Academic literature on the topic 'Моніторинг ґрунтів'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Моніторинг ґрунтів.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Моніторинг ґрунтів"

1

ЛАСЛО, О. О., С. В. НАГОРНА та К. С. ПАНЧЕНКО. "МОНІТОРИНГ ҐРУНТІВ: ЕКОЛОГО-АГРОХІМІЧНА ОЦІНКА". Аграрні інновації, № 26 (29 жовтня 2024): 53–57. http://dx.doi.org/10.32848/agrar.innov.2024.26.7.

Full text
Abstract:
У статті висвітлено аналіз та узагальнення результатів лабораторних досліджень стану ґрунтів Полтавської області за вмістом макроелементів та гумусу, здійснено еколого-агрохімічну оцінку ґрунтів сільськогосподарського призначення Полтавської області за вмістом гумусу. У статті описано статистичне узагальнення агрохімічних показників: азот, фосфор, калій, гумус. Найвищі показники азоту на території Великобагачанської, Диканської, Миргродської, Шишацької, Карлівської ОТГ (121,3‒128,3 мг/кг); найнижчі показники мають ґрунти Козельщанської, Гадяцької, Чорнухинської ОТГ (90,3‒97,3 мг/кг), з чого слідує, що ґрунти за вмістом азоту, що легко гідролізується характеризуються низьким вмістом (101−150 мг/кг) та дуже низьким вмістом (<100 мг/кг). Високі показники вмісту фосфору (151−200 мг/кг), на території Полтавської, Пирятинської, Хорольської, Машівської, Шишацької, Семенівської ОТГ. Середнім вмістом (51‒100 мг/кг) характеризуються ґрунти Лубенської, ОТГ. Підвищені показники вмісту калію (81−120 мг/кг), на території Великобагачанської, Гребінківської, Зіньківської, Котелевської, Кременчуцької, Лохвицької, Лубенської, Миргородської, Оржицької, Пирятинської, Чорнухинської ОТГ. Всі інші ґрунти ОТГ характеризуються високим вмістом калію (121‒180 мг/кг). Високий вміст гумусу мають ґрунти Великобагачанської (4,4 %) та Карлівської (4,22 %) ОТГ; середній рівень (2,1−3,0 %) вмісту гумусу відмічено у Пирятинській (2,74 %), Чорнухинській (2,76 %), Лохвицькій (2,97 %), Гадяцькій (2,99 %), Козельщанській (3,03 %), Кременчуцькій (2,72 %) та Кобеляцькій (3,09 %) ОТГ. Шістнадцять ОТГ області мають підвищений вміст гумусу у ґрунтах, що характеризується у межах 3,1−4,0 %. Проаналізовано еколого-агрохімічну оцінку ґрунтів сільськогосподарського призначення Полтавської області за вмістом гумусу ‒ найнижчий рівень оцінки становить 54 бали, що відповідає Кременчуцькій ОТГ, натомість найвищий показник оцінки складає 88 балів та відповідає Великобагачанській ОТГ. Ґрунти області мають підвищене забезпечення гумусом, низьке забезпечення азотом та високе (підвищене) забезпечення фосфором і калієм. На підставі співставлення нормативних значень ґрунтових параметрів і фактичних значень показників у межах Полтавської області визначено стан придатності ґрунтів до вирощування основних агрокультур та збільшення площ під органічним виробництвом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Снітинський, В., О. Зеліско, П. Хірівський, О. Мазурак, Б. Кректун та Ю. Корінець. "ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ АНТРОПОГЕННО-ПОРУШЕНИХ ЗЕМЕЛЬ ЛЬВІВСЬКОГО ПОЛІГОНУ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ". Bulletin of Lviv National Environmental University: Agronomy, № 26 (22 листопада 2022): 27–30. http://dx.doi.org/10.31734/agronomy2022.26.0.

Full text
Abstract:
Проведено моніторингові екологічні дослідження стану ґрунтово-рослинного покриву антропогенно-порушених земель території експлуатації Львівського міського звалища твердих побутових відходів та прилеглих до нього територій. 
 Морфологічний аналіз ґрунтів показав, що на території, прилеглій до звалища, поширені дернові ґрунти, які з глибини 30–40 см підтоплюються підґрунтовими водами, тож є оглеєними.
 В усіх проаналізованих зразках ґрунтів було виявлено перевищення вмісту важких металів від середніх значень та санітарних норм. Найбільше перевищення над середнім вмістом у кадмію і миш’яку – у 4 рази, свинцю – у 2 рази, молібдену, кобальту і срібла – відповідно у 23,7; 12,3; і 49 разів.
 Найвищі концентрації важких металів тяжіють до периферійних ділянок сміттєзвалища. Поблизу звалища виявлено аномальні концентрації майже всіх окреслених елементів. Далі від об’єкта забруднення важкими металами зменшується, але їхні концентрації залишаються вищими за норму. З глибиною за генетичними горизонтами концентрації цих елементів наближаються до норми.
 Значну неоднорідність виявлено у розподілі концентрацій елементів за площею випробуваної ділянки. Аномальний вміст більшості елементів проявляється у ґрунтах ділянки власне долини яру до 350 метрів від сміттєзвалища, хоч і далі також зберігаються досить високі їх концентрації. Аномальні концентрації металів характерні також для північно-східної частини долини, що прилягає до потічка стоків з полігону. Очевидно, з цього потоку певною мірою відбувається інфільтрація забруднювачів у ґрунти. Забруднення ґрунтів важкими металами, практично всіма елементами, спостерігаємо в межах санітарно-захисної зони полігону, а саме в місцях розташування гудронових озер і, особливо, в місцях виходу рідкої фази гудронів на земну поверхню.
 Встановлено, що Львівський полігон твердих побутових відходів і штучно створені сховища гудронів організовані та споруджені без дотримання основних вимог захисту навколишнього середовища, зокрема не створений геохімічний бар’єр захисту геологічного та гідрогеологічного середовища від проникнення забруднювачів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Войтовик, М. В., А. В. Баранник, В. В. Гарбар та А. C. Лісовський. "ПРАКТИЧНИЙ МОНІТОРИНГ РОДЮЧОСТІ ҐРУНТУ З ВПРОВАДЖЕННЯ ҐРУНТОЗБЕРІГАЮЧИХ СИСТЕМ ЗЕМЛЕРОБСТВА (НА ПРИКЛАДІ ТЕХНОЛОГІЇ NO-TILL)". Podilian Bulletin Agriculture Engineering Economics, № 45 (30 грудня 2024): 7–15. https://doi.org/10.37406/2706-9052-2024-4.1.

Full text
Abstract:
Однією з основних причин деградації сільськогосподарських угідь (перш за все ріллі) є полицевий, або класичний, обробіток ґрунту. Погіршення якості ґрунтів – це глобальна світова проблема. Саме тому аграрний сектор розвинутих країн рухається в напрямі освоєння ґрунтозберігаючих енергоощадних систем землеробства. Натомість затримка з впровадження ґрунтозберігаючих систем землеробства в Україні призведе до катастрофи через глобальну деградацію ґрунтів. Енергоощадні ґрунтозберігаючі системи землеробства науково ще недостатньо вивчені, тож більшість агровиробників до кінця не розуміє їхню необхідність та економічну ефективність. Одним з ключових аспектів в цьому питанні є зміна властивостей ґрунтів унаслідок упровадження систем зберігаючого землеробства (No-Till, Strip-Till тощо), адже за доведення позитивної динаміки це може бути зайвим аргументом на користь переходу до таких технологій. У статті проаналізовано переваги і недоліки кожної ґрунтозберігаючої технології, але особливий акцент зроблено на практичному моніторингу родючості через призму змін властивостей ґрунтів в результаті впровадження технології No-till. Територія дослідження: Київська обл., Білоцерківський р-н., с. Блощинці, на базі господарства ТОВ «Мрія», в межах поля № 1. Ми прослідкували динаміку зміни властивостей ґрунту за тривалий період і в сталих межах, маючи за основу показники 2005 року (коли в межах господарства практикувався класичний обробіток ґрунту) і прослідкувати динаміку змін упродовж 13 років після впровадження технології No-till у 2007 році. Відбір проб і визначення властивостей ґрунтів проводилися за загальноприйнятими і затвердженими методиками досліджень. Результатами дослідження встановлено, що агрофізичні показники, як-от щільність будови ґрунту, не зазнали змін упродовж років. Агрохімічні показники, як найбільш мінливі в часі, зазнали більших змін, особливо показник вмісту гумусу, що за звітний період показав приріст на 1,4%. Зберігається позитивна динаміка росту показника легкогідролізованого Азоту, що корелює зі збільшенням вмісту гумусу. Використання рідких фосфорних стартових добрив під час посіву покращило динаміку за запасами рухомого Фосфору, натомість показники рухомого Калію мають тенденцію до зниження. Ступінь забезпечення ґрунту мікроелементами залишається на високому рівні. Простежується чітка тенденція до збільшення вмісту Бору з одночасним зменшенням вмісту інших мікроелементів, що є закономірним явищем, адже пожнивні рештки за технології No-till є найважливішим джерелом повернення мікроелементів у ґрунт. Негативного пестицидного навантаження на ґрунт не спостерігається згідно з отриманими даними.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Гаськевич, Оксана. "КОНЦЕПЦІЯ ҐРУНТОВОГО РІЗНОМАНІТТЯ У СУЧАСНОМУ ҐРУНТОЗНАВСТВІ". Географiчний часопис Волинського нацiонального унiверситету iменi Лесi Українки, № 3 (10 травня 2024): 7–12. http://dx.doi.org/10.32782/geochasvnu.2024.3.01.

Full text
Abstract:
Анотація. У статті проаналізовано сучасне трактування поняття ґрунтового різноманіття у закордонному та українському ґрунтознавстві. Констатовано, що до визначення поняття «різноманіття ґрунтів» можна застосовувати класифікаційний, параметричний, генетичний та функціональний підходи. В українському ґрунтознавстві поняття ґрунтового різноманіття відповідає вченню про структуру ґрунтового покриву. Одиницями прояву ґрунтового різноманіття виступають як невеликі ґрунтові контури (поліпедони, елементарні ґрунтові ареали), так і ґрунтові асоціації, ландшафти (ґрунтові комбінації), регіони. Систематизовано сучасні напрями досліджень, пов’язані з вивченням ґрунтового різноманіття, зокрема моніторинг змін під впливом антропогенного навантаження, вплив глобальних змін клімату на різноманіття ґрунтів, використання показників неоднорідності ґрунтового покриву для картування ґрунтів і потреб точного землеробства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

ІЩЕНКО, Ю. І., Ю. С. СЛЮСАРЕНКО, Ю. Б. МЕЛАШЕНКО, М. С. ЯКОВЕНКО та І. В. БЄНЬ. "ГЕОТЕХНІЧНИЙ МОНІТОРИНГ В УМОВАХ УЩІЛЬНЕНОЇ МІСЬКОЇ ЗАБУДОВИ". Наука та будівництво 25, № 3 (2020): 13–25. http://dx.doi.org/10.33644/scienceandconstruction.v25i3.2.

Full text
Abstract:
В останні роки значно зросла увага громадськості та наукових установ до проблеми моніторингу довкілля. Це пов’язано зі збільшенням з кожним роком техногенного навантаження людини на довкілля і, в першу чергу, на геологічне середовище, а також необхідністю на новому, більш високому організаційному і технічному рівні, вирішувати завдання пов’язані з його змінами. Останні дані моніторингових спостережень свідчать про тенденцію до активізації цього негативного природно-техногенного процесу в просторово-часовому масштабі і збільшення, в першу чергу, площ підтоплення, а також просідання, зсувних та інших небезпечних явищ. Відповідно, в процесі експлуатації будівель, під впливом вищевказаних чинників, змінюється напружено-деформований стан системи «основа-фундамент-верхня будова». У багатьох випадках це призводить до пошкодження будівельних конструкцій, виникнення аварійних ситуацій і істотного зниження надійності будівель. Сьогодні в Україні понад 11 000 житлових будинків перебувають в аварійному стані.Наведено два приклади геотехнічного моніторингу: облаштування «стіни в ґрунті» та протизсувних споруд. Спеціально розроблена програма моніторингу включала: геодезичний інструментальний контроль деформацій будівель навколишньої забудови і конструкцій будівлі, що реконструюється; системні спостереження за деформаціями конструкцій в процесі відкопування котловану і будівництва, з влаштуванням інклінометричних систем спостережень, деформаційних маяків і геодезичних марок; спостереження за коливанням рівня ґрунтових вод при будівництві; спостереження за осіданнями деформаційних маяків, зміною ширини розкриття тріщини в конструкціях будинків навколишньої забудови; інженерно-геологічний моніторинг із забезпеченням підтвердження фізико-механічних характеристик ґрунтів несучого (опорного) шару пальових фундаментів і паль підсилення. Геотехнічний моніторинг дозволив забезпечити збереження існуючої історичної забудови в зоні впливу зведення «стіни в ґрунті» та протизсувних споруд, виключити ризик виникнення аварійних ситуацій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Личук, Г. І., та Ю. О. Тараріко. "Результати останніх досліджень ґрунтових відмін Антарктиди. Огляд". Аграрні інновації, № 10 (3 березня 2022): 65–71. http://dx.doi.org/10.32848/agrar.innov.2021.10.11.

Full text
Abstract:
Майже на всіх ґрунтових картах світу Антарктида не представлена. Тим часом на цьому континенті є не тільки ґрунти, а й навіть проявляються закони їх широтної зональності. Це означає, що ґрунти більш теплих узбереж дуже відрізняються від ґрунтів морозних внутрішніх районів. Щоправда, повноцінні ґрунти тут представлені лише як рідкісні дрібні вкраплення серед кам'янистих розсипів материка. Ґрунтові середовища Антарктики різноманітні та займають в масштабі континенту мізерні площі. Їх унікальність надає величезні можливості для вивчення фундаментальних екологічних проблем. Ці середовища змінюються дуже повільно у тисячолітньому масштабі, у тій мірі, в якій на них впливають льодовикові умови континенту. Однак останніми десятиліттями на антарктичне довкілля посилився вплив потепління клімату, антропогенних чинників та тваринного світу. Таке положення у першу чергу відбивається на не вкритих льодом територіях, зокрема на ґрунтових відмінах стосовно особливостей окремих антарктичних біогеографічних зон. Використання сучасних методів досліджень дає змогу ефективно вивчати різні властивості окремих ґрунтових середовищ, що дає змогу простежувати спрямованість їх еволюції у часі. Для розуміння рушійних сил розвитку різних мікробних угрупувань потрібно здійснювати систематичну кількісну оцінку хімічного складу ґрунтів та особливостей змін відповідних біохімічних циклів. Такий моніторинг у свою чергу дасть змогу будувати прогнозні моделі розвитку екологічної ситуації в різних регіонах континенту під дією зовнішніх змінних факторів. Адже за наявності фрагментарних та неповних результатів досліджень низки антарктичних ґрунтів аналітикам не вистачає кількісних оцінок, потрібних для обґрунтування таких прогнозів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Зеліско, О., П. Хірівський, Б. Кректун та ін. "ЕКОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ ҐРУНТІВ ТЕРИТОРІЇ, ПРИЛЕГЛОЇ ДО МЛИНІВСЬКОГО ПОЛІГОНУ ВТОРИННИХ РЕСУРСІВ". Bulletin of Lviv National Environmental University: Agronomy, № 28 (2 грудня 2024): 23–26. https://doi.org/10.31734/agronomy2024.28.023.

Full text
Abstract:
Досліджено вплив твердих побутових відходів, які складує на полігоні комунальне підприємство «Млинівське» Рівненської області, на стан ґрунтів прилеглої території. Отримані дані щодо вмісту важких металів свідчать про значний техногенний вплив досліджуваного об’єкта на екологічний стан ґрунтів. Підвищений рівень забрудненості проявляється у північно-західному напрямку, де зауважено перевищення ГДК за вмістом свинцю та марганцю у два-три рази, за цинком і нікелем – в один-два рази, та перевищення у 1,5 раза за вмістом міді. Зазначено, що як недотримання технології складування твердих побутових відходів, так і фільтраційні характеристики ґрунтів дна полігону, сприяють утворенню фільтратів. З огляду на це, необхідно запобігти потраплянню фільтратів у водоносні горизонти, які використовуються для забезпечення населення питною водою. Тому на дні траншей та котлованів полігона треба влаштувати штучну основу у вигляді протифільтраційного екрану, який буде складатися з двох шарів стабілізованої сажею поліетиленової плівки товщиною 0,2 мм. Це допоможе захистити водоносні горизонти від забруднення. Вказано на те, що протифільтраційний екран треба укладати від дна котловану на висоту, що відповідає товщині одного шару твердих побутових відходів (ТПВ), але не менше за 2,25 м (згідно з ДСТУ Б В.2.1-2-2014), та покрити захисним шаром ґрунту товщиною щонайменше 0,5 м. Для контролю за можливим забрудненням ґрунтових вод фільтра­тами полігона передбачено влаштування двох спостережних свердловин. Одна свердловина має розташовуватись вище по потоку ґрунто­вих вод, друга – нижче по потоку. Це дасть змогу проводити постійний моніторинг впливу полігону ТПВ на якість ґрунтових і підземних вод та здійснювати комплексну оцінку технічного стану цього техногенного об’єкта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Мамонов, К., В. Ковальчук та О. Горб. "МОНІТОРИНГ ПРОСТОРОВИХ ПАРАМЕТРІВ РЕКУЛЬТИВОВАНИХ ЗЕМЕЛЬ ЗАСОБАМИ АЕРОФОТОЗНІМАННЯ". Bulletin of Lviv National Environmental University. Series Architecture and construction, № 24 (16 грудня 2023): 133–39. http://dx.doi.org/10.31734/architecture2023.24.133.

Full text
Abstract:
Досліджуються можливості засобів аерофотознімання для виявлення невідповідностей між проєктними рішеннями, визначеними робочим проєктом землеустрою щодо рекультивації порушених земель, і фактичним станом елементів рекультивації на місцевості через певні проміжки часу. На прикладі доводиться необхідність моніторингу процесів, які відбуваються після рекультивації земель. Пропонуються сучасні технологічні рішення для розв’язання поставленої проблеми. Для визначення просторових параметрів об’єкта рекультивації пропонується використовувати аерофотознімання безпілотними літальними апаратами. Завдяки точній прив’язці до геодезичної мережі в різні періоди часу можна отримати просторову модель однієї й тієї ж місцевості і використовувати отримані моделі для таких вимірювань, як еродованість поверхні, відповідність проєкту технічних заходів рекультивації, успішність реалізації біологічної рекультивації, об’єми змиву і намиву ґрунту, крутість схилів. Крім того, проілюстровано візуалізацію процесів моніторингу за допомогою різних програмних функцій спеціалізованого програмного забезпечення: ортофотоплани, карти висот, зміна горизонталей і площі трав’яної рослинності за циклами спостережень. На досвіді трьох циклів вимірювань з інтервалом в один рік визначено об’єми змитого ґрунту і їх залежність від задернованості земної поверхні. Ці параметри допомагають зробити висновки щодо успішності відновлювальних заходів у поєднанні з іншими методами оцінки стану ґрунтів – за необхідності відкоригувати проєктні рішення, а також отримати науково обґрунтований досвід для впровадження в наступних виробничих проєктах.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Shchepak, V. V., I. A. Senenko та S. Y. Shara. "ПРИНЦИПИ РЕВІТАЛІЗАЦІЇ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ВІЙСЬКОВИХ ДІЙ". Bulletin of Lviv State University of Life Safety 29 (28 червня 2024): 24–31. http://dx.doi.org/10.32447/20784643.29.2024.03.

Full text
Abstract:
Проблема. В результаті повномасштабної війни погіршився екологічний стан територій. Частина сільськогосподарських угідь України зазнала значних екологічних пошкоджень. Виникає потреба у дослідженні стану земель, визначенні шляхів ревіталізації як окремих земельних ділянок, так і цілісних агроландшафтів, територій громад і районів. Мета дослідження полягає у визначенні особливостей територій, які постраждали внаслідок війни, виокремленні факторів впливу військових дій на території, визначенні системи принципів ревіталізації розвитку сільських територій та розробці відповідної структурно-логічної моделі. Результати. Виокремлено дві групи факторів: прямого і опосередкованого впливу військової агресії на території. Запропоновано до факторів прямого впливу віднести: рух техніки, фізичний вплив військових дій, замінування територій, будівництво захисних споруд, залишена знищена військова техніка на полях, розмінування територій. До факторів опосередкованого впливу запропоновано віднести: утворення кратерів від бомбардування, зсуви ґрунтів, забруднення ґрунтів важкими металами; захаращення територій, руйнування поверхні, доступність територій після розмінування.Запропоновано систему принципів ревіталізації сталого розвитку сільських територій, які постраждали внаслідок військових дій. До основних компонентів системи віднесено: моніторинг земель, потенціал територій (екологічний, географічний, ресурсний, економічний, соціальний), комплексність та збалансованість сталого розвитку сільських територій. При цьому складові системи перебувають у взаємодії та взаємозв’язку.Виокремлено наслідки військового впливу на ґрунти, зокрема ущільнення ґрунтів, зміна їх структури, зміна фізичних параметрів ґрунту внаслідок вібраційного, радіоактивного та теплового впливу, порушення ґрунтового покриву, дефіцит природного зволоження, опустелювання, розвиток вітрової та водної ерозії, міграція важких металів у вегетативну масу рослин, деградація довкілля, викиди на поверхню піску, глини та інших осадових порід, руйнування гумусового горизонту, втрата фізико-хімічних властивостей ґрунту.Розроблено структурно-логічну модель системи принципів ревіталізації сталого розвитку сільських територій. Модель передбачає, що комплексність та збалансованість сталого розвитку сільських територій, які постраждали внаслідок військових дій, ґрунтуються на потенціалі територій, що дає можливість враховувати особливості цих територій та забезпечувати ревіталізацію сталого розвитку.Висновки. Подальші розробки повинні зосереджуватись на визначенні шляхів відновлення земель, зокрема ґрунтів, та цілісних агроландшафтів залежно від наслідків пошкодження військовими діями. Необхідно звернути особливу увагу на технології відновлення ґрунтів та використання ґрунтів залежно від стану і потенціалу територій, зокрема екологічного, географічного, ресурсного, економічного, соціального. В результаті виникає потреба у формуванні напрямів просторово-територіального розвитку громад, раціонального використання відновлених земель та ефективного функціонування навколишнього середовища територіальних громад.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Крупко, Г. Д., А. В. Лисиця, І. Л. Толочик та О. І. Портухай. "МОНІТОРИНГ АГРОЕКОЛОГІЧНОГО СТАНУ ҐРУНТІВ ОКРЕМИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД ВОЛИНСЬКОГО ПОЛІССЯ". Ukrainian Journal of Natural Sciences, № 4 (2023): 104–14. http://dx.doi.org/10.32782/naturaljournal.4.2023.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Моніторинг ґрунтів"

1

Маджд, Світлана Михайлівна, та Григорій Михайлович Франчук. "Теоретичні основи екологічного моніторингу ґрунтів, прилеглих до аеропорту". Thesis, Національний авіаційний університет, 2007. https://er.nau.edu.ua/handle/NAU/52165.

Full text
Abstract:
Всебічне спостереження за складом довкілля є дуже складна задача і її вирішення можливе лише шляхом розподілу загальної задачі на ряд підпорядкованих задач. При проведенні моніторингових робіт зони аеропорту було здійснено: дослідження ґрунтового покриву, рослин, ґрунтових, поверхневих вод, донних відкладів та атмосферних опадів. З метою виявлення кількісних зв'язків між параметрами отриманої бази даних було застосовано кореляційно-регресійний аналіз. Для проведення кореляційного аналізу проб грунту за результативний показник Y взято смертність Daphnia magnа, за 48 год, %, а за факторні показники: Х1 – вміст нафтопродуктів, мг/кг, Х2 – рН водної витяжки з ґрунту, Х3 – вміст важких металів (Pb), мг/кг, Х4 – відстань від ВПС, м, Х5 – глибина взяття проби, см
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Кривко, Ольга Олександрівна. "Моніторинг екологічного стану ґрунтів Запорізької області". Магістерська робота, 2020. https://dspace.znu.edu.ua/jspui/handle/12345/3901.

Full text
Abstract:
Кривко О. О. Моніторинг екологічного стану ґрунтів Запорізької області : кваліфікаційна робота магістра спеціальності 101 "Екологія" / наук. керівник Н. М. Притула. Запоріжжя : ЗНУ, 2020. 90 с.<br>UA : В роботі 90 сторінок, 9 таблиць, 12 рисунків, було використано 62 літературних джерел, із них 7 іноземною мовою. Об’єктом дослідження є процес моніторингу екологічного стану ґрунтів. Предметом дослідження є ґрунти з різним станом антропогенного навантаження. Методи досліджень описовий, порівняльний, метод статистичної оцінки результатів, відбору проб ґрунту та його підготовка для «ростового тесту», оцінки токсичності ґрунтів із використанням «ростового тесту», метод водної витяжки з ґрунту. Метою кваліфікаційної роботи є: визначення теоретичних та практичних аспектів моніторингу екологічного стану ґрунтів Запорізької області. Теоретично та експериментально визначено: ступінь деградації та забруднення ґрунтів, рівень родючості ґрунтів Запорізької області, екологічним станом ґрунтів м. Запоріжжя та Запорізької області, основні чинники антропогенного впливу на земельні ресурси, фітотоксичність досліджуваних ґрунтів.<br>EN : In the work of 90 pages, 9 tables, 12 figures, 62 literary sources were used, 7 of them in a foreign language. The object of research is the process of monitoring the ecological condition of soils. The subject of the study is soils with different state of anthropogenic load. Research methods are descriptive, comparative, method of statistical evaluation of results, soil sampling and its preparation for the "growth test", assessment of soil toxicity using the "growth test", the method of water extraction from the soil. The purpose of the qualification work is: to determine the theoretical and practical aspects of monitoring the ecological condition of soils of Zaporizhia region. Theoretically and experimentally determined: the degree of soil degradation and contamination, the level of soil fertility in Zaporizhia region, the ecological condition of soils in Zaporizhia and Zaporizhia region, the main factors of anthropogenic impact on land resources, phytotoxicity of the studied soils.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!