To see the other types of publications on this topic, follow the link: AT mód.

Journal articles on the topic 'AT mód'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'AT mód.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Király, Ildikó, Márton Maczkó, András Palkovics, and Virág Mihálka. "Ökológiai termesztésben alkalmazható talajtakarási módok gyomelnyomó hatása szamócaültetvényben." Jelenkori Társadalmi és Gazdasági Folyamatok 12, no. 3 (January 1, 2017): 81–87. http://dx.doi.org/10.14232/jtgf.2017.3.81-87.

Full text
Abstract:
Az ökológiai gazdálkodás legfontosabb eleme a talaj termékenységének megőrzése. Ennek érdekében környezetkímélő talajmüvelést kell folytatni, melynek egyik módja a talajtakarás szerves vagy szervetlen anyagokkal. Kísérletünkben háromféle talajtakarási mód (agroszövet, szalma, széna) gyomelnyomó hatását értékeltük. Mindhárom alkalmazott talajtakarási mód jelentősen csökkentette a gyomtömeget a takaratlan kontroll parcellához viszonyítva. A legnagyobb gyomelnyomó hatása az agroszövetnek volt, viszont ez a talajtakarási mód nehezítette a kísérletben alkalmazott (szerves eredetű trágyaféleségek adagolása 2 havonta) tápanyag-visszapótlási módot.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Csikós, Ella. "A szellemi termelési mód mint alternatíva." Információs Társadalom 13, no. 2 (June 1, 2013): 77. http://dx.doi.org/10.22503/inftars.xiii.2013.2.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

H. Varga, Márta. "Igemód és mondatmód. A felszólító mód és a kötőmód („a mellékmondati felszólító mód”) összefüggései a magyarba." Magyar Nyelvőr 144, no. 4 (2020): 441–59. http://dx.doi.org/10.38143/nyr.2020.4.441.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kajdi, László, and István Nemecskó. "A kártyás fizetési mód területi jellemzői Magyarországon." Hitelintézeti szemle 19, no. 1 (March 2020): 65–89. http://dx.doi.org/10.25201/hsz.19.1.6589.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bellardi, Marco. "Filmszerű elbeszélés." Apertura 15, no. 2 (2020): 1–26. http://dx.doi.org/10.31176/apertura.2019.15.2.3.

Full text
Abstract:
A filmszerű narrátor [para-cinematic narrator] fogalmát bevezető cikk a narratív diskurzus szintjén vizsgálja, miként imitálja a filmszerű regény és novella a filmes formát. A szerző az irodalmi igeidők használatát a filmi szemiózis által kifejezett időbeliséggel veti össze. A filmes és irodalmi elbeszélés közötti kapcsolódást a háttér és az előtér narratív stílusai mentén térképezi fel. A szerző amellett érvel, hogy a filmes narratíva előtér és háttér elrendeződése – vagyis a „narratív kiemelés” (Weinrich 1971) – az előtérre teszi a hangsúlyt, s az így kialakuló narratív kiemelést „ellaposítja” a médiumra jellemző „monstratív” minőség (Gaudreault 2009). A lapos narratív kiemelést az erőteljesen filmszerű elbeszélés az igeidők alkalmazásával remedializálja. A montázs és más filmspecifikus technikák imitálása a remedializált, filmszerű időbeliségbe illeszkedő jellegzetességként gondolható el. A szerző felidézi továbbá a műfajelmélet „mód” fogalmát (Fowler 2002), melynek segítségével leírhatóvá válik egy-egy tulajdonság műfajok közötti átültetése. A filmszerű mód fogalmának segítségével az alapvető jellegzetességek filmből irodalomba történő remedializációja műfajspecifikus diszkurzív keretbe foglalható.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Farkas, Attila Márton, Balázs Kékesi, and Éva Judit Técsi. "Kognitív reklámanalízis." Információs Társadalom 13, no. 1 (March 1, 2013): 31. http://dx.doi.org/10.22503/inftars.xiii.2013.1.3.

Full text
Abstract:
Tanulmányunkban egy kognitív nyelvészet alapú, kommunikációs hatást elemző mód-szert mutatunk be. Először röviden összefoglaljuk a kognitív nyelvészet azon elméleteit, melyek tanulmányunk szempontjából a legfontosabbak. Utána elméletben bemutatjuk azt a módszertant, amit reklámok kommunikációs hatásának elemzésére dolgoztunk ki, a kognitív nyelvészet elméleteinek segítségével, majd a módszertan alkalmazását részletesen bemutatjuk egy televíziós reklám elemzésén keresztül.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Nyilas, Áron, Attila Paszt, Zsolt Simonka, Szabolcs Ábrahám, Bernadett Borda, Eszter Mán, and György Lázár. "Laparoscopos technika alkalmazása nagyméretű lépek eltávolítására: Pfannenstiel-metszés mint alternatív specimeneltávolítási mód." Magyar Sebészet (Hungarian Journal of Surgery) 69, no. 1 (March 2016): 14–19. http://dx.doi.org/10.1556/1046.69.2016.1.3.

Full text
Abstract:
Absztrakt Háttér: A laparoscopos splenectomia (LS) során extrém lépméret esetén gyakori technikai probléma a specimen hasüregből való eltávolítása. Általában a specimen EndoBagbe helyezése és morcellatiót követő eltávolítása terjedt el. Masszív splenomegalia, 1000–2000 grammos lépek esetén ez a módszer olykor nem kivitelezhető, mivel a lép mérete meghaladja a legnagyobb EndoBag űrtartalmát. Ebben az esetben, irodalmi adatok szerint, vagy a hasüregen belüli morcellatiót végezhetünk (splenosis veszélye), vagy laparotomiából távolíthatjuk el a speciment. Munkacsoportunk a problémára megoldásként 2009 óta Pfannenstiel-metszést alkalmaz a specimen eltávolítására. Módszer: A 2002. január 1. és 2014. szeptember 30. között klinikánkon végzett 74 LS eredményeit elemeztük. A speciment 56 esetben a szokásos módon a lateralis port helyén morcellatióval, míg nagyméretű lépek esetén 12 esetben 10–12 cm-es Pfannenstiel-metszésből távolítottuk el. Eredmények: A műtétek átlagos hossza 121 (50–220) perc volt. Pfannenstiel-metszésből történő specimeneltávolítás esetén szignifikánsan rövidebb műtéti időt tapasztaltunk (108 vs. 125 perc; p = 0,05) és nagyobb méretű lépeket tudtunk eltávolítani (1032 vs. 338 gramm; p = 0,0001), mint a hagyományos morcellatiós technikával. A módszer a kórházi benntartózkodás hosszát nem nyújtotta meg (4,7 vs. 5,2 nap; p = 0,178). Következtetések: Vizsgálatunk alátámasztja, hogy a laparoscopos lépeltávolítás biztonságos és számos előnnyel jár masszív splenomegalia esetében is. A specimen Pfannenstiel-metszésből történő eltávolítását biztonságos és kozmetikailag is elfogadható alternatívának tartjuk.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Szczerbakiewicz, Rafał Tomasz. ""W zwierciadle mroczne i niejasne". Alternatywne quasi-biografie św. Pawła w lustrze filozofii (Jacob Taubes, Alain Badiou, Giorgio Agamben, Slavoj Žižek, Emmanuel Carrère)." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio FF – Philologiae 35, no. 2 (March 5, 2018): 11. http://dx.doi.org/10.17951/ff.2017.35.2.11.

Full text
Abstract:
<p>Przedmiotem artykułu jest znaczące przekształcenie kulturowego obrazu historycznej postaci w związku z ideologicznym wpływem dominujących na przełomie XX i XXI wieku mód kulturowych i ideologii. Tkwiąca w człowieku narracyjna skłonność jest zarazem potrzebą nieustannego korygowania znanych z historii opowieści o wybitnych dziejowych postaciach – ich osobowościach, motywacjach, czynach (swoisty retelling rekapitulizujący znane i weryfikowalne bądź mityczne ich losy).</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Seregi, Bálint Leon, Péter Ficzere, and Lajos Borbás. "Fémalkatrészek additív és szubtraktív módon történő gyártásának összehasonlítása." Acta Periodica 22 (2021): 18–32. http://dx.doi.org/10.47273/ap.2021.22.18-32.

Full text
Abstract:
A bemutatott elméleti összehasonlítás célja az additív és szubtraktív módon előállított fémalkatrészek különböző tulajdonságainak összevetése, mint felületi érdesség, gyárthatóság vagy gyártási idő szempontjából. A vizsgálatot a két gyártási mód jellegzetességéből adódó tulajdonságok felhasználásával végezzük. Az összehasonlítás célja, hogy egy legyártani kívánt alkatrészről el tudjuk dönteni melyik gyártástechnológiával érdemesebb létrehozni, ha az általunk kiválasztott paramétert részesítjük előnyben (gyártási sebesség, felületi minőség).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Vincze, Orsolya, and János László. "Megküzdési formák Jókai Mór Erdély aranykora címu regényében." Magyar Pszichológiai Szemle 59, no. 3 (November 1, 2004): 397–410. http://dx.doi.org/10.1556/mpszle.59.2004.3.7.

Full text
Abstract:
A történelmi regények a szocializáció egy sajátos területét reprezentálják (Burke, 1945; Bettelheim, 1975). A legtöbb történelmi regény nemcsak esztétikai élvezetet nyújt, hanem a történelem, a kollektív emlékezet játéktere is egyben. Ezek a regények azon felül, hogy bevezetik a befogadót az olvasás muvészetébe, a nemzeti identitás kulturális mintáit is közvetítik. Kutatócsoportunkkal arra vállalkoztunk, hogy megvizsgáljuk a legnépszerubb magyar történelmi regények azonosulásra csábító mintázatait, amelyek - feltételezésünk szerint - sikerességük kulcsai is egyben. A sorban szereplo harmadik legnépszerubb regény Jókai Mór Erdély aranykora címu regénye. A vizsgálat célja a regényben felmerülo politikai (és magánéleti) problémákkal szemben alkalmazott megküzdési stratégiák rendszerének feltérképezése és elemzése volt. Azonosítottuk a leggyakrabban eloforduló szereploket ért fenyegetéseket, valamint a fenyegetésekkel szemben alkalmazott megküzdési módokat. Ezenfelül minden egyes megküzdési mód kimenetelét, hatékonyságát is értékeltük. Így az interperszonális és csoportszintu kapcsolatok konfliktusmátrixa, valamint a szereplok copingmátrixa alapján a regényben egy jól kirajzolódó megküzdési modellt kaptunk. Számos megküzdési mód jelenik meg a regényben. Figyelemreméltó, hogy ellentétben a „heroikus történelmi” elbeszélésekkel, a regény sem a konfrontációt, sem az instrumentalizációt nem ábrázolja hatékony megküzdési stratégiának. A pragmatista csoport számára egzisztenciális szempontból az elfogadás, valamint az ellenállást követo elfogadás bizonyul a leghatékonyabb megküzdési módnak, noha ez számos esetben az identitás gyengítésével jár.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Juhász, Károly Péter. "Acél- és szintetikus makro szálak orientációja szálerősítésű betonban." Vasbetonépítés 22, no. 2 (2020): 53–60. http://dx.doi.org/10.32969/vb.2020.2.3.

Full text
Abstract:
A szálerősítésű beton egy rövid szálas kompozit anyag, melynek tulajdonságai nagyban függnek a mátrixban elkevert szálak orientációjától. Kiindulásként a szálak egyenletes elkeveredését és ezáltal egyenletes orientációt feltételezünk, azonban a valóságban különböző hatások miatt ez nem teljesül. A szálak orientációjának egyenletestől való eltérése nagy hatással lehet az anyagparaméterekre, mind kedvező, mind kedvezőtlen irányban. Jelen cikkben az irodalomban fellelhető keverési modelleket hasonlítom össze kísérleti eredményekkel, és vizsgálom a betonozási mód, tömörítés, zsaluzat hatását acél és szintetikus makro szálak orientációjára.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Kása, István. "A tábori tüzéralegységek tűzvezetési eljárásainak felülvizsgálata a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program tükrében." Honvédségi Szemle 149, no. 2 (March 4, 2021): 57–63. http://dx.doi.org/10.35926/hsz.2021.2.5.

Full text
Abstract:
Dr. Szabó Tibor alezredes a Honvédségi Szemle 2015/2. számában matematikai alapon bizonyította a teljes előkészítés mint lőelem-megállapítási mód szükségességét. Ezt kiegészítve Kása István alezredes, e tanulmány szerzője a Honvédségi Szemle 2017/2. számában a teljes előkészítés feladat- és feltételrendszerének felülvizsgálatát elemezte. Mára világossá vált, hogy a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretein belül milyen eszközbeszerzésekre kerül sor, ezért a tűzvezetést egészében kell felülvizsgálni és újragondolni. Jelen tanulmányában a szerző gyakorlati tapasztalatokra alapozva mutatja be az eljárások felülvizsgálatának szükségességét és lehetséges irányait.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Stocka, Anna. "Amerykanki i kwestia kobieca na łamach „Tygodnika Mód i Powieści” w latach 1860–1915." Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych, no. 2(7) (2019): 132–55. http://dx.doi.org/10.15290/cnisk.2019.02.07.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Borzsák, István. "A rétorika szerepe az antik történetírásban." Antik Tanulmányok 48, no. 1-2 (December 1, 2004): 59–64. http://dx.doi.org/10.1556/anttan.48.2004.1-2.7.

Full text
Abstract:
„Mozdulatlan (érinthetetlen) béke?” Ambivalens szókapcsolat, ha a béke-eszmény császárkori megítélésére gondolunk. Vajon az Aeneis minden olvasója számára teljességgel magától értetődött-e, hogy Aeneas késői unokái ne habozzanak virtusuk „tettekben megnyilvánuló kiteljesítésével”? (Aen. VI 808.) Az a bizonyos cupido proferendi imperii - minden áron! - aligha tekinthető „meggyőző politikai vezérelvnek” (E. Koestermann). És ha nincs is mód a virtus gyakorlására, és bele kell törődni a béke „érinthetetlenségébe”? A pax Romana-t nemcsak Seneca „diszkreditálta”; mások sem ítélték vitathatatlannak. A tárgyalt szöveghelyek Tacitus gondolatvilágának megközelítésében is segítenek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Adorjáni, Zsolt. "Poseidón Aiginán. Pindaros 5. nemeai ódájának 43. sora új szemszögből." Antik Tanulmányok 51, no. 1 (June 1, 2007): 15–36. http://dx.doi.org/10.1556/anttan.51.2007.1.2.

Full text
Abstract:
Dolgozatomban Pindaros költészetének egyik legvitatottabb szöveghelyét elemzem. Jóllehet a kódexhagyomány teljesen egységes, a legtöbb kiadó a kérdéses helyet javítással látja tisztázandónak. Én ezzel szemben a kézirati hagyomány minél teljesebb megőrzése mellett érvelek. A sor általam ajánlott értelmezése - immo nuper delectat Neptunum ad gentem Pelei cognatam etiam nunc transgressum materterus tuus, Pythea - a nemeai óda és a pindarosi kardal jobb megértéséhez segíthet hozzá. Az új megközelítési mód mindemellett azzal a tanulsággal is szolgálhat, hogy a győzedelmi ódák szövegkritikainak látszó problémái mögött alkalmasint herméneutikai problémák rejlenek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

István, Borzsák. "Tacitea." Antik Tanulmányok 48, no. 1-2 (June 2004): 83–90. http://dx.doi.org/10.1556/092.2004.48.1.3.

Full text
Abstract:
„Mozdulatlan (érinthetetlen) béke?” Ambivalens szókapcsolat, ha a béke-eszmény császárkori megítélésére gondolunk. Vajon az Aeneis minden olvasója számára teljességgel magától értetődött-e, hogy Aeneas késôi unokái ne habozzanak virtusuk „tettekben megnyilvánuló kiteljesítésével”? (Aen. VI 808.) Az a bizonyos cupido proferendi imperii — minden áron! — aligha tekinthetô „meggyôzô politikai vezérelvnek” (E. Koestermann). És ha nincs is mód a virtus gyakorlására, és bele kell törôdni a béke „érinthetetlenségébe”? A pax Romana-t nemcsak Seneca „diszkreditálta”; mások sem ítélték vitathatatlannak. A tárgyalt szöveghelyek Tacitus gondolatvilágának megközelítésében is segítenek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Vedres, Tamás. "Megértés az együttműködés szolgálatában 2. rész Egy interpretatív szervezetkutatás tapasztalata - a Lupus Albus osztály esete." Vezetéstudomány / Budapest Management Review 51, no. 12 (December 15, 2020): 31–44. http://dx.doi.org/10.14267/veztud.2020.12.03.

Full text
Abstract:
A cikkben egy magyarországi újszülött intenzív osztályon az együttműködés helyi jelentésének feltárását célzó kvalitatív kutatást mutat be a szerző. Ezzel kettős célja van: egyrészről egy szervezeti jelenség megértő vizsgálata, másrészről a vizsgálati mód tapasztalaton keresztüli bemutatása. A kutatás eredménye példát ad arra, hogy hogyan jöhet létre mély megértés, ami későbbi szervezeti változás kiindulópontját jelentheti. A megértés folyamatát olyan alternatív kvalitatív kutatási eszközök is támogatták, mint például a térelemzés vagy a metafora. A tanulmány továbbá kiemeli annak fontosságát, hogy egy kórházi osztályon a helyi jelentés kutatása során a hozzátartozók bevonása is alapvető fontosságú.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Szabó, László András. "A migráció hatására megjelenő magányos elkövetési mód kriminológiai szempontú vizsgálata és egy lehetséges megelőzési modell." Nemzetbiztonsági szemle 7, no. 3 (2019): 3–17. http://dx.doi.org/10.32561/nsz.2019.3.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Zöldi-Birkás, Éva. "Az élő történelem gyökerei külföldön és a magyar múzeumokban." Polymatheia 18, no. 1-2 (2021): 220–39. http://dx.doi.org/10.51455/polymatheia.2021.1-2.12.

Full text
Abstract:
Az élő történelem a múzeumokban és örökségi helyszíneken népszerű ismeretközvetítési mód. Változatos tevékenységtípusok tartoznak a körébe, amelyek elnevezései olykor zavarosak. Az élő történelem legnagyobb részt az Amerikai Egyesült Államokban kibontakozó történetének áttekintése segít eligazodni a különböző fogalmak között. Az első személyű interpretáció egy az élő történelmi programok során használható technikák közül. Ez a legélményszerűbb módszer, valamint a legdramatikusabb élő történelmi technika, amely a színházhoz való kapcsolódásai folytán különösen alkalmas ismeretek közvetítésére. Magyarországon a 2010-es évek elejétől több múzeum is elkezdte alkalmazni az első személyű interpretációt. Az első ilyen jellegű programokat létrehozó intézmények munkatársaival készített interjúkon keresztül nyújtok bepillantást a kezdetekbe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Hagymási, Krisztina, and Zsolt Tulassay. "Peptic ulcer: facts and questions – 2010." Orvosi Hetilap 151, no. 26 (June 1, 2010): 1054–61. http://dx.doi.org/10.1556/oh.2010.28892.

Full text
Abstract:
A peptikus fekélybetegség kóroktana és klinikai megjelenési formái átalakulóban vannak. A H. pylori -fertőzés mellett a nem szteroid gyulladáscsökkentők és a kis dózisú acetilszalicilsav-kezelés kóroki szerepe ismert. A H. pylori -pozitív fekélybetegség a baktérium eradikációjával gyógyítható. Az NSAID-fekély megelőzésére a savszekréció-gátló adását pedig a gyomor-bél rendszeri, valamint szív-ér rendszeri kockázati tényezők határozzák meg. A számos kóroki tényező és az új, hatékony kezelési módok alkalmazása ellenére továbbra is vannak megválaszolatlan kérdések. Előtérbe kerültek az NSAID- és a H. pylori- negatív fekélyek, amelyek száma növekszik, kezelésük tisztázásra vár. A H. pylori -eradikáció sikertelensége is gyakoribbá vált, az optimális kezelési mód hiányzik.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Melinda, Reinhardt, Drubina Boglárka, Horváth Zsolt, and Kökönyei Gyöngyi. "A nem öngyilkossági szándékkal történő önsértés komplex felmérése - a Kezelésközpontú Önsértés Kérdőív (SIQ-TR) magyar adaptációja." Mentálhigiéné és Pszichoszomatika 21, no. 2 (June 26, 2020): 121–75. http://dx.doi.org/10.1556/0406.21.2020.007.

Full text
Abstract:
Elméleti háttérA nem öngyilkossági szándékkal történő önsértő viselkedés (pl. a saját test szándékos megvágása, megütése, megharapása) egyre növekvő mértékű magatartási és egészségügyi probléma a serdülők körében. Felmérésére többféle mérőeszköz született, de kevés olyan létezik, amely a jelenséget annak komplexitásában ragadja meg.CélVizsgálatunk célja a különböző önsértő viselkedésformákat több szempontból (pl. attitüdinális komponensek, kapcsolódó érzelmek, a háttérben meghúzódó okok) felmérő Kezelésközpontú Önsértés Kérdőív (Self-Injury Questionnaire-Treatment Related; SIQ-TR) bevezetése a hazai tesztállományba.MódszerekA mérőeszköz pszichometriai jellemzőit egy speciális populációban, 14 és 20 év közötti (átlagéletkor = 16,99 év; SD = 1,28 év) fiatal fogvatartottak körében mértük be. A 244 fős javítóintézeti minta 92,6%-a (n = 226) fiú volt. Az önsértéssel összefüggésben a negatív életeseményeket (Serdülő Életesemény Kérdőív) és az elkerülés-fókuszú érzelemregulációs mechanizmusokat (Tapasztalati Elkerülés Kérdőív; Serdülő Disszociatív Tapasztalatok Skála) is feltártuk.EredményekA javítóintézeti fiatalok 26,2%-a (n = 64) aktuálisan is végez önsértő viselkedést, 34,4%-uk (n = 84) esetében az önsértés az egy hónapnál korábbi élettörténetben jelent meg, a fennmaradó 39,3% (n = 96) saját bevallása szerint sohasem folytatott önsértést. Eredményeink szerint a kar- moláshoz és az ütéshez asszociálódik a legtöbb negatív érzelem, e két mód esetében a legerőteljesebb az arra irányuló figyelem, illetve azt követően a sebekről való öngondoskodás mértéke. Továbbá a karmolás és az ütés az a két önsértési mód, amelynek legjellemzőbb célja a negatív érzelmi állapotok csökkentése. A mintában a jelenleg és a korábban önsértők szignifikánsan több negatív életeseményt éltek át a megelőző fél évben a sohasem önsértőkhöz képest (F(2) = 9,16; p < 0,0001). Az aktuálisan önsértők jellemezhetők továbbá a legmagasabb disszociatív élményszinttel (F(2) = 7,82; p = 0,001) és kognitív inflexibilitással (F(2) = 6,58; p = 0,002). Következtetések: A Kezelésközpontú Önsértés Kérdőív magyar nyelvű változata (SIQ-TR-HU) hatékony eszköze a nem öngyilkossági szándékkal történő önsértés összetett vizsgálatának, ezzel összefüggésben célzott terápiás intervenciók megalapozását támogathatja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Kiss, Marietta, Viktor Bence Sátor, Enikő Kontor, and András István Kun. "Markmyprofessor: Minél több, annál jobb?" International Journal of Engineering and Management Sciences 2, no. 4 (December 12, 2017): 232–43. http://dx.doi.org/10.21791/ijems.2017.4.20.

Full text
Abstract:
Az oktatók hallgatók általi értékelése a felsőoktatásban nemzetközileg és Magyarországon is aktuális téma, részben a felsőoktatás tömegesedése, részben piacosodása miatt. Az értékelési módszerek egyike az internetes alapú önkéntes véleményezés, melyet az Amerikai Egyesült Államokban a ratemyprofessors.com indított el, és amelynek hazai megfelelője a markmyprofessor.com. Az amerikai oldallal kapcsolatos elemzések a számos kritika egyikeként megállapították azt is, hogy ezen értékelési mód megbízhatósága jelentős mértékben függ az egyes oktatókra leadott értékelések számától. Tanulmányunkban ez utóbbi következtetést vizsgáljuk meg az említett hazai szolgáltatást alapul véve. Fő eredményünk egyrészt az, hogy a ratemyprofessors.com-ra tett előbbi megállapítás hazánkban is megállja a helyét, másrészt pedig az, hogy a magasabb válaszadási gyakoriság egyben alacsonyabb átlagos értékeléssel is együtt jár.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Kormos, Katalin, József Sándor, Tamás Haidegger, Andrea Ferencz, Domokos Csukás, Endre Bráth, Györgyi Szabó, and György Wéber. "Új lehetőségek a sebészet gyakorlati oktatásában." Magyar Sebészet 66, no. 5 (October 1, 2013): 256–62. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.66.2013.5.5.

Full text
Abstract:
Absztrakt A laparoscopos sebészet gyors elterjedése a világon egyúttal az új eljárás oktatásához szükséges módszerek bevezetését is szükségessé tette. Az alkalmazott „gyakorlódobozok” hasznos segítséget jelentettek, majd a „látszólagos valóság” technikája a szimulációs gyakorlás újabb lehetőségét teremtette meg. A sebészet történetében először nyílt rá mód, hogy az orvostanhallgató vagy rezidens kézügyességét mérőszámokkal lehessen jellemezni, a szimulált sebészi beavatkozások mint „komoly játékok” ismerhetők meg. A modern képalkotó eljárások alapján már a műtét előtt megtervezhetők az, egy adott beavatkozás során végzendő mozdulatsorok, melyek ismételhetők, gyakorolhatók, és így a műtét biztonságos kivitelezését is elősegítik. A nyílt műtéteket eljárásspecifikus műanyag táblákon lehet a gyakorlatban elvégezni, illetve interaktív érintőképernyős eszköz használatával és e-learning útján is meg lehet ismerni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Radnóti, István, and Klára Faragó. "A kockázatpercepció és a kockázatvállalás vizsgálata egy fegyveres testületnél." Magyar Pszichológiai Szemle 60, no. 1-2 (April 1, 2005): 29–50. http://dx.doi.org/10.1556/mpszle.60.2005.1-2.3.

Full text
Abstract:
Fegyveres testületeknél dolgozó személyek kockázatpercepcióját és kockázatvállalással kapcsolatos döntéseit vizsgáltuk. Arra törekedtünk, hogy a kérdőíves felmérés során minél érvényesebb, ökológiailag minél validabb helyzetekkel teszteljünk a kockázathoz való viszonyulást. Eredményeink azt mutatták, hogy a fegyveres testületben dolgozók a munkájukkal kapcsolatos veszélyeket nem bagatellizálják, de inkább pozitív, mint negatív élményként élik át: az izgalmas helyzeteket kontrollálhatónak tartják. A bizonytalanság és a váratlanság ugyanakkor stressz forrása lehet. Igen fontos motívumnak bizonyult a feladatok sikeres megoldása, az egyének azonosulnak az elvárásokkal. A vezetők a beosztottakkal szemben analitikus döntési stratégiára törekednek, de az idő és az információ hiánya miatt erre gyakran nincs mód, ezért felismerés alapú döntéseket hoznak. Eredményeink megerősítik, hogy valós szituációk vizsgálatára a kognitív döntéspszichológiai megközelítést a természetes helyzetekben hozott döntések irányzatának elveivel és módszereivel együtt érdemes felhasználni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Halmai, Péter. "GMU 2.0: felelősség versus szolidaritás?" Külgazdaság 64, no. 9-10 (2020): 3–34. http://dx.doi.org/10.47630/kulg.2020.64.9-10.3.

Full text
Abstract:
A Gazdasági és Monetáris Unió elmélyítése az európai integráció kulcsfontosságú ügye. A GMU 2.0 témakörében folytatott viták során jellemzően két megközelítés jelent meg. Azok eltérő álláspontot foglaltak el a szolidaritás és a felelősség közötti kölcsönhatás, a kockázatmegosztás és a kockázatcsökkentés tekintetében. A szolidaritás és a tagállami felelősség valójában ugyanazon érme két oldala. E két álláspont új szintézise révén érdemi előrehaladásra nyílhat mód. A GMU-reform középpontjában a mélyebb gazdasági és pénzügyi unió, a reziliens struktúrák, a kockázatmegosztás növelése és az örökölt kockázat csökkentése állhat. A sikeres integráció inkluzív, szélesen megmagyarázott, megértett és elfogadott reformok révén érhető, illetve mélyíthető el. Mindez nem csak „nagy csomagok” révén lehetséges. Ugyanakkor tisztázást igényel a GMU 2.0 reform tekintetében kritikus tömeget képező intézkedések („kis csomag”) köre.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Horváth, Örs Péter. "A korai Barrett-carcinomák sebészi kezeléser." Magyar Sebészet 62, no. 2 (April 1, 2009): 51–58. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.62.2009.2.1.

Full text
Abstract:
AbsztraktVilágszerte egyre több, a Barrett-esophagus talaján kialakult korai nyelőcsőrákot diagnosztizálnak köszönhetően a hatásos követési vizsgálatoknak. Subtotalis nyelőcsőkiirtás kétmezős lymphadenectomiával a leghatásosabb sebészi kezelési mód korai nyelőcsőrákok esetén. Ez a radikális műtét azonban jelentős mortalitással, morbiditással jár együtt, és jelentős életminőségbeli romlást okozhat. Emiatt újabban elterjedőben vannak a kevésbé invazív módszerek, így az endoscopos ablatio és a limitált radikalitású sebészi módszerek. A kezeléssel együtt járó szövődmények, a daganatkiújulás és a hosszú távú funkcionális eredmények összevetése alapján egyik módszer sem tartható egységesen elfogadottnak. Egyénre szabott döntéshozatalt kell alkalmazni, amely függ a daganat stádiumától, az esetlegeses multicentricitás a Barrett-nyálkahártyahossztól és a beteg teherbíró képességétől. A sebészi resectio – ami lehet radikális vagy limitált – marad azonban a legbiztonságosabb megoldás a submucosára terjedő daganat és multicentricitás esetén, valamint endoscopos ablatio után kialakult recidíva kezelésében.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Adam, Zoltan. "Fejlődésértelmezések: a latin-amerikai és kelet-ázsiai fejlődés államközpontú értelmezése." Competitio 5, no. 1 (March 20, 2006): 115–30. http://dx.doi.org/10.21845/comp/2006/1/6.

Full text
Abstract:
A tanulmány a huszadik század második felének latin-amerikai és kelet-ázsiai gazdaságfejlődését elemezve felhívja a figyelmet az állami szerepvállalás jelentőségére a gazdasági fejlődés előmozdításában.A fejlesztő államon alapuló kelet-ázsiai modell sikere és a latin-amerikai fejlődés kudarcai egyaránt arra utalnak, hogy a világgazdasági felzárkózás egyik legfontosabb feltétele egy megfelelő bürokratikus képességekkel és integritással rendelkező államapparátus jelenléte. Ugyanakkor a fejlesztő állam által alkalmazott intervencionista gazdaságpolitikára ma már nem csak a külső adottságok megváltozása miatt nincs mód, hanem a fejlődés sajátos dinamikája miatt sem: az egyik leglátványosabb fejlesztéspolitikai sikert elérő Dél-Koreában az önálló világpiaci szereplővé vált óriásvállalatok függetlenedési törekvései és a liberális demokrácia növekvő társadalmi támogatottsága egyaránt hozzájárultak a fejlesztő állam hagyományos intézményrendszerének lebomlásához. A gazdasági fejlődés előmozdításában azonban – különösen a technológiai fejlődés, a foglalkoztatásbővítés és az esélykiegyenlítés területén – ma is nélkülözhetetlen szerepet játszik az állami gazdaságkoordináció.JEL-kód: B14, B15, E61, F02, H11
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Vathy, Veronika. "Kereslet és kínálat a tehetségpiacon." International Journal of Engineering and Management Sciences 3, no. 4 (September 30, 2018): 142–49. http://dx.doi.org/10.21791/ijems.2018.4.13.

Full text
Abstract:
Hazánkban a szervezetek számára a tehetségpiac megjelenése annak köszönhető, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik a tehetséges munkavállalók iránt. A téma áttekintéséhez szükséges a tehetség eghatározása, a tehetségpiac keresletére és kínálatára ható tényezők feltárása. A tehetségpiac megjelenésével fontos elemzést végeznünk arra vonatkozóan is, hogy hazánkban milyen változások mentek végbe a munkaerőpiacon, valamint a munkaerőhiány hogyan alakul. A munkaerőpiacon napjainkban különböző generációk vannak jelen, akiknek különböző elvárásaik vannak a munkadójuk és a munka környezet iránt. A szakember hiányt a szervezetek különböző módszerekkel próbálják csökkenteni. Az egyik ilyen mód a vállalatok tehetségmágnessé válása, amelynek eredményeként a tevékenységi területükön magasabb számú munkaerő közül választhatják ki a megfelelő személyt. Azokon a területeken, ahol a munkaerőhiány magas, ott egyre nagyobb figyelmet fordítanak a folyamatok automatizálására. A kutatás során a témához kapcsolódó szakirodalmakat és tanulmányokat dolgoztam fel, annak érdekében, hogy a tehetségpiacot befolyásoló tényezőket meghatározhassam.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Máté, Tucsek. "jogcímes elbirtoklás kérdései." Debreceni Jogi Műhely 18, no. 1-2 (September 1, 2021): 81–89. http://dx.doi.org/10.24169/djm/2021/1-2/7.

Full text
Abstract:
Jelen dolgozatban a Polgári Törvénykönyben felvázolt új dologi jogintézmény, a jogcímes elbirtoklás egyes aspektusainak bemutatására szándékozom. Ezen fiatal tulajdonszerzési mód a jogalkalmazás és a jogtudomány számára merőben szokatlannak hatott, és a jogalanyok vonatkozásában is novumnak számít. A dologi jog a magánjog legfontosabb, leglényegeseb szabályait tartalmazza, ezért mindig égetően fontos, hogy a jogalkotó, továbbá a jogszabály egzakt célját sikerüljön feltárni a lehető legpontosabb módon, hiszen ez szolgálja a vagyoni forgalom biztonságát, és ez garantálja az egyik legősibb társadalmi intézmény, a tulajdon szabadságát és védelmét. Az elbirtoklás sajátos természeténél fogva mindig jogviták kereszttüzében állt, így a fenti szempontok esetében halmozottan érvényesülnek. Jelen dolgozat célja, hogy bemutassa a jogcímes elbirtoklás szabályozását, dogmatikai sajátosságait, magyar jogtörténeti előzményével, valamint egy szokatlan külföldi példával párhuzamot vonjon, a bírói gyakorlat egyes releváns mozzanatait megvizsgálja, és kísérletet tegyen egy alternatív szabályozási technika felvázolására.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Fehérvári, Imre, Balázs Nemes, Dénes Görög, Zsuzsa Gerlei, and László Kóbori. "Hepaticus encephalopathia és májátültetés." Magyar Sebészet 65, no. 2 (April 1, 2012): 58–62. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.65.2012.2.4.

Full text
Abstract:
Absztrakt A Magyarországon évente 6,5–7 ezer ember halálát okozó májzsugorodás egyik gyakori szövődménye a hepaticus encephalopathia. Kialakulásában jelenlegi ismereteink szerint a szérum-ammóniaszint növekedése játszik szerepet, azonban súlyosságát egy, a közelmúltban publikált vizsgálat alapján a parenchymás dekompenzáció részeként észlelhető szisztémás gyulladásos válasz jelentősen befolyásolja. A szerzők ennek kapcsán áttekintik és elemzik a jelenleg alkalmazott kezelési módokat, illetve klinikai vizsgálatban igazolt jelentőségüket. A bizonyítékon alapuló orvoslás alapján a jelenleg általánosan elfogadott és javasolt peroralis diszacharid-, neomycin- vagy metronidazol-kezelés esetén csak részlegesen lehetett klinikai hatékonyságot igazolni. A jelenleg egyedül I. szintű bizonyítékkal bíró rifaximin esetén az alkalmazást korlátozó tényező az igen jelentős kezelési költség. A témában 2011 októberéig megjelent publikációk feldolgozása kapcsán észlelték, hogy nincs egységes irányelv a hepaticus encephalopathia kezelésére, noha annak foka szignifikánsan meghatározza a májátültetésre váró betegek várható túlélését. A feldolgozott forrásanyag alapján a szerzők javaslatot tesznek igazoltan hatásos kezelési mód alkalmazására, illetve felvetik az egységes kezelési elv kialakításának szükségességét.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Hohl, Ferenc. "A teleházak gazdasági fenntarthatósága." Információs Társadalom 10, no. 3 (December 1, 2010): 27. http://dx.doi.org/10.22503/inftars.x.2010.3-4.2.

Full text
Abstract:
A teleházak a közösségek egyik válasza a digitális egyenlőtlenségekre. A teleház-mozgalom központi kérdése a fenntarthatóság. A fenntarthatóság számos megjelenési formája közül a pénzügyi, gazdasági fenntarthatóság a teleházak legnagyobb probléma-köre. A fenntarthatóságot nagyban befolyásolja a nonprofit működésmód, ugyanakkor az árképzést és a teleházvezetők véleményét összevetve megállapítható, hogy bár a teleházak többsége nonprofit működésűnek vallotta magát, az adott teleház árképzése és a működési mód között nincs közvetlen összefüggés. A fenntarthatóság szempontjából fontos árbevétel általában az összes költség harmadára elegendő, a fennmaradó kétharmadot támogatóktól és pályázati forrásokból szerzik be. A teleházak fenntarthatóságát tehát jelentősen befolyásolja az aktuális támogatási politika, a pályázatfüggés. A teleházak olyan gazdasági környezetben működnek, amelyben egy piaci vállalkozás nem él meg. Így elvárni a teleházaktól, hogy gazdaságosan, önfenntartóan működjenek, nem reális elvárás, az állami szerepvállalás szükségszerű. A teleházak önállóan, állami beavatkozás és támogatás nélkül életképtelenek. Ennek oka, hogy a teleház olyan célokat fogalmaz meg az esélyegyenlőség erősítése érdekében, amelyek jellemzően nem finanszírozhatók üzleti alapon.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Barabás, Loránd, and Péter Sipos. "Laparoscopos csomózásr." Magyar Sebészet 61, no. 3 (June 1, 2008): 116–20. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.61.2008.3.2.

Full text
Abstract:
Absztrakt A sebek fonallal való zárását a sebészet és a technika fejlődésének következtében rutinszerűen a 20. században kezdték alkalmazni. A nyitott műtéteknél alkalmazott fonalcsomózási technika könnyen elsajátítható és alkalmazható, ezzel szemben a laparoscopos műtétek során a csomózás nehezebb, és új problémákat vetett fel. A laparoscopos érlekötés, varrás, anastomosis készítése kiszélesítette a laparoscopos sebészet lehetőségeit. A laparoscopos csomó elkészítésének helye vagy intracorporalis, vagy extracorporalis. A leggyakrabban használt intracorporalis csomó lehet a “tumble square knot”, Dundee-, Aberdeen-, hajóscsomó és Blood-csomó. Az intracorporalis csomózás kivitelezése időnként nehéz, ami a kétdimenziós kép, a tactilis érzés hiányára és a korlátozott mozgási lehetőségre vezethető vissza, hátránya, hogy meglazulhat. A legismertebb extracorporalis csomók: Duncan-, Roeder-, módosított 4-S Roeder-, Tayside-, Yanni- és GEA-csomó. Az extracorporalis csomózás kivitelezése könnyebb, hátránya, hogy a csomózás ideje alatt a műtéti terület szemellenőrzése megszakad, a csomó helyére tolása közben a túlzott feszülés szöveti traumát okozhat. A különböző szövetekhez és fonaltípusokhoz különböző csomó és csomóletoló eszköz használata ajánlott. A robotsebészet bevezetésével a laparoscopos varrás és csomózás pontossága, biztonsága megnőtt, a műtéti idő lerövidülhet, ugyanakkor az alapműveletek gyakorlására is mód nyílik.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Kelemen, Dezső, Róbert Papp, József Baracs, and Örs Péter Horváth. "Törekvéseink a pancreasresectiókat követő sebészi szövődmények csökkentésére." Magyar Sebészet 65, no. 2 (April 1, 2012): 52–57. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.65.2012.2.3.

Full text
Abstract:
Absztrakt Bevezetés: A pancreasresectiókat követő sebészi szövődmények közül a leggyakoribbak a pancreasfistula és a meglassult gyomorürülés. A szerzők célja e komplikációk alakulásának elemzése volt saját gyakorlatukban. Anyag és mód-szerek: A 14 éves periódus során malignus pancreas- vagy periampullaris tumor miatt radikális műtéten átesett 287 beteg főbb klinikai adatait vizsgálták. Leggyakoribb a pancreas-adenocarcinoma volt, ami a pancreas feji részére lokalizálódott. Legtöbbször pylorusmegtartásos pancreatoduodenectomiára került sor. A kezdeti időszakban a rekonstrukció során pancreatogastrostomiát vagy kétrétegű pancreatojejunostomiát végeztek, valamint retrocolicus duodeno-, illetve gastrojejunostomiát. A későbbiekben áttértek az egyrétegű implantációs pancreatojejunostomiára és az antecolicus rekonstrukcióra, az utóbbit Braun-anastomosisszal kiegészítve. Eredmények: A posztoperatív időszakban 39%-ban fordult elő szövődmény, 5,6%-ban történt reoperáció, az operatív mortalitás 3,8% volt. Az egyrétegű pancreatojejunalis anastomosis alkalmazását követően a pancreasfistula aránya 5,9%-ra csökkent, ami a pancreatogastrostoma utáni 17,6%-hoz képest szignifikáns különbség. Az antecolicus rekonstrukció eredményeként a meglassult gyomorürülés gyakorisága 10,2%-ról 2,1%-ra csökkent, az eltérés statisztikailag szignifikáns. Következtetések: A 14 év során végrehajtott műtéttechnikai változtatások következtében a pancreasfistula és a meglassult gyomorürülés előfordulása jelentősen csökkent, ami a sebészi módszerek állandó fejlesztésének szükségességére hívja fel a figyelmet.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Garbaisz, Dávid, Zsolt Turóczi, András Fülöp, Olivér Rosero, Péter Arányi, Péter Ónody, Gábor Lotz, et al. "Alsó végtagi ischaemiás-reperfusiós károsodás hosszú távú tüdőszövődményeinek megelőzése posztkondicionálással." Magyar Sebészet 66, no. 3 (June 1, 2013): 146–54. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.66.2013.3.3.

Full text
Abstract:
AbsztraktBevezetés:Az infrarenalis aortaszakaszon végzett érműtétek utáni alsó végtagi ischaemiás-reperfusiós (IR) károsodás lokális és szisztémás szövődmények forrása. A folyamatban a tüdőszövet jelentős mértékben érintett.Célkitűzés:Az alsó végtagi IR károsodás hosszú távú tüdőszövődményeinek csökkentése posztkondicionálással.Anyagok és mód-szerek:Hím Wistar-patkányokon, 180 perces bilateralis alsó végtagi ischaemiát hoztunk létre. Az állatokat Áloperált, IR és Posztkondicionált (PostC, 6×10 sec) csoportokra osztottuk. A reperfusiós időtartamok alapján (24 és 72 óra) további alcsoportokat hoztunk létre. Szövettani vizsgálat, szérum szabadgyök-, IL-6-, szöveti Hsp72-szint, illetve a szöveti nedvességarány (W/D) és myeloperoxidáz (MPO) meghatározása történt.Eredmények:A detektálható tüdőkárosodás a PostC csoportok metszetein kedvezőbb képet mutat. A PostC csoport tüdő MPO aktivitása nem mutatott jelentős különbséget, a W/D arány mindkét időpontban szignifikánsan alacsonyabb volt (68% vs. 65%; 72% vs. 68%;p< 0,05). A PostC csoportokban a szabadgyök-szint (42,9 ± 8,0 vs. 6,4 ± 3,4; 27,3 ± 4,4 vs. 8,3 ± 4,0 RLU%) szignifikánsan alacsonyabb volt; az IL-6- (238,4 ± 31,1 vs. 209,1 ± 18,8; 190,0 ± 8,8 vs. 187,0 ± 14,9 pg/ml) és Hsp72-szint nem mutatott szignifikáns eltérést.Következtetés:A posztkondicionálás csökkentheti az alsó végtagi nagyérműtétek utáni hosszú távú tüdőkárosodást.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Seres, Gabriella, and György Bárdos. "Pszichológiai tényezők irritábilis bél szindrómában: a megküzdés és a kötődés vizsgálata." Magyar Pszichológiai Szemle 61, no. 3 (September 1, 2006): 373–97. http://dx.doi.org/10.1556/mpszle.61.2006.3.1.

Full text
Abstract:
A vizsgálatban az irritábilis bél szindróma (IBS) hátterében húzódó feltételezett pszichológiai tényezők közül a megküzdés és a kötődés szerepét vizsgáltuk abból kiindulva, hogy mindkettő szerepelhet a stressz betegségkeltő hatásainak kivédésében. Feltételeztük, hogy az IBS-betegekre a megküzdési módok megváltozott profilja, a korai anya-gyerek kapcsolat zavara, illetve ritkább biztonságos kötődési stílus jellemző, és ezek a különbségek összefüggnek. A vizsgált 3 csoport, IBS-, colitis ulcerosas (CU) betegek, valamint egészséges kontroll­személyek három kérdőívet töltöttek ki: a Szorongás Leküzdési Mód Preferencia kérdőívet, a Szülői Bánásmód Kérdőív(H-PBI) anyára vonatkozó részét, valamint a Kötődés Kérdőív (Relationship Questionnaire) szerzők által rövidített, magyarra fordított változatát. Eredményeink alapján az IBS-csoport kevésbé használja a problémafókuszú megküzdési módot, valamint a figyelemelterelést és az emóciófókuszt a szorongással való megküzdésben, de nem mutat több maladaptív stratégiát, mint az egészségesek; valamint inkább jellemzi a túlvédő anyai magatartás az egészségesekhez képest. Emellett az egészséges csoportra szignifikánsan jellemzőbb a biztonságos felnőtt kötődés, mint a két betegcsoportra. Azt a hipotézist, hogy a kötődés és az alkalmazott megküzdési stratégiák között egyértelmű összefüggés van, adataink nem támogatják - igaz, nem is szólnak ellene.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

V. Oláh, Anna, Bertalan Fodor, and Andrea Horváth. "Challenge and limitations in determination of serum creatinine." Orvosi Hetilap 149, no. 7 (February 1, 2008): 317–23. http://dx.doi.org/10.1556/oh.2008.28262.

Full text
Abstract:
A 2006. évi ajánlások szerint az alapellátásban is alkalmazni kell a szérumkreatininből képlettel számított glomerulus filtrációs rátát, amely segít a krónikus vesebetegség korai felismerésében. Emiatt előtérbe kerültek a Jaffe-féle kreatininmeghatározás korlátai, és az eredmények összevethetősége érdekében felmerült az igény a leggyakrabban használt Jaffe- és az újabb kreatininmeghatározások harmonizációjára. A kinetikus Jaffe-féle kreatininmeghatározás hátránya, hogy nem elég specifikus. Ezen javítottak az elmúlt évtizedben bevezetett enzimatikus, kompenzált Jaffe és nagyfelbontású folyadékkromatográfiás módszerek. Az újabb módszerekkel kapott kreatininértékek már pontosabbak, de alacsonyabb értékük miatt a korábbi formulákkal (4 változós Modification of Diet in Renal Disease-186, Cockcroft–Gault, kvadratikus) nem lehet belőlük glomerulus filtrációs rátát számítani, mert durván torzítanák azt. Az új kreatininmódszerek miatt a korábbi számítási mód, s így a krónikus vesebetegség stádiumának meghatározása is bizonytalanná vált. Emiatt 2006-ban módosították a 4-változós Modification of Diet in Renal Disease-186 formulát, és az új (izotópdilutiós tömegspektrometriás referenciamódszerre visszavezethető) kreatininhez csak az új 4 változós Modification of Diet in Renal Disease-175 képlet ajánlott. A szerzők összevetik a kreatininmódszerek diagnosztikai értékét és korlátait.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Tihanyi, Miklós. "Rendőri intézkedésekkel szembeni panasz jogintézményének fejlődése és aktuális kérdései." Belügyi Szemle 69, no. 4 (April 26, 2021): 611–24. http://dx.doi.org/10.38146/2021.4.6.

Full text
Abstract:
A szerző a rendőri intézkedésekkel szembeni panasz jogintézményének fejlődését és 2020. évi jogalkotási folyamat eredményeként fellépő aktuális helyzetét vizsgálja. Jellegét tekintve történeti és jogtudományi elemző módszereket használ a vizsgálódás eszközeként. A rendőri intézkedésekkel szembeni panasz nem újkeletű jogintézmény Magyarországon sem. A panaszeljárások rendőrségen kívül történő lefolytatásának igénye már 1876-ban megfogalmazásra került. Ahhoz azonban, hogy ez ténylegesen is megvalósuljon szükség volt a 2006. őszi eseményekben játszott rendőri szerep miatt kialakuló társadalmi elégedetlenségre és bizalomvesztésre, mely jelenségek erősen motiválták a Független Rendészeti Panasztestület létrehozását. E testület 2020. február 27-ig folytathatta le a rendőri intézkedésekkel szembeni panaszeljárásokat. Ez időtől kezdve szerepét átvette az alapvető jogok biztosa. A biztos rendelkezésére álló eszközök lényegesen erősebb kontrollmechanizmusok működését eredményezik, semmint, hogy azok a társadalmi kontroll keretei között értelmezhetők lennének. Abban az esetben, amikor a biztos rendőri intézkedéssel szembeni panaszt vizsgál, akkor a jogsérelem megállapításán túl megteheti mindazokat az intézkedéseket, amelyeket általános alapjogvédelmi feladatkörében eljárva is megtehet. Ezzel a rendőri intézkedésekkel szembeni panaszjog intézménye roppant mód megerősödött ahhoz képest, mint korábban a panasztestület esetében látható volt.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Tihanyi, Miklós. "Rendőri intézkedésekkel szembeni panasz jogintézményének fejlődése és aktuális kérdései." Belügyi Szemle 69, no. 4 (April 26, 2021): 611–24. http://dx.doi.org/10.38146/bsz.2021.4.6.

Full text
Abstract:
A szerző a rendőri intézkedésekkel szembeni panasz jogintézményének fejlődését és 2020. évi jogalkotási folyamat eredményeként fellépő aktuális helyzetét vizsgálja. Jellegét tekintve történeti és jogtudományi elemző módszereket használ a vizsgálódás eszközeként. A rendőri intézkedésekkel szembeni panasz nem újkeletű jogintézmény Magyarországon sem. A panaszeljárások rendőrségen kívül történő lefolytatásának igénye már 1876-ban megfogalmazásra került. Ahhoz azonban, hogy ez ténylegesen is megvalósuljon szükség volt a 2006. őszi eseményekben játszott rendőri szerep miatt kialakuló társadalmi elégedetlenségre és bizalomvesztésre, mely jelenségek erősen motiválták a Független Rendészeti Panasztestület létrehozását. E testület 2020. február 27-ig folytathatta le a rendőri intézkedésekkel szembeni panaszeljárásokat. Ez időtől kezdve szerepét átvette az alapvető jogok biztosa. A biztos rendelkezésére álló eszközök lényegesen erősebb kontrollmechanizmusok működését eredményezik, semmint, hogy azok a társadalmi kontroll keretei között értelmezhetők lennének. Abban az esetben, amikor a biztos rendőri intézkedéssel szembeni panaszt vizsgál, akkor a jogsérelem megállapításán túl megteheti mindazokat az intézkedéseket, amelyeket általános alapjogvédelmi feladatkörében eljárva is megtehet. Ezzel a rendőri intézkedésekkel szembeni panaszjog intézménye roppant mód megerősödött ahhoz képest, mint korábban a panasztestület esetében látható volt.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Udvardy, Miklós. "Fenntartó kezelési módok felnőttkori rosszindulatú hematológiai betegségekben." Orvosi Hetilap 161, no. 38 (September 2020): 1623–28. http://dx.doi.org/10.1556/650.2020.31853.

Full text
Abstract:
Absztrakt: A fenntartó kezelésmódok elsősorban a gyermekkori akut lymphoid leukaemiában voltak általánosak, felnőttkorban ritkábbak. Fokozatosan alakultak ki fenntartó kezelési módok néhány felnőttkori hematológiai betegségben, például néhány lymphomában – például follicularis lymphoma, köpenysejtes lymphoma –, s az elmúlt években a myeloma fenntartó kezelése egyre jelentősebb teret nyert. Mára egyre több onkohematológiai entitás fenntartó kezelése egyre erősödő tendencia, sokszor a kezdetben csak az indukciós vagy relapsusos esetekben hatékonynak bizonyuló kis molekulák előtérbe kerülése várható fenntartó készítményként is. Myelomában a prognózisfüggő fenntartó kezelési mód, mely gyakran akár a visszaesésig tart, mára minden nemzetközi és komolyabb ajánlás része. Az elmúlt években megjelentek fenntartó kezelési módok a felnőttkori akut myeloid leukaemiában is, teljesen új elemként akár transzplantációt követően, akár a nélkül. Megváltozott az a szemlélet, hogy egy nehéz kemoterápia vagy éppen a csontvelő-átültetés azért is jó, mert utána kezelésmentessé válhat a betegek túlnyomó része. Fontos az is, hogy a fenntartó kezelés ne legyen megterhelő, ne kelljen túl sok időt a kórházban tölteni, minél inkább egyszerű, akár tablettás formájú lehessen. Vannak tendenciák arra, hogy az indukció, a konszolidáció és a fenntartó kezelés (például a myeloma egyes esetei) egyre inkább kontinuumot képezzenek. Orv Hetil. 2020; 161(38): 1623–1628.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Kelemen, Ottó, and Lajos Kollár. "A kóros hegek kezelésének és megelőzésének lehetőségei napjainkbanr." Magyar Sebészet 60, no. 2 (April 1, 2007): 63–70. http://dx.doi.org/10.1556/maseb.60.2007.2.1.

Full text
Abstract:
Absztrakt A kóros hegképződések etiológiája napjainkban is jórészt ismeretlen, különös tekintettel a keloidok kialakulására. A szerzők a hazai és a nemzetközi irodalom retrospektív elemzése, valamint saját eredményeik alapján foglalják össze a kóros hegek tapasztalaton alapuló kezelési és megelőzési protokolljait. A kortikoszteroidokat az 1960-as évektől kezdődően alkalmazták intralézionálisan a hipertrófiás hegek és a keloidok kezelésére. Ezt követte az 1970-es évektől a nyomás kezelés módszere, majd a következő évtizedben a polisziloxán-tapaszos módszer. A keloidok magas recidíva aránya miatt a különféle eljárásokat és a radioterápiát kombinálták, és ajánlottá vált a komplex kezelés. Az újabb, modern eljárásokat is – a különböző típusú lézereket, és a krioterápiát – bevetették a keloid ellen. Bővült a helyileg alkalmazható készítmények köre. A kutatás az elmúlt évtizedben újabb intralézionálisan adható szerek keresése és a genetikai vizsgálatok felé fordult. Fokozatosan kialakul az adjuváns és az alternatív eljárások helye is a protokollokban. Mivel megszületett az objektív és az általánosan elfogadott hegértékelő módszer, annak alkalmazása (az ún. Vancouver-klasszifikáció és pontrendszer) már lehetővé tette a kontrollált, randomizált tanulmányok végzését. Lehetséges a különféle terápiás protokollok hatásosságának prospektív vizsgálata, megfelelő utánkövetési idővel. A módszerek hatásosságának összehasonlítása azonban nehéz, mivel napjainkban még hiányzik egy-egy adott kezelési mód pontos terápiás eredményének meghatározása.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Mihálcz, Attila, Csaba Földesi, and Tamás Szili-Török. "Ventricular tachycardia and sudden cardiac death might complicate the long-term outcome by patients after tetralogy of Fallot repair." Orvosi Hetilap 149, no. 23 (June 1, 2008): 1067–69. http://dx.doi.org/10.1556/oh.2008.28303.

Full text
Abstract:
A Fallot-tetralógia miatti műtétet követően a hosszú távú túlélést befolyásoló tényezők közé tartozik a kamrai tachycardia és a hirtelen szívhalál. E betegek gondozásában érdemi segítséget jelent az implantálható cardioverter defibrillátor rendszer. A végleges pacemaker és/vagy implantálható cardioverter defibrillátor implantációját követően ritka, ám potenciálisan letális kimenetelű fertőzéses szövődmény az endocarditis. Ez esetben a leghatékonyabb kezelési mód a kombinált terápia, amely a beültetett készülék + elektródák teljes körű eltávolításából és agresszív antibiotikus kezelésből áll. Célkitűzés: Ilyen esetekben a tervezett reimplantáció különös óvatosságot igényel a nagyobb recidívaarány miatt, amelynek rizikója fokozottabb pacemakerdependencia esetén. Célunk olyan módszer alkalmazása volt, amelynek segítségével a recidíva kockázata minimálisra csökkenthető. Módszer: Esetünkben a korábban Fallot-tetralógia miatt többször műtött, pacemaker-, majd implantálható cardioverter defibrillátor beültetéseken átesett betegnél recidív endocarditis miatt készülék- és elektródaeltávolítást végeztünk, standard antibiotikus terápia alkalmazásával. A reimplantációt minithoracotomián keresztül végeztük. Az így elhelyezett sokkelektróda elégtelen működése miatt egy másik sokkelektródát szubkután vezettünk a hátsó mellkasfali régióba; rendszerünk az indukált kamrafibrillációt sikerrel szüntette meg. Megbeszélés: Esetismertetésünk demonstrálja a szubkután defibrillátorrendszer alkalmazhatóságát és előnyeit speciális körülmények fennállásakor. Felhívjuk a figyelmet arra a tényre, hogy ezt a technikát gyakrabban is lehetne alkalmazni olyan esetekben, amelyekben a transzvénás implantáció nem optimális.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Fregnani, Jhtg, M. R. D. O. Latorre, P. R. Novik, A. Lopes, and F. A. Soares. "Assessment of pelvic lymph node micrometastatic disease in stages IB and IIA of carcinoma of the uterine cervix." International Journal of Gynecologic Cancer 16, no. 3 (2006): 1188–94. http://dx.doi.org/10.1136/ijgc-00009577-200605000-00037.

Full text
Abstract:
The objective of this study was to assess the frequency of micrometastatic disease (MID) in pelvic lymph nodes (PLNs) in carcinoma of the uterine cervix (CUC) and to determine the risk of recurrence. The PLNs from 289 patients with CUC (IB and IIA) were studied. Each PLN was assessed via immunohistochemistry using a single histologic section (AE1/AE3). Metastatic deposits were measured and the disease status was classified into three groups: 1) absence of metastatic disease (MOD); 2) MID, one or more metastatic PLN with only isolated tumor cells and/or micrometastases (up to 2 mm); and 3) macrometastatic disease (MAD), presence of one or more metastatic PLN with macrometastases (more than 2 mm). Eleven patients (3.8%) were classified as having MID and 37 (12.8%) as having MAD. The 5-year disease-free survival (DFS) rates for MOD, MAD, and MID were 88.7%, 80.4%, and 50.0%, respectively (P < 0.001). The Cox proportional hazards model showed that MID was an independent variable for recurrence when adjusted for MAD, depth of tumor invasion, severity of inflammatory reaction, and use of adjuvant radiotherapy. We conclude that the frequency of MID in PLN was low. However, patients with MID presented a high risk of recurrence and reduced DFS.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Wachowiak, Jacek, Alicja Chybicka, Jerzy Kowalczyk, Grzegorz Grund, Dariusz Boruczkowski, Ewa Gorczynska, Beata Wojcik, Michal Leda, Dominik Turkiewicz, and Katarzyna Drabko. "Treosulfan-Based Preparative Regimen for Allogeneic Hematopoietic Stem Cell Transplantation in Children with Increased Risk of Conventional Regimen Toxicity." Blood 106, no. 11 (November 16, 2005): 1761. http://dx.doi.org/10.1182/blood.v106.11.1761.1761.

Full text
Abstract:
Abstract It was investigated whether in children demonstrating high risk of toxicity related to conventional preparative regimens (prep-reg) for allo-HSCT, the prep-reg based on Treosulfan (TREO) (Feit, Rastrup-Andersen, 1970) enables to avoid severe toxic complications without increased incidence of graft failure and/or relapse. From July 2000 to April 2005 the TREO-based prep-reg was used prior to allo-HSCT in 43 children with increased risk of severe Busulfan- and FTBI-based regimens related toxicity (RRT) and/or non-compliance. In 37 patients (pts) allo-HSCT was performed for, usually advanced, hematological malignancy, incl. 19 pts (1–17 yrs, med. 9) transplanted from MSD for ALL (n=8), AML (n=7), LCH (n=2), MDS (n=1) and NHL (n=1), and 18 pts (0.5–17 yrs, med. 9.5) from MUD for AML (n=7), ALL (n=4), CMML (n=3), NHL (n=2) and CML (n=2). Six pts (0.5–12 yrs, med. 6) underwent HSCT for congenital disorder, i.e. 5 from MSD for ALD (n=2), WAS (n=2) and B-DA (n=1), and one from MUD for osteopetrosis. Total of 24 pts were transplanted from MSD and 19 from MUD. TREO (3x10 g/m2, n=22; 3x12 g/m2, n=19; 3x14 g/m2, n=2) was given i.v. in various combination with FLUDA, CY, MEL or VP-16 acc. to diagnosis, risk factors of RRT and/or regimen used for previous HSCT. Prior MUD-HSCT and all pts with congenital disorders received ATG (n=18) or Campath (n=3). RRT was graded acc. to Bearman (1988). In 21 out of 43 pts (incl. all 6 with congenital diseases) no features of RRT occured, I° in 13, II° in 5, and III° in 4 (mucositis). Engraftment was achieved in all pts, except one transplanted from MUD for CML with low dose of CD34 cell (1.7x106/kg). Acute GvHD II–III° occurred in 9/24 pts after MSD-HSCT and in 10/19 after MUD-HSCT, chronic GvHD in 4/24 post MSD-HSCT and 1/19 after MUD-HSCT. Chimerism was evaluated in 22/24 pts after MSD-HSCT and in 18/19 post MUD-HSCT. Respectively, complete donor chimerism was observed in 17/22 and 16/18 pts, mixed in 5/22 and 1/18, and autologous recovery in 1/18 after MUD-HSCT. Non-relapse deaths occurred in 6 out of 37 pts with malignancy, incl. one 40 mo. post MSD-HSCT (pulmonary aspergillosis, cGvHD), and 5 after MUD-HSCT (abdominal aorta thrombosis day+59, LPD day+63, BKV infection day+66; intracranial bleeding day+138). The 1-year non-relapse mortality was 13,5%. Relapse was diagnosed in 8/19 pts post MSD-HSCT (4xAML, 4xALL) and in 1/18 after MUD-HSCT (sAML). Out of 24 pts transplanted from MSD, 15 are alive, i.e. 10/19 with malignant disease in CCR (med. 27, 16–50 mo.) and 5/5 with congenital disorder (med. 21, 6–58 mo.). After MUD-HSCT, 12/18 pts with malignancy are alive in CCR (med. 19, 7–42 mo.) and a child with osteopetrosis (4 mo.). At 3 years from HSCT in 19 pts with malignancy transplanted from MSD the progression-free survival (PFS) was 46% and overall survival (OS) 49%, while in 18 transplanted from MUD 82% and 68%. The PFS and OS estimated for 6 pts with congenital disorders at 4 years after HSCT was 67% and 100%. Conclusions: In children with high risk of conventional regimen related toxicity the prep-reg for allo-HSCT based on TREO given at the dose of 3 x 10–12 g/m2i.v. demonstrates almost exclusively mucosal toxicity, along with sufficient myeloablative and immunosuppressive effects. Its anti-leukemic effect is at least comparable with that one of Busulfan-based regimens.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Varga, Zsuzsa, Barnabás Horváth, Bálint Liktor, Ágnes Szirmai, T. László Tamás, and Tamás Horváth. "Mal de débarquement szindróma – „partraszállási betegség”." Orvosi Hetilap 161, no. 20 (May 2020): 846–51. http://dx.doi.org/10.1556/650.2020.31729.

Full text
Abstract:
Absztrakt: A mal de débarquement szindróma ritka, vestibularis kórkép; legfőbb jellegzetessége az utazás, mozgó járművön (hajón, repülőn) tartózkodás után vagy spontán kialakuló tartós, hintázó, billegő egyensúlyzavar. A tünetek átmenetileg megszűnnek ismételt járműre szállás, például autóval utazás során. A krónikus fáradtság, szorongás, depresszió gyakran társuló panaszok. A diagnózis felállítása kihívást jelent, sokszor a páciensek maguk ismerik fel a betegséget. A pontos patofiziológia és definitív kezelési mód nem ismert, az optokineticus stimulációval végzett kezelés és a transcranialis mágneses stimuláció új terápiás perspektívát kínál. Tanulmányunkban 5 beteget mutatunk be, akiknél tartós, hónapokon át fennálló, folyamatos, imbolygó jellegű egyensúlyzavar alakult ki. Vizsgálatuk során normál belsőfül-funkciót vagy nem specifikus eltéréseket, továbbá negatív koponya mágneses rezonanciás vizsgálati leletet regisztráltunk. A kórlefolyás bemutatásán keresztül feltárjuk azokat a differenciáldiagnosztikai kérdéseket, amelyek segítségül szolgálnak a kórkép felismerésében. Ismertetjük az etiológiai háttérre vonatkozó elméleteket, a különböző kezelési módokkal elért nemzetközi eredményeket, továbbá a saját beteganyagunkon alkalmazott terápiás próbálkozásokat. A mal de débarquement szindróma diagnózisa kizáráson alapul, gyakran nem kerül felismerésre. Típusos kórtörténet, negatív vagy nem specifikus vizsgálati eredmények mellett érdemes megfontolni e kórkép diagnózisát. A korai diagnózis csökkentheti az orvosi vizitek és a nélkülözhető vizsgálatok számát. A gyakori diagnosztikus tévedés tovább fokozhatja a betegséggel társuló romló életminőséget, szorongást, depressziót. Orv Hetil. 2020; 161(20): 846–851.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Ambrus, Gabriella, Anke Wagner, and Jürgen Tautz. "A méhek csodálatos élete az alsó tagozaton – (nem csak) matematikaórákra." Gyermeknevelés 2, no. 2 (December 22, 2014): 8–17. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2014.2.8.17.

Full text
Abstract:
A különböző tárgyak tanításában a tárgyközi kapcsolatok feltárása és megfelelő beépítése fontos oktatási feladat. Ennek megvalósításához nagy segítséget jelentenek a körülöttünk levő világ megfigyeléséből adódó adatok, tapasztalatok. Az adott korosztály számára megfelelő vizsgálódást és alkalmazást meghatározzák egyrészt a gyerekek élményvilágába illeszthető témák és az oktatási dokumentumokban meghatározott általános és tantárgyi fejlesztési célok, műveltségi tartalmak. Emellett természetesen figyelembe kell venni a rendelkezésre álló lehetőségeket is.A kisiskolás korosztály esetében természetesen adódik a közvetlen környezet megfigyelése és a tapasztalatok felhasználása, így gyakran kerül sor a vásárlással, iskolai élettel, könnyen elvégezhető kísérletekkel kapcsolatos tapasztalatok feldolgozására. A gyerekek élményvilágában a növények és állatok élete fontos szerepet kap, de ezzel kapcsolatban a megfigyeléseknek erősen határt szabnak a lehetőségek.A kisgyerekek általában csodálattal tekintenek a nagyon kicsi, illetve az igen nagy állatokra, sokan szívesen is foglalkoznak velük, ám gyakran inkább csak „elméletben”, könyvek filmek segítségével. Például a méhek élete igen izgalmasnak ígérkezik, de megfigyelésükre – különösen a kaptárok zárt világa miatt nemigen van mód. A tanulmányban bemutatunk egy lehetőséget arra, hogy internet segítségével hogyan végezhetnek akár már kisiskolás gyerekek is a méhek életével kapcsolatos megfigyeléseket. Vizsgáljuk, hogy ilyen megfigyelések hogyan hasznosíthatók a német és magyar oktatásban, elsősorban a matematika tanításában és a vizsgálódások hogyan egészíthetők ki egyéb, a témához tartozó feladatokkal.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Székely, Edit, Gyöngyi Tasnádi, Klára Szentmihályi, Andrea Almási, Márta Bor, János Fehér, and Anna Blázovics. "Importance of metal ion metabolism and oxidative stress in male patients suffered with porphyria cutanea tarda." Orvosi Hetilap 148, no. 23 (June 1, 2007): 1095–100. http://dx.doi.org/10.1556/oh.2007.28103.

Full text
Abstract:
Az elmúlt évtizedekben egyre több betegségről derült ki, hogy patogenezisében az oxidatív stressznek és a fémionoknak fontos szerepük van. Ez a magyarázata annak, hogy az antioxidáns-kezelés jelentősége felértékelődött, és napjaink kutatásaiban is előtérbe került. Porphyria cutanea tardában (PCT) a hem bioszintézise károsodik, amely az uroporfirinogén-dekarboxiláz enzim csökkent aktivitásának következtében alakul ki. A hem-prekurzorok akkumulálódnak a vérben, a májban és a bőrben. A hem-prekurzorok és a porfirin a széklettel és a vizelettel ürülnek. Az enzimdefektus autoszomális domináns. A bőrtünetek napfény hatására felerősödnek. Ennek oka a bőrben felszaporodó uroporfirinek és a heptakarboxilporfirin fényérzékenyítő, valamint a vas lipidperoxidációt kiváltó hatása. A genetikai eredet mellett az alkoholfogyasztás, hepatotoxikus vegyületek, ösztrogén és a vírusfertőzések is hozzájárulnak a betegség kialakulásához. Az elfogadott kezelési mód az időnkénti vérlebocsátás. A májkárosodás talaján kialakuló, sporadikus porphyria cutanea tarda esetében a felhalmozódó vas felelős elsősorban az oxidatív stressz kialakulásáért. Megváltozik a betegek redox-homeostasisa és az antioxidánsszint csökken. A máj redoxstátuszának vizsgálata, valamint az antioxidáns kiegészítő kezelés hatásának követése phlebotomizált porphyria cutanea tardában szenvedő betegeknél a klinikai diagnosztika mellett biokémiai és fémanalitikai módszerekkel történhet. Vizsgálatok igazolták, hogy a phlebotomia jó kezelési módszernek bizonyult a phototoxikus bőrtünetek kezelésében, de az eljárás nem változtatta meg kedvezően a fémionok egymáshoz viszonyított arányát a betegek vérében.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Topcuoglu, Pervin, Guldane Cengiz Seval, Sinem Civriz Bozdag, Selami Kocak Toprak, Meltem Kurt Yuksel, Klara Dalva, Onder Arslan, et al. "Comparision of Outcomes According to HLA Disparity in Acute Leukemia Patients: A Single Center Institution Experience." Blood 132, Supplement 1 (November 29, 2018): 5776. http://dx.doi.org/10.1182/blood-2018-99-120166.

Full text
Abstract:
Abstract Introduction:Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (Allo-HSCT) still remains the only established curative approach for the treatment of acute leukemia (AL). HLA-matched sibling or relative donor (MRD) is considered the optimal donor source but when this is not available, a matched unrelated donor (MUD) is considered the best alternative. Prior studies reported comparable results of Allo-HSCT from MSD versus MUD. In this retrospective, single center review, we aimed to compare the transplantation outcomes after 10/10 or 9/10 HLA-matched related to unrelated donor transplantation in adults with AL. Patients and Methods: We retrospectively analyzed 363 consecutive patients with a diagnosis of AL who underwent their first Allo-HSCT between January 2005 and April 2018, using matched 10/10 MRD (n= 244) and MUD (n=54) or mismatched-UD (mmUD) (n=65) at Ankara University School of Medicine, Bone Marrow Transplantation Unit. Patients transplanted using cord blood or haploidentical donors were excluded to homogenously compare adult full-matched sibling or unrelated donors in the acute leukemia setting. Parameters evaluated included hematopoietic engraftment, disease relapse, transplant related complications, mortality, overall survival (OS) and disease free survival (DFS) from transplantation, and the incidence and severity of acute and chronic GVHD. Results:Baseline characteristics are summarized in Table 1. The median age was similar in all groups at the time of transplantation (p= 0.9). Median follow-up from the transplantation for all patients was 25 months (range, 1- 152.8) but median follow up was longer in the MRD group (33.6 months [range, 1-152.8]) than in the MUD and (13.3 months [range, 1-121.5]and mmUD groups (22.3 months [range, 2.3-129.4]and p=0.011). In the MRD group, 90.9% received a myeloablative conditioning (MAC) regimen, while in the MUD and mmUD groups, 73.1% and 81.3% received a MAC regimen (p=0,001). Cyclosporine and methotrexate were used as the main graft versus host disease (GVHD) prophylaxis in all groups. The proportion of patients who received in vivo T cell depletion significantly differed among the two groups (6.6% in the MRD group, 92.6% in the MUD group and 50.8% in the mmUD group, p=0.000). Peripheral blood stem cell (PBSC) was the main stem cell source in all groups (92.2% in the MRD group vs. 90.7% in the MUD group vs. 95.4% mmUD, p<0.1). Most of the patients (94.3%) achieved hematopoietic engraftment, graft failure occurred in 4.5%, 7.4% and 9.2% in MRD, MUD and mmUD groups, respectively (p>0.1). The median time for neutrophil and platelet engraftments was seen faster in MRD group compared to MUD and mmUD (p<0.0001).According to the type of donor the incidence of grades II-IV acute GVHD were similar among MRD, MUD and mmUD (22.1%, 24.1% and 18.5%, respectively). But lower incidence of chronic GVHD was observed post-HSCT with a mmUD than a MSD; 22.2% for MUD, 32.3% for mmUD and 55.6% for MRD (p>0.1). No statistical significance was observed for transplant related mortality (TRM) in terms of the type of donor (MUD group. mmUD groupand MRD group; 22.2%, 23.1% and 18.0%, p=0.572). Relapse incidence was similar among the groups (MRD vs. MUD vs. mmUD; 33.6% vs. 29.8% vs. 30.8%, p=0.807). Two-year leukemia free- and overall survival were not affected the donor types (Figure-1).. Conclusion:Our results suggest that, when an HLA-identical sibling donor is not available for an adult with AL who is otherwise a candidate for Allo-HSCT, a 10/10 or 9/10 UD may be used with the expectation of similar rates of TRM, LFS and OS at 2 years. Disclosures Civriz Bozdag: NOVARTIS: Consultancy; MSD: Research Funding; TAKEDA: Consultancy. Özcan:Jazz: Other: Travel support; BMS: Honoraria; MSD: Research Funding; Celgene: Other: Travel support, Research Funding; Abbvie: Other: Travel payment; Roche: Honoraria, Research Funding; Takeda: Honoraria, Other: Travel payment, Research Funding; Novartis: Research Funding; Janssen: Other: Travel Support, Research Funding; Bayer: Research Funding; Archigen: Research Funding; MSD: Other: travel support, Research Funding; Jazz: Other. Ilhan:BMS: Speakers Bureau; Roche: Speakers Bureau; Celgene: Speakers Bureau; Alexion: Speakers Bureau. Beksac:Takeda: Membership on an entity's Board of Directors or advisory committees; Amgen,Janssen-Cilag,Celgene: Membership on an entity's Board of Directors or advisory committees, Speakers Bureau.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Mikle, György. "Irányzatok a brit vidékföldrajzban." Tér és Társadalom 32, no. 2 (May 29, 2018): 93–109. http://dx.doi.org/10.17649/tet.32.2.2850.

Full text
Abstract:
Az angolszász társadalomföldrajzban (human geography) több megközelítési mód, irányzat is elkülöníthető, ami szorosan összefügg a tudományág társadalomelméleti sokszínűségével. Jelen tanulmány ezeknek az irányzatoknak a brit vidékföldrajzi kutatásokra gyakorolt hatását elemzi. Az irányzatok egységes szempontrendszer szerinti jellemzésén (kialakulásuk kontextusa, a kutatások elméleti-filozófiai háttere, módszertanuk, az általuk vizsgált legfontosabb kérdéskörök, a rájuk adott kritikák) túl a brit vidékföldrajz közelmúltbeli állapotát is vizsgálja. Ez a Journal of Rural Studies 2000-es években megjelent lapszámainak elemzésén keresztül történik; a tanulmány a folyóirat elemzése során a brit intézményekben dolgozó szerzők által vagy közreműködésével készült munkákra fókuszál. A tanulmány rámutat arra, hogy a brit vidékföldrajzi kutatások jellemzője a sokszínűség és a nyitottság. A sokszínűséget a különféle megközelítési módok, elméletikoncepcionális alapok sokfélesége jelenti. Az előzetesen elkülönített négy irányzat (pozitivista, politikai gazdaságtani, kulturális, relacionális) nem egyveretű, köztük számos átmenet, kapcsolat fedezhető fel. Az irányzatokon belül több áramlat is kialakult, valamint szembetűnő az elméleti alapok folyamatos újragondolása is, így az elméletben definiálható irányzatok a gyakorlatban nem válnak el egyértelműen. A nyitottság elsősorban a más tudományterületekkel történő élénk együttműködés formájában nyilvánul meg, a „vidékföldrajz” helyett gyakoribb a „vidékkutatás” megnevezés használata. Az irányzatok jelentősége leginkább az azonos témakörhöz köthető, de eltérő természetű kérdések feltevésében nyilvánul meg. A tanulmányban bemutatott közelítésmódok a magyar vidék térbeli-társadalmi folyamatainak alaposabb megértését, a problémák átgondoltabb és hatékonyabb kezelését is segíthetik, adaptálhatóságuk és relevanciájuk mérlegelését követően.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Timár, Judit, and Erika Nagy. "Állam és tértermelés: „új” értelmezési keretek a tértudományokban - Szerkesztői előszó." Tér és Társadalom 33, no. 4 (November 23, 2019): 3–16. http://dx.doi.org/10.17649/tet.33.4.3214.

Full text
Abstract:
Henri Lefebvre „tértermelésről” szóló elmélete, miközben a Tér és Társadalomban meglehetősen gyorsan visszhangra talált, átfogóbb interpretálására, analitikus keretként történő alkalmazására csak egy évtizede vállalkoznak a magyarországi területi kutatásokban. Ez a tematikus szám e későn indult hazai diskurzus erősítésének szándékával született. Olyan tanulmányokat gyűjt egybe, amelyek szerzői azonos módon gon‐dolkodnak a térről mint társadalmilag termelt folyamatról. Itt közölt írásaik fókuszában egyaránt az állam mint tértermelő szereplő áll. Eredményeik több ponton kapcsolódnak/ kapcsolhatók a térről és az államról, főként ezek viszonyáról szóló nemzetközi vitákhoz, akár azok lefebvre-i gyökeréig visszanyúlva, és a térkutatások egykor megalkotott elméleti kereteinek mai, magyarországi használatának új lehetőségeit felvillantva.E bevezető tanulmány első része a lefebvre-i (ill. általában a relacionális) térfelfogásnak azokat a csomópontjait villantja fel, amelyekhez az itt közölt cikkek is kapcsolódnak. Ezek között van a társadalmi tér társadalom által termelt jellegének (valamint ezen összefüggés fordítottjának) elfogadása, a térről való trialektikus gondolkodás, a történelmi materialista megközelítés kérdésfelvetéseit is használó történelmi perspektíva. A tanulmányok fókusza miatt kiemelt szerepet kap maga az a mód, ahogy Lefebvre azállamot a tértermeléssel összefüggésben koncepcionalizálja. Ennek az államkoncepciónak a lényegét, majd az ebből kinövő nemzetközi tudományos diskurzusok fontos mozzanatait emeli ki a bevezető további része, és kitér a magyarországi területi kutatások néhány csomópontjára, áramlatára is, amelyekben tetten érhetőek e nemzetközi viták hatásai. Végül, a tematikus szám tanulmányainak azok a lényegi elemei kerülnek kiemelésre, melyek világossá teszik a közös gondolkodás lehetőségeit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Oláh, Zsolt, Tamás Deli, and Diána Mühl. "A Nemzeti Véradó és Vérmentő Program szülészeti vonatkozásai." Orvosi Hetilap 161, no. 37 (September 2020): 1588–98. http://dx.doi.org/10.1556/650.2020.31915.

Full text
Abstract:
Absztrakt: A Nemzeti Véradó és Vérmentő Program célja a vérkészítmények észszerű és indokolt alkalmazásának támogatása és az irracionális transzfúziós gyakorlat megszüntetése, ezáltal a betegbiztonság növelése. Az általános elvek mellett a programnak vannak speciális szülészeti vonatkozásai is. A szülészeti, különösen a postpartum vérzések ugyanis világszerte az anyai halálozás vezető okai közé tartoznak, előfordulásuk pedig a fejlett országokban emelkedő tendenciát mutat. A szülésre való felkészülés fontos elemei a vérkép rendezése, a rutinszerű profilaktikus vagy terápiás vaspótlás és a szülészeti vérzés tekintetében nagy rizikóval rendelkező gravidák időben történő kiszűrése, gondozása. A peripartum vérzések legfőbb okai az abruptio placentae, placenta praevia, uterusatonia, szövetretenció a méh üregében, sérülés, a haemostasisrendszer zavarai és ezek kombinációi. A postpartum vérzés megelőzése érdekében a szülés során fontos a lepényi szak aktív vezetése, melynek alapvető eleme az uterotonikumok profilaktikus alkalmazása. A vérmentő technikák használata – megfelelő indikációval – császármetszés és postpartum vérzés során is megfontolandó. A szülészeti vérzések kezelése során a legfőbb prioritás a lumenes, sebészi vérzés szülész által történő ellátása. A masszív vérzéshez társuló szekunder coagulopathia megszüntetése érdekében a faktorkoncentrátum-alapú, viszkoelasztikus teszttel monitorozott, egyénre szabott kezelési mód preferált, de ilyenkor a terhesség során érvényes – és a nem terhes állapottól eltérő – referencia- és célértékeket kell alkalmaznunk. A szülészeti vérzések részben a megelőzhető halálokok közé tartoznak. A Nemzeti Véradó és Vérmentő Program szülészeti alkalmazásával reményeink szerint tovább javíthatók a szülészeti vérzésekből származó morbiditási és mortalitásai adatok. Orv Hetil. 2020; 161(37): 1588–1598.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography