To see the other types of publications on this topic, follow the link: Analyzování.

Journal articles on the topic 'Analyzování'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Analyzování.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Janko, T. "Reprezentace obsahu: psychologická východiska a didaktické souvislosti." Pedagogická orientace 22, no. 1 (February 21, 2012): 23–40. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-1-23.

Full text
Abstract:
Příspěvek má charakter teoretické přehledové studie týkající se problematiky reprezentace. Reprezentace představuje koncept, který se uplatňuje při analyzování a vysvětlování zákonitostí lidského poznávání, myšlení, komunikování a také učení. V příspěvku jsou nejprve představována psychologická východiska konceptu reprezentace. Objasňováno je pojetí a dělení pojmu reprezentace v kognitivní psychologii. Vymezovány jsou dvě základní formy vnějších reprezentací – jazyková a obrazová. V sociální psychologii koncept reprezentace slouží k vysvětlování toho, do jaké míry je individuální poznání determinováno socio-kulturními faktory. V příspěvku je naznačováno pojetí reprezentací vyplývající z Teorie sociálních reprezentací (Moscovici) a také z myšlenek L. S. Vygotského. Autor usiluje o rozpracování konceptu reprezentace pro potřeby didaktického diskursu. Přitom jsou vymezeny roviny, ve kterých učitel při operování s reprezentacemi během výuky uvažuje. Odkazováno je také k reprezentacím učiva, které hrají důležitou roli při zpřístupňování obsahu vzdělávání žákům.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Slavík, Jan, Tomáš Janík, Jitka Jarníková, and Jan Tupý. "Zkoumání a rozvíjení kvality výuky v oborových didaktikách: metodika 3A mezi teorií a praxí." Pedagogická orientace 24, no. 5 (December 15, 2014): 721–52. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-5-721.

Full text
Abstract:
Tato teoreticko-metodologická studie představuje specifický přístup k výzkumu kvality výuky v oborových didaktikách, jenž je založen na anotování – analyzování – alterování výukových situací (metodika 3A). Koncepce metodiky vychází z praktického obratu v sociohumanitních vědách, který je reprezentován dvěma tezemi: (1) Praxe je východiskem teorie. (2) Teorie má být prakticky založená a orientovaná. Text seznamuje s ideovým kontextem, hlavními myšlenkami a koncepčními zdroji metodiky 3A a vysvětluje pojetí výzkumu založeného na Peschlově cyklu sdílení znalostí. Je objasněna souvislost metodiky 3A s koncepcí reflektivní praxe v přípravě učitelů a je vysvětlen teoretický model pro posuzování kvality výuky prostřednictvím metodiky 3A. Tento model, nazvaný Model hloubkové struktury výuky, umožňuje vyhodnocovat integritu mezi obsahem výuky, jejími cíli a konkrétními činnostmi žáků při řešení učebních úloh. Na uvedeném teoretickém základě jsou představeny hlavní kategorie a postupy metodiky 3A a jsou diskutovány některé širší souvislosti jejího uplatnění při profesním rozvoji učitelů (a profesionalizaci učitelství).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Doležal, Tomáš, and Adam Doležal. "Problematika schopnosti poskytnout informovaný souhlas v kontextu posuzování způsobilosti k právnímu jednání." Časopis pro právní vědu a praxi 29, no. 2 (June 23, 2021): 309–23. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2021-2-5.

Full text
Abstract:
Tento článek se věnuje problematice schopnosti pacienta udělit informovaný souhlas k poskytnutí zdravotních služeb. Tato problematika je analyzována v kontextu posuzování způsobilosti k právnímu jednání v rámci občanského zákoníku a snaží se poukázat na skutečnost, že striktní aplikace pravidel o způsobilosti k právnímu jednání může v kontextu udělování informovaného souhlasu být pro některé osoby nepřiměřeně omezující. Proto se článek snaží nabídnout vhodnější řešení, které by lépe chránilo zájmy dotčených subjektů. V rámci nalézání toho řešení jsou pak podrobně analyzovány teoretické koncepty pro stanovení způsobilosti člověka jednat, tj. pro posuzování jeho kompetence. Na základě krátké komparace článek ukazuje, že v řadě států je problematika schopnosti pacienta udělit informovaný souhlas posuzována odděleně od jeho způsobilosti k právnímu jednání a je více kontextuálně vymezena.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Czachór, Sylwia. "Pokoleniowe różnice w artystycznym obrazowaniu doświadczenia totalitarnej przeszłości w czeskim teatrze najnowszym." Miscellanea Posttotalitariana Wratislaviensia 4 (April 26, 2016): 49–58. http://dx.doi.org/10.19195/2353-8546.4.5.

Full text
Abstract:
Generational differences in artistic representations of the experience of totalitarian past in the new Czech theatre. The article presents an analysis of a number of Czech performances from the years 2007–2013 on the topic of the communist era and reflecting on the changes that have occurred over the past 25 years. Selected directors belong to three generations of artists: the ones already creating in the 1960s, the ones debuting just before or just after the Velvet Revolution and the ones beginning their career in 2000. The comparison of performances produced within a short time clearly shows the differences, both aesthetic and ideological, in the method of recognizing similar issues by the authors growing up in a completely different socio-political conditions. Works of the oldest generation, using conventional theatrical means, reveal the strongest judgmental tendencies, the need to show the ambiguous choices in black and white colors. The average generation contend with the legend of past years, asking difficult questions about the impact of the past on the shape of collective identity. The youngest generation, however, intentionally emphasize that their knowledge about communism is mediated, which encourages them to analyze the history and memory of their families in search of their own roots.Generační rozdíly v uměleckém zobrazování zkušenosti totalitární minulosti v nejnovějším českém divadle. Příspěvek obsahuje analýzu několika českých představení z let 2007–2013, jejichž tématem se stalo období komunismu a reflexe nad proměnami posledních 25 let. Vybraní režiséři patří ke třem generacím umělců: jedni inscenovali dlouho před rokem 1989, druzí debutovali krátce po sametové revoluci, zatímco třetí zahájili kariéru v roce 2000. Soubor představení vzniklých v malém časovém rozpětí výrazně ukazuje jak estetické, tak světonázorové rozdíly ve způsobu uchopení podobné tematiky autory, kteří vyrůstali ve zcela odlišných společensko-politických podmínkách. Díla nejstarší generace pomocí konvenčních divadelních prostředků projevují nejsilnější tendence posuzovat a odsuzovat, nutnost ukázat nejednoznačné volby v černo-bílých barvách. Střední generace se poměřuje s legendami mi­nulých dob, pokládá obtížné otázky po vlivu minulosti na podobu kolektivní identity. Nejmladší tvůrci pak vědomě zdůrazňují, že jejich znalost komunismu je zprostředkovaná, což je vede k analyzování historie a rodinné paměti při hledání vlastních kořenů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Pavlíková, Miroslava, and Miroslav Mareš. "Techniky robotické propagandy na sociální síti Twitter." Revue pro právo a technologie 9, no. 18 (December 31, 2018): 3–28. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2018-2-1.

Full text
Abstract:
Předkládaný text diskutuje techniky robotické propagandy používané na sociální Twitter. Techniky jsou popisovány a analyzovány na základě reálných případů, zejména během významných politických událostí jako jsou volby, ale i běžného politického období. Popsané techniky jsou zařazeny do kategorií dle typů aktérů a sofistikovanosti. Zároveň práce probírá právní aspekty této techniky internetové propagandy a shrnuje nedostatky v rozsahu současného práva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Minaříková, Eva. "Profesní vidění studentů učitelství anglického jazyka: jak vidí studenti výukové situace zachycené na videu?" Pedagogická orientace 24, no. 5 (December 15, 2014): 753–77. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-5-753.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie si klade za cíl popsat povahu profesního vidění u studentů učitelství anglického jazyka a změny, které nastanou po jejich práci s elektronickým učebním prostředím, které využívá analýzy videopřípadů (IVŠV VideoWeb pro studenty učitelství anglického jazyka). Výzkumný vzorek tvořilo 37 studentů Katedry anglického jazyka a literatury PdF MU, kteří absolvovali volitelný jednosemestrální kurz VideoWeb. Data byla sbírána pomocí tzv. diagnostických modulů IVŠV VideoWebu, které se skládaly z videosekvencí reálné výuky a úloh k elicitaci komentářů studentů. Písemné odpovědi byly analyzovány pomocí dvou kategoriálních systémů (pro zachycení uvažování založeného na vědění a pro zachycení celkové struktury jejich komentářů). Pro ilustraci výběrového zaměření pozornosti byly z komentářů vybrány výroky vztahující se k zadávání instrukcí žákům a induktivně analyzovány. Výsledky naznačují, že v komentářích převažuje popis, značně je zastoupena i interpretace a hodnocení. Změny v profesním vidění studentů učitelství po práci v IVŠV VideoWebu nastaly v několika oblastech. Studenti více popisovali a méně hodnotili. V oblasti zadávání instrukcí si všímali více detailů (kvalitativně i kvantitativně). Jejich komentáře byly více strukturovány dle času místo dle témat. To naznačuje posun v jejich profesním vidění a způsobu promýšlení výukových situací zachycených na videozáznamu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pavelek, Ondřej. "Prevenční povinnost při poskytování zdravotních a sociálních služeb." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 4 (December 19, 2016): 647. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-4-10.

Full text
Abstract:
Cílem toho příspěvku je analýza občanskoprávní odpovědnosti při poskytování zdravotních a sociálních služeb. Pozornost je věnována problematice protiprávnosti – vztahu generální prevenční povinnosti a povinnostem stanoveným konkrétními právními předpisy: zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách. Na dvou případech jsou analyzovány rovněž povinnosti těchto zařízení a jejich odpovědnost za zásah do osobnostních práv pacientů, především odpovědnost za újmu na zdraví a při usmrcení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Vávra, JiŘí, Michal Takáts, and Stani Bohac. "Mixture Dilution on a Natural Gas SI Engine Operating at Low Load." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 12, no. 2 (January 31, 2015): 17–21. http://dx.doi.org/10.2478/mecdc-2014-0007.

Full text
Abstract:
Shrnutí V článku je prezentován výsledek experimentálního průzkumu spalování zředěné směsi zemního plynu se vzduchem při nízkém zatížení zážehového motoru. Zředění směsi vzduchem a recirkulujícími spalinami bylo porovnáno s provozem na stechiometrickou směs. Byla provedená detailní termodynamická analýza záznamu průběhu tlaku ve válci a byl vyhodnocen a analyzován průběh hoření. Výsledky naznačují potenciál ke zlepšení účinnosti motoru a současně možnost významného snížení emise NOX v surových spalinách v porovnání se spalováním homogenní stechiometrické směsi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kasl, František. "Obhajitelnost softwarových patentů." Revue pro právo a technologie 8, no. 16 (December 31, 2017): 25–41. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2017-2-2.

Full text
Abstract:
Příspěvek je věnován právní úpravě softwarových patentů v evropském a americkém prostředí. S přihlédnutím ke specifickým vlastnostem softwaru je porovnávána autorskoprávní a patentová ochrana. Dále je analyzována vhodnost softwaru jako patentovatelného vynálezu a to s přihlédnutím k vývoji pojetí, přípustnosti a vymezení softwarových patentů v Evropě a ve Spojených státech. Hlavní část článku je věnována třem příkladům alternativního užití softwarových patentů, které jsou značně rozšířené a na kterých je diskutována role a význam, jaký mají softwarové patenty při praktickém využití.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Nováková, Hana. "Analýza a priori jako součást přípravy učitele na výuku." Scientia in educatione 4, no. 2 (December 20, 2020): 20–51. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.70.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá výzkumem v rámci didaktického inženýrství tak, jak je zavedeno a rozpracováno v teorii didaktických situací. Zaměřuje se na analýzu a priori didaktických situací a na její vztah k přípravám na výuku matematiky v praxi učitelů matematiky 1. a 2. stupně a budoucích učitelů matematiky. V textu je podrobně popsán a analyzován experiment umožňující odhalit a vysvětlit možné příčiny rozdílů jednak mezi analýzou a priori podle teorie didaktických situací a přípravami učitelů, a také mezi jednotlivými skupinami učitelů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

PACOVSKÁ, Jasňa, Svatava ŠKODOVÁ, and Václav LÁBUS. "Co lze „vyčíst z ruky” aneb somatické frazémy v proměnách času." Bohemistyka, no. 2 (September 10, 2018): 103–14. http://dx.doi.org/10.14746/bo.2017.2.1.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá tzv. somatickými frazémy, jež jsou založeny na bázovém lexému ruka. Pro potřeby tohoto příspěvku bylo analyzováno užití jednoho konkrétního spojení, a to v rukou. Jazykový materiál pro excerpci poskytl archiv mluvených pořadů Českého rozhlasu, konkrétně zpravodajské pořady Rozhlasové noviny z roku 1977 a Ozvěny dne z roku 1997; pro porovnání byla využita i data z Českého národního korpusu z týchž let. Cílem je postihnout poměr doslovného a metaforického užití vybrané vazby, kvalitativně analyzovat sémantické profily, v nichž se vyskytuje, a identifikovat případný ideologický podtext.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Goodarzparvari, Parnaz, and Francisco Carlos Bueno Camejo. "An overview on the Nietzsche’s evolution during the relation with Wagner." Anthropologia integra 10, no. 1 (June 17, 2019): 65–72. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-1-65.

Full text
Abstract:
V posledních desetiletích byl mnohými badateli opakovaně analyzován vztah Nietzscheho a Wagnera. V mnoha knihách a oborných článcích byly podrobně vysvětlovány filozofické, sociální, psychologické i umělecké aspekty tohoto vztahu. Tento článek se pokouší prozkoumat jeho skryté aspekty. Na jedné straně vycházíme z dokumentů, které zanechal Nietzsche, a na druhé straně z hodnocení provedených na postoji Wagnera. Hlavním cílem je rozlišit nejasné vlivy tohoto komplikovaného vztahu, s přihlédnutím k pozoruhodným dokumentům, které zanechal Nietzsche. Klíčová je časová následnost proměny jejich vztahu, kterou se ve studii pokoušíme zachytit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Mazel, Filip. "Právní rozhovor soudu a stran v civilním procesu." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 2 (June 9, 2020): 267–79. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-2-6.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá problematikou právního rozhovoru soudu a stran v civilním sporném řízení, v rámci kterého by soud měl se stranami probrat věc po skutkové a právní stránce. V příspěvku je analyzována současná česká právní úprava (včetně návrhu věcného záměru civilního řádu soudního) a zejména možnosti inspirace v zahraničních (rakouském a německém) civilních procesech, ve kterých má právní rozhovor (Rechtsgespräch) své pevné místo coby součást materiálního vedení řízení soudem. Příznivé účinky, které může probrání věci s účastníky mít na průběh a výsledek celého řízení, jsou pak demonstrovány skrze funkce, které právní rozhovor v řízení plní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Abelovský, Tomáš. "Kyberútok ako vnútorná informácia alebo kedy s pravdou von." Revue pro právo a technologie 8, no. 15 (June 30, 2017): 33–49. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2017-1-3.

Full text
Abstract:
Úvaha sa snaží zodpovedať na otázku, kedy a či vôbec má tuzemský emitent finančného nástroja uverejniť informáciu o kyberútoku na jeho informačný systém? Sú analyzované otázky notifikačnej povinnosti o vnútornej informácii. Úvaha smeruje k záveru, že emitent má povinnosť bezodkladne informovať o prebiehajúcom alebo dokonanom kyberútoku relevantnú verejnosť ak sú splnené niektoré podmienky kladené na kvalitu vnútornej informácie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Soukup, Václav. "Mužství a ženství v perspektivě feministické antropologie." Anthropologia integra 3, no. 2 (June 1, 2012): 37–44. http://dx.doi.org/10.5817/ai2012-2-37.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je teoretická analýza feministické antropologie jako relativně autonomního výzkumného směru a svébytné antropologické disciplíny. Zvláštní pozornost bude věnována vývojovým proměnám feministické antropologie. Cílem studie je přispět k aplikaci genderového přístupu na výzkum sociokulturních jevů. Proto je feministická antropologie analyzovaná jako přístup, který v opozici k tradičnímu androcentrickému studiu člověka vnáší do vědy o kultuře „ženský hlas“ a genderovou perspektivu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Vávra, Jiří, Libor Červenka, Michal Takáts, and Josef Brož. "MATHEMATICAL MODEL OF A REAL STIRLING ENGINE CALIBRATED BY EXPERIMENTS." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 11, no. 2 (November 1, 2013): 12–20. http://dx.doi.org/10.2478/mecdc-2013-0008.

Full text
Abstract:
Shrnutí Článek se zaměřuje na popis termodynamiky reálného Stirlingova motoru pro stacionární výrobu elektrické energie a tepla z obnovitelných zdrojů. Byly zaznamenány úhlově indexované - v závislosti na natočení klikového hřídele záznamy rychle proměnných tlaků ve studeném a horkém válci nad písty a v prostoru pod písty při různém zatížení. Měření byla uskutečněna na vývojové zkušebně výrobce motorů. Tlakové průběhy byly analyzovány pomocí softwarových nástrojů vyvinutých na univerzitě. Článek dále popisuje nástroje pro analýzu experimentálních dat, které byly využity pro kalibraci detailního 1-D termodynamického modelu motoru vyvinutého na univerzitě s využitím komerční ho kódu GT-Power. Model bude využit pro optimalizace konstrukce motoru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Delalande, Hana. "Analýza potřeb studentů odborného francouzského jazyka v přípravě na pracovní stáže ve Francii." CASALC Review 10, no. 1 (September 20, 2020): 139. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-11.

Full text
Abstract:
V příspěvku je představen kontext disertačního výzkumu, jehož cílem je zmapovat náplň pracovních stáží českých a slovenských studentů ve francouzských institucích veřejné správy, identifikovat komunikační situace, do kterých se studenti během stáží dostávají, a definovat úlohy, které musí řešit. Na základě rozhovorů se studenty francouzsko-českého studijního programu ESF MU Veřejná správa (Administration publique) bezprostředně po ukončení pracovní stáže byly v rámci pilotního výzkumu v roce 2018 identifikovány problematické situace a okruhy a analyzovány z hlediska potřeb chybějících v předcházející přípravě. V závěru příspěvku jsou prezentovány možnosti zefektivnění přípravy na stáže a další kroky disertačního výzkumu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Kapilan, Natesh, and Chandra Sekar Birdar. "Effect of Antioxidants on The Oxidative Stability of Jatropha Biodiesel." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 12, no. 2 (January 31, 2015): 23–28. http://dx.doi.org/10.2478/mecdc-2014-0008.

Full text
Abstract:
Shrnutí Řekne-li se obnovitelné palivo, napadne nás okamžitě bionafta jako přímá náhrada nafty. Vlastnosti bionafty jsou podobné naftě, avšak chemické složení bionafty vede k její oxidaci během skladování. S postupující oxidací významně degradují vlastnosti bionafty. Pokud dojde k velké změně vlastností, tak bionafta už nemusí odpovídat dané specifikaci a může dojít i k poškození vstřikovacího systému. Přidání vhodných antioxidantů může výrazně zvýšit stabilitu paliva. V Indii je bionafta vyráběna z nejedlých plodů stromu Jatropha, který má velký potenciál pro výrobu bionafty. Tento článek popisuje vlastnosti bionafty vyrobené z metylesteru oleje stromu Jatropha. Byla analyzována přítomnost mastných kyselin v bionaftě Jatropha. Byly provedeny experimentální studie vedoucí ke zvýšení stability tohoto paliva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kyselovská, Tereza. "Kritická analýza judikatury Soudního dvora EU ve věcech určení mezinárodní příslušnosti soudů v případě pomluvy a porušení osobnostních práv na internetu." Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 4 (December 12, 2018): 589. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-4-1.

Full text
Abstract:
Tento článek se věnuje analýze kritéria pro určení příslušnosti soudů spočívající v „místě škodné události“ pro spory vyplývající z pomluvy a porušení osobnostních práv informacemi zveřejněnými na internetu, které je upraveno v článku 7 odst. 2 Nařízení Brusel Ibis. Předmětem analýzy jsou rozhodnutí Soudního dvora EU ve věcech Bier, Shevill, eDate a Bolagsupplysningen, ve kterých Soudní dvůr EU mimo jiné vytvořil tzv. „mozaiku“ pro žaloby na náhradu škody a nové jurisdikční kritérium „centrum zájmů poškozeného“. Tato rozhodnutí jsou kriticky analyzována z pohledu povahy šíření informací na internetu a vhodnosti a účelnosti této interpretace v kontextu cílů a principů, na kterých je Nařízení Brusel Ibis založeno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Straus, Jiří. "Hraniční meze biomechanického hodnocení pádu a skoku z výšky." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 5, no. 1 (2020): 42–57. http://dx.doi.org/10.37355/fvpk-2020/1-04.

Full text
Abstract:
V článku jsou popsány současné poznatky o kinematice pádu lidského těla z výšky v případech aktivního skoku, strčení nebo spontánního pádu. Jsou prezentovány dostupné literární údaje a výsledky z vlastní experimentální a znalecké praxe. Cílem pojednání je zjištění maximálních hodnot skoku nebo pádu. Jsou analyzovány literární hodnoty a uvedeny výsledky experimentů. Výsledky byly získány měřením při pádech dobrovolníků, fgurantů při pádech do bazénu s vodou. Při biomechanickém hodnocení pádu těla z výšky je nutné přihlížet k několika významným faktorům. Těmi jsou trénovanost jedince, pohlaví a také na psychické složce, vnitřním rozhodnutí, zda jedinec vědomě skáče s maximálním úsilím, nebo se jedná o náhlý pád nebo jen průměrný skok.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Holas, Jan. "Limity donucení k využití mediace." Časopis pro právní vědu a praxi 29, no. 2 (June 23, 2021): 291–308. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2021-2-4.

Full text
Abstract:
V právních řádech států se v posledních dekádách začínají celosvětově objevovat prvky donucení k využití mediace při řešení civilních sporů. V souvislosti s představením podoby věcného záměru civilního řádu soudního se stává diskuze ohledně tohoto trendu opět aktuální i v České republice. Před započetím modelace vhodného systému přístupu k mediaci v určitém státě je vhodné zabývat se limity donucení k využití mediace a vymezit tím rámec, v němž se může právní úprava pohybovat. Tyto limity je nutno hledat jak v systému fungování mediace, tak i v právním systému. V článku byly jako základní potencionální limity donucení analyzovány princip dobrovolnosti v mediaci, právo na přístup k soudu a zásady civilního procesu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Hejtmánek, Petr, Ondřej Blaťák, Pavel Kučera, Petr Porteš, and Jan Vančura. "Measuring the Yaw Moment of Inertia of a Vehicle." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 11, no. 1 (June 1, 2013): 16–22. http://dx.doi.org/10.2478/mecdc-2013-0003.

Full text
Abstract:
Shrnutí Članek popisuje postup určeni momentu setrvačnosti vozidla ke svisle ose. Je navržen měřici stav pro měřeni momentu setrvačnosti založeny na principu fyzikalniho kyvadla a je analyzovan vliv chyby měřeni periody kmitu na celkovou chybu určeni momentu setrvačnosti. V programu Labview je sestaven vypočtovy postup pro přesne určeni periody kmitaveho pohybu z naměřenych dat. Funkčnost celeho měřiciho postupu je ověřena stanovenim přesnosti a opakovatelnosti měřeni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Pokluda, Jan. "Schizofrenie v českém prostředí: diskurzivní analýza výpovědí o schizofrenii." E-psychologie 14, no. 4 (December 30, 2020): 1–15. http://dx.doi.org/10.29364/epsy.381.

Full text
Abstract:
Předkládaná výzkumná studie se zabývá zmapováním diskurzů o schizofrenii v českém prostředí. V rámci výzkumu byly prováděny polostrukturované rozhovory o schizofrenii s laiky, s lidmi s diagnózou a s odborníky (N = 15). Přepsané rozhovory byly následně analyzovány jedním z přístupů diskurzivní analýzy – kritickou diskurzivní psychologií. Celkem bylo identifikováno 13 odlišných interpretačních repertoárů, které respondenti využívali pro konstruování schizofrenie a člověka s diagnózou. Také byly zmapovány pozice, které tyto repertoáry umožňují zaujmout, důsledky, jaké identifikované repertoáry přináší, a repertoáry byly zasazeny do globálních diskurzů. Respondenti zaujímali větší množství mnohdy protichůdných repertoárů. V diskusi byly následně konfrontovány výsledky s relevantními studiemi. Dále byly popsány limity předkládané studie a návrhy možných navazujících výzkumů a aplikace do praxe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Kudláčková, Ivana. "Kybernetická zbraň: Přístupy k její definici." Revue pro právo a technologie 11, no. 21 (June 30, 2020): 47–71. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2020-1-3.

Full text
Abstract:
Odhalení počítačového červa Stuxnet v roce 2010 lze označit za zlomový okamžik, který zintenzivnil debaty o kybernetických zbraních. K těm je v odborné literatuře přistupováno různými způsoby, proto si tento příspěvek klade za cíl tyto rozdílné přístupy k definici pojmu kybernetická zbraň zmapovat a následně je aplikovat na reálné kybernetické incidenty.Právě odhalení Stuxnetu je pro svůj dopad výchozím bodem, od kterého byla prováděna rešerše literatury, která se zabývá pojmem kybernetická zbraň. Za tímto účelem byly analyzovány odborné příspěvky publikované v období let 2010-2019 zařazené vdatabázích DBLP Computer Science Bibliography Website, Scopus a Web of Science.Provedená analýza posloužila kpředstavení hlavních přístupů ke kybernetickým zbraním. Definice byly poté podrobeny analýze a byly identifikovány dva hlavní faktory způsobující názorový nesoulad.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Kubíčková, Hana. "Specifika příbuzenské pěstounské péče v kontextu transgenerační psychické zátěže v rodině." Sociální pedagogika / Social Education 8, no. 2 (November 15, 2020): 84–99. http://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.06.

Full text
Abstract:
Studie se zabývá specifickou problematikou příbuzenské pěstounské péče. Jejím prostřednictvím chceme poukázat na podpůrné i limitující faktory příbuzenské pěstounské péče v kontextu předešlých a současných psychických traumat, které se táhnou generacemi rodin pěstounů v příbuzenském vztahu k přijatému dítěti a jsou významným zdrojem přetrvávající psychické zátěže všech zúčastněných osob. Studie zahrnuje výsledky kvalitativního výzkumného šetření technikou hloubkového rozhovoru s patnácti příbuzenskými pěstouny a deseti klíčovými sociálními pracovnicemi pěstounských rodin. Získaná data byla analyzována pomocí vybraných postupů zakotvené teorie. Z výsledku výzkumu vyplývá jednak podoba a následky traumatických a zátěžových událostí u konkrétních jedinců s akcentem na příbuzenského pěstouna a jednak způsob, jakým se tyto specifické zkušenosti promítají do současného života participantů-pěstounů a konkrétně pak do vybraných oblastí péče o ohrožené dítě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Kandalec, Pavel. "Co skutečně přinesl nový zákon o státním občanství." Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 2 (July 2, 2018): 321–36. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-2-7.

Full text
Abstract:
Příspěvek představuje novou úpravu státního občanství České republiky podle zákona č. 186/2013 Sb. a srovnává ji s úpravou předcházející. Pokouší se přitom najít především odpověď na otázku, k jakým změnám reálně došlo v oblasti naturalizace.Tento příspěvek vznikl v rámci výzkumu Naturalizace v České republice (GA15-07626S), přičemž vychází z analýzy více než 1600 rozhodnutí o zamítnutí žádostí o udělení státního občanství České republiky vydaných Ministerstvem vnitra, příp. ministrem vnitra v letech 2013-2016. Analyzovaná rozhodnutí, představují téměř 100% všech negativních rozhodnutí vydaných ve sledovaném období.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Půtová, Barbora. "Renesanční ideál krásy: Tizianova Toaleta mladé ženy." Anthropologia integra 11, no. 2 (December 16, 2020): 35–41. http://dx.doi.org/10.5817/ai2020-2-35.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je uměnovědná deskripce, analýza a interpretace Tizianova plátna Toaleta mladé ženy (1512−1515) z Obrazárny Pražského hradu. Ve studii je uplatněn ikonografický přístup k výkladu konkrétních motivů, včetně postižení historických, výtvarných i literárních předloh a vlivů. Pozornost je kladena zejména na motiv zrcadla, zrcadlení a renesanční ideál ženy v kontextu dobové módy, péče o tělo a tělesný půvab. V této souvislosti je popsán a analyzován také vznik ženského polovičního portrétu jako výtvarné inovace v dílech benátských mistrů první třetiny 16. století. Studie neopomíjí ani další verze a variace tohoto plátna z okruhu dílny Tiziana nebo malíře, kteří ve své umělecké tvorbě navázali na obraz Toaleta mladé ženy. V závěru studie je prezentován akviziční osud plátna a jeho výskyt ve sbírce Rudolfa II. na Pražském hradě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Zumr, Jan. "Personální politika Gestapa se zaměřením na složení pražské řídící úřadovny." Securitas Imperii: Journal for the Study of Modern Dictatorships 38, no. 1 (June 30, 2021): 174–225. http://dx.doi.org/10.53096/ndiv6497.

Full text
Abstract:
Studie analyzuje personální složení pražské řídící úřadovny Gestapa, která byla největší úřadovnou tajné státní policie ve Velkoněmecké říši. A to jak podle množství přidělených systemizovaných míst, tak podle skutečného počtu zaměstnanců. Pro pochopení celkového kontextu je představena obecná personální politika uplatňovaná u Gestapa, včetně popisu jednotlivých služebních drah. Vysvětleny jsou rozdíly mezi úředníky a neúředními zaměstnanci jakož i kategorie úředního (výkonná a správní služba) a neúředního personálu (kancelářští a kriminální zaměstnanci). Analyzován je vývoj počtu pracovníků v průběhu druhé světové války, nedostatek kvalifikovaného personálu a rozebírají se důvody zanedbatelného počtu českých Němců na významnějších pozicích u pražského Gestapa. Studie se rovněž snaží nalézt odpověď na otázku, jak efektivně dokázala pražská řídící úřadovna s přiděleným počtem zaměstnanců potírat tuzemské odbojové hnutí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Macháčková, Hana, and Lukáš Blinka. "Význam členství v online fanouškové komunitě pro adolescenty." Sociální studia / Social Studies 6, no. 2 (May 3, 2009): 37–53. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-2-37.

Full text
Abstract:
Studie se zaměřuje na zmapování významu příslušnosti k online fanouškovské komunitě u adolescentů. Výsledky popisují vliv členství v marginalizované online komunitě na identitu adolescentů. Za reprezentanta specifického a marginalizovaného fenoménu byla vybrána subkultura anime a mangy, která je zaměřena na japonské seriály, filmy a komiksy charakteristické specifickým stylem kresby. Bylo realizováno 17 online rozhovorů s fanoušky registrovanými na serveru www.otakuland.cz. Mezi participanty (8 žen a 9 mužů) byli zastoupeni velmi aktivní pisatelé i tzv. lurkeři (pouze čtenáři) ve věkovém rozmezí 16 až 22 let. Rozhovory byly analyzovány metodou zakotvené teorie. Byly identifikovány možné pozitivní (emoční podpora, rozumějící prostředí, navazování sociálních kontaktů) a negativní (absence potřebných závazků, méněcennost online vztahů) aspekty, které mohou ovlivňovat vývoj identity. Vliv členství ve fanouškovské komunitě se však obecně neukázal pro identitu participantů jako dominantní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Chocholoušková, Zdeňka, and Lenka Hajerová Müllerová. "Vliv terénní exkurze na modifikaci žákovských prekonceptů odborných pojmů." Scientia in educatione 11, no. 1 (June 22, 2020): 22–42. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1595.

Full text
Abstract:
Přínos terénní výuky je zjišťován v realizovaném výzkumném šetření, které prostřednictvím kognitivního mapování umožňuje zaznamenat kvantitativní i kvalitativní změnu/posun v zastoupení (v četnosti) vybraných přírodovědných pojmů. Žáci s hlubším zájmem o biologii, kteří absolvovali jednodenní výběrovou exkurzi, vypracovali konceptové mapy před a po exkurzi na základě předložených pojmů (se kterými se na exkurzi setkali). Pojmy žáci zároveň před i po exkurzi definovali. Na základě vysvětlení konceptových map před a po exkurzi byl hodnocen počet pojmů před a po exkurzi, jejich odborná správnost, počet a správnost propojení a počet křížových propojení mezi jednotlivými pojmy. Konceptové mapy byly analyzovány s použitím programů CMapTools a Gephi. U většiny žáků byl zaznamenán zásadní posun týkající se zvýšení počtu pojmů po exkurzi, přesnějšího zastrukturování, ale nebyl zaznamenán téměř žádný posun v použití propojovacích slov či vyjádření vazeb mezi jednotlivými pojmy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Šťastný, Vít. "Dostupnost českých školních družin." Pedagogická orientace 27, no. 4 (February 28, 2018): 575–98. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-4-575.

Full text
Abstract:
Odborná literatura obecně hovoří o pozitivních efektech účasti v organizovaných volnočasových aktivitách. Ty jsou, kromě jiných aktérů, nabízeny českými školními družinami, které jsou tradiční součástí vzdělávacího systému a poskytují péči o žáky 1. stupně. Cílem příspěvku je analyzovat dostupnost (kapacitu, volná místa, míru zapsanosti žáků atd.) v družinách celkově a specificky v sociálně vyloučených lokalitách. Pro dosažení cílů byla analyzována data sbíraná centrálně Ministerstvem školství prostřednictvím výkonových výkazů. Celkově je kapacita školních družin dostatečná (přibližně 8 % volných míst není naplněno), nicméně tato kapacita je nerovnoměrně rozprostřena (přibližně 40 % družin je plných nebo překračují svoji kapacitu). Na základě těchto zjištění by mělo být plánování kapacity družin efektivnější. Míra využívání je v průměru nižší v sociálně vyloučených lokalitách a bylo by vhodné implementovat strategie pro zvyšování poptávky po volnočasových aktivitách nabízených družinami. Další výzkum by se měl zaměřit na kvalitu volnočasových programů nabízených družinami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Veselá, Martina, and David Šmahel. "Online komunity v České republice: Analýza členů a jejich sociálního kontextu." Sociální studia / Social Studies 6, no. 2 (May 3, 2009): 55–72. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-2-55.

Full text
Abstract:
Článek se věnuje tématu online komunit v České republice. Naším cílem bylo zjistit, zda a jakým způsobem se členové online skupin ve vybraných charakteristikách liší od ostatních uživatelů internetu. V rámci výzkumu byl analyzován reprezentativní vzorek české populace, data využitá k analýze byla získána v rámci „Světového projektu o internetu: Česká republika 2007“, za pomoci osobních rozhovorů. Celý vzorek čítal 1 586 respondentů ve věku 12 let a více, z toho 256 respondentů, což představuje třetinu uživatelů internetu, uvedlo, že pravidelně navštěvuje nebo navštěvovalo nějakou online skupinu. V první části jsme zjišťovali vybrané socio-demografické charakteristiky uživatelů komunit, a to věk, rodinný stav a sociální status. Dále jsme se ptali, zda respondenti vnímají vliv členství v online skupině na míru jejich kontaktu s rodinou a přáteli. Rovněž jsme sledovali, zda mají účastníci online komunit bližší vztah ke svým online přátelům. Výsledky jsme srovnávali s výsledky „Světového projektu o internetu 2006“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Jančářová, Ilona, and Jiří Vodička. "Kam se poděly krátkodobé akční plány?" Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 2 (July 2, 2018): 337–55. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-2-8.

Full text
Abstract:
Tento příspěvek se zabývá problémy, jež se týkají implementace koncepčních dokumentů v oblasti ochrany ovzduší. Pozornost je zaměřena na krátkodobé akční plány. Nejprve se příspěvek zabývá akčními plány z unijního pohledu, a to zejména s ohledem na jejich historický vývoj. Následně je analyzována směrnice 2008/50/ES o kvalitě vnějšího ovzduší, a to v souvislosti s povinností členských států přijmout krátkodobé akční plány. Druhá část tohoto příspěvku se zabývá relevantní národní legislativou. Předchozí zákon o ochraně ovzduší vyžadoval přijetí krátkodobých akčních plánů, zatímco současný zákon tuto povinnost neobsahuje. Autoři tohoto příspěvku se pokoušejí odpovědět na otázku, zda je česká legislativa v souladu s unijní, a to právě z důvodu absence krátkodobých akčních plánů. Bylo zjištěno, že směrnice 2008/50/ES obsahuje podmínky, za kterých mají členské státy povinnost přijmout krátkodobé akční plány. Tyto podmínky v České republice nenastaly, navíc zákon o ochraně ovzduší nabízí jiné právní nástroje, pomocí kterých lze regulovat nadměrné koncentrace částic PM10 přesahující limity stanovené unijním právem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Budilová, Lenka J. "Původ, význam a používání přezdívek u bulharských Čechů." Anthropologia integra 3, no. 1 (January 1, 2012): 51–59. http://dx.doi.org/10.5817/ai2012-1-51.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá problematikou jmen a strategiemi pojmenovávání u bulharských Čechů, evangelíků, kteří žili v první polovině 20. století ve dvou bulharských obcích, Vojvodovo a Belinci. Vychází přitom z dat získaných během terénních šetření v několika obcích na Valticku a Mikulovsku, kde dnes žijí přesídlenci z Bulharska a jejich potomci. V textu jsou vedle rodných jmen a příjmení analyzovány zejména přezdívky bulharských Čechů vzhledem k jejich původu, významu a způsobu užívání. Přezdívky, které se zde vyvinuly jako třetí klasifikační systém (vedle rodných jmen a příjmení), jsou klasifikovány do několika kategorií a je sledován jejich význam pro dané společenství. Text se zabývá také strategiemi dávání, užívání či zamlčování přezdívek v různých kontextech, a sleduje danou problematiku ve vztahu k systému pojmenovávání v rámci sociálního prostředí, které dané společenství obklopovalo (bulharské pravoslavné obyvatelstvo). Poukazuje pak také na skutečnost, že v rámci Vojvodova byly používány dva odlišné soubory přezdívek pro stejné osoby, což odráží existenci dvou různých morálních společenství v rámci jedné obce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Bláhová, Barbora, Miroslav Horák, and Nahanga Verter. "Self-Medication with Cannabis in the Czech Republic from an Anthropological Perspective." Anthropologia integra 8, no. 2 (December 15, 2017): 77–87. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-2-77.

Full text
Abstract:
Tento článek se zabývá samoléčbou konopím (Cannabis sativa L.) v České republice se zaměřením na subjektivní rovinu jejího prožívání nemocnými a širší společenský rámec této terapie. Nahlíží aktuální situaci, kdy stát selhává v efektivní regulaci konopí jako léku a nemocní často přistupují k ilegální samoléčbě. Od 1. 1. 2017 do 1. 5. 2017 byl realizován on-line dotazníkový průzkum mezi záměrněvybranými dobrovolníky, jež byli osloveni prostřednictvím organizací, které poskytují souhrnné informace o této problematice. Výzkumný vzorek tvoří 107 nemocných, kteří užívali konopí a jeho deriváty za účelem samoléčby. Získané výpovědi byly analyzovány metodou zakotvené teorie. Výsledky výzkumu ukázaly, že nemocní, kteří v České republice vyhledávají konopnou samoléčbu považují současnou legální regulaci konopí za nevyhovující. Rostlinu si pro vlastní potřebu nejčastěji opatřují pěstováním a informace o léčbě získávají primárně na internetu. Článek se podrobněji zabývá specifiky konopné samoléčby a jejími dopady na zdravotní stav participantů výzkumu. Obsahuje informace užitečné pro organizace, které se věnují práci s pacienty užívajícími konopí k léčbě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Žák, Vojtěch. "Disertační práce z didaktiky fyziky obhájené v České republice v letech 2004 až 2013 – přehled a analýza." Scientia in educatione 6, no. 2 (December 13, 2015): 35–50. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.235.

Full text
Abstract:
Cílem této studie je analyzovat disertační práce z didaktiky fyziky obhájené v posledních letech v České republice. Strategickým cílem je reflektovat vývoj a stav didaktiky fyziky, a přispět tak k jejímu rozvoji (a také k rozvoji dalších oborových didaktik). K výzkumu byl použit kvalitativní přístup, metodou sběru dat byla analýza jednotlivých disertačních prací. Analyzovány byly práce obhájené v letech 2004 až 2013 na některé z českých vysokých škol. Kromě základního přehledu, jako je zejména počet prací obhájených v jednotlivých letech, se studie soustřeďuje na analýzu metod sběru dat použitých v disertačních výzkumech, stupeň školy (vzdělávání), jehož problematiku práce řeší, fyzikální obsah a zaměření práce z hlediska vzdělávání. Ukazuje se, že počet obhájených prací se v posledních letech obecně zvyšuje. Nejčastěji používanými metodami sběru dat jsou dotazník a didaktický test. Práce se nejvíce zaměřují na střední školy (z nich nejčastěji na gymnázia) a zabývají se různými fyzikálními oblastmi. Jsou často zaměřeny na začlenění určitého fyzikálního nebo interdisciplinárního tématu do kurikula (např. biofyziky), na hodnocení a informační technologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Bomba, L. "Skryté kurikulum vo svetle metodologického holizmu a metodologického individualizmu." Pedagogická orientace 23, no. 1 (February 28, 2013): 27–47. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-1-27.

Full text
Abstract:
Štúdia analyzuje problém skrytého kurikula v škole ako problém teoretickometodologický. Porovnáva individualistické a holistické prístupy pri skúmaní, meraní a analyzovaní skrytého kurikula. Cieľom štúdie je ukázať, že nezrovnalosti v chápaní a v definovaní skrytého kurikula pramenia z jeho paradigmatického neukotvenia, a to ako teoretického, tak metodologického. V štúdii sú teórie skrytého kurikala rozdelené na dve skupiny. Teórie prvej skupiny sú charakterizované ako individualistická paradigma a teórie druhej skupiny zase ako holistická paradigma. Následne sú identifikované v týchto paradigmách základné východiská, z ktorých vychádzajú. Na príkladoch empirických štúdií sa príspevok snaží ukázať, ako je teoretický základ paradigmy aplikovaný v empirickom skúmaní skrytého kurikula. Prichádzame k záveru, že definovanie a chápanie skrytého kurikula podmieňuje metodologický prístup jeho skúmania, ktorý spätne vytvára teóriu skrytého kurikula. V individualistickej paradigme je tak skryté kurikulum chápané skôr ako súčasť každodenného procesu implicitnej socializácie dieťaťa cez jednotlivé konanie, či akty jednotlivcov, zatiaľ čo v holistickej paradigme má skryté kurikulum nadindividuálnu inštitucionalizovanú povahu ako ideológia, či mechanizmus reprodukcie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Tůma, František. "Dialogism and classroom interaction in English language teaching: A review of Czech research." Pedagogická orientace 24, no. 6 (November 24, 2014): 878–902. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-878.

Full text
Abstract:
Cílem předkládané studie je podat přehled o českém výzkumu interakce ve výuce angličtiny. Interakci chápeme jako vzájemné ovlivňování mezi učitelem a žáky během výuky. Na interakci ve třídě nahlížíme pohledem dialogismu, který chápeme jako teoretický a epistemologický rámec předpokládající interakci jako jednotku analýzy. V přehledové studii analyzujeme 9 empirických studií uveřejněných v letech 2006–2014 jako články v časopise, knihy, kapitoly v knize nebo disertační práce. Tyto studie byly kriticky analyzovány z pohledu dialogismu. Významným zjištěním je například skutečnost, že řada studií se zabývala jazykem učitele (teacher talk), především otázkami učitele a používáním cílového a mateřského jazyka. Tyto a další oblasti výzkumu porovnáváme s odrazem zahraniční situace ve vybraných přehledech výzkumu a poukazujeme na mezery v tuzemském výzkumu. Co se týče metodologie výzkumu (a s ní souvisejících teoretických východisek), řada studií při analýze interakce ve třídě abstrahovala od kontextu. Činnost jednotlivců (učitele, žáků) tvořila v řadě studií analytickou jednotku spíše než samotná interakce. Tato zjištění naznačují, že v empirickém výzkumu nebyl dialogismus příliš uplatněn.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Jurkovičová, Lenka. "Archeozoologické spracovanie zvieracích pozostatkov zo šibenice pri Slavkove." Anthropologia integra 8, no. 2 (December 15, 2017): 31–35. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-2-31.

Full text
Abstract:
V doplnění kontextu informací o šibenici ze Slavkova byla provedena archeozoologická analýza, s cílem popsat výskyt živočichů na této lokalitě a rozšířit tak možnosti interpretace archeologické situace. Analyzovaný osteologický materiál byl na základě podrobného zhodnocení tafonomických projevů na kostech rozčleněn do dvou chronologických úseků – první náležející původnímu kontextu provozu šibenice, druhý spíše recentního charakteru. Z prvního období pochází šest druhů domácí i volně žijící fauny, v mladší části souboru bylo identifikováno několik druhů malých či drobných savců, a také pozůstatky ptactva. Lidské zásahy, které byly pozorovány na domestikované fauně ve starším období, svědčí o využití těchto zvířat v rámci potravní strategie lidí na popravišti; stopy natrávení žaludečními šťávami a charakteristické lomy na některých kostech volně žijící fauny v obou etapách odkazují na možné nahromadění vývržků dravým ptactvem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Chmel, Jan. "Zpravodajové a senáty: Vliv složení senátu na rozhodování Ústavního soudu České republiky o ústavních stížnostech." Časopis pro právní vědu a praxi 25, no. 4 (December 18, 2017): 739. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2017-4-9.

Full text
Abstract:
Článek se věnuje otázce, jaký vliv má složení senátu Ústavního soudu na rozhodnutí o ústavní stížnosti, konkrétně nakolik výsledek rozhodnutí závisí na míře vstřícnosti soudce zpravodaje a nakolik na míře vstřícnosti ostatních členů senátu. Tuto otázku nejprve zasazuje do kontextu obecné teorie senátního rozhodování a následně empiricky zkoumá v rozhodnutích Ústavního soudu. Na teoretické úrovni jsou formulovány tři základní účely senátního rozhodování: posílení legitimity rozhodnutí, eliminace chyb a dosažení promyšlenějšího rozhodnutí, a čtyři modely senátního rozhodování: konfliktní senát, strategický senát, kolegiální senát a formální senát. Objasněn je pojem a možné příčiny tzv. panelového efektu v senátním rozhodování. V rámci vlastního výzkumu je pak analyzováno, nakolik jsou uvedené funkce naplňovány v rozhodování Ústavního soudu, kterému z modelů se senáty Ústavního soudu nejvíce blíží a zda se v senátním rozhodování projevuje panelový efekt. Výzkum dospívá k závěru, že výsledek řízení o ústavních stížnostech závisí primárně na osobě soudce zpravodaje a jen minimálně na osobách dalších členů senátu. Senáty Ústavního soudu se proto nejvíce blíží formálnímu modelu fungování senátu a panelový efekt se v nich projevuje jen minimálně.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Rusek, Martin. "Analýza disertačních prací z didaktiky chemie obhájených v České republice v letech 2003-2014." Scientia in educatione 6, no. 2 (January 19, 2016): 16–34. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.233.

Full text
Abstract:
Analýza disertačních prací z didaktiky chemie obhájených mezi lety 2003–2014 byla provedena v rámci iniciativy zaměřené na zvyšování úrovně doktorského studia v oborových didaktikách. Jedná se o snahu posílení pozice oborových didaktik přírodovědných předmětů v České republice. Prvním z kroků je analýza disertačních prací z didaktik přírodovědných oborů. Dalším plánovaným krokem je zřízení portálu pro snazší sdílení disertačních prací i jiných textů za účelem lepší návaznosti prací i spolupráce doktorandů. V daném časovém rozmezí bylo u nás obhájeno 39 disertačních prací z didaktiky chemie. Ty byly analyzovány s ohledem na tematické zaměření práce, stupeň škol, využité metody sběru dat a publikační činnost autorů disertačních prací. Počet obhájených disertací postupně vzrůstá. Práce jsou převážně zaměřeny na výuku chemie na gymnáziu, mezi nejčastěji se objevujícími tématy je edukační experiment, v poslední době i informační a komunikační technologie ve výuce. V závěru je text apelem na usnadnění sdílení disertačních prací a další podporu doktorského studia. Spolu se závěry akreditační komise uváděnými v textu může přispět ke zvyšování kvality doktorského studia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Žák, Vojtěch. "Metody sběru dat využívané didaktikou fyziky v mezinárodním prostředí." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 18–33. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.349.

Full text
Abstract:
Strategickým cílem výzkumu, jehož součástí je tato přehledová studie, je reï¬ektovat vývoj a současný stav didaktiky fyziky (physics education research, dále PER). Cílem této studie je podat přehled metod sběru dat, a podpořit tak diskuzi o metodách výzkumu využívaných v této oblasti. K řešení výzkumného problému byl použit kvalitativní přístup a za metodu sběru dat obsahová analýza výzkumných sdělení. Za zdroj těchto textů byla zvolena databáze SCOPUS, přičemž analýza se omezila na relevantní časopisecké články, které byly publikovány v letech 2010 až 2014 a které jsou psány anglicky. Celkem bylo analyzováno 146 článků. Jako metody sběru dat jsou využívány v oblasti PER dotazník, interview a didaktický (zejména konceptuální) test. Dále se uplatňuje analýza nejrůznějších dokumentů, pozorování, příp. další metody. Přínosem pro další výzkum v oblasti PER, ať na mezinárodní nebo lokální úrovni, může být fakt, že v mezinárodním prostředí existují standardizované výzkumné nástroje, zejména konceptuální testy a různé dotazníky. Protože tato studie abstrahuje do značné míry od fyzikálního obsahu, mohou být uvedená zjištění přínosná i pro výzkumníky v oblasti science education research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Trahorsch, Petr, Jan D. Bláha, and Tomáš Janko. "Analýza výzkumů vizuálií v učebnicích na příkladu učebnic s geografickým obsahem." Pedagogická orientace 28, no. 1 (April 30, 2018): 111–34. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-1-111.

Full text
Abstract:
Článek je přehledovou studií, jejímž cílem je vymezit a kriticky zhodnotit metodologické přístupy výzkumů vizuálií v učebnicích s geografickým obsahem. Dalším cílem této studie je shrnout hlavní závěry vědeckých prací a naznačit perspektivy budoucího výzkumu. V rámci odborných prací je zřetelná terminologická nejednotnost označení pro netextovou – ilustrační složku učebnic. Celkem bylo analyzováno 92 studií bez časové a územní specifikace v českém a anglickém jazyce, které byly vyhledány v multioborových časopiseckých fulltextových databázích (konkrétně EBSCO, WoS, SCOPUS, ERIC, ProQuest a Geobibline) pomocí kombinace českých klíčových slov a jejich anglických ekvivalentů. Samotná analýza výzkumů ukázala, že ve výzkumech převládá expertní hodnocení využívající převážně kvantitativně orientované metody, mezi něž patří především kvantitativní obsahová analýza vizuálií; v rámci kvantitativně orientovaného uživatelského hodnocení má klíčový význam metoda dotazníku a didaktického testu. Dále bylo zjištěno nerovnoměrné zastoupení výzkumů vizuálií napříč stupni škol; opomíjenou oblastí výzkumu jsou učebnice pro věkové období ISCED 1. V rámci učebnic geografie mají klíčové zastoupení fotografie; ačkoliv mapy jsou jedněmi z typických geografických vizuálií, jejich podíl na celkovém počtu vizuálií v učebnicích je podle výsledků analyzovaných výzkumů relativně nízký.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Půtová, Barbora. "Similarities and Connections between Postsocialism and Postcolonialism: Analysis of Postsocialist and Postcolonial Countries." Anthropologia integra 7, no. 1 (June 30, 2016): 61–68. http://dx.doi.org/10.5817/ai2016-1-61.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je teoretická analýza postsocialistických a postkoloniálních států z hlediska jejich současného stavu a budoucího rozvoje. Studie se zaměří na analýzu a interpretaci sociokulturního vývoje bývalých socialistických společností po roce 1989 a bývalých koloniálních území. Cílem studie je postihnout podobnosti a odlišnosti mezi postkoloniálními a postsocialistickými státy. Pojem postsocialismus je užíván jako označení historického období, které vystřídalo vývojovou fázi socialismu. V interpretaci vztahu socialismu a postsocialismu po roce 1989 jsou sledovány přístupy a současně jsou zdůrazněny geografické, politické a ekonomické aspekty sociokulturní změny. Pojem postkolonialismus je ve studii užíván jako označení historického období po získání nezávislosti bývalých kolonií. Ve studii jsou analyzovány sociální, hospodářské a politické faktory a situace, které v bývalých koloniích a v metropolích vznikly v postkoloniální době. Studie zdůrazňuje charakteristiky postkoloniálního státu, k nimž patří absence národního cítění, lokální identita posilovaná na úkor centra, nefungující centrální ekonomika i centrální instituce nebo neodpovídající distribuce veřejných statků. Studie usiluje zodpovědět, jakým způsobem probíhal proces ustavení a zformování státní identity v postsocialistickém i postkoloniálním období. Cílem studie je pochopit a interpretovat procesy sociokulturní změny, k nimž došlo v průběhu transformace socialismu v postsocialismus a kolonialismu v postkolonialismus.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Němec, J. "Standardy závěrečných prací pedagogických oborů." Pedagogická orientace 23, no. 4 (September 16, 2013): 535–53. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-4-535.

Full text
Abstract:
Téma kvality závěrečných prací obhajovaných na vysokých školách je v kontextu občasných plagiátorských kauz stále živé. Studie zkoumá dokumenty fakult (standardy), které se svým tématem a obsahem váží k závěrečným pracím. Analyzovanou jednotkou jsou dokumenty z prostředí fakult, ústavů (kateder), které v ČR garantují a zajišťují pedagogické obory. Výchozí pozicí pro studii je popis proměny současného kontextu, především přechod na dvoustupňové studium, vzrůstající počet studentů v terciárním vzdělávání v uplynulém desetiletí, důraz na kvalitu a learning outcomes v kontextu konceptu přístupu zaměřeného na studenta a celostátního projektu Q-RAM. Celkem bylo analyzováno 24 dokumentů prostřednictvím strukturní obsahové analýzy s využitím formálních, obsahových, typizujících a stupnicových forem analýzy. Výsledkem je rozkrytí struktury dokumentů, které nám následně umožnilo popis jejich hlavních charakteristik. Jedno ze zjištění dokládá převahu procedurálních charakteristik těchto dokumentů na úkor zdůraznění obsahových náležitostí a oborových standardů, které by studentům jasnou a srozumitelnou formou sdělovaly, co od nich daná instituce očekává. Závěr studie konstatuje, že se jedná o téma, které garantům pedagogických oborů otevírá prostor pro koncepční a tvůrčí práci při vytváření relace mezi kompetencemi absolventů, výstupů učení jednotlivých disciplín a potřebou formulovat smysluplný standard závěrečné práce daného oboru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Bendl, S., H. Voňková, and M. Zvírotský. "Impact of the Bologna process two-cycle implementation on teacher education in the Czech Republic." Pedagogická orientace 23, no. 6 (February 5, 2014): 767–85. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-6-767.

Full text
Abstract:
V důsledku implementace Boloňského procesu byla v České republice rozdělena pětiletá magisterská studia učitelství na tříleté bakalářské a dvouleté navazující magisterské studium. Cílem tohoto článku je popsat vývoj strukturace studia učitelství v České republice a uvést výsledky výzkumného šetření názorů akademických pracovníků a studentů Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze na tuto strukturaci. V první a druhé části jsou shrnuty cíle Boloňského procesu a ohlasy na strukturaci studií v obecné rovině. Ve třetí části je analyzována strukturace studií od jejího zavedení do právního řádu České republiky až po současnou úspěšnou akreditaci neděleného studia na jedné z pedagogických fakult a postupnou tendenci k opětovnému zavádění nedělených studií učitelství. Ve čtvrté části příspěvku jsou uvedeny výsledky výzkumného šetření. Ukázalo se, že přibližně devět z deseti akademických pracovníků v roce 2006 nesouhlasilo se zavedením strukturovaného studia na fakultě a že v průběhu času nedošlo k významné změně jejich názorů. Navíc více než šedesát procent akademických pracovníků nesouhlasí s paralelní existencí obou typů studií. Oproti akademickým pracovníkům preferují studenti strukturovaná studia (7:3). Většina studentů bakalářského studia hodlá pokračovat v navazujícím magisterském studiu, což poukazuje na to, že dělení do dvou cyklů je více méně formální záležitostí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Wiegerová, Adriana, and Peter Gavora. "Proč se chci stát učitelkou v mateřské škole? Pohled kvalitativního výzkumu." Pedagogická orientace 24, no. 4 (October 24, 2014): 510–34. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-4-510.

Full text
Abstract:
Příspěvek referuje o výzkumu motivů volby profese učitelky mateřské školy. Vzorek se skládá z 29 studentek bakalářského studia učitelství v mateřské škole na jedné moravské univerzitě. Výzkumnou metodou bylo tematické psaní o motivech, proč se studentky chtějí stát učitelkami v mateřské škole, jaké byly okolnosti jejich rozhodnutí a též o tom, jaké je jejich pojetí dítěte a dětství a koncepce činnosti učitelky mateřské školy. Tematické psaní bylo zadáno dvakrát, v prvním a třetím semestru studia. Texty byly analyzovány s cílem hledat odpovědi na výzkumné otázky. Výsledky ukazují, že rozhodnutí stát se učitelkou v mateřské škole je výsledkem předcházejících složitých interakcí mezi osobnostními charakteristikami subjektu a externími faktory, jejichž vliv však subjekt nepřijímá pasivně, ale filtruje je přes své dosavadní postoje a přesvědčení. U participantek se ukázaly dva významné osobnostní faktory – feminita a emocionalita. Pokud jde o externí determinanty, silným faktorem bylo prostředí rodiny, která poskytla příležitosti pro herní činnosti, které participantky realizovaly s dětmi, a rolové modely. Předprofesionální zkušenosti vyústily do pojetí učitelství v mateřské škole jako prodlouženého dětství. Edukační filozofie participantek spočívá ve třech rolích učitelky: ochranářské, průvodce dítěte z dětství do života a průvodce při vstupu do školního života.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Janko, Tomáš. "Srovnávací analýza typů nonverbálních prvků v současných českých a německých učebnicích školní geografie." Pedagogická orientace 25, no. 2 (May 20, 2015): 225–48. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-2-225.

Full text
Abstract:
Studie usiluje o porovnání aktuálních českých a německých učebnic školní geografie z hlediska zastoupení typů nonverbálních prvků a interpretaci zjištění vzhledem k cílovému zaměření daného vyučovacího předmětu. Nejdříve je v obecné rovině poukazováno na okolnosti, s nimiž se učebnice školní geografie musejí vypořádávat v souvislosti s transformováním stále komplexnějších geografických poznatků. Následně je v teoretické rovině objasňována pozice, již v tomto ohledu zaujímají nonverbální prvky (obrazová složka učebnic). Výklad se opírá o teorii učebnic a koncept reprezentace učiva. Představeny jsou také cílové domény školní geografie, které současně slouží jako interpretační rámec pro výzkumná zjištění. Studie byla realizována jako obsahová analýza 2 českých a 2 německých učebnic školní geografie (ISCED 2), ve kterých bylo analyzováno celkem 1140 nonverbálních prvků. Výsledky studie naznačují, že v českých učebnicích školní geografie stále dominují obrazové typy nonverbálních prvků. Naproti tomu v německých učebnicích školní geografie lze zastoupení typů nonverbálních prvků hodnotit jako vyvážené. Ukazuje se tak, že v aktuálních českých učebnicích, na rozdíl od německých, i nadále převažují především nonverbální prvky, které jako didaktické prostředky odkazují spíše k afektivní cílové doméně. Žáky motivují k emocionálním prožitkům, ale samy o sobě nemusejí vybízet k hlubšímu interagování se vzdělávacími obsahy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Daňková, J., T. Majstríková, P. Mec, J. Ščučka, and P. Martinec. "Koroze kovových spojovacích prostředků ve dřevĕ modifikovaném silikony." Koroze a ochrana materialu 59, no. 4 (December 1, 2015): 114–20. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0023.

Full text
Abstract:
Abstract Ochranné prostředky na dřevo ve stavebních konstrukcích mohou, za určitých podmínek, akcelerovat korozi kovových spojovacích prostředků. Fenomén koroze kovů v chemicky modifikovaném dřevě silikony je významným faktorem pro stanovení adekvátních pravidel pro uplatnění těchto materiálů v rámci stavební konstrukce. V článku jsou prezentovány výsledky experimentální studie vlivu dřeva modifikovaného komerčním prostředkem na bázi silikonů na vybrané kovy. Bylo testováno modifikované dřevo smrku ztepilého (Picea Abies L.), dubu (Quercus SPP.) a modřínu opadavého (Larix decidua Mill.) a komerční stavební kovové hřebíky železné, měděné a železné pozinkované. Vzorky dřeva s aplikovanými kovy byly exponovány 6 týdnů v prostředí s teplotou 30°C a vzdušnou vlhkostí 100%, kdy vlhkost dřeva se blížila bodu nasycení vláken. Po uplynutí doby expozice bylo provedeno vizuální hodnocení povrchu ze dřeva vyjmutých kovových hřebíků, a u vybraných vzorků byly korozní produkty analyzovány metodou infračervené spektroskopie. Výsledky provedených experimentů a analýz ukazují na zřejmou materiálovou kompatibilitu mezi modifikovaným dřevem smrku ztepilého (Picea Abies L.) a železnými spojovacími prostředky v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Po uplynutí expoziční doby byla intenzita koroze povrchu železného stavebního hřebíku nižší ve dřevě modifikovaném, než ve dřevě bez modifikace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Fafejta, Martin. ""Cikáni" – rasa, nebo způsob života?" Sociální studia / Social Studies 4, no. 4 (November 27, 2007): 93–111. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-4-93.

Full text
Abstract:
Stať analyzuje důvodové zprávy a rozpravy, které byly předneseny v Národním shromáždění republiky Československé při schvalování „Zákona o potulných cikánech a podobných tulácích“ v roce 1927. Primárním cílem bylo zjistit, jak v nich byl chápán termín „cikán“, zdali jako kategorie biologická (rasová) nebo sociální (způsob života, v tomto případě charakterizován potulkou). Zároveň byly analyzované texty studovány z hlediska tezí Foucaultovy knihy Dohlížet a trestat a Baumanovy práce Modernita a holocaust. Ústřední otázka zněla: Měly proslovy zákonodárců blíže k normalizační moci a disciplinaci (Foucault) a „cikánství“ bylo chápáno sociálně, nebo k zahradnické moci a kategoriálnímu vraždění (Bauman) a „cikánství“ bylo chápáno biologicky (rasově)? V závěru stať analyzuje české a slovenské předpisy a nařízení z doby, kdy na území bývalého Československa nastoupily ke slovu nacistické rasové teorie. Článek dospívá k závěru, že jak v daném zákoně, tak i v počátcích války sehrávaly podstatnou roli pro posouzení „cikánství“ ukazatele sociální, ne rasové.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography