Academic literature on the topic 'Bezpečnostní služby'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Bezpečnostní služby.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Bezpečnostní služby"

1

Bárta, Milan. "Lék na všechny nedostatky? Studijně‑analytická práce v ministerstvu vnitra v 60. letech 20. století." Securitas Imperii: Journal for the Study of Modern Dictatorships 38, no. 1 (June 30, 2021): 70–101. http://dx.doi.org/10.53096/gzst9597.

Full text
Abstract:
V souvislosti se společenským vývojem v komunistickém Československu se také v bezpečnostním aparátu začaly v polovině 60. let 20. století ozývat hlasy volající po nutnosti zásadních reforem. Podle vzoru Sovětského svazu a na základě pokynu vedení Komunistické strany Československa (KSČ) vznikla v roce 1963 na ministerstvu vnitra studijně‑analytická skupina, která byla v roce 1966 rozšířena na Studijní oddělení a v době Pražského jara na počátku srpna 1968 na Studijní ústav. Sdružovala vysoce vzdělané pracovníky, kteří udržovali kontakty s reformisty v řadách KSČ. Proti vedení ministerstva vnitra a Státní bezpečnosti (StB), hájícím pokračování tendencí přísně represivní složky navazujících na 50. léta, prosazovali modernizaci resortu, kde by Státní bezpečnost podstatně omezila svou činnost, především proti občanům Československa, a zaměřovala se hlavně na boj proti zpravodajským službám západních států. Střet vyvrcholil v roce 1968 během Pražského jara, kdy se ministrem vnitra stal Josef Pavel. Reformy připravené Studijním ústavem se měly stát novým programem reorganizace bezpečnostního aparátu. Následný vstup vojsk pěti států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 s definitivní platností rozhodl o tom, že bezpečnostní složky, a zvláště pak StB, zůstanou hlavní oporou režimu spojovanou i nadále především s represemi proti vnitřním oponentům.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Andraško, Jozef. "Bezpečnosť informačných systémov verejnej správy vo svetle zákona o kybernetickej bezpečnosti a zákona o informačných technológiách vo verejnej správe." Revue pro právo a technologie 10, no. 20 (December 31, 2019): 3–40. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2019-2-1.

Full text
Abstract:
Autor sa v predkladanom príspevku venuje otázke bezpečnosti informačných systémov verejnej správy v zmysle novej legislatívy, ktorá významným spôsobom pozmenila právnu úpravu bezpečnosti informačných systémov verejnej správy. Autor sa v prvom rade zameral na novoprijatý zákon o informačných technológiách verejnej správy, ktorý upravuje problematiku bezpečnosti informačných technológií verejnej správy. Autor príspevku v druhom rade upriamuje pozornosť na bezpečnosť informačných systémov verejnej správy v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, podľa ktorého sú informačné systémy verejnej správy zaradené medzi základné služby. V závere autor upriami pozornosť na prepojenie a rozdiely v otázkach bezpečnosti informačných systémov verejnej správy v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti a zákona o informačných technológiách vo verejnej správe. Autor skúma danú problematiku z pohľadu právneho poriadku Slovenskej republiky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Jurgilewicz, Marcin, Robert Socha, and Radomír Ščurek. "Security of assemblies in the Republic of Poland and the Czech Republic – administrative and legal conditions." Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy 2, no. 39 (June 30, 2021): 40–48. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.9221.

Full text
Abstract:
The organization of assemblies in the Republic of Poland and in the Czech Republic is an increasingly common occurrence in public life. The freedom of peaceful assembly enables their participants to express their views, which in a democratic state under the rule of law is a desired expression of the constitutional rights and freedoms of individuals. Therefore the course of gatherings should be safe not only for its participants, but also for the attendees. The organizer, law enforcement and police officers are responsible for the safe conduct of the assembly. On the other hand, technical and logistical considerations are also important for the security of assemblies. The pandemic currently experienced by the majority of societies not only in Europe, but also on other continents, makes a significant impact on the sphere of law and civil liberties, including the right to organize assemblies. This paper addresses the issue of security of assemblies in Poland and the Czech Republic from the point of view of administrative solutions implemented during the COVID-19 pandemic. This paper constitutes the result of team research conducted as part of a scientific internship by the Authors in Fakulta bezpečnostního inženýrství, Bezpečnostních služeb – Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava in the Czech Republic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Keisler, Ivo. "Disciplinární odpovědnost osob ve služebním poměru." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 4 (December 19, 2016): 623. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-4-9.

Full text
Abstract:
Tématem příspěvku je režim disciplinární odpovědnosti osob ve služebním poměru – konkrétně státních zaměstnanců, příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků z povolání. Autor se nejprve zabývá vybranými otázkami pozitivněprávní úpravy disciplinární odpovědnosti osob ve služebním poměru obsažené v zákonu č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů, zákonu č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, a zákonu č. 221/ 1991 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů. Dále se autor zamýšlí nad možností racionální harmonizace obsahu uvedených předpisů stran disciplinární odpovědnosti a načrtává možná řešení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Matejka, Ján, Alžběta Krausová, and Vojen Güttler. "Biometrické údaje a jejich právní režim." Revue pro právo a technologie 9, no. 17 (June 30, 2018): 91–129. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2018-1-5.

Full text
Abstract:
Rozvoj moderních technologií ICT předpokládá mimo jiné efektivní, důkazně i bezpečnostně spolehlivý nástroj umožňující identifikaci či autentizaci uživatelů služeb informační společnosti. Tyto verifikační nástroje mají zpravidla podobu buď toho, co má osoba u sebe (např. USB token), nebo toho, co zná (typicky přihlašovací údaje), případně toho, čím daná osoba je (tj. biometrická charakteristika). Poslední z uvedených prostředků nabývá v moderních technologiích stále více na významu, a to zejména pro svou praktičnost (dostupnost a neměnitelnost). Zároveň však představuje zvláštní a privilegovanou kategorii osobních údajů, jejíž použití je silně limitováno předpisy veřejného práva. Existuje zde tak určitě konflikt mezi veřejným zájmem (či i zájmem jednotlivců) na práci s biometrickými údaji na straně jedné a řadou dalších práv, včetně práva na ochranu soukromého života, na straně druhé. Cílem tohoto článku je tak zmapovat současný český právní rámec regulující zpracovávání biometrických údajů pro různé účely; v souvislosti s tím se bude rovněž zabývat možným využitím biometrických prostředků, a to jak v oblasti práva veřejného, tak i soukromého. Příspěvek tak analyzuje jednotlivé právní režimy zpracování této privilegované kategorie dat, přičemž zároveň se snaží najít či blíže identifikovat existující právní mantinely a konflikty souvisejících režimů zpracování vyplývající z české i evropské právní úpravy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Havíř, Josef. "NOVÝ SEVEROKOREJSKÝ JADERNÝ TEST A ROLE STANICE VRAC V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO MONITOROVACÍHO SYSTÉMU CTBTO." Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku 23, no. 1-2 (December 20, 2016). http://dx.doi.org/10.5817/gvms2016-1-2-97.

Full text
Abstract:
Seismický signál související s jaderným testem provedeným na severokorejském jaderném polygonu dne 6. 1. 2016 byl zaregistrován četnými seismologickými stanicemi po celém světě. Kvalitní seismický záznam byl pořízen také stanicí VRAC provozovanou Ústavem fyziky Země (IPE), která je součástí Mezinárodního monitorovacího systému CTBTO. Hlavním úkolem činnosti Mezinárodního monitorovacího systému je verifikace dodržování Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Seismická síť zmíněného monitorovacího systému má sestávat ze 170 stanic. Data jsou přenášena do Mezinárodního datového centra (IDC) ve Vídni, kde jsou společně zpracovávána. Za provoz stanic jsou odpovědna tzv. Národní datová centra (NDC). České NDC odpovědné za provoz stanice VRAC bylo zřízeno na Ústavu fyziky Země v Brně. Jeho úkolem je nejen zajištění bezporuchového provozu stanice VRAC, ale také informování Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o významných skutečnostech souvisejících s monitorováním prováděným v rámci CTBTO. Proto bylo zpracování seismických záznamů severokorejského testu provedeno nezávisle také v NDC v Brně. Výsledky zpracování seismických dat ukazují, že epicentrum nově provedeného severokorejského jaderného testu je situováno v těsné blízkosti epicenter předchozích jaderných explozí uskutečněných na území Severní Koreje v letech 2006, 2009 a 2013 na jaderném polygonu Punggye-ri. Hodnoty magnituda mb počítaného z objemových vln (uváděné hodnoty magnituda mb se pohybují od 4,8 podle IDC CTBTO po 5,1 podle seismologické služby USA) ukazují, že exploze z roku 2016 byla pravděpodobně o něco slabší než předešlá jaderná exploze z roku 2013.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Bezpečnostní služby"

1

Foltýn, Adam. "Akvizice služby pro zabezpečení emailové komunikace dle ISMS." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-378381.

Full text
Abstract:
The diploma thesis focuses on a proposal of acquisition of email communication security service according to ISMS for a company which provides trading services on financial markets. The thesis is divided into three parts. In the theoretical part, necessary terms and theoretical essentials are explained in order to ensure understanding of the following parts of the thesis. The following analytical part describes the company's current security status of information. As a solution in the final part of the thesis, partial risk analyses are conducted. Based on these, suitable options for email communication security measures are proposed as well as their the economical evaluation.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Buček, Hynek. "Generátor síťových útoků." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-236362.

Full text
Abstract:
This thesis is focused on the study of the best-known network attacks, especially on those that can be theoretically detected without knowledge of the contents of transmitted messages. The goal is to use the basis of acquired knowledge to create a tool that will simulate the behavior of the communication in different network attacks. Simulation outputs will be used for testing the quality of security tools designed to defend against network attacks. The simulator will be used only for offline testing, it will not be possible to carry out real attacks. Purpose of this work is to improve the security against network attacks nowadays.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Parolek, Pavel. "Bezpečnost bezdrátové sítě poskytovatele internetových služeb." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-223791.

Full text
Abstract:
This thesis analyzes the wireless network security of the Internet service provider company Net-Connect s.r.o. It identifies its weak points and suggests measures that lead to the increase of the wireless network security.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Karafiátová, Hana. "Návrh metod pro správu logistických center v podmínkách České republiky." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-232754.

Full text
Abstract:
This thesis deals with facility management. The first part handles facility management as such, its nature, basic concepts, historical development, instruments, ways of providing services and participants. Level of provided services in the Czech Republic is analyzed. Based on received knowledge of the field the other part is focused on detailed specification of facility management services provided in the area of logistic centers management. On the example of individual services there are described differences in management of logistic centres and possible solutions of these situations. The benefit of this thesis consists in providing a comprehensive view of logistics centres management and suggesting possible improvements.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Karger, David. "Moderní služby honeypot/honeynet pro klasické informační sítě." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-412981.

Full text
Abstract:
This work describes honeypots, their definition, clasification and logging possibilities. In the practical part honeypots are tested for the services that are most often attacked, their installation is performed and tests are made for basic familiarization with the functionality of the honeypot. Furthermore, the honeypot is exposed to the Internet and the obtained data are analyzed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Mészáros, Jan. "Rámec pro řízení bezpečnostních rizik on-line služeb." Doctoral thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-203732.

Full text
Abstract:
This dissertation thesis is dedicated to on-line services security management from service provider's and service consumer's viewpoints. The main goal is to propose a framework for on-line services security risk management, to develop a supporting software tool prototype and to validate them through a case study performed in a real-world environment. The key components of the proposed framework are a threat model and a risk model. These models are designed to fit specific features of on-line services and the surrounding environment. A risk management process is an integral part of the framework. The process is suitable for frequent and recurrent risk assessments. The process comprises of eight steps, related roles and responsibilities are defined for each step. The process execution results in identification and execution of proper tasks which contribute to treatment of identified security risks and deficiencies. Documentation and reporting of an overall level of on-line services security over time is possible if the process is executed on a regular basis. The proposed framework was validated through a case study performed in a large enterprise environment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bučina, Peter. "Multimediální služby v bezdrátových sítích." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-219431.

Full text
Abstract:
The main topic of my diploma thesis is dedicated to the issue of wireless networks mostly aimed at IEEE 802.11 standard. Theoretical part of the thesis is divided into three main chapters. It deals with basic overview of standards, architecture, utilization of radio spectrum and modulating techniques in signal processing. Further, it describes basic security measures and quality of service requirements in WLAN networks. The thesis is complemented by two separate laboratory assignments focused on procedure related to the chosen problematic. The first assignment handles common steps to break ciphered protocols WEP and WPA in WLAN’s. Linux software called Back Track 5 was used to provide complete package of tools for WLAN security tests. The second one is aimed at practical options on video streaming in converged wireless networks and also at remote access of mobile users to wireless IP camera video stream.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pinkr, Josef Bc. "Zacházení s citlivými údaji v organizacích služeb." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2060.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Rybáková, Alena. "Posouzení a návrh informační bezpečnosti v organizaci." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-224839.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with the issue of information security in the organization. Author's effort is to gain a broad overview of connections, which will then be evaluated in the final section, providing concrete recommendations. In this thesis it is discussed information security management system, service management system and cyber security, both in theory and in terms of real application in a particular organization. The aim is to provide own recommendations for improvement.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Račanský, Jan. "Rozhodování o poskytovatelicloudových služeb s ohledem na bezpečnost dat." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-203893.

Full text
Abstract:
Organizations that during the past years become accustomed to run its services on its on-premise solution, have increasingly to decide if they will in these days continue to operate their IT services in this way, or take advantage of new opportunities for cloud-based solution. However, the transition to this new technology, which entrusts their data into the hands of external companies, accompanied by a fear of security of their sensitive data. The main objective of this thesis is to propose a reference model that will assist organizations in their selection process of cloud service providers with respect to data security. In conclusion the quality and usefulness of this reference model is validated by knowledge and information, which are obtained during interviews with IT specialists.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Bezpečnostní služby"

1

Macek, Pavel. Bezpečnostní služby. Praha: Police History, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Encyklopedie špionáže: Ze zákulisí tajných služeb, zejména Státní bezpečnosti. 2nd ed. Praha: Libri, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Pavel, Žáček, and Úřad pro dokumentaci a vyšetřování činnosti StB., eds. Securitas imperii: Sborník k problematice bezpečnostních služeb. Praha: Vyd. a nakl. MV ČR, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography