Academic literature on the topic 'Andrija Štampar'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Andrija Štampar.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Andrija Štampar"

1

Kolić, Marko. "Andrija Štampar i medicinari – Klub zdravlja »Andrija Štampar« (1951–1990)." Studia lexicographica 17, no. 33 (2023): 127–44. http://dx.doi.org/10.33604/sl.17.33.6.

Full text
Abstract:
Rad se bavi utjecajem Štamparovih ideja o socijalnoj medicini i razvoju javnoga zdravstva na studentsku populaciju Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na primjeru Kluba zdravlja »Andrija Štampar«. Obuhvaćeno je razdoblje od 1951., kada je Klub osnovan, do 1990., kada nastupaju značajne društveno-političke promjene koje su se odrazile i na rad Fakulteta, odnosno studentske organizacije. Prvi dio rada analizira Andriju Štampara i njegov odnos prema medicinarima i studentima u Zagrebu uopće. Štampar je kao nastavnik uveo kolegije iz socijalne medicine, a kroz praktične vježbe nastojao je upoznati studente s tadašnjim javnozdravstvenim prilikama. Postavši voditelj Ureda za socijalnu i zdravstvenu zaštitu studenata, dobio je priliku poboljšati standard zagrebačkih studenata, no rat ga je u tome prekinuo. U konačnici, kao dekan pokrenuo je reformu studija medicine. Štamparove ideje postupno će biti prihvaćene i među studentima, što je došlo do izražaja nakon 1945. Naime, između 1945. i 1990. na Medicinskom fakultetu djelovala su mnogobrojna društva, a među njima i Klub zdravlja, kojemu je primarni cilj bio javnozdravstveno djelovanje. Stoga je u drugom dijelu rada analiziran osnutak Kluba zdravlja, aktivnosti koje je provodio i ostvareni rezultati. Društvene će se aktivnosti vremenom proširiti i na druga medicinska polja, ovisno o interesima članova, no javnozdravstvene aktivnosti ostat će važna sastavnica rada društva sve do kraja proučavanoga razdoblja. Rad je nastao na temelju literature, arhivskih izvora pohranjenih na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, u Državnom arhivu u Zagrebu i Hrvatskom državnom arhivu, te na temelju onodobne periodike, pretežno studentske provenijencije.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mohorić, Silvia, Ivan Anić, Svjetlana Gašparović Babić, Helena Glibotić Kresina, and Iva Sorta-Bilajac Turina. "Seventy-five years since the Foundation of the World Health Organization." Medicina Fluminensis 59, no. 3 (2023): 265–72. http://dx.doi.org/10.21860/medflum2023_306344.

Full text
Abstract:
Svjetska zdravstvena organizacija, posebno koordinirajuće tijelo međunarodnog javnog zdravstva Ujedinjenih naroda, ima izniman značaj u razvoju i unaprjeđenju javnog zdravstva na globalnoj razini te ove godine slavi 75 godina svog postojanja. Jedan od njezinih suosnivača i prvi predsjednik bio je Andrija Štampar. On je postavio deset glavnih postulata koji su i danas izrazito relevantni u kontekstu modernog javnozdravstvenog djelovanja. Do danas, Svjetska zdravstvena organizacija postigla je iznimne uspjehe na globalnoj razini, od usko usmjerenih, poput eradikacije velikih boginja, do sveobuhvatnijih, poput uvođenja Integrirane strategije vođenja dječjih bolesti. Donosimo pregled postignuća Andrije Štampara i Svjetske zdravstvene organizacije uz njihove današnje odjeke.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Knežević, Matej. "The healthcare architecture of Zoja Dumengjić in the context of Andrija Štampar’s ideology." Studia lexicographica 17, no. 33 (2023): 145–53. http://dx.doi.org/10.33604/sl.17.33.7.

Full text
Abstract:
Andrija Štampar je putem svojih načela uspostavio temelje javnoga zdravstva i socijalne medicine. Provedbom svojih ideja promijenio je paradigmu postojećih medicinskih stavova, stavljajući fokus prema preventivnoj medicini. Kao okvir za djelovanje po takvim medicinskim tendencijama, arhitektura je shvaćena kao područje velike važnosti. Radom kroz Školu narodnoga zdravlja, Štampar je uspostavio odjel zdravstvene arhitekture kao mjesto gdje se načela socijalne medicine isprepleću s konceptima novoga prostornog planiranja. Unutar ovoga odjela radila je i arhitektica Zoja Dumengjić, čiji se rad snažno utemeljio na socijalnim postavkama Andrije Štampara. Zoja Dumengjić je značajna osobnost hrvatske arhitekture dvadesetoga stoljeća, koja je ostavila opsežan i značajan doprinos upravo u specijaliziranom području arhitekture zdravstvene namjere. Temeljem postojeće literature, predstavljen je kratak pregled raznovrsnosti i opsega njezina rada i života. Njezin opus obuhvaća projekte različite tipologije, uključujući domove zdravlja, dispanzere, medicinske centre i velike bolničke sklopove. Posebno je značajno pridonijela području arhitekture lječilišta za tuberkulozu u našoj zemlji. U okviru ovoga rada dodatno su istaknuta najznačajnija arhitektonska ostvarenja, posebice ona koja u značajnoj mjeri reflektiraju principe Štamparove ideologije. Rad Zoje Dumengjić u području zdravstvene arhitekture ukorijenjen je u modernizmu i predstavlja idealan primjer kako je arhitektura uspjela odražavati nove humanističke vrijednosti i pristupiti prostoru kao instrumentu za poboljšanje kvalitete života i zdravlja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Šarić, Marko. "Andrija Štampar and the Institute for Medical Research and Occupational Health." Archives of Industrial Hygiene and Toxicology 60, no. 1 (2009): 1–6. http://dx.doi.org/10.2478/10004-1254-60-2009-1914.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kocić, Dragoljub. "Andrija Štampar – moj uzor i profesor." Studia lexicographica 17, no. 33 (2023): 155–58. http://dx.doi.org/10.33604/sl.17.33.8.

Full text
Abstract:
Cilj izlaganja jest iz osobne perspektive autora, kao medicinskoga djelatnika, ali i njegovih kontakata s Andrijom Štamparom, kao profesorom i dekanom Medicinskoga fakulteta, dati usporedbu javnoga zdravstva prema Štamparovih postulatima, kojih se i sam autor držao tijekom radnoga vijeka, i onoga što je od Štamparove vizije javnoga zdravstva (pre)ostalo u suvremeno doba. Referirajući se na pandemiju bolesti COVID-19, sprečavanju koje je pridonijela i Štamparova metodologija, poziva se na Štamparovu ideju da patologija u pučanstvu mora nametati organizaciju zdravstva u državi, ujedno se prisjećajući studentskih dana i Štamparovih predavanja o epidemijama i higijenskim navikama. Također se ističe kako je već Štampar na svojim predavanjima postavljao pitanja o potrebi privatizacije medicine, odnosno o »zarađivanju na bolestima ljudi«. U skladu s navedenim, autor se fokusirao na sve veću tendenciju privatizacije u medicini, postavljajući pitanje jesu li time narušeni principi javnoga zdravstva i domova »narodnoga« zdravlja te mora li o zdravlju naroda brinuti država ili zavodi zdravstvenoga osiguranja, naglašavajući kako je danas ugovorni liječnik opće prakse primoran primarno se brinuti o svojoj i egzistenciji medicinske sestre, a tek onda o upisanim pacijentima, čime su nezadovoljni i liječnici i njihovi pacijenti te se odnos liječnik–pacijent svodi na dehumanizaciju i depersonalizaciju, što u konačnici rezultira sve većim odljevom mladih medicinskih kadrova iz Hrvatske, a pacijenti su »prisiljeni« okrenuti se privatnim zdravstvenim ustanovama. Iako je Vlada Republike Hrvatske donijela Odluku o proglašenju prestanka epidemije bolesti COVID-19, autor stvarnom hrvatskom epidemijom i realitetom drži povećanje nezaraznih bolesti te činjenicu da je Hrvatska na drugom mjestu po broju malignih bolesti u Europskoj uniji, smatrajući kako organizacija zdravstva i pristup moraju biti drugačiji od sadašnjega, vjerujući kako bi Štampar, suočen s takvim izazovom, tražio osnivanje ustanova sličnih dispanzerima, odnosno centara za maligne bolesti, gdje bi bolesnici dobivali sve potrebito – podršku, pregled i terapiju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dugac, Željko. "Public health experiences from interwar Croatia (Yugoslavia) and making western medicine in the 1930s China." Acta medico-historica Adriatica 16, no. 1 (2018): 75–106. http://dx.doi.org/10.31952/amha.16.1.3.

Full text
Abstract:
Da bi se stekla kontrola i prevlast na određenom području, medicina je često služila kao alat za promicanje različitih interesa. Tragom aktivnosti Zdravstvene organizacije Lige naroda i Rockefellerove fondacije na području Kine 1930-ih, ovaj rad analizira međusobno povezivanje međunarodnih i mjesnih čimbenika u preobrazbi tradicionalne kineske sredine u skladu s novim i trendovskim projektima javnog zdravstva. Te su aktivnosti provedene ne samo radi poboljšanja uvjeta javnog zdravstva u zemlji već i zbog uvođenja kineskoga javnog zdravstva u proces internacionalizacije i standardizacije prema zapadno orijentiranom tipu medicine i medicinskog obrazovanja. Politički utjecaji, gospodarski interesi i kulturno okruženje, kao i vojne akcije u ovom vrlo burnom razdoblju kineske povijesti nužno su djelovali na započete procese. Djelatnosti javnog zdravstva provodila je skupina međunarodnih stručnjaka. Među njima glavnu su ulogu imala dva hrvatska liječnika: Andrija Štampar (poslije jedan od osnivača Svjetske zdravstvene organizacije) i Berislav Borčić (ravnatelj Škole javnog zdravstva u Zagrebu). Na temelju korespondencije između ta dva liječnika, kao i putopisnog dnevnika Andrije Štampara, ovaj esej prikazuje neke manje poznate pojedinosti o stanju u Kini i međusobnom isprepletanju politike i medicine.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ružić, Alen, and Željko Dugac. "Andrija Štampar as president of the Interim Commission of the World Health Organization." Acta medico-historica Adriatica 21, no. 1 (2023): 141–56. http://dx.doi.org/10.31952/amha.21.1.6.

Full text
Abstract:
This paper provides an analysis of Andrija Štampar’s activities after World War II on the establishment of effective international health. Analyzed archival materials have confirmed with numerous evidence that Štampar as the president of the Interim Commission of the World Health Organization (WHO) played a crucial role in the establishment of the ideological starting points and organization of the WHO system, which remain relevant to date. Apart from the strategic foundations, it has been shown that his principles regarding the need for practical action based on the best professional knowledge and experience have no alternatives. The above is presented in the paper with the details of Štampar’s activities during the cholera epidemic in Egypt and associated with the experiences of the recent global crisis caused by the COVID pandemic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Katanić, Filip, and Vlatka Dugački. "Andrija Štampar’s actions in combating infectious diseases during World War I (1914–1918)." Studia lexicographica 17, no. 33 (2023): 37–69. http://dx.doi.org/10.33604/sl.17.33.2.

Full text
Abstract:
Radom se prikazuje djelovanje Andrije Štampara tijekom Prvoga svjetskog rata (1914‒1918) na suzbijanju zaraznih bolesti na području Banske Hrvatske. Prikazuje se kako je masovna pojava zaraznih bolesti tijekom Prvoga svjetskog rata, tipičnih za nehigijenske, ratne uvjete, poslužila Štamparu kao presudno formativno iskustvo u oblikovanju njegovih razmišljanja vezano uz suzbijanje takvih tipova bolesti, uviđajući važnost edukacije stanovništva, preventive i cijepljenja, što je pak utjecalo na njegove daljnje koncepcije i poglede na organizaciju, ustroj i djelovanje javnoga zdravstva. Također se na temelju primjera, počevši od predratnoga razdoblja 1913. do kraja Prvoga svjetskog rata 1918., razmatra kako je Štampar i kojim metodama, svojim brzim i stručnim djelovanjem, savjesnim postupanjem u javnom i općem interesu, uspio u nastojanjima da suzbije zarazne bolesti epidemijskoga karaktera, istodobno analizirajući kontekst općih ratnih zbivanja i pošasti koje su harale u Austro-Ugarskoj Monarhiji u istraživanom razdoblju, želeći na taj način dobiti zaokruženu cjelinu njegova djelovanja. Uspješno se boreći protiv zaraznih bolesti i svodeći ih na najmanju moguću mjeru, pridonio je razvoju javnoga zdravstva i iznimno pridonio suvremenoj medicini, vodeći se idejom da primarna zdravstvena zaštita treba biti dostupna svima. S obzirom na to da je djelovao u pozadini, a ne kao liječnik na bojištu, njegovo se osobno iskustvo razlikuje od iskustava njegovih kolega koji su rat proveli na prvoj crti, čime je dokazao kako je zdravlje stanovništva u pozadini bojišta ključno za opstanak samoga naroda te da ima jednaku važnost kao i zdravlje vojnika na bojištima koji se izravno bore za svoju državu i njezin probitak. Pri istraživanju korištena je arhivska građa pohranjena u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu, među ostalim građa obiteljskoga fonda Andrije Štampara, kao i periodičke publikacije i literatura, među kojima su i Štamparovi članci, koji su poslužili za rekonstruiranje političkoga duha i vremena.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ivković, Jakov. "Šest godina javnozdravstvenih aktivnosti Udruge narodnog zdravlja “Andrija Štampar”." Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi 5 (2016): 69–75. http://dx.doi.org/10.21857/ydkx2c3ng9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Franković, Sanda, and Zvonimir Kralj. "Noć knjige; Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ 24. travnja 2017 World Book Night; School of Public Health “Andrija Štampar” April 24th, 2017." Sestrinski glasnik/Nursing Journal 22, no. 2 (2017): 149–51. http://dx.doi.org/10.11608/sgnj.2017.22.031.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Andrija Štampar"

1

Vukovac, Stana. Andrija Štampar: Članci i rasprave. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Medicinski fakultet, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

author, Hofgräff Darija, ed. Tvoj dovijeka: Pisma Andrije Štampara Desanki Ristović 1924. - 1941. Škola narodnog zdravlja "Andrija Štampar", 2018.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Filmska djelatnost škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar": 1926-1960. Hrvatski državni arhiv, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Andrija Štampar"

1

Asančić, A., L. Njavro, D. Relić, O. Plazibat, and I. Vukoja. "Projekt udruge narodnog zdravlja Andrija Štampar „Zdravlje svima“." In Depression in the Century of Mind, 4th Croatian Congress in Prevention and Rehabilitation in Psychiatry. Gyrus Journal, 2015. http://dx.doi.org/10.17486/gyr.3.2040.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mrak, M., M. Mašić, R. Antunović, et al. "Projekt udruge narodnog Zdravlja Andrija Štampar „Budi cool, ne budi bully“." In Depression in the Century of Mind, 4th Croatian Congress in Prevention and Rehabilitation in Psychiatry. Gyrus Journal, 2015. http://dx.doi.org/10.17486/gyr.3.2039.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Džakula, Aleksandar. "A hundred years: The same and/or different?" In Proceedings of the International Congress Public Health - Achievements and Challenges. Institute of Public Health of Serbia "Dr Milan Jovanović Batut", 2024. http://dx.doi.org/10.5937/batutphco24005d.

Full text
Abstract:
The last time frame of 100 years in public health is marked by two significant global events: The First World War, which signalled the beginning of this period, and the COVID-19 pandemic, which brought it to a close. Southeastern Europe underwent substantial changes during this century that shaped its public health system. The experiences and knowledge gained in the former Yugoslav territories are crucial locally and globally due to the unique challenges and innovative solutions implemented. These experiences became part of the global heritage thanks to pioneers like Milan Jovanović Batut and Andrija Štampar, whose works had far-reaching impacts on public health. However, the question arises: have we, as successors of this well-organized public health system, truly made the most of this legacy? Once again, Southeastern Europe finds itself at the crossroads of global interests and migration flows. What have we carried forward from the past, and how does it define our present? How can the collaboration between two great experts, Batut and Štampar, be interpreted after a hundred years? Do we still have a people's health system, and what are our priorities today? What would the pioneers of public health in Southeastern Europe say to us now? This abstract aims to open and partially address several key questions regarding the past and future of public health in this part of the world.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!