Academic literature on the topic 'Нечіткі множини'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Нечіткі множини.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Нечіткі множини"

1

Ситник, Ю. Б. "Підхід щодо побудови системи управління безпекою польоту авіації в умовах невизначеності." Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України, no. 2(43), (May 11, 2021): 66–72. http://dx.doi.org/10.30748/nitps.2021.43.09.

Full text
Abstract:
У статті проведений аналіз щодо організації системи безпеки польотів (БП), що базується на двох контурах управління БП (управління та забезпеченням БП). Встановлено, що рішення задач по управлінню та забезпеченню БП на сьогоднішній день базується в основному на математичному апараті, який побудований на імовірнісних, статистичних методах. Дані методи не дозволяють урахувати неповноту, невизначеність, неточність відомостей. Для задач, які не піддаються строгій формалізації і мають логіко-аналітичний характер, у тому числі виробці рекомендацій з управління БП, запропоновано використовувати нечітку логіку як засіб моделювання невизначеності природної мови. Обґрунтовано автоматизацію рішення задач управління БП здійснити впровадженням нових технологій в систему управління БП. Обраний когнітивний метод формалізації задачі управління БП та модель подання знань, яка заснована на нечітких множинах і нечіткої логіки. Запропоновано формалізацію знань про процес управління БП здійснити шляхом використання трикутних нечітких чисел і трапецієподібних нечітких інтервалів, доцільність використання яких обумовлюється простотою виконання операцій над ними, можливістю їх наочної графічної інтерпретації. В якості базової моделі представлення знань про процес управління БП в умовах невизначеності визначені інтервальні нечіткі множини типу 2 і засновані на них нечіткі логічні системи інтервального типу. Тип алгоритму нечіткого виводу, що використовується в нечіткій логічній системі, визначається структурою нечітких продукційних правил, процедурою фазифікації, агрегування, активізації, акумулювання і дефаззифікації. Розроблений новий підхід побудови системи управління БП з використанням нових інформаційних технологій, який забезпечує запобігання авіаційних подій при організації конкретного польоту повітряного судна.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Донченко, В. С. "Імовірність та нечіткі множини." Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія "Фізико-математичні науки", вип. 4 (1998): 141–44.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Донченко, В. С. "Умовні розподіли та нечіткі множини." Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія "Фізико-математичні науки", вип. 3 (1998): 175–79.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Донченко, В. С. "Умовні розподіли та нечіткі множини." Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія "Фізико-математичні науки", вип. 3 (1998): 175–79.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Королюк, Н. О., А. В. Леонов, М. Р. Будков, and Д. А. Литвин. "Особливості автоматизації процесів вироблення рішень при оцінці повітряної обстановки на пунктах управління Повітряних Сил Збройних Сил України." Системи озброєння і військова техніка, no. 1(61), (May 14, 2020): 106–12. http://dx.doi.org/10.30748/soivt.2020.61.12.

Full text
Abstract:
У статті пропонується підхід по формалізації знань щодо розпізнавання дій повітряного противника з метою автоматизації процесів оцінки повітряної обстановки на пунктах управління Повітряних Сил з урахуванням невизначеності. В якості моделі представлення знань про процеси розпізнавання варіантів дій повітряного противника в умовах невизначеності, пропонується використовувати інтервальні нечіткі множини 2 порядку і засновані на них нечіткі логічні системи, що дозволяють в загальному випадку формалізувати задачі, що мають логіко-аналітичний характер.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Рура, Андрій, and Ольга Тарахтій. "ЗАСТОСУВАННЯ НЕЧІТКОГО РЕГУЛЯТОРА ДЛЯ РЕГУЛЮВАННЯ РІВНЯ В БАРАБАНІ ПАРОВОГО КОТЛА Е-50." Молодий вчений, no. 2 (90) (February 26, 2021): 5–9. http://dx.doi.org/10.32839/2304-5809/2021-2-90-2.

Full text
Abstract:
Рівень води в барабані парового котла є одним із найважливіших параметрів, що характеризує надійність роботи котлоагрегату. В даний час все більшого поширення набувають нечіткі регулятори, які реалізують на практиці нечіткі алгоритми управління агрегатами, механізмами, а також технологічними процесами. Застосування технології нечіткої логіки, орієнтованої на обробку логіко-лінгвістичних моделей подання знань, відкриває широкі перспективи для створення інтелектуальних систем управління складними динамічними об'єктами, що діють в умовах неповної інформативності, прогнозувати по-ведінку системи, формувати множину альтернативних дій, виконувати форма-льний опис нечітких правил прийняття рішень. Оперативна ж зміна настроювальних параметрів регулятора дозволяє якісно перейти на більш високий рівень управління технологічними процесами, які супроводжують діяльність людини. У статті пропонується порівняльний аналіз моделі класичної 3-імпульсної автоматичної системи регулювання (АСР) рівню з ПІ-регулятором з одноконтурною АСР з нечітким регулятором у який введено додатковий сигнал по швидкості зміни відхилення регульованої величини.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ткаченко, Костянтин Олександрович. "НЕЧІТКЕ ОНТОЛОГІЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ЗНАНЬ В ІНФОРМАЦІЙНИХ НАВЧАЛЬНИХ СИСТЕМАХ." Vodnij transport, no. 3(31) (December 10, 2020): 80–91. http://dx.doi.org/10.33298/2226-8553.2020.3.31.09.

Full text
Abstract:
Розглянуто проблематику підвищення рівнів знань, вмінь та компетенцій осіб, що навчаються (студентів, учнів, курсантів, слухачів курсів тощо) при використанні інформаційних систем дистанційної освіти – інформаційних навчальних систем. Шляхом вирішення проблеми автором обрано моделювання експертних знань в інформаційних навчальних системах на основі онтологічного підходу (аналізу та відповідної класифікації). Проаналізовані підходи виявили наявність проблеми у такій слабкоформалізуємій предметній області, як навчальні курси, які, переходячи від викладачів, що читають їх «вживу», до електронних навчальних курсів, втрачають індивідуалізацію процесу як надання навчального матеріалу, так і відповідного тестового контролю знань, вмінь та компетенцій, що отримуються тими, хто навчається. Саме тому актуальним є онтологічне моделювання експертних знань в інформаційних навчальних системах. Таке моделювання дозволяє перейти до індивідуалізації процесів навчання, використовуючи теорію нечіткого онтологічного моделювання та нечіткі множини: тем, індивідуальних версій курсу, питань, відповідей та підказок. Використання нечіткого онтологічного моделювання при формуванні персональних знань сприяє збільшенню ступеня повноти і достовірності оцінки підготовки осіб, що навчаються, завдяки враховуванню різних факторів, що впливають на відповіді цих осіб. Онтологічний підхід дозволяє сформувати досить повну і структуровану інформаційну базу для забезпечення компетентнісного підходу в освіті: оновлення навчальних планів у тісному зв'язку із конкретними вимогами ринку праці; оновлення електронних навчальних курсів відповідно до вимог стейкхолдерів; формування комплексу робочих графіків під один і той же навчальний план. Все це сприятиме переходу до індивідуалізації освітнього процесу з урахуванням індивідуальних інтересів і можливостей окремих осіб, що навчаються. Ключові слова: інформаційна навчальна система, електронний навчальний курс, експертні знання, моделювання, онтологія, нечітка онтологічна модель.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Дранишников, Леонід. "НЕЧІТКЕ І НЕЙРОМЕРЕЖЕВЕ МОДЕЛЮВАННЯ В СИСТЕМАХ УПРАВЛІННЯ." ГРААЛЬ НАУКИ, no. 5 (June 13, 2021): 153–59. http://dx.doi.org/10.36074/grail-of-science.04.06.2021.028.

Full text
Abstract:
Сформульовано методику синтезу системи управління на основі теорії нечітких множин. Наведено результати імітаційного моделювання системи з нечітким логічним контролером і нейроконтролером. При побудові моделей і бази правил були застосовані засоби MATLAB - Simulink, Fuzzy Logic Toolbox. Запропоновано метод нечіткої адаптації параметрів настройки регулятора. Результати моделювання показали, що при незмінних параметрах об'єкта регулювання системи з нечіткими регуляторами і нейроконтролером мають кращі динамічні показники в порівнянні з класичними системами. Виконано аналіз роботи нечіткого регулятора. Розглянуто основні процеси, що відбуваються в нечіткому висновку у нечітких системах управління.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Баран, Леонід, and Олександр Михайленко. "РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗДІЙСНЕННЯ АНАЛІЗУ ПРОТИПРАВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ." Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки 80, no. 2 (February 23, 2020): 22–39. http://dx.doi.org/10.32453/3.v80i2.188.

Full text
Abstract:
У сучасному світі використовуються програмні продукти, які дозволяють використовувати накопичену інформацію, аналізувати та візуально демонструвати дані з різних джерел (прикладом може бути IBM i2 Analyst’sNote book, ALERT). Вони дозволяють швидше виявляти ключову інформацію серед складних даних та надавати актуальний аналіз. Недоліком поданих технологій, як вважають автори статті, є те, що ці продукти не дозволяють робити припущення, створювати самостійно відсутні складові інформаційного ланцюга. Тобто постає необхідність запропонувати продукт, який має ознаки штучного інтелекту. В основу роботи інтелектуальної системи автори пропонують покласти теорію нечітких множин, яка дозволяє описувати якісні, нечіткі поняття і наші знання, а також оперувати цими знаннями з метою отримання нової інформації. Нечітка логіка, яка є основою для реалізації методів нечіткого управління, більш природньо описує характер людського мислення, ніж традиційні формально-логічні схеми. Саме тому використання математичних засобів для представлення нечіткої вихідної інформації дозволяє будувати моделі, які найбільш адекватно відображають різні аспекти невизначеності, які постійно присутні в навколишньому середовищі. Наявні математичні моделі теорії нечіткої логіки дозволяють вирішити завдання, які стоять перед інформаційно-аналітичними підрозділами ДПСУ щодо здійснення аналізу протиправної діяльності, і дозволяють упровадити їх у автоматизовані системи. Також подані рекомендації інформаційно-аналітичним підрозділам дадуть змогу аналітикам більш якісно оцінювати об’єкт, який підлягає аналізу. Визначено показники, за якими необхідно здійснювати збір інформації і за якими буде здійснюватись їх оцінка. Запропоновані методи мають можливість змінювати ці показники як кількісно, так і якісно. Практичні рекомендації аналітикам щодо вдосконалення інформаційно-аналітичної діяльності із застосуванням методики аналізу правопорушень надає можливість здійснювати аналіз отриманих даних, надавати пропозиції та приймати рішення в охороні державного кордону. Інформатизація інформаційно-аналітичної діяльності сприятиме підвищенню ефективності, точності роботи аналітичних працівників завдяки розвитку впроваджених у практику АРМ з відповідним програмним забезпеченням.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Mаzhаrа, I. "МЕТОД ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ З ФОРМУВАННЯ ПОТОКІВ ЛІТАКІВ ДЛЯ ЗАХОДУ НА ПОСАДКУ З ВИКОРИСТАННЯМ НЕЧІТКИХ НЕЙРОМЕРЕЖЕВИХ ТЕХНОЛОГІЙ." Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 3, no. 65 (September 3, 2021): 28–32. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2021.3.028.

Full text
Abstract:
Розглядається метод прийняття рішення з формування потоків літаків для заходу на посадку з використанням нечітких нейромережевих технологій. Подано схему процесу управління повітряним рухом керівника польотів в зоні візуального контролю. Визначені основні схеми формування потоків літаків для заходу на посадку, сформована множина правил яка є початковою базою правил. для кожного прикладу, отриманого при формуванні навчальної вибірки за результатами прогнозування варіанту формування потоку літаків, визначаються нечіткі ступені приналежності заданих значень лінгвістичної змінної до відповідних FOU , кожному навчальному прикладу ставляться у відповідність ІНМТ2, нечіткі ступені приналежності до яких у відповідних значеннях лінгвістичних змінних є максимальними. Мета статті: удосконалення методу прийняття рішення з формування потоків літаків для заходу на посадку з використанням нечітких нейромережевих технологій
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Нечіткі множини"

1

Панкевич, О. Д., and В. В. Панкевич. "Огляд застосування теорії нечітких множин в будівництві." Thesis, ВНТУ, 2018. http://ir.lib.vntu.edu.ua//handle/123456789/23150.

Full text
Abstract:
Розглянуто питання застосування теорії нечітких множин та нечіткої логіки в будівництві. Виконаний огляд нечітких діагностичних моделей.
The questions of application of the theory of fuzzy sets and fuzzy logic in construction are considered. An overview of fuzzy diagnostic models has been performed
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Грикун, Д. В., С. В. Булига, and А. В. Курганський. "Прогнозування деградації тактико-технічних властивостей військового обмундирування з допомогою нечітких множин." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2017. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/8086.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Федоренко, Ірина Анатоліївна, and Олександр Сергійович Мордовцев. "Моделювання оцінки інвестиційних ризиків із використанням безперервної несиметричної функції належності." Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2017. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/48274.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Жулінська, К. М. "Нечітко-множинна модель фондового портфеля інвестора." Master's thesis, Українська академія банківської справи Національного банку України, 2008. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/49644.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Яхно, В. М., and С. О. Маков. "Розробка експертної системи для аналізу ефективності і підтримки планів оновлення програмних засобів підприємства." Thesis, Київський національний університет технологій та дизайну, 2021. https://er.knutd.edu.ua/handle/123456789/19360.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Койбічук, Віталія Василівна, Виталия Васильевна Койбичук, and Vitaliia Vasylivna Koibichuk. "Принципи розробки узагальнюючого показника конкурентоспроможності банків з використанням нечітких методів." Thesis, Біла К.О, 2013. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/59037.

Full text
Abstract:
В роботі запропоновано схему обчислення узагальнюючого показника конкурентоспроможності банку з допомогою використання нечітких множин.
The proposed scheme of calculating summary measure of a bank's competitiveness through the use of fuzzy sets.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Тарнавський, Ярослав Валерійович. "Розробка моделі з нечітким методом вибору місця розмикання замкненої електричної мережі." Master's thesis, Київ, 2018. https://ela.kpi.ua/handle/123456789/25750.

Full text
Abstract:
Магістерська дисертація складається з пояснювальної записки та графічної частини. Обсяг пояснювальної записки – 175 сторінок машинописного тексту. Пояснювальна записка містить 44 рисунка, 85 таблиць, 25 джерел використаної літератури. Графічна частина містить 8 аркушів технічних креслень форматом А1. В даній магістерській дисертації виконано проектування районної мережі 110 кВ, проектування електричної частини підстанції 110/35/10 кВ, вибір та розрахунок релейного захисту для трансформатора. Проведено розробку методу для визначення оптимального місця розмикання електричної мережі з метою зменшення втрат електроенергії на основі нечіткої логіки.
The master's dissertation consists of an explanatory note and a graphic part. The explanatory note consists of 175 pages of typewritten text. The explanatory note contains 44 figures, 85 tables, 25 sources of used literature. The graphic part contains 8 sheets of A1 technical drawings. The master's dissertation includes the design of the 110 kV district network, the design of the electrical part of the 110/35/10 kV substation, the selection and calculation of relay protection for the transformer. A method has been developed to determine the optimal location of the electrical circuit breakdown in order to reduce electricity losses based on fuzzy logic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Гриценко, Костянтин Григорович, Константин Григорьевич Гриценко, and Kostyantin Hryhorovych Gritsenko. "Методологічні аспекти оцінювання знань з використанням теорії нечітких множин." Thesis, Видавництво "ІНЖЕК", 2011. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/62138.

Full text
Abstract:
Запропоновано та обґрунтовано нечітко-множинний підхід до побудови автоматизованої системи контролю знань. Використання математичного апарату теорії нечітких множин і нечіткої логіки дозволяє формалізувати лінгвістичні оцінки та об’єктивно оцінювати різні види навчальної роботи, особливо при роботі експертної комісії.
It is proposed the approach to building automated system of control of knowledge on the base of fuzzy sets. Using the mathematical apparatus of theory of fuzzy sets and fuzzy logic allows a expert commitee to formalize a linguistic assessments and to objectively assess various types of student work.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Гриценко, Костянтин Григорович, Константин Григорьевич Гриценко, and Kostiantyn Hryhorovych Hrytsenko. "Нечітко-множинна модель оцінки рівня захищеності банку від кібершахрайств." Thesis, Дніпро: ДНУ, 2018. https://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/80641.

Full text
Abstract:
Банківські установи являються об’єктами критичної інфраструктури держави. Вони надзвичайно привабливі для злочинців. У зв’язку з цим, обґрунтування вибору банківської установи для незалежного аудиту її кібербезпеки є актуальним завданням. Завдяки аудиту кібербезпеки можна сформулювати конкретні практичні рекомендації щодо поліпшення кібербезпеки. Інструментом попереджувального кіберзахисту є нечітка модель оцінки рівня захищеності банківської установи від кібершахрайств, що використовує як кількісні показники, так і якісні анкетні дані. Вона може бути використана для обґрунтування вибору банківської установи для проведення першочергового незалежного аудиту її кібербезпеки. Рівень захищеності банківської установи від кібершахрайств оцінюється з використанням деревоподібного зваженого графа.
Банковские учреждения являются объектами критической инфраструктуры государства. Они очень привлекательны для кибермошенников. В связи с этим, обоснование выбора банковского учреждения для независимого аудита его кибербезопасности является актуальной задачей. Благодаря аудиту кибербезопасности можно сформулировать конкретные практические рекомендации по улучшению кибербезопасности. Инструментом предупредительной киберзащиты является нечеткая модель оценки уровня защищенности банковского учреждения от кибермошенничества, использующая как количественные показатели, так и качественные анкетные данные. Она может быть использована для обоснования выбора банковского учреждения для проведения первоочередного независимого аудита его кибербезопасности. Уровень защищенности банковского учреждения от кибермошенничества оценивается с использованием древовидного взвешенного графа.
As is well known, banking institutions are the objects of critical infrastructure of the state. They are extremely attractive for cybercriminals. In connection with this, the actual task is to justify the choice of a banking institution for an independent audit of its cyber security. Because of cyber security audit, specific practical recommendations for improving cybersecurity could be formulating. The fuzzy model of assessing the level of a bank security from cyber frauds is an instrument of warning cyber frauds. This model can use both quantitative indicators and qualitative data from questionnaires. Thus fuzzy model could be using to justify the choice of a banking institution for conducting an urgent independent audit of its cyber security. The level of security of the banking institution from cyber frauds might be estimating using a tree-like weighed graph.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Кравченко, Ю. В. "Методи та моделі інформаційної підтримки землеоціночної діяльності." Thesis, Київський національний університет будівництва і архітектури, 2010. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/1963.

Full text
Abstract:
У дисертації викладено авторський підхід до вирішення науково-прикладної задачі удосконалення моделей і методів експертної грошової оцінки земель та інформаційної підтримки землеоціночної діяльності для забезпечення функціонування і сталого розвитку земельного ринку в Україні. Розроблено концептуальну модель інфраструктури інформаційного середовища. Запропоновано інформаційну модель профілю метаданих про виконані проекти експертної грошової оцінки земельних ділянок, яка відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO 19115 «Географічна інформація - метадані». Розроблено структурну і функціональну моделі системи моніторингу земельного ринку та сформульовані принципи його ведення як складової системи державного управління земельними ресурсами. На основі теорії нечітких множин запропоновано моделі і методи інтелектуального пошуку та порівняння об’єктів-аналогів в базі даних проданих земельних ділянок. Розроблено структурно-функціональну модель інформаційного порталу як засобу доступу до бази даних проданих земельних ділянок та інших інформаційних ресурсів підтримки землеоціночної діяльності. Запропоновані моделі та методи доведено до практичної реалізації в програмному комплексі БД-ПРОДЗЕМ для створення, наповнення та підтримання в актуальному стані банку даних проданих земельних ділянок та інформаційному сайті ВГО «Спілка оцінювачів землі».
The author's approach to solving scientific and applied tasks of improving land evaluation activities through the development and implementation models of the components the information environment for monitoring the land market is presented in the dissertation. The urgency of information support land evaluation activities as the basis for the formation of financial and transparent conditions for the functioning of the land market is substantiated. The classification of information resources and analyzes the state of informatization land evaluation areas today are completed. The conceptual model of the information environment has been developed. An informational model of the metadata profile project expert valuation of land, which meets the requirements of ISO 19115 "Geographic information - Metadata", has been developed and detailed. The structural and functional models of monitoring the land market has been developed, the principles of his conduct as a component of public land management has been formulated. The models and methods for intelligent search and comparison object valuation has been proposed on the basis of the fuzzy sets. The structural model of the information portal is proposed as a means of access to databases and other information resources. The developed methods and models are applied in the program product BD-PRODZEM that creation, filling and support up date database of sold land parcels, and in the website of All-Ukrainian social organization «Land assessors union»
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Нечіткі множини"

1

Лейко, С. Г. Основи теорії нечітких множин. Одеса: Астропринт, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Комбінаторна оптимізація та нечіткі множини (КОНеМ - 2011). Полтава: РВВ ПУЕТ, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography