To see the other types of publications on this topic, follow the link: Administracja publiczna.

Journal articles on the topic 'Administracja publiczna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Administracja publiczna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Strzyczkowski, Kazimierz. "O prywatyzacji form organizacji i działania jako źródłach różnorodności administracji publicznej." Prawo 331 (November 13, 2020): 261–71. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.20.

Full text
Abstract:
Wśród tendencji rozwojowych współczesnej administracji ważnych dla struktury administracji publicznej szczególne znaczenie należy przypisać decentralizacji i pluralizacji tej administracji jako następstwa powierzania realizacji zadań administracji publicznej podmiotom spoza hierarchicznej struktury administracji publicznej. Państwo i jego administracja wycofują się z wykonywania zadań administracyjnych poprzez prywatyzację jednostek organizacyjnych, realizujących zadania administracji publicznej (prywatyzacja organizacyjna) bądź przez prywatyzację zadań (prywatyzacja materialna). Za element różnicujący administrację publiczną uznaje się wykorzystanie prywatnoprawnych form działania administracji. W konsekwencji administracja publiczna jest organizacyjnie i funkcjonalnie zróżnicowana, co — z jednej strony — tworzy warunki wyboru najbardziej efektywnych rozwiązań z punktu widzenia realizacji celów administracji publicznej, z drugiej zaś — warunki powstania konfliktu między obowiązkiem administracji publicznej działania dla dobra wspólnego a odrębnymi interesami prywatnych podmiotów, którym powierzono realizację zadań publicznych, co w przeważającej mierze jest tematyką niniejszego opracowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Komierzyńska, Eliza, and Marian Zdyb. "Klauzula interesu publicznego w działaniach administracji publicznej." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio G (Ius) 63, no. 2 (December 21, 2016): 161. http://dx.doi.org/10.17951/g.2016.63.2.161.

Full text
Abstract:
<p>Klauzula interesu publicznego jest współcześnie traktowana jako nierozerwalnie związana z administracją publiczną i jej działaniami. Wykorzystuje się ją między innymi podczas prób określenia, czym jest sama administracja publiczna i na czym polega jej istota. Interes publiczny jest pojęciem kluczowym na gruncie prawa administracyjnego, lecz nadal – mimo podejmowanych nawet przez ustawodawcę prób zdefiniowania tego pojęcia – nie jest ono rozumiane jednoznacznie. Klauzula interesu publicznego jest konstrukcją normatywną, o charakterze generalnej klauzuli odsyłającej. Najogólniej rzecz ujmując, jest ona dyrektywą kierowaną do organów administracji publicznej, które swoje zadania powinny wykonywać w interesie publicznym. Klauzula interesu publicznego jest zaliczana do klauzul zasadniczych dla prawa administracyjnego (meta-klauzul), co nie oznacza przyznania absolutnego prymatu interesowi publicznemu w działaniach administracji publicznej. Należy pamiętać o odpowiednim ważeniu interesu publicznego interesem obywatela (interesem jednostki, interesem indywidualnym), istnieją bowiem określone, zasadnicze prawa człowieka, a nawet można spotkać poglądy, iż pojęcie interesu publicznego nabiera pełnej treści dopiero wtedy, gdy zostanie on zestawiony z prawem poszczególnej jednostki.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wrzosek, Stanisław. "Administracja publiczna jako zjawisko prawne." Studia Prawnicze KUL, no. 1 (March 24, 2022): 305–16. http://dx.doi.org/10.31743/sp.13005.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie pozycji administracji publicznej w strukturze współczesnego państwa i nauki administracji wśród innych dyscyplin naukowych. Przedmiotem badawczym artykułu jest administracja publiczna ukazana – zgodnie z założeniami nauki administracji – jako organizacja będąca rodzajem systemu. Tak rozumiana administracja jest potraktowana jako zjawisko prawne. Istota administracji, niezależnie od przemian zachodzących w państwie, opiera się bowiem na zasadzie legalności. Oznacza to, że jej struktura i formy działania są ściśle związane przepisami prawa. Na ten system administracji publicznej oddziałują różnorodne elementy jej otoczenia zewnętrznego. Otoczenie wewnętrzne administracji jest także bardzo zróżnicowane. W artykule zostało wskazane, że administracja publiczna, pomimo iż jest obiektem zainteresowania różnorodnych dyscyplin naukowych, jest przede wszystkim obiektem zainteresowania badawczego w ramach dziedziny nauk prawnych. Pierwszym podstawowym wnioskiem wyciągniętym z rozważań zawartych w artykule jest wskazanie, że ze względu na związanie administracji prawem i możliwość stosowania tylko tych form działania, które określa prawo, podstawową dyscypliną, w ramach której należy analizować zagadnienia funkcjonowania administracji, jest dyscyplina „nauki prawne”. Na tej podstawie wysnuty jest drugi wniosek, że naukę administracji należy traktować jako subdyscyplinę nauk prawnych. Jest to subdyscyplina naukowa, która wykorzystując osiągnięcia z zakresu pozaprawnych dyscyplin naukowych, będzie analizowała skuteczność i celowość działania administracji, ale w oparciu o granice wyznaczone przez prawo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wójcik, Aneta. "Mediacja jako nowy instrument znowelizowanego kodeksu postępowania administracyjnego w kształtowaniu nowoczesnej administracji." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 4 (November 19, 2018): 88. http://dx.doi.org/10.21697/mj.2018.4.09.

Full text
Abstract:
Celem publikacji jest wskazanie zagrożeń, jakie niesie zjawisko cyberterroryzmu wobec administracji publicznej, a także zwrócenie uwagi na wieloaspektowość tego zagadnienia. Administracja publiczna w dobie innowacyjnych i technologicznych przemian stoi przed dużym wyzwaniem jakie stawia przed nią współczesne i nowoczesne społeczeństwo. Artykuł ukazuje zmiany zachodzące w administracji publicznej w sektorze publicznym na przykładzie nowo wprowadzonych mechanizmów, które znacząco wpływają na modyfikację relacji na rzecz partnerskiego podejścia organów administracji do obywateli. Jednym z nich stała się instytucja mediacji wprowadzona do postępowania administracyjnego, promująca polubowne rozstrzyganie kwestii spornych. W artykule wyjaśniono czy mechanizm ten rzeczywiście jest rewolucyjnym rozwiązaniem na gruncie już obowiązujących przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Izdebski, Jan. "Realizacja polityk publicznych przez administrację publiczną." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 1 (October 19, 2020): 221–31. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.1.221-231.

Full text
Abstract:
Współczesna administracja publiczna jest zaangażowana w realizację zadań, które są elementem polityk publicznych ukierunkowanych na rozwiązywanie złożonych problemów społecznych. Sposób tworzenia i realizacji poszczególnych polityk publicznych stawia przed podmiotami administracji publicznej istotne wyzwania. Złożoność powierzonych podmiotom administracji publicznej funkcji w realizacji polityk publicznych powoduje konieczność ich prawidłowego ujęcia w podstawach prawnych funkcjonowania administracji publicznej, w szczególności prawnych formach działania administracji publicznej oraz sposobu ujęcia kompetencji organów administracji publicznej uregulowanych materialnym prawem administracyjnym. Wskazane zależności warunkują konieczność współpracy pomiędzy dyscyplinami naukowymi mającymi za przedmiot w szerokim ujęciu realizację zadań państwa oraz funkcjonowanie administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wardziński, Bernard. "Wpływ procesu europeizacji na administrację publiczną we współczesnej Polsce. Wybrane przykłady i wnioski." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 31, no. 2 (2020): 53–64. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.31/2020_03bw.

Full text
Abstract:
Integracja Polski z Unią Europejską wymusiła na rodzimej administracji liczne modyfikacje, a co za tym idzie odpowiednie procesy dostosowawcze. W organach administracji krajowej nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej i systemowej do potrzeb i warunków administracji unijnej, bowiem rodzima administracja stała się jej częścią. Zachodzące w administracji krajowej procesy nazwać można europeizacją i stwierdzić, iż dzięki nim nastąpiło funkcjonalne połączenie obu administracji. Fuzja ta możliwa była dzięki przeobrażeniom administracji następującym w Polsce już w okresie przedakcesyjnym. Powstanie nowych urzędów, zaangażowanie urzędników, reformy administracyjne miały przynieść rodzimej administracji określone skutki, czyli poprawę funkcjonowania władzy publicznej. Czy tak się jednak stało? Wydaje się, że nie, ponieważ interaktywny proces europeizacji krajowej administracji nie jest jeszcze w pełni zakończony. Słowa kluczowe: transformacja, europeizacja administracji, rodzima administracja publiczna, przeobrażenia polskiej administracji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Zacharko, Lidia. "Administracja publiczna zarządzana nowocześnie — kilka refleksji." Prawo 331 (November 13, 2020): 305–18. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.23.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest próba pokazania wyzwań, które stoją przed administracją publiczną w zakresie zarządzania. Specyfika świadczonych usług wymusza właściwy, jak też uporządkowany sposób działania, którego głównym celem powinna być jakość. Klient jest najważniejszą osobą w każdej organizacji. Zarządzanie jakością w administracji implikuje wdrożenie nowoczesnych technik i metod działania, takich jak: benchmarking, benchlearning, reengineering, outsourcing, czy regranting.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Nitecki, Stanisław. "Czy administracja publiczna musi wykonywać zadania z zakresu pomocy społecznej?" Prawo 331 (November 12, 2020): 195–209. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.16.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna powołana jest do realizacji zadań przypisanych państwu, a zatem takich, które przekraczają możliwości członków wspólnoty składającej się na państwo. Jednym z takich zadań jest wspieranie osób, które własnym staraniem nie są w stanie zaspokajać własnych potrzeb. Jego realizacja przez państwo wynika z zasady solidarności, która wspólnie z zasadą pomocniczości leży u podstaw wspierania tych, którzy nie są w stanie właściwie zadbać o własne potrzeby. Pomoc społeczna jest tą sferą aktywności społecznej, która może być zaspokajana mocą aktywności podmiotów indywidualnych, jednakże wspólnota po to utworzyła państwo, aby przy jego wykorzystaniu wspierać słabszych i tych, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Skoro pomoc społeczna jest zadaniem przypisanym wspólnotom, przy czym bez precyzyjnego wskazania, czy chodzi o wspólnoty lokalne, czy regionalne bądź o zasięgu ogólnokrajowym, oznacza to, że administracja obowiązana jest te zadania wykonywać. Wykonywanie zadań z tego zakresu może odbywać się przez samą administrację, ale także może ona zlecać je podmiotom niepublicznym. W tym zakresie podmioty będą wykonywały zadania leżące w gestii administracji i będą z nią współpracowały.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jaworski, Bogdan. "Aspekty prawne odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (July 12, 2021): 23–43. http://dx.doi.org/10.31743/sp.10349.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna wykonując złożone zadania, dysponuje charakterystycznymi dla niej strukturami organizacyjnymi opartymi w głównej mierze na monokratycznych organach. Funkcjonowanie struktur tej administracji związane jest z istnieniem aparatów pomocniczych jej organów, składających się z ko­mórek organizacyjnych oraz zróżnicowanego pod względem statusu prawnego personelu. Szczególną rolę w działalności administracji odgrywają funkcjonariusze publiczni, którzy przejmują na siebie najistotniejszą część spraw publicznych. Pamiętając, że administracja może podejmować aktywność jedynie w granicach pra­wa i na podstawie norm prawnych, niezwykle istotne wydaje się działanie funkcjonariuszy publicznych zgodne z określonymi reżimami. Gwarancją takiego stanu rzeczy są liczne przepisy należące do różnych gałęzi prawa, odnoszące się do odpowiedzialności za czyny wykraczające poza te normy. Podjęte w opracowaniu rozważania koncentrują się na zróżnicowanych aspektach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Karpiuk, Mirosław. "Właściwość wojewody w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zapobiegania zagrożeniu życia i zdrowia." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 2 (October 14, 2020): 227–41. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.2.227-241.

Full text
Abstract:
Jedną ze sfer, w ramach których administracja publiczna wykonuje swoje zadania jest bezpieczeństwo. Do katalogu organów administracji publicznej, wyposażonych w środki oddziałujące na bezpieczeństwo i z nim związane – porządek publiczny, ochrona życia i zdrowia, należy również wojewoda. Podejmuje on działania w zakresie przeciwdziałania sytuacjom nadzwyczajnym, ich zwalczania oraz usuwania skutków, które w związku z nimi zaistniały. Ze względu na konieczność dostosowania działań ochronnych do zagrożenia oraz potrzebę ich harmonizacji, wojewoda może również, w przypadkach ustawowo przewidzianych, podejmować czynności kierownicze i koordynacyjne na obszarze regionu. Jest on organem, który posiada szerokie kompetencje pozwalające mu kształtować terenowy system bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Rutkowska, Anna. "PUBLIC ADMINISTRATION AS A PUBLIC GOOD." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2018, no. 128 (2018): 359–75. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2018.128.28.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Kokocińska, Katarzyna. "Państwo administracji." Prawo 331 (November 12, 2020): 147–60. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.13.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna jest trwałym elementem państwa, stanowiącym o jego istocie. Celem opracowania jest wykazanie, że pytanie o niepomijalność administracji publicznej jest pytaniem nie o zasadność jej istnienia, lecz o zakres jej aktywności i przeobrażenia w sposobie administrowania. Kierunki zmian w obrębie administracji publicznej są bowiem przede wszystkim związane ze zdolnością wykonywania zadań publicznych w zmieniających się warunkach społeczno-gospodarczych. Przyjęto, że sprawowanie władzy publicznej wymaga zmian w obrębie struktur administracji publicznej, odpowiedniego doboru prawnych metod i form działania służących wykonywaniu coraz to nowych zadań publicznych. Diagnozując takie zjawiska (i ich uwarunkowania) jak kryzys administracji i inflacja jej działania, dysfunkcjonalność prawa, wskazano, że państwo nie musi być państwem administracji totalnej, lecz administracji otwartej. Potrzebne jest jednak do tego prawo stabilne, trwałe, oparte na uniwersalnych wartościach, będące uzasadnieniem (także aksjologicznym) aktywności administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Świątek, Władysław. "Rozwój usług e-administracji w Polsce." ASEJ Scientific Journal of Bielsko-Biala School of Finance and Law 23, no. 3 (October 10, 2019): 48–52. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.6545.

Full text
Abstract:
Rozwój technik komunikacyjnych i informacyjnych powoduje, że wymagania obywateli wobec administracji państwowej są coraz większe. Aktualnie społeczeństwo wymaga ciągłego poszerzania usług administracyjnych w formie elektronicznych kanałów dostępu do urzędów i możliwości zdalnego załatwiania spraw. W niniejszym opracowaniu przedstawiono sposób pomiaru elektronizacji administracji publicznej przy wykorzystaniu E-Gavernment Digital Index oraz jego budowę. Przedstawiono uwarunkowania rozwoju e-usług w Polsce na tle innych krajów. Wskazano również główne bariery związane z dalszym rozwojem e-usług przed którymi stoi administracja publiczna w Polsce w erze społeczeństwa informacyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Molina, José Antonio Moreno, and Antonio Villanueva Cuevas. "Algunos breves apuntes sobre el recurso contencioso-administrativo en el derecho español." Gdańskie Studia Prawnicze, no. 2(46)/2020 (June 22, 2020): 83–94. http://dx.doi.org/10.26881/gsp.2020.2.06.

Full text
Abstract:
"Kilka uwag na temat środków prawnych w postępowaniu sądowoadministracyjnym w prawie hiszpańskim" Kontrola działalności administracji publicznej w Hiszpanii dokonywana jest na różne sposoby. Jednym z nich jest monitorowanie działań administracji publicznej przez sędziów i sądy. W ramach podejmowanych działań administracja publiczna musi także przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych. W rzeczywistości jest to konsekwencja podporządkowania jej prawu, w szczególności zaś prawu przewidzianemu w art. 103 s. 1 hiszpańskiej konstytucji z 1978 r. Jednak nie zawsze tak było, a wprowadzenie sądowej kontroli administracji publicznej w Hiszpanii poprzedził długi proces historyczny. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie instytucji sądowej kontroli działalności administracji publicznej w Hiszpanii, jak również problemów, z którymi się obecnie boryka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Barczewska-Dziobek, Agata. "„Kooperacyjna” administracja publiczna – zarys problematyki." Opolskie Studia Administracyjno-Prawne 16, no. 1 (2) (May 31, 2019): 7–20. http://dx.doi.org/10.25167/osap.984.

Full text
Abstract:
The presented study is an attempt to indicate the impact of the concept of multilevel-governance (multi-level governance), well-established in the provisions related to the planning and implementation of the EU policies, with a view to developing forms of cooperation between public administration and its environment. This can be observed in the field of regulations relating to preparation of a contract partnership and creation of strategies and programs connected with the implementation of cohesion and development policy, which was adopted within the European Union. They precisely determine transformation of the Polish law in this area in the direction of adapting it to the EU law, and thus, influence the intensity of forms of cooperation as well between administrative bodies as social and economic partners. This, in turn, results in the intensification of network type connections in the vertical and horizontal planes that reveal new organizational and legal forms in the preparation and implementation phases of development tasks at the national, regional and local levels.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Boć, Jan, and Ernest Bojek. "Nauka prawa a współczesna administracja publiczna." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 76, no. 2 (January 1, 2014): 215. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2014.76.2.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Izdebski, Jan. "Więzi organizacyjne w strukturach administracji publicznej jako przedmiot regulacji prawa administracyjnego." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 3 (October 5, 2020): 3–13. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.3.3-13.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna w ujęciu podmiotowym stanowi zbiór szeregu rozbudowanych jednostek organizacyjnych. Możliwość prawidłowej realizacji zadań publicznych poprzez poszczególne podmioty administracji publicznej w znacznym stopniu zależy od sprawności organizacyjnej urzędów administracji publicznej – zespołów ludzkich wspierających organy administracji publicznej w wykonywaniu kompetencji. Sprawność działania poszczególnych jednostek organizacyjnych, urzędów administracji publicznej jest uwarunkowana jakością więzi organizacyjnych w nich występujących. Więzi organizacyjne w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej są w znacznym stopniu sformalizowane. Wynika to z publicznoprawnego charakteru działania administracji publicznej oraz ustalonych praktyk administrowania przyjętych w danym państwie. Obecny wzrost wymagań co do jakości, efektywności oraz jawności działania administracji publicznej powoduje, że prawidłowe ukształtowanie więzi organizacyjnych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych administracji publicznej, może mieć istotny wpływ na stopień realizacji zadań publicznych. Wysoki stopień sformalizowania podstaw więzi organizacyjnych w administracji publicznej nie powinien z założenia być traktowany jako przeszkoda w efektywnym kształtowaniu nowoczesnych struktur administracyjnych wzorowanych na rozwiązaniach w sektorze prywatnym. Określony stopień formalizacji struktury jednostek organizacyjnych administracji publicznej ma za zadanie zapewnić, te wartości, które podstawowe dla działania podmiotów administracji publicznej: praworządność, równość wobec prawa. Kształtowanie więzi organizacyjnych w ramach formalizacji struktur administracji publicznej powinno być kompromisem pomiędzy niezbędnymi elementami dającymi podstawę do stosowania jednolitych zasad wobec administrowanych, obywateli a rozwiązaniami, które mają zapewnić profesjonalizację i podniesienie jakości działania jednostek organizacyjnych administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Mrożek, Jakub. "Samorząd zawodowy a pojęcie administracji publicznej." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 81, no. 2 (June 28, 2019): 127–40. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2019.81.2.10.

Full text
Abstract:
Artykuł porusza zagadnienie ustrojowoprawnej pozycji (charakteru) polskiego samorządu zawodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 Konstytucji. Sprawia ono problemy, które – mimo że są dostrzegane już od dłuższego czasu – nie zostały jak dotąd rozwiązane. Dotychczasowe opracowania na ten temat nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy samorządy zawodowe, które sprawują pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu zaufania publicznego, są w znaczeniu podmiotowym jednym z dwóch – obok samorządu terytorialnego – rodzajów (typów) administracji samorządowej, będącej częścią administracji publicznej? A także czy realizacja przez nie konstytucyjnych zadań jest sprawowaniem władzy publicznej? Odpowiadając na powyższe pytania, za punkt odniesienia przyjęto art. 184 Konstytucji, który przez generalne zadekretowanie kognicji sądów administracyjnych wyznacza również granice terminu „administracja publiczna”. Ponadto odwołano się do art. 17, który konstytuuje samorząd zawodowy i samorząd gospodarczy. Dzięki temu było możliwe wskazanie różnic pomiędzy oboma samorządami, które to różnice nie pozostają bez wpływu na końcową tezę badawczą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Rutkowska, Violetta. "Public administration closer to the citizen." Studia i Prace WNEiZ 50 (2017): 105–16. http://dx.doi.org/10.18276/sip.2017.50/3-09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Jurczak, Dariusz, and Anatolii Kibysh. "Administracja publiczna a bezpieczeństwo migrującej społeczności lokalnej pogranicza polsko-rosyjskiego." Przegląd Europejski, no. 1-2021 (April 14, 2021): 216–31. http://dx.doi.org/10.31338/1641-2478pe.1.21.13.

Full text
Abstract:
The article presents public administration in the context of security of the migrating local community of the Polish-Russian borderland. The authors present public administration in sociological research, as well as social security of the local community, which is associated with migration. The most important issue in this article is the outline of the research project, in which representatives of public administration play a leading role in creation of the sense of security of the inhabitants of the studied region. The aim of the project is to determine the conditions related to the administration’s influence on the safety of the inhabitants of the Warmia-Mazury Province and the Kaliningrad Region. The outcomes of the preliminary research are presented in this article.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Osmólska, Zuzanna. "Sprawozdanie z II Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Administracja publiczna w projektach politycznych”." Nowa Polityka Wschodnia 6, no. 1 (June 30, 2014): 286–88. http://dx.doi.org/10.15804/npw2014116.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Kasprowicz, Paweł. "Wykorzystanie technologii teleinformatycznej w sektorze publicznym jako czynnik wpływający na funkcjonowanie przedsiębiorstw." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 2 (June 28, 2018): 190–203. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.322.13.

Full text
Abstract:
Rosnąca rola technologii teleinformatycznych (ang. ICT – Information and Communication Technologies) nie pozostaje bez wpływu na środowisko społeczno-ekonomiczne. Upowszechnienie się na­rzędzi informatycznych wpływa na oczekiwania podmiotów gospodarczych dotyczące sposobu obsługi przez organy administracji publicznej, natomiast stosowane przez nie rozwiązania informatyczne i ich wykorzytanie stwarzają potencjał do poprawy relacji na linii przedsiębiorstwa–administracja publiczna, a także do zwiększenia ich efektywności. Brak działań organów publicznych w tym zakresie oraz niedostosowanie ich struktury, organizacji i sposobu funkcjonowania do zmieniających się standardów podmiotów prywatnych stwarzają zagrożenie, że pojawią się dodatkowe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw oraz zwiększą się koszty już istniejące. Ścisła i precyzyjna analiza tych zagadnień jest utrudniona z powodu dużego zróżnico­wania rozpatrywanych zjawisk. Celem pracy jest próba rozwiązania tego problemu oraz zaproponowanie po­dejścia badawczego pozwalającego na objęcie zjawisk spójną analizą. Autor proponuje zastosowanie meto­dyki i terminologii nowej ekonomii instytucjonalnej, czyli wykorzystanie teorii kosztów transakcyjnych oraz instytucji. Oddziaływanie zróżnicowanych czynników instytucjonalnych zostaje sprowadzone do analizy ich wpływu na koszty transakcyjne, koszty te mogą natomiast zostać opisane z użyciem narzędzi matematycz­nych i wykorzystane do dalszej analizy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Szreniawski, Piotr. "Związki publicznoprawne w świetle teorii rywalizacji hierarchii." Prawo 333 (February 25, 2022): 453–61. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.333.30.

Full text
Abstract:
Rozprawa Tadeusza Bigi często staje się inspiracją do rozważań na różnorodne tematy. Jednym z nich jest to, że samorząd i władza państwowa mogą być postrzegane jako rywalizujące hierarchie, a pozycja prawna korporacji potencjalnie się wiązać z większą lub mniejszą autonomią. Administracja publiczna jest specyficzną hierarchią, odznaczającą się określoną trwałością i charakterystyczną kulturą organizacyjną, która powinna być związana z samoograniczeniem się w zakresie rywalizacji z innymi hierarchiami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Górka, Marta. "Skuteczność i efektywność realizacji zadań publicznych przez szczególne (nietypowe) podmioty administracji publicznej." Studenckie Zeszyty Naukowe 22, no. 40 (July 1, 2019): 41. http://dx.doi.org/10.17951/szn.2019.22.40.41-53.

Full text
Abstract:
<p>Polski ustawodawca coraz częściej wykracza poza tradycyjne (doktrynalne) rozumienie podmiotu administracji publicznej i tworzy nowe (szczególne) podmioty administracji. Zjawisko to związane jest z coraz większą liczbą i zróżnicowaniem zadań realizowanych przez administrację publiczną. Wzrost potrzeb i oczekiwań współczesnych społeczeństw wobec administracji publicznej przyczynia się do powstania nowych form organizacyjnych podmiotów administracji publicznej, które nie mieszczą się już w tradycyjnym ujęciu podmiotu administracyjnego. Ustawodawca tworząc szczególne podmioty wyposaża je w kompetencje do sprawowania administracji publicznej w określonym zakresie. Głównym powodem powołania do życia szczególnych (nietypowych) podmiotów administracji jest postulat realizacji zadań publicznych. Badając wykonanie zadania publicznego należy ocenić skuteczność i efektywność jego realizacji przez poszczególne jednostki, w tym także przez szczególne podmioty administracji publicznej. Jednym z szczególnych podmiotów administracji realizujących zadania publiczne jest należący do grupy funduszy celowych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Włodarczyk, Bartosz. "Instytucje państwa polskiego wobec zagrożeń wywołanych przez epidemię COVID-19." Studia Polityczne 49, no. 4 (March 16, 2022): 63–86. http://dx.doi.org/10.35757/stp.2021.49.4.03.

Full text
Abstract:
Administracja publiczna pełni nadrzędną rolę w kontekście kreowania bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Charakterystyka występujących zagrożeń przyczynia się do powstawania ciągłej potrzeby redefiniowania pojęć oraz wypracowywania nowych mechanizmów. Zagadnienia związane z początkiem epidemii COVID-19 oraz intensyfikacją pierwszej fali zachorowań wzmagają potrzebę zrozumienia funkcji instytucji państwowych w strukturze bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Dodatkowo, przedstawiona w treści pracy ankieta badawcza podejmuje wyzwanie zobrazowania nastrojów społecznych, które kształtowały się w trakcie pierwszej fali zachorowań. Niniejszy artykuł stanowi próbę przeanalizowania sprawczości instrumentów państwowych w obszarze występowania licznych zagrożeń utożsamianych z epidemią COVID-19.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

TYBURSKA, AGATA. "INFRASTRUKTURA KRYTYCZNA I JEJ OCHRONA W POLSKICH UNORMOWANIACH PRAWNYCH." PRZEGLĄD POLICYJNY 4, no. 132 (December 13, 2018): 43–52. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.6682.

Full text
Abstract:
Pojęcia „infrastruktura krytyczna”, „ochrona infrastruktury krytycznej”, a także wykaz systemów infrastruktury krytycznej — w przyjętych w Polsce aktach prawnych i opracowywanych procedurach — zaczęły funkcjonować od 2007 r. Stało się to z chwilą wejścia w życie ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. W Polsce wiodącą rolę w polityce ochrony infrastruktury krytycznej spełnia administracja publiczna. Przeprowadzone analizy elementów uznawanych za kluczowe dla bezpieczeństwa państwa wskazują jednak, że znaczna ich część należy do prywatnych właścicieli. Fakt ten wymusza potrzebę większego zaangażowania w działania ochronne również podmioty należące do sektora prywatnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Pawłowska, Agnieszka. "Administracja publiczna w projektach politycznych, red. Danuta Plecka, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2014, ss. 297." Przegląd Prawa Konstytucyjnego 29, no. 1 (February 27, 2016): 181–87. http://dx.doi.org/10.15804/ppk.2016.01.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Supernat, Jerzy. "Niepomijalna administracja publiczna jako miejsce spotkania prawa publicznego i prawa prywatnego w dobie transformacji prawa publicznego w Europie." Prawo 331 (November 13, 2020): 273–84. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.21.

Full text
Abstract:
Opracowanie przedstawia administrację publiczną jako miejsce spotkania prawa publicznego i prawa prywatnego, poświęcając szczególną uwagę dystynkcji między tymi gałęziami prawa oraz wyłanianiu i kształtowaniu się nowego prawa publicznego: prawa publicznego europejskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Popowska, Bożena. "Zasady postępowania w sprawach z zakresu działalności gospodarczej unormowane w ustawie Prawo przedsiębiorców." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 80, no. 4 (December 31, 2018): 27–40. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2018.80.4.3.

Full text
Abstract:
Ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (u.p.p.) normuje zasady związane z podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej zdecydowanie inaczej, niż czyniła to poprzednio obowiązująca ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy dotyczące postępowania w relacjach między administracją a przedsiębiorcami stanowią w dużej mierze nową materię publicznego prawa gospodarczego. Zasady procesowe zamieszczone są w rozdz. I: Przepisy ogólne i w rozdz. III: Załatwianie spraw z zakresu działalności gospodarczej. Niektóre z zasad powtarzają zasady ogólne postępowania administracyjnego unormowane w k.p.a. (por. art. 28 u.p.p. i art. 7b k.p.a.). W ten sposób Prawo przedsiębiorców przenosi na płaszczyznę publicznego prawa gospodarczego podstawowe zasady (wartości, idee) Konstytucji RP (np. art. 12). Ustawa ta normuje też szereg nowych zasad, w tym takie, które wyrażają idee ujęte po raz pierwszy w formę obowiązujących norm prawnych. Szczególnym przykładem jest zasada zaufania do przedsiębiorcy (art. 10 ust. 1); wyraża ona nowy standard w relacjach administracja publiczna– przedsiębiorca. Unormowanie tej zasady wzmacnia gwarancje procesowe dla przedsiębiorców. Mimo że zasady postępowania unormowane w Prawie przedsiębiorców nie stanowią spójnego zbioru, to – z uwagi na ich uniwersalny charakter oraz rangę i miejsce tej ustawy w obszarze publicznego prawa gospodarczego – mogą służyć za bazę normatywną proceduralnego publicznego prawa gospodarczego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Młodzik, Lilla. "Sprawozdanie z konferencji „Administracja publiczna. Wybory do samorządu terytorialnego AD 2018”, Łagów Lubuski, 13–14 grudnia 2018 roku." Nowa Polityka Wschodnia 21, no. 2 (June 30, 2019): 165–69. http://dx.doi.org/10.15804/npw20192111.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Barańska-Fischer, Mirella. "Public Administration for the Development of the Regional Economy – Selected Problems of the Development of Cooperation with the SME’s within the Region of Lodz." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu 40 (2015): 229–38. http://dx.doi.org/10.18276/pzfm.2015.40-19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Korolczuk, Adam. "Amerykańska polityka wobec rynku pracy a weterani pokolenia 9/11." Studia z Polityki Publicznej, no. 4(8) (December 1, 2015): 159–88. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2015.4.9.

Full text
Abstract:
Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie weterana było kojarzone w Stanach Zjednoczonych z działalnością charytatywną. Obecnie zarówno administracja publiczna, jak i wiele firm sektora prywatnego wyrażają chęć pomocy byłym żołnierzom. Wygaszanie obecności Amerykanów w Afganistanie, połączone z cięciami wydatków na obronę, spowoduje, że z sił zbrojnych będzie musiało odejść w ciągu najbliższych pięciu lat około miliona żołnierzy. Większość z nich zasili rynek pracy, jednak znaczna część, zwłaszcza najmłodszych weteranów wojen w Iraku i Afganistanie, pozostanie bezrobotna. Sprawy weteranów są niezwykle istotne zarówno dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, Kongresu, jak i całego społeczeństwa amerykańskiego, gdyż związane są z ekonomiczno-społeczną stroną funkcjonowania państwa. Natomiast błędne wyobrażenie na temat byłych żołnierzy uniemożliwia wykorzystanie ich potencjału oraz nabytych w wojsku umiejętności i nie przekłada się w żaden sposób na ekonomię państwa. Taka sytuacja jest frustrująca, ponieważ weterani potrafią być bardzo dobrymi pracownikami, posiadają wiele zalet, które są pożądane wśród zatrudniających, m.in. umiejętności przywódcze, współdziałanie, lojalność, inicjatywę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Niewiadomski, Zygmunt. "O znaczeniu tradycyjnej konstrukcji prawnej samorządu terytorialnego w warunkach współczesności." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 82, no. 4 (December 30, 2020): 35–47. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2020.82.4.4.

Full text
Abstract:
Samorząd terytorialny w naukach prawnych był do niedawna przedmiotem badań jako konstrukcja prawna (wyodrębniona wspólnota lokalna samodzielnie wykonująca funkcje administracji publicznej). Podjęcie przez samorząd nadto innych funkcji właściwych współczesności spowodowało zmianę akcentów badawczych. Na plan pierwszy wysuwają się nowe funkcje samorządu, wykraczające poza administrację publiczną (działalność na rzecz dobra wspólnego i społeczeństwa obywatelskiego). Stają się one niekiedy głównym elementem definiującym samorząd terytorialny, osłabiając dotychczasową główną funkcję samorządu w znaczeniu prawnym (wykonywanie administracji publicznej). To zaś rodzi niebezpieczeństwo traktowania samorządu jako zjawiska wyłącznie politycznego, wychodząc naprzeciw działaniom osłabiającym pozycję samorządu terytorialnego, zwłaszcza w państwach autorytarnych, rządzonych przez partie populistyczne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Smyk, Grzegorz. "Próby zdefiniowania pojęć „administracja” i „prawo administracyjne” w piśmiennictwie prawno-administracyjnym przełomu XIX i XX w." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio G (Ius) 66, no. 1 (July 17, 2019): 363. http://dx.doi.org/10.17951/g.2019.66.1.363-377.

Full text
Abstract:
<p>Rozwój nowożytnych nauk prawno-administracyjnych w XIX w. pociągnął za sobą konieczność określenia ich przedmiotu badawczego oraz zdefiniowania podstawowych pojęć. Wśród tych ostatnich centralnym zagadnieniem stało się zdefiniowanie pojęć „administracja” i „prawo administracyjne” wraz z określeniem ich podstawowych cech i funkcji. Największe trudności napotykały próby zdefiniowania pojęcia „administracja” i określenia jego istoty prawnej. W literaturze przedmiotu dominowało dwojakie podejście do tego zagadnienia. Administrację próbowano określać od strony podmiotowej – jako osoby lub zespoły osób wykonujące funkcje administracyjne, organy i inne jednostki administrujące, lub od strony przedmiotowej (funkcjonalnej) – wiążąc pojęcie administracji z aktywnością tych osób, ich zespołów, organów i jednostek administrujących lub też z działalnością państwa i innych podmiotów władzy publicznej. Definicje podmiotowe łączyły pojęcie administracji z zespołem ludzi powiązanym w pewną całość organizacyjną z uwagi na wspólne cele, wyposażonym w pewien zakres uprawnień władczych. W ujęciu tym punktem wyjścia był człowiek działający w ramach szczególnego układu organizacyjnego. W ramach definicji przedmiotowych nawiązywano natomiast do różnych sfer aktywności państwa, podkreślając, że administracja to nie tylko wykonywanie ustaw, ale także działalność twórcza, będąca jedną z form realizacji funkcji państwa, polegającą na bezpośrednim, praktycznym wykonywaniu zadań państwa.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Fatalski, Marcin. "From Continuity to Breakthrough: the Obama Administration’s Policy in Latin America." Teka Komisji Politologii i Stosunków Międzynarodowych 12, no. 2 (September 17, 2018): 59. http://dx.doi.org/10.17951/teka.2017.12.2.59.

Full text
Abstract:
<p>Wybór Baracka Obamy wzbudziły wielkie oczekiwania w Ameryce Łacińskiej. Oczekiwano, że Obama odnowi stosunki międzyamerykańskie zaniedbane przez administrację George’a W. Busha. Jednak Stany Zjednoczone już nie postrzegają Ameryki Łacińskiej jako „najbardziej niebezpiecznego obszaru na świecie”. Kryzys gospodarczy i problemy międzynarodowe, z którymi administracja Obamy musiała się zmierzyć, przyczyniły się do tego, że Ameryki Łacińskiej nie stała się priorytetem w polityce Waszyngtonu. Jednym z pierwszych wyzwań dla nowej administracji było usunięcie przez wojsko prezydenta Hondurasu. Stany Zjednoczone przyjęły w tej sprawie pragmatyczne stanowisko i trzymały się od niej z daleka. gdyż nie było nadziei, że konstytucyjny prezydent odzyska swoje stanowisko niezależnie od sankcji lub presji politycznej Waszyngtonu. Administracja Obamy przyczyniła się znacząco do sukcesu procesu pokojowego w Kolumbii. Stabilizowanie sytuacji w tym państwie pozostawało jednym z priorytetów polityki bezpieczeństwa administracji Obamy. Polityka ta nie ograniczała się realizacji planu Colombia, lecz oznaczała też czynny udział w rozmowach pokojowych i wsparcie porozumienie. Administracja Obamy rozszerzyła także cele programu Mérida Initiative wykraczając poza tradycyjne, wojskowe metody walki z organizacjami przestępczymi. USA zamierzały wzmocnić rząd prawa w Meksyku. Największym osiągnięciem tej administracji jest normalizacja stosunków z Kubą, był to prawdziwie rewolucyjny krok. Stało się to możliwe ze względu na zmianę poglądów opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych na temat normalizacji, presji ze strony państw Ameryki Łacińskiej oraz zmiany podejścia kubańskiego reżimu wobec USA.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Bidziński, Mariusz. "Recenzja Władza państwowa i administracja publiczna w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, red. Marek Barański, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2009, ss. 343." Przegląd Prawa Konstytucyjnego 11, no. 3 (September 30, 2012): 263–72. http://dx.doi.org/10.15804/ppk.2012.03.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Szremski, Jakub. "Organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym w jurysdykcyjnym postępowaniu administracyjnym – próba klasyfikacji." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 3 (June 22, 2021): 3–20. http://dx.doi.org/10.21697/mj.8804.

Full text
Abstract:
Oprócz organów administracji publicznej w znaczeniu ustrojowym, do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach umocowane ustawowo są również organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym. Ustawodawca przyznaje kompetencję do wydawania decyzji podmiotom o różnym charakterze prawnym – zarówno państwowym, jak i prywatnym. Organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym można jednak uporządkować wedle kryterium „bliskości związania” ze strukturą państwa. Tym samym mogą to być podmioty od państwowych, przez quasi-publiczne, aż po prywatnoprawne. Można zatem wyróżnić trzy grupy „organów funkcjonalnych”. Po pierwsze, o charakterze publicznoprawnym – należące do szeroko rozumianego aparatu państwowego. Po drugie, o charakterze quasi-publicznym – niemające charakteru ani w pełni publicznego, ani prywatnego (o charakterze mieszanym). Po trzecie, podmioty o charakterze prywatnoprawnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Popławski, Mariusz. "Recenzja książki: Władza państwowa i administracja publiczna w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, red. M. Barański, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2007, ss. 343." Krakowskie Studia Małopolskie 8, no. 1 (December 31, 2008): 409–11. http://dx.doi.org/10.15804/ksm200825.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Kłosowska-Lasek, Katarzyna. "Swoboda wyboru formy prywatnoprawnej w działaniach administracji publicznej." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 4 (September 25, 2020): 105–24. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.4.105-124.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy różnych aspektów możliwości wyboru formy prywatnoprawnej przez organy administracji publicznej. W pierwszym rzędzie odnosi się do możliwości stosowania w działalności administracji publicznej zasady swobody umów i jej ograniczeń. Przedstawia także zagadnienie dopuszczalności zawierania umów cywilnoprawnych bez wyraźnej podstawy prawnej, czy też dokonywania przez administrację wyboru między formami prawa cywilnego i administracyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Sułkowski, Karol, and Mikołaj Wojcieszek. "Pozycja urzędów centralnych w strukturze administracji publicznej." Studenckie Zeszyty Naukowe 22, no. 40 (July 1, 2019): 151. http://dx.doi.org/10.17951/szn.2019.22.40.151-165.

Full text
Abstract:
<p>Praca podejmuje próbę holistycznego przedstawienia pozycji urzędów centralnych w strukturze administracji. Autorzy ukazują podział tych jednostek, różnice pomiędzy organami centralnymi, a organami naczelnymi, przedstawiają ich kompetencje oraz funkcje. Ponadto, zaprezentowany jest nadzór i kontrola nad urzędami centralnymi. Centralne organy administracji niebędące organami naczelnymi są bardzo istotnym elementem współczesnej administracji. Do ich kompetencji należą przede wszystkim bieżące stosowanie prawa, realizacja zadań administracyjnych. Działalność tych organów opiera się na profesjonalnej, niepolitycznej kadrze urzędniczej. Wraz ze wzrostem wymagań stawianych przed organami administracji nie można poprzestać na funkcjonowaniu struktur ministerialnych. Członkostwo Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej umożliwia działanie w ramach prawa europejskiego, współdziałanie z administracją innych państw członkowskich</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Gola, Jan. "Między gospodarnością a niegospodarnością działań organów administracji gospodarczej." Prawo 329 (July 21, 2020): 157–66. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.329.13.

Full text
Abstract:
W artykule zaznacza się, że działania podejmowane przez organy administracji go-spodarczej powinny charakteryzować się wysokim stopniem gospodarności, który jest gwarancją prawidłowego zarządu mieniem publicznym. Może to wpływać na oszczędność w wydatkowaniu środków finansowych pozostających w gestii szeroko rozumianego sektora publicznego. Powinno się jednocześnie dążyć do wprowadzenia takich zmian w polskim ustawodawstwie, które ograniczą niegospodarność i wpłyną na ekonomiczny rozwój państwa oraz zaufanie obywateli do organów sprawujących władzę publiczną. Podkreślono, że płaszczyzny zarówno gospodarności, jak i niego-spodarności w działaniach organów administracji gospodarczej są uwarunkowane prawidłowymi decyzjami ustawodawcy. Jego racjonalne działania legislacyjne mogą doprowadzić do ograniczenia wielu patologii w administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Wrzosek, Stanisław. "Nauka administracji jako subdyscyplina łącząca nauki prawne i nauki o zarządzaniu." Studia Prawnicze KUL, no. 3 (September 28, 2021): 197–212. http://dx.doi.org/10.31743/sp.12354.

Full text
Abstract:
Analiza zagadnień związanych z organizacją i funkcjonowaniem administracji publicznej wymaga ujęcia interdyscyplinarnego. Platformą łączącą nauki prawne z naukami o zarządzaniu powinna być w tym zakresie nauka administracji traktowana jako subdyscyplina nauk prawnych. Wiąże się to z genezą nauki administracji. Następuje w niej synteza zagadnień dotyczących kierowania organizacją z zagadnieniami prawnych uwarunkowań procesu administrowania. Podstawowym przedmiotem zainteresowania nauki administracji jest aparat pomocniczy organu administracji publicznej, czyli urząd. W nauce administracji zachodzący w urzędzie proces decyzyjny jest badany z punktu widzenia realizacji przez administrację określonej przez prawo misji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

SZCZEPAŃSKA, Katarzyna. "DETERMINANTY OCENY JAKOŚCI DZIAŁAŃ W ORGANIZACJACH PUBLICZNYCH." Nowoczesne Systemy Zarządzania 12, no. 3 (September 30, 2017): 191–209. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129421.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia rozważania dotyczące formalnych i teoretycznych podstaw oceny jakości działań w organizacjach publicznych. Wyjaśniono pojęcia: podmiot publiczny i organizacja publiczna. Przedstawiono syntezę charakterystyki strategii „Sprawne Państwo 2020". Przeprowadzono analizę porównawczą celów strategii i ich wskaźników oraz omówiono jej wyniki. Zinterpretowano normatywną definicję jakości w kontekście organizacji publicznych. Przedstawiono również pojęcie wartościowania jakości z uwzględnieniem międzynarodowych wskaźników jakości w administracji publicznej. Zapropo­nowano podejście umożliwiające przeprowadzanie oceny jakości działań w organizacjach publicznych. W podsumowaniu zawarto syntezę uwarunkowań oceny jakości działań w organizacjach publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Fermus-Bobowiec, Anna. "Wybrane zagadnienia dotyczące wykorzystania umowy cywilnoprawnej jako instrumentu działania administracji." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 4 (September 25, 2020): 125–41. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.4.125-141.

Full text
Abstract:
Podmioty administracji publicznej występują jako strony umów cywilnoprawnych w sferze niewładczej. Cechą charakterystyczną tych umów jest ich podległość przepisom prawa cywilnego, ale z modyfikacjami wynikającymi z przepisów szczególnych. Modyfikacje są konsekwencją tego, iż jedną ze stron umowy jest podmiot publiczny, który zawierając je, realizuje interes publiczny i zaspokaja potrzeby publiczne. W praktyce obrotu najczęściej zawieranymi umowami cywilnoprawnymi przez podmioty administracji są umowy w sprawach zamówień publicznych. Ich szczególny status wynika z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz 1579 ze zm.) i podporządkowany zostaje podstawowemu celowi ustawy, którym jest zapewnienie podmiotom szeroko rozumianego sektora publicznego zawierania umów cywilnoprawnych na optymalnych warunkach. Charakterystyka tych umów zostaje dokonana przez pryzmat ich kwalifikacji podmiotowej i przedmiotowej, trybu zawarcia, formy umowy i czasu jej trwania, kształtowania treści umowy, jej zmian, rozwiązania oraz unieważnienia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Fundowicz, Sławomir. "Public Service in the Light of Personalist Approach to Public Administration." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio G, (Ius) 64, no. 2 (February 26, 2018): 29. http://dx.doi.org/10.17951/g.2017.64.2.29.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Korczak, Jerzy. "Dyspersja administracji jako przyczyna niepomijalności administracji publicznej." Prawo 331 (November 12, 2020): 161–84. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.14.

Full text
Abstract:
W artykule prezentowany jest pogląd o nieograniczoności rozrostu zjawiska administracyjnego pod wpływem przemian cywilizacyjnych. Przedstawione zostaną poszczególne jego przyczyny i czynniki kształtujące, w wyniku których administracja otrzymuje nowe zadania do wykonania. W konsekwencji rozrostu zadań następuje rozrost jej struktur, ale też przekształcenia w zakresie form działania. Jak zostanie wykazane, proces dyspersji ma charakter obiektywny i nie jest wynikiem działania samej administracji, lecz czynników zewnętrznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Bieś-Srokosz, Paulina, and Patryk Błasiak. "Ugoda administracyjna jako konsensualna prawna forma działania administracji publicznej." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. Seria Prawnicza. Prawo 26 (2019): 177–88. http://dx.doi.org/10.15584/znurprawo.2019.26.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Przedańska, Justyna. "Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma współpracy administracji publicznej z otoczeniem." Przegląd Prawa i Administracji 111 (February 28, 2018): 143–58. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.111.10.

Full text
Abstract:
PUBLIC-PRIVATE PARTNERSHIPS AS AFORM OF COOPERATION OF PUBLIC ADMINISTRATION WITH THE ENVIRONMENTThe article presents the legal nature of the public-private partnership, which is another form of along-standing mechanism of participation of the private sector in the fulfilling the public tasks. Public-private partnership means all forms of cooperation between public authorities and the private sector, which are designed to finance the construction, management and maintenance of infrastructure, or to provide services. Public administration cooperation with private partners in the delivery of public tasks should always involve assuming common interests not just public interest or private interest, and co-responsibility for the success of the project.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Magiera, Maciej. "Postrzeganie bezpieczeństwa a potrzeba mentalnej modernizacji administracji publicznej." Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, no. 2 (May 31, 2019): 219–30. http://dx.doi.org/10.14746/ssp.2015.2.12.

Full text
Abstract:
W ostatnim ćwierćwieczu oczekiwania społeczne znacznie wzrosły względem administracji publicznej. Już teraz zakres obowiązkowej ochrony narzucanej przez społeczeństwo przybiera rozmiary przerastające możliwości (potencjał) sektora publicznego. W konsekwencji musi dojść do modernizacji administracji publicznej nie tyle w kontekście ograniczonych zasobów i zawężonej organizacji, ale przede wszystkim mentalności. Warto zatem podnieść problem archaicznego sposobu myślenia osób pełniących służbę publiczną, co szczególnie negatywnie oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Lipowicz, Irena. "Samorząd terytorialny a administracja rządowa – administrowanie w warunkach niepewności." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 82, no. 4 (December 30, 2020): 49–63. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2020.82.4.5.

Full text
Abstract:
Rok 2020, rok pandemii, stał się symbolem nagłych zagrożeń zmieniających zasadniczo życie społeczne i gospodarcze. Jest on jednak tylko przykładem nowych nawarstwiających się niepewności, takich jak zmiany klimatyczne, które silnie wpływają na system administracji publicznej. Przedmiotem opracowania jest odpowiedź na pytanie, jaki ustrój administracji publicznej i jakie prawne formy działania będą sprzyjać zwiększeniu odporności państwa na wstrząsy i większej elastyczności działania jego administracji. Możemy tu ukazać trzy sposoby ujęcia posiadające swoich zwolenników również w nauce prawa, a więc: scentralizowanego państwa rozbudowującego wobec zagrożeń tylko struktury eksperckie i doradcze; państwa minimalnego, w którym wzmacnia się głównie sieć współdziałania z obywatelami, podmiotami gospodarczymi i administracją, takiego, które prowadzi ograniczone działania zarządzania kryzysowego, i trzeciej koncepcji współpracującego systemu modułów administracji rządowej i samorządowej przy dużej niezależności samorządu, dobrej koordynacji i otwarciu na innowacji społeczne. Autorka wypowiada się za wyborem trzeciego modelu dla stworzenia elastycznego, odpornego na wstrząsy państwa, ukazując zalety takiego rozwiązania oraz słabości modelu pierwszego, ku któremu dąży postępująca obecnie recentralizacja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography