Academic literature on the topic 'Рачунар'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Рачунар.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Рачунар"

1

Станишић, Душан. "СМЕРНИЦЕ ЗА РАЗВОЈ КОРИСНИЧКОГ ИНТЕРФЕЈСА ЗА НАДЗОР И КОНТРОЛУ ПМИС СИСТЕМА". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 35, № 03 (2020): 616–19. http://dx.doi.org/10.24867/07be47stanisic.

Full text
Abstract:
У раду је разматран проблем интеракције диспечера зимског одржавања са ПМИС системом у циљу скраћења времена реаговања зимске службе. Проблем је решен применом технологија из области „интеракција човек-рачунар” и принципа системског инжењерства и инжењерства упот­ребљивости. У раду је доказана истраживачка хипотеза: 
 „Унапређењем корисничког интерфејса путног мете­оролошко-информационог система повећаће се ефи­касност и смањити трошкови зимског одржавања путева.“
 Резултати истраживања преточени су у Смернице за развој корисничког интерфејса за надзор и контролу ПМИС система.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Радовановић, Mарина. "NIGHTMARE MAGIC – ПРИМЕР УПОТРЕБЕ ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФИЈЕ И EMOTIV EPOC УРЕЂАЈА У РАЧУНАРСКИМ ИГРАМА". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 34, № 11 (2019): 2108–11. http://dx.doi.org/10.24867/05be48radovanovic.

Full text
Abstract:
Електроенцефалографија (EEG, Electroencephalography) препознаје мерљиву електричну активност унутар мозга која се јавља при активирању неурона. За запис ових сигнала сензори се постављају преко скалпа, а један од BCI (Brain-Computer Interface, интерфејс мозак-рачунар) уређаја који користи ову неинвазивну методу је Emotiv EPOC, који омогућава управљање апликацијама путем мисли или израза лица. Циљ овог рада је истраживање практичне примене конкретног BCI уређаја у прављењу једноставне игре. Мерењем EEG таласа и детекцијом израза лица корисника управља се бацањем магије унутар игре Nightmare Magic, пројекта који је замишљен као демо за упознавање са радом Emotiv EPOC уређаја и почетна тачка за будућа истраживања.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Зорановић, Јована. "СОФТВЕРСКА ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА МЕМФРАКТОРА – ГЕНЕРАЛИЗОВАНОГ ЕЛЕКТРИЧНОГ ЕЛЕМЕНТА СА МЕМОРИЈОМ". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 35, № 03 (2020): 461–64. http://dx.doi.org/10.24867/07be01zoranovic.

Full text
Abstract:
У овом раду је описана софтверска имплементација математичког модела мемфракцио­ног елемената. Дат је модел генерализованог елемента електричног кола, који је базиран на уопштеном Омо­вом закону и описан коришћењем фракционог рачуна. Фрактори, или општије мемфрактори, имплемен­тирани су у MATLAB-у и Simulink-у. Интерполиране карактеристике мемeлемената који су између мемкон­дензатора, мемристора, мемкалема и мемристора другог реда, приказане су као посебни случајеви карак­теристика мемфрактора.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ђукић Мирзајанц, Марина. "Неки теоријски приступи у настави страних језика подржаној рачунаром". Живи језици : часопис за стране језике и књижевности 36, № 1 (2016): 237–56. http://dx.doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Макарић, Милица. "ПРИМЕНА АЛГОРИТАМА МАШИНСКОГ УЧЕЊА У ПРЕДИКЦИЈИ СТОПЕ САМОУБИСТАВА У ПОЈЕДИНИМ ДРЖАВАМА СВЕТА". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 36, № 03 (2021): 567–70. http://dx.doi.org/10.24867/12be49makaric.

Full text
Abstract:
Самоубиство је сложена појава која вековима привлачи пажњу разних научника. Сваке године, самоубиство је међу 10 водећих узрока смрти у свету међу људима свих узрасних доби. Као озбиљан здравствени проблем захтева нашу пажњу, премда његова контрола и превенција нису нимало једно­ставни обзиром да на њих могу утицати разни фактори. Из тог разлога, јављају се разне мере које се предузимају у циљу покушаја превенције. Један од тих покушаја спроводи се коришћењем рачунара, односно машинског учења, и разних алгоритама како би се извршила предикција и омогућило спречавање само­убистава у свету. Управо из тога произилази моти­вација за овај рад. У раду је предстaвљена предикција стопе самоубистава у различитим државама света. Предикција је извршена помоћу алгоритама машинског учења. Коришћено је више регресионих алгоритама, као и један класификациони алгоритам.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Павловић, Ана. "Преглед публикација у форматима приступачним особама оштећеног вида". Читалиште 17, № 32 (2018): 67. http://dx.doi.org/10.19090/cit.2018.32.67-73.

Full text
Abstract:
Рад се бави публикацијама које су приступачне особама оштећеног вида, са посебним освртом на електронска издања. Особе оштећеног вида електронске публикације користе уз помоћ рачунара, који је опремљен говорним софтвером, чиме се кориснику омогућава да се образује, чита, претражује електронске каталоге и несметано ради. Текст се заснива, пре свега, на практичним искуствима библиотекара и корисника оштећеног вида.Приступ информацијама је загарантован Конвенцијом Уједињених Нација о правима особа са инвалидитетом, као и домаћим законодавством. Тако су, поред специјализованих библиотека за ове корисничке групе, неке библиотеке оформиле службе или одељења која особама са оштећењем вида пружају библиотечке услуге.Иако је извесно да је на пољу обезбеђивања несметаног приступа информацијама особама са оштећеним видом са појавом информационих технологија доста урађено, неопходно је да се у будућности усагласе законски прописи, библиотеке и издавачи како би се створила још повољнија клима за развој приступачних библиотека и потпуно доступних публикација за ову категорију корисника.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Крчмар, Никола З. "УПОТРЕБА ФОТОГРАФИЈЕ У НАСТАВИ ИСТОРИЈЕ НА ТЕМУ ХОЛОКАУСТА". Методички видици 8, № 8 (2018): 53. http://dx.doi.org/10.19090/mv.2017.8.53-69.

Full text
Abstract:
У раду се разматрају најоптималнији избори облика рада и наставних метода који се могу користити у наставној јединици о холокаусту. Акценат је на научним, методичким, педагошким и психолошким компетенцијама наставника као основним предусловом за извођење ваљаног часа у настави историје. Указаће се на који начин ликовни материјал историјског садржаја, као очигледно средство у настави историје, може да се примени заједно са осталим наставним методама водећи рачуна да једна другу исправно допуњавају. Фотографија као материјал документарног карактера може да се користи у великом броју наставних јединица и то не само на часовима историје већ и у структури осталих наративних предмета где се значајно место даје селекцији материјала. Важан сегмент у настави који се овде уочава јесте и питање мотивације коју треба поспешити комбиновањем различитих наставних облика. У раду ће бити изложени најважнији методички принципи којих се наставник мора придржавати.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Вучковац, Обрад. "Повезивање библиотека и географских информационих система". Читалиште 16, № 30 (2017): 34. http://dx.doi.org/10.19090/cit.2017.30.34-40.

Full text
Abstract:
Ефикасно коришћење информација о простору постало је једна од кључних компоненти у решавању глобалних проблема попут климатских промена, спречавања епидемија или сузбијања сиромаштва. Географски информациони системи (ГИС) омогућавају прикупљање, комбиновање и анализу просторних информација и од велике су користи при доношењу одлука, рационалног коришћења ресурса и спровођења превентивних мера тамо где су потребне. Они добијају све већи значај у академским и пословним круговима, а библиотеке могу на бројне начине да их уврсте у своје услуге. Обезбеђивање рачунара са инсталираним ГИС програмима, одржавање радионица, пружање помоћи при проналажењу просторних података, геореференцирање, развој дигиталних библиотека за похрањивање просторних података, само су неки од начина. У овом раду аутор ће представити пројекат развоја дигиталне библиотеке за прикупљање просторних података, који су започели библиотекари Дома културе „Студентски град” - Нови Београд у сарадњи са Географским факултетом Универзитета у Београду и Географским институтом „Јосиф Панчић” САНУ. Пројекат Дигитална библиотека просторних података може донети вишеструке користи студентима и професорима који користе ГИС, али и библиотекарима.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Andevski, Milica, Spomenka Budić та Olivera Gajić. "УЛОГА НАСТАВНИКА, ДИМЕНЗИЈЕ И СТРАТЕГИЈЕ ДЕЛОВАЊА НА НАСТАВИ". Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду 38, № 2 (2013): 41. http://dx.doi.org/10.19090/gff.2013.2.41-54.

Full text
Abstract:
Појмови „управљање одељењем“ или „менаџмент у одељењу“ често нас асоцирају на промене понашања појединих ученика, у типичаном случају кажњавањем. Перспектива тунела приликом примене интервентних стратегија не само да није потребна, већ одвраћа поглед од алтернативних праваца размишљања. Када једна дисциплинска стратегија пропадне често се бира нека друга оштрија санкцијска мера. Успех је дискутабилан: опомене, претње и казне су мере са најмање шанси да се постигне успех. У раду се анализирају могућности промене једнодимензионалности поступања на различите мисаоне правце. Како успешно решавати дисциплинске проблеме током наставе? Тајна успеха неких наставника била је у превенцији и антиципацији. У одељењима са ниским степеном сметњи наставници су минимизовали вероватноћу њиховог јављања проактивним стратегијама: бити свеприсутан: уочити све шта се дешава у учионици; задржати групни фокус: чак и приликом индивидуалних разговора не изгубити одељење из вида; бити експедитиван и усмерен ка циљу: бринути о неометаном и енергичном току наставе и водити рачуна о разноврсности и интелектуалном напредовању ученика.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Јањић, Марина С. "ПРИМЕНА МЕТОДЕ МНЕМОТЕХНИКЕ У НАСТАВИ ФОНОЛОГИЈЕ". Методички видици 6, № 6 (2015): 9. http://dx.doi.org/10.19090/mv.2015.6.9-23.

Full text
Abstract:
Рад се бави питањима наставне методологије при обради градива заснованог на фактима који морају бити упамћени. Потреба за меморисањем класификација гласова по различитим критеријумима (посебно подела сугласника по звучности, начину и месту стварања) не само да представљају проблем ученицима, већ делују регресивно приликом обраде важних јединица из области морфофонологије, у првом месту гласовних алтернација. У раду се полази од становишта да, упркос критикама које се упућују на рачун догматске и репродуктивне наставе, у тзв. старој школи постоје многе вредности које, употребљене на прави начин у духу наставног конструктивизма, могу бити веома ефикасно примењене и у савременој школи. Једна од таквих је и метода мнемотехнике, која представља најкреативнији начин репродуктивног учења. У раду се анализирају могућности њене примене у савременој настави фонологије уз креирање иновативне педагошке апликације.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Рачунар"

1

Branko, Prentović. "Рачунар у настави аналитичке геометрије у гимназији". Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, 2015. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=90488&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
У Докторској дисертацији је извршена методичкa трансформација садржа-ја&nbsp; аналитичке&nbsp; геометрије,&nbsp; у&nbsp; наставном&nbsp; систему&ndash; настава&nbsp; уз&nbsp; помоћрачунара,&nbsp; адекватним&nbsp; избором&nbsp; садржаја,&nbsp; израдом&nbsp; одговарајућихгенеричких органи-затора уз коришћење образовног софтвераGeoGebra иMathematica. Обрађен је дидактички систем настава уз помоћ рачунара,анализом међусобне зависности фактора наставе, анализом дидактичкихпринципа,&nbsp; класификацијом&nbsp; и&nbsp; приказом&nbsp; наставних&nbsp; метода,&nbsp; уз&nbsp; подесноформиране&nbsp; генеричке&nbsp; организаторе.&nbsp; Експериментално&nbsp; истраживање&nbsp; јепотврдило могућност примене наставе уз помоћ рачунара, као и позитиванутицај на реализацију циљева и задатака, на укупан образовни учинак иподизање нивоа ефикасности савремене наставе.<br>U Doktorskoj disertaciji je izvršena metodička transformacija sadrža-ja&nbsp; analitičke&nbsp; geometrije,&nbsp; u&nbsp; nastavnom&nbsp; sistemu&ndash; nastava&nbsp; uz&nbsp; pomoćračunara,&nbsp; adekvatnim&nbsp; izborom&nbsp; sadržaja,&nbsp; izradom&nbsp; odgovarajućihgeneričkih organi-zatora uz korišćenje obrazovnog softveraGeoGebra iMathematica. Obrađen je didaktički sistem nastava uz pomoć računara,analizom međusobne zavisnosti faktora nastave, analizom didaktičkihprincipa,&nbsp; klasifikacijom&nbsp; i&nbsp; prikazom&nbsp; nastavnih&nbsp; metoda,&nbsp; uz&nbsp; podesnoformirane&nbsp; generičke&nbsp; organizatore.&nbsp; Eksperimentalno&nbsp; istraživanje&nbsp; jepotvrdilo mogućnost primene nastave uz pomoć računara, kao i pozitivanuticaj na realizaciju ciljeva i zadataka, na ukupan obrazovni učinak ipodizanje nivoa efikasnosti savremene nastave.<br>In this doctoral dissertation, methodical transformation of content analyticgeometry, is carried out, in the educational system - a computer-assistedteaching, by appropriate selection of content, making appropriate genericorganizers using educational software GeoGebra and Mathematica.Didactic teaching system, computer-assisted teaching, was processed, byanalyzing the factors of teaching and didactic principles, classification andpresentation of teaching methods, with the adequately created genericorganizers. Experimental research has confirmed the apossibility ofcomputer-assisted teaching, as well as a positive impact on the realizationof goals and tasks, on the overall educational impact and raising theefficiency of modern teaching.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Radoslav, Božić. "Методичка обрада функција са параметрима уз помоћ рачунара". Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, 2019. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=110812&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
У&nbsp; докторској&nbsp; дисертацији&nbsp; је&nbsp; елаборирано&nbsp; истраживање&nbsp; које&nbsp; се&nbsp; односи&nbsp; на&nbsp; примену савремених технологија у настави математике на универзитетском нивоу. Истраживање се заснива&nbsp; на&nbsp; комбиновању&nbsp; различитих&nbsp; наставних&nbsp; метода,&nbsp; са&nbsp; циљем&nbsp; унапређења&nbsp; квалитета знања&nbsp; студената&nbsp; у&nbsp; области&nbsp; реалних&nbsp; функција&nbsp; и&nbsp; њихових&nbsp; особина.&nbsp; Бројна&nbsp; ранија истраживања&nbsp; бавила&nbsp; су&nbsp; се&nbsp; применом&nbsp; методе&nbsp; колаборативног&nbsp; рада&nbsp; у&nbsp; настави,&nbsp; као&nbsp; и имплементацијом&nbsp; савремене&nbsp; технологије&nbsp; у&nbsp; наставни&nbsp; процес.&nbsp; У&nbsp; докторској&nbsp; дисертацији описане&nbsp; су&nbsp; наставне&nbsp; методе&nbsp; које&nbsp; се&nbsp; заснивају&nbsp; на&nbsp; примени&nbsp; динамичког&nbsp; софтвера&nbsp; у испитивању&nbsp; особина&nbsp; функција,&nbsp; односно&nbsp; класа&nbsp; (фамилија)&nbsp; функција,&nbsp; комбиноване&nbsp; са методама колаборативног, односно индивидуалног рада студената. Коришћењем погодног динамичког&nbsp; софтвера,&nbsp; израђени&nbsp; су&nbsp; едукативни&nbsp; материјали&nbsp; који&nbsp; се&nbsp; могу&nbsp; користити&nbsp; унастави.&nbsp; Спроведена&nbsp; су&nbsp; појединачна&nbsp; истраживања,&nbsp; која&nbsp; су&nbsp; имала&nbsp; за&nbsp; циљ&nbsp; утврђивање степена утицаја примене новог методског приступа на постигнућа&nbsp; студената у посматраној области. Резултати сваког од истраживања су статистички анализирани. Дата су закључна разматрања,&nbsp; која&nbsp; садрже&nbsp; дискусију&nbsp; о&nbsp; резултатима&nbsp; спроведених&nbsp; истраживања,&nbsp; као&nbsp; и смернице&nbsp; за&nbsp; имплементацију&nbsp; новог&nbsp; методског&nbsp; приступа&nbsp; у&nbsp; наставни&nbsp; процес&nbsp; и&nbsp; евентуална даља истраживања.<br>U&nbsp; doktorskoj&nbsp; disertaciji&nbsp; je&nbsp; elaborirano&nbsp; istraživanje&nbsp; koje&nbsp; se&nbsp; odnosi&nbsp; na&nbsp; primenu savremenih tehnologija u nastavi matematike na univerzitetskom nivou. Istraživanje se zasniva&nbsp; na&nbsp; kombinovanju&nbsp; različitih&nbsp; nastavnih&nbsp; metoda,&nbsp; sa&nbsp; ciljem&nbsp; unapređenja&nbsp; kvaliteta znanja&nbsp; studenata&nbsp; u&nbsp; oblasti&nbsp; realnih&nbsp; funkcija&nbsp; i&nbsp; njihovih&nbsp; osobina.&nbsp; Brojna&nbsp; ranija istraživanja&nbsp; bavila&nbsp; su&nbsp; se&nbsp; primenom&nbsp; metode&nbsp; kolaborativnog&nbsp; rada&nbsp; u&nbsp; nastavi,&nbsp; kao&nbsp; i implementacijom&nbsp; savremene&nbsp; tehnologije&nbsp; u&nbsp; nastavni&nbsp; proces.&nbsp; U&nbsp; doktorskoj&nbsp; disertaciji opisane&nbsp; su&nbsp; nastavne&nbsp; metode&nbsp; koje&nbsp; se&nbsp; zasnivaju&nbsp; na&nbsp; primeni&nbsp; dinamičkog&nbsp; softvera&nbsp; u ispitivanju&nbsp; osobina&nbsp; funkcija,&nbsp; odnosno&nbsp; klasa&nbsp; (familija)&nbsp; funkcija,&nbsp; kombinovane&nbsp; sa metodama kolaborativnog, odnosno individualnog rada studenata. Korišćenjem pogodnog dinamičkog&nbsp; softvera,&nbsp; izrađeni&nbsp; su&nbsp; edukativni&nbsp; materijali&nbsp; koji&nbsp; se&nbsp; mogu&nbsp; koristiti&nbsp; unastavi.&nbsp; Sprovedena&nbsp; su&nbsp; pojedinačna&nbsp; istraživanja,&nbsp; koja&nbsp; su&nbsp; imala&nbsp; za&nbsp; cilj&nbsp; utvrđivanje stepena uticaja primene novog metodskog pristupa na postignuća&nbsp; studenata u posmatranoj oblasti. Rezultati svakog od istraživanja su statistički analizirani. Data su zaključna razmatranja,&nbsp; koja&nbsp; sadrže&nbsp; diskusiju&nbsp; o&nbsp; rezultatima&nbsp; sprovedenih&nbsp; istraživanja,&nbsp; kao&nbsp; i smernice&nbsp; za&nbsp; implementaciju&nbsp; novog&nbsp; metodskog&nbsp; pristupa&nbsp; u&nbsp; nastavni&nbsp; proces&nbsp; i&nbsp; eventualna dalja istraživanja.<br>In&nbsp; the&nbsp; doctoral thesis,&nbsp; a&nbsp; research&nbsp; on&nbsp; the&nbsp; application&nbsp; of&nbsp; modern&nbsp; technologies&nbsp; in&nbsp; teaching mathematics at the university level is elaborated. The research is based on the combination of different teaching methods, with the aim of improving the quality of&nbsp; students&#39; knowledge of real functions and their properties. Numerous previous research was carried out using the method of collaborative teaching work in teaching,&nbsp; as well as the implementation of modern technology in the&nbsp; teaching&nbsp; process.&nbsp; In&nbsp; the&nbsp; doctoral thesis,&nbsp; teaching&nbsp; methods&nbsp; are&nbsp; described&nbsp; based&nbsp; on&nbsp; the application of dynamic software in the examination of the properties of functions, i.e. classes (families) of functions, combined with methods of collaborative, or individual work of students.By&nbsp; using&nbsp; suitable&nbsp; dynamic&nbsp; software, educational&nbsp; materials&nbsp; that&nbsp; can&nbsp; be&nbsp; used&nbsp; in&nbsp; teaching&nbsp; are created. Individual research was conducted, aimed at determining the degree of impact of the application&nbsp; of&nbsp; a&nbsp; new didactic approach&nbsp; on&nbsp; students&#39;&nbsp; achievements&nbsp; in&nbsp; the&nbsp; observed&nbsp; field. The results of each study were statistically analyzed. Final conclusions are provided, which contain a discussion of the results of the conducted research, as well as guidelines for the implementation of the new didactic approach in the teaching process and possible further research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Goran, Lalić. "Развој модела рачунаром подржане набавке заснованог на практичним аспектима менаџмента квалитетом". Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=101545&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Циљ ове дисертације представља повишење ефективности и ефикасности процеса набавке применом развијеног модела рачунаром подржане набавке. Овај модел ће бити заснован на практичним аспектима менаџмента квалитетом. Очекује се да синергијски утицај ефеката успеха информационих система и менаџмента квалитетом у набавци на перформансе процеса набавке допринесе значајнијем остваривању конкурентске предности на тржишту.<br>Cilj ove disertacije predstavlja povišenje efektivnosti i efikasnosti procesa nabavke primenom razvijenog modela računarom podržane nabavke. Ovaj model će biti zasnovan na praktičnim aspektima menadžmenta kvalitetom. Očekuje se da sinergijski uticaj efekata uspeha informacionih sistema i menadžmenta kvalitetom u nabavci na performanse procesa nabavke doprinese značajnijem ostvarivanju konkurentske prednosti na tržištu.<br>The main objective of this study is to increase the effectiveness and efficiency of the procurement process, using the developed procurement process model supported by information technologies. This model will be based on the practical aspects of quality management. It is expected that synergy of information system success effects and quality management effects on procurement process performance, contributes to the achievement of significant competitive advantage in the market.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jelena, Ivetić. "Intesection types and resource control in the intuitionistic sequent lambda calculus." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, 2013. http://dx.doi.org/10.2298/NS20131009IVETIC.

Full text
Abstract:
This thesis studies computational interpretations of the intuitionistic sequentcalculus with implicit and explicit structural rules, with focus on the systemswith intersection types. The contributions of the thesis are grouped into threeparts. In the first part intersection types are introduced into the lambdaGentzen calculus. The second part presents an extension of the lambdaGentzen calculus to a term calculus with resource control, i.e. with explicitoperators for contraction and weakening, and apropriate intersection typeassignment system which characterises strong normalisation in the proposedcalculus. In the third part both previously studied calculi are integrated intoone framework by introducing the notion of the resource control cube.<br>Ова дисертација се бави рачунским интерпретацијамаинтуиционистичког секвентног рачуна са имплицитним и експлицитнимструктурним правилима, са фокусом на типске системе са пресеком.Оригинални резултати тезе су груписани у три целине. У првом делу сутипови са пресеком уведени у lambda Gentzen рачун. Други деопредставља проширење lambda Gentzen рачуна на формални рачун саконтролом ресурса, тј. са експлицитним операторима контракције ислабљења, као и одговарајући типски систем са пресеком којикарактерише јаку нормализацију у уведеном рачуну. У трећем делу обарачуна су интегрисана у заједнички оквир увођењем структуре resourcecontrol cube.<br>Ova disertacija se bavi računskim interpretacijamaintuicionističkog sekventnog računa sa implicitnim i eksplicitnimstrukturnim pravilima, sa fokusom na tipske sisteme sa presekom.Originalni rezultati teze su grupisani u tri celine. U prvom delu sutipovi sa presekom uvedeni u lambda Gentzen račun. Drugi deopredstavlja proširenje lambda Gentzen računa na formalni račun sakontrolom resursa, tj. sa eksplicitnim operatorima kontrakcije islabljenja, kao i odgovarajući tipski sistem sa presekom kojikarakteriše jaku normalizaciju u uvedenom računu. U trećem delu obaračuna su integrisana u zajednički okvir uvođenjem strukture resourcecontrol cube.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Svetlana, Jakšić. "Types for Access and Memory Control." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, 2016. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=101762&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Three issues will be elaborated and disussed in the proposed thesis. The first isadministration and control of data access rights in networks with XML data, withemphasis on data security. The second is the administration and control ofaccess rights to data in computer networks with RDF data, with emphasis ondata privacy. The third is prevention of errors and memory leaks, as well ascommunication errors, generated by programs written in Sing # language in thepresence of exceptions. For all three issues, there will be presented formalmodels with corresponding type systems and showed the absence of undesiredbehavior i.e. errors in networks or programs.<br>У тези су разматрана три проблема. Први је администрација и контролаправа приступа података у рачунарској мрежи са XML подацима, санагласком на безбедости посматраних података. Други је администрација икотрола права приступа подацима у рачунарској мрежи са RDF подацима,са нагласком на приватности посматраних података. Трећи је превенцијагрешака и цурења меморије, као и грешака у комуникацији генерисанимпрограмима написаних на језику Sing# у којима су присутни изузеци. За сватри проблема биће предложени формални модели и одговарајући типскисистеми помоћу којих се показује одсуство неповољних понашања тј.грешака у мрежама односно програмима.<br>U tezi su razmatrana tri problema. Prvi je administracija i kontrolaprava pristupa podataka u računarskoj mreži sa XML podacima, sanaglaskom na bezbedosti posmatranih podataka. Drugi je administracija ikotrola prava pristupa podacima u računarskoj mreži sa RDF podacima,sa naglaskom na privatnosti posmatranih podataka. Treći je prevencijagrešaka i curenja memorije, kao i grešaka u komunikaciji generisanimprogramima napisanih na jeziku Sing# u kojima su prisutni izuzeci. Za svatri problema biće predloženi formalni modeli i odgovarajući tipskisistemi pomoću kojih se pokazuje odsustvo nepovoljnih ponašanja tj.grešaka u mrežama odnosno programima.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Nemanja, Kovinčić. "Механички модел средњег уха са фракционим типом дисипације". Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, 2016. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=100909&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
У докторској дисертације предложен је механички модел средњег ухазаснован на динамици крутих тела која су са околином везана системомфракционих вискоеластичних елемената. Ови елементи моделирани сукао стандардно фракционо линеарно вискоеластично тело познато каофракциони Зенеров модел вискоеластичног тела. Диференцијалнеједначине кретања предложеног модела генерисане су Гибс-Апеловимједначинама аналитичке механике. Као резултат добијен је математичкимодел у форми система диференцијалних једначина произвољногреалног реда. Овај систем решен је на два начина: применомекспанзионе формуле Атанацковића и Станковића и методомЛапласове трансформације са нумеричком инверзијом.<br>U doktorskoj disertacije predložen je mehanički model srednjeg uhazasnovan na dinamici krutih tela koja su sa okolinom vezana sistemomfrakcionih viskoelastičnih elemenata. Ovi elementi modelirani sukao standardno frakciono linearno viskoelastično telo poznato kaofrakcioni Zenerov model viskoelastičnog tela. Diferencijalnejednačine kretanja predloženog modela generisane su Gibs-Apelovimjednačinama analitičke mehanike. Kao rezultat dobijen je matematičkimodel u formi sistema diferencijalnih jednačina proizvoljnogrealnog reda. Ovaj sistem rešen je na dva načina: primenomekspanzione formule Atanackovića i Stankovića i metodomLaplasove transformacije sa numeričkom inverzijom.<br>In this theses, mechanical model of a middle ear based on the dynamics ofsystem of rigid bodies that are connected with the environment through asystem of fractional viscoelastic elements is proposed. These elements aremodeled as a standard fractional linear viscoelastic body known as thefractional Zener model of viscoelastic body. Differential equations of motionof the proposed model are generated by use of the Gibbs-Appeal equationsof analytical mechanics. As a result, mathematical model in form of a systemof differential equations of arbitrary real order is obtained. This system issolved in two ways: by use of the Atanacković-Stankovic expansion formulaand method of the Laplace transform with numerical inversion.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography