To see the other types of publications on this topic, follow the link: A.W. Sijthoff (Firm).

Journal articles on the topic 'A.W. Sijthoff (Firm)'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'A.W. Sijthoff (Firm).'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Daniłowska, Alina. "Przedsiębiorstwo w nowej ekonomii instytucjonalnej." Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, no. 54 (November 25, 2004): 23–33. http://dx.doi.org/10.22630/eiogz.2004.54.24.

Full text
Abstract:
The aim of the paper is to review the main concepts of firm which are done by relatively new branch of economic theory - new institutional economics. In the paper the main methodological assumptions and terms of new institutional economics are presented to help ·the readers to understand the ideas connected with firm. The main concepts of firm were presented in the evolutionary way. What' s more some areas of application new institutional economics approach to the firm were described.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wicki, Ludwik. "Procesy koncentracji w hodowli roślin w Polsce." Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 96, no. 3 (2009): 28–40. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2009.96.3.30.

Full text
Abstract:
Celem opracowania jest określenie stopnia koncentracji na polskim rynku nasiennym. Posłużono się wskaźnikami koncentracji CRn, HHI oraz Giniego. Analizą objęto okres 1994-2008. Stwierdzono, że konkurencja na rynku nasiennym wzrasta ze względu na rosnąca liczbę odmian w doborze, ale zmiany w koncentracji uwzględniające udziały odmian w rynku były małe. Poziom koncentracji polskiego rynku nasiennego według gatunków uwzględniający udziały poszczególnych hodowców także malał, ale w polskiej hodowli roślin zachodziły procesy koncentracji, które doprowadziły do dominacji pojedynczych firm w hodowli
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Marczewska, Magdalena, and Adrianna Jaskanis. "Źródła wiedzy i kompetencje w zakresie zdobywania wiedzy firm zielonych technologii w Polsce." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 4, no. 336 (2018): 173–93. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.336.11.

Full text
Abstract:
Artykuł podejmuje problematykę przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy polskich firm zielonych technologii. Jego celem jest identyfikacja źródeł wiedzy oraz wskazanie kompetencji w zakresie zdobywania wiedzy, które leżą u podstaw sukcesu rynkowego tych firm. Badania empiryczne prowadzone metodą wywiadów pogłębionych koncentrują się na identyfikacji źródeł wiedzy i kompetencji firm, a także sposobów ich kształtowania. Uzyskane wyniki pozwoliły na wskazanie najważniejszych źródeł wiedzy, które można ustrukturalizować w następujące filary: prace badawczo‑rozwojowe, wiedza o konkurencji, klienta
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kasiewicz, Stanisław. "Cyfrowa transformacja firm a kultura ryzyka." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, no. 2 (2020): 43–53. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.4.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie poglądów, jakie zostały sformułowane na temat miejsca, roli i funkcji kultury ryzyka w procesie transformacji cyfrowej oraz omówienie najważniejszych wyników badań w tym temacie. W artykule została formułowana następująca hipoteza: marginalizacja, odraczanie w czasie lub zaniechania wykorzystania kultury ryzyka w procesie dostosowywaniu się przedsiębiorstw do działania w otoczeniu cyfrowym stanowi strategiczną, wysoce kosztowną pomyłkę. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej zostały podane podstawowe informacje o transformacji cyfrowej firm i znaczen
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ratajczak, Marcin. "Implementacja strategii CSR w odniesieniu do środowiska naturalnego jako ważny element strategii rozwojowych współczesnych przedsiębiorstw." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 10, no. 4 (2010): 74–81. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2010.10.4.49.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia związane ze społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstw oraz aktywnością firm w ramach odpowiedzialnego biznesu jako elementu umacniania ich pozycji konkurencyjnej. Zaprezentowano także przykłady firm w Polsce wdrażających strategię CSR (Corporate Social Responsibility) w zakresie środowiska naturalnego. Przeprowadzona analiza wskazuje, że działania firm w ramach ochrony środowiska istotnie wpływają na ich pozycję konkurencyjną oraz stają się integralnym oraz biznesowo umotywowanym elementem w ich strategiach działania i podejmowanych inicjatywa
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Skowron, Stanisław. "Marketingowy wymiar zachowań przedsiębiorczych na przykładzie mikroprzedsiębiorstw handlowych." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 9(58) (June 28, 2013): 456–64. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2013.9.58.40.

Full text
Abstract:
Przedmiotem niniejszej publikacji jest diagnoza potencjału przedsiębiorczego mikroprzedsiębiorstw handlowych, rozumianego tu jako względnie trwała zdolność danego podmiotu do zachowań przedsiębiorczych. Istotnym jej dopełnieniem jest diagnoza aktywności marketingowej tych firm, oraz aktywności instytucji około biznesowych działających w otoczeniu firm. Badaniami objęto ogółem ponad 400 firm – mikroprzedsiębiorstw handlowych działających w 2 regionach Polski: region A – na zachodzie kraju, region B – na wschodzie kraju. W obu regionach próba badawcza była podobnie liczna, tj. po około 200 firm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Szprenglewski, Bartosz. "Znaczenie ekologistyki w gospodarce i w działalności firm logistycznych." Ekonomika i Organizacja Logistyki 4, no. 1 (2019): 79–90. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2019.4.1.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kończak, Jarosław. "Komunikacja sponsoringowa w Polsce podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w 2018 roku." Studia Medioznawcze 19, no. 2 (2019): 160–72. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2019.2.91.

Full text
Abstract:
Artykuł zawiera analizę komunikacji firm związanych z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018. Cel: Zdefiniowanie najczęstszych motywów, emocji do jakich sięgają sponsorzy i reklamodawcy w Polsce oraz wpływu komunikacji sponsoringowej na kibiców. Metody badań: Badania ilościowe sponsorów sportu w Polsce, badania jakościowe osób funkcjonujących od wielu lat w sporcie i sponsoringu sportowym oraz analiza własna komunikacji wybranych marek. Wyniki i wnioski: Polacy nie znają sponsorów najważniejszej dla nich i najpopularniejszej w kraju reprezentacji. Powodem jest m.in. schematyczna komuni
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Raźniak, Piotr, and Anna Winiarczyk-Raźniak. "Sytuacja finansowa korporacji europejskich w dobie kryzysu." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 27 (January 3, 2014): 99–117. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.27.6.

Full text
Abstract:
W niniejszym opracowaniu przeanalizowano przestrzenne rozmieszczenie największych firm światowych znajdujących się na liście magazynu „Forbes” Global 2000, posiadających siedziby zarządów na terytorium Europy. Zwrócono także uwagę na wpływ kryzysu gospodarczego na zmiany ich przychodów oraz dochodów. Przedstawiono przestrzenne zróżnicowanie liczby siedzib zarządów, przychodów i dochodów największych firm w latach 2006 i 2012 na terenie Europy. Wykazano, iż w badanym okresie zmniejszyła się ich liczba w omawianym regionie, równocześnie też zarysował się podział na Europę Wschodnią, gdzie wzrosł
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jannatli, Kamran. "In the boardroom spotlight: Examining the relationship between board size and profitability in Turkish family businesses with independent directors as key players." Nowoczesne Systemy Zarządzania 19, no. 2 (2024): 13–28. https://doi.org/10.37055/nsz/200424.

Full text
Abstract:
W artykule zbadano skomplikowane relacje między składem zarządu, w szczególności liczbą członków niezależnych, a zwrotem z aktywów (ROA) w tureckich spółkach rodzinnych notowanych na giełdzie. Opierając się na istniejącej literaturze przedmiotu na temat zarządzania firmami rodzinnymi, badanie to wprowadza zniuansowaną analizę, uwzględnia miary wielkości zarządu i obecności niezależnych członków, aby lepiej zrozumieć ich wpływ na ROA. Przez ukierunkowane badania stara się ujawnić moderacyjną rolę niezależnych członków zarządów w kształtowaniu relacji między wielkością zarządu a ROA w specyficzn
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Musiał, Kamila, and Wiesław Musiał. "Konkurencja w naturze a natura konkurencyjności w gospodarce – wybrane przykłady analogii w świecie zwierząt i ekonomii." Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 103, no. 3 (2016): 22–31. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2016.103.3.23.

Full text
Abstract:
W opracowaniu podjęto problem konkurencyjności w naturze w odniesieniu do świata zwierząt i analogicznie w sferze ekonomii na przykładzie firm, w tym gospodarstw rolnych. Praca ma charakter przeglądowy i opiera się na metodzie analogii, mającej służyć diagnozowaniu i porównywaniu zjawiska, jakim jest konkurencja wśród zwierząt i w działalności gospodarczej. Poszukiwano analogii dla rodzajów konkurencji pomiędzy światem zwierząt i sferą gospodarczą. Zwrócono uwagę na złożoność i zróżnicowanie strategii konkurowania, stosowane przez różne osobniki i podmioty gospodarcze. Rozważania nad naturą ko
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Gogojewicz, Przemysław. "Kary umowne w praktyce firm budowlanych." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 7 (2015): 142–43. http://dx.doi.org/10.15199/33.2015.07.38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Papík, Mário. "Przewidywanie upadłości firm w przemyśle chemicznym." PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1, no. 12 (2020): 88–95. http://dx.doi.org/10.15199/62.2020.12.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Biegajło, Mateusz. "Charakterystyka search funds jako inwestorów dla firm rodzinnych w Polsce w obliczu braku sukcesji." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 182 (January 18, 2022): 9–30. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2021.182.1.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza search funds jako nowej grupy inwestorów na rynku kapitałowym w Polsce, która stanowi jednocześnie grupę potencjalnych inwestorów dla firm rodzinnych w obliczu braku sukcesji. W części teoretycznej artykułu zaprezentowana została istotność firm rodzinnych w Polsce oraz skala problematyki braku sukcesji. Przedstawiona została również geneza powstania search funds, ich charakterystyka oraz cechy, które sprawiają, że w teorii ta grupa inwestorów jest niemal stworzona dla firm rodzinnych, w których brakuje rodzinnego następcy. W części empirycznej przedstawiono studium
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Mrowiec, Marcin. "Zarządzanie ryzykiem walutowym przez spółki z branży gamingowej notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2021-2022." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 68, no. 4 (2024): 10–20. https://doi.org/10.15611/pn.2024.4.02.

Full text
Abstract:
Cel: Głównym celem artykułu jest ocena zarządzania ryzykiem walutowym w branży gamingowej oraz sprawdzenie, czy wykorzystanie instrumentów pochodnych skutecznie ogranicza to ryzyko. Metodyka: W części teoretycznej omówiono koncepcję ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka walutowego. Następnie opisano specyfikę branży gamingowej w Polsce. W ostatniej części przeanalizowano pozycje walutowe netto 15 największych firm z tej branży, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sprawdzono, czy te firmy stosują instrumenty pochodne w zarządzaniu ryzykiem walutowym oraz jak duże m
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Zioło, Zbigniew. "Wpływ pandemii na zmiany zachowań podmiotów gospodarczych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 36, no. 2 (2022): 7–26. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.362.1.

Full text
Abstract:
Postępujące procesy rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego zostały niepodziewanie zakłócone przez pandemię COVID-19. Jej negatywne skutki w różnym zakresie wpłynęły na zmianę funkcjonowania podmiotów gospodarczych i układów przestrzennych w skali świata, poszczególnych kontynentów, krajów, a także układów regionalnych i lokalnych. W literaturze przedmiotu podejmowane są analizy dotyczące rozmaitych aspektów dotyczących wpływu pandemii na funkcjonowanie i uwarunkowania rozwoju sektorów gospodarczych, firm oraz gospodarki krajów. W niniejszym artykule podjęto próbę konstrukcji modelu p
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Siemińska, Ewa Hanna, and Małgorzata Krajewska. "Czy kończy się boom w sektorze deweloperów mieszkaniowych w Polsce?" Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 3, no. 342 (2019): 21–44. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.342.02.

Full text
Abstract:
Działalność firm deweloperskich zależy od bardzo wielu makro-, mezo- oraz mikroczynników. Do głównych uwarunkowań funkcjonowania dewelopera na rynku nieruchomości należą te o charakterze popytowo-podażowym oraz instytucjonalno-prawnym. W praktyce okazuje się jednak, że nawet przy bardzo dobrych wynikach finansowych i sprzedażowych osiąganych od co najmniej kilku lat przedsiębiorcy napotykają na coraz większe ograniczenia i problemy, które najpierw wpływają na spowolnienie tempa wzrostu, a następnie mogą być źródłem kłopotów z płynnością finansową. Celem artykułu jest identyfikacja najważniejsz
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Puda-Blokesz, Magdalena. "Nazwy firm w przestrzeni komunikacyjnej — problemy badawcze." Onomastica 67 (2023): 345–62. http://dx.doi.org/10.17651/onomast.67.20.

Full text
Abstract:
W artykule zwrócono uwagę na przyczyny wielu problemów związanych z naukowym opisem nazw własnych firm. Przywołano trudności ujawniające się w próbach klasyfikacji (chramat)onomastycznej nazw firm oraz ich umiejscowienia w obszarze chrematonimii. Omówiono także istotne cechy owych nazw, takie jak wielodyskursywność, wieloskładnikowość, wariantywność, różnorodność/dowolność formalna i semantyczna, determinowane względami prawnymi, marketingowymi i komunikacyjnymi oraz specyfiką nazywanych desygnatów (firm) jako składowych współczesnej i dynamicznej przestrzeni pozajęzykowej. Te i inne czynniki,
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Barczak, Piotr. "Kompetencje przedsiębiorcy – integralna struktura systemu." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 59, no. 2 (2021): 40–58. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2021.59.2.4.

Full text
Abstract:
Kompetencje i osobowość przedsiębiorcy są częścią systemu gospodarczego, którego integralną częścią są firmy i instytucje otoczenia biznesu. Zgodnie z zasadami termodynamiki, które wpływają na wszelkie przejawy działalności materialnej i niematerialnej, również na te o charakterze ekonomicznym, ograniczenie „sił tarcia” w gospodarce powoduje jej lepszą sprawność. Jednym z powodów wzrostu chaosu są powstające uproszczenia w przestrzeni ekonomicznej. Zjawisku uproszczeń podlegają kompetencje oraz przejawy działań firm i instytucji otoczenia biznesowego. Struktury firm są powiązane poprzez funkcj
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Runiewicz-Wardyn, Małgorzata. "W kierunku otwartych ekosystemów innowacji w Polsce: szanse i wyzwania." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 55, no. 2 (2020): 15–27. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.55.2.2.

Full text
Abstract:
W dobie dzisiejszej szybko zmieniające się otoczenie biznesowe (ze startupami i przewagą dużych firm), skracanie się cykli technologicznych i przyśpieszenie konwergencji technologicznej powoduje potrzebę łączenia kompetencji oraz potencjału innowacyjnego firm i jednostek badawczo-rozwojowych. Ekosystem oparty na modelu poczwórnej helisy – Quadruple Helix (QH) lub otwartych innowacjach sprzyja zwiększeniu zdolności innowacyjnych w przedsiębiorstwach, sektorach i całych regionach. Opracowanie ma na celu omówienie możliwości i wyzwań związanych z adaptacją modeli otwartych innowacji w polskich pr
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Osmólska, Emilia, and Agnieszka Dudziak. "Ocena funkcjonowania przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19 w opinii konsumentów." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 35, no. 2 (2023): 95–105. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.35/2022_06eoad.

Full text
Abstract:
Poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa gwarantuje jego rentowność i zyski. Wystąpienie niespodziewanej pandemii COVID-19 wywarło ogromny wpływ na działalność firm. Sytuacja epidemiczna wywołała duże przeszkody zarówno pośród przedsiębiorców i konsumentów w Polsce jak i na całym świecie. Tak naprawdę każda branża została w pewien sposób dotknięta przez kryzys, który się pojawił, dlatego też temat jest bardzo aktualny i dotyczy wszystkich. W artykule dokonano oceny funkcjonowania przedsiębiorstw w czasie COVID-19 w opinii konsumentów. W części teoretycznej krótko scharakteryzowano działalność
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Dziura, Bernadetta. "Aktywa niematerialne – fundament rozwoju podkarpackich przedsiębiorstw." Współczesne Problemy Zarządzania 7, no. 1(14) (2019): 53–65. http://dx.doi.org/10.52934/wpz.75.

Full text
Abstract:
W gospodarce opartej na wiedzy rośnie rola aktywów niematerialnych w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa. Jego źródłem są zasoby niematerialne, których główny składnik stanowi kapitał ludzki. Odpowiednie zarządzanie kapitałem intelektualnym zmusza przedsiębiorstwa do inteligentnego działania, którego celem jest stosowanie innowacji, ciągła praca zatrudnionych pracowników oparta na wiedzy o wysokiej jakości, jak również podejmowanie twórczych i odważnych decyzji. Wyniki analiz z przeprowadzonych badań dowodzą, iż kapitał intelektualny, który jest w posiadaniu firm, wpływa na rozwój oraz kondycj
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Koszek, Rafał. "Przejęcia europejskich firm jako przykłady chińskich inwestycji zagranicznych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 4 (2017): 133–47. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.314.9.

Full text
Abstract:
W ostatnich latach obserwujemy coraz bardziej intensywną ekspansję kapitałową przedsiębiorstw pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. Przejawem tego procesu są akwizycje europejskich przedsiębiorstw, których wartość i liczba stale wzrasta. Głównym celem chińskich inwestycji w Europie jest uzyskanie dostępu do technologii produkcji, które są w posiadaniu zaawansowanych firm Starego Kontynentu. Jest to konieczne w związku z reformami prowadzonymi obecnie przez władze chińskie. Ważnym motywem podejmowanych przejęć jest również chęć pozyskania renomowanych marek, w celu poprawy wizerunku wytwa
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Raźniak, Piotr. "Kryzys gospodarczy czy referendum brexit? Wpływ międzynarodowych i krajowych wydarzeń na wyniki finansowe największych korporacji w Wielkiej Brytanii." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 14 (December 15, 2020): 147–58. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.14.10.

Full text
Abstract:
W 2016 roku w referendum Brytyjczycy zadecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Celem opracowania jest określenie zmian sytuacji finansowej największych korporacji notowanych na liście Forbes Global 2000, których siedziba zarządu znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii w latach 2006–2018. Około ¾ z nich zlokalizowanych jest w Londynie, wobec czego przeprowadzono również bliższą analizę sytuacji finansowej firm znajdujących się w Londynie. W latach 2015–2018 nieznacznie spadła liczba siedzib zarządów zarówno w całej Wielkiej Brytanii, jak i Londynie. Również w tym czasie pogorszyły się
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Listowski, Maciej. "PRYWATNE FIRMY WOJSKOWE W NOWOCZESNYCH KONFLIKTACH ZBROJNYCH: IMPLIKACJE DLA MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA." Zeszyty Naukowe Pro Publico Bono 1, no. 1 (2024): 157–75. https://doi.org/10.5604/01.3001.0054.8779.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest analiza rosnącej roli prywatnych firm wojskowych (PMC) we współczesnych konfliktach zbrojnych oraz ocena ich wpływu na międzynarodowe prawo humanitarnei globalną politykę bezpieczeństwa. W artykule zidentyfikowano kluczowe wyzwania prawne i etyczne związane z działalnością PMC, w szczególności brak jednoznacznych regulacji międzynarodowych, co utrudnia pociągnięcie tych firm do odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka. Analiza przypadków, takich jak zaangażowanie PMC w Iraku, Afganistanie i Syrii, wskazuje, że działalność tych firm może zarówno wspierać st
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Magiera, Ewa Alicja. "The use of the internet blog as a modern tool to create the image of selected Polish companies in the fashion industry." Acta Politica Polonica 57 (2024): 53–68. http://dx.doi.org/10.18276/ap.2024.57-04.

Full text
Abstract:
Celem tego artykułu było ukazanie potencjału, jaki tkwi w blogach modowych. W związku z tym poddano analizie wykorzystanie blogów modowych jako narzędzia do budowania strategii wizerunkowej wybranych firm z branży mody w latach 2012–2023. Starano się uzyskać odpowiedzi na następujące pytania badawcze: 1) jakie były okoliczności powstania blogów modowych w Polsce w latach 2012–2023 i czy były one dość często wykorzystywane przez polskie firmy odzieżowe jako narzędzie komunikacji; 2) czym się charakteryzowały prezentowane treści i w jaki sposób były prowadzone blogi polskich właścicielek firm mo
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Stawicka, Ewa. "Poziom innowacyjności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce." Turystyka i Rozwój Regionalny, no. 4 (January 15, 2012): 119–27. http://dx.doi.org/10.22630/tirr.2015.4.25.

Full text
Abstract:
Wdrażanie innowacji w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nabiera ogólnego znaczenia. Każde przedsiębiorstwo narażone jest na ryzyko, co wynika z ciągłej zmienności otoczenia, w którym prowadzona jest działalność biznesowa. W dobie globalizacji konkurencyjność gospodarki jest zdeterminowana jej innowacyjnością rozumianą jako zdolność i motywacja przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków oraz wykorzystywania ich w praktyce1 . Innowacje są specyficznymi narzędziami przedsiębiorczości, działaniami, które nadają zasobom nowe możliwości ekonomiczne. Cele
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Podlaski, Sławomir. "Model funkcjonowania firmy hodowlano-nasiennej w Polsce." Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 95, no. 1 (2008): 174–82. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2008.95.1.20.

Full text
Abstract:
W pracy przedstawiono docelowy model funkcjonowania polskiej firmy hodowlanej. Podkreślono konieczność uporządkowania otoczenia firm hodowlanych, w tym: wymuszenie na zapleczu naukowym hodowli materiałów wyjściowych, rezygnacji z hodowli komercyjnych odmian przez jednostki badawcze i uporządkowanie rynku nasiennego. W firmach hodowlanych powinna być przeprowadzona ich koncentracja oraz stworzone mechanizmy do intensyfikacji współpracy międzynarodowej. Ostatecznym celem zmian powinna być prywatyzacja firm hodowlanych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Kuciński, Andrzej. "Kondycja finansowa „firm zombie” notowanych na GPW w Warszawie." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 85, no. 4 (2023): 221–38. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2023.85.4.11.

Full text
Abstract:
Artykuł porusza problem występowania „firm zombie” w gospodarce. Firmy zombie najczęściej definiuje się jako przedsiębiorstwa nierentowne, zadłużone, przeżywające problemy finansowe, które niejednokrotnie wykazują ujemny kapitał własny. Celem artykułu jest przedstawienie kondycji finansowej firm zombie notowanych na rynku giełdowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym ukazanie przesłanek zagrażających kontynuowaniu działalności gospodarczej przez firmy zombie. Dane z lat 2018–2021 pochodzą z bazy danych Notoria Serwis, które dotyczą rocznych sprawozdań finansowych spółek notowanych
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Micek, Grzegorz. "Problematyka funkcjonowania firm informatycznych w ujęciu przestrzennym." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 8 (January 1, 2006): 139–51. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.8.13.

Full text
Abstract:
Według raportu końcowego ze spotkania przedstawicieli ważnych gremiów ponadnarodowych (OECD, Banku Światowego, EBOiR oraz EBI), strategia budowy gospodarki opartej na wiedzy musi opierać się na czterech filarach. Jednym z nich powinna być „budowa dynamicznej infrastruktury informacyjnej oraz konkurencyjnego i innowacyjnego sektora informacyjnego w gospodarce, prowadzącego do powstania różnorodnych efektywnych i konkurencyjnych usług w dziedzinie informacji i komunikacji” (Budowanie... 2003, s. 11)....
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Ślęczek-Czakon, Danuta, and Tomasz Czakon. "Co jest dobrem w kodeksach etycznych firm?" Zeszyty Naukowe Centrum Badań im. Edyty Stein, no. 13/14 (December 2, 2015): 279. http://dx.doi.org/10.14746/cbes.2015.13.14.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Kochan, Marek. "Retoryka rozwoju w misjach i wizjach firm." Studia Medioznawcze 3 (September 4, 2017): 47–58. http://dx.doi.org/10.33077/uw.24511617.ms.2017.70.370.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Nierebiński, Roman, and Hanna Pawlak. "Komputeryzacja firm polskich w latach 2005–2008." Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician 2009, no. 7 (2009): 85–93. http://dx.doi.org/10.59139/ws.2009.07.8.

Full text
Abstract:
This publication presents statistical data relating to certain aspects of the use of computers by companies in 2008, obtained on the basis of a survey of business Internet users in Poland. Respondents were asked to use the various functions offered by the computers, access to computers of employees, the effects of computer implementation in the company, and plans to purchase computers in the future. It has been found among others that most companies use computers for clerical with and as a tool to use the Internet (over 96% of companies) and almost 3/4 of respondents said that computers have b
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Szkudlarek, Ewa. "Izolacja w firmie [Isolation in a firm]." Napis XXVII (2021) (December 31, 2021): 290–312. https://doi.org/10.18318/napis.2021.1.17.

Full text
Abstract:
The presented considerations do not propose to explicate another theory, but aim at examining the problem of isolation in both spatial (isolated space), interpersonal (isolated calls) and personal (escape from isolation) aspects. The phenomenon of isolation can be seen as a stable point of reference for the characterisation of an organisation, and for an analysis of human behaviour. The inspiration to undertake this subject came from the works of Hopper, in particular his painting <em>Nighthawks</em>, capturing the phenomenon of glass isolation. &lsquo;Isolation in a firm&rsquo; is discussed o
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Stawicka, Ewa. "Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw w zarządzaniu logistycznym." Ekonomika i Organizacja Logistyki 1, no. 2 (2016): 79–87. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2016.1.2.18.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza znaczenia społecznej odpowiedzialności w biznesie jako modelu zarządzania w kierunku zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach logistycznych. Zwrócono uwagę, że zachodzące zmiany w gospodarce wręcz wymuszają innowacyjne rozwiązania w działalności biznesowej przedsiębiorstw. Szczególną uwagę zwrócono na zarządzanie firmami logistycznymi, w których centralne miejsce zajmuje oddziaływanie logistyki na środowisko (procesy transportowe, magazynowe, zarządzanie opakowaniami). Przedstawiono i scharakteryzowano innowacyjne rozwiązania firm logistycznych w kierunku zrównow
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Korcelli-Olejniczak, Ewa, Piotr Dworzański, and Filip Piotrowski. "Rozwój przedsiębiorczości w dzielnicy społecznie różnorodnej w świetle opinii właścicieli firm." Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy 50, no. 2 (2017): 357–69. http://dx.doi.org/10.15584/nsawg.2017.2.23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Lemańska-Majdzik, Anna. "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W SEKTORZE MSP – WYBRANE ASPEKTY ROZWOJU FIRM W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM." Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas Zarządzanie 17, no. 2 (2016): 119–30. http://dx.doi.org/10.5604/18998658.1209995.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Szepelska, Alina. "INWESTYCJE W KAPITAŁ LUDZKI JAKO CZYNNIK ROZWOJU FIRM W REGIONIE PODLASKIM." Zeszyty Naukowe OTN, no. XXVI (February 8, 2025): 143–54. https://doi.org/10.62961/ffncy981.

Full text
Abstract:
Obecnie przewagę konkurencyjną zdobywa się już nie na tradycyjnej drodze dostępu do surowców czy nawet nowych technologii, ale przede wszystkim na drodze strategii rozwoju kapitału ludzkiego. Posiadanie przez przedsiębiorstwo kadr o wysokich kwalifikacjach pozwala skutecznie wprowadzać nowe technologie oraz umożliwia kreowanie kierunków jego rozwoju. Podstawowym warunkiem wzrostu zdolności konkurencyjnych firm są nakłady na kształcenie i badania naukowe, inwestycje w człowieka, jego wiedzę i umiejętności. Inwestowanie w człowieka powinno być tak samo ważne dla pracodawców jak inwestowanie w ba
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Lisowska, Ewa. "Kobiety w zarządach firm : różnorodność vs. patriarchalny porządek." Kobieta i Biznes, no. 1-4 (December 28, 2012): 12–21. http://dx.doi.org/10.33119/kib.2012.1-4.2.

Full text
Abstract:
Na przestrzeni ostatnich stu lat dokonały się dostrzegalne i korzystne dla kobiet zmiany związane z wyrównywaniem ich szans na rynku pracy. Dzięki ruchom feministycznym pierwszej i drugiej fali kobiety uzyskały prawo do edukacji i prawa wyborcze, dokonał się postęp w dostępie kobiet do rynku pracy, do biznesu i stanowisk kierowniczych. Dane dla Polski pokazują, że dzisiaj kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i mają kwalifikacje ku temu, by zajmować stanowiska kierownicze najwyższego szczebla - stawać się właścicielami firm lub sprawować funkcje prezesów i dyrektorów generalnych w chara
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Pach, Janina. "Istota rajów podatkowych w kontekście optymalizacji podatkowej polskich firm." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 33, no. 2 (2019): 142–59. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.332.11.

Full text
Abstract:
Raje podatkowe wzbudzają wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na zmniejszanie dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i od osób fizycznych (PIT). Jednakże w ten sposób wiele firm, lokalizując swoją działalność poza terytorium własnego kraju, zmniejsza zobowiązania podatkowe, a tym samym obniża własne koszty funkcjonowania i może realizować dodatkowo jeszcze inne cele. Artykuł jest próbą odpowiedzi na szereg pytań badawczych, w tym przede wszystkim: –co to jest optymalizacja podatkowa i na czym polega, –jaka jest geneza i rodzaje rajów podatkowych
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Łobacz, Katarzyna, Jordan Klimek, and Piotr Niedzielski. "Wpływ dużych firm sektora nowoczesnych usług biznesowych na innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – analiza na przykładzie województwa zachodniopomorskiego." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 3 (2018): 38–53. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.323.3.

Full text
Abstract:
Dyskusja dotycząca roli międzynarodowych korporacji, w tym centrów usług, w regionalnych gospodarkach, choć żywa, wciąż oparta jest na szczątkowych argumentach, pomijających wiele efektów, które są związane z występowaniem centrów usług w regionalnych gospodarkach. Celem artykułu jest dodanie argumentów do tej dyskusji poprzez pokazanie efektów zewnętrznych generowanych przez centra usług, które przenikają do regionalnych gospodarek i wpływają na zachowania biznesowe małych i średnich firm. W szczególności wskazany jest wpływ centów usług na innowacyjność MMSP. Przeprowadzona analiza pozwala w
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Sobiecki, Roman, and Beata Żelazko. "Sposób na sukces firmy rodzinnej (wyniki badania empirycznego)." Kwartalnik Ekonomistów i Menedżerów 38, no. 4 (2015): 0. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.4695.

Full text
Abstract:
Artykuł przybliża wyniki sondażu diagnostycznego zrealizowanego w 2015 r. przez pracowników Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie we współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie. W badaniu tym uczestniczyli właściciele firm znajdujących się w gronie laureatów i wyróżnionych w konkursie Sposób na sukces. Grupę respondentów tworzyli przedstawiciele podmiotów rodzinnych zlokalizowanych na obszarach wiejskich i w małych miastach. Materiał badawczy uzyskano z 24 firm reprezentujących sektor MSP. Omawiane w artykule badanie zostało ukierunkowane na rozpoznanie czynn
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Dyba, Wojciech. "Klastry meblarskie na tle struktury przestrzennej przemysłu meblarskiego w Polsce." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 1 (2017): 38–51. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.311.3.

Full text
Abstract:
Przemysł meblarski to ważna gałąź polskiej gospodarki, a meble w 2016 roku były jednym z trzech głównych produktów eksportowanych z Polski (obok samochodów i komponentów branży motoryzacyjnej oraz artykułów spożywczych). Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań nad strukturą przestrzenną przemysłu meblarskiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem klastrów. Klastry rozumiane są dwojako: jako przestrzenne skupienia (koncentracje) firm meblarskich i zatrudnienia w me- blarstwie, jak również jako sformalizowane porozumienia: inicjatywy i organizacje klastrowe zrzeszające podmioty branży
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Janczewska, Danuta, and Jerzy Janczewski. "Ocena jakości logistycznej obsługi klienta na przykładzie branży KEP." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 31, no. 2 (2020): 173–87. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.31/2020_11djjj.

Full text
Abstract:
Firmy kurierskie świadczą swoje usługi w szybko zmieniającym się środowisku, w którym zmieniają się technologie, metody i środki komunikacji oraz wymagania klientów. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów oceny jakości procesu logistycznego obsługi klienta na przykładzie firm kurierskich z branży KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe) w Polsce i na świecie. Badania literaturowe pozwoliły zidentyfikować istotne czynniki wpływające na zarządzanie jakością procesów logistycznych w firmach kurierskich, w szczególności zarządzanie procesami obsługi klienta w Polsce. W arty
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Mantaj, Patrycja. "Ochrona radiologiczna w radioterapii–sprawozdanie z dorocznej konferencji 3RD ESTRO FORUM w Barcelonie." Letters in Oncology Science 13, no. 2 (2016): 45–50. http://dx.doi.org/10.21641/los.13.2.15.

Full text
Abstract:
W celu usystematyzowania informacji dotyczących ochrony radiologicznej w radioterapii dokonano analizy wybranych doniesień naukowych oraz prezentacji wybranych firm podczas 3RD ESTRO FORUM konferencji Europejskiego Towarzystwa Radioterapii i Onkologii (European SocieTy for Radiotherapy &amp; Oncology, ESTRO).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Sobol, Dorota. "Aktywność zagraniczna młodych firm technologicznych zlokalizowanych w parkach naukowo-technologicznych." Olsztyn Economic Journal 13, no. 4 (2018): 441–55. http://dx.doi.org/10.31648/oej.2745.

Full text
Abstract:
W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badania przeprowadzonego w drugiej połowie 2017 r. w ramach projektu badawczego pn. Aktywność zagraniczna przedsiębiorstw zlokalizowanych w parkach naukowo-technologicznych w województwie warmińsko-mazurskim2. Celem badania było rozpoznanie stosowanej obecnie i planowanej ścieżki ekspansji zagranicznej, a także identyfikacja głównych czynników determinujących umiędzynarodowienie działalności. Realizując cel, przestudiowano literaturę przedmiotu pod kątem istoty i uwarunkowań internacjonalizacji przedsiębiorstw w odniesieniu do grupy MSP. Następnie przep
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Hojka, Zbigniew. "Robotnicy cywilni w KL Auschwitz w latach 1940–1945." Dzieje Najnowsze 54, no. 4 (2023): 109–30. http://dx.doi.org/10.12775/dn.2022.4.05.

Full text
Abstract:
Na terenie KL Auschwitz oraz w kopalniach i hutach, przy których istniały filie obozu, obok więźniów pracowali również robotnicy cywilni. Z reguły zatrudniani byli za pośrednictwem prywatnych firm. Pochodzili z Niemiec, państw sojuszniczych III Rzeszy oraz krajów okupowanych. W pierwszym okresie zatrudniano przede wszystkim fachowców, później także pracowników niewykwalifikowanych. Ich warunki zakwaterowania i wyżywienia były najczęściej fatalne. Angażowali się w pomoc więźniom, głównie poprzez dostarczanie żywności i lekarstw. Pewna ich część przynależała do organizacji konspiracyjnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Janczewska, Danuta. "Znaczenie zarządzania marketingowo-logistycznego w kształtowaniu postaw przedsiębiorczych mikroprzedsiębiorstw MŚP – ujęcie regionalne." Przedsiębiorczość - Edukacja 10 (December 18, 2014): 85–93. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.10.6.

Full text
Abstract:
Przedsiębiorstwa mikro z sektora MŚP w Polsce stanowią większość wśród firm w sferze działalności przemysłowej, produkcyjnej i usługowej. Rola i znaczenie sektora MŚP w gospodarce jest w ostatnich latach przedmiotem wielu rozważań oraz dyskusji, jednak niewielka liczba badań i opracowań teoretycznych dotyczy firm mikro. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników badań własnych nad kształtowaniem postaw przedsiębiorczych mikroprzedsiębiorstw z województwa kujawsko-pomorskiego. Przedstawiono w nim opinie 80 mikroprzedsiębiorstw z tego województwa, dotyczące identyfikacji czynników marke
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Kowerski, Mieczysław, Jarosław Bielak, and Dawid Długosz. "Zmiany kondycji finansowej małych przedsiębiorstw w województwie lubelskim w latach 2006-2007." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy, no. 2 (12) (May 23, 2008): 93–107. http://dx.doi.org/10.56583/br.1486.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono zmiany kondycji ekonomicznej małych przedsiębiorstw w latach 1999-2006 w województwie lubelskim. Badania były przeprowadzone na podstawie danych z 5714 firm działających w pięciu sektorach gospodarki (przemysł, budownictwo, handel, transport, nieruchomości). Od roku 2001 udział przedsiębiorstw o słabej kondycji maleje - w 2001 roku było ich 19,8%, a w 2006 roku tylko 5,4% (średnia w badanym okresie wyniosła 11,1%). Jest to niewątpliwie skutkiem poprawiającej się sytuacji gospodarczej tak w kraju jak i w województwie lubelskim. Do analizy wpływu czynników zewnętrznych (
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

KALBARCZYK-GUZEK, Ewa, and Arkadiusz JÓŹWIAK. "DECYZJE TAKTYCZNE FIRM W ZAKRESIE USTALANIA WARUNKÓW DYSTRYBUCJI TOWARÓW." Systemy Logistyczne Wojsk 2, no. 49 (2018): 112–23. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.7140.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wpływu zmiennych w postaci terminów dostaw (tzw. okna czasowe dostaw) na wynik finansowy w transporcie i decyzje menagerów w zakresie kreowania warunków współpracy z klientami. Zmienne te przekazywane są do systemów informatycznych, które zajmują się automatyczną optymalizacją tras i budują plany transportowe. Przeprowadzono badanie symulacyjne, mające na celu porównanie wypracowanego wyniku finansowego w ujęciu kosztowym, jakościowym oraz ilości wykorzystanej floty do dystrybucji towarów przy zastosowaniu obliczeń uwzględniających okna czasowe do
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!