To see the other types of publications on this topic, follow the link: Рівень випромінювання.

Journal articles on the topic 'Рівень випромінювання'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Рівень випромінювання.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Денісюк, Олеся Валерійовна, Михайло Михайлович Мітрахович та Олег Володимирович Жорник. "Удосконалення акустичних характеристик співвісних повітряних гвинтів шляхом зменшення інтенсивноcті кінцевого вихору лопаті". Озброєння та військова техніка 29, № 1 (2022): 71–76. http://dx.doi.org/10.34169/2414-0651.2021.1(29).71-76.

Full text
Abstract:
У статті показано можливі шляхи зниження рівня акустичного випромінювання співвісного гвинтовентилятора. Проведено аналіз вимог до шуму для літаків з турбогвинтовентиляторними двигунами. Представлені результати попередніх досліджень щодо впливу основних факторів на рівень акустичного випромінювання співвісного гвинтовентилятора. Розглянуто заходи щодо поліпшення акустичних характеристик гвинтовентилятора шляхом встановлення на торцях лопатей першого ряду вінглетів та шевронів для зменшення рівня шуму, що створюється кінцевими вихорами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Дубко, А. Г., та П. А. Осаволюк. "ПРИЛАД ДЛЯ 3D-РОБОТИЗОВАНОГО ВИМІРЮВАННЯ РІВНЯ РАДІАЦІЇ". Біомедична інженерія і технологія, № 8 (29 грудня 2022): 8–14. http://dx.doi.org/10.20535/2617-8974.2022.8.268781.

Full text
Abstract:
Зараз, медичні процедури з використанням іонізаційного випромінювання , для лікування або діагностики, є дуже поширеними у всіх країнах світу. Згідно останніх досліджень, середній рівень впливу іонізуючого випромінювання на населення – зростає. Останні дослідження показують, що розробка більш складних і тривалих процедур діагностики та лікування з використанням іонізуючого випромінювання, у поєднанні з збільшенням доступності цих процедур та більшою кількістю пацієнтів неминуче призводить до збільшення опромінення персоналу лікарні. Ефективність радіаційного захисту працівників, які працюють з даним типом випромінювання, значною мірою залежить від розуміння радіаційного поля, якому вони піддаються.. Саме тому актуальною є розробка пристрою для 3D-вимірювання рівня радіації і може дозволити знизити дози опромінення персоналу, при виконані процедур з використанням радіаційного випромінювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Стеценко, Наталія. "ОЦІНКА ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ЗАБРУДНЕННЯ ЖИТЛОВИХ РАЙОНІВ МІСТА КИЄВА". Всеукраїнська науково-практична конференція молодих учених і студентів «Екологічна безпека держави» 18 (18 червня 2024): 145–46. http://dx.doi.org/10.18372/2786-8168.18.18596.

Full text
Abstract:
Анотація. У публікації розглянуто особливості впливу електромагнітного випромінювання на довкілля та здоров’я людини. Проаналізовано джерела та визначено рівень забруднення ЕМВ у різних зонах м.Києва.. Виявлено перевищення рівня допустимого рівня ЕМП поблизу об’єктів дорожньої та енергетичної інфраструктури.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Жванський, Тимур, та Олександра Кушнір. "ЗНАЧЕННЯ УЛЬТРАФІОЛЕТОВОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА РІВЕНЬ СЕРОТОНІНУ: МЕТААНАЛІЗ". SWorldJournal, № 30-03 (30 березня 2022): 32–37. https://doi.org/10.30888/2663-5712.2025-30-03-058.

Full text
Abstract:
Вступ. Відповідні дослідження продемонстрували зв’язок між депресією та ультрафіолетом Б, але прямий зв’язок між ними ще належить дослідити.Мета: Проаналізувати наявні дослідження щодо впливу ультрафіолетового випромінювання на рівень серотоніну в орган
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sitnikova, O., та A. Melnyk. "Розробка алгоритму оцінки вразливості джерел іонізуючого випромінювання". Nuclear and Radiation Safety, № 1(93) (29 березня 2022): 71–76. http://dx.doi.org/10.32918/nrs.2021.1(93).08.

Full text
Abstract:
Наразі джерела іонізуючого випромінювання розповсюджені та мають широкий спектр застосування. Медицина – одне з перших місць з використання джерел іонізуючого випромінювання, а саме: для лікування онкологічних захворювань, наприклад, брахітерапія, дистанційна променева терапія (за допомогою, зокрема, гамма-ножа). Не менш розповсюджені джерела іонізуючого випромінювання у промисловості: для проведення радіографії (дефектоскопії), калібрування; застосовуються в засобах для вимірювання товщини листового матеріалу, рівня матеріалу в посудинах і трубах, у гамма-детекторах для проведення неруйнівного аналізу зварних швів різних конструкцій та трубопроводів тощо. Рівень небезпеки для людини від джерел іонізуючого випромінювання І та ІІ категорії дуже високий. Такі джерела внаслідок неналежного використання, зберігання чи протиправних дій можуть спричинити в організмі людини стохастичні та детерміновані ефекти у разі контакту з ними без необхідного захисту, як-от за кілька хвилин для джерел іонізуючого випромінювання І категорії та від кількох хвилин до декількох годин для джерел іонізуючого випромінювання ІІ категорії.
 До того, у сучасному світі існує велика кількість екстремістських та терористичних угрупувань, які можуть бути зацікавлені у заволодінні джерелами іонізуючого випромінювання для вчинення радіологічної диверсії з використанням пристрою розсіювання радіоактивних матеріалів або випромінюючого пристрою. Тому країни, в яких здійснюється діяльність з використанням джерел іонізуючого випромінювання, повинні виконувати оцінку потенційних загроз і вразливості цих джерел та забезпечувати їх захищеність і збереження. Отже, на часі актуальним є питання розробки підходів до оцінки вразливості джерел іонізуючого випромінювання.
 У статті наведено загальний алгоритм проведення оцінки вразливості джерел іонізуючого випромінювання медичного і промислового призначення та стисло описано основні його етапи. Запропонований підхід полягає у використанні як кількісних (згідно з нормативно-правовими актами України), так і якісних показників, отриманих під час експертного оцінювання з врахуванням коефіцієнта конкордації (рівень узгодженості думок).
 Метою оцінки вразливості є не лише визначення величини ризику вчинення незаконних дій із джерелами іонізуючого випромінювання, а й врахування можливих сценаріїв їх використання, для подальшого ухвалення рішень на основі ризик-орієнтованого підходу щодо розподілу наявних ресурсів для захисту людей та майна від наслідків зовнішньої радіологічної диверсії у різних місцях-цілях: на масовому заході (святкуванні), у столиці, в урядових будівлях, у туристичному місті тощо.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Лелюх, Ю. І. "Удосконалений критерій нерівноважності плазми електричної дуги, зумовленої перенесенням випромінювання". Ukrainian Journal of Physics 57, № 10 (2021): 1141. http://dx.doi.org/10.15407/ujpe57.11.1141.

Full text
Abstract:
У роботі виконано уточнені розрахунки, що дозволяють принципово оцінити роль процесів випромінювання у формуванні рівноважного стануплазми. Розв'язок задачі отримано у варіанті критерію застосовності припущення локальної термодинамічної рівноваги (ЛТР) з урахуваннямролі процесів випромінювання у плазмі та його втрат. Дані числового моделювання доводять наявність ефектів порушення рівноважноїзаселеності енергетичних рівнів атома міді, зумовлену поглинанням резонансного випромінювання як на основний, так і на метастабільний рівень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

ТРУБА, А. А., О. С. СВИДЛО, С. І. АРАБУЛІ, А. Т. АРАБУЛІ та Л. М. КОВТОНЮК. "ВПЛИВ БАГАТОРАЗОВОГО ПРАННЯ НА ОПТИЧНІ ТА ЕКРАНУЮЧІ ВЛАСТИВОСТІ БАВОВНЯНИХ ТКАНИН". Technologies and Engineering, № 5 (30 січня 2025): 79–89. https://doi.org/10.30857/2786-5371.2024.5.8.

Full text
Abstract:
Мета. Для виготовлення одягу літнього асортименту найчастіше використовуються бавовняні тканини. Такі тканини мають забезпечити естетичні показники, високий комфорт носіння та захист від негативного впливу ультрафіолетового (УФ) випромінювання. В той же час, вироби з цих тканин піддаються частим пранням, що негативно впливає на зовнішній вигляд одягу та його екрануючі властивості. Методика. Теоретичні та експериментальні дослідження базуються на основних положеннях текстильного матеріалознавства. Оптичні властивості тканин оцінювались в кольоровому просторі Commission Internationale de l’Eclairege L*a*b* (CIELab) колориметром 3NH NR-20XE при випромінюванні D-65/10. Здатність тканин екранувати УФ-випромінювання оцінювалася за значеннями коефіцієнта пропускання (%) на UV-Vis спектрофотометрі DU-8800D (Drawell International Technology Ltd) відповідно до стандарту EN 13758-1:2002 з визначенням коефіцієнту захисту від ультрафіолету (UPF). Результати. Проаналізовано сучасні заходи для захисту людини від УФ випромінювання. Встановлено, що одяг вважається одним з найефективніших засобів захисту шкіри людини від УФ, при цьому екрануючі властивості текстилю є визначальними. Досліджено вплив основних показників текстилю (хімічний склад волокна, пористість та колір) на рівень захисту 8 досліджених полотен від УФ випромінювання. Досліджено вплив багаторазового прання на оптичні та екрануючі властивості бавовняних тканин. Наукова новизна. Експериментально доведено, що багаторазове прання бавовняних тканин призводить до видимих змін у оптичних та структурних властивостях полотен. Встановлено, що найбільш інформативним параметром для встановлення ефекту «циклів прання» на оптичні (колір) та екрануючі властивості є параметр L* – світлота. Одержані дані підтверджують гіпотезу, про те, що зменшення значення параметру L* призводить до зниження значення коефіцієнту пропускання УФ випромінювання (коефіцієнт кореляції становить 0,9). Практична значимість. Узагальнено вплив структурних та оптичних властивостей текстильних матеріалів на здатність останніх екранувати УФ випромінювання. Встановлені залежності між оптичними та екрануючими властивостями бавовняних тканин за результатами впливу багаторазового прання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Дзудзило, Катерина, та Тамара Володимирівна Кундельська. "ДОСЛІДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ЗАБРУДНЕННЯ В МЕЖАХ УРБОСИСТЕМИ ІВАНО – ФРАНКІВСЬКОЇ МТГ (НА ПРИКЛАДІ МІКРОРАЙОНУ ПАСІЧНА ТА С. ВОВЧИНЕЦЬ)". Ecological Safety and Balanced Use of Resources, № 2(24) (7 лютого 2022): 54–63. http://dx.doi.org/10.31471/2415-3184-2021-2(24)-54-63.

Full text
Abstract:
У статті наведені результати замірів рівнів електромагнітного випромінювання промислової частоти в межах урбосистеми м. Івано - Франківськ, а саме на території мікрорайону Пасічна, який включає 8 вулиць. Також були досліджені приміські території - село Вовчинець, де було пройдено 4 маршрути. Авторами публікації описано методику проведення замірів рівнів електромагнітного випромінювання та подальшу обробку виміряних показників. На основі представлених результатів побудовано карти та графіки розподілу рівнів електромагнітного випромінювання в межах певної території. Наведені вітчизняні законодавчі підстави з оцінки впливу електромагнітного випромінювання в межах урбанізованих територій. На основі описаних нормативних вимог, результати замірів напруженості електромагнітного поля промислової частоти порівняні на відповідність до державних санітарних норм і правил.
 Ключові слова: урбосистема, електромагнітне випромінювання, напруженість електромагнітного поля, гранично допустимий рівень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

ШИШКОВА, К. А., та А. В. КОЗАК. "НАПРАВЛЕНІ ВЛАСТИВОСТІ КРУГОВОГО ЦИЛІНДРИЧНОГО П’ЄЗОКЕРАМІЧНОГО ПЕРЕТВОРЮВАЧА З ПЛОСКИМ ЕКРАНОМ В ДІАМЕТРАЛЬНІЙ ПЛОЩИНІ". Technologies and Engineering, № 4 (26 жовтня 2023): 65–76. http://dx.doi.org/10.30857/2786-5371.2023.4.6.

Full text
Abstract:
Мета. Дослідження направлених властивостей кругового циліндричного п’єзокерамічного перетворювача з плоским екраном в діаметральній площині. Основні етапи дослідження включають розгляд конструкції цього перетворювача та запропоновану нову схему побудови, розрахунки і аналіз результатів використання плоского акустично м'якого екрану для поліпшення випромінювальних характеристик, а також визначення впливу розміру екрану на діаграму направленості та імпеданс випромінювання.
 Методика дослідження включала в себе застосування методу зв’язаних полів у багатозв’язних областях для визначення акустичних полів екранованого перетворювача. На основі цього методу було отримано аналітичні співвідношення для акустичних полів та нормований вираз діаграми направленості та імпедансу.
 Проведено розрахунки та аналіз кількісних результатів використання плоского акустично м'якого екрану у циліндричних перетворювачах з метою поліпшення їх випромінювальних характеристик. Запропоноване розміщення екрану в діаметральній площині перетворювача забезпечує рівномірне випромінювання в широкому секторі просторових кутів і малий рівень випромінювання звуку в певному напрямку. Це дозволяє створити максимальну випромінюючу поверхню перетворювача і забезпечити односторонню направленість його випромінювання. Крім того, екранований перетворювач має майже незмінний імпеданс випромінювання порівняно з неекранованим, що спрощує узгодження з електронним генератором.
 Результати. Отримані результати свідчать про те, що розміщення плоского акустично м'якого екрана в діаметральній площині перетворювача дозволяє досягти рівномірного випромінювання в широкому секторі просторових кутів та низького рівня випромінювання в конкретному напрямку. Ця особливість дозволяє створити максимальну випромінюючу поверхню перетворювача та забезпечити односторонню направленість випромінювання. Крім того, встановлено, що розмір екрану та дифракційні процеси мають важливий вплив на характеристики перетворювача.
 Практична значимість цього дослідження полягає в можливості покращити випромінювальні характеристики циліндричних перетворювачів шляхом використання акустично м'якого екрану. Це може бути корисним у багатьох галузях, де важлива одностороння направленість випромінювання, таких як розробка сонарів, медичних ультразвукових пристроїв, військова та оборонна техніка та інші застосування, де важливо досягти оптимальних акустичних характеристик.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Яненко, Олексій Пилипович, Сергій Миколайович Перегудов, Костянтин Леонідович Шевченко та Борис Петрович Грубник. "Особливості мікрохвильових випромінювань матеріалів для фізіотерапії". Технічна інженерія, № 1(87) (16 червня 2021): 126–31. http://dx.doi.org/10.26642/ten-2021-1(87)-126-131.

Full text
Abstract:
У роботі розглянуто особливості мікрохвильових випромінювань матеріалів для фізіотерапії. На прикладі озокерито-парафінових аплікацій досліджено наявність та зміни рівня випромінювання в міліметровому діапазоні протягом технологічного циклу процедури. Показано, що важливою складовою фізіотерапевтичних процедур є мікрохвильове електромагнітне випромінювання, утворюване нагрітою озокерито-парафіновою сумішшю. З використанням розробленої авторами експериментальної установки проведено дослідження випромінювальної здатності озокериту, парафіну та їх сумішей у мікрохвильовому діапазоні. Проведено порівняння потужності випромінювання матеріалів з рівнем випромінювання тіла людини. Показано, що в процесі проведення процедури зміна температури призводить до появи позитивних та від’ємних потоків мікрохвильового випромінювання, які по-різному впливають на тіло людини. Отримані результати експериментальних досліджень дозволили оцінити взаємодію електромагнітного випромінювання озокерито-парафінових сумішей з власним електромагнітним випромінюванням людини та більш зважено підходити до вибору режимів лікування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Мороз С.А., Чалий В.Д., Лишук В.В., Ткачук А.А. та Горайчук А.А. "АНАЛІЗ ФАКТОРІВ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА ЧУТЛИВІСТЬ ПІРОЕЛЕКТРИЧНИХ ПРИЙМАЧІВ ТЕПЛОВОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ У ДАВАЧАХ РУХУ". Перспективні технології та прилади 1, № 24 (2024): 71–75. http://dx.doi.org/10.36910/10.36910/6775-2313-5352-2024-24-11.

Full text
Abstract:
В статті проведений аналіз одного з різновидів давачів, які використовуються в технологіях Smart City. Зокрема розглянуті давачі на основі піроелектричних приймачів , що реєструють теплове випромінювання, зокрема випромінювання людського тіла. Встановлено, що для оцінки ефективності роботи приймачів випромінювання використовується ряд характеристик, досить важливими з яких є чутливість та поріг чутливості. Наведені математичні відношення, які описують чутливість приймача як комплексну частотну характеристику, що пов’язує реакцію піроелектричного приймача та вплив на нього у вигляді гармонійного потоку. Представлені характеристики порогу чутливості приймача та формули для визначення даної характеристики. Встановлено, що для визначення порогу чутливості піроелектричних приймачів теплового випромінювання необхідно знати рівень шумів його чутливого елемента. Для виведення відповідних формул представлена еквівалентна схема піроелектричного приймача. Встановлені джерела шумів піроелектричних елементів, зокрема тепловий (джонсонівський) шум навантажувального опору, тепловий (джонсонівський) шум опору діелектричних втрат чутливого елементу, шумова ЕРС вимірювальної схеми, ввідний шумовий струм вимірювальної схеми, температурний шум чутливого елементу. Подана графічна залежність величини шумів від різних джерел для типового детектора з електричною та тепловою постійними часу. Зроблені відповідні висновки за результатами аналізу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Knyazev, V., V. Kravchenko, B. Lazurenko, A. Serkov та K. Trubchaninova. "МЕТОДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ СУМІСНОСТІ МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ СИСТЕМ ЗВ’ЯЗКУ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 3, № 65 (2021): 134–38. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2021.3.134.

Full text
Abstract:
Предметом розгляду статті є процеси забезпечення електромагнітної сумісності в самоорганізованій безпровідній мережі шляхом застосування надширокосмугових сигналів з високою інформаційною ємністю. Мета – розробка рекомендацій щодо реалізації безпровідного мобільного рухомого зв’язку при передачі дискретних повідомлень каналом зв’язку з адитивним гаусовим шумом. Задача – забезпечення усталеної та надійної роботи надширокосмугової системи зв’язку. Використані методи: методи аналітичного моделювання та теорії потенціїної завадостійкості. Отримані наступні результати. Розроблено критерій забезпечення вимог електромагнітної сумісності мобільних телекомунікаційних систем. На грунті теорії потенціальної завадостійкості показана можливість усталеної та беззавадової роботи телекомунікаційної безпровідної системи в умовах, коли рівень інформаційного сигналу та шуму мають одне значення. Доведена можливість вилучення переданого інформаційного сигналу із суміші шуму та корисного сигналу шляхом кореляції прийнятого та опорного сигналів. Висновки. Показано, що використання технології надширокосмугових сигналів дозволяє здійснити безпровідну приховану передачу інформації з малою потужністю випромінювання. Причому велика база сигналу дозволяє забезпечити усталену та беззавадову роботу телекомунікаційної системи зв’язку за умов, коли рівень інформаційного сигналу знаходиться на рівні чи нижче рівня шуму. При цьому доведена можливість вилучення корисного сигналу із суміші інформаційних двійкових сигналів та білого гаусового шуму
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Головко, В., та М. Бережнюк. "ОЦІНКА ДОЦІЛЬНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ДОДАТКОВОГО ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАБІЛЬНОЇ РОБОТИ ДВИГУНА СТІРЛІНГА". Vidnovluvana energetika, № 2(81) (30 червня 2025): 75–87. https://doi.org/10.36296/1819-8058.2025.2(81).75-87.

Full text
Abstract:
Забезпечення стабільності роботи сонячних енергетичних систем, на яку впливає природна варіативність рівня інсоляції, залишається ключовою задачею. Застосування двигуна Стірлінга, що використовує концентроване сонячне випромінювання, є перспективним рішенням для ефективного перетворення теплової енергії на механічну або електричну. Однак його продуктивність істотно залежить від рівня надходження сонячної енергії, що вимагає застосування додаткового джерела теплоти. У цій роботі проаналізовано вплив зміни інсоляції на температурний режим котла двигуна Стірлінга та визначено критичний рівень інсоляції, за якого без додаткового джерела двигун зупиняється, а також досліджено доцільні умови застосування додаткового джерела енергії. Запропонований підхід дозволяє підвищити вироблення енергії двигуном Стірлінга, забезпечуючи безперервну роботу за різних рівнів інсоляції.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Сандлер, А. К., та А. І. Батинський. "Волоконно-оптичний пристрій контролю рівня для високотемпературних систем паливопідготовки". Automation of technological and business processes 12, № 2 (2020): 9–13. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v12i2.1802.

Full text
Abstract:
Для збереження своєї присутності на ринку судновласники змушені шукати шляхи істотного скорочення власних витрат з тим, щоб не тільки конкурувати з іншими судновласниками, а й забезпечити рівень доходів, який би створював умови для розширеного відтворення. Судноплавні компанії реалізують скорочення власних фінансових витрат різними шляхами, наприклад зниженням заробітних плат екіпажу, скороченням кількості екіпажу на судні, зниження основних експлуатаційні витрат за рахунок переходу на дешеві сорти високов'язких палив в'язкістю понад 380 мм кв./с. Один з перспективних методів зниження фінансових витрат є перехід на шлях оптимизирования енергоспоживання і підвищення енергоефективності судів. Удосконалення енергетичної ефективності судна передбачає виконання регулювання параметрів основних елементів паливної системи і мінімізацію енергетичних витрат на підготовку важкого палива. Аналіз застосування існуючих рівнемірів показав, що їх застосування в спеціальних експлуатаційних умовах характеризується недостатньою достовірністю результатів вимірювання, високою похибкою, низькою оперативністю, припускають контакт з паливом, не забезпечують умов безпеки при роботі з вуглеводнями. Для пошуку шляхів поліпшення метрологічних характеристик пристроїв контролю рівня були проаналізовані конструкції поширених вимірювальних приладів. Розроблено новий схемотехнічне рішення рівнеміра для контролю високотемпературних середовищ. У пристрої немає необхідності застосування додаткових заходів по захисту чутливого елемента в умовах впливу експлуатаційних факторів, є можливість обліку і компенсації коливань температури контрольованого середовища і одночасно збережені надійність, чутливість і простота схемотехнік пристроїв відомих типів. Основною відмінністю пропонованого пристрою є те, що генератор коливання винесено із зони підвищених температур, стрижень з инвара розташований коаксіально до комбінованого световоду з єдиною оболонкою і багатьма серцевинами. Комбінований світловод захищений оболонкою з инвара. Випромінювання до световоду надходить від джерела випромінювання через первинний розгалужувач, мультиплексор / демультиплексор, вторинний розгалужувач. Після проходу світловода випромінювання, відбившись від дзеркальних шарів на кінцях серцевин, повертається в зворотному порядку до фотоприймача. Використання розробленого пристрою дозволить не тільки адекватно і достовірно оцінювати кількісний показник рівня в суднових системах паливопідготовки на належному рівні, а й контролювати витрату палива енергетичною установкою.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Zagrevskyi, E. O., та G. I. Sokol. "АКУСТИЧНІ ВИПРОМІНЮВАННЯ ЦИЛІНДРИЧНОЇ ФОРМИ ПРИ СТАРТІ ОДНОСОПЛОВОЇ РАКЕТИ". Journal of Rocket-Space Technology 30, № 4 (2023): 107–15. http://dx.doi.org/10.15421/452214.

Full text
Abstract:

 
 
 При старті ракет космічного призначення в атмосфері виникають різноманітні за характером випромінювання акустичні поля. Тому необхідно виявити особливості та визначити напрями досліджень акустичного випромінювання. Мета цієї роботи – розробка методології досліджень акустичного випромінювання циліндричної форми при старті односоплової ракети космічного призначення у перші секунди польоту. При цьому вирішуються такі задачі: розробка фізичних моделей акустичних полів; визначення типів акустичних джерел; виявлення джерел акустичних коливань під час руху ракети; розрахунок рівнів звукового тиску у заданих точках акустичного поля. Виконано розрахунок амплітуди акустичного тиску в середовищі, що оточує односоплову ракету космічного призначення. На основі результатів розрахунків побудовано залежність висоти підйому односоплової ракети космічного призначення від часу польоту. В дійсній роботі для складення методики розрахунку характеристик акустичних полів будуть використані аналітичні методи, засновані на вже відомих у акустиці, так як методики для проведення розрахунків амплітудно-частотної характеристики акустичного випромінювання при стартах ракет розроблені не для усіх випадків. Завдання створення методики розрахунків акустичних характеристик при старті односоплової ракети космічного призначення в перші секунди польоту вирішується в лінійній постановці. Розроблена спрощена інженерна методика на грунті рівнянь з акустичних джерел і полів. Методика використана для розрахунку рівнів звукового тиску у далекому акустичному полі, коли струмінь з сопла можна апроксимувати випромінювачем циліндричного типу. Отримано, що рівень звукового тиску в середовищі не перевищуватиме значення 144 дБ. На основі результатів фізичного та математичного аналізу джерел акустичних коливань та їх полів, що приведений у даній роботі, на стадії ескізного проектування та у подальшій отработці техніки можлива розробка активних і пасивних методів гасіння акустичних коливань.
 
 
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Nikolin, S., G. Sokol та V. Frolov. "ПРО ВПЛИВ ФОРМИ ГАЗОВОДУ НА ВЕЛИЧИНУ АКУСТИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ ПРИ СТАРТІ РАКЕТИ-НОСІЯ З ОДНИМ СОПЛОВИМ БЛОКОМ". Journal of Rocket-Space Technology 28, № 4 (2021): 129–42. http://dx.doi.org/10.15421/452018.

Full text
Abstract:
Під час запуску ракет космічного призначення використовують газодинамічний тип старту з відкритих стартових майданчиків. Він супроводжується виникненням величезних газодинамічних і акустичних навантажень, які впливають як на ракету-носій з корисним вантажем, так і на наземні споруди в цілому. Одним із шляхів зменшення цих навантажень є застосування газоходів з газовідбивачамиі зі спеціальною формою і габаритами. Мета цієї роботи - застосуванням моделювання чисельними методами показати, як змінюються акустичні навантаження при зміні геометричних параметрів газоходу. Виконано моделювання газодинамічного старту ракети зі стартового столу, де відпрацьовані струмені газу відводяться за допомогою газоходу (рис. 1, 2). Розрахунки виконані для моменту часу, коли відстань між зрізом сопла і входом в газохід дорівнює 9400 мм. Число Маха на зрізі сопла становить 3.95, а температура - близько 1820 К. Рівень нерозрахунковості при цьому становить 0.48. В ході роботи, глибина газоходу (h) приймає значення - 5500 мм, 6500 мм, 7500 мм, при цьому кут нахилу газовідбивача (φ) становить - 61.9о, 66.6о і 70о відповідно. У даній роботі моделювання газодинамічних процесів проведено із застосуванням нестаціонарних усереднених по Рейнольдсу рівнянь Нав'є-Стокса з використанням моделі турбулентності k-ω SST. Для оцінки акустичних навантажень використані моделі широкосмугового шуму. На основі результатів розрахунків побудовані картини розподілів числа Маха, тиску, температури, рівня акустичної потужності всередині газоходу. З'ясовано, що зі збільшенням глибини газоходу акустична потужність реактивного струменя практично залишається незмінною, але зменшується рівень акустичної потужності випромінювання шуму в середовищі. Розрахунки показали, що чим менше глибина газоходу, тим вище рівень акустичної потужності середовища. Наприклад, при h = 7500мм середній рівень акустичної потужності в середовищі знаходиться в діапазоні 90 ÷ 110дБ, то при h = 5500мм він вже становить 110 ÷ 130дБ.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Serkov, A., K. Trubchaninova та B. Lazurenko. "ЗАВАДОСТІЙКІСТЬ МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ СИСТЕМ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, № 60 (2020): 169–72. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2020.2.169.

Full text
Abstract:
Предметом вивчення є процеси забезпечення завадостійлості мобільних телекомунікаційних систем на грунті надширокосмугових сигналів з високою інформаційною ємністю. Мета – розробка рекомендацій щодо забезпечення завадостійкості надширокосмугової системи зв’язку при передачі дискретних повідомлень каналом зв’язку з адитивним гаусовим шумом. Задача – забезпечення усталеної та надійної роботи надширокосмугової системи зв’язку. Використані методи: методи аналітичного моделювання та теорії потенціїної завадостійкості. Отримані наступні результати. Розроблено критерій забезпечення завадостійкості мобільних телекомунікаційних систем. На грунті теорії потенціальної завадостійкості показана можливість усталеної та беззавадової роботи телекомунікаційної безпроводової системи в умовах, коли рівень інформаційного сигналу та шуму мають одне значення. Доведена можливість вилучення переданого інформаційного сигналу із суміші шуму та корисного сигналу шляхом кореляції прийнятого та опорного сигналів. Показана можливість розрізнення двох сигналів на фоні шуму, які найбільш імовірно було передано та прийнято по каналу зв’язку з білим гаусовим шумом. Висновки. Показано, що використання технології надширокосмугових сигналів дозволяє здійснити безпроводову приховану передачу інформації з малою потужністю випромінювання. Причому велика база сигналу B  2.5 дозволяє забезпечити усталену та беззавадову роботу телекомунікаційної системи за умов, коли рівень інформаційного сигналу знаходиться на рівні (q = 1) чи нижче рівня шуму. При цьому доведена можливість вилучення як корисного сигналу із суміші сигналу та шуму, так і визначення з подальшим вилученням одного вірогідного сигналу із суміші двох повністю відомих сигнала s0(t), s1(t) із білим гаусовим шумом
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Бернацький, Артемій Володимирович, Олександр Васильович Сіора, Володимир Андрійович Лукашенко, Юрій Вікторович Юрченко та Микола Володимирович Соколовський. "ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ЛАЗЕРНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА ГЕТИНАКС". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Mechanization and Automation of Production Processes, № 2 (1 липня 2025): 3–11. https://doi.org/10.32782/msnau.2025.2.1.

Full text
Abstract:
У зв’язку з розширенням сфер застосування композитів, зокрема в авіації та конструкції безпілотних літальних апаратів, актуальним є питання стійкості матеріалів до дії високоенергетичного лазерного випромінювання. У статті представлено результати дослідження стійкості до лазерного випромінювання гетинаксу – композитного матеріалу на основі електротехнічного паперу, просоченого фенолформальдегідною смолою. Експерименти проводились із застосуванням Nd:YAG-лазера «DY044» потужністю до 4,4 кВт, довжиною хвилі 1,06 мкм. Досліджено вплив кутів падіння лазерного випромінювання (30°, 45°, 60°, 90°), діаметра плями лазерного випромінювання (5–20 мм), тривалості опромінення (0,25–3 с), потужності (1–4 кВт) та швидкості переміщення лазерного випромінювання (0,5–2 м/хв) на ефективність руйнування зразків гетинаксу товщиною 2 мм. Встановлено, що гарантоване руйнування при куті 90°, діаметра плями 5 мм та потужності 1 кВт настає при тривалості опромінення 0,5 с, тоді як при кутах 30°, 45°, 60° час зростає до 2 с, 1 с і 1 с відповідно. Для діаметра 10 мм і потужності 1 кВт гарантоване руйнування досягалось лише при тривалості 3 с і куті 90°. При збільшенні діаметра плями до 15 мм, потужність у 1–2 кВт виявилась недостатньою для гарантованого руйнування. Для діаметра 20 мм руйнування фіксувалось лише при 4 кВт і куті 90°. При переміщенні лазерного променя з діаметром 5 мм, потужністю 4 кВт та кутом 30°, мінімальна швидкість для гарантованого руйнування становила 0,5 м/хв; при 45° – 1 м/хв, при 60° – 0,75 м/хв. При куті 90°, руйнування досягалось вже при потужності 2 кВт, діаметрі 5 мм і швидкості 0,5 м/хв. Виявлено, що гарантоване руйнування матеріалу забезпечується за енергетичної експозиції не менше 3750–4500 Дж/см², незалежно від тривалості опромінення в межах 0,25–3 с. Встановлено, що густина потужності понад 5000 Вт/см² при тривалості опромінення ≥1 с забезпечує стабільне пробиття зразків, у той час як при коротшій тривалості необхідна густина потужності суттєво зростає. Висновки дослідження свідчать, що критичними параметрами, які забезпечують гарантовану деструкцію гетинаксу, є високий рівень енергетичної експозиції та мінімізація розсіювання енергії лазерного випромінювання через зменшення площі пучка та оптимізацію кута падіння випромінювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kosenko, I. S., O. A. Balabak та A. V. Balabak. "Особливості росту і розвитку рослин роду Corylus L. залежно від впливу оптичного випромінювання в умовах Правобережного Лісостепу України". Scientific Bulletin of UNFU 29, № 7 (2019): 42–44. http://dx.doi.org/10.15421/40290709.

Full text
Abstract:
Наведено результати досліджень особливостей росту і розвитку рослин фундука в умовах насаджень. Продуктивність рослин фундука насамперед пов'язана з фотосинтетичною активністю листків. Тому формування конструкцій насаджень істотно впливає на рівень плодоношення фундука. Створення різних конструкцій в поєднанні з урахуванням сортових особливостей фундука сприяє оптимальному розміщенню рослин у насадженнях і забезпечує їхню високу врожайність. Освітлення погіршується з ростом і розвитком рослин фундука і починає впливати на рівень плодоношення на 5-6 рік після закладення насаджень. У всіх досліджуваних сортів фундука незалежно від сили росту за форми крони "Кущ", нижня частина перебуває в умовах недостатнього освітлення – 19-30 %, яке не перевищує мінімального порогу – 30 % від відкритої поверхні. У середній частині крони рівень освітлення також був досить низький – 55-65 %. Найбільш освітленою виявилася верхня частина крони, світловий режим якої становив – 80-94 % від повної освітленості на відкритій поверхні. Погіршення рівня освітленості в контрольному варіанті "Кущ" відбулося через постійний ріст пагонів та їх загущення. Окрім цього, відбулося змикання рослин фундука в лінії ряду, що значно утруднювало проникнення сонячного світла в середину крони. У насадженнях із конструкціями насаджень "Вогнище", "Дерево" та "Татура" складався більш сприятливий, порівняно з контролем, світловий режим, що є наслідком оптимального розміщення стовбурових пагонів та гілок у кроні рослини фундука. У варіантах досліду "Вогнище", "Дерево" та "Татура" перевищення мінімального порогу освітлення у низькорослих сортів спостережено на висоті 0,5 м від поверхні ґрунту, що позитивно впливало на плодоношення рослин фундука під час застосування цих конструкцій насаджень. Тобто ступінь освітлення більше залежить від формування конструкцій насаджень, ніж від сортових особливостей рослин фундука, і отримані показники свідчать про значну перевагу освітленості конструкцій "Вогнище", "Дерево" та "Татура", порівняно з контролем. Найбільш розріджену схему садіння рекомендовано застосовувати для високорослих сортів фундука під час використання конструкцій насаджень "Кущ" і "Вогнище" – 6×6 м. Найщільнішу схему садіння доцільно використовувати для низькорослих сортів фундука за формування конструкції насадження "Дерево" і "Татура" – 3×5 м.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Pochernyaev, V., M. Mahomedova та N. Syvkova. "ІОНОСФЕРНИЙ ЗВ'ЯЗОК З ВИКОРИСТАННЯМ ШТУЧНИХ ІОНІЗОВАНИХ НЕОДНОРІДНОСТЕЙ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 2, № 68 (2022): 124–28. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2022.2.124.

Full text
Abstract:
У статті досліджується застосування штучних іонізованих неоднорідностей у іоносферному зв'язку. Проаналізовано діапазон 1,5 ... 30 МГц, який використовується у військових системах короткохвильового радіо та іоносферного зв'язку. У роботі пропонується новий спосіб іоносферного зв'язку, у якому існуючі недоліки іоносферного зв'язку значною мірою усунуті. Описано явище штучної іонізованої неоднорідності у середовищі з великомасштабними штучними неоднорідностями діелектричної проникності. У роботі наведено схему утворення зони покриття від штучної іонізованої неоднорідності. Відзначено перспективні шляхи розвитку радіорозвідки, радіоелектронного подавлення, локації та зв'язку, засновані на процесі нелінійної взаємодії потужного електромагнітного випромінювання діапазону УКХ з іоносферою Землі. Нелінійна взаємодія полів в іоносфері виникає за умови, що величина електромагнітного поля, що падає, перевищує рівень природного поля іоносферної плазми, обумовленого тепловим рухом заряджених частинок. Це відбувається при потужності УКХ рівня кількох десятків ... сотень кВт. Виникнення штучної іонізованої неоднорідності під впливом поля потужної радіохвилі відноситься до розряду істотно нелінійних іоносферних ефектів, при яких енергія електромагнітної хвилі внаслідок наявності зіткнень між електронами, іонами та нейтральними молекулами переходить в енергію руху цих частинок. При збільшенні потужності падаючої електромагнітної хвилі відбувається якісний стрибок у структурі штучної іонізованої неоднорідності. Утворюється нестаціонарна неоднорідна структура, що складається з витягнутих уздовж геомагнітного поля неоднорідностей із різними поперечними розмірами. Поперечні розміри великомасштабних неоднорідностей лежать у межах від 50 ... 100 м до 1 ... 10 км. Поздовжні розміри перевищують поперечні у десятки разів. Дрібномасштабні неоднорідності мають поперечні розміри менше довжини падучої хвилі і становлять 1 ... 30 м. Поздовжні розміри цих неоднорідностей перевищують поперечні в сотні ... тисячі разів. Особливістю дрібномасштабних штучних іонізованих неоднорідностей є їхня здатність інтенсивно розсіювати УКХ. Оскільки висота штучної іонізованої неоднорідності може досягати ~200 км і вище над поверхнею Землі, можна використовувати штучні іонізовані неоднорідності для далекого загоризонтного зв'язку. Сигнали, розсіяні на штучної іонізованої неоднорідності, можуть бути прийняті на поверхні Землі тільки тими приймачами, які розташовані в межах витягнутої магнітноширотному напрямку області. Довжина та ширина зони на поверхні Землі залежать від геомагнітних, радіофізичних та інших факторів. У статті проведено розрахунок рівня випромінюваної потужності джерела, у якому утворюється штучна іонізована неоднорідність. Визначено випромінювану потужність джерела, за якої починає відігравати роль нелінійний іоносферний ефект.__
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Забулонов, Юрій, Володимир Буртняк та Людмила Одукалець. "СПЕКТРОМЕТР-ІДЕНТИФІКАТОР НА ОСНОВІ ТВЕРДОТІЛЬНОГО ДЕТЕКТОРА ДЛЯ ОБ’ЄКТІВ ЯДЕРНО-ПАЛИВНОГО ЦИКЛУ". Science and Innovation 17, № 3 (2021): 49–55. http://dx.doi.org/10.15407/scine17.03.049.

Full text
Abstract:
Вступ. Наслідком аварії на Чорнобильській АЕС стало радіаційне забруднення значної території. З метою запобігання потрапляння радіоактивних елементів в довкілля та продукти харчування необхідним є використання спеціалізованих приладів, що дозволяють здійснювати контроль радіаційної обстановки.Проблематика. Одним з найбільш ефективних способів оперативного виявлення та ідентифікації джерел іонізуючого випромінювання в довкіллі є контроль за розповсюдженням радіонуклідів, присутніх у продуктах харчуваннята будівельних матеріалах.Мета. Розробка сучасного вітчизняного обладнання для автоматизованого оперативного виявлення, ідентифікації та моніторингу джерел іонізуючого випромінювання в середовищі в режимі реального часу.Матеріали й методи. Використано методи математичного та комп’ютерного моделювання, натурного макетування, машинного проєктування. Для дослідження технічних характеристик системи, її особливостей проведено натурнівипробування окремих її каналів в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.Результати. Створено та апробовано експериментальну систему автоматизованого оперативного виявлення, ідентифікації та моніторингу джерел іонізуючого випромінювання в навколишньому середовищі в режимі реального часу, а також ідентифікації виявлених радіоактивних ізотопів та достовірної оцінки їхньої активності.Висновки. Створений спектрометр-ідентифікатор є системою швидкого реагування нового покоління на базі сучасних технологій, синтезу принципів радіометрії, спектрометрії та математичного моделювання для ефективного контролю питомої активності рідких, в'язких, сипучих харчових і нехарчових проб, ідентифікації їхнього радіонуклідного складу. Впровадження ідентифікатора-спектрометра сприятиме суттєвому скороченню часу на проведення оперативної масової перевірки харчових і нехарчових проб та ідентифікації їхнього радіонуклідного складу, що, в свою чергу, підвищить рівень екологічної безпеки населення в епоху широкої експлуатації об'єктів ядерно-паливного циклу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Пантьо, Валерій Валерійович, Ельвіра Михайлівна Данко, Євген Якович Костенко, Валерій Іванович Пантьо та Галина Миколаївна Коваль. "Протимікробна активність метиленового синього та світлодіодного випромінювання в умовах in vitro та in vivo". Intermedical journal, № 2 (28 листопада 2024): 66–70. http://dx.doi.org/10.32782/2786-7684/2024-2-11.

Full text
Abstract:
Вступ. Антибіотики відіграють ключову роль у лікуванні та контролі бактеріальних інфекцій. Виникнення та розповсюдження резистентності до протимікробних засобів підвищує важкість перебігу хвороб, збільшує рівень смертності та зумовлює значні економічні збитки. Одним зі шляхів подолання даної глобальної проблеми є використання фотохімічних методів, зокрема антимікробної фотодинамічної терапії. Мета дослідження – визначити сумісний вплив фотосенсибілізатора метиленового синього та світлодіодного випромінювання червоного спектру на мікроорганізми, виділені від хворих на хронічний генералізований пародонтит в експериментальних та експериментально-клінічних дослідженнях. Матеріали та методи. Вивчено сумісний вплив 0,1% водного розчину метиленового синього та світлодіодного випромінювання червоно-інфрачервоного діапазону на інтенсивність росту Streptococcus mutans в умовах in vitro, а також дію вказаних факторів на мікрофлору пародонтальних кишень хворих на хронічний генералізований пародонтит. Результати досліджень та їх обговорення. Встановлено, що комплексний вплив фотосенсибілізатора та низькоінтенсивного випромінювання зумовлює суттєвий протимікробний ефект щодо досліджуваного штаму, який значно перевищує ефект впливу даних чинників окремо. Відзначали бактерицидний ефект на мікрофлору пародонтальних кишень при використанні запропонованої методики в клініко-експериментальних дослідженнях. Висновки. Враховуючи ряд переваг використання фотодинамічної терапії – активність щодо широкого кола патогенів, можливість проведення процедур у важкодоступних місцях, малу інвазивність, відсутність побічних ефектів, даний метод може бути використаний при лікуванні хронічного генералізованого пародонтиту та інших патологій ротової порожнини, зумовлених патогенними та умовно-патогенними мікроорганізмами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Матях, С. В., Т. В. Суржик, В. Ф. Рєзцов та В. Ю. Іванчук. "НАПРЯМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СОНЯЧНОЇ ТЕПЛОЕНЕРГЕТИКИ". Vidnovluvana energetika, № 3(66) (30 вересня 2021): 33–44. http://dx.doi.org/10.36296/1819-8058.2021.3(66).33-44.

Full text
Abstract:
У роботі представлено результати аналітичних досліджень щодо стану та перспектив розвитку сонячної теплової енергетики у світі та в Україні. Завдяки екологічним перевагам сонячних теплових технологій їх широке застосування є одним із перспективних напрямів декарбонізації світової енергетики. Розвитку сонячної теплоенергетики у світовій енергетиці приділяється серйозна увага і підтримка. Детальний огляд загальних світових тенденцій із документуванням сонячної теплової потужності, визначенням внеску сонячних теплових систем у постачання енергії та обсягів зменшення викидів вуглекислого газу за рахунок їх застосування показує постійно зростаючий попит на такі системи. У країнах з високим рівнем впровадження сонячного теплового обладнання створено повний комплекс нормативно-правового забезпечення даного процесу, на основі нормативно-методичного забезпечення і пакету засобів економічної підтримки діють ефективні державні програми. 
 Завдяки наявності значного енергетичного потенціалу сонячного випромінювання широке впровадження теплоенергетичного обладнання в Україні є ефективним практично на всій території. Сонячне теплове обладнання має широкий діапазон використання в різних галузях господарювання України, його встановлення не потребує спеціальних дозволів, що значно скорочує терміни впровадження. Теплові процеси, які використовують енергію сонячного випромінювання, досліджені та опрацьовані майже для всіх напрямів теплових технологій, на ринку сонячного енергетичного обладнання є широка гама необхідних пристроїв та обладнання, однак в Україні практично відсутні моніторинг та заходи стимулювання їх впровадження. 
 Для забезпечення масштабного впровадження сонячних теплових технологій в Україні необхідно створити комплекс нормативно-правового забезпечення даного процесу і розробити заходи щодо економічної підтримки як виробників енергетичного обладнання, так і споживачів теплової енергії. Відповідним державним органам необхідно підвищити рівень моніторингу даних щодо ефективності їх встановлення та експлуатації на території України. Важливим напрямом роботи є створення розгалуженої інфраструктури теплової сонячної енергетики з підрозділами на рівні місцевих територіальних громад. Бібл. 7, рис. 1.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

АРАБУЛІ, А., В. БАЙЗІК та О. КИЗИМЧУК. "ЕФЕКТИВНІСТЬ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ЕКРАНІВАННЯ ГІБРИДНИХ ТРИКОТАЖНИХ ПОЛОТЕН ЗІ СТАЛЕВИМ ДРОТОМ". Technologies and Engineering, № 4 (26 жовтня 2023): 77–87. http://dx.doi.org/10.30857/2786-5371.2023.4.7.

Full text
Abstract:
Мета. Метою даного дослідження було дослідити загальновживані та інноваційні підходи до розробки ефективного гібридного трикотажного полотна для екранування електромагнітного випромінювання.
 Методика. Експериментальні дослідження базуються на основних положеннях текстильного матеріалознавства. У роботі використані основи теорії в'язання, методи аналізу та узагальнення отриманих результатів. Ефективність електромагнітного екранування зразків була експериментально виміряна з використанням плоскої електромагнітної хвилі за методом ASTM D 4935-18 для плоских матеріалів. В роботі наведена ефективність екранування трикотажних полотен в діапазоні частот від 0 ГГц до 3 ГГц з точки зору основних механізмів ослаблення електромагнітного випромінювання: поглинання та відбиття.
 Результати. У роботі проведено комплексну оцінку характеристик електромагнітного екранування гібридних трикотажних полотен. Провідні гібридні трикотажні полотна були виготовлені з використанням бавовняної пряжі та дроту з нержавіючої сталі 4 типів переплетення (ластик 1+1, напівміланський ластик, напівфанг і фанг) для визначення ефективності екранування електромагнітного випромінювання, а саме, значень поглинання та відбиття в діапазоні частот 0–3 ГГц. Для всіх зразків гібридних трикотажних полотен спостерігається загальна тенденція, яка полягає в тому, що ефективність екранування має пікові значення 23÷50 дБ в інтервалі від 200 до 900 МГц. Це свідчить про «відмінний» рівень екранування від електромагнітного випромінювання розроблених гібридних трикотажних полотен у зазначеному діапазоні частот.
 Наукова новизна. Основним фактором, який визначає екрануючу здатність, є розташування металевої компоненти у структурі трикотажного полотна. Найкращу ефективність екранування демонструє трикотажне полотно переплетення напівміланський ластик, завдяки розташуванню структурних елементів, а саме петель і стовпчиків.
 Практична значимість. Гібридні трикотажні полотна, що містять дріт з нержавіючої сталі (дріт з нержавіючої сталі подається в зону в’язання разом з бавовняною пряжею), мають низький відсоток відбиття та високий відсоток поглинання у всьому діапазоні частот і можуть використовуватися як поглиначі електромагнітних хвиль.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Юсубова, Лейла Яківна, та Віктор Климентович Костенко. "ВПЛИВ ПОВЕРХНЕВОГО ШАРУ ЗАХИСНОГО ОДЯГУ НА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГОМЕОСТАЗУ МЕТАЛУРГІВ". Науковий Журнал Метінвест Політехніки. Серія: Технічні науки, № 1 (10 вересня 2024): 118–24. http://dx.doi.org/10.32782/3041-2080/2024-1-17.

Full text
Abstract:
Аналіз сучасних інформаційних джерел дав змогу встановити, що робота у металургійній промисловості характеризується інтенсивними фізичними навантаженнями, недостатнім захистом від теплових факторів виробництва, які, діючи у сукупності, можуть призвести до перегріву та теплових травм. Основними причинами порушення теплового балансу в організмах металургів можуть бути надмірний рівень прямого теплового випромінювання від обладнання, висока температура довкілля; тривале перебування у зоні впливу теплових факторів виробництва; підвищена внутрішня генерація тепла в організмі робітника внаслідок тяжкого фізичного навантаження; недостатні вентиляція та рух повітря; відсутність або неправильний вибір спецодягу. Розглянутий загальний підхід до оцінювання теплового балансу тіла людини вказав на безперечну актуальність питання забезпечення максимального видалення зовнішньої теплоти з поверхні захисного одягу. Метою роботі було обґрунтування властивостей поверхневого шару захисного одягу для мінімізації негативного впливу на металургів виробничих зовнішніх теплових потоків. Метод дослідження – теоретичний аналіз на основі класичних положень термодинаміки процесів тепломасопереносу на поверхні захисного одягу металургів. Було поставлено такі завдання: обґрунтування раціональних параметрів відбиваючих промені поверхонь теплозахисного одягу металургів; розкриття умов ефективного виносу тепла з поверхні захисного одягу металургів. Встановлено, що для створення безпечних та комфортних умов праці металургів необхідно забезпечити ефективні рівні відбиття променевого навантаження, максимальне власне випромінювання і конвекційний виніс теплоти з поверхні. Теоретично вибрано основні залежності, що розкривають механізм протидії тепловому навантаженню на металургів. Вперше теоретично обґрунтовано доцільність використання тканей з нерівномірною поверхневою текстурою для виготовлення захисного одягу людей що працюють в умовах нагрівного мікроклімату.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Вуйцік, В., Т. Мартинюк, Т. Нікітчук, Б. Єралієва, Д. Штофель та Ян Лунінь. "Підходи до створення оптичних температурних сенсорів на основі структури Брега для біомедичних досліджень". Технічна інженерія, № 2(94) (23 грудня 2024): 298–304. https://doi.org/10.26642/ten-2024-2(94)-298-304.

Full text
Abstract:
Запропонована структурна реалізація оптико-електронного пристрою для визначення тканинної мікроциркуляції та температури тіла дозволяє мініатюризувати волоконний сенсор, забезпечує моніторинг, діагностику та скринінг стану тканинної мікроциркуляції в різних оптичних режимах з високою точністю та надійністю, забезпечуючи портативність, мобільність, доступ до важкодоступних ділянок біологічної тканини. Адаптивні умови для діагностики стану мікроциркуляції забезпечуються за рахунок амплітудно-імпульсного режиму роботи лазерного джерела оптичного випромінювання на основі семишарової гетероструктури, що дозволяє комбінувати випромінювання різних довжин хвиль і змінювати інтенсивність потоків світла, що своєю чергою дозволяє досліджувати різні типи біологічних тканин із застосуванням набору режимів опромінення, а також забезпечувати фізіотерапевтичний вплив. Локальний контроль температури за допомогою оптоволоконного каналу зі сформованою бреггівською решіткою в досліджуваній зоні дозволяє отримати більш повну та комплексну інформацію про рівень тканинної мікроциркуляції та стан біологічної тканини без збільшення розміру чутливої частини оптичного датчика. Продемонстровано можливість застосування оптичних перетворювачів на основі бреггівських волоконних граток як оптичних датчиків для вимірювання температури в різних областях тіла людини. Продемонстровано можливість застосування оптичних перетворювачів на основі бреггівських волоконних граток як датчиків, вбудованих у композитні матеріали, для вимірювання та моніторингу температурних полів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Рубіш, В. М., М. М. Поп, В. В. Петров та ін. "Лазерно-індуковані зміни оптичних властивостей аморфних плівок системи Ge-Se". Реєстрація, зберігання і обробка даних 26, № 2 (2024): 3–9. https://doi.org/10.35681/1560-9189.2024.26.2.316668.

Full text
Abstract:
Досліджено вплив лазерного випромінювання з λ = 530 і 650 нм на спектри пропускання аморфних плівок GeSex. Розраховано значення ширини псевдо забороненої Eg та показника заломлення плівок. Виявлено два види фотоіндукованих ефектів у плівках — фотопросвітлення (GeSe5, GeSe3, GeSe2) і фотопотемніння (GeSe15). Встановлено, що рівень змін оптичних параметрів плівок GeSe5 і GeSe15 при їхньому лазерному опроміненні набагато вищий ніж плівок інших складів (GeSe8, GeSe4,GeSe3, GeSe2, Ge2Se3). Виявлено деякі відмінності в результатах досліджень плівок при їхньому опроміненні зеленим і червоним лазерами пов’язані з фотопластичним ефектом, який проявляється в них при за світці світлом з області краю власного поглинання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

БАСАЛЮК, Максим. "ОГЛЯД ПРИЛАДІВ ТА СИСТЕМ ДЛЯ КОНТРОЛЮ МІКРОКЛІМАТУ У ТЕРАРІУМІ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 2 (25 червня 2024): 292–99. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2024-78-34.

Full text
Abstract:
У цій роботі досліджено умови утримання рептилій вдома. Виправдано необхідність розробки системи для контролю мікроклімату в тераріумах. Було проаналізовано основні параметри мікроклімату, що створюють найкращі умови для екзотичних тварин в домашніх умовах. Ці параметри включають температуру, вологість, освітленість та рівень ультрафіолетового випромінювання. Визначено, що зазначені параметри є ключовими для контролю, і їх вимірювання і регулювання мають бути базою розробки системи контролю мікроклімату. Розглянуто приклади існуючих приладів та систем, які забезпечують створення та підтримку мікроклімату у тераріумі. Ці приклади як авторські, так і доступні на ринку. Всі вони маю свої певні недоліки, тому було визначено усі пункти, яким повинна відповідати інформаційно-вимірювальна система.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Титар, Володимир, Юлія Єльчіщева, Ольга Шпаченко, Алла Мельнікова та Віктор Мізрахі. "ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗАКОНОМІРНОСТЕЙ, ЩО ВІДБУВАЮТЬСЯ У МОЗКУ СЛАБОЗОРИХ ЛЮДЕЙ ПІД ДІЄЮ НА ШКІРУ ДОЛОНЬ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ РІЗНИХ ДОВЖИН ХВИЛЬ ВИДИМОГО ДІАПАЗОНУ". Мiждисциплiнарнi дослiдження складних систем, № 18 (2021): 15–39. http://dx.doi.org/10.31392/iscs.2021.18.015.

Full text
Abstract:
Проведено експериментальне дослідження впливу електромагнітного випромінювання різних довжин хвиль видимого діапазону на мозок слабозорих під час їх навчання шкірно-оптичному сприйняттю. В експериментах брали участь 12 слабозорих дітей (за їх бажанням та при наявності дозволу їх батьків). Вимірювання стану різних органів та систем досліджуваного проводилося за допомогою апарату «КСД» шляхом реєстрації та комп’ютерного аналізу електромагнітних коливань, що випромінюються його організмом. Порівняння контрольних вимірювань (до початку експериментів) з вимірюваннями, що проводилися під час навчання шкірно-оптичному сприйняттю, дозволило виявити низку закономірностей. Спостерігалася активація сітківки очей (які були закриті пов’язкою) при контакті долоні з папером всіх кольорів, крім чорного. При цьому також активувалися деякі ділянки зорової кори мозку. Було відзначено синхронне підвищення активності лобової частки мозку та бета-ритмів на всіх етапах експериментів, що може свідчити про підвищення уваги дітей до процесу навчання. Аналіз змін ритмів мозку показав, що вплив на шкіру долонь (при зав’язаних очах) синього кольору викликав посилення концентрації уваги, про що свідчило максимальне підвищення бета-ритму. Зелений колір при тих самих умовах діяв заспокійливо, що підтверджується високим рівнем активності тета-ритму. Рівень альфа-ритму перевищував рівень як дельта-, так і тета-ритмів при дії на шкіру долонь кольорів червоного та фіолетового (в спектрі якого спостерігалася червона компонента), що було ознакою активації центральної нервової системи. Експерименти також показали синхронне підвищення активності III пірамідального шару кори головного мозку у відділах, які беруть участь в обробці тактильної і зорової інформації (поля 3 та 17 за Бродманом). Отримані результати можуть бути підтвердженням наявності у людей механізмів, які забезпечують шкірно-оптичне сприйняття кольору, що потребує подальших ретельних й всебічних досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Карнаушенко, Д. П., та Ю. С. Вакал. "Зміна гематологічних показників крові під впливом техногенного забруднення (огляд проблеми)". Research Notes, № 1-2 (2 жовтня 2024): 52–64. http://dx.doi.org/10.31654/2786-8478-2024-bn-1-2-52-64.

Full text
Abstract:
У статті розглядається вплив техногенного забруднення на гематологічні показники крові людини. Аналіз літературних джерел дозволив встановити, що в Україні за останні п’ять років рівень захворюваності серед дитячого та дорослого населення є найвищим за всіма основними класами хвороб. Особливе занепокоєння викликає зростання хвороб крові та кровотворних органів. Встановлено, що техногенне забруднення негативно впливає на гематологічні показники крові людини. Основними гематологічними маркерами, які використовуються для діагностики змін в організмі людини під впливом техногенних факторів, є рівень гемоглобіну, кількість еритроцитів, лейкоцитів та тромбоцитів. Визначено основні типи техногенних забрудень та забрудників основних компонентів навколишнього середовища – атмосферного повітря, водних ресурсів, ґрунту, серед яких: газоподібні речовини, тверді частинки пилу, важкі метали, оксиди азоту, сірки, сполуки хлору, фтору, нафтопродукти, радіоактивне випромінювання, промислові стоки, використання пестицидів. Проведено аналіз наукових робіт, баз даних медико-біологічного профілю та виявлено, що більшість робіт присвячені забрудненню атмосферного повітря твердими частинками (РМ2.5 та РМ10), діоксидами азоту і сірки, ароматичними вуглеводнями (бензолом) та оксидами вуглецю. Також наведені результати досліджень тривалого та системного впливу іонізуючого випромінювання, важких металів, присутніх у питній воді та у ґрунті (звідки згодом через колообіг речовин потрапляють в організм людини), стоків очисних споруд, пестицидів та добрив. Окрема увага приділена дослідженням впливу збройної агресії росії, адже через ракетні та артилерійські обстріли відбувається викиди небезпечних хімічних речовин: збідненого урану, його оксидів, гептилу, сполук ртуті, свинцю, стронцію, алюмінію. Відображено зв’язок між викидом небезпечних речовин та хворобами крові – досліджено праці українських та зарубіжних науковців та описано вплив техногенного тиску на гематологічні показники крові (лейкопенія та лекоцитоз, рак крові та підвищення ризиків виникнення інфекцій унаслідок послаблення імунної відповіді організму; критичне зменшення тромбоцитів, що призводить до анемії, гемолізу або збільшення еритроцитів (еритроцитозу) зміна їх форми, порушення функцій).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Рамазанов, Д. М., та І. Є. Анохін. "Монте-Карло симуляції вольфрамових матричних коліматорів для просторово фракціонованої радіаційної терапії". Scientific Bulletin of UNFU 33, № 5 (2023): 70–76. http://dx.doi.org/10.36930/40330509.

Full text
Abstract:
Досліджено можливість формування висококолімованих мініпучків на основі гамма-квантів з енергією 25 МеВ та спеціально розробленого вольфрамового коліматора за допомогою моделювання Монте-Карло. Встановлено, що змодельований вольфрамовий коліматор завтовшки 9 см забезпечує ефективне просторове фракціонування первинного пучка гамма-квантів 25 МеВ та формування інтенсивних мініпучків, про що свідчить показник співвідношення дози (PVDR) на рівні ~9 безпосередньо на виході з коліматора. Проте виявлено швидке згасання ефекту фракціонування з глибиною поширення мініпучків у біологічному середовищі фантома. Уже на невеликій глибині 1 см співвідношення пік-долина дози знижується до 5, а на 3 см сягає 2 і залишається на цьому рівні далі. З'ясовано, що вторинні електрони, які генеруються в речовині, відіграють значне значення у формуванні профілю дози, істотно впливаючи на характеристики фракціонування. Для застосування запропонованого підходу на більших глибинах потрібна подальша оптимізація параметрів опромінення, зокрема, геометрії коліматора, розміру та відстані між отворами коліматора. Отримані результати продемонстрували, що такий ефект є корисним, оскільки до пухлини доходить відносно гомогенний профіль дози, проте здорові тканини на шляху до пухлини залишаються менш ушкодженими. Застосування мініпучків гамма-квантів 25 МеВ на невеликих глибинах, де зберігається відносно високий рівень фракціонування, може бути ефективним та підвищити терапевтичний ефект порівняно зі стандартним однорідним опроміненням завдяки просторовій модуляції дози. Загалом, незважаючи на обмежену глибину проникнення, результати комп'ютерного моделювання продемонстрували принципову можливість генерації високофракціонованих мініпучків на основі гамма-випромінювання з використанням спеціального вольфрамового коліматора. На основі результатів моделювання розроблено коліматор модульної конструкції. Така модульна конструкція дає змогу гнучко налаштовувати коліматор під різні енергії та типи пучка, а також корегувати розмір та геометрію поля опромінення. Запропонований прототип коліматора є перспективним рішенням для просторово фракціонованої променевої терапії. Отримані результати є важливою науковою основою для подальших досліджень та розробок у галузі просторово фракціонованої променевої терапії зі застосуванням колімованих пучків гамма-випромінювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Prosyanуi, S. B., and V. V. Horiuk. "The influence of low-frequency electromagnetic radiation on the level of thyroid hormones in chickens." Veterinary science, technologies of animal husbandry and nature management, no. 5 (2020): 132–37. http://dx.doi.org/10.31890/vttp.2020.05.24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Гойванович, Наталія Костянтинівна, Христина Олегівна Войтович, Григорій Михайлович Коссак та Мар’яна Іванівна Біла. "ІНТЕРАКТИВНИЙ ВІРТУАЛЬНИЙ СИМУЛЯТОР PHET ЯК ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ МАТЕМАТИЧНО-ПРИРОДНИЧИХ НАУК". Природнича освіта та наука, № 2 (11 липня 2024): 5–13. http://dx.doi.org/10.32782/nser/2024-2.01.

Full text
Abstract:
Сучасне освітнє середовище є поєднанням традиційних та інноваційних методів навчання. Збільшення рівня цифровізації освітнього процесу призвело до ширшого використання інноваційних освітніх інструментів: освітніх платформ, онлайн-сервісів, віртуальних симуляторів і лабораторій, гейміфікованих сервісів. Віртуальні симулятори (імітація процесів, явищ, побудова математичних моделей) і віртуальні лабораторії (проведення дослідів з природничих наук, розрахунків хімічних реакцій) сприяють кращому рівню наочності навчального матеріалу з математично-природничих наук, уможливлюють проведення дослідів у безпечних умовах, візуалізують результати та наслідки природних процесів і формують розуміння того, як дослідник може впливати на умови їх перебігу. Сучасна віртуалізація природничих досліджень частково зумовлена біоетичними принципами поводження із живими організмами, деяких хімічних та фізичних дослідів через небезпеку реалізації в реальному часі (виділення отруйних або небезпечних речовин, випромінювання). Саме тому на зміну стандартним, реальним, традиційним лабораторіям у природничу галузь прийшли віртуальні лабораторії та симулятори. За допомогою віртуальної лабораторії можливе проведення демонстраційних дослідів, фронтальних лабораторних робіт і практикумів. У статті зроблено огляд можливостей інтерактивної платформи PhET як освітнього середовища для вивчення математично-природничих наук, а також наведено приклади застосувань на уроках математично-природничого циклу. PhET є потужним інструментом для комп’ютерних імітацій лабораторних і практичних робіт; уможливлює візуалізацію природних процесів і явищ, зокрема впливу на них зовнішніх факторів (температури, вологості, чисельності особин у популяціях, швидкості протікання реакції, сили тяжіння тощо). Отже, використання інтерактивної платформи PhET підвищує ефективність засвоєння знань з математично-природничих дисциплін, збільшує рівень наочності природних процесів та явищ, як результат – сприяє покращенню якості освіти.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Бунке, О. С., та П. В. Новіков. "КОМПЛЕКСНА МЕТОДИКА СТАБІЛІЗАЦІЇ ККД СОНЯЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ НА ОСНОВІ ПОЛІКРИСТАЛІЧНОГО І МОНОКРИСТАЛІЧНОГО КРЕМНІЮ". Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, № 1 (7 квітня 2023): 3–12. http://dx.doi.org/10.32851/tnv-tech.2023.1.1.

Full text
Abstract:
Проведено аналіз ключових факторів, що обмежують коефіцієнт корисної дії сонячних елементів та вказано на проблему невідповідності спектрів поглинання фотоелектричних перетворювачів та спектру сонячного випромінювання. Проведено узагальнення методів розширення спектру поглинання фотоелектричного перетворювача шляхом нанесення на поверхню сонячного елементу шару люмінофору з фіксованим значенням стоксового зсуву, що надає можливість компенсувати розбіжність у відповідних спектрах. Було проведено узагальнення методики збільшення ККД сонячного елементу через застосування фотолюмінесцентного покриття та вказано на недоліки зазначеного підходу. У роботі зазначено вимоги до люмінофору, що включають у себе високий квантовий вихід фотолюмінесценції, спектр поглинання, що лежить у короткохвильовій частині видимого діапазону та ближньому ультрафіолетовому діапазоні, спектр фотолюмінесценції, що лежить у довгохвильовій частині видимого діапазону та ближньому інфрачервоному діапазону. Також зазначено важливість стабільності оптичних характеристик барвника та високий рівень адгезії по відношенню до поверхні підкладки на основі полікристалічного та монокристалічного кремнію. Вказано, що просторова аморфність, що є притаманною для фотолюмінесцентного відгуку призводить до значних втрат у конвертованої частині сонячного випромінювання. З метою вирішення проблеми просторової аморфності фотолюмінесцентного відгуку запропоновано формувати сонячні елементи з мікрорельєфом поверхні, що дозволяє частково компенсувати відповідні втрати, а також стабілізувати ККД сонячного елементу при зміні положення Сонця протягом доби. Побудовано методику розрахунку ККД фотоелектричного перетворювача відповідно геометричних розмірів структурних елементів мікрорельєфу поверхні та оптичних параметрів шару фотолюмінесцентного покриття. Зазначено, що через зміну аргументів багатомірних цільових функцій можна звести задачу оптимізації параметрів модифікованого сонячного елементу до задачі пошуку глобального або одного з локальних максимумів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Л., Ф. ДОЛИНА, П. КІЛЬОВИЙ В., В. АСТАХОВ Д. та В. КАЛИМБЕТ М. "МОНІТОРИНГ РАДІОАКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОГО МІСТЕЧКА ДНУЗТ". Science and Transport Progress. Bulletin of Dnipropetrovsk National University of Railway Transport, № 3(63) (14 травня 2016): 49–59. https://doi.org/10.15802/stp2016/74712.

Full text
Abstract:
<strong>Мета.&nbsp;</strong>Робота спрямована на визначення радіоактивного забруднення на території студентського містечка Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна (ДНУЗТ).&nbsp;<strong>Методика.</strong>&nbsp;Дозиметрами вимірювалось радіоактивне забруднення у різних місцях (точках) студентського містечка ДНУЗТ, особлива увага приділялася місцям скупчення людей. Центрами вимірів стали студентські гуртожитки, пам&rsquo;ятники, зупинки, головні входи в новий та старий корпуси, аудиторії, підвали, басейн, котельня та інші.&nbsp;<strong>Результати.</strong>&nbsp;На основі дозиметричного контролю вперше в історії університету виявлені джерела радіоактивного забруднення студентського містечка та території ДНУЗТ. Найбільший радіаційний фон спостерігається у трьох точках, а саме: постаменті пам&rsquo;ятника М. І. Калініну, пам&rsquo;ятнику студентам-воїнам, головному вході у новий корпус (колони). Це можна пояснити наявністю гранітових матеріалів, із яких зроблені постаменти та сходи.&nbsp;<strong>Наукова новизна.</strong>&nbsp;Найбільший вклад у величину сумарної річної ефективної дози опромінення людей вносять джерела іонізуючого випромінювання (ДІВ) будівельних матеріалів (до 65&ndash;70 %). Рівень радіоактивності будівельних матеріалів визначається вмістом у них природних радіонуклідів, які входять в урано-радієвий та торієвий ряди розпаду (18 і 12 радіонуклідів), а також калія-40. Радіоактивність будівельних матеріалів оцінюється вмістом в них домінуючих радіонуклідів радія-226, торія-232 і калія-40. Їх домінуюча роль пояснюється тим, що ці довгоживучі високоенергетичні -випромінювачі є продуктами розпаду радія-226 в урановому ряду і радія-224 у торієвому ряду з виділенням радіоактивних газів (радон-222 та радон-220). Радіоактивні гази збираються у підвалах навчальних корпусів, їх розпад супроводжується 100 % альфа-випромінюванням, який є найбільш небезпечним.&nbsp;<strong>Практична значимість.</strong>&nbsp;За результатами дослідження зроблені наступні висновки: біля об&rsquo;єктів із підвищеним радіоактивним випромінюванням слід поставити покажчики радіоактивності та попередження щодо небезпеки для дітей і молоді. З метою зменшення радіоактивного впливу радону на студентів та співробітників в університеті слід зробити більш ефективну вентиляцію підвалів навчальних корпусів, басейну та гуртожитків.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

СЕМЕНОВ, Андрій, та Олександр ГРОМИК. "ДОСЛІДЖЕННЯ СПРЯМОВАНИХ І ХВИЛЬОВИХ ПАРАМЕТРІВ АНТЕНИ ПОВЕРХНЕВИХ ХВИЛЬ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 2 (29 червня 2023): 125–33. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2023-74-16.

Full text
Abstract:
Об’єктом дослідження роботи є процес випромінювання електромагнітних хвиль антеною поверхневих хвиль. Предметом дослідження є спрямовані та хвильові параметри антени поверхневих хвиль. Запропонована в роботі антена поверхневих хвиль із ребристою сповільнюючою структурою має класичну геометричну конфігурацію та працює в смузі робочих частот від 7,25 ГГц до 7,75 ГГц. Її габаритні розміри - ширина 38 мм, висота 136 мм, довжина 455 мм. Збудження антени здійснено E-секторіальною прямокутною рупорною антеною. Як сповільнююча структура була обрана плоска ребриста структура, що представляє собою періодично повторювальні канавки шириною 2 мм і глибиною 6 мм з ребрами товщиною 2 мм і періодом повторення 4 мм. Поверхневий імпеданс сповільнюючої структури носить індуктивний характер і має величину j1,65 Ом, j1,75 Ом і j1,87 Ом відповідно для мінімальної, середньої та максимальної частоти робочого діапазону. У роботі отримані результати електричних розрахунків і математичного моделювання спрямованих і хвильових параметрів антени поверхневих хвиль в робочому діапазоні частот. При мінімальній довжині хвилі λ = 38,7 мм, що відповідає частоті 7,75 ГГц ширина амплітудної діаграми спрямованості 21,9°, рівень бокових пелюсток 0,33, коефіцієнт спрямованої дії 59,94, вхідний опір 53,96 Ом, коефіцієнт відбиття 0,038 і коефіцієнт стоячої хвилі 1,07. При максимальній довжині хвилі λ = 41,4 мм, що відповідає частоті 7,25 ГГц, ширина амплітудної діаграми спрямованості 25,8°, рівень бокових пелюсток 0,32, коефіцієнт спрямованої дії 39,93, вхідний опір 47,49 Ом, коефіцієнт відбиття -0,027 і коефіцієнт стоячої хвилі 1,05. В розробленій антені поверхневої хвилі реалізовані оптимальні значення зворотних втрат і коефіцієнта стоячої хвилі. Перевагою запропонованої антени є простота конструкції, сталість вхідного опору на рівні 50 Ом та якісне узгодження в робочому діапазоні частот.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Ананьєва, Таміла Володимирівна, та Тетяна Сергіївна Шарамок. "ЗАКОНОМІРНОСТІ НАКОПИЧЕННЯ РАДІОНУКЛІДІВ У РІЗНОВІКОВИХ ОСОБИН ПЛІТКИ ДНІПРОВСЬКОГО (ЗАПОРІЗЬКОГО) ВОДОСХОВИЩА". Слобожанський науковий вісник. Серія: Природничі науки, № 1 (1 липня 2025): 44–50. https://doi.org/10.32782/naturalspu/2025.1.7.

Full text
Abstract:
Визначали рівні вмісту і закономірності накопичення радіонуклідів у молоді (0+, 1+, 2+) та статевозрілих (3–4+) особин плітки звичайної (Rutilus rutilus L.), яка є поширеним об’єктом рибного промислу в Дніпровському водосховищі та може слугувати індикаторним видом. Вміст штучних (137Cs, 90Sr) і природних радіонуклідів (226Ra, 232Th, 40К) визначали на сцинтиляційному спектрометрі γ-випромінювання СЕГ-001 «АКП-С» та спектрометрі β-випромінювання СЕБ-01-150 (Україна) та виражали як питому радіоактивність у Бк/кг природної сирої ваги. Встановлено, що в нижній частині Дніпровського водосховища у молоді плітки рівні 137Cs і 90Sr рівномірно збільшувалися з віком на 39% і 85% відповідно; серед природних радіоізотопів рівень 226Ra зменшувався на 32,5%, а вміст 232Th збільшувався на 42% у трьохліток (2+) плітки порівняно з цьоголітками (0+). У Самарській затоці рівні 137Cs і 90Sr у трьохліток плітки збільшувалися з віком рівномірно і перевищували у 1,85 і 2,55 рази вміст відповідних радіонуклідів у цьоголіток, коливання вмісту природних радіонуклідів у молоді плітки складали 12–26%, за винятком 232Th, вміст якого у двохліток плітки збільшувався на 69%. За убуванням середнього значення коефіцієнтів накопичення у біологічних тканинах молоді плітки з нижньої частини Дніпровського водосховища природні і штучні радіонукліди можна розташувати у вигляді послідовного ряду: 137Cs &gt; 232Th &gt; 90Sr &gt; 226Ra &gt; 40K. В Самарській затоці значення коефіцієнта накопичення 232Th у тканинах молоді (0+ і 2+) плітки суттєво збільшувалося і ранговий ряд за здатністю радіоізотопів до біоакумуляції мав вигляд: 232Th &gt; 137Cs &gt; 90Sr &gt; 226Ra &gt; 40K. У статевозрілих особин плітки, вилученої з різних частин Дніпровського водосховища, за зменшенням значень коефіцієнту накопичення радіонуклідів у тканинах і органах можна побудувати наступний ранговий ряд: 137Cs &gt; 232Th &gt; 226Ra &gt; 90Sr &gt; 40K. Збільшення рівнів штучних радіонуклідів 137Cs і 90Sr у статевозрілих особин порівняно з цьоголітками складало відповідно 44,2 і 29,1% в нижній частині водосховища, тоді як у Самарській затоці накопичення обох радіонуклідів мало насичений характер, а їх вміст зростав у 1,8 раз. За значеннями питомої активності радіоізотопів природного походження 226Ra, 232Th, 40K у біологічних тканинах молоді і статевозрілих особин плітки не було виявлено їх значного накопичення зі збільшенням віку риби, різноспрямовані коливання їх вмісту складали від 10 до 40%.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Н.Г., Стрижельчик, та Яковлєва Л.В. "ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ЛАЗЕРНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА РІВЕНЬ ІНТЕНСИВНОСТІ ПРОЦЕСІВ АНТИОКСИДАНТНОГО ЗАХИСТУ В СИРОВАТЦІ КРОВІ ЩУРІВ В УМОВАХ ОКИСЛЮВАЛЬНОГО СТРЕСУ, ІНДУКОВАНОГО ДІОКСИДИНОМ". Біологія та валеологія, № 19 (12 грудня 2017): 87–92. https://doi.org/10.5281/zenodo.1108573.

Full text
Abstract:
The influence of low power laser radiation on intensity level of antioxidant system processes and the lipid peroxidation in rat blood serum at oxidative stress conditions induced by dioxidine medicine has been studied. Itravenous administration of mammalian pro-oxidant mutagens is accompanied by a sharp increase in the production of active oxygen metabolites and the initiation of lipid peroxidation processes. There is the increase in the products of LPG (by 63%) and the decrease in the intensity of AOP processes (by 39%). As a result of the use of laser radiation, the intensification of AOS processes is observed, which is marked by the increase in the content of reduced glutathione and the increase in the activity of catalase and, consequently, the decrease in the level of LPO products (2-fold). Consequently, it is possible to predict the possibility of using low-power laser radiation for correction of the damage due to various factors of the oxidationreducing processes of the organism.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Н.Г., Стрижельчик, та Яковлєва Л.В. "ОЦІНКА ВПЛИВУ ЛАЗЕРНОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ НА РІВЕНЬ ІНТЕНСИВНОСТІ ПРОЦЕСІВ АНТИОКСИДАНТНОГО ЗАХИСТУ В СИРОВАТЦІ КРОВІ ЩУРІВ В УМОВАХ ОКИСЛЮВАЛЬНОГО СТРЕСУ, ІНДУКОВАНОГО ЦИКЛОФОСФАМІДОМ". Біологія та валеологія, № 19 (12 грудня 2017): 93–97. https://doi.org/10.5281/zenodo.1108579.

Full text
Abstract:
Еxperimental studies of the potential modifying properties of low-power laser radiation have shown that, firstly, introduction of cyclophosphamide in rats intraperitoneally for 4 days at the dose of 20 mg/kg is accompanied by the sharp increase in the level of LPO products and the decrease in the level of intensity of AOS processes. The blood serum of rats increased MDA content by 79%, and the level of reduced glutathione and catalase activity were reduced by 55.2% and 41.3%, respectively. The use of red laser radiation with the wavelength of 655 nm of low power before the introduction of mutagen (in the form of pre-treatment) is capable of inducing a modifying effect. As a result of the use of laser radiation, the intensification of AOS processes occurs, which is reflected in the increase in the content of reduced glutathione by 51.9%, the activity of catalase by 109%, and a decrease in the level of LPO products (2-fold). &nbsp;
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Serkov, A., K. Trubchaninova та B. Lazurenko. "МЕТОД ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАВАДОСТІЙКОСТІ РУХОМОГО ЗВ’ЯЗКУ ПРИ ВИНИКНЕННІ ВНУТРІШНЬОСИСТЕМНИХ ЗАВАД". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 59 (2020): 155–59. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2020.1.155.

Full text
Abstract:
Предметом вивчення є процеси забезпечення безпроводової завадостійкої передачі дискретної інформації на грунті надширокосмугових сигналів з високою інформаційною ємністю. Мета – розробка рекомендацій щодо забезпечення електромагнітної сумісності надширокосмугової системи зв’язку при передачі дискретних повідомлень каналом зв’язку з аддитивним гаусовим шумом. Задача – забезпечення усталеної та надійної роботи надширокосмугової системи зв’язку в умовах внутрішньосистемних завад. Використані методи: методи аналітичного, імітаційного моделювання та цифрового кодування сигналів. Отримані наступні результати. Показано, що випадкові зміни енергії та автокореляційної функції прийнятих надширокосмугових сигналів в потоці бітів інформації є причиною виникнення внутрішньосистемних завад. У свою чергу це викликає збільшення бітової похибки та деградацію імовірнісних характеристик системи зв’язку. Отримані характеристики бітової похибки свідчать про високий рівень прихованості та електромагнітної сумісності надширокосмугової системи зв’язку при передачі дискретних повідомлень в каналі зв’язку з адитивним гаусовом білим шумом. Причому, за умов використання некратних затримок кодуючих імпульсів в процесі кодової спектральної модуляції, отримуємо імовірність бітової похибки на рівні 10(-5) – 10(-6) при суттєво менших одиниці відношеннях сигнал/шум. Висновки. Використання технології надширокосмугових сигналів дозволяє здійснити безпроводову приховану передачу інформації з малою потужністю випромінювання на швидкості 1-2 Мб/с з імовірністю похибки на біт менш, ніж 10 . Таким чином система надширокосмугового радіозв’язку з кодовою модуляцією в передавачі та спектральною обробкою в приймачі має високу завадостійкість, що дозволяє здійснювати надійну передачу цифрової інформації при появі внутрішньосистемних завад
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

РАЦУК, М. Є., Т. А. ЮРОВА та Д. А. ЯЦЕНКО. "ОДЕРЖАННЯ БАЛЬЗАМІВ ДЛЯ ГУБ ІЗ СОНЦЕЗАХИСНИМ ЕФЕКТОМ". Вісник Херсонського національного технічного університету 1, № 1(92) (2025): 344–50. https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2025.1.1.48.

Full text
Abstract:
Косметологи рекомендують оберігати від ультрафіолету відкриті ділянки тіла цілий рік. Сонцезахисний бальзам для губ має вирішальне значення для захисту ніжної шкіри губ від шкідливого впливу сонця. Подібно до нанесення сонцезахисного крему на обличчя та тіло, не менш важливо забезпечити губам високий рівень захисту. Губи мають тоншу шкіру та містять менше меланіну, природного пігменту, який захищає від шкідливих сонячних променів, що робить їх більш сприйнятливими до сонячних опіків та інших сонячних пошкоджень. Отже, сонцезахисний бальзам для губ – продукт, який допоможе зберегти губи красивими та здоровими. Наразі відомо два основних типи сонцезахисних фільтрів: фізичні та хімічні. Кожен з них забезпечує захист за допомогою різних механізмів дії та має свої переваги та недоліки. Вибір між фізичними та хімічними фільтрами залежить від типу шкіри, індивідуальних уподобань та конкретних умов використання. Фізичні сонцезахисні фільтри ефективно захищають шкіру від сонця у всьому спектрі ультрафіолетового (УФ) випромінювання, варто зазначити, що тільки фізичні УФ-фільтри дозволено використовувати в натуральній та органічній косметиці. Хімічні фільтри ультрафіолетового випромінювання є найбільш поширеними та ефективними засобами для захисту шкіри від шкідливого впливу сонячних променів. Розроблено рецептуру бальзаму для губ із сонцезахисним ефектом з використанням природних безпечних компонентів. Підтверджено можливість додавання до складу фізичних і хімічних УФ-фільтрів для забезпечення захисту від сонця, а також кольорових компонентів, таких як косметична міка Sunset Pink Mica та Apple Blossom. Проведено оцінку органолептичних властивостей створеного продукту. Встановлено, що всі зразки бальзамів відповідають вимогам нормативної документації для таких засобів. Аналіз покривної здатності показав, що всі зразки мають однорідну текстуру, без грудочок і крупинок під час нанесення. Одержані бальзами мають гарний колір, приємний аромат, є нешкідливими для губ завдяки використанню натуральних інгредієнтів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Щербина, Ольга, Олександр Задорожний та Родіон Торубара. "МІКРОСМУЖКОВА АНТЕННА РЕШІТКА ДЛЯ НАЗЕМНОГО СЕГМЕНТУ СИСТЕМИ КЕРУВАННЯ БПЛА". Science-based technologies 58, № 2 (2023): 190–97. http://dx.doi.org/10.18372/2310-5461.58.17656.

Full text
Abstract:
Антени, що використовуються як на БПЛА, так і в системах їх керування повинні бути низькопрофільними і компактними. Зі збільшенням швидкості передачі даних і тенденцією до мініатюрних електронних схем для бездротових цифрових додатків, антени, які необхідні для цих додатків, повинні мати невелику вагу та габарити, легко монтуватися і мати достатньо широку смугу пропускання. Ці вимоги можна задовольнити за допомогою мікросмужкових антенних решіток. Антена має бути низькопрофільною, простою та недорогою у виготовленні, а також вона повинна легко монтуватися на поверхні різних форм. У статті розглядаються принципи побудови плоских лінійних еквідистантних синфазних антенних решіток із статичним амплітудно-фазовим розподілом. Використовуючи ці принципи, була побудована мікросмужкова плоска антенна решітка. Результати моделювання мікросмужкової антенної решітки розмірністю 4 х 2, елементами якої є шлейф-вібратори, показали можливість формування такою решіткою діаграми спрямованості з достатньою для поставлених цілей шириною на рівні випромінювання половинної потужності. При розміщенні антени для роботи з вертикальною поляризацією ширина діаграми спрямованості в горизонтальній площині склала 18 град, у вертикальній площині 37,5 град. При цьому рівень бічних пелюсток не перевищує значення -10 дБ. Коефіцієнт підсилення мікросмужкової антенної решітки на центральній частоті роботи досягає 10,17 дБі. Досягнуте гарне узгодження стандартної коаксіальної лінії живлення, опір якої дорівнює 50 Ом, з мікросмужковою антенною решіткою. Значення коефіцієнту стоячої хвилі за напругою залишається меншим ніж 2 у смузі частот 250 МГц. На центральній частоті роботи у 5,8 ГГц його значення складає 1,25.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Кисільова, Т. О., та О. З. Фоменко. "ВИКОРИСТАННЯ СТРУКТУРНО-ЛОГІЧНИХ СХЕМ ДЛЯ ОПТИМІЗАЦІЇ ВИКЛАДАННЯ ТЕМИ «ІОНІЗУЮЧІ ВИПРОМІНЮВАННЯ. ВИКОРИСТАННЯ В МЕДИЦИНІ»". Медична освіта, № 3 (5 грудня 2023): 62–68. http://dx.doi.org/10.11603/m.2414-5998.2023.3.13984.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена проблемі підвищення ефективності викладання матеріалу за темою «Іонізуючі випромінювання. Використання в медицині» в рамках дисципліни «Медична та біологічна фізика». Невелика кількість годин, яка виділяється на опанування зазначеної теми, накладає певні обмеження щодо масиву інформації. Для оптимізації змісту навчального матеріалу пропонується використання структурно-логічних схем. Розроблені авторами структурно-логічні схеми «Ядерні перетворення» та «Використання іонізуючих випромінювань у діагностиці та терапії» дозволяють впорядкувати та систематизувати значні обсяги інформації за вказаною темою. Студентам треба чітко розрізняти можливі джерела іонізуючого випромінювання та знати основні можливості їх застосування в терапії та діагностиці. Структурно-логічна схема «Ядерні перетворення» демонструє основні види перетворень в ядрах атомів, деталізуючи трансформації нуклонів. Наведені реакції спрощують запам’ятовування видів радіоактивних розпадів та їх рівнянь. Для порівняння властивостей випромінювань при їх взаємодії з речовиною використовується графік «Розподіл поглиненої дози іонізуючих випромінювань у біологічних тканинах». Наочне представлення відстані, на якій відбувається максимум поглинання енергії певного виду випромінювання, сприяє більш повному розумінню біологічних ефектів, що виникають у тканинах, та вибору способу опромінення відповідно до наявної патології. Структурно-логічна схема «Використання іонізуючих випромінювань у діагностиці та терапії» презентує найбільш вживані методи застосування іонізуючих випромінювань у сучасній медичній практиці. Розроблена структура дозволяє легко орієнтуватись у різноманітті діагностичних та терапевтичних методик і типах іонізуючого випромінювання, що в них використовується. Застосування структурно-логічних схем дозволяє стисло, доступно і в достатньому обсязі подати найбільш актуальні та важливі відомості, які стануть підґрунтям для подальшого вивчення студентами радіаційної медицини.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Karpovich, O. V. Karpovich, E. O. Karakash, D. S. Zhumar та O. M. Taran. "МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ПРЯМОГО ЕНЕРГООСАДЖЕННЯ (DED-ТЕХНОЛОГІЇ)". Journal of Rocket-Space Technology 33, № 4 (2024): 98–107. http://dx.doi.org/10.15421/452414.

Full text
Abstract:
В цій роботі математичним шляхом проведено моделювання процесів прямого осадження (DED-технологія) 3Dсинтезу. Сучасний рівень розвитку науки і техніки вимагає для створення різних конструкцій застосування металів і сплавів, що мають високі фізичні та механічні властивості, що працюють в умовах агресивних середовищ при різних температурах і навантаженнях у виробах ракетно-космічної техніки. У зв'язку з цим особливого значення набуває отримання функціональних виробів з такого класу матеріалів з мінімальними витратами часу на відпрацювання конструкції та виробництво готового виробу. Найбільш перспективним методом швидкого формоутворення та прототипування виробів є об'ємний (3D) синтез з прямим лазерним наплавленням металевих порошків. Ця технологія дозволяє з високою точністю створювати деталі практично будь-якої складності. При цьому матеріал деталей, виготовлених технологією коаксіального лазерного наплавлення, має рівень фізико-механічних властивостей відповідних до традиційних технологій, або по де куди їх перевищує. Особливо важливо, що 3D-синтез з наплавленням металевих порошків дозволяє швидко змінювати склад матеріалу шляхом внесення в розплав різних порошків. Це дозволяє розробляти гібридні або градієнтні металеві композити. Промисловим та науковим розробкам технології 3D - синтезу з лазерним наплавленням металевих порошків та її впровадженню в промисловість приділяється велика увага. Однак фізика цих процесів через їхню складність вивчена недостатньо, і оптимізація параметрів кожного типу установки здійснюється, в основному, емпіричним шляхом. Розробка математичної моделі енергетичного балансу процесу лазерного наплавлення металевих порошків коаксіальним соплом дозволить визначити основні параметри вузлів та агрегатів систем подачі порошку, інертного газу та джерела лазерного випромінювання для встановлення прямого наплавлення металопорошку. Застосування даної математичної моделі практично дозволить виробничому персоналу полегшити завдання у виборі необхідного устаткування та визначення його параметрів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

ОЛЕЩЕНКО, Л. М., та М. О. ІЛЬЇН. "ПРОГРАМНИЙ АНАЛІЗ ПОТОКОВИХ ДАНИХ РАДІАЦІЙНОГО ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ". Вісник Херсонського національного технічного університету, № 2(85) (9 серпня 2023): 187–95. http://dx.doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2023.2.26.

Full text
Abstract:
У сучасному світі збільшується увага до питань охорони навколишнього середовища та сталого розвитку. Природні ресурси обмежені, тому важливо вживати заходів для контролю і збереження стану довкілля. Одним із ефективних інструментів для цього є програмні системи моніторингу показників навколишнього середовища, які здатні збирати та обробляти потокові дані. Потокові дані надходять у режимі реального часу з різних датчиків, що вимірюють параметри середовища, такі як якість повітря, рівень шуму, рівень води, викиди забруднюючих речовин і багато інших. Аналіз даних систем моніторингу показників повітря є важливим інструментом для контролю та покращення стану навколишнього середовища, дозволяє забезпечити більш ефективне управління природними ресурсами, зменшити негативний вплив людської діяльності на довкілля та сприяти сталому розвитку. Однією з основних переваг обробки потокових даних є здатність до аналізу і реагування на зміни в реальному часі. Це дозволяє оперативно виявляти небезпеки, відхилення від стандартів, аварійні ситуації або інші проблеми, що виникають у навколишньому середовищі та негайно приймати заходи для їх усунення. Обробка потокових даних дозволяє аналізувати тенденції та прогнозувати можливі ризики та проблеми в навколишньому середовищі. Це дозволяє приймати запобіжні заходи та розробляти стратегії для збереження екологічного стану. Дані, отримані з моніторингових систем, можуть слугувати підґрунтям для розробки політик та регулюючих стандартів у сфері охорони навколишнього середовища. У статті описано програмні методи аналізу потокових даних, зокрема, для аналізу радіаційного забруднення повітря. Проаналізовано відкриті дані показників радіаційного забруднення повітря у м. Києві та здійснено візуалізацію даних за допомогою аналітичних інструментів мови програмування Python. Знайдено кореляцію між показниками радіаційного випромінювання в різний час доби, проаналізовано періоди часу аварійних відключень датчика. Для аналізу даних використано хмарне середовище Google Colab. Описано технічні характеристики моніторингової системи показників радіаційного забрудненння повітря у м. Київ з відкритих джерел даних платформи ThingSpeak.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Манько, Д. Ю., Є. В. Беляк, А. А. Крючин та О. В. Євтушевська. "Оцінка ефективності застосування сервісів «ChatGPT» та «Google» для наукового пошуку". Реєстрація, зберігання і обробка даних 26, № 2 (2024): 33–43. https://doi.org/10.35681/1560-9189.2024.26.2.316735.

Full text
Abstract:
Проведено порівняльний аналіз ефективності застосування онлайн-сервісу «ChatGPT», що базується на великій мовній моделі та механізмах адаптації для ведення діалогів природними мовами, а також пошукової системи «Google Search Engine». Цільовими показниками порівняльного аналізу слугували швидкодія, точність і користувацький досвід при пошуку інформації у рамках проведення наукового дослідження. На основі наборів даних, що представляють результати виконання зазначеними онлайн-сервісом і пошуковою системою серії запитів було досліджено продуктивність роботи в режимі діалогової взаємодії. За тестові завдання було обрано завдання аналізу азіатського ринку світлодіодів і сучасного стану досліджень технологій, що базуються на використанні джерел ближнього інфрачервоного випромінювання. Проведено порівняння за цільовими показниками, що представлені на кількісному рівні, зокрема, за часом обробки вхідного запиту, відповідністю результатів виконання поставленому запиту, а також індивідуальним досвідом користувачів. Це надало можливість виділити сильні та слабкі сторони онлайн-сервісу «ChatGPT» і пошукової системи «Google Search Engine», а також сформувати методологічні рекомендації щодо їхнього використання в науковому пошуку. Зазначено, що онлайн-сервіс «ChatGPT» ефективно виконує запити, які сформовано за принципами природної мови, як таку в рамках дослідження було обрано англійську. Індивідуальний досвід користувачів вказує на високий рівень персоналізованої взаємодії при роботі з «ChatGPT», що сприяє ефективності роботи при роботі над науковим проектом на етапах наукового пошуку, аналізу даних і підготовки результатів наукового дослідження. Було вказано на значні переваги у використанні механізму «ChatGPT 4.0» над «ChatGPT 3.5» за об’ємом, релевантністю та структурованістю відповіді. Натомість, пошукова система «Google Search Engine» характеризується високими показниками точності, актуальності та об’єму наукових даних, але робота із зазначеним онлайн-сервісом при цьому потребує від дослідника відповідної кваліфікації. Табл.: 4. Іл.: 3. Бібліогр.: 16 найм.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Богомолов, М. Ф., та Т. М. Дідковський. "ОПТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТІ ХИРАЛЬНОСТІ ГЛЮКОЗИ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ". Біомедична інженерія і технологія, № 7 (9 листопада 2022): 51–58. http://dx.doi.org/10.20535/2617-8974.2022.7.265211.

Full text
Abstract:
Реферат – Цукровий діабет є проблемою світового масштабу, зокрема через надзвичайне зростання захворюваності. Сучасна діагностика цукрового діабету потребує застосування найбільш довершеного обладнання. Сучасний рівень діагностичних технологій та нові засоби лазерного моніторингу глікемії можуть значно змінити ситуацію щодо прогнозу пацієнтів, зниження частоти розвитку інвалідизації та смертності внаслідок хронічних ускладнень цукрового діабету. Коло застосування лазерів в діабетології дуже широке, а типи лазерних джерел – різноманітні. Ведеться активна робота по залученню джерел когерентного випромінювання з якісно новими характеристиками. Використання властивості хиральності глюкози дає можливість проводити вимірювання кількості глюкози в крові поляризаційним методом, що дозволяє уникнути фізичного контакту з кров'ю та досягти точного і прецизійного результату. В даній роботі систематизовані ключові аспекти проведення вимірювання кількості глюкози в крові поляризаційним методом, враховано основні фактори впливу анатомічних особливостей будови дистального відділу кінцівок людини та можливості їх усунення. Здійснено аналіз технічних засобів для проведення вимірювання кількості глюкози в крові поляризаційним методом. У даній роботі представлено опис високоточного неінвазивного оптоелектронного вимірювача вмісту цукру в крові людини та спосіб підвищення точності вимірювання шляхом пошуку найбільш оптимальної ділянки об'єкта дослідження для опромінення лазером приладу, а також нанесення мітки на корпус приладу для полегшення розташування знайденої ділянки на шляху слідування лазерного променя. &#x0D; Ключові слова – цукровий діабет, неінвазивний глюкометр, поляризація, глюкоза, концентрація, капіляри, оклюзійна проба.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, Андрій, Володимир СОБЧЕНКО та Олександр ГНАТЮК. "ДОСЛІДЖЕННЯ ПЕРЕНОСНИХ ТЕПЛОВІЗОРІВ ПРИ РОЗРІЗНЕННІ ОБ’ЄКТІВ СПОСТЕРЕЖЕННЯ". Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: військові та технічні науки 92, № 3 (2024): 202–12. http://dx.doi.org/10.32453/3.v92i3.1475.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено оцінюванню дальності розрізнення об’єктів (людей і військової техніки) зразками переносних тепловізорів. Для цього був обраний критерій Джонсона, що є найбільш універсальним та поширеним для розрізнення об’єктів у системах оптикоелектронного спостереження, до яких належить і тепловізійна техніка. У ході дослідження було детально описано сутність таких характеристик тепловізійних засобів: роздільна здатність термочутливої матриці, температурна чутливість, частота оновлення термочутливої матриці, фізичний розмір пікселя (чутливого елементу термочутливої матриці), поле зору, фокусна відстань об’єктива, діаметр об’єктива, збільшення (оптичне та цифрове), дальність виявлення, розпізнання та ідентифікації об’єкта. Переносні тепловізори, які мають кращу (більшу) роздільну здатність та фізичний розмір термочутливої матриці, потенційно забезпечують розрізнення об’єктів на більших дальностях порівняно з тими тепловізійними засобами, що мають термочутливі матриці меншої роздільної здатності та фізичного розміру. Разом з тим розрахунок дальності розрізнення об’єктів на основі критерію Джонсона вказує на завищені значення. Тому для оцінювання дальності розрізненя об’єктів спостереження у разі використання переносних тепловізорів у реальних умовах необхідно брати до уваги низку факторів: вплив кліматичних умов (гідрометеорів та довкілля), характеристику об’єктів спостереження (рівень теплового контрасту, спектральний склад випромінювання, швидкість руху об’єкта), умови спостереження (відстань до екрана, розмір екрана, вібрації приладу), досвід спостерігача (має знати й уміти виявити та розпізнати об’єкт). У подальших дослідженнях стосовно оцінювання ефективності переносних тепловізорів необхідним є врахування цих факторів і проведення обчислювальних та натурних експериментів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Наумовська, Олена Іванівна, Алла Володимирівна Клепко, Валерія Іванівна Бондарь та Володимир Миколайович Боголюбов. "ОЦІНЮВАННЯ ПРОЦЕСУ ПЕРЕХОДУ СІЛЬСЬКИХ ГРОМАД ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ". Acta Carpathica, № 1 (18 серпня 2023): 80–89. http://dx.doi.org/10.32782/2450-8640.2023.1.10.

Full text
Abstract:
Процес переходу сільських громад до сталого розвитку розглядається в контексті безпеки та якості життя мешканців села. У статті обґрунтовується шляхи оцінювання процесу переходу сільських об'єднаних територіальних громад до сталого розвитку. При цьому вважається доцільним врахувати національні завдання та індикатори їх виконання, визначені у 17-ти Національних Цілях сталого розвитку до 2030 року. Особлива увага приділена системі економічних та соціально-екологічних показників, які можна отримати з державних статистичних звітів. Для врахування регіональних особливостей звертається увага на розвиток регіональних автоматизованих систем моніторингу довкілля, зокрема і на територіях сільських громад. Розроблено комплекс оціночних показників для оцінювання ефективності процесу переходу сільських територіальних громад до сталого розвитку. До обов'язкових для використання оціночних показників рекомендовано такі: показник оцінки балансу вуглецю на основі прогнозованих величин; відсоток площ, зайнятих органічним виробництвом; доступ до централізованого водопостачання і водовідведення; співвідношенням нестабільних факторів (рілля, сади) до стабільних (луки, ліси); частка територій та об’єктів природно-заповідного фонду; площа лісо-вкритих територій. Рівень радіаційної безпеки оцінюється потужністю дози гамма-випромінювання, сумарною бета-активністю та вмістом радіонуклідів 137Cs та 90Sr в атмосферних опадах, а також сумарною бета-активністю та вмістом 137Cs і 90Sr у ґрунтах та поверхневих водах. З метою активізації процесів переходу до сталого розвитку сільських громад запропоновано активізувати впровадження принципів збалансованого землекористування та вдосконалити систему поводження з твердими побутовими відходами. Вважаємо також, що необхідно забезпечити організацію і проведення моніторингу досягнення Цілей сталого розвитку сільських громад.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Пількевич, Юлія, Георгій Розорінов та Тетяна Ткаченко. "РАДІОАКТИВНЕ ЗАБРУДНЕННЯ РИБ І ВИМІРЮВАННЯ МАЛИХ ІНТЕНСИВНОСТЕЙ ІОНІЗУЮЧИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ". Молодий вчений, № 5 (93) (31 травня 2021): 14–19. http://dx.doi.org/10.32839/2304-5809/2021-5-93-3.

Full text
Abstract:
Одним з важливих джерел забруднення риби є передача радіоактивних речовин через харчові ланцюги. Більшість риб харчуються планктоном, який здатний накопичувати радіонукліди до концентрацій в сотні і тисячі разів більше, ніж в навколишній воді. Тому при низькому вмісті радіоактивних речовин у воді їх споживання риби в першу чергу обумовлено зараженою їжею. При знаходженні у воді, що забруднена радіоактивними речовинами, риби отримають зовнішнє опромінення. Адсорбована на поверхні їх тіла активність створює опромінення організму. У свою чергу радіоактивні речовини, що накопичуються в органах і тканинах, створюють внутрішнє джерело опромінення. Накопичення радіоактивних речовин органами і тканинами риб, а також розподіл і виділення їх залежить від цілого ряду умов, основними з яких є: хімічна природа радіоізотопів і періоди їх напіврозпаду, концентрація радіоізотопів у воді, вид, вік і фізіологічний стан риб, екологічні умови. Кумуляція радіоізотопів органами і тканинами риб залежить від концентрації цих радіоізотопів у воді і часу перебування в ній риб. Чим вище ступінь радіоактивності води, тим більше ступінь забрудненості риб. Наведено деякі види риб, впорядковані за зростанням середнього рівня вмісту 137Cs. Запропоновано, обґрунтовано та експериментально перевірено методику вимірювання малих інтенсивностей іонізуючих випромінювань, засновану на вимірі –поточних характеристик –вимірних функцій розподілу ймовірностей часових інтервалів між імпульсами, що виробляються детекторами випромінювань. Показано, що розроблена методика дозволяє достовірно виявляти випромінювання з інтенсивностями в десятки разів нижче інтенсивності фонових випромінювань, при високих інтенсивностях фонового випромінювання. Застосування пропонованої методики в десятки разів зменшує час аналізу і знижує вимоги до екранування досліджуваних об'єктів від фонового випромінювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!