To see the other types of publications on this topic, follow the link: Модель оцінки надійності.

Journal articles on the topic 'Модель оцінки надійності'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Модель оцінки надійності.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Кузьмич, Іван Михайлович. "ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ВИТРАТИ В ПРОЦЕСІ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ПРИ ЗБЕРІГАННІ ЗЕРНОЗБИРАЛЬНИХ КОМБАЙНІВ". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Mechanization and Automation of Production Processes, № 4 (50) (7 квітня 2023): 54–60. http://dx.doi.org/10.32845/msnau.2022.4.8.

Full text
Abstract:
Автором в статті представлено результати обґрунтування основного показника надійності зернозбиральних комбайнів – безвідмовності, що впливає на показники ефективного їх машиновикористання, виходили з умов виконання технологічного процесу в агротехнічні терміни з урахуванням мінімізації всіх витрат, пов’язаних із експлуатацією зернозбиральних комбайнів. Наведено методичні передумови розробки економіко-математичної моделі, обґрунтовано критерій оцінки ефективності зернозбиральних комбайнів, розроблено модель та надано оцінку впливу вибору окремих зернозбиральних комбайнів на ефективність роботи комбайнового парку сільськогосподарського підприємства в цілому. Для оцінки ефективності зернозбиральних комбайнів за економіко-математичною моделлю приймаємо мінімум питомих сумарних витрат, як критерій, що найбільш об’єктивно відображає всі складові витрат, пов’язаних з експлуатацією зернозбиральних комбайнів. Завдання вирішується у два етапи: проводиться оцінка ефективності окремих зернозбирального комбайну за марками з урахуванням основних показників їхньої надійності та інших показників; оцінюється ефективність комбайнового парку господарства при його комплектуванні комбайнами різних моделей. У роботі показано, що виконання технологічних процесів збирання зернових у агротехнічні терміни значною мірою залежить від простоїв машин через відмови з технічних причин, що визначають рівень надійності зернозбиральних комбайнів. З іншого боку, знаючи рівень надійності машин, можна налагодити оптимальну роботу сервісних служб і не допустити порушення виконання технологічних робіт в агротехнічні терміни. В статті представлено результати обґрунтування економіко-математичної моделі, яка враховує та дозволяє оцінити ефективність зернозбиральних комбайнів за обґрунтованим критерієм – сумарними питомими витратами на один гектар збиральної площі, або одну тонну намолоченого зерна, з урахуванням напрацювання на відмову та на підставі цього робити висновки про ефективність зернозбиральних комбайнів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

ТИХОНОВ, МИКОЛА. "УДОСКОНАЛЕНИЙ МЕТОД ПОБУДОВИ МОДЕЛЕЙ КОМПЛЕКСНОЇ ОЦІНКИ НАДІЙНОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ОБ’ЄКТІВ ЕЛЕКТРОНННОГО КОМУНІКАЦІЙНОГО ОБЛАДНАННЯ З КОМБІНОВАНИМ РЕЗЕРВОМ ЧАСУ". Herald of Khmelnytskyi National University. Technical sciences 349, № 2 (2025): 422–28. https://doi.org/10.31891/2307-5732-2025-349-61.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена удосконаленню науково-методичного апарату комплексної оцінки показників надійності електронного комунікаційного обладнання сучасних електронних комунікаційних мереж. Визначено, що об’єктом теоретичного дослідження є процеси функціонування електронного комунікаційного обладнання в умовах обмеженої надійності програмних засобів. Удосконалений метод призначено для побудови моделей оцінки показників надійності електронного комунікаційного обладнання з різними типами відмов та комбінованим резервом часу. Сформульовано вихідні передумови, обмеження та допущення, при яких вирішується задача побудови моделей оцінки надійності електронного комунікаційного обладнання з комбінованим резервом часу. Для досягнення мети дослідження запропоновано декомпозицію загальної математичної моделі функціонування системи з комбінованим часовим резервом на дві взаємопов’язані, але простіші моделі, що аналізуються окремо. Перша – модель регенеруючого випадкового процесу – використовується для перевірки дотримання часового обмеження, визначеного поповнюваною складовою. Її результати застосовуються у другій моделі, що представлена тривимірним марківським процесом спеціального виду, який дозволяє врахувати вплив непоповнюваної складовою комбінованого резерву. Запропонований підхід дозволяє отримати нові розрахункові формули для комплексної оцінки надійності електронного комунікаційного обладнання з комбінованим резервом часу, враховуючи різні типи відмов. Це дозволяє більш точно оцінити показники надійності електронного комунікаційного обладнання та розробити заходи щодо їхнього підвищення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ЗАЛЕВСЬКИЙ, Богдан. "МОДЕЛЬ КОМПЛЕКСНОЇ ОЦІНКИ СТРУКТУРНОЇ НАДІЙНОСТІ ПРИ РЕЗЕРВУВАННІ БАЗОВОГО ЕЛЕМЕНТА КАНАЛУ ПЕРЕДАЧІ ДАНИХ БЕЗПРОВОДОВОЇ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 2 (29 червня 2023): 159–66. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2023-74-20.

Full text
Abstract:
В статті визначено та обґрунтовано метод резервування структури каналу передачі інформації телекомунікаційної мережі при умові врахування характеристик надійності базового основного елемента каналу. Систематизовано параметри та характеристики, які підпадають під врахування в процесі оцінки надійності резервованого каналу передачі інформації телекомунікаційної мережі.
 Розроблено та подано модель оцінки надійності каналу передачі інформації з врахуванням параметрів надійності основного базового елемента.
 Подана модель основана на імовірнісних характеристиках надійності базового елемента телекомунікаційної мережі з резервуванням. Вона враховує імовірності безвідмовної роботи основного та резервного елементу, імовірність перемикання від основного до резервного елемента в встановлений термін часу та імовірності справного стану каналів передачі даних до базового елементу.
 Результати оцінки імовірності справного стану показують, що імовірність справного стану для обраного діапазону надійності базових елементів та каналів зв’язку лежить в діапазоні 0.9 – 0.99 та має тенденцію до збільшення при підвищені надійності складових елементів структури телекомунікаційної мережі з резервуванням.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ситник, Олександр, Владлен Кисельов, Ганна Кисельова та Віталій Костюченко. "МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ НАДІЙНОСТІ КОМП’ЮТЕРНОЇ ТЕХНІКИ". Вісник Черкаського державного технологічного університету, № 4 (27 грудня 2022): 48–57. http://dx.doi.org/10.24025/2306-4412.4.2022.269282.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена побудові математичної моделі надійності пристроїв комп’ютерної техніки. Математична модель побудована шляхом використання рівняння дифузії ймовірностей, яке відповідає стохастичному процесу і являє собою двопараметричну функцію, оцінки параметрів якої мають досить прості аналітичні вирази, що задовольняє вимогам інженерної практики. Комп’ютерна техніка знаходить широке застосування як різні пристрої (персональні комп’ютери, комп’ютери, ноутбуки, мейнфрейми, кластери, сервери, робочі станції). Їх основне призначення полягає в забезпеченні для користувача постійного доступу до інформації, яка зберігається на їх носіях, та можливості безперервної обробки цієї інформації, що зумовлює необхідність постійної підтримки подібних систем у працездатному стані. Таким чином, комп’ютерна техніка належить до систем, які вимагають високого ступеня (рівня) надійності. Враховуючи, що рівень надійності будь-якої техніки в процесі її експлуатації постійно знижується, що зумовлено процесами старіння та зношування, визначення та прогнозування надійності є актуальним науково-технічним завданням. Одними з найбільш поширених методів визначення та прогнозування стану об’єкта в будь-який момент часу є ймовірнісно-фізичні методи, які базуються на застосуванні імовірнісних моделей для обробки статистичної інфор-мації, отриманої в процесі експлуатації, або випробування реальних фізичних об’єктів. Незалежно від типу комп’ютерної техніки, до її складу входять електронні, електричні та електромеханічні елементи, зі збереженням їх функціональних властивостей на весь період застосування. Відповідно до сучасних поглядів на роботу електронних, електричних та електромеханічних елементів комплексним фактором, що характеризує технічний стан елемента, є якісне проходження електричного сигналу через контактні з’єднання, яке визначається величиною контактного опору. Отримана математична модель щільності розподілу є двопараметричною функцією, параметри якої мають фізичну інтерпретацію у вигляді швидкості зміни контактного опору та середньоквадратичного відхилення швидкості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Звершховский, Игорь Всеволодович, Мария Васильевна Зирка, Владимир Валериевич Петушков та Оксана Борисовна Кучинськая. "Модель надежности системы управления подготовкой и пуском пусковых установок ракетных комплексов". Озброєння та військова техніка 32, № 4 (2021): 35–46. http://dx.doi.org/10.34169/2414-0651.2021.4(32).35-46.

Full text
Abstract:
За попередніми результатами формування алгоритму блочного синтезу авторами проведений синтез систем типу систем управління підготовкою і пуском ПУ ракетного комплексу, але його результати потребують додаткового вирішення завдання попередньої оцінки надійності зазначеної системи. Суттєвість долі несправностей, що пов’язані з недоліками проєктування, вказує на те, що надійність повинна потенційно закладатися в проєкт будь-якої системи. Це в значній мірі стосується системи управління підготовкою і пуском, яка є частковим випадком складної системи. Тобто, синтез такого озброєння включає проведення комплексних наукових досліджень як з питань обґрунтування алгоритмів роботи пускового обладнання, систем управління та навігації саме ракет, так й питань їх надійності. В статті показаний приклад моделі оцінки надійності систем управління підготовкою і пуском ракетних комплексів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Yanko, Alina, Victor Krasnobayev та Polina Sabelnikova. "МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ НАДІЙНОСТІ КОМПЮТЕРНИХ СИСТЕМ, ФУНКЦІОНУЮЧИХ В МОДУЛЯРНІЙ СИСТЕМІ ЧИСЛЕННЯ ПО ОСНОВІ ВИКОРИСТАННЯ ПРИНЦИПУ ПАСИВНОЇ ВІДМОВОСТІЙКОСТІ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 3, № 73 (2023): 144–47. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2023.3.144.

Full text
Abstract:
Проведений аналіз стану та перспектив розвитку сучасних комп'ютерних систем (КС) показав, що проблема підвищення відмовостійкості, що є основою надійності, не може бути ефективно вирішена по основі використання традиційної двійкової позиційної системи числення без погіршення інших техніко-економічних показників КС. Отримані в результаті проведених досліджень та попередні позитивні результати показують перспективність використання модулярної системи числення (МСЧ) для підвищення відмовостійкості і надійності КС. Як основний показник для оцінки надійності функціонування КС запропоновано використовувати можливість безвідмовної роботи. З використанням формалізованої моделі відмовостійкості КС була досліджена та отримана математична модель надійності КС, функціонуючих в МСЧ, на основі використання принципу пасивної відмовостійкості. Дослідження моделі показало, що зі збільшенням кратності резервування надійність КС у МСЧ (з двома контрольними основами) підвищується до 25% порівняно з потроєною КС, яка використовує двійкову позиційну систему числення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Скачков, Віктор Олексійович, Ольга Русланівна Бережна, Володислав Ростиславович Румянцев, Ігор Олегович Скоморохов та Артем Віталійович Яценко. "МЕТОД ОЦІНКИ НАДІЙНОСТІ ЗНАЧНО НАВАНТАЖЕНИХ КОНСТРУКЦІЙ ПІД ЧАС МАЛОЦИКЛОВОГО ВАНТАЖЕННЯ". Scientific Journal "Metallurgy", № 2 (22 лютого 2022): 103–7. http://dx.doi.org/10.26661/2071-3789-2021-2-12.

Full text
Abstract:
Підвищення точності оцінки надійності значно вантажених конструкцій, що працюють в умовах циклічних навантажень припускає розробку спеціальних методів і підходів. Відомі методи розрахунків надійності використовують статистичні методи, що базуються на теоріях вірогідності та випадкових процесів. У цих методах не враховуються мікроструктурні властивості матеріалів конструкцій і їх змінювання під час вантаження. У роботі пропонується використовувати методи статистичної механіки неоднорідних середовищ. З цією метою використовують модель середовища класу В2. У моделі вводяться елементи структури першого порядку мализни, на яких задаються макроскопічні властивості матеріалу конструкції та елементи другого порядку мализни, на яких задаються характеристики мікроструктури. У запропонованому підході вирішується статистичне пов’язане завдання деформації та руйнування неоднорідного середовища в умовах циклічних навантажень. При цьому обчислюється розподіл випадкового мікроструктурного напруження, перевищення якими граничних значень міцності мікроструктурних компонентів матеріалу призводить до їх руйнування. В умовах циклічних навантажень відбувається процес накопичення мікроструктурних пошкоджень. Накопичення мікроструктурних пошкоджень вище граничного значення призводить до руйнування елементів першого порядку мализни. Для оцінки граничного значення накопичення пошкоджень елементів першого порядку мализни пропонується раніше розроблена методика. Обчислення вірогідності руйнування елементів першого порядку мализни і задає вірогідність безвідмовної роботи (надійність) конструкції, що працює в умовах циклічного вантаження.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Melnyk, O. М. "Аналіз та оцінка рівня безпеки судна на прикладі багатошарової моделі". Herald of the Odessa National Maritime University, № 70 (25 липня 2023): 34–46. http://dx.doi.org/10.47049/2226-1893-2023-3-34-46.

Full text
Abstract:
В даній статті проводиться аналіз різних методів оцінки рівня безпеки транспортних суден під час експлуатації. Основою для аналізу є модель «шарів безпеки», яка дозволяє виявити потенційні загрози безпеці на різних рівнях усередині судна. В роботі представлено огляд моделей безпеки які використовуються в судноплавстві та важливість наявності якісних даних для їх розробки, пропонується використання різних методів для оцінки ймовірності виникнення загроз, зокрема пожеж. Також підкреслюється необхідність дотримання стандартів і нормативів у сфері забезпечення безпеки морських суден та надаються рекомендації щодо вдосконалення методів і підходів до забезпечення безпеки, з метою подальшого підвищення рівня експлуатаційної безпеки судна та надійності морських перевезень вантажів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Дакі, Олена, Віталій Ткаченко, Станіслав Будолак та Ольга Бажак. "МОДЕЛЬ РОБОТИ МАЛОРОЗМІРНОГО ДИЗЕЛЯ ЗАСОБУ КОЛЕКТИВНОГО ПОРЯТУНКУ ПРИ ВИКОНАННІ СТАНДАРТНОЇ РЯТУВАЛЬНОЇ ОПЕРАЦІЇ". Наука та виробництво, № 23 (1 січня 2021): 451–58. https://doi.org/10.31498/2522-9990232020241279.

Full text
Abstract:
Призначенням засобу колективного порятунку та його енергетичної установки є порятунок екіпажу і пасажирів судна у випадку виникнення критичної ситуації за максимально короткий час, що менший або дорівнює гранично нормативному часу, який встановлений вимогами (Safety of Life at Sea) – СОЛАС. Для моделювання рятувальної операції та оцінки тривалості виконання окремих операцій, етапів і в цілому всієї операції може бути використана модель функціонування енергетичної установки при реалізації стандартної рятувальної операції, що і розробляється в цій статті. На підставі даної моделі доцільно досліджувати параметри і показники, як енергетичної установки, так і судна в цілому. На основі наукового розкриття взаємозв'язків між ними встановити закономірності підвищення оперативності застосування і покращення експлуатаційних характеристик, а також розробити: – критерії оцінювання постійної готовності, надійності функціонування та енергетичної ефективності енергетичної установки засобу колективного порятунку; – основи підвищення зберігання, надійності своєчасного запуску та функціонування, пускових й маневрених властивостей дизеля енергетичної установки засобу колективного порятунку. Актуальність даної статті обумовлена: великою кількістю аварій і катастроф на воді з численними людськими жертвами; підвищенням вимог до забезпечення безпеки на воді; якісною зміною вимог до дизелів енергетичної установки засобу колективного порятунку; затребуваністю задачі удосконалювання існуючих дизелів енергетичної установки засобу колективного порятунку. Узагальнюючим фактором вище викладеного є нагальна потреба розробки моделей та методів забезпечення високого рівня надійності при заданих функціональних характеристиках дизеля засобу колективного порятунку на всіх етапах його життєвого циклу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Пелех, П. "ОЦІНКА QOE НА ОСНОВІ ВИМІРЮВАННЯ QOS ДЛЯ ВІДЕО РЕАЛЬНОГО ЧАСУ У БЕЗПРОВІДНИХ МЕРЕЖАХ". Herald of Khmelnytskyi National University. Technical sciences 337, № 3(2) (2024): 237–45. http://dx.doi.org/10.31891/2307-5732-2024-337-3-35.

Full text
Abstract:
Стаття спрямована на вивчення проблеми оцінки якості враження користувачів (QoE) в контексті відео реального часу та інших послуг у безпровідних мережах. Дослідження включає аналіз трьох методологічних моделей, спрямованих на визначення QoE на основі вимірювань якості обслуговування (QoS). Перша модель розглядає взаємозв'язок між пропускною здатністю мережі та задоволенням користувача. Важливим елементом є визначення оптимального рівня пропускної здатності, щоб забезпечити необхідну якість відеопередачі в реальному часі. Друга модель досліджує вплив затримки на сприйняття відео користувачами. Визначаючи критичні точки затримки, автори пропонують стратегії оптимізації для покращення реакції мережі на вимоги реального часу. Третя модель зосереджена на стійкості до помилок у передачі даних та її впливі на QoE. Досліджуючи методи виявлення та виправлення помилок, автори розглядають можливість покращення надійності мережі та забезпечення безперебійного відтворення відео. Взаємодія цих трьох моделей дозволяє авторам статті розглядати комплексний підхід до оцінки QoE в безпровідних мережах. Аналізуючи параметри QoS та їх взаємозв'язок зі сприйняттям користувачів, дослідження надає цінний внесок у розумінні факторів, які впливають на якість обслуговування в реальному часі. Отримані результати можуть бути використані для розробки ефективних стратегій оптимізації мереж та забезпечення високоякісної QoE для кінцевих користувачів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Kokiza, S. "Моделювання системи забезпечення множинного неортогонального доступу у мережі 5G". COMPUTER-INTEGRATED TECHNOLOGIES: EDUCATION, SCIENCE, PRODUCTION, № 43 (12 червня 2021): 42–46. http://dx.doi.org/10.36910/6775-2524-0560-2021-43-07.

Full text
Abstract:
Розглянуто принципи організації систем захисту процесу передачі даних у глобальних інформаційних мережах на базі інтерфейсу неортогонального множинного доступу. Запропонована математична модель побудови телекомунікаційної мережі організованої відповідно до стандарту 5G, у рамках якої інформаційні вузли користувачі та зловмисників розташовані випадковим чином. Оцінка ефективності стратегії запобігання витокам «чутливих даних» було модифіковано асимптотичні рівняння ймовірності збою системи захисту. Система оцінки надійності передачі даних базується на статичних даних поточного співвідношення сигналу до суми шуму і інтерференції сигналів тапоточного співвідношення сигналу до шуму для користувачів сервісу, а також сторонніх осіб з неавторизованим доступом до мережевого ресурсу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Метеленко, Наталя Георгіївна, Іван Олександрович Клопов, Сергій В’ячеславович Плясов та Сергій Анатолійович Загородній. "МЕТОДИ ТА МОДЕЛІ ОЦІНЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЗАХИЩЕНОСТІ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА". Scientific Journal "Metallurgy", № 2 (10 травня 2024): 20–25. http://dx.doi.org/10.26661/2071-3789-2023-2-03.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто методи та моделі оцінки економічної безпеки промислового підприємства. Метою дослідження є розробка методів та моделей управління економічною безпекою промислового підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища. Процес оцінки економічної безпеки підприємства пропонується здійснювати в три етапи. Перший етап: формування набору моделей визначення економічної безпеки промислового підприємства на основі складу окремих компонентів економічної безпеки підприємства. Економічну безпеку промислового підприємства пропонується розглядати як систему чотирьох функціональних складових: фінансової, техніко-технологічної, кадрово-інтелектуальної та інформаційної. Модель оцінки фінансової безпеки підприємства враховує рівень фінансової складової економічної безпеки за групами показників ліквідності, надійності, фінансової стійкості та прибутковості. Кадрово- інтелектуальна складова безпеки підприємства враховує рівень освіти, кваліфікацію, професійні характеристики керівного та виробничого персоналу. Ефективність використання виробничих ресурсів і фондів промислового підприємства є основою для визначення рівня техніко-технологічної безпеки підприємства. Розраховано рівень інформаційної безпеки підприємства в розрізі напрямів, етапів та основ інформаційної діяльності підприємства. На другому етапі проводиться діагностика загроз та моделювання їх впливу на економічну безпеку підприємства. Метод діагностики загроз базується на визначенні максимального розміру збитку від виникнення загроз у розрізі функціональних складових економічної безпеки підприємства. Третій етап – прогнозування економічної безпеки та захисту промислового підприємства. Прогнозування економічної безпеки підприємства дає основну вихідну інформацію для прийняття управлінських рішень у процесі планування режимів функціонування підприємства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Н., О. Данкевич, та В. П'ятниця М. "Оцінка надійності та технічна діагностика мостової споруди через р. Верхня Хортиця у м. Запоріжжя". Science and Transport Progress. Bulletin of Dnipropetrovsk National University of Railway Transport, № 4(94) (17 серпня 2021): 51–58. https://doi.org/10.15802/stp2021/245970.

Full text
Abstract:
Мета. Автори мають на меті провести оцінку надійності та технічну діагностику мостової споруди, а також розробити методи усунення дефектів і відновлення експлуатаційної придатності пошкоджених будівельних конструкцій, оскільки більшість аварійних ситуацій виникає через незадовільний технічний стан споруд, конструкцій та їх значну зношеність унаслідок закінчення нормативного строку експлуатації. Методика. Важливу роль у дослідженні відіграє формування знань і вмінь використання сучасного інженерно-технічного підходу до проведення обстеження будівельних конструкцій з метою відновлення їх експлуатаційної придатності. Обстеження будівельних об’єктів проводять відповідно до правил, визначених відповідними нормативними актами. Дефекти і пошкодження описуються в матеріалах обстежень із зазначенням можливих причин їх появи та прогнозування їх подальшого впливу на надійність і довговічність споруди. Результати. У роботі проведено аналіз наукових досліджень і нормативних документів, які відображають проблему підвищення безпеки експлуатації будівель і споруд та виконання оцінювання технічного стану конструкцій. Застосовано методи оцінки надійності й технічної діагностики мостових споруд. Обґрунтовано результати обстеження та розроблено рекомендації, щодо забезпечення експлуатаційної придатності та підвищення ресурсу пошкоджених конструкцій об’єкта дослідження. Наукова новизна. На основі проектно-технологічної документації, нормативної бази, наукових досліджень отримано модель грамотної систематизації даних з обстеження споруд. Звернено увагу на своєчасне проведення капітального ремонту, а також поточного середнього ремонту для поліпшення технічного стану елементів мосту, а в ряді випадків – і цілої споруди. Практична значимість. Застосування методів обстеження – візуального та інструментального – дозволило сформулювати висновки і рекомендації, орієнтовані на широке впровадження в практику оцінки надійності й технічного стану споруд.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Кулік, Тетяна. "INCREASING THE USE RELIABILITY OF A WORK ROLL ASSEMBLY WITH INTERNAL HEATING BY PREDICTING THE THERMAL STRESS STATE." Науковий Журнал Метінвест Політехніки. Серія: Технічні науки, no. 3 (March 27, 2025): 166–69. https://doi.org/10.32782/3041-2080/2025-3-21.

Full text
Abstract:
Прокатні валки є одним із вирішальних факторів формування показників якості плоского прокату. Для можливості оперативної оцінки їх експлуатаційної надійності з погляду отримання стабільних показників якості готової продукції розроблено модель термонапруженого стану робочих валків з внутрішнім джерелом нагрівання. Ураховуючи, що під час процесу теплої прокатки для валків характерні високі рівні деформувальних сил і наявність підвищених температур в осередку деформації, у них виникає складний напружений стан, викликаний спільною дією обертових моментів, залишкових напружень, контактних сил, згинальних моментів та теплових навантажень. Максимальний вплив на стійкість робочих валків мають контактні напруження. Модель ґрунтується на розв’язанні диференціального рівняння теплопровідності та використовує елементи теорії пружності. Валок розглядається як товстостінна труба із симетричним по поздовжній осі розподілом температур, яка навантажена повною силою прокатки, реакцією від опорних валків та температурними навантаженнями, які викликані невідповідністю температури внутрішньої та зовнішньої поверхонь. Розроблена математична модель виконує завдання визначення термонапруженого стану робочого валка, що дає змогу прогнозувати експлуатаційну надійність валків під час процесу прокатки. Так, результат числової реалізації моделі показав, що за певного співвідношення зовнішнього й внутрішнього радіусів валка напруження у верхній точці осьового каналу змінюються з порівняно безпечних напружень стиснення на більш небезпечні напруження розтягування. Також аналіз результатів показав, що збільшення діаметра внутрішнього отвору призводить до відносного зменшення температурних напружень на поверхні осьового каналу та водночас зменшення температурних напружень і на зовнішній, і на внутрішній поверхні робочого валка. Загалом, розроблена математична модель може використовуватися як для оптимізації конструктивних параметрів валкового вузла, так і для прогнозування показників експлуатаційної надійності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

A., О. Ічетовкін. "Методика оцінки параметрів у механізмі вибору організаційно-технологічних рішень". Science and Transport Progress. Bulletin of Dnipropetrovsk National University of Railway Transport, № 2(92) (15 квітня 2021): 76–83. https://doi.org/10.15802/stp2021/229848.

Full text
Abstract:
<strong>Мета.&nbsp;</strong>Основною метою цього дослідження є обґрунтування методики оцінки параметрів вибору організаційно-технологічних рішень, на яких базується механізм вибору та які визначають доцільність того чи іншого рішення з позиції пріоритетності параметрів у межах інтегрованого підходу з урахуванням системного ефекту.&nbsp;<strong>Методика.&nbsp;</strong>Згідно з інтегрованим підходом, механізм оптимального вибору організаційно-технологічних рішень повинен базуватися на визначених параметрах і потребує застосування моделей, що враховують синергетичний ефект факторів: зростання ефективності діяльності в результаті інтеграції, злиття окремих частин у єдине ціле за рахунок системного ефекту, на підставі емпіричного методу. Головну роль у межах інтегрованого підходу відіграє оцінка параметрів організаційно-технологічних рішень, яку слід розглядати як один з інструментів інтегрованого управління.&nbsp;<strong>Результати.&nbsp;</strong>Зазначено, що механізм вибору організаційно-технологічних рішень має враховувати застосування технічних рішень та окремих конструктивних параметрів будівельних виробів у різних умовах зовнішнього середовища, оцінювати ризики, які властиві реалізації кожного організаційно-технологічного рішення, що підвищує його ефективність, за рахунок врахування сумарних ризиків. Виходячи з цього, обґрунтовано методику оперативної оцінки параметрів організаційно-технологічних рішень, яка дозволяє підвищити ефективність механізму їх вибору за рахунок врахування сумарних ризиків та сформувати матрицю оцінки типових організаційно-технологічних рішень. Розроблено інформаційну модель процесу вибору організаційно-технологічних рішень відповідно до завдань організаційно-технологічного проєктування<strong>. Наукова новизна.&nbsp;</strong>Запропоновано обґрунтовану методику та інформаційну модель оцінки параметрів вибору організаційно-технологічних рішень, що є підґрунтям для вироблення алгоритмів, на підставі визначених параметрів ефективності вибору, із позиції впливу факторів зовнішнього середовища, інтегральних показників рішення, імовірності надійності реалізації проєктного рішення без певних відхилень від проєктних параметрів якості.&nbsp;<strong>Практична значимість.&nbsp;</strong>Результати дослідження сприяють типізації вироблення організаційно-технологічних рішень, забезпечуючи при цьому можливість урахування всіх інтегральних параметрів впливу та факторів зовнішнього середовища. Матрицю оцінки типових організаційно-технологічних рішень можна застосовувати як на рівні окремої будівельно-проєктувальної організації, так і як основу інформаційної системи або програми для автоматизації процесу вибору організаційно-технологічних рішень, що пришвидшить їх аналіз і прийняття та підвищить ефективність механізму вибору.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Постніков, Є. Є. "МОДЕЛЬ ДИНАМІКИ ПЛАВУЧОЇ БУКСИРУЄМОЇ ПЛАТФОРМИ НА ХВИЛЮВАННІ". Vodnij transport, № 3(34) (14 грудня 2021): 99–106. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2021.3.34.11.

Full text
Abstract:
Буксирування об'єктів морем є особливим випадком морської практики. Як правило, буксирування здійснюється спеціалізованими транспортно-буксирними суднами або потужними комерційними буксирами, або буксирами-рятувальниками. Операція по буксируванню передбачає навігаційний аналіз майбутнього маршруту переходу, проведення попередніх розрахунків по забезпеченню надійності буксирної лінії, вироблення рекомендацій капітанам по проведенню буксировочної операції. Для розробки практичних проєктних рекомендацій необхідно правильно моделювати динамічну поведінку морських об'єктів, тобто отримувати оцінки амплітудно-частотних та фазово-частотних характеристик (при рішенні задач у частотній області), отримувати характеристики динамічних процесів (при рішенні задач у часовій області). Існуючі методики рішення таких задач стосовно до маломорехідних морських об'єктів у даний час засновані на теорії ідеальної рідини, що значно звужує область можливих практичних розрахунків.В статті розроблена математична модель та проведене оцінювання динаміки плавучої буксируємої платформи на хвилюванні.Ключові слова: буксирування, динаміка, морська платформа, навігаційна безпека, хвилювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Панчук, Богдан Олександрович. "Генерація та використання змагальної вибірки для протидії ухиленню ботнетів від виявлення нейронними мережами (до 100-річчя з дня народження академіка В.М. Глушкова)". International Scientific Technical Journal "Problems of Control and Informatics" 68, № 5 (2023): 71–85. http://dx.doi.org/10.34229/1028-0979-2023-5-6.

Full text
Abstract:
Описано спосіб проведення оцінки надійності систем виявлення ботнетів на основі нейронних мереж, з точки зору їх вразливості до змагальних атак, і підвищення стійкості таких систем через розширення навчального набору штучними даними. Під «змагальною атакою» мається на увазі цілеспрямована спроба зловмисника штучно модифікувати дані (у даному разі — потоки мережевих пакетів) для спроби ухилення від виявлення класифікатором. Запропонований та реалізований метод генерації змагальних прикладів для системи класифікації трафіку на основі нейронної мережі шляхом адаптації «методу швидкого знаку градієнта», відомого з області обробки зображень, для роботи з мережевими даними, представленими у формі мережевих потоків. Характерними рисами описаного підходу є обчислювальна простота, а також правдоподібність отриманих прикладів трафіку. Правдоподібність штучно створених екземплярів потоків забезпечувалась накладанням глобальних споріднених груп ознак, над якими проводились модифікації. Окрім застосування описаного підходу, для оцінки вразливості моделей класифікації також показана можливість його застосування для доповнення початкової навчальної вибірки штучними даними. Спершу базова модель класифікації була навчена на відкритому наборі даних трафіку ботнетів. Далі початковий набір був розширений змагальними прикладами, згенерованими описаним методом, після цього було експериментально показано, що модель, навчена на розширених даних, більш стійка до змагальних атак порівняно з базовою. При цьому метод не є специфічним лише для області виявлення ботнетів, а може застосовуватися для мережевих атак іншого роду за умови наявності відповідного навчального набору. Запропоновано напрямки для подальшого розвитку цього підходу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Маранов, О. В. "МЕТОД АВТОМАТИЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ АНАЛІЗУ РЕСУРСУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЛИСТОВИХ КОНСТРУКЦІЙ СУДНА". Vodnij transport, № 2(38) (11 грудня 2023): 6–12. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2023.2.38.01.

Full text
Abstract:
Метою статті є підвищення якості оцінки та підвищення ресурсу експлуатації конструкцій судна за рахунок автоматизації процесу аналізу ресурсу експлуатації листових конструкцій судна. Ресурс експлуатації листових конструкцій суден має велику актуальність в сучасній морській індустрії. Зі зростанням світового морського транспорту та важливості безпеки судноплавства оцінка та керування ресурсом стали ключовим аспектом забезпечення надійності та тривалої експлуатації суден. Ретельне та систематичне вивчення стану листових конструкцій, визначення залишкового терміну служби та планування технічного обслуговування стають критичними для запобігання аваріям, забезпечення безпеки на морі та економії ресурсів. При цьому требазазначити, що автоматизований аналіз ресурсу експлуатації суднових листових конструкцій відіграє ключову роль у забезпеченні безпеки суден, збереженні ресурсів і підвищенні ефективності в морській індустрії. Основним результатом статті є метод автоматизації процесу аналізу ресурсу експлуатації листових конструкцій судна. Запропонований метод включає в себе кілька кроків, включаючи обґрунтування ймовірнісної моделі зносу, вибір найкращого розподілу для оцінки стану конструкцій, вимірювання остаточних товщинлистових елементів корпусу судна та розрахунок їхнього ресурсу експлуатації. Автоматизація цього процесу дозволяє покращити точність оцінки та забезпечити оптимальний регламент обслуговування, що, в свою чергу, може підвищити тривалість служби судна та зменшити ризики аварій. Для подальших досліджень можливі такі напрямки: розширення моделі для вивчення інших видів дефектів та їх впливу на ресурс листових конструкцій, вдосконалення методу через розробку більш точних методів вимірювання та аналізу стану конструкцій, впровадження сучасних технологій, таких як датчики та штучний інтелект, для поліпшення автоматизації та точності аналізу, а також розгляд додаткових факторів, які впливають на ресурс конструкцій судна, таких як швидкість судна, погодні умови, солоність води тощо. Загальна мета таких подальших досліджень полягає в подальшому підвищенні безпеки морських перевезень, збільшенні тривалості служби суден та оптимізації управління їх ресурсами.Ключові слова: ресурс експлуатації, листові конструкції, автоматизація аналізу, безпека судноплавства, ймовірнісна модель зносу, метод автоматизації, термін служби. надійність, безвідмовність,технічний стан, засіб водного транспорту,безвідмовність,відмова, технічний стан, засібводноготранспорту,процес, експлуатація, суднове обладнання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Shevchenko, O., L. Hurets, M. Kovalchuk та S. Shevchenko. "Оцінка ризику техногенних аварій насосів АЕС та їхніх екологічних наслідків". Nuclear and Radiation Safety, № 2(106) (26 червня 2025): 57–65. https://doi.org/10.32918/nrs.2025.2(106).06.

Full text
Abstract:
Головна увага під час експлуатації АЕС приділяється проблемі ядерної та радіаційної безпеки. Рух великих потоків води здійснюється за допомогою насосного обладнання АЕС. Тому насосне обладнання є найважливішим елементом системи безпеки АЕС. Критерії прийнятності щодо оцінки радіаційного впливу для аварій насосів АЕС визначаються контрольними й допустимими рівнями викидів та скидів з об’єкта у навколишнє середовище, які, зі свого боку, повинні обмежувати радіаційний вплив до рівнів лімітів доз опромінення населення. Завдяки правильній експлуатації насосного обладнання можна підвищити безпеку й надійність роботи енергоблоків. Проведено аналіз дефектів насосного обладнання АЕС на основі статистичних даних, отриманих зі звітів про виявлені дефекти насосного обладнання АЕС України. Аналіз наведених даних показав, що найпоширенішими дефектами насосного обладнання є витоки через кінцеві ущільнення і підвищена вібрація. У статті пропонується узагальнений метод оцінки й прогнозування техногенних ризиків аварій насосів АЕС з використанням методів математичної статистики. Розроблена методика покликана надати математичний інструмент для попередньої оцінки прийнятності ризиків виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру на АЕС і визначає вихідні поняття та передумови до оцінювання ступеня прийнятності техногенних ризиків і формування концепції прогнозу, оцінювання та оптимізації техногенного ризику аварій насосів АЕС. Розглянуто способи забезпечення захисту довкілля завдяки підвищенню надійності й герметичності насосного обладнання АЕС. Вказано, що під час проєктування відцентрових машин з високими параметрами, з метою підвищення їхньої вібраційної та екологічної безпеки, необхідно розробляти ущільнення, які також діють як додаткові динамічні опори. Розроблена математична модель попередження критичних режимів у роботі обладнання є перспективним шляхом створення концепції зменшення ризику техногенних аварій насосного обладнання завдяки підвищенню його герметичності та вібраційної надійності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Соловей, Л. Я., та Ю. Г. Лотюк. "ЗАСТОСУВАННЯ КОМБІНАТОРИКИ ДЛЯ ОПТИМІЗАЦІЇ МЕРЕЖЕВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ". Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, № 2 (9 липня 2024): 111–16. http://dx.doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.2.11.

Full text
Abstract:
В сучасному світі інформаційних технологій ефективність та надійність мережевої інфраструктури є критичними для функціонування будь-якої організації. Оптимізація мережевої інфраструктури дозволяє зменшити витрати на обладнання, підвищити швидкість передачі даних та забезпечити надійність і стійкість до збоїв. Однією з ключових задач в проектуванні та оптимізації мережевої інфраструктури є ефективне розташування вузлів, маршрутизаторів і комутаторів з урахуванням вимог до пропускної здатності, надійності та мінімізації затрат на побудову мережі. Це включає в себе рішення проблеми вибору найкращих маршрутів для передачі даних та розподілу навантаження. Комбінаторні методи та алгоритми використовуються для оптимізації мережевої інфраструктури, дозволять досягти балансу між вартістю обладнання, ефективністю використання ресурсів та надійністю мережі. В статті означено основні напрями класичного використання теорії графів при розв’язуванні типових задач оптимізації мережевої інфраструктури. Визначені актуальні напрями застосування комбінаторики та теорії графів у дослідженнях, які дозволяють мінімізувати витрати на побудову мережі. Проаналізовано існуючі підходи до оптимізації мережевої інфраструктури та виявлені їх недоліки. Розглянуто тестування розроблених методів на реальних та симуляційних даних для оцінки їх ефективності. Наукова новизна статті полягає у застосуванні комбінаторних моделей для оптимізації пропускної здатності, надійності та вартості мережевої інфраструктури. Із аналізу отриманих результатів визначено що застосування алгоритму Крускала для побудови мінімального кістякового дерева значно підвищує ефективність мережевих рішень, зменшуючи загальні витрати на встановлення та обслуговування мережі, а дослідження моделі оптимізованої комп’ютерної мережі у Cisco Packet Tracer підтвердило практичну доцільність даного підходу, забезпечуючи надійність і масштабованість мережевої інфраструктури. Показано приклад використання комбінаторики для вирішення задачі оптимізації мережевої інфраструктури, зокрема розміщення серверів з метою мінімізації затримок передачі даних. Сформульована математична модель цієї задачі на написана програма мовою Python для розрахунків. Розробка нових моделей і алгоритмів, проведення емпіричних досліджень та впровадження практичних рекомендацій сприятимуть прогресу у проектуванні та управлінні сучасними мережами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

ХІТРОВ, Ігор, Валерій СОРОКА, Михайло КРИСТОПЧУК та Світлана ПАШКЕВИЧ. "МОДЕЛЬ ФОРМУВАННЯ ПЛОЩІ ТРАНСПОРТНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ МАРШРУТІВ ПАСАЖИРСЬКОГО СПОЛУЧЕННЯ". СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ В МАШИНОБУДУВАННІ ТА ТРАНСПОРТІ 2, № 13 (2019): 173–84. http://dx.doi.org/10.36910/automash.v2i13.101.

Full text
Abstract:
Одним з методів, що дозволяють оцінювати ефективність функціонування пасажирської транспортної системи приміського сполучення на етапі проектування маршрутної мережі і удосконалення діючої є моделювання її роботи. Цей процес може бути виконаний за допомогою апарату математичного моделювання. Застосування останнього для оцінки наслідків впровадження змін у маршрутній мережі пасажирського сполучення становить значний інтерес внаслідок таких причин: на даний час розроблено досить повний математичний апарат, що дозволяє здійснювати необхідну модифікацію існуючих моделей, і враховує специфіку конкретної маршрутної мережі; використання математичних моделей не вимагає значних ресурсів і дає можливість легко їх реалізувати на практиці з використанням ЕОМ, що дозволяє при необхідності проводити багаторазовий аналіз у процесі проектування та експлуатації мережі; математичні моделі, на відміну від натурного моделювання, вимірювання та статистичного аналізу параметрів реальної маршрутної мережі пасажирського сполучення (у випадку, якщо маршрутна мережа уже спроектована і знаходиться в процесі експлуатації), дозволяють робити висновки про тенденції розвитку мережі, що є важливим при дослідженні транспортної системи пасажирського сполучення.Необхідні передумовами вирішення поставлених завдань у загальному вигляді визначаються параметрами попереднього їх опису, територіального розміщення вузлів, елементів системи на аналізованому ринку транспортного обслуговування, між якими формуються зв’язки різного роду, що вимагають кількісної оцінки реалізацій відповідно до висунутих потреб на транспортні послуги. Умови достатності встановлюють методи, алгоритм вирішення завдань визначення кількісних характеристик оптимальних транспортних процесів і зв’язків. Їх характеристики повинні враховувати нормативи обмежень забезпечення надійності, безпеки, доцільності, ефективності, інші специфічні умови функціонування систем.У роботі пропонується удосконалений метод прогнозування потенціалу транспортних послуг, що може бути застосований при моделюванні функціонування транспортної системи пасажирського сполучення.Ключові слова: пасажирська транспортна система, приміське сполучення, площа транспортного обслуговування, маршрутна мережа, ринок транспортних послуг.&#x0D;
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Ковтун, І., А. Горошко та С. Петращук. "ОЦІНКА МІЦНОСТІ ТА ЖОРСТКОСТІ КОНСТРУКЦІЇ ДРУКОВАНИХ ПЛАТ В УМОВАХ ДИНАМІЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 1 (27 травня 2021): 113–20. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2021-67-1-16.

Full text
Abstract:
У статті представлено математичне моделювання спрямоване на аналіз динамічного навантаження друкованих плат з метою усунення або зменшення динамічного напруження в конструкції друкованих плат до допустимого рівня та забезпечення її міцності та надійності при проектуванні друкованих плат, що зазнають активного впливу вібрації. Розроблено математичну модель, яка описує друковану плату, як окремо виділену коливальну систему представлену невагомою двохопорною балкою із розташованою по центру зосередженою масою, яка створює нерівномірність навантаження коливальної системи та здійснює відносний рух в неінерціальній системі відліку, що дозволяє визначати найбільші повні нормальні напруження та прогини, які відбуваються в небезпечному перерізі тіла друкованої плати для оцінки міцності та жорсткості. Математичне моделювання напружено-деформованого стану, вібраційного аналізу та розрахунків резонансних частот коливання виконано з використанням методів теоретичної механіки, опору матеріалів, прикладної теорії пружності та теорії коливань.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Балацька, Валерія, та Іван Опірський. "БЛОКЧЕЙН ЯК ІНСТРУМЕНТ ПРОЗОРОСТІ ТА ЗАХИСТУ ДЕРЖАВНИХ РЕЄСТРІВ". Ukrainian Scientific Journal of Information Security 30, № 2 (2024): 225–34. https://doi.org/10.18372/2225-5036.30.19211.

Full text
Abstract:
З розвитком цифрових технологій і зростанням вимог до забезпечення прозорості та безпеки даних, державні реєстраційні системи стикаються з низкою викликів, що пов'язані із централізованою архітектурою. Традиційні централізовані системи, що використовуються для зберігання та обробки даних, мають низку проблем, серед яких вразливість до кібератак, ненадійність захисту персональних даних, відсутність контролю користувачів над їхньою інформацією та недотримання міжнародних стандартів, таких як Загальний регламент про захист даних (GDPR). Це породжує потребу у впровадженні нових технологічних рішень, які могли б усунути ці недоліки та забезпечити підвищену надійність державних реєстрів. У цьому дослідженні пропонується впровадження блокчейн-технологій у державні реєстраційні системи як рішення, здатне підвищити безпеку, прозорість і надійність даних, а також надати користувачам більший контроль над своїми персональними даними. Блокчейн дозволяє створювати децентралізовані системи, в яких дані не можуть бути змінені без відповідної аутентифікації та реєстрації всіх транзакцій, що знижує ризики несанкціонованого доступу та шахрайства. Одним із ключових елементів дослідження є розробка математичної моделі для кількісної оцінки ефективності впровадження блокчейн-рішень у державні реєстраційні системи. Модель оцінює показники безпеки, прозорості, надійності та швидкості обробки даних, що дозволяє провести порівняння з традиційними централізованими системами. Аналіз показує, що блокчейн може значно зменшити корупційні ризики, забезпечити повну прозорість державних процесів і покращити рівень довіри громадян до державних установ. Окрім цього, впровадження блокчейн відповідає міжнародним стандартам з безпеки та захисту даних, таким як GDPR, що робить цю технологію перспективною для державного управління. У дослідженні також окреслено ключові напрямки розвитку технології блокчейн, включаючи підвищення масштабованості системи, оптимізацію витрат на обробку даних та інтеграцію з іншими технологіями для державного управління. Отримані результати демонструють значний потенціал блокчейн-рішень для трансформації державних реєстрів, а розроблена модель може бути використана як інструмент для подальших досліджень і впровадження технології в державні установи.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Литвиненко, В. А., О. М. С’янов, С. В. Марченко та Ю. О. Нескоромна. "АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ МАТЕМАТИЧНИХ МОДЕЛЕЙ МЕТРОЛОГІЧНОЇ НАДІЙНОСТІ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ В ВИРОБНИЧІЙ СИСТЕМІ". Математичне моделювання, № 2(47) (22 грудня 2022): 28–32. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.2(47)2022.268340.

Full text
Abstract:
У статті розглянуті математичні методи теорії метрологічної надійності(МН) засобів вимірювань. Проведено порівняльний аналіз і оцінка ефективності застосування математичних моделей метрологічної надійності засобів вимірювань (ЗВ) на основі статистичних і ймовірностно-фізичних моделей метрологічних відмов в задачах обчислення і прогнозування показників надійності ЗВ в будь-який момент часу експлуатації ЗВ.&#x0D; Розробка методів оцінки метрологічної надійності засобів вимірювальної техніки під впливом різних факторів являється задачею, розв’язок якої дозволить споживачу більш точно визначати МН в будь-який момент часу експлуатації ЗВТ в реальних умовах, вірно визначити терміни перевірок і профілактичних робіт.&#x0D; Використання DM і DN — моделей метрологічних та експоненціальної моделі явної відмови для розв’язку задач діагностики і моніторингу метрологічної надійності ЗВ дозволяє підвищити точність оцінки параметричної складової надійності за рахунок апроксимації статистики відмов дифузійними функціями і апріорного аналізу фізики виникнення відмов. Даний підхід базується на аналізі фізичних процесів деградації, які призводять до виникнення відмов. Розглянуті показники МН ЗВ дозволяють оцінити ступінь впливу параметрів метрологічного
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

ТАРАН, Ігор, Вадим ЛИТВИН та Ірина КЛИМЕНКО. "ОПТИМІЗАЦІЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ СКЛАДСЬКОГО КОМПЛЕКСУ З ФРОНТАЛЬНИМИ СТЕЛАЖАМИ У СЕРЕДИВИЩІ ANYLOGIC". СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ В МАШИНОБУДУВАННІ ТА ТРАНСПОРТІ 1, № 20 (2023): 260–71. http://dx.doi.org/10.36910/automash.v1i20.1055.

Full text
Abstract:
Робота присвячена розв’язанню актуального наукового завдання щодо підвищення ефективності функціонування складських комплексів засобами імітаційного моделювання. На підставі аналізу останніх досліджень було встановлено, що основним критерієм ефективної роботи будь-якого складу є забезпечення необхідного вантажообігу при оптимальних витратах на обробку та зберігання товарів. Було доведено, що склади відносяться до складних систем, в яких можливість застосування традиційних методів пошуку оптимальних рішень є обмеженою, тому для обґрунтування управлінських рішень під час розробки або модернізації роботи складу необхідно використовувати сучасні методи досліджень. Одним із таких методів є імітаційне моделювання.&#x0D; У якості об’єкта дослідження був обраний сучасний складський комплекс, який розташований у м. Дніпро. Для аналізу можливостей щодо підвищення надійності його роботи та зменшення капітальних та поточних витрат під час експлуатації була розроблена імітаційна модель у середовищі AnyLogic (розробник The AnyLogic Company). Розроблена модель складається з двох елементів. 1. Транспортна мережа для руху автомобілів, навантажувачів та розміщення стелажів у зонах складу відповідно до його компонувальної схеми. 2. Діаграма процесів, яка представляє собою послідовність 114 блоків бібліотеки моделювання процесів AnyLogic, що задають логіку роботи складу.&#x0D; Представлення розробленої імітаційної моделі у вигляді чорної скрині дозволяє досліджувати вплив вхідних та вихідних параметрів складу на ефективність використання його ресурсів. Був запропонований алгоритм імітаційного експерименту, який складається із потрійного вкладеного циклу варіювання основних параметрів складу: кількості доків для навантаження та розвантаження, а також кількості навантажувачів у зоні зберігання. Загальна кількість прорахунків моделі становила 63 варіанти. За результатами виконаного моделювання були встановлені 4 варіанти роботи складу, які забезпечують виконання його добового вантажообігу. Для підсумкової оцінки отриманих результатів запропоновано структуру комплексного критерію, який враховує загальну кількість навантажувачів, які експлуатуються на складі; середній коефіцієнт використання навантажувачів; середню тривалість завантаження та розвантаження автомобілів; середню тривалість очікування автомобілів під завантаженням та розвантаженням.&#x0D; Ключові слова: склад, навантажувач, фронтальний стелаж, док, AnyLogic, імітаційна модель, постановка експерименту, критерій ефективності
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Налобіна, Олена, Микола Голотюк, Олег Бундза, Андрій Шимко та Тарас Пилипака. "РОЗРОБКА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ СИСТЕМ КЕРУВАННЯ МАШИНАМИ". Науковий Журнал Метінвест Політехніки. Серія: Технічні науки, № 3 (27 березня 2025): 198–202. https://doi.org/10.32782/3041-2080/2025-3-26.

Full text
Abstract:
Сучасний розвиток технологій сприяє широкому впровадженню інтелектуальних систем керування машинами в різних галузях промисловості, транспорту та сільського господарства. Інтелектуальні системи забезпечують автоматизацію управління, підвищують ефективність, надійність і безпеку експлуатації техніки, а також сприяють зменшенню витрат на технічне обслуговування та ремонт. У статті розглянуто теоретичні та практичні аспекти розробки інтелектуальних систем керування машинами, здійснено аналіз сучасних тенденцій і перспектив їх використання. У процесі дослідження проаналізовано наукові публікації та останні розробки в галузі інтелектуального керування, що дало змогу визначити основні проблеми та виклики, пов’язані з автоматизацією машинобудівних процесів. Сформульовано основні вимоги до інтелектуальних систем керування, що містять адаптивність, здатність до самонавчання, мінімізацію енерговитрат та підвищення надійності експлуатації. Для кількісної оцінки ефективності запропоновано багатофакторну математичну модель, яка враховує вплив основних параметрів, як-от навантаження, тривалість роботи та коефіцієнти регуляції. На основі моделі здійснено серію розрахунків та побудовано графічні залежності, які демонструють зміну ефективності роботи машин залежно від зовнішніх і внутрішніх факторів. Результати дослідження підтверджують, що впровадження інтелектуальних систем керування сприяє значному підвищенню продуктивності машин, зменшенню простоїв, покращенню технічного обслуговування та оптимізації витрат на експлуатацію. Одержані висновки можуть бути корисними для розробників техніки, науковців та інженерів, які працюють у сфері автоматизації та вдосконалення машинобудівних систем.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

КОМІСАРОВ, О. С., та В. А. ХОХЛОВ. "ОПТИМІЗАЦІЯ ПРОТОКОЛУ MQTT ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ІОТ-СИСТЕМ". Вісник Херсонського національного технічного університету, № 4(91) (30 грудня 2024): 291–98. https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2024.4.38.

Full text
Abstract:
В умовах стрімкого розвитку Інтернету речей (IoT) особливої актуальності набуває питання оптимізації протоколів передачі даних між пристроями. Протокол MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) став стандартом де-факто для IoT систем завдяки своїй легкості та ефективності. Однак зростаюча кількість підключених пристроїв та об'єми даних створюють нові виклики щодо продуктивності та масштабованості. У статті представлено новий підхід до оптимізації протоколу MQTT, що базується на адаптивному механізмі управління якістю обслуговування та інтелектуальній агрегації повідомлень. Розроблено математичну модель оцінки ефективності передачі даних, яка враховує затримки мережі, втрати пакетів та енергоспоживання пристроїв. На основі цієї моделі створено алгоритм динамічної оптимізації параметрів протоколу, який адаптується до поточних умов функціонування системи. Запропонований метод включає механізми інтелектуальної буферизації повідомлень, пріоритезації трафіку та адаптивного налаштування рівнів якості обслуговування (QoS). Експериментальні дослідження проводились на реальній IoT-інфраструктурі, що складалася з 1000 кінцевих пристроїв та розподіленої мережі MQTT брокерів. Результати показали зниження мережевого навантаження на 35% при збереженні надійності доставки повідомлень, зменшення середньої затримки передачі даних на 42% та підвищення енергоефективності пристроїв на 28%. Практичне значення отриманих результатів полягає у можливості їх безпосереднього впровадження в існуючі IoT-системи для підвищення їх продуктивності та масштабованості. Розроблені алгоритми та програмні компоненти можуть бути інтегровані з популярними реалізаціями MQTT брокерів та клієнтських бібліотек. Запропоновані оптимізації особливо ефективні для систем з обмеженими ресурсами та нестабільним мережевим з'єднанням.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Горбань, А. В., І. І. Довгаль, С. І. Крижановська та Андрій Найденов. "ОСОБЛИВОСТІ ПРОГНОЗУВАННЯ СТАНУ СУДНОВОГО ОБЛАДНАННЯ РІЧКОВОГО ТА МОРСЬКОГО ТРАНСПОРТУ". Vodnij transport, № 3(31) (10 грудня 2020): 55–66. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2020.3.31.06.

Full text
Abstract:
Основне протиріччя, яке лежить в основі наукових досліджень у напрямку підвищення ефективності експлуатації засобів річкового та морського транспорту, полягає, з одного боку, у необхідності підвищення технічної готовності суднового обладнання до використання за призначенням та безвідмовності його функціонування. З іншого боку, намагання максимального здешевлення транспортних перевезень, призводить до зменшення кількості контрольних заходів, спрощення їх процедури. У такому аспекті, розроблення нових методів технічної експлуатації обладнання на основі застосування сучасних автоматизованих процедур визначення періодичності та обсягу діагностування є актуальним. Отже, вирішенню підлягає актуальне науково-прикладне завдання щодо розроблення процедури визначення доцільних термінів технічного діагностування суднового обладнання при на основі прогнозування технічного стану обладнання. Наведені результати моделювання підтверджують адекватність моделі процесу експлуатації суднового обладнання річкового та морського транспорту, яка базується на ідеї прогнозуючого контролю індивідуальної надійності зразка суднового обладнання на основі канонічного розкладання випадкового процесу з урахуванням похибок апріорних вимірювань, що дозволяє реалізувати зазначену модель в умовах експлуатації судна при мінімумі діагностичних даних точно визначаючи випадковий процес у точках контролю та забезпечуючи мінімум середнього квадрата похибки наближення у проміжках між цими точками Неповнота апріорної інформації може знизити точність прогнозування, або взагалі зробити неможливим прогнозування стану суднового обладнання. У такому випадку постає необхідність врахування неповноти інформації контролю у процедурі вирішення задачі прогнозування, а також оцінки її впливу на точність одержаних результатів. У статті розглянуто особливості вирішення задачі прогнозування поза межами апріорного знання процесу, а саме практичний приклад індивідуального прогнозування зміни зазору штоку та направляючої втулки клапана на основі лінійного канонічного подання скалярного апостеріорного процесу на області, не охопленій статистикою, тобто поза межами апріорного знання процесу Ключові слова: апріорне знання процесу, канонічне розкладання випадкового процесу, прогнозуючий контроль, індивідуальна надійність, модель, річковий та морський транспорт.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Sakovich, L., G. Krykhovetskyi та Y. Nebesna. "ТЕОРЕТИКО-МНОЖИННІ МОДЕЛІ ОБ’ЄКТІВ ЗІ ЗМІННОЮ СТРУКТУРОЮ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 5, № 51 (2018): 136–39. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2018.5.136.

Full text
Abstract:
Мета статті – обґрунтування можливості використання теорії множин для моделювання об’єктів зі змінною структурою для уточнення кількісної оцінки значень показників надійності з врахуванням часу роботи окремих частин. Результати. У статті запропонований підхід до аналізу структур радіоелектронних засобів, що відрізняються багатофункціональністю та багаторежимністю, тобто змінюють структуру під час використання за призначенням, із застосування математичного апарату теорії множин. Це дозволяє в подальшому кількісно оцінити значення показників надійності (наробітку на відмову та середнього часу відновлення) залежно від порядку взаємодії підмножин елементів та їх потужності. Висновки. Врахування властивості багаторежимності засобів спеціального зв’язку з впровадженням теоретико-множинної моделі їх структури дозволяє точніше кількісно оцінити значення показників надійності. Отримані результати доцільно використовувати під час розробки математичної моделі і методів оцінки надійності багаторежимних засобів та систем спеціального зв’язку зі змінною структурою. Подальші дослідження слід направляти на формалізацію процесу кількісної оцінки показників надійності об’єктів зі зміною структурою.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Блезнюк, Олег. "Визначення показників рівня технічної експлуатації та їх вплив на надійність техніки". Науковий жарнал «Технічний сервіс агропромислового лісового та транспортного комплексів», № 22 (7 грудня 2020): 242–54. http://dx.doi.org/10.37700/ts.2020.22.242-254.

Full text
Abstract:
В роботі розкрито проблематику вибору факторів та оцінки їх впливу на показники технічної експлуатації і, насамперед, на експлуатаційну надійність техніки. Ефективність управління процесом формування експлуатаційної надійності потребує залучення конструкторів, вчених, працівників сфери експлуатації та ремонту техніки, при цьому, основними ознаками даного процесу є динамічність і адаптивність. В роботі наведено, що можна виділити декілька основних факторів, які найістотніше впливають на експлуатаційну надійність техніки. До таких факторів, зокрема відносяться якість обкатки трактора, організація і якість технічного обслуговування, якість поточного ремонту, умови зберігання та якість паливно-мастильних матеріалів, кваліфікація механізаторів, рівень технічного забезпечення господарств, рівень організації використання тракторів. Кожен з основних факторів, у свою чергу, характеризується визначальними факторами. Наприклад, організація і якість технічного обслуговування залежать від повноти виконуваних операцій, наявності устаткування і інструменту, періодичності і місця виконання технічного обслуговування, складу виконавців. Величина кожного визначального фактора кількісно оцінюється за допомогою умовних чисельних значень, що відображають фізичну суть цього фактора. При цьому слід приймати до уваги вагу впливу визначальних факторів на рівень технічної експлуатації. Вирішення цих завдань математичними методами утруднено, оскільки надзвичайна різноманітність значного числа факторів і їх поєднань робить практично неможливим збір необхідної інформації і проведення відповідних складних розрахунків. Раціональнішим способом визначення кількісних значень факторів є використання функції бажаності Харрінгтона. В основі її побудови покладена ідея перетворення натуральних значень окремих факторів в безрозмірну шкалу бажаності або переваги. Побудувавши модель оцінки впливу факторів на рівень технічної експлуатації тракторів на підставі регресійного аналізу, встановили, що діапазон оптимальних значень факторів становить: організація і якість ремонту – 0,800...0,855; кваліфікація механізатора – 0,808...0,897; якість зберігання техніки – 0,705...0,882; характеристика парку тракторів – 0,735...0,872. Таким чином, підвищення рівня технічної експлуатації здійснюється доведенням рівнів факторів до приведених значень. Встановлення послідовності підвищення рівнів факторів досягається їх ранжуванням за значущістю впливу на надійність техніки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Korniіenko, Svitlana, Ihor Korniienko, Volodymyr Dmytriiev та Anatolii Pavlenko. "ФОРМУВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ВИПРОБУВАНЬ ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ ТОЧКОВИХ ОЦІНОК ЗАДАНОЇ ЯКОСТІ". TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOGIES, № 1(19) (2020): 140–55. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2020-1(19)-140-155.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. Одне з найважливіших і трудомістких завдань при підготовці методик випробувань полягає в розрахунках кількісних характеристик випробувань, автоматизація яких при масовому проведенні випробувань стає актуальним завданням. Постановка проблеми. Ефективність функціонування випробувальної організації визначається часовими та якісними характеристиками проведення випробувань, де під якістю випробування розуміється відповідність одержаних оцінок параметрам випробувальних зразків. Вірогідність оцінок досягається неухильним та правильним проведенням випробування відповідно до розробленої методики, у якій вказуються, зокрема кількісні характеристики випробування конкретного зразка. Аналіз останніх досліджень і публікацій. На сьогодні є багато фундаментальних праць з питань планування експериментів, обробки їх результатів та одержання оцінок заданої якості. Останнім часом чимало наукових робіт присвячено автоматизації процесів підготовки, проведення та обробки результатів випробувань. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Алгоритмізація та автоматизація процесів планування у випробувальній організації має на меті суттєве спрощення, прискорення та позбавлення помилок при розробці методик випробування озброєння та військової техніки. Постановка завдання. Для моделювання процесів функціонування випробувальної організації і знаходження оптимальних режимів структури та параметрів виробничого процесу пропонується використання аналітичної моделі теорії систем масового обслуговування. Одним зі структурних елементів моделі має бути модуль планування випробувань, для якого необхідно розробити та підготувати до алгоритмування математичний апарат визначення кількісних характеристик плану проведення випробувань для одержання точкових оцінок параметрів зразку заданої точності й надійності, а також втрати надійності точкової оцінки внаслідок змушеного зменшення кількості випробувань. Виклад основного матеріалу. Сформовано структурно-функціональну схему модуля розрахунків кількісних характеристик випробувань. Розглянуто теоретичне питання одержання точкових оцінок параметрів випробувального зразку заданої точності та надійності. Обчислені кількісні характеристики випробувань для стандартизованих значень точності та надійності. Розглянуто питання зниження надійності оцінок при вимушеному зменшенні кількості дослідів. Визначені кількісні характеристики серійності випробувань для забезпечення надійності оцінок. Висновки відповідно до статті. Застосування розглянутого математичного апарату визначення кількісних показників плану проведення випробувань для одержання точкових оцінок параметрів зразку заданої точності й надійності в системі планування та управління випробуваннями дозволить суттєво скоротити часові витрати на підготовку до випробування, а алгоритмізація та подальша автоматизація дасть змогу уникнути впливу людського чинника при підготовці методик випробування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

І., О. БОНДАРЕНКО. "СТОСОВНО ПИТАНЬ МОДЕЛЮВАННЯ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ДЕФОРМАТИВНОЇ РОБОТИ ЕЛЕМЕНТІВ ЗАЛІЗНИЧНОЇ КОЛІЇ". Science and Transport Progress, № 1(55) (26 лютого 2015): 78–89. https://doi.org/10.15802/stp2015/38247.

Full text
Abstract:
<strong>Мета.</strong>&nbsp;В статті розглянуто моделювання життєвого циклу роботи елементів залізничної колії для дослідження розвитку процесів деформативності як основи створення нормативної бази роботи колії за умов забезпечення надійності залізниць.&nbsp;<strong>Методика.&nbsp;</strong>Для досягнення мети використано засади теорії розповсюдження хвильового процесу при описі взаємодії колії та рухомого складу.&nbsp;<strong>Результати.</strong>&nbsp;Запропоновано та сформульовано основні положення стосовно поняття &laquo;життєвий цикл деформативної роботи колії&raquo;. Встановлено метод, на основі якого отримано алгоритм визначення результатів динамічного впливу рухомого складу на колію. Сформульовано основні засади складання розрахункових схем елементів залізничної колії для оцінки процесу деформативної роботи колії. Розроблено алгоритм, що дає можливість отримати значення полів напружень, деформацій та переміщень всіх точок елементів конструкції колії. На основі отриманих полів напружено-деформованого стану колії створено алгоритм зі встановлення залежності процесу деформативності та кількості енергії, що необхідно витратити на деформативну роботу колії.&nbsp;<strong>Наукова новизна.</strong>&nbsp;Дослідження питань із надійності колії мотивує розробку нових моделей, що дають можливість розглядати її протягом деякого напрацювання. Існує необхідність визначення критеріїв, на основі яких можливі оцінка та прогнозування зміни станів колії в процесі її експлуатації. В роботі запропоновано основні засади, методи, алгоритм та терміни щодо дослідження питань із надійності колії.&nbsp;<strong>Практична значимість.&nbsp;</strong>Аналітичні моделі, що застосовані при визначені параметрів міцності та стійкості колії, повністю задовольняють поставленим задачам, але не можуть бути застосовані для визначення параметрів надійності колії. Одним із головних факторів неможливості застосування цих моделей є квазідинамічний підхід. Тому, зазвичай, отримують та досліджують не сам динамічний процес роботи залізничної колії, а його наслідки. Окрім того, такі моделі відносяться до плоских, що також додає певні складнощі порівняння результатів з експериментом, так як нелегко в об&rsquo;ємному процесі виділити вплив в його обмежених частинах. Застосування чисельних методів розширюють можливості, але також унеможливлюють розгляд самого динамічного процесу, так як неможливо ввести процеси, що обумовлюють реакцію на навантаження. Тому запропоноване моделювання дає можливість розглядати безпосередньо динамічний процес та зробити його оцінку завдяки введеному новому параметру &ndash; життєвому циклу деформативної роботи колії.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Бажак, Ольга Валеріївна, та Володимир Іванович Богом'я. "МЕТОДИКА ПЛАНУВАННЯ ВИПРОБУВАНЬ ЗРАЗКІВ ОБЛАДНАННЯ ЗАСОБІВ ВОДНОГО ТРАНСПОРТУ НА БЕЗВІДМОВНІСТЬ". Vodnij transport, № 1(35) (3 липня 2022): 25–32. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2022.1.35.03.

Full text
Abstract:
Проаналізовані математичні моделі випробувань, що є співвідношення для визначення ймовірності влучення з початку координат в будь-яку досяжну точку з урахуванням форм областей відповідності і невідповідності контрольованих показників безвідмовності встановленим вимогам; співвідношення для визначення величин ризику споживача, середній тривалості випробувань і так далі. Розроблені математичні моделі випробувань зразків обладнання засобів водного транспорту (ЗВТ) на безвідмовність узагальнюють відомі моделі випробувань технічних об’єктів за показником надійності типу “ймовірність” і “наробіток”, та, на відміну моделей послідовних випробувань без урахування апріорної інформації і моделей одноступеневих випробувань з використанням байесовського підходу до обліку апріорної інформації, описують процес замкнутих випробувань будь-якого типу на безвідмовність з використанням байесовського підходу до обліку апріорної інформації про величину показників безвідмовності, накопичену за даними підконтрольної експлуатації зразків обладнання ЗВТ. Дані моделі використовуються надалі при обґрунтуванні параметрів планів випробувань зразків обладнання ЗВТ з метою ухвалення рішень про відповідність (невідповідності) величин показників безвідмовності встановленим вимогам із заданою достовірністю, а у разі ухвалення рішення про відповідність – кількісної оцінки його величини із заданою точністю. Точкові оцінки показників безвідмовності зразків обладнання ЗВТ і їх дисперсії, розраховані за результатами випробувань на безвідмовність, використовуються надалі для побудови регресійної моделі зміни цих показників безвідмовності і обчислення оцінок показників залишкового ресурсу (терміну служби) зразків обладнання ЗВТ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Мікуліна, Марина Олександрівна, та Богдан Олександрович Саржанов. "СИСТЕМИ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА ТА ЇХ РОЛЬ У ВИЗНАЧЕННІ ТВЕРДОСТІ ГРУНТУ: НАУКОВИЙ ПІДХІД ТА ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Mechanization and Automation of Production Processes, № 2 (1 липня 2025): 38–45. https://doi.org/10.32782/msnau.2025.2.6.

Full text
Abstract:
Авторами у даній роботі досліджується роль систем точного землеробства (СТЗ) у визначенні твердості грунту сільськогосподарського поля та економічний аналіз впливу твердості на техніко-економічні показники роботи машинних агрегатів. В роботі були описані сучасні методи та способи визначення твердості грунту поля, що використовується або планується до використання в сільському господарстві з метою вирощування зернових та інших культур, за допомогою систем точного землеробства.Вони включають геоелектричні методи: використання електрорезистивних вимірювань дозволяє визначити різницю в провідності грунту на різних глибинах, що, в свою чергу, може слугувати орієнтиром для оцінки твердості грунту; акустичні методи: вимірювання швидкості поширення звуку в грунті дає інформацію про його щільність та твердість, за допомогою акустичних сигналів, які реєструються сенсорами, можна встановити параметри твердості грунту; георадар: цей метод використовує радіохвилі для сканування грунту та визначення його структури, дозволяючи оцінити твердість грунту, виявити включення або нерівності, які можуть впливати на оброблюваність, та інші. У дослідженнях, метою яких було встановлення ступеня впливу твердості грунту на техніко-економічні показники роботи агрегату, використовувались 5 машинних агрегатів, що складались з сучасних тракторів виробництва американської компанії New Holland Agriculture та плугів EurOpal, виробництва німецької компанії Lemken. За результатами проведених досліджень були створені порівняльні таблиці та графічна модель залежності витрат від твердості грунту. Провівши аналіз отриманих даних ми дійшли висновку, що твердість грунту напряму або опосередковано впливає на більшість техніко-економічних показників роботи сільськогосподарської техніки. В рамках проведених дослідів, в середньому, для 5-ти обраних агрегатів найбільш значним є вплив на енергоефективність. Зростання твердості грунту з 30 кПа до 85 кПа, в першу чергу, спричиняє перевитрату пального і паливо-мастильних матеріалів, їх витрата зростає на 30% та 31,8% відповідно. Також спостерігається значне зниження коефіцієнту надійності агромашини, на 5,81%, через швидке зношення поверхні робочих органів та збільшення рівня вібрацій у конструкції. Інші показники погіршуються незначно, в діапазоні від 1,36% до 2,26%.Збільшення твердості грунту на кожні 5 кПа в діапазоні 25–150 кПа призводить до зростання витрат на обробіток такого поля в середньому на 0,746%. Зростання прямих експлуатаційних витрат на обробіток гектару поля при збільшенні твердості грунту з 30 кПа до 85 кПа, в середньому, для 5 МА становить +9,26%
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Л., О. НЕДУЖА, та О. ШВЕЦЬ А. "ТЕОРЕТИЧНІ ТА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ МІЦНІСНИХ ЯКОСТЕЙХРЕБТОВОЇ БАЛКИ ВАНТАЖНОГО ВАГОНА". Science and Transport Progress, № 1(73) (13 березня 2018): 131–47. https://doi.org/10.15802/stp2018/123457.

Full text
Abstract:
<strong>Мета.</strong>&nbsp;Головною метою даної роботи є аналіз результатів теоретичних та експериментальних досліджень міцнісних якостей рухомого складу; пошук засобів проектування, моделювання, вибору, обґрунтування продовження терміну служби вантажних вагонів та їх елементів.&nbsp;<strong>Методика.</strong>&nbsp;В роботі застосовано метод скінченних елементів (МСЕ), який дозволяє практично повністю автоматизувати розрахунок механічних систем, проте, як правило, вимагає виконання значно більшого числа обчислювальних операцій у порівнянні з класичними методами механіки. Сучасний рівень розвитку обчислювальної техніки відкриває широкі можливості для впровадження МСЕ в інженерну практику. МСЕ реалізовано в багатьох відомих й широко розповсюджених програмних продуктах, що забезпечують міцнісний розрахунок моделей машин, механізмів, конструкцій, у тому числі рухомого складу залізниць.&nbsp;<strong>Результати.&nbsp;</strong>У статті представлено аналіз проведених теоретичних та експериментальних досліджень міцнісних якостей елементів рухомого складу на прикладі хребтової балки вантажних вагонів; розрахунки виконано з використанням сучасного пакету прикладних програм. Представлений приклад використання запропонованого підходу засвідчив його працездатність та ефективність, а також правильність спрямування відповідних науково-дослідних робіт. Запропонований підхід може бути використаний при вирішенні подібних оптимізаційних задач у науково-дослідній та дослідно-конструкторській практиці транспортного машинобудування.&nbsp;<strong>Наукова новизна.</strong>&nbsp;Авторами запропонований метод визначення показників надійності та розв&rsquo;язання науково-прикладної проблеми розрахунку елементів вантажних вагонів із урахуванням особливостей експлуатації та впливу режиму навантаження, що дає можливість визначати їх довговічність ще на стадії проектування. Розроблено та досліджено модель хребтової балки вантажного вагона, на основі якої отримані залежності, що характеризують напружено-деформований стан її елементів. Були отримані науково-обґрунтовані результати з оцінки міцнісних якостей хребтових балок вантажних вагонів залежно від їх конструктивного виконання. Розглянуті аспекти, пов&rsquo;язані з сучасним станом й перспективами розвитку залізничного транспорту, використанням програмного комплексу при проектуванні та розрахунках рухомого складу в залізничній галузі.&nbsp;<strong>Практична значимість.</strong>&nbsp;Теоретичні та експериментальні дослідження міцнісних якостей елементів рухомого складу розглянуто на прикладі хребтової балки вантажного вагону; розрахунки виконано з використанням сучасного пакету програм. Застосування отриманих результатів сприяє підвищенню безпеки руху вантажних вагонів та дозволить покращити техніко-економічні показники роботи залізничного транспорту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

НЕВЗОРОВ, Андрій, Олена СКЛЯРЕНКО, Яніна КОЛОДІНСЬКА та Олександр НІКОЛАЄВСЬКИЙ. "МОДЕЛІ ОЦІНКИ СТРУКТУРНОЇ ЖИВУЧОСТІ ТА НАДІЙНОСТІ КОМП’ЮТЕРНИХ МЕРЕЖ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 3 (29 вересня 2023): 164–69. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2023-75-19.

Full text
Abstract:
Авторами розглянуті питання визначення та оцінювання найважливіших характеристик комп’ютерних мереж, а саме, структурної живучості та надійності. Відзначено актуальність тематики дослідження у зв’язку з інтенсивним розвитком хмарних обчислень i відкритих даних та онлайн послуг за останнє десятиліття. Відмічено сучасні тенденції розвитку обчислювальної техніки, процеси конвергенції мереж, перехід до мереж нового покоління та нагальні виклики воєнного часу, що зумовлюють необхідність моделювання оцінки надійності і підвищення живучості сучасних комп’ютерних мереж з урахуванням напрямків їхнього розвитку. В роботі наведено методику та приклади розрахунку значення показника надійності зв’язку у мережах, яке розраховується в залежності від структури мережі. Проведено моделювання оцінки структурної живучості та надійності зв’язку в мережі між вузлами. Структурна живучість розглядається як можливості реконструкції, реорганізації, які дадуть змогу створити структуру, що забезпечує надійне функціонування комп’ютерної мережі. Авторами запропоновані правила і формули розрахунку значень показника надійності для різних варіантів з’єднання елементів мережі. Наведено розрахунок живучості комп’ютерної мережі певної структури. Для кількісної оцінки живучості мережі введено показник живучості, наведено вираз для його обчислення. Визначено показник живучості мережі певної структури при одноразовому впливі. Надано деякі рекомендації щодо підвищення структурної живучості та надійності комп’ютерних мереж після проведення оцінки цих характеристик. Отримані результати визначення деяких показників та характеристик мереж можуть бути використані у подальших дослідженнях з метою прийняття оптимальних рішень щодо підвищення структурної живучості та надійності комп’ютерних мереж.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Golovan, A. I., та I. V. Gritsuk. "ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ СУДНА". Transport development, № 1(16) (13 квітня 2023): 47–60. http://dx.doi.org/10.33082/td.2023.1-16.04.

Full text
Abstract:
Вступ. У статті розглядаються сучасні проблеми дослідження ефективності системи технічного обслуговування вантажних суден. Комплексні способи гарантування необхідної ефективності систем технічного обслуговування вантажних суден складаються з сукупності заходів щодо оцінки, підвищення і контролю надійності, точності, працездатності, якості функціонування та інших експлуатаційних характеристик вантажних суден та наявних суднових технічних засобів. Комплексні способи гарантування реалізуються як у сфері розробки і виробництва вантажних суден, так і безпосередньо в процесі їх експлуатації судноплавною компанією. Комплексне використання методів підвищення ефективності систем технічного обслуговування вантажних суден відкриває шляхи для суттєвого підвищення надійності і якості роботи функціональних систем вантажного судна. Основу цих методів складає кількісна оцінка ефективності систем технічного обслуговування – інструмент, що дозволяє оцінити ефективність виконаних дій щодо забезпечення необхідної надійності і якості роботи засобів морського транспорту. Проведений аналіз попередніх досліджень і публікацій вказує на відсутність єдиного методологічного підходу визначення показників ефективності систем технічного обслуговування вантажних суден, який би надавав можливість враховувати структуру і періодичність технічного обслуговування, вид експлуатаційного контролю, глибину відновлення і зовнішній прояв відмов. Метою статті є розгляд найбільш характерних з опублікованих математичних моделей технічного обслуговування, виявлення загальних рис розглянутих моделей і аналіз найбільш характерних математичних моделей технічного обслуговування з метою пошуку єдиного методологічного підходу визначення показників ефективності систем технічного обслуговування засобів морського транспорту. Результати. Розглянуто найбільш характерні з опублікованих математичних моделей технічного обслуговування з періодичним контролем технічного стану. Узагальнено риси представлених у цьому дослідженні математичних моделей технічного обслуговування. Висновки. Таким чином, кількісна оцінка рівнів ефективності систем технічного обслуговування є важливим елементом у схемі розрахунку ефективності використання вантажних суден як комерційних транспортних засобів метою експлуатації яких є отримання максимальних прибутків при заданих високих рівнях безпеки і регулярності використання. При детальному розгляді системи технічного обслуговування в її властивостях вбачаються всі ознаки складної ергатичної системи. У теперішній час теорія дослідження складних ергатичних систем має досить розвинутий математичний апарат. Тому, для розробки методологічних основ аналізу і оцінки ефективності систем технічного обслуговування вантажних суден та суднових технічних засобів доцільно використовувати саме теорію дослідження складних ергатичних систем.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Цудзенко, Ю. Є., І. В. Мисюк та Р. В. Мисюк. "ЗАСТОСУВАННЯ ГІБРИДНИХ МОДЕЛЕЙ ФЕДЕРАТИВНОГО НАВЧАННЯ З ІНТЕГРАЦІЄЮ БЛОКЧЕЙНУ ТА МЕТОДІВ МАШИННОГО НАВЧАННЯ". Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, № 5 (30 грудня 2024): 114–23. https://doi.org/10.32782/tnv-tech.2024.5.12.

Full text
Abstract:
У статті досліджується перспективне поєднання технологій блокчейну та машинного навчання на основі Federated Learning для створення гібридних моделей, здатних трансформувати інтелектуальний аналіз даних у соціальних мережах завдяки підвищеній безпеці, автономності та ефективності управління даними. Блокчейн забезпечує децентралізоване та захищене середовище для зберігання та передачі інформації, що особливо важливо в умовах зростаючих вимог до конфіденційності й надійності даних у соціальних мережах. У свою чергу, машинне навчання, яке потребує великих обсягів достовірних даних для точного прогнозування та аналізу, може скористатися безпечними платформами на основі блокчейну для створення високоефективних моделей. Описано ключові аспекти впровадження гібридних моделей, таких як забезпечення конфіденційності даних користувачів, масштабованість блокчейну та складність інтеграції обох технологій. Успішна реалізація таких систем може підвищити ефективність і безпеку процесів аналізу даних у соціальних мережах, створюючи нові можливості для інновацій, поліпшення персоналізації контенту та забезпечення кращого захисту від маніпуляцій. Таким чином, проведене дослідження підкреслює, що ці підходи можуть значно вдосконалити традиційні методи аналізу даних, зробивши соціальні мережі безпечнішими й адаптованими до потреб сучасних користувачів. Розроблена система дозволяє оцінити взаємодію між користувачем і глобальною моделлю машинного навчання та моделлю блокчейну. Крім того, зібрані метрики, а саме: коефіцієнт зменшення навантаження, оцінка використання пропускної здатності мережі, час обробки блокчейну коефіцієнт, дозволяють оцінити застосування гібридної моделі із застосування технології блокчейну використовуючи машинне навчання. Проаналізовано порівняння навантаженості централізованої та децентралізованої системи відповідно ресурсоспроможності персонального компʼютера.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Литвиненко, В. А., О. В. Рязанцев та М. О. Гнатюк. "ЧИСЕЛЬНІ МЕТОДИ ІНТЕГРУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕТРОЛОГІЧНОЇ НАДІЙНОСТІ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ". Математичне моделювання, № 1(46) (14 червня 2022): 44–49. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(46)2022.258352.

Full text
Abstract:
Математичним апаратом теорії метрологічної надійності є теорія випадкових функцій, теорія ймовірності і математична статистика. Встановлення аналітичного виразу функцій розподілення випадкових величин дозволяє визначити необхідні показники надійності. Вибір теоретичної моделі відмов визначає точність кількісних оцінок показників надійності. Функція розподілу, яка застосовується в якості моделі відмов вирішує наступну задачу – розрахунок показників безвідмовності. Метод розрахунку надійності систем полягає в визначенні характеристик показників надійності систем заснований на використанні фундаментальних теорем теорії ймовірності. Ймовірністно-фізичний метод заснований на використанні ймовірністно-фізичної моделі і розглядає множину станів системи з безперервним часом. При цьому виникає проблема інтегрування дискретно-безперервних функцій метрологічної надійності.&#x0D; В статті розглянуті обчислювальні методи інтегрування дискретно-безперервних функцій метрологічної надійності. Приведено рекурсивні функцій математичної теорії надійності і методи інтегрування даних функцій. Розроблені алгоритми і проведено порівняльний аналіз з оцінкою точності функцій квадратур з врахуванням зміни поведінки функції при можливих значеннях коефіцієнта варіації. При цьому враховується швидкість операцій чисельного розв’язку. Для зменшення похибок чисельного результату рекомендується збільшувати точність порогу інтегрування і границі обчислення рекурсивних рядів дискретно-безперервної моделі. Для інженерних розрахунків рекомендується застосовувати алгоритми на основі методу Гаусса-Лежандра, а для наукових досліджень Гаусса-Лобатто.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Sakovich, L., G. Krykhovetskyi та Ya Kuryata. "ОЦІНКА СТРУКТУРНОЇ НАДІЙНОСТІ СИСТЕМ ЗВ’ЯЗКУ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, № 72 (2023): 210–15. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2023.2.210.

Full text
Abstract:
В статті запропоновано, для підвищення точності кількісної оцінки часткових і комплексних показників надійності напрямків зв’язку, вперше врахувати час роботи окремих засобів зв’язку. Сутність пропозицій полягає у використанні математичної моделі оцінки значень показників надійності об’єктів зі змінною структурою. Тобто, для організації зв’язку між абонентами, можливе використання різноманітних каналів зв’язку із множини можливих, які завантажені у різний час. Формалізовано рішення цієї задачі і приведено приклад використання результатів досліджень. Ефект від реалізації пропозицій щодо кількісної оцінки значень показників надійності напрямків зв’язку полягає у забезпеченні необхідного рівня надійності мінімальною кількістю каналів і засобів зв’язку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

БАРАБАШ, Олег, Андрій МУСІЄНКО, Ольга СВИНЧУК та Олексій ДУДКІН. "ОЦІНКА ЙМОВІРНОСТІ ЗВ’ЯЗНОСТІ СТРУКТУР ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ НА РІЗНИХ ГРАФОВИХ МОДЕЛЯХ". INFORMATION TECHNOLOGY AND SOCIETY, № 1 (16) (28 травня 2025): 281–90. https://doi.org/10.32689/maup.it.2025.1.37.

Full text
Abstract:
Функціональна стійкість інформаційних систем є ключовим фактором їхньої надійності, особливо для критичної інфраструктури, хмарних сервісів та розподілених мереж. Відмова окремих компонентів може призвести до значних економічних і технічних втрат. Оцінка ймовірності зв’язності системи на основі графових моделей дозволяє прогнозувати її стійкість до збоїв. Метою статті є аналіз та порівняння різних методів оцінки функціональної стійкості інформаційних систем на основі графових моделей, а також розробка програмного забезпечення для їхнього моделювання. Методологія. У статті досліджено основні методи оцінки функціональної стійкості інформаційних систем та проведено порівняльний аналіз точних і наближених методів розрахунку. Також розроблено програмний інструмент для візуалізації та аналізу функціональної стійкості мережевих структур, визначено вплив різних параметрів системи на її загальну стійкість. Наукова новизна роботи полягає у розробці підходу до оцінки функціональної стійкості інформаційних систем на основі графових моделей, порівнянні точних і наближених методів, створенні програмного інструменту для моделювання та аналізу зв’язності структур, а також виявленні ключових факторів, що впливають на стійкість систем. Висновок. Проведено аналіз методів оцінки функціональної стійкості інформаційних систем на основі графових моделей. Порівняно точні та наближені підходи, зокрема метод повного перебору, метод мінімальних шляхів, Езарі-Прошана та Литвака-Ушакова. Визначено, що вибір методу залежить від складності системи та вимог до точності розрахунків. Розроблене програмне забезпечення дозволяє моделювати та аналізувати функціональну стійкість різних графових структур. Отримані результати можуть бути використані для підвищення надійності та безперебійної роботи інформаційних систем.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Bilous, N. M., та A. V. Peleshanko. "РЕЙТИНГОВА ОЦІНКА ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ В УКРАЇНІ ЗІ СТРАХУВАННЯ ЖИТТЯ". Bulletin National University of Water and Environmental Engineering 3, № 83 (2019): 3. http://dx.doi.org/10.31713/ve320181.

Full text
Abstract:
У статті досліджено сутність процесу рейтингової оцінки страхових компаній зі страхування життя, як інструменту виявлення їх фінансової надійності та стійкості на страховому ринку. Охарактеризовано та узагальнено підходи щодо визначення поняття «рейтинг», «рейтингова оцінка» та «рейтингування». Виділено ознаки об’єктивної рейтингової оцінки об’єкта оцінки. Рейтингові оцінки вельми складні і неоднозначні. Крім того, можливі різноманітні підходи до оцінки діяльності страхових компаній. З погляду на це, виникає питання який для нас є найбільш придатним Досліджено нормативно-правову базу щодо здійснення рейтингової оцінки страховиків на основі чого зроблено висновок, що на сьогоднішній день в Україні існує система нормативно-правових актів, що закріплюють статус та порядок рейтингування. Наведено методику оцінки діяльності страхової компанії, яка затверджена Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 3755 «Про затвердження Рекомендацій щодо аналізу діяльності страховиків». Відповідно до цієї методики за даними 2017 року розрахували показники тестів раннього попередження для обраних страхових компаній зі страхування життя різних корпоративних моделей: ПрАТ «Страхова компанія «PZU Україна страхування життя» – іноземний капітал, ПАТ СК «Блакитний Поліс» – кептивна страхова компанія та ПрАТ «Страхова Група «ТАС – страхування життя» – вітчизняний капітал та розробили рейтингування за цими даними. Інтегральна рейтингова оцінка кожної компанії визначена шляхом порівняння розрахованого значення із шкалою нормативних показників відповідно до методики. Зроблено висновок, що рейтинг оцінює відносну фінансову безпеку страхувальників, які уклали договір із страховиком, і є зручним інструментом для диференціації кредитної якості страхових компаній, а також дозволяють констатувати, що вітчизняний страховий ринок, демонструючи досить високі темпи розвитку, не посідають чільних позицій у рейтингу світового страхового ринку і майже не впливають на результати його функціонування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Мельник, Вікторія, та Євген Гончаренко. "ДОСЛІДЖЕННЯ НАДІЙНОСТІ РАДІОЕЛЕКТРОННИХ СИСТЕМ ПОВІТРЯНИХ СУДЕН". Повітряна міць України 2, № 7 (2024): 106–13. https://doi.org/10.33099/2786-7714-2024-2-7-106-113.

Full text
Abstract:
Надійність функціонування обладнання є запорукою його ефективного використання за призначенням. Нещодавній розвиток інформаційних технологій щодо обробки даних та підвищення обчислювальних можливостей сучасного обладнання знову привернули фокус уваги дослідників щодо синтезу та аналізу нових методів оцінки показників надійності. Для цивільної авіації задачі оцінки надійності особливо важливі для визначення технічного стану обладнання, оскільки його погіршення значно впливає на рівень безпеки польотів. Причини погіршення технічного стану радіоелектронного обладнання зазвичай включають старіння компонентної бази, рівень навантаження з урахуванням умов експлуатації, рівень підготовки авіаційного персоналу тощо. Тому задачі своєчасного виявлення погіршення технічного стану обладнання та оцінки параметрів, що характеризують прийняті або встановлені моделі надійності на основі результатів спостережень, є актуальними. Аналіз літератури щодо методів оцінки надійності було проведено у трьох напрямках: аналіз нормативної та регуляторної документації щодо технічної експлуатації авіаційного радіоелектронного обладнання; аналіз наукових досліджень вітчизняних вчених та аналіз світового досвіду у вирішенні проблеми оцінки надійності. При цьому аналіз показав, що більшість досліджень оцінюють такі показники надійності, як імовірність безвідмовної роботи, середній час роботи між відмовами та коефіцієнт готовності. Метою роботи є аналіз публікацій у галузі застосування передових методів розрахунку та оцінки надійності для різних технічних систем, включаючи радіоелектронне обладнання літаків та розрахунок показників надійності радіо-електронних систем, що експлуатуються під час польотів літаківАн-74(72). Вихідною інформацією для аналізу є статистичний звіт, що містить дані про спостережувані напрацювання між відмовами. Проведене дослідження дозволило визначити сучасні тенденції у розвитку досліджень у галузі надійності та може бути також розглянутий як основа для синтезу нових методів оцінки та прогнозування надійності радіоелектронного обладнання літаків.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Литвиненко, В. А., С. В. Марченко та О. М. С’янов. "СТАТИСТИЧНІ МЕТОДИ ОБРОБКИ ДАНИХ ПРО ВІДМОВИ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАНЬ". Математичне моделювання, № 1(46) (14 червня 2022): 16–21. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(46)2022.258342.

Full text
Abstract:
Для математичного опису процесу виникнення прихованих відмов застосовують ймовірністно-фізичні (дифузійні) моделі відмов. Тому актуальною є задача оцінка параметрів дифузійних розподілів на основі статистики відмов в процесі експлуатації ЗВ.&#x0D; Мета дослідження полягає в розробці методу статистичної обробки даних папаметричних і раптових відмов. Особливість параметричних відмов полягає в прихованому характеру їх появи. Для математичного опису процесу виникнення прихованих відмов застосовують ймовірністно-фізичні (дифузійні) моделі відмов. В роботі проведені розрахунки і порівняльний аналіз методу максимальної правдоподібності і методу найменших квадратів при оцінці параметрів і довірочних інтервалів функцій розподілу ймовірностей виникнення відмов. На основі аналізу отриманих емпіричних функцій розподілу та монотонний характер випадкових процесів зміни в часі метрологічних характеристик ЗВ показано, що функція DM-розподілу краще апроксимує емпіричні функції розподілу побудовані на основі різних джерел статистичної інформації в порівнянні з результатами отриманими для розподілу Вейбулла.&#x0D; Запропонований набір методів підвищує достовірність процедури обробки і аналізу статистики відмов при оцінці показників надійності ЗВ. Розвинуті в роботи методи математичної статистики розширюють результати досліджень в області метрологічної надійності. Дані методи розроблені для спеціалістів метрологічних служб підприємств при виконанні спеціальних робіт по забезпеченню метрологічної надійності в складі автоматизованих систем.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Мельник, Вікторія, Сергій Сторожук, Євген Крижанівський та Андрій Бабарига. "Методичний підхід щодо обґрунтування строків придатності до використання радіоелектронного обладнання ЛА військового призначення поза межами призначених показників". Збірник наукових праць Державного науково-дослідного інституту авіації, № 20 (27) (23 грудня 2024): 189–96. https://doi.org/10.54858/dndia.2024-20-23.

Full text
Abstract:
У статті представлено методичний підхід обґрунтування строків придатності до використання радіоелектронного обладнання літальних апаратів військового призначення по за межами призначених показників. Проведено аналіз робіт в галузі оцінки і прогнозування технічних показників експлуатаційних властивостей технічних систем. Показано, що метод апроксимації сукупністю поліномів, ортогональних на системі рівновіддалених точок, дозволяє отримати числові значення коефіцієнтів апроксимації системи нормальних рівнянь, які мають рішення. При цьому використання процедури незалежного оцінювання коефіцієнтів надає додаткову перевагу. Запропоновано вираз для знаходження елементів коваріаційної матриці похибок оцінок параметрів. При аналізі методу групового урахування аргументів щодо задачі, що розглядається, показано його основний недолік та запропоновано шляхи його усунення. Показано, що при розробці методики оцінки та прогнозування надійності радіоелектронного обладнання літальних апаратів військового призначення необхідно рішити комплекс взаємопов’язаних, внутрішньо суперечливих теоретичних і практичних проблем. При цьому найбільш важливою з них слід вважати проблему вибору типу моделі надійності, її розмірність по параметрам, числу та номенклатурі факторів, що враховуються.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

КАРАЇМ, Ольга, Лариса ЧЕРЧИК, Сергій СУПРУНОВИЧ та Володимир КАРАЇМ. "МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ". Проблеми хімії та сталого розвитку, № 4 (30 грудня 2024): 66–76. https://doi.org/10.32782/pcsd-2024-4-9.

Full text
Abstract:
Мета. Розвиток методичних підходів до інформаційного забезпечення й оцінювання сталого розвитку регіону та їх апробація на прикладі екологічного стану Волинської області. Методи. Методологічна основа оцінки сталого розвитку базується на системному підході, основою якого є взаємозв’язок показників, які характеризують стан соціального, економічного та екологічного розвитку регіону. Апробація методики здійснюється на основі використання набору ключових показників екологічної підсистеми. Методика оцінки передбачає три рівні агрегування показників: перший рівень включає базові показники, що відображають стан екологічної підсистеми регіону на основі статистичних даних; другий рівень охоплює агреговані показники, розраховані на основі кількох базових, які дають змогу оцінити стан споріднених груп (макропоказників) підсистеми; третій рівень представлений інтегрованими показниками, сформованими на основі агрегованих, що дозволяє комплексно оцінити стан екологічної підсистеми регіону. Для аналізу побудовано регресійні моделі, що відображають залежності між змінами показників у часі. Коефіцієнт детермінації R2, отриманий для кожного рівняння, використаний як критерій оцінки надійності моделі та її здатності пояснювати варіацію показників. Результати. У статті на основі огляду та узагальнення напрацювань вітчизняних та іноземних вчених набули подальшого розвитку методичні підходи до оцінки сталого розвитку регіону, які передбачають поєднання системного та ієрархічного підходів та використання багаторівневої структури агрегування базових показників. Здійснено апробацію методики оцінки сталого розвитку регіону на прикладі екологічного стану Волинської області. До агрегованих показників екологічної підсистеми віднесено: показник стану атмосферного повітря; земля, природно-заповідний фонд; показник використання водних ресурсів; показник якісного стану питної води; показник поводження з відходами. Наведено результати моделювання динаміки показників екологічного розвитку Волинської області, включаючи рівняння регресії та значення коефіцієнта R2. Зокрема, розглянуто 23 показники. Результат демонструє середні та високі рівні R2, що дало змогу оцінити відповідну придатність моделей для прогнозування. За результатами розрахунків, після приведення базових показників до нормованого виду, здійснення їх агрегування в інтегровані показники, стан за екологічним показником І1 розвитку Волинської області оцінюється як задовільний, маючи значення 0,59. Висновки. Проведений регресійний аналіз дозволив виявити ключові закономірності та тенденції змін у екологічній підсистемі Волинської області за період 2000–2020 років. Зокрема, встановлено, що спостерігається поступове покращення якісного стану атмосферного повітря та водних ресурсів, проте стан земельних ресурсів і управління відходами залишається проблемним. Отримані залежності підтверджуються високими значеннями коефіцієнтів детермінації регресійних моделей, що свідчить про надійність результатів і можливість їх використання для прогнозування розвитку регіону. Інтегрований показник екологічного розвитку Волинської області дає змогу оцінити стан регіону як задовільний. Ці результати є важливими для формування стратегій сталого розвитку Волинської області, оскільки дозволяють виділити ключові напрями для подальших інтервенцій, спрямованих на збалансованість соціального, економічного та екологічного компонентів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

ФАРІОНОВА, ТЕТЯНА, АНДРІЙ ПУХАЛЕВИЧ та МИХАЙЛО ВОРОНА. "НЕЛІНІЙНА РЕГРЕСІЙНА МОДЕЛЬ ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ ТРИВАЛОСТІ РОЗРОБКИ ЗАСТОСУНКІВ НА МОВІ JAVA ДЛЯ ПЛАТФОРМИ MIDRANGE". Herald of Khmelnytskyi National University. Technical sciences 341, № 5 (2024): 96–99. https://doi.org/10.31891/2307-5732-2024-341-5-14.

Full text
Abstract:
Статистичні дані компанії ISBSG показують, що комп’ютерна платформа midrange займає частку ПЗ приблизно 25%. При цьому, в основному, для розробки для цієї платформи використовується мова Java. Застосунки на мові Java для платформи midrange мають такі характеристики як великий розмір, значна кількість компонентів та відзначаються спеціальними вимогами щодо надійності. Тому виконання достовірного оцінювання тривалості розробки таких застосунків – це актуальна задача, вирішення якої матиме науковий та практичний інтерес. В статті проведено аналіз сучасних моделей, які дозволяють оцінювати тривалість розробки програмних застосунків. Була побудована нелінійна регресійна модель для оцінювання тривалості розробки застосунків на мові Java для платформи midrange в залежності від трудомісткості, шляхом побудови рівнянь нелінійної регресії, границі довірчого інтервалу та границі інтервалу прогнозування. Побудова вказаної моделі дозволила підвищити достовірність отриманих оцінок тривалості розробки застосунків на мові Java для платформи midrange.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

АНТІПОВА, Катерина, Ігор КАНДИБА, Світлана БОРОВЛЬОВА та Віктор РАЛЕНКО. "ВИЯВЛЕННЯ ПЛАГІАТУ В ТЕКСТІ, ЗГЕНЕРОВАНОГО ВЕЛИКИМИ МОВНИМИ МОДЕЛЯМИ". Information Technology: Computer Science, Software Engineering and Cyber Security, № 4 (17 лютого 2025): 9–15. https://doi.org/10.32782/it/2024-4-2.

Full text
Abstract:
Для виявлення тексту, згенерованого за допомогою великих мовних моделей, існують різні підходи, на основі яких розроблені такі алгоритми, як DetectGPT, RADAR, Ghostbuster, GPT-Sentinel та інші для виявлення контенту, згенерованого штучним інтелектом. Хоча автоматизована перевірка може виявити певний плагіат, дослідження показують, що програмне забезпечення для пошуку текстів не тільки не знаходить весь плагіат, але й позначає оригінальний контент як плагіат, надаючи таким чином хибнопозитивні результати. Найсучасніші детектори згенерованого тексту демонструють значне погіршення продуктивності, коли стикаються з текстами, створеними людьми, які не є носіями англійської мови. Метою дослідження є підвищення точності і надійності виявлення тексту, створеного штучним інтелектом, особливо в освітньому середовищі, де плагіат та академічна недоброчесність стають усе більш актуальними через використання генеративних мовних моделей. Методологія дослідження базується на загальнонаукових методах аналізу та синтезу, експериментальному тестуванні та кількісному аналізі ефективності мовної моделі, призначеної для перевірки тексту на наявність плагіату. Наукова новизна дослідження полягає в адаптації сучасних методів виявлення плагіату для надійної класифікації текстів, створених штучним інтелектом, у контексті української мови. Для цього створено новий датасет на основі перефразованих текстових фрагментів, згенерованих ChatGPT, та налаштовано модель для класифікації тексту. Ефективність моделі оцінена за допомогою трьох різних оціночних метрик: показника F1, частоти хибно позитивних спрацювань і частоти хибно негативних спрацювань. Результати дослідження показують, що налаштована модель ефективно виявляє відмінності між двома типами тексту, надають певне представлення про сильні та слабкі сторони моделі і демонструють її потенціал для застосування для практичних задач. Подальше дослідження полягає у зборі даних з іншим контекстом, щоб оцінити точність налаштованої моделі для різних задач обробки природної мови.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Serediuk, Artem, та Ihor Kliushnikov. "ГРУПОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ БЕЗПІЛОТНИХ ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ ТА НАЗЕМНИХ РОБОТИЗОВАНИХ ЗАСОБІВ: ВИКЛИКИ, РІШЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ ХМАРНО-АГЕНТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 4, № 78 (2024): 143–55. https://doi.org/10.26906/sunz.2024.4.143.

Full text
Abstract:
Застосування безпілотних літальних апаратів (БПЛА) та наземні роботизовані засоби (НРЗ) э актуальним трендом сьогодення. При цьому їх поодиноке застосування переходить до групового застосування, коли необхідно забезпечувати комунікацій та оптимальне використання ресурсів. Предметом статті є процеси групового застосування безпілотних літальних і наземних апаратів. Мета статті – проведення всебічного аналізу основних сфер застосування БПЛА і НРЗ, визначення методів оптимізації завдань для груп цих пристроїв, а також оцінка доцільності та перспектив впровадження хмарних технологій для розподілу завдань та оптимізації маршрутів. Врезультаті роботи визначено, що найбільш актуальними темами в галузі БПЛА та НРЗ є застосування хмарних технологій, інтеграція НРЗ у системи з БПЛА, розробка систем попередження пожеж та застосування методів машинного навчання. Вказані методи та технології активно застосовуються при вирішенні складних задач планування маршрутів та розподілу завдань у групах БПЛА та НРЗ. Але при цьому, недостатньо уваги приділяється впливу різноманітних погодних умов на роботу БПЛА та НРЗ, а також розрахунку надійності місій. Ці аспекти є критично важливими для практичного застосування безпілотних систем, особливо в складних умовах та при виконанні відповідальних завдань. розробці адаптивних алгоритмів, здатних враховувати динамічні зміни навколишнього середовища, та на створенні комплексних моделей оцінки надійності місій з урахуванням як технічних характеристик пристроїв, так і зовнішніх факторів. Напрямок подальших досліджень полягає у розробці адаптивних алгоритмів, здатних враховувати динамічні зміни навколишнього середовища, та створенні комплексних моделей оцінки надійності місій з урахуванням як технічних характеристик пристроїв, так і зовнішніх факторів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

І., О. БОНДАРЕНКО. "ОСОБЛИВОСТІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСУ ДЕФОРМАТИВНОЇ РОБОТИ ЕЛЕМЕНТІВ ЗАЛІЗНИЧНОЇ КОЛІЇ". Science and Transport Progress, № 4(58) (10 вересня 2015): 87–98. https://doi.org/10.15802/stp2015/49212.

Full text
Abstract:
<strong>Мета.&nbsp;</strong>Наукова стаття передбачає визначення основних фізико-конструктивних умов при моделюванні життєвого циклу роботи елементів залізничної колії для дослідження розвитку процесів деформативності як основи створення нормативної бази роботи колії за умов забезпечення надійності залізниць.&nbsp;<strong>Методика.&nbsp;</strong>Для досягнення мети використано засади теорії пружності та розповсюдження хвильового процесу при описі взаємодії колії та рухомого складу.&nbsp;<strong>Результати.</strong>&nbsp;Встановлено основні фізико-конструктивні умови, на основі яких необхідно проводити моделювання життєвого циклу роботи елементів залізничної колії для дослідження розвитку процесів деформативності. Сформульовано основні фізико-конструктивні засади складання розрахункових схем елементів залізничної колії для оцінки процесу деформативної роботи колії. Доведено коректність та можливість рішення поставленої задачі.&nbsp;<strong>Наукова новизна.</strong>&nbsp;Дослідження питань із надійності колії мотивує розробку нових моделей, що дають можливість розглядати її протягом деякого напрацювання. Існує необхідність визначення основних фізико-конструктивних умов для складання розрахункових схем, на основі яких можливі оцінка та прогнозування зміни станів колії у процесі її експлуатації. У роботі запропоновано основні фізико-конструктивні засади складання розрахункових схем елементів залізничної колії, при яких виконується принцип Гюйгенса. Зазначений принцип може виконуватись тільки при розгляді чотирьохмірного простору: зміни об&rsquo;єму в часі.&nbsp;<strong>Практична значимість.&nbsp;</strong>Аналітичні моделі, що застосовані при визначенні параметрів міцності та стійкості колії, повністю задовольняють поставленим задачам, але не можуть бути застосовані для визначення параметрів надійності колії. Одним із головних факторів неможливості застосування цих моделей є квазідинамічний підхід. Тому, зазвичай, отримують та досліджують не сам динамічний процес роботи залізничної колії, а його наслідки. Окрім того, такі моделі відносяться до плоских, що також додає певних складнощів до порівняння результатів із експериментом, так як нелегко в об&rsquo;ємному процесі виділити вплив в його обмежених частинах. Застосування чисельних методів розширює можливості, але також унеможливлює розгляд самого динамічного процесу, бо неможливо ввести процеси, що обумовлюють реакцію на навантаження. Тому запропоновані основні фізико-конструктивні підходи при моделюванні дають можливість розглядати безпосередньо динамічний процес, локалізований як у часі, так і в просторі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!