Academic literature on the topic 'Позитивний клінічний ефект'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Позитивний клінічний ефект.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Позитивний клінічний ефект"

1

Тимків, І. В., М. В. Близнюк, І. С. Тимків, В. Є. Нейко, Ю. В. Боцюрко та О. З. Венгрович. "CLOSTRIDIUM DIFFICILE-АСОЦІЙОВАНИЙ КОЛІТ ЯК НАСЛІДОК ТРИВАЛОЇ КОМБІНОВАНОЇ АНТИБІОТИКОТЕРАПІЇ (КЛІНІЧНИЙ ВИПАДОК)". Здобутки клінічної і експериментальної медицини, № 1 (11 квітня 2025): 229–32. https://doi.org/10.11603/1811-2471.2025.v.i1.15115.

Full text
Abstract:
Резюме. Різні форми C. difficile-асоційованої інфекції перестали бути рідкісними хворобами, про які лікар читав у підручнику під час навчання в університеті. Особливий зріст частоти таких випадків відмічено під час пандемії COVID-19, коли доводилось застосовувати тривалу комбіновану антибіотикотерапію. Мета роботи: проаналізувати діагностичну та лікувальну тактику в клінічному випадку C. difficile-асоційованої інфекції. Матеріал і методи. Наведено власне клінічне спостереження. В центр клінічної медицини університетської клініки ІФНМУ звернувся пацієнт, який страждав від проносу до 15-20 разів на добу з домішками крові та слизу впродовж 2 років. Дебют проносу хворий пов’язував з антибіотикотерапією (азитроміцин, цефепім, моксифлоксацин, доксициклін) під час важкого перебігу коронавірусної хвороби. Попередньо звертався амбулаторно до гастроентеролога, відмічався короткочасний позитивний ефект під час застосування месалазину ректально та per os. Результати. Проведення фіброколоноскопії не підтвердило наявність неспецифічного виразкового коліту, який розглядався як попередній діагноз. Ендоскопічна картина відповідала інфекційному коліту, це було підтверджено і патогістологічним дослідженням. Ендоскопічних ознак песевдомембранозного коліту не було виявлено. Бакпосів на патогенну кишкову флору показав негативний результат. Верифікація C. difficile-інфекції відбулась лабораторним методом. На фоні розпочатого лікування (метронідазол 1500 мг на добу) досягнуто значного позитивного ефекту. Висновки. При наявності типового анамнезу (зв'язок з атибіотикотерапією), клінічної картини різних клінічних форм C. difficile-інфекції (C. difficile-асоційованої діареї, C. difficile-асоційованого коліту, псевдомембранозного коліту), лікарям слід частіше призначати лабораторні тести на виявлення збудника. Наш клінічний випадок показав важливість дослідження токсинів А, В навіть тоді, коли при ендоскопії не було виявлено типові ознаки класичного варіанту C. difficile-асоційованої інфекції – псевдомебранозного коліту - сіро-жовті бляшки («псевдомембрани»).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Бакалюк, Т. Г., Н. Р. Макарчук, Г. О. Стельмах та К. Б. Вахно. "ДИНАМІКА ОЗНАК НЕВРОПАТИЧНОГО БОЛЮ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНИХ ПРОЦЕДУР У КОМПЛЕКСНОМУ ЛІКУВАННІ ХВОРИХ НА ДІАБЕТИЧНУ ПОЛІНЕЙРОПАТІЮ". Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України, № 4 (5 квітня 2023): 70–74. http://dx.doi.org/10.11603/1681-2786.2022.4.13685.

Full text
Abstract:
Мета: оцінити вплив фізіотерапевтичних процедур на невропатичний біль та відновлення чутливості у хворих на цукровий діабет із діабетичною полінейропатією.
 Матеріали і методи. Обстежено 43 хворих на цукровий діабет із діабетичною полінейропатією. Всі обстежені були розподілені на дві групи: 1-ша група – 21 пацієнт, який отримував стандартне лікування згідно з уніфікованим клінічним протоколом первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги (№ 1118 від 21.12.2012). 22 пацієнтам 2-ї групи додатково призначали фізіотерапевтичні процедури. Для оцінки ефективності лікування використовували опитувальник DN4 та для визначення порушення різних видів чутливості – камертон – вібраційної, тактильної – монофіламентом, зміни температурної чутливості вимірювали за допомогою циліндра Tip-therm і больову – атравматичною голкою.
 Результати. У всіх групах динаміка лікування була позитивною, проте достовірно кращі результати були отримані в 2-й групі порівняно з 1-ю групою за показниками опитувальника DN4, який вказував на наявність невропатичного болю і відновлення больової, температурної, тактильної та вібраційної чутливостей, р˂0,05. Найбільш виражений і швидкий клінічний ефект досягнуто у пацієнтів 2-ї дослідної групи, які отримували лікування із використанням фізіотерапевтичних процедур.
 Висновки. Включення фізіотерапевтичних процедур до стандартної терапії діабетичної полінейропатії має вірогідний позитивний ефект на стан відновлення чутливостей та зменшення проявів невропатичного болю у хворих на цукровий діабет із діабетичною полінейропатією. Для збереження результату на тривалий час необхідно продовжувати застосування фізіотерапевтичних процедур.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Новак, Василь, Богдан Дзісь, Євген Варивода та ін. "ЗАСТОСУВАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ІНФУЗІЙНОГО ПРЕПАРАТУ В ОНКОЛОГІЧНИХ ХВОРИХ ПІСЛЯ РЕЗЕКЦІЇ СИГМОВИДНОЇ КИШКИ У РАННЬОМУ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОМУ ПЕРІОДІ". Actual Problems of Medicine and Pharmacy 4, № 2 (2023): 1–17. http://dx.doi.org/10.52914/apmp.v4i2.58.

Full text
Abstract:
За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, спостерігається зростання онкологічної захворюваності. Експерти наголошують про необхідність рішучих дій та об’єднання зусиль між країнами у протидії захворювання на рак. Пошук сучасних, ефективних, безпечних і економічно доступних препаратів для фармакотерапії онкохворих є завданням сфери охорони здоров’я. Проведені авторами клінічні дослідження комплексного інфузійного препарату «Сорбілакт» свідчать про те, що комплексний препарат «Сорбілакт» є розчином поліфункціональної дії, виявляє дезінтоксикаційну та енергетичну дію. Інфузійна терапія має позитивний клінічний ефект, який виражається у відновленні перистальтики шлунково-кишкового тракту на 2-у добу після операції. Відбувається скоріше загоєння ран первинним натягом. В оперованих хворих не розвивається функціональна недостатність кишкового анастомозу. Подальші дослідження препарату актуальні на рівні фармакоекономічної доступності для різних контингентів хворих.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ferenz, I. M., та M. A. Bychkov. "КЛІНІКО-ЛАБОРАТОРНА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ЛІКУВАННЯ СИНДРОМУ ПОДРАЗНЕНОЇ КИШКИ У ХВОРИХ З ОЖИРІННЯМ". Здобутки клінічної і експериментальної медицини, № 1 (25 квітня 2019): 139–43. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2019.v0.i1.10065.

Full text
Abstract:
Синдром подразненої кишки (СПК) входить до числа найпоширеніших функціональних захворювань органів травлення. Не дивлячись на активні дослідження, проведені в останні роки, механізми розвитку СПК і ефективність його лікування залишаються досить низькими.
 Мета – проаналізувати результати лікування СПК у пацієнтів з ожирінням препаратом Лактімак Форте за клінічними показниками та вмістом фосфору у слині.
 Матеріал і методи. Обстежено 22 пацієнти з СПК та ожирінням. Проаналізовано особливості клінічного перебігу коморбідної патології. Додатково проаналізовано зразки слини всіх пацієнтів. Проведено статистичну обробку матеріалу.
 Результати. Після проведеного лікування у хворих з ожирінням суттєво зменшилися клінічні прояви СПК та нормалізувалися випорожнення. Пацієнти відзначали добру переносимість Лактімак Форте. Побічних дій, пов'я­заних з прийомом препарату, не виявлено. Встановлено, що у пацієнтів з коморбідною патологією достовірно знижується рівень неорганічного фосфору у слині. Після проведеного лікування вміст неорганічного фосфору у слині достовірно підвищився, що, ймовірно, може свідчити про покращення як гомеостазу шлунково-кишкового каналу, так і електролітного складу слини.
 Висновки. Комбінований препарат Лактімак Форте чинить позитивний клінічний ефект без побічних впливів у хворих із СПК та ожирінням. Виявлено достовірні зміни рівня неорганічного фосфору в слині пацієнтів із СПК та ожирінням. Дослідження вмісту фосфору слини у пацієнтів з поєднанням СПК та ожиріння може бути простим неінвазивним скринінговим методом ранньої діагностики даної комбінованої патології.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kuryata, O. V., та Yu S. Kushnir. "Хронічна серцева недостатність зі збереженою систолічною функцією: особливості морфофункціонального стану тромбоцитів та їх зміни під впливом лікування". EMERGENCY MEDICINE, № 6.53 (1 жовтня 2013): 113–18. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0586.6.53.2013.88705.

Full text
Abstract:
Хронічна серцева недостатність (ХСН) є однією з головних проблем серцево-судинних захворювань. За останні роки змінились погляди на структуру ХСН — переважає ХСН зі збереженою фрак­цією лівого шлуночка. Незважаючи на використання аспірину, зберігається ризик тромбоутворення, що потребує зміни тактики лікування. Метою нашого дослідження було вивчення морфофункціонального стану тромбоцитів у хворих на ХСН зі збереженою фракцією викиду, обумовленою ішемічною хворобою серця (ІХС), та змін при використанні мельдонію в комплексній терапії на тлі прийому аспірину. У дослідженні брали участь 12 хворих (8 чоловіків, 4 жінки) віком від 51 до 75 років (середній вік, M ± m, — 67,8 ± 2,7 року) із ХСН ІІ–ІІІ функціонального класу зі збереженою систолічною функцією лівого шлуночка, обумовленою ІХС. Групу контролю становили 6 хворих на ІХС віком від 46 до 61 року (середній вік 50,8 ± 2,2 року) без клінічних та об’єктивних даних щодо наявності ХСН. Усі обстежені хворі на ХСН були розподілені на 2 групи залежно від лікування. Першу групу становили 7 хворих на ХСН, які додатково до стандартної терапії отримували мельдоній (препарат Вазопро, компанія «Фармак», Україна) в дозі 1,0 г, що вводили внутрішньовенно. До другої групи ввійшло 5 хворих, які отримували лише стандартну терапію. Для оцінки морфофункціонального стану тромбоцитів проводили електронну мікроскопію. При ХСН виявлено збільшення агрегаційної активності тромбоцитів, що свідчить про підвищений ризик тромбоутворення в даної категорії хворих. Використання в комплексній терапії ХСН мельдонію обумовлює не тільки клінічний позитивний ефект, але й ефект з боку тромбоцитів за рахунок зменшення кількості активованих, агрегованих, дегранульованих та підвищення неактивованих форм.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Borovyk, I. O. "МЕНЕДЖМЕНТ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ ДИСПЕПСІЇ ЗГІДНО З СУЧАСНИМИ НАСТАНОВАМИ І РЕКОМЕНДАЦІЯМИ". Здобутки клінічної і експериментальної медицини, № 2 (14 серпня 2020): 13–20. http://dx.doi.org/10.11603/1811-2471.2020.v.i2.11299.

Full text
Abstract:
Диспепсія є частою причиною звернення за медичною допомогою, це захворювання погіршує якість життя, знижує працездатність хворих, потребує значних економічних ресурсів. Більшість таких пацієнтів звертаються за медичною допомогою до сімейного лікаря.
 Мета – проаналізувати нові настанови і рекомендації та сформувати сучасний алгоритм діагностики й лікування функціональної диспепсії (ФД) на етапі первинної медичної допомоги.
 Матеріал і методи. У дослідженні застосовано інформаціологічний, бібліосистематичний та аналітичний методи в міжнародних медичних інформаційних електронних базах даних.
 Результати. Терміном «недосліджена диспепсія» позначають усі випадки звернення пацієнта за медичною допомогою, якщо ніяких обстежень ще не було проведено. Для встановлення діагнозу ФД необхідно провести ряд додаткових досліджень, щоб виключити органічну природу захворювання. Диспепсія є клінічним діагнозом, а хронічний гастрит – морфологічним. Згідно з сучасними рекомендаціями, завданням сімейного лікаря є визначення показань до ендоскопічного обстеження і проведення діагностики інфекції Helicobacter pylori. Тактика «test and treat» щодо інфекції Helicobacter pylori при недослідженій диспепсії дає позитивний клінічний ефект, особливо в довгостроковій перспективі, а також відновлює слизову оболонку шлунка та має канцеропревентивну дію. Доведену ефективність у лікуванні різних форм функціональної диспепсії мають інгібітори протонної помпи (ІПП), які рекомендовано призначати курсом 4–8 тижнів з наступним прийомом за потреби. При відсутності ефекту від терапії першої лінії ІПП рекомендується призначення сучасних прокінетиків коротким курсом, трициклічних антидепресантів протягом 6 місяців, а також психологічної терапії. При неможливості досягнення позитивного ефекту при ФД можуть використовуватись, але не мають достатньої доказової бази, такі методи лікування як акупунктура, фітотерапія, призначення пробіотиків та вітамінних комплексів.
 Висновки. При зверненні пацієнта з диспепсією завданням сімейного лікаря є визначення показань до ендоскопічного обстеження і проведення діагностики інфекції Helicobacter pylori та, при позитивному результаті, – ерадикації Helicobacter pylori. Доведену ефективність у лікуванні різних форм функціональної диспепсії мають ІПП, прокінетики, трициклічні антидепресанти, психологічна терапія.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dubovetskyi, P. O., S. A. Husieva, Ya P. Goncharov та O. Ya Antonyuk. "ВІЛ-асоційована тромбоцитопенія (клінічний випадок)". Ukrainian Journal of Military Medicine 6, № 2 (2025): 181–91. https://doi.org/10.46847/ujmm.2025.2(6)-181.

Full text
Abstract:
Мета роботи: на прикладі опису клінічного випадку продемонструвати лікарям-клініцистам важливість вчасної діагностики ВІЛ-інфекції у військовослужбовців, а також звернути увагу на інші інфекційні і гематологічні ускладнення, що можуть ускладнити діагностичний пошук та можуть передувати діагностиці ВІЛ-інфекції. Матеріали і методи. Матеріалами слугували періодичні медичні публікації, матеріали наукових і практичних конференцій, історія хвороби пацієнта. Методи: історичні, бібліографічні, лабораторні, клінічні, статистичні, аналітичні. Результати. Описаний випадок тяжкої пневмонії і тромбоцитопенії у пацієнта через місяць після призову до лав ЗСУ. Згідно з Наказом МОУ №402 від 14.08.2008, перед медичним оглядом усім призовникам (допризовникам) проводиться медичне обстеження з обов'язковими серологічними аналізами крові, в тому числі на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). При аналізі медичної документації у розглянутого пацієнта (призовника) ми не знайшли даних відносно серологічного обстеження, в тому числі і даних про наяність антитіл (АТ) до ВІЛ. Для встановлення заключного діагнозу було проведено диференційну діагностику з інфекційними, ревматологічними, мієлопроліферативними захворюваннями. Виконані стандартні швидкісні тести до HCV, HBsAg, та HIV, виявлено позитивний результат до HIV. В результаті проведення диференційної діагностики мультидисциплінарною командою лікарів було встановлено, що в наведеному клінічному випадку мала місце тромбоцитопенія тяжкого ступеня, яка визначає підвищений ризик виникнення кровотечі. В стаціонарі було проведено клініко-лабораторне обстеження і був виставлений діагноз негоспітальної лівобічної полісегментарної пневмонії тяжкого перебігу, легеневої недостатності I ступеня, інфекційно-токсичного шоку І ступеня, анемії середнього ступеня. При динамічному спостереженні через 24 години після госпіталізації стан пацієнта прогресивно погіршувався, що проявлялося підвищенням температури тіла до 38.2 С, зниженням сатурації (SpO2) до 90%. В загальному аналізі крові відмічались анемія, лейкоцитоз зі зсувом лейкоцитарної формули вліво (до паличкоядерних форм), абсолютний моноцитоз, тромбоцитопенія тяжкого ступеня. На 3 добу після початку лікування антибактеріальними препаратами, додатковою інсуфляцією кисню та адреноміметиками стан пацієнта почав стрімко покращуватись, став динамічно-активнішим, була відсутня потреба в ісуфляції киснем та введенні норадреналіну, нормалізувалась температура тіла. На 7 добу госпіталізації в загальному аналізі крові було відмічено відсутність лейкоцитозу, нормалізацію рівня моноцитів і паличкоядерних нейтрофілів, зростання рівня гемоглобіну та тромбоцитів. У зв'язку з наявною тромбоцитопенією середнього ступеня був консультований гематологом, було зроблено припущення, що тромбоцитопенія має вторинний характер і найбільш імовірно не пов'язана з захворюваннями системи крові. Виявлено взаємозв'язок між активністю інфекційного процесу та абсолютним рівнем моноцитів на фоні проведеної антибіотикотерапії, у вигляді стрімкого зниження моноцитів до їх нормалізації впродовж короткого терміну лікування, а саме протягом 7 днів. Прояви пневмонії у вигляді лейкоцитозу із зсувом лейкоцитарної формули до паличкоядерних нейтрофілів та швидку відповідь на антибіотикотерапію з нормалізацією показників у 7-денний період вказує на те, що найвірогідніше пневмонія була викликана бактеріальною інфекцією. Результати рангової кореляції між показниками гемограми із застосуванням процедури Correlations (Spearman, Kendall tau, gamma) пакету Nonparametric Statistics програми STATISTICA 7.0 (Stat Soft. Inc.) встановили наявність сильного прямого достовірного звʼязку у пацієнта між кількістю лімфоцитів і кількістю тромбоцитів (Kendall Tau = 1,0 p<0,05; Gamma = 1,0 p<0,05), прямого достовірного звʼязку між кількістю еритроцитів та рівнем гемоглобіну (Spearman rank R = 0,97 p<0,05; Kendall Tau = 0,95 p<0,05; Gamma = 1,0 p<0,05). При проведення рангової кореляції виявили наявність сильного зворотнього достовірного звʼязку між кількістю еритроцитів та кількістю лейкоцитів, загальною кількістю паличко- і сегментоядерних нейтрофілів, та загальною кількістю моноцитів (значення рангових коефіцієнтів кореляції для кожної пари становило: Spearman rank R = – 0,9 p<0,05; Kendall Tau = – 0,8 p<0,05; Gamma = – 0,8 p<0,05). При повторній консультації інфекціоніста вчергове виявлено позитивний результат до HIV, та при виписці зі стаціонару був направлений на подальше дообстеження та лікування в кабінет «Довіри». Висновки. ВІЛ-інфекція залишається актуальною проблемою для України та потребує своєчасного виявлення в загальній популяції, особливо серед контингенту для мобілізації. У клінічному випадку розглянуті найбільш імовірні причини тромбоцитопенії та пневмонії. Інфікування і пізнє виявлення ВІЛ-інфекції могло бути тригером розвитку тяжкої тромбоцитопенії та фульмінантного перебігу пневмонії, що супроводжувалася розвитком інфекційно-токсичного шоку. У випадку тромбоцитопенії, що була розглянута, причиною могли бути як власне ВІЛ-інфекція, так і тяжкий перебіг пневмонії бактеріального генезу. Мультидисциплінарне ведення пацієнта виявилося ефективним, що дозволило досягти позитивного результату, і його боротьба з захворюванням триватиме. Необхідно проводити скринінг на ВІЛ всім потенційним призовникам. При виявленні позитивного результату перевіряти вірусне навантаження з метою вирішення доцільності призову до лав Збройних сил, так як ця людина, при пораненні на полі бою, може потенційно інфікувати інших військовослужбовців та медичний персонал під час надання первинної медичної/домедичної допомоги та на стабілізаційних пунктах. У подальшому рутинні серологічні тести, у тому числі і на ВІЛ, виконуються тільки у військових госпіталях, клінічних лікарнях або високоспеціалізованих центрах, що може створювати ланку потенційного інфікування великої кількості людей. Враховуючи наявність тромбоцитопенії, малоймовірно що пацієнт потрапив у “сліпе вікно” при якому ще не встигли утворитись в достатній кількості антитіла для якісного реагування швидкісних тестів, так як між призовом і госпіталізацією пройшло менше 2 місяців. Ведення пацієнта в складі мультидисциплінарної команди довело свою ефективність, пацієнт отримав адекватне лікування, яке мало позитивний ефект.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Аntonyuk-kysil, V. M. "Результати планових відкритих хірургічних втручань з приводу первинного хронічного захворювання вен під час вагітності з використанням компонентів протоколу FAST TRACK SURGERY". Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука, № 1 (16 січня 2020): 86–95. http://dx.doi.org/10.11603/2414-4533.2020.1.10745.

Full text
Abstract:
Мета роботи: вивчити результати планових хірургічних втручань внаслідок первинного хронічного захворювання вен під час вагітності з використанням компонентів протоколу FAST TRACK surgery.
 Матеріали і методи. У 457 вагітних виконано планове відкрите хірургічне втручання у ІІ та ІІІ триместрах із первинним симптомним хронічним захворюванням вен С2S-4s, Ер, As, р, Рг (СЕАР 2002) з використанням компонентів протоколу FAST TRACK surgery.
 Результати досліджень та їх обговорення. У всіх оперованих використовували мультидисциплінарний підхід ведення пацієнток протягом усієї вагітності з госпіталізацією їх до спеціалізованого акушерського стаціонару для виконання операції, яке у 92,3 % пацієнток проведено у день госпіталізації на фоні проведеної перинатальної психотерапевтичної підготовки її і плода до хірургічного втручання. Операцію виконував судинний хірург – так званий “монотехнолог” або “акушерський судинний хірург” в оптимальні терміни вагітності. За рахунок цих чинників у 97,2 % оперованих отримано позитивний клінічний ефект при 100 % відсутності у всіх оперованих ускладнень з боку плода і матері. Планове хірургічне втручання не спричиняло передчасних пологів, не ускладнило перебіг вагітності в післяопераційному і післяпологовому періодах. Усі діти народилися вчасно і в задовільному стані.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Лаврик, Андрій, Вікторія Пилипенко, Сергій Галич та ін. "СИНДРОМ ПРАДЕРА-ВІЛЛІ: НОВІ МОЖЛИВОСТІ В ЛІКУВАННІ ПІДЛІТКІВ І ДОРОСЛИХ". Problems of Endocrine Pathology 79, № 1 (2022): 43–50. http://dx.doi.org/10.21856/j-pep.2022.1.06.

Full text
Abstract:
Актуальність. Синдром Прадера–Віллі (СПВ) — це генетичне захворювання, яке характеризується розвитком тяжких форм ожиріння в комплексі з рядом коморбідних станів. Відомі терапевтичні методи лікування ожиріння при СПВ дають помірний позитивний ефект, а хірургічні методи корекції ваги мають високий ризик розвитку післяопераційних ускладнень. Мета дослідження: проаналізувати результати проведеного бариатричного хірургічного втручання методом лапароскопічного дистального шунтування шлунка з одним анастомозом та з подальшою пластичною корекцією шкірно-жирових клаптів і надлишкових тканин у пацієнта з синдромом Прадера–Віллі, ускладненим морбідним суперожирінням (ІМТ = 73 кг/м2). Клінічний випадок: Одному хворому із генетичним захворюванням — синдромом Прадера– Віллі, що поступив у клініку з морбідним суперожирінням (ІМТ=73 кг/м2) та його ускладненнями, виконано лапароскопічне дистальне шунтування шлунка з одним анастомозом та подальшою пластичною корекцією. Після операції вага пацієнта зменшилася на 80 кг, нормалізувалися показники рівня глюкози та артеріального тиску, уночі пацієнт спить без використання CPAP-апарата, рухається вільно без задишки. Обговорення. Показами до проведення бариатричної операції у пацієнтів із СПВ вважається наявність індексу маси тіла (ІМТ) ≥ 35 кг/м2 у поєднанні з тяжкими супутніми коморбідними станами (синдром обструктивного апное, синдром Піквіка, ЦД 2 типу, неалкогольний стеатогепатоз тяжкої форми, захворювання опорно-рухового апарату), або ІМТ ≥ 40 кг/м2 у поєднанні з більш легкими супутніми патологіями. Пошук оптимальної методики лікування ожиріння у хворих на СПВ продовжується. Висновки. Важливий мультидисциплінарний підхід до лікування хворих з СПВ з обов’язковим залученням ендокринологів, генетиків, терапевтів і бариатричних хірургів. Проведення сучасних бариатричних операцій у комплексі з медикаментозним лікуванням дозволяє досягти стійкого зниження маси тіла та позитивної медико-соціальної реабілітації у хворих на морбідне ожиріння.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Х. В. Левандовська. "ПОЛІПШЕННЯ ВИКОРСТАННЯ МІОКАРДІАЛЬНИХ ЦИТОПРОТЕКТОРІВ В ЯКОСТІ МЕТАБОЛІЧНОЇ ТЕРАПІЇ ПАЦІЄНТІВ З ДЕКОМПЕНСОВАНОЮ СЕРЦЕВОЮ НЕДОСТАТНІСТЮ В РАННЬОМУ ТА ПІЗНЬОМУ ПОСТІНФАРКТНОМУ ПЕРІОДІ". Прикарпатський вісник наукового товариства імені Шевченка ПУЛЬС, № 18 (66) (28 грудня 2022): 69–83. http://dx.doi.org/10.21802/2304-7437-2022-18(66)-69-83.

Full text
Abstract:
Серцева недостатність (СН) являється дуже частою, «епідемічною» хворобою цілого світу, яка лягає тяжким тягарем та чинить постійний тиск на систему охорони здоров’я зі значною смертністю, захворюваністю та необхідністю в частих повторних госпіталізаціях.
 Декомпенсована СН лишається однією з актуальних проблем сучасної кардіології. У пацієнтів з хронічною СН IV функціонального класу смертність протягом півроку досягає 44 %. Так, після перенесеного епізоду декомпенсації кровообігу протягом наступних 6 місяців повторно зазнають госпіталізації до 50 % таких пацієнтів, а смертність таких хворих досягає 50% протягом найближчого року. З огляду на те, що рівень захворюваності на СН та її декомпенсацію постійно росте, вона залишається серйозною проблемою для національної системи здоров’я. Для поліпшення цієї ситуації необхідне вдо- сконалення диспансерного нагляду та прогнозування перебігу хвороби, від чого можутьзалежати інтенсивність спостереження, тактика та, певною мірою, акценти стратегії лікування. Тому, питання покращення функціонального стану таких пацієнтів, якості життя та виживання є актуальним.
 Метою роботи є визначення нових фармакодинамічних ефектів препа- ратів аргініну та янтарної кислоти та їхній вплив на показники відновного періоду після інфаркту міокарда, ускладненого декомпенсованою СН.
 У всіх хворих після перенесеного ІМ, ускладненого декомпенсованою СН спостерігали позитивну динаміку щодо зменшення частоти виникнення клінічних ознак декомпенсації СН.
 Так, у всіх групах обстежених, як через 1 міс, так і через 2 міс лікування констатована позитивна динаміка на зменшення випадків загальної слабкості, скарг на зниження толерантності до фізичних навантажень та збільшення часу на відновлення після нього.
 Про посилення скоротливої здатності ЛШ свідчило зменшення відсотка хворих з протодіастолічним ритмом галопу та послабленням серцевих тонів.
 
 При застосуванні препаратів аргініну та янтарної кислоти на фоні стандартної терапії вказані ознаки зустрічали відповідно у 13 (86,7 %) і 12 (80,0 %) на початку лікування, у 4 (26,7 %) та 5 (33,3 %) через 1 міс терапії і
 у 1 (6,7 %) та 3 (20,0%) після 2 міс лікування.
 Про позитивний клінічний ефект свідчить і зменшення випадків олігурії та анасарки.
 Застосування досліджуваних схем лікування чинило сприятливий вплив на покращення систолічної функції ЛШ, що свідчить про здатність досліджуваних лікарських препаратів нормалізувати показники серцевої гемодинаміки.
 Використання у хворих після перенесеного ІМ, ускладненого декомпен- сованою СН, янтарної кислоти та препаратів аргініну дозволяє забезпечити корекцію ряду клініко-патогенетичних ланок захворювання, що, в цілому, сприяє підвищенню ефективності лікування даного контингенту хворих.
 Ключові слова: гострий інфаркт міокарда, декомпенсована серцева недостатність, постінфарктний період, янтарна кислота, препарати аргініну.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Позитивний клінічний ефект"

1

Мещанінов, Сергій Карміновіч, О. В. Сай та Д. С. Кривенцов. "Визначення магніточутливості організму людини, як показника виконання магнітотерапії". Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2018. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/39850.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Позитивний клінічний ефект"

1

Литвиненко, Н. А., Ю. О. Сенько, М. В. Погребна, Л. М. Процик та С. П. Коротченко. "Найкращі клінічні практики ведення генералізованого/міліарного туберкульозу: клінічний випадок". У Міжнародна науково-практична конференція, присвячена Всесвітньому дню здоров’я: «Інноваційні підходи до діагностики, лікування туберкульозу та інших захворювань легень: практичні рекомендації для лікарів загальної практики, фтизіатрів і пульмонологів» 7 квітня 2025 року (онлайн), м. Київ, Україна. Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології імені Ф.Г. Яновського, 2025. https://doi.org/10.32902/2663-0338-2025-1s-12.

Full text
Abstract:
Обґрунтування. Генералізований і міліарний туберкульоз (ТБ) залишаються серйозною медичною та соціальною проблемами, особливо в країнах з високою захворюваністю на ТБ і зростанням лікарської стійкості. Зважаючи на тяжкість клінічного перебігу та високий ризик летальності, впровадження найкращих клінічних практик у діагностиці й лікуванні цього захворювання є критично важливим для зниження рівня смертності та покращення результатів терапії. Клінічний випадок. Пацієнт Б., 37 років. Скарги на виражену слабкість, біль у ногах під час ходьби, підйоми температури тіла до 40 °С переважно у вечірній і нічний час протягом 1 місяця, задишку при ходьбі та підйомі сходами, іноді запаморочення та порушення ходи, втрату 35 кг за 2 місяці, серцебиття, появу виразок на губах останні 2 дні, діарею по 3-4 рази на добу. Анамнез: стан погіршився поступово за пів року до госпіталізації, пацієнт приймав жарознижувальні, по медичну допомогу не звертався, незважаючи на погіршення стану та прогресивну втрату ваги. За останні 3 тижні стан різко погіршився (температура тіла до 40 °С), звернувся до сімейного лікаря. Призначено обстеження, де було підтверджено ВІЛ (про цей діагноз пацієнт знав 4 роки, але лікування не отримував) і встановлено молекулярно-генетичним методом стійкість до рифампіцину. Госпіталізований у клініку ДУ «Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України» з діагнозом: МЛС/Риф-ТБ (01.09.2023) легень (міліарний), дестр.-, МБТ+, МГ+, риф.+, к. 0, фТМЧ 0, гіст. 0, внутрішньочеревних і периферичних (шийних) лімфовузлів, дестр.-, МБТ 0, LF LAM 0, гіст. 0 (вперше діагностований ТБ), ког. 3 (2023). Тубінтоксикація. Дихальна недостатність ІІ. Вторинна анемія. ВІЛ-інфекція IV клінічної стадії. Результати дообстежень: CD4 – 60 клітин, вірусне навантаження – 195 000 коп./мл. Призначено антиретровірусну терапію (АРТ) TAF/3TC/DTG (тенофовіру алафенамід + ламівудин + долутегравір). На серії КТ-зрізів (рис. 1) у всіх відділах обох легень вогнищево-інфільтративні зміни, об’ємні процеси не виявляються. Архітектоніка легеневого малюнка не порушена. Збільшені внутрішньогрудні лімфатичні вузли паратрахеальної групи праворуч до 10 мм, одиничний зі звапненнями, біфуркаційної групи до 18 мм. Збільшені підключичні, надключичні лімфатичні вузли до 10-12 мм. Аксилярні лімфатичні вузли також збільшені – праворуч до 25 мм, ліворуч до 22 мм, зливаються в конгломерати. Cor vasa без особливостей. У порожнині перикарда виявляється випіт, з товщиною шару до 15 мм. У зоні візуалізації відзначається збільшення розмірів печінки, селезінки. КТ-ознаки внутрішньогрудної, аксилярної, шийної лімфаденопатії. Гідроперикард. Гепатоспленомегалія. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку: виявляються ознаки поодиноких вогнищ периваскулярного гліозу в лобних і правій тім’яній частках. Біохімічний аналіз крові в динаміці (табл.): відзначаються гіпоальбумінемія та гіперкреатинінемія. Рішення центральної лікарської консультативної комісії щодо хіміорезистентного ТБ (ЦЛКК-ХРТБ) № 1: зважаючи на поширеність туберкульозного процесу (легені (+ можливо, бронхи), плевральні порожнини, перикард, внутрішньогрудні, внутрішньочеревні та периферичні (шийні) лімфовузли), тяжкість стану, лихоманку, розпочату неадекватно АРТ, показники роботи нирок (хронічний гломерулонефрит на тлі ВІЛ), виражену анемію, лімфопенію, вирішено призначити лікування за життєвими показаннями переліком препаратів, що мають найменший нефротоксичний ефект – Bdq Mfx Mpn під чітким контролем показників крові, сечі, гемодинаміки та за рекомендаціями суміжних спеціалістів щодо супутніх патологій і станів. Консультація невролога: метаболічна токсична енцефалопатія на тлі ВІЛ-інфекції IV клінічної стадії у вигляді вестибуло-атактичного й астенічного синдромів. Полінейропатія нижніх кінцівок ідіопатична, сенсорно-моторна. Дисемінований/міліарний ТБ, МБТ+. Анемія легкого ступеня. Рекомендовано МРТ головного мозку, Сорбілакт, Медіаторн, Долоріва, Берлітіон. Консультація нефролога: ТБ легені, МЛС/Риф-ТБ (01.09.2023) міліарний з ураженням легень, дестр.-, МБТ+, МГ+, риф.+, к. 0, фТМЧ 0, гіст. 0, внутрішньогрудних, внутрішньочеревних і периферичних (шийних) лімфовузлів, полісерозиту (перикардиту, двобічного плевриту), дестр.-, МБТ 0, LF LAM 0, гіст. 0 (вперше діагностований ТБ), ког. 3 (2023). ВІЛ-інфекція IV клінічної стадії. Сепсис? Синдром поліорганної недостатності? Гостре пошкодження нирок ІІІ стадії, неолігурія у складі синдрому поліорганної недостатності та на тлі попередньої хронічної хвороби нирок ІV стадії (розрахункова швидкість клубочкової фільтрації – 24,2 мл/хв/1,75 м2), гломерулонефриту інфекційного (вірусного) генезу. Анемія. Рекомендовано: 1) дієта № 7, продовжити призначену терапію (лікування основного захворювання); 2) корекція анемії (переливання еритроцитарної маси); 3) постійний моніторинг водно-електролітного балансу, біохімічних і гематологічних показників крові, ваги пацієнта; 4) вирішення питання про потребу гемодіалізу за відсутності позитивної динаміки креатиніну сироватки крові (08.09.2023). Консультація інфекціоніста: скасування АРТ до відновлення функції нирок. Показано консультацію нефролога, моніторинг артеріального тиску, контроль діурезу, аналізи – креатинін, сечовина, сечова кислота, кальцій, калій, фосфор, лікування – сорбенти, очисна клізма, сода-буфер внутрішньовенно. Загальний стан пацієнта поступово погіршувався: наростала задишка, температура тіла – до 38 °С. За 2 останні дні 2 епізоди сильної носової кровотечі. Наростала слабкість, апетиту не було. Наростання олігурії (протягом доби випив 1200 мл рідини + 1050 мл інфузіями, виділив 1250 мл сечі), наступної доби – 450 мл сечі при вжитих і введених 1500 мл розчинів. Білок у добовій сечі – 0,15 г. З’явилися жовтушність шкірних покривів та іктеричність склер. Отримано результати з приватної лабораторії: фосфор – 2,59 ммоль/л, феритин – 754 нг/мл, залізо в сироватці – 10,5 мкмоль/л, насичення трансферину залізом – 21,5 %, трансферин – 1,9 г/л, паратгормон – 10,40 пг/мл. 08.09.2023 пацієнта перевели до реанімаційного відділення в тяжкому стані. У реанімації провели консиліум фтизіатрів, інфекціоніста, реаніматолога. Зважаючи на об’єктивний стан, дані динамічного спостереження, клінічних аналізів у динаміці, рекомендовано: реакція пасивної гемаглютинації з лептоспірозним діагностикумом; креатинфосфокіназа; тимчасово (на 3 дні) скасувати Bdq і Mfx, питання щодо їх поновлення та/або призначення інших антимікобактеріальних препаратів у лікуванні (доцільності в призначенні АРТ, бісептолу та флуконазолу наразі немає, їх призначення буде розглянуто після покращення стану пацієнта та поліпшення клінічних показників крові); меропенем у лікуванні залишається, доза незмінна. Повторний консиліум через 3 дні – за результатами наявних результатів обстежень було відновлено Bdq і Мfx. Загальний стан істотно покращується. Рішення ЦЛКК-ХРТБ № 2: рекомендовано до лікування додати Cs 0,75 щоденно. Перегляд схеми лікування за зміни показників крові (анемія, гіпоальбумінемія). Отже, режим лікування: Bdq Mfx Cs Mpn. Лінезолід до режиму не доданий через анемію, призначено переливання еритроцитарної маси. Рішення ЦЛКК-ХРТБ № 3: у зв’язку з нормалізацією стану та рівня альбуміну (37,1 г/л), отриманням результату фенотипового тесту медикаментозної чутливості з резистентністю до HR до лікування додати Dlm і продовжити лікування за режимом Bdq Mfx Mpn Cs Dlm до повного усунення ознак анемії, далі представлення на розсуд ЦЛКК-ХРТБ для вирішення питання призначення лінезоліду. Консультація інфекціоніста через 2 місяці: рекомендовано контрольну комп’ютерну томографію органів грудної порожнини – КТ ОГП (негативації динаміки щодо лімфовузлів не виявлено), полімеразну ланцюгову реакцію на Toxoplasma gondii та цитомегаловірус (обидва тести негативні). Через 1 місяць відновлено АРТ – TAF/3TC/DTG. Через 10 днів після цього діагностовано синдром відновлення імунної системи (збільшення шийної групи лімфовузлів, температура тіла – 38,8 °С), призначено преднізолон із 30 мг (калій, омепразол). Рішення ЦЛКК-ХРТБ № 4: рекомендовано призначити лінезолід 600 мг щоденно, Суфер 5,0 внутрішньовенно струминно № 5, фолієву кислоту 5 мг, вітамін В12 щоденно, контрольні гемограми. Пацієнт отримував режим лікування – Bdq Mfx Lzd Cs Dlm Mpn. Стан на тлі призначення гормональної терапії покращився, однак після її завершення через 1,5 місяця повторно підйом температури тіла до 39 °С та збільшення лімфовузлів шиї. Повторено аналіз на цитомегаловірус – негативний, на SARS-CoV-2 – негативний. Повторно призначено гормони – преднізолон із 30 мг (калій, омепразол). Поступово стан пацієнта став покращуватися, лімфовузли зменшилися, температура тіла нормалізувалася, налагодилися апетит, сон, пацієнт став набирати вагу (12 кг), поступово зникли прояви інших опортуністичних інфекцій. Рішення ЦЛКК-ХРТБ № 5: пацієнт протягом 5,5 місяців отримує лікування за індивідуалізованим режимом. Відзначається клінічне покращення, досягнуто стійкого знебацилення з 1-го місяця лікування, позитивна динаміка за даними КТ ОГП й ультразвукового дослідження органів черевної порожнини – зменшення всіх груп лімфовузлів. Рекомендовано, зважаючи на ВІЛ-статус з низьким рівнем CD4 та наявним вірусним навантаженням, проявом синдрому відновлення імунної системи, лікування продовжити без парентеральних антимікобактеріальних препаратів (Mpn) – у режимі Bdq Mfx Cs Dlm Lzd. Контрольна КТ ОГП: позитивна динаміка процесу – зменшення розмірів усіх груп лімфовузлів. Пацієнт завершив лікування з результатом «вилікування». Висновки. З огляду на високий рівень смертності та складність ведення пацієнтів з генералізованим і міліарним ТБ важливими залишаються інтеграція сучасних методів діагностики та лікування, а також міждисциплінарний підхід до їх ведення. Впровадження найкращих клінічних практик дасть змогу значно покращити результати лікування, знизити рівень резистентності та смертності, а також сприятиме контролю поширення інфекції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ліскіна, І. В., Л. М. Загаба, О. О. Мельник та А. О. Козикіна. "Патологоанатомічні зміни легень у перебігу лікарсько-стійкого туберкульозу". У Міжнародна науково-практична конференція, присвячена Всесвітньому дню здоров’я: «Інноваційні підходи до діагностики, лікування туберкульозу та інших захворювань легень: практичні рекомендації для лікарів загальної практики, фтизіатрів і пульмонологів» 7 квітня 2025 року (онлайн), м. Київ, Україна. Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології імені Ф.Г. Яновського, 2025. https://doi.org/10.32902/2663-0338-2025-1s-16.

Full text
Abstract:
Обґрунтування. Туберкульоз (ТБ) залишається одним з найзагрозливіших інфекційних захворювань у всьому світі зі значним впливом на громадську охорону здоров’я та соціально-економічний розвиток країн. Незважаючи на значний прогрес зусиль у контролі ТБ у більшості країн світу, хвороба становить серйозну проблему, особливо в умовах обмежених ресурсів і соціально-економічних потрясінь. Хоча ефективне лікування ТБ зазвичай забезпечує абацилювання, тобто зникнення мікобактерій, а також клінічних симптомів хвороби, досить часто після завершення лікування відзначаються ознаки залишкового ушкодження легень як за радіологічними показниками, так і за клінічними проявами. Такі наслідки нині мають назву післятуберкульозної хвороби легень та охоплюють значний спектр патологічних змін тканини легень, серед яких найвідомішими є фіброз, бронхоектази та кавітація (залишкові порожнини). Наразі склалася ситуація, коли основна увага лікарської спільноти зосереджена на визначенні саме Mycobacterium tuberculosis (МБТ) і профілю їхньої медикаментозної резистентності, а також молекулярно-генетичних характеристик збудника, оскільки ці дані слугують основою вибору лікарських препаратів, їх комбінації та термінів приймання. Проте водночас існує очевидна проблема розвитку патоморфологічних змін у легенях за тривалого перебігу хвороби, яким не приділяється належної уваги, а відповідно, не проводиться аналіз перспектив подальших медичних заходів. Згадані зміни безпосередньо впливають на прогноз структурної перебудови легень та їхнього фізіологічного стану й функціонування, що надалі визначає якість життя пацієнтів, які пролікувалися з приводу ТБ легень. Особливе значення має врахування таких змін у разі лікарсько-стійкого ТБ, зокрема при ТБ з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) та ТБ з широкою резистентністю, внаслідок складнощів їх лікування, нерідко стійкого прогресування процесу. Відомо, що за наявності операційного матеріалу від хворих на ТБ легень можливо не тільки уточнити клініко-морфологічну форму цієї хвороби, але й ретроспективно оцінити її перебіг, визначити морфологічний ступінь активності специфічного запалення на момент оперативного втручання. Тобто опосередковано об’єктивно оцінити ефективність проведеної хіміотерапії до хірургічного етапу лікування та визначити найраціональніший подальший медичний менеджмент пацієнта з ТБ легень індивідуалізовано. Наводимо декілька власних спостережень комбінованого – терапевтичного та хірургічного – лікування пацієнтів з хіміорезистентним ТБ легень. Клінічний випадок 1. Пацієнт З., 35 років. Мав незначні скарги на епізодичний сухий кашель. Зміни в легенях виявлено при профілактичному огляді. Початково вони були розцінені як пневмонія, але лікування не мало ефекту. Проведено комп’ютерну томографію (КТ) легень і встановлено ТБ S6 правої легені – інфільтративна форма з ознаками розпаду, надалі мікробіологічно виявлено МБТ. Розпочато лікування чутливого ТБ. Через місяць за результатами тесту медикаментозної чутливості (ТМЧ) встановлено монорезистентність МБТ до ізоніазиду та скориговано лікування. Через 3 місяці спостерігали позитивну динаміку за КТ-картиною – зменшення об’єму інфільтрату та часткове розсмоктування поряд розташованих дрібних вогнищ. Через пів року від початку лікування на КТ визначалися щільні вогнища, декотрі з кальцинатами, пневмофіброз та ознаки сформованої туберкульоми розмірами 41×38 мм з порожниною деструкції в її центральній частині. Причому за останні 3 місяці чіткої динаміки змін у легені за КТ-даними не виявлено. Було проведено хірургічне втручання – резекція ураженого сегмента S6. За морфологічною картиною – туберкульома-казеома зі сформованою товстою фіброзною капсулою. Поряд у легеневій тканині виявлено численні гранульоми у фіброзній капсулі та туберкульозні вогнища. За морфологічними ознаками – помірний ступінь активності специфічного запалення. Клінічний випадок 2. Пацієнт Г., 35 років. На момент установлення діагнозу – без скарг, ТБ вперше діагностовано при плановій флюорографії та розпочато лікування препаратами І ряду тривалістю 2 місяці. Через 2 місяці отримано результати ТМЧ, встановлено діагноз МЛС-ТБ. У перші 3 місяці при КТ-обстеженні визначався інфільтративний ТБ верхньої частки лівої легені з ознаками розпаду та відсіву. Орієнтовно через пів року зберігалися прояви інфільтративного ТБ зі зменшенням розмірів інфільтрату та частковим розсмоктуванням дрібних вогнищ. Через рік від початку хвороби головними позитивними змінами були ущільнення та зменшення розмірів інфільтрату й вогнищ відсіву. Хірургічне втручання – верхня лобектомія зліва. Патоморфологічний висновок – конгломеративна туберкульома-казеома з фіброзною капсулою. Зберігаються морфологічні ознаки помірного ступеня активності специфічного запалення. Клінічний випадок 3. Пацієнт Н., 40 років. Діагноз ТБ легень установлено за 6 років до звернення в Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології, отримав курс лікування. На момент госпіталізації пред’являв скарги на болі в правій половині грудної клітки, появу значної нічної пітливості. Діагностовано рецидив ТБ, за результатами ТМЧ – МЛС-ТБ. До початку курсу хіміотерапії діагноз за КТ-картиною – дисемінований ТБ легень з ураженням верхніх часток з деструкцією на тлі старих післятуберкульозних змін. Висновок контрольної КТ органів грудної порожнини (07.2018): за 5 місяців лікування позитивна динаміка процесу – зникнення перифокальної інфільтрації, зменшення зони деструкції. Через 10 місяців в обох верхніх частках відзначаються метатуберкульозний пневмофіброз, вогнищеві «тіні» та в S1-3 зліва – туберкульоми середніх розмірів, у двох туберкульомах – ознаки розпаду. Хірургічне втручання – атипова резекція S1-3 зліва. Патоморфологічний висновок: наявні дві туберкульоми-казеоми діаметром 2,5 та 3,0 см. Кожна туберкульома має товсту фіброзну капсулу. Поза ними – фіброзовані вогнища відсіву. Післятуберкульозний пневмофіброз. Без морфологічних ознак активності специфічного запального процесу. Висновки. Простежується очевидна тенденція: від моменту встановлення діагнозу ТБ легень через місяць або декілька місяців за результатами ТМЧ уточнюються наявність і характер резистентності МБТ, що дає змогу адекватно скоригувати медикаментозне лікування. Найчастіше на початку розвитку ТБ легень діагностують інфільтративну або дисеміновану форму ураження. Основний курс хіміотерапії в середньому триває 6 місяців. Надалі за відсутності позитивної динаміки при контрольних рентгенологічних обстеженнях або формуванні туберкульоми з виразною капсулою, згідно з медичними показаннями, проводять хірургічне лікування – видалення найризикованіших (щодо рецидиву або прогресування ТБ) післятуберкульозних змін тканини легені, в представлених випадках – туберкульоми з розвиненою фіброзною капсулою. Слід зазначити, що у двох із трьох випадків навіть при адекватному основному курсі протитуберкульозної хіміотерапії на момент оперативного втручання зберігалася морфологічно помірна активність специфічного запального процесу. Встановлення чітких патоморфологічних ознак активності ТБ легень на час операції слугувало об’єктивним показанням для продовження протитуберкульозної терапії.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!