To see the other types of publications on this topic, follow the link: Комп'ютерні дослідження.

Journal articles on the topic 'Комп'ютерні дослідження'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Комп'ютерні дослідження.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Василенко, М. Д., В. О. Рачук та В. М. Слатвінська. "Шкідливі програми в контексті розуміння комп'ютерної вірусології та техніко-правової змагальності: міждисциплінарне дослідження". Наукові праці Національного університету “Одеська юридична академія” 28 (26 липня 2021): 28–36. http://dx.doi.org/10.32837/npnuola.v28i0.693.

Full text
Abstract:
У статті досліджено міждисциплінарні зв'язки під час виявлення шкідливих програм, що складають систему комп'ютерної вірусології. Показано, яким чином залежно від механізму дії шкідливих програм їх поділяють на відповідні класи (комп'ютерні віруси, «хробаки», троянські коні, «кейгени», «кряки» «дропери», бекдори, рекламні модулі, руткіти, «загарбники паролів» тощо). Розглянуто процес зараження вірусом програмних файлів. Найбільш відомими серед знаних «шкідників» виділено комп'ютерні віруси, які являють собою невеликі програми і мають властивість поширення і самовідтворення в комп'ютерних системах. Знання механізмів дії «шкідників», зокрема вірусів, дозволяє ефективно організувати протидію їм, звести до мінімуму вірогідність зараження і втрат від їх дії. Відзначено особливості троянських програм, які завдають руйнівні дії незалежно від умов, в яких вони діють. Так, вони нищать інформацію на дисках при кожному запуску, «завішують» систему тощо. Обговорено ефективність заходів у сфері організованої кіберзлочинності, визначаю чи межу між технічною та правовою складниками загалом та в боротьбі з нею. Показано, що рівні технічного захисту законодавчо не завжди встановлюються шляхом введення спеціальних стандартів. Однак простежується взаємодія рівня розвитку технічних засобів й технологій та інформаційного законодавства. Визначається, що випереджальні темпи розвитку технічної складової в суспільстві дедалі тільки посилюються. Зазначено, що законодавчий рівень «запрограмований» на постійне відставання від технологічного розвитку галузі. Наголошено на тому, що злочини у сфері комп'ютерної обробки інформації характеризуються високою скритністю, труднощами збору доказів по встановленню фактів їх здійснення, складністю доведення в суді. Приділено увагу міждисциплінарним зв'язкам між шкідливими програмами, комп'ютерною вірусологією та техніко-правовою змагальністю.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mozhaiev, О., F. Sukhina та V. Bashylov. "МЕТОД ВИЯВЛЕННЯ ВТРУЧАННЯ В КОМП'ЮТЕРНІ СИСТЕМИ ЕЛЕКТРОННОГО ОБІГУ ДОКУМЕНТІВ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 71 (2023): 122–26. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2023.1.122.

Full text
Abstract:
Актуальність. Наш час характеризується стрімкім зростанням кількості та якості різноманітних комп'ютерних систем. Значна кількість з них належить до комп'ютерних систем електронного обігу даними. Такий обіг потребує використання надійних систем захисту, що не завжди має місто у реальному житті. Цей факт вимагає удосконалення існуючих та розробку нових методів виявлення фактів не достовірного функціонування таких комп'ютерних систем. Метою даної роботи є розробка методу виявлення втручання в комп'ютерні системи електронного обігу документів. Об’єктом дослідження є процес функціонування комп'ютерних систем електронного обігу документами. Предметом дослідження є методи та алгоритми виявлення втручання в комп'ютерні системи. Результати. У даній роботі запропоновано метод виявлення втручання в комп'ютерні системи електронного обігу документів. Для виявлення втручання в комп'ютерні системи використано принципи алгоритму кодування за Хеммінгом. Даний метод може бути частиною може бути частиною системи методів виявлення втручання в комп'ютерні системи електронного обігу документів, яку в свою чергу можна використати для функціонування різноманітних в комп’ютерних систем критичного застосування. Висновок. Розроблений метод виявлення втручання в комп'ютерні системи електронного обігу документів планується використовувати у подальшому для забезпечення якості та надійності функціонування комп'ютерних систем електронного обігу документів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

АРНАУТОВА, Лариса. "КОРЕКЦІЯ ЗАГАЛЬНОГО НЕДОРОЗВИНЕННЯ МОВЛЕННЯ У ДІТЕЙ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ". Humanitas, № 1 (5 травня 2022): 3–8. http://dx.doi.org/10.32782/humanitas/2022.1.1.

Full text
Abstract:
Вимоги до сучасної освіти щодня зростають, тому навчання дітей, які мають порушення мови потребує модернізації свого змісту, в застосуванні сучасних логопедичних і педагогічних технологій. Залучення комп'ютерних технологій до процесу логопедичного і педагогічного навчання дітей з різними нозологіями будується на результатах досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених. Однак всі дослідження, які пов'язані з використанням комп'ютерних технологій з метою корекції мовленнєвої діяльності дітей, вивчені не повному обсязі. У своїй роботі, поряд з традиційними методами корекції загального недорозвинення мови у дітей старшого дошкільного віку, ми використовували комп'ютерну програму «Ігри для Тигри». Ця комп'ютерна логопедична програма складається більш ніж з 50 вправ з різними рівнями складності і забезпечує системний підхід до корекції мовленнєвих порушень. Вправи цієї програми надаються в ігровій форми. Для вирішення завдання надаються проблемні ситуації які дитина повинна вирішити доступними для неї засобами та можливостями програми. В експериментальній групі дітей, в якій поряд з традиційними методами застосовувалися комп'ютерні технології, показники розвитку мови значно були вище, ніж в контрольній групі, де застосовувалися тільки традиційна корекція загального недорозвинення мови. Запропонована методика використання комп'ютерних технологій значно підвищили рівні комунікації дитини, розвиток словника, зв'язне мовлення та рівень граматичної і звукової сторони мовлення у дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвиненням мовлення. Застосування комп'ютерних технологій в комплексній корекції загального недорозвинення мови мотивує дітей до логопедичних занять, підвищує розвиток вищих психічних функцій (увага, пам'ять, мова, уява). Це обумовлено тим, що дитина об'єктивно оцінює результати своєї діяльності, сама моделює ситуації в грі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Романенко, Вячеслав, Валерій Голоха, Анатолій Алексєєв та Юлія Коваленко. "МЕТОДИКА ОЦІНКИ ЗМАГАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОДНОБОРЦІВ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМП'ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ". Слобожанський науково-спортивний вісник 6, № 80 (2020): 65–72. http://dx.doi.org/10.15391/snsv.2020-6.010.

Full text
Abstract:
Мета: теоретичне обгрунтування, розробка та експериметальна перевірка методики оцінки змагальної діяльності одноборців з використанням комп'ютерних технологій. Матеріал і методи: теоретичний аналіз та систематизація наукових джерел стосовно стану досліджуваної проблеми, узагальнення сучасного практичного досвіду, інструментальний метод дослідження, метод комп’ютерного програмування, методи математичної статистики. Для здійснення наукового дослідження у даному напрямку на кафедрі одноборств за підтримки фахівців кафедри інформатики та біомеханіки розроблено спеціалізовану комп'ютерну програму, яка дозволяє оптимізувати процес оцінки та аналізу змагальної діяльності одноборців. Результати: на основі аналізу науково-методичної інформації, джерел інтернету та узагальнення передового практичного досвіду було виявлено, що найбільш дієвим засобом оцінки змагальної діяльності є відеокомп'ютерний аналіз. Також були визначені основні параметри оцінки змагальної діяльності. Перегляд відеофрагментів бойових ситуацій на змаганнях дозволяє точніше ідентифікувати ту чи іншу дію, умови та оцінку її виконання. На підставі аналізу даних науково-методичної літератури та узагальнення практичного досвіду стосовно проблематики оцінки та аналізу змагальної діяльності створено комп'ютерну програму «Martial Arts Video Analysis». Використання запропонованої комп'ютерної програми дозволяє оптимізувати процес аналізу змагальної діяльності одноборців. Інформація, яка отримана завдяки цій програмі, дозволить формувати різні моделі змагальної діяльності та розробляти методичні рекомендації щодо підвищення якості тренувального процесу. Висновки: на підставі аналізу науково-методичної літератури та практичного досвіду визначено найбільш значимі параметри оцінки змагальної діяльності одноборців, розроблено та апробовано методику з використанням комп'ютерних технологій, яка дозволить оптимізувати процес оцінки та аналізу змагальної діяльності одноборців. Ключові слова: одноборства, змагальна діяльність, відеокомп'ютерний аналіз, методика, параметри, комп'ютерне програмування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Користов, Владислав. "Комп'ютерні ніки як засіб самопрезентації у віртуальному просторі". Актуальні проблеми психології в закладах освіти 6 (25 червня 2022): 67–72. http://dx.doi.org/10.31812/psychology.v6i.7316.

Full text
Abstract:
У статті йдеться про самопрезентації підлітків і юнаків у віртуальному просторі за допомогою комп'ютерних ніків. «Нікнейм», «нік» - псевдонім, який обирає людина в певному віці для використання в Інтернеті, зазвичай у відеоіграх і сайтах для спілкування (форумах, чатах, блогах). Нікнейми несуть смислове навантаження і відображають особистісні якості їх носіїв. У статті описані основні типи ників і представлені результати дослідження, яке проводилося на базі Інтернет-спільноти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kovalenko, Andriy, Heorhii Kuchuk та Vitalii Tkachov. "МЕТОД ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИВУЧОСТІ КОМП’ЮТЕРНОЇ МЕРЕЖІ НА ОСНОВІ VPN-ТУНЕЛЮВАННЯ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 63 (2021): 90–95. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2021.1.090.

Full text
Abstract:
В статті проаналізовано основні підходи до забезпечення живучості комп’ютерних мереж. Показано, що методологія забезпечення живучості, яка застосовується до комп’ютерних систем має часткову відмінність за ту, що застосовується до комп’ютерних мереж, що пов’язано з активним розвитком технологій віртуалізації. Метою статті є розробка методу, який дозволяє забезпечити живучість комп’ютерної мережі, яка є інформаційним середовищем для гарантованого надання цифрових послуг, шляхом використання віртуальних тунелів, заснованих на принципах VPN-тунелювання для делегування «білих» IP-адрес в комп'ютерні мережі, або схеми маршрутизації потоків даних при використанні внутрішніх VPN-серверів з єдиною «білою» IP-адресою. Отримані результати дозволяють: сформулювати наукову задачу з формалізацією необхідних технічних вимог до розроблюваної комп'ютерної мережі; розробити прикладне рішення забезпечення живучості комп’ютерної мережі, засноване на використанні множинних VPN-тунелів; провести ряд експериментів з дослідження ефективності використання різних мережних протоколів в VPN-тунелях; створити підґрунтя для подальший розвитку методології забезпечення живучості комп’ютерних систем для забезпечення безперервності процесів управління мережними інфраструктурами. Дослідження дозволяють зробити висновки, що запропонований метод може бути використаний на етапах проектування комп’ютерних мереж в частині визначення показників надлишковості при реалізації принципів управління елементами мережі як то сервери, шлюзи, технологічне обладнання тощо
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Петренко, М. Г., М. О. Бойко та К. С. Малахов. "КОМП'ЮТЕРНІ СИСТЕМИ ЗНАНЬ: ОСНОВИ ПОДАННЯ ТА ОБРОБЛЕННЯ ПРЕДМЕТНО-ОРІЄНТОВАНИХ ЗНАНЬ". Automation of technological and business processes 16, № 1 (2024): 42–51. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v16i1.2771.

Full text
Abstract:
В статті досліджується еволюція онтолого-керованого оброблення природномовної інформації. Шляхом поглибленого дослідження запропоновано нову архітектуру лінгвістичного процесора, яка унікальним чином інтегрує лінгвістичну та онтологічну парадигми під час семантичного аналізу. Відходячи від традиційних методологій, такий підхід демонструє глибоке злиття методів видобування та представлення знань. Центральним моментом дослідження є розробка онтолого-керованої інформаційної системи, побудованої з вбудованим акцентом на саморозвиток і адаптацію. Особливістю системи є ефективне оперування елементарними знаннями у поєднанні з її динамічною здатністю сприяти розвитку інноваційних концептів і відношень. Особлива увага приділяється застосуванню системи в обробці наукової інформації, що свідчить про її потенціал у революційному перетворенні наукомістких додатків у наукових галузях. Основними зусиллями в статті є прагнення прокласти шлях до більш інтуїтивно зрозумілих, точних і розширених онтолого-орієнтованих інструментів у сфері видобування та представлення знань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

СИСОЄНКО, Антон, Віра БАБЕНКО та Світлана СИСОЄНКО. "ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ТА ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДІВ ОБФУСКАЦІЇ КОДУ (АНАЛІТИЧНЕ ОГЛЯДОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ)". INFORMATION TECHNOLOGY AND SOCIETY, № 2 (8) (8 вересня 2023): 69–78. http://dx.doi.org/10.32689/maup.it.2023.2.8.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена основним способам захисту програмного коду від дослідження, зокрема методам обфускації коду.Сучасний темп розвитку IT-індустрії зробив пріоритетним задачу підвищення безпеки програмної продукції, адже зниження ризику незаконного використання та поширення розробленого програмного продукту для розробників програмного забезпечення є надважливим аспектом діяльності. Проте, в зв’язку з розвитком інформаційних технологій завжди були і будуть залишатися невирішеними задачі піратства програмного забезпечення. Одним із способів полегшити цю проблему з технічної точки зору є використання методів захисту програмного забезпечення, особливо обфускації коду. Наведено неформальне та формальне визначення процесу обфускації. Проаналізовано основні цілі та задачі застосування методів обфускації як розробниками програмного забезпечення так і зловмисниками. Комп'ютерні технології суттєво розширили можливості як легальних користувачів програмного забезпечення, так і зловмисників щодо використання методів і засобів несанкціонованого доступу до програмних продуктів. Окремо це питання стосується байт-код орієнтованого програмного забезпечення, яке має ряд специфічних особливостей розробки та використання у сучасних комп'ютерних системах. Оскільки аналіз сучасних програмних продуктів показав тенденцію розвитку використання байт-код орієнтованого програмного забезпечення, то на демонстраційному прикладі показано реалізацію одного із методів обфускації для створеного Python-скрипта за допомогою бібліотеки pyArmor. Показано, що обфускацію прийнято використовувати разом із іншими методами захисту. Зроблено висновок про те, що сумісне використання нових підходів та модифікацій існуючих технологій обфускаційних методів захисту програмного коду необхідно підсилювати за допомогою шифрування, що додасть ще один рівень захисту пристроїв і даних.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Al-Ammori, A. N., M. Dekhtyar та H. I. Abdusalam. "КОМП’ЮТЕРНІ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ПЛАНУВАННЯ ЕКСПЕРИМЕНТІВ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 4, № 70 (2022): 51–56. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2022.4.051.

Full text
Abstract:
Вирішення завдань аналізу та дослідження економічних, виробничих та управлінських процесів на транспорті базується на використанні новітніх комп'ютерних технологій (математичних та статистичних пакетів, електронних таблиць тощо). Останнім часом підвищений інтерес спостерігається до методів статистичного аналізу. У цій роботі як інструмент імовірнісно-статистичних розрахунків обрано математичний пакет Mathcad. Вибір Mathcad обумовлений тим, що він є потужною та універсальною системою комп'ютерної математики, призначеної для математичних розрахунків. Простота інтерфейсу Mathcad, широкий набір інструментів для комп'ютерної реалізації числових методів вирішення математичних завдань, якісна комп'ютерна графіка, можливість запису формул у їхньому природному вигляді зробили його одним із популярних інструментів математичних розрахунків. Важливим компонентом Mathcad є система програмування, яка має мову, наближену до традиційних професійних мов програмування, що значно розширює обчислювальні можливості Mathcad. Перевагою Mathcad є його відкритість для поповнення новими алгоритмами, функціями користувача та програмами. Робота об'єднує як теоретичну, так і комп'ютерну технології розрахунків із чисельної реалізації математичних моделей запропонованих завдань. Це дає можливість поглибити знання теорії статистичного аналізу, розвинути вміння у вирішенні завдань за наведеними комп'ютерними алгоритмами, розширити уявлення про сфери застосування методів статистичного аналізу для вирішення практичних завдань у галузі економіки, виробництва та управління.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Yaroshevych, R., та A. Kovalenko. "АНАЛІЗ ТЕХНОЛОГІЙ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ТАКТИЛЬНОГО ІНТЕРНЕТУ У КОМП'ЮТЕРНИХ МЕРЕЖАХ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 67 (2022): 106–10. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2022.1.106.

Full text
Abstract:
Метою даної роботи є проведення аналізу технологій які зможуть забезпечити підвищення ефективності Тактильного Інтернету (ТІ) у комп'ютерних мережах. Концепція ТІ набула свого розвитку завдяки появі та розвитку технологій, що вимагають досить малої затримки при доставці даних. Це насамперед послуги з певними вимогами до інтерактивності. Зокрема, це можуть бути різноманітні системи управління, пов'язані з передачею тактильних відчуттів від виконавчих механізмів і сенсорів на органи управління. Для підвищення ефективності ТІ сьогодні розглядається низка перспективних технологій, наприклад, технологія взаємодії пристрій-пристрій, D2D (Device-to-Device), без використання базової станції, що дозволяє ефективно побудувати надщільні комп'ютерні мережі. Для побудови мереж з малими затримками великого значення набувають технології типу MEC (Mobile Edge Computing), програмно-конфігурованих мережах SDN (Software Defined Networks) та віртуалізації мережних функцій NFV (Network Functions Virtualization). Комп’ютерні мережі з низькими затримками, в основі яких лежить концепція Тактильного Інтернету, мають велике значення при виборі методу побудови комп’ютерних мереж. В даній статті розглянуто різні технології та проаналізовані основні переваги та проблеми означених технологій, які вимагають подальшого їх дослідження.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Kryvchenko, Yuri. "КОМП’ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ САМООРГАНІЗАЦІЇ КЛАСТЕРНИХ СИСТЕМ: ЗАЛЕЖНІСТЬ СТРУКТУРИ ВІД ОСОБЛИВОСТЕЙ ГЕНЕЗИСУ". TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOG IES, № 4 (14) (2018): 153–61. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2018-4(14)-153-161.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Перколяційні методи показують високу ефективність під час дослідження речовини, генезису й еволюції зв'язкових областей у матеріалах. У таких задачах вивчається і кластерна система фізичного тіла, і її вплив на об’єкт загалом. Вивчення структури та властивостей перколяційних кластерів дозволить досліджувати і прогнозувати поведінку об’єктів (твердих тіл) у різних умовах зовнішнього середовища, генезис їх утворень у часі. Постановка проблеми. Практичне дослідження кластерних систем у твердих тілах пов’язано зі складністю і трудомісткістю експериментів. Основні проблеми полягають у тому, що для отримання достовірної інформації про структуру і властивості необхідно синтезувати кластери із широким діапазоном параметрів і створити надійну систему їх діагностики. Аналіз останніх досліджень і публікацій. У статті наведено огляд останніх публікацій в українських і закордонних журналах, включаючи експериментальні й теоретичні роботи, що містять дослідження самоорганізованої критичності. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. У наведених дослідженнях розширюються можливості опису процесів генерації та еволюції кластерних систем у твердих тілах; міститься гіпотеза, що дозволяє істотно збільшити кількість варіантів кластероутворення. Постановка завдання. Провести імітаційне моделювання кластероутворення із взаємодіючими елементами за допомогою методу Монте-Карло. Визначити залежності параметрів перколяційних систем, що самоорганізуються, від ступеня самоорганізації, довжини кореляції, швидкості генерації системи та інших параметрів. Отримати аналітичні вирази залежностей та значення відносної похибки. Виклад основного матеріалу. Для вирішення задач, пов’язаних із практичним дослідженням кластерних систем, розроблено програмний комплекс моделювання кластероутворення, у якому імітується взаємодія кластеркластер і кластер-частка. У моделі вирішується багатовимірна перколяційна задача. Як алгоритм зростання кластерів використовується шлях послідовного нарощування заданої кількості часток. Висновки відповідно до статті. Комп'ютерні розрахунки, проведені, зокрема, методом Монте-Карло, дають найбільш надійні передбачення властивостей перколяційних систем. У роботі отримані аналітичні вирази для залежностей потужності нескінченного кластера, радіус-вектора центра мас, ступеня анізотропії та фрактальної розмірності від відстані агрегації, від кількості часток, генерованих на кожній ітерації, та від кількості актів взаємодії між елементами кластерної системи.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Obushnyi, Sergiy, та Artem Novikov. "ГЕНЕЗИС ТА РОЗВИТОК МОДЕЛЮВАННЯ В АСПЕКТІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ПРОЕКТІВ". Європейський науковий журнал Економічних та Фінансових інновацій 1, № 11 (2023): 165–76. https://doi.org/10.32750/2023-0113.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена розгляду еволюції та впливу моделювання на соціально-економічний розвиток проектів. Автори аналізують розвиток знання про теорію ймовірності та його роль у прогнозуванні майбутніх подій. Вже в XIX столітті науковці внесли значний внесок у розвиток статистики та застосування ймовірнісних методів у статистичних дослідженнях. У другій половині XIX століття була розроблена байєсівська статистика. Це дозволило враховувати апріорні знання та оновлювати їх на основі нових доказів. У ХХ столітті науковці розробили математичні моделі, які поєднали теорію ймовірності з економікою та прийняттям рішень. Ці моделі стали основою для оцінювання ризиків та прийняття рішень на основі ймовірностей подій, що відкрило шлях до прогнозування майбутнього з урахуванням ризиків та їх наслідків. Стаття акцентує увагу на тому, що моделювання є одним із ключових методів пізнання, який знаходить широке застосування в різних наукових дисциплінах та практичних задачах. Моделювання дозволяє створювати спрощені абстрактні представлення реальних систем з метою дослідження їх властивостей, взаємодій та прогнозування поведінки в різних умовах. Моделювання охоплює математичні, фізичні, комп'ютерні та концептуальні підходи, що дозволяють спрощено представити реальні системи для вивчення їх властивостей, взаємодій та прогнозування поведінки в різних умовах. У статті також розглянуто використання сучасних інструментів, таких як Big Data, квантові комп'ютери, агентне моделювання, цифрові двійники, системна динаміка, машинне навчання та інші. Ці інструменти допомагають удосконалювати процес моделювання і розширюють його можливості у прогнозуванні та прийнятті рішень. Заключна частина статті звертає увагу на необхідність враховувати морально-етичні аспекти та роль людини у процесі прийняття рішень на основі результатів моделювання та аналізу. Врахування цих аспектів є важливим при реалізації проектів які мають вагомий соціально-економічний вплив на майбутнє суспільства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Ситник, Ніна Василівна, та Ірина Сергіївна Зінов'єва. "СУЧАСНІ БАЗИ ДАНИХ NoSQL У ПІДГОТОВЦІ БАКАЛАВРІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ "КОМП'ЮТЕРНІ НАУКИ"". Information Technologies and Learning Tools 81, № 1 (2021): 255–71. http://dx.doi.org/10.33407/itlt.v81i1.3098.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена проблемі опанування сучасними підходами організації баз даних майбутніми фахівцями зі спеціальності 122 «Комп’ютерні науки». Бази даних NoSQL і NewSQL – новітні тренди у сфері IT, які потребують детального ознайомлення та вивчення студентами комп’ютерних спеціальностей. У статті досліджено та розкрито поняття баз даних NoSQL і NewSQL. Проведена порівняльна характеристика реляційних баз даних з базами даних типу NoSQL, NewSQL. У зв’язку з поширенням різного виду WEBсервісів, потребою розподіленого оброблення великих масивів даних (Big Data) обґрунтовано необхідність повноцінного вивчення нового покоління баз даних та отримання фахових компетентностей щодо їх практичного застосування. Вивчення новітніх баз даних не має бути альтернативою вивченню реляційних баз даних. Враховуючи концептуальні відмінності і технологічні особливості використання сучасних баз даних, у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана до навчальних планів спеціальності 122 «Комп’ютерні науки» додано нову дисципліну «Організація баз даних NoSQL», вивчення якої поповнить знання студентів про основні тенденції розвитку баз даних та підвищить їх конкурентоздатність на ринку праці. Під час розробки навчальної програми дисципліни були проаналізовані навчальні плани підготовки спеціалістів з комп’ютерних наук провідних закладів вищої освіти України, літературні та інтернет-джерела, які підтвердили необхідність та доцільність вивчення баз даних NoSQL та NewSQL. Дослідження критеріїв та аналіз рейтингу систем керування базами даних дозволили дійти висновку про доцільність введення до навчальної програми дисципліни «Організація баз даних NoSQL» тем з вивчення найбільш поширених у світовій практиці баз даних типу NoSQL (MongoDB, Redis, Cassandra) та NewSQL (Microsoft SQL Server 2017), яка має розширений функціонал і підтримує роботу з графами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Кушнарьова, Наталія. "ВИКОРИСТАННЯ КОМП’ЮТЕРНО-ОРІЄНТОВАНИХ ЗАСОБІВ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ". Вісник Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка 180, № 24 (2024): 109–14. http://dx.doi.org/10.58407/visnik.232418.

Full text
Abstract:
У статті розглядається важливість та переваги використання комп'ютерно-орієнтованих засобів у навчальній діяльності. Зосереджуючись на сучасних технологіях, аналізується вплив комп'ютерів на підвищення ефективності навчання та розвитку студентів. Стаття також досліджує можливості інтерактивних програм, віртуальної реальності та онлайн-ресурсів у створенні стимулюючого навчального середовища. Зазначаються виклики та можливі шляхи подолання труднощів у впровадженні цих технологій в освітній процес. Стаття спрямована на вчителів, педагогічних працівників та дослідників, щоб сприяти розумінню та максимальному використанню потенціалу комп'ютерних засобів у навчальній діяльності. Також акцентується увага на важливості адаптації методик викладання до вимог цифрової ери та вирішенні можливих труднощів. Дослідження спрямоване на освітян, які прагнуть оптимізувати процес навчання за допомогою сучасних технологій. Мета даного дослідження полягає в ретельному вивченні та аналізі впливу комп'ютерно-орієнтованих засобів на процес навчання з метою оптимізації використання цифрових технологій у навчальному середовищі та сприяння подальшому розвитку освітніх практик. Методологічною основою є визначення тенденцій та підходів у вивченні доступних педагогічних програм, веб-сервісів, віртуальних інструментів та платформ, які використовуються для навчання; аналіз та систематизація отриманих результатів для формулювання висновків щодо впливу комп'ютерно-орієнтованих засобів на навчальний процес та оптимального використання цифрових технологій у навчанні. Наукова новизна полягає в комплексному підході до аналізу впливу комп'ютерно-орієнтованих засобів для здійснення навчальної діяльності, враховуючи не лише позитивні сторони використання цифрових технологій, але й виявляє можливі труднощі та шляхи їх подолання. Дослідження розширює розуміння впливу використання комп'ютерно-орієнтованих засобів у процесі навчальної діяльності, сприяючи подальшій еволюції освітніх практик та впровадженню інновацій у сфері освіти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Саварин, Павло, Ольга Редько, Ростислав Редько та Олександр Великий. "ЛЮДИНО-КОМП’ЮТЕРНА ВЗАЄМОДІЯ НА ОСНОВІ ARDUINO". Automation of technological and business processes 15, № 4 (2024): 98–105. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v15i4.2724.

Full text
Abstract:
У науковій роботі досліджено людино-комп'ютерну взаємодію, розроблено систему розпізнавання жестів для передачі керуючих сигналів за допомогою ультразвукових датчиків вимірювання відстані та платформи Arduino. У процесі розробки вирішено завдання з отримання та обробки даних із декількох датчиків відстані, передачу на вхід алгоритму розпізнавання жестів та проблему неконтрольованих коливань. Запропонований метод керування комп’ютером може бути використаний в галузі Ubicomp обчислень, а також в різних галузях, наприклад, в домашніх розвагах, медицині, виробництві та інших сферах, де потрібно взаємодія з комп'ютером відбуватися без застосування клавіатури або миші. У подальшому, система може бути розширена для визнання інших жестів та взаємодії з різними пристроями, що дозволить забезпечити більш комфортну і ефективну роботу з комп'ютером. Результати цієї роботи можуть бути корисними для дослідження в галузі розпізнавання жестів та розширення можливостей комп'ютерної взаємодії з людиною. У дослідженні було проведено експериментальне тестування системи розпізнавання жестів, яке показало її високу ефективність та точність. Застосування системи розпізнавання жестів може бути особливо корисним для людей з фізичними обмеженнями, що унеможливлюють використання клавіатури або миші. Крім того, система може знайти своє застосування у відеоіграх, в деяких видах спорту, де необхідно здійснювати швидкі та точні рухи, а також у робототехніці для керування роботами. Наукова робота виокремлюється тим, що вона досліджує новий метод взаємодії між людиною та комп'ютером, який може бути більш ергономічним та ефективним у порівнянні з традиційними методами керування. Крім того, запропонований метод може стати основою для розвитку нових технологій взаємодії між людиною та комп'ютером.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Polotai, O. I. "ВИКОРИСТАННЯ КОМП’ЮТЕРНОЇ КРИМІНАЛІСТИКИ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ІНЦИДЕНТІВ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ТА КІБЕРБЕЗПЕКИ". Bulletin of Lviv State University of Life Safety 28 (28 грудня 2023): 73–80. http://dx.doi.org/10.32447/20784643.28.2023.07.

Full text
Abstract:
Постановка проблеми. Враховуючи сучасні тенденції розвитку інформаційного суспільства та суспільства знань, все більшого розвитку набувають інноваційно-комунікаційні технології (ІКТ), які все частіше впроваджуються в різні сфери життя суспільства. Разом с тим, удосконалення комп’ютерних технологій призвело до появи нових видів злочинів, так званих “комп’ютерних злочинів”. За своїм механізмом, способами вчинення та укриття ці злочини мають певну специфіку, характеризуються підвищеним рівнем латентності та низьким рівнем розкриття [11]. Це в свою чергу змусило розвиватись i галузь криміналістики та методи розслідування комп’ютерних злочинів, яка в умовах розвитку сучасних ІКТ досягла нового етапу свого розвитку. Зокрема, завдяки новітнім технологіям з’явилася нова галузь криміналістики – цифрова криміналістика.Мета. Метою статті є дослідження нової галузі розслідування інцидентів інформаційної та кібербезпеки – комп’ютерної криміналістики.Результати. У статті проаналізовано складові частини комп’ютерної криміналістики, оцінено основні тенденції розвитку цієї науки на сучасному етапі. Комп’ютерна криміналістика включає процеси виявлення, отримання, накопичення, зберігання, аналізу, дослідження та представлення цифрових доказів. Криміналістичні докази та методи криміналістичної експертизи залежать від операційної системи технічного пристрою, ефективності реалізації його функцій безпеки. Також в статті детально описано предмети та принципи комп’ютерної криміналістики, основні сфери її застосування а також наведено перелік методів дослідження, які властиві тільки їй. Особливу увагу у статті приділено поняттю «цифрові, віртуальні» сліди, на зборі та дослідженні яких, побудована вся суть комп’ютерної криміналістики. Зокрема, наводиться класифікація цифрових слідів за формою, місцем зберігання тощо. Описано основні місця зберігання доказів наявності інцидентів інформаційної та кібербезпеки. У статті описані чотири основні етапи робіт з цифровими слідами інцидентів інформаційної та кібербезпеки, а власне кажучи, комп’ютерною інформацією та даними. Також описані основні проблеми фахівців з комп’ютерної криміналістики, а саме: технічні проблеми та адміністративні. Описані основні перспективи розвитку комп’ютерної криміналістики.Висновки. Комп'ютерна (цифрова) криміналістика – це прикладна наука про розкриття та розслідування інцидентів інформаційної та кібербезпеки, пов'язаних з комп'ютерною інформацією, про використання методів отримання і дослідження доказів факту інцидентів інформаційної та кібербезпеки у вигляді комп'ютерної інформації (цифрових слідів) та технічними засобами, що використовуються для цього. Це дає змогу швидко виявляти порушників інформаційної безпеки та запобігати виникненню інцидентів інформаційної і кібербезпеки та комп'ютерних злочинів, що викликають порушення конфіденційності, цілісності та доступності інформації та порушують інформаційну безпеку загалом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

БЕСЕДОВСЬКИЙ, Олексій. "ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ РОЗРОБКИ ШІ ЧАТ-БОТ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 3 (29 серпня 2024): 201–6. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2024-79-25.

Full text
Abstract:
В статті розглянуто сучасні тенденції розвитку штучного інтелекту (ШІ) та його застосування в різних галузях. Метою дослідження є систематизація та узагальнення наявних теоретичних аспектів розробки ШІ чат-ботів та обґрунтування процесу розробки ШІ чат-боту. Проаналізовано три основних типів ШІ: вузькоспеціалізованого, загального та надінтелекту, їх можливостям і потенційним напрямкам розвитку. У дослідженні представлено детальний огляд застосування ШІ в контексті чат-ботів, які швидко стають незамінними інструментами для автоматизації бізнес-процесів, підвищення ефективності взаємодії з клієнтами та покращення обслуговування. Обґрунтовано, що ШІ чат-боти, як комп'ютерні програми, що імітують та обробляють людські розмови, відіграють важливу роль у підвищенні ефективності взаємодії між користувачами та цифровими системами. Вони можуть бути як простими програмами для виконання базових запитів, так і складними цифровими асистентами, які використовують штучний інтелект для навчання та персоналізації взаємодії з користувачами. Наведено статистичні дані, що підтверджують актуальність впровадження чат-ботів у бізнес, зокрема в електронній комерції. Згідно з дослідженням, до 2024 року понад 91% онлайн-магазинів у США вже впровадили інтелектуальні системи, що дозволяє суттєво знизити витрати на людські ресурси та оптимізувати процеси обслуговування клієнтів. Виявлено, що інтеграція чат-ботів значно підвищує продуктивність підприємств, забезпечуючи цілодобову доступність сервісу та персоналізовану взаємодію з користувачами. Дослідження також дозволило виявити ключові етапи розробки ШІ чат-бота, включаючи вибір мови програмування, фреймворків та платформи, організацію бази даних і налаштування моделей машинного навчання для обробки запитів користувачів. Обґрунтовано важливість використання хмарних обчислень та технологій обробки природної мови (NLP) для підвищення гнучкості та ефективності системи. Наведено порівняльний аналіз чат-ботів з іншими суміжними технологіями, що дозволяє оцінити їхню унікальність і переваги. Обґрунтовано, що впровадження ШІ чат-ботів є критично важливим кроком для розвитку сучасних підприємств, оскільки вони допомагають оптимізувати бізнес-процеси, покращити комунікацію з клієнтами та зменшити витрати, забезпечуючи економічну ефективність.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Surianinov, M. G., Yu A. Otrosh, P. G. Balduk, and I. F. Dadashov. "Experimental and Computer Research of Reinforced Concrete Columns Under High Temperature Effects." Nauka ta innovacii 16, no. 2 (2020): 55–61. http://dx.doi.org/10.15407/scin16.02.055.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Bahnіuk, N., N. Khrystynets та S. Bykov. "Розробка мультимедійних 3D моделей для симуляції технологічного процесу". COMPUTER-INTEGRATED TECHNOLOGIES: EDUCATION, SCIENCE, PRODUCTION, № 55 (16 червня 2024): 42–47. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2524-0560-2024-55-04.

Full text
Abstract:
Задачі моделювання поведінки частинок сумішей є важливими для різних галузей промисловості, включаючи будівництво, матеріалознавство, хімічну промисловість та фармацевтику. У будівництві, наприклад, моделювання засипки частинок може бути корисним для дослідження властивостей бетонних сумішей або композитних матеріалів. У матеріалознавстві, моделювання взаємодії різних частинок може допомогти в розробці нових матеріалів з покращеними механічними або хімічними властивостями. У роботі були розглянуті комп'ютерні методи проектування 3D моделей частинок сталі та кераміки, що підкреслює широкий спектр можливостей застосування цих технологій в різних галузях. Особлива увага приділяється моделюванню текстур та полігонів, оскільки ці аспекти важливі для досягнення реалістичного візуального представлення частинок. Коректне відтворення текстур і деталей полігонів дозволяє забезпечити точність та достовірність симуляційних результатів. Використання Blender у поєднанні з налаштованим світлом, камерою та контейнером відкриває широкі можливості для створення інтерактивної інструментальної системи. Ця система може бути використана для вивчення та оптимізації технологічних процесів у промисловості, що сприяє підвищенню ефективності та якості виробництва. Такий підхід дозволяє не лише зменшити витрати та час на дослідження, але й стимулює інновації та покращення в галузях, де моделювання технологічних процесів має ключове значення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Гарко, Ірина Ігорівна, Микола Володимирович Пирог та Вікторія Леонідівна Міронова. "ЗАСТОСУВАННЯ AGILE-МЕТОДОЛОГІЇ У НАВЧАННІ АЛГОРИТМІЗАЦІЇ І ОСНОВ ПРОГРАМУВАННЯ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ КОМП'ЮТЕРНІ НАУКИ". Information Technologies and Learning Tools 85, № 5 (2021): 147–62. http://dx.doi.org/10.33407/itlt.v85i5.4024.

Full text
Abstract:
У представленій статті розглядається результат імплементації гнучкої методології розробки програмного забезпечення – Agile – у процес навчання студентів закладу вищої освіти. Нами представлено підходи до модернізації освітнього процесу, розроблене навчально-методичне забезпечення та підходи до викладання у вищій школі на прикладі навчальної дисципліни «Алгоритмізація і основи програмування» для студентів спеціальності 122 «Комп’ютерні науки» освітньої програми «Прикладне програмування». Проаналізовано широкий спектр публікацій, що окреслюють проблематику розроблення нових методологій викладання, зокрема проблем підготовки фахівців технічних спеціальностей у реаліях трансформації інформаційного суспільства та інформатизації навчального процесу. Проведено аналіз ринку інформаційних технологій та запити провідних компаній на ринку України, а також досліджено рефлексії випускників щодо ефективності навчання в сучасних закладах вищої освіти. У статті описано результати кількарічної поступової адаптації технології Agile до навчального процесу, її введення в навчальний процес та результати апробації розробленої методології. Розглянуто теоретичні основи та переваги Agile-методології над класичною схемою навчання, що визначається нами як «пряма» або «каскадна». З метою ефективного дослідження впливу гнучких методологій на освітній процес представлено підходи до формування експериментальних та контрольних академічних груп студентів. Наведено динаміку виконання лабораторних робіт та порівняння підсумкових результатів навчання академічних груп. Розглянуто вплив Agile-методології на успішність академічних груп та проведено статистичне порівняння з класичним підходом до викладання. Визначено напрями подальших досліджень теми імплементації Agile-методології в освітній процес з огляду на актуальність питання трансформації освіти в Україні та професійної підготовки фахівців інформаційно-технічної галузі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Koshel, T. "ВИБІР МЕТОДА ЛІНГВІСТИЧНОЇ СТЕГАНОГРАФІЇ ДЛЯ ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ З РЕЄСТРАЦІЇ СЕЙСМІЧНИХ ПОДІЙ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 59 (2020): 79–85. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2020.1.079.

Full text
Abstract:
Важливим завданням сьогодення в області захисту інформації є впровадження криптологічних методів. Однак на цьому шляху багато невирішених проблем, пов'язаних з руйнівним впливом на криптозасоби таких складових інформаційної зброї, як комп'ютерні віруси, логічні бомби, автономні реплікативні програми. Метою статті є вивчення особливостей синтаксичних методів лінгвістичної стеганографії. У ході досліджень вирішувались задачі ефективного застосування сил та засобів головного центру спеціального контролю під час передачі для обробки даних реєстрації сейсмічних явищ у ближній та дальній зонах. Об’єктом дослідження в роботі є пунктуаційний метод приховування інформації у текстових контейнерах. Запропоновано використовувати модель приховування повідомлень у текстових контейнерах з відкритим доступом. Це можливо на основі блокування несанкціонованого доступу до інформації шляхом шифрування змісту повідомлень. Предметом дослідження є принципи вбудовування та вилучення повідомлень за реалізованим алгоритмом. Методи дослідження: формалізація теоретичної інформації, порівняльний аналіз, розробка методів реалізацій. Розглянуто також атаки на стеганографічні системи та виділено особливості всіх атак. Перевагу було надано синтаксичному методу на основі пунктуації для здійснення приховування інформації під час передачі даних від периферійних центрів до головного центру приймання і обробки інформації. Кінцевими результатами проведеної роботи передбачена реалізація програми вбудовування та вилучення повідомлення в/з контейнера. Було проведено порівняльний аналіз щодо використання типів текстових контейнерів та здійснено аналіз часових рамок процедур вбудовування та вилучення повідомлення.Вказано також і на можливі недоліки пунктуаційного методу. Такі, як складність програмної реалізації, після якої заповнений контейнер повинен відповідати усім вимогам нормальної стеганосистеми, і . труднощі дотримання вимог до пропускної спроможності
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Котлик, С. В., О. Н. Романюк та О. П. Соколова. "КОМП'ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ РЕЦЕПТУРНОГО СКЛАДУ НОВИХ СОРТІВ МОРОЗИВА НА ОСНОВІ МАТЕМАТИЧНИХ МОДЕЛЕЙ". Automation of technological and business processes 15, № 3 (2023): 75–80. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v15i3.2627.

Full text
Abstract:
У цьому дослідженні показано приклад програмної реалізації розроблених раніше математичних моделей [1] для розрахунків характеристик нового виду морозива. Застосування такого комп'ютерного моделювання дозволяє виключити натурні експерименти, зменшити час на розробку нового продукту, підвищити конкурентноздатність одержуваного виробу, врахувати переваги та потреби споживачів, сприяє інноваційному розвитку в галузі харчової промисловості. Створений додаток «Купаж», розроблений у середовищі Visual C++ для персональних комп'ютерів, що працюють в операційній системі Windows, дає користувачеві ефективний інструмент, яким він може користуватися для розрахунку рецептури нових сортів морозива.
 У додатку передбачено два режими розрахунку - прямий та зворотній. У режимі прямого розрахунку користувач може підбирати рецептуру вхідних інгредієнтів нового морозива та аналізувати отримані характеристики продукту. У зворотному розрахунку користувач задає необхідні характеристики продукту та їх вагові коефіцієнти, а комп'ютер розраховує оптимальні співвідношення вхідних інгредієнтів. В якості алгоритму оптимізації у цьому підході запропонована модифікація методу випадкового пошуку Монте-Карло. В якості керуючого параметра у програмі використовується кількість невдалих спроб генерації чисел, тому в процесі декількох експериментальних прогонів програми знайдено оптимальне значення цієї кількості.
 Практичні результати дослідження полягають у тому, що розроблена програма "Купаж" дає в руки користувача-технолога інструмент, яким він може користуватися для розрахунку рецептури нових сортів морозива з додаванням синього чаю і шипшини, досліджуючи властивості продукту на комп'ютері на підставі комп'ютерного моделювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Fedevych, O. Yu. "Застосування методу Ateb-прогнозування для дослідження зразків високороздільного відеотрафіку". Scientific Bulletin of UNFU 29, № 8 (2019): 125–29. http://dx.doi.org/10.36930/40290823.

Full text
Abstract:
Наведено результати поточного стану зростання відеотрафіку у світі. За допомогою зібраних статистичних даних показано, що цей процес призводить до збільшення завантаження комп'ютерних мереж. Показано, що на сьогодні забезпечення аналізу переваг та недоліків особливостей функціонування сучасних комп'ютерних мереж, а також розвитку методів прогнозування інтенсивності потоків трафіку, методів маршрутизації в комп'ютерних мережах є важливими та невідкладними завданнями. Згідно з прогнозами, обсяг світового трафіку зросте у 4 рази, на приблизно 33 % щороку, а відео з таких платформ, як: YouTube, Netflix, Amazon Prime, Facebook та інших сервісів, становитимуть основну частину майбутнього трафіку. Саме тому необхідно спрогнозувати тренди високороздільного відеотрафіку, що дасть змогу здійснити адаптивне управління мережевим обладнанням, а також зменшити затримки передавання даних. Подано посилання на процес конструювання прогнозу тренду високороздільного відеотрафіку, що був попередньо розроблений. Комп'ютерне імітаційне моделювання показало, що природа цього трафіку є самоподібною, тому метод можна успішно застосувати для прогнозування пульсацій відеотрафіку типів 1080p60, 4k, 1080p, але для 8k метод необхідно доопрацювати. Для оцінювання самоподібності відеотрафку було використано параметр Херста.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Sharapanovska, Yuliia. "ЛІНГВІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНГЛОМОВНОГО РЕКЛАМНОГО ДИСКУРСУ". Причорноморські філологічні студії, № 5 (17 вересня 2024): 152–58. http://dx.doi.org/10.32782/bsps-2024.5.22.

Full text
Abstract:
Вибір рекламного дискурсу як об’єкта дослідження зумовлений особливою прагматичною значущістю, яку рекламні тексти займають у структурі та організації сучасної мовленнєвої комунікації. Багатогранність змісту та форм дискурсу не дозволяє дати єдине визначення цьому явищу, що призводить до висновку, що дискурс є полісемантичним терміном. Рекламний дискурс охоплює відносини між рекламодавцями та одержувачами реклами, реалізовані через поширення рекламної продукції в друкованих ЗМІ, електронних ЗМІ, на зовнішніх дисплеях, транспортних засобах, а також на нетрадиційних носіях (побутові предмети, деталі інтер’єру та міського простору, різні комп'ютерні носії тощо). Два тренди лежать в основі створення рекламних текстів: лаконічність і виразність. З іншого боку, стиль подачі рекламного тексту частково нагадує телеграфний стиль. Важливо зберігати початкову свіжість інформації, скорочуючи текст до кількох простих, але запам'ятовуваних слів. Реклама є одним із тих типів текстів, що мають на меті прямий вплив на аудиторію. В результаті лінгвістичного аналізу можна зробити висновок, що в структурі рекламного дискурсу існують певні лінгвістичні та мовні моделі, такі як спрощення синтаксису: велика кількість простих, неускладнених речень і номінативних фраз. Щодо лексики, підвищується роль лексичних одиниць зі специфічним і емоційним змістом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Кудренко, С. О., А. Л. Столяр та І. Г. Макєєв. "Функціональний відбір ReliefF для виявлення аномалій трафіку". Problems of Informatization and Management 4, № 80 (2025): 64–70. https://doi.org/10.18372/2073-4751.80.19779.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена проблемі виявлення аномалій у мережевому трафіку з використанням методів машинного навчання та оптимізації вибору ознак. Оскільки сучасні комп'ютерні мережі постійно ускладнюються, а обсяги переданих даних зростають, ефективне виявлення загроз потребує швидких і точних алгоритмів аналізу трафіку. Особливу складність становить відокремлення нормальної мережевої активності від потенційно шкідливих атак, що можуть маскуватися під звичайні запити. У роботі розглянуто використання методу ReliefF для вибору ключових ознак мережевого трафіку та його вплив на продуктивність класифікаційної моделі Random Forest. Досліджується питання оптимізації вибору характеристик трафіку, що дозволяє зменшити обчислювальні витрати та прискорити процес навчання, не втрачаючи важливих індикаторів аномальної активності. Особлива увага приділена аналізу продуктивності системи за різних обсягів відібраних ознак, що дає змогу знайти оптимальний баланс між точністю та швидкістю аналізу. Запропонований підхід орієнтований на автоматизовані системи виявлення вторгнень (IDS), які працюють у режимі реального часу та повинні швидко реагувати на потенційні атаки, такі як DDoS, сканування портів, несанкціонований доступ та експлойти. Дослідження спрямоване на підвищення ефективності існуючих методів аналізу мережевого трафіку та адаптацію алгоритмів вибору ознак до умов високонавантажених мереж.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Chernyashchuk, N., K. Bortnyk, M. Tyschuk, V. Hnitetskyi та V. Kucher. "Методи класифікації атрибутів якості компʼютерних систем". COMPUTER-INTEGRATED TECHNOLOGIES: EDUCATION, SCIENCE, PRODUCTION, № 53 (16 грудня 2023): 239–45. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2524-0560-2023-53-36.

Full text
Abstract:
В роботі здійснено аналіз наукових праць та практики впровадження методів і засобів для класифікації ознак якості комп'ютера систем, дослідження особливостей процесу забезпечення якості компʼютерних системи, розробка методу та засобів класифікації ознак якості комп'ютера системи на основі характеристик якості, поданих у текстовій формі. Проведено аналіз предметної області та специфіки процесу класифікація ознак якості комп'ютерних систем, основні сутності та визначено їх властивості, функціональні вимоги до програмного забезпечення Метод класифікації атрибутів якості комп'ютерних систем Це дозволило проектувати та реалізовувати архітектуру системи з урахуванням особливостей Метод QFD та запропонована процедура класифікації з використанням мови C# та Технології ASP NET MVC.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Додонов, Євгеній. "Основні підходи до формування комп'ютерних моделюючих комплексів". International Science Journal of Engineering & Agriculture 4, № 3 (2025): 1–14. https://doi.org/10.46299/j.isjea.20250403.01.

Full text
Abstract:
Стаття спрямована на огляд та розв'язання актуальної науково–технічної проблеми, що полягає у розробленні теоретичних та методологічних засад створення моделюючого комплексу (МК), як моделюючого середовища і технологічної платформи для дослідження, розроблення та відпрацювання основних проєктних рішень щодо створення АСОУ різного призначення, зокрема, в оборонній сфері. Доцільність застосування МК для створення АСОУ обумовлено наступним: сучасні організації стикаються з комплексними викликами, а саме: необхідність адаптації до нових технологій, глобалізація та зростаюча конкуренція. Комп'ютерні моделюючі комплекси (КМК) дозволяють ефективно відпрацьовувати сучасні технології, створювати та аналізувати різні сценарії функціонування та розвитку системи для прийняття обґрунтованих управлінських рішень; швидкий розвиток інформаційних технологій відкриває нові можливості для удосконалення методів організаційного управління. Відпрацювання цих технологій на КМК з метою подальшого використання в АСОУ може значно підвищити ефективність управління; організації постійно шукають шляхи оптимізації своїх процесів, зниження витрат та підвищення продуктивності. КМК надають інструменти для моделювання, аналізу та оптимізації бізнес–процесів, що сприяє підвищенню ефективності функціонування організацій; сучасні організації мають доступ до великої кількості різнорідних даних, які необхідно обробляти та аналізувати для прийняття управлінських рішень. КМК забезпечують напрацювання та вибір рішень щодо інтеграції різнорідних даних та виявлення ключових тенденцій і залежностей; ефективні методи моделювання дозволяють точніше прогнозувати результати управлінських рішень та мінімізувати ризики. Це особливо важливо у складних і динамічних умовах сучасного бізнесу. Таким чином, вибір і апробація практично придатних формалізованих методів забезпечення процесів прийняття рішень з високою оперативністю їх напрацювання, простотою і зручністю використання, наочністю представлення результатів управління потребує створення комп’ютерного моделюючого комплексу, який має забезпечити адекватне моделювання процесів управління з урахуванням наявної системи підпорядкованості та взаємодії між керуючими елементами СОУ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

ХАКІМОВА, Олександра, та Марія ОСТРОГА. "Особливості навчання інформатики в закладах середньої освіти Канади". Education. Innovation. Practice 10, № 1 (2022): 42–48. http://dx.doi.org/10.31110/2616-650x-vol10i1-005.

Full text
Abstract:
Канада має вагомі педагогічні досягнення та розвинену систему професійної підготовки вчителів – багаторівневою системою надання педагогічної освіти. Канадська науково-педагогічна школа уважно слідкує за світовими освітніми реформами, оцінює їх результативність та можливості запровадження у власну багаторівневу педагогічну освіту з метою підвищення конкурентоспроможності національних педагогічних кадрів. Тому, вивчення та аналіз досвіду підготовки вчителів, зокрема, вчителів інформатики, у Канаді є важливим джерелом для визначення стратегічних напрямів розвитку української педагогічної освіти в ХХІ ст.
 Дослідження виконано на матеріалах канадського посібника з інформаційних технологій «Help Your Kids With Computer Science» (авт. Helen Caldwell, Dr. Tammy Randall Pirmann, Dr.Aleks Krotoski, Dr. Claire Quigley, Patricia Forster) для закладів загальної середньої освіти.
 Автори представили порівняльний аналіз особливостей навчання інформатики в закладах середньої освіти Канади та в України. Виявлено, що в основі побудови змісту навчання інформаційним технологіям у школах Канади покладено розвивально-компетентнісний підхід. В канадській системі освіти більшість проєктів, які реалізовуються учнями старших класів оформлюють у вигляді презентації результатів виконання проєкту. В закладах середньої освіти Канади учні мають можливість обрати напрям вивчення інформаційних технологій: основи інформатики, структури даних, алгоритмічний аналіз, мови програмування, комп'ютерні мережі та інше. Основною метою навчання інформатики є перетворити учнів-користувачів технологій на їх творців, давши можливість учням міркувати, програмувати, творити, розвиватися.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Василенко, М. Д., та Н. С. Киреєва. "ЕЛЕКТРОННА КОМЕРЦІЯ В ПРОЯВАХ ЮРИСПРУДЕНЦІЇ (ЗАКОНОДАВСТВА) ТА КІБЕРБЕЗПЕКИ (НЕСАНКЦІОНОВАНИХ ВТОРГНЕНЬ): МІЖДИСЦИПЛІНАРНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ". Наукові праці Національного університету “Одеська юридична академія” 26 (22 липня 2020): 25–33. http://dx.doi.org/10.32837/npnuola.v26i0.657.

Full text
Abstract:
У статті досліджено поняття електронної комерції, визначено основні її галузі та напрямки розвитку, проаналізовано тенденції її розвитку на території України, зокрема, відмічено постійне збільшення значення електронних операцій. Встановлено, що правове регулювання електронної комерції, головним чином, має забезпечувати сталий та вільний розвиток електронної комерції і одночасно гарантувати безпеку суб'єктів у цій сфері. Проаналізовано основні національні нормативно-правові акти у сфері електронної комерції та визначено коло правовідносин, що вони регулюють, зокрема, щодо формування та реалізації стратегії у сфері інформатизації, визнання юридичної сили електронних документів та діяльності у сфері електронного документообігу, електронної ідентифікації, вчинення електронних правочинів тощо. Відзначено, що головними перешкодами на шляху розвитку електронної комерції є шахрайство, хакерські атаки, комп'ютерне піратство та інші подібні загрози в кіберпросторі, на підставі чого зроблено однозначний висновок про нерозривний зв'язок електронної комерції та кібербезпеки. Кібербезпека, з одного боку, є станом захищеності держави, суспільства та особи від кіберзагроз, а з іншого - організаційно-правовим, науково-технічним, інформаційним забезпеченням мережевої і комп'ютерної безпеки. З'ясовано коло суб'єктів та об'єктів правовідносин у сфері кібербезпеки, визначено основи нормативно-правового регулювання даної сфери в України. Здійснено аналіз сучасних тенденцій кібербезпеки, що пов'язані з переходом від кількісного до якісного зростання стану технічного забезпечення інформаційної технології. Акцентовано увагу на тому, що у сучасних реаліях ефективність «фаєрволів» значно зменшилася, тому для забезпечення кібербезпеки перспективнішими стають системні рішення класу IDS / IPS, проте здійснено застереження, що навіть використання найдосконаліших систем захисту не гарантує невразливість комп'ютерних систем. Автори підкреслили, що науково-технічний прогрес та можливості зловмисників у кіберпросторі завжди випереджають законодавство та можливості заходів забезпечення кібербезпеки, що робить окреслену сферу перспективною для подальших досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

МУЖ, М. Я., та Т. Р. ШЕВЧУК. "ЛІНГВІСТИКА ТА ВІДЕОІГРИ: АНАЛІЗ НАРАТИВНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ГРИ “ELDEN RING” ЯК ІНСТРУМЕНТУ ВИКЛАДАННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ КОМП'ЮТЕРНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ". АКАДЕМІЧНІ СТУДІЇ. СЕРІЯ «ГУМАНІТАРНІ НАУКИ», № 1 (19 березня 2025): 44–49. https://doi.org/10.52726/as.humanities/2025.1.7.

Full text
Abstract:
У статті досліджуються лінгвістичні та стилістичні елементи, які сприяють розповіді, побудові світу та тематичній глибині відеогри “Elden Ring”. Аналізуючи діалоги, описи предметів та наративну структуру, це дослідження висвітлює складне використання архаїчної мови, метафори та поетичних прийомів. Використання мови у грі є не лише функціональним, але й слугує засобом занурення гравців у міфологічний та філософський підтекст її всесвіту. Виокремлено використання архаїчної лексики та граматики, що нагадує середньо- та ранньомодерну англійську мову, як провідне, що викликає відчуття давнини, змінюючи реальність на таку, що просякнута традиціями та таємницями. Подано мовні засоби, які створюють офіційний, майже сакральний тон, що відповідає темам гри про долю, божественне втручання та екзистенційну боротьбу. Стаття заглиблюється в наративну функцію діалогів Non-Player Characters, які характеризуються загадковістю та фрагментарністю розповіді. Доведено, що персонажі надають важливу інформацію, зберігаючи при цьому атмосферу невизначеності, запрошуючи гравців зібрати воєдино історію через дослідження та висновки. Такий фрагментарний підхід віддзеркалює літературні прийоми, притаманні модерністським та постмодерністським творам, де наратив навмисно нелінійний і відкритий для інтерпретації. Аналізуючи лінгвістичні та стилістичні елементи, стаття доводить, що “Elden Ring” виходить за межі традиційних ігрових наративів, пропонуючи гравцям досвід, подібний до взаємодії з багатим за структурою літературним твором. Мова гри функціонує не лише як інструмент для розповіді, але й як важливий компонент її художнього вираження, поєднуючи механіку ігрового процесу з глибоким відчуттям міфів і легенд. Стаття підкреслює освітню цінність аналізу “Elden Ring” для студентів, які вивчають комп'ютерні науки. Вивчаючи мовні та стилістичні елементи гри, студенти можуть отримати уявлення про те, як наративний дизайн і мова взаємодіють з кодуванням та ігровою механікою для створення захоплюючого досвіду розповіді. Розуміння цих аспектів дозволяє студентам інтегрувати творчі лінгвістичні особливості у власні проєкти, покращуючи їхню здатність створювати захопливі оповіді в розробці відеоігор. Цей міждисциплінарний підхід поєднує лінгвістику, цифрове оповідання та розробку програмного забезпечення, що робить його цінним ресурсом для майбутніх геймдизайнерів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Калініченко, Євгеній Володимирович, Георгій Георгійович Томчаковський, Леонід Еухеніович Оберто Сантана та Григорій Євгенович Калініченко. "ВПЛИВ ТЕХНОЛОГІЙ ВІРТУАЛЬНОЇ РЕАЛЬНОСТІ НА ЯКІСТЬ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СУДНОВОДІЇВ". Vodnij transport, № 2(40) (28 червня 2024): 50–62. https://doi.org/10.33298/2226-8553.2024.2.40.04.

Full text
Abstract:
У цій статті розглядається актуальна проблема використання технологій віртуальної реальності (VR) у системі професійної підготовки судноводіїв. Метою дослідження є комплексний аналіз потенціалу і перспектив застосування VR у морській освіті для підвищення якості та ефективності навчального процесу. Актуальність теми зумовлена стрімким технологічним розвитком морської галузі та необхідністю модернізації системи підготовки кадрів відповідно до сучасних вимог. У роботі проаналізовано поточний стан системи освіти судноводіїв та виявлено дефіцит практико-орієнтованої складової навчання, що призводить до нестачі прикладних компетенцій у випускників. Розкрито специфіку та ключові можливості освітніх технологій VR, їх потенціал для вирішення наявних проблем якості професійної підготовки моряків. Зокрема, наголошено на здатності VR суттєво розширювати можливості для моделювання різноманітних професійних ситуацій і відпрацювання практичних навичок. Проаналізовано конкретний досвід впровадження VR у систему освіти судноводіїв. Результати досліджень демонструють підвищення мотивації, залученості учнів, якості та швидкості формування професійних компетенцій на 15-25% порівняно з традиційними методами. Відзначено позитивний вплив VR на розвиток когнітивних здібностей. Водночас виявлено низку бар'єрів на шляху масштабної інтеграції VR у морську освіту: значні початкові інвестиції, складність вбудовування в усталену освітню інфраструктуру, потенційні ризики для здоров'я користувачів. Наголошено на необхідності подальшої науково-практичної роботи для їх подолання. У статті окреслено перспективні напрями розвитку технологій VR у контексті оптимізації системи професійної освіти судноводіїв. Підкреслено важливість розширення спектра освітніх VR-модулів, створення комплексних середовищ імітації, реалізації гібридних систем навчання, що поєднують класичні методи та VR. Відзначено потребу в нарощуванні експериментальної бази вивчення ефективності VR. Загалом, проведене дослідження демонструє значний потенціал технологій віртуальної реальності для якісної модернізації професійної підготовки судноводіїв відповідно до вимог високотехнологічної морської галузі. Впровадження VR здатне суттєво оптимізувати освітній процес за умови виваженої інтеграції з традиційними формами навчання. Ключові слова: віртуальна реальність, морська освіта, професійна підготовка, судноводії, компетенції, практико-орієнтованість, імерсивні технології, інновації в освіті, тренажери, моделювання, комп'ютерні симуляції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Стьопкін, А. В., С. О. Демченко та А. А. Михайленко. "ОФІСНИЙ ПАКЕТ OPENOFFICE НА УРОКАХ ФІЗИКИ". Духовність особистості: методологія, теорія і практика 91, № 4 (2019): 199–207. http://dx.doi.org/10.33216/2220-6310-2019-91-4-199-207.

Full text
Abstract:
В наш час у зв’язку зі стрімким розвитком інформаційних технологій та широкою комп’ютеризацією майже всіх сфер діяльності суспільства стає все більш актуальнішим дослідження питання використання сучасних інформаційних технологій в системі освіти в нашій країні. Зрозуміло, що це стосується не тільки вчителів інформатики, а і вчителів з інших предметів, особливо тих, на уроках яких необхідні наочні матеріали. Не є винятком у цьому і вчителі фізики, які можуть використовувати різноманітне програмне забезпечення для різного роду візуалізації фізичних процесів, побудови необхідних діаграм, схем та інших наочних матеріалів, автоматизації різноманітних розрахунків та багато іншого. Варто зазначити, що звичайні офісні пакети можуть бути використані не тільки для звичайної роботи з необхідними для освітнього процесу документами, а і для вирішення вищезазначених завдань.
 У статті розглядається можливість використання офісних пакетів вчителями фізики при підготовці уроків в школі. Аналізується можливість заміни найпоширенішого офісного пакету Microsoft Office на його безкоштовні аналоги без втрати якості освітнього процесу. На прикладі OpenOffice розглянуто переваги та недоліки використання безкоштовних офісних пакетів при підготовці уроків фізики. Проводиться порівняльний аналіз функціональних можливостей програм, що входять до випуску «Для дому та навчання» офісного пакету Microsoft Office та стандартного набору програм, що встановлюється при інсталяції офісного пакету OpenOffice. Обґрунтовується доцільність використання безкоштовного крос-платформного офісного пакету OpenOffice вчителями фізики для підготовки до уроків.
 Ключові слова: безкоштовний офісний пакет, комп'ютерні засоби навчання, OpenOffice .
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Hornostal, Oleksii, та Svitlana Gavrylenko. "МЕТОД ІДЕНТИФІКАЦІЇ СТАНУ КОМП'ЮТЕРНОЇ СИСТЕМИ НА ОСНОВІ АНСАМБЛЕВИХ КЛАСИФІКАТОРІВ З ПОКРАЩЕНОЮ ПРОЦЕДУРОЮ ГОЛОСУВАННЯ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 3, № 73 (2023): 79–85. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2023.3.079.

Full text
Abstract:
Об'єктом дослідження є процес ідентифікації стану комп'ютерної системи. Предметом дослідження є методи ідентифікації стану КС. Метою дослідження є підвищення якості та швидкодії ансамблевих класифікаторів шляхом оптимізації процедури голосування. Методи, що використовуються: методи машинного навчання, ансамблеві класифікатори, метод обрізки ансамблів, процедура зваженого адаптивного голосування. Отримані результати: розроблено ансамблевий метод ідентифікації комп'ютерних систем на основі мета-алгоритму бегінг зі спеціальною процедурою зменшення кількості базових класифікаторів та їх ранжування. Досліджено ефективність різних підходів обрізки базових класифікаторів на основі дерев рішень для підвищення якості мета-алгоритму. Розглянуто різні види методів розрахунку вагових коефіцієнтів для реалізації зваженого голосування з використанням різних метрик якості. Експериментальні дослідження дозволили оцінити розглянуті підходи окремо, а також підтвердили ефективність їх комплексного використання. Висновки. За результатами дослідження запропоновано удосконалений ансамблевий класифікатор ідентифікації стану комп'ютерної системи на основі мета-алгоритму бегінг, який відрізняється від відомих комплексним використанню методів обрізки базових класифікаторів ансамблів та використанням процедури адаптного зваженим голосуванням За рахунок удосконалення класифікатору вдалося підвищити його точність до 2.5%. Перспективами подальших досліджень може бути підбір та налаштування базових класифікаторів з використанням різних методів машинного навчання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Kuchuk, N., V. Panchenko, A. Filonenko та I. Petrovskaya. "РІВНОМІРНИЙ РОЗПОДІЛ РЕСУРСІВ КОМП'ЮТЕРНИХ СИСТЕМ, ЩО МАЮТЬ ГІПЕРКОНВЕРГЕНТНУ ІНФРАСТРУКТУРУ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, № 54 (2019): 119–22. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2019.2.119.

Full text
Abstract:
Актуальність дослідження. Інфраструктура, створювана на конвергентної платформі, передбачає об'єднання пам'яті, обчислювальні-них і мережевих ресурсів в єдиний пул, а при гіперконвергентной інфраструктури обчислювальні потужності, сховища, сервери, мережі об'єднуються в одне ціле за допомогою програмних засобів. Метою статті є розробка підходу до зменшення нерівномірних розподілу ресурсів в комп'ютерних мережах гіперконвергентной архітектури. Результати дослідження. Запропоновано метод мінімізації середньої затримки транзакцій в комп'ютерних мережах гіперконвергентной архітектури, що дозволяє побудувати рівномірний розподіл виділених обчислювальних ресурсів для обробки безлічі завдань системи по квантам заданого інтервалу часу. Цільова функція завдання пошуку оптимального розбиття множини запитів, що обробляються в обчислювальної мережі, на підмножини і їх розподілу по вузлах гіперконвергентной мережі, визначається за допомогою введення функції штрафів при виділенні кожного запиту одиниці обчислювального ресурсу в поточний квант часу. Висновки. Запропоновано підхід до формування рівномірного розподілу ресурсів в комп'ютерах терни мережах гіперконвергентной архітектури. Застосування підходу дозволяє збалансувати мережевt навантаження і досягти вимог до оперативності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Марчук, Г. В., В. Л. Левківський, А. В. Харченко та Д. К. Марчук. "ОГЛЯД І АНАЛІЗ АЛГОРИТМІВ ПРОЦЕДУРНОЇ ГЕНЕРАЦІЇ ІГРОВИХ СВІТІВ". Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, № 4 (5 грудня 2024): 101–10. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.4.9.

Full text
Abstract:
Комп'ютерні ігри в сучасному світі стали важливою частиною культури та розваг. Одним з основних елементів, що впливає на сприйняття гри, є ігровий світ, де розгортаються події. З розвитком ігрової індустрії та зростанням популярності відеоігор виникає потреба у швидкому створенні нових ігрових світів. У цьому контексті застосування алгоритмів процедурної генерації стає корисним, оскільки вони дозволяють автоматично створювати ігрові середовища із заданими характеристиками. Процедурна генерація ігрових світів – це метод, який дозволяє створювати різноманітні ігрові середовища за допомогою алгоритмів і випадкових процесів. На сьогодні існують різні алгоритми процедурної генерації, такі як алгоритми генерації шумів, фрактальної геометрії, клітинні автомати. Метою цього дослідження є аналіз алгоритмів, методів та підходів до процедурної генерації тривимірних ігрових світів, опис їх роботи та визначення особливостей. В роботі були проаналізовані алгоритми Perlin Noise, Improved Noise, Simplex Noise, Diamond-Square, Fractal Noise. В якості показників було обрано швидкість роботи, якість генерації та раціональність використання пам’яті. Якість генерації оцінювалась щодо реалістичності та різноманітності отриманих локацій. Для ігор, де важливою є швидкість генерації ландшафтів більше підходять Simplex Noise та Diamond-Square. Diamond- Square, хоча і простий у реалізації, менш гнучкий для великих світів. Якщо ж потрібна максимально деталізована карта, варто звернути увагу на Fractal Noise, але він потребує значних обчислюваних ресурсів. Для отримання цікавих та різноманітних ігрових світів краще використовувати комбінації декількох алгоритмів, наприклад один для створення базового ландшафту а інший для деталізації. Алгоритми процедурної генерації дозволяють створювати великі, деталізовані світи з мінімальним ручним втручанням, що значно економить час і ресурси та робить гру більш інтерактивною та непередбачуваною.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Руденко, Юлія, Оксана Демиденко, Ольга Руденко та Юлія Бакляк. "ВИКОРИСТАННЯ ЦИФРОВИХ ЗАСОБІВ У НАВЧАННІ ФІНАНСОВО-ОБЛІКОВИМ ДИСЦИПЛІНАМ". Education. Innovation. Practice 12, № 7 (2024): 90–94. http://dx.doi.org/10.31110/2616-650x-vol12i7-013.

Full text
Abstract:
У статті актуалізується проблема недостатньої якості навчання студентів ЗВО новітнім цифровим засобам ведення фінансового та бухгалтерського обліку . Доводиться, що у сучасних умовах паперова обробка інформації та передача даних є незручними і застарілими, що зумовлює необхідність її автоматизації та навчання цим технологіям студентів. Наведена авторська класифікація цифрових засобів, що стають сталою практикою навчання веденню фінансового і бухгалтерського обліку. До неї входять такі категорії: комп'ютерні симуляції та моделювання; навчальні платформи та онлайн-курси; програмне забезпечення для бухгалтерського обліку; електронні підручники та навчальні матеріали; вебінари та відеолекції; віртуальні та доповнені реальності (VR/AR). Описано кожну з вказаних категорій. Програми-симуляції облікових процесів моделюють реальні бухгалтерські операції, дозволяють студентам практикуватися в умовах, наближених до реальних. Наведено приклад використання програми-симуляції «The Accounting Bissim» від британських бізнес-тренерів і акцентовано увагу на передовому досвіді використання симулятора факультетом обліку та податкового менеджменту КНЕУ. Навчальні платформи та онлайн-курси (Prometheus, Coursera, edX) містять відеолекції, практичні завдання, тести, зворотний зв'язок, дозволяють сформувати фінансовий світогляд, зрозуміти фінансову складову підприємства, його бізнес-процеси, розширити знання з бухгалтерського обліку. Впровадження спеціального програмного забезпечення для ведення обліку дозволяє опанувати практичні навички автоматизації обліку виробництва, складу та управління кадрами тощо. Електронні підручники та навчальні матеріали надають постійний доступ до актуальних ресурсів, дозволяють швидко отримувати новітню інформацію та дослідження в сфері бухгалтерського обліку. Наведено приклад використання сучасного електронного підручника «Жива бухгалтерська книга». Віртуальні та доповнені реальності призначені для вирішення облікових завдань та отримання професійного досвіду в інтерактивному віртуальному фінансово-обліковому середовищі. Описано приклад VR/AR – програму M.E.Doc (My Electronic Document), в якій реалізована ідея просування електронного документообігу через гру в доповненій реальності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Motylkova, Zinaida O. "ВСТАНОВЛЕННЯ РІВНЯ ІКТ-КОМПЕТЕНТНОСТІ ВЧИТЕЛІВ СПЕЦІАЛЬНИХ ШКІЛ (ДЛЯ ДІТЕЙ З ВАДАМИ СЛУХУ". Information Technologies and Learning Tools 42, № 4 (2014): 56–66. http://dx.doi.org/10.33407/itlt.v42i4.1085.

Full text
Abstract:
У статті висвітлена проблема використання засобів ІКТ для навчання дітей з особливими потребами і готовність вчителів шкіл упроваджувати передовий світовий досвід на практиці. Визначаються причини недостатнього застосування на різних уроках ІКТ і в позаурочній роботі педагогічного колективу спеціальних шкіл. На основі зібраних матеріалів і проведеного експериментального дослідження робиться спроба встановити рівень ІКТ компетентності вчителів спеціальних шкіл для дітей з вадами слуху. Висвітлюється досвід російських вчителів-практиків, який довів, що використання комп'ютерних технологій в організації уроків показує, що комп'ютер допомагає раціонально організувати структуру уроку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Маслов, Ігор Захарович, та Олег Іванович Фуклєв. "ДОСЛІДЖЕННЯ МОДЕЛІ ТА МЕТОДИ РОЗРАХУНКУ ГІДРОДИНАМІКИ СУДНА НА ХВИЛЮВАННІ". Vodnij transport, № 2(36) (12 лютого 2023): 150–64. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2023.2.36.12.

Full text
Abstract:
У роботі розглянуто науково-практичне завдання, рішення якого представляє собою значний практичний інтерес. Існуючі методики обґрунтування параметрів хитавиці вимагають залучення результатів дорогих модельних експериментів, зокрема, для врахування в’язкісного демпфірування. Можливості існуючої комп'ютерної техніки, комп'ютерних технологій та відповідного програмного забезпечення дозволяють на початкових етапах проектування морських технічних об'єктів досить точно прогнозувати параметри їх хитавиці на хвилюванні з урахуванням сил в’язкісної природи. Це дозволяє значно знизити вартість проектних робіт у частині визначення гідродинамічних характеристик морських об'єктів. На підставі виконаних досліджень отримані такі результати: виконаний аналіз існуючих підходів щодо розв'язання задач гідродинаміки та динаміки (хитавиці) морських суден й інших технічних споруд на хвилюванні, розроблено математичну модель комплексної задачі гідродинаміки та динаміки морського об'єкта для в’язкої рідини, розроблено методику проведення чисельного експерименту розрахунку хитавиці на регулярному хвилюванні, розроблено програмне забезпечення для підготовки вихідних даних та обробки результатів чисельного експерименту розроблені практичні рекомендації для чисельного моделювання хитавиці морського об'єкта на регулярному хвилюванні і визначення динамічних параметрів хитавиці, проведено чисельне моделювання динаміки руху морського судна на хвилюванні.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

CHERNYAVSKYI, T., and V. TYTARENKO. "INFORMATION COMPETENCE AS A KEY ASPECT IN THE FORMATION OF THE INFORMATION CULTURE OF THE FUTURE TEACHER OF LABOR EDUCATION." Scientific papers of Berdiansk State Pedagogical University Series Pedagogical sciences 1, no. 2 (2018): 145–55. http://dx.doi.org/10.31494/2412-9208-2023-1-2-145-155.

Full text
Abstract:
У сучасному світі, де інформаційні технології відіграють все більш значущу роль у різних сферах життя, інформатична компетентність стає ключовим аспектом у формуванні інформатичної культури майбутніх учителів трудового навчання. Ця стаття присвячена дослідженню важливості інформатичної компетентності в підготовці майбутніх учителів трудового навчання та її впливу на формування їх інформатичної культури. Підкреслено необхідність інтеграції комп'ютерно-орієнтованих технологій в освітній процес та використання сучасних програмних засобів з метою підвищення якості навчання і розвитку творчих здібностей учнів. Інформатична компетентність, яка включає знання про основні методи інформатики та інформаційних технологій, вміння використовувати їх для розв'язання прикладних завдань, а також уміння працювати з комп'ютером та засобами зв'язку, виявляється як важливий аспект у професійній діяльності майбутніх учителів трудового навчання. Стаття акцентує увагу на необхідності формування інформатичної культури в майбутніх учителів та використанні інформаційно-комунікаційних технологій для досягнення цієї мети. Наголошується на тому, що використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчанні сприяє впровадженню дидактичних принципів, таких, як мультимедійне представлення навчального матеріалу, індивідуальне налаштування навчання та розвиток соціально важливих якостей учнів: активності, самостійності та комунікативності. Зазначено, що швидкий технологічний розвиток та важливість інформаційних технологій ставлять перед середньою освітою нові виклики, особливо формування інформатичної культури майбутніх учителів трудового навчання: висока інформатична компетентність педагогів має вирішальний вплив на розвиток інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі; інтеграція комп'ютерних технологій є важливим етапом для досягнення сучасних цілей у підготовці учнів; використання інноваційних технологій розширює можливості та сприяє розвитку їх творчих здібностей та соціальних якостей. Ключові слова: інформатична компетентність, інформатична культура, майбутній вчитель трудового навчання, інформаційно-комунікаційні технології, освітній процес.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Kozina, Zh L., L. V. Grin', Yu K. Vasilyev, V. A. Natarov та M. G. Dolgareva. "Методика формування техніки кидків з середньої відстані у баскетболі". Health, sport, rehabilitation 3, № 3 (2017): 26–33. http://dx.doi.org/10.34142/hsr.2017.03.03.05.

Full text
Abstract:
Мета роботи: розробити методику навчання кидку однією рукою від плеча і перевірити ефективність її застосування на уроках фізкультури в 6-х класах. Матріал і методи. У дослідженні взяли участь 62 школяра 6 класів, з них 31 учень увійшли експериментальної групи, 31 – до контрольної. Методи дослідження: аналіз науково-методичної літератури, відеозйомка з наступною комп'ютерною обробкою матеріалу, педагогічні спостереження, тестування, метод математичної статистики з застосуванням комп'ютерних програм „EXEL” і „SPSS-11”, педагогічний експеримент. Результати. Розроблена методика є досить ефективною для навчання школярів 6-х класів кидку однією рукою від плеча. Після проведеного експерименту результативність підвищилася в експериментальній групі до 6 улучень із правої сторони (t=6,8; р<0,001), з лівої сторони – до 5,7 (t=6,8; р<0,001) при достовірному зменшенні кількості помилок. Наприкінці експерименту якість володіння технікою кидка однією рукою від плеча з місця в експериментальній групі виявилося вище, ніж у контрольній групі. Випробувані експериментальної групи перевершили випробуваних контрольний групи за всіма показниками (при р<0,001). Висновки. Розроблена методика навчання кидкам із середньої відстані у баскетболі із застосування поліграфічних приладь є більш ефективною у порівнянні з традиційною.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Zatserkovnyi, Vitalii, Pavlo Savkov, Igor Pampukha та Iryna Syniavska. "ОЦІНКА ПЕРЕВАГ МЕРЕЖЕЦЕНТРИЗМУ ТА МЕРЕЖЕЦЕНТРИЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ РОЗБУДОВИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ". TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOGIES, № 3(21) (2020): 163–84. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2020-3(21)-163-184.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Зважаючи на зміни характеру ведення сучасних війн і шляхи досягнення ін-формаційної переваги над супротивником, дослідження мережецентричних технологій є надзвичайно актуальним. Підвищення маневреності підрозділів, їхньої здатності до виконання бойових завдань на підставі безперервного інформаційного супроводження дає можливість отримати значну перевагу над противником, попереджувати, запобігати та знешкоджувати реальні та потенційні загрози національній безпеці. Постановка проблеми. Сучасний рівень автоматизації, інформатизації та системи управління Збройних сил України за сукупністю значень характеристик своїх основних складових частин не відповідає сучасним вимогам Аналіз останніх досліджень і публікацій. Розглянуто проблематику зовнішніх інформаційних впливів та інформаційних аспектів забезпечення національної безпеки держави, концептуальні проблеми війни й миру та проблему мережецентричних війн. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Основною проблемою застосування принципів мереже-центризму під час організації сучасного бою є недостатньо ефективні та неадаптовані до сучасних вимог інформаційні системи. Постановка завдання. Першочерговим завданням є формування ефективної інформаційної системи на основі мережецентричних технологій, що дозволить скоротити час на прийняття рішення та прогнозувати можливі варіанти розвитку ситуацій та запобігати можливим наслідкам. Виклад основного матеріалу. Завдяки прогресу у сфері інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) з’явились нові зразки високоточної зброї, сучасні засоби розвідки, автоматичні і автоматизовані системи управління (АСУ) військами та зброєю. Комп'ютерні технології дали можливість керувати зброєю на відстані в кілька тисяч кілометрів, формувати високоточні точкові удари, корегувати дії військових підрозділів, здійснювати дії військових формувань відразу в декількох напрямках з метою знищення об’єктів супротивника або захоплення його території, досягати результату за короткий проміжок часу тощо. Необхідність максимального використання можливостей всіх наявних засобів розвідки і бойових платформ спричинила перехід від платформоцентричної моделі управління військами і зброєю, де основний акцент робився на кількість озброєння та військової техніки, до мережецентричної. Висновки відповідно до статті. Визначена роль мережецентричних війн та їхній вплив на розвиток збройних сил передових в економічному сенсі країн. Застосування мережецентричних підходів спричинило появу чималих нових нетрадиційних форм і способів збройної боротьби, таких як «спеціальна операція», «тривимірна повітряно-наземна форма удару по супротивнику», «далекій вогневий бій» тощо, під час яких кораблі і підводні човни, літаки, космічні апарати, безпілотні літальні апарати (БПЛА), танки, польові радіостанції і портативні комп’ютери тощо спільно використовували інформацію за допомогою єдиних інтерфейсів, стандартів і протоколів. Визначені складові високої ефективності мережецентричних війн.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

РЕНСЬКА, І. І. "НАРОДНА ПІСНЯ: РИТМІЧНА ОРГАНІЗАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО ОРИГІНАЛУ ТА АНГЛІЙСЬКОГО ПЕРЕКЛАДУ". АКАДЕМІЧНІ СТУДІЇ. СЕРІЯ «ГУМАНІТАРНІ НАУКИ», № 2 (16 жовтня 2023): 105–13. http://dx.doi.org/10.52726/as.humanities/2023.2.14.

Full text
Abstract:
Українська народна пісня – душа нашого народу. У ній розкривається характер, традиції, ментальність. Україна зараз на вустах у всього світу й українська пісня стає популярною та модною тенденцією. Отже мета українців популяризувати українську культуру, особливо пісню, яку співатимуть в усьому світі. Саме зараз так важливо перекладати українські народні пісні англійською мовою, щоб англомовні країни, які нас підтримують, відчули наш дух незламності, але в той же час красу, гумор та витонченість української душі. Широкомасштабне вторгнення РФ в Україну згуртувало демократичний світ. Серед країн, які з перших днів великої війни простягнули руку допомоги та підтримують нашу боротьбу, були англомовні країни – Великобританія, США, Канада та ін. Збільшився інтерес до України, її мови, історії, культури. Авторка цього дослідження разом з українськими та іноземними студентами Національного університету біоресурсів і природокористування України на заняттях з англійської мови, факультативах, позааудиторних заходах проводила конкурси з перекладу українських народних пісень англійською мовою. Саме про важливість українського фольклору автор статті мала за честь слухати на лекціях видатного дослідника та Вчителя Станіслава Росовецького. У багатогранному науковому доробку вченого є звернення до точних методів у дослідженні фольклору. Матеріал нашого дослідження – українська народна пісня «Несе Галя воду» та її англійський переклад «Halya carries water». Ця пісня є таким чудовим прикладом, де перетинаються інтриги особистого життя героїв, а також гордість та мудрість персонажів. Дослідження проведено за допомогою експериментально-фонетичних прийомів на комп'ютері, на якому були сегментовані мовленнєві континууми, створена база динамічних комп'ютерних осцилограм і спектрограм, синхронізовані аудіовізуальні та параметричні показники мовлення. У нашому експерименті встановлено, що ритмічна організація української народної пісні та її англійського перекладу будується на базових ритмах: строфічному, віршованому, римування, римованому і звуковому.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Малайчук, В. П., Д. С. Астахов та О. В. Літот. "КОМП'ЮТЕРНА МОДЕЛЬ ДОСЛІДЖЕННЯ ІНФОРМАТИВНОСТІ КРИТЕРІЮ СТЬЮДЕНТА". System design and analysis of aerospace technique characteristics 30, № 1 (2022): 47–54. http://dx.doi.org/10.15421/472205.

Full text
Abstract:
The state of technical objects can be checked by comparing the average values ​​of samples of measurements of their parameters. Non-parametric statistics allow you to draw statistical conclusions, in particular, to evaluate distribution characteristics and test statistical hypotheses, without, as a rule, weakly justified assumptions that the distribution function of the sample elements belongs to one or another parametric family. For example, it is widely believed that statistical data often follow a normal distribution. Meanwhile, the analysis of practical results, in particular, measurement errors, always leads to the same conclusion - in the vast majority of cases, real distributions differ significantly from normal ones. In the tasks of non-destructive testing, technical diagnostics and monitoring of the state of objects, non-parametric statistics are the basis for research and decision-making about suitability or quality. Despite the large number of publications dedicated to research on specific issues of the use of non-parametric statistics methods, the internal structure of this scientific direction remains an actual problem even at the present time. Most often, in practice, the problem of belonging of samples to one general population is solved. One of the main verification criteria is the Student criterion. But, in order to use them, it is necessary to check samples for "normality". Uncritical use of the normality hypothesis often leads to significant errors, for example, when rejecting the results of observations (outliers), during statistical quality control, and in other cases. If the samples are short (n⩽20), and the measurements are normal random variables, then classical mathematical statistics suggests solving this problem with a modified Student's test [1]. The power of this criterion is no worse than the classic Student's criterion. This is especially evident with short samples (n≤20). In this article, by conducting computational experiments, the informativeness of the modified and classic Student's criterion was compared. The study was conducted for samples of random variables with three distribution laws - logistic, exponential and Rayleigh. The result showed that the modified Student's test has more power than the classical test. But, as expected, both criteria are sensitive to the symmetry of the distribution law - the greater its asymmetry, the greater the error of accepting the null hypothesis.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Krasnobayev, V., S. Koshman, V. Kurchanov та D. Zinevich. "ОСНОВНІ ВЛАСТИВОСТІ НЕПОЗИЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ЧИСЛЕННЯ У КЛАСІ ЛИШКІВ І ЇХ ВПЛИВ НА СТРУКТУРУ ТА ПРИНЦИПИ РЕАЛІЗАЦІЇ АРИФМЕТИЧНИХ ОПЕРАЦІЙ КОМП’ЮТЕРНОЇ СИСТЕМИ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, № 54 (2019): 114–18. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2019.2.114.

Full text
Abstract:
Предметом дослідження статті є методи обробки даних у комп'ютерній системі (КС), що функціонує у непозиційній системі числення у залишкових класах (СЗК). Мета статті – провести дослідження впливу всіх основних властивостей СЗК на структуру КС і принципи реалізації арифметичних операцій у СЗК. Задачі, що вирішуються у статті наступні. Формулювання та дослідження властивостей СЗК, а також отримання результатів впливу властивостей СЗК на структуру КС і принципи реалізації арифметичних операцій додавання, віднімання та множення. Методи дослідження: методи аналізу і синтезу комп'ютерних систем. Отримані наступні результати: узагальнено аналіз результатів дослідження властивостей СЗК, а також результат аналізу впливу властивостей СЗК на структуру і принципи реалізації арифметичних модульних операцій. Висновки. Результати дослідження впливу властивостей СЗК на структуру КС та принципи реалізації арифметичних операцій показали, що застосування СЗК дозволяє підвищити швидкодію виконання арифметичних операцій та підвищити відмовостійкість функціонування КС. Крім цього, застосування СЗК дозволяє створити унікальну систему контролю, діагностики і корекції помилок даних КС без зупинок обчислень, що не має аналогів в позиційній системі числення (ПСЧ). Підвищення швидкодії реалізації арифметичних операцій у СЗК досягається за рахунок можливості організації паралельної обробки даних, а також за рахунок застосування табличного принципу реалізації арифметичних операцій. Використання властивостей СЗК обумовлює наявність у КС одночасно трьох видів резервування: структурного, інформаційного та функціонального. Це, у свою чергу, дозволяє підвищити відмовостійкість непозиційних обчислювальних структуру СЗК за рахунок застосування методів, заснованих на пасивній (постійне структурне резервування) і активній (структурне резервування заміщенням) відмовостійкості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Gavrylenko, S., та V. Chelak. "РОЗРОБКА МЕТОДУ ІДЕНТИФІКАЦІЇ СТАНУ КОМП'ЮТЕРНОЇ СИСТЕМИ НА ОСНОВІ НЕЧІТКИХ ДЕРЕВ РІШЕНЬ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 71 (2023): 78–83. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2023.1.078.

Full text
Abstract:
Предметом дослідження є методи та засоби ідентифікації стану комп'ютерної системи. Метою статті є підвищення якості класифікації даних за рахунок розробки методу ідентифікації стану комп’ютерної системи. Завдання: дослідити методи ідентифікації стану комп’ютерної системи та розробити метод класифікації стану комп'ютерної системи з метою захисту даних. Використовуваними методами є: методи штучного інтелекту, машинного навчання. Отримано такі результати: досліджено методи ідентифікації стану комп’ютерної системи KNN (k-nearest neighbors), метод опорних векторів (SVM), нейронні мережі, дерева рішень. Запропоновано метод ідентифікації стану комп’ютерної системи на основі нечітких дерев рішень, який відрізняється від відомих методів побудови наявністю спеціальної процедури фазифікації атрибутів вихідних даних та побудови функції приналежності. Розроблено програмне забезпечення, в якому реалізовано та досліджено запропонований метод вирішення задачі ідентифікації стану комп'ютерної системи. Висновки. Наукова новизна отриманих результатів полягає у дослідженні методів ідентифікації стану комп'ютерної системи, розробці методу на основі нечітких дерев рішень, оцінці якості моделі на етапі навчання та тестування, виконання порівняльного аналізу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Литвиненко, В. А., О. М. С’янов, М. О. Гнатюк, С. В. Марченко та Б. Р. Плетяний. "ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОГРАМНОЇ ФІЛЬТРАЦІЇ ЦИФРОВОГО СИГНАЛУ НА БАЗІ СТАНДАРТУ PSK-31". Математичне моделювання, № 1(48) (6 червня 2023): 40–47. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(48)2023.280069.

Full text
Abstract:
Системи цифрового зв'язку стають усе більше привабливими внаслідок постійно зростаючого попиту і через те, що цифрова передача пропонує можливості обробки інформації, не доступні при використанні аналогової передачі.
 В основі сучасних систем передачі цифрової інформації через радіоканали лежить кодування кожного символу за допомогою сегмента опорного коливання з певними значеннями базових параметрів — амплітуди, частоти, початкової фази. Відповідно до змінюваного параметра розрізняються основні сімейства — амплітудна маніпуляція (AM, ASK — Amplitude Shift Keying), частотна маніпуляція (ЧМ, FSK — Frequency Shift Keying) і фазова маніпуляція (ФМ, PSK — Phase Shift Keying). Крім базових видів маніпуляції також широко застосовуються комбінаційні — наприклад, квадратурно амплітудна (КАМ, QASK — Quadrature Amplitude Shift Keying).
 З розвитком обчислювальної техніки, програмного забезпечення і інтегральних мікросхем, з'явилися нові види зв'язку. Одним з них є PSK-31. Спочатку робота в режимі PSK-31 були засновані на використанні дорогих інтегральних мікросхем цифрової обробки сигналу (DSP). Початок стрімкого поширення режиму PSK-31 почалося в 1998 p., коли англійський радіоаматор Пітер Мартінез створив комп'ютерну програму PSK31 SBW, що реалізує обробку цифрових сигналів.
 Відмінною рисою систем цифрового зв'язку (digital communication system — DCS) є те, що за кінцевий проміжок часу вони посилають сигнал, що складається з кінцевого набору елементарних сигналів (на відміну від систем аналогового зв'язку, де сигнал складається з нескінченної безлічі елементарних сигналів). У системах DCS завданням приймача є не точне відтворення переданого сигналу, а визначення на основі перекрученого шумами сигналу, який саме сигнал з кінцевого набору був посланий передавачем. Важливим критерієм продуктивності системи DCS є ймовірність помилки (РЕ).
 Розроблена та реалізована у вигляді лабораторного макету практична схема приймача PSK-31. Проведені дослідження основних параметрів і характеристик розробленого зразка. Додатково проведено комп'ютерне моделювання стандарту цифрового зв'язку PSK-31.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Солошич, Ірина, Олена Кобильська та Віктор Ляшенко. "ВИКОРИСТАННЯ СИСТЕМ КОМП’ЮТЕРНОЇ МАТЕМАТИКИ ПІД ЧАС ВИВЧЕННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ФІЗИКА". Physical and Mathematical Education 32, № 6 (2022): 41–48. http://dx.doi.org/10.31110/2413-1571-2021-032-6-007.

Full text
Abstract:
Формулювання проблеми. Студенти вищих навчальних закладів повинні мати уявлення про комп'ютерні моделі, вільно орієнтуватися у сучасних програмних продуктах, зокрема системах комп’ютерної математики та вміти використовувати їх під час розв’язування фізичних задач. Застосування системи комп’ютерної математики Mathcad сприяє отриманню навичок аналізу та пошуку оптимальних рішень проблем, що виникають не тільки при вивченні навчальної дисципліни «Фізика», а й під час розв’язання професійних задач, підвищує зацікавленість студентів до вивчення фізики, покращує результати навчальних досягнень. Матеріали і методи. У процесі дослідження використовувались наступні методи: теоретичні (аналіз науково-методичної літератури для виявлення стану розробленості проблеми використання можливостей систем комп’ютерної математики під час вивчення навчальної дисципліни «Фізика»); емпіричні (спостереження, аналіз та систематизація). Для розв’язування задач розділу «Кінематика» запропоновано використовувати систему комп’ютерної математики Mathcad. Показано, як за допомогою інструментів Mathcad можна інтегрувати вирази, будувати графіки функції, розв’язувати систему рівнянь (блок Given-Find), здійснювати пошук максимального значення (блок Given-Maximize). Результати. В роботі досліджуються методичні аспекти застосування системи комп’ютерної математики Mathсad під час виконання практичних задач з навчальної дисципліни «Фізика». Розглянуто ряд задач розділу «Кінематика», зокрема задачі, в яких визначаються екстремальні значення шуканих величин (максимальна висота, максимальний кут нахилу). Для розв’язування задач запропоновано використовувати систему комп’ютерної математики Mathcad. Показано, що система Mathcad дозволяє ефективно реалізовувати такі важливі етапи розв’язання задачі пошуку екстремуму як побудова графіка, диференціювання, пошук екстремуму за допомогою спеціальних функцій в Mathcad. Застосування систем комп’ютерної математики у навчальному процесі при вивченні дисципліни «Фізика» студентами завдяки потужній графіці, засобам візуального програмування позитивно впливає на оволодіння навичками практичного використання професійних знань на основі законів фізики. Висновки. У сучасних реаліях в умовах запровадження інформаційних технологій в навчальний процес одним із актуальних шляхів підвищення ефективності вивчення навчальної дисципліни «Фізика» є використання систем комп’ютерної математики для числових розрахунків під час розв’язання задач, обробки експериментальних даних і вивчення фізичних явищ. Впровадження системи комп’ютерної математики Mathcad під час вивчення навчальної дисципліни «Фізика» показало його ефективність, адже широкий набір можливостей даного програмного пакету дає змогу ефективно розв’язувати задачі різного рівня складності, сприяє більш глибокому розумінню фізичних законів і явищ як під час аудиторних занять, так і при самостійному опрацюванні.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Denysyuk, P. Yu, O. Yu Boreiko, O. E. Markelov та V. M. Teslyuk. "Розроблення комп'ютерної підсистеми автоматизованого аналізу, прогнозування та розрахунку пасажиропотоку для заданого маршруту в місті Львові". Scientific Bulletin of UNFU 28, № 6 (2018): 129–35. http://dx.doi.org/10.15421/40280626.

Full text
Abstract:
Розроблено спеціалізовану комп'ютерну підсистему, що дає змогу здійснити аналіз пасажиропотоку для заданого маршруту, представлення результатів у зручній для користувача формі, а також здійснити прогнозування та розрахунок пасажиропотоку на основі розробленої математичної моделі. Наведено Результати дослідження пасажиропотоку за конкретним маршрутом громадського транспорту Львова. Розроблено наближену математичну модель пасажиропотоку заданого маршруту, яку надалі використовують у модулі генерації статистичних даних. Математична модель містять такі коефіцієнти впливу на кількісні характеристики досліджуваного пасажиропотоку, як: коефіцієнт впливу дня тижня; коефіцієнт впливу типу дня року; коефіцієнт, що відображає вплив конкуренції в конкретному місці заданого маршруту. Здійснено розрахунок і прогнозування величини пасажиропотоку для заданого маршруту на основі розробленої математичної моделі та відповідного алгоритму генерації статистичних даних, які реалізовані в підсистемі. Здійснено моделювання роботи системи і перевірку отриманих результатів моделювання із реальними даними. Описано структури основних функціональних блоків комп'ютерної підсистеми. Розроблено графічний інтерфейс користувача основного функціонального блоку підсистеми. Наведено результати роботи розробленої підсистеми автоматизованого аналізу, прогнозування та розрахунку пасажиропотоку для конкретного маршруту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Блавацька, Наталія, та Валерій Козюра. "ПОДАННЯ БАГАТОМІРНОГО РОЗПОДІЛУ ІМОВІРНОСТЕЙ БІНАРНИХ ОЗНАК В СИСТЕМАХ РОЗПІЗНАВАННЯ ОБ’ЄКТІВ". Ukrainian Information Security Research Journal 25, № 4 (2023): 234–42. http://dx.doi.org/10.18372/2410-7840.25.18230.

Full text
Abstract:
У статті розглядається проблема розпізнавання об'єктів за ознаками в процесі глибокого навчання і пропонується метод апроксимації багатовимірного дискретного розподілу ймовірностей ознак для ефективного використання пам'яті пристрою. Для досягнення високої точності розпізнавання в роботі використовується уніфікований підхід, який забезпечує адекватний баланс з точністю результатів при зменшенні обсягу пам'яті, необхідної для зберігання еталонних об'єктів. Автори статті розглядають важливість врахування кореляційних зв'язків між ознаками об'єктів, які сприяють підвищенню ефективності системи розпізнавання. Вони показують, що розрахунок розподілів ймовірностей на основі обмеженої кількості параметрів може значно зменшити обсяг навчальних даних, необхідних для встановлення стандартів класів для розпізнавання. Результати роботи підкреслюють, що метод складної апроксимації може бути успішно застосований на різних типах комп'ютерів, включаючи персональні комп'ютери та спеціалізовані цифрові пристрої. Результати цього дослідження є важливими в контексті розробки та оптимізації таких систем, оскільки вони спрямовані на покращення розпізнавання об'єктів у системах глибокого навчання в умовах обмежених ресурсів пам'яті та даних.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

СЕНИК, АНДРІЙ. "ДОСЛІДЖЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ МОДЕЛЕЙ ОБРОБКИ ДАНИХ У СИСТЕМІ МОНІТОРИНГУ КОМП'ЮТЕРНИХ МЕРЕЖ". Herald of Khmelnytskyi National University. Technical sciences 335, № 3(1) (2024): 186–201. http://dx.doi.org/10.31891/2307-5732-2024-335-3-27.

Full text
Abstract:
У цій статті проводиться практично-теоретичне порівняння трьох моделей обробки даних - Random Forest, LSTM Networks та Support Vector Machines (SVM) - у системі моніторингу комп'ютерних мереж. Мета дослідження полягає у визначенні ефективності цих моделей з точки зору виявлення аномалій та класифікації подій в комп'ютерних мережах. Для досягнення цієї мети були сформульовані наступні цілі: теоретичний огляд обраних моделей, порівняння їх точності, аналіз ефективності та швидкодії, оцінка складності реалізації та врахування специфіки завдань моніторингу комп'ютерних мереж. Загальний висновок з порівняльного аналізу моделей показує, що Random Forest має високу точність в класифікації та регресії, ефективний у роботі з великими обсягами даних, але не дуже ефективний у роботі з послідовностями даних. LSTM Networks підходять для роботи з послідовностями даних, але потребують великих обчислювальних ресурсів і можуть мати меншу точність порівняно з Random Forest. SVM має високу точність у класифікації та ефективність у високорозмірних просторах даних, але не завжди підходить для роботи з послідовностями даних без перетворення. Вибір конкретної моделі для моніторингу комп'ютерних мереж повинен залежати від конкретного контексту задачі, доступних ресурсів та вимог до точності та ефективності системи моніторингу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!