To see the other types of publications on this topic, follow the link: Choroba Parkinsona.

Journal articles on the topic 'Choroba Parkinsona'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Choroba Parkinsona.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Szluz, Beata. "O doświadczaniu choroby Parkinsona. Socjologiczne spojrzenie na chorego." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 33, no. 1 (March 27, 2020): 209. http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.1.209-218.

Full text
Abstract:
<p>Z uwagi na proces starzenia się społeczeństw częstość występowania zespołów otępiennych stale wzrasta. Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurozwyrodnieniowych i dotyczy przede wszystkim pacjentów po 50. roku życia. Głównymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni typu plastycznego. Głównym celem przeprowadzonego badania było poszukiwanie odpowiedzi na pytania o indywidualny sens doświadczeń, relacje z innymi oraz zmianę zachowań ukierunkowanych na podejmowanie działań życiowych. Poszukiwano odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Jakie znaczenie nadaje respondentka treści swoich doświadczeń? Jak reaguje na wiadomość o chorobie przewlekłej? Jak choroba zmienia życie człowieka? Jak życie z chorobą przewlekłą wpływa na tożsamość jednostki? Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2019 r. przez autorkę artykułu za pomocą metody biograficznej i techniki wywiadu narracyjnego. Badania naukowe w zakresie nauk społecznych nad doświadczaniem chorób przewlekłych koncentrują się bezpośrednio na kluczowych graczach w służbie zdrowia – ludziach chorych. Badania nad chorobą przewlekłą ukazują, jak ludzie postrzegają siebie jako osoby przewlekle chore i jak choroba wpływa na ich życie.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Szluz, Beata. "Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona w percepcji opiekuna rodzinnego." Roczniki Teologiczne 66, no. 1 (July 27, 2019): 63–74. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2019.66.1-4.

Full text
Abstract:
Z uwagi na proces starzenia się społeczeństw, częstość występowania zespołów otępiennych stale wzrasta. Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurozwyrodnieniowych i dotyczy przede wszystkim pacjentów po 50. roku życia. Głównymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni typu plastycznego. Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona jest nie tylko wyczerpująca fizycznie i psychicznie, ale także kosztowna. W pracy podjęto próbę ukazania trudności, z którymi spotykają się rodzinni opiekunowie osób z chorobą Parkinsona. Sprawowanie opieki nad osobą z chorobą Parkinsona stwarza wysokie ryzyko obniżenia jakości życia przede wszystkim opiekunów rodzinnych silnie związanych emocjonalnie z chorym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Parkyn, Brandon, and Colleen Marshall. "Analiza studium przypadku choroby Parkinsona." Journal of Neurological and Neurosurgical Nursing 10, no. 2 (June 30, 2021): 71–76. http://dx.doi.org/10.15225/pnn.2021.10.2.4.

Full text
Abstract:
Choroba Parkinsona o początku w młodym wieku (YOPD) jest definiowana jako idiopatyczna choroba Parkinsona (IPPD) dotykająca ludzi w wieku od 21 do 40 lat; stanowi około 5% wszystkich pacjentów z chorobą Parkinsona. Szybszy początek powikłań ruchowych sprawia, że YOPD różni się od późniejszego wystąpienia choroby Parkinsona. Szybszy początek powikłań ruchowych i progresja choroby sprawiają, że schorzenie to ma bardzo wysoki wskaźnik zachorowalności. Technologia i badania pozwoliły radykalnie poprawić występujące komplikacje ruchowe i wydłużyć zdolność do zachowania funkcji i prowadzenia „sensownego” życia. Ze względu na specyfikę progresji YOPD pielęgniarki i personel medyczny musi dostosować opiekę i leczenie do danego pacjenta, a nie postępować zgodnie ze standardowym protokołem dla wszystkich. Teoria zarządzania objawami i implikacje teoretyczne dla osób z zaburzeniami/chorobami neurologicznymi Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) mogą stanowić podstawę skutecznego opracowania planu opieki dla tych pacjentów. Pielęgniarki mogą mieć znaczący wpływ na długofalowe oddziaływanie choroby na pacjenta poprzez edukację, wsparcie i poradnictwo. Przedstawiona historia przypadku dokumentuje przebieg pacjenta z YOPD z niezwykle ciężkimi powikłaniami ruchowymi. Niniejsze studium przypadku przedstawia 38-letniego mężczyznę, u którego rozwinęła się rabdomioliza z powodu dyskinezy. Celem tego artykułu jest przedstawienie kontekstu i informacji dotyczących wykorzystania symulacji podczas kształcenia zarówno studentów studiów licencjackich, jak i magisterskich z zakresu pielęgniarstwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

OKUPNIK, MAŁGORZATA. "“Parkinson is a disease for lorens”. On Richard Wagner’s autopathography." Autobiografia 21 (2023): 255–68. http://dx.doi.org/10.18276/au.2023.2.21-15.

Full text
Abstract:
Celem szkicu jest próba „podejścia metafizycznego” (postulowanego przez Olivera Sacksa) i empatycznej lektury opowieści pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona. Choroba ta jest przewlekła i nieuleczalna, skutkuje brakiem kontroli nad ciałem i fizycznością. Jest widoczna dla otoczenia, dlatego jest chorobą stygmatyzującą i trudną do zaakceptowania czy oswojenia. Analizie poddana została autopatografia rumuńsko-niemieckiego pisarza Richarda Wagnera. Autor próbuje przebić się przez mur niezrozumienia i z własnej perspektywy opowiedzieć o tym, przez co przechodzi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wardas, Jadwiga, and Barbara Kosmowska. "Zaburzenia zachowania fazy snu REM jako wczesny marker choroby Parkinsona." Kosmos 69, no. 3 (November 4, 2020): 509–21. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2020_2687.

Full text
Abstract:
Choroba Parkinsona (PD) jest jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych we współczesnym świecie, związaną ze starzejącymi się społeczeństwami. PD jest chorobą postępującą, w której dochodzi do utraty neuronów dopaminowych istoty czarnej (SN) a cechą patologiczną jest obecność ciał Lewy'ego, złożonych m.in. z białka ?-synukleiny. Gdy utrata neuronów w SN przekroczy ok. 60% wówczas pojawiają się główne objawy kliniczne (ruchowe), czyli bradykinezja, sztywność mięśniowa, drżenie spoczynkowe i zaburzenia postawy, chodu. PD jest chorobą o złożonej etiopatogenezie, w której bardzo ważny jest okres przedkliniczny/prodromalny, bowiem pojawiają się wówczas objawy pozaruchowe, np. osłabienie węchu, depresja czy zaburzenia snu, wyprzedzające nawet o kilkanaście lat fazę kliniczną. Niniejsza praca, poza opisem podstawowych informacji na temat PD, skupia się na zaburzeniach snu, wśród których najważniejszym jest zaburzenie zachowania w czasie snu REM, które może stanowić wczesny marker diagnostyczny rozwijającej się choroby, a tym samym pomóc w poszukiwaniu nowych terapii neuroprotekcyjnych już na wczesnym, prodromalnym etapie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jaskólska, Anna, and Artur Jaskólski. "Właściwości fizjologiczne i mechaniczne mięśni szkieletowych - czy są takie same w różnych mięśniach i u wszystkich osób?" Kosmos 69, no. 4 (January 30, 2021): 739–56. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2020_2734.

Full text
Abstract:
Nasze zdolności do wykonywania ruchów i wysiłków fizycznych uwarunkowane jest prawidłowym funkcjonowaniem mięśni szkieletowych zależnym od właściwości mięśni. Dlatego celem niniejszego artykułu była charakterystyka właściwości mięśni szkieletowych, począwszy od pobudzenia mięśnia, jego zdolności kurczenia się i rozwijania siły, po właściwości mechaniczne tkanki mięśniowej. W artykule omawiamy kolejno właściwości fizjologiczne, w tym pobudzenie mięśnia i zdolności do rozwijania siły, i czynniki je warunkujące, oraz właściwości mechaniczne tkanki mięśnia. Głównie opisujemy i podajemy wyniki badań własnych w tym zakresie. Następnie, na podstawie wyników badań własnych opisujemy właściwości badanych przez nas mięśni, odnosząc różnice między nimi do pełnionej funkcji. W dwóch ostatnich rozdziałach opisujemy właściwości mięśni u osób w różnym wieku oraz osób chorujących na chorobę Parkinsona, wykazując i odpowiadając na postawione pytania, że właściwości mięśni zmieniają się z wiekiem i w chorobach neurodegeneracyjnych, jaką jest choroba Parkinsona, co zmniejsza zdolność tych osób do rozwijania siły i wykonywania wysiłku fizycznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Fołta, Justyna, Zuzanna Rzepka, and Dorota Małgorzata Wrześniok. "Participation of oxidative stress in selected diseases in the light of the latest research." Farmacja Polska 79, no. 2 (June 23, 2023): 83–89. http://dx.doi.org/10.32383/farmpol/167071.

Full text
Abstract:
Zaburzenia w równowadze pomiędzy wytwarzaniem i kumulacją reaktywnych form tlenu a prawidłowym działaniem systemów antyoksydacyjnych stanowią źródło zjawiska zwanego stresem oksydacyjnym. W warunkach fizjologicznych w organizmie człowieka warunki wspomnianej równowagi są zachowane, jednakże w stanach patologicznych związanych z narażeniem na reaktywne formy tlenu lub także w przebiegu chorób homeostaza komórkowa może zostać zaburzona. Od wielu lat znana jest rola stresu oksydacyjnego w przebiegu patogenezie i przebiegu schorzeń, dotykających wiele narządów. Miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze zaliczane do chorób układu krążenia lub choroby neurologiczne takie jak choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera to tylko wybrane przykłady schorzeń, w których rola stresu oksydacyjnego jest znana od lat. Odkrycie nowych technologii, a także czasami nie w pełni wyjaśniona patogeneza wielu chorób stanowi podstawę do dalszych badań dotyczących wpływu reaktywnych form tlenu na procesy patologiczne zachodzące w trakcie rozwoju choroby oraz zjawiska zachodzące podczas leczenia. W chwili obecnej przeprowadzane są liczne badania i eksperymenty kliniczne, których tematyka związana jest z wpływem reaktywnych form tlenu na patogenezę, obraz kliniczny oraz proces leczenia różnorodnych schorzeń. W związku z faktem, iż choroby nowotworowe według przewidywań staną się najczęstszą przyczyną zgonów, generacja stresu oksydacyjnego w komórkach neoblastycznych może stać się wręcz przeciwnie podstawą terapii. Celem niniejszego artykułu jest przegląd ostatnich doniesień naukowych dotyczących roli stresu oksydacyjnego w patogenezie oraz przebiegu wybranych schorzeń tj. chorób neurologicznych (m.in. choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego czy choroby Huntingtona), chorób układu sercowo-naczyniowego (m.in. miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego i płucnego), chorób cywilizacyjnych (cukrzycy oraz osteoporozy) oraz chorób nowotworowych także w aspekcie terapii związkami generującymi stres oksydacyjny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Lis-Cieplak, Agnieszka. "POCHODNE ADAMANTANU – RÓŻNORODNOŚĆ DZIAŁAŃ BIOLOGICZNYCH. PRZEGLĄD SUBSTANCJI DOPUSZCZONYCH DO LECZNICTWA W POLSCE ORAZ POTENCJALNYCH LEKÓW." Prospects in Pharmaceutical Sciences 10, no. 3 (August 20, 2012): 18–25. http://dx.doi.org/10.56782/pps.88.

Full text
Abstract:
Związki o zróżnicowanej budowie, których wspólną cechą jest obecność grupy adamantylowej w cząsteczce, są stosowane w leczeniu poważnych schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, a także w terapii cukrzycy typu 2 oraz jako leki przeciwwirusowe. W przypadku prostych aminowych pochodnych adamantanu grupa adamantylowa bezpośrednio odpowiada za działanie lecznicze substancji. W innych przypadkach pełni funkcję usztywniającą cząsteczkę, zapobiegając niekorzystnym reakcjom wewnątrzcząsteczkowym. Nowe pochodne zawierające grupę adamantylową, tworzone jako potencjalne substancje lecznicze są obecnie badane w aspekcie aktywności przeciwmalarycznej i przeciw wirusom HIV.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Sławek, Jarosław. "Choroba Parkinsona — słowa „klucze” do rozpoznania i efektywnego leczenia." Polski Przegląd Neurologiczny 18, no. 3 (September 29, 2022): 137–50. http://dx.doi.org/10.5603/ppn.2022.0019.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Leszek, Jerzy. "Parkinson’s disease with concomitant generalized anxiety disorder – case report." Medycyna Faktów 14, no. 4 (December 31, 2021): 441–43. http://dx.doi.org/10.24292/01.mf.0421.14.

Full text
Abstract:
Parkinson’s diseases, occuring most often between the ages of 50 and 60 years, on average at the age 58 years is a progressive degenerative disease of the central nervous system of global importance and serious consequences for public health. Its main symptoms are tremor at rest muscle stiffness and bradykinesia, i.e. slowness of movement (the so-called parkinsonian triad). Atrophic lessons of substantia nigra, located in the midbrain, responsible for the production of dopamine, contribute to the onset of symptoms of the disease. Patients with Parkinson’s diseases suffer from a variety of extra-motor symptoms often psychiatric disorders, especially panic or generalized anxiety. The author presents the case of 63 years old man diagnosed with Parkinson’s diseases 4 years ago, with quite a significant severity in the last 2 years. Left limb weakness (upper and lower) deepened and general slowing of movement developed then restless legs syndrome developed fully (specific sensations in the area of the feet and lower legs in the evening and night hours, temporarily decreasing when moving, walking, stretching the muscles). For about 6 months he have had attacks of anxiety and anxiety as well as a fully developed generalized anxiety disorder. The combination of levodopa and carbidopa and pregabalin was used, resulting in a reduction of slowness and stiffness as well as a significant reduction in anxiety and anxiety after approximately 8 weeks.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Śmiłowska, Katarzyna, Lech Krawczyk, Paweł Gruenpeter, and Jarosław Sławek. "Choroba Parkinsona w czasach COVID-19: objawy oddechowe i sposoby optymalizacji leczenia." Polski Przegląd Neurologiczny 16, no. 2 (June 30, 2020): 75–79. http://dx.doi.org/10.5603/ppn.2020.0012.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Nowak, Emilia, Karolina Widłak, Piotr Pawłowski, Karolina Ziętara, Aleksadra Orzechowska, Aneta Kościołek, and Iwona Adamska-Kuźmicka. "Przeszczep mikrobioty kałowej - analiza doniesień naukowych, rola pielęgniarki." Journal of Education, Health and Sport 12, no. 1 (January 17, 2022): 160–71. http://dx.doi.org/10.12775/jehs.2022.12.01.013.

Full text
Abstract:
Wprowadzenie i cel: Przedstawienie tematyki przeszczepu mikrobioty kałowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli pielęgniarki. Metody przeglądu: Przeprowadzono niestystematyczny przegląd piśmiennictwa dotyczącego tematyki przeszczepu mikroflory jelitowej w dostępnych bazach danych: PubMed, Scopus, Web of Science, Google scholar, EBSCO, ARIANTA, pod względem następujących słów kluczowych: mikrobiota, przeszczep mikrobioty jelitowej, Clostridium difficile, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, choroba zapalna jelit. Zakwalifikowano 21 prac o charakterze prac oryginalnych i przeglądowych: 6 w języku polskim oraz 15 w języku angielskim. Opis stanu wiedzy: Przeszczep mikrobioty kałowej (FTM) polega na wprowadzeniu do organizmu chorego biorcy zawiesiny kałowej pochodzącej od zdrowego dawcy. Wskaźnik sukcesu terapeutycznego zależny jest od głównej jednostki chorobowej, odpowiedniego doboru dawcy zawiesiny kałowej. Osoba ta powinna zostać dokładnie przebadana pod kątem obecności licznych patogenów, oznaczenia ich rodzaju oraz określenia ich jakości. FMT zaleca się w przypadkach, gdy farmakoterapia przestaje być efektywna, jest także zabiegiem wspomagającym w leczeniu wielu chorób przebiegających z dysbiozą. Podsumowanie Przeszczep mikrobioty kałowej jest wskazany w ciężkim przebiegu rzekomobłoniastego zapalenia jelit w przypadku zakażenia Clostridium difficile. W fazie eksperymentalnej są nowe wskazania wykorzystania FTM np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, jednak jest on przeciwwskazany w zespole jelita drażliwego. Rola pielęgniarki ogranicza się do przygotowania pacjenta, asystowania podczas zabiegu, opieki pozabiegowe oraz edukacji chorego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Sławek, Jarosław. "Zaawansowana choroba Parkinsona — jak poprawić jej rozpoznawalność i właściwie kwalifikować chorych do terapii zaawansowanych?" Polski Przegląd Neurologiczny 16, no. 3 (September 30, 2020): 161–71. http://dx.doi.org/10.5603/ppn.2020.0024.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Frej-Mądrzak, Magdalena, Patrycja Kołodziej, Jolanta Sarowska, and Agnieszka Jama-Kmiecik. "Wpływ mikrobioty jelitowej na występowanie zaburzeń psychicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych." Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 75, no. 1 (January 1, 2021): 620–33. http://dx.doi.org/10.2478/ahem-2021-0021.

Full text
Abstract:
Abstrakt W artykule podsumowano aktualny stan wiedzy na temat zależności między składem mikrobioty jelitowej a występowaniem zaburzeń psychicznych i chorób neurodegeneracyjnych. Patogeneza zaburzeń psychicznych oraz chorób neurodegeneracyjnych może mieć związek ze składem bioty bakteryjnej jelit. Komunikacja między jelitami a mózgiem jest możliwa za pośrednictwem osi jelitowo-mózgowej i odbywa się za pomocą mechanizmów endokrynnych, neuronalnych i immunologicznych. Skład mikrobioty jelitowej człowieka w trakcie jego życia podlega fluktuacjom. Bakterie jelitowe pełnią wiele funkcji, które są korzystne dla zdrowia gospodarza. Pod wpływem czynników środowiskowych może wystąpić dysbioza jelitowa – stan zaburzenia jakościowego i ilościowego bioty bakteryjnej jelit. Istnieją wyraźne różnice między składem mikrobioty jelitowej osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi a składem mikrobioty jelitowej osób zdrowych. W schorzeniach takich jak depresja, schizofrenia czy autyzm stwierdza się dysbiozę jelitową, której skutkiem jest zmniejszenie integralności bariery jelitowej, a następnie przemieszczenie do krążenia ogólnego drobnoustrojów oraz ich produktów. U osób ze zdiagnozowanymi chorobami neurodegeneracyjnymi (choroba Alzheimera, Parkinsona) skład bioty bakteryjnej jelit jest odmienny w porównaniu do osób zdrowych. Wybrane typy bakterii, za pośrednictwem osi jelitowomózgowej, mogą wpływać na procesy zachodzące w mózgu. Istnieją zależności między składem mikrobioty jelitowej a występowaniem zaburzeń psychicznych i chorób neurodegeneracyjnych u ludzi. Są związane przeważnie z występowaniem dysbiozy jelitowej oraz zespołu nieszczelnego jelita.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Marusiak, Jarosław. "Czy intensywny wysiłek fizyczny może być lekiem w chorobie Parkinsona?" Kosmos 69, no. 4 (January 30, 2021): 631–38. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2020_2709.

Full text
Abstract:
Badania naukowe wskazują, że aktywność fizyczna wpływa nie tylko na polepszenie ogólnego stanu zdrowia u ludzi, ale dowodzą również specyficznego wpływu ćwiczeń fizycznych na "zdrowie mózgu". Doniesienia ostatnich lat pokazują, że uprawianie aktywności fizycznej w młodym wieku obniża ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne, np. na chorobę Parkinsona. Jednocześnie istnieje wiele badań naukowych, prowadzonych na zwierzętach i ludziach wskazujących, że ćwiczenia fizyczne wywołują korzystne zmiany neuroplastyczne w mózgu zarówno u ludzi zdrowych jak i u chorujących na choroby neurodegeneracyjne. Niniejszy artykuł przedstawia dowody naukowe na zmiany neuroprotekcyjne i neuronaprawcze w mózgu wywołane ćwiczeniami fizycznymi. Zagadnieniem które szerzej podjęto w niniejszym artykule jest wpływ ćwiczeń fizycznych o wysokiej intensywności na zmiany neuroplastyczne i mechanizmy neurofizjologiczne ośrodkowego układu nerwowego oraz na zachowania psychomotoryczne w chorobie Parkinsona. Przedstawione w niniejszym artykule dowody naukowe na pozytywne efekty wysiłku fizycznego na ośrodkowy układ nerwowy to: (i) wzrost wydzielania czynników neurotroficznych, (ii) wzrost ekspresji receptorów dopaminergicznych D2 w prążkowiu, (iii) spadek aktywności transportera dopaminergicznego, (iv) wydłużenie korowo-rdzeniowego okresu ciszy u pacjentów z chorobą Parkinsona zbadanego za pomocą metody przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, (v) poprawa sprawności czynności ruchowych oburęcznych, (vi) poprawa funkcji kognitywnych oraz (viii) złagodzenie symptomów ruchowych i pozaruchowych choroby Parkinsona. Wiedza ta jest ważna dla fizjoterapeutów poszukujących skutecznych metod terapii ruchem opartych na dowodach naukowych, wskazujących na wpływ odpowiednio dozowanego wysiłku na patomechanizm choroby Parkinsona, jak również dla modyfikacji systemu opieki zdrowotnej. Niniejszy artykuł ma również uświadomić każdemu z nas, jak wielki wpływ mamy na nasze "zdrowie mózgu" gdy regularnie uprawiamy aktywność fizyczną na każdym etapie naszego życia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Węgrzyn, Grzegorz, Karolina Pierzynowska, Magdalena Podlacha, Joanna Brokowska, Lidia Gaffke, Jagoda Mantej, Zuzanna Cyske, et al. "Molekularne mechanizmy działania genisteiny w świetle terapii chorób genetycznych i immunologicznych." Postępy Biochemii 64, no. 4 (December 29, 2018): 262–76. http://dx.doi.org/10.18388/pb.2018_140.

Full text
Abstract:
Choroby genetyczne i immunologiczne mimo wielu podejmowanych prób leczenia ciągle stanowią duże wyzwanie dla współczesnej medycyny. Obecne formy terapii tychchorób obejmują farmakologiczne łagodzenie ich objawów, rehabilitację czy pomoc psychologiczną, które choć bardzo ważne, nie są niestety wystarczające. Dlatego poszukiwanie nowych terapeutyków, które mogłyby z powodzeniem usuwać główne przyczyny tych chorób, ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Związki pochodzenia naturalnego wykazują bardzo wiele aktywności biologicznych, dzięki którym są one kandydatami na leki w takich chorobach. Jednym z nich jest genisteina należąca do grupy flawonoidów. Dzięki szeregowi procesów na które wpływa, genisteina znalazła się w centrum zainteresowania naukowców pracujących nad chorobami o różnej etiologii, przebiegu i sposobie dziedziczenia. Wykorzystana została już w eksperymentalnej terapii chorób genetycznych (choroby Huntingtona, stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Parkinsona, mukowiscydozy) lub autoimmunizacyjnych i alergicznych. W trakcie przebiegu są próby kliniczne z zastosowaniem genisteinyw chorobie Alzheimera oraz mukopolisacharydozy typu III (w tym drugim przypadku odbywa się próba kliniczna trzeciej fazy). Niezwykle interesującym faktem jest wykorzystanie bardzo zróżnicowanych właściwości genisteiny w próbach leczenia każdej z tych chorób. W niniejszej pracy zebrane zostały informacje o dokładnych molekularnych mechanizmach działania genisteiny w aspekcie terapii wymienionych wyżej chorób genetycznych oraz immunologicznych wraz z określeniem terapeutycznego potencjału każdej z aktywności opisywanego flawonoidu, efektywności jego działania oraz potencjalnego wdrożenia leczenia w przyszłości.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Augustyniuk, Katarzyna, Joanna Knapik, Małgorzata Starczewska, Daria Schneider-Matyka, Małgorzata Szkup, and Anna Jurczak. "The assessment of the influence of physiotherapy and duration of the disease on the quality of life of patients with Parkinson’s disease." Family Medicine & Primary Care Review 2 (2016): 99–102. http://dx.doi.org/10.5114/fmpcr/59200.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Kłoda, Maria, Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, Janina Grzegorzewska, and Dariusz Białoszewski. "Evaluation of Postural Stability in Patients with Parkinson Disease." Advances in Rehabilitation 27, no. 1 (March 1, 2013): 1–7. http://dx.doi.org/10.2478/rehab-2014-0001.

Full text
Abstract:
Streszczenie Wstęp: Zaburzenia stabilności są istotnym elementem obrazu klinicznego pacjentów z chorobą Parkinsona (PD). Celem pracy jest ocena stabilometryczna postawy pacjentów z chorobą Parkinsona w porównaniu z osobami zdrowymi. Materiał i metody: W badaniach wzięły udział 43 osoby z (PD) oraz 46 osób zdrowych. Do oceny stabilometrycznej zastosowano platformę „TecnoBody”. Pomiarów stabilności postawy dokonywano z kontrolą, a następnie bez kontroli wzroku. Pacjentów z PD badano w stanie „on”. Wyniki: U osób z PD w badaniu z otwartymi oczami uzyskano wartości: średnia prędkość przemieszczania środka masy ciała w płaszczyźnie strzałkowej (P-T)11,86±12,5 m/s, w płaszczyźnie czołowej (P-B) 8,49±7,4 m/s, perimetr 385,3 ±368,2mm, pole elipsy 388,58 ±658,6 mm2. W teście bez kontroli wzroku uzyskane średnie wartości to: P-T prędkość 20,44±18 m/s, P-B prędkość 13,09±10,5 m/s, perimetr 637,21 ±530,9 mm, pole elipsy 756,16±888,7 mm2. U osób zdrowych w badaniu z otwartymi oczami uzyskano: średnia P-T prędkość wyniosła 5,23±2 m/s, P-B prędkość 4,26±1,7 m/s, perimetr 176,67±66mm, pole elipsy 100,23 ±71,1mm2. W teście bez kontroli wzroku uzyskano średnie: P-T prędkość 10,28±4,4m/s, P-B prędkość 5,91±3 m/s, perimetr 296,26±123,9mm, pole elipsy 218,5 ±140,7mm2. Stwierdzono istotne statystycznie różnice (p<0,05) pomiędzy grupami we wszystkich czterech parametrach stabilometrycznych w obu testach. Wnioski: Zwiększone wychylenie środka ciężkości ciała odnotowane u osób z chorobą Parkinsona powoduje zaburzenia równowagi, co może być przyczyną upadków. Zaobserwowana dodatnia korelacja pomiędzy wiekiem, a wartościami perimetru w grupie kontrolnej w próbie z kontrolą i bez kontroli wzroku, czego nie odnotowano w grupie badanej, świadczy o zaburzeniach stabilności postawy już w początkowym stadium choroby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Pytel, Aleksandra, and Monika Laskowska. "The Effect of the Burden on the Quality of Life of Caregivers of People with Parkinson’s Disease." Journal of Neurological and Neurosurgical Nursing 10, no. 4 (December 30, 2021): 144–52. http://dx.doi.org/10.15225/pnn.2021.10.4.2.

Full text
Abstract:
Introduction. Parkinson’s disease is one of the most common neurodegenerative diseases. This condition is progressive in nature. In Europe, Parkinson’s disease is estimated to affect mainly people over the age of 60. It is assumed that around 80–100,000 people in Poland currently suffer from Parkinson’s disease. The disease mainly affects men.Aim. Assessment of the level of burden on caregivers of people with Parkinson’s disease and evaluation of their quality of life.Material and Methods. The study was conducted in the Koło Przyjaciół Ludzi z Chorobą Parkinsona TWK (Friends of People with Parkinson’s Disease TWK Group) in Wrocław and the Leszczyńskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona (Leszno Association of People with Alzheimer’s and Parkinson’s Diseases) in Leszno on a group of 92 Parkinson’s disease patients and their 92 caregivers. The study was conducted using a diagnostic survey method with a self-designed questionnaire and the following standardised instruments for caregivers: the WHOQoL-BREF questionnaire, the CBS caregiver burden scale and the HADS anxiety and depression scale. The present study also used questionnaires addressed to Parkinson’s disease patients: a sociodemographic questionnaire, the PDQ-39 quality of life questionnaire, the Hoehn–Yahr disease stage scale and the Beck depression scale BDI.Results. Analysis of the research material showed that: the quality of life of caregivers in the physical, environmental and psychological domains was significantly better in those providing care for 1–5 years than in those looking after patients for more than 10 years. The author’s own research showed that the overall burden among caregivers was significantly higher when the patient had been ill for more than 5 years than when the patient had been ill for 2–5 years, and it was found that the lower the overall level of quality of life and severity of depressive symptoms among PD patients, the lower the quality of life of their caregivers. On the overall burden scale, 47 of the 92 survey participants (51.09%) experienced a medium level of burden and 24 respondents (26.09%) experienced a high level of burden. In addition, the long duration of the disease leads to a higher burden on caregivers.Conclusions. The difficulties associated with the burden of care for caregivers of people with PD represent a significant clinical, social and also economic problem. Moreover, they significantly reduce the quality of life of caregivers, often taking away the joy of caring for loved ones with Parkinson’s disease. (JNNN 2021;10(4):144–152)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kozak-Putowska, Dorota, Joanna Iłżecka, Jolanta Piskorz, Gustaw Wójcik, and Dorota Nalepa. "Kinesitherapy in Parkinson’s disease." Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 21, no. 1 (March 3, 2015): 19–23. http://dx.doi.org/10.5604/20834543.1142353.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Ďuriček, Martin, Alžbeta Králová Trančíkova, Jana Harsányiová, Patrik Kašovič, Milan Grofik, and Peter Bánovčin. "Parkinson‘s disease and GIT involvement." Gastroenterologie a hepatologie 75, no. 4 (August 30, 2021): 291–97. http://dx.doi.org/10.48095/ccgh2021291.

Full text
Abstract:
Involvement of the upper part of the gastrointestinal tract in patients with Parkinson disease is reported less frequently than the involvement of the lower part. Its clinical impact is, however, substantial because dysphagic symptoms considerably decrease the quality of life and may lead to life threatening complications. Even though the clinical symptoms related to esophageal motility disorders as a result of Parkinson disease are more common in the advanced stages of the disease, these could be dia­gnosed much earlier using high resolution manometry. The authors describe the basic principles of dia­gnostic management of dysphagia in patients with Parkinson disease and in the clinical part they present an analysis of their patient cohort. They found out that nonspecific and diverse motility disorders are present in most patients, even without dysphagic symptoms. In the experimental part, we outlined new possibilities for dia­gnostic procedures using the most up-to-date methods for the detection of pathological forms of alpha-synuclein and advanced microscopic methods. Key words: esophageal motility disorders – manometry – Parkinson disease – alpha-synuclein – FLIM analysis – immunohistochemistry
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Skalska-Dulińska, Barbara, Borys Witkiewicz, and Iwona Ptasznik. "Freezing of gait rehabilitation in Parkinson’s disease." Aktualności Neurologiczne 14, no. 2 (July 30, 2014): 140–48. http://dx.doi.org/10.15557/an.2014.0016.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Śmigórski, Krzysztof, and Agnieszka M. Śmigórska. "Olfactory dysfunctions occurring in the course of Parkinson’s disease." Postępy Psychiatrii i Neurologii 26, no. 2 (2017): 75–84. http://dx.doi.org/10.5114/ppn.2017.69376.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Biercewicz, Monika, Karolina Filipska, Mariola Rybka, Beata Haor, Mariola Głowacka, and Kornelia Kędziora-Kornatowska. "Nursing Problems of Patients with Parkinson’s Disease — Case Report." Journal of Neurological and Neurosurgical Nursing 5, no. 4 (December 2016): 156–61. http://dx.doi.org/10.15225/pnn.2016.5.4.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Szluz, Beata, and Beata Jamrógiewicz. "“Unusual Everyday Life”: The Social World of People with Parkinson’s Disease." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 37, no. 1 (June 27, 2024): 107–28. http://dx.doi.org/10.17951/j.2024.37.1.107-128.

Full text
Abstract:
Parkinson’s disease is one of the most frequent neurodegenerative disorders. The core symptoms of Parkinson’s disease are bradykinesia, tremor and plastic rigidity. Social scientific research on experiencing chronic illness focuses directly on pivotal players in health care – people who are sick. Health researchers, practitioners and policy makers may claim to represent patients’ concerns. However, they seldom obtain systematic “in-depth” views of patients’ experience of health care, much less of what it means to live with continued illness. The aim of the study was to recognize and present their social world on the basis of a narrative which is a subjective reconstruction of their life history. The technique of an autobiographical narrative interview was used for the research, as proposed by Schütz, who developed the method as a cohesive concept of biographical research. The collected empirical material (44 interviews) was analyzed, providing answers to the posed questions and allowing the formulation of conclusions, which made it possible to enrich the existing knowledge with the qualitative aspect of the analysis. The research on experiencing chronic illness emphasizes how people come to view themselves as chronically ill and how illness affects their lives.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Szluz, Beata Lucyna. "Doświadczanie choroby Parkinsona (ujęcie socjologiczne)." Seminare. Poszukiwania naukowe 2019(40), no. 2 (September 2019): 51–60. http://dx.doi.org/10.21852/sem.2019.2.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Półrola, Paweł J., and Jolanta Góral-Półrola. "Speech disfluencies in Parkinson’s disease." Medical Studies 4 (2015): 267–70. http://dx.doi.org/10.5114/ms.2015.56668.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Bogucki, Andrzej, Sławomir Budrewicz, Agata Gajos, Dariusz Koziorowski, Monika Rudzińska-Bar, and Jarosław Sławek. "Leczenie zaawansowanej choroby Parkinsona — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych." Polski Przegląd Neurologiczny 18, no. 2 (July 2, 2022): 61–84. http://dx.doi.org/10.5603/ppn.2022.0017.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Jośko-Ochojska, Jadwiga, Ryszard Brus, and Joanna Sell. "Museotherapy – new trend in therapy of emotional disorders." Annales Academiae Medicae Silesiensis 76 (July 14, 2022): 61–69. http://dx.doi.org/10.18794/aams/147401.

Full text
Abstract:
Jedną z najnowszych metod radzenia sobie ze stresem jest muzeoterapia. To świadome wykorzystanie przez arteterapeutów pozytywnego oddziaływania sztuki zgromadzonej w muzeach na samopoczucie psychiczne, fizyczne, duchowe i socjalne konkretnej osoby. Ta forma terapii wspomagającej klasyczne leczenie chorób somatycznych i psychicznych daje wyjątkowe korzyści. Zmniejsza szkodliwe działanie stresu, polepszając jakość życia w chorobie i rokowania na przyszłość, a nawet przyspieszając powrót do zdrowia. Muzeoterapia zwiększa uważność, a dzięki udziałowi arteterapeuty, który nawiązuje z chorym więź, powoduje, że chory staje się bardziej otwarty, częściej opowiada własne historie, dzieli się skojarzeniami i emocjami. Metoda ta rozwija także empatię, szczególnie pożądaną u studentów medycyny i lekarzy. Muzeoterapia jest już stosowana na świecie jako leczenie wspomagające. W Kanadzie i Francji funkcjonuje praktyka tzw. „muzeum na receptę” i „muzeum w szpitalu”. W Polsce pionierem tej terapii jest prof. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Najczęściej korzystają z niej pacjenci z chorobami onkologicznymi, z demencją (choroby Alzheimera, Parkinsona i inne), nadciśnieniem, cukrzycą, przewlekłym bólem, osoby ze spektrum autyzmu, a także niepełnosprawne. Wspomniane działania wpływają na kreatywność i dobre samopoczucie, pomagają obniżyć poziom lęku, bólu i depresji, zmniejszają samotność i bezsenność, ułatwiają pokonywanie życiowych trudności, zwiększają poczucie własnej wartości, pomagają też w akceptacji samego siebie. Myśląc o przyszłości nowoczesnej medycyny, należy pamiętać o uzupełnieniu zajęć dydaktycznych dla studentów medycyny o takie zagadnienia jak terapie wspomagające, które zyskują coraz większe znaczenie. Nowoczesna medycyna to także medycyna zintegrowana, łącząca medycynę klasyczną z innymi formami terapii, wśród których muzeoterapia zajmuje szczególne miejsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Koziorowski, Dariusz. "Patient with Parkinson’s disease and neuropathic pain – case report." Medycyna Faktów 14, no. 3 (September 30, 2021): 318–21. http://dx.doi.org/10.24292/01.mf.0321.15.

Full text
Abstract:
Parkinson’s disease is a complex neurodegenerative process involving various structures in the nervous system. Parkinson’s disease is diagnosed mainly on the basis of clinical symptoms resulting from damage to the nigrostriatal pathway, which gives the characteristic motor symptoms. Therefore, traditional symptomatic treatment consists of administering dopamine precursor levodopa with an aromatic amino acid decarboxylase inhibitor or directly stimulating the striatal dopamine receptors. The problem of dopaminergic therapy is the limited influence on the symptoms of the disease, including pain. Central pain is one type of pain that occurs in Parkinson’s disease patients and dopaminergic therapy may be of limited value in treating it. Proper diagnosis of the problem and the application of appropriate chronic pain therapy are essential for the quality of life of patients. The author presents the case of a 65-year-old man with Parkinson’s disease and chronic pain who required modification of dopaminergic treatment and implementation of central neuropathic pain therapy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Gorzkowska, Agnieszka. "Rasagiline treatment as adjunct therapy to levodopa in patients with Parkinson’s disease." Medycyna Faktów 11, no. 4 (December 31, 2018): 333–36. http://dx.doi.org/10.24292/01.mf.0418.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Pękala, Krzysztof, Monika Ponichtera-Kasprzykowska, and Tomasz Sobów. "Depression diagnosis in patients with Parkinson’s disease using various diagnostic tools." Aktualności Neurologiczne 15, no. 4 (December 30, 2015): 210–16. http://dx.doi.org/10.15557/an.2015.0028.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Michałowska, Małgorzata, Tomasz Szatanowski, and Urszula Fiszer. "Non-motor symptoms are more frequent in women than in men with Parkinson’s disease." Postępy Psychiatrii i Neurologii 27, no. 1 (2018): 54–58. http://dx.doi.org/10.5114/ppn.2018.75539.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Marszałek, Anna, Tadeusz Kasperczyk, and Robert Walaszek. "THE INFLUENCE OF PHYSICAL ACTIVITY ON THE IMPROVEMENT OF MOTOR FUNCTIONING IN PEOPLE WITH PARKINSON’S DISEASE." Health Problems of Civilization 16, no. 3 (2022): 239–45. http://dx.doi.org/10.5114/hpc.2022.119426.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Cwiekala-Lewis, Klaudia, and Robert Ślusarz. "Theoretical Concept of Impact of Tai Chi on Falls in Clients with Parkinson’s Disease." Journal of Neurological and Neurosurgical Nursing 7, no. 3 (September 2018): 130–33. http://dx.doi.org/10.15225/pnn.2018.7.3.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Piaścik-Gromada, Marta, Katarzyna Bocian, Grażyna Korczak-Kowalska, Marta Leńska-Mieciek, Urszula Fiszer, and Małgorzata Michałowska. "Serum level of osteoprotegerin in patients with Parkinson’s disease: a preliminary study." Medical Studies 40, no. 1 (2024): 33–37. http://dx.doi.org/10.5114/ms.2024.137594.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Pawłowska, Katarzyna. "Nasiona bobu w walce z chorobą Parkinsona." PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY 1, no. 7 (July 5, 2016): 38–40. http://dx.doi.org/10.15199/65.2016.7.8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Bogucki, Andrzej. "Apomorfina w zaawansowanej chorobie Parkinsona." Neurologia i Neurochirurgia Polska 47, no. 5 (2013): 476–83. http://dx.doi.org/10.5114/ninp.2013.38227.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Wilczyński, Jacek, and Paweł J. Półrola. "Body composition assessment by bioelectrical impedance analysis among patients treated with L-dopa for Parkinson’s disease." Medical Studies 34, no. 2 (2018): 120–26. http://dx.doi.org/10.5114/ms.2018.76872.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Gorzkowska, Agnieszka. "Why is therapy with rasagiline recommended before levodopa to start treatment in patients with Parkinson’s disease?" Medycyna Faktów 11, no. 4 (December 31, 2018): 279–82. http://dx.doi.org/10.24292/01.mf.0418.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Baumann, Petra, Anna Sági, Beatrix Perjés, Viktória Prémusz, Pongrác Ács, Gyula Marada, Norbert Kovács, and Márta Radnai. "TEMPOROMANDIBULAR JOINT DISORDER IN PATIENTS WITH PARKINSON’S DISEASE – A PILOT STUDY." Health Problems of Civilization 14, no. 3 (2020): 235–41. http://dx.doi.org/10.5114/hpc.2020.98470.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Chalimoniuk, Małgorzata, and Józef Langfort. "Dopamina jako mediator układu pozapiramidowego współuczestniczący w regulacji ruchu." Kosmos 69, no. 4 (January 30, 2021): 655–61. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2020_2738.

Full text
Abstract:
Liczne badania pokazują, że dopamina jest ważnym regulatorem kontroli motorycznej. Prawidłowe funkcjonowanie tej regulacji zależy od odpowiedniego stężenia dopaminy w prążkowiu. W artykule omówiono interakcję pomiędzy korą mózgową (obszar przedmotorowy i ruchowy) a układem pozapiramidowym, z możliwą rolą w tym zjawisku zarówno neuronów GABAergicznych, jak i glutaminergicznych. Ważną rolę dopaminy w tym mechanizmie podkreślono wykorzystując wiedzę kliniczną pochodzącą z badań pacjentów z chorobą Parkinsona, u których drastyczne obniżenie poziomu dopaminy w układzie pozapiramidowym powoduje istotne upośledzenie ich czynności motorycznych. Zmiany te można przypisać obniżonemu tempu syntezy dopaminy, co z kolei prowadzi do wyraźnego obniżenia poziomu dopaminy w prążkowiu. Z drugiej strony, zwiększona aktywność fizyczna, w szczególności długotrwale powtarzane ćwiczenia, wpływając na poziom testosteronu i BDNF, może aktywować hydroksylazę tyrozynową, a tym samym podnieść poziom dopaminy w układzie nigrostriatalnym. W konsekwencji zmiany te mogą prowadzić do poprawy sprawności ruchowej zarówno osób zdrowych, jak i pacjentów z chorobą Parkinsona.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Sławek, Jarosław. "Lewodopa w leczeniu choroby Parkinsona – wczoraj i dziś." Neurologia i Neurochirurgia Polska 46, no. 1 (2012): 63–75. http://dx.doi.org/10.5114/ninp.2012.27450.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Szurek, Mateusz. "Mowa pacjentki z chorobą Parkinsona w fazie zaawansowanej." Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej, no. 14 (May 28, 2018): 137–57. http://dx.doi.org/10.14746/ikps.2016.14.08.

Full text
Abstract:
The purpose of this article is to present speech disorders of 91 years old patient suffering from advanced Parkinson’s disease (it is the last stage of the disease when all symptoms are stronger) and to draw attention to the need of mentioning the impact of speech therapy while describing the disease. In the article an author is introducing the patient and her current condition. Mainly it is focused on the speech therapy diagnosis that was based on particular aspects of speech (such as: general condition of the patient, phonation, comprehension of speech and naming, repea- ting, dialogues and storytelling, reading, counting and writing). In the final part, the effectiveness of speech therapy is presented. This publication might become a leading example for other speech therapist on how to manage the therapy for people suffering from these types of disorders in speaking and communication.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Sławek, Jarosław, and Andrzej Bogucki. "Dojelitowa postać lewodopy w leczeniu zaawansowanej choroby Parkinsona." Neurologia i Neurochirurgia Polska 44, no. 4 (2010): 396–403. http://dx.doi.org/10.1016/s0028-3843(14)60299-1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Pawlukowska, Wioletta, Krystyna Honczarenko, and Monika Gołąb-Janowska. "Charakter zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona." Neurologia i Neurochirurgia Polska 47, no. 3 (2013): 263–70. http://dx.doi.org/10.5114/ninp.2013.35566.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Ďurčová Typčuková, Katarína, Marcela Šoltýsová, Mária Holá, and Ján Necpál. "Clozapine and Parkinson's disease related psychosis." Psychiatrie pro praxi 24, no. 3 (October 16, 2023): 165–69. http://dx.doi.org/10.36290/psy.2023.031.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Cwiekala-Lewis, Klaudia, Brandon Parkyn, and Kinga Modliszewska. "„Srebrny Płatek” – inicjatywa zapobiegająca upadkom pacjentów z chorobą Parkinsona." Pielęgniarstwo Polskie 62, no. 4 (December 20, 2016): 566–75. http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.61.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Grabowska, Weronika, Katarzyna Kapica-Topczewska, Rafał Ploski, Anna Jakubiuk-Tomaszuk, Jan Kochanowicz, and Alina Kułakowska. "Współwystępowanie choroby Parkinsona i pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego." Polski Przegląd Neurologiczny 17, no. 3 (October 14, 2021): 141–42. http://dx.doi.org/10.5603/ppn.2021.0026.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Wallner, Renata, Adrianna Senczyszyn, Sławomir Budrewicz, and Joanna Rymaszewska. "Zaburzenia poznawcze i neuropsychiatryczne w chorobie Parkinsona." Polski Przegląd Neurologiczny 15, no. 2 (August 5, 2019): 96–105. http://dx.doi.org/10.5603/ppn.2019.0018.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography