Academic literature on the topic 'Choroba terminalna'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Choroba terminalna.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Choroba terminalna"

1

Czaja, Dariusz. "„Biała prawda myśli”. Elegia szpitalna." Kwartalnik Filmowy, no. 96 (December 31, 2016): 64–83. http://dx.doi.org/10.36744/kf.2139.

Full text
Abstract:
Wit (2001) Mike’a Nicholsa jest filmem radykalnie nieprzystającym do współczesnej produkcji kinematograficznej. Jego oryginalność (w najlepszym sensie tego słowa) polega głównie na tym, że samym swoim istnieniem narusza kulturowe tabu – jego najbardziej rzucającym się w oczy „tematem” jest bowiem terminalna choroba, umieranie, a także nieodłącznie im towarzyszące długotrwałe cierpienie – fizyczne i psychiczne – prowadzące finalnie do śmierci. To śmierć szpitalna, „zwyczajna”, pozbawiona jakiegokolwiek elementu heroicznego. Film śledzi krok po kroku historię choroby, rejestruje zmienne trajektorie umierania. Portretuje kolejne etapy wyniszczenia organizmu aż po ostatnią granicę – śmierć. Wit to film tanatologiczny, acz niemający nic wspólnego z filmową nekrofilią. Łącząc zaskakująco życie i poezję (John Donne), film Nicholsa otwiera horyzont na to, co nieskończone. Pokazuje życie, śmiertelne życie (a innego nie znamy) jako perspektywę otwartą na nicość i światło. Życie jako wieczne rozdarcie, większe od swojej skończoności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Sander-Grabowska, Monika. "Zadania pielęgniarki w opiece nad seniorem w terminalnej fazie raka gruczołowego płuc." Innowacje w Pielęgniarstwie 6, no. 1 (2021): 64–71. http://dx.doi.org/10.21784/iwp.2021.005.

Full text
Abstract:
Wstęp. Rak płuca stanowi w Polsce pierwszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów. Najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na ryzyko wystąpienia raka płuca są: palenie tytoniu (czynne i bierne), ekspozycja na pierwiastki rakotwórcze, czynniki genetyczne, choroby płuc (zwłóknienie płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, krzemica) oraz nieodpowiednia dieta (mała ilość spożywanych warzyw i owoców).
 Cel. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie zadań pielęgniarki w opiece nad seniorem w terminalnej fazie raka gruczołowego płuc
 Prezentacja przypadku. Pacjentka lat 74 w 5-tej dobie hospitalizacji przyjęta w oddział z rozpoznaniem raka gruczołowego płuc, powodu znacznych dolegliwości bólowych, postępującej kacheksji, zaparć oraz problemów z oddychaniem.
 Wnioski. W terminalnej fazie raka gruczołowego płuc dominującymi problemami pielęgnacyjnymi seniora są: ból, duszność, zaparcia spowodowane leczeniem opioidami, niedożywienie wynikające z postępu choroby nowotworowej, zmiany w obrębie jamy ustnej. Rolą pielęgniarki w opiece nad seniorem w terminalnej fazie raka gruczołowego płuc jest przede wszystkim udział w łagodzeniu wszystkich dolegliwości wynikających z postępu choroby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Motyka, Marek Adam, and Witold Jedynak. "Egzystencjalna rola choroby." Zeszyty Naukowe KUL 62, no. 3 (2019): 55–74. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2019.62.3.04.

Full text
Abstract:
Współczesna kultura masowa charakteryzuje się promowaniem kultu ciała, wygody, doznawania przyjemności, życia pełnego ekscytujących przygód i ciągle pobudzaną zachętą posiadania kolejnych dóbr uznawanych za niezbędne i dające szczęście. Popularność zyskuje eudajmonizm i sybarytyzm. Wartości hedonistyczne coraz częściej zajmują naczelne miejsce w środkach masowego przekazu, natomiast coraz mniej mówi się o chorobie i cierpieniu, które przez współczesnego człowieka bywają postrzegane najczęściej jako nieracjonalne zło kolidujące z promowanym utopijnym i hedonistycznym wizerunkiem ludzkiej egzystencji.
 W artykule podjęto próbę przedstawienia roli choroby, zwłaszcza wpływu bólu, cierpienia i dysfunkcji ludzkiego ciała na egzystencję człowieka oraz jego stosunek do transcendencji. W odwołaniu do przedstawicieli egzystencjalizmu ateistycznego i teistycznego ukazano zróżnicowane ujęcia cierpienia. Opisano znaczenie choroby w życiu człowieka oraz wskazano przyczyny dewaluacji wartości związanych z jej doświadczaniem. Ponadto, na podstawie analizy treści publikacji autorów podejmujących kwestie cierpienia, podano przykłady określające chorobę jako fundament istotnych egzystencjalnych przemian, potwierdzając istotną rolę cierpienia, jako możliwości rozwoju duchowego oraz integracji z transcendencją. Przedstawiono również różnice w postawach wobec choroby i cierpienia związane z wyznawaniem wiary w Boga lub jej brakiem, a także powiązania w podejmowanych działaniach obserwowane zarówno u osób wierzących jak i ateistów w reorganizacji świata wartości w obliczu doświadczanego kryzysu. W odwołaniu do przykładów z literatury zaprezentowano stanowiska wobec nadchodzącej i nieuchronnej śmierci przyjęte przez osoby cierpiące, przedstawiono także rolę rodziny i otoczenia społecznego we wsparciu osób terminalnie chorych w godnym zakończeniu życia. Zwrócono uwagę na rolę duchowego wsparcia w doznawanych cierpieniach w trakcie świadomego żegnania się ze światem żywych, znacznie istotniejszą – zdaniem autorów artykułu – niż jedynie farmaceutyczne uśmierzanie cierpień fizycznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Czernek-Pasierbek, Paulina. "Praca z cierpiącym – wizerunek opiekunów osób terminalnie chorych w najnowszych patografiach polskich." Media i Społeczeństwo 21, no. 2 (2024): 32–47. https://doi.org/10.5604/01.3001.0054.9522.

Full text
Abstract:
W poniższym artykule autorka definiuje pojęcie patografii jako jednej z dominujących form wyrazu we współczesnej literaturze polskiej i refleksji humanistycznej. Refleksja maladyczna jest postawiona jako jedna z najbardziej kluczowych tendencji we współczesnej refleksji humanistycznej. Świadectwem tego są liczne przykłady tekstów o chorobie, między innymi utwory Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję Mateusza Pakuły oraz Bezmatek Miry Marcinów. Autorka analizuje oba utwory w odniesieniu do zagadnienia pracy w kontekście opiekunów osób chorych terminalnie, tym samym ukazując, jak choroba staje się determinantem redefinicji tożsamości osób opiekuńczych. Autorka stawia tezę, że właśnie patografie są jednymi z najistotniejszych świadectw współczesnego humanizmu, udowadniając ich wielowymiarowość, aktualność i interwencyjność.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Roeske, Małgorzata. "Patografie empatyczne: O chorobie i umieraniu zwierząt towarzyszących w perspektywie etnografii wielogatunkowej." Etnografia Polska 66, no. 1-2 (2022): 73–92. http://dx.doi.org/10.23858/ep66.2022.3069.

Full text
Abstract:
Konfrontacja z chorobą, starością, związanymi z nimi cierpieniem i wreszcie umieraniem to naturalne elementy życia, wspólne zarówno ludziom, jak i zwierzętom pozaludzkim. Jednocześnie umieranie zwierzęcia stanowi rodzaj doświadczenia, do którego człowiek, ze względu na ograniczone możliwości komunikacji ze zwierzęciem, ma utrudniony dostęp. Niniejszy artykuł, oparty na badaniach etnograficznych wśród piekunów zwierząt towarzyszących, analizuje kulturowe aspekty paliatywnej opieki nad zwierzęciem, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu okoliczności terminalnej choroby na specyfikę relacji człowiek-zwierzę oraz potencjalnych analogii i różnic pomiędzy doświadczeniem choroby i umierania bliskiego zwierzęcia oraz człowieka. Refleksjausytuowana jest w obrębie nurtu etnografii wielogatunkowej, postulującej poszerzenie pola zainteresowań antropologii o zwierzęta, pojmowane jako aktorzy społeczni, oraz włączenia ich do procesu badawczego, przy jednoczesnym dążeniu do zachowania ich podmiotowości.W artykule podejmę próbę rekonstrukcji procesu zachodzącego pomiędzy opiekunem a zwierzęciem towarzyszącym od momentu diagnozy: interpretacji i „odczytywania” sposobów doświadczania choroby przez zwierzę, a także społecznych wyobrażeń na temat dynamiki choroby zwierzęcia i jej indykatorów. Przedstawię następnie reakcje i postawy emocjonalne opiekunów skonfrontowanych z informacją o terminalnym stanie zwierzęcia oraz zanalizuję wpływ choroby i związanej z nią terapii na relację między zwierzęciem i opiekunem. Ramą teoretycznądla powyższej analizy będzie zaproponowana przeze mnie kategoria patografii empatycznych, rozumianych jako narracje spełniające zbliżone funkcje do tych, jakie odnaleźć można w pierwszoosobowych opowieściach o przeżywanym przez człowieka doświadczeniu choroby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kempa, Sylwia, Daria Klich, Iwona Zaporowska-Stachowiak, and Maciej Sopata. "Odleżyny u pacjentów w terminalnej fazie choroby." Leczenie Ran 13, no. 4 (2016): 147–55. http://dx.doi.org/10.15374/lr2016022.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kempa, Sylwia, Daria Klich, Iwona Zaporowska-Stachowiak, and Maciej Sopata. "Odleżyny u pacjentów w terminalnej fazie choroby." Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece 3, no. 1 (2017): 31–39. http://dx.doi.org/10.15374/pwaiio2017008.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Godawa, Grzegorz. "Self-education in the context of terminal illness. Thanatopedagogical study." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio J, Paedagogia-Psychologia 27, no. 1 (2015): 57. http://dx.doi.org/10.17951/j.2014.27.1.57.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Godawa, Grzegorz. "Hospice assistance offered to the healthy siblings of a terminally ill child." Family Upbringing 8, no. 2 (2013): 353–71. http://dx.doi.org/10.61905/wwr/171144.

Full text
Abstract:
Chore dziecko skupia uwagę najbliższych mu osób. Jego rodzina pragnie zminimalizować jego cierpienie. Wsparcia udzielają mu również organizacje pomocowe. Skoncentrowanie uwagi na chorym może jednak spowodować, iż zaniedbane zostaną potrzeby zdrowego rodzeństwa dziecka. Wszechogarniający charakter cierpienia, które pojawia się w życiu dziecka, swym zasięgiem obejmuje również jego bliskich, dlatego wsparcie zdrowego rodzeństwa chorych dzieci stanowi jeden z podstawowych celów działalności hospicjów dziecięcych. Ich pomoc opiera się na systemowym modelu rodziny, dzięki czemu zakres działań hospicyjnych jest bardzo szeroki. Chociaż pomoc choremu dziecku jest priorytetem, nie brakuje działań, które mają chronić również jego rodzinę przed destrukcyjnym wpływem choroby. Jedną z form realizacji wsparcia zdrowego rodzeństwa jest oddziaływanie psychopedagogiczne. Ma ono na celu nie tylko zminimalizowanie negatywnego wpływu choroby dziecka, ale również przygotowanie rodzeństwa do funkcjonowania po śmierci siostry czy brata. Interdyscyplinarny charakter pomocy hospicyjnej stanowi szansę na pomyślną realizację tych założeń.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Chrostowska, Marzena, Zbigniew Puchalski, and Joanna Szwarc-Woźniak. "OCENA JAKOŚCI ŻYCIA RODZIN PACJENTÓW WTERMINALNYM OKRESIE CHOROBYNOWOTWOROWEJ W WARUNKACH DOMOWYCH." Scientific Journals of the International Academy of Applied Sciences in Lomza 72, no. 4 (2018): 96–111. https://doi.org/10.58246/zx95gq64.

Full text
Abstract:
Tematem pracy jest jakości życia członków rodzin sprawujących opiekę w warunkach domowych nad osobą w schyłkowym stadium choroby nowotworowej. W ramach wprowadzenia omówione zostały zagadnienia dotyczące choroby nowotworowej i jej rodzajów, dolegliwości występujących u terminalnie chorych, fazy umierania, organizacji opieki paliatywnej w Polsce oraz jakości życia chorych na nowotwory. W części poświęconej pracy badawczej, zostały zaprezentowane cele, hipotezy badawcze, metodologia przeprowadzonych badań własnych oraz płynące z nich wnioski. Szczególna uwaga została poświęcona zmianom jakie zachodzą w życiu opiekunów osób terminalnie chorych w różnych aspektach ich funkcjonowania: psychologicznym, społecznym i zawodowym. Praca prezentuje również potrzeby opiekunów m. in. pomoc pielęgniarską, pomoc lekarską, pomoc w czynnościach dnia codziennego oraz wsparcie duchowe,psychologiczne i emocjonalne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Choroba terminalna"

1

Flakus, Joanna. "Hospicjum jako instytucjonalna forma pomocy i wsparcia społecznego w chorobie terminalnej." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2008. http://hdl.handle.net/20.500.12128/5120.

Full text
Abstract:
Jedną z odpowiedzi na wyzwanie, jakie postawiła sytuacja społeczna świadcząca o globalnym obciążeniu chorobami nowotworowymi, jest obserwowany rozwój medycyny paliatywnej. Najlepiej widać to w odniesieniu do chorych na nowotwory złośliwe. Zarówno międzynarodowe, jak i krajowe programy zwalczania chorób nowotworowych zakładają ciągłość działań społecznych i medycznych w zapobieganiu, wczesnym wykrywaniu, aktywnym leczeniu oraz opiece nad chorymi pozostającymi poza możliwościami leczenia przyczynowego. Ten ostatni aspekt nazwany został opieką paliatywną i w ostatnim 30-leciu wywalczył sobie znaczące miejsce w onkologii. Innym określeniem używanym w odniesieniu do opieki nad nieuleczalnie chorymi jest opieka hospicyjna. Termin ten ma swoje źródła historyczne i chętnie używany jest przez środowiska działające w ośrodkach organizowanych i prowadzonych prze różnego rodzaju organizacje pozarządowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Růžičková, Lhotová Ilona. "Ztráta a nálezy rodiny s dítětem v terminálním stádiu onemocnění." Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-335028.

Full text
Abstract:
This thesis describes the life of a family with a dying child. The objective of the thesis is to describe the experience of its members after the diagnosis has been decided, during treatment and after the child's decease. It discusses the phases of going through the disease and death of one's own child for the parents and other close persons and how such a critical event in a family's life changes its values and attitudes. The theoretical part of this thesis deals with experiencing of all stages of the child's disease by their closest persons and with the psychology of the ill child. In this context, it briefly describes the history and idea of care of the incurably ill and the possibility of family support provided by non- governmental organizations. The practical part of the thesis contains the findings of the qualitative research conducted using the phenomenology approach on how the parents supported the child in the terminal stage of their disease, what they went through during this difficult time of life and how they remember that time after certain time has elapsed. Respondents include the parents or closest persons of children aged over one year that deceased as a result of a malignant disease.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Choroba terminalna"

1

Szenajch, Piotr. Trudne umieranie: Narracyjne przedstawienia choroby i śmierci a doświadczenie osób terminalnie chorych. Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy Instytutu Slawistyki PAN, 2015.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kochan, Wojciech, and Józef Stala. Integralna troska o chorego u kresu życia. Edited by Agnieszka Bertman-Wierzchowska. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020. http://dx.doi.org/10.4467/k7192.198.

Full text
Abstract:
Przedstawiam Państwu publikację niezwykłą, powstałą dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli i wielkich serc, zdeterminowanych, aby nieść pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Integralna troska o chorego u kresu życia to książka, którą zdecydowanie warto zauważyć i dołączyć do lektur obowiązkowych, jest bowiem próbą odpowiedzi na potrzebę prezentacji tego rodzaju zagadnień w przestrzeni publicznej. Już sam tytuł sugeruje treści w niej zawarte, które – stwierdzam to jako lekarz – wciąż stanowią w społeczeństwie temat tabu. Choroby terminalne, opieka nad ludźmi u schyłku życia, odchodzenie i śmierć są najtrudniejszymi tematami dla większości z nas. Niniejsza publikacja to swoiste kompendium wiedzy przekazanej przez profesjonalistów – prelegentów konferencji, osoby, które przez zawód, zainteresowania, głęboką empatię lub zwykłą ludzką przyzwoitość odkryły w sobie imperatyw pomagania. Stanowi podsumowanie wpisanych już na stałe w uniwersytecki kalendarz cyklicznych konferencji „Opieka paliatywna i hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat”, zazwyczaj odbywających się w październiku, z uwagi na obchodzony od kilkunastu lat właśnie w połowie października Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Wydarzenie wpisuje się zatem w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i będących u kresu życia. Fragment Słowa wstępnego Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Choroba terminalna"

1

Białożyt, Katarzyna, and Agnieszka Haftek. "Choroba terminalna dziecka a funkcjonowanie rodziny." In Człowiek chory i umierający : możliwości wsparcia i formy pomocy. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2014. http://dx.doi.org/10.15633/9788374384117.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Góraj, Ewa. "Postępowanie paliatywne i opieka nad chorym w terminalnym okresie choroby." In W gabinecie lekarza specjalisty. Rak jajnika najnowsze metody leczenia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021. http://dx.doi.org/10.53270/wglsrja2021.5.8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Rocha, Natalia Pessoa, Andy Liu, Karen Anderson, and Erin Furr Stimming. "Huntington’s Disease." In Movement Disorders in Psychiatry, edited by Antonio L. Teixeira, Erin Furr Stimming, and William G. Ondo. Oxford University PressNew York, 2022. http://dx.doi.org/10.1093/med/9780197574317.003.0015.

Full text
Abstract:
Abstract Huntington’s disease (HD) is a neurodegenerative disease caused by a CAG repeat expansion in the huntingtin (HTT) gene on chromosome 4p16.3. The result is an abnormally long polyglutamine repeat in the huntingtin protein (HTT), which will aggregate in neuronal nuclei, cytoplasm, dendrites, and axon terminals. Striatal degeneration is the main change observed in HD brains, and although HTT misfold and aggregation is regarded as the pathological hallmark of HD, the mechanisms underlying neuronal death/dysfunction in HD are not completely understood. Clinically, HD is traditionally defined as a movement disorder, as its formal diagnosis is based on the unequivocal presence of otherwise unexplained extrapyramidal motor symptoms, mainly chorea, dystonia, and parkinsonism. However, HD is characterized not only by motor but also cognitive and behavioral features. This chapter presents the clinical picture of HD, including the treatments currently available to mitigate the symptoms of this devastating disease, as well as the preclinical and clinical trials focused on disease-modifying therapies for HD.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Murzyn, Marcin. "Pracownicy służby zdrowia i hospicjów w relacji do człowieka w terminalnym stadium choroby nowotworowej : perspektywa bioetyki personalistycznej." In Człowiek w relacji do... : rozważania o człowieku jako istocie relacyjnej. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2020. http://dx.doi.org/10.15633/9788374388740.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Choroba terminalna"

1

Elhaj, Ahmed, Ninous Philip, Qaiss Al-Jumaili, Tara Bajlan, and Amani Elfaki. "Cranio-Facial Changes the in Patients with Huntington Disease, A Review Article." In 5th International Conference on Biomedical and Health Sciences. Cihan University-Erbil, 2024. http://dx.doi.org/10.24086/biohs2024/paper.1175.

Full text
Abstract:
Huntington's disease (HD) is a rare autosomal dominant sever and usually fatal chronic neurodegenerative illness with prevalence of 5.96 to 13.7 per 100000. The primary pathology is the precipitation of huntingtin protein in the neurons due to the presence of multiple CAG repeat in the N terminal of the HTT gene on the short arm of chromosome 4. Classically this is well known to primarily affect the caudate nucleus the largest of the basal ganglia. This manifests radiologically by shrinkage of the caudate nucleus with secondary dilatation of ventricular system. This however cannot explain the fact that the HD patients show a multitude of psychiatric and cognitive symptoms in addition to chorea. But it may be explained by the recent studies that show the basal nuclei are involved in limbic and emotional control in addition to their motor function. In order to review evidence of structural basal ganglia changes and their relation to clinical manifestations in patients with HD we conducted a web based search for published literature in the topic using pubmed and google scholar. The review of the literature showed that the initial changes in HD happen in the caudate nucleus. Other parts of the striatum such as the putamen and globus pallidus are also affected, particularly following disease progression, with additional proof of thalamic changes. Such structural changes, in the striatum, for example, have been associated with specific cognitive deficits including attention, working memory and executive functions. Interestingly studies reported that MRIs are able to detect these changes long before clinical manifestation of HD. We concluded that most of the components of the basal ganglia are reduced in size in HD. This volume reduction is evident years before the onset of the disease. The magnitude of volume reduction is directly related to the severity of the disease. These changes may be used to predict the onset and prognosis of disease and to monitor the response to treatment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!