Academic literature on the topic 'Cechy prawa administracyjnego'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Cechy prawa administracyjnego.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Cechy prawa administracyjnego"

1

Bieś-Srokosz, Paulina. "Kierunek działań prawodawczych ustawodawcy w stosowaniu prywatnej i hybrydowej formy działania w administracji publicznej." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 4 (September 25, 2020): 65–75. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.4.65-75.

Full text
Abstract:
Działania prawodawcze ustawodawcy w ostatnich latach można podzielić na te, które ukierunkowane są na stanowienie umowy cywilnoprawnej jako jednej z dominujących form działania w administracji publicznej oraz na te, które ukierunkowane są na stanowienie hybrydowych prawnych form działania w przepisach prawa administracyjnego. Obydwa kierunki działalności normodawcy nie spotykają się z aprobatą w środowisku naukowym. W związku z tym, podnoszony jest w doktrynie głos dokonania ponownej klasyfikacji prawnych form działania z uwzględnieniem, tych form, które ze względu na mieszane cechy (prawa publicznego i prawa prywatnego) przysparzają wiele wątpliwości interpretacyjnych oraz przyczyniają się do zwiększenia chaosu terminologicznego w siatce podstawowych pojęć prawa administracyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Gołębiowski, Krzysztof. "Ustawowe wymogi stawiane nabywcy prawa podmiotowego a nabycie prawa do majątku wspólnego małżonków." Przegląd Prawa i Administracji 120 (July 1, 2020): 323–38. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.120.73.

Full text
Abstract:
W określonych sytuacjach nabycie prawa podmiotowego wymaga, oprócz wystąpienia odpowiedniego zdarzenia prawnego (na przykład zawarcia umowy), spełnienia przez nabywcę szczególnych wymogów, takich jak uzyskanie zezwolenia administracyjnego lub działania w dobrej wierze. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się przeważnie, że w wypadku małżonków pozo-stających w ustroju wspólności ustawowej do wejścia prawa do majątku wspólnego wystarczające jest posiadanie odpowiedniej cechy przez jednego tylko małżonka. Teza ta nie zasługuje jednak w pełni na aprobatę, pomija bowiem brzmienie i funkcję przepisów prawnych wprowadzających wspomniane wymogi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Piskorz-Ryń, Agnieszka. "Jawność życia publicznego jako atrybut współczesnej administracji publicznej i prawa administracyjnego." Zeszyty Prawnicze 20, no. 4 (December 15, 2020): 295–318. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2020.20.4.15.

Full text
Abstract:
Artykuł ten prezentuje jawność życia publicznego jako atrybutu współczesnej administracji publicznej i współczesnego prawa administracyjnego. W artykule tym opisano korzenie jawności, tak by pokazać ją w szerszym kontekście rozwoju społecznego, politycznego i administracyjnego. W artykule przedstawiono okres monopolu informacyjnego państwa, wskazując jego cechy charakterystyczne. Na tym tle pokazano zmiany zachodzące w życiu społecznym, które doprowadziły do wprowadzenia do porządków prawnych różnych państw regulacje gwarantujące dostęp do informacji o działaniu władzy publicznej. Były one związane z działaniami dziennikarzy, prawników administratywistów, polityków, socjologów, którzy walczyli o jawne państwo, używając haseł i deklaracji jako skutecznego oręża. Następnie omówiono zmiany zachodzące w prawie administracyjnym i samej administracji publicznej. Na koniec przedstawiono przekształcenia zachodzące na początku XXI w. związane z rozwojem nowych technologii, przede wszystkim „rewolucji internetowej” oraz rozwojem serwisów sieciowych nowej generacji, opartych na zasadach Web 2.0.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bębenek, Dominika, Nicole Deneka, and Weronika Wójcik. "Opodatkowanie silosów podatkiem od nieruchomości – glosa krytyczna do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 października 2019 r., sygn. II FSK 3126/17." Kwartalnik Prawa Podatkowego, no. 3 (September 30, 2020): 9–19. http://dx.doi.org/10.18778/1509-877x.2020.03.01.

Full text
Abstract:
Glosa zwraca uwagę na problem opodatkowania podatkiem od nieruchomości obiektów budowlanych, które posiadają wszystkie cechy budynku, przez organy kwalifikowane są jednak jako budowle. W omawianym wyroku w sprawie opodatkowania silosu na cukier podatkiem od nieruchomości NSA zgadza się z organami administracyjnymi oraz sądem niższej instancji co do zakwalifikowania obiektu jako budowli, a nie budynku, w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Argumentacja NSA oparta jest głównie na wykładni celowościowej przepisów prawa podatkowego i budowlanego, przez co Sąd dochodzi do kontrowersyjnego wniosku i stawia tezę, że aby zakwalifikować dany obiekt budowlany jako budynek, należy brać pod uwagę jego elementy funkcjonalne, takie jak przeznaczenie, wyposażenie oraz sposób i możliwość wykorzystania tego obiektu jako całości. W glosie wskazano, że wykładnia taka powoduje dodanie kolejnej, pozaustawowej przesłanki kwalifikowania obiektów budowlanych jako budynków. Omawiany wyrok stanowi utrwalenie stosunkowo jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, którą autorki pragną poddać krytyce. Glosa ma na celu ukazanie, że podobnie jak poprzednie orzeczenia w analogicznych sprawach wydane po wyroku TK z dnia 13 grudnia 2017 r. (sygn. SK 48/15), rozstrzygnięcie to powiela dorobek orzecznictwa sprzed wyroku TK i zawiera tezy niezgodne zarówno z jego treścią, jak i literalną wykładnią przepisów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Chlabicz, Kama. "POSTĘPOWANIE SPORNE PRZED URZĘDEM PATENTOWYM W PRZEDMIOCIE UNIEWAŻNIENIA PRAW WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ." Zeszyty Prawnicze 17, no. 3 (March 15, 2018): 205–29. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2017.17.3.08.

Full text
Abstract:
StreszczeniePrzedmiotem podjętych rozważań jest analiza postępowania spornego przed Urzędem Patentowym w sprawach z zakresu prawa własności przemysłowej, do którego mają zastosowanie odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach nieuregulowanych w ustawie – Prawo własności przemysłowej jako ustawie szczególnej. Artykuł ma charakter interdyscyplinarny, gdyż jego przedmiot dotyczy zagadnień prawa publicznego i prywatnego, a mianowicie ogólnego postępowania administracyjnego oraz prawa własności przemysłowej, który stanowi dział prawa cywilnego – prawa na dobrach niematerialnych. W artykule skoncentrowano się na postępowaniu spornym w przedmiocie unieważnienia prawa jako postępowaniu, w którym rozstrzygnięcia Urzędu Patentowego RP są najczęściej poddawane kontroli sądów administracyjnych.Postępowanie sporne w przedmiocie unieważnienia prawa zalicza się do szczególnych postępowań administracyjnych. Postępowanie to charakteryzuje się istotnymi odrębnościami w porównaniu z ogólnym postępowaniem administracyjnym. Rola Urzędu Patentowego jako organu administracji publicznej rozstrzygającego spór jest zbliżona do sądu cywilnego. Urząd Patentowy pełni rolę arbitra rozstrzygającego spór. Postępowanie sporne ma charakter kontradyktoryjny. Postępowanie to jest specyficznym typem postępowania administracyjnego z uwagi na występowanie wielu odrębności i cech upodabniających to postępowanie do postępowania sądowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Możyłowski, Piotr. "Zasady ogólne administracyjnego postępowania egzekucyjnego." Studia Prawnicze KUL, no. 1 (March 6, 2016): 107–24. http://dx.doi.org/10.31743/sp.4927.

Full text
Abstract:
Przedmiotem badań w niniejszym opracowaniu były zasady charakterystyczne dla postępowania egzekucyjnego. Są to zasady wynikające wprost z przepisów ustawy egzekucyjnej i obowiązujące tylko w postępowaniu przymusowym. Analiza zasad ogólnych postępowania egzekucyjnego pozwala stwierdzić, że nie mają one tylko cech wytycznych pozostawionych bez sankcji procesowych. Są one normami prawa, których naruszenie wywołuje określone skutki prawne dla wszystkich uczestników postępowania. Ich ocena dokonywana jest przez uczestników postępowania i sądy administracyjne z takim skutkiem prawnym, jak naruszenie jakiegokolwiek przepisu prawa materialnego. W ramach omawiania każdej z zasad starano się w sposób syntetyczny ująć ich najważniejsze elementy ze szczególnym uwzględnieniem ochrony osoby zobowiązanego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Główczewska, Aleksandra, and Karolina Rokicka-Murszewska. "Konkretny akt administracyjny w polskim prawie administracyjnym oraz poszczególny akt administracyjny w prawie kanonicznym – analiza prawno-porównawcza." Prawo Kanoniczne 63, no. 3 (September 20, 2020): 41–60. http://dx.doi.org/10.21697/pk.2020.63.3.03.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest omówienie głównych cech poszczególnych aktów administracyjnych Kościoła i porównanie ich z aktami administracyjnymi znanymi w polskim prawie administracyjnym. Zostaną przeanalizowane ważne aspekty podziału obowiązków i kompetencji władzy kościelnej. Autorzy przybliżą definicję kościelnego aktu administracyjnego i przeanalizują odpowiednie przepisy prawa kanonicznego. Głównym założeniem artykułu jest wskazanie cech wspólnych aktów administracyjnych w prawie kanonicznym i administracyjnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mania, Kamil. "O prawidłowym kształtowaniu postanowień w regulaminie przyznawania pomocy materialnej." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (June 30, 2017): 109–20. http://dx.doi.org/10.31743/sp.3325.

Full text
Abstract:
Artykuł w swojej treści porusza kwestie odnoszące się do jednego z najważniejszych aktów prawnych o charakterze wewnętrznym, funkcjonującym na uczelni- regulaminie przyznawania pomocy materialnej. Aspekt ten został przedstawiony przez pryzmat ogólnego pojęcia regulaminu, jego cech, a także specjalistycznej literatury i orzecznictwa sądowo administracyjnego. Wskazano, jakich postanowień autorzy powinni unikać, a jakie powinny obowiązywać tak aby procedura przyznawania pomocy materialnej odbywała się zgodnie z przepisami prawa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Dobkowski, Jarosław. "Indukcja funkcjonalna prof. Jerzego Panejki jako metoda badań porównawczych nad samorządem w Europie." Prawo 331 (November 9, 2020): 71–83. http://dx.doi.org/10.19195/0524-4544.331.8.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono sposób badania istoty samorządu terytorialnego w kontekście porównawczym stosowany blisko sto lat temu przez prof. Jerzego Panejkę. Metoda ta nosi nazwę indukcji funkcjonalnej. Pozwoliła ona ustalić istotę samorządu terytorialnego na podstawie wyróżnienia cech charakterystycznych samorządu terytorialnego państw europejskich i eliminacji właściwości, które nie mają znaczenia. Metoda ta stała się podstawą późniejszego rozwoju jednego z kierunków nauki prawa administracyjnego w Polsce oraz miała znaczenie dla procesu legislacyjnego. To oryginalna i stosunkowo rzadko spotykana metoda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Radzikowski, Krzysztof. "Dobra wiara à rebours – uwagi o konstrukcji podatku akcyzowego w świetle orzecznictwa." Doradztwo Podatkowe - Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych 4, no. 296 (April 30, 2021): 4–7. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.8543.

Full text
Abstract:
Cechą konstrukcyjną VAT i akcyzy jest przerzucenie odpowiedzialności za podatek, którego wbrew prawu nie zadeklarowali ani nie odprowadzili inni podatnicy (odpowiedzialność quasi-solidarna). W zakresie VAT odpowiedzialność tę łagodzi klauzula dobrej wiary wynikająca z orzecznictwa TSUE, niemniej nie ma ona zastosowania do akcyzy. Sądy administracyjne odwołują się jednak do tej klauzuli à reburs, wywodząc negatywne dla podatnika konsekwencje z okoliczności odpowiadających brakowi dobrej wiary w rozumieniu VAT.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Cechy prawa administracyjnego"

1

Łuczak, Konrad. "Argument pragmatyczny w wykładni prawa administracyjnego." In Integracja zewnętrzna i wewnętrzna nauk prawnych cz. 1. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014. http://dx.doi.org/10.18778/7969-150-0.19.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego opracowania jest próba zbliżenia teorii prawa i dogmatyki prawa administracyjnego w przedmiocie argumentu pragmatycznego, będącego dość złożonym narzędziem służącym do wykładni przepisów prawa. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o dopuszczalność i przydatność stosowania argumentu pragmatycznego przez dogmatykę prawa administracyjnego, co stanowi formę jego weryfikacji na gruncie tej dogmatyki. Do głównych zagadnień, jakie w tym kontekście zostały podjęte należą: teoretyczna koncepcja argumentu pragmatycznego oraz przypadki jego zastosowania na tle wybranych zjawisk (cech) charakterystycznych dla prawa administracyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography