Academic literature on the topic 'Aktivity pro předškolní děti'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Aktivity pro předškolní děti.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Aktivity pro předškolní děti"

1

Hönigová, Sylva. "Diagnostika struktury matematických schopností (DISMAS): Recenze metody." TESTFÓRUM 3, no. 4 (September 25, 2014): 58–64. http://dx.doi.org/10.5817/tf2014-4-29.

Full text
Abstract:
Test poskytuje kvalitní obraz rozvoje matematických schopností v jejich celku a struktuře u věkové skupiny mladšího školního věku, s možným použitím pro děti předškolní a děti staršího školního věku s obtížemi v matematice. Umožňuje identifikovat a lokalizovat obtíže. Na základě takto provedené diagnostiky je možné vytvoření přesně cíleného programu rozvoje dílčích schopností v oblastech, ve kterých vývoj nepostupuje. U dětí předškolního věku je test dobře využitelný k diagnostice školní zralosti a připravenosti. Rovněž umožňuje diagnostiku dílčího mimořádného nadání či akcelerace v oblasti matematických schopností u dětí předškolního věku a v období počátku školní docházky, opět s lokalizací oblastí akcelerovaného vývoje a případných slabších stránek u nerovnoměrného vývoje matematických dovedností. V této souvislosti je výhodou testu možnost využití pouze některých částí v závislosti na věku, především ke kvalitativní analýze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Šimečková, Veronika. "Free-time activities for street children in Zambia." Kontakt 12, no. 2 (June 14, 2012): 185–92. http://dx.doi.org/10.32725/kont.2010.025.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Patschová, Nela. "Dědečkové vs. babičky. Prarodičovství v kontextu aktivního stárnutí." Sociální studia / Social Studies 11, no. 3 (July 21, 2014): 51–73. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-51.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá tématem dědečkovství ve srovnání s babičkovstvím. Dědečkům a jejich prožívání dědečkovské role byla v dosavadních výzkumech věnována jen velmi malá pozornost, v České republice obzvlášť. Dosud zde neexistuje konzistentní teoretický koncept prarodičovství, a proto se tento článek zaměřuje na odlišné kontexty prarodičovství, jako jsou genderové stereotypy, demografická a sociální změna nebo přetíženosti role stárnoucích jedinců. Všímá si také faktorů, které ovlivňují péči o děti ze strany dědečků. Analýza dat SHARE poté zkoumá vliv těchto faktorů na frekvenci péče poskytované vnoučatům jejich prarodiči, přičemž srovnává dědečky a babičky. Její výsledky potvrzují vliv rodinného stavu, věku, zdraví, ekonomické aktivity a počtu vnoučat. Článek, který je součástí širšího výzkumného projektu o dědečkovství, nabízí rovněž doporučení pro další výzkum dědečků a jejich role v rodině.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Havigerová, Jana Marie, Jiří Haviger, and Kateřina Juklová. "The Characteristics of Giftedness Scale for preschool age - similarities and differencies in preschool children giftedness assessment between nursery teachers and parents." e-Pedagogium 13, no. 3 (June 1, 2013): 68–80. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2013.033.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Pražáková, Martina, and Lenka Pavlasová. "Neformální vzdělávání dětí a mládeže v České republice zaměřené na geovědní obsah." Pedagogická orientace 27, no. 4 (February 28, 2018): 599–619. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-599.

Full text
Abstract:
Cílem tohoto příspěvku je revidovat domácí českou a mezinárodní anglicky psanou literární tvorbu na téma neformální geovědní vzdělávání, která byla publikovaná v posledních dvaceti letech, s ohledem na situaci ve vzdělávání v České republice. Zjištění z literatury se soustředí na vzdělávání dětí a mládeže (věková skupina žáků od šesti do devatenácti let). Informace o neformálním vzdělávání se specifickým geovědním obsahem jsou dány do souvislostí s literaturou v přírodovědném vzdělávání. Přehledová studie pojednává o soudobé české vzdělávací realitě, zahrnuje vztah k formálnímu vzdělávacímu systému. Studie obsahuje literární prameny o neformálním, podobně tomu mimoškolním, volnočasovém a zájmovém vzdělávání. Jsou popsány dřívější poznatky a budoucí vize v oblasti geovědního vzdělávacího výzkumu. V literatuře byly nalezeny terminologické limity v uvedené oblasti. Studie nastiňuje dva vědecké přístupy, které se tématem zabývají. Je prezentována možná klasifikace geovědních neformálních aktivit, založená na poznatcích z literatury. Nakonec studie ukazuje přehled vybraných geovědních aktivit, které se konají pro děti a mládež v zázemí univerzitních kampusů v České republice. Tyto aktivity jsou uvedeny do praxe s cílem motivovat a stimulovat zájem dětí o geovědy, s cílem předat jim základní vědecké znalosti, zlepšit jejich dovednosti a schopnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Urbanová, Eliška. "Participace žáků očima učitelů: případová studie školy s mnohaletou zkušeností." Pedagogika 69, no. 1 (June 28, 2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.1194.

Full text
Abstract:
Abstrakt: České kurikulární dokumenty kladou na základní školy požadavek realizovat participaci žáků. Participace má dle výzkumů pozitivní přínos, avšak jen za předpokladu, že je realizována kvalitně. Pokud je zavedena pouze formálně a žáci nemají na dění ve škole skutečný vliv, může působit negativně. Klíčovou roli v tom, zda se participaci podaří realizovat kvalitně, hrají učitelé a jejich schopnost žáky k participaci vést. Rozvíjení participace však může být podle výzkumů spojeno s obavami učitelů o ztrátu autority. Cílem studie je proto odhalit, jak mohou učitelé participaci vnímat a co podle nich jejich postoj formovalo. Na základě pedagogy popsaných zkušeností článek nastiňuje, co může vedení školy udělat pro to, aby učitelé participaci nevnímali jako nepříjemnou povinnost, neboť právě to vede k formální realizaci participace. Metody: Výzkum byl realizován formou případové studie školy, která má s participací zkušenosti. Ve škole proběhly hloubkové rozhovory s deseti pedagogy a studium dokumentů. Výsledky: Ve škole převažuje pozitivní náhled pedagogů. Oceňují totiž, jaký vliv participace na děti má. Přesto si ale někdy na aktivity žáků stěžují, přičemž hlavní příčiny stížností jsou dvě. Jednak aktivity žáků někdy ruší pedagogy v jejich práci, jednak někteří pedagogové ve spojitosti s participací zažili i nepříjemné zkušenosti. Závěry: Řešení těchto neladů napomáhá vzájemný respekt mezi učiteli a ředitelem. Jako důležité se ukázalo také nalezení shody na cílech vzdělávání. Klíčové je však poskytnout pedagogům dostatek informací o tom, co mohou od žáků očekávat a jak mohou jejich aktivitu podpořit, aby se v situacích, kdy jsou žáci aktivní, cítili dobře a žáky od aktivity neodrazovali. Klíčová slova: participace žáků, výchova k občanství, občanské vzdělávání, demokracie ve škole, postoj učitelů k participaci žáků, reforma školy, inovace ve vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Aktivity pro předškolní děti"

1

Langer, Emil. "Podnikatelský plán - volnočasové aktivity pro děti." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-264365.

Full text
Abstract:
The aim of Masters Thesis Business plan, Afterschool Activities for Kids is to create a business plan for the new organization providing school activities for children. The first part will introduce the theory for a business plan. In practical part concrete plan will be settled which shows up every necessary steps to needed to get through while realization and outlines the various ideas and solutions to achieve good economic results of the organization. The author of this Masters Thesis deepens the knowledge of the preparation of business plans and complex view of critical sections of the analysis and indicators of project that will be implemented in the future.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Halbrštátová, Lada. "Intermezzo - Centrum pro rodiče a děti." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-240276.

Full text
Abstract:
Abstract The main purpose of creating this object was to create a place where people having bad living situation will meet people who live regular lives. This is the reason why two floors were projected. The first floor is designed for social activities whereas the second floor is a housing part with apartments. The advantage of irregular but compact shape of the building is perfect connection between its functional parts. The object does not have any basement and it is placed in a little slopy bulit-up surroundings on the crossing of Tyršova and U Distance streets in Letohrad town. On the first floor there is a main entrance, a coffee, massages, a recreation hall, an art working-room, a gym, changing rooms, administration and the technological background of the object. The second floor does not cover a whole area of the first floor. Apartments, laundry room and drying room are situated here. One of the apartments here is projected as barrier-free as well as whole first floor. Both floors are connected by central staircase with shape of „U“ and an elevator. Roofing of the object is realized by single layered flat roof with classic layer order. The gym is roofed by a flat roof held by glued laminated girders. The construction was projected with regard to synergy of all used materials and systems. The chosen solution of object with two floors (both above the terrain) makes the building pretty marked when looking at it’s location, however it makes the place more integrated and uniform.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Hyršlová, Iveta. "Instituce pro trávení volného času mládeže do 18 let." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-262740.

Full text
Abstract:
The diploma thesis deals with the institutions for leisure time in the capital city of the Czech republic. This is a House of children and youth, whose founded by the capital city of Prague.The thesis is divided into two parts, theoretical and part of the research. In the first part of the thesis is defined by the concept, development and function of leisure time and different views on leisure time. Is indicated here, what does the pedagogy of leisure time mean. A large section is devoted to institutions and institutions for leisure time. Defined forms of institutions for leisure time activities and their functioning. In the theoretical part is explained what is meant by universal institutional structure, which is an important basis for institutional analysis in the research section. The research part of the thesis deals with the characteristics all the information about the House Children and Youth in Prague 7. The most important part of the research is the analysis of the institutional follow-up to the House of children and youth. The aim is to assess whether and the extent to which the institution carries out its percent of the mission. In the final discussion summarizes the recommendations that could lead to improve the operation of the institution.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Žahourková, Jana. "Analýza společenské návratnosti investice na projekt Dětského studia Ponec a další soucisející aktivity Tance Praha o.s. pro děti." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-199078.

Full text
Abstract:
The Master thesis deals with the issue of evaluating the effectiveness of nonprofit organizations in culture. The aim of this work is to introduce commonly used methods of financial analysis in the non-profit organization and commonly used methods of measuring effectiveness in the nonprofit sector. The main goal of this work is to present an analysis of social return on investment and its subsequent application to the Children's Studies Ponec and other related activities non profit organization Tanec Praha o.s. for children.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kociánová, Elena. "Výchovné aktivity církví v ČR pro děti předškolního věku." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-312649.

Full text
Abstract:
KOCIÁNOVÁ, E. Educational Activities of Churches in Czech Republic for Preschool Children. Prague 2011. M. A. Dissertation. Charles University in Prague. Faculty of Pedagogy. Thesis counselor Doc. PhDr. Jana Uhlířová, CSc. This dissertation presents broad context of religious education generally together with the discourse of church established schools, above all nursery schools. The first, theoretical part treats with the broad topic of religious education in the context of the psychology of religion, religious socialization and the experience and the development of moral standards. This section also defines the role of family, church, school and the society in the religious development of the child and the transferring the beliefs and the traditions to young generation. Second practical part is divided into two substantive parts. First on the basis of analysis of questionnaire survey monitors the activities of religious nursery schools, their activities and teaching in relation to the proposed religious and educational goals. Second unit of this part deals with extracurricular activities that churches are doing for children during the week.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

BAKEŠOVÁ, Ivana. "Aktivity podporující kooperativní chování u dětí předškolního věku." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-263516.

Full text
Abstract:
The diploma thesis presents a differentiation and description of various forms of interpersonal interaction with emphasis on cooperation and cooperative behaviour from the perspective of sociology, social psychology and psychology of personality. As the research is focused on preschool children, the characteristic traits of this age are specified, specific methods and forms suitable for the development of cooperative behaviour are described as well as the role of the teacher in this process. Moreover, the aim of fostering cooperative behaviour is linked to the educa?tional purpose outlined in FEP PE and Learning: The Treasure Within (four pillars of education). Furthermore, variables related to individual dispositions in respect to cooperative behaviour are briefly analysed. In the research section of the thesis, activities aiming at fostering cooperative behavior in preschool children are presented and evaluated based on their testing in a pre-school: whether/how they really worked in respect to eliciting cooperative behaviour in children.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jedináková, Lucie. "Tvorba a realizace projektu pro podporu zdraví dětí v předškolním věku." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-305541.

Full text
Abstract:
SUMMARY: Graduation theses titled - Development and Application of the health and wellbeing promotion in preschool children - describes preparation, application and evaluation of a project which focuses on health and healthy lifestyle promotion in preschool aged children by using specific physical exercises and activities focused on health. The Project has been applied in a Preschool facility with a specific group of children and its content was adapted by the Preschool's official curriculum.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jedináková, Lucie. "Tvorba a realizace projektu pro podporu zdraví dětí v předškolním věku." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-313144.

Full text
Abstract:
SUMMARY: Graduation theses titled - Development and Application of the health and wellbeing promotion in preschool children - describes preparation, application and evaluation of a project which focuses on health and healthy lifestyle promotion in preschool aged children by using specific physical exercises and activities focused on health. The Project has been applied in a Preschool facility with a specific group of children and its content was adapted by the Preschool's official curriculum.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Lněnička, Ondřej. "Participace dětí předškolního věku ve výzkumu: konstrukce a evaluace participačních metod." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-312558.

Full text
Abstract:
The modern world is focused on children. We care much more about the right regime of our children, about hygiene and other aspects of their daily routine. So it is not surprising that many scientists start their recent projects on or with children. Anthropology is not an exception. This study creates a smaller part of a larger sleep research study which aims to investigate whether two community based social marketing campaigns influence parents' view of pre-school children sleep requirements and healthy sleep practices. This work targets directly pre-school children and wants to determine if we are able to educate children about healthy and right sleeping habits through specifically performed game based activities. The main aim of this study is to find out which games are useful for enhancing the results of the supreme Medical Anthropology research. Secondary aim is to solve what we can generally do for a better engagement of children in our research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Beranová, Zuzana. "Centrum pro předškolní děti." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-312644.

Full text
Abstract:
Master's thesis deals with newly emerging forms of public preschool education. The research objective was to describe and evaluate the Center for preschool children, to characterize and compare it with the system of education in nursery schools. Evaluate their contribution to society and educational effects. Monitor vision and expectations of parents. To identify the necessary information, I used methods of observation of the educational conditions, observation of the work educator, interview with a educator, interview with the head of the Center and questionnaire for parents.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography