Academic literature on the topic 'Сезонна хвиля'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Сезонна хвиля.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Сезонна хвиля"

1

Кубіцький, Р. О., А. О. Буга та В. Я. Корніюк. "АНАЛІЗ ПАРАМЕТРІВ МОРСЬКОГО ХВИЛЮВАННЯ, ЯКІ МАЮТЬ ВПЛИВ НА БЕЗПЕКУ ПЛАВАННЯ". Maritime Security and Defense, № 1 (25 березня 2025): 31–37. https://doi.org/10.32782/msd/2025.1/05.

Full text
Abstract:
У статті розглядаються характеристики процесу хвилювання, яке є однією з основних складових динаміки Світового океану. Хвилі в океанах і морях представляють собою періодичні коливання частинок води навколо положення їх рівноваги. Причини утворення та умови розповсюдження хвиль в океанах і морях доволі різноманітні, тому їх класифікують за різними ознаками. В залежності від сил, що їх викликають, (тобто, за походженням) виділяють наступні види хвиль: вітрові, анемобаричні, сейсмічні, припливні, корабельні. Вивчення хвиль впродовж багатьох років проводилось на основі положень класичної гідромеханіки. На даний момент існує значна кількість різних теорій морських хвиль, серед яких однією з найбільш наочних є так звана трохоїдальна теорія, яка наводиться у статті. У цій теорії розглядаються ідеалізовані хвилі, профіль яких описується кривою, що носить назву трохоїда. На поверхні океанів та морів переважають вітрові хвилі, що відрізняються великим різноманіттям. Як показали спостереження, це різноманіття характеризується, тим не менше, певними статистичними закономірностями, що дає можливість вивчати не тільки окремі хвилі, але й одночасно всю сукупність вітрових хвиль. Розподіл вітрових хвиль в океанах та морях визначається здебільшого особливостями вітрового режиму. Великий вплив на хвилі також мають степінь розчленованості водойми, рельєф дна, наявність льодового покриву. Незважаючи на досягнуті успіхи у розвитку теорії вітрових хвиль, основні питання поки не отримали достатньо повного та строгого вирішення, що пояснюється великою складністю самого вирішення. Елементи морських хвиль, що виникають під дією вітру в океанах і морях, залежать не тільки від сили вітру, але й від тривалості його дії, довжини розгону, рельєфу дна. Тому вітер однієї й тієї ж сили при різних конкретних умовах може утворювати різні хвилі. Максимальні висоти хвиль, що спостерігаються в океанах, значно більші, ніж у морях. Географічний розподіл хвиль у різних районах Світового океану по сезонах (місяцях) наводиться у спеціальних посібниках. Забезпечення безпеки плавання в умовах сильного хвилювання і вітру, особливо у штормових умовах, багато в чому залежить від розуміння судноводієм закономірностей їх впливу на судно.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Свінціцька, Г. І. "Характеристика хвиль тепла сезону в Одесі". Географія та туризм, Вип. 40 (2017): 176–83.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Коршиков, Іван, та Ніна Сушинська. "Сезонна динаміка вмісту фотосинтетичних пігментів у листках декоративних форм Berberis thunbergii DC. в умовах посушливого Степу України". Journal of Native and Alien Plant Studies, № 18 (28 грудня 2022): 83–95. http://dx.doi.org/10.37555/2707-3114.18.2022.269960.

Full text
Abstract:
Мета. Аналіз сезонної динаміки вмісту й співвідношення фотосинтетичних пігментів у листках різнозабарвленних декоративних форм барбарису Тунберга (Berberis thunbergii DC.) в умовах посушливого Степу України. Методи. Об’єктом досліджень були B. thunbergii та його декоративні форми з різним забарвленням листків ('Red Rocket', 'Superba', 'Bagatelle', 'Golden Ring', 'Harleguin', 'Pow Wow', 'Bananza Gold', 'Aurea'), що росли в колекції ботанічного саду Херсонського державного університету. Вміст хлорофілу a і b та суми каротиноїдів вивчали у 2017–21 рр. в листках однорічних та дворічних пагонів, які щороку збирали для аналізів щомісячно, починаючи з травня по жовтень. Для визначення вмісту пігментів використовували стандартну методику (Wellburn, 1994). Вимірювання проводили за допомогою спектрофотометра СФ-2000 за довжини хвилі 665 і 649 мкм — для хлорофілів a і b та 480 мкм — для каротиноїдів. Статистичний аналіз виконували в програмі МС Excel 2007. Результати. Впродовж травня–жовтня досліджено сезонну динаміку вмісту фотосинтетичних пігментів у листках декоративних форм B. thunbergii. У зелено- та пурпуроволистих форм максимуми вмісту хлорофілу та каротиноїдів здебільшого припадали на першу половину вегетації, а у жовтолистих форм — на осінні місяці. Пурпурово- та жовтолисті форми практично в усі періоди спостережень у більшості випадків поступалися зеленолистій формі за вмістом хлорофілу. З середини літа починалося зниження вмісту хлорофілу b у пурпурово- та зеленолистих форм. У листках дворічних пагонів у більшості варіантів експерименту вміст хлорофілу і каротиноїдів був суттєво вищим, ніж в однорічних листках. Максимальні значення співвідношення хлорофіл a/b та хлорофіл/каротиноїди зафіксовано в більшості форм у середині вегетації. Дефіцит вологи в ґрунті й повітрі, високі температури призводили до зниження вмісту хлорофілу та каротиноїдів, починаючи з середини вегетації, що можна розглядати як наслідки впливу довготривалої посухи. Висновки. З’ясовані особливості сезонної динаміки вмісту фотосинтетичних пігментів у листках різнокольорових декоративних форм B. thunbergii засвідчують, що їхній пігментний апарат формоспецифічно адаптується до посушливих умов Степу з надмірно високими плюсовими температурами. Оскільки хлорофіл асоційований у світлозбиральних комплексах, зменшення його вмісту в листках рослин в екстремальних умовах посухи може призводити до зниження фотосинтетичної фіксації CO2 й пригнічення росту рослин.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Grytsai, A. V., and O. M. Evtushevsky. "Seasonal changes of the activity of quasi-stationary planetary waves in the stratosphere over the Antarctic." Kosmìčna nauka ì tehnologìâ 12, no. 4 (2006): 71–77. http://dx.doi.org/10.15407/knit2006.04.071.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Гаценко, Сергій, Костянтин Сапожников, Віталій Сташко та Єфім Сейфетдінов. "Підхід до побудови багатопозиційної системи місцевизначення джерел радіовипромінювання". Сучасні інформаційні технології у сфері безпеки та оборони 42, № 3 (2021): 31–36. http://dx.doi.org/10.33099/2311-7249/2021-42-3-31-36.

Full text
Abstract:
Умови вирішення завдання побудови надійної системи моніторингу вимагає вирішення важливого завдання місцевизначення джерел радіовипромінювань. Серед різноманіття методів визначення координат джерела радіовипромінювання (ДРВ) діапазону коротких хвиль (КХ) найбільш широке застосування знайшов тріангуляційний (кутомірний) метод. Його реалізація вимагає наявності не менше двох приймачів-пеленгаторів, рознесених на відстань, визначену як база пеленгування, з точною взаємною тимчасовою синхронізацією при електромагнітній доступності об'єкта пеленгування одночасно для всіх постів. Постійне виконання цих умов у КХ діапазоні ускладнено з огляду на те, що характеристики поширення радіохвиль істотно залежать від профілю та електрофізичних параметрів радіотрас і схильні до сезонних і добових флуктуацій концентрації заряджених частинок у шарах іоносфери. При порушенні умов доступності або відсутності тимчасової синхронізації в системі визначення місцезнаходження єдиним доступним для вимірювання параметром стає направлення на ДРВ з одного пеленгаторного посту, що виключає можливість тріангуляційної оцінки координат. 
 Для усунення зазначеного недоліку у статті проведено аналіз умов іоносферного поширення радіохвиль та виявлено основні фактори, що впливають на порушення електромагнітної доступності джерел радіовипромінювання для приймачів-пеленгаторів тріангуляційної системи визначення місцезнаходження в діапазоні коротких хвиль. Представлений спосіб оцінки координат випромінювачів за вимірами амплітуд їх сигналів системою програмно-керованих приймачів, розміщених у зонах електромагнітної доступності. Отримано оцінки зміни областей розташування об'єктів при спільній оцінці амплітуд сигналів у багатопозиційній системі приймачів-вимірювачів та напрямів їх приходу віддаленими пеленгаторами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Калініченко, Є. В., М. Б. Капочкіна, Г. Г. Томчаковський та Н. В. Кучеренко. "УМОВИ ФОРМУВАННЯ МУСОННОГО ВІТРУ НАД ІНДООКЕАНСЬКОЮ АНОМАЛІЄЮ СИЛИ ТЯЖІННЯ". Vodnij transport, № 1(42) (30 січня 2025): 115–30. https://doi.org/10.33298/2226-8553.2025.1.42.16.

Full text
Abstract:
Тропічна зона Світового океану характеризується практичною відсутністю просторово часових змін інсоляції, відсутністю баричних градієнтів і, як результат, наявністю лише “пасатів”(зсув шару атмосферного повітря зі сходу на захід зі швидкістю 6 м/с). Така ситуація сприяє безпечному судноплавству. Виключенням є акваторія північної частини Індійського океану, де з червня по серпень генеруються потужні вітри південно-західного напрямку, які формують вітрові хвилі висотою до 7 м. Для забезпечення безпеки мореплавства потрібні методики прогнозування початку та закінчення “сезону” несприятливих погодних умов у зазначеному регіоні. Це потребує створення теорії мусонних вітрів та чисельних розрахунків просторово-часової мінливості літнього мусону. У роботі проаналізовано існуючі гіпотези причин порушення пасатної циркуляції у Індоокеанському регіоні, отримані чисельні оцінки впливу на рухомі оболонки Землі, на прикладі рідкої оболонки, просторово-часових змін прискорення вільного падіння (Δǥ). Ключові слова: безпека судноплавства, мусонний вітер, супутникова альтиметрія, супутникова гравіметрія, фізико-статистичне моделювання, навігаційна гідрометеорологія.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Азаренко, Олена, Юлія Гончаренко, Михайло Дівізінюк, Валентина Лобойченко, Олександр Фаррахов та Сергій Поляков. "МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ АКУСТИЧНОГО КОНТРОЛЮ ТЕМПЕРАТУРИ В ЛОКАЛЬНОМУ ПРИМІЩЕННІ, ВИЯВЛЕННЯ ВСЕРЕДИНІ ЙОГО ЗАГОРАНЬ І ПОЖЕЖ ШЛЯХОМ ІМПУЛЬСНОГО АКУСТИЧНОГО ЗОНДУВАННЯ". Grail of Science, № 35 (24 січня 2024): 122–35. http://dx.doi.org/10.36074/grail-of-science.19.01.2024.020.

Full text
Abstract:
Описується математична модель акустичного контролю температури у локальному приміщенні, виявлення всередині його загорянь та пожеж шляхом імпульсного акустичного зондування.
 Проаналізовано математичні закономірності поширення акустичної хвилі та переваги імпульсного зондування. Розглянуто зміни швидкості звуку, викликаної сезонною та добовою мінливістю температури в атмосфері (повітряному середовищі приміщення). Дано характеристику термічних параметрів пожеж та загорянь. Розроблено математичну модель, яка є системою з трьох залежностей. Перша дозволяє в залежності від розмірів контрольованих приміщень зробити розрахунок і визначити основні технічні параметри акустичних приладів, що проектуються, і, навпаки, розрахувати приміщення яких розмірів можуть обслуговуватись конкретними приладами. Друга дозволяє визначити середню температуру повітряного середовища у приміщенні за сукупністю виконаних вимірів. Третя, забезпечує виявлення загорянь та пожеж всередині контрольованого приміщення за перевищенням порогового значення температури повітря у приміщенні та порогового значення приросту температури за секунду.
 Зроблено висновок, що впровадження розробленої моделі в проектних організаціях дозволить, з одного боку, створювати нове покоління приладів та пристроїв безпеки для об’єктів критичної інфраструктури. З іншого боку, модернізувати існуючі системи охорони та пожежної сигналізації внутрішніх приміщень об’єктів критичної інфраструктури, що експлуатуються нині.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Дубова, О. А., О. А. Згозінська, Л. О. Ковальова та П. В. Ковальов. "СПЛЕНОМЕГАЛІЯ ЯК УСКЛАДНЕННЯ, СПРИЧИНЕНЕ БАБЕЗІОЗОМ У СОБАК". Вісник Полтавської державної аграрної академії, № 2 (27 червня 2019): 126–32. http://dx.doi.org/10.31210/visnyk2019.02.16.

Full text
Abstract:
Надзвичайно розповсюдженою кровопротозойною хворобою собак регіону Центрального ПоліссяУкраїни є бабезіоз. Збудники паразитують в еритроцитах хворих тварин, зумовлюючи їхнє руйну-вання. Рештки зруйнованих клітин, вивільнені фактори еритроцитів сприяють реакції з боку лімфо-їдних тканин. Постійна патогенна стрес-стимуляція органів системи мононуклеарних фагоцитівзбудниками захворювання, особливо селезінки, призводить до гіперпластичних змін – спленомегалії.Мета роботи – визначити механізм формування спленомегалії, спричинений бабезіозом та патоген-ний вплив зміненої селезінки, встановити клінічні ознаки, стан організму під час цього ускладнення,обґрунтувати рекомендації щодо лікування хворих тварин. Матеріалом дослідження слугували соба-ки, хворі на спонтанний бабезіоз, з ускладненням хвороби на спленомегалію. Проводили клінічні і ла-бораторні дослідження для встановлення загального стану функціонування організму хворих собак.Виявлено виражену сезонну активність спалахів бабезіозу. Ускладнення перенесеного бабезіозу спле-номегалією відмічено в середньому у 7 % хворих собак. Основну кількість їх зареєстровано наприкін-ці осінньої хвилі спалаху бабезіозу в зимовий період. Спленомегалія є віддаленим наслідком дії збудни-ка та патологічних реакцій, відповідно на його вплив. Клінічно ускладнення проявляється збільшен-ням селезінки в розмірах, периспленітом. Розлади шлунково-кишкового тракту зумовлені компресій-ним впливом селезінки і часто гепатомегалією, що розвивається паралельно до гіперплазії селезінки.Лабораторні дослідження свідчать про завершення запалення і розвиток гіперплазії селезінки, запа-льні процеси, а також дистрофічні зміни у печінці, ниркову недостатність, що сукупно визначаєсимптомокомплекс псевдогепаторенального синдрому. Гіперпластично змінена селезінка загрожуєнаростанням несприятливих явищ позапечінкової портальної гіпертензії, компресійних порушеньорганів черевної порожнини, септичного розплавлення органу. Такий стан визначає необхідністьпроведення спленектомії для збереження здоров’я та життя тварини.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Лобанов, Л., Д. Чалаєв, П. Гончаров та ін. "РОЗРОБКА ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ЗНЕЗАРАЖЕННЯ ПОВІТРЯ В СИСТЕМАХ ВЕНТИЛЯЦІЇ ТА КОНДИЦІОНУВАННЯ ГРОМАДСЬКИХ БУДІВЕЛЬ МЕТОДАМИ ФОТОКАТАЛІЗУ Й ПЛАЗМОХІМІЇ". Science and Innovation 19, № 1 (2023): 71–85. http://dx.doi.org/10.15407/scine19.01.071.

Full text
Abstract:
Вступ. Сезонні хвилі спалаху ГРВІ, зокрема й COVID-19, спричиняють потребу розробки комплексу заходів щодостворення безпечних для здоров’я умов перебування в місцях скупчення людей.Проблематика. Наявні припливно-витяжні системи централізованого опалення, вентиляції і кондиціювання повітря (ОВіК) не лише не захищають від зараження, а й слугують джерелом накопичення та поширення патогенних мікроорганізмів. Пошук ефективних способів очищення повітря у місцях масового скупчення людей як складової протиепідемічних заходів є актуальним завданням.Мета. Розробка та створення обладнання для очищення і знезаражування повітря від аеродисперсної патогенноїмікрофлори в системах ОВіК, яке може вмонтовуватися в централізовані системи вентиляції будівель без їхньої реконструкції та зміни технологічних параметрів.Матеріали й методи. Комплекс фізико-хімічних методів, які охоплюють аналітичне та експериментальне дослідження з використанням теорії електрогазодинаміки дисперсних систем та залученням методів растрової скануючої мікроскопії, методів порівняння однотипних якісних показників проб і вихідних зразків.Результати. Для дослідження ефективності як окремих плазмохімічних і фотокаталітичних модулів, так і установки вцілому при режимах роботи, що моделюють умови експлуатації систем централізованої вентиляції, створено експериментальний стенд. Визначено оптимальні технологічні параметри процесів для підвищення ефективності знезараження й очищення повітря в ОВіК системах методами плазмофотокаталізу. Запропоновано технічні рішення для підвищення енергоефективності дослідно-експериментальної установки комплексного очищення і знезараження повітря від широкого класу забруднювачів повітря в системах припливно-витяжної вентиляції будівель.Висновки. Знезаражування повітря методом комбінованого плазмофотокаталітичного впливу на повітряний потік із системою каталітично-термічного розкладання надлишкового озону забезпечує ефективне очищення від забруднювачів та дозволяє знизити ступінь мікробіологічної контамінації повітря до безпечного рівня.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Сезонна хвиля"

1

Білоцерківський, Олександр Борисович, та Олександр Миколайович Гаврись. "Статистичне прогнозування та моделювання видобутку природного газу в Україні за 2007-2009 рр". Thesis, Хмельницький університет управління та права, 2010. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/22643.

Full text
Abstract:
Проведено моделювання часового ряду з видобутку природного газу в Україні, тобто виділено тренд, випадкову та сезонну складові. Для вирівнювання ряду динаміки використовувався метод збільшення інтервалів та метод аналітичного вирівнювання. Визначено вид лінії тренду: лінійна функція, – та одержано її параметри. Одержано точковий прогноз щодо видобутку природного газу в Україні на 2010 рік. Результати показують, що сезонність видобутку природного газу в Україні за 2007–2009 р.р. має чітко виражений характер: найбільший видобуток спостерігається у 1-му кварталі, а найменший – у 3-му кварталі, що пов'язано з більшими витратами газу в опалювальний період.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Сезонна хвиля"

1

Balabukh, Vira. "The methodological recommendations for improving the monitoring and forecasting of extreme air temperature in Ukraine." In Scientific-practical conference dedicated to World Meteorological Day "At the Frontline of Climate Action" and World Water Day "Water for a Peaceful and Sustainable Future". Ukrainian Hydrometeorological Institute of the State Emergency Service of Ukraine and the National Academy of Sciences of Ukraine, 2024. http://dx.doi.org/10.15407/conf_uhmi_cgo_2024.031.

Full text
Abstract:
Одним із шляхів удосконалення методів прогнозування небезпечних явищ погоди, зокрема, й екстремальної температури повітря, є визначення кількісних критеріїв їхньої інтенсивності та небезпечності. Всесвітня Метеорологічна організація рекомендує при оцінці екстремальності температури повітря використовувати не лише абсолютні значення температури, а й їхні відхилення від середніх багаторічних значень та тривалість періодів з аномально високою/низькою температурою [1]. Такі періоди з аномально високими/низькими температурами, які тривають декілька днів поспіль дістали назву хвиль тепла і холоду Прийняті в Україні критерії небезпечності явищ погоди, відповідно до яких здійснюється моніторинг, прогнозування і попередження населення та органів влади, передбачають три рівні небезпеки: небезпечні метеорологічні явища І рівня небезпеки (НМЯ І) стихійні метеорологічні явища ІІ рівня небезпеки (СМЯ ІІ) та стихійні метеорологічні явища ІІІ рівня небезпеки(СМЯ ІІІ) [2]. Відповідно до [2,3] небезпечними і стихійними в Україні можуть бути понад 20 метеорологічних явищ. Ці явища повинні мати кількісні критерії НМЯ І, СМЯ ІІ та СМЯ ІІІ Проте для температури повітря є лише критерії для СМЯ ІІІ, зокрема для спеки і морозу[2].Критерії для НМЯ І та СМЯ ІІ відсутні і потребують визначення, оскільки ці явища суттєво впливають на життєдіяльність людини і економіку. Крім того, у літній сезон моніторинг і попередження щодо небезпечності проводиться лише для аномально високої температури, а в зимовий – для аномально низької. Моніторинг і попередження аномально низької температури влітку і аномально високої зимою – відсутній, хоча такі явища впливають на стабільну роботу різних галузей економіки та довкілля. Відсутній також моніторинг і попередження про аномальну температуру повітря у перехідні сезони, що потребує вирішення цієї проблеми, яка є надзвичайно актуальною, з урахуванням змін клімату і, зокрема, температури повітря яка спостерігається зараз і очікується як у коротко- так і довгостроковій перспективі...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!