Academic literature on the topic 'Badania korelacyjne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Badania korelacyjne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Badania korelacyjne"

1

Klimczyk, Piotr. "Korzystanie z mediów społecznościowych, a ich wpływ na funkcjonowanie adolescentów i młodych dorosłych – zarys problemu." Kultura i Wychowanie 19, no. 1 (September 22, 2021): 41–55. http://dx.doi.org/10.25312/2083-2923.19/2021_03pk.

Full text
Abstract:
Celem artykułu było zaprezentowanie wybranych wniosków i zarysu badań dotyczących relacji między mediami społecznościowymi, a adolescentami i młodymi dorosłymi. W pracy skupiono się na trzech aspektach leżących w zainteresowaniach m.in. cyberpsychologii, tj. kwestia różnic płciowych i wieku w sposobie korzystania z mediów społecznościowych, ich wpływu na kształtowanie się tożsamości oraz relacji między użytkownikiem, mediami społecznościowymi, a samooceną. Przytoczone badania pokazują dynamikę zmian w sposobie korzystania z mediów społecznościowych w perspektywie płci, gdzie w początkach kształtowania się internetu to chłopcy korzystali z niego więcej w celu komunikowania się z innymi, a współcześnie relacja ta wygląda inaczej. Badania dotyczące tożsamości skupiają się na możliwości badania jej kształtowania i uwzględnienia pewnych specyficznych jej aspektów. Wnioski z badań dotyczących samooceny są niekonkluzywne i w głównej mierze korelacyjne, przez to konieczne jest dalsze prowadzenie badań w tym obszarze. Słowa kluczowe: cyberpsychologia, tożsamość, samoocena, media społecznościowe, adolescenci, młodzi dorośli
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

ДЕРЕВ’ЯНКО, ЛЮДМИЛА, and ЛІЛІЯ ГАРАЩЕНКО. "ВНУТРІШНЯ СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КОРЕЛЯЦІЯ ПОХІДНИХ ЧАСОВИХ ПРИЙМЕННИКІВ У СТРУКТУРІ ТЕМПОРАТИВІВ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ПРИБЛИЗНОГО ТА ПРОМІЖНОГО ЧАСУ." Studia Ukrainica Posnaniensia 8, no. 1 (June 30, 2020): 33–44. http://dx.doi.org/10.14746/sup.2020.8.1.03.

Full text
Abstract:
Do głównych tendencji w zakresie współczesnej składni funkcjonalnej należy przede wszystkim semantyzacja, która opiera się na przeorientowaniu badań lingwistycznych na zasadzie „od treści do formy”. Aktualność danego badania uwarunkowana jest koniecznością wielowymiarowej analizy korelacji przyimków wtórnych — składników czasowych przyimkowo- rzeczownikowych konstrukcji ze znaczeniem czasu przybliżonego i pośredniego oraz analizy korelacji między pochodnymi przyimkami czasowymi zgodnie ze współczesną nauką. Badanie koncentruje się na formalnej strukturze czasowych przyimkowo-rzeczownikowych temporatywów z uwzględnieniem relacji genetycznychvtomych przyimków czasu, także na wariantach znaczeniowych przez nie realizowanych. Przeprowadzono analizę paradygmatów czteroskładnikowych przyimkowo-rzeczow- nikowych korelatywów ze znaczeniem czasu przybliżonego i pośredniego we współczesnym języku ukraińskim. Stwierdzono, że wtórne przyimki czasowe powodują pojawienie się cech różnicujących we współzależnych przyimkowo-rzeczownikowych strukturach czasowych, dzięki czemu wchodzą w wewnętrzne związki korelacyjne. Specyficzne warianty semantyczne, odcienie stylistyczne i sfera zastosowania są podstawowymi atrybutami różnicującymi przyimkowo- rzeczownikowe konstrukcje z wtórnymi przyimkami czasowymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Weryszko, Małgorzata. "Współczucie wobec samego siebie. Przegląd badań." Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio 45, no. 1 (March 26, 2021): 6–16. http://dx.doi.org/10.34766/fetr.v45i1.699.

Full text
Abstract:
Współczucie kojarzy nam się najczęściej jako ustosunkowanie do drugiej osoby, doświadczającej cierpienia, trudu, czy przeciwności. Tymczasem, od niedawna, psychologia wskazuje, że taka postawa warta jest również odniesienia do samego siebie. Współczucie względem siebie okazuje się być zdrowym ustosunkowaniem wobec własnej osoby, nieobciążonym negatywnymi konsekwencjami, jakie może nieść m.in. wysoka samoocena. Artykuł przedstawia opis tego konstruktu, wskazuje różnice między samowspółczuciem a użalaniem się nad sobą i samooceną. Zestawia przeprowadzone dotąd badania korelacyjne współczucia do samego siebie i ukazuje jego związki z takimi zmiennymi psychologicznymi jak cechy osobowości, adaptacyjne funkcjonowanie, postrzeganie swojego ciała czy pełnienie roli rodzicielskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Skupio, Rafał. "Określanie składu chemicznego i mineralnego skał z wykorzystaniem przenośnego spektrometru XRF pracującego w atmosferze helu." Nafta-Gaz 77, no. 4 (April 2021): 227–34. http://dx.doi.org/10.18668/ng.2021.04.02.

Full text
Abstract:
W pracy przedstawiono możliwości prowadzenia pomiarów chemicznych z zastosowaniem przenośnego spektrometru fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii EDXRF w atmosferze helu. Metodyka badawcza wraz z tworzeniem modeli i interpretacją danych powstała w oparciu o zastosowanie aparatu XRF firmy Bruker, model Tracer 5g. Prowadzenie pomiarów w atmosferze helu umożliwia obniżenie progów detekcji dla pierwiastków lekkich, w tym określanie udziałów sodu (Na) i magnezu (Mg) oraz pierwiastków wchodzących w zakres spektrometrycznego profilowania gamma: potasu (K), uranu (U) i toru (Th). Jednym z elementów nowej procedury pomiarowej jest przygotowanie preparatów w formie pastylek, przy użyciu prasy hydraulicznej o sile nacisku do 25 ton. Pomiary w atmosferze helu mogą być wykonywane jedynie na materiale skonsolidowanym (lita skała, rdzeń wiertniczy lub twarda pastylka). Materiał do badań został pobrany z rdzeni wiertniczych, następnie skwartowany i rozdzielony na poszczególne analizy. Wyniki analiz XRF uzyskane metodą, w której zastosowano przepływ helu, porównano z wynikami pomiarów wykonanych standardową aparaturą XRF, chemicznych badań laboratoryjnych, analiz składu mineralnego XRD oraz badań naturalnej promieniotwórczości gamma. Analizy XRF bez możliwości prowadzenia pomiarów w atmosferze helu wykonane zostały aparatem Titan S1 (firmy Bruker). Badania przeprowadzono na próbkach skał pochodzących z dwóch otworów wiertniczych – P4 (19 próbek) i J1 (11 próbek). W przypadku P4 dysponowano dokładnymi pomiarami laboratoryjnymi ICP-MS (ang. Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry), ICP-OES (ang. inductively coupled plasma mass spectrometry) oraz wynikami XRD, natomiast w J1 – wynikami badań radiometrycznych i mineralnych. W próbkach z otworu J1 występowały skalenie oraz dolomit, co umożliwiło przetestowanie budowy modeli uwzględniających te minerały w odniesieniu do wyznaczenia udziałów sodu i magnezu. W końcowej części pracy przedstawiono wykresy korelacyjne dla wybranych, najważniejszych pierwiastków budujących matrycę skalną, modele mineralno–chemiczne zbudowane na ich podstawie oraz wykresy korelacyjne dla spektrometrycznych pomiarów gamma.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lisowska, Agnieszka. "Economic situation in agriculture as a condition of food securuty of the economy." Systemy Logistyczne Wojsk 54, no. 1 (July 20, 2021): 183–98. http://dx.doi.org/10.37055/slw/140382.

Full text
Abstract:
Rolnictwo jako dziedzina gospodarki w ostatnich latach podlega dużym przeobrażeniom. Z jednej strony staje się bardziej nowoczesne, ale z drugiej strony jego udział w tworzeniu PKB maleje. Problem badawczy koncentruje się wokół problemów zachodzących pomiędzy koniunkturą na rynku rolnym a koniunkturą ogólno gospodarczą. Z problemu badawczego wyprowadzono cel opracowania, który dotyczy zbadania zależności zachodzących pomiędzy koniunkturą na rynku rolnym a koniunkturą gospodarczą kraju. Autorzy podjęli próbę potwierdzenia tezy badawcze: Koniunktura ogólnogospodarcza kształtowana prze określone czynniki ekonomiczne wpływa na kształtowanie się koniunktury na rynku rolnym. Na podstawie wartości dodanej rolnictwa oraz Produktu Krajowego Brutto w latach 1992-2017 w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce określono związek pomiędzy tymi zmiennymi. Przeprowadzono badania korelacyjne i kointegracyjne. Ogólne wnioski są zgodne. Na podstawie wyników badań można wnioskować o słabszym wzroście rolnictwa w Europie w porównaniu do Stanów Zjednoczonych. Znaleziono przesłanki do twierdzenia, że zaburzenia w rolnictwie mogą negatywnie oddziaływać na całą gospodarkę. Jest to szczególnie widoczne w Europie, stąd też rekomendacja do przyjrzenia się aktualnej polityce Unii Europejskiej. Taki wynik może być spowodowany „przeregulowaniem” gospodarki europejskiej. Problem badawczy koncentruje się wokół problemów zachodzących pomiędzy koniunkturą na rynku rolnym a koniunkturą ogólnogospodarczą. Z problemu badawczego wyprowadzono cel opracowania, który dotyczy zbadania zależności zachodzących pomiędzy koniunkturą na rynku rolnym a koniunkturą gospodarczą kraju. Autorzy podjęli próbę potwierdzenia tezy badawczej: Koniunktura ogólnogospodarcza kształtowana prze określone czynniki ekonomiczne wpływa na kształtowanie się koniunktury na rynku rolnym. Jako, że zależności pomiędzy rynkiem rolnym a koniunkturą gospodarczą jawią się jako obustronne, to interesujące jest rozpoznanie właściwości statystycznych tego procesu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jaroszewska, Marta. "Strategie regulacji emocji i inklinacja autonarracyjna a efektywność zawodowa." Ogrody Nauk i Sztuk 4, no. 4 (February 11, 2020): 252–56. http://dx.doi.org/10.15503/onis2014.252.256.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie związków pomiędzy strategią regulacji emocji i inklinacją autonarracyjną, a efektywnością zawodową, ze szczególnym uwzględnieniem wyników przeprowadzonego badania korelacyjnego. Badaniem objęci zostali konsultanci call center, których zadania zawodowe wymagają sprawnego radzenia sobie z sytuacjami emocjonalnie trudnymi. Uzyskane wyniki pozwalają przypuszczać, że tłumienie emocji wpływa negatywnie na poziom wykonywanych zadań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pilarczyk, Daria. "Wolność gospodarcza a postępy w transformacji gospodarczej krajów WNP w latach 2000–2014." Ekonomia Międzynarodowa, no. 26 (June 30, 2019): 134–50. http://dx.doi.org/10.18778/2082-4440.26.04.

Full text
Abstract:
Wolność gospodarcza jest jednym z głównych elementów gospodarki rynkowej, warunkującym jej sprawne i efektywne funkcjonowanie. W wielu krajach, które na początku lat 90. XX w. stanęły przed koniecznością transformacji gospodarki z socjalistycznej na wolnorynkową, wolność gospodarcza jest wciąż słabo rozwinięta. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie współzależności między wolnością gospodarczą a transformacją z gospodarki nakazowo-rozdzielczej na wolnorynkową krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Badanie, obejmujące lata 2000-2014, zostało przeprowadzone za pomocą współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Dodatkowo przeanalizowano związki korelacyjne między omawianymi zmiennymi a rozwojem gospodarczym i społecznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jantarska, Anna. "Zależność / niezależność od pola danych a rozwijanie sprawności pisania w języku angielskim. Rezultaty badania korelacyjnego." Linguodidactica 18 (2014): 63–74. http://dx.doi.org/10.15290/lingdid.2014.18.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jantarska, Anna. "The relationship between field dependence / field independence and receptive language skills – correlational research results." Linguodidactica 16 (2012): 109–15. http://dx.doi.org/10.15290/lingdid.2012.16.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jantarska, Anna. "Związek pomiędzy zależnością / niezależnością od pola danych a wynikami testów kompetencji z języka angielskiego. Rezultaty badania korelacyjnego." Linguodidactica 19 (2015): 91–103. http://dx.doi.org/10.15290/lingdid.2015.19.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Badania korelacyjne"

1

Ligaj, Bogdan. "Analiza zastosowania tablic korelacyjnych w badaniach trwałości zmęczeniowej." Rozprawa doktorska, [Nakł.aut.], 2006. http://dlibra.utp.edu.pl/Content/132.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nowoświat, Artur. "Zastosowanie analizy statystyczno-korelacyjnej w badaniach akustyki wnętrz." Rozprawa doktorska, 2005. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=4986.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Nowoświat, Artur. "Zastosowanie analizy statystyczno-korelacyjnej w badaniach akustyki wnętrz." Rozprawa doktorska, 2005. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=4986.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Badania korelacyjne"

1

Metody badania korelacji elektronowej i uwzględniające efekty korelacyjne. Katowice: Wydawn. Uniwersytetu Śląskiego, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography