Academic literature on the topic 'Administracja publiczna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Administracja publiczna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Administracja publiczna"

1

Strzyczkowski, Kazimierz. "O prywatyzacji form organizacji i działania jako źródłach różnorodności administracji publicznej." Prawo 331 (November 13, 2020): 261–71. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.20.

Full text
Abstract:
Wśród tendencji rozwojowych współczesnej administracji ważnych dla struktury administracji publicznej szczególne znaczenie należy przypisać decentralizacji i pluralizacji tej administracji jako następstwa powierzania realizacji zadań administracji publicznej podmiotom spoza hierarchicznej struktury administracji publicznej. Państwo i jego administracja wycofują się z wykonywania zadań administracyjnych poprzez prywatyzację jednostek organizacyjnych, realizujących zadania administracji publicznej (prywatyzacja organizacyjna) bądź przez prywatyzację zadań (prywatyzacja materialna). Za element różnicujący administrację publiczną uznaje się wykorzystanie prywatnoprawnych form działania administracji. W konsekwencji administracja publiczna jest organizacyjnie i funkcjonalnie zróżnicowana, co — z jednej strony — tworzy warunki wyboru najbardziej efektywnych rozwiązań z punktu widzenia realizacji celów administracji publicznej, z drugiej zaś — warunki powstania konfliktu między obowiązkiem administracji publicznej działania dla dobra wspólnego a odrębnymi interesami prywatnych podmiotów, którym powierzono realizację zadań publicznych, co w przeważającej mierze jest tematyką niniejszego opracowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Komierzyńska, Eliza, and Marian Zdyb. "Klauzula interesu publicznego w działaniach administracji publicznej." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio G (Ius) 63, no. 2 (December 21, 2016): 161. http://dx.doi.org/10.17951/g.2016.63.2.161.

Full text
Abstract:
<p>Klauzula interesu publicznego jest współcześnie traktowana jako nierozerwalnie związana z administracją publiczną i jej działaniami. Wykorzystuje się ją między innymi podczas prób określenia, czym jest sama administracja publiczna i na czym polega jej istota. Interes publiczny jest pojęciem kluczowym na gruncie prawa administracyjnego, lecz nadal – mimo podejmowanych nawet przez ustawodawcę prób zdefiniowania tego pojęcia – nie jest ono rozumiane jednoznacznie. Klauzula interesu publicznego jest konstrukcją normatywną, o charakterze generalnej klauzuli odsyłającej. Najogólniej rzecz ujmując, jest ona dyrektywą kierowaną do organów administracji publicznej, które swoje zadania powinny wykonywać w interesie publicznym. Klauzula interesu publicznego jest zaliczana do klauzul zasadniczych dla prawa administracyjnego (meta-klauzul), co nie oznacza przyznania absolutnego prymatu interesowi publicznemu w działaniach administracji publicznej. Należy pamiętać o odpowiednim ważeniu interesu publicznego interesem obywatela (interesem jednostki, interesem indywidualnym), istnieją bowiem określone, zasadnicze prawa człowieka, a nawet można spotkać poglądy, iż pojęcie interesu publicznego nabiera pełnej treści dopiero wtedy, gdy zostanie on zestawiony z prawem poszczególnej jednostki.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wrzosek, Stanisław. "Administracja publiczna jako zjawisko prawne." Studia Prawnicze KUL, no. 1 (March 24, 2022): 305–16. http://dx.doi.org/10.31743/sp.13005.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie pozycji administracji publicznej w strukturze współczesnego państwa i nauki administracji wśród innych dyscyplin naukowych. Przedmiotem badawczym artykułu jest administracja publiczna ukazana – zgodnie z założeniami nauki administracji – jako organizacja będąca rodzajem systemu. Tak rozumiana administracja jest potraktowana jako zjawisko prawne. Istota administracji, niezależnie od przemian zachodzących w państwie, opiera się bowiem na zasadzie legalności. Oznacza to, że jej struktura i formy działania są ściśle związane przepisami prawa. Na ten system administracji publicznej oddziałują różnorodne elementy jej otoczenia zewnętrznego. Otoczenie wewnętrzne administracji jest także bardzo zróżnicowane. W artykule zostało wskazane, że administracja publiczna, pomimo iż jest obiektem zainteresowania różnorodnych dyscyplin naukowych, jest przede wszystkim obiektem zainteresowania badawczego w ramach dziedziny nauk prawnych. Pierwszym podstawowym wnioskiem wyciągniętym z rozważań zawartych w artykule jest wskazanie, że ze względu na związanie administracji prawem i możliwość stosowania tylko tych form działania, które określa prawo, podstawową dyscypliną, w ramach której należy analizować zagadnienia funkcjonowania administracji, jest dyscyplina „nauki prawne”. Na tej podstawie wysnuty jest drugi wniosek, że naukę administracji należy traktować jako subdyscyplinę nauk prawnych. Jest to subdyscyplina naukowa, która wykorzystując osiągnięcia z zakresu pozaprawnych dyscyplin naukowych, będzie analizowała skuteczność i celowość działania administracji, ale w oparciu o granice wyznaczone przez prawo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wójcik, Aneta. "Mediacja jako nowy instrument znowelizowanego kodeksu postępowania administracyjnego w kształtowaniu nowoczesnej administracji." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 4 (November 19, 2018): 88. http://dx.doi.org/10.21697/mj.2018.4.09.

Full text
Abstract:
Celem publikacji jest wskazanie zagrożeń, jakie niesie zjawisko cyberterroryzmu wobec administracji publicznej, a także zwrócenie uwagi na wieloaspektowość tego zagadnienia. Administracja publiczna w dobie innowacyjnych i technologicznych przemian stoi przed dużym wyzwaniem jakie stawia przed nią współczesne i nowoczesne społeczeństwo. Artykuł ukazuje zmiany zachodzące w administracji publicznej w sektorze publicznym na przykładzie nowo wprowadzonych mechanizmów, które znacząco wpływają na modyfikację relacji na rzecz partnerskiego podejścia organów administracji do obywateli. Jednym z nich stała się instytucja mediacji wprowadzona do postępowania administracyjnego, promująca polubowne rozstrzyganie kwestii spornych. W artykule wyjaśniono czy mechanizm ten rzeczywiście jest rewolucyjnym rozwiązaniem na gruncie już obowiązujących przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Izdebski, Jan. "Realizacja polityk publicznych przez administrację publiczną." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 1 (October 19, 2020): 221–31. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.1.221-231.

Full text
Abstract:
Współczesna administracja publiczna jest zaangażowana w realizację zadań, które są elementem polityk publicznych ukierunkowanych na rozwiązywanie złożonych problemów społecznych. Sposób tworzenia i realizacji poszczególnych polityk publicznych stawia przed podmiotami administracji publicznej istotne wyzwania. Złożoność powierzonych podmiotom administracji publicznej funkcji w realizacji polityk publicznych powoduje konieczność ich prawidłowego ujęcia w podstawach prawnych funkcjonowania administracji publicznej, w szczególności prawnych formach działania administracji publicznej oraz sposobu ujęcia kompetencji organów administracji publicznej uregulowanych materialnym prawem administracyjnym. Wskazane zależności warunkują konieczność współpracy pomiędzy dyscyplinami naukowymi mającymi za przedmiot w szerokim ujęciu realizację zadań państwa oraz funkcjonowanie administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wardziński, Bernard. "Wpływ procesu europeizacji na administrację publiczną we współczesnej Polsce. Wybrane przykłady i wnioski." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 31, no. 2 (2020): 53–64. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.31/2020_03bw.

Full text
Abstract:
Integracja Polski z Unią Europejską wymusiła na rodzimej administracji liczne modyfikacje, a co za tym idzie odpowiednie procesy dostosowawcze. W organach administracji krajowej nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej i systemowej do potrzeb i warunków administracji unijnej, bowiem rodzima administracja stała się jej częścią. Zachodzące w administracji krajowej procesy nazwać można europeizacją i stwierdzić, iż dzięki nim nastąpiło funkcjonalne połączenie obu administracji. Fuzja ta możliwa była dzięki przeobrażeniom administracji następującym w Polsce już w okresie przedakcesyjnym. Powstanie nowych urzędów, zaangażowanie urzędników, reformy administracyjne miały przynieść rodzimej administracji określone skutki, czyli poprawę funkcjonowania władzy publicznej. Czy tak się jednak stało? Wydaje się, że nie, ponieważ interaktywny proces europeizacji krajowej administracji nie jest jeszcze w pełni zakończony. Słowa kluczowe: transformacja, europeizacja administracji, rodzima administracja publiczna, przeobrażenia polskiej administracji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Zacharko, Lidia. "Administracja publiczna zarządzana nowocześnie — kilka refleksji." Prawo 331 (November 13, 2020): 305–18. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.23.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest próba pokazania wyzwań, które stoją przed administracją publiczną w zakresie zarządzania. Specyfika świadczonych usług wymusza właściwy, jak też uporządkowany sposób działania, którego głównym celem powinna być jakość. Klient jest najważniejszą osobą w każdej organizacji. Zarządzanie jakością w administracji implikuje wdrożenie nowoczesnych technik i metod działania, takich jak: benchmarking, benchlearning, reengineering, outsourcing, czy regranting.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Nitecki, Stanisław. "Czy administracja publiczna musi wykonywać zadania z zakresu pomocy społecznej?" Prawo 331 (November 12, 2020): 195–209. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.16.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna powołana jest do realizacji zadań przypisanych państwu, a zatem takich, które przekraczają możliwości członków wspólnoty składającej się na państwo. Jednym z takich zadań jest wspieranie osób, które własnym staraniem nie są w stanie zaspokajać własnych potrzeb. Jego realizacja przez państwo wynika z zasady solidarności, która wspólnie z zasadą pomocniczości leży u podstaw wspierania tych, którzy nie są w stanie właściwie zadbać o własne potrzeby. Pomoc społeczna jest tą sferą aktywności społecznej, która może być zaspokajana mocą aktywności podmiotów indywidualnych, jednakże wspólnota po to utworzyła państwo, aby przy jego wykorzystaniu wspierać słabszych i tych, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Skoro pomoc społeczna jest zadaniem przypisanym wspólnotom, przy czym bez precyzyjnego wskazania, czy chodzi o wspólnoty lokalne, czy regionalne bądź o zasięgu ogólnokrajowym, oznacza to, że administracja obowiązana jest te zadania wykonywać. Wykonywanie zadań z tego zakresu może odbywać się przez samą administrację, ale także może ona zlecać je podmiotom niepublicznym. W tym zakresie podmioty będą wykonywały zadania leżące w gestii administracji i będą z nią współpracowały.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jaworski, Bogdan. "Aspekty prawne odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (July 12, 2021): 23–43. http://dx.doi.org/10.31743/sp.10349.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna wykonując złożone zadania, dysponuje charakterystycznymi dla niej strukturami organizacyjnymi opartymi w głównej mierze na monokratycznych organach. Funkcjonowanie struktur tej administracji związane jest z istnieniem aparatów pomocniczych jej organów, składających się z ko­mórek organizacyjnych oraz zróżnicowanego pod względem statusu prawnego personelu. Szczególną rolę w działalności administracji odgrywają funkcjonariusze publiczni, którzy przejmują na siebie najistotniejszą część spraw publicznych. Pamiętając, że administracja może podejmować aktywność jedynie w granicach pra­wa i na podstawie norm prawnych, niezwykle istotne wydaje się działanie funkcjonariuszy publicznych zgodne z określonymi reżimami. Gwarancją takiego stanu rzeczy są liczne przepisy należące do różnych gałęzi prawa, odnoszące się do odpowiedzialności za czyny wykraczające poza te normy. Podjęte w opracowaniu rozważania koncentrują się na zróżnicowanych aspektach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Karpiuk, Mirosław. "Właściwość wojewody w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zapobiegania zagrożeniu życia i zdrowia." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 2 (October 14, 2020): 227–41. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.2.227-241.

Full text
Abstract:
Jedną ze sfer, w ramach których administracja publiczna wykonuje swoje zadania jest bezpieczeństwo. Do katalogu organów administracji publicznej, wyposażonych w środki oddziałujące na bezpieczeństwo i z nim związane – porządek publiczny, ochrona życia i zdrowia, należy również wojewoda. Podejmuje on działania w zakresie przeciwdziałania sytuacjom nadzwyczajnym, ich zwalczania oraz usuwania skutków, które w związku z nimi zaistniały. Ze względu na konieczność dostosowania działań ochronnych do zagrożenia oraz potrzebę ich harmonizacji, wojewoda może również, w przypadkach ustawowo przewidzianych, podejmować czynności kierownicze i koordynacyjne na obszarze regionu. Jest on organem, który posiada szerokie kompetencje pozwalające mu kształtować terenowy system bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Administracja publiczna"

1

Krawczyk, Aleksandra. "Internet w komunikowaniu publicznym gmin województwa śląskiego." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2014. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5517.

Full text
Abstract:
Podejmując temat wykorzystania internetu w komunikowaniu publicznym gmin województwa śląskiego przyjęłam założenie, że odbiór przez mieszkańców działań podejmowanych przez struktury samorządowe wpływa na poziom aprobaty wobec ich funkcjonowania, a w konsekwencji kształtuje decyzje wyborcze. Stąd społeczny wizerunek administracji publicznej stanowi istotny element w zakresie marketingu politycznego. Intensyfikacji prowadzonych świadomie, a najczęściej również nadzorowanych działań informacyjnych, sprzyjają uwarunkowania legislacyjne zakładające, że część wiadomości i tak ustawowo podlega udostępnieniu w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej nazwanego „Biuletynem Informacji Publicznej”. Kreowanie opinii o sposobie sprawowania władzy możliwe jest dzięki zastosowaniu różnorodnych form oddziaływania na grupy celowe. Wśród metod zakładających wykorzystanie w tym celu nie tylko mass mediów, lecz także komunikacji bezpośredniej uwagę zwraca potencjał stosunkowo nowego kanału przekazu, jakim jest internet. Szczególnie istotnym, z punktu widzenia tworzenia i modyfikowania społecznego wizerunku jest fakt, że portale internetowe, serwisy filmowe czy media społecznościowe dają możliwość w pełni moderowanego upowszechniania treści pożądanych przez samorządowe ośrodki życia politycznego. Zastosowanie sieci komputerowej zdecydowanie ułatwia konsekwentne oraz planowe zarządzanie społecznym wizerunkiem jednostek samorządowych. Dzięki portalom powiatów grodzkich i ziemskich, na których skoncentrowałam niniejszą rozprawę zainteresowani internauci mogą na bieżąco uzyskiwać pożądane wiadomości nie ponosząc z reguły łatwych do wyodrębnienia kosztów za dotarcie do tych zasobów, jak jest w przypadku zakupu gazety samorządowej. Mogą również pozyskiwać dane w wygodnej dla siebie formule czasowej i lokalizacyjnej bez konieczności dodatkowych oraz ukierunkowanych tylko w tym celu zabiegów, aby otrzymać wiadomości, jak w przypadku bezpłatnych biuletynów samorządowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Silva, Nercilene Santos da. "Comprar e contratar para uma instituicao publica de ciencia e tecnologia do setor saude." Rio de Janeiro : [s.n.], 2004. http://bvssp.cict.fiocruz.br/lildbi/docsonline/get.php?id=251.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

BALDANCE, Fernando Henrique Martins. "Análise do processo interno de comunicação em um campus avançado de uma universidade federal." Universidade Federal de Alfenas, 2017. https://bdtd.unifal-mg.edu.br:8443/handle/tede/969.

Full text
Abstract:
O processo de comunicação sempre teve um papel de grande relevância no desenvolvimento da humanidade, indo desde as pinturas rupestres na pré-história, passando pelo surgimento da fala, da escrita, do rádio, da televisão, evoluindo até os dias atuais, em que as novas tecnologias de informação e comunicação evidenciam-se por sua inegável capacidade de otimizar os processos comunicativos. A dinamicidade contemporânea das pessoas e das organizações exige cada vez mais atenção com a comunicação a fim de garantir a agilidade e qualidade desse processo, porém, diante da inerente complexidade das organizações modernas, nem sempre é possível oferecer essas duas características simultaneamente. Sendo assim, o objetivo desse trabalho é avaliar a qualidade da comunicação no campus avançado de Varginha da Universidade Federal de Alfenas, procurando, através de questionários aplicados a alunos de graduação, técnicos administrativos, funcionários terceirizados e professores, identificar características e possíveis falhas que possam ser exploradas a fim de propor aperfeiçoamentos no processo comunicativo visando tornar a instituição mais eficaz nesse aspecto. Os dados obtidos foram analisados de maneira globalizada e segmentada a fim de procurar por melhores formas de se entender o comportamento dos grupos que compõem a comunidade acadêmica do campus em estudo. Os resultados demonstram que de forma globalizada, a comunicação é vista de uma forma que varia predominantemente entre regular e boa. Quando a análise foi realizada por segmentos, não se encontrou distinções capazes de justificar intervenções pontuais por grupos. O questionário também trouxe uma série de relato de falhas de comunicação ocorridas no campus que foram utilizadas na formulação de propostas de intervenções capazes de proporcionar um avanço na condição do processo comunicativo do campus.
The communication process has always played a major role in the development of humanity, ranging from rock paintings in prehistory, through the emergence of speech, writing, radio, television, evolving to the present day, where New information and communication technologies stand out for their undeniable ability to optimize communicative processes. The contemporary dynamism of people and organizations demands more and more attention with communication in order to guarantee the agility and quality of this process, but, faced with the inherent complexity of modern organizations, it is not always possible to offer these two characteristics simultaneously. Therefore, the objective of this work is to evaluate the quality of communication in the advanced campus of Varginha of the Federal University of Alfenas, searching, through questionnaires applied to undergraduate students, administrative technicians, outsourced employees and teachers, identifying characteristics and possible flaws that can be explored in order to propose improvements in the communicative process in order to make the institution more effective in this regard. The obtained data were analyzed in a globalized and segmented way in order to look for better ways to understand the behavior of the groups that compose the academic community of the campus under study. The results demonstrated that in a globalized way, the communication is seen in a way that varies predominantly between regular and good. When the analysis was performed by segments, no distinctions were found capable of justifying specific interventions by groups. The questionnaire also brought a series of reports of communication failures occurring on campus that were used in the formulation of proposals for interventions capable of providing an advance in the condition of the campus communicative process.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

SANCHES, Marco Aurélio. "Programa de qualidade de vida no trabalho na Universidade Federal de Alfenas - UNIFAL-MG - campus sede: um estudo de caso." Universidade Federal de Alfenas, 2018. https://bdtd.unifal-mg.edu.br:8443/handle/tede/1115.

Full text
Abstract:
O presente trabalho foi realizado com o objetivo principal de analisar o Programa de Qualidade de Vida no Trabalho (PQVT) da UNIFAL-MG – campus sede, no quadro de seus servidores. Por meio da pesquisa, foi possível entender que a QVT envolve um conjunto de ações que estimulam um ambiente de trabalho saudável, contribuindo para a elaboração de indicadores de QVT que se tornem um instrumento que proporcione estratégias, ações e debates, contribuindo na prevenção de adoecimentos e na elaboração de políticas de gestão de pessoas, reduzindo desta forma os índices de absenteísmo. Nesta investigação, através de um estudo de caso procurou-se: 1) Avaliar a percepção e satisfação dos servidores docentes e técnicos administrativos em educação da UNIFAL-MG que participam e que não participam do PQVT na IFE; 2) Avaliar a percepção da gestão sobre o PQVT na UNIFAL-MG; 3) Verificar o motivo da não participação de servidores no PQVT; 4) Analisar o total global de faltas ao trabalho dos servidores devido a problemas médicos que podem ser reduzidos com os projetos/ações do PQVT (estes dados já estão inseridos em um software interno do Subsistema Integrado de Atenção à Saúde do Servidor (Sistema SIAPE Saúde / SIASS); 5) Identificar as causas do absenteísmo e 6) Identificar e propor oportunidades de melhorias no PQVT, no âmbito da UNIFAL-MG.
The present study was carried out with the main objective of analyzing the Work Quality of Life Program ((QWL) programs) of UNIFAL-MG – headquarters campus, within the framework of its servers. Through the research, it was possible to understand that QWL involves a set of actions that stimulate a healthy work environment, contributing to the development of QWL indicators that become an instrument that provides strategies, actions and debates, contributing to the prevention of diseases and in the elaboration of personnel management policies, thus reducing absenteeism rates. In this investigation, a case study was sought: 1) Evaluate the perception and satisfaction of the faculty and administrative staff in education of UNIFAL-MG that participate in the (QWL) programs in the FIEH; 2) Evaluate the perception of management over of servers in the (QWL) programs; 3) Check the reason for the non-participation of servers in the (QWL) programs; 4) To analyze the overall total of server absences due to medical problems (data inserted in an internal software of the Integrated Subsystem of Attention to the Health of the Server (System SIAPE Health / SIASS); 5) Identify the causes of absenteeism, and; 6) Identify and propose opportunities for improvement in the (QWL) programs, within UNIFAL-MG.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

TAVARES, Eliara Maria. "Acessibilidade nos portais das universidades federais: uma análise a partir do uso de Sistemas de Gerenciamento de Conteúdo." Universidade Federal de Alfenas, 2016. https://bdtd.unifal-mg.edu.br:8443/handle/tede/958.

Full text
Abstract:
A Lei nº 13.146 - Lei Brasileira de Inclusão da Pessoa com Deficiência (Estatuto da Pessoa com Deficiência) – que passou a vigorar a partir de janeiro de 2016 reforça a obrigatoriedade de acessibilidade nos websites mantidos pelo governo, estabelecida há mais de dez anos através do Decreto nº 5296/2004. Através do e-Gov, o governo tem empreendido várias ações no sentido de impulsionar o desenvolvimento de websites que atendam os mais diversos cidadãos, permitindo assim, o acesso às informações e serviços públicos com igualdade e sem discriminação. Dentre essas ações destacam-se as recomendações do Modelo de Acessibilidade em Governo Eletrônico (e-MAG) e o projeto Padrões Web em Governo Eletrônico (e-PWG). Neste contexto, os portais web das Universidade Federais têm grande responsabilidade de tornar acessível o seu conteúdo e informações a toda a comunidade. Este trabalho apresenta os resultados da avaliação da acessibilidade das páginas iniciais das 63 Universidades Federais Brasileiras. Como o uso de Sistemas de Gerenciamento de Conteúdo (CMS, do inglês Content Management System) para a construção de websites governamentais é uma recomendação destacada pelo e-PWG, esta pesquisa buscou ainda investigar se estas Universidades estão adotando esta tecnologia. Diante desses resultados, o objetivo foi identificar se o uso de CMS pode contribuir ou não com a criação de páginas mais acessíveis, destacando os principais problemas de acessibilidade encontrados por essas páginas.
The Law nº. 13,146 - Brazilian Law of Inclusion of People with Disabilities (Person Statute with Disabilities) - which came into effect from January 2016 reinforces the requirement of accessibility on websites maintained by the government, established for over ten years through the Decree No. 5296/2004. Through the e-GOV, the government has undertaken several actions to boost the development of websites that attend the most diverse citizens, thus allowing access to information and public services equally and without discrimination. Among these actions highlight the Accessibility Model recommendations on Electronic Government (e-MAG) and the Web Standards in Electronic Government project (e-PWG). In this context, the web portals of the Federal University have a great responsibility to make available the content and information to the entire community. This study presents the results of the evaluation of the accessibility of homepages of the 63 Brazilian Federal Universities. As the use of Content Management Systems (CMS) for the construction of government websites is a recommendation highlighted by e-PWG, this research has also sought to investigate whether these universities are adopting this technology. Given these results, the goal was to identify the use of CMS can contribute or not to create more accessible pages, highlighting the major accessibility problems encountered by these pages.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

GASPAR, Ana Dulce da Silveira. "Realidade e desafios para implementação de critérios de sustentabilidade nas edificações da UFRPE." Universidade Federal Rural de Pernambuco, 2018. http://www.tede2.ufrpe.br:8080/tede2/handle/tede2/7590.

Full text
Abstract:
Submitted by Mario BC (mario@bc.ufrpe.br) on 2018-09-24T15:01:23Z No. of bitstreams: 1 Ana Dulce da Silveira Gaspar.pdf: 4022758 bytes, checksum: c51673acbd6763979a780824ab7eae0d (MD5)
Made available in DSpace on 2018-09-24T15:01:23Z (GMT). No. of bitstreams: 1 Ana Dulce da Silveira Gaspar.pdf: 4022758 bytes, checksum: c51673acbd6763979a780824ab7eae0d (MD5) Previous issue date: 2018-08-01
The government of an emergency law has an obligation to become public. With regard to research on the sustainability of public enterprises, this response also exists. This research aims to analyze the reality and the challenges for the implementation of sustainability criteria in the buildings of the Federal Rural University of Pernambuco. With this intention, the study was divided into two stages. First, through a direct observation of the buildings and the documentary analysis of their basic projects, a diagnosis of UFRPE buildings was elaborated, in light of Normative Instruction No. 01/2010 - MPOG, which provides for the criteria of environmental sustainability in the acquisition of goods, contracting of services or construction works by the federal public administration. At the end of this diagnosis, it was identified that in reality, UFRPE already obey many of the sustainability criteria, but it still a long way from the university to obey them fully. In the second stage, semi-structured interviews were conducted with engineers from the engineering sector and senior management from UFRPE to identify barriers to the implementation of the sustainability criteria brought by IN n ° 01/2010. The treatment of the collected data was based on the methodological support of the content analysis and among the set of techniques systematized by said method, the analysis by categories was used. The results of this research point out that there are some challenges that UFRPE has encountered in the process of developing sustainable buildings, but two of them deserve special attention: the legislation that needs to be modernized and the high initial investment cost that is still needed.
O desenvolvimento de uma nação sustentável é dever do poder público previsto pela Constituição Federal vigente. No que tange a busca pelo primor da sustentabilidade em obras públicas, essa obrigação também já existe. Esta pesquisa apresenta como objetivo analisar a realidade e os desafios para implementação de critérios de sustentabilidade nas edificações da Universidade Federal Rural de Pernambuco. Para tal, o estudo foi dividido em duas etapas. Primeiramente, através da observação direta das edificações e da análise documental dos seus projetos básicos, foi elaborado um diagnóstico das edificações da UFRPE, a luz da Instrução Normativa n° 01/2010 – MPOG que dispõe sobre os critérios de sustentabilidade ambiental na aquisição de bens, contratação de serviços ou obras pela administração pública federal. Ao final deste diagnóstico identificou-se que na realidade a UFRPE já atende a boa parte dos critérios de sustentabilidade, mas ainda falta muito para que a universidade os atenda em sua plenitude. Na segunda etapa foram realizadas entrevistas semiestruturadas com os técnicos do setor de engenharia e gestores da administração superior da UFRPE com intuito de identificar quais são desafios para implementação dos critérios de sustentabilidade trazidos pela IN n° 01/2010. O tratamento dos dados coletados fundamentou-se no suporte metodológico da análise de conteúdo e dentre o conjunto de técnicas sistematizadas pelo referido método, utilizou-se da análise por categorias. Os resultados dessa pesquisa apontam que alguns são os desafios encontrados pela UFRPE no processo de elaboração de edificações sustentáveis, mas dois deles merecem destaque: a legislação que precisa ser modernizada e o alto custo de investimento inicial que ainda se faz necessário.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Lucifora, Leonardo de Souza e. Silva. "Diretrizes para construção de políticas de acesso e permanência para programas de pós-graduação : o caso UFSCar." Universidade Federal de São Carlos, 2017. https://repositorio.ufscar.br/handle/ufscar/9255.

Full text
Abstract:
Submitted by Leonardo Lucifora (lucifora@gmail.com) on 2017-11-05T10:03:48Z No. of bitstreams: 2 Dissertacao-4.3.pdf: 942636 bytes, checksum: 3c91e1c1c6e48a9fdc3e18de5c7ac3ee (MD5) Carta Leo001.pdf: 258655 bytes, checksum: 0f9dea8999331c479b9e9e81c7f90d47 (MD5)
Rejected by Ronildo Prado (producaointelectual.bco@ufscar.br), reason: Oi Leonardo, Faltou inserir a folha de aprovação na dissertação. Se não estiver contigo faça a solicitação na Secretaria do Programa de Pós-Graduação. Fico no aguardo para finalizarmos o processo. Abraços Ronildo on 2017-11-06T18:48:14Z (GMT)
Submitted by Leonardo Lucifora (lucifora@gmail.com) on 2017-11-07T11:49:50Z No. of bitstreams: 2 Carta Leo001.pdf: 258655 bytes, checksum: 0f9dea8999331c479b9e9e81c7f90d47 (MD5) Dissertacao-4.4.pdf: 1274617 bytes, checksum: 889cdb73063825931e932312c3eaecef (MD5)
Approved for entry into archive by Ronildo Prado (bco.producao.intelectual@gmail.com) on 2018-01-18T12:04:47Z (GMT) No. of bitstreams: 2 Carta Leo001.pdf: 258655 bytes, checksum: 0f9dea8999331c479b9e9e81c7f90d47 (MD5) Dissertacao-4.4.pdf: 1274617 bytes, checksum: 889cdb73063825931e932312c3eaecef (MD5)
Approved for entry into archive by Ronildo Prado (bco.producao.intelectual@gmail.com) on 2018-01-18T12:05:00Z (GMT) No. of bitstreams: 2 Carta Leo001.pdf: 258655 bytes, checksum: 0f9dea8999331c479b9e9e81c7f90d47 (MD5) Dissertacao-4.4.pdf: 1274617 bytes, checksum: 889cdb73063825931e932312c3eaecef (MD5)
Made available in DSpace on 2018-01-18T12:12:28Z (GMT). No. of bitstreams: 2 Carta Leo001.pdf: 258655 bytes, checksum: 0f9dea8999331c479b9e9e81c7f90d47 (MD5) Dissertacao-4.4.pdf: 1274617 bytes, checksum: 889cdb73063825931e932312c3eaecef (MD5) Previous issue date: 2017-09-13
Não recebi financiamento
The main objective of this research was to construct guidelines for a future formulation of policies of access and permanence for students from disadvantaged economic sectors, based on the current legislation, that intend to enter in the courses of master academic and doctorate. This was done through the collection of information on the lattes platform and on institutional sites, both of free access, and also through questionnaires applied to undergraduate and graduate coordinators. It was also part of this objective to verify what are the current institutional policies geared specifically to graduate students. Finally, the following proposals for guidelines for actions for access were elaborated: a) Increased dissemination of UFSCar's research groups to motivate undergraduate students to join these groups; b) Offer of language courses for UFSCar undergraduates who wish to enter the master's and doctoral courses; c) Assistance in the elaboration of research projects, both at the undergraduate level (CI projects) and at the postgraduate level (Master's projects, mainly). Actions for permanence: d) Improvement of UFSCar infrastructure to meet people with special needs; e) Encouraging the active participation of postgraduate students in the discussions involving scholarship, housing, food and transportation; f) Expand the offer of scholarships that take into account socio-economic criteria, in addition to the academic criteria. For both of them: g) To create spaces for discussion at UFSCar that deal with the problems of access and permanence in postgraduate courses of students from economically disadvantaged social strata, involving teaching staff, technical-administrative staff, undergraduate students and graduate students.
O objetivo principal desta pesquisa foi construir diretrizes para uma futura formulação de políticas de acesso e permanência para estudantes oriundos de setores econômicos desfavorecidos, com base na legislação atual, que pretendem ingressar nos cursos de mestrado acadêmico e de doutorado. Isto foi realizado através da coleta de informações na plataforma lattes e em sites institucionais, ambos de livre acesso, e também por meio dos questionários aplicados aos coordenadores de graduação e de pós-graduação. Também fez parte deste objetivo verificar quais são as atuais políticas institucionais voltadas especificamente para pós-graduandos. Por fim, foram elaboradas as seguintes propostas de diretrizes de ações para o acesso: a) Maior divulgação dos grupos de pesquisa da UFSCar para motivar o ingresso dos alunos de graduação nesses grupos; b) Oferta de cursos de idiomas para os alunos de graduação da UFSCar que pretendem ingressar nos cursos de mestrado e doutorado acadêmicos; c) Auxílio na elaboração de projetos de pesquisa, tanto em nível de graduação (projetos de IC) como em nível de pós-graduação (projetos de mestrado, principalmente). Ações para a permanência: d) Melhoria da infraestrutura da UFSCar para atender pessoas com necessidades especiais; e) Incentivo à participação ativa de discentes de pós-graduação nas discussões que envolvem bolsa, moradia, alimentação e transporte; f) Ampliar a oferta de bolsas que levem em consideração critérios socioeconômicos, além dos critérios acadêmicos. Para ambos: g) Criar espaços de discussão na UFSCar que tratem da problemática de acesso e permanência na pós-graduação, de estudantes de camadas sociais economicamente desfavorecidas, envolvendo servidores docentes, servidores técnico-administrativos, alunos de graduação e alunos de pós-graduação.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

MACHADO, Rosilene de Lima. "Orçamento participativo em pequenos municípios: o caso de Cambuí-MG." Universidade Federal de Alfenas, 2017. https://bdtd.unifal-mg.edu.br:8443/handle/tede/968.

Full text
Abstract:
Com a redemocratização do país, após prolongados anos de regime ditatorial, foram instituídos vários instrumentos de participação popular por meio da Constituição da República Federativa do Brasil de 1988 e de outras legislações infraconstitucionais, com a finalidade de dar sustentabilidade ao regime democrático instaurado no país. Nesse contexto, despontou o orçamento participativo, como um instrumento de cogestão, entre o Estado e a sociedade civil, com o intuito de compartilhar com a população as decisões referentes ao orçamento público, que caberiam somente ao Poder Executivo. Destarte, os cidadãos participam da elaboração da peça orçamentária, deliberando em espaços públicos sobre investimentos específicos que eles gostariam que fossem executados, bem como as localidades mais urgentes, inovando a democracia representativa clássica e tradicional. Nesse diapasão, essa pesquisa teve como objetivo analisar quais os elementos, presentes nos processos de concepção, implementação e avaliação do orçamento participativo de Cambuí-MG, que potencializam e/ou limitam a vigência de princípios e práticas democráticos no Município, na perspectiva dos representantes da população local. Para atingir esse propósito, foi realizada uma pesquisa qualitativa, tipificada como estudo de caso, pois foram estudados os fenômenos sociais na conjuntura da realização do orçamento participativo. A coleta de dados se deu por meio de entrevistas, observação não participante e pesquisa documental e os dados foram analisados por meio da análise de conteúdo. Os resultados da pesquisa evidenciaram vários elementos fundamentais que contribuíram para o fomento dos princípios e práticas democráticas no Município, durante o processo do orçamento participativo. Os elementos constatados foram a cidadania inclusiva, a pluralidade de atores sociais, a liberdade de expressão, a participação efetiva, o entendimento esclarecido e a igualdade de votos. Também foram corroborados outros elementos que favorecem a consolidação da democracia local, como a vontade política, a capacidade administrativa, o espaço público, a autonomia da população, a deliberação intensa e a linguagem simples, embora haja a necessidade de aprimoramento da experiência, quanto aos critérios e prazos da metodologia utilizada, bem como quanto às informações da prestação de contas.
With the country redemocratization, after long years of dictatorship, were instituted several popular participation instruments by means of the Federal Constitution of 1988 and by others infraconstitutional legislations, in order to give sustainability to the democratic regime established in the country. In this sense, dawned the participatory budgeting, like a co management instrument between the State and the civil society, in order to share with population the decisions concerning the public budget which is up to the Executive Branch. Under these circumstances, the citizens participate in the budget piece elaboration, deliberating in public spaces about specific investments that they would like them to be executed, as well as the most urgent locations, innovating the classic and traditional representative democracy. In this diapason, this research had as objective to analyze which elements, present in conception processes, implementation and evaluation of Cambui-MG participatory budgeting, that potentiate and/or limit the validity of democratic principles and practices in the county, from the perspective of the local representatives. To achieve this purpose, was carried out a research quantitative, typified as case estudy, because the social phenomena in the participatory budgeting conjucture were studied. The data collection was done through interviews, non-participating observation and documentary research, and the data were analyzed through content analysis. The research results demonstrated several fundamental elements that contributed to the promotion of democratics principles and practices in the Municipality, during the participatory budgeting process. The found elements were the inclusive citizenship, the social actors plurality, freedom of speech, effective participation, clear understanding and the equality of votes. Were also corroborated others elements that favor the local democracy consolidation, such as the political will, administrative capacity, public space, population autonomy, intense deliberation and the simple linguage, although there is a need to improve the experience, as regards the criteria and used methodology deadlines, as well as the accountabilty information.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

MARTINS, Gisele Aparecida Costa. "Tratamento diferenciado às microempresas e empresas de pequeno porte em pregões eletrônicos: o caso da Universidade Federal de Lavras." Universidade Federal de Alfenas, 2017. https://bdtd.unifal-mg.edu.br:8443/handle/tede/1041.

Full text
Abstract:
O tratamento diferenciado a ser concedido às micro e pequenas empresas (MPEs) por parte dos órgãos públicos tem previsão constitucional. Foi regulamentado pela Lei Complementar nº 123/2006 que instituiu o Estatuto da Micro e Pequena Empresa e reforçado pela Lei Complementar nº 147/2014 que tornou obrigatória a adoção de critérios que beneficiam os pequenos negócios nas licitações públicas. Esse estudo descritivo e exploratório tem como objetivo analisar os pregões eletrônicos da Universidade Federal de Lavras (UFLA) entre os anos de 2012 a 2015. a fim de descrever como ocorreu na prática a aplicação do tratamento diferenciado às MPEs, conforme disposto pela Lei Complementar nº 123/2006. Foi realizada entrevista com os servidores da Diretoria de Gestão de Materiais, visando a colher informações sobre a percepção dos mesmos a respeito dessa política pública para a UFLA. No Portal de Compras do Governo Federal - COMPRASNET, foram obtidos dados referentes aos processos licitatórios da universidade no período de 2012 a 2015. A partir de uma análise qualitativa das entrevistas e quantitativa dos resultados constantes nas atas dos pregões evidenciou-se a falta de adaptação dos sistemas de informação para operacionalização das mudanças e uma preocupação em não conseguir alcançar o objetivo de efetivar a aquisição de bens ou adquiri-los por valores elevados. Por outro lado, identificou-se que os pregoeiros reconhecem na Lei a importância do fomento aos pequenos negócios e foi demonstrado que, não necessariamente, houve aumento de valores pagos pela administração a partir de sua aplicação. Os resultados apontaram, porém, que o atendimento aos critérios da Lei, implica em disposição da administração para privilegiar o incentivo às MPEs em detrimento de possíveis efeitos que sua aplicação possa desencadear. Trabalhar com valores de referência que sejam mais apropriados aos processos em que haja a exclusividade para as MPEs é um desses possíveis efeitos. Foi elaborada uma proposta de intervenção com sugestão de alteração no fluxo do processo do pregão eletrônico a fim de atender às exigências apresentadas pela legislação e, ao mesmo tempo, resguardar a efetividade do processo quanto à aquisição dos materiais.
The differentiated treatment to be given to micro and small enterprises (MSEs) by public agencies has a constitutional provision. It was regulated by Complementary Law No.123/2006 that establishes the Statute for MSEs and strengthened by Complementary Law No.147/2014, which became mandatory an adoption of criteria that benefit small businesses in public bids. This descriptive study aimed to analyze the bidding processes of the Universidade Federal de Lavras (UFLA) among the years 2012 to 2015 in order to describe how occurred, in practice, the application of differential treatment to MSEs, as provided by Complementary Law No.123/2006. An interview was conducted with the officers of the Materials Management Board, aiming get information about their perception of this public policy for UFLA. In the Federal Government Purchasing Portal - COMPRASNET were obtained data regarding to bidding processes of the university in the period from 2012 to 2015. Based on an analysis qualitative for interviews and quantitative from the constant results of the trading sessions records, was evidenced a lack of adaptation of the information systems for operationalization of changes. Furthermore, there is also a concern in not reaching the objective to carry out products acquisition or acquire them by expensive values. On the other hand, it was identified that the criers recognize in the Law the importance to fund small businesses and it was demonstrated that there was not necessarily an increase in the amounts paid by the administration from its application. However, the results pointed out that compliance to Law criteria implies in a disposition of the administration inadding the incentive to MSEs to other effects that their application can trigger. Working with reference values that are more appropriate to the processes that has exclusivity to MSEs is one of the possible effects. A intervention proposal was elaborated with a suggestion of change in the flow of the electronic trading session process in order to attend the requirements presented by the legislation and at the same time protect the effectiveness of the process regarding the materials acquisition.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

GONÇALVES, Manuela Medeiros. "Alimentação e sustentabilidade : Agenda Ambiental na Administração Pública (A3P) no restaurante universitário da UFRPE e a contribuição da educação ambiental." Universidade Federal Rural de Pernambuco, 2018. http://www.tede2.ufrpe.br:8080/tede2/handle/tede2/7591.

Full text
Abstract:
Submitted by Mario BC (mario@bc.ufrpe.br) on 2018-09-24T15:15:07Z No. of bitstreams: 1 Manuela Medeiros Goncalves.pdf: 2855406 bytes, checksum: db6d6825798ddc74141c52cb507556a8 (MD5)
Made available in DSpace on 2018-09-24T15:15:07Z (GMT). No. of bitstreams: 1 Manuela Medeiros Goncalves.pdf: 2855406 bytes, checksum: db6d6825798ddc74141c52cb507556a8 (MD5) Previous issue date: 2018-08-29
The theme of waste management provokes the discussion that involves the potential of food production and sustainability. The amount of solid waste produced by UFRPE’s University Restaurant – a space where subsidized meals are offered to the university community – is large. Therefore, this research focused on two variables that would enable it to check how managers, employers, and users of UFRPE’s UR can incorporate the policies suggested by A3P in order to promote those same variables: “proper waste management” and “awareness and skill training”. This research aimed to analyze how the policies proposed by A3P, on the variables of “Proper Waste Management” and “Awareness and Skill Training”, can be incorporated by the managers, employers, and users of UFRPE’s UR, in a way to contribute to an educational material which embodies appropriate sustainable actions. The methodology used was of a case study with a qualitative investigative approach. The data collection was conducted through printed surveys with employers and users of the UR, direct observation, and interviews. The results gathered show that 91% of the employers and 85% of the users of the UR have no knowledge about A3P. Besides, 55% of the users tend to leave food waste on their plates, and 53% of those say they serve themselves with lavishness. It is important to point out that over 90% of the employers and users have already heard of or are familiar with Environmental Education, but only 11% of the users are informed about the institutional PLS – Sustainable Logistic Managerial Plan. Lastly, 64% of the commensals believe awareness and schooling actions would make the UR more sustainable. So, it is pertinent to advert the managers of the UR to (1) begin investing in actions that relate to environmental education and policies, as the best way of implementing the variables from the A3P that deal with waste management, awareness and schooling, because those tools assist in developing a mindfulness on the agents that are part of the UR, decreasing the amount of generated waste; (2) a greater integration with the society through community centers and garbage collectors associations; (3) assurance that the specific legislation that deal with waste management will be followed accordingly; (4) a closer relation with the university community; as well as (5) the reduction of the expenditures with waste collection. To conclude and taking into consideration the environmental actions and proposed variables, the research affirms that in order for the A3P to be implemented and properly used at the UR, the environmental education is one of the main instruments to improve the waste management, the awareness and the schooling of those who are part of the UR. Besides, the use of the proposed socio and environmental categories may also be used as a support tool for sustainability management, and to provide a participative process for a shared management between the UR and the university community.
A temática da gestão de resíduos provoca a discussão que envolve o potencial de produção de alimentos e sustentabilidade. É grande a quantidade de resíduos produzida pelo Restaurante Universitário da UFRPE. Assim, a pesquisa teve como objetivo geral analisar como as políticas da A3P, relacionadas aos eixos “Gestão Adequada dos Resíduos Gerados” e “Sensibilização e Capacitação”, podem ser incorporadas pelos gestores, colaboradores e usuários do RU-UFRPE, de modo a contribuir para a elaboração de material educativo contendo práticas sustentáveis apropriadas. A metodologia consistiu em estudo de caso com abordagem qualitativa de investigação. As técnicas de coleta de dados utilizadas foram: questionários impressos aplicados aos colaboradores e usuários do RU, observação direta e entrevista. Os resultados obtidos apontaram que, 91% dos colaboradores e 85% dos usuários do RU não têm conhecimento sobre a A3P. Além disso, 55% dos usuários costumam deixar restos de comida nos pratos, e desses, 53% afirmaram servir-se em excesso. É importante ressaltar que mais de 90% dos colaboradores e usuários já ouviram falar ou conhecem a Educação Ambiental, porém, apenas 11% dos usuários afirmaram conhecer o PLS institucional. Por fim, ressalta-se que 64% dos comensais acreditam na contribuição de ações de sensibilização e capacitação para um RU mais sustentável. Frente a essa realidade, é pertinente salientar que os gestores do RU comecem a investir em ações que envolvem educação ambietal e legislações pertinentes, como a melhor forma de implantar os eixos da A3P que tratam da gestão de resíduos, sensibilização e capacitação, pois essas ferramentas ajudam a desenvolver o processo de conscientização dos agentes que fazem parte do RU, proporcionando diminução dos resíduos gerados; interação com a sociedade através de associações com cooperativas de catadores; garantia do cumprimento de legislações específicas que tratam de gestão de resíduos; relacionamento mais próximo com a comunidade universitária; bem como a redução de custos com coleta dos resíduos. À guisa de conclusão, e levando em consideração a categorização das ações ambientais e os indicadores propostos, concluiu-se que para que seja implementada a A3P no âmbito do RU, se utilizada adequadamente e com conteúdos apropriados, a educação ambiental é um dos principais instrumentos para melhorar a gestão dos resíduos gerados, a sensibilização e capacitação daqueles que fazem parte do restaurante. Além disso, o uso das categorias socioambientais propostas podem atuar como uma ferramenta de apoio à gestão da sustentabilidade, e também, em conjunto com a educação ambiental, subsidiar um processo participativo para uma gestão compartilhada entre RU e comunidade universitária.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Administracja publiczna"

1

Sobczak, Karol. Administracja publiczna. Warszawa: Municipium, 1993.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wrzosek, Stanisław. System: administracja publiczna: Systemowe determinanty nauki administracji. Lublin: Wydawn. KUL, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wrzosek, Stanisław. System: administracja publiczna: Systemowe determinanty nauki administracji. Lublin: Wydawn. KUL, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Izdebski, Hubert. Administracja publiczna: Zagadnienia ogólne. Warszawa: Liber, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Izdebski, Hubert. Administracja publiczna: Zagadnienia ogólne. 2nd ed. Warszawa: Liber, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Administracja publiczna na progu XXI wieku: Wyzwania i oczekiwania. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Poland. Administracja publiczna Rzeczypospolitej: Stan prawny na dzień 1 marca 1998 roku. Poznań: Wydawn. Wyższej Szkoły Bankowej, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dębicka, Anetta. Sprawne państwo: Współczesne koncepcje i instrumenty zarządzania publicznego a administracja publiczna. Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer Polska, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Minkowski, Adam. Poziom zaawansowania wielkopolskich urzędów gmin w zakresie informatyzacji i rozwoju elektronicznych usług publicznych. Poznań: Wydawnictwo M-Druk, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Instytut Spraw Publicznych (Warsaw, Poland), ed. Wymiary użyteczności społecznej: Biznes, administracja publiczna i organizacje pozarządowe a społeczeństwo obywatelskie. Warszawa: Instytut Spraw Publicznych, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Administracja publiczna"

1

Dudzik, Sławomir. "Podstawy prawne działania e-administracji a ochrona danych osobowych." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 13–28. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.01.

Full text
Abstract:
Rozwój nowoczesnej e-administracji zakłada przetwarzanie (w tym zbieranie, utrwalanie i wykorzystywanie) coraz większej ilości danych, w tym danych osobowych. Mają one służyć optymalizacji różnego rodzaju procesów zachodzących wewnątrz aparatu administracyjnego, jak i usprawniać działanie administracji na zewnątrz, w tym w zakresie świadczonych usług publicznych. Dane osobowe podlegają jednak szczególnej ochronie prawnej. Celem artykułu jest zatem odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ta szczególna ochrona wpływa na kształtowanie się podstaw prawnych działania administracji publicznej, w tym e-administracji. Rozważania dotyczą zasady legalności w działaniu administracji publicznej w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych. Autor wykazuje, że zarówno czynności władcze, jak i czynności o charakterze niewładczym, w tym czynności materialno-techniczne w zakresie, w którym obejmują przetwarzanie danych osobowych, wymagają szczególnej, dostatecznie skonkretyzowanej podstawy prawnej zawartej w aktach rangi ustawowej. Podstawy takiej nie mogą stanowić zaś ogólne normy dotyczące zadań lub ogólnych kompetencji w zakresie czynności niewładczych, a także akty stosowania prawa (np. porozumienie administracyjne, polecenie służbowe lub decyzja administracyjna). Kompetencja administracji publicznej do przetwarzania danych osobowych nie może być również domniemywana.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Makles, Stanisław, and Bogusław Suwara. "Kapitał ludzki w administracji samorządowej – perspektywy rozwoju na najbliższe dziesięciolecie." In Finanse, rachunkowość i zarządzanie. Polska, Europa, Świat 2020. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2013. http://dx.doi.org/10.18778/7525-827-1.13.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono istotę kapitału ludzkiego w administracji publicznej. Czynnik ludzki jest największą wartością organizacji. Pracownicy administracji publicznej muszą być dobrze wyedukowani, wysoce produktywni i efektywni w działaniu. Właściwe motywowanie pracowników ma bardzo ważny wpływ na kapitał ludzki. Współcześnie jednostki administracji publicznej wprowadzają różne systemy w celu poprawy jakości świadczonych usług. Obserwując szybkie tempo zmian w tym zakresie, można przypuszczać, że do 2020 roku będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową administracją publiczną.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ruczkowski, Piotr. "Elektroniczny tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 237–53. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.14.

Full text
Abstract:
Celem opracowania jest ukazanie praktycznych aspektów wdrożenia i funkcjonowania e-administracji na przykładzie Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). Tekst prezentuje badania własne autorki odnośnie do tego zagadnienia. Ponadto pokazany zostanie Punkt Kompleksowej Obsługi (One Stop Shop – OSS), stanowiący narzędzie informatyczne stworzone przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej, przeznaczone do obsługi określonych rodzajów spraw. Rozwiązanie to funkcjonuje w obszarze postępowań dotyczących jednolitych certyfikatów bezpieczeństwa/zezwoleń dla pojazdów. Przybliżone zostaną również: System Obsługi Licencji Maszynistów (SOLM) oraz aplikacja RINF-PL, która służy do gromadzenia danych o infrastrukturze kolejowej od zarządców linii kolejowych. : W ramach opracowania udowadniana będzie teza, że na sprawne wdrożenie i funkcjonowanie e-administracji w jednostkach administracji publicznej większy wpływ mają systematyka działań i czas niż rozwiązania prawne. : Główną płaszczyzną prowadzonych rozważań będą przepisy prawa oraz monografie i artykuły naukowe. W opracowaniu zostały zastosowane metody: dogmatycznoprawna oraz analityczno-syntetyczna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jarosz, Adam J. "Digitalizacja usług publicznych na przykładzie biletów komunikacji miejskiej." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 111–26. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.06.

Full text
Abstract:
Rozdział zawiera analizę zastosowania elektronicznych biletów komunikacji publicznej w polskich miastach. Przebadane zostały systemy w 66 miastach na prawach powiatu pod kątem ich funkcjonalności, oferty dla pasażerów oraz możliwości integracyjnych z innymi systemami. Badanie wykazało, że cyfryzacja biletów jest powszechna i funkcjonuje w większości polskich miast oraz przynosi liczne korzyści zarówno dla pasażerów, jak i przewoźników. Wskazano, że do głównych korzyści dla pasażerów zaliczyć można prostą obsługę, większą elastyczność oraz ułatwienia w nabywaniu biletów czy dostęp do tańszych przejazdów. Dla przewoźników cyfrowe bilety oznaczają obniżenie kosztów utrzymywania systemu oraz pozyskiwanie danych, ułatwiających projektowanie sieci połączeń i rozkładu jazdy. Do zagrożeń zaliczyć można ryzyko awarii, pozyskiwanie danych wrażliwych oraz dylematy dotyczące prywatności i śledzenia poruszania się i przyzwyczajeń pasażerów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Grzybowski, Tomasz. "Granice cyfrowej kontroli podatnika na przykładzie zmian uszczelniających w VAT." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 203–20. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.11.

Full text
Abstract:
The article discusses the advantages and threats of the digital sealing of the VAT system. The study presents selected IT tools in the field of sealing the above-mentioned tax, such as SAF-T, STIR and the VAT white list. It leads to the consideration of their function and reservations related to collecting information about taxpayers on an unprecedented scale. The study points out that SAF-T and STIR seem to violate the fundamental rights of taxpayers by excessively interfering with the informational autonomy of business participants. Against this background, the VAT white list better balances the fiscal target, on the one hand, and the taxpayers’ guarantees, on the other.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Małecka, Elżbieta. "Wybrane aspekty wdrożenia i funkcjonowania e-administracji w Polsce na przykładzie Urzędu Transportu Kolejowego." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 237–53. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.13.

Full text
Abstract:
The goal of the paper is to present the practical aspect of the implementation and functioning of e-administration on the example of the Office of Rail Transport. The text presents the author’s own research of this issue. Additionally, the One-Stop Shop (OSS) will be presented as an IT tool developed by the European Railway Agency for servicing specific case types. This solution is functioning in the area of proceedings related to uniform safety certificates/ permits for vehicles. Also, the “Engine-Driver Licence Service System” and the RINF-PL application for collecting data on railway infrastructure from railway line and railway side-track administrators will be described. The paper will prove the thesis that the effective implementation and functioning of e-administration in public administration units will be impacted more by the systematic nature of actions and time rather than by legal solutions. The main plane for the deliberations will be legal provisions, scientific monographs and scientific articles. The following methods were applied in the study: dogmatic-legal and analytic-synthetic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Śliwa, Renata. "Regulatory Impact Assessment – Retrospect Preview, Purpose, Consequences: Toward e-RIA." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 165–82. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.09.

Full text
Abstract:
The complexity and dynamism of management of enormous amount of information, analytical methods and human capital resources toward informing regulatory decisions always entails the question whether or not the costs of the regulatory process exceed its benefits. What were the premises to deepen the analysis upon the entanglement of regulatory aims? Are the results straightforward or even predictable within the contingencies? The main research question of the paper boils down to the following: does the regulatory impact assessment as a tool toward agile regulation, and then better regulatory governance, incorporate the potential to stimulate the effectiveness of economic ecosystem? The paper aims to emphasize the essence of economic analysis of regulation, drawing on the analysis of the secondary data and the case studies (e-RIA in Korea) on implementation of regulatory impact assessment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kawka, Inga. "Wdrożenie sieci 5G jako warunek rozwoju europejskich inteligentnych miast." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 91–109. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.05.

Full text
Abstract:
One of the goals of Europe’s digital transformation is to improve the quality of life in European cities by making these cities smarter. This is possible due to the rapid technological development of the electronic communication sector and the introduction of 5G mobile networks and services. However, this requires huge investments in infrastructure and new technologies. The regulatory measures provided in the European Electronic Communications Code (no access obligations for wholesale-only operators and the co-investment mechanism) to promote infrastructure investments do not ensure the optimal regulatory environment for the deployment of 5G, which is a precondition for the emergence of smart cities.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Apter, Itai. "International and EU E-Norm and Decision Making (E-Governance): Lessons for Public Administrations for the COVID-19 Era and Beyond." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 269–86. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.15.

Full text
Abstract:
E-norm and decision making (e-governance) are now integral to global and regional legal order responding to COVID-19 restrictions. After discussing how processes impact normative outcome according to global administrative law, the article explores practices of UNCITRAL, UNODC, HCCH, EC and the EP. In view of their successes, the article suggests that European public administrations consider taking similar measures to ensure efficient governance during the pandemic and beyond.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kostić, Miomira P. "E-Public Policies and the Issue of Gender Equality." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 287–304. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.16.

Full text
Abstract:
In this paper, the author deals with legal and social (socio-economic) issues related to gender approach in public policies. In this sense, theoretical research is directed towards, vice versa, basic elements of public policies, such as: ideas, historical and structural determination of public policies, typology, and methodological approach to research of public policies, especially analysis of public policies in the field of implementation of the principle of gender equality. The existing normative achievements in the Republic of Serbia in relation to the implementation of the undertaken international documents in this field are pointed out. Particular attention is paid to the analysis of the reports of competent ministries, namely those data that lead to conclusions about gender representation, that is, implemented principles of gender equality in different segments of public policies “which are reduced to governmental choice and top-down approaches.” The aim is to point out emerging issues, such as poverty and employment, to make them visible, because the author is of the legal profession, a criminologist, so with professional and pedagogical responsibility she tends to expose dilemmas more in the application than in the nomotechnical process of passing the laws, strategies and action plans related to the implementation of gender equality in different segments, especially in public policies, the non-application of which leads to discrimination. The author also refers to the phenomenon of pink washing, as well as to some criminological theoretical approaches to explain connections between some social phenomenons which lead to differences between people in their socio-economic ways of life. Metho1 dological procedures were applied in the paper: historical law, comparative law, as well as case analysis.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Administracja publiczna"

1

MARZZONI, DAVID NOGUEIRA SILVA, RODRIGO USZACKI CARVALHO DE FREITAS, and BRENO AUGUSTO DINIZ PEREIRA. "NEW PUBLIC MANAGEMENT: UMA REFLEXÃO ACERCA DAS TRANSFORMAÇÕES OCORRIDAS NA ADMINISTRAÇÃO PÚBLICA." In Brazilian Congress. brazco, 2020. http://dx.doi.org/10.51162/brc.dev2020-0005.

Full text
Abstract:
O presente estudo teve como objetivo, por meio de uma revisao bibliografica, realizar um debate acerca da New Public Management (NPM) e os seus impactos e transformacoes ocorridas na implementacao do modelo. Como principais resultados, foi possivel o mapeamento das caracteristicas da NPM, bem como os principais aspectos criticos que ensejam uma nova fase de mudancas na administracao publica no mundo. Essas transformacoes decorrem, principalmente, por conta da NPM possuir um foco direcionado para a eficiencia e em virtude de possuir um olha excessivo para o ambiente interno da administracao publica, desse modo, acaba por desconsiderar os diversos atores que afetam e que sao afetados no ambito da administracao publica. Desse modo, a governanca e a transparencia, ainda que estivessem no escopo inicial da NPM, acabaram nao sendo dirimidos por completo e, abriu-se espaco para um periodo pos-NPM. Nesse contexto, a sociedade compreendeu que os principais aspectos da NPM, foco na eficiencia e na austeridade fiscal, nao sao suficientes para que a administracao publica cumpra com os seus objetivos. Portanto, houve, na esteira da NPM, o surgimento da governanca visando suprir essa demanda social, trazendo novas caracteristicas e objetivos para a administracao publica, principalmente no que diz respeito a participacao da sociedade no processo decisorio e a transparencia das informacoes dos orgaos publicos.,
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

SILVA, CLAUDIA FORLIN DA, MARCIO LUIZ DOS SANTOS, and SUSANA NOGUEIRA DINIZ. "A AVALIAÇÃO TECNOLÓGICA NO SISTEMA ÚNICO DE SAÚDE." In Brazilian Congress. brazco, 2020. http://dx.doi.org/10.51162/brc.health2020-00046.

Full text
Abstract:
O Sistema Unico e Saude (SUS), visa ofertar a todo cidadao brasileiro acesso integral, universal e gratuito a servicos de saude e sua abrangencia engloba servicos de media e alta complexidade, objetivando a atuacao nos servicos de vigilancia epidemiologica, ambiental e sanitaria bem como a assistencia farmaceutica. A eficiencia do atendimento pode ser melhorada pela utilizacao da Avaliacao de Tecnologias utilizadas na Saude (ATS), uma conformacao sistematica para reunir indicios cientificos resultando a introducao de novas tecnologias. A avaliacao e realizada pelos gestores de saude que fazem parte do sistema administrativo e assistencial focados no atendimento ao paciente. Objetivo do trabalho foi investigar a forma e a quantidade do uso das ATS pelo gestor de saude. Foi realizado um levantamento de publicacoes em intervalos de 10 anos, salvo publicacoes Ministeriais que precedem o periodo escolhido, a respeito dos tipos e formas de avaliacoes tecnologica em saude e a aplicacao pelos gestores em saude. A pesquisa foi realizada na BVS (Biblioteca Virtual de Saude), Scielo, site REABRATS e Ministerio da Saude. Os resultados da pesquisa demonstrou que os gestores desconhecem seu papel na esfera da administracao no Sistema Unico de Saude, nao somente por falta de dominio na administracao publica, mas tambem por falta de capacitacao tecnica para execucao desta tarefa, e a resistencia que muitos gestores encontram por parte da equipe para se adequarem as tecnologias oferecidas pelo Sistema Unico de Saude (SUS). Nao identificamos artigos especificos que descrevem a percepcao do gestor quanto mediante a Avaliacao Tecnologica em Saude.,
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography