To see the other types of publications on this topic, follow the link: DEFICYT.

Journal articles on the topic 'DEFICYT'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'DEFICYT.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Podemski, Krzysztof. "Deficyt obywatelstwa." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 77, no. 3 (January 1, 2015): 351. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2015.77.3.24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Szybowski, Daniel. "DŁUG PUBLICZNY I DEFICYT BUDŻETOWY W UJĘCIU EKONOMICZNYM I PRAWNYM." International Journal of Legal Studies ( IJOLS ) 1, no. 3 (June 30, 2018): 177–212. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.2167.

Full text
Abstract:
Artykuł ma charakter opisowy. Głównym celem jest przedstawienie problemu dotyczącego długu publicznego i deficytu budżetowego zarówno w ujęciu historycznym (z punktu widzenia różnych szkół ekonomicznych) jak i z perspektywy prawa. Przedstawiono definicje i klasyfikacje tych pojęć. Deficyt budżetowy i dług publiczny są zjawiskami o naturze ekonomicznej, finansowej i prawnej. W zależności od tego, jaka naturę tych zjawisk mamy na uwadze, wyłaniają się odmienne ich pojęcia i funkcje oraz problemy i sposoby ich rozwiązywania. Problematyka deficytu budżetowego wynika z podejścia do równowagi budżetowej. Z kolei zagadnienia długu publicznego są pochodną problematyki deficytu budżetowego, finansowanego kredytem publicznym tworzącym dług publiczny. Deficyt budżetowy oraz źródła i formy jego finansowania wynikają z przyjętej organizacji sektora finansów publicznych oraz podlegają planowaniu i ustalaniu przez wyznaczone organy i według prawnie określonych reguł. Nie powinny być więc traktowane jako zdarzenia nieprzewidziane lub przypadkowe. Prawo tj. przepisy konstytucyjne oraz przepisy ustaw dotyczących finansów publicznych, a także ustalenia międzynarodowe obowiązujące państwa członkowskie OECD i Unii Europejskiej, określają podział kompetencji w zakresie ustalania deficytu budżetowego, zapewniając w tym względzie wyłączność rządu, w określaniu górnego poziomu deficytu budżetowego. Obecnie wydaje się, że zarówno rządy, jak i władze niezależnych banków centralnych doszły do wniosku, iż niemożliwe jest trwałe zrównoważenie budżetów państw, jak i likwidacja długu publicznego. Można się nawet spotkać z opiniami, że jest to zło konieczne dla trwałego zapewnienia funkcjonowania państw demokratycznych. Przegląd teorii odnoszących się do deficytów budżetowych pozwala na wyodrębnienie różnych jego rodzajów. Zaproponowane podziały stanowią pewną próbę systematyzacji omawianego zagadnienia, umożliwiająca nie tylko rachunkowe uchwycenie wyniku prowadzonej przez państwo polityki budżetowej, ale bliższe przyjrzenie się przyczynom ich powstawania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Miemiec, Wiesława. "Rozszerzenie źródeł finansowania deficytu budżetu jednostek samorządu terytorialnego." Przegląd Prawa i Administracji 120 (June 19, 2020): 657–70. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.120.49.

Full text
Abstract:
Normatywne pojęcie deficytu budżetowego j.s.t. zostało określone expressis verbis w art. 217 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z powołanym przepisem jest to ujemna różnica pomiędzy dochodami a wydatkami w konkretnym roku budżetowym. Ustawodawca jedno-cześnie wymaga, aby w uchwale budżetowej przewidującej w danym roku deficyt wskazano źródła jego spłaty. Reglamentacji prawnej podlega zatem nie tylko wysokość deficytu budżetowego j.s.t. i ograniczenia pozyskiwania środków finansowych kreujących ten deficyt, lecz także źródła i sposób jego finansowania. Ustawa z dnia 14 grudnia 2018 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych wprowadziła wiele zmian w systemie finansów j.s.t., w tym również zwiększony został katalog źró-deł finansowania deficytu. Przedmiotem tego opracowania jest ocena istotnego fragmentu wprowa-dzonych zmian dotyczących tych nowych źródeł finansowania deficytu budżetu j.s.t. Najistotniejszą rolę w tym zakresie odgrywają przychody z „niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu, wynikające z rozliczania dochodów i wydatków nimi finansowanych, związa-nych ze szczególnymi zasadami wykonywania budżetu określonymi w odrębnych ustawach”. Usta-wodawca nie zdefiniował terminu „szczególne zasady wykonywania budżetu” ani też nie wskazał, o jakie odrębne ustawy chodzi. Istotne jest zatem ustalenie tych zagadnień. W artykule wskazany został przykładowy katalog takich ustaw. Ustalenia te będą miały istotne znaczenie dla dalszego stosowania znowelizowanych przepisów ustawy o finansach publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Górski, Marcin. "Sędziowski aktywizm ETPC a deficyty strukturalne systemu Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności." Polski Rocznik Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego, no. 8 (September 27, 2018): 5–21. http://dx.doi.org/10.31648/prpc.1091.

Full text
Abstract:
Artykuł próbuje udowodnić, że aktywizm sędziowski – występujący zresztą w ETPC w o wiele mniejszym nasileniu, niż to się powszechnie uważa – jest immanentną cechą określającą ETPC, zgodnie z pierwotną wolą stron EKPC. Aktywizm sędziowski jest rozumiany w tym artykule jako dokonanie zmiany dotychczasowego standardu wykładni umowy, mieszczącej się w granicach konsensusu interpretacyjnego. Artykuł wskazuje niektóre deficyty strukturalne systemu Konwencji (np. deficyt skuteczności) i analizuje wpływ aktywizmu sędziowskiego na ich występowanie. W konkluzji artykuł sygnalizuje ryzyko związane z dość często postulowanym obecnie powściągnięciem aktywizmu sędziowskiego ETPC, odnosząc się również do Protokołu nr 15 do EKPC.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lipiński, Patryk, and Piotr Socha. "Deficyt SCYL1 nowo rozpoznaną przyczyną cholestazy niemowlęcej." Pediatria Polska 92, no. 5 (September 2017): 667. http://dx.doi.org/10.1016/j.pepo.2017.05.007.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Balicki, Ryszard. "Demokracja oraz jej deficyt w Unii Europejskiej." Przegląd Prawa Konstytucyjnego 8, no. 4 (December 31, 2011): 11–28. http://dx.doi.org/10.15804/ppk.2011.04.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Twarowska, Katarzyna. "Polityka kursowa Stanów Zjednoczonych a deficyt handlowy." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio H – Oeconomia 49, no. 2 (July 28, 2015): 215. http://dx.doi.org/10.17951/h.2015.49.2.215.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Ziach, Mirosław. "Coraz większy deficyt pracowników w zawodach budowlanych." MATERIAŁY BUDOWLANE 1, no. 3 (March 5, 2017): 88–90. http://dx.doi.org/10.15199/33.2017.03.27.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Wikiera, Beata, Aleksandra Jakubiak, Izabela Łaczmanska, Anna Noczyńska, and Robert Śmigiel. "Complex glycerol kinase deficiency – long-term follow-up of two patients." Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism 27, no. 3 (2021): 227–31. http://dx.doi.org/10.5114/pedm.2021.109681.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Żmija, Dariusz. "Deficyt budżetowy i jego skutki ekonomiczne dla gospodarki." Krakowskie Studia Małopolskie 8 (December 31, 2004): 187–98. http://dx.doi.org/10.15804/ksm200411.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Zbyrad, Teresa. "Współczesne oblicza feminizacji migracji i jej skutki." Studia Polonijne 39 (July 30, 2019): 299–323. http://dx.doi.org/10.18290/sp.2018.13.

Full text
Abstract:
Polacy należą do narodów bardzo mocno osadzonych w procesach migracyjnych. Migracje z ziem polskich znane były od dawna. Jednak istnieje pewna różnica pomiędzy migracjami w przeszłości a obecnymi. Tym, co je najbardziej różnicuje, to kategorie ludzi migrujących ze względu na płeć. Niegdyś migrowali wyłącznie mężczyźni, zaś współcześnie dominującą grupę stanowią kobiety. Z uwagi na ich niespotykaną dotąd liczbę wprowadzono termin „feminizacja migracji”. To ona symbolizuje migracje końca XX i początku XXI wieku. Migracja kobiet odciska swoje piętno na rodzinie i społeczeństwie. Jednym z najbardziej dotkliwych skutków jest deficyt usług opiekuńczych w kraju migrujących kobiet. Deficyt obejmuje zarówno dzieci, jak i starszych członków rodziny, zwłaszcza rodziców. Artykuł zwraca uwagę na zjawisko feminizacji migracji, przemiany na przestrzeni lat i skutki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Lipiński, Patryk, and Anna Tylki-Szymańska. "Zaburzenie homeostazy lipidowej w deficycie lizosomalnej lipazy – patomechanizm, diagnostyka i leczenie." Postępy Biochemii 67, no. 3 (July 19, 2021): 231–35. http://dx.doi.org/10.18388/pb.2021_389.

Full text
Abstract:
Lipaza lizosomalna katalizuje reakcję hydrolizy estrów cholesterolu i triglicerydów, której produktem są wolne kwasy tłuszczowe i wolny cholesterol, będące kluczowymi mediatorami wewnątrzkomórkowej homeostazy lipidowej. Deficyt LAL jest chorobą monogenową, spowodowaną obecnością patogennych wariantów molekularnych w genie LIPA, o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym. W deficycie LAL dochodzi do kumulacji estrów cholesterolu i trójglicerydów w lizosomach, co wtórnie powoduje zwiększoną syntezę endogennego cholesterolu, apolipoproteiny B oraz lipoprotein o niskiej gęstości (VLDL). Diagnostyka deficytu kwaśnej lipazy jest łatwa, dzięki dostępnej obecnie metodzie badania aktywności enzymu w suchej kropli krwi. Analiza molekularna jest niezbędna celem weryfikacji diagnozy klinicznej i biochemicznej oraz analizy korelacji genotyp-fenotyp. Sebelipaza alfa jest rekombinowaną ludzką lizosomalną lipazą przeznaczoną do stosowania w enzymatycznej terapii zastępczej u pacjentów z niedoborem LAL.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Vetulani-Cęgiel, Agnieszka. "Nowe procedury konsultacji Komisji Europejskiej jako czynnik niwelujący deficyt demokracji w UE." Przegląd Europejski, no. 3-2017 (January 28, 2018): 116–35. http://dx.doi.org/10.31338/1641-2478pe.3.17.6.

Full text
Abstract:
The objective of the article is to assess the new Commission’s Guidelines on Stakeholder Consultation (2015) in the EU policy-shaping in view of raising effectiveness of the EU governance model and of reducing the EU democratic deficit. The hypothesis of the article is that the Commission’s revision of the stakeholder consultation procedures contributes to overcoming the EU crisis of the consultation model and, in general, to reducing the democratic deficit in the EU. The neoinstitutional research perspective permits to catch the relations between the EU institutions and stakeholders wanting to co-shape EU sectoral policies, and the concepts of the UE democratic legitimacy (by F. Scharpf) as well as of the deliberative democracy (by J. Habermas) make possible to verify the research hypothesis. The verification takes place also in the course of the analysis of the new guidelines by confronting them with the identified deficits in matters of the dialogue with stakeholders.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Brzezicka, Danuta Anna, and Krzysztof Kucia. "Deficit of empathy: antisocial personality or autism spectrum disorder – differential diagnosis." Neuropsychiatria i Neuropsychologia 13, no. 4 (2018): 135–41. http://dx.doi.org/10.5114/nan.2018.83037.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Jurecka, Agnieszka, Anna Tylki-Szymańska, Anna Bogdańska, Tomasz Kmieć, Hanna Mierzewska, Monika Pohorecka, Ewa Słomińska, et al. "Deficyt liazy adenylobursztynianowej – diagnostyka i charakterystyka kliniczna 7 polskich pacjentów." Pediatria Polska 82, no. 7 (July 2007): 526–32. http://dx.doi.org/10.1016/s0031-3939(07)70368-2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Ancyparowicz, Grażyna. "Wpływ reformy emerytalnej na deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, no. 8(932) (2014): 5–19. http://dx.doi.org/10.15678/znuek.2014.0932.0801.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Pach, Janina. "Implikacje długu publicznego dla polskiej gospodarki XXI wieku." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 29, no. 1 (August 31, 2015): 126–37. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.291.8.

Full text
Abstract:
Dług publiczny, będący w dużej mierze konsekwencją deficytów budżetowych, jest zjawiskiemdosyć powszechnie występującym na świecie. Wiąże się to z odejściem w polityce budżetowejkrajów od fundamentalnej zasady równowagi budżetowej.Kryzys z 2008 roku potwierdził jednak, że dług publiczny może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwafinansowego kraju, jego wzrostu i rozwoju gospodarczego. Wynika to z faktu, iż z długiempublicznym wiążą się koszty jego obsługi oraz szereg ryzyk, takich jak: ryzyko kredytowe, ryzykopłynności, ryzyko refinansowania itp.Artykuł jest próbą odpowiedzi na następujące pytania badawcze: Co to jest deficyt budżetowy oraz jaka jest jego natura? Jakie są istota i źródła długu publicznego? Jakie są granice długu publicznego w teorii i praktyce gospodarczej? Kiedy i dlaczego dług publiczny staje się zagrożeniem dla gospodarki kraju? Jaka jest wielkość i struktura długu publicznego Polski? Na czym polega zarządzanie długiem publicznym?Odpowiedzi uzyskane na powyższe pytania badawcze pozwolą zdiagnozować konsekwencje długupublicznego dla polskiej gospodarki oraz kierunki jego oddziaływania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Magiera, Maciej. "Kultura strategiczna a kultura bezpieczeństwa w kontekście mentalności." Teka Komisji Politologii i Stosunków Międzynarodowych 11, no. 3 (September 14, 2018): 9. http://dx.doi.org/10.17951/teka.2016.11.3.9.

Full text
Abstract:
<p>W czasach zaawansowanych procesów globalizacji, których częścią jest społeczeństwo informacyjne, będące jednocześnie społeczeństwem ryzyka, wzrasta zapotrzebowanie na kompleksową ochronę. Zadanie to przekracza możliwości jednostek. Wzrasta więc znaczenie administracji publicznej, zmniejszającej dotychczasowy deficyt działań państwa w tym zakresie. Wsparciem dla tych działań staje się zjawisko kultury strategicznej, zgodnie z którą zapewnianie bezpieczeństwa wymaga uwzględniania nie tylko zasobów i sprawnych struktur organizacyjnych, lecz także mentalności ludzi.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Miąso, Janusz. "Promocja i intensyfikacja komunikacji interpersonalnej bezpośredniej rodzic – dziecko, nauczyciel – uczeń w świecie technokracji i osaczania kapitałem materialnym." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 40, no. 1 (April 16, 2021): 41. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2021.40.1.41-53.

Full text
Abstract:
<p>Reizacja człowieka (łac. res – rzecz), szczególnie dziecka, czyli osaczanie na ogromną skalę światem materialnym, w tym szczególnie gadżetami medialnymi, to aktualnie jeden z największych problemów psychologicznych i pedagogicznych i zarazem jedno z największych wyzwań. <br />Świat rzeczy to także piękny świat, dziś także świat multimediów, które bardzo pomagają w codziennym życiu, szczególnie w kontekście pandemii, ale równocześnie wszystko to wymaga wielkiej mądrości, aby nie zniszczyć świata bezcennych relacji międzyludzkich, interpersonalnych – międzyosobowych, bezpośrednich, face to face, bliskości, które są szczególnie ważne i bezcenne dla prawidłowego rozwoju dziecka i każdego człowieka, zawsze i wszędzie.<br />Celem niniejszych badań jest zwrócenie uwagi na powyższy problem i szczególna mobilizacja do promowania i wzmacniania super ważnych i bezwzględnie koniecznych relacji interpersonalnych bezpośrednich, których zauważa się poważny deficyt. W tej kwestii wydaje się, że iż badania są ciągle konieczne. Wielu nauczycieli z moich osobistych rozmów i wywiadów potwierdza potężny deficyt wiedzy o komunikacji interpersonalnej wśród rodziców a także trudność z jej asymilacją w życiu codziennym, z powodu między innymi tempa życia i przeniesienia komunikacji w komunikację zapośredniczoną medialnie. Promowanie i permanentny trening komunikacji interpersonalnej od najmłodszych lat przez rodziców i nauczycieli z dziećmi i uczniami, a także między sobą to nadzieja na uratowanie esencji człowieczeństwa i społeczeństwa.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Gąsowski, Andrzej. "Bezpieczeństwo żywnościowe w państwach arabskich Basenu Morza Śródziemnego." Teka Komisji Politologii i Stosunków Międzynarodowych 10, no. 2 (September 12, 2018): 111. http://dx.doi.org/10.17951/teka.2015.10.2.111.

Full text
Abstract:
<p>Arabskie kraje basenu Morza Śródziemnego (BMŚ) wykazują pogłębiający się deficyt żywnościowy. Państwa te stały się jednymi z największych w świecie importerów zbóż. Uzależniły się także od importu cukru oraz oleju. Jednocześnie dysponują olbrzymimi zasobami siły roboczej oraz doskonałymi warunkami klimatyczno-glebowymi do produkcji warzyw i owoców, których znaczący deficyt odczuwają państwa Unii Europejskiej (UE). Z kolei UE, dzięki mechanizacji upraw i konsolidacji gospodarstw, może zapewnić po konkurencyjnych cenach dostawę zbóż, cukru i olejów roślinnych, których rosnący niedobór odczuwają państwa Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (MENA). Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w krajach arabskich, jak i szerzej ogólnej stabilności regionu, staje się możliwe w wyniku specjalizacji i autentycznej, a nie deklaratywnej integracji produkcji, przetwórstwa i handlu produktami rolnymi pomiędzy krajami po obu stronach BMŚ. Można założyć, iż duże zasoby ziemi, know-how i kapitał, jakie występują w BMŚ, pozwolą zapewnić temu regionowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa żywnościowego, a nawet przekształcić go w czołowego eksportera produktów rolnych, których zbyt zapewni dynamika przyrostu liczby ludności. Konieczny jest jedynie odpowiedni poziom determinacji politycznej w doprowadzeniu do autentycznej współpracy w zakresie produkcji i handlu artykułami rolnymi. W realiach kryzysu finansowo-gospodarczego oraz trwających konfliktów zbrojnych w Syrii i Libii, a także pozostałych źródeł niestabilności w regionie BMŚ osiągnięcie takiego śródziemnomorskiego porozumienia w tej dziedzinie będzie jednak utrudnione.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Mierzejewska, Wioletta. "Metodyka pomiaru struktury grupy kapitałowej." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 164 (August 7, 2019): 137–62. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2018.164.8.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono problematykę struktur grup kapitałowych. Autorka dokonała krytycznego przeglądu literatury dotyczącego wybranych charakterystyk struktur grup kapitałowych oraz wskazała na deficyt badań tego zagadnienia. Artykuł zawiera również autorską metodę identyfikacji struktury grupy kapitałowej, którą wyprowadzono z klasycznych wymiarów strukturalnych. Metoda została przetestowana na dwóch grupach kapitałowych. Okazało się, że opracowane narzędzie pozwala na kompleksowy opis struktury grupy kapitałowej i jednocześnie dobrze różnicuje struktury badanych grup, pozwalając na identyfikację specyficznych cech ich organizacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Waśko-Owsiejczuk, Ewelina. "Hard power versus soft power – zmiana polityki zagranicznej USA z ofensywnej na defensywną za rządów Baracka Obamy." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio K – Politologia 24, no. 2 (June 15, 2018): 29. http://dx.doi.org/10.17951/k.2017.24.2.29.

Full text
Abstract:
<p>Prezydencką kampanię wyborczą w 2008 r. zdominowały dwie kwestie – polityka zagraniczna i rosnący deficyt budżetowy. Zapowiedź Baracka Obamy o całkowitym odwrocie od agresywnej polityki poprzednika okazała się skuteczną taktyką, umożliwiającą mu wygranie wyborów prezydenckich. Od tej pory supermocarstwo zamiast siły militarnej miało wykorzystywać dialog i dyplomację. Odnowienie wizerunku USA na świecie wymagało od prezydenta Obamy odejścia od polityki zagranicznej opartej na hard power, samodzielnych, prewencyjnych i jednostronnych działaniach, na rzecz bliskiej współpracy z innymi uczestnikami stosunków międzynarodowych.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

WANCERZ, Marek. "Reakcja systemu elektroenergetycznego na deficyt mocy czynnej - problematyka w�z�a bilansuj�cego." PRZEGL�D ELEKTROTECHNICZNY 1, no. 3 (March 5, 2015): 126–31. http://dx.doi.org/10.15199/48.2015.03.30.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Wieteska, Magda. "Za młodzi, za biedni? Orientacja na małżeństwo młodych dorosłych niebędących w związku małżeńskim." Ogrody Nauk i Sztuk 5, no. 5 (February 5, 2020): 306–16. http://dx.doi.org/10.15503/onis2015.306.316.

Full text
Abstract:
Młodzi Polacy coraz rzadziej wstępują w związki małżeńskie. W 2013 r. zawarto 180,4 tys. małżeństw – to o ponad 20 tys. mniej niż rok wcześniej. Wraz ze spadkiem liczby zawieranych związków małżeńskich wzrósł z kolei wiek osób, które decydują się na małżeństwo. Wśród powodów, dla których młodzi dorośli nie legalizują intymnych relacji, wymienia się upowszechnienie kultury indywidualizmu, brak gotowości emocjonalnej korelującej z przedłużaniem okresu moratorium psychospołecznego, a także deficyt zasobów finansowych stanowiących niezbędne podłoże dla założenia rodziny. W artykule przedstawiam poglądy młodych dorosłych na instytucję małżeństwa oraz czynniki, które nie/motywują ich do zalegalizowania intymnej relacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

ANTCZAK, Joanna, and Zdzisław RAPACKI. "WORKSHOPS AS A MODERN FORM OF CONDUCTING CLASSES ON THE EXAMPLE OF THE SIMULATION OF A DISARMING CONFERENCE." National Security Studies 10, no. 1 (November 7, 2016): 76–90. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/129840.

Full text
Abstract:
Obecnie coraz częściej aktywizowanie studentów w procesie nauczania staje się ważnym elementem zajęć dydaktycznych na uczelniach. Student potrzebuje zdobywania nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji zarówno na płaszczyźnie teoretycznej jak i praktycznej. Zajęcia w formie warsztatów powinny wpisać się w zawodowo-akademicki i interaktywny model działań dydaktycznych, którego deficyt ciągle jeszcze odczuwany jest w polskim szkolnictwie wyższym. Celem artykułu jest przedstawienie warsztatów jako nowoczesnej formy prowadzenia zajęć. Część praktyczna została przedstawiona na przykładzie symulacji konferencji rozbrojeniowej. Warsztaty zorganizowane były przez polskich delegatów na Konferencję Rozbrojeniową w Genewie w Instytucie Organizacji i Zarządzania Wydziału Cybernetyki w dniach 11 i 18 kwietnia 2016 r.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Hess, Grzegorz. "Niedobór snu a neuroplastyczność." Kosmos 69, no. 3 (November 4, 2020): 441–46. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2020_2681.

Full text
Abstract:
Niedobór snu wywiera negatywny wpływ na funkcje poznawcze mózgu, w tym zdolności do uczenia się i zapamiętywania. Szereg danych doświadczalnych wskazuje, iż sen ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania homeostazy mózgu oraz konsolidacji śladów pamięciowych. Obydwa zjawiska opierają się w dużej mierze na procesach plastyczności synaptycznej, uzależnionej od związanych ze snem wzorców aktywności bioelektrycznej mózgu. Niniejszy wykład koncentruje się na dwóch hipotezach, które zdominowały badania nad funkcją i znaczeniem snu w ostatnich latach ? hipotezą homeostazy synaptycznej i hipotezą aktywnej konsolidacji systemowej i przytacza dane uzyskane z badań na modelach zwierzęcych, które wykazały, jak deficyt snu wpływa na leżące u podstaw tych zjawisk, mechanizmy plastyczności synaptycznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Setlak, Wiesław. ""Id", "ego" i deficyt superego w obrazie psychologicznym bohaterów powieści "Zazdrość i medycyna" Michała Choromańskiego." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia de Cultura 2, no. 10 (2018): 133–48. http://dx.doi.org/10.24917/20837275.10.2.10.

Full text
Abstract:
Id, ego and superego deficit in a psychological image of the protagonists of ″Jealousy and Medicine″ by Michał Choromański Jealousy and Medicine – a novel by Michał Choromański, published in 1933, evidently breaks out of the convention of psychological realism thriving on the achievements of behavioural psychology, dominant in the interwar period. Choromański’s work is an innovatory experiment on composition and thought; the world shown in the novel resembles a psychotic maligna or oneiric vision. The whole novel prompts interdisciplinary research using psychoanalysis of Sigismund Freud, Charles Mauron’s psychocritical method, being a transformation of classical Freudian psychoanalysis (with Otto Rank’s modifications), contemporary psychology of a creative process and the methodologies of psychological research which are accepted and occasionally used by contemporary literary studies. Choromański’s novel is deemed the most discerning studium of jealousy in interwar literature.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Walczak, Krzysztof. "„Optymalizacja” kosztów zatrudnienia w administracji rządowej." Studia z zakresu Prawa Pracy i Polityki Społecznej 27, no. 4 (2020): 293–303. http://dx.doi.org/10.4467/25444654spp.20.027.12614.

Full text
Abstract:
“Optimization” of employment costs in government administration The purpose of this article is to analyze the planned optimalization of employment costs in government administration. The reason foar introducing these actions is the threat to public finances related to coronavirus. The Act provides for two forms of reduction of employment costs. The first is collective redundancies and the second is the suspension of employees’ rights. The author recognize the legitimacy of actions aimed at reducing the public finance deficyt. However, he critically refers to the detailed provisions contained in the Act. This applies primarily to the way of dismissing employees from work, which deprives them of any protection and support for both trade unions and employment administration.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Michalski, Rafał Andrzej. "Koniektura „wewnętrznego języka” w filozofii Johanna Gottfrieda Herdera." Kultura i Wartości, no. 30 (March 25, 2021): 111. http://dx.doi.org/10.17951/kw.2020.30.111-132.

Full text
Abstract:
<p>Artykuł poświęcony jest omówieniu koncepcji niewerbalnej mowy „wewnętrznych słów”, która stanowi istotny element Herderowskiej teorii genezy języka, pomijany zazwyczaj przez badaczy tematu. Najważniejszym elementem zaprezentowanej interpretacji będzie rozróżnienie dwóch aspektów poznawczej funkcji umysłu ucieleśnionego w zmysłowości, którą Herder wprowadza w miejsce klasycznego pojęcia intelektu: <em>Besonnenheit</em> (identyfikującą uwagę), która koduje znaki ikoniczne w podstawie duszy (<em>fundus animae</em>) oraz <em>Besinnung </em>(refleksyjną uwagę), która przekształca znaki utrwalone przez <em>Besonnenheit</em> w wewnętrzne słowa. Identyfikująca uwaga kompensuje wrodzony człowiekowi deficyt instynktów, natomiast refleksyjna uwaga wprowadza do zmysłowości element autorefleksji i tworzy wewnętrzny dialog duszy samej z sobą, na podłożu którego powstają pierwsze procesy myślowe i język fonetyczny.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

BARTOSZEK, KRZYSZTOF. "Występowanie susz atmosferycznych w okolicy Lublina i ich uwarunkowania cyrkulacyjne." Agronomy Science 69, no. 4 (December 28, 2014): 49–61. http://dx.doi.org/10.24326/as.2014.4.6.

Full text
Abstract:
W pracy dokonano oceny zmienności występowania susz atmosferycznych w okolicy Lublina w odniesieniu do charakteru cyrkulacji atmosferycznej nad obszarem Polski Wschodniej w okresie 1951–2010. Częstość występowania susz atmosferycznych określono na podstawie ciągów bezopadowych trwających >8 oraz >17 dni oraz wartości wskaźnika SPI. W rejonie Lublina największy deficyt opadów zaznaczył się w latach 80. XX w., natomiast w ciągu roku susze atmosferyczne najczęściej pojawiały się w marcu i październiku, a najrzadziej w lipcu. Analiza tendencji zmian wskaźnika SPI nie wykazała istotnych statystycznie trendów miesięcznych i rocznych jego wartości. Wśród typów cyrkulacji największym prawdopodobieństwem ich wystąpienia w okresach bezopadowych wyróżniały się typy antycyklonalne A, Na, NEa, Ea i SEa, a najmniejszym typy cyklonalne C, Wc i NWc. Ponadto stwierdzono, że największy wpływ cyrkulacji atmosferycznej na zmienność wskaźnika SPI był jesienią, a najmniejszy latem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

WEBER, RYSZARD, DARIUSZ ZALEWSKI, HENRYK BUJAK, JAN KACZMAREK, and EWA ŚMIAŁEK. "Interakcja odmian pszenicy ozimej z warunkami środowiska w kształtowaniu poziomu plonowania na podstawie wyników PDO na dolnym Śląsku." Agronomy Science 66, no. 2 (September 13, 2011): 1–10. http://dx.doi.org/10.24326/as.2011.2.1.

Full text
Abstract:
Na podstawie wyników Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) w latach 2007–2009 oceniano stabilność plonowania odmian pszenicy ozimej. Badania przeprowadzono w 7 miejscowościach, różniących się warunkami glebowymi i klimatycznymi. Analizowano plony 11 odmian w dwu wariantach uprawy. Wariant intensywny różnił się od standardowego większym o 40 kg . ha-1 nawożeniem azotowym, ochroną chemiczną przed chorobami grzybowymi, stosowaniem antywylegacza oraz dolistnym dokarmianiem roślin. Spośród badanych odmian w wariancie standardowym większym plonowaniem odznaczały się uprawy odmiany Cubus i Rapsodia, natomiast w wariancie intensywnym – Cubus i Nadobna. Zmienne warunki atmosferyczne, a szczególnie deficyt wody w okresie wegetacji roślin na lżejszych glebach, spowodowały mniejszą stabilność plonowania odmian pszenicy ozimej. Wykazana interakcja genotypowo- -środowiskowa wskazała, że dobór odmian do uprawy na terenie Dolnego Śląska powinien uwzględniać mikrozmienność środowiskową, na którą wpływają warunki glebowo-klimatyczne panujące w określonej miejscowości.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Piotrowska, Emilia. "Udział organizacji pacjentów w kształtowaniu polityki ochrony zdrowia w Polsce - "koszmar partycypacji" czy remedium na "deficyt demokracji"?" Studia z Polityki Publicznej, no. 3(27) (October 28, 2020): 47–63. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2020.3.3.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu jest analiza sektorowej polityki ochrony zdrowia w świetle zabezpieczenia interesu obywateli poprzez przybliżenie perspektywy zorganizowanych interesów organizacji pacjentów. Tekst jest próbą uzupełnienia dyskusji nt. roli tej szczególnej grupy interesariuszy w procesie podejmowania decyzji w sektorze ochrony zdrowia. Odwołując się do przykładów empirycznych, założono, że cały polski system ochrony zdrowia nie służy dobrze interesom pacjentów z powodu niedoborów organizacyjnych, finansowych i personalnych, a konstytucyjna obietnica równego dostępu do świadczeń ochrony zdrowia jest paradoksalnie skuteczną barierą dla wszelkich zmian zmierzających do poprawy sposobu funkcjonowania tego systemu. Pomimo wrażenia "zwrotu pacjento-centrycznego" w ochronie zdrowia w Polsce zorganizowane interesy pacjentów skupione wokół rzeczniczych organizacji pacjentów wciąż mają niewielki udział w procesie formułowania i wdrażania ważnych zmian w tej polityce sektorowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Kowal, Katarzyna. "Doświadczanie ciała zrekonstruowanego protezą kończyny górnej – socjosomatyczne studium ciała biotechnologicznego." Przegląd Socjologii Jakościowej 14, no. 3 (September 11, 2018): 178–205. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.14.3.10.

Full text
Abstract:
Artykuł przyjmuje postać socjosomatycznego studium nad ciałem zrekonstruowanym protezą kończyny górnej. Jego podstawę empiryczną stanowią badania jakościowe przeprowadzone w grupie osób posiadających unilateralny lub bilateralny deficyt ręki (N=21), który w przypadku tej celowo dobranej grupy podlegał technologicznemu uzupełnieniu przy zastosowaniu zarówno protezy funkcjonalnej (mechanicznej bądź mioelektrycznej), jak i kosmetycznej. Zbieranie i analizowanie materiału empirycznego odbywało się zgodnie z założeniami i podstawowymi zasadami konstruktywistycznego ujęcia metodologii teorii ugruntowanej według Kathy Charmaz. W określeniu ramy teoretycznej sięgnięto do fenomenologii (Maurice Merleau-Ponty) oraz niektórych nurtów społecznego konstruktywizmu (Michael Foucault, Erving Goffman, Arthur Frank). Zasadniczą część tekstu stanowią analizy materiału empirycznego, które koncentrują się wokół problemu podmiotowego doświadczania ciała biotechnologicznego na płaszczyźnie podejmowanego działania w wymiarze: 1) funkcjonalnym, 2) estetycznym, 3) zmysłowym, 4) interakcyjnym, 5) tożsamościowym. Pracę wieńczą wnioski dotyczące waloru aplikacyjnego prezentowanych badań na gruncie medycyny klinicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Zubrzycka-Maciąg, Teresa, and Piotr Goliszek. "The personal aspect of the moral and axiological upbringing of children and adolescents." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 39, no. 2 (June 3, 2020): 23. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2020.39.2.23-37.

Full text
Abstract:
<p>Deficyt wartości w życiu społecznym powoduje niepokój o przyszłość kolejnych pokoleń. Głównym przekaźnikiem wartości jest wychowanie, rozumiane jako przygotowanie człowieka do życia i kształtowanie jego osobowości w warunkach konkretnej rzeczywistości społecznej i cywilizacyjnej. Na straży życia i jego jakości stoją wartości ponadczasowe, uniwersalne, które warunkują trwanie świata. Jednym z najważniejszych celów wychowania jest zatem pomoc dzieciom i młodzieży w kształtowaniu systemu wartości, który będzie stanowił fundament ich życia. W artykule poruszono problematykę wartości w kontekście ich znaczenia dla kształtowania osobowości dzieci i młodzieży. Przyjmując, że formacja moralna ma sens tylko wówczas, kiedy służy człowiekowi jako spełniającej się osobie, ukazano istotę wychowania moralnego ukierunkowanego personalistycznie, tj. jako proces związany z ukazywaniem zasad życia moralnego, z wychowaniem do wolności i odpowiedzialności, z formacją sumienia i kształtowania charakteru oraz urzeczywistniania wartości moralnych i stawania się w pełni osobą.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Wyszyńska, Justyna, Justyna Drzał-Grabiec, Justyna Podgórska-Bednarz, Teresa Pop, and Sławomir Snela. "Ocena równowagi kobiet po 60 roku życia/ Assessment of Balance women over 60 years of age." Advances in Rehabilitation 29, no. 1 (March 1, 2015): 31–37. http://dx.doi.org/10.1515/rehab-2015-0017.

Full text
Abstract:
Streszczenie Wstęp: Prawidłowa rownowaga jest funkcją warunkującą właściwie wykonywanie czynności z zakresu dnia codziennego. Związane z wiekiem osłabienie reakcji sensorycznych i ruchowych, może spowodować niestabilność postawy oraz zwiększone ryzyko upadkow. Celem pracy jest określenie rożnic w wartościach parametrow charakteryzujących rownowagę kobiet po 60 roku życia. Materiał i metody: Do badań przystąpiło łącznie 180 kobiet: 98 kobiet w wieku od 60 do 92 lat (x= 71 lat) oraz 82 kobiety w wieku od 21 do 26 lat (x= 22 lata). Przy użyciu platformy stabilometrycznej, oceniono rownowagę pozycji stojącej w probie z oczami otwartymi oraz zamkniętymi. Oceniono 6 rożnych parametrow ruchu środka nacisku stop (COP). Wyniki: Analiza statystyczna wykazała istotne rożnice w większości badanych parametrow rownowagi kobiet po 60 roku życia w porownaniu do kobiet z grupy kontrolnej. Wnioski: 1) Wraz z wiekiem zachodzą istotne zmiany w procesie utrzymywania rownowagi powodujące rosnący deficyt stabilności ciała. 2) Kobiety po 60 roku życia wykazują gorszą stabilność postawy niż kobiety młodsze w zakresie każdego analizowanego parametru z wyjątkiem wychyleń w płaszczyźnie czołowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Piotrowski, Igor. "Podróż do kresu mapy. Destrukcja kartografii jako dekonstrukcja – perspektywa pragmatyczna." Łódzkie Studia Etnograficzne, no. 60 (November 7, 2021): 151–71. http://dx.doi.org/10.12775/lse.2021.60.09.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy funkcjonowania map i ich wyobrażeń w warunkach wojennych na przykładzie polskiego materiału dotyczącego II wojny światowej. Punktem wyjścia jest relacja Mirona Biało- szewskiego zawarta w opowiadaniu Rajza dotycząca ucieczki jego rodziny we wrześniu 1939 roku w stronę granicy wschodniej. Opowiadanie wprowadza wątki, które są obecne w innych tek- stach okołowojennych i powojennych autora Pamiętnika z powstania warszawskiego, i które są interpretowane w kontekście innych źródeł (przede wszystkim literackich). Mapy używane podczas wojny miały wymiar propagandowy, dezorientowały zarówno swoich, jak i obcych użyt- kowników (czytelników). Okres wojenny oznacza ciągłe zapotrzebowanie na mapy oraz ujaw- nia deficyt przestawień kartograficznych, a jednocześnie ciągle zmieniająca się rzeczywistość obnaża ich bezużyteczność, w skrajnych przypadkach sprowadzając je do surowca wtórnego. Wojna jest stanem wyjątkowym, w którym proces dekonstrukcji kartografii zostaje przyśpie- szony. Jest to więc moment, w którym postulaty nurtu krytycznego w historii i teorii kartografii zostają spełnione, a pragmatyka dowartościowana. To użytkownik w konkretnej sytuacji dokonuje demaskacji racjonalnego umysłu stojącego za kartografią.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Ganowicz, Igor, and Wiktoria Moritz. "W transkulturowym świecie edukacji – analiza kompetencji polskich studentów w konfrontacji z wyzwaniami programu Erasmus+." Ogrody Nauk i Sztuk 10 (July 25, 2020): 53–61. http://dx.doi.org/10.15503/onis2020.53.61.

Full text
Abstract:
Teza. Polscy studenci biorący udział w programie Erasmus+, posiadają deficyty w zakresie kompetencji miękkich. Omówione koncepcje. Opierając się na koncepcji Wrażliwości Międzykulturowej (Bennet, 1998), przeanalizowano wypowiedzi studentów zebrane wśród polskich uczestników programu Erasmus+ pod kątem posiadanych przez nich kompetencji miękkich oraz ich braków, które sami wskazali. Ponadto, korzystając z dostępnych danych dotyczących liczby uczestników programu Erasmus+, wyekstrahowano najważniejsze dla nich umiejętności. Bazując na koncepcji dotyczącej tożsamości kulturowej (Boski, 2010) oraz różnic wynikających z odmiennych kultur, w których europejska młodzież poddaje się edukacji, dostrzeżono potrzebę przeprowadzenia zajęć dokształcających w zakresie kompetencji miękkich polskich studentów. Wyniki i wnioski. Analiza wypowiedzi, będących inspiracją do podjęcia dalszych działań związanych ze stworzeniem nowych strategii i unikatowego podejścia względem studentów decydujących się na wymianę międzynarodową, wykazała, że zdecydowana większość respondentów nie otrzymała odpowiedniego przygotowania związanego z kompetencjami miękkimi. Jako najbardziej pożądane, respondenci wymieniali takie kompetencje jak: odporność na stres, łatwość nawiązywania relacji/znajomości czy pewność siebie. Studenci wymieniali również wyzwania, które są dla nich najbardziej wymagające podczas wymiany w innym kraju. Patrząc na wyniki sondy przeprowadzonej wśród uczestników wymiany międzynarodowej oraz danych zebranych w grupie kilku tysięcy studentów (Joanna Dąbrowska-Resiak, 2015), można dostrzec nowy obszar do rozwijania, jakim jest deficyt kompetencji miękkich wśród polskich studentów. Oryginalność/wartość poznawcza podejścia. Zgromadzone informacje i wiedza pozwolą na skonstruowanie warsztatów, dzięki którym będzie można lepiej przygotować polskich studentów do kolejnych edycji programu Erasmus. Korzystając z podejść różnych teoretyków, jak np. Bhawuk, Bennet czy Pinto, można tworzyć warsztatowe formy pracy z młodzieżą, dzięki którym poprzez wzbogacenie posiadanych kompetencji będzie można wpłynąć na redukcję stresu przed wyzwaniami innego systemu edukacji. Umożliwia to tym samym studentowi bardziej efektywne skupienie się na czerpaniu korzyści z wymiany, ograniczając niepewność i napięcie związane z brakami w jego kompetencjach miękkich.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Borodo, Andrzej. "Deficyt budżetowy i dług publiczny oraz kompetencje organów władzy do ich kształtowania – w świetle przepisów konstytucji i prawa Unii Europejskiej." Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu 1, no. 1 (October 30, 2013): 11. http://dx.doi.org/10.12775/pbps.2013.001.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Gej, Bronisław. "Badania nad odpornością dwu odmian pszenicy jarej na okresowy deficyt wodny. Cz. II. Rośliny hartowane [Researches on the resistaince of two varieties of spring wheat to periodical water deficit. I. The hardened plants]." Acta Agrobotanica 11 (2015): 31–46. http://dx.doi.org/10.5586/aa.1962.002.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Abui, Abui Abraham. "The Vices against the Virtue of Temperance among the Atyap Cultural Heritage of Africa: A Philosophical Approach." Roczniki Kulturoznawcze 10, no. 4 (June 23, 2020): 161–77. http://dx.doi.org/10.18290/rkult.2019.10.4-8.

Full text
Abstract:
Wady odpowiadające cnocie umiarkowania w kulturowym dziedzictwie szczepu Atyap: podejście filozoficzne W dyskursie moralnym cnoty wciąż zajmują centralne miejsce. Dzieje się tak, ponieważ dyskusje o moralności obracają się wokół pojęć cnoty i wady. Bierze się za pewnik, że wynikiem cnót są czyny dobre moralnie, natomiast wady prowadzą do czynów złych, powszechnie potępianych. Etycy cnót opierają swoje argumenty na założeniu, że czyny ludzkie są bezpośrednio połączone bądź to z cnotą, bądź z wadą. Każdej cnocie odpowiada nadmiar lub deficyt, którego przekroczenie wiąże się z przeciwną jej moralną dyspozycją, nazywaną wadą. W takim wypadku, powinna istnieć jakaś ustalona miara, na której podstawie rozróżniamy między cnotą a wadą. Jakie kryteria obowiązują w przypadku ustalania takiej miary? Co więcej, istnieje tradycyjny podział cnót na kardynalne i poboczne: jakie dokładnie cechy moralne winna mieć cnota, by być określona jako kardynalna? W artykule autor podejmuje próbę analizy jednej z tak zwanych cnót kardynalnych, mianowicie umiarkowania. Szczególny nacisk został położony na pojęciach wstydu i honoru, rozumianych w duchu dziedzictwa kulturowego szczepu Atyap. Celem autora jest znalezienie tych cech, które odpowiadają za ustanowienie umiarkowania cnotą kardynalną oraz podjęcie próby wyznaczenia miary, która odpowiada za wady związane z pojęciem umiarkowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Anisiewicz, Renata. "Rola szkolnictwa zawodowego w kształtowaniu lokalnego rynku pracy w Gdyni w latach 2000–2015." Przedsiębiorczość - Edukacja 13 (December 17, 2017): 428–38. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.13.32.

Full text
Abstract:
Jednym z uwarunkowań rozwoju przedsiębiorczości jest poziom wykształcenia ludności. W artykule zostały przeanalizowane zmiany, jakie zaszły w edukacji w Gdyni w latach 2000–2015 oraz ich wpływ na kształtowanie lokalnego rynku pracy. Szczególną uwagę zwrócono na kształcenie zawodowe. Uwzględniono oddziaływanie czynników demograficznych oraz reformy szkolnictwa wdrożonej w Polsce na początku XXI w. Zmiana modelu edukacji w kierunku kształcenia ogólnego, a następnie wyższego miała ograniczyć napływ absolwentów do grupy bezrobotnych, znamienny dla początku transformacji ustrojowej (lata 90.). Grupę tę tworzyli wówczas głównie absolwenci szkół zawodowych o kwalifikacjach niedopasowanych do zmieniającego się rynku pracy. Utrwalenie nowego modelu edukacji, pogłębione dodatkowo przez niekorzystne trendy demograficzne, zmniejszyło udział absolwentów z wykształceniem zawodowym wśród bezrobotnych w Gdyni w późniejszych latach, ale wpłynęło także na deficyt kadr, zwłaszcza z wykształceniem zasadniczym na lokalnym rynku pracy. Mimo zmian struktury kierunków kształcenia dostosowywanych do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz podejmowania współpracy z przyszłymi pracodawcami (np. przez tworzenie klas patronackich) niekorzystne trendy pogłębiają się. Niedobór pracowników z wykształceniem zawodowym na rynku pracy potwierdzają statystyki struktury bezrobotnych w Gdyni, wśród których stanowią oni najmniejszą grupę, w przeciwieństwie do absolwentów szkół wyższych reprezentujących jedną trzecią osób pozostających bez pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Rataj, Zuzanna, Rafał Iwański, and Beata Bugajska. "Społeczne budownictwo mieszkaniowe wobec starzenia się polskiego społeczeństwa." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 80, no. 1 (March 29, 2018): 287–300. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2018.80.1.22.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono konsekwencje zachodzących zmian demograficznych wpływających na potrzeby mieszkaniowe osób starych. Prognozy demograficzne wskazują, że w najbliższych dekadach znacznie wzrośnie liczba osób starszych, szczególnie z kategorii tzw. starości, czyli w wieku 85 i więcej lat. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w domach pomocy społecznej, mieszkaniach chronionych i wspomaganych należy poszukiwać nowych rozwiązań w celu zapewnienia lokalu mieszkalnego seniorom. Potrzeby osób starszych w zakresie mieszkalnictwa są zróżnicowane z uwagi na sytuację ekonomiczną, społeczną, psychologiczną, biologiczną, a w szczególności ze względu na stopień samodzielności. Doniosłość kwestii starzenia się społeczeństwa i znaczenia mieszkania w życiu każdego człowieka sprawia, że autorzy uznają, że należy poszukiwać nowych rozwiązań w tym zakresie. Społeczne budownictwo mieszkaniowe jako specyficzny segment budownictwa mieszkaniowego może stanowić potencjał, który można wykorzystać do rozwiązania narastających problemów. Biorąc pod uwagę niższe koszty na poziomie inwestycji i użytkowania mieszkań z tego sektora, mogą one uzupełnić system budownictwa senioralnego i jednocześnie zmniejszać deficyt ilościowy i jakościowy mieszkań senioralnych. Część informacji zawartych w artykule pochodzi z badań realizowanych przez dr Zuzannę Rataj w ramach projektu pt. „Społeczne budownictwo mieszkaniowe i jego rola w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych niezamożnych gospodarstw domowych w Polsce” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2014/13/N/HS4/02100).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Moraczewska, Anna. "The Schengen Area as an illustration of the Late Westphalian order." Przegląd europejski 3 (May 12, 2019): 45–67. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.1920.

Full text
Abstract:
Klasycznymi elementami tworzącymi przestrzeń międzynarodową są podmioty państwowe, suwerenność, terytorium, prawo międzynarodowe i pochodne tych elementów zakorzenione w ładzie wesfalskim. Ich zwornikiem są granice, które porządkują przestrzeń międzynarodową, a zmiany ich położenia, struktury czy zasad przekraczania pociągają za sobą ogromne konsekwencje dla porządku politycznego. Wyznaczniki ładu późnowesfalskiego, którymi są: zmienność, niepewność i pluralizm możliwości, burzą w pewnym wymiarze wypracowane mechanizmy funkcjonowania tych elementów. Zmiany zasad i możliwości funkcjonowania państw w środowisku międzynarodowym powodują często deficyt mechanizmów reakcji na nie i pojawiający się efekt zaskoczenia. Zmianom ulega również istota granic, do których zaliczymy: redefinicję podziału wnętrza państwa i środowiska zewnętrznego, zastępowanie percepcji granicy w kategoriach bariery na rzecz pomostu oraz rozszerzenie praktyk kontroli granic o koncepcję zarządzania granicami. Strefa Schengen urzeczywistnia porządek późnowestfalski, redefiniując pojęcie środowiska wewnętrznego i zewnętrznego, granic państwowych i granic zewnętrznych oraz jest przejawem zmienności, niepewności i sprzeczności. Strefa ewoluowała w wymiarze terytorialnym i prawnym, przechodząc przez fazy wprowadzenia, wzrostu i dojrzałości oraz schyłku, który nie oznacza upadku strefy Schengen, ale niepewność co do uwarunkowań jej działania i jest przejawem koncepcji o „niezdecydowaniu” granic. Obecna faza może stać się punktem zwrotnym w kierunku konwersji strefy Schengen, niosąc ze sobą nowe rozwiązania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Noordermeer, Siri D. S., Marjolein Luman, Jan K. Buitelaar, Catharina A. Hartman, Pieter J. Hoekstra, Barbara Franke, Stephen V. Faraone, Dirk J. Heslenfeld, and Jaap Oosterlaan. "Neurocognitive Deficits in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder With and Without Comorbid Oppositional Defiant Disorder." Journal of Attention Disorders 24, no. 9 (October 20, 2015): 1317–29. http://dx.doi.org/10.1177/1087054715606216.

Full text
Abstract:
Objective: Oppositional Defiant Disorder (ODD) is highly prevalent in Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) and may account for inconsistencies in findings on neurocognitive functioning in ADHD. Our aim was to assess cool and hot executive functioning (EF) and temporal processing in ADHD with and without comorbid ODD to elucidate the effects of comorbid ODD. Method: ADHD-only ( n = 82), ADHD + ODD ( n = 82), and controls ( n = 82), with mean age 16 years ( SD = 3.1), matched for age, gender, IQ, and ADHD type (clinical groups) were assessed on cool EF (inhibition, working memory), hot EF (reinforcement processing, emotion recognition), and temporal processing (time production and reproduction). Results: Individuals with ADHD + ODD showed abnormalities in inhibition, working memory, facial emotion recognition, and temporal processing, whereas individuals with ADHD-only were solely impaired in working memory and time production. Conclusion: Findings suggest that ODD carries a substantial part of the EF deficits observed in ADHD and contrast with current theories of neurocognitive impairments in ADHD.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Gej, Bronisław. "Badania nad odpornością dwu odmian pszenicy jarej na okresowy deficyt wodny. Cz. I. Rośliny nie hartowane [Researches on the resistaince of two varieties of spring wheat to periodical water deficit. I. The unhardened plants]." Acta Agrobotanica 11 (2015): 5–30. http://dx.doi.org/10.5586/aa.1962.001.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Zawadzka, Dorota, and Magdalena Korzycka. "Poczucie sensu życia a subiektywna witalność i status socjoekonomiczny gimnazjalistów." Educational Psychology 55, no. 13 (June 30, 2018): 70–82. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.4756.

Full text
Abstract:
Poczucie sensu życia to niezwykle istotny wskaźnik zdrowia psychicznego, którego deficyt może prowadzić do wielu zaburzeń oraz braku motywacji do podejmowania trudów dnia codziennego. Subiektywna witalność została zdefiniowana jako subiektywne doświadczenie pełni energii i żywotności. Biorąc pod uwagę, że subiektywna witalność oraz status materialny rodziny są niezwykle ważnymi zmiennymi stosowanymi w badaniach dzieci i młodzieży szkolnej, postanowiono sprawdzić ich związek z poczuciem sensu życia młodzieży. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w 2016 r. na terenie szkół w grupie 643 uczniów klas I oraz III gimnazjum w wieku 13–17 lat (358 chłopców i 285 dziewcząt). Analizy wykazały, że płeć oraz poziom klasy gimnazjum nie różnicuje istotnie statystycznie średniego poziomu sensu życia. Ustalono natomiast, że chłopcy oraz uczniowie I klasy gimnazjum charakteryzowali się istotnie wyższym średnim poziomem witalności w porównaniu z dziewczętami oraz uczniami klas III. Dziewczęta oraz uczniowie III klasy gimnazjum istotnie częściej niż chłopcy i uczniowie młodsi oceniali własną rodzinę jako biedną. Wykazano istotne statystycznie różnice w średnim poziomie sensu życia między uczniami w zależności od ich poziomu witalności. Analiza regresji logistycznej wykazała, że przeciętny poziom witalności blisko trzykrotnie [OR = 2,91], a wysoki poziom prawie ośmiokrotnie [OR = 7,71] zwiększały prawdopodobieństwo wysokiego poziomu sensu życia w porównaniu z uczniami o niskim poziomie witalności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Kłosińska, Urszula. "Ocena obiektów cebuli (Allium cepa L.) pod względem tolerancji na suszę w fazie kiełkowania i wzrostu siewek." Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, no. 291 (December 9, 2020): 93–99. http://dx.doi.org/10.37317/biul-2020-pb89.

Full text
Abstract:
Celem badań była ocena wpływu niedoboru wody na zdolność kiełkowania nasion i wzrost siewek cebuli oraz identyfikacja obiecujących obiektów do wykorzystania w przyszłych programach hodowli nowych odmian cebuli tolerancyjnych na stres suszy. Oceniono 150 linii/odmian cebuli pochodzących z polskich i zagranicznych firm hodowlano-nasiennych oraz z Banku Genów Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Doświadczenia prowadzono w warunkach laboratoryjnych indukując stres suszy przez zastosowanie 18% poliglikolu etylenowego (PEG8000) w fazie kiełkowania nasion i 10% PEG w fazie siewek. Badane obiekty cebuli wykazały istotne zróżnicowanie pod względem tolerancji na stres suszy, potwierdzone wysokimi wartościami współczynnika zmienności (CV) dla ocenianych parametrów: maksymalny procent skiełkowanych nasion (35,3%), świeża masa siewek (38,5%), długość liścieni siewek (42,9%) i długość korzeni siewek (56,3%). Zanotowano, że niedobór wody najmniej ograniczył kiełkowanie nasion o 23%, następnie długość korzeni o 36%, a najbardziej świeżą masę siewek i długość liścieni, odpowiednio o 52% i 53,5%. Stwierdzono silną korelację (r = 0,81‒0,86) między cechami opisującymi wzrost siewek w warunkach suszy, wskazując, że deficyt wody redukuje wzrost całych siewek. Natomiast zależności pomiędzy nimi a kiełkowaniem w stresie suszy okazały się nieistotne (r = 0,19‒0,24). Spośród 150 obiektów cebuli, genotyp 171026 wykazał wysoki poziom tolerancji na suszę zarówno w fazie kiełkowania, jak i w fazie siewek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Tomas, Iwona. "Zjawisko niewidoczności w czasach zdalnego nauczania jako bezprecedensowy sprawdzian współodpowiedzialności w edukacji." Horyzonty Wychowania 20, no. 55 (June 21, 2021): 37–48. http://dx.doi.org/10.35765/hw.2103.

Full text
Abstract:
CEL NAUKOWY: Celem rozważań jest zaprezentowanie i możliwie wieloaspektowe omówienie zjawiska uczniowskiej „niewidoczności” w czasach, gdy nauka systemowa po raz pierwszy została realizowana w formie distance teaching. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Głównym problemem publikacji jest ujęcie i w konsekwencji zaprezentowanie wieloaspektowości zjawiska uczniowskiej „niewidoczności” w czasach zdalnego nauczania. Czynnikiem inicjującym prezentowane rozważania było doświadczenie autorki zanurzonej w konkretnym wycinku rzeczywistości edukacyjnej. Zastosowana została strategia poszukiwawcza (bazująca na analizie) wobec omawianego zagadnienia, pytań o jego istotę, specyfikę i strukturę oraz wobec odczytywania sensu i znaczenia obserwowanych zjawisk. PROCES WYWODU: We wprowadzeniu opisany został sposób komunikowania się podczas działań e‑learningowych, dzięki czemu możliwe stało się ukazanie zagadnienia komunikacyjnej nieprzejrzystości i wiążącej się z nią uczniowskiej niewidoczności. W kolejnych częściach niewidoczność ukazana została jako potrzeba, niebezpieczeństwo oraz bezprecedensowy test współczesnej edukacji, która nierzadko wypiera istnienie świadomie współodpowiedzialnego podejścia do uczenia się i nauczania. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Finalna analiza omawianego zjawiska dość nieoczekiwanie przekierowuje odbiorcę ze zjawiska niewidoczności na problem braku uczniowskiej i nauczycielskiej współodpowiedzialności. Ten specyficzny deficyt odczuwania i poczuwania się do współodpowiedzialności przedstawiony zostaje jako główna przyczyna „niskiej noty” za zdalne nauczanie. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Niniejsza publikacja wskazuje na konieczność pielęgnowania poczucia dydaktyczno‑wychowawczej współodpowiedzialności, której występowanie w czasach zdalnego nauczania mogłoby stać się równoważne z rozwiązaniem problemu niepożądanego zjawiska niewidoczności w czasach zdalnego nauczania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Duliński, Robert. "Wybrane aspekty biotechnologicznej produkcji karotenoidów." Zywnosc Nauka Technologia Jakosc/Food Science Technology Quality 118, no. 1 (2019): 15–29. http://dx.doi.org/10.15193/zntj/2019/118/270.

Full text
Abstract:
Przez ostatnie kilkanaście lat obserwuje się rosnące zainteresowanie alternatywnymi metodami pozyskiwania witamin. Jest to odpowiedź na produkcję żywności wysoko przetworzonej, często pozbawionej tych niezbędnych dla funkcjonowania organizmu składników, jak również poszukiwanie możliwości rozwiązania problemu niedoborów żywności w krajach rozwijających się. Zagadnienie dotyczy szczególnie witaminy A oraz jej prekursorów, których deficyt w diecie może skutkować wadami wzroku, a nawet prowadzić do śmierci. Celem pracy było przybliżenie strategii związanych z mikrobiologiczną syntezą karotenoidów m.in. w komórkach Escherichia coli oraz wybranych gatunkach mikroalg i grzybów. Zastosowanie metod mikrobiologicznej produkcji tych nutraceutyków powoduje obniżenie kosztów; zmniejszenie ilości odpadów, wydatkowanej energii, jak również pozwala na wykorzystanie nowych surowców, takich jak nietypowe cukry pochodzące z odpadów przemysłu owocowo-warzywnego czy oleje roślinne. W artykule przedstawiono też strategie inżynierii genetycznej stosowane w modyfikacji ścieżki biosyntezy karotenoidów w tkankach roślinnych zmierzające do akumulacji wybranych związków oraz zagadnienia związane z ich biodostępnością w uzyskanych produktach. Omówienie procesów produkcji karotenoidów poprzedzono charakterystyką najważniejszych właściwości i walorów żywieniowych witaminy A oraz jej karotenoidowych prekursorów. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia dotyczące selekcji szczepów oraz warunków hodowli mikroalg jako nadproducentów karotenoidów, jak również procesów transformacji komórek roślinnych w celu uzyskania bogatych w prowitaminę A odmian roślin, na przykładzie projektu „Złoty ryż” oraz perspektyw jego rozwoju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Szklarczyk, Kasandra. "Działania opiekuńcze i terapeutyczne pielęgniarki w opiece nad dzieckiem z chorobą Leśniowskiego-Crohna w okresie jej zaostrzenia." Innowacje w Pielęgniarstwie 6, no. 4 (December 28, 2021): 89–108. http://dx.doi.org/10.21784/iwp.2021.023.

Full text
Abstract:
Wstęp. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną jelit o nieznanej etiologii. Rozpoznana zostaje najczęściej u dzieci oraz nastolatków. Do objawów charakterystycznych dla choroby należą bóle brzucha, oddawanie biegunkowych stolców często z obecnością patologicznych domieszek: krwi, ropy czy śluzu, a także ubytek masy ciała. Podstawowym krokiem w procesie terapeutycznym jest nawodnienie dziecka drogą dożylną lub doustną, włączenie farmakoterapii oraz leczenia żywieniowego. Celem wdrożonej terapii jest utrzymanie pacjenta w jak najdłużej trwającej remisji. Cel. Praca ma na celu ukazać problemy opiekuńcze oraz terapeutyczne u dziecka z zaostrzeniem choroby Leśniowskiego-Crohna w warunkach szpitalnych oraz zadania personelu pielęgniarskiego wobec tego pacjenta. Prezentacja przypadku. Pacjentka lat 15 w drugiej dobie hospitalizacji przyjęta w oddział z podejrzeniem zaostrzenia choroby Leśniowskiego-Crohna. Pacjentka zgłasza liczne biegunki (od 10 do 15 wypróżnień na dobę) oraz ból brzucha. Przy przyjęciu temperatura ciała pacjentki wynosiła 38,4°C. Dziewczyna oraz jej rodzice wykazują deficyt wiedzy na temat choroby oraz postępowania w przypadku jej zaostrzenia. Wnioski. Bardzo ważnym aspektem w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna u opisanej pacjentki jest stosowanie się do zaleceń żywieniowych oraz systematyczne przyjmowanie zleconych środków farmakologicznych. Całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, lecz podjęte działania w walce z chorobą pozwalają na uzyskanie długiej remisji i zmniejszenie ryzyka wystąpienia jej poważnych powikłań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography