Academic literature on the topic 'Chrystocentryzm'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Chrystocentryzm.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Chrystocentryzm"

1

Kluz, Marek. "Chrystocentryzm wiary w Lumen fidei papieża Franciszka." Analecta Cracoviensia 50 (May 14, 2019): 79. http://dx.doi.org/10.15633/acr.3284.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Buzun, Łukasz. "The Idea of Christ-Centred Spiritual Life in the Teaching of St. Józef Sebastian Pelczar." Rocznik Teologii Katolickiej 9 (2010): 79–93. http://dx.doi.org/10.15290/rtk.2010.09.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Tomasik, Henryk. "ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY JAKO WYDARZENIE KATECHETYCZNE." Studia Katechetyczne 11 (September 20, 2016): 11. http://dx.doi.org/10.21697/sk.2015.11.01.

Full text
Abstract:
Inspiracją Światowych Dni Młodzieży były spotkania Jana Pawła II z młodymi ludźmi. Papież-Polak chciał, by w ten sposób młodzież wychodziła na spotkanie Bogu, który wszedł w dzieje człowieka. Dość szybko w inicjatywie dało się dostrzec cztery zasadnicze dynamizmy, na których do dziś opierają się spotkania. Te dynamizmy to chrystocentryzm, entuzjazm, kontemplacja krzyża i afirmacja młodości. Dzięki nim Światowe Dni Młodzieży nie ograniczają się do jednorazowej akcji, ale stanowią zaplanowaną działalność o charakterze katechetycznym. Domagają się przy tym rzetelnego przygotowania. Takie przygotowanie zostało już podjęte w Krakowie, dokąd przyjedzie młodzież z całego świata w roku 2016. Niezależnie od już opracowanych materiałów duszpasterskich i katechetycznych, nie można ustać w wysiłkach na rzecz Światowych Dni Młodzieży w Polsce, aby stały się one czymś więcej niż tylko festynem religijnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Rodzeń, Jacek. "„Mieszkańcy gwiazd” według Karla Rahnera." Studia Philosophiae Christianae 52, no. 3 (February 13, 2018): 153. http://dx.doi.org/10.21697/2016.52.3.13.

Full text
Abstract:
W swojej ogromnej spuściźnie piśmienniczej Karl Rahner (1904–1984) nie pominął zagadnienia istnienia rozumnych istot pozaziemskich. Są to jednak wypowiedzi nieliczne, fragmentaryczne i rozproszone. Pomimo tego dają one wyrazisty i oryginalny obraz filozoficzno-teologiczny tego zagadnienia. Kwestię potencjalnych inteligencji pozaziemskich Rahner przedstawia na tle metafizycznego ujęcia kosmosu jako nieustannie stającej się i autotranscendującej rzeczywistości. W jego opinii kosmos w swoich prawach fizycznych i zgodnie z celowym zamysłem jego Stwórcy zorientowany jest nie tyle w stronę człowieka (antropocentryzm), lecz podmiotów cielesno-duchowych (podmioto-centryzm). W tej perspektywie realna staje się możliwość powstania także innych, oprócz człowieka, istot rozumnych. Z punktu widzenia teologii są one według Rahnera tak samo otwarte na samoudzielającego się Boga-Trójcy w Logosie-Chrystusie-Zbawcy (chrystocentryzm) jak ludzie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sawa, Przemysław. "Duchowość ewangelikalna – szansa dla ekumenizmu." Studia Oecumenica 16 (December 30, 2016): 253–75. http://dx.doi.org/10.25167/so.3274.

Full text
Abstract:
Duchowość ewangelikalna stanowi przestrzeń praktycznego i duchowego dialogu ekumenicznego pomiędzy Kościołami i wspólnotami protestanckimi a niektórymi grupami katolickimi, zwłaszcza ewangelizacyjnymi i charyzmatycznymi. Choć pozostają różnice doktrynalne, to jednak można wskazać pewne wspólne wyznaczniki: oparcie o Biblię, krzyżocentryzm i chrystocentryzm, konwertyzm (potrzeba osobistego nawrócenia) oraz ukierunkowanie na ewangelizację. Wspólnoty te wspólnie, choć każda na swój sposób, dają świadectwo konieczności świadomego wyboru wiary jako stylu życia, konieczności zewangelizowanej i ewangelizującej społeczności ochrzczonych, nowego dynamicznego uwielbienia i spontanicznie animowanej modlitwy. Trzeba zauważyć również przestrzenie współdziałania Kościołów i zborów oraz wymiany duchowych darów. Wśród tych elementów warto wskazać poszukiwanie nowych form ewangelizacji i głoszenia kerygmatycznego, przeżywanie wspólnotowości przez wierzących oraz odkrycie duchowości sakramentów (ustanowień) oraz umiejętność przyjmowania darów charyzmatycznych. Niezaprzeczalnym priorytetem winna być odnowa duchowa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Suszko, Krzysztof. "Obraz Boga w 2 Liście św. Piotra." Ruch Biblijny i Liturgiczny 70, no. 3 (September 30, 2017): 223. http://dx.doi.org/10.21906/rbl.241.

Full text
Abstract:
Analiza przebiegu treści 2 Listu św. Piotra ujawnia poruszane w tekście dwie zasadnicze kwestie: (1) ciągła obecność tematu Boga w aspekcie Jego chwały i (2) ostateczny chrystocentryzm wszystkich odniesień treściowych w obrazie Boga. Pięciokrotnie pojawiające się słowo „chwała” (δόξα) można znaleźć zawsze w kluczowych miejscach omawianego tekstu natchnionego. List, przedstawiając teologię wiary w aspekcie poznania i powoływania, odsłania sukcesywnie tajemnicę Jezusa Chrystusa jako Osoby Boskiej – w kontekście Trójcy Świętej – na drodze ujawniania Jego kolejnych tytułów chrystologicznych aż po pełne tego objawienie w określeniu: „Pan nasz i Zbawiciel Jezus Chrystus” (κύριος ἡμῶν καὶ σωτήρ Ἰησοῦς Χριστός). Kreśli przy tym główny cel praktyczny i metodę jego osiągnięcia, jakim jest „uczestnictwo w Boskiej naturze” (por. 2 P 1, 4) dzięki „Bogu i Jezusowi Panu naszemu” (θεός καὶ Ἰησοῦς κύριος ἡμῶν) – z równoczesnym przestrzeganiem przed pójściem inną drogą – przeciwstawiając sobie dwa wymiary rzeczywistości: doczesny i wieczny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Paczkowski, Mieczysław. "„Bóg stworzył wszystko dla człowieka”? Zderzenie kosmocentryzmu z antropocentryzmem w późnoantycznej wizji świata stworzonego." Verbum Vitae 31 (May 18, 2017): 283–319. http://dx.doi.org/10.31743/vv.1760.

Full text
Abstract:
Spojrzenie na chrześcijańskie podejście do przyrody wymaga zanalizowania wzajemnych relacji pomiędzy koncepcjami antropocentryzmu i kosmocentryzmu. Obie te wizje rzeczywistości wydają się być kluczem do całościowego ujęcia relacji człowiek – natura. Chrześcijański antropocentryzm często jest obwiniany o to, że stał się przyczyną obecnego kryzysu ekologicznego. Wyznawcy Chrystusa są oskarżeni o niszczenie harmonii świata i jego zasobów. Jednak chrześcijański antropocentryzm nie był najwyższą i niezależną zasadą. Chrześcijaństwo musiało skonfrontować się z wizją natury i człowieka propagowaną przez filozofię grecką i rzymski realizm. Pisarzom Kościoła nasza cywilizacja zawdzięcza niezwykle cenne rozważania o dobroci i pięknie stworzenia. Według perspektywy patrystycznej człowiek zajmuje najważniejsze miejsce w świecie przyrody, lecz nie jest to pozycja despoty, który ma nieograniczone prawo do eksploatowania zasobów naturalnych. Istota ludzka, należąca do porządku stworzenia, ma specyficzną misję i obowiązki wobec widzialnego świata. Człowiek stanowi jakby pomost pomiędzy stworzeniami a Bogiem, jest jakby kapłanem liturgii kosmicznej. U Ojców Kościoła można było zauważyć odnośniki biblijne, przede wszystkim do Rdz i Rz 8,18-22. W przypadku perykopy pawłowej ma się do czynienia z podwójną tendencją interpretacyjną: antropologiczną i kosmologiczną. Ojcowie Wschodu, nawiązując do podziwu okazywanego siłom natury w cywilizacji greckiej, preferowali interpretację kosmologiczną. Z kolei na łacińskim Zachodzie na plan pierwszy wysuwała się kwestia podporządkowania ziemskiego istnienia wyższym zasadom, jakimi były teocentryzm i chrystocentryzm. W ten sposób cała rzeczywistość widzialna została przez chrześcijaństwo przemyślana i głęboko ubogacona.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kotecki, Dariusz. "Anna Emmanuela Klich, Chrystocentryzm hermeneutyki biblijnej Jana Pawła II w katechezach o psalmach i kantykach, Kraków, Wydawnictwo Naukowe UPJP II, 2014, ss. 394." Teologia i Człowiek 32, no. 4 (June 8, 2016): 205. http://dx.doi.org/10.12775/ticz.2015.062.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bilicka, Beata. "Anna Emmanuela Klich OSU, Chrystocentryzm hermeneutyki biblijnej Jana Pawła II w katechezach o psalmach i kantykach (Seria: Duc in altum, nr 15), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Kraków 2014, ss. 393." Biblica et Patristica Thoruniensia 9, no. 4 (March 10, 2017): 167. http://dx.doi.org/10.12775/bpth.2016.040.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jędrzejczak, Helena Anna. "Dietricha Bonhoeffera krytyka teologii liberalnej." Stan Rzeczy, no. 2(9) (November 1, 2015): 141–60. http://dx.doi.org/10.51196/srz.9.8.

Full text
Abstract:
W niniejszym artykule przedstawiam główne założenia niemieckiej ewangelickiej teologii liberalnej na podstawie tekstów Friedricha D.E. Schleiermachera i Davida F. Straussa. Zestawiam je z myślą teologiczną (radykalnym chrystocentryzmem, etyką praktyczną) Dietricha Bonhoeffera, znajdującą odbicie w podejmowanych przez niego działaniach – zarówno politycznych, jak i duszpasterskich, teologicznych. W pracy nad esejem posługiwałam się metodologią właściwą historii idei. W związku z tym w eseju pokazuję także kontekst ideowy i historyczny powstania omawianych tekstów i prądów intelektualnych. Ważnymi tropami są tu oświecenie niemieckie, model niemieckiej ewangelickiej religijności i tradycja katolickiej i ewangelickiej teologii niemieckojęzycznej. W eseju pokazuję, w jaki sposób myśl Bonhoeffera jednocześnie doskonale się w nie wpisuje i całkowicie im zaprzecza.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Chrystocentryzm"

1

Lewandowski, Tadeusz. "Chrystocentryzm maryjny w przepowiadaniu." In Głosimy Pana Jezusa Chrystusa : treść przepowiadania, 237–60. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wydawnictwo Naukowe, 2017. http://dx.doi.org/10.15633/9788374385329.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Płusa, Sławomir. "Chrystocentryzm eklezjalny w przepowiadaniu słowa Bożego." In Głosimy Pana Jezusa Chrystusa : treść przepowiadania, 197–220. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wydawnictwo Naukowe, 2017. http://dx.doi.org/10.15633/9788374385329.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography