Academic literature on the topic 'Choroby'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Choroby.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Choroby"

1

Teodorowicz, Justyna. "Obraz choroby w powieści "Koncert muzyki Bacha" Hortensji Papadat-Bengescu." Balcanica Posnaniensia. Acta et studia 28, no. 2 (2021): 179–92. http://dx.doi.org/10.14746/bp.2021.28.26.

Full text
Abstract:
Przedmiotem niniejszego artykułu jest zagadnienie choroby w powieści Koncert muzyki Bacha rumuńskiej pisarki okresu międzywojennego, Hortensji Papadat-Bengescu, uważanej za prekursorkę rumuńskiej prozy psychologicznej. Choroba jako jeden z głównych motywów jej twórczości była zwykle interpretowana jako obraz chylącego się ku upadkowi rumuńskiego społeczeństwa. W niniejszym artykule analizujemy najciekawszy przypadek chorobowy w powieściach Hortensji Papadat-Bengescu, jakim jest chory na gruźlicę książę Maksenty. Proponujemy możliwe interpretacje jego choroby w kontekście współczesnych badań naukowych, szczególnie w dziedzinie socjologii choroby. Omawiamy między innymi zagadnienie choroby jako zakłócenia biograficznego, problem osobowej i społecznej tożsamości bohatera w chorobie przewlekłej oraz jego postawę wobec śmierci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Szluz, Beata. "O doświadczaniu choroby Parkinsona. Socjologiczne spojrzenie na chorego." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 33, no. 1 (2020): 209. http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.1.209-218.

Full text
Abstract:
<p>Z uwagi na proces starzenia się społeczeństw częstość występowania zespołów otępiennych stale wzrasta. Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurozwyrodnieniowych i dotyczy przede wszystkim pacjentów po 50. roku życia. Głównymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni typu plastycznego. Głównym celem przeprowadzonego badania było poszukiwanie odpowiedzi na pytania o indywidualny sens doświadczeń, relacje z innymi oraz zmianę zachowań ukierunkowanych na podejmowanie działań życiowych. Poszukiwano odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Jakie znaczenie nadaje respondentka treści swoich doświadczeń? Jak reaguje na wiadomość o chorobie przewlekłej? Jak choroba zmienia życie człowieka? Jak życie z chorobą przewlekłą wpływa na tożsamość jednostki? Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2019 r. przez autorkę artykułu za pomocą metody biograficznej i techniki wywiadu narracyjnego. Badania naukowe w zakresie nauk społecznych nad doświadczaniem chorób przewlekłych koncentrują się bezpośrednio na kluczowych graczach w służbie zdrowia – ludziach chorych. Badania nad chorobą przewlekłą ukazują, jak ludzie postrzegają siebie jako osoby przewlekle chore i jak choroba wpływa na ich życie.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Szklarczyk, Kasandra. "Opieka pielęgniarska nad dzieckiem z chorobą Leśniowskiego-Crohna." Innowacje w Pielęgniarstwie 6, no. 3 (2021): 91–101. http://dx.doi.org/10.21784/iwp.2021.018.

Full text
Abstract:
Wstęp. Choroba Leśniowskiego – Crohna należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Najczęściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży. Zapewnienie dziecku multidyscyplinarnej opieki, w tym pielęgniarskiej jest kluczowe, aby jak najszybciej poprawić stan pacjenta i doprowadzić do remisji choroby.
 Cel. Celem pracy jest analiza postępowania pielęgniarskiego w opiece nad dzieckiem z chorobą Leśniowskiego – Crohna.
 Materiał i metody. W pracy dokonano analizy literatury poświęconej chorobie Leśniowskiego – Crohna oraz zadań sprawowanych przez pielęgniarkę w opiece nad pacjentem pediatrycznym z tą jednostką chorobową.
 Przegląd. Na występowanie choroby Leśniowskiego – Crohna ma wpływ szereg czynników. Ważnym aspektem leczenia jest określenie stopnia zaawansowania choroby oraz dobranie zindywidualizowanej terapii.
 Wnioski. Choroba Leśniowskiego – Crohna istotnie wpływa na jakość życia dziecka. Istotnym elementem w pracy pielęgniarki sprawującej opiekę nad dzieckiem z chorobą Leśniowskiego – Crohna jest udzielanie wsparcia, a także edukacja młodocianego pacjenta oraz jego rodziców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Strońska, Aleksandra, Konrad Grzeszczak, and Karolina Rogulska. "Juvenile Idiopathic Arthritis." Journal of Education, Health and Sport 11, no. 8 (2021): 31–37. http://dx.doi.org/10.12775/jehs.2021.11.08.003.

Full text
Abstract:
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) jest najczęstszą przewlekłą zapalną chorobą reumatyczną wieku dziecięcego. Jest to niejednorodna grupa chorób charakteryzująca się zapaleniem stawów, cechami pozastawowymi, w tym zapaleniem błony naczyniowej oka oraz, w niektórych przypadkach, markerami laboratoryjnymi. Przebieg choroby, postępowanie terapeutyczne i rokowanie różnią się w zależności od pierwotnej kategorii MIZS. Ostatnie postępy w leczeniu, zwłaszcza w stosowaniu środków biologicznych, znacznie zmniejszyły częstość występowania MIZS. Obecne podejścia do leczenia kładą nacisk na agresywne wczesne leczenie, aby opóźnić postęp choroby i poprawić wyniki. Jednak choroba może pozostać aktywna aż do wieku dorosłego i nadal potrzebne jest ciągłe uważne monitorowanie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wieczorkowska, Magdalena. "Celiakia – perspektywa socjomedyczna." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, no. 79 (December 30, 2021): 7–30. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.79.01.

Full text
Abstract:
Celiakia (choroba trzewna, enteropatia glutenowa) to choroba genetyczna (związana z występowaniem u chorych specyficznego wariantu genów HLA-DQ2 oraz HLA-DQ8) o charakterze autoimmunologicznym. U chorych spożywanie glutenu prowadzi do zaniku kosmków znajdujących się w błonie śluzowej dwunastnicy i jelita cienkiego, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń wchłaniania i innych związanych z tym dolegliwości (utrata masy ciała, anemia, niedobory witamin, osteoporoza). Jest to choroba przewlekła, nieuleczalna i w większości wypadków jedynym lekarstwem jest restrykcyjna dieta polegająca na eliminacji z pożywienia frakcji białek zawartych w takich zbożach jak pszenica (gliadyna), żyto (sekalina), jęczmień (hordeina) i owies (awenina).
 Celiakia to choroba najczęściej kojarzona z okresem dzieciństwa, jednak coraz częściej rozpoznawana jest w życiu dorosłym. Dieta bezglutenowa, będąca jedynym lekarstwem, wymaga od chorego systematyczności oraz konsekwencji i często wiąże się ze zmianą stylu życia. Celem artykułu jest zaprezentowanie złożoności medycznego podłoża choroby i wynikających z niego implikacji dotyczących reakcji na chorobę, życia i radzenia sobie z nią oraz społecznych i środowiskowych czynników wpływających na poprawę stanu zdrowia chorych na celiakię. Przyjęto bowiem założenie, iż jest to schorzenie wciąż mało rozpoznane w społeczeństwie, a także mało uświadomione w środowisku medycznym (o czym świadczy średni czas diagnozy celiakii). Główna teza artykułu głosi, iż celiakia jest chorobą złożoną, zaś brak klasycznego lekarstwa czyni ją schorzeniem, w którym sukces terapii zależy w ogromnym stopniu od pacjenta, jego wiedzy oraz determinacji w stosowaniu wymagającej diety eliminacyjnej. Z punktu widzenia społeczeństwa niezrozumienie chorego często negatywnie wpływa na jego zachowania w chorobie, co może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Pacjenci z celiakią borykają się dodatkowo z ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu – pracy, podróżach czy spotkaniach towarzyskich.
 Artykuł wpisuje się w ramy rozważań socjomedycznych. W pierwszej części prezentuje perspektywę medyczną dotyczącą istoty choroby, jej typów i odmian oraz diagnostyki. Prezentacja tych aspektów w pierwszej kolejności jest kluczowa dla zrozumienia istoty choroby i trudności w radzeniu sobie z nią oraz schorzeniami współwystępującymi. W drugiej części zaprezentowano – na podstawie wybranych koncepcji socjologii medycyny – chorobę z perspektywy pacjenta – jego reakcji i przyjmowania roli chorego, zachowań w chorobie, zarządzania piętnem z nią związanym, relacji z otoczeniem, a także codziennych problemów wynikających z konieczności stosowania diety eliminacyjnej. Prezentowane rozważania nie wyczerpują złożoności tematu i wieloaspektowości problematyki związanej z życiem oraz funkcjonowaniem pacjentów z celiakią. Wyodrębnione podrozdziały mają na celu ukazanie złożoności poruszanej w artykule problematyki i mogą stać się przyczynkiem do dalszych pogłębionych i szczegółowych analiz. Artykuł opiera się na przeglądzie przedmiotowej literatury polskiej i zagranicznej oraz badań w tym obszarze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Szluz, Beata. "Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona w percepcji opiekuna rodzinnego." Roczniki Teologiczne 66, no. 1 (2019): 63–74. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2019.66.1-4.

Full text
Abstract:
Z uwagi na proces starzenia się społeczeństw, częstość występowania zespołów otępiennych stale wzrasta. Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurozwyrodnieniowych i dotyczy przede wszystkim pacjentów po 50. roku życia. Głównymi objawami choroby Parkinsona są zaburzenia w postaci spowolnienia ruchowego, drżenia spoczynkowego i wzmożenia napięcia mięśni typu plastycznego. Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona jest nie tylko wyczerpująca fizycznie i psychicznie, ale także kosztowna. W pracy podjęto próbę ukazania trudności, z którymi spotykają się rodzinni opiekunowie osób z chorobą Parkinsona. Sprawowanie opieki nad osobą z chorobą Parkinsona stwarza wysokie ryzyko obniżenia jakości życia przede wszystkim opiekunów rodzinnych silnie związanych emocjonalnie z chorym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Szklarczyk, Kasandra. "Działania opiekuńcze i terapeutyczne pielęgniarki w opiece nad dzieckiem z chorobą Leśniowskiego-Crohna w okresie jej zaostrzenia." Innowacje w Pielęgniarstwie 6, no. 4 (2021): 89–108. http://dx.doi.org/10.21784/iwp.2021.023.

Full text
Abstract:
Wstęp. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną jelit o nieznanej etiologii. Rozpoznana zostaje najczęściej u dzieci oraz nastolatków. Do objawów charakterystycznych dla choroby należą bóle brzucha, oddawanie biegunkowych stolców często z obecnością patologicznych domieszek: krwi, ropy czy śluzu, a także ubytek masy ciała. Podstawowym krokiem w procesie terapeutycznym jest nawodnienie dziecka drogą dożylną lub doustną, włączenie farmakoterapii oraz leczenia żywieniowego. Celem wdrożonej terapii jest utrzymanie pacjenta w jak najdłużej trwającej remisji.
 Cel. Praca ma na celu ukazać problemy opiekuńcze oraz terapeutyczne u dziecka z zaostrzeniem choroby Leśniowskiego-Crohna w warunkach szpitalnych oraz zadania personelu pielęgniarskiego wobec tego pacjenta.
 Prezentacja przypadku. Pacjentka lat 15 w drugiej dobie hospitalizacji przyjęta w oddział z podejrzeniem zaostrzenia choroby Leśniowskiego-Crohna. Pacjentka zgłasza liczne biegunki (od 10 do 15 wypróżnień na dobę) oraz ból brzucha. Przy przyjęciu temperatura ciała pacjentki wynosiła 38,4°C. Dziewczyna oraz jej rodzice wykazują deficyt wiedzy na temat choroby oraz postępowania w przypadku jej zaostrzenia.
 Wnioski. Bardzo ważnym aspektem w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna u opisanej pacjentki jest stosowanie się do zaleceń żywieniowych oraz systematyczne przyjmowanie zleconych środków farmakologicznych. Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, lecz podjęte działania w walce z chorobą pozwalają na uzyskanie długiej remisji i zmniejszenie ryzyka wystąpienia jej poważnych powikłań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gałuszka, Aleksandra. "Znaczenie wsparcia dla funkcjonowania psychofizycznego osób opiekujących się bliskimi z chorobą Alzheimera." Journal of Education, Health and Sport 11, no. 12 (2021): 226–34. http://dx.doi.org/10.12775/jehs.2021.11.12.016.

Full text
Abstract:
Choroby neurodegeneracyjne to wrodzone bądź nabyte postępujące choroby układu nerwowego. Ich patologia wiąże się z utratą komórek nerwowych, zaś istota procesu chorobowego wiedzie do wystąpienia wielu objawów uszkodzeń neurologicznych, związanych z funkcją motoryczną (np. ataksja) oraz z pamięcią (demencja). Proces wiodący do pojawienia się objawów choroby neurodegeneracyjnej rozpoczyna się znacznie wcześniej, zanim się one pojawią. Przebiega często przez wiele lat i bywa bezobjawowy. Pierwsze symptomy pojawiają się gdy znacząca liczba neuronów ulegnie uszkodzeniu, bądź uszkodzenie dotyczy określonej części ośrodkowego układu nerwowego. Jedną z chorób neurodegradacyjnych jest choroba Alzheimera . Dotyczy głównie osób po 65. roku życia i dotyka 5-7% populacji. Czas jej trwania wynosi ok. 8-14 lat. Specyfiką choroby jest stopniowe i nieodwracalne zaburzenie homeostazy organizmu, zaburzenia procesów poznawczych i postępujący zanik pamięci, który prowadzi do zaburzeń orientacji wzrokowo-przestrzennej. Pojawiająca się apraksja skutkuje niemożnością posługiwania się przyborami codziennego użytku. W późnej fazie otępienie jest bardzo nasilone zaś pamięć często ograniczona jedynie do faktów autobiograficznych. Zaburzenia mowy są na tyle zaawansowane, że chory może wypowiadać pojedyncze słowa. Występują również zaburzenia emocjonalne, przejawiające się apatią lub agresywnością. Zaburzenia obejmują również problemy z przeżuwaniem, przełykaniem i kontrolą zwieraczy. Występowanie choroby w strukturze rodziny wywołuje liczne zmiany oraz wyrzeczenia ze strony jej członków.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Chojnacka-Kuraś, Marta. "Kiedy walka staje się podróżą. O przeobrażeniach metafor opisujących doświadczenie chorowania z uwzględnieniem typu i fazy choroby." Prace Filologiczne 73 (January 20, 2020): 33–48. http://dx.doi.org/10.32798/pf.482.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy dwóch metafor pojęciowych obecnych we współczesnym dyskursie medycznym, są to: WALKA Z CHOROBĄ i CHOROBA TO PODRÓŻ. Metodologicznie praca sytuuje się w nurcie lingwistyki kognitywnej, a kontekstem rozważań jest problematyka komunikacji medycznej. Na podstawie literatury przedmiotu i wybranych tekstów należących do polskiego dyskursu medycznego autorka omawia struktury obu metafor opisujących doświadczenie choroby, ich skuteczność oraz możliwe efekty stosowania (treści wnioskowane, implikacje metaforyczne) w zależności od tego, do jakiej choroby i jakiej jej fazy się odnoszą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Chojdak-Łukasiewicz, Justyna. "Zapalenie nerwów wzrokowych i rdzenia Devica (NMO) — przegląd badań." Journal of Neurological and Neurosurgical Nursing 10, no. 2 (2021): 82–85. http://dx.doi.org/10.15225/pnn.2021.10.2.6.

Full text
Abstract:
Zapalenie nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMO, choroba Devica) jest rzadką autoimmunologiczną chorobą OUN o charakterze demielinizacyjnym, zajmującą nerwy wzrokowe i rdzeń kręgowy. Do czasu odkrycia w 2004 r. przeciwciał przeciwko akwaporynie typu 4, NMO uważano za formę stwardnienia rozsianego. Choroba charakteryzuje się współwystępowaniem zapalenia pozagałkowego nerwu wzrokowego i podłużnego zapalenia rdzenia. Leczenie rzutów choroby opiera się na podawaniu kortykosteroidów w formie dożylnej i/lub plazmaferezy. W zapobieganiu nawrotom stosuje się leki immunosupresyjne. W ostatnich latach obserwuje się coraz więcej nowych metod terapii, mających na celu zmniejszenie częstości rzutów choroby oraz poprawiających rokowanie. W opiece nad pacjentami, podobnie jak w stwardnieniu rozsianym rola pielęgniarki jest bardzo ważna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Choroby"

1

Karásek, Michal. "Diagnóza Parkinsonovy choroby z řečového signálu." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-218976.

Full text
Abstract:
The thesis deals with the recognition of Parkinson's disease from the speech signal. The first part refers to the principles of speech signals and speech signals by patients suffering from Parkinson's disease. Further, it continues to describe the issues of speech signals processing, basic symptoms used for diagnosis of Parkinson's disease (e. g. VAI, VSA, FCR, VOT etc.) and reduction of these symptoms. The next part focuses on a block diagram of the program for the diagnosis of Parkinson's disease. The main objective of this thesis is comparison of two methods of feature selection (mRMR and SFFS). For classification have selected two different methods were used. The first method is classification kNN and second method of classification is Gaussian mixture model (GMM).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Černovská, Eliška. "Choroby vulvy." Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-285886.

Full text
Abstract:
The theme of my thesis Diseases of the vulva, I chose based on several years of his interest in gynecology and themes associated with that field. Although the vulva is a place that gynecologist for examination by viewing easy accessibility as one of the first, there is no diagnosis of disease in this area does not simple and requires interdisciplinary cooperation. vulva is not only the gateway to the internal genitals, but also a place where meet medical fields, especially gynecology, dermatology and pathology. View of dermatology and gynecology at some disease of the vulva was often different, as well as evaluation severity of disease classification and therapy. Simply words, the gynecologist is usually devoted to lesions that were considered to be precancerous or malignant nature attention to his dermatologist benign dermatózám. The these uncertainties, there were problems, how to evaluate some of the lesions in wider scale. Fortunately there was a unification of terminology when International Society for the Study of vulvar disease (ISSVD - International Society for the Study of vulvar Disease) uniform classification system published by some of the termsgoverning 1) . Interdisciplinary collaboration, a unified classification and availability "Evidence-based" information is, in my opinion, step in the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

SUPOVÁ, Michaela. "Prevence vybraných civilizačních chorob (kardiovaskulární choroby a diabetes II. typu) u seniorů." Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-173494.

Full text
Abstract:
The thesis deals with the prevention of lifestyle diseases in the elderly, is focused on cardiovascular disease and diabetes mellitus II. type. In the theoretical part, I describe the specifics of senior age. Consequently, the theoretical part deals with the the cardiovascular diseases that occur in the elderly and diabetes mellitus II. type, risk and protective factors for these diseases. In the practical part I focuse on the survey, which examines the level of awareness of seniors on cardiovascular diseases and diseases of diabetes mellitus II. type, the differences in awareness between men and women and relationship between level of education and awareness. The questionnaire survey was attended by 98 respondents. The questionnaire contained 12 questions that examined how respondents are aware of the issue. The obtained data were collected in January and February 2014, and subsequent evaluation in March and April 2014. The obtained data were analyzed using statistical methods. Identified responses were transformed into single tables and compared. Was examined overall awareness of the difference in awareness in relation to sex and then examined the effect of education on awareness issues.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Houdková, Andrea. "Léčba Alzheimerovy choroby." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-279077.

Full text
Abstract:
4 ABSTRACT Topic: Treatment of Alzheimer's disease Author: Andrea Houdková Alzheimer's disease is a progressive neurodegenerative disease. Its symptoms are the disorders of memory, speech, executive functions and disorientation. In the terminal stage the patients suffering from this disease are fully dependent on help of other people. Alzheimer's disease is incurable but early diagnosis and consequently started therapy can postpone the heavy stages of the disease and prolong the self - sufficiency of patients. Currently two evidence based methods in the therapy of cognitive disorders are used: - inhibitors of cholinesterase for mild and medium stages of the disease (rivastigmin, donepezil, galantamin) and partial inhibitors of N - methyl - D - aspartate receptors for medium stages of the disease (memantin). Other drugs influencing behaviour and psychological symptoms (antipsychotics, antidepressants and anxiolytics) are also used. Additional medication, use of which is not evidence based, is available. An important part of the therapy are non - farmaceutical methods. Other promising methods are in the stage of clinical testing.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Veselá, Michaela. "Léčba Alzheimerovy choroby." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-305780.

Full text
Abstract:
Charles University in Prague Faculty of Pharmacy in Hradec Králové Department of Pharmacology & Toxikology Student : Michaela Veselá Supervisit : PharmDr. Ludmila Melicharová Title of diploma thesis : The therapy of Alzheimer's disease Alzheimer's disease is becoming more pressing problem of today's population. It is very serious progressive-neurodegenerative disorder mainly manifested by memory loss, cognitive dysfunction and personality changes. This thesis provides topical summary of the most important aspects of treatment of Alzheimer's disease. There are introduced basic characteristics of Alzheimer's disease, its possible causes and brief summary of currently used and new considered therapeutic approaches.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

MUSILOVÁ, Dagmar. "Kongenitální choroby prasat." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-137029.

Full text
Abstract:
This diploma thesis follows the bachelor thesis and it?s task is to processing analysis of the occurrence of PSE meat in a population of the Czech white breed as a pigs stress syndrome impact. General problem of congenital diseases is processed in literature review. Further, this work deals with pigs stress syndrome and stress, which causes the meat defects as an external factor. Molecular - genetic methods, which are used in the practical part, are described as well. The research focused on genotyping of loci selected panel of samples, to determine the frequency of alleles and genotypes of selected locus and the statistical relationship between genotype and expression of PSE meat. Results were statistically processed and evaluated at the end.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

KOSOBUDOVÁ, Hana. "Kongenitální choroby skotu." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-137031.

Full text
Abstract:
In the framework of this thesis was performed genotyping of 46 specimens of the breed Czech red cattle from the University farm in Czech Budejovice, which monitored the incidence of autosomal recessive genetic disorders, specifically bovine citrullinemia (BC) in exon 5 and deficiency of blood coagulation factor XI (FXI) in exon 9 and 12. Genotyping for BC was done using PCR/RFLP methods and for the disorder FXI in both exons genotypes were determined on the basis of different length of fragments using PCR technology and horizontal agarose electrophoresis. The presence of mutant allele was detected only in the locus for BC and that is in 7 heterozygous carriers, who produced three bands with a length of 185 bp fragments, 103 bp and 82 bp. The frequency of mutant allele and the frequency of heterozygous carriers to 7.6% and 15.2%. Results of the study show that the presence of mutant allele for BC in our tested panel of animals is relatively high. In the future it will be necessary to adopt measures that will lead to the elimination of this allele. Otherwise, its further dissemination would have a negative impact on the health of the population and there might occur complications in the regeneration of Czech red cattle, which is one of our farm animal genetic resources. The literature review deals with the problems of congenital disorders and discusses the importance of health heredity and understanding of the genomic information of cattle.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pasternak, Aneta. "Obcy w ciele – obraz własnego ciała i własnej choroby u osób z chorobą nowotworową." Doctoral thesis, 2018. https://depotuw.ceon.pl/handle/item/3036.

Full text
Abstract:
Polemika na temat znaczenia choroby nowotworowej jako zdarzenia wystawiającego człowieka na ciężką próbę i pociągającego za sobą całe spektrum zmian determinujących sposób przeżywania oraz postrzegania własnego ciała i choroby, znalazła się w obszarze namysłu psychologii jako nauki pod koniec XX wieku. Na gruncie empirycznym nie dokonywano jednak pogłębionej refleksji na temat genezy obrazu ciała i choroby u chorych na nowotwór oraz powiązań między tymi konstruktami teoretycznymi, co też uczyniono w tej dysertacji. W celu zgłębienia tego zagadnienia, przeprowadzono badanie empiryczne w grupie 318 osób z diagnozą choroby nowotworowej (155 kobietach, 163 mężczyznach) leczących się na oddziałach onkologicznych polskich szpitali. Do pomiaru podstawowych danych socjodemograficznych o respondentach użyto Kwestionariusza ankiety, natomiast do pomiaru zmiennych badanych w pracy posłużono się kwestionariuszami MBRSQ, SOWC, IPQ-R, CECS oraz autorską Komputerową metodą badania obrazu ciała (KMBOC). W oparciu o otrzymane wyniki można stwierdzić, że większość analizowanych czynników, zarówno właściwości choroby i leczenia jak i zmienne socjodemograficzne, różnicuje obraz ciała i choroby pacjentów onkologicznych. Rezultaty badań z zastosowaniem modelu analizy regresji dostarczyły ciekawych danych ukazujących aspekt tego, jaką wartość predykcyjną dla wyjaśnienia zmienności obrazu ciała i obrazu choroby ma kontrola emocji negatywnych. Nieoczekiwane wyniki badań, ukazujące nową optykę genezy obrazu ciała i obrazu choroby pacjentów z nowotworem, wykazały jak proporcjonalnie niewielkie znaczenie dla sposobu doświadczania własnej cielesności i choroby ma kontrola emocji negatywnych w zestawieniu ze zmiennymi socjodemograficznymi oraz właściwościami choroby i leczenia. Wyniki uzyskane w ramach badania zależności pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami i profilami obrazu ciała i choroby dowiodły przy tym, iż pozytywne ustosunkowanie do własnej choroby współistnieje z pozytywnie nacechowanym emocjonalnym, poznawczym i behawioralnym obrazem własnego ciała. Uzyskane rezultaty badawcze mogą dostarczyć praktyce klinicznej cennych implikacji i poszerzyć stan dotychczasowej wiedzy z zakresu psychoonkologii o aspekt specyfiki patrzenia na własne ciało i na chorobę oczami człowieka zmagającego się z obcym w ciele.<br>Cancer has been discussed in the context of psychology since the end of the 20th century: both as a phenomenon testing a person’s limits and involving a whole range of changes that determine how they experience it, as well as their body and disease image. However, up until now, there haven’t been any in-depth empirical studies on the genesis of body image and disease in patients with cancer or on the links between these theoretical constructs. This dissertation is the first to fully explore such phenomena. To further explore this issue an empirical study was conducted on a group of 318 patients with cancer diagnoses (155 women and 163 men) who were treated in oncological departments of Polish hospitals. The Survey Questionnaire was used to measure respondent’s basic socio-demographic data, while variable measures were performed using the MBRSQ, SOWC, IPQ-R and CECS questionnaires, as well as our own Original Computer aided Method of Researching Body Image (CMRBI). Based on the obtained results, it can be stated that most of the analyzed factors (disease and treatment characteristics as well as sociodemographic variables) differentiate body and disease image in cancer patients. We analyzed the study results using a regression analysis model, this provided data showing interesting aspects of the predictive value for explaining the variability that negative emotions have on body and disease image. The study’s results were unexpected and shed new light on the genesis of body and disease image in cancer patients. They demonstrated that emotional control is of very little relative importance compared to socio-demographic variables and disease characteristics and treatment. The results obtained when analyzing the relations between various indicators and profiles of body image and disease have demonstrated that a positive attitude towards one’s disease coexists with a positive emotional, cognitive and behavioral body image. These research results can provide valuable clinical implications and expand our knowledge base in the ever-growing field of psycho-oncology, particularly with regards to looking at one’s own body and illness through the eyes of person struggling with a foreign entity in their body.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Hradský, Ondřej. "Genetické aspekty Crohnovy choroby." Doctoral thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-308914.

Full text
Abstract:
JednosmmJw.ý SOWlrn vanglitrlné Crohn'. _ oe (COl h.. been ohown ..._Ied YIiIh Ihe variant. o, NOD2, ATGI51.! ond IL23R gene. , o, Ihe IB051<>1:...... _ .. o, oIher gene> 0,_ in the irnm..... respoooe_ T"" ~cies <>f Ihe von..l> pro!oundIy <line< _ popuIoIiooo """ 10 doeo the .osoe..ted IN_ Moreo_, II!e """ <>f the IB05 Iocu. _ ClU_ gene .. de",Iopm",,' ol Crohn'. <lise.... h...... .,.,.., c_We e. omined Ihe ~. ol ,onanl> .. the N002, ATGI51.! , 1L2JR, TIIFA _ PTPl/22 gene roI V3t\aI1" in IBOS _ CTLH d"romooomol fegions wiIh ped;atric-on...' and odul-onoet co .. ..., C,ecl> """"",boo. The ge_, phenoly;>o, _ . _ Irequencies '01<= compe<ed between .59 unrelo1ed P'_ wiIh CO 000 HO on<eI3led _ y cootrols_ The strongest oooo<..tion wiIh CD >on found .. NOD2 gene (1fIret> V_I, loIowed by "'" v_nto o, 1B05 1<>1:.... (IGR206Jb_ ' , ,.65960151, _.~'" asoociotion YIiIh vorian1 .. 1L23R ond ATGlfiLl _ , _ "" ~ .osoc:i3tion,.,.. _for the p.R62OW vofi.ant .. the PTPN22 ge"" or forthe 9_2306G>A variant .. the TIIFA gene. We hove rep<lfled . ~h ~t"j ol the minor'" ol trie NODll007fs poIymorpIlism o, "e Czecl> popuIrioo _ . otrong e!leC1 ol """ alele on " e _ .1 diagnoo.ia ond .,.. Iofm ol <Iise,...,_ o..,. OILl<Iy confi'm. the mpoflonce ol IB05 in det""" .....g CO . UK<'ptibMy, ond _"'Ol,," lhal IWO indepe_'"...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Žohová, Ivana. "Modelování průběhu choroby HIV." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-298996.

Full text
Abstract:
In the present work we study modeling of HIV disease progression via multistate Markov model. The difficulty in this approach is how to define HIV disease states. These are usually defined in terms of CD4+ T lymphocyte counts, but this marker is a subject to biological fluctuation and, in real life, measurement errors as well. Estimating the model on such a data will lead to intensity estimates depending on frequency of observations. That is why we usually smooth the data before fitting the Markov model. In this work we studied two different approaches - linear mixed-effects model and local polynomial kernel estimator. All modeling is performed on real data and also an illustrative simulation example is included. Another issue considered in this work is determination of sero-conversion time. The sero-conversion distribution is derived based on time of last negative observation, first positive observation and last performed measurement.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Choroby"

1

·dich, Wojciech Pe. Choroby wewne ·trzne. 3rd ed. Pan st. Zak¿ad Wydawnictw Lekarskich, 1992.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Roman, Andrzej. Paranoja: Zapis Choroby. Roman, 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ziemkiewicz, Rafał. Michnikowszczyzna: Zapis choroby. Red Horse, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Stomma, Ludwik. Sławnych Polaków choroby. Tower Press, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Antychowicz, Jerzy. Choroby i zatrucia ryb. Wyd-wo SGGW, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Podręczna encyklopedia zdrowia: Dolegliwości i objawy, choroby, badania i leczenie, jak sobie pomóc. Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Wolfram, Günther. Choroby serca i układu krz̨enia. Filar, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kawczyńska-Butrym, Zofia. Rodzinny kontekst zdrowia i choroby. Centrum Edukacji Medycznej, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

John-Borys, Maria. Koncepcja zdrowia i choroby u dorastających. Wydawn. Uniwersytetu Śląskiego, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Tak sobie myślę--: Dziennik czasu choroby. Wydawn. Literackie, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Choroby"

1

Banaszkiewicz, Magdalena. "Chornobyl tourism." In Tourism and Heritage in the Chornobyl Exclusion Zone. Routledge, 2022. http://dx.doi.org/10.4324/9781003189596-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Spaide, Richard F. "The Choroid." In Pathologic Myopia. Springer International Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-74334-5_10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Spaide, Richard F. "The Choroid." In Pathologic Myopia. Springer New York, 2013. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-4614-8338-0_9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Lewkowicz, Rafał. "Ocena bodźców ruchowych odpowiedzialnych za występowanie choroby symulatorowej." In Mechanika w Lotnictwie ML-XIX 2020. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, 2020. http://dx.doi.org/10.15632/ml2020/153-164.

Full text
Abstract:
Przedstawiona praca jest próbą określenia przyczyny występowania w dynamicznym symulatorze lotu nieprzyjemnych doznań ruchowych niespotykanych w locie rzeczywistym. Celem przeprowadzonych badań była odpowiedź na pytanie, czy szybkość zmiany przyspieszenia liniowego kabiny wirówki przeciążeniowej może mieć związek z występowaniem u pilota objawów choroby lokomocyjnej. W badaniu zastosowano bodziec ruchowy w postaci profilu przyspieszeń interwałowych utworzonych przy wykorzystaniu modelu kinematyki wirówki przeciążeniowej HTC-07. Każdy z pięciu utworzonych profili różnił się szybkością zmiany generowanego przyspieszenia (1, 2, 3, 4 lub 6 G/s). Do oceny bodźców odpowiedzialnych za występowanie choroby symulatorowej zastosowano model nasilenia objawów choroby lokomocyjnej oparty na teorii subiektywnego poczucia kierunku grawitacji. Badania przeprowadzone metodą symulacji komputerowej wykazały, że w każdym z analizowanych profili występuje bodziec ruchowy odpowiedzialny za występowanie choroby lokomocyjnej. Stwierdzono występowanie nieliniowej zależności między nasileniem objawów tej choroby a szybkością zmiany przyspieszenia kabiny wirówki. Najniższy poziom nasilenia objawów wystąpił dla zmian przyspieszenia z przedziału od 2 do 4G/s.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Radzikowska, Elżbieta. "Torbielowate choroby płuc." In Genetyka w chorobach układu oddechowego. W gabinecie lekarza specjalisty. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022. http://dx.doi.org/10.53270/wglsguo2022.1.006.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wichniak, Adam, and Aleksandra Wierzbicka. "Choroby układu oddechowego." In Zaburzenia psychiczne w schorzeniach somatycznych. Diagnozowanie i leczenie. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021. http://dx.doi.org/10.53270/wglspsy2021.1.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Anczewska, Marta. "Choroby przewodu pokarmowego." In Zaburzenia psychiczne w schorzeniach somatycznych. Diagnozowanie i leczenie. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021. http://dx.doi.org/10.53270/wglspsy2021.1.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Janicka, Iwona. "Dziecko w chorobie. Opieka medyczna nad najmłodszymi na ziemiach polsko-litewskich w XIX wieku (na przykładzie cholery)." In Życie prywatne Polaków w XIX wieku. „Świat dziecka”. Tom 5. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UW-M, 2016. http://dx.doi.org/10.18778/8088-339-0.07.

Full text
Abstract:
Autorka w swojej pracy skupia się na temacie poświęconym chorującemu dziecku z ziem polsko-litewskich w XIX wieku. Chorobę dziecka oraz opiekę medyczną nad nim opisuje na przykładzie cholery, czyli ostrej chorobie przewodu pokarmowego. Choroba owa spośród wszystkich ówczesnych najbardziej odcisnęła swe piętno na dziewiętnastowiecznej demografii, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Dudek, Dominika. "Choroby układu sercowo-naczyniowego." In Zaburzenia psychiczne w schorzeniach somatycznych. Diagnozowanie i leczenie. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021. http://dx.doi.org/10.53270/wglspsy2021.1.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Zastawnik, Elżbieta. "Znaczenie bliskości rodziny podczas choroby." In Kiedy myślimy rodzina... Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2016. http://dx.doi.org/10.15633/9788374385091.27.

Full text
Abstract:
The problem of the disease, di­rectly or indirectly, affects every human being. Despite the development of many sciences that lend it to a thorough as­sessment, disease and suffering are for us largely a mystery. We observe that at a time when a person is faced with one of the many unknowns in life, what is a disease. This difficult moment of hu­man existence makes that a man is faced with existential questions, including re­flection on death. The issue not concerns only the sick people, but also members of their families. They must also confront their past life with a new, uneasy reality. Article draws attention to the role that for the patient has contact with oth­er people, especially with family mem­bers. By understanding the dificulty of these relationships, the author points to the need of building mutual understand­ing and taking in families uneasy dia­logue of two worlds: the world of the dis­ease and the world of healthy people. At the same time it points to the family as on the environment in shaping a prop­er attitude toward our neighbor, it also learn to overcome common difficulties and mutual responsibility.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Choroby"

1

Šimová, Lucia, and Lucia Petríková. "Zodpovednosť zamestnávateľa za pracovné úrazy a choroby z povolania." In Právne rozpravy on-screen III. Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici - Belianum, 2022. http://dx.doi.org/10.24040/pros.07.05.2021.ssp.238-249.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Suski, Robert. "Kobieta, miłość i władza z nagrodą w tle. „Erasistratos odkrywa przyczynę choroby Antiocha” Jacquesa-Louisa Davida." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.10.

Full text
Abstract:
Erasistratos odkrywa przyczynę choroby Antiocha nie należy do najważniejszych dzieł Jacquesa-Louisa Davida. To jego wczesny obraz (artysta malując go miał 26 lat), dzięki któremu otrzymał on Prix de Rome. Tematem obrazu jest romantyczna historia młodego Antiocha zakochanego w swojej macosze Stratonice. Młody książę był bliski śmierci z miłości, ale uratował go lekarz, który wykrył przyczynę słabnięcia Antiocha. Opowieść kończy się happy endem, Seleukos I rozwiódł się ze swoją żoną, dzięki czemu Antioch I mógł ożenić się ze Stratoniką. Ta narracja znana była głównie z dzieł Plutarcha. W moim tekście chcę przedstawić jak obecnie reinterpretuje się tę opowieść, ukazując rzeczywiste przyczyny niecodziennej decyzji Seleukosa I o rozwodzie z córką Demetriusza Poliorketesa, a następnie wydaniu jej za swojego syna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Oskolkov, Borys Ya, Yuri A. Neretin, Valeryi P. Saliy, Valeryi A. Seyda, and Vyascheslav V. Fomin. "Problems of Radioactive Waste Management at Chornobyl Nuclear Power Plant (ChNPP)." In ASME 2003 9th International Conference on Radioactive Waste Management and Environmental Remediation. ASMEDC, 2003. http://dx.doi.org/10.1115/icem2003-4827.

Full text
Abstract:
According to the assessments the overall amount of radioactive waste (RAW) to be reprocessed and buried at the Chornobyl NPP site amounts to 1,696,738 m3 (without regard for reactor metal structures, dismantling of building structures and plan constructions, and the Unit Shelter building). The overall activity of radioactive waste are evaluated at 1,640,504.64 ΤBq. The RAW management activities are implemented at the Chornoby1 NPP within the frame of several programs of different hierarchy including the State Comprehensive Program for RAW Management in Ukraine, Integrated Program of RAW Management at the Chornoby1 NPP Shutdown Stage and Transformation of the Unit Shelter into an Ecologically Safe System. At the present time a number of key RAW management facilities are being constructed within the frame of the international aid to Ukraine. They are the Liquid Radioactive Waste Plant and Solid Radioactive Waste Reprocessing Complex. As of now, the issues concerning RAW utilization at the Unit Shelter are resolved at a conceptual level. There has not practical decision in relation to a geologic facility. The complexity and scale of ChNPP RAW management problems will require significant efforts of both Ukraine and the whole world community to solve these issues. The task related to removal and final burial of accumulated and generating radioactive waste is one of the main aspects of decommissioning activities at any nuclear power plant. RAW management work is the most important and complicated work performed at the Chornoby1 NPP. The specific features of ChNPP RAW management are as follows: • Variety of RAW generation sources, their types, physical and chemical properties. • Large amount of radioactive wastes which already exist and those generated in the decommissioning process. • Presence of disorganized RAW characterized by wide spatial distribution within the Unit Shelter and at the plant site. • Need to apply a very wide spectrum of various RAW management techniques depending on their location and type. • Need in developing unique techniques to manage special types of RAW located at the site (fuel containing masses of the Unit Shelter). • Large amount and variety of facilities required for RAW final storage. • Absence of reliable and serviceable instrumental procedures and necessary equipment to define RAW properties for RAW separation and classification. • Ecological peculiarities of RAW management within the Chornoby1 zone. • Multiphase decontamination and restoration processes resulting in RAW formation. • Need in integrating RAW management problems at the ChNPP and within the Chornoby1 Exclusion Zone taken as whole. • Long time period required for implementing the whole program of RAW management at the ChNPP. • Large quantity of people involved in RAW management process (local and foreign participants, different organization operated by various departments).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Liu, Yang, Ni Yan, and Dili Hu. "Chorlody." In CHI '14: CHI Conference on Human Factors in Computing Systems. ACM, 2014. http://dx.doi.org/10.1145/2559206.2580098.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Luo, Chengyu. "Automatic choroid layer segmentation: A slicing approach." In 2016 International Conference on Progress in Informatics and Computing (PIC). IEEE, 2016. http://dx.doi.org/10.1109/pic.2016.7949522.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Yang, Chuanzhu, and Man Song. "Treatment of choroid hemangioma with argon laser." In International Conference on Photodynamic Therapy and Laser Medicine, edited by Junheng Li. SPIE, 1993. http://dx.doi.org/10.1117/12.137052.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Burgos-Fernández, Francisco J., Tommaso Alterini, Fernando Díaz-Doutón, Marina Bou, and Meritxell Vilaseca. "Multispectral Retinography in Healthy Adult Population." In European Conference on Biomedical Optics. Optica Publishing Group, 2021. http://dx.doi.org/10.1364/ecbo.2021.em1a.12.

Full text
Abstract:
Spectral reflectance of the eye fundus was evaluated in adult healthy patients through a fast visible and near-infrared multispectral fundus camera. Spectral signatures were analyzed for different ocular structures of the retina and the choroid.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

McCormick, John, Adam Nash, Stephen Jeal, and Kim Vincs. "Aurora Australis Ultimo Choro." In SA '21: SIGGRAPH Asia 2021. ACM, 2021. http://dx.doi.org/10.1145/3476123.3487883.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Makita, Shuichi, Youngjoo Hong, Masahiro Miura, Masahiro Yamanari, Toyohiko Yatagai, and Yoshiaki Yasuno. "Optical coherence angiography for the retina and choroid." In European Conference on Biomedical Optics. OSA, 2007. http://dx.doi.org/10.1364/ecbo.2007.6627_48.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Weber, Timothy D., and Jerome Mertz. "Retina and Choroid Imaging with Transcranial Back-illumination." In Clinical and Translational Biophotonics. OSA, 2018. http://dx.doi.org/10.1364/translational.2018.cf3b.8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Choroby"

1

Vargo, George J. The Chornobyl Accident, Radiation, and Health Concerns. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 2000. http://dx.doi.org/10.2172/15001501.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

GJ Vargo. The Chornobyl Accident, Radiation, and Health Concerns. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 2000. http://dx.doi.org/10.2172/761098.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

MD Hoover, AF Fencl, and GJ Vargo. Independent Evaluation of Air Filter Media from Chornobyl. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 1999. http://dx.doi.org/10.2172/15179.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hoover, Mark D., Alice F. Fencl, and George J. Vargo. Independent Evaluaton of Air Filter Media From Chornobyl. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 1999. http://dx.doi.org/10.2172/965239.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Malkin, David, and Diana Merino. Molecular Targeted Therapies of Childhood Choroid Plexus Carcinoma. Defense Technical Information Center, 2013. http://dx.doi.org/10.21236/ada592041.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Malkin, David. Molecular Targeted Therapies of Childhood Choroid Plexus Carcinoma. Defense Technical Information Center, 2011. http://dx.doi.org/10.21236/ada555024.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Carteret, B. A., M. A. Holliday, and E. D. Jones. Needs assessment for remote systems technology at the Chornobyl Unit 4 shelter. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 1997. http://dx.doi.org/10.2172/567492.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Milchikov, A., G. Hund, and M. Davidko. A Radiological Survey Approach to Use Prior to Decommissioning: Results from a Technology Scanning and Assessment Project Focused on the Chornobyl NPP. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 1999. http://dx.doi.org/10.2172/13873.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Milchikov, Aleksey, Marina Davidko, Bogdan Poralo, and Gretchen Hund. A Radiological Survey Approach to use Prior to Decommissioning: Results from a Technology Scanning & Assessment Project Focused on the Chornobyl NPP. Office of Scientific and Technical Information (OSTI), 1999. http://dx.doi.org/10.2172/962861.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!