораторними показниками, зокрема, % ЖМТ, ІМТ і САТ та ДАТ, а також ЛПВЩ, тригліцеридами в основній групі незалежно від віку і кореляції між ІМТ та віком у групі здорових осіб.
 Висновки. Відсоток ЖМ позитивно корелює з вагою тіла (r=0,68, p=0,001), з ІМТ (r=0,78) та окружністю талії (r=0,73, p=0,001), стегон (r=0,82, p=0,001), САТ (r=0,45) та ДАТ (r=0,48) (p<0,05). У групі здорових осіб виявлено сильну пряму кореляцію ІМТ з віком r=0,96, р=0,03, отже, можемо припустити, що антропометричні, морфометричні показники мають більшу вагу, ніж віковий фактор, у осіб, які мають ожиріння на фоні АГ, а у групі без АГ та ожиріння основним фактором ризику є вік. Включення морфометричних вимірювань у повсякденну клінічну практику є безпечним, неінвазивним, точним і достовірним методом діагностики ожиріння/зайвої ваги та визначення ризику.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Хомуленко, Тамара, Віра Крамченкова, Дар’я Туркова, Ніна Лесніченко та Богдан Миронович. "МЕТОДИКА ДІАГНОСТИКИ ТІЛЕСНОГО ЛОКУСУ КОНТРОЛЮ". Вісник ХНПУ імені Г. С. Сковороди "Психология", № 62 (лютий 2020): 293–316. http://dx.doi.org/10.34142/23129387.2020.62.17.

Full text
Abstract:
Метою дослідження було створення психодіагностичної методики для вивчення тілесного локусу контролю. Відповідно до мети дослідження завданнями роботи виступили: операціоналізація феномену тілесний локус контролю та його емпіричних індикаторів, розробка опитувальника як набору тверджень, що відображують зміст визначених індикаторів, психометрична оцінка, розробленого опитувальника. Методи дослідження. Психометрична обробка результатів дослідження включалаперевірку внутрішньої узгодженості методики за коефіцієнтом альфа Кронбаха, оцінку конструктивної валідності та ретестової надійності опитувальника. Конвергентна та дискримінативна валідність методики перевірялась шляхом визначення кореляційних зв’язків показників методики «Тілесний локус контролю» та методик діагностики ставлення до свого тіла О.Б.Станковської, діагностики локусу контроля Дж. Роттера, діагностики рівня суб’єктивного контролю Є. Ф. Бажина, С. А. Голикіної, А. М. Еткінда, опитувальника Body Awareness Questionnaire (конвергентна валідність); діагностики інтрацептивної чутливості, «Вербалізація тілесного Я» (дискримінантна валідність). Психометричну вибірку склали 286 «умовно здорових» респондентів віком від 15 до 55 років. Процедура ретестування проводилася через чотири тижні із залученням 96 респондентів, що входили до психометричної вибірки. Результати. Теоретичною основою створення опитувальника діагностики тілесного локусу контролю були концепція локусу контролю, концепції реципрокного детермінізму та каузальної атрибуції, уявлення про профіль суб’єктивного контролю, уявлення про роль інтернальності у клініці соматичних та психосоматичних розладів, а також зв’язку тілесного досвіду та смислового аспекту особистості, визначення локусу тілесного контролю, як зв’язку локалізації тілесних відчуттів із усвідомленням власного психоемоційного стану та ступенем самоконтролю, визначення основних сфер ставлення до тілесного, як ідентифікаторів тілесного локусу контролю. Шляхом деревовидної кластерізації було виділено статистично значущі класи тверджень, що відповідають 5 сферам ставлення до тілесного: сфера здоров’я і хвороби; сфера краси і зовнішності; сфера харчової поведінки; сфера сексуальної поведінки; сфера фізичної активності і спорту. Опитувальник характеризується інтраіндивідуальною стійкістю та розподілом близьким до нормального, що дає підстави для перенесення отриманих результатів вибіркової сукупності на генеральну, високою внутрішньою узгодженістю, . Визначені три інтервали граничні значення статистичної норми, що характеризують високий, середній та низький рівні показника інтернальності тілесного локусу контролю. Показники конвергентної та дискримінативної валідності свідчать, що запропонована методика вимірює саме усвідомлення детермінації особливостей функціонування власного тіла та характеризують приписування внутрішніх або зовнішніх причин того, що відбувається з тілом. Висновки. Запропонована психодіагностична методика «Тілесний локус контролю» відповідає сучасним вимогам до психометричного обґрунтування особистісних опитувальників. Психометричними ідентифікаторами тілесного локусу контролю визначено ставлення до основних сфер тілесного – сфери здоров’я і хвороби; краси і зовнішності, харчової та сексуальної поведінки, фізичної активності і спорту. Стандартизація опитувальника показала його високу тест-ретестову надійність та валідність. Опитувальник може бути використаний для психодіагностики у структурі досліджень з психосоматичної проблематики та реалізації оздоровчих психотехнологій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Романів, М. П., та Н. О. Теренда. "НАДАННЯ ОНКОГІНЕКОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ ЖІНКАМ В УКРАЇНІ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ". Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України, № 1 (9 червня 2023): 59–65. http://dx.doi.org/10.11603/1681-2786.2023.1.13861.

Full text
Abstract:
Мета: розробка та наукове обґрунтування моделі надання онкогінекологічної допомоги жіночому населенню з урахуванням умов надзвичайних ситуацій.
 Матеріали і методи. У дослідженні використано дані Національного канцер-реєстру України, нормативно-правових документів, опитування 313 жінок із злоякісними новоутвореннями тіла матки та злоякісними новоутвореннями яєчника і 110 здорових жінок. Використано методи: викопіювання даних, статистичний, системного аналізу, SWOT-аналіз.
 Результати. Проведено вивчення поширеності та захворюваності на онкогінекологічну патологію, зокрема злоякісні новоутворення тіла матки та злоякісні новоутворення яєчника, уточнено основні фактори ризику розвитку цих новоутворень та запропоновано модель профілактики та надання онкогінекологічної допомоги жіночому населенню.
 Модель ставить жінок у центр і показує, що вони відіграють ключову роль у зміні парадигми надання допомоги в онкогінекології. Враховуючи надзвичайну ситуацію (пандемія COVID-19, військове вторгнення), необхідно залучити всі рівні охорони здоров’я, систему громадського здоров’я та соціальне оточення пацієнтки, щоб підтримати та забезпечити досягнення жінками основних цілей моделі: профілактики, раннього виявлення та оптимального лікування злоякісних новоутворень.
 Висновки. Проведений SWOT-аналіз довів ефективність запропонованої моделі, дозволив виявити сильні та слабкі сторони процесу надання онкогінекологічної допомоги. При цьому одні й ті самі фактори як зовнішнього, так і внутрішнього середовищ можуть як сприяти розвитку, так і стати загрозою для розвитку даної моделі. Профілактична спрямованість моделі та включення сучасних технологічних рішень для подолання умов ізоляції внаслідок надзвичайних ситуацій збігаються з аналогічними процесами в інших країнах світу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Коноваленко, О. К., and Н. В. Оршацька. "Involvement of physically inactive students in physical education and sports as a way of forming a healthy lifestyle based on the example of KhNURE students." Physical rehabilitation and recreational health technologies 5, no. 1 (2020): 97–100. http://dx.doi.org/10.15391/prrht.2020-5(1).14.

Full text
Abstract:
Мета: На прикладі ХНУРЕ продемонструвати, що залучення фізично пасивних студентів до занять фізичною культурою і спортом є шляхом до формування здорового способу життя. Матеріал і методи: Нами застосовувався Вивчений матеріал , який дає можливість скласти засновану на умовах характерологічних типів класифікацію фізично пасивних людей. Результати: у статті розкриваються причини появи фізичної пасивності у студентів, вказано шляхи залучення їх в активні заняття фізичною культурою і спортом на прикладі студентів ХНУРЕ. Висновки: спортивно-масова робота, що проводиться в ХНУРЕ, приносить, високі результати. Старі девізи «від масовості до майстерності» і «в здоровому тілі здоровий дух» не втратили свій сенс і дозволяють залучити до занять ФВ і спортом фізично пасивних студентів, що є одним із засобів досягнення кінцевої мети - виховання здорової нації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Andrusevych, M. M., Yu A. Moiseeva, A. I. Tzipkalo, O. V. Batiukh та T. V. Kharkovska. "РОЛЬ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ У ПРОФІЛАКТИЦІ АЛІМЕНТАРНОГО ОЖИРІННЯ: ВІД РЕКОМЕНДАЦІЙ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ". Вісник медичних і біологічних досліджень, № 2 (16 вересня 2020): 5–9. http://dx.doi.org/10.11603/bmbr.2706-6290.2020.2.11378.

Full text
Abstract:
Резюме. З кожним роком зростає інтерес науковців та медичних працівників до аліментарного ожиріння як серйозної загрози здоров’ю. Сьогодні надмірна маса тіла зустрічається у понад 30 % населення, тому ожиріння розглядається як глобальна епідемія, що охопила різні верстви населення.
 Мета дослідження – проаналізувати наукові дані щодо профілактики аліментарного ожиріння та ролі медсестри у цьому процесі.
 Матеріали і методи. Було проаналізовано рекомендації щодо керування масою тіла Американської асоціації серця, Американського коледжу кардіологів, Американської асоціації клінічних ендокринологів, Товариства ожиріння, Ендокринного товариства, Європейського товариства ендокринології та запропоновано власний алгоритм.
 Результати. Проведений систематичний огляд літератури щодо ролі медичних сестер у профілактиці хронічних захворювань у Великобританії, США, Фінляндії, Нідерландах та Новій Зеландії свідчить про ефективність заходів, спрямованих на корекцію способу життя таких пацієнтів. При цьому медсестри проводили вимірювання маси, контроль за артеріальним тиском та холестерином, заохочення здорових харчових звичок та занять фізичними навантаженнями. У Великобританії, Нідерландах та скандинавських країнах медсестри проводять консультації щодо здорового способу життя з метою контролю маси тіла. У США діяльність медичних сестер у напрямку оптимізації маси тіла до цього часу не визначена чітко, тому вони працюють за власною ініціативою. При цьому зазначається, що медсестри є більш доступнішими для спілкування з пацієнтами, аніж лікарі. В Україні проводяться дослідження щодо ролі медичних сестер в оптимізації маси тіла осіб з ожирінням, проте практично запропоновані алгоритми не впроваджуються.
 Висновки. Хоча медичні сестри мають обмежений час та ресурси, проте регулярна підтримка пацієнтів із надмірною масою тіла та ожирінням покращує результати щодо зменшення маси. Профілактика аліментарного ожиріння має включати звичайні заходи: чітку мотивацію, зміну способу життя (харчування й фізична активність) та підтримку зменшеної маси. При цьому медична сестра повинна надавати необхідну для пацієнта допомогу на кожному з цих етапів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

СПІРІНА, Тетяна, та Альона ДАНИЛЕНКО. "СЕКСУАЛЬНА ОСВІТА ЯК СКЛАДОВА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ ПІДЛІТКІВ". Humanitas, № 1 (29 червня 2023): 104–9. http://dx.doi.org/10.32782/humanitas/2023.1.15.

Full text
Abstract:
Здоровий спосіб життя є відображенням взаємозалежності здоров’я людини й способу її життя. Спосіб життя є взаємодією людини із соціальним середовищем, системою уявлень про морально-етичні цінності та орієнтири, стереотипи поведінки, впровадження стратегій, які ґрунтуються на адаптації до законів, правил, норм і традицій суспільства, умов життєдіяльності. Спосіб життя людини складається із рівня життя (міра задоволення матеріальних, культурних, духовних потреб), якості життя (комфорт у задоволенні людських потреб) та стилю життя (поведінкова особливість життя людини). Актуальність питання поліпшення та удосконалення здоров’я, складових здорового способу життя, можливостей його реалізації і засобів впливу зумовлено тим, що саме у підлітковому середовищі відбувається прийняття певних норм та моделей поведінки, примноження відповідних знань та умінь, усвідомлення потреб, проблем та мотивів, визначення морально-ціннісних орієнтацій, інтересів і уявлень. Сексуальну освіту сьогодні розглядають як комплекс знань про анатомію статевих органів людини й репродуктивне здоров’я, емоційні стосунки із сексуальним партнером або ж партнеркою, взаємна відповідальність за наслідки таких дій, планування сім’ї та контроль над народжуваністю, інші фактори та складові сексуальної поведінки людини. Проте для України питання сексуальної освіти є чутливою, а подекуди вразливою та замовчуваною темою, а надто, якщо мова стосується підлітків. У статті автори наголошують, що сексуальна освіта має сприяти формуванню необхідної системи знань щодо сексуальної сфери життя підлітків та бути спрямована на поінформованість підлітків про власне тіло й вікові особливості його функціонування, про фактори ризику, які спричиняють захворювання, що передаються статевим шляхом, засоби профілактики, місця, куди можна звернутися за консультацією у разі виникнення цієї проблемної ситуації; запобігання небажаній вагітності, щодо правил безпечної сексуальної поведінки і здорового способу життя.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Мялюк, О. П., та І. Я. Криницька. "ОЦІНКА ЯКОСТІ ЖИТТЯ, ПОВ’ЯЗАНОЇ ЗІ ЗДОРОВ’ЯМ, У СТУДЕНТІВ-МЕДСЕСТЕР ЗАЛЕЖНО ВІД ІНДЕКСУ МАСИ ТІЛА". Медсестринство, № 3-4 (29 березня 2024): 99–104. http://dx.doi.org/10.11603/2411-1597.2023.3-4.14550.

Full text
Abstract:
Вступ. Оцінка якості життя, пов’язаної зі здоров’ям (health-related quality of life – HRQOL), у здобувачів вищої освіти за спеціальністю 223 «Медсестринство» дозволяє не лише комплексно оцінити фактори ризику втрати здоров’я і розробити науково обґрунтовані заходи щодо збереження та зміцнення здоров’я студентів, а й розширити можливості здобуття якіснішої освіти в закладі вищої освіти.
 Мета роботи – оцінити показники якості життя, пов’язаної зі здоров’ям, у здобувачів першого рівня вищої освіти за спеціальністю 223 «Медсестринство» залежно від індексу маси тіла.
 Основна частина. У дослідженні взяли участь 28 здобувачів першого рівня вищої освіти за спеціальністю 223 «Медсестринство», які навчалися на ІІ курсі КЗВО «Рівненська медична академія» Рівненської обласної ради. Їх поділили на дві групи: особи з нормальною масою тіла (n=18) та особи з дефіцитом маси тіла (n=10). Для оцінки якості життя учасників дослідження застосували коротку версію Опитувальника здоров’я-36 (SF-36). Статистичну обробку отриманих результатів проводили з використанням комп’ютерного програмного забезпечення Microsoft Excel і Statistica 7.0. Порівнюючи параметри якості життя, пов’язаної зі здоров’ям, у студентів-медсестер з дефіцитом маси тіла відносно студентів-медсестер з нормальною масою тіла, виявили статистично значимі відмінності практично за всіма параметрами, крім шкали болю. Максимальних змін зазнали такі параметри якості життя, пов’язаної зі здоров’ям, як рольове фізичне функціонування (зниження на 23,63 %), загальний стан здоров’я (зниження на 21,63 %) та рольове емоційне функціонування (зниження на 21,85 %).
 Висновки. Встановлено негативний вплив дефіциту маси тіла на якість життя, пов’язану зі здоров’ям, у здобувачів першого рівня вищої освіти за спеціальністю 223 «Медсестринство». Максимальних змін при цьому зазнали рольове фізичне функціонування, загальний стан здоров’я та рольове емоційне функціонування, що обов’язково потрібно враховувати при розробці й використанні методів фізіологічної корекції для запобігання зниженню якості життя студентської молоді та їх академічної успішності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Дуло, Олена Анатоліївна. "Роль соматотипу та компонентного складу маси тіла в адаптації серцево-судинної системи у дівчат низинних районів Закарпаття під час фізичного навантаження". Intermedical journal, № 2 (28 листопада 2024): 86–91. http://dx.doi.org/10.32782/2786-7684/2024-2-15.

Full text
Abstract:
Вступ. Адаптація до виконання фізичної роботи характеризується здатністю серцево-судинної системи відновлюватися до вихідного рівня по її припиненню. За останні роки намітилася тенденція до збільшення досліджень конституційних особливостей та адаптаційних можливостей здорових і хворих дітей (з набутою або вродженою патологією), через те, що конституція зумовлена не лише ступенем адаптації людини до найрізноманітніших зовнішньосередовищних впливів, а також схильністю до виникнення хвороб і характером їх перебігу. Соматометрію широко використовують з метою відновлення стандартів та індексів для оцінки стану здоров’я підростаючого покоління. Саме антропометричний підхід з визначенням параметрів фізичного розвитку та компонентного складу тіла є ідеальним для здійснення моніторингу здоров’я та фізичного статусу. Мета. Встановити особливості відновлення функції серцево-судинної системи за показниками відновлення частоти серцевих скорочень і артеріального тиску після дозованої фізичної роботи у дівчат низинних районів Закарпаття залежно від соматотипу та компонентного складу маси тіла. Матеріали та методи. В дослідженні брали участь 118 дівчат від 16-20 років, мешканки низинних районів Закарпаття. Оцінку динаміки показників серцево-судинної системи залежно від конституційних характеристик складу тіла здійснювали методами моніторингу серцевого ритму, сфігмоманометрії, велоергометрії, визначення соматотипу із застосуванням каліперометрії та біоімпедансометрії, а також статистичної обробки матеріалів дослідження із застосуванням електронних таблиць Microsoft Excel 2010. Результати та обговорення. У ході дослідження нам вдалося встановити, що серед представниць низинних районів були особи, у яких дозована робота на велоергометрі викликала негативну реакцію судин. Кількість дівчат із підвищеним діастолічним тиском після виконання роботи потужністю 1 Вт на 1 кг маси тіла становила 6,78%, а після виконання роботи потужністю 2 Вт на 1 кг маси тіла кількість таких осіб становила 5,1%. «Феномен нескінченного тону», який зникав протягом 1-ої хв по припиненню роботи, дає підставу оцінювати його як фізіологічну реакцію артеріальних судин на навантаження, спостерігався у 7,63% дівчат лише після виконання роботи потужністю 2 Вт на 1 кг маси тіла. При аналізі динаміки змін діастолічного тиску при дозованих фізичних навантаженнях у дівчат низинних районів Закарпаття, залежно від соматотипу ми встановили, що найбільший відсоток осіб із підвищеним діастолічним тиском після виконання роботи потужністю 1 Вт на 1 кг маси тіла спостерігався у ектоморфів та мезоектоморфів, що становило 16,7% та 18,2% від усієї кількості обстежених. Можливості серцево-судинної системи за показником змін діастолічного тиску залежали від вмісту м’язового та жирового компоненту маси тіла, а саме: найбільше таких осіб 11,9% зареєстровано було серед дівчат з відносним високим вмістом м’язового компоненту (30,4 – 35,3 %); у 7,14% осіб з високим відносним вмістом м’язового компоненту дозована робота на велоергометрі потужністю 2 Вт на 1 кг маси тіла викликала підвищення діастолічного тиску; найбільший відсоток осіб, а саме 25,0%, які мали діастолічний тиск вище вихідного рівня, при дозованій роботі на велоергометрі потужністю 1 Вт на 1 кг маси тіла, виявлено у дівчат з низьким відносним вмістом жиру (33,0 – 38,9 %). Висновки. Наші дослідження характеризуються тим, що при виконанні роботи інтенсивністю 1 Вт на 1 кг маси тіла у дівчат низинних районів ектоморфного та мезоектоморфного соматотипів спостерігається найбільший відсоток тих, у кого підвищується діастолічний тиск. Тобто, недостатність жирового компоненту маси тіла дівчат низинних районів проявляється негативною реакцією судин, а саме підвищенням діастолічного тиску вище вихідного рівня.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Христенко, Ольга. "Духовність і тілесність людини в контексті системи цінностей майбутніх медиків". Ukrainian Educational Journal, № 3 (25 вересня 2023): 114–22. http://dx.doi.org/10.32405/2411-1317-2023-3-114-122.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано поняття тілесності і духовності людини в теологічному та сучасному науковому дискурсах з позиції моделювання системи цінностей майбутніх медиків. Встановлено, що в теологічному контексті тілесність людини пов’язується із сакральністю, що, зі свого боку, обґрунтовує її цінність; очевидним постає пріоритет духовного вдосконалення людини, порівняно з фізичним і, водночас, підкреслюється вплив духовності особи на її фізичий стан. Відтак, для студентів, майбутніх медиків, і тілесне, й духовне благополуччя людини виражають сутність здоров’я як цінності.Визначено, що важливими факторами формування системи професійних цінностей студентів медичних закладів вищої освіти є, з одного боку, нові концепції, теорії, які поширюються в суспільстві ХХІ ст. (теорія сталого розвитку, гендерна теорія тощо), а з іншого – інноваційні тенденції розвитку науки і техніки (генна інженерія, нанотехнології, репродуктивні технології та ін.), які за певних умов можуть негативно впливати як на тілесно-духовне здоров’я окремої особи, так і на благополучне існування людської популяції на планеті в цілому. Проаналізовано виклики для фахівців сфери охорони, пов’язані з питанням гендерної ідентичності, й втручання в тіло людини аж до зміни статі. Складнощі полягають у тому, що в добу «посттілесності» лікарі потребують глибокого розуміння зазначеної проблеми, щоб зайняти відповідну професійну позицію згідно з обґрунтованою системою цінностей.Доведено, що в сучасних умовах актуалізуються цінність людини в єдності тіла і душі з моменту зачаття, а також цінність тілесності особи як природного дару, що не припускає її руйнування та порушення законів природи. Зазначені вартості повинні впроваджуватися як одні з базових професійних цінностей майбутніх медиків, які зобов’язані апріорі стояти на сторожі людського життя та природних законів, які забезпечують нормальне життєздатне середовище для людини. Імплементація біоетичних цінностей у середовищі вищої медичної освіти, в тому числі, в межах гуманітарної підготовки майбутніх лікарів, сприятиме запобіганню потенційних загроз технологічного характеру стосовно здоров’я і безпеки особи і суспільства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Худецький, Ігор, Юлія Антонова-Рафі, Ганна Мельник та Сергій Римар. "НАПРЯМКИ ЗАСТОСУВАННЯ БІОІМПЕДАНСОМЕТРІЇ В МЕДИЦИНІ". Біомедична інженерія і технологія, № 13 (1 березня 2024): 13–22. http://dx.doi.org/10.20535/2617-8974.2024.13.299300.

Full text
Abstract:
Постійне збільшення тривалості життя сприяє старінню населення та зростанню поширеності хронічних захворювань. Наслідком цього є вплив на соціально-економічну структуру суспільства з точки зору збільшення медичних витрат і потреб у сфері охорони здоров’я та соціального забезпечення. Ця проблема спонукала до нових технологічних досягнень (сенсорні пристрої, переносні системи, комунікаційні технології тощо) для покращення поточних систем охорони здоров’я та якості життя населення. Досліджуються та розробляються численні технології сенсоризації для їх застосування для моніторингу стану здоров’я, як у клінічному середовищі, так і в переносних пристроях для дистанційного моніторингу вдома користувачем: варіабельність серцевого ритму, рівень глюкози у крові, артеріальний тиск, температуру, фізичну активність тощо. Серед цих технологій провідне місце займає біоімпеданс, оскільки він дозволяє отримати уявлення про внутрішні процеси організму неінвазивним шляхом. Ця стаття має на меті провести ретельний огляд систем біоімпедансу для застосування в охороні здоров'я. Описано та проаналізовано такі застосування біоімпедансу, як оцінка складу тіла, імпедансна кардіографія, трансторакальна імпедансна пневмографія та електроімпедансна томографія. Також описано особливості застосування провідності шкіри для цілей біоімпедансометрії. Розглянуто проблему портативності систем для вимірювання біоімпедансу, необхідності взаємодії лікаря/медсестри з пацієнтом, питання оптимізації розміру апаратного забезпечення, надійності та точності, а також енергоспоживання, щоб максимізувати автономність пристроїв. Визначено необхідність покращення специфічності систем біоімпедансу, розробки стандартних протоколів калібрування, дослідження нових конфігурацій електродів і методів, щоб зменшити вплив анізотропних властивостей тканин.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Сабадуха, Олексій. "ПРОБЛЕМА ПРОФІЛАКТИКИ ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗДОРОВ’Я СУЧАСНОЇ ЛЮДИНИ". Psychology of Personality 10, № 1 (2020): 172–77. http://dx.doi.org/10.15330/ps.10.1.172-177.

Full text
Abstract:
У статті проаналізовано чинні підходи щодо профілактики психологічного здоров’я людини та запропоновано авторський комплекс психопрофілактичних методик, що складається з двох частин: ті­лесно орієнтованих та психологічних вправ. Пропонований психопрофілактичний комплекс спрямований на розслаблення центральної нервової системи, покращення статури та тілесної моторики, сприяє зміні змісту соціально-психологічних установок: психологічному й духовному самовдосконаленню людини. Доведено, що гармонізуючи статуру та моторику тіла за допомогою тілесно орієнтованих вправ, людина покращує своє психоемоційне самопочуття. Обґрунтовано, що під впливом психологічних вправ («Вислов­лення почуття подяки», «Побажання добра», «Прийняття рішення») формується почуття єдності з на­вколишнім середовищем, знижується рівень конфліктності та тривоги, зменшується гострота симптомів депресії, покращується сон. На психофізіологічному рівні зазначені вправи заспокоюють лімбічну систему, активізують передню поясну кору та префронтальну кору головного мозку, що контролює діяльність смугастого тіла. Доведено, що в умовах сучасного суспільства, де культивується егоцентричний та споживацький спосіб життя, авторський комплекс психопрофілактичних вправ створює передумови психічного та духовного розвитку людини до рівня зрілої особистості. Обґрунтовано, що зріла особистість уособлює норму психологічного здоров’я: вона спонукається інтересом цілого та враховує позицію Інших, відчуває відповідальність перед майбутнім, а отже здатна ухвалювати рішення, орієнтуючись на довготривалі цілі та моральні норми, психологічно готова до будь-яких життєвих ситуацій, вона сповнена почуттям вдячності, а функціонування мозку вирізняється продуктивною взаємодією нейронних зв’язків: її префронтальна кора є активною і коригує діяльність смугастого тіла, тобто свідомість контролює несвідомі імпульси та звички
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Тюріна, Т. Г., та А. Л. Васильчук. "ДУХОВНІСТЬ ЯК ВИЗНАЧАЛЬНИЙ ЧИННИК ГАРМОНІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ЛЮДИНИ І СВІТУ". Духовність особистості: методологія, теорія і практика 94, № 1 (2020): 232–44. http://dx.doi.org/10.33216/2220-6310-2020-94-1-232-244.

Full text
Abstract:
У статті у світлі концепції біосфери і ноосфери В. Вернадського та сучасної інформаційно-енергетичної парадигми розглянуто людину і світ як єдиний космопланетарний організм. Визначено людину як органічну складову космопланетарного світу, єдність духовного, космічного і земного начал, яка має не тільки первинні тонкоматеріальні тіла (ТМТ – термін А. Васильчука), але й вторинне фізичне тіло, завдяки яким вона поєднана і взаємодіє з навколишнім світом і утворює з ним інформаційно-енергетичне голографічне Єдине Ціле. Через свої ТМТ людина перебуває у сталій інформаційно-енергетичний єдності, взаємообміні зі світом (людством, суспільством, Землею, біосферою, ноосферою, Всесвітом, Духовним Буттям): «підживлюється», «насичується» ідентичними, соціоприродними і духовними інформаційно-енергетичними матеріями.
 Доведено, що характер інформаційно-енергетичної єдності, адекватні інформаційно-енергетичні взаємодії і активні взаємообміни людини і світу залежать від рівня її духовного розвитку. Високорозвинений інтелект і всебічна духовність сприяють гармонійній взаємодії ТМТ людини з космопланетарним світом, забезпечуючи гармонію її взаємовідносин в інформаційно-енергетичній системі «Людина – Суспільство – Земля – Всесвіт – Духовне Буття».
 Теоретично обґрунтовано, що чим вища духовність людини, тим всебічніше розвинуті її ТМТ, тим більш всебічним і змістовним інформаційно-енергетично є її біополе, і відповідно міцніше духовне, психічне, соціальне, фізичне здоров’я та необмежені можливості для духовної і соціальної самореалізації.
 Доведено, що від всебічно розвинених ТМТ і ступеня духовного розвитку особистості залежить і рівень духовності суспільства, його життєздатність, життєстійкість і подальша еволюція нашої цивілізації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Солтик, Олександр, Інна Солтик та Галина Білецька. "ВИКОРИСТАННЯ АНАЛІЗАТОРА СКЛАДУ ТІЛА В ОЦІНЦІ ЗДОРОВ'Я СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ". PHYSICAL CULTURE AND SPORT: SCIENTIFIC PERSPECTIVE 2, № 1 (2025): 220–24. https://doi.org/10.31891/pcs.2025.1(1).93.

Full text
Abstract:
В статті проведено дослідження щодо визначення складу тіла, зокрема кількості жирової тканини, та метаболічного віку здобувачів вищої освіти 18-19 років Хмельницького національного університету, які навчаються на спеціальності 017 «Фізична культура і спорт» та на предметній спеціальності 014.11 Середня освіта (Фізична культура). Для отримання емпіричних даних було використано метод біоімпедансу, зокрема аналізатор складу тіла Tanita RD-545. Окрім визначення середньо групових даних щодо вмісту жирової тканини, вісцерального жиру, метаболічного віку, базальної швидкості обміну речовин, були обчислені взаємозв’язки між цими показниками. Загалом середні дані свідчать про те, що за цими показниками, склад організму відповідає нормі. Метаболічний вік обстежуваних на 2,9 та 3,1 року випереджає хронологічний вік. Кореляційний аналіз дозволяє стверджувати про те, що кращими показниками щодо метаболічного віку характеризуються ті здобувачі вищої освіти, які мають меншу масу тіла, та мають менше за абсолютним та відносним значенням жирові відкладення в організмі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Рудень, В. В. "Взаємини душі та тіла - архіважливість у благополуччі стану здоров"я людини". Наука. Релігія. Суспільство, № 3 (2008): 187–94.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Павло Андрійович, ДАЙНЕКО. "ВПЛИВ АДАПТИВНИХ ВИДІВ СПОРТУ НА ЯКІСТЬ ЖИТТЯ (іноземний досвід допомогти Україні у відновленні ветеранів)". Academic Notes. Series: Pedagogical Sciences 13 (30 квітня 2025): 160–64. https://doi.org/10.59694/ped_sciences.2025.13.160.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто вплив адаптивного спорту на процес фізичного та ментального відновлення ветеранів. Зазвичай, спорт не асоціюється з реабілітаційними практиками, проте сучасний підхід та різноманітні дослідження підтверджують протилежне – саме рухова активність, свобода пересування та сильне тіло є запорукою гарного самопочуття, психологічного здоров’я та загальної якості життя. Ключові слова: адаптивний спорт, якість життя, ветеран, відновлення, практика.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Rusyn, L. P., V. A. Malyar та V. V. Malyar. "Репродуктивне здоров’я у дівчат-підлітків у період пубертату, народжених з дефіцитом маси тіла". Likarska sprava, № 12 (15 грудня 2014): 65–68. http://dx.doi.org/10.31640/ls-2014-12-10.

Full text
Abstract:
Дефіцит маси тіла при народженні негативно впливає на менструальну функцію. У дівчат-підлітків, народжених з дефіцитом маси тіла, менструація починається із запізненням від 2 до 6 міс. Найбільше це виражено у дівчат-підлітків, які проживають в регіоні з природною нестачею йоду. У дівчат-підлітків, народжених з дефіцитом маси тіла, дисменорея зустрічається значно частіше, що потребує профілактики та лікувальних заходів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Буховець, Божена Олегівна, та Галина Олександрівна Дишель. "ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ ШКОЛЯРІВ ІЗ СЕНСОРНОЮ ДЕПРИВАЦІЄЮ ВІДНОСНО ЇХНІХ ЗДОРОВИХ ОДНОЛІТКІВ ЯК ПЕРЕДУМОВА ДЛЯ ОБГРУНТУВАННЯ ТА РОЗРОБКИ АВТОРСЬКОЇ ПРОГРАМИ". Olympicus, № 1 (25 березня 2024): 32–36. http://dx.doi.org/10.24195/olympicus/2024-1.5.

Full text
Abstract:
Актуальність проблеми. В останні роки, науковці визначають тенденцію до збільшення кількості дітей із сенсорними порушеннями особливо у вигляді депривації зору. Це актуалізує проблему корекції прояву моторних порушень у дітей із депривацією зору в процесі адаптивного фізичного виховання з метою сприяння їхньому гармонійному розвитку та попередженню прояву вторинних відхилень. В сучасній науці існує і проблема дослідження особливостей фізичного розвитку дітей із депривацією зору, як передумова для побудови сучасних програм із адаптивного фізичного виховання. Все вищеперераховане, обумовлює актуальність представленого наукового дослідження. Мета роботи – порівняльний аналіз показників фізичного розвитку школярів 13 років сенсорними порушеннями у вигляді депривації зору відносно їх здорових однолітків, як передумова розробки авторської технології. Результати. Якщо розглянути відмінності між групами підлітків 13 років із депривацією зору та їхніх відносно здорових однолітків, стає помітним, що за деякими з них групи майже не відрізняються. Це показники довжини тіла, обводу грудної клітки та екскурсії. За масою тіла тринадцятирічні підлітки із депривацією зору набагато перевищували своїх відносно здорових однолітків, як за середніми значеннями абсолютних одиниць (на 7,3 кг) так і за сигмальними оцінками (на 1,5 балів). Така різниця виявилася статистично достовірною на 5-тивідсотковому рівні значущості. Отже, маса тіла – це той параметр фізичного стану, який відрізняє 13-тирічних підлітки з депривацією зору від їхніх відносно здорових однолітків у виявлені в них значного перевищення за масою тіла. Висновки. Проаналізовані дані наукового дослідження дозволяють попередньо визначити, що фізичний розвиток підлітків 13 років із депривацією зору відрізняється від типових статево-вікових норм їхніх однолітків тим, що вони мають вищу масу тіла, більший об'єм грудної клітини та висоту порівняно з нормами для свого віку та статі. Отримані дані наукового дослідження необхідні для побудови програми адаптивного фізичного виховання дітей із депривацією зору для корекції прояву, як моторних порушень, так і для регуляції маси тіла відповідно до ст атево-вікових норм.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Бондаренко, Ольга Вадимівна, та Світлана Георгіївна Пільова. "РЕГУЛЯЦІЯ ПСИХІЧНОГО СТАНУ ШКОЛЯРІВ ЗАСОБАМИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ". Olympicus, № 1 (25 березня 2024): 25–31. http://dx.doi.org/10.24195/olympicus/2024-1.4.

Full text
Abstract:
Причинами різних стресових ситуацій школярів можуть стати: навчальне навантаження, соціальні відносини, емоційні виклики, перехідні періоди, академічний тиск, іспити та тестування, проблеми зі здоров’ям, проблеми із самооцінкою, сімейні проблеми, тиск з боку однолітків. Боротьба зі стресом важлива з багатьох причин, виходячи з того, як стрес може впливати на фізичне та психічне здоров’я. В цілому, ефективне управління стресом допомагає створити більш здорову та стійку основу для фізичного та психічного благополуччя. Регулювання психічного стану включає різні стратегії та практики, спрямовані на поліпшення емоційного благополуччя і зниження стресу. Ефективність різних методів регулювання психічного стану може відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей кожної людини. Важливо експериментувати з різними стратегіями та знаходити ті, які працюють найкращим чином саме для вас. Фітнес та фізичні вправи для школярів мають велике значення для їхнього загального, психічного здоров’я та фізичної форми. Фізична активність вчить дітей контролювати свої емоції та керувати стресом. Вони можуть знаходити адекватні способи реагувати різні ситуації. Помірні вправи можуть підвищити рівень енергії, допомагаючи дітям залишатися бадьорими та активнішими протягом дня. Регулярна фізична активність пов’язані з поліпшенням якості сну. Діти, які займаються спортом, часто мають стабільніший сон і легше засинають. Фізична активність допомагає формувати позитивне ставлення до власного тіла та покращує самооцінку у дітей. Заняття фітнесом, особливо у групах, сприяють розвитку соціальних навичок. Діти навчаються співпрацювати, ділитися та підтримувати один одного. Рекомендується, щоб діти та підлітки проводили щонайменше 60 хвилин помірної чи інтенсивної фізичної активності на день. Це може включати такі види діяльності, як біг, стрибки, ігри в м’яч, плавання або велосипедні прогулянки. Фізична активність не тільки позитивно впливає тілесне здоров’я, але й є ефективним засобом підтримки психічного благополуччя школярів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Соколова, О. В., та В. О. Сидорин. "КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА СТАНУ ЗДОРОВ’Я СТУДЕНТІВ". Visnyk of Zaporizhzhya National University Physical education and Sports, № 1 (27 вересня 2021): 102–7. http://dx.doi.org/10.26661/2663-5925-2021-1-14.

Full text
Abstract:
У статті подано матеріали теоретичного аналізу проблеми особливостей організації фізичного виховання студентів фахового коледжу. Установлено, що фізичне виховання залишається найдієвішим засобом збереження здоров’я студентської молоді, формування фізичної культури особистості. Рівень здоров’я людини залежить від рівня розвитку витривалості. Останній пік приросту аеробної витривалості в юнаків відзначається в 16–17 років; у дівчат інтенсивний розвиток цієї функції закінчується в 14 років. Вік 18–29 років характеризується розквітом біологічної зрілості людини й надійністю функціонування всіх систем організму. До 17–20 років остаточно формуються системи енергозабезпечення. У цьому віці організм людини має найбільшу стабільність, економічність і реактивність у відповідь на дію стрес-факторів будь-якої модальності. Розв’язанню окреслених вище проблем сприятиме запровадження в межах занять фізичним вихованням нових засобів і методів. Одним із таких підходів уважаємо контроль власного стану здоров’я студентами під час занять, ведення щоденників і вміння контролювати цей процес. У дослідженнях узяли участь студентки 1 курсу фахового коледжу. Метою дослідження було здійснити комплексну оцінку стану здоров’я студенів коледжу під впливом занять фізичним вихованням. У ході дослідження зафіксовано покращення всіх досліджуваних показників здоров’я студенток (ЧСС; артеріального тиску АТ; індекс Кердо; індекс Руфьє; проби Штанге і Генчі (оцінка затримки дихання на вдиху та на видиху); оцінка рівня фізичного здоров’я дівчат за методикою Г.Л. Апанасенко. На початку навчального року всі отримані показники, що характеризують діяльність серцево-судинної та дихальної системи дівчат, відповідали віковій нормі. Наприкінці навчального року відмічено позитивні зміни в усіх фізіологічних показниках дівчат. Достовірних зрушень за цими показниками не виявлено. Найбільший відносний приріст відмічено в показниках індексу Кердо (5,7%), Руфьє (17%) і пробі Генчі (затримка дихання на видиху) (5,9%). Зафіксовано позитивну тенденцію зрушень у рівні здоров’я дівчат наприкінці першого семестру порівняно з початком. Достовірні зміни зафіксовано в показниках індексу маси тіла та життєвої ємності легень. Проте їх рівень залишився середнім (індекс маси тіла) і нижче середнього (життєва ємність легень). Наприкінці навчального року середньостатистичні величини всіх показників дівчат помітно змістилися в бік переходу до більш вищого рівня. Особливо вираженні позитивні зміни стосуються показників індексу маси тіла та ЖЄЛ. Наприкінці навчального року кількість дівчат, які мали рівень здоров’я нижче за середній і низький, зменшилася, а із середнім – збільшилася.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Григус, Ігор Михайлович, Михайло Васильович Долішній, Володимир Сергійович Старіков та Володимир Володимирович Ребров. "ОСОБЛИВОСТІ ГОНІОМЕТРІЇ ТІЛА ОСІБ ЗРІЛОГО ВІКУ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬСЯ ОЗДОРОВЧИМ ФІТНЕСОМ". Природнича освіта та наука, № 4 (20 листопада 2024): 64–71. http://dx.doi.org/10.32782/nser/2024-4.10.

Full text
Abstract:
Місце здоров’я у структурі загальнолюдських цінностей зумовлене його значенням як засадничого базису належного втілення здібностей і можливостей кожної людини. Науковці звертають увагу на детермінанти зниження резервів здоров’я людини, серед яких брак рухової активності, соціальні, політичні й екологічні негаразди тощо. Огляд масиву наукових студій увиразнив зацікавлення вченої спільноти такими питаннями, як вплив різних чинників на стан здоров’я чоловіків зрілого віку; специфіка порушень стану постави осіб зрілого віку; морфобіомеханічні особливості чоловіків зрілого віку з різними типами постави; сучасні методики та технології корекції порушень стану постави людини під час занять оздоровчим фітнесом. За своїм змістом просторова організація тіла характеризується комплексом морфологічних і функціональних показників, що формують зовнішній вигляд тіла людини, належать до характеристик фізичного розвитку та здоров’я людини, визначають її руховий потенціал. У статті розглянуто особливості просторової організації тіла чоловіків віком 26–31 року, які цікавляться оздоровчим фітнесом. Дослідження були проведені з дотриманням вимог Гельсінської декларації Всесвітньої медичної асоціації «Етичні принципи медичних досліджень за участю людини як об’єкта дослідження». Якщо вивчати побудовані гістограми частотних розподілів, можна помітити, частотний розподіл кута α1 між вертикаллю та лінією, що з’єднує остистий відросток хребця С7 і центр мас голови, у групі чоловіків 26–28 років був симетричний, наближений до нормального, основна маса значень зосереджена між 30 і 31 градусами з піком у центрі, який дорівнює 31 градусу. Встановлено, що всі досліджені гоніометричні характеристики чоловіків мають значущі відмінності від норми, що вказує на неправильний нахил голови (менший за норму кут нахилу голови, що його утворюють вертикаль і лінія, яка з’єднує остистий відросток сьомого шийного хребця С7 і центр мас голови), надмірне згинання хребта (більший за норму кут α3), що вказує на системне порушення біогеометричного стану постави, які потребують корекції. Також установлено відсутність суттєвих відмінностей гоніометрії тіла чоловіків віком 26–28 та 29–31 рік. Отже, розроблення та впровадження спеціальних програм корекції постави, спрямованих на виправлення нахилу голови та зменшення надмірного згинання хребта, упровадження контролю ваги та підтримки нормальної маси тіла для запобігання надмірній жировій масі, урахування індивідуальних особливостей антропометричних показників для розроблення персоналізованих програм тренувань і корекції біогеометричних параметрів цілком здатні покращити фізичний стан і запобігання ризикам для здоров’я.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Artemenko, A. S. "ПРОФІЛАКТИКА ОЖИРІННЯ У ПІДЛІТКІВ". Медсестринство, № 1 (11 квітня 2019): 49–51. http://dx.doi.org/10.11603/2411-1597.2019.1.9988.

Full text
Abstract:
У статті описано основні принципи профілактики ожиріння. Кожен зайвий кілограм маси тіла погіршує показники фізіологічного здоров’я і в результаті провокує появу нових захворювань. При своєчасному зверненні до лікаря і зміні способу життя можна запобігти або зменшити кількість негативних наслід­ків надлишкової маси тіла.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Ваколя, З. М. "РОЛЬ СЮЖЕТНО-РОЛЬОВИХ ІГОР У НАВЧАННІ ДОШКІЛЬНЯТ ОСНОВАМ ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ ТА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ". Наукові записки, № 158 (19 грудня 2024): 5–12. https://doi.org/10.31392/nz-udu-158.2024.01.

Full text
Abstract:
У статті розглядається значення сюжетно-рольових ігор для процесу навчання та формування основ особистої гігієни та здорового способу життя у дітей дошкільного віку. Визначено такі поняття як “здоров’я” та “здоровий спосіб життя”. Автором даної статті підкреслюється значущість гри для розвитку дошкільників та зазначається, що гра представляє собою головну провідну діяльність дітей дошкільного віку природний і є дієвим методом для ефективного засвоєння знань, звичок та навичок. Також автором визначено, що сюжетно-рольова гра представляє собою процес реалізації образної гри за задумом дошкільнят й розгортається шляхом розігрування ними сюжету та ролей. Така діяльність сприяє розвитку уяви, а також мотивації для дотримання нових набутих навичок особистої гігієни та здорового способу життя у повсякденні дошкільнят. Зазначено, що в результаті використання сюжетно-рольових ігор діти легко засвоюють такі важливі гігієнічні практики, як миття рук перед їжею, догляд за власним тілом та інші базові правила гігієни, що складають позитивний вплив на збереження здоров’я. Також, автором підкреслюється що в процесі прийняття дошкільнятами участі у грі відбувається формування їх відповідального ставлення до свого здоров’я, що постає фактором, що допомагає їм усвідомити вплив власних дій на загальний стан свого організму і його здоров’я. Отже, у підсумку статті автором зроблено висновок, щодо важливості впливу сюжетно-рольової гри, як значущого елементу виховної роботи, що несе комплексний вплив на розвиток дітей дошкільного віку та сприяє формуванню у них підґрунтя для ведення здорового способу життя. Таким чином, сюжетно-рольові ігри не лише допомагають дошкільнятам засвоїти правила особистої гігієни, але й позитивно впливають на розвиток здатності самоконтролю, комунікації, співпраці, що створює забезпечення міцної основи для їх подальшого розвитку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Мельник, Тетяна, та Катерина Півторак. "МІКРОБІОМ ТА ОЖИРІННЯ". Grail of Science, № 38 (1 травня 2024): 379–89. http://dx.doi.org/10.36074/grail-of-science.12.04.2024.065.

Full text
Abstract:
Мікробіота кишечника відіграє важливу роль у регуляції маси тіла. Різні дані свідчать про те, що мікробіота кишечника бере участь у розвитку ожиріння та пов'язаних з ним захворювань. Відомо, що склад мікробіоти кишечника відрізняється у пацієнтів з ожирінням і людей з низькою масою тіла. Мікробні продукти, такі як коротко ланцюгові жирні кислоти та мембранні білки, можуть впливати на метаболізм хазяїна, модулюючи апетит, адипогенез, глікогенез, запалення та інші функції [1]. З вивченням мікробіому традиційні погляди на етіологію багатьох захворювань людини змінилися. На підставі зростаючої кількості даних можна припустити, що мікробіом бере участь безпосередньо в патогенезі захворювань за допомогою складних взаємодій з метаболічною та імунною системами людини. Дійсно, будь-які патологічні процеси в організмі людини перебігають на тлі серйозних змін складу та функціональної активності мікробіому. Людина з порушеннями мікробіому відрізняється більшою вразливістю до захворювань. Багато досліджень показали, що зміни мікробіому пов'язані з широким спектром шлунково-кишкових та системних захворювань, включаючи запальні захворювання кишечника, астму, ожиріння, метаболічний синдром, серцево-судинну патологію, аутоімунні, нейроповедінкові та багато інших захворювань. Мікробіота кишечника бере участь у ферментації багатьох поживних речовин, зокрема, сприяє утворенню коротколанцюгових жирних кислот, які мають численні ефекти на енергетичний гомеостаз і мають вирішальне значення для здоров'я кишечника [11]. Найпоширенішими з них є оцтова, масляна та пропіонова кислоти, які відіграють важливу роль як субстрати для метаболізму глюкози; на них припадає понад 95% вмісту коротколанцюгових жирних кислот. Здорова мікробіота кишечника має вирішальне значення для правильної метаболічної функції та гомеостазу і забезпечує значні переваги для господаря в обмін на проживання та розмноження в кишечнику.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Школа, Олена, та Вікторія Полоус. "MIX-ТРЕНУВАННЯ ЯК ІННОВАЦІЙНИЙ ЗАСІБ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ З ФІТНЕСУ". Actual Problems in the System of Education: General Secondary Education Institution – Pre-University Training – Higher Education Institution, № 2 (26 червня 2022): 895–98. http://dx.doi.org/10.18372/2786-5487.1.16685.

Full text
Abstract:
В статті розглядається змішане тренування з різних видів фітнес-програм для професійної підготовки студентів. На перший погляд може здатися незвичайним поєднанням у «Fit Mix» таких фітнес-тренувань як фітбокс, ізотон, фіт-йога і пілатес. Проте саме таке «асорті» здатне «дивувати» все тіло. Це стосується і м’язів, які підтримують поставу, і дихальних м’язів, які є основою не тільки бездоганної фігури, але ще й здорового здоров’я.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!