To see the other types of publications on this topic, follow the link: Charaktery.

Journal articles on the topic 'Charaktery'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Charaktery.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Pawlak, Andrzej. "Zapomniany geniusz. Prof. Marian Mazur i jego szkoła cybernetyki." e-mentor 87, no. 5 (2020): 5–14. http://dx.doi.org/10.15219/em87.1488.

Full text
Abstract:
Prof. Marian Mazur (1909–1983) był inżynierem elektrykiem, specjalistą w zakresie elektrotermii oraz twórcą polskiej szkoły cybernetyki. Jest autorem dwóch pionierskich w skali światowej teorii: Cybernetycznej teorii układów samodzielnych (1966) i Jakościowej teorii informacji (1970). W pracy Cybernetyka i charakter (1976) odniósł teorię systemów autonomicznych (tj. takich, które mają zdolność sterowania i przeciwstawiania się utracie tej zdolności) do człowieka będącego przykładem systemu autonomicznego i zdefiniował jego charakter jako zespół sztywnych parametrów sterowniczych. Parametry te nie poddają się wpływom otoczenia, z wyjątkiem oddziaływań niszczących. Oznacza to, że charakter człowieka jest nieprzerabialny, a w konflikcie charakteru z sytuacją należy zmienić sytuację. Jest to podejście odmienne od przyjętego w psychologii. Analizując sposoby przetwarzania przez system autonomiczny materii, energii i informacji, Marian Mazur wyodrębnił pięć rodzajów ludzkich charakterów, porządkując je w kolejności od przewagi rozpraszania nad gromadzeniem do ich gromadzenia. Znajomość zasad rządzących postępowaniem każdego z charakterów pozwala przewidzieć zachowanie ludzi o danym charakterze w każdej sytuacji i umożliwia wskazanie im takiego obszaru działalności, w którym będą odnosić największe sukcesy. Cybernetyczna teoria charakterów ma zatem szerokie możliwości stosowania jej w oświacie, psychologii oraz teorii organizacji i zarządzania jako metoda ułatwiająca podejmowanie decyzji optymalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Hříbek, Tomáš. "Précis knihy Jaké to je, nebo o čem to je? Místo vědomí v materiálním světě." FILOSOFIE DNES 9, no. 2 (August 30, 2018): 4–22. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v9i2.261.

Full text
Abstract:
Článek sumarizuje obsah mé nedávno vydané knihy Jaké to je, nebo o čem to je? Místo vědomí v materiálním světě (2017). Jak napovídá podtitul, tématem knihy je filosofie vědomí. V současné literatuře má většina účastníků na mysli tzv. fenomenální charaktery, přičemž hlavní spor se vede mezi dualisty a materialistyo to, zda jsou to materiální vlastnosti. Dokonce i russelliánští monisté, kteří se jinak prezentují jako alternativa vůči dualismu i materialismu, akceptují pojem fenomenálního charakteru. Já mám o tomto pojmu pochybnosti, jež vyjadřuji v šesté kapitole knihy, jíž proto v článku věnuji nejvíce místa. Navzdory většinovému mínění mám za to, že ohledně obsahu pojmu fenomenálního charakteru ve skutečnosti nebylo dosaženo žádné shody. Podobně jako Daniel Dennett, tudíž doporučuji pokusit se o filosofii vědomí bez pojmu fenomenálního charakteru. Jak známo, Dennett – do jisté míry podobně jako někteří výše zmínění materialisté – navrhuje redukovat vědomí prostřednictvím pojmu reprezentace. Já však končím o poznání skeptičtěji než Dennett, protože v návaznosti na svou předchozí knihu Metafyzika antiindividualismu (2008) soudím, že naturalistická teorie reprezentace je nekoherentní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kieliszek, Zdzisław, and Ewa Gocłowska. "Arystotelesowska koncepcja „terapeutycznej” funkcji tragedii na przykładzie trylogii tebańskiej (Króla Edypa, Edypa w Kolonie, Antygony) Sofoklesa." Studia Warmińskie 55 (December 31, 2018): 7–23. http://dx.doi.org/10.31648/sw.3059.

Full text
Abstract:
Artykuł jest poświęcony analizie porównawczej koncepcji idealnej tragedii przedstawionej przez Arystotelesa w Poetyce i dzieł Sofoklesa składających się na „trylogię tebańską” (Króla Edypa, Edypa w Kolonie i Antygony). W artykule najpierw zostały zarysowane najważniejsze dokonania Sofoklesa. Następnie został przedstawiony Arystoteles jako twórca idealnego modelu tragedii. Dalej, porównawczo ukazano Arystotelesowską koncepcję katharsis, będącą kluczowym elementem jego wizji idealnego utworu tragicznego i odpowiadające jej w dziełach Sofoklesa konstrukcje fabuły i charakterów postaci. Na podstawie przeprowadzonych analiz można dojść do wniosku, że Arystoteles nazwał i usystematyzował zasady, które Sofokles wcześniej od niego stosował na scenie teatru w celu doświadczenia przez widza katharsis, czyli wywołania i oczyszczenia oglądających z uczuć litości i trwogi. Ponadto, okazuje się, że zarówno w teorii Arystotelesa, jak i dziełach Sofoklesa z uczuciem litości jest związany układ zdarzeń tworzących fabułę tragedii, zaś z litością odpowiednio zbudowane charaktery.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Szutta, Natasza. "Czy istnieje charakter moralny? Dyskusja z Johna Dorisa sytuacjonistyczną krytyką etyki cnót." Etyka 46 (December 1, 2013): 65–87. http://dx.doi.org/10.14394/etyka.527.

Full text
Abstract:
Etyka cnót jest jedną z najważniejszych obecnie koncepcji etycznych. Postuluje konieczność pracy nad moralnym charakterem, utrwalaniem jego właściwych cech i dyspozycji (cnót etycznych). Taki postulat zakłada, że głównym determinantem działania jest charakter jego sprawcy. Tymczasem liczne eksperymenty przeprowadzone na gruncie psychologii społecznej dowodzą, że o sposobie ludzkiego działania decydują zmienne sytuacyjne, a nie dyspozycjonalne. John Doris w swojej książce pt. Luck of Character poddaje radykalnej krytyce psychologię moralności, na której ufundowana została etyka cnót: kwestionuje istnienie charakteru moralnego i globalnie rozumianych jego cech, a w konsekwencji także edukację moralnego charakteru. Mój artykuł jest próbą odpowiedzi na krytykę Dorisa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Zwolińska, Barbara. "Związek Harcerstwa Polskiego w gminie Uniejów." Biuletyn Uniejowski, no. 6 (November 21, 2017): 207–23. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.06.13.

Full text
Abstract:
Harcerstwo jest ruchem społecznym i wychowawczym opartym na służbie, samodoskonaleniu i braterstwie wywodzącym się ze skautingu. Działalność w harcerstwie kształtuje postawy i charaktery młodych ludzi. Historia harcerstwa na terenach polskich sięga lat 1910–1911, a w Uniejowie pierwsze drużyny harcerskie powstały już w 1916 r. W listopadzie 1975 r. powołany został Hufiec ZHP Uniejów należący w tym czasie do Chorągwi Konińskiej, który w 1992 r. przeszedł do Chorągwi Łódzkiej ZHP. W artkule przedstawiono różnorodną działalność Hufca w jego ponad 40-letniej historii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Bryk, Robert. "Preferencje zakupu mieszkań w dużych miastach Polski." Studia Miejskie 33 (August 13, 2020): 141–53. http://dx.doi.org/10.25167/sm.1265.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia analizę preferencji dotyczących nabywania mieszkań przez osoby po-chodzące z miast o liczbie powyżej 500 tys. mieszkańców. Odpowiedzi zostały pozyskane za pomocą włas-nych badań ankietowych o zasięgu ogólnokrajowym i zebrane pod koniec 2018 r. od osób, które w latach 2005–2018 zdecydowały się na zakup mieszkania. Na początku artykułu przedstawiono krótką charaktery-stykę rynku nieruchomości mieszkaniowych, przeanalizowano czynniki mające na niego największy wpływ oraz dokonano wstępnej analizy sytuacji makroekonomicznej, od której rynek ten jest uzależniony. Celem głównym opracowania było określenie preferencji i ocena sposobu oddziaływania podstawowych czynników, którymi nabywcy kierują się podczas dokonywania wyboru mieszkań w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pychner, Małgorzata. "Diagnoza potrzeb edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa osobistego w percepcji uczniów szkół podstawowych na przykładzie miasta powiatowego." Forum Socjologiczne 10 (May 11, 2020): 243–60. http://dx.doi.org/10.19195/2083-7763.10.18.

Full text
Abstract:
W niniejszym referacie zaprezentowano wyniki badań ankietowych mających na celu zidentyfikowa-nie potrzeb i oczekiwań uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wobec edukacji dla bezpieczeństwa. Przystępując do realizacji badań, punktem wyjścia uczyniono stwierdzenie, że aby skutecznie oddziały-wać na młodzież w zakresie bezpiecznych zachowań, należy dokonywać analizy zagrożeń charaktery-stycznych dla regionu, jak również diagnozować potrzeby samych odbiorców. Badaniami objęto grupę uczniów z trzech szkół znajdujących się na terenie Garwolina — jednego z miast powiatowych w wo-jewództwie mazowieckim. Ich celem było zdefiniowanie oczekiwań edukacyjnych młodzieży w kwestii bezpieczeństwa personalnego ograniczonego do zagrożeń związanych z przestępczością i patologiami społecznymi, które mogą stanowić podstawę do implementacji wskazywanych przez respondentów kwe-stii w działania szkół i instytucji realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa w regionie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jagieła, Jarosław. "[rec.] Paul Bloom, Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem, tłum. M. Chojnacki, Wydawnictwo Charaktery, Kielce 2017, ss. 272." Edukacyjna Analiza Transakcyjna 6 (2017): 339–41. http://dx.doi.org/10.16926/eat.2017.06.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Adleris, A. "Apie nerviškąjį charakterį (I skyrius su A. Gučo įžanginiu žodžiu)." Psichologija 8 (December 23, 2015): 147–56. http://dx.doi.org/10.15388/psichol.1988.8.9101.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Osiewicz, Bartosz, Wawrzyniec Popiel-Machnicki, and Aliaksandr Raspapou. "Reprezentacja pandemii SARS-COV-2 w najnowszych utworach współczesnych poetów rosyjskich (na materiale twórczości Borisa Griebienszczikowa, Andrieja Makarewicza i Siergieja Sznurowa)." Acta Polono-Ruthenica 3, no. XXV (September 30, 2020): 25–40. http://dx.doi.org/10.31648/apr.5888.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na literackie reprezentacje pandemii koronawirusa w najnowszej poezji rosyjskiej. Materiał egzemplifikacyjny stanowią wiersze Borisa Griebienszczikowa, Andrieja Makarewicza i Siergieja Sznurowa. Każdy z autorów, nie zrywając z dorobkiem poprzedników, wykorzystuje chwyty poetyckie charaktery-styczne dla swojego warsztatu i proponuje własną wizję współczesnego człowieka w obliczu niespotykanego dotąd zagrożenia. Pisarze po raz pierwszy wprowadzają do uniwersum poetyckiego temat choroby SARS-CoV-2. Sytuując to zagadnienie w nowym kontekście społecznym, politycznym, kulturowym, zgłębiają je ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy rosyjskiej. W poetyce utworów o pandemii u Griebienszczikowa dominuje przewrotna polemika z tekstami innych autorów (np. odwołania intertekstualne do Josifa Brodskiego) oraz nawiązanie do uniwersalnych systemów filozoficznych; u Makarewicza można zaobserwować pogłębioną refleksję nad egzystencją; zaś u Sznurowa widoczny jest specyficzny rodzaj humoru, satyry, ironii, sarkazmu oraz groteski. Nowa rzeczywistość (samoizolacja, utrzymanie dystansu społecznego, zmiana nawyków, zamknięcie granic) zmusiła twórców do jeszcze bardziej aktywnego wykorzystywania nowych mediów w celu utrwalania i kolportowania materiału poetyckiego. Odbiorcom zaś umożliwiła natychmia-stowy i nieograniczony dostęp do słowa artystycznego współczesnych autorów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Fedyniuk, Adam. "Transdziedzinowe aspekty struktur modularnych." Humanistyka i Przyrodoznawstwo, no. 23 (August 12, 2018): 25–41. http://dx.doi.org/10.31648/hip.316.

Full text
Abstract:
Zastosowanie struktury modularnej w ramach różnych rozwiązań: tak inżynieryjnych, jak i teoretycznych niesie ze sobą pewne ograniczenia. Problemy te są bardzo widoczne w obrębie dyskursu na temat projektowania modularnych ontologii oraz wdrażania technologii Semantic Web. Pomimo szerokiego zakresu problemów związanych z aplikacją modularności w inżynierii wiedzy, istnieje wciąż niewyczerpane źródło innowacji oraz nowoczesnych inspiracji dla przezwyciężania problemów z metamodelowaniem, projektowaniem oraz hybrydyzacją systemów reprezentacji wiedzy. Inspirowanie się naturalnymi przejawami struktur modularnych może stanowić źródło wielu innowacji oraz podłoże do opracowania nowych podejść tak w dziedzinie inżynierii wiedzy, jak kognitywistyki. Z uwagi na nawiązanie do obliczeniowego charakteru struktur modularnych obecnych w rozmaitych dziedzinach o charakterze interdyscyplinarnym, można dotrzeć do konkluzji, że pewne obserwowalne prawidłowości związane z organizacją sieci (np. stopniami i rodzajami centralności) są w istocie transdziedzinowe (tzn. wykraczają poza dziedzinę, w której zostały pierwotnie zastosowane, mając potencjał do wykorzystania w innej dziedzinie badającej struktury relacyjne różnego rodzaju) bądź przynajmniej mają charakter projekcyjny w odniesieniu do metamodelowania ontologii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Pietrzak, Edyta. "Polityczność różnorodności jako problem hermeneutyczny." Przegląd Politologiczny, no. 1 (April 2, 2019): 27–37. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2019.24.1.2.

Full text
Abstract:
W dyskursie publicznym możemy zaobserwować wiele sposobów używania terminu „różnorodność” dlatego niezbędne są w tym zakresie, uporządkowanie pojęć, rzetelna, hermeneutyczna analiza dyskursu, będąca teoretycznym wprowadzeniem do dalszych, szczegółowych badań w ramach różnych dyscyplin i wskazanie jak ta wieloznaczność wpływa na praktykę polityczną. W artykule poddane zostają analizie aspekty różnorodności o politycznym charakterze. Jego celem jest nakreślenie obszaru badawczego, obejmującego polityczny charakter różnorodności, postawienie i uzasadnienie pytań badawczych, które rozwijane będą w dalszych badaniach. Ze względu na specyfikę wykorzystanych w badaniach danych i ich transdycyplinarnego charakteru oraz skrzyżowanie różnych punktów widzenia najbardziej odpowiednią metodą do ich analizy będzie metoda hermeneutyczna Hansa Georga Gadamera. Punktem wyjścia może tu być hipoteza mówiąca, że ze względu na zmianę warunków funkcjonowania sfery publicznej takich jak: procesy globalizacyjne, powszechność edukacji, wzmożoną aktywność migracyjną zaobserwować można, iż reprezentanci różnych grup pozostający dotychczas w cieniu sfery prywatnej lub na obrzeżach sfery publicznej relokują swoją aktywność do jej centrum, zmieniając tym samym dynamikę demokratycznych systemów politycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Szyjewska-Bagińska, Joanna. "Przedmiot zobowiązania z umowy o twórczość naukową." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 1 (October 16, 2020): 93–113. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.1.93-113.

Full text
Abstract:
Cechą szczególną pracy twórczej jest jej faktyczny charakter. Jej zwieńczeniem jest powstanie utworu prawa autorskiego – dobra prawnie chronionego, które z mocy samego prawa w momencie jego ustalenia, staje się przedmiotem prawa. Stosunek prawny wykreowany umową o wykonywanie pracy twórczej jest dość złożony. W pojęciu twórczości można bowiem rozróżnić dwa podstawowe znaczenia: czynnościowe i przedmiotowe. Jeżeli przedmiotem umowy jest wykonywanie twórczości naukowej (również dydaktycznej) uwzględnić należy również regulacje szczególne dotyczące nabywania praw do utworów naukowych przez instytucję naukową oraz cechy szczególne pracy o charakterze naukowym i dydaktycznym. Struktura świadczenia umownego wynikającego z zawarcia umowy dotyczącej twórczości naukowo-dydaktycznej, wskazuje, że przedmiotem takiej umowy w większym zakresie jest twórczość w znaczeniu czynnościowym, aniżeli przedmiotowym. Analiza regulacji szczególnej art. 14 prawa autorskiego oraz specyfiki wykonywania umowy o twórczość naukową, w tym dydaktyczną, doprowadza do stwierdzenia, że w przeciwieństwie do twórczości niemającej charakteru naukowego, przedmiotem umowy o twórczość naukową są obowiązki twórcy związane wykonywaniem oznaczonej pracy lub świadczeniem usług, niż za dysponowanie prawami autorskimi do utworu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Fromm, Erich. "Charakteris ir socialinis procesas." Problemos 41 (September 29, 2014): 71–81. http://dx.doi.org/10.15388/problemos.1989.41.7124.

Full text
Abstract:
Publikacijoje nagrinėjama socialinio charakterio problema, nurodoma jo struktūra ir funkcijos. Socialinis charakteris apibrėžiamas kaip esminis grupės narių daugumos charakterio struktūrinis branduolys, kurį suformavo šios grupės pagrindiniai potyriai ir bendras gyvenimo būdas. Nagrinėjama, kaip charakteris veikia individą ir visuomenę. Normalaus žmogaus charakterio subjektyvi funkcija – nukreipti elgesį praktiniu požiūriu būtina jam kryptimi, o veikloje – patirti psichologinį pasitenkimą. Socialinis charakteris internalizuoja išorines būtinybes ir tuo būdu pajungia žmogiškąją energiją konkrečiai ekonominei ir socialinei sistemai. Šeima yra psichologinis visuomenės atstovas. Nors charakterio vystymąsi formuoja pagrindinės gyvenimo sąlygos ir nors nėra biologiškai nekintančios žmogiškosios prigimties, ji turi savo dinamiką, kuri yra aktyvus veiksnys socialinio proceso evoliucijoje. Nurodomi E. Frommo ir S. Freudo socialinės psichologijos skirtumai. Apžvelgiamos žmogiškojo kultūros pagrindo interpretacijų trys kryptys – psichologistinė (S. Freudas), ekonomistinė (K. Marxas) ir idealistinė (M. Weberis) pozicijos.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Nesavas., Antanas. "E. Fromo „socialinio charakterio“ teorija." Problemos 41 (September 29, 2014): 65–70. http://dx.doi.org/10.15388/problemos.1989.41.7123.

Full text
Abstract:
Straipsnyje aptariama E. Frommo socialinio charakterio koncepcija, kuri sudaro jo socialinės koncepcijos branduolį, analizuojama jo struktūra ir funkcijos. Kritikuojami bandymai E. Frommą laikyti neofroidizmo, arba kultūrinės psichoanalizės, atstovu. Teigiama, kad socialinis charakteris – tai kultūros sukuriama specifinė žmogaus energijos forma, kuri gali būti bendra kurios nors visuomenės nariams. Kiekvienos visuomenės klasės arba socialinės grupės turi tam tikrą bendrą charakterio struktūrą. Socialinio charakterio funkcija – garantuoti, kad kiekvienas visuomenės narys efektyviausiai atliktų savo socialinį vaidmenį, kurio reikalavimai turi virsti žmogaus antrąja prigimtimi. Socialinis charakteris nulemia ne tik individo veiksmus, bet ir mąstymą. E. Frommas pripažino socialinės aplinkos vaidmenį individo formavimesi ir siekė atskleisti visuomenės ir individo santykį, jį domino ir socialinės struktūros bei universalios žmogiškosios prigimties santykis. Šia prasme socialinis charakteris yra abstrakčios, imanentinės žmogaus prigimties konkreti, istorinė egzistavimo forma. E. Frommas panaudojo K. Marxo ideologijos ir iškreiptos sąmonės sampratas, psichoanalizės idėjas apie racionalizaciją ir nuslopinimą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Antosz, Mateusz. "Charakter narodowy Polaków w wybranych syntezach historii i w myśli politycznej Romana Dmowskiego." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio K – Politologia 24, no. 2 (June 15, 2018): 279. http://dx.doi.org/10.17951/k.2017.24.2.279.

Full text
Abstract:
<p>Zrozumienie istoty charakteru narodowego jest konieczne dla człowieka do prawidłowego pojmowania rzeczywistości społecznej. Ze względu na różne czynniki (zewnętrzne, wewnętrzne) ludzie rozwijają się w niejednorodnym tempie, z indywidualną częstotliwością i w odmiennych kierunkach. To właśnie charakter – zespół cech psychicznych, duchowych, mentalnych, które ujawniają się w sposobie zachowania, bycia, życia i funkcjonowania – odzwierciedlają prawdziwe ludzkie oblicze i jego naturę. Charakter to również zbiór wrodzonych norm i postaw, które stanowią fundament osobowości człowieka. Autor artykułu doszedł do wniosku, że charakter pojedynczych jednostek odzwierciedla charakter całych narodów. To właśnie determinuje narody do obrania kursu w rozwoju cywilizacyjnym. W artykule zaprezentowano wybrane syntezy historyczne charakterystyczne dla danych epok, następnie skonfrontowano je z myślą narodową Romana Dmowskiego, która zdaniem autora, przejawia się ponadczasowością i aktualnością w swoich założeniach.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Szremski, Jakub. "Organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym w jurysdykcyjnym postępowaniu administracyjnym – próba klasyfikacji." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 3 (June 22, 2021): 3–20. http://dx.doi.org/10.21697/mj.8804.

Full text
Abstract:
Oprócz organów administracji publicznej w znaczeniu ustrojowym, do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach umocowane ustawowo są również organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym. Ustawodawca przyznaje kompetencję do wydawania decyzji podmiotom o różnym charakterze prawnym – zarówno państwowym, jak i prywatnym. Organy administracji publicznej w znaczeniu funkcjonalnym można jednak uporządkować wedle kryterium „bliskości związania” ze strukturą państwa. Tym samym mogą to być podmioty od państwowych, przez quasi-publiczne, aż po prywatnoprawne. Można zatem wyróżnić trzy grupy „organów funkcjonalnych”. Po pierwsze, o charakterze publicznoprawnym – należące do szeroko rozumianego aparatu państwowego. Po drugie, o charakterze quasi-publicznym – niemające charakteru ani w pełni publicznego, ani prywatnego (o charakterze mieszanym). Po trzecie, podmioty o charakterze prywatnoprawnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Yatsiv, Oksana, and Oresta Karpenko. "Ethnopedagogical and ethnopsychological frameworks for shaping the character in a Ukrainian child in the heritage of Mykola Shlemkevych." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 32, no. 1 (September 25, 2019): 171. http://dx.doi.org/10.17951/j.2019.32.1.171-182.

Full text
Abstract:
<p>W artykule omówiono aspekty rozwoju sfery duchowej Ukraińców zaproponowane w twórczości Mykoły Shlemkevycha, a związane ze zrozumieniem istoty narodowego charakteru oraz z wpływem historii ludzi, tradycji, wychowania, obyczajów ludowych i życia w rodzinie. Autor ujawnił także wpływ działań człowieka na słownictwo, na kształtowanie cech charakteru danej osoby. Według Shlemkevycha charakter narodowy odzwierciedla stosunek ludzi do rzeczywistości, kultury danego narodu, jego literatury, języka, architektury itp. Objawia się on w szczególnym sposobie myślenia, uczuciach, typowych zachowaniach, reakcjach emocjonalnych oraz działaniach. Nie wyklucza to zmian charakteru jednostek w trakcie ich życia, zarazem należy dodać, że typowe cechy tego charakteru przejawiają się w pewnych skłonnościach, usposobieniu ogromnej większości przedstawicieli narodu. Według Shlemkevycha są to następujące cechy Ukraińców: wiara w Boga, patriotyzm, ciężka praca, emocjonalność, miłość do pieśni, szacunek dla matki i rodziny, wolność miłości, gościnność.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Borowski, Filip. "Charakter prawny wpisu do rejestru funduszy inwestycyjnych." "Młody Jurysta" Kwartalnik Studentów i Doktorantów Wydziału Prawa i Administracji UKSW, no. 1 (July 29, 2020): 15–25. http://dx.doi.org/10.21697/mj.6736.

Full text
Abstract:
Głównym celem artykułu jest omówienie charakteru prawnego wpisu do rejestru funduszy inwestycyjnych. Opis podstawowych informacji dotyczących celu i sposobu funkcjonowania funduszy inwestycyjnych oraz Rejestru Funduszy Inwestycyjnych stanie się podstawą ustalenia danych podlegających wpisom. Zdecydowana większość z nich ma charakter deklaratoryjny, toteż artykuł poświęcony jest szczegółowej analizie tych, których skutki są konstytutywne. Wiążą się one zazwyczaj ze zwieńczeniem pewnego procesu, czy to przekształcania funduszu, tworzenia, łączenia czy likwidacji. Skutki omawianych wpisów nie zawsze są precyzyjnie określone przez przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarzadzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, stąd kluczowa jest umiejętność właściwego rozróżniania ich charakteru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kobierzycki, Tadeusz. "Pojęcie charakteru narodowego i problem człowieczeństwa (w koncepcji Kazimierza Dąbrowskiego)." Humanistyka i Przyrodoznawstwo, no. 14 (September 28, 2018): 29–50. http://dx.doi.org/10.31648/hip.1096.

Full text
Abstract:
Autor przedstawia poglądy Hazimierza Dąbrowskiego na temat charakteru narodowego jako kategorii określającej strukturę i cechy tożsamości jednostkowej i zbiorowej. Polski psychiatra i psychoterapeuta egzystencjalny H. Dąbrowski (1902–1980) wyodrębnił pozytywne i negatywne cechy „charakteru narodowego” Polaków w oparciu o typologie charak- terów E. Kretschmera i własna koncepcje typów nadpobudliwości psychicznej. Autor tek- stu za pomocą pojęcia „człowieczeństwo” weryfikuje przedstawiane tezy psychologiczne, dochodząc do wniosku, ze pojęcie „charakter narodowy” można zaliczysz do zespołu mechanizmów obronnych ego w takim sensie, jak rozumie je współczesna psychoanaliza.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Bystrianský, J., V. Šefl, P. Sajdl, J. Fojt, and P. Bábková. "Influence of surface state of high alloyed creep resistant steels on their oxidation resistance." Koroze a ochrana materialu 58, no. 1 (March 1, 2014): 19–30. http://dx.doi.org/10.2478/kom-2014-0003.

Full text
Abstract:
Streszczenie Podmínky aplikace vysoce legovaných austenitických ocelí lze rozdělit podle charakteru a mechanismu tvorby ochranné vrstvy, která brání jejich intenzivnější celkové korozi. Při vzniku ochranné, pasivační vrstvy mechanismem nízkoteplotní oxidace (tj. do teplot 200-300°C) mají oceli charakter materiálů korozivzdorných. Při vyšších aplikačních teplotách, kdy ochranná oxidická vrstva má charakter oxidu vysokoteplotního (při teplotách nad 300°C), slouží tyto oceli jako materiály žárovzdorné či žáropevné. Dosažení optimální korozní odolnosti v obou aplikačních oblastech závisí mj. na stavu povrchu, avšak odlišným způsobem. Rozhodující vlivy stavu povrchu jsou diskutovány v tomto článku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Gapski, Maciej. "W kwestii charakteru prawnego postępowania o udostępnienie informacji publicznej." Studia Prawnicze KUL, no. 3 (September 30, 2020): 117–36. http://dx.doi.org/10.31743/sp.11507.

Full text
Abstract:
Konstytucja RP w art. 61 gwarantuje każdemu obywatelowi dostęp do informacji publicznej. Tryb udostępniania przedmiotowej informacji został szczegółowo uregulowany w ustawie o dostępie do informacji publicznej. W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz doktrynie prawa zarysowały się wyraźnie rozbieżności w zakresie oceny charakteru prawnego postępowania o udostępnienie informacji publicznej. Zasadniczo zauważalne są dwa stanowiska: pierwsze przyznające temu postępowaniu charakter administracyjnego postępowania jurysdykcyjnego oraz drugie podkreślające charakter niejurysdykcyjny. Przedstawione w artykule rozważania prowadzą do wniosku, że postępowania o udostępnienie informacji publicznej są wszczynane na wniosek podmiotu zainteresowanego niejurysdykcyjnym postępowaniem administracyjnym odrębnym od Kodeksu postępowania administracyjnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

DRYL, Wioleta, and Tomasz DRYL. "WARTOŚCI MARKI LUKSUSOWEJ I ICH ZNACZENIE W PROCESIE KSZTAŁTOWANIA LUKSUSOWEGO CHARAKTERU PRODUKTU." Nowoczesne Systemy Zarządzania 12, no. 1 (March 31, 2017): 169–82. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129459.

Full text
Abstract:
Luksus jest pojęciem budzącym żywe dyskusje wśród przedstawicieli wielu nauk. Niejed­noznaczność i względność tego pojęcia wpływają na postrzeganie luksusowego charakteru produktu, a w konsekwencji również cech jego marki. Dla praktyków działających w tym obszarze istotne wy­daje się poznanie kluczowych czynników wpływających na percepcję luksusowego charakteru marki. Wiedza ta jest bowiem niezbędna dla stworzenia skutecznej strategii marketingowej. Celem artykułu jest analiza atrybutów istotnych z punktu widzenia nauki oraz praktyki, które decydują o luksusowym charakterze marki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Pawełczyk-Dura, Kamila. "Moskiewska Akademia Duchowna a wydarzenia rewolucyjne 1905-1917." Forum Pedagogiczne 4, no. 1 (November 13, 2016): 135–53. http://dx.doi.org/10.21697/fp.2014.1.08.

Full text
Abstract:
Moskiewska Akademia Duchowna od początku swego istnienia, datowanego na drugą połowę XVII wieku, była jedną z ważniejszych instytucji oświatowych Rosji carskiej. W procesie przeobrażeń, mających zarówno charakter czysto organizacyjny (zmiana miejsca usytuowania), jak też statutowy (odrzucenie greckiego charakteru nadanego przez założycieli oraz przejście ku kształceniu i wychowaniu w duchu rosyjskiej myśli religijnej), wypracowano teologiczny charakter placówki dydaktycznej, skupiającej się nie tylko na nauce, ale także na życiu religijnym swoich wychowanków. Kres prężnemu rozwojowi szkoły stanowiły wydarzenia z lat 1905-1917. Tak zwana pierwsza rewolucja rosyjska, zapoczątkowana wydarzeniami „krwawej niedzieli”, czasowo przyczyniła się do dezorganizacji Akademii. Druga natomiast, datowana na rok 1917, definitywnie położyła kres blisko dwustuletniej, bogatej historii uczelni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Blachowski, Jan. "Planning and Environmetal Conditions for Protection of the Area of Documented Brown Coal Deposits in the Dolnoslaskie Voivodeship." Gospodarka Surowcami Mineralnymi 30, no. 2 (June 1, 2014): 117–34. http://dx.doi.org/10.2478/gospo-2014-0016.

Full text
Abstract:
STRESZCZENIE Konieczność wyznaczenia obszarów funkcjonalnych strategicznych złóż kopalin i ich uwzględ- nienia w planach zagospodarowania przestrzennego, wynikająca z dokumentów rządowych takich jak KPZK2030 powoduje, że niezbędne staje się opracowanie kryteriów delimitacji takich obszarów oraz związane z tym przeprowadzenie analizy uwarunkowań w obszarach udokumentowanych złóż węgla brunatnego, uwzględniających pełen zakres kryteriów (geologicznych, górniczych, przestrzennych, środowiskowych, społecznych oraz gospodarczych i innych) z zastosowaniem metody, która charak- teryzowałaby się jak największym obiektywizmem ich oceny. W pracy zaproponowano wykorzys- tanie metodyki opartej na wielokryterialnej analizie hierarchicznej (Analytic Hierarchy Process - AHP) w celu określenia istotności uwarunkowań środowiskowych i planistycznych w generowaniu konfliktów z ochroną i potencjalną eksploatacją złóż węgla brunatnego. W szczególności w celu wskazania uwarunkowań i obszarów najbardziej i najmniej konfliktowych w granicach udoku- mentowanych złóż. Badania, poprzedzone charakterystyką uwarunkowań środowiskowych, analizą ustaleń studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz pokrycia obszarów złóż miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wykonano na przykładzie dolnośląskich złóż węgla brunatnego ze szczególnym uwzględnieniem złoża Legnica. Stwierdzono, że do najistotniejszych uwarunkowań środowiskowych i planistycznych ograniczających możliwość ochrony i eksploatacji złóż węgla brunatnego należą przyrodnicze obszary chronione (waga 0,19), zabytki kultury (waga 0,14), obszary zabudowane (waga 0,09) oraz wody podziemne i powierz- chniowe (wagi po ok. 0,09). Rezultaty te mogą posłużyć do wyznaczenia obszarów charaktery- zujących się największą (współwystępowanie różnych i najistotniejszych form przeznaczenia terenu) i najmniejszą konfliktowością, a przez to do wspomagania prowadzenia zrównoważonej polityki przestrzennej na wszystkich poziomach administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Świto, Lucjan, and Małgorzata Tomkiewicz. "Zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa w procedurze matrimonium per procura." Studia z Prawa Wyznaniowego 21 (December 18, 2018): 323–43. http://dx.doi.org/10.31743/spw.202.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje rozwiązania normatywne dotyczące procedury wystawiania, treści i znaczenia zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, w kontekście regulacji związanych z zawieraniem małżeństwa przez pełnomocnika (matrimonium per procura). Zasadniczy cel i problem badawczy zawarty w publikacji oscyluje wokół odpowiedzi na pytanie, o braku jakich konkretnie okoliczności, dokument ten informuje; czy mechanizmy kontrolne towarzyszące wystawieniu tego zaświadczenia obejmują wymogi określone w art. 6 § 1 k.r.o. i czy dostrzegają specyfikę małżeństwa zawieranego przez pełnomocnika? Co konkretnie oznacza użyte w art. 8 § 1 k.r.o. sformułowanie, iż duchowny „nie może przyjąć oświadczeń przewidzianych w art. 1 § 2 [k.r.o.]” bez uprzedniego przedstawienia mu omawianego zaświadczenia i czy wskazany w tym przepisie zakaz dowodzi, że zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa ma charakter konstytutywny? Artykuł stawia tezę, że o ile sama idea wystawiania omawianego zaświadczenia jest bez wątpienia słuszna, o tyle dostosowywanie przepisów k.r.o. i p.a.s.c. do Konkordatu poszło w omawianej materii za daleko. Skutkowało ono wprowadzeniem takich obostrzeń, które statuują wyraźny prymat formalizmu nad zasadą favor matrimonii i dają asumpt do zróżnicowanej oceny charakteru tego zaświadczenia, w tym do formułowania tez o konstytutywnym charakterze tego dokumentu. Dla osób zamierzających zawrzeć małżeństwo w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi wymóg legitymowania się zaświadczeniem mającym moc prawną stał się przesłanką w zasadzie analogiczną do tej, jaką mają inne, konstytutywne przesłanki małżeństwa, przy czym obostrzenie to nie ma charakteru powszechnego. Nie dotyczy ono nupturientów zamierzających zawrzeć małżeństwo przed kierownikiem USC lub konsulem (art. 1 §§ 1 i 4 k.r.o) a odnosi się tylko do tych, którzy zamierzają zawrzeć małżeństwo w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi. Istniejący stan rzeczy trudno uznać za właściwy. Mankamentem obowiązujących regulacji jest również to, że zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, mimo, iż zyskało znaczenie nieproporcjonalne do swej roli, „nie rozpoznaje” specyfiki małżeństw wyznaniowych ze skutkami cywilnymi zawieranymi per procura i w tym przypadku funkcji gwarancyjnych w należytym stopniu nie spełnia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Bąk-Filipek, Ewa, and Łukasz Nawrot. "Działalność B+R w gospodarce turystycznej na tle uwarunkowań rozwoju odnawialnych źródeł energii." Folia Turistica 42 (March 31, 2017): 9–30. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.4085.

Full text
Abstract:
Cel. Identyfikacja uwarunkowań rozwoju nowych technologii w gospodarce turystycznej w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz wskazanie aspektów poznawczych dotyczących prac badawczo-rozwojowych w turystyce i kierunków ich rozwoju. Metoda. Desk research – studia literatury zagranicznej i polskiej, wywiady niestandaryzowane. Wyniki badań. Odnawialne źródła energii mają istotną i wciąż rosnącą rolę we współczesnej gospodarce, w tym w gospodarce turystycznej. Najważniejsze uwarunkowania ich rozwoju w turystyce mają charakter egzogeniczny, w tym systemowy i regulacyjny. Bardzo istotnym elementem prorozwojowym w sferze innowacji i inwestycji w turystyce, nie tylko w zakresie OZE, jest działalność badawczo-rozwojowa, która w gospodarce turystycznej często ma charakter zewnętrzny, podobnie jak procesy dyfuzji innowacji, a także charakter wspierający, uzupełniający i wzbogacający obszar innowacji w sferze usługowej. Ograniczenia badań i wnioskowania. Praca ma charakter teoretyczny i uniwersalny, zawiera jednak elementy badań o charakterze niereprezentatywnym dla wszystkich podmiotów gospodarki turystycznej w Polsce. Implikacje praktyczne. Artykuł pozwala podmiotom gospodarki turystycznej na reakcję na występujące w gospodarce światowej i polskiej tendencje na rynku OZE oraz dostosowanie działalności innowacyjnej do nowych uwarunkowań regulacyjnych i ekonomicznych. Wskazuje się również na charakterystyczne dla turystyki inteligentne specjalizacje, które będą przedmiotem wsparcia i wyznaczają kierunki rozwoju prac B+R. Oryginalność. W pracy dokonano zestawienia czynników prorozwojowych odnoszących się do odnawialnych źródeł energii i przeniesiono je na grunt gospodarki turystycznej jako przykład rozwiązań innowacyjnych. Problematykę OZE zestawiono z działalnością B+R w turystyce jako zagadnienia komplementarne. Rodzaj pracy. Artykuł o charakterze przeglądowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Jedynakiewicz-Mróz, Katarzyna. "Między konwencją a nowoczesnością – z dziejów małżeństwa Tomasza i Katii Mannów." Przegląd Nauk Historycznych 19, no. 1 (April 30, 2020): 133–54. http://dx.doi.org/10.18778/1644-857x.19.01.05.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje oryginalny na tle epoki charakter małżeństwa Tomasza i Katii Mannów. Opierając się na pamiętnikach i korespondencji członków rodziny pisarza, ukazano konwencjonalne oraz nowoczesne elementy ich związku, zarówno w kontekście relacji osobistych, jak i przez pryzmat modelu wychowania potomstwa. Konstrukcja artykułu ma charakter chronologiczno-problemowy. W pierwszej części rozważań przedstawiono młodzieńczy bagaż doświadczeń Tomasza Manna i Katii Prings­heim do momentu zawarcia przez nich związku małżeńskiego (1904). W drugiej części przeanalizowano proces formowania się relacji małżeńsko-rodzicielskich wspomnianej pary (1904–1914). Trzecia część prezentacji przedstawia ewolucję pozycji w związku Katii Mann (1914–1919). W ostatniej części artykułu dokonano zbiorczej analizy charakteru małżeńskich relacji Tomasza i Katii Mannów z uwypukleniem tradycyjnych i nowoczesnych cech ich małżeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Nowiak, Wojciech. "Czy Polacy są za uniwersalizmem świadczeń – badanie społeczności lokalnej po wprowadzeniu Programu „Rodzina 500 Plus”. Raport z badań – region koniński." Przegląd Politologiczny, no. 2 (June 15, 2021): 119–31. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2021.26.2.8.

Full text
Abstract:
Od 2016 roku realizowany jest w Polsce program „Rodzina 500 Plus”, stanowiący istotny element polityki rodzinnej. W artykule przedstawiono wyniki badania, dotyczącego stosunku wyodrębnionej grupy mieszkańców do programu oraz stopnia poparcia dla jego uniwersalnego charakteru, na poszczególnych etapach realizacji. Pierwsze badanie nastąpiło po prawie roku funkcjonowania programu. Jego celem była wstępna ocena dotycząca realnego odbioru przez społeczeństwo pierwszych miesięcy realizacji Programu 500+, zarówno z punktu widzenia beneficjentów, jak i obserwatorów. Badanie z roku 2017 pozwoliło na szczegółową analizę, ocenę z punktu widzenia uniwersalnego charakteru świadczeń, stopnia akceptacji programu oraz postulowanych zmian. Studia zostały przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich. We wszystkich badanych grupach widoczny jest brak zrozumienia i akceptacji uniwersalnego charakteru świadczenia. Badania z roku 2017 ukazują krytyczne wnioski wszystkich grup do uniwersalnych rozwiązań o charakterze pieniężnym, mankamenty tej formy są widoczne na konkretnych przykładach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Bosch, Vicente. "Santidad laical y carácter teológico de la secularidad." Roczniki Teologiczne 66, no. 5 (June 24, 2020): 133–46. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2019.66.5-8.

Full text
Abstract:
Świętość świeckich i charakter teologiczny świeckości Jakiej duchowości potrzebują dzisiaj świeccy? Istnieje dzisiaj wielka potrzeba zrozumienia teologicznego znaczenia „charakteru świeckiego” – specyficznego kolorytu ludzi świeckich. Laik jest chrześcijaninem powołanym do zjednoczenia z Bogiem, do świętości; ktoś, kto żyje w świecie i jego strukturach, a stamtąd jest wezwany do znalezienia Boga w zwykłym życiu – rodziny, pracy, relacji społecznych. Jeśli misja Kościoła polega – wraz ze zbawieniem dusz – na uświęceniu świata, nie można nadal ignorować teologicznego i apostolskiego charakteru codziennej pracy ludzi świeckich pośrodku świata. Jest ona bowiem uświęcona przez Boga oraz uświęcająca. Niezbędne jest zatem docenienie świeckości – uznania powołania i misji świeckich w Kościele. Nauczanie Kościoła przypomina również, że niezbędne jest podniesienie świadomości pasterzy, aby umieli ukazywać wiernym świeckim ich wezwanie do odnowienia świata w Chrystusie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Łukaszewska, Katarzyna. "Preskryptywny charakter internalizacji aksjologicznej jako podstawa stosunku człowieka do lasu jako ekowartości." Studia Ecologiae et Bioethicae 17, no. 1 (March 31, 2019): 19–25. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2019.17.1.02.

Full text
Abstract:
Internalizacja, czyli uwewnętrznianie treści o charakterze aksjologicznym, jest zbieżna z zyskiwaniem umiejętności o wyższym standardzie moralnym. Źródłem odpowiedzialności staje się wówczas po prostu obiektywna wartość. Uwewnętrznienie aksjologicznych wymagań płynących od ekowartości jest najskuteczniejszym rodzajem zobowiązania, ponieważ ma ono charakter preskryptywny: obietnicy danej sobie nie można nie dotrzymać bez poczucia straty danego słowa. W tym kontekście zinternalizowana ekowartość preskryptywnie oddziałuje na człowieka, którego odpowiedzialność jest tym głębsza, im silniej sama wartość jest uwewnętrzniona. Stąd też las, jako przykład ekowartości, przyjmuje dla człowieka charakter bezwzględny tylko w przypadku internalizacji preskryptywnej, gdy źródłem powinności jest nie tyle konieczność ekologiczna, ile wartość autoteliczna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Piróg, Danuta, and Daria Wiejaczka. "Fazy feminizacji profesji nauczycielskiej: przykłady z wybranych krajów." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Geographica 14 (December 15, 2020): 132–46. http://dx.doi.org/10.24917/20845456.14.9.

Full text
Abstract:
Feminizacja zawodu nauczycielskiego jest procesem postępującym na całym świecie. Przybiera on różne tempo i charakter, ujawniając tym samym swoiste oblicza, pozwalające na wydzielenie w nim konkretnych etapów. Artykuł zawiera propozycję rozpatrywania feminizacji jako procesu fazowego. Bazuje ona na wartościach bezwzględnych liczby nauczycieli obu płci i wartościach względnych, tj. odsetkach kobiet i mężczyzn w populacji nauczycielskiej oraz na relacjach między nimi, zachodzących w ujęciach dynamicznych. W toku badań stwierdzono przydatność zaproponowanego ujęcia fazowego do analiz tempa i charakteru typizacji zawodowej nauczycieli. Analiza zgromadzonych danych pozwala stwierdzić, że proces feminizacji zawodu nauczyciela w krajach europejskich w latach 2005–2017 przebiegał zarówno w sposób bardziej dynamiczny, przechodząc dwie lub trzy fazy w tym dwunastoletnim okresie. Jego charakter był mniej zróżnicowany i obejmował jedną fazę typizacji tego zawodu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Kamińska, Anna Małgorzata. "Środki naukowo-dydaktycznej komunikacji zdalnej środowisk akademickich." Przegląd Biblioteczny 86, no. 2 (December 31, 2018): 234–55. http://dx.doi.org/10.36702/pb.432.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – Wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem technologii ewoluują środki, metody i narzędzia komunikacji. Kierunki tej ewolucji wytycza potrzeba skutecznej komunikacji, przy czym skuteczność ta może być różnie definiowana w zależności od komunikacyjnych potrzeb danej społeczności. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań nad środkami komunikacji wykorzystywanymi w obrębie różnych grup społeczności akademickiej oraz próba identyfikacji trendów zmian preferencji wykorzystania poszczególnych środków. Metody badawcze – Dane potrzebne do realizacji badań zgromadzono za pomocą metody wywiadu ankietowego z wykorzystaniem kwerend zamkniętych. Analizy i wyciąganie wniosków ułatwiły techniki wizualizacji danych zagregowanych uprzednio do określonych grup demograficznych. Nominalne oraz porządkowe charaktery poszczególnych atrybutów zgromadzonych danych pozwoliły w końcowej części artykułu na zastosowanie formalnego aparatu statystycznego w postaci testu chi-kwadrat, umożliwiającego weryfikację hipotez postawionych w artykule zgodnie z założonym poziomem istotności. Wyniki – Przedstawione wyniki pozwalają zidentyfikować najchętniej używane środki komunikacji w obrębie poszczególnych grup demograficznych społeczności akademickiej oraz preferencje/oczekiwane kierunki zmian w tym obszarze. Badania wykazały również w sposób formalny, że preferencje w wyborze środków komunikacji nie zależą od płci, ale zależą od wieku poszczególnych członków społeczności. Wnioski – Przeprowadzone badania wykazują spore oczekiwania zmian w zakresie wykorzystywanych środków komunikacji w społeczności akademickiej. Wyniki uzyskane w ramach niniejszych analiz posłużyć mogą do lepszego planowania modernizacji procesów komunikacyjnych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi uczelni a ich pracownikami oraz studentami, jak również wewnątrz samej społeczności nauczycielsko-studenckiej. Zależność preferencji środków komunikacji od wieku członków tej społeczności oraz ciągły rozwój technologii pozwalają przypuszczać, że z upływem czasu badane preferencje będą ulegać dalszym zmianom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Witczak, Karolina. "Glosa do wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 23 października 2015 roku, III K 128/15." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica 83 (June 6, 2018): 129–38. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6069.83.11.

Full text
Abstract:
Glosa do wyroku Sądu Okręgowego z dnia 23 października 2015 r., III K 128/15 ma charakter aprobujący. Orzeczenie dotyczy zagadnienia utrwalenia wizerunku nagiej małoletniej poniżej 15 lat. Autorka podjęła próbę oceny charakteru dóbr prawnych zawartych w art. 191a § 1 k.k. oraz art. 202 § 4 k.k. Ponadto został rozważony zakres znamienia „wizerunek nagiej osoby” w kontekście stanu faktycznego, zawartego w wyroku. Na końcu został podniesiony problem wykorzystania przez sprawcę podstępu celem wykonania wizerunku pokrzywdzonej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Warczok, Tomasz, and Tomasz Zarycki. "Polskie nauki polityczne w perspektywie globalnej: paradoksy ewoluującej peryferyjności." Nauka i Szkolnictwo Wyższe, no. 1(51) (October 23, 2018): 143–61. http://dx.doi.org/10.14746/nisw.2018.1.6.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie do dyskusji nad półperyferyjnym charakterem systemów produkcji naukowej, dla której pretekstem była publikacja książki Gra peryferyjna Tomasza Warczoka i Tomasza Zaryckiego. Autorzy streszczają w nim jednocześnie najważniejsze kwestie poruszane w książce: relacyjne podejście do badań nauki inspirowane pracami Pierra Bourdieu i Immanuela Wallersteina, jak również dualny charakter polskich nauk politycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Pietrzyk, Anna. "Współczesne „obrzędy – gry – przejścia”. Analiza antropologiczna rytów inicjacyjnych ceremonii chrztu morskiego kolonii letniej." Ogrody Nauk i Sztuk 4, no. 4 (February 11, 2020): 146–56. http://dx.doi.org/10.15503/onis2014.146.156.

Full text
Abstract:
We współczesnej kulturze Polskiej z tradycyjnej obrzędowości ludowej pozostały jedynie okruchy dawnych mitologii i rytuałów. Brak zinstytucjonalizowanych kulturowo, ontologicznie skutecznych obrzędów o charakterze inicjacyjnym na poszczególnych etapach przechodzenia od dzieciństwa do dorosłości powoduje powstawanie różnych zachowań zastępczych o charakterze formalnym (np. ślubowanie pierwszoklasisty) i nieformalnym (np. zjawisko tzw. „fali” w szkołach i jednostkach wojskowych). Do tego typu zachowań należy ceremonia tzw. „chrztu” morskiego kolonisty. Jest ona zjawiskiem quasi-inicjalnym, współczesnym „obrzędem - grą – przejścia”. Ludyczny charakter ceremonii, nie neguje możliwości analizowania jej w kategoriach kulturowych, jako jednego ze zjawisk współczesnej obyczajowości zaspokajającego specyficzne potrzeby kulturowe i społeczne młodego pokolenia współczesnego społeczeństwa postindustrialnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Mastej, Jacenty. "Personalistyczny charakter chrystofanii paschalnych w ujęciu ks. prof. Edwarda Kopcia (1918-1999)." Roczniki Teologiczne 66, no. 9 (August 27, 2019): 5–18. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2019.66.9-1.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje personalistyczny charakter chrystofanii paschalnych w ujęciu ks. prof. Edwarda Kopcia, nestora teologii fundamentalnej w Polsce. Podjęty temat został zaprezentowany w czterech punktach: 1. Chrystofanie paschalne jako wiarygodne znaki zmartwychwstania; 2. Osobowy wymiar ukazywania się Zmartwychwstałego; 3. Personalistyczny charakter rozpoznania; 4. Personalistyczne aspekty misji, wiary paschalnej i świadectwa. Wychodząc z przekonania, że chrystofanie paschalne stanowią najważniejsze znaki wiarygodności rezurekcji Jezusa, ks. E. Kopeć traktuje je zawsze jako wydarzenia realne oraz obiektywne i prezentuje je wieloaspektowo. Nade wszystko chrystofanie paschalne, podobnie jak starotestamentowe teofanie, mają dla lubelskiego profesora charakter osobowy. Spotkania zmartwychwstałego Pana z uczniami są wyrazem międzyosobowej relacji, co wyrażają istotne elementy większości chrystofanii, a mianowicie: ukazanie się – rozpoznanie – misja. Pionierskie opracowanie przez ks. E. Kopcia chrystofanii paschalnych w kategoriach personalistycznych koreluje z ich historiozbawczym charakterem, co ma istotne znaczenie dla wykazania wiarygodności rezurekcji Chrystusa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Szczygłowska, Tatiana. "Interdyscyplinarny charakter pracy tłumacza na przykładzie przekładu neologizmów wykreowanych przez globalny kryzys finansowy XXI wieku." Świat i Słowo 33, no. 2 (January 2, 2019): 1. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.7831.

Full text
Abstract:
Celem jest omówienie interdyscyplinarnego charakteru pracy tłumacza na podstawie przykładów angielskich neologizmów i ich polskich odpowiedników, pochodzących z dwóch książek o kryzysie gospodarczym 2007/08. Innowacyjny charakter nowej leksyki sprawia, że tłumacz zaangażowany w proces tłumaczenia musi zintegrować umiejętności, narzędzia i osiągnięcia z wielu różnych dziedzin nauki, aby stworzyć przekaz docelowy, który możliwie najdokładniej wyraziłby zamierzone znaczenie. Aby pokazać wielość, z których tłumacz podchodzi do tłumaczenia neologizmów ekonomicznych, analizę przeprowadza się na dwóch poziomach. Podkreśla się przy tym, że w odniesieniu do tekstu źródłowego należy zwrócić uwagę na identyfikację zarówno neologizmów, jak i mechanizmów językowych zaangażowanych w ich tworzenie. W odniesieniu do tekstu docelowego przeprowadzono kontrastowe badanie neologizmów angielskich i ich polskich odpowiedników, a także analizę translatologiczną mającą na celu ustalenie zastosowanej procedury tłumaczenia i określenie, w jakim stopniu pozwoliła ona zachować innowacyjny charakter pierwowzoru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Gacek, Paweł. "ISTOTA KONSTRUKCJI PRAWNEJ DELEGOWANIA POLICJANTA DO INNEJ JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ POLICJI LUB INNEJ MIEJSCOWOŚCI." Zeszyty Prawnicze 20, no. 3 (November 26, 2020): 141–67. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2020.20.3.06.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł w całości został poświęcony omówieniu konstrukcji prawnej delegowania policjanta od czasowego pełnienia służby w innej jednostce Policji lub w innej miejscowości. Instytucja ta została uregulowana w art. 36 ust. 1 – 3 ustawy o Policji. Stosunek służbowy ma charakter wyłącznie administracyjnoprawny. Jego charakterystyczną cechą jest zwiększona dyspozycyjność i podporządkowanie policjanta w służbie. Jednym z przejawów tej dyspozycyjności jest możliwość delegowania policjanta. Skoncentrowano zatem uwagę na omówieniu charakteru prawnego tej instytucji oraz podmiotów uprawnionych do jej stosowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Kijek, Arkadiusz. "Wpływ cykli koniunkturalnych na działalność innowacyjną przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 4, no. 336 (September 4, 2018): 225–38. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.336.14.

Full text
Abstract:
Różnokierunkowe powiązania między działaniami innowacyjnymi przedsiębiorstw a fazami cykli koniunkturalnych wywołują problemy z jednoznacznym określeniem charakteru tej zależności. Głównym celem artykułu jest ocena wpływu faz cyklu koniunkturalnego na nakłady oraz na efekty działań innowacyjnych podmiotów gospodarczych. Dlatego przeprowadzono badanie aktywności innowacyjnej firm w krajach UE i w Norwegii w latach 2002–2014, zarówno w okresach recesji, jak i w czasach ożywienia gospodarczego. Empiryczna weryfikacja teoretycznych założeń potwierdziła złożony charakter relacji między działalnością innowacyjną przedsiębiorstw a cyklami koniunkturalnymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Semyrka, Roman. "Quantitative and qualitative petrophysical characteristics of main dolomite subfacies in pleogeographical zones." Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management 29, no. 3 (September 1, 2013): 99–114. http://dx.doi.org/10.2478/gospo-2013-0034.

Full text
Abstract:
Streszczenie Analiza mikrofacjalna wraz ze szczegółową analizą sedymentologiczną umożliwiły wydzielenie na oma- wianym obszarze środowisk depozycyjnych dolomitu głównego oraz określenie odrębnych subfacji. W obrębie analizowanego obszaru w strefie bariery węglanowej utwory dolomitu głównego, wykształcone w subfacji bandstonów, prezentują typ skały zbiornikowej o charakterze porowym w klasie bardzo niskiej, niskiej pojemności dla gazu i bardzo niskiej dla ropy. W obrębie strefy równi platformowej dolomit główny tej subfacji ma charakter skały zbiornikowej typu porowego niskiej i średniej klasy pojemnościowej dla gazu| i niskiej dla ropy. Subfacja utworów mułozwięzłych dolomitu głównego w strefie podnóża platformy węglanowej reprezentuje typ skały zbiornikowej o niskiej, sporadycznie średniej pojemności dla gazu i bardzo niskiej i niskiej dla ropy, przy porowym lub porowo-szczelinowym wykształceniu przestrzeni porowej. Podobne cechy zbiornikowe subfacja ta wykazuje w obrębie strefy bariery węglanowej, gdzie wyniki analiz porozymetrycznych kwalifikują ją do skał zbiornikowych bardzo niskiej i niskiej pojemności dla gazu i bardzo niskiej dla ropy, o charakterze porowym i porowo-szczelinowym. Subfacja utworów ziarnozwięzłych, w obszarze strefy podnóża platformy węglanowej charakteryzuje się średnią i wysoką pojemnością zarówno dla gazu jak i ropy, o typie przestrzeni zbiornikowej porowej i szcze- linowo-porowej. W strefie bariery węglanowej cechy te są bardzo zróżnicowane, od niskiej pojemności do wysokiej dla gazu, oraz niskiej i bardzo niskiej dla ropy, przy porowym i porowo-szczelinowym charakterze przestrzeń i zbiornikowej. W obszarze równi platformowej dolomit główny reprezentuje głównie porowy charakter przestrzeni porowej, w klasie średniej pojemności dla gazu i niskiej dla ropy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Kowalewska, Małgorzata. "Kilka uwag na temat Commentarii in Ciceronis Somnium Scipionis Makrobiusza Ambrosiusza Teodozjusza." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio I – Philosophia-Sociologia 42, no. 2 (June 13, 2018): 75. http://dx.doi.org/10.17951/i.2017.42.2.75.

Full text
Abstract:
<p>W artykule przedstawiono kilka wybranych wątków występujących w dziele Makrobiusza zatytułowanym <em>Commentarii in Ciceronis Somnium Scipionis</em>. Dziełko to, mimo że nie posiada charakteru oryginalnego utworu, lecz wręcz przeciwnie – ma charakter kompilatorski, stało się jednym z ważnych źródeł, którymi do średniowiecza przenikały idee filozofii starożytnej. Spośrod bogactwa idei zawartych w omawianym utworze wybrano zagadnienia związane z rozumieniem filozofii, relacją filozofii i mitologii, toposem „złotego łańcucha bytów Homera” oraz klasyfikacją snów.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Nikiforova, Basia, and Jadwiga Mizińska. "Słownik literatury Europy Środkowej. Casus Bruno Schulza." Humanistyka i Przyrodoznawstwo, no. 19 (September 8, 2018): 361–74. http://dx.doi.org/10.31648/hip.588.

Full text
Abstract:
Niniejszy esej ma charakter małego słownika wprowadzającego do literatury Europy Środkowej, której specyfika przejawia się wielką rolą biografizmu w dziełach tak wybitnych jej przedstawicieli, jak Bruno Schulz, Walter Benjamin, Franz Kafka czy Paul Celan. Życie każdego z nich toczyło się na pograniczu nie tylko w sensie geograficznym, ale też językowym i religijnym. Jak się wydaje, podstawowe pojęcia niezbędne do zrozumienia ich twórczości odwołującej się do osobistej biografii to: tożsamość, pogranicze, prowincja, sława pośmiertna. Tekst nie ma charakteru literaturoznawczego, ale raczej antropologiczno-filozoficzny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Bodziany, Marek. "Logistyczne aspekty wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r." Scientific Journal of the Military University of Land Forces 139, no. 1 (March 15, 2006): 41–50. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.7653.

Full text
Abstract:
Wojna w Zatoce Perskiej rozpatrywana w charakterze retrospektywnym, stanowi sztandarowy przykład nowoczesnej wojny opartej na wyrafinowanych technologiach we wszystkich jej obszarach. O jej nowoczesności świadczy szereg czynników, z których na pierwszy plan wysuwa się jej powietrzno-lądowo-morski wymiar oraz czasowo-przestrzenny charakter. Drugi determinant zdaje się odgrywać kluczową rolę w procesie planowania i organizacji przerzutu strategicznego sił wraz z zaopatrzeniem niezbędnym do walki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Majdowski, Filip. "Regulacje CFC w świetle pozostałych rekomendacji OECD z projektu BEPS – stosunek zbieżności, wykluczenia oraz paralelizmu." Kwartalnik Prawa Podatkowego, no. 1 (March 30, 2017): 63–98. http://dx.doi.org/10.18778/1509-877x.01.05.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest omówienie rekomendacji OECD wydanych na tle projektu Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) odnośnie do relacji regulacji CFC z innymi działaniami w ramach tego projektu. Analiza wytycznych przedstawionych przez OECD do projektu BEPS pokazuje, iż nie mają one charakteru holistycznego, czyli nie przewidują one wyraźnej hierarchizacji tych wytycznych, oraz że oddziaływanie regulacji CFC na zjawisko BEPS ma większości przypadków charakter subsydiarny względem tych innych podstawowych rekomendacji, jak przykładowo wskazówek dotyczących neutralizacji hybrydyzacji podatkowej, ograniczenia potrącalności podatkowej płatności finansowych czy też zwalczania szkodliwych reżimów podatkowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Gocko, Jerzy. "Moralno-społeczne aspekty troski o zdrowie w kontekście epidemii COVID-19." Roczniki Teologiczne 67, no. 3 (December 28, 2020): 121–35. http://dx.doi.org/10.18290/rt.20673-7.

Full text
Abstract:
Pandemia COVID-19 uświadomiła z całą wyrazistością wiele dylematów, związanych z ochroną życia i zdrowia, dotyczących nie tylko sprawności systemów opieki zdrowotnej, ale także o charakterze moralnym. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na niektóre z nich z perspektywy teologicznomoralnej ze szczególnym odniesieniem do społecznego charakteru troski o zdrowie i życie. Rozważania przyjmą postać ogólnej prezentacji problemów i wyzwań związanych z epidemią COVID-19 z odniesieniem do fundamentalnych zasad życia społecznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Sławicka, Paulina, and Piotr Sławicki. "Prawa rodziców oczekujących dziecka." Studia nad Rodziną 18, no. 1(34) (July 1, 2014): 217–29. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2014.34.1.13.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest kwestia uprawnień przysługujących rodzicom oczekującym dziecka. Cel publikacji stanowi przedstawienie katalogu praw przysługujących rodzicom, jeszcze przed jego narodzeniem. Mają one zróżnicowany charakter i są uregulowane w różnych aktach prawnych, a także w przepisach o charakterze wewnętrznym. Powyższe uprawnienia dotyczą przede wszystkim kobiet w ciąży i mają charakter ochronny. Celem ich regulacji jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ciężarnej i dziecka poczętego w trudnym okresie ciąży. Z jednej strony mają zapewnić ochronę zdrowia matki i dziecka, z drugiej zmierzają do ułatwienia funkcjonowania kobiety w ciąży. Kolejno zostaną przedstawione: definicja rodziców oczekujących dziecka, uprawnienia przysługujące kobiecie w ciąży, zarówno w prawie pracy, rodzinnym, jak i wynikające z innych gałęzi prawa, a także uprawnienie mężczyzny do uznania dziecka wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Białuński, Grzegorz. "Zemsta matką sprawiedliwości. Wergeld (główszczyzna) w Prusach Krzyżackich i Prusach Książęcych." Czasopismo Prawno-Historyczne 67, no. 2 (October 8, 2018): 11–30. http://dx.doi.org/10.14746/cph.2015.68.2.02.

Full text
Abstract:
W świecie cywilizacji tradycyjnej (barbarzyńskiej) wymiar sprawiedliwości był realizowany w drodze samopomocy, tzw. wróżdy (legalnej zemsty rodowej, germ. faida). Zemsta musiała mieć charakter jawny i stanowiła wręcz obowiązek wszystkich współrodowców, oczywiście spośród ludziwolnych. Legalność wróżdy wypływała również z jej sakralnego charakteru (stąd „święty” lub „honorowy obowiązek”). Celem wróżdy było zatem takżeprzebłaganie bóstw poprzez złożenie ofi ary z przestępcy. Ubocznym efektem wróżdy były krwawe i wyniszczające wojny wewnętrzne, stąd z czasem wraz ze wzmocnieniem władzy zwierzchniej starano się ją wyrugować, a przynajmniej zastąpić zapłatą prywatnej kary, tzw.opłatą kompozycyjną, czyli główszczyzną (w świecie germańskim zwaną wergeldem).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

SMYK, dr hab Stanisław. "ZASOBY LOGISTYCZNE JAKO DETERMINANTA POTENCJAŁU LOGISTYCZNEGO SIŁ ZBROJNYCH." Zeszyty Naukowe Akademii Sztuki Wojennej 106, no. 1 (September 28, 2017): 39–52. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.7958.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia wyniki badań uzyskane w procesie badawczym ukierunkowanym przez następujący problem naukowy: Jakie istnieją możliwości pozyskiwania zasobów spoza systemu logistycznego sił zbrojnych, które w istotny sposób zwiększają potencjał logistyczny wojsk adekwatnie do istoty wykonywanych zadań taktyczno--operacyjnych? Tym samym celem badań było określenie źródeł zasobów logistycznych i istoty ich wpływu na potencjał logistyczny sił zbrojnych. W czasie pokoju organy kierowania systemem logistycznych sił zbrojnych koncentrują się na dwóch głównych przedsięwzięciach: realizacji szkolenia oddziałów i pododdziałów logistycznych oraz tworzeniu odpowiedniego potencjału logistycznego, adekwatnego do charakteru zadań określonych dla sił zbrojnych. Liczba i charakter tych zadań są zróżnicowane ze względu na czas, rodzaj i miejsce operacji wojskowej. Tym samym wielkość potencjału logistycznego i możliwości jego kreowania są zależne głównie od wielkości, charakteru i możliwych do wykorzystania źródeł zasobów logistycznych. Zatem przedstawienie złożoności sytuacji decyzyjnej i uwarunkowań podejmowania decyzji logistycznych, w tak złożonej sytuacji decyzyjnej, są głównymi wynikami badań przedstawionymi w artykule. Jako zasadnicze metody badawcze zostały wykorzystane analiza i synteza, wnioskowanie przez analogię oraz studium przypadku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Skonieczny, Piotr. "Kanoniczna koncepcja czynności prawnej. Wprowadzenie dla prawników świeckich." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica 81 (December 12, 2017): 65–81. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6069.81.06.

Full text
Abstract:
Autor przedstawia ogólnie koncepcję kanoniczną czynności prawnej (por. kan. 124–127 CIC). Wskazuje na jej teologiczny i antropologiczny fundament (osoba i actus humanus) oraz korzenie w europejskiej tradycji prawnej. Według autora czynność kanonicznoprawna to taki czyn ludzki (actus humanus), który jest czynnością konwencjonalną (aktem formalnym) oraz wywołuje określone i chciane skutki prawne. Koncepcją kanonicznej czynności prawnej rządzą trzy zasady: personalizmu (podkreślenie osobowego charakteru), uniwersalizmu (szeroki zakres zastosowania pojęcia, również na czynności o charakterze publicznym) i trwałości (zachowania czynności prawnej).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography