To see the other types of publications on this topic, follow the link: Системи стабілізації.

Journal articles on the topic 'Системи стабілізації'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Системи стабілізації.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Pantyeyev, R. "МОДЕЛЮВАННЯ ТА АНАЛІЗ ЯКОСТІ ПЕРЕХІДНИХ ПРОЦЕСІВ В НЕЧІТКИХ СИСТЕМАХ УПРАВЛІННЯ ЕЛЕКТРОПРИВОДОМ". Herald of Kiev Institute of Business and Technology 43, № 1 (2020): 58–64. http://dx.doi.org/10.37203/kibit.2020.43.08.

Full text
Abstract:
Розглядаються методи використання нечіткої логіки для вирішення задач керування електромеханічними системами. Як засіб для підвищення якості функціонування автоматизованих електромеханічних систем використовується один з сучасних принципів автоматичного управління - адаптивне управління, що реалізується за допомогою інтелектуальних технологій формування адаптивних алгоритмів регулювання та управління, а саме технологій нечіткого управління (Fuzzy-control). Побудовано дві моделі систем управління: класична двоконтурна система стабілізації швидкості обертання двигун постійного струму - керований випрямляч з пропорційно-інтегральним регулятором і система стабілізації системи двигун постійного струму-керований випрямляч на основі нечіткого регулятора швидкості. Моделювання систем стабілізації і подальший аналіз перехідних процесів здійснювався за допомогою середовища моделювання Matlab Simulink. Після проведення необхідних математичних розрахунків і вибору найбільш оптимальних передавальних функцій, для кожного елемента була розроблена повна функціональна схема класичної двухконтурной системи стабілізації швидкості досліджуваної системи двигун постійного струму – керований випрямляч. Проводиться порівняльний аналіз основних показників якості перехідного процесу для класичної і нечіткої систем управління з метою виявлення переваг і недоліків останньої. Досліджуються дві системи керування: класична двоконтурна система стабілізації швидкості обертання з пропорційно-інтегральним регулятором і система стабілізації на основі нечіткого регулятора швидкості. Моделювання систем стабілізації і подальший аналіз перехідних процесів здійснюється у середовищі моделювання Matlab Simulink з використанням блоку інтелектуального керування Fuzzy Control Toolbox.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

ОСОВЦЕВ, Андрій, та Надія БУРАУ. "ОБҐРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ЕЛЕМЕНТНОЇ БАЗИ СИСТЕМИ СТАБІЛІЗАЦІЇ ОБЛАДНАННЯ МОБІЛЬНОГО РОБОТУ КЛАСУ «МІНІ»". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 1 (27 лютого 2025): 108–17. https://doi.org/10.31891/2219-9365-2025-81-13.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено розробці системи стабілізації обладнання, яке встановлюється на колісному мобільному роботі класу «міні», а саме обґрунтуванню вибору функціональних елементів системи. Для ефективного використання різноманітного обладнання (цифрових камер, антен, радарів, різноманітних приладів) при русі мобільного робота по місцевості зі складним профілем поверхні важливо забезпечити стабілізацію обладнання в площині горизонту. В роботі проведено аналіз сучасної елементної бази, яку можна використати для розробки системи стабілізації відповідно вимог, які висуваються до характеристик точності та швидкодії функціональних елементів, та з урахуванням обмежень за масо-габаритними характеристиками. У якості чутливого елементу системи стабілізації обґрунтовано використання курсовертикалі AHRS (Attitude and heading reference system), побудованої на основі технологій мікроелектромеханічних систем. За результатами порівняльного аналізу характеристик таких курсовертикалей різних виробників обґрунтовано вибір курсовертикалі з найбільш прийнятними масо-габаритними характеристиками та точністю визначення кутів відхилення платформи від площини горизонту. Проведено порівняльний аналіз та обґрунтовано вибір виконавчого двигуна серед безколекторних електродвигунів постійного струму, невеликих за габаритами та вагою, які забезпечують момент, достатній для вирішення завдання стабілізації платформи вагою 4-5 кг. Розглянуто існуючі архітектури мікроконтролерів та обґрунтовано вибір основного мікроконтролера, на якому буде реалізовано перетворення, алгоритми керування, адаптивні цифрові регулятори системи стабілізації обладнання. Характеристики обраних функціональних елементів системи стабілізації будуть використані в розроблених моделях системи при проведенні комп’ютерного моделювання та дослідженні якості процесу стабілізації в складних умовах руху мобільного робота. На основі обраних функціональних елементів буде створено та випробувано фізичну модель системи стабілізації для встановлення на мобільний робот класу «міні».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ЗОЗУЛЯ, В. А., та С. І. ОСАДЧИЙ. "ТЕХНОЛОГІЯ СТРУКТУРНОГО ПЕРЕТВОРЕННЯ ДВОКОНТУРНОЇ БАГАТОВИМІРНОЇ СЛІДКУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ КЕРУВАННЯ ДО СИСТЕМ СТАБІЛІЗАЦІЇ". Вісник Херсонського національного технічного університету, № 3(90) (26 листопада 2024): 45–51. http://dx.doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2024.3.6.

Full text
Abstract:
У статті розглядаються платформи Стюарта як об’єкт керування. Визначено, що однією з ключових задач є підвищення точності виконання програмного руху робочої поверхні платформи, що вимагає вирішення кількох складних питань дослідження динамічних об’єктів. Для спрощення процесів аналізу та синтезу таких складних систем, як система керування рухом робочої поверхні платформи Стюарта, запропоновано технологію, яка перетворює структурну схему двоконтурної багатовимірної слідкувальної системи на схему багатовимірної системи стабілізації. Розробка цієї технології є основною метою дослідження. Технологія базується на загальному принципі перетворення слідкувальних систем до еквівалентних систем стабілізації з урахуванням правил перетворення структурних схем та лінійних систем. Вона призначена для перетворення багатовимірної двоконтурної слідкувальної системи з корекцією за збуреннями або без неї. Визначені похибки та функціонал критерію якості двоконтурної слідкувальної системи з урахуванням корекції за збуреннями. Окремо підкреслено значення поліноміальних вагових матриць, що обмежують дисперсію сигналу керування та помилок. Ці матриці встановлюються на основі відомих характеристик динаміки об’єкта стабілізації та фізичного змісту компонентів векторів вихідних координат і сигналів керування, що дозволяє визначити їх нормативні значення та встановити взаємозв’язок між ними. Таким чином, результатом роботи є розробка методики та технології структурного перетворення схеми багатовимірної слідкувальної системи керування рухом робочої поверхні платформи Стюарта на схему системи стабілізації, що дозволяє проводити подальший синтез і оцінку якості системи. Запропонована методика й технологія є основою для створення інформаційної технології аналітичного проектування оптимальної багатовимірної слідкувальної системи керування рухом робочої поверхні платформи Стюарта в умовах випадкових впливів, яка включає виконання низки взаємопов’язаних операцій.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

СТАДНІЧУК, Вячеслав, та Валентин КОЛОБРОДОВ. "СТАБІЛІЗАЦІЯ ЗОБРАЖЕНЬ В ТЕЛЕВІЗІЙНИХ СИСТЕМАХ КЕРУВАННЯ АВТОМОБІЛЕМ". MEASURING AND COMPUTING DEVICES IN TECHNOLOGICAL PROCESSES, № 4 (30 листопада 2023): 245–50. http://dx.doi.org/10.31891/2219-9365-2023-76-33.

Full text
Abstract:
Розвиток і мініатюризація споживчих пристроїв, призначених для отримання зображень, призводить до зростання попиту на надійні та ефективні рішення в області стабілізації зображення. Ця потреба виникає з двох основних факторів: ускладнення можливості уникнути небажаного руху камери при використанні портативних пристроїв, таких як смартфони, та збільшення часу витримки через зменшення площі пікселів на датчиках зображення та підвищення роздільної здатності. Зменшення площі пікселя вимагає збільшення часу витримки для досягнення високоякісних результатів. Завданням даної статті є дослідження та аналіз технічних аспектів програмної стабілізації зображення в контексті телевізійних систем управління автомобілем. Проблема стабілізації зображення в автомобільній галузі є актуальною з моменту впровадження телевізійних систем у автомобілі. Її виникнення в основному обумовлене необхідністю проектування зображення на приймач випромінювання протягом обмеженого часу, що отримало назву "час витримки". Рух камери під час цього часу призводить до зміщення зображення, яке проектується на приймач, і це впливає на якість зображення, що відомо як рухоме розмиття. Стабілізація зображення є ключовим елементом в системах управління автомобілем, допомагаючи водіям паркувати автомобіль, маневрувати та вчасно виявляти перешкоди на дорозі. Новітні автомобільні системи вже використовують цю технологію для підвищення безпеки та комфорту під час руху. В підсумку, програмна стабілізація зображення в системах управління автомобілем грає важливу роль у забезпеченні стабільності та якості відеозображень, забезпечуючи безпеку та комфорт водіїв і пасажирів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Дзюба, Ігор Олександрович. "Багатовимірна адаптивна квазіоптимальна система". Адаптивні системи автоматичного управління 1, № 18 (2011): 37–43. http://dx.doi.org/10.20535/1560-8956.18.2011.33472.

Full text
Abstract:
В даній роботі розглянуто застосування спостерігаючого пристрою у багатовимірній адаптивній квазіоптимальній системі кута крену, тангажу та напрямку літака, що дозволяє значно спростити структурну схему стабілізації керування літаком, зробити керування більш стійким до зовнішніх неконтрольованих впливів та змін параметрів системи. Також вирішено проблему автономності, коли системи керування по кожній керованій величині можуть розглядатися незалежно одна від одної. Крім того вдало вирішено проблему компенсації впливу зовнішніх збуджень, які діють на систему керування, тобто проблему побудови таких систем керування, вихідні сигнали яких не змінюються при дії на систему керування неконтрольованих впливів
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Кулік, Анатолій Степанович, Костянтин Юрійович Дергачов та Сергій Миколайович Пасічник. "Алгоритми стабілізації та позиціонування двоколісного експериментального балансуючого зразка". International Scientific Technical Journal "Problems of Control and Informatics" 70, № 2 (2025): 5–21. https://doi.org/10.34229/1028-0979-2025-2-1.

Full text
Abstract:
Представлено підхід до синтезу лінійних оптимальних алгоритмів стабілізації та позиціонування за станом двоколісного експериментального балансуючого зразка (ДЕБЗ). Цей підхід відрізняється від аналогічних, відомих більшою системністю, що дозволяє формувати керуючі впливи, які забезпечують одночасно стабілізацію кутового положення та переміщення на площині. Дослідження особливостей руху об’єктів зі структурною нестійкістю за допомогою фізичних аналогів досить поширене при проєктуванні систем керування подібними об’єктами. Рух ДЕБЗ поділяється на дві складові — обертальний короткоперіодичний рух корпусу відносно вертикального положення та поступальний довгоперіодичний рух центру мас ДЕБЗ на площині. Для керування локальними рухами об’єкта синтезовано контур стабілізації вертикального положення і контур позиціонування руху на площині. Синтез виконано на основі принципу керування за станом і математичних моделей ДЕБЗ як диференціальних рівнянь Коші та передавальних функцій об’єкта за керуючим і збурювальним впливами. Компоненти вектора стану ідентифіковано за допомогою спостерігача Люенбергера — фільтра повного порядку. Для забезпечення компромісу між вимогами щодо стійкості та якості процесів руху ДЕБЗ розраховано коефіцієнти коригуючих зворотних зв’язків за станом та коефіцієнти спостерігачів контурів стабілізації та позиціонування з використанням оптимальних оцінок якості й стандартних перехідних характеристик. За критерій оптимальності взято інтеграл зваженого модуля похибки, що дало змогу зменшити вплив суттєвих початкових значень відхилень на якість перехідних процесів у локальних контурах керування рухом об’єкта. Значення коригуючих коефіцієнтів і коефіцієнтів спостерігачів залежать від вибору величини власної частоти коливань замкненої системи. Методом компʼютерного моделювання сумісної роботи контурів стабілізації й позиціонування визначено, що стійка реакція системи керування на вхідні ступінчасті впливи можлива при значеннях власної частоти коливань для коефіцієнтів зворотного зв’язку контуру стабілізації, що перевищують 65 рад/с. Власну частоту коливань для розрахунку спостерігача вибрано вдвічі більшою. Отримані результати свідчать про принципову можливість керування за станом рухом ДЕБЗ і можуть бути корисними при проєктуванні систем керування нестійкими об’єктами.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Антонов, В. К. "Стабілізація лінійних систем із змінними параметрами". Problems of Informatization and Management 4, № 72 (2022): 13–16. http://dx.doi.org/10.18372/2073-4751.72.17456.

Full text
Abstract:
Запропоновано алгоритм обчислення стабілізуючих управлінь для лінійних систем із змінними параметрами. Вихідна система записується в загальному векторному вигляді. Для неї задається система порівняння і функція порівняння. Функція порівняння містить суму двох квадратичних форм – квадратичної форми для фазових координат і квадратичної форми для похідних від фазових координат. Система порівняння конструюється як диференційне рівняння, що забезпечує експоненційне загасання функції порівняння. Елементарними обчисленнями одержується диференціальне рівняння для обчислення у часі управління. Алгоритм може використовуватись для обчислень в реальному часі і режимі попереднього синтезу системи автоматичної стабілізації. Алгоритм легко програмується.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Кулінченко, Г. В., А. О. Панич, В. О. Журба та С. В. Соколов. "SCADA-СИСТЕМА УТИЛІЗАЦІЙНОЇ УСТАНОВКИ НАДЛИШКОВОГО ТИСКУ ГАЗУ". Systems and Technologies 65, № 1 (2023): 32–38. http://dx.doi.org/10.32782/2521-6643-2023.1-65.4.

Full text
Abstract:
По мірі зростання потужностей установок утилізації надлишкового тиску, які будуються на базі детандер-генераторного агрегату (ДГА), підвищується увага до збільшення ефективності цих установок. Зміна параметрів потоку, що надходить до установки утилізації, обумовлює необхідність стабілізації параметрів електроенергії, що генерується у мережу споживання. У значній мірі збурення режимів обертання турбіни, що входить до складу ДГА, пов’язані із зміною у часі параметрів електричного навантаження. Оскільки кроки по удосконаленню систем керування установками малої енергетики при сучасних темпах розвитку мікропроцесорної техніки становляться все більш популярними, то розробка інструментарію налаштувань багатоконтурних регуляторів повинна відповідати вимогам ринку. Розглянута структура дворівневої SCADA-системи, що забезпечує стабілізацію параметрів функціонування ДГА в умовах зміни навантажень та збурень потоку газу. Операторська станція забезпечує моніторинг процесу, а блок регулювання – зв’язок з польовим рівнем та генерацію керуючих впливів для драйвера крокового двигуна. Відповідно до керуючих сигналів кроковий двигун відпрацьовує положення засувки трубопроводу газу, яке визначає тиск та витрати потоку. HMI-інтерфейс дає змогу відображати стан працюючого обладнання установки, а SCADA-система – фіксувати дані для наступної обробки та налаштувань контурів керування. Використання технології ОРС сервера при побудові SCADA-системи дає змогу налагодити взаємодію результатів моделювання об’єкта керування у середовищі MATLAB та середовища програмування PLC S7-300 фірми SIMATIC. Практична значимість досліджень полягає у розширенні можливостей налаштувань локальних регуляторів, що взаємодіють в системі керування установкою утилізації надлишкового тиску. Перспектива використання SCADA-системи полягає у побудові мережи утилізаційних установок, що підвищить ефективність використання енергії надлишкового тиску.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Греков, В. П., Ю. А. Ткаченко та С. В. Орлов. "Система автоматичної стабілізації транспортного модуля реактивних систем залпового вогню". Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України, № 1(42,) (21 січня 2021): 137–43. http://dx.doi.org/10.30748/nitps.2021.42.18.

Full text
Abstract:
У статті розглядається запропонована конструктивно-компонувальна схема привода системи автоматичної стабілізації (САС) мобільного наземного транспортного модуля реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) з гідравлічними опорами. В роботі розроблена структурна схема системи автоматичної стабілізації положення платформи РСЗВ в просторі на основі математичної моделі динаміки САC як об'єкту управління по одному каналу під дією зовнішнього збурення з урахуванням моделі реології ґрунту, як пружно-в'язко-пластичного середовища. САС на основі запропонованої моделі стабілізує положення транспортного модуля РСЗВ в просторі при підготовці до роботи і в процесі застосування при його динамічному навантаженні, а також скорочує час розгортання в бойове положення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Skidan, Е., та А. Kulabukhov. "ВИПРОБУВАЛЬНИЙ СТЕНД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ СИСТЕМ ОРІЄНТАЦІЇ І СТАБІЛІЗАЦІЇ КОСМІЧНИХ АПАРАТІВ". Journal of Rocket-Space Technology 28, № 4 (2021): 110–15. http://dx.doi.org/10.15421/452015.

Full text
Abstract:
Запропоновано випробувальний стенд, що складається з трьох пар взаємно перпендикулярних котушок і блоку управління з програмним забезпеченням. Завданням стенду є імітація зміни магнітного поля Землі під час руху КА по орбіті для відпрацювання алгоритмів роботи системи кутової орієнтації і стабілізації космічного апарату. Система має шість незалежних котушок, які мають різні параметри в зв'язку з особливостями конструкції. У статті описаний розрахунок кількості витків і вибір діаметра дроту котушок, розрахунок струму і напруги живлення для підтримки потрібної кількості ампер-витків, вибір геометричної конфігурації і розрахунок геометричних параметрів котушок, а також структурну схему і опис блоку управління. Дана система здатна забезпечити напруженість поля в п'ять разів більше поля Землі. Ступінь неоднорідності модуля напруженості поля не перевищує 1% в сфері радіусом 150 мм, що відповідає розрахунковим даними. Блок управління підтримує ручне управління кожної пари котушок, змінюючи напруженість магнітного поля, також забезпечує стабілізацію по току і магнітному полю, використовуючи датчики струму і магнітометр, підвішений на штативі. Блок управління має захист по перевищенню струму і напруги, і також, захист від короткого замикання. Для управління реалізований стандартний інтерфейс USB, для підключення до персонального комп'ютера. Вихідні каскади блоку управління реалізовані за схемою Н-моста. Програмне забезпечення дозволяє управляти блоком управління в ручному і в автоматичному режимі, використовуючи модель магнітного поля Землі, тим самим імітуючи магнітне поле з огляду на характер руху космічного апарату, що дозволяє більш точно визначити характеристики системи кутової орієнтації і стабілізації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

ФІЛЮК, ЯРОСЛАВ, ВОЛОДИМИР АНДРІЙЧУК, МИРОСЛАВ НАКОНЕЧНИЙ, ЛЮБОВ КОСТИК та ЯРОСЛАВ ОСАДЦА. "АНАЛІЗ ПАРАМЕТРІВ ІМПУЛЬСНОГО ЖИВЛЕННЯ ТА ПОТОКУ ВИПРОМІНЮВАННЯ СВІТЛОДІОДНИХ ДЖЕРЕЛ СВІТЛА". Herald of Khmelnytskyi National University. Technical sciences 349, № 2 (2025): 28–32. https://doi.org/10.31891/2307-5732-2025-349-3.

Full text
Abstract:
Напівпровідникові джерела світла охоплюють різні сфери застосування від зовнішнього і побутового освітлення до дисплеїв комп’ютерних систем та портативної електроніки, від світлових приладів автомобілів до опромінювальних систем в аграрному секторі. У всіх цих середовищах їх виділяє висока енергетична ефективність, спрощена система живлення та керування. Щоб уникнути коливань світлового потоку при постійному струмі живлення і великій крутизні ВАХ прямого зміщення діода, виникає необхідність стабілізації струму, що приводить до додаткових енергетичних затрат та ускладнень системи керування світловим потоком. Перевагу отримують імпульсні системи живлення з широтною модуляцією імпульсів (ШІМ). В даній статті проведено аналіз параметрів системи ШІМ-живлення однополярними імпульсами прямокутної форми та залежності світлового потоку при їх зміні. Встановлено, що при струмах інжекції 0,43 – 1,45 мА світловий потік лінійно зростає з коефіцієнтом k=0,179, що пояснюється мономолекулярним механізмом рекомбінації. При подальшому збільшенні струму інжекції, спостерігається нелінійне зростання світлового потоку, що описується поліномом третього порядку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Біньковська, Анжела, та Ольга Кудирко. "СИНТЕЗ СИСТЕМИ СТАБІЛІЗАЦІЇ ПОДОВЖНЬОГО КРЕНУ ОБ'ЄКТА". InterConf, № 16(121) (20 серпня 2022): 364–73. http://dx.doi.org/10.51582/interconf.19-20.08.2022.034.

Full text
Abstract:
У рамках роботи розглядається важкий літак, виконаний за нормальною аеродинамічною схемою. Для зниження навантаження на екіпаж в умовах тривалого польоту, підвищення надійності, поліпшення якості польоту і підвищення демпфування власних коливань потрібна розробка системи стабілізації важкого літака по тангажу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Авдєєв, В. В. "КОМПЕНСАЦІЯ ЛІНІЙНОГО ЗБУРЕННЯ СИСТЕМИ СТАБІЛІЗАЦІЇ РАКЕТИ". Journal of Rocket-Space Technology 26, № 4 (2018): 3–9. http://dx.doi.org/10.15421/451801.

Full text
Abstract:
For disturbed motion in one plane with taking in account the inertia of an executive device the connection between a law of control determined by method of modal control and error matrixes is established. The roots of characteristic polynomial are according to the Batterwort’s scheme on hemicycle of a given radius even distributed. The results can be used in system design as an alternative option of a law of control determinationbased on the requirements for accuracy figures.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Газарханов, Энвер Тапдыг, Тогрул Иса Каримли та Васиф Айдын Нейматов. "ДВОМАСОВА МОДЕЛЬ СИСТЕМИ СИЛОВОЇ ГІРОСКОПІЧОЇ СТАБІЛІЗАЦІЇ". Aerospace Technic and Technology, № 6 (12 серпня 2017): 73–79. http://dx.doi.org/10.32620/aktt.2017.6.10.

Full text
Abstract:
The mechanical system of the gyro stabilization device on one axle, consisting of a stabilizing engine and a hinged frame, has been investigated using a two model that adopts as the first mass a stabilizing engine, аnd as an inferred mass, the gyroscope frame of a single axis of the coordinate system. The objective is to draw up a transmission function for the mechanical system of the gyroscope stabilizer in order to obtain transitional processes that meet the conditions of technical period based on known Mathematical models of mechanical conductivity often encountered in the study of mechanical electric power systems. It was proposed to apply the standardized equation of the third order with constant coefficients and to obtain the equations of the moment of inertia, in which the conditions of technical optimum were maintained in any case. It was also suggested that a formula be applied to discriminant a cubic equation in order to obtain calculation formulas to calculate the moments of inertia that provide the conditions of technical optimum. In this case, a definition of the dimensionless parameter, expressed by the multiplicity of the stiffness coefficient value, is given, relative to the value at which the moments of inertia of the mechanical system Gyrostabilizer have zero values, and the defining physical. The meaning of the resulting equations for the mechanical system. In the MATLAB software environment, models have been prepared to derive the transition processes of the two system of Gyrostabilizer, the moments of inertia of the hinged frame and the rotor of the stabilizing engine from the dimensionless parameter, with different values Friction coefficient and transitional processes at different values of the coefficient of multiplicity. The graphs and transition curves that have been obtained demonstrate that the equality of moment of inertia is only possible if the technical optimum is achieved, the oscillation ability transition rate decreases with the increase. A multiplicity coefficient, and the effect of this setting is relatively low during the transition process. Thus, the results obtained from the simulation of computer models confirmed the validity of the studies carried out.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Гуменний, Д. "Кібернетичні підходи до адаптивного управління суперкритичними системами". Адаптивні системи автоматичного управління 1, № 46 (2025): 55–69. https://doi.org/10.20535/1560-8956.46.2025.323685.

Full text
Abstract:
У роботі представлено адаптивну систему управління для стабілізації суперкритичних систем в околі критичних порогів стійкості, де традиційні методи неефективні через нелінійність динаміки та взаємозалежності елементів. Метод включає зворотний зв’язок у реальному часі, прогнозне моделювання та аналіз надійності з використанням байєсового оновлення й розподілу Вейбула, що підвищує стійкість системи в умовах невизначеності. Модель поєднує детерміноване управління та стохастичну оцінку надійності для зменшення коливань і ризиків. Підхід важливий для робототехніки та промислової автоматизації, забезпечуючи стабільність і відмовостійкість. Бібл. 12
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Мазко, Олексій. "Робастна стабілізація і зважена $H_\infty$-оптимізація керованих об’єктів із екзогенними збуреннями". Neliniini Kolyvannya 27, № 3 (2024): 378–88. https://doi.org/10.3842/nosc.v27i3.1470.

Full text
Abstract:
Запропоновано нову методику оцінки критерію якості для класу псевдолінійних систем із екзогенними збуреннями та її застосування в задачі зваженої $H_\infty$-оптимізації керованих об’єктів. Розглянуто лінійну модель системи стабілізації супутникової системи з невизначеними механічними параметрами. Наведено чисельні результати пошуку стабілізуючих регуляторів за станом і виходом, які забезпечують заданий рівень гасіння зовнішніх і початкових збурень за умов невизначеності.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Avdieiev, V. "ЗАКОН РЕГУЛЮВАННЯ І ПОКАЗНИКИ СИСТЕМИ СТАБІЛІЗАЦІЇ РУХУ РАКЕТИ". Journal of Rocket-Space Technology 29, № 4 (2021): 158–65. http://dx.doi.org/10.15421/452118.

Full text
Abstract:
До основних показників системи стабілізації руху ракети прийнято відносити запас стійкості і точність, а також вимога до потужності виконавчого пристрою. Запас стійкості кількісно можна оцінити як відстань робочої точки у просторі коефіцієнтів закону регулювання до межі області стійкості і як запас за амплітудою і фазою частотної характеристики. В цій роботі він визначений на площині коренів характеристичного поліному як відстань від уявної осі комплексної площини до найближчого кореня. Для оцінки точності стабілізації вибрана приведена статична похибка кута рискання. Вимоги до потужності виконавчого пристрою визначаються як робота еквівалентного рульового органу на перехідному процесі компенсації постійного збурення. В умовах конкурентного середовища є необхідність вдосконалення методики встановлення залежності названих показників від параметрів ракети і закону регулювання. Об’єктом дослідження є система стабілізації плоского обертального руху ракети, предметом дослідження є точність, запас стійкості і приведена робота виконавчого пристрою на перехідному процесу компенсації збурення залежно від параметрів контуру управління. Мета полягає у розробці алгоритму встановлення залежності названих показників від наявності в законі регулювання доданків, пропорційних куту і кутовій швидкості еквівалентного рульового органу. Прийнята лінійна стаціонарна в околі певної точки траєкторії модель плоского обертального руху ракети із врахуванням інерції виконавчого пористою. Для випадку, коли з чотирьох координат вектору стану в законі регулювання враховуються тільки два, встановлені обмеження зверху запасу стійкості від параметрів виконавчого пристрою і діапазон розташування коренів характеристичного поліному на прямій, паралельній уявній осі комплексної площини. Для варіанту, у якому в законі регулювання беруться до уваги всі координати вектору стану, розроблений алгоритм оптимізації запасу стійкості і статичної похибки стабілізації. Оцінка вимоги до потужності виконавчого пристрою отримана з використанням моделі еквівалентного рульового органу у вигляді коливальної ланки, параметрами якої є жорсткість, коефіцієнт демпфування і момент інерції. Показано, що від розташування двох заданих коренів на прямій, паралельній уявній осі комплексної площини, залежать похибка стабілізації і вимога до потужності виконавчого пристрою без зміни запасу стійкості. Шляхом моделювання встановлено, що врахування в законі регулювання кута і кутової швидкості еквівалентного рульового органу виконавчого пристрою може дати покращення вибраних показників системи на 10 – 20 %. Матеріали роботи доповнюють методичну базу проектування системи стабілізації ракети.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Denisov, Yuri, Oleg Shapovalov, Oleg Sereda та Yevhenii Kuts. "ОПТИМІЗАЦІЯ ЕНЕРГОДИНАМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ У СИСТЕМІ КЕРУВАННЯ ПРИВОДОМ СТАБІЛІЗАЦІЇ ПОЛЬОТУ БЕЗПІЛОТНОГО ЛІТАЛЬНОГО АПАРАТА". TECHNICAL SCIENCES AND TECHNOLOG IES, № 3(13) (2018): 187–95. http://dx.doi.org/10.25140/2411-5363-2018-3(13)-187-195.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. З огляду на зростання ролі безпілотних літальних апаратів у народному господарстві й у військовій сфері проблема підвищення їхньої енергоефективності та якості управління є актуальною. Постановка проблеми. Через обмежений енергетичний ресурс безпілотного літального апарата (БПЛА) є необхідність збільшення тривалості його польоту за рахунок якісного управління процесом енергоспоживання від акумулятора обмеженої ємності. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Аналіз останніх публікацій за рішенням поставленої проблеми свідчить про те, що питання підвищення енергоефективності БПЛА практично не обговорюються. Наявні публікації переважно присвячені побудові їх систем управління. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. У роботах, присвячених зазначеній проблемі, питання підвищення енергоефективності систем управління БПЛА за рахунок забезпечення високої якості їхніх динамічних процесів не досліджуються. Постановка завдання. При обмеженій ємності акумулятора необхідно підвищити тривалість польоту БПЛА за рахунок зниження перерегулювання і тривалості перехідних процесів у системах його електроприводів. Виклад основного матеріалу. Для вирішення поставленої проблеми запропоновано систему електроприводів БПЛА виконувати на основі трьох контурів. Внутрішнім контуром є контур струму з оптимальним за швидкодією і без перерегулювання перехідним процесом. Він підпорядкований контуру швидкості, де структура й параметри регулятора синтезовані їх критерієм швидкодії. Головним контуром є контур кута крила БПЛА з оптимальною швидкодією. Висновки відповідно до статті. Запропоноване рішення структури системи електроприводу БПЛА дає змогу значно підвищити автономність його польоту.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Shуlo, Z. S. "ОСНОВНІ НАПРЯМИ СТАБІЛІЗАЦІЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ В УМОВАХ РИЗИКОВОЇ ЕКОНОМІКИ". Bulletin National University of Water and Environmental Engineering 1, № 85 (2019): 191. http://dx.doi.org/10.31713/ve1201920.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто економічну сутність поняття «стабільність банківської системи», визначені основні характерні ознаки стабільної банківської системи, наведені особливості та недоліки функціонування сучасної банківської системи, проаналізовані показники стійкості комерційних банків на прикладі вітчизняної банківської системи. Запропоновані напрями вдосконалення підвищення рівня стабільності банківської системи для забезпечення зростання економіки в цілому.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Зозуля, В. А., та С. І. Осадчий. "ТЕХНОЛОГІЇ АНАЛІЗУ ЯКОСТІ БАГАТОВИМІРНИХ СИСТЕМ КЕРУВАННЯ ПРИ ДЕТЕРМІНОВАНИХ ВПЛИВАХ". Automation of technological and business processes 16, № 3 (2024): 52–57. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v16i3.2920.

Full text
Abstract:
Анотація: метою донної статі є обґрунтування процедури аналізу якості багатовимірних замкнених систем керування. Показники якості в кожному конкретному випадку можуть бути різними, таких показників існує велика кількість. Це обумовлено різноманіттям систем керування та різними завданнями, які вони виконують. Об’єктом аналізу якості обрана система керування рухом робочої поверхні платформи Стюарта. Платформа Стюарта, має шість ступенів свободи: три поступальні ступені рухливості (зміщення характерної точки вздовж осей нерухомої системи координат, пов'язаної з нерухомим основою) і три обертальні ступені рухливості (поворот рухомої платформи щодо власних осей рухомої системи координат, пов'язаної з рухомою платформою). В межах дослідження динамічного проектування оптимальних багатовимірних систем стохастичної стабілізації виконано постановка та формулювання проблеми максимізації якості відтворення руху робочої поверхні платформи Стюарта. Одна із складових цієї проблеми є визначення принципів вибору та алгоритму розрахунку показників якості системи керування рухом робочої поверхні платформи Стюарта в умовах функціонування - при домінуванні детермінованих складових корисних сигналів, збурень та завад. При визначальному значенні оцінки якості системи керування має детермінована складова, показником якості виступає сума певним чином зважених інтегральних квадратичних показників помилок підтримки положення робочої поверхні платформи Стюарта на програмній траєкторії та значень вектору керування, яка характеризує потужність необхідну для керування.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Volyanskyy, Sergiy, Serhii Halahan, Oksana Mazur та ін. "Нечіткі системи управління електромеханічними системами малих безпілотних морських суден". Herald of the Odessa National Maritime University, № 74 (1 грудня 2024): 68–85. https://doi.org/10.47049/2226-1893-2024-3-68-85.

Full text
Abstract:
Показано, що в малих безпілотних морських суднах найчастіше використовують електромеханічні системи різного типу. Ці системи забезпечують керування рулем судна, його рушійними пристроями, використовуються для інших допоміжних механізмів судна. З аналізу джерел встановлено, що електро-механічні системи ефективні в системах стабілізації руху суден, наприклад, у системах автопілоту. При технічній реалізації автопілотів і електрорушіїв використовують різного типу контролери і до цього часу відсутні апробовані рішення щодо алгоритмів керування ними. Показані основні принципи створення ефективних математичних моделей електромеханічних систем, побудованих на основі електричних двигунів. Ця побудова проходить за допомогою спрощення математичного опису двигунів і використання при моделюванні структурних схем. Наведено можливості використання та обрання асинхронних трифазних електродвигунів, призначених для застосування у різних механізмах і системах електроприводу морських суден і, зокрема, у електрорушіях невеликих безпілотних плавальних апаратів. Пропонується регулювання швидкості для таких двигунів здійснювати за допомогою керованого силового перетворювача при постійній частоті джерела живлення. Наведена послідовність побудови моделі електромеханічної системи, яка регулює швидкість асинхронного двигуна. Модель враховує нелінійні залежності двигуна (формула Клоса), «вентиляторне» навантаження та нелінійні елементи типу «обмеження» системи регулювання. Запропоновано використання у такій системи спрощеного нечіткого контролера, який відрізняється симетричною побудовою процедур фазіфікації. Наведені результати моделювання електрорушійної системи малого безпілотного судна при використанні нечіткого контролера. Запропоноване рішення дозволяє ефективно проводити подальший синтез контролерів керування автопілотів, рушіїв тощо, дозволяє попередньо визначати енергетичні втрати процесів регулювання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Мозговенко, А. А., та О. Г. Зінов’єва. "АНАЛІЗ МЕТОДІВ КОМП’ЮТЕРНОГО ЗОРУ В ЗАДАЧАХ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ОСІБ У ВІДЕОПОТОЦІ". Таврійський науковий вісник. Серія: Технічні науки, № 3 (29 липня 2022): 56–62. http://dx.doi.org/10.32851/tnv-tech.2022.3.6.

Full text
Abstract:
Завдання виявлення обличчя на зображенні часто є першим кроком у процесі розв’язання задачі вищого рівня – розпізнавання особи, деталей особи або її міміки. Крім того, інформація про присутність та кількість осіб на зображенні може бути корисною в системах автоматичного обліку кількості відвідувачів; системах пропускного контролю в установах, аеропортах та метро; автоматичних системах запобігання нещасним випадкам; інтелектуальних інтерфейсах «людина-комп’ютер»; у фототехніці для автоматичного фокусування на обличчі людини, а також для стабілізації зображення особи з метою полегшення розпізнавання емоцій; для розширення зони стереобачення під час створення систем 3D відображення. Те, що для нас є фотографією, для системи розпізнавання образів – лише набір пікселів з різними параметрами кольору. Щоб навчити систему розпізнавати на зображенні окремі об’єкти, необхідно надати їй датасета – набір з тисяч зображень, в яких зазначено, де саме знаходиться потрібний об’єкт. Наприклад, якщо ми хочемо, щоб система навчилася розпізнавати на знімках людей, потрібно показати їй безліч фотографій людей різного віку, в різних позах і одязі, в різних умовах. Після подібного тренування система зможе безпомилково розпізнати людину на фотографіях. Однак напрошується інше запитання: якщо для системи фотографія – це просто сукупність пікселів, то як же нейросеть розуміє, що саме зображено на фото? Значне зростання обчислювальної потужності комп’ютерів та поява нових математичних моделей алгоритмів останніми роками дозволило домогтися начительного прогресу у сфері комп’ютерного зору. Нові технології, засновані на машинному навчанні, дозволяють створювати надійні рішення для складних адач розпознавальних образів. Дана стаття є оглядом основних підходів до вирішення завдань комп’ютерного зору, з акцентом на глибинне машинне навчання та штучні нейронні мережі. У статті розглянуто алгоритми розпізнавання об’єктів на зображенні, проведено аналіз методів, що застосовуються при обробці зображень, а також описано використання засобів машинного навчання в рамках роботи із зображеннями.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Мазко, Олексій. "Синтез статичних регуляторів для керованих об’єктів із екзогенними збуреннями". Neliniini Kolyvannya 26, № 4 (2023): 484–94. http://dx.doi.org/10.3842/nosc.v26i4.1425.

Full text
Abstract:
Запропоновано нові підходи до розв’язування задачі зваженої $H_\infty$-оптимізації керованих об’єктів за допомогою статичних регуляторів. Розглянуто лінійну модель системи стабілізації літального апарата типу VTOL (vertіcal takeoff and landіng). Наведено чисельні результати пошуку стабілізовних регуляторів за станом і виходом, які мінімізують зважений рівень гасіння зовнішніх і початкових збурень у цій системі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Nesenenko, P. P. "МЕХАНІЗМИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ АГРАРНОЇ СФЕРИ УКРАЇНИ". Bulletin National University of Water and Environmental Engineering 2, № 98 (2022): 178. http://dx.doi.org/10.31713/ve2202217.

Full text
Abstract:
У статті розглянуто нормативно-правові акти, які формують систему державного регулювання аграрної сфери в Україні. Наведено авторське бачення системи державного регулювання економічної політики в сільськогосподарському виробництві. Запропоновано цілісне бачення системи державного регулювання в аграрній сфері. Враховано тенденції стабілізації та підвищення ефективності функціонування аграрного сектору в зарубіжних країнах. Проаналізовано національні правові основи системи державного регулювання сільськогосподарського виробництва. Виділено елементи такої системи. Проведено історичний екскурс щодо формування нормативноправового регулювання економічної політики в Україні. Розглянуто як механізм державного регулювання створює належні умови для функціонування і розвитку виробництва сільськогосподарської продукції. Показано вплив механізму на прискорення просування продукції від виробника до споживача та одержання українськими сільськогосподарськими виробниками прибутку від реалізації своєї продукції. Зазначено, які нормативно-правові акти складають систему регулювання окремих напрямів економічного стимулювання вирощування зернових культур, безпечності сільськогосподарської сировини, розвитку виноградарсько-виноробної галузі, виробництва рибної, м’ясної й молочної продукції. Приділено увагу інструментам реалізації екологічної політики.Проаналізовано оподаткування аграрного сектору в Україні. Показано, як вдосконалюється система податків у сільському господарстві. Розглянуто переваги та недоліки системи кредитування в аграрній сфері. Висвітлено роль страхування сільськогосподарського виробника як обов’язкової складової ринкової економіки. Зроблено висновок, що механізм державного регулювання аграрної сфери характеризується використанням економіко-правових інструментів, які покликані наблизити вітчизняну економічну політику в сільськогосподарському виробництві до європейських стандартів відповідно до сучасних потреб суспільства.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Степанов, М. Т. "Інваріантна САР з оптимізацією коефіцієнта передачі у моделі коригувального зв’язку". Automation of technological and business processes 14, № 3 (2022): 43–52. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v14i3.2352.

Full text
Abstract:
У статі розглядається система автоматичного регулювання яка реалізує комбінований принцип керування з інваріантністю відносно дії контрольованих збурень. При побудові інваріантної системи автоматичного регулювання використовувався принцип двоканальності Б.Н. Петрова. За цим принципом математична модель коригувального зв’язку включає в себе математичні моделі об’єкту керування за каналами дії контрольованих збурень та каналу керування. Динамічна точність системи автоматичного регулювання інваріантної до контрольованих збурень залежить від точності завдання цих моделей зокрема їх параметрів. Результатами моделювання підтверджено, що динамічна точність системи значно залежить від значення коефіцієнта передачі у математичній моделі коригувального зв’язку і ця залежність має екстремальний характер. Коефіцієнт передачі моделі коригуючого зв’язку дорівнює відношенню коефіцієнта передачі моделі об’єкта керування за каналом дії контрольованого збурення до коефіцієнта передачі моделі об’єкта за каналом керування. В умовах параметричної невизначеності і нестаціонарності властивостей об'єкта керування значення цих коефіцієнтів на етапі синтезу системи автоматичного регулювання можуть бути отримані лише приблизно та в процесі експлуатації значно змінюватися. Тому запропоновано оптимальне значення коефіцієнту передачі коригувального зв’язку визначати безпосередньо при роботі системи регулювання у реальному часі з використанням екстремального пошукового алгоритму із запам'ятовуванням екстремуму. У статті наведено приклад структурної схеми такої системи. В ній передбачено не тільки реалізацію безпосередньо екстремального пошукового алгоритму, а і спеціальних алгоритмів автоматичного включення та зупинки пошукового алгоритму. Застосування цих алгоритмів дозволяє не тримати постійно увімкненим алгоритм пошуку та як наслідок знизити похибку стабілізації. Дослідження роботи системи проводилися методом імітаційного моделювання в середовищі Simulink системи MatLab. Результати моделювання підтверджують працездатність розробленої системи і ефективність її роботи в умовах зміни коефіцієнтів передачі у каналах об'єкту керування під час його експлуатації. При зміні коефіцієнтів передачі у каналах об'єкту керування система автоматично запускає алгоритм пошуку і визначає нове оптимальне значення коефіцієнту передачі коригувального зв’язку що зменшує похибку стабілізації за каналом дії контрольованого збурення.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Mazko, A. G. "Зважена оцінка і пониження рівня впливу обмежених збурень у дескрипторних системах керування". Ukrains’kyi Matematychnyi Zhurnal 72, № 11 (2020): 1510–23. http://dx.doi.org/10.37863/umzh.v72i11.2389.

Full text
Abstract:
УДК 517.925.51; 681.5.03 Для класу лінійних дескрипторних систем встановлено нові критерії існування законів керування, що забезпечують асимптотичну стійкість та задану оцінку зваженого рівня гасіння обмежених збурень. Запропоновано методику узагальненої -оптимізації дескрипторних систем з керованими і спостережуваними виходами. Основні обчислювальні процедури відповідного алгоритму зводяться до розв'язання лінійних та квадратичних матричних нерівностей при додаткових рангових обмеженнях. Наведено приклад дескрипторної системи стабілізації електричного кола.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Чиж Н.М., Мостовенко Н.А., Коробчук Т.І. "ОЦІНКА ДЖЕРЕЛ ФОРМУВАННЯ РЕСУРСНОЇ БАЗИ БАНКІВ В УКРАЇНІ". Економічний форум 1, № 3 (2019): 184–88. http://dx.doi.org/10.36910/6765-2308-8559-2019-3-29.

Full text
Abstract:
У статті проведено оцінку джерел ресурсної бази банківської системи України. Проаналізовано динаміку та сучасний стан ресурсної бази вітчизняних банків. Визначена заходи стабілізації банківської системи України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Mashkov, O., Yu Mamchur, S. Zhukauskas та S. Nigorodova. "ЗАСТОСУВАННЯ КОНЦЕПЦІЙ ЗВОРОТНИХ ЗАДАЧ ДИНАМІКИ В МОБІЛЬНИХ КОМПЛЕКСАХ ЕКОЛОГІЧНОГО МОНІТОРИНГУ ДЛЯ СТАБІЛІЗАЦІЇ РУХУ ПРИ ВИНИКНЕННІ НЕШТАТНИХ СИТУАЦІЙ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 5, № 57 (2019): 95–102. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2019.5.095.

Full text
Abstract:
Запропоновано застосувати концепцію зворотних задач динаміки для створення системи керування мобільного комплексу екологічного моніторингу. Запропонований підхід доцільно використовувати при вирішенні завдання стабілізації руху в умовах нештатних ситуацій. Визначено, що формування системи керування на основі концепції зворотної задачі динаміки передбачає вирішення двох задач. По-перше це визначення керуючої сили для об’єкта керування. По-друге це визначення алгоритму керування силою. Отримано аналітичний вираз для вектору керуючої сили з урахуванням властивостей об'єкта керування, початкових умов, завданням програмної траєкторії руху. Надана аналітична оцінка якості процесу керування при нештатних ситуаціях з алгоритмом на основі вирішення зворотних задач динаміки. Час перехідного процесу в системі керування оцінено для двох випадків, - як без зовнішніх збурень, так й при збудженні системи керування. Надані практичні рекомендації щодо побудови системи мобільного екологічного моніторингу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Ставицький, А. В. "Умови стабілізації банківської системи України на сучасному етапі". Фінанси України, № 1 (230) (2015): 47–58.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Ставицький, А. В. "Умови стабілізації банківської системи України на сучасному етапі". Фінанси України, № 1 (230) (2015): 47–58.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Ткачук, Андрій Геннадійович, Олена Миколаївна Безвесільна, Анна Анатоліївна Гуменюк, Валентин Миколайович Янчук та Ілона Володимирівна Крижанівська. "Дослідження основних напрямів розвитку сучасної системи стабілізації озброєння". Технічна інженерія, № 2(86) (2 грудня 2020): 73–80. http://dx.doi.org/10.26642/ten-2020-2(86)-73-80.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Черняк, О. І., та І. М. Світий. "ДО ПИТАННЯ АВТОМАТИЗАЦІЇ КОТЛОАГРЕГАТУ ДКВр-10-13 В КОТЕЛЬНЯХ ХАРЧОВИХ ПІДПРИЄМСТВ". Automation of technological and business processes 16, № 2 (2024): 29–38. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v16i2.2839.

Full text
Abstract:
Технологічні процеси на підприємствах харчової промисловості пов'язані з великим споживанням теплоти, яку одержують у їх власних парових котельнях. Актуальним є вдосконалення систем автоматичного керування (САК) вироблення пари в котлоагрегатах котельнь, з метою підвищення їх енергоефективності та зменшення енергоспоживання. Відомі подібні САК мають недостатню динамічну точність керування внаслідок неврахування істотного збурення - відбору пари споживачами. В Одеському національному технологічному університеті, на кафедрі автоматизації технологічних процесів і робототехнічних систем запропоновано ефективну систему автоматичного керування виробленням пари в котлоагрегаті ДКВр-10-13 підвищеної динамічної точності. В ході дослідження проаналізовано технологічний процес вироблення пари, розроблено комплекс моделей котла, як об’єкта керування та здійснено їх цифрову реалізацію в середовищі Matlab Simulink; розроблено алгоритми керування, що забезпечують підвищення ефективності функціонування та динамічної точності стабілізації регульованих змінних котла, розроблено алгоритми логічного керування котлом; вибрано технічні засоби та розроблено технічну структуру системи керування котлом; розроблено графічний інтерфейс автоматизованого робочого місця оператора котельні на базі SCADA-системи Genie; розроблено програмне забезпечення для реалізації алгоритмів цифрового керування на функціонально- і вільно- програмованих контролерах; розроблено фрагменти проектної документації технічного забезпечення системи керування; обгранкувано економічну доцільність та інвестиційну привабливість розробки, розглянуто питання техніки безпеки та охорони праці при експлуатації котла.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Skidan, E., та А. Kulabukhov. "БЛОК КЕРУВАННЯ ВИПРОБУВАЛЬНОГО СТЕНДУ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ СИСТЕМ ОРІЄНТАЦІЇ І СТАБІЛІЗАЦІЇ КОСМІЧНИХ АПАРАТІВ". Journal of Rocket-Space Technology 29, № 4 (2021): 138–43. http://dx.doi.org/10.15421/452115.

Full text
Abstract:
Запропоновано блок управління і методичне забезпечення випробувального стенду. Завданням стенду є імітація зміни магнітного поля Землі під час руху КА по орбіті для відпрацювання алгоритмів роботи системи кутової орієнтації і стабілізації космічного апарату. У статті наведено модель магнітного поля Землі, а також матриці переходу в оскулюючу систему координат. У статті описаний розрахунок керуючих струмів для підтримки потрібної кількості ампер-витків, алгоритм управління включає в себе 2 ПІД регулятора, а також описана структурна схема блоку управління. Блок управління має захист по перевищенню струму і напруги, а також захист від короткого замикання. Для підвищення точності підтримки потрібної напруженості магнітного поля реалізований алгоритм, який використовує датчики струму і трьохвісьовий магнітометр, який встановлюється в центр системи кілець Гельмгольца. Для управління реалізований стандартний інтерфейс USB, для підключення до персонального комп'ютера. Вихідні каскади блоку управління реалізовані за схемою Н-моста. Блок управління має шість незалежних каналу управління, які мають однакові технічні характеристики. Інтерфейс програмного забезпечення чисельно і графічно показує величину магнітного поля по трьох осях. Також інтерфейс показує величину струму в котушках і поправочні коефіцієнти ПІД-регулятора, а також вхідні значення напруженості поля моделі магнітного поля Землі, яку можна завантажити в програму клікнувши кнопку «завантажити модель». Програмне забезпечення дозволяє управляти блоком управління в ручному і в автоматичному режимі, використовуючи модель магнітного поля Землі, тим самим імітуючи магнітне поле з огляду на характер руху космічного апарату, що дозволяє більш точно визначити характеристики системи кутової орієнтації і стабілізації.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Александрова, Наталія, та Тетяна Давиденко. "ВПЛИВ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ НА МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ". Сталий розвиток економіки, № 1(48) (22 січня 2024): 10–16. http://dx.doi.org/10.32782/2308-1988/2024-48-2.

Full text
Abstract:
На основі аналізу сучасних періодичних видань, статистичних звітів міжнародних фінансових інститутів , а також звітів НБУ, виявлено та досліджено наслідки російсько-української війни на розвиток міжнародних фінансово-економічних відносин. З’ясовано перспективи розвитку та зміни у взаємодії країн Єврозони, вплив наслідків війна на розвиток європейської фінансової системи. Проаналізовано звіти фінансової стабільності та виокремлено напрями стабілізації фінансового сектору України. Виокремлено фактори, що сприяли певній стабілізації та мінімізації системних ризиків для фінансової системи України, визначено стратегічні напрями подальшої взаємодії вітчизняного банківського сектору з міжнародними фінансовими установами. Зазначено критичні питання, які мають вирішити світова спільнота для подолання негативних наслідків спричинених військовою агресією росії проти України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Кучеров, Д. П., А. М. Козуб та О. М. Костина. "Управління мультиагентною системою в потенціальному полі". Озброєння та військова техніка 14, № 2 (2017): 55–61. http://dx.doi.org/10.34169/2414-0651.2017.2(14).55-61.

Full text
Abstract:
Розглядається рух мультиагентної системи, що складається з обмеженої кількості безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Мультиагентна система включає агента-лідера і декілька агентів – членів групи. Рух цієї системи відбувається за траєкторією, яка визначається початковими умовами, її математичною моделлю і перешкодами, що є на маршруті. Кінцева мета руху відома тільки лідеру групи. Рух цієї структури розглядається в потенціальному полі, яке визначається силами притягання і відштовхування та створюється сигналами управління шляхом вимірювання відстаней до найближчих сусідів. Це дозволяє вважати групу БПЛА агрегатом деякого розміру та описати його рух системою диференціальних рівнянь другого порядку. У роботі досліджуються умови стабілізації руху, надається моделювання пропонованого підходу.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Александров, Євген, Тетяна Александрова, Ірина Костяник та Ярослав Моргун. "Інваріантний стабілізатор системи курсової стійкості автомобіля". InterConf, № 31(147) (20 березня 2023): 529–39. http://dx.doi.org/10.51582/interconf.19-20.03.2023.056.

Full text
Abstract:
Розглядається задача побудови інваріантного стабілізатора системи курсової стійкості автомобіля ESP (Electronic Stability Program) шляхом реалізації електронним блоком розподілення гальмівних зусиль EBD (Electronic Brakeforce Distribution) двох принципів керування – принципу керування за відхиленням і принципу керування за зовнішнім збуренням. Значення варійованих параметрів алгоритму стабілізації обираються з умов мінімізації як статичної, так і динамічної похибки системи.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Касіянчук, М. В., Н. І. Бєлікова та П. М. Фочук. "Принцип 80/20 щодо оцінки біогенного потенціалу при ендопротетичному лікуванні кон’юнктивно з остео-імплантато-протетичною системою". CLINICAL DENTISTRY, № 1 (26 травня 2022): 21–27. http://dx.doi.org/10.11603/2311-9624.2022.1.12956.

Full text
Abstract:
Резюме. У статті розглянуто актуальну проблему сучасної дентальної імплантології – одонтології та остеології, а саме: стабілізацію ремоделювання кісткової тканини щодо застосування дентальних імплантатів, протетичного значення дискретних імплантато-протезів після ендо-консервації збережених зубів на тлі патології, клінічних проявів Covid-19 та вікових деструкційних проявів в організмі людини при обмеженнях та особливостях воєнного часу.
 Мета дослідження – вивчити ефективність способу протезування на ангулярних та коротких імплантатах як засобу стабілізації атрофічних процесів анатомічних структур після втрати зубів, а також дисперсність факторів впливу на процес стабілізації ремоделювання кісткових структур у післяімплантаційний період.
 Матеріали і методи. Автори запропонували застосовувати принцип 80/20 італійського науковця Парето щодо оцінки діагностики та реабілітації пацієнтів. Імплантато-протетична реабілітація після ендодонтичного лікування (консервації коренів депульпованих зубів) означає застосування інтегрованої у кісткову тканину кон’юнктивної системи протетичних конструкцій кісткових матеріалів та штучних замінників структур коміркового відростка на базі імплантатів з урахуванням закономірностей. Сутність методу полягає у використанні титанової інфраструктури (імплантату) інтра- та мезо-структури імплантату (міжнародний стандарт титану ASTM F67-89 Grade-5 застосовують у виробництві конструктивних елементів імплантатологічних системи «U-Impl»), а також прилеглої ділянки, як аналогу втраченого зуба та виповнення апікальних та періапікальних тканин (анатомічних структур).
 Результати досліджень та їх обговорення. Клініцисту запропоновано дискретну кон’юнктивну систему дентального імплантату і протетичної мезо-структури. А також організацію досліджень із урахуванням впливу патогенних факторів. Застосування такого виду маніпуляцій дозволить більш раціонально підійти до проблеми органозберігаючих оперативних втручань у стоматології. Для оцінки ефективності застосування методу імплантації було вивчено об’єктивні показники атрофії кісткової тканини в пацієнтів основної та контрольної груп: ступінь вертикальної резорбції кісткової тканини протягом 12 місяців спостереження за пацієнтами.
 Висновки. В осіб після застосування запропонованої методики діагностовано незначні ознаки атрофії після стабілізаційного ремоделювання коміркових відростків щелеп. Отже, принцип 80/20 є виправданим і при медичній експертизі вітальних оперативних втручань та предикторним способом вітальної експертизи біогенного потенціалу людини.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Шило, Ж. С. "Основні напрями стабілізації банківської системи в умовах ризикової економіки". Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економічні науки, вип. 1 (85) (2019): 191–202.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Бобиль, В. "Механізм стабілізації банківської системи України в період фінансової кризи". Банківська справа, № 5 (89) (2009): 25–31.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Коломієць, О. В. "Імперативи реформування ОБСЄ як чинник стабілізації системи європейської безпеки". Проблеми міжнародних відносин. Серія: Політичні науки, Вип. 12 (2017): 284–309.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Коломієць, Олег Валерійович. "ІМПЕРАТИВИ РЕФОРМУВАННЯ ОБСЕ ЯК ЧИННИК СТАБІЛІЗАЦІЇ СИСТЕМИ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ БЕЗПЕКИ". Сучасне суспільство: політичні науки, соціологічні науки, культурологічні науки 2, № 12 (2016): 102–17. https://doi.org/10.5281/zenodo.167269.

Full text
Abstract:
<em>In these article is analyzes the security potential of OSCE as a factor of stabilization European security and organization's ability to adequately respond to modern challenges and threats of regional security. The mandatory legal law support of the structure organization, basic principles and foundations of European regional security were reviewing.</em> <em>The OSCE involvement in the settlement and conflict resolution in the post-bipolar period at the territory of former Soviet Union and Yugoslavia was researching. For the purpose to improve the current system of regional security were discussed a number of recommendations on the organization modernization at the security sphere.</em> <em>At the result of analysis made specific recommendations regarding the basic imperatives of OSCE reforming and the ways of her improving into the system of regional security.</em>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Передерій, Ольга Леонідівна. "Вплив освітньої системи на рівень особистісної тривожності учнів вальдорфської школи та учнів загальноосвітніх шкіл". Педагогіка вищої та середньої школи 50 (18 квітня 2017): 292–304. http://dx.doi.org/10.31812/pedag.v50i0.1316.

Full text
Abstract:
У статті здійснено теоретичний аналіз проблеми впливу освітньої системи на рівень особистісної тривожності учнів. Виокремлено найістотніші причини виникнення тривожності школярів різних вікових груп. Розкрито основні відмінності рівнів особистісної тривожності учнів вальдорфської та загальноосвітніх шкіл. Надано рекомендації щодо корекціїосвітньої системи з метою зниження тривожності та стабілізації емоційного стану учнів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Ласек-Суровєц, Івона, та Тетяна Струтинська. "МІГРАНТИ З УКРАЇНИ В ПОЛЬЩІ: СОЦІАЛЬНО- ПРАВОВІ УМОВИ У 2024 РОЦІ". Вісник Прикарпатського університету. Серія: Політологія, № 20 (27 лютого 2025): 118–29. https://doi.org/10.32782/2312-1815/2025-20-15.

Full text
Abstract:
У статті аналізується соціально-економічне становище українських мігрантів у Польщі у 2024 році. Увага зосереджується на їх правовому статусі, доступі до ринку праці та соціальної системи. У результаті війни Польща стала основною країною, що приймала українців, яких налічується приблизно 1,5 мільйона. Мігранти мають високу професійну активність, становлять значну частину робочої сили. У статті також обговорюються зміни в законодавстві щодо їх проживання та проблем інтеграції. Наголошено на необхідності створення довгострокової міграційної стратегії для стабілізації ринку праці та суспільства. У статті висвітлюються основні законодавчі зміни, зокрема: спрощення легалізації перебування та доступу до роботи, що вплинуло на стабілізацію мігрантів у Польщі. Указується також про значну частку українців у таких секторах, як будівництво, послуги та промисловість. Мігранти користуються перевагами польської соціальної системи, зокрема: 800+ переваг, що передбачає обговорення політики довгострокової підтримки. Визначено, що проблемами інтеграції є мовні бар’єри та культурні відмінності. Для забезпечення ефективної інтеграції та розвитку обох суспільств необхідні програми підтримки освіти й зайнятості.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Турянський, Ю. І. "ПОДАТКОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЯК МЕХАНІЗМ МАКРОЕКОНОМІЧНОЇ СТАБІЛІЗАЦІЇ". Herald of Lviv University of Trade and Economics Economic sciences, № 59 (18 червня 2020): 5–11. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1205-2020-59-01.

Full text
Abstract:
Низька ефективність податкового регулювання в Україні обумовлюється інституціональними деформаціями у всіх сферах суспільного життя. Поглибленого дослідження вимагають питання вибору пріоритетності цілей податкових трансформацій та обґрунтування інструментів реформування податково-го регулювання макроекономічних процесів. Структурні кризи економіки актуалізують нові завдання щодо вибору ефективних форм фіскального механізму макроекономічної стабілізації. Для вивчення особливостей українського податкового регулювання були використані системні та інституційні методи. Для оцінки окре-мих параметрів макроекономічного розвитку використовували метод відносних величин, а для аналізу динаміки статистичних даних застосовували метод тренд-аналізу. В Україні спостерігається стан макроекономічної нестабільності, спричинений насамперед значним податковим тиском, зростаючим дефіцитом платіжного балансу, несприятливим середовищем для розвитку підприємництва, низьким рівнем конкурентоспроможності економіки. Виявлені прогалини слід компенсувати розробкою механізмів стимулювання економіки, використо-вуючи досвід інших країн щодо забезпечення прозорості податкового законодавства і його гармонізації з євро-пейськими практиками оподаткування. Необхідно досягти повноцінного функціонування товарних ринків, усу-нення монопольних зловживань, рівності прав покупців і постачальників, забезпечення еластичності пропозиції на ринку. Важливо забезпечити державну підтримку українського експорту, щоб досягти постійного профіциту торгівлі України та накопичення валютних резервів. Макроекономічна стабілізація вимагає фор-мування збалансованої грошової системи, усунення адміністративного тиску на ліквідність банків, усунення прогалин та досягнення рівноваги між фінансовими ринками. Подальші дослідження повинні бути зосереджені на розробці фіскальних інструментів для боротьби з переміщенням капіталу в офшорні зони, стимулюванні створення робочих місць, збільшенні інвестиційної привабливості, збільшенні споживання та зміцненні фінан-сової системи України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Іфтімійчук, Богдан, Христина Солодка, Володимир Крук та Мирослав Стринадко. "МЕТОД ОПТИЧНОГО НАВЕДЕННЯ ТА СТАБІЛІЗАЦІЇ ЛАЗЕРНОГО ЗВ’ЯЗКУ ДЛЯ БЕЗПІЛОТНИХ ПЛАТФОРМ". Молодий вчений, № 2 (133) (30 квітня 2025): 9–14. https://doi.org/10.32839/2304-5809/2025-2-133-2.

Full text
Abstract:
У роботі представлено вдосконалений метод стабілізації лазерного променя для міждронового зв’язку, заснований на використанні кутового відбивача з дифракційними елементами. Запропонований підхід дозволяє точно визначати напрямок лазерного випромінювання, автоматично коригувати положення дрона та компенсувати відхилення, спричинені аеродинамічними впливами та змінами орієнтації платформи. В ході моделювання встановлено, що метод забезпечує точність вимірювання напрямку з похибкою менше 0.0003° та максимальну швидкість корекції до 5 мрад/с. Система наведення дозволяє ефективно утримувати напрямок лазерного променя між рухомими платформами, що є критично важливим для застосувань у безпілотних комунікаційних мережах. Досліджено основні фактори, що впливають на точність та швидкість наведення, а також обґрунтовано вибір конструктивних параметрів системи. Результати моделювання підтверджують ефективність запропонованого підходу для розвитку оптичних комунікацій у динамічних умовах.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Воробей, Руслан. "ФІНАНСОВА СИСТЕМА УКРАЇНИ В УМОВАХ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ". Сталий розвиток економіки, № 2 (53) (7 травня 2025): 548–52. https://doi.org/10.32782/2308-1988/2025-53-77.

Full text
Abstract:
У статті досліджено трансформаційні процеси у фінансовій системі України в контексті сучасних викликів, спричинених повномасштабною війною, геополітичною нестабільністю та глобальними економічними змінами. Розкрито структуру фінансової системи як багатокомпонентної інституційно-функціональної конструкції, що забезпечує макроекономічну стабільність держави та ефективну реалізацію фінансово-економічної політики. Автор акцентує увагу на деструктивному впливі війни на ключові сегменти фінансової системи, зокрема бюджетну, банківську, податкову та боргову підсистеми, водночас підкреслюється високий рівень адаптивності й оперативного реагування з боку державних інституцій. У межах дослідження проаналізовано інструменти стабілізації – валютне регулювання, підтримка ліквідності банків, мобілізація внутрішніх ресурсів через військові облігації, а також залучення міжнародної фінансової допомоги. Наголошено на важливості інституційної модернізації, цифрової трансформації та стратегічного планування для посилення стійкості фінансової системи в умовах мультивекторних загроз. Стаття пропонує компаративний аналітичний підхід до визначення ефективних напрямів реформування фінансової архітектури України з урахуванням досвіду інших країн у кризових умовах.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

СВІТИЙ, І. М., та О. І. ЧЕРНЯК. "ПРО ОСОБЛИВОСТІ АВТОМАТИЧНОГО КЕРУВАННЯ КОТЛОМ ДКВР-10-13". Вісник Херсонського національного технічного університету, № 2(89) (1 липня 2024): 72–78. http://dx.doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2024.2.10.

Full text
Abstract:
Значна частина технологічних процесів на промислових, сільськогосподарських, харчових підприємствах пов’язана з великим споживанням пари, яку виробляють парові котли у власних котельнях підприємств. Виклики сьогодення вимагають підвищення енергоефективності парових котлів, забезпечення ресурсозбереження, зменшення шкідливих викидів у зовнішнє середовище тощо. Вирішити ці складні завдання можливо, зокрема, шляхом підвищення інтелектуального рівня алгоритмів автоматичного керування виробленням пари у котлах. Тому актуальним є вдосконалення існуючих подібних систем автоматичного керування. Відомо чимало досліджень в цьому напрямку, однак існуючі системи не забезпечують необхідну динамічну точність керування внаслідок неврахування в контурі регулювання тиску пари в барабані котла істотного збурення – відбору пари споживачами. Авторами запропоновано ефективну систему автоматичного керування виробленням пари в котлі ДКВр-10-13 підвищеної динамічної точності на основі принципу інваріантності до контрольованого збурення. В ході проведеного дослідження було проаналізовано технологічний процес вироблення пари, розроблено комплекс моделей котла як об’єкта керування та здійснено їх цифрову реалізацію в середовищі Matlab Simulink; розроблено алгоритми керування, що забезпечують підвищення ефективності функціонування та динамічної точності стабілізації регульованих змінних котла, розроблено алгоритми логічного керування котлом; вибрано технічні засоби та розроблено технічну структуру системи керування котлом; розроблено графічний інтерфейс автоматизованого робочого місця оператора котельні на базі SCADA-системи Genie; розроблено програмне забезпечення для реалізації алгоритмів цифрового керування на функціонально- і вільно- програмованих контролерах; розроблено фрагменти проектної документації технічного забезпечення системи керування; обґрунтовано економічну доцільність та інвестиційну привабливість розробки, розглянуто питання техніки безпеки та охорони праці при експлуатації котла.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Тимошик, Наталія, Олена Крилова, Юлія Мирошниченко, Костянтин Кириченко та Вікторія Мирончук. "ДИЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ". Financial and credit activity problems of theory and practice 5, № 46 (2022): 40–53. http://dx.doi.org/10.55643/fcaptp.5.46.2022.3905.

Full text
Abstract:
Воєнне вторгнення в Україну, окрім людських утрат та руйнування інфраструктури, спричинило значний спад в усіх галузях економіки країни. Зокрема постраждала й банківська галузь, хоча відносно неї не були реалізовані найгірші сценарії розвитку подій завдяки ефективній роботі банків та НБУ. Незважаючи на це, галузь зазнала втрат та проблем, що мають і миттєвий, і пролонгований у часі ефект. Ці проблеми потребують постійного моніторингу та пошуку шляхів стабілізації, що обумовлює актуальність обраної теми дослідження. Метою статті є визначення проблем банківської сфери України, що були згенеровані в результаті повномасштабного воєнного вторгнення на територію країни, аналіз тенденцій показників галузі, а також пропозиція заходів зі стабілізації ситуації. У ході проведення дослідження було застосовано такі наукові методи: аналіз та синтез, економіко-статистичний метод, метод установлення причиново-наслідкових зв’язків, графічні методи. У результаті проведеного дослідження було охарактеризовано основні ризики, згенеровані воєнним вторгненням для банківської системи, а також відзначено їх зміни порівняно з довоєнним періодом. Окреслено основні проблеми, пов’язані з наслідками вторгнення для банківського сектора. Проаналізовано зміну ключових статистичних показників банків, а також зміну індикаторів їхньої фінансової стійкості. Визначено ряд заходів, що можуть сприяти стабілізації ситуації в секторі. Основним висновком із проведеного дослідження є підтвердження необхідності подальшого моніторингу ситуації в банківському секторі України та застосування превентивних заходів для мінімізації можливих ризиків.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

ГАРКАВЕНКО, Сергій. "ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА РИНКУ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ УКРАЇНИ". Law. State. Technology, № 1 (8 грудня 2022): 34–38. http://dx.doi.org/10.32782/lst/2022-1-5.

Full text
Abstract:
У статті розкривається актуальне питання правового регулювання відносин на ринку електричної енергії України в умовах євроінтеграції об’єднаної енергетичної системи України до Союзу центральноєвропейської електричної мережі відповідно до вимог ENTSO-E (Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії). Електроенергетика є однією з ключевих галузей української економіки, ефективне функціонування якої є необхідною умовою стабілізації, структурних перетворень економіки, врахування потреб населення та суспільного виробництва в електричній енергії. Ось чому постійне вдосконалення та поліпшення основних нормативно-правових інструментів матиме ефективніть для розвитку ринку електричної енергії України.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Dudchenko, Victoria Yuriivna. "РОЛЬ ТА ФУНКЦІЇ ЦЕНТРАЛЬНОГО БАНКУ У ФІНАНСОВІЙ СИСТЕМІ". SCIENTIFIC BULLETIN OF POLISSIA, № 1(20) (2020): 60–66. http://dx.doi.org/10.25140/2410-9576-2020-2-1(20)-60-66.

Full text
Abstract:
Актуальність теми дослідження. У посткризовий період актуалізуються питання збалансованості елементів фінансової системи, розвитку фінансового сектору, що змінює підходи до визначення ролі та цілей центральних банків, які орієнтуються у своїй політиці не лише на забезпечення стабільності цін, а й на збереження фінансової стабільності. Постановка проблеми. Важливим є дослідження особливостей трансформації ролі та місця центрального банку у сучасній фінансовій системі. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичні аспекти сутності центрального банку, функцій та ролі даної інституції у фінансовій системі досліджували вітчизняні та зарубіжні науковці, зокрема А. М. Мороз, М. І. Савлук, Флоренсе Даф, Ульріх Волц, Науменкова С. В., Міщенко В. І. та інші. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Дослідження потребує питання активізації ролі та актуалізації функцій сучасного центрального банку в забезпеченні стабільності фінансової системи. Постановка завдання. Метою статті є аналіз функцій центрального банку та особливостей функціонування в умовах розвитку фінансової системи. Викладення основного матеріалу. Стаття присвячена узагальненню теоретичних основ визначення функцій центрального банку, дослідженню особливостей трансформації ролі центральних банків в умовах сучасної фінансової системи. Висновки. Функції центральних банків країн світу орієнтовані не тільки на забезпечення макроекономічної стабілізації, а й на забезпечення стабільності фінансової системи. Розширення функцій центральних банків, трансформація ролі у кризовий та посткризовий період реалізується через впровадження макропруденційної політики, спрямованої на забезпечення стабільності фінансової системи та використання нетрадиційних інструментів, напрямів їх діяльності, а саме: захист споживачів та фінансова грамотність населення, забезпечення сприятливого регуляторного середовища, екологізація фінансової системи.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!