To see the other types of publications on this topic, follow the link: Рачунар.

Journal articles on the topic 'Рачунар'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 43 journal articles for your research on the topic 'Рачунар.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Станишић, Душан. "СМЕРНИЦЕ ЗА РАЗВОЈ КОРИСНИЧКОГ ИНТЕРФЕЈСА ЗА НАДЗОР И КОНТРОЛУ ПМИС СИСТЕМА". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 35, № 03 (2020): 616–19. http://dx.doi.org/10.24867/07be47stanisic.

Full text
Abstract:
У раду је разматран проблем интеракције диспечера зимског одржавања са ПМИС системом у циљу скраћења времена реаговања зимске службе. Проблем је решен применом технологија из области „интеракција човек-рачунар” и принципа системског инжењерства и инжењерства упот­ребљивости. У раду је доказана истраживачка хипотеза: 
 „Унапређењем корисничког интерфејса путног мете­оролошко-информационог система повећаће се ефи­касност и смањити трошкови зимског одржавања путева.“
 Резултати истраживања преточени су у Смернице за развој корисничког интерфејса за надзор и контролу ПМИС система.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Радовановић, Mарина. "NIGHTMARE MAGIC – ПРИМЕР УПОТРЕБЕ ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФИЈЕ И EMOTIV EPOC УРЕЂАЈА У РАЧУНАРСКИМ ИГРАМА". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 34, № 11 (2019): 2108–11. http://dx.doi.org/10.24867/05be48radovanovic.

Full text
Abstract:
Електроенцефалографија (EEG, Electroencephalography) препознаје мерљиву електричну активност унутар мозга која се јавља при активирању неурона. За запис ових сигнала сензори се постављају преко скалпа, а један од BCI (Brain-Computer Interface, интерфејс мозак-рачунар) уређаја који користи ову неинвазивну методу је Emotiv EPOC, који омогућава управљање апликацијама путем мисли или израза лица. Циљ овог рада је истраживање практичне примене конкретног BCI уређаја у прављењу једноставне игре. Мерењем EEG таласа и детекцијом израза лица корисника управља се бацањем магије унутар игре Nightmare Magic, пројекта који је замишљен као демо за упознавање са радом Emotiv EPOC уређаја и почетна тачка за будућа истраживања.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Зорановић, Јована. "СОФТВЕРСКА ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА МЕМФРАКТОРА – ГЕНЕРАЛИЗОВАНОГ ЕЛЕКТРИЧНОГ ЕЛЕМЕНТА СА МЕМОРИЈОМ". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 35, № 03 (2020): 461–64. http://dx.doi.org/10.24867/07be01zoranovic.

Full text
Abstract:
У овом раду је описана софтверска имплементација математичког модела мемфракцио­ног елемената. Дат је модел генерализованог елемента електричног кола, који је базиран на уопштеном Омо­вом закону и описан коришћењем фракционог рачуна. Фрактори, или општије мемфрактори, имплемен­тирани су у MATLAB-у и Simulink-у. Интерполиране карактеристике мемeлемената који су између мемкон­дензатора, мемристора, мемкалема и мемристора другог реда, приказане су као посебни случајеви карак­теристика мемфрактора.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ђукић Мирзајанц, Марина. "Неки теоријски приступи у настави страних језика подржаној рачунаром". Живи језици : часопис за стране језике и књижевности 36, № 1 (2016): 237–56. http://dx.doi.org/10.18485/zivjez.2016.36.1.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Макарић, Милица. "ПРИМЕНА АЛГОРИТАМА МАШИНСКОГ УЧЕЊА У ПРЕДИКЦИЈИ СТОПЕ САМОУБИСТАВА У ПОЈЕДИНИМ ДРЖАВАМА СВЕТА". Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 36, № 03 (2021): 567–70. http://dx.doi.org/10.24867/12be49makaric.

Full text
Abstract:
Самоубиство је сложена појава која вековима привлачи пажњу разних научника. Сваке године, самоубиство је међу 10 водећих узрока смрти у свету међу људима свих узрасних доби. Као озбиљан здравствени проблем захтева нашу пажњу, премда његова контрола и превенција нису нимало једно­ставни обзиром да на њих могу утицати разни фактори. Из тог разлога, јављају се разне мере које се предузимају у циљу покушаја превенције. Један од тих покушаја спроводи се коришћењем рачунара, односно машинског учења, и разних алгоритама како би се извршила предикција и омогућило спречавање само­убистава у свету. Управо из тога произилази моти­вација за овај рад. У раду је предстaвљена предикција стопе самоубистава у различитим државама света. Предикција је извршена помоћу алгоритама машинског учења. Коришћено је више регресионих алгоритама, као и један класификациони алгоритам.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Павловић, Ана. "Преглед публикација у форматима приступачним особама оштећеног вида". Читалиште 17, № 32 (2018): 67. http://dx.doi.org/10.19090/cit.2018.32.67-73.

Full text
Abstract:
Рад се бави публикацијама које су приступачне особама оштећеног вида, са посебним освртом на електронска издања. Особе оштећеног вида електронске публикације користе уз помоћ рачунара, који је опремљен говорним софтвером, чиме се кориснику омогућава да се образује, чита, претражује електронске каталоге и несметано ради. Текст се заснива, пре свега, на практичним искуствима библиотекара и корисника оштећеног вида.Приступ информацијама је загарантован Конвенцијом Уједињених Нација о правима особа са инвалидитетом, као и домаћим законодавством. Тако су, поред специјализованих библиотека за ове корисничке групе, неке библиотеке оформиле службе или одељења која особама са оштећењем вида пружају библиотечке услуге.Иако је извесно да је на пољу обезбеђивања несметаног приступа информацијама особама са оштећеним видом са појавом информационих технологија доста урађено, неопходно је да се у будућности усагласе законски прописи, библиотеке и издавачи како би се створила још повољнија клима за развој приступачних библиотека и потпуно доступних публикација за ову категорију корисника.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Крчмар, Никола З. "УПОТРЕБА ФОТОГРАФИЈЕ У НАСТАВИ ИСТОРИЈЕ НА ТЕМУ ХОЛОКАУСТА". Методички видици 8, № 8 (2018): 53. http://dx.doi.org/10.19090/mv.2017.8.53-69.

Full text
Abstract:
У раду се разматрају најоптималнији избори облика рада и наставних метода који се могу користити у наставној јединици о холокаусту. Акценат је на научним, методичким, педагошким и психолошким компетенцијама наставника као основним предусловом за извођење ваљаног часа у настави историје. Указаће се на који начин ликовни материјал историјског садржаја, као очигледно средство у настави историје, може да се примени заједно са осталим наставним методама водећи рачуна да једна другу исправно допуњавају. Фотографија као материјал документарног карактера може да се користи у великом броју наставних јединица и то не само на часовима историје већ и у структури осталих наративних предмета где се значајно место даје селекцији материјала. Важан сегмент у настави који се овде уочава јесте и питање мотивације коју треба поспешити комбиновањем различитих наставних облика. У раду ће бити изложени најважнији методички принципи којих се наставник мора придржавати.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Вучковац, Обрад. "Повезивање библиотека и географских информационих система". Читалиште 16, № 30 (2017): 34. http://dx.doi.org/10.19090/cit.2017.30.34-40.

Full text
Abstract:
Ефикасно коришћење информација о простору постало је једна од кључних компоненти у решавању глобалних проблема попут климатских промена, спречавања епидемија или сузбијања сиромаштва. Географски информациони системи (ГИС) омогућавају прикупљање, комбиновање и анализу просторних информација и од велике су користи при доношењу одлука, рационалног коришћења ресурса и спровођења превентивних мера тамо где су потребне. Они добијају све већи значај у академским и пословним круговима, а библиотеке могу на бројне начине да их уврсте у своје услуге. Обезбеђивање рачунара са инсталираним ГИС програмима, одржавање радионица, пружање помоћи при проналажењу просторних података, геореференцирање, развој дигиталних библиотека за похрањивање просторних података, само су неки од начина. У овом раду аутор ће представити пројекат развоја дигиталне библиотеке за прикупљање просторних података, који су започели библиотекари Дома културе „Студентски град” - Нови Београд у сарадњи са Географским факултетом Универзитета у Београду и Географским институтом „Јосиф Панчић” САНУ. Пројекат Дигитална библиотека просторних података може донети вишеструке користи студентима и професорима који користе ГИС, али и библиотекарима.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Andevski, Milica, Spomenka Budić та Olivera Gajić. "УЛОГА НАСТАВНИКА, ДИМЕНЗИЈЕ И СТРАТЕГИЈЕ ДЕЛОВАЊА НА НАСТАВИ". Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду 38, № 2 (2013): 41. http://dx.doi.org/10.19090/gff.2013.2.41-54.

Full text
Abstract:
Појмови „управљање одељењем“ или „менаџмент у одељењу“ често нас асоцирају на промене понашања појединих ученика, у типичаном случају кажњавањем. Перспектива тунела приликом примене интервентних стратегија не само да није потребна, већ одвраћа поглед од алтернативних праваца размишљања. Када једна дисциплинска стратегија пропадне често се бира нека друга оштрија санкцијска мера. Успех је дискутабилан: опомене, претње и казне су мере са најмање шанси да се постигне успех. У раду се анализирају могућности промене једнодимензионалности поступања на различите мисаоне правце. Како успешно решавати дисциплинске проблеме током наставе? Тајна успеха неких наставника била је у превенцији и антиципацији. У одељењима са ниским степеном сметњи наставници су минимизовали вероватноћу њиховог јављања проактивним стратегијама: бити свеприсутан: уочити све шта се дешава у учионици; задржати групни фокус: чак и приликом индивидуалних разговора не изгубити одељење из вида; бити експедитиван и усмерен ка циљу: бринути о неометаном и енергичном току наставе и водити рачуна о разноврсности и интелектуалном напредовању ученика.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Јањић, Марина С. "ПРИМЕНА МЕТОДЕ МНЕМОТЕХНИКЕ У НАСТАВИ ФОНОЛОГИЈЕ". Методички видици 6, № 6 (2015): 9. http://dx.doi.org/10.19090/mv.2015.6.9-23.

Full text
Abstract:
Рад се бави питањима наставне методологије при обради градива заснованог на фактима који морају бити упамћени. Потреба за меморисањем класификација гласова по различитим критеријумима (посебно подела сугласника по звучности, начину и месту стварања) не само да представљају проблем ученицима, већ делују регресивно приликом обраде важних јединица из области морфофонологије, у првом месту гласовних алтернација. У раду се полази од становишта да, упркос критикама које се упућују на рачун догматске и репродуктивне наставе, у тзв. старој школи постоје многе вредности које, употребљене на прави начин у духу наставног конструктивизма, могу бити веома ефикасно примењене и у савременој школи. Једна од таквих је и метода мнемотехнике, која представља најкреативнији начин репродуктивног учења. У раду се анализирају могућности њене примене у савременој настави фонологије уз креирање иновативне педагошке апликације.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Пралица, Дејан. "АНАЛИЗА МЕДИЈСКОГ ДИСКУРСА ПРЕДИЗБОРНЕ ХРОНИКЕ У ЦЕНТРАЛНИМ ИНФОРМАТИВНИМ ЕМИСИЈАМА НА ПРВИМ ПРОГРАМИМА РАДИЈА И ТЕЛЕВИЗИЈЕ ВОЈВОДИНЕ". Годишњак Филозофског факултета у Новом Саду 41, № 1 (2017): 313–33. http://dx.doi.org/10.19090/gff.2016.1.313-333.

Full text
Abstract:
Циљ овог рада јесте да укаже на то како је покрајински јавни медијски сервис у својој главној радијској и телевизијској информативној емисији – Новости и Дневник извештавао о страначким активностима током предизборне кампање у априлу 2016. Корпус рада чини шест информативних емисија (по три радијске и телевизијске), односно укупно 46 прилога у којима су се помињали учесници предизборне кампање на свим нивоима власти. Квантитативно-квалитативном анализом обухваћени су, како они прилози који су се формално налазили у оквиру предизборног блока у емисијама, тако и прилози изван тог блока, а чији су актери били домаћи политичари. Посебан акценат у истраживању стављен је на маркирање такозваног прикривеног политичког маркетинга, односно злоупотребе позиције власти политичара током кампање. Анализа случајног узорка емисија за 13, 14, 20. и 21. април 2016, показала је да новинари покрајинског медијског сервиса у највећем проценту професионално извештавају грађане о учесницима предизборне кампање. Ван предизборног блока, предност је углавном дата представницима владајућих партија на државном нивоу упркос њиховим критикама на рачун извештавања војвођанске радио-телевизије у корист владајућих страна на покрајинском нивоу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Ковачевић, Славиша, та Дијана Бојић. "Економски систем Кине – реформе и економски раст // The Chinese Economic System – Reforms and economic growth". ACTA ECONOMICA 12, № 21 (2014): 67. http://dx.doi.org/10.7251/ace1421067k.

Full text
Abstract:
Резиме: НР Кина је у посљедње три деценије остварила импресивну стопу економског раста. Реформе које је спровео Денг Сјаопинг 1978. године омогућиле су да изразито сиромашна, затворена, планска привреда постане највећи свјетски извозник и најатрактивнија земља за страна улагања. Кина континуирано биљежи високе стопе раста, суфицит платног биланса и текућег рачуна, висок прилив страних директних инвестиција, високе стопе штедње, као и највеће девизне резерве у свијету. Иако је убрзан економски раст побољшао животни стандард Кинеза, велики дио становништва се још увијек бори са екстремним сиромаштвом. Све више су изражене социјалне и економске разлике између становника ове земље, а постојање једнопартијског система довело је и до проблема корупције, незаштићености радника, недовољне социјалне и здравствене заштите, као и недовољне заштите животне средине. Кинеске власти су постале свјесне да би нерјешавање ових проблема могло довести у питање даљи напредак, те су се одлучили на промјену стратегије раста. Последња предвиђања доказују да Кина и даље иде у правом смјеру, те да би већ ове године могла преузети лидерску позицију у свјетској економији.Summary: In the last three decades, the PR China has made impressive rate of economic growth. The reforms carried out by Deng Xiaoping in 1978 have enabled very poor, closed, planned economy to become the world’s largest exporter and the most attractive country for foreign investments. China has continuously recorded high growth rates, balance of payments surplus and a current account surplus, a large inflow of foreign direct investments, high savings rates, as well as the largest foreign exchange reserves in the world.Although rapid economic growth has improved the living standard of Chinese people, a large part of the population is still struggling with extreme poverty. Social and economic inequalities in this country are becoming more emphasized, and the one-party system led to the problems of corruption, lack of protection of workers, lack of social and health care, and insufficient protection of the environment. Chinese authorities had become aware that neglect of these issues could threaten further progress and they decided to change the strategy of growth. Last projections show that China is still going in the right direction, and it could take a leading position in the world economy this year.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Шешум, Урош. "ПЛАНИРАЊЕ СРПСКЕ ЧЕТНИЧКЕ АКЦИЈЕ У СТАРОЈ СРБИЈИ И МАКЕДОНИЈИ 1897. ГОДИНЕ". Историјски часопис, № 67/2018 (30 грудня 2018): 271–86. http://dx.doi.org/10.34298/ic1867271s.

Full text
Abstract:
Током 1895. и 1896. године Етники хетерија и врховистички комитет су убацивали чете из Грчке и Бугарске на територију Османског царства, у намери да изазову устанак хришћана и револуционарним путем остваре територијално проширење Грчке и Бугарске на рачун Турске. Током заоштравања критске кризе 1897, у месецима који су претходили грчко-турском рату, у кругу око председника српске владе Ђорђа Симића, јавила се бојазан да ће Грчка преко својих комитета подићи устанак у јужној Македонији, а да ће, уколико се то догоди, Бугарска искористити комитет да учинити исто у турским областима настањеним Словенима егзархистима. Како би у случају евентуалног устанка Србија остварила утицај на побуњени народ, у Београду се од фебруара 1897. године радило на формирању чета за слање у Турску. Неколико чета је формирано и оне су издржаване до јуна 1897, када су распуштене, пошто је постало јасно да до устанка у Турској неће доћи. Једна расформирна чета покушала је почетком августа 1897. да се на своју руку пребаци преко границе у Турску, али су је грешком уништили српски граничари. Рад је написан на основу објављене и необјављене српске архивске грађе и у мањој мери литературе.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Нововић, Милијана, та Милан Лакићевић. "Европска регулатива тржишта осигурања – изазови имплементације у Црној Гори // European regulation of insurance market – challenges of the implementation in Montenegro". ACTA ECONOMICA 11, № 18 (2013): 169. http://dx.doi.org/10.7251/ace1318169n.

Full text
Abstract:
Резиме: Тржишна позиција и конкурентска предност црногорских осигуравача на интегрисаном тржишту осигурања, може се одржати унапређењем професионализма, уважавањем потреба осигураника, јачањем финансијског капацитета у циљу преузимања великих ризика, увођењем софистицираних производа осигурања, као и прилагођавањем пословања конкурентској стратегији глобалног тржишта.Имплементација одредби европског законодавства за област осигурања у циљу интеграције црногорског у европско тржиште, представља велики изазов за све тржишне субјекте. Имајући у виду величину и специфичности црногорског тржишта, неопходно је креирањем нових, или измјенама постојећих законских рјешења, водити рачуна не само о прелазним роковима за усклађивање пословања са прописима Европске уније (ЕУ), већ и о одржавању стабилности тржишта осигурања Црне Горе. У циљу успостављања адекватног институционалног оквира за интеграцију домаћег у јединствено европско тржиште, Агенција за надзор осигурања Црне Горе би требала да усвоји акте усклађене са директивама Европске уније и основним принципима Међународног удружења супервизора осигурања. Имплементацијом пројекта „Солвентност II”, уз проактивну и правовремену контролу пословања, осигуравајуће компаније ће морати да идентификују и вреднују све ризике којима су изложене, антиципирају тржишне промјене, јачају унутрашњу контролу и одржавају своју финансијску стабилност, што ће позитивно утицати на даљи просперитет тржишта осигурања.Summary: Market position and competitive advantage of insurers in the integrated Montenegrin insurance market, can be sustained by improving professionalism, taking into account the needs of the insured, strengthening of financial capacity with the aim that insurers accept the big risks, introducing of sophisticated insurance products, as well as by adjusting the business for competitive strategy of global market.Implementation of European insurance legislation in order to integrate Montenegrin into European insurance market is a big challenge for all insurance market subjects. Considering the size and specificity of Montenegrin insurance market, it is necessary that when creating new and changing valid legal solutions, regulator takes into account not only the deadlines for the adjustment of insurance companies’ businesses with EU regulations, but also the stability of the insurance market in Montenegro.In order to establish an adequate institutional framework for integration into the European market, the Insurance Supervision Agency of Montenegro should adopt legislation in line with European Union directives and the fundamental principles of the International Association of Insurance Supervisors. By implementing the „Solvency II” project, with a proactive and adequate control of the business, the insurance companies will have to identify and evaluate the risks they are exposed, to anticipate market changes, to improve internal controls and to maintain its financial stability. All mentioned will have the positive influence on the future prosperity of the insurance market .
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Савић, Бојан. "Политика финансијског извештавања предузећа као инструмент креирања вредности за aкционаре // Financial reporting policy as tool for creating value for stockholders". ACTA ECONOMICA 11, № 19 (2013): 201. http://dx.doi.org/10.7251/ace1319201s.

Full text
Abstract:
Резиме: Процес финансијског извештавања одавно је прерастао оквире рачуноводствене функције предузећа. Реч је о важном инструменту менаџмента који служи не само полагању рачуна, већ и комуницирању са инвестиционом заједницом у циљу креирања финансијске репутације предузећа. Финансијско извештавање доприноси ефикасности тржишта капитала, што је предуслов развоја целокупне привреде. Отуда се у савременим тржишним условима финансијско извештавање од стране менаџмента никако не сме посматрати искључиво као нормативно наметнутна обавеза. Политика финансијског извештавања представља скуп инструмената који су усмерени на циљно обликовање финансијских извештаја. Другим речима, садржина и форма финансијских извештаја прилагођавају се дефинисаним циљевима предузећа. Важно је међутим напоменути да се целокупан процес одвија у складу са позитивном законском регулативом, општеприхваћеним рачуноводственим принципима и МСФИ. У супротном, не би се могло говорити о легалним радњама, већ о кривотвореном финансијском извештавању. Циљ овог написа је да укаже на домете политике финансијског извештавања у креирању, управљању и одржању вредности за власнике предузећа. Наиме, стратегије, циљеви и политике предузећа своју верификацију имају управо на тржишту. Кроз активности на комерцијалном тржишту предузеће креира вредност. Међутим, тестирање вредности врши се на тржишту капитала. Значај финансијског извештавања рефлектује се на оба наведена тржишта.Summary: Financial reporting process has long outgrown the framework of accounting functions of the сompany. It is an important management tool that serves not only accountability, but also communicating with the investment community in order to create financial reputation of the company. Financial reporting contributes to the efficiency of capital markets as a precondition for development of the entire economy. Hence, in the contemporary market economy financial reporting by management can not be seen solely as normative the imposed obligations. Financial reporting policy is a set of tools aimed at the target format of the financial statements. In other words, the content and form of financial statements, adjusted to the defined goals of a company. It is important however to note that the entire process is carried out in accordance with current legislation, generally accepted accounting principles and IFRS. Otherwise, you would not be able to talk about the legal action, but a counterfeit financial reporting. The aim of this paper is to highlight the achievements of the policy of financial reporting in the creation, management and maintenance of value for business owners. Specifically, strategies, objectives and policies of the company verifying their right to have a market. Through the activities of the commercial market enterprise creates value. However, testing is done on the value of the capital market. The importance of financial reporting is reflected in both these markets.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Топић-Павковић, Бранка. "Могући правци развоја монетарне политике БиХ у циљу подстицања економског раста // Possible tendencies of BiH monetary policy in encouraging the economic growth". ACTA ECONOMICA 12, № 20 (2014): 213. http://dx.doi.org/10.7251/ace1420213t.

Full text
Abstract:
Резиме: Осигурати раст националне економије, уз истовремену унутрашњу и спољну стабилност цијена, поставља се као примарни задатак економске политике. Избор валутног одбора као модела управљања монетарном политиком обезбјеђује раст повјерења у домаћу валуту, макроекономску стабилност и јачање кредибилитета централне банке, посебно у земљама транзиционих и реформских процеса. Полазећи од ограничења овог модела монетарне политике, питања домаће конкурентности и контроле биланса текућег рачуна постају све битнија. У условима немогућности интервенције монетарне политике штетне посљедице на извоз и економски раст земље несумњиво показују да класични монетарни одбор представља погодно средство монетарне стабилизације, али не и механизам динамизирања привредног раста. Рад се фокусира на избор облика монетарне политике која би у датим условима могла да обезбиједи највећи допринос расту и привредном опоравку. Циљ рада је указати на могуће модификације постојећег система монетарног одбора у Босни и Херцеговини, анализом савремених валутних одбора и искустава земаља чланица које су примјењивале овај режим прије приступања Европској (монетарној) унији. Резултати истраживања потврђују низ предности које монетарни одбор пружа малим и отвореним економијама, али истичу и недостатке који доводе у питање одрживост овог аранжмана монетарне политике и воде модификацији постојећег модела валутног одбора, што би проширило дјеловање Централне банке Босне и Херцеговине.Summary: To ensure the growth of the national economy with simultaneous internal and external price stability is set as the primary goal of economic policy. Choosing the currency board as a model of monetary policy provides increased confidence in the local currency, macroeconomic stability and strength of the central bank credibility, especially in development countries. Considering the constraints of the currency board, national competitiveness and control of the current account balance are becoming very significant questions. In terms of the inability of monetary policy interventions to effect on exports and economic growth of the country, undoubtedly show that classical monetary board is a convenient measure of monetary stabilization but not the mechanism of intensification of economic growth. This paper focuses on the choice of monetary policy model to the given conditions which could provide the growth and economic recovery. The aim of this paper is to emphasize the possible modification of the existing system of currency board in Bosnia and Herzegovina, by analyzing modern currency boards and experiences of member states that have followed this regime before accession to the European (Monetary) Union. The results confirmed a number of benefits that monetary board provides for a small and open economy, but also point out the shortcomings that stress questions about the sustainability of this arrangement and possible tendencies of modification of existing model of the currency board, primarily with widening the instruments and action of the Central Bank of Bosnia and Herzegovina.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Цветановић, Зорица, Ивица Радовановић та Драгана Богавац. "ЕЛЕМЕНТИ ФУНКЦИОНАЛНЕ ПИСМЕНОСТИ И КОРИШЋЕЊЕ РАЧУНАРА У РАЗРЕДНОЈ НАСТАВИ". Nova skola 12, № 2 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/ns1702001c.

Full text
Abstract:
У раду су представљени начини развијања основних елеменатаписмености у оквиру наставе матерњег језика, уз могућности коришћења рачунара уфункционалном описмењавању ученика. Истраживањем је обухваћено читање саразумевањем, писање, богаћење речника и практиковање језичких и писмених вежби. Циљрада је био утврђивање учесталости коришћења рачунара и његова улога у почетномфункционалном описмењавању ученика у настави српског језика. Узорак истраживањаобухватио је учитељe из основних школа у Србији (N = 450). У истраживању супримењене сервеј метода и техника скалирања, а инструмент је скала процене заучитеље. Резултати истраживања показују да учитељи истичу разумевање прочитаноги познавање методологије писања текстова као основу функционалне писменостиученика, а рачунар најчешће користе за припрему за писање, односно прикупљањетематске грађе, што је свакако недовољно за постизање квалитетних исхода наставематерњег језика. Зато је потребно припремити детаљна методичка упутстванаставницима за коришћење рачунара у функционалном описмењавању ученика, који ћедаље водити ка савременим начинима комуникације.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Матијевић, Милица. "НОВЕ ТЕНДЕНЦИЈЕ ЧИТАЊА, Е КЊИГЕ, БИБЛИОТЕКЕ". БИБЛИОТЕКАРСТВО СРПСКЕ 1, № 5 (2016). http://dx.doi.org/10.7251/bscsr1405135m.

Full text
Abstract:
Библиотека оријентисана ка кориснику перманентно раз-мишља о променама за добробит корисника. Таква библиотека мораузети у обзир електронске документе као део своје грађе.Библиотеке за децу и младе се надају да ће на овај начин оживетинавика читања. Нове генерације навикнуте да велики део свог временапроводе уз технологију можда ће у будућности прихватити књигу самоу њеном електронском облику. Читање књига преко електронских уре-ђаја можда је једни начин њеног опстанка.Електронске књиге су дигитализоване, виртуелизоване верзије књигакоје се могу читати преко рачунара или посебних уређаја – читачаелектронских књига.Електронске књиге се најчешће презентују у PDF формату и могуће ихје на рачунару читати помоћу апликације Acrobat Reader. Oвај форматпрепознаје и већина читача електронских књига.На Интернету већ дуги низ година постоји активно тржиште електрон-ских књига. Највећа виртуелна књижара Амазон је 2011. године јепрви пут продала већи број књига у електронском него у папирномоблику. Оваквом развоју догађаја свакако је допринео и развој техно-логије која омогућава кориснику да у сваком тренутку располаже снеколико хиљада наслова.У часопису Library Journal из 2012. године нашао се и податак даЦОСЛА у будућности даје предност Е књигама у односу на класичнекњиге. Захтев за повећаном набавком електронских публикација рас-тући је тренд у библиотекама у свету. Да би опстале у новом послов-ном окружењу библиотеке у Србији морају унети промене у своје пос-ловање.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Савић, Славен. "Метод рачуна обрачуна пореза као потенцијални метод опорезивања финансијских услуга". ACTA ECONOMICA 14, № 25 (2018). http://dx.doi.org/10.7251/ace1625111s.

Full text
Abstract:
Финансијске услуге представљају једно од најпроблематичнијих подручја када је у питању њихово опорезивање порезом на додату вредност. Ови проблеми извиру из саме њихове природе. Иако су ове услуге углавном изузете из опорезивања, у теорији и пракси постоје одређени предлози како би оне могле бити укључене у пореску базу ПДВ-а. Овај рад има за главни циљ да презентира један од предлога који би могао бити прихватљив са становишта опорезивања финансијских услуга.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Симовић, Марина. "ПРАКСА УСТАВНОГ СУДА БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ - НАДЛЕЖНОСТ УСТАВНОГ СУДА БиХ У ПИТАЊИМА КОЈА МУ ЈЕ ПРОСЛИЈЕДИО БИЛО КОЈИ СУД У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ". Godišnjak Pravnog Fakulteta u Banja Luci 1, № 36 (2017). http://dx.doi.org/10.7251/gpf1404327s.

Full text
Abstract:
Неоснован је захтјев за оцјену компатибилности члана3. Закона о измјенама и допунама Закона о измирењу обавезапо основу рачуна старе девизне штедње („Службени гласникБиХ“ број 72/07) са законима Босне и Херцеговине, постојањемили домашајем општег правила међународног јавног права иса Европском конвенцијом за заштиту људских права и основ-них слобода.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Тодорић, Горана, Дејан Васић та Драгољуб Секуловић. "РАЧУНАЊЕ ПОМЈЕРАЊА ЗЕМЉИНЕ КОРЕ УПОТРЕБОМ ГЕОДЕТСКЕ ТЕХНИКЕ VLBI". HERALD 9, № 23 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/her1923143t.

Full text
Abstract:
Земљина кора као највиши дио у структурној грађи Земље трпи промјене под истовременим и супростављеним дејством ендогених и егзогених процеса. Према моделу тектонике плоча подијељена је у одређен број танких, крутих плоча које се крећу једна у односу на другу и чије су границе дефинисане сеизмичком активношћу. Висока прецизност позиционирања остварена данас помоћу просторних геодетских техника VLBI, SLR, GNSS, LLR и DORIS омогућила је добијање информација о кинематици тектонских плоча на основу поновљених или континуираних опажања. У раду је описана техника VLBI (Дугобазисна интерферометрија) за квантитативно вредновање савремених помјерања и посљедичних деформација Земљине коре.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Vasiljević-Prodanović, Danica. "ПРИМЕНА РАЧУНАРА И ИНТЕРНЕТА У НАСТАВИ И УЧЕЊУ НА ФАКУЛТЕТУ ЗА СПЕЦИЈАЛНУ ЕДУКАЦИЈУ И РЕХАБИЛИТАЦИЈУ". TEME, 27 листопада 2020, 763. http://dx.doi.org/10.22190/teme190205056v.

Full text
Abstract:
This paper presents the results of research on the use of computers and the Internet in teaching and learning at the Faculty of Special Education and Rehabilitation. The sample consisted of 198 students of different departments and levels of study. The aim of the research was to determine to what extent teachers and students use computers and the Internet in teaching and learning. Specific objective was to determine the differences in the use of computers and the Internet depending on the year of study. The results show that the highest percentage of respondents (98 %) use the computer, and all the respondents use the Internet. Computers and the Internet are used extensively for entertainment. There is a need for the faculty to make its information resources more available to students. There are differences in the way computers and the Internet are used, as well as the students’ interaction with teachers and colleagues, depending on the year of study. It is recommended to direct students to a higher level of interaction and collaborative work in the performance of study tasks.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Ристић, Лела, та Милан Вујичић. "Стратешки правци руралног развоја Србије". EMC Review - Časopis za ekonomiju - APEIRON 1, № 1 (2011). http://dx.doi.org/10.7251/emc1101063r.

Full text
Abstract:
Рурална подручја у Србији се разликују у економском, социо-културном и демографском смислу. Разлике су условљене њиховим геоморфолошким карактеристикама, бројем становника, економском структуром, инфраструктурном опремљеношћу, као и развојним потенцијалима, који представљају основ дефинисања приоритетних циљева и стратегија развоја. Разумевање кључних фактора и функција развоја руралног простора утиче на конципирање ефикасније руралне стратегије и политике, усмеравање руралног развоја од стране државе и локалне самоуправе, водећи рачуна о специфичним потребама и интересима руралне заједнице, при чему посебно оним који се односе на вредности и квалитет живота. С обзиром на хетерогеност руралних подручја у Србији, у раду се указује на различите стратегије и моделе развоја, као и на потребу доследне анализе сопствених потреба и могућности, у духу нове руралне политике Европске уније.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Дајић, Милан, та Марко Тодић. "МЕРЕЊЕ И УНАПРЕЂЕЊЕ ИНДИКАТОРА КЉУЧНИХ ПЕРФОРМАНСИ У САВРЕМЕНИМ КОМПАНИЈАМА". АНАЛИ ПОСЛОВНЕ ЕКОНОМИЈЕ 9, № 16 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/ape1617052d.

Full text
Abstract:
У турбулентним условима пословања савремени системи мерењаперформанси пружају квалитетније информације менаџменту у процесуодлучивања. Преко кључних индикатора перформанси мери се остварењевизије, стратегије и циљева предузећа. Када компанија бира кључне индикатореперформанси треба да води рачуна да ти показатељи обезбеде информације којеће бити мерљиве, поуздане, реалне и употребљиве за примену одговарајућихкорективних мера када перформансе нису усаглашене са циљевимаорганизације. Неопходно је адекватну пажњу посветити унапређењу кључнихиндикатора перформанси, а све са циљем прилагођавања и постизања бољихрезултата у савременим променљивим условима пословања. Постоји одређениброј приступа за развој кључних индикатора перформанси, а предузећа треба да,у складу са послом којим се баве, идентификују приступе који би билинајрелевантнији за њих. Основна тежња савремених организација јеусклађивање кључних индикатора перформанси са модификованим условимапословања, што је и основа за унапређење истих.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Дамјановић, Срђан. "СИМУЛАЦИЈА ЛИНИЈСКИХ И ЦИКЛИЧНИХ ПРОГРАМСКИХ СТРУКТУРА У ПРОГРАМСКОМ ЈЕЗИКУ VEE PRO". Nova skola 10, № 1 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/nsk1501001d.

Full text
Abstract:
У овом раду су представљени примјери симулације линијскихи цикличних програмских структура на рачунару из предмета Принципипрограмирања. Симулација је урађена у програмском језику VEE Pro. VEE Pro јелинијски програмски језик првенствено намијењен за програмско повезивањерачунара са Hewlett Packard (односно данас Agilent) мјерним инструментима, алии програмабилним мјерним инструментима осталих најпознатијих свјетскихпроизвођача. У раду су представљене основе програмског језика VEE Pro.Због своје једноставности у писању програма и лаком праћењу токаизвршења програма, овај програмски језик може да послужи почетницима засавладавање првих корака у програмирању.У овом раду је представљена симулација неколико основнихпрограмских структура, које се изучавају на првим часовима упознавања саосновама програмирања. Представљене су симулације просте линијске,разгранате и цикличне програмске структуре. Поменуте симулације се могууз мале дораде користити у настави и у основним и средњим школама начасовима Информатике. Програмски језик VEE Pro би се могао искористити иза симулацију лабораторијских вјежби из предмета Основи електротехникена Педагошком факултету у Бијељини.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Фостиков, Александра. "РАЗРЕШНИЦА КРАЉА ОСТОЈЕ ДУБРОВНИКУ О РАЧУНУ ПАЛКА ВУЧЕВИЋА ЗА ЦАРИНУ У ДЕЖЕВИЦАМА". ГРАЂА О ПРОШЛОСТИ БОСНЕ 1, № 11 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/gpb1811077f.

Full text
Abstract:
Босански краљ Остоја обавештава Дубровачку општину даје са њеним подаником Палком Вучевићем сравнио рачун поводом дохоткаод царине, као и да је до кашњења издавања документа дошло услед његовогодласка код угарског краља.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Теиновић, Братислав. "ПЕДАГОШКИ ВРЕМЕПЛОВ: ИСТОРИЈА СРПСКИХ ШКОЛА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ (ДО 1853)". Nova skola 13, № 2 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/nsk1802062t.

Full text
Abstract:
У раду је приказан постанак и развој српских школа у Босни иХерцеговини од краја XVIII вијека до 1853. године. Првим српским (основним) школама уБосни су као узор служиле школе у Београду и Србији.Све до половине XIX вијека учило сечитање, писање и рачунање из црквених књига, а од тада се у настави користе уџбеницииз кнежевине Србије. До 1853. отворене су школе у нешто више од тридесет мјеста. Усвим овим школама, као матерњи учио се српски језик. Патрон већини школа од 1850.године постао је Свети Сава.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Вукановић, Немања. "УЧЕЊЕ И ЕМОЦИЈЕ УЧЕНИКА У ДИГИТАЛНОМ ОКРУЖЕЊУ". НАША ШКОЛА 3, № 1 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/nsk1801059v.

Full text
Abstract:
У савременом друштву какво јеи наше већ двије деценије актуелнасу друштвена и нормативно-правнаопредјељења када је ријеч о дигита-лизацији процеса учења. Развојни путдигитализације процеса учења, одприједлога до афирмације, захтијеванаучна сазнања о томе у којој мјеритакво учење истински прихватајуученици, учитељи и родитељи.Експлицирајући релевантна тео-ријска полазишта, рад садржи ана-лизиране резултате емпиријског ис-траживања учења и емоција ученикау дигиталном окружењу на узорку од116 ученика осмог и деветог разредаса подручја Бањалуке и Приједора.Установљено је да не постоје стати-стички значајне разлике у процјенамаученика према полу и општем школ-ском успјеху, док је пронађена мини-мална статистички значајна повеза-ност између времена ког ученици про-веду радећи за рачунаром и њиховихпроцјена.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Мандић, Бранко. "СТРАТЕГИЈА СПРЕЧАВАЊА ЗЛОУПОТРЕБЕ ДРОГА". БЕЗБЈЕДНОСТ ПОЛИЦИЈА ГРАЂАНИ 2, № 1-2 (2014). http://dx.doi.org/10.7251/bpgbl1214245m.

Full text
Abstract:
Стратегија спречавања злоупотребе дрога мора се спроводити као дио укупне стратегије спречавања и сузбијања криминалитета, водећи рачуна о његовој динамичности насталој развојем науке и технологије, његовом глобалном карактеру, али у исто вријеме и значају вриједности које се штите, а то је живот и здравље младе особе. У стратегији спречавања криминалитета, а самим тим и криминалитета везаног за злоупотребу дрога, као његовог веома важног дијела, улогу имају сви елементи друштва, али су механизми њихове сарадње и модели спровођења превенције кључ у ланцу дугорочних мјера и покушаја рјешавања проблема. У овом раду биће обрађен начинпревентивног поступања код злоупотребе дрога у Републици Српској, субјекти превенције злоупотребе дрога у Републици Српској, као и њихово мјесто и улога у укупној превенцији. Циљ рада био је истражити, кориштењем методе анализе садржаја, колико се ради на превенцијизлоупотребе дрога и колико су се реализовале активности планиране Стратегијом надзора над опојним дрогама и сузбијања злоупотребе опојних дрога у Републици Српској. Из досадашњег искуства у раду и из проведених истраживања закључујемо да је превенција запостављена уРепублици Српској и да су неопходне системске промјене у организовању превентивног поступања.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Кончаревић, Ксенија. "САВРЕМЕНО ОБРАЗОВАЊЕ: ПОСТОЈИ ЛИ АЛТЕРНАТИВА?" ПРИЛОЗИ НАСТАВИ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ 3, № 3-4 (2018). http://dx.doi.org/10.7251/pnsjk0115207k.

Full text
Abstract:
Кад годину за годином продајете пљескавице на киоску код ау-тобуске станице, када по читаве дане седите за рачунаром уку-цавајући непрегледне низове ко зна коме потребних бројева иимена, када по десет сати дневно распакивате и ређате по полицама го-миле робе у загушљивом супермаркету, са досадом која вас обузима иосећањем бесмисла сопственог постојања, лакше ћете се носити уколи-ко имате оскудан ниво образовања и сиромашан унутрашњи свет. Заштобисте патили, када вас школа може на време припремити за – доживот-ну отуђеност? Отуђити децу од њих самих како не би добијала снагу изсвојих аутентичних мотива и афинитета, отуђити их од породице, тра-диције, вере, културе – то је социјална поруџбина којој треба да удовољиобразовни систем епохе либералног капитализма и економије масовнепотрошње.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Спремo, Радован. "МОТИВИ И ПРЕДНОСТИ ПАРТИЦИПАЦИОНИХ ПОСЛОВА". АНАЛИ ПОСЛОВНЕ ЕКОНОМИЈЕ 6, № 10 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/ape1410102s.

Full text
Abstract:
Партицпациони послови су такви послови гдје се два или више предузећаудружују у циљу обављања заједничког посла, као што је заједничка набавкасировина, опреме, заједничка производња, заједничко кредитирање, заједничкакуповина и продаја робе у своје име и за заједнички рачун. Основни мотивоваквог вида дјелатности јесте остваривање профита. У раду је за илустрацијуузет примјер партипационих послова, куповине и продаје робе, гдје сехипотетички приказује остварени профит и тиме објашњава значај и мотивиоваквог вида дјелатности.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Драшковић, Бранислав. "ПРИМЈЕНА БЕСПЛАТНИХ ГИС АПЛИКАЦИЈА У НАСТАВИ ГЕОГРАФИЈЕ". Nova skola 8, № 1 (2018). http://dx.doi.org/10.7251/nsk1301189d.

Full text
Abstract:
У информатичкој ери географија је обезбиједила значајнупозицију засновану на принципима географских информационих система, који су свешире интегрисани у свакодневни живот. Значајан број картографских апликацијапостао је путем интернета доступан широком аудиторијуму, па су милионикорисника, понекад и несвјесно, усмјерени на кориштење ових сервиса, било прекодесктоп рачунара, било преко различитих врста преносивих уређаја. Гугл мапе,Опенстрит мапе, Бинг мапе и друге сличне онлајн апликације, које осим каратакористе сателитске и авио снимке у подлози, ГПС и локалне базе података, постајусве популарније а њихова употреба све масовнија. Свакако да се са развојеминформационих технологија мијења улога географске карте па је све чешћа примјенаинтерактивних дигиталних карата (или атласа) у односу на некадашње класичнекарте. Ширење употребе картографских апликација и уопште географских техникаи алата на кориснике који нису професионалци нити чак географи, створило јеконцепт данас у свијету познат под називом „нова географија“. Бесплатни ГИСсофтвери могу имати широку примјену у настави географије кроз савлађивањеосновних картографских појмова и креирање једноставних ученичких карата сциљем развоја креативности и спонтанијег прихватања географских знања. Такође,све су популарније веб ГИС апликације базиране на концепту клауд компјутинга(cloud computing), које дозвољавају уређивање карата од стране регистрованихкорисника. Различите картографске апликације, с обзиром да су лако доступне,немају комплексно окружење ни компликована корисничка рјешења (што наравнопогодује ученицима), па је њихова примјена у развијеним земљама управо прилагођенаразличитим узрастима, па и за основношколски, кроз тзв. „ГИС за дјецу“ (GIS forkids).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Бардарова, Снежана, та Кирил Постолов. "ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА И ФИНАНСИРАЊЕ МОДЕРНИХ ТЕХНОЛОГИЈА У ПРОЦЕСУ ПРОИЗВОДЊЕ". НОВИ ЕКОНОМИСТ 13, № 25 (2020). http://dx.doi.org/10.7251/noe1925084b.

Full text
Abstract:
Овај рад има за циљ да обради и демонстрира имплементацију савремених производних технологија и њихово финансирање. Узмемо ли у обзир да су сва технолошка достигнућа постигнута у последњој деценији, јасно је да су нове, модерне технологије ушле у сваку сферу нашег постојања, мењајући начин на који комуницирамо, учимо и радимо. Модерне технологије нису заобишле ни производњу. Данас се процес производње не може замислити без аутоматизованих машина које брзо и ефикасно обављају посао. Аутоматизоване машине такође скраћују и време циклуса од уноса суровина до излаза као готовог производа. Штавише, главна компонента полако постаје интернет и све могућности које нуди, што се тиче потпуне координације фабрике на свим нивоима управљања. Међутим, примјена савремених технологија условљена је финансирањем шта компаније морају да учине. Постоји неколико извора финансирања које могу користити, укључујући властите и друге изворе. Иако финансирање модерних технологије значајно смањују буџет компаније, оне су главни водич у борби против конкуренције и без њих се не може рачунати на повећање продуктивности и ефикасности пословања.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

ПРЕРАДОВИЋ, СРЂАН. "КУЛТУРНЕ ПРИЛИКЕ КАО ТЕМА БОСАНСКОХЕРЦЕГОВАЧКОГ САБОРА 1910–1911. ГОДИНЕ". ГЛАСНИК УДРУЖЕЊА АРХИВСКИХ РАДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ 3, № 10 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/guars1810177p.

Full text
Abstract:
У раду ће бити ријечи о културним приликама као теми Босанскохерцеговачког сабора у прве двије године засједања. Иако се на сјед-ницама углавном расправљало о економским и социјалним питањима, култура и просвјета су такође биле нeзаобилазне теме на бројним сједницама. Ове скуп-штинске расправе су углавном биле критике посланика на рачун Земаљске вла-де. Главне теме су биле немар владе по питању школства и просвјећивања, затим учитељско питање, те питање језика и писма. Током прве двије године засједања Сабор је донио Закон о обавезној настави и неколико резолуција везаних за просвјету и културу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Савановић, Жељко. "Сански Мост за вријеме Аустроугарске управе". БАЊАЛУЧКИ НОВЕМБАРСКИ СУСРЕТИ 1, № 20 (2020). http://dx.doi.org/10.7251/flzb2001115s.

Full text
Abstract:
У овом раду приказана је историја Санског Моста и његовог становништва у доба Аустроагарске. Послије окупације Босне и Херцеговине Аустроугарска је у основи задржала османску административно-територијалну подјелу. Котар (срез) Сански Мост припадао је Бихаћком округу. Апсолутну већину становништва, које је тада живјело у раштрканим селима, чинило је српко-православно. У периоду од 1878. до 1910. оно се повећало за 104%. Пораст представља резултат природног прираштаја и знатног досељавања. Главно занимање становништва била је пољопривреда. Већина људи била је у кметском положају. Знатан напредак остварен је у трговини и занатству, док је рударство потпуно замрло. Развоју саобраћаја допринијела је изградња путева и пруге. Унапријеђен је поштански саобраћај, успсотављене су телеграфске и телефонске линије. Оснивањем друштава и задруга отпочет је развој културно-социјалног живота. Услијед малог броја школа била је велика неписменост. Људи нису водили рачуна о хигијени, што је био узрок епидемијама заразних болести. Ендемичне болести биле су гушавост и сифилис. Избијањем Првог свјетског рата у Босни и Херцеговини почело је хапшење, затварање и интернација виђенијих Срба у Санском Мосту. Недостатак мушке радне снаге у пољопривреди, узрокован мобилизацијом, те долазак избјеглица, реквизиција стоке и жита, проузроковали су оскудицу у храни. Велика суша 1917. још више је погоршала стање. Све тежи живот војника на фронтовима утицао је на појаву бјежања из аустроугарске војске Савезницима. Многи заробљени Сањани ушли су у састав јединица српске војске као добровољци. По завршетку рата Сански Мост био је међу мјестима која су 27. новембра 1918. прогласила уједињење Босне и Херцеговине са Србијом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Јовановић, Слободан. "О КУЛТУРНОМ ОБРАСЦУ". ПРИЛОЗИ НАСТАВИ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ 7, № 7 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/pnsjk1807007j.

Full text
Abstract:
Култура је шири појам и од науке, и од уметности, и од политике.У нас је било политичара, и то знаменитих, који по културинису стајали високо, и којима се то рачунало у заслугу, као знакда нису изгубили везу са народом. Неки од наших чувених књижевникаимали су више дара него образовања, и водили скоро чергашки живот.Неко време држало се да прави песник у свом приватном животу, као иу свом књижевном делу, мора бити жртва својих страсти и осећања, и то,ако треба, појачаних алкохолом. За научнике пак мислило се да, стојећина врху просвете, самим тим дају доказа и о својој високој култури. Ме-ђутим, на примеру не малог броја научника могло се видети да наука икултура нису једно исто. Научник се често развија једнострано, развија-јући своје интелектуалне способности о трошку осталих. Културни чо-век није једностран. Он негује и своју интелектуалност, и своју осећај-ност, и своју моралност. Сагласност коју тежи одржати између тих раз-новрсних елемената, огледа се у целом његовом начину живота, у целојњеговој личности. Његова филозофија живота прешла му је у нарав.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Вучковић, Горан. "Позитивни и негативни елементи евхаристијске еклисиологије Николаја Афанасјева". ЧАСОПИС ПРАВОСЛАВНОГ БОГОСЛОВСКОГ ФАКУЛТЕТА СВ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ 4, № 17 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/cpbfsvo1817036v.

Full text
Abstract:
Евхаристијска еклисиологија Николаја Афанасјева представља један од најзначајнијих теолошких доприноса православној еклисиологији 20. вијека. Упркос томе што су препознати многи позитивни моменти у овом теолошком концепту, и даље постоје сумње као и негативни ставови према евхаристијској еклисиологији, која је постала препознатљива по поистовјећењу Цркве и Евхаристије, тј. поистовјећењем сабрања локалне Цркве са Црквом Божијом. Међутим, сагледавајаћи цјелокупно стваралаштво Николаја Афанасјева, може се закључити да су критике на рачун његове еклисиологије пренаглашене док су позитивни моменти остали у сјенци критике. Највећи, уједно и најприхваћенији ауторитет и критичар евхаристијске еклисиологије је митрополит Јован Зизјулас, који је при томе у свом еклисиолошком концепту дошао до закључака до којих је дошао и Афанасјев. Овај рад представља покушај да се прикажу негативни и позитивни моменти евхаристијске еклисиологије у контексту критике Зизјуласа.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Пена, Душко, та Борислав Ђукић. "ОДНОС ПОЛИЦИЈЕ И ЈАВНОСТИ СА АСПЕКТА ПРИМЈЕНЕ КОНЦЕПТА РАДА ПОЛИЦИЈЕ У ЗАЈЕДНИЦИ". БЕЗБЈЕДНОСТ ПОЛИЦИЈА ГРАЂАНИ 1, № 3-4 (2013). http://dx.doi.org/10.7251/bpgbl3413087p.

Full text
Abstract:
Примјена концепта рада полиције у заједници условље-на је бројним претпоставкама везано за обуку и селекцију кадра, обукуу примјени концепта у пракси, стварање адекватне организације поли-ције која подржава примјену концепта и друго. Једна од посебно битнихпретпоставки успјешне примјене концепта везана је за изградњу односаповјерења између полиције и грађана, односно партнерског односа. У томсмислу, градња односа полиције и јавности поставља се као нека врстапретходне претпоставке за примјену концепта рада полиције у заједницеу правом смислу, онако како то овај концепт и подразумијева. Ради се, уствари, о односима повјерења и међусобног уважавања једних од странедругих, створених кроз стицање неке врсте угледа полиције у одређенојзаједници. Само полиција коју јавност идентификује позитивним предзна-ком, може рачунати да има реалне претпоставке да изгради концепт радаполиције у заједници на здравим основама. То је дугорочан и мукотрпанпосао који подразумијева одговарајући статус полиције у заједници и санивоа полицијске организације и са нивоа појединца – репрезента те орга-низације у заједници. Те релације је неопходно стално дограђивати и обо-гаћивати, јер концепт рада полиције у заједници је креативан процес којитражи сталну надоградњу и нова и нова доказивања. За успјешну примје-ну концепта рада полиције у заједнице не смије се дозволити луксуз дати односи не буду добри, јер не само да се примјена концепта инхибира упракси, већ се изграђено повјерење може потпуно нарушити до границанепроводивости концепта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

МИЛОШЕВИЋ, БОРИВОЈЕ. "''ПРОПАСТ ПРАВОСЛАВЉА У ХЕРЦЕГ-БОСНИ'' СВЈЕДОЧАНСТВО ИЗ ВРЕМЕНА БОРБЕ СРБА ЗА ЦРКВЕНО-ШКОЛСКУ АУТОНОМИЈУ". ГЛАСНИК УДРУЖЕЊА АРХИВСКИХ РАДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ 1, № 8 (2016). http://dx.doi.org/10.7251/guars1608253m.

Full text
Abstract:
У Збирци варија Архива Србије у Београду, под сигнатуром V-476, чува се документ под називом ''Пропаст православља у Херцег-Босни'', на укупно 20 листова. Аутор и датум настанка текста нису наведени. С обзиром на догађаје о којима аутор пише, може да се наслути вријеме настанка документа. На једном мјесту аутор наводи како се глад у Босни и Херцеговини нарочито проширила ''ове 1898. године'', што нас, на концу, упућује на тачну годину настанка текста. Документ је писан ћириличним писмом, уз мијешање екавице и ијекавице. Овај историјски извор настао је на почетку борбе Срба за црквено-школску аутоно-мију у Босни и Херцеговини (1896–1905) и у суштини представља опширан списак примједби на рачун аустроугарских власти и њиховог односа према српским школама, православној цркви и другим српским националним инсти-туцијама у земљи.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Гњато, Рајко, Срђа Поповић, Горан Поповић та Горан Трбић. "ОДРЖИВИ РУРАЛНИ РАЗВОЈ И ЖИВОТНА СРЕДИНАРЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ". HERALD 2, № 15 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/her1115053g.

Full text
Abstract:
Одрживи развој је сложена појмовна категорија. Односи на природне, социјалне, економске и еколошке аспекте одрживости. Укључује и одрживост руралног развоја као подсистема економске и социјалне одрживости тијесно везаног за животну средину, посебно за њене еколошке аспекте. Циљеви одрживог развоја усмјерени су на потребе садашњих али не на рачун будућих генерација. Препреке одрживом развоју, мисли се и на његову руралну компоненту, најчешће су економске природе. У тијесној су вези и са политикама општег и регионалног развоја, законодавним и институционалним оквиром, стратегијама развоја, инфраструктурним системима и сл. Добар примјер одрживог руралног развоја и одрживе животне средине су развијене земље ЕУ. Одговарајуће развојне политике и законодавни оквир ЕУ су кључне претпоставке одрживог развоја. Зато рурални развој Републике Српске, и БиХ у цјелини, треба темељити на позитивним искуствима и пракси поменуте асоцијације, а развојне шансе су у пољопривреди, шумарству, водопривреди, туризму, ловству и сл.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Ђорђевић, Дејан, Тијана Дабовић та Неда Живак. "СЛАБОСТ ПРОСТОРНОГ ПЛАНИРАЊА У СРБИЈИ НА ПРИМЕРУ ПЛАНИРАЊА ПРОСТОРНОГ РАЗВОЈА ПОГРАНИЧНЕ ЗОНЕ ПРЕМА БУГАРСКОЈ". HERALD 3, № 16 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/hrld1316043dj.

Full text
Abstract:
Несигурност је једина ствар на коју се данас може рачунати у Србији. Утисак је да су транзиција којој се не види крај и доминирајући неолиберални концепт у економској и социјалној сфери буквално притерали систем просторног планирања уза зид. Штавише, са становишта планера готово да ништа није јасно: ко су главни учесници у планирању, ко доноси одлуке, која су правила игре па чак и где су границе игралишта. Просторно планирање је, додуше, увек представљало један облик прорачунатог ризика, али данас и овде је оно прост и чист ризик. Ситуација је критична на свим нивоима планирања, од националног, преко регионалног до локалног. Садашња пракса планирања у Србији је планер-центрична, у смислу да готово искључиво планери идентификују проблеме у простору и нуде алтернативе за њихово решавање. Премало је места остављено за другачије интересе и идеје, међусектоску координацију и синхронизацију партнерства између јавног и приватног сектора. Консеквентно, премало је места остављено за грађане, интресне групе и организације да у процесу планирања учествују, теда учествују и у процесу планске имплементације. Добар пример аутистичности система планирања у Србији је планирање пограничне зоне према Бугарској. У овом раду су приказани социјални и економски оквир у коме планирање у Србији данас делује скупа са проблемима који су се могли идентификовати унутар струке, пластично илустровани на поменутој студији случаја. Поред овог, у раду се пледира за увођење неопходних промена које би систем просторног планирања учиниле ефикаснијим.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Правосудов, Сергеј. "РУСКО-СРПСКА ЕНЕРГЕТСКА САРАДЊА". ПОЛИТЕИА 2, № 8 (2017). http://dx.doi.org/10.7251/pol1408115p.

Full text
Abstract:
Моје излагање није директно у вези са Републиком Српском, негоСрбијом. Ја сам у Србији био четири пута, а у Српској сам први пут. Ос-новни капитал Русије у Србији је предузеће Нафтна индустрија Србијекоју је купио Газпром, у коју је инвестирао више од милијарду еура. Ра-финерије у Новом Саду и Панчеву биле су врло оштећене током НАТОбомбардовања. Када је Србија као држава одлучила да приватизује НИС,западне компаније нису показале заинтересованост да улажу у модерни-зацију тих предузећа. У Европи постоји много рафинерија које не радепуним капацитетом. Западне компаније су рачунале с тим да ће српскерафинерије у потпуности престати да раде зато што не испуњавају ев-ропске стандарде, односно нафта не испуњава европске стандарде. Тадаби западне компаније у Србији продавале гориво које се довози из дру-гих европских земаља које су чланице Европске Уније. Газпром нијеимао своје рафинерије на територији Европе и зато је предузеће одлучи-ло уложити у модернизацију ових рафинерија и као резултат се појавилогориво квалитете ЕВРО 5. Управо то гориво се користи у Србији, Боснии Херцеговини, у Бугарској и у другим земљама. Истовремено, шири семрежа бензинских пумпи под фирмом Газпром или НИС. Након преузи-мања од стране Газпрома, учешће НИС-а у тржишту горива порасло јеса 31 на 42%, а на општем тржишту са 68 на 78%. Од 2009. године про-фит НИС-а се повећао на 82%. До доласка Газпрома, НИС је имао губит-ке. У тренутку када је Газпром преузео НИС, губитак је био већи од јед-не милијарде еура. Коначно, 2013. године, по први пут НИС је исплатиодивиденде и то 25% од чистог прихода.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Гњато, Рајко, Мирјана Гајић, Снежана Вујадиновић та Марко Станојевић. "СРПСКА НАЦИОНАЛНА ГЕОГРАФИЈА − ТЕОРИЈСКА УТЕМЕЉЕНОСТ И МОГУЋА УЛОГА У РЈЕШАВАЊУ САВРЕМЕНИХ ГЕОПОЛИТИЧКИХ ПРОБЛЕМАУ СРПСКИМ ЗЕМЉАМА". HERALD 2, № 15 (2019). http://dx.doi.org/10.7251/her1115023g.

Full text
Abstract:
У раду се говори о мјесту националне географије у систему географије као јединствене науке или једне из система географских наука. У вези с тим, дефинишу се предмет, задаци и циљеви проучавања националне географије. С теоријског, концептуалног и практичног становишта национална географија подразумијева двојак приступ предмету истраживања. С једне стране ради се о географији држава без обзира на то јесу ли оне настале на етнонационалном принципу или се ради о грађанским државама гдје сви грађани, ма каква етничка или било која друга обиљежја имају, припадају истој нацији. С друге стране, национална географија веже се за етнотериторијалност нације без обзира на то да ли та нација припада једној или више држава, што се у потпуности односи на српску националну географију. На бази релевантних географских истраживања и истраживања сродних наука дају се претпоставке за могућа рјешења кључних проблема у српском геопростору(српским земљама), од којих у први план стављамо проблеме територијалне организације и положај српског етноса у постојећим политичко-територијалним системима (географским формама). У вези с поменутим и низом осталих проблемау српском геопростору из сфере политичког, економског, социјалног, културног и осталих видова развоја, те у вези с проблематиком природних ресурса, животне средине и сл., српска национална географија у посљедњих сто и више година дала је и даје могућа рјешења у форми модела који ће обезбиједити свеобухватан развој српског националног бића и његово духовно јединство, не доводећи у питање легитимне интересе осталих етноса у српском геопростору, па и оних који су процесом етногенезе у дужем или краћем историјском периоду дошли до статуса нације на рачун српског етноса и српског националног бића.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!