Academic literature on the topic 'Biografia rzeczy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Biografia rzeczy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Biografia rzeczy"

1

Masnyk, Marek. "Glosa do biografii ks. Karola Koziołka." Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego 40, no. 1 (June 21, 2020): 215–25. http://dx.doi.org/10.25167/sth.2017.

Full text
Abstract:
Ks. Karol Koziołek, proboszcz parafii w Grabinie koło Prudnika, to jeden z czołowych działaczy polskiego ruchu narodowego na Śląsku Opolskim. W 1928 r. został posłem do sejmiku prowincjonalnego. Ubiegał się także, chociaż bezskutecznie, o mandat do sejmu pruskiego i parlamentu Rzeszy Niemieckiej. W latach 1930–1935 sprawował funkcję prezesa Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech. Z ogromnym zaangażowaniem działał na rzecz zachowania języka polskiego w Kościele. Jego wystąpienia w obronie języka polskiego w szkole i Kościele stały się powodem wielu ataków i pogróżek kierowanych pod jego adresem przez środowiska nacjonalistyczne w Niemczech. Ks. Koziołek odegrał szczególną rolę w kształtowaniu życia społecznego lokalnych skupisk na Śląsku Opolskim. Jego ogromny autorytet wśród miejscowej ludności i jej przywiązanie do wiary katolickiej nie pozostało bez wpływu na proces kształtowania polskich postaw narodowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Śmiechowski, Kamil. "Głębiny i płycizny. Rzecz o trudach syntetyzowania historii miasta (na marginesie książki Marcina J. Szymańskiego „Łódź na wodach dziejów. Biografia miasta”, Łódź 1920, ss. 320)." Studia z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX i XX Wieku 23 (December 30, 2020): 169–84. http://dx.doi.org/10.18778/2080-8313.23.08.

Full text
Abstract:
Historia miast stanowi obszar badawczy, w którym dochodzi do szeregu interesujących zjawisk, wymykających się klasycznej historiografii. Jednym z nich są „biografie miast”, czyli sposób pisania o ich przeszłości naśladujący biografie postaci historycznych. Próby napisania biografii Łodzi podjął się Marcin Szymański. W artykule niniejszym dokonano oceny czy badacz związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Łódzkiego dobrze wywiązał się z tego zadania. Przeanalizowano także miejsce książki M. Szymańskiego w literaturze poświęconej Łodzi i jej użyteczność jako źródła wiedzy o przeszłości miasta. Wskazano także mocne i słabe strony recenzowanej książki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Achremczyk, Stanisław. "Historical biography of Warmia and Masuria." Masuro-⁠Warmian Bulletin 302, no. 4 (January 4, 2019): 729–63. http://dx.doi.org/10.51974/kmw-134863.

Full text
Abstract:
Historiografia polska do 1945 roku wykazywała zainteresowanie tylko znakomitymi postaciami, głównie Warmii. Liczne artykuły i publikacje książkowe pojawiły się na temat Igancego Krasickiego, Stanisława Hozjusza i Marcina Kromera. Dopiero w latach sześćdziesiatych, gdy w Olsztynie zawiązało się instytucjonalne środowisko humanistyczne pojawiły się poważne biograficzne artykuły odnoszące się głównie ludzi związanych z działaniami na rzecz Polski. Niewątpliwym dorobkiem biografistyki polskiej dotoczącej Warmii i Mazur są słowniki biogra�ficzne Tadeusza Orackiego, które były odpowiedzią na podobny słownik wschodniopruski wydany w pierwszej połowie XX wieku. Gdy powstała oficyna wydawnicza Pojezierze i Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyń�skiego zaczęły pojawiać się serie biograficzne znakomitych ludzi ale działajacych na rzecz kultury i nauki polskiej na ziemiach pruskich. Nie brakowało wówczas też biografii związanych z kulturą niemiecką, pojawiły się książki o Herderze czy Ernście Wiechercie. Dorobek powojennej biografistyki historycznej jest spory a nawet duży jeżeli go porównanmy z innym regionami Polski. Biografie znakomitych ludzi żyjacych na ziemiach też byłych Prus Wschodnich zaczęto publikowac w licznych regionalnych czasopsimach a także monografiach miast i powiatów wydanych po 1990 roku. Zaczęto wówczas traktować owe dziedzictwo kulturalne jako wspólne europejskie. Nie sposób wyliczyć ile biograficznych publikacji powstało wskutek inicjatyw działaczy regionalnych a wpływały one wszystkie na kształtowanie się świadomości regionalnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Walancik, Marek. "Symbolizm społeczny w biografii Jana Pawła II." Biografistyka Pedagogiczna 6, no. 2 (December 15, 2021): 189–204. http://dx.doi.org/10.36578/bp.2021.06.45.

Full text
Abstract:
Symbolem może być rzecz, gest, wyraz twarzy, mniej lub bardziej złożone działanie człowieka, symbolem może być historia jednostki czy grupy, może nim być człowiek, postać. Szczególnego znaczenia nabiera, symbolizm społeczny w działaniach zbiorowych. Artykuł zawiera wybrane formy symbolizmu z pontyfikatu Jana Pawłą II.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Samborska-Kukuć, Dorota. "Cicha bohaterka codzienności. Rzecz o Alojzie Trauguttównie." Biografistyka Pedagogiczna 5, no. 1 (September 8, 2020): 147–60. http://dx.doi.org/10.36578/bp.2020.05.18.

Full text
Abstract:
Pamięć o Alojzie Trauguttównie nie polega – jak by się zdawać mogło – wyłącznie na byciu córką naczelnika powstania styczniowego Romualda Traugutta. Pozostawiła po sobie – jako nauczycielka i logopeda, stosująca nowoczesne metody psychologii wychowawczej, jednobrzmiące wspomnienia znających ja ludzi, została zapamiętana bowiem jako jednostka nie tylko arcyużyteczna społecznie, ale i nadzwyczajnie altruistyczna.Artykuł przypomina najważniejsze punkty węzłowe z biografii Trauguttówny, weryfikując lub ponawiając ustalenia poprzedników, w tym Hanny Muszyńskiej-Hoffmannowej, autorki opowieści biograficznej Panna Trau. Przywołuje się fragmenty reminiscencji zawartych w memuarach uczennic i współpracownic Trauguttówny jako świadectw jej szczególnej obecności.Trauguttówna byłą także poetką. Niestety, podpisywała swoje wiersze pseudonimami lub publikowała je anonimowo. W artykule próbuje się dokonywać atrybucji wybranych liryków, m.in. z „Bluszczu” i „Biesiady Literackiej”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Orszulak-Dudkowska, Katarzyna. "Meble z biografią. Minimalizm, recykling i nostalgia we współczesnych praktykach zamieszkiwania." Literatura Ludowa, no. 3 (December 23, 2021): 65–77. http://dx.doi.org/10.12775/ll.3.2021.006.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje refleksję dotyczącą relacji łączących ludzi i przedmioty materialne w oparciu o wyniki badań etnograficznych dotyczących praktyk zamieszkiwania w przestrzeni polskich miast. Głównym przedmiotem analiz podejmowanych przez autorkę są sposoby funkcjonowania mebli pochodzących z okresu PRL-u we współczesnych wnętrzach mieszkalnych, jako przedmiotów z bogatą kulturową biografią, które aktywnie uczestniczą we współczesnych praktykach zamieszkiwania oraz pełnią istotną rolę w budowaniu poczucia tożsamości ich obecnych właścicieli i użytkowników. Autorka dostrzega związki pomiędzy nostalgicznym powrotem do artefaktów z okresu PRL-u, a aktualnymi problemami i wyzwaniami społecznymi, głównie nadprodukcją rzeczy i koniecznością powstrzymania zmian klimatu. Nostalgia w tych rozważaniach pojmowana jest jako swoisty mechanizm obronny przeciwko przyspieszonemu rytmowi zachodzących w świecie zmian, w tym zmian klimatycznych i środowiskowych; stanowi też wyraz kontestacji myślenia o ludzkim życiu wyłącznie przez pryzmat kategorii czysto ekonomicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Posłuszny, Łukasz. "Przestrzenno-materialny krajobraz obozu koncentracyjnego." Przegląd Socjologii Jakościowej 16, no. 1 (February 29, 2020): 120–42. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.16.1.08.

Full text
Abstract:
W prezentowanym artykule podejmuję problem konstrukcji instytucji totalnej, analizując jej aspekt przestrzenno-materialny. Przedmiotem analizy jest obóz koncentracyjny na Majdanku (KL Lublin), natomiast teoretyczną skrzynkę narzędziową stanowi podejście biograficzne użyte do analizy przestrzeni oraz materialności. Artykuł składa się z trzech głównych komponentów. Rozpoczyna go rekonstrukcja metodologii badań, w której wyjaśniam teoretyczne podłoże pracy i dwa warianty sposobu badania biografii – przestrzeni i rzeczy – oraz określam ramy materiału badawczego i sposób jego interpretacji. Następnie przechodzę do problemu przestrzenno-materialnej historii obozów i konstrukcji Majdanka, rozpoczynając od analizy historii i wzorów organizacji przestrzennej obozów koncentracyjnych, poprzez refleksję nad ich symbolicznym aspektem, po ostatnią część, ujmującą obóz w kategoriach ekologicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Urbaniak-Zając, Danuta. "Narracja a biograficzna perspektywa badawcza." Nauki o Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne 4, no. 1 (June 30, 2017): 47–62. http://dx.doi.org/10.18778/2450-4491.04.04.

Full text
Abstract:
Badacze biografii zauważają wzrost liczby prac odwołujących się do badań biograficznych, przy jednoczesnym spadku ich wartości poznawczej. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest nietrafne przekonanie o ich łatwości, wynikające z przenoszenia na grunt badań naukowych oczywistości naturalnego nastawienia. Źródeł inspiracji do staranniejszego namysłu nad pedagogicznymi badaniami biograficznymi autorka artykułu poszukuje w koncepcjach narracji, w pracach literaturoznawców. Autorka przedstawia dwa odmienne sposoby rozumienia narracji. Pierwsze – przyjmujące założenia strukturalizmu (narracje jako kody fabularne wypowiedzi prozatorskich). Drugie – będące konsekwencją teoretycznej ekspansji pojęcia na całą dziedzinę nauk humanistycznych i część nauk społecznych – ujmujące narrację jako ludzką zdolność organizowania zdarzeń i działań w całościowe, rozwijające się w czasie struktury. Takie rozumienie narracji wiąże się z przebiegiem życia i jego relacjonowaniem, a tym samym z badaniami biograficznymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Pielas, Jacek. "Akt ostatniej woli Anny ze Stanisławskich Zbąskiej, pierwszej polskiej poetki, z 7 lipca 1696 roku." Res Historica, no. 46 (April 25, 2019): 385. http://dx.doi.org/10.17951/rh.2018.46.385-418.

Full text
Abstract:
<p>Przedmiotem edycji źródłowej jest nieznany dotąd testament Anny ze Stanisławskich Zbąskiej, pierwszej polskiej poetki, z 7 lipca 1696 r. Anna Stanisławska, autorka dzieła Transakcyja albo opisanie całego życia jednej sieroty przez żałosne treny od tejże samej pisane roku 1685, nie posiada dotąd szczegółowej biografii. Publikowany testament przynosi nowe informacje na temat ostatnich lat życia poetki i jej działalności na rzecz Kościoła katolickiego, a także posiadanego przez nią majątku. Testament wskazuje nieznane dotąd miejsce pogrzebu poetki w Lublinie. Jednocześnie akt ostatniej woli Anny Stanisławskiej ukazuje jej szczodrość wobec wielu instytucji Kościoła katolickiego.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Buko, Maria. "Elżbieta Kuta, „Teraz to wszystko mi się poukładało w jedną, logiczną całość”." Wrocławski Rocznik Historii Mówionej 11 (December 23, 2021): 116–59. http://dx.doi.org/10.26774/wrhm.302.

Full text
Abstract:
Artykuł zawiera transkrypcję i komentarz do dwóch wywiadów z Elżbietą Kutą. Oba zostały zarejestrowane w ramach badań nad polskim drugim pokoleniem — dziećmi ocalałych z nazistowskich obozów koncentracyjnych. Narratorka opowiada o swojej młodości w Tarnowie i dorosłym życiu w Krakowie (woj. małopolskie). Głównym tematem obu wywiadów jest jednak relacja narratorki z matką, byłą więźniarką KL Ravensbrück, która doprowadziła do jej własnej traumy. Omówiła również swój stosunek do aktywizmu pamięciowego na rzecz ocalałych z niemieckich kacetów. Ponadto, swoją historię życia umieszcza w kontekście innych biografii drugiego pokolenia. W artykule omówiono znaczenie długoterminowej relacji między nagrywającym a świadkiem, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zaufania i współdzielonego autorytetu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Biografia rzeczy"

1

Tobera, Janina. "Rodzina w polskich doświadczeniach wojennych. Sytuacje elementarne." In Biografia i wojna. Metoda biograficzna w badaniu procesów społecznych. Wybór tekstów. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-218-8.13.

Full text
Abstract:
Autorka skupi się na kwestii traktowania przez narratorów (ludzi opowiadających o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej) powiązań rodzinnych jako elementarnej sytuacji społecznej, traktowania rodziny jako podstawowej identyfikacji człowieka. Jest to zarazem kwestia ujmowania rodziny jako środka wyrażania sensu istnienia innych wspólnot jako ramy porządkowania świata i układu odniesienia dla ocen, norm i sądów. Autorka przedstawi i zinterpretuje zawarte w materiale sytuacje rodzinne, które można uznać za elementarne sytuacje życiowe. Stanowią one w gruncie rzeczy płaszczyznę określania znaczenia podstawowych słów używanych zarówno w zebranych opowiadaniach, jak i w całym opracowaniu. Prócz zebranych wywiadów wykorzystane zostaną również inne dane autobiograficzne. Na zakończenie zostanie poddany analizie wiersz Juliana Tuwima „Matka”. Modelowo niejako uwyraźnia on podstawowy sens związku matki i syna w tragicznych okolicznościach II wojny światowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography