To see the other types of publications on this topic, follow the link: Dobisz.

Journal articles on the topic 'Dobisz'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Dobisz.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Bratić, Vjekoslav. "Financiranje vjerskih zajednica sredstvima državnog proračuna." Ekonomski pregled 71, no. 3 (2020): 215–38. http://dx.doi.org/10.32910/ep.71.3.2.

Full text
Abstract:
Katolička crkva u Hrvatskoj financira se iz državnog proračuna temeljem međunarodnih ugovora koje je Republika Hrvatska potpisala sa Svetom Stolicom (tzv. Vatikanski ugovori), a druge vjerske zajednice na temelju Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica, ako su s Republikom Hrvatskom potpisale posebne ugovore o pitanjima od zajedničkog interesa. Osnovni cilj rada je na temelju deskriptivne i komparativne analize javno dostupnih podataka iz 2016. o isplatama iz državnog proračuna, provjeriti pretpostavku da Katolička crkva u Hrvatskoj, u odnosu na druge vjerske zajednice, nominalno, i u odnosu na broj vjernika, dobiva najviše sredstava. Analiza je pokazala da su, iako nominalno najviše sredstava dobije Katolička crkva u Hrvatskoj, po službeno objavljenom broju vjernika najviše sredstava dobile dvije židovske vjerske zajednice (1.792 kn na temelju ugovora o pitanjima od zajedničkog interesa, tj. 5.042 kn ako se pribroje i druga sredstva državnog proračuna), dok je Katolička crkva u Hrvatskoj na temelju Vatikanskih ugovora dobila 182 kn po vjerniku. U narednom bi razdoblju trebalo odgovoriti na otvorena pitanja u pogledu neujednačenosti pravnoga i financijskog statusa vjerskih zajednica, a, u cilju što veće transparentnosti, bilo bi i poželjno podatke o financiranju vjerskih zajednica iz državnog proračuna na godišnjoj razini javno objaviti na jednome mjestu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Šinković, Zoran, and Luka Pribisalić. "Porez na dobit u kontekstu prava Europske unije." Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu 54, no. 4 (November 7, 2017): 837–66. http://dx.doi.org/10.31141/zrpfs.2017.54.126.837.

Full text
Abstract:
Porez na dobit vrlo je važan porezni oblik u kontekstu prava Europske unije. Stoga je doneseno nekoliko Smjernica vezanih za oporezivanje dobiti. Europska komisija 25. listopada 2016. godine donijela je prijedlog Smjernice o zajedničkoj osnovici poreza na dobit (CCCTB). Ovaj prijedlog je obuhvaćen područjem primjene članka 115. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Tekstom se propisuje da mjere za usklađivanje u okviru toga članka neposredno utječu na uspostavu i funkcioniranje unutarnjeg tržišta. Inicijativa CCCTB-a ponovno je pokrenuta zbog olakšavanja poslovanja unutar Europske unije podvrgavanjem poreznih obveznika jedinstvenom pravilniku, u pogledu zakonodavstva o oporezivanju dobiti poduzeća, koji će se primjenjivati diljem unutarnjeg tržišta, te zbog osiguranja izdržljivosti i otpornosti sustava na agresivno porezno planiranje. Oba cilja imaju odlučujući i izravan utjecaj na unutarnje tržište upravo zato što im je svrha iskorjenjivanje poremećaja u njegovu funkcioniranju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Borbaš, Monika. "ENTERIJER POSLOVNOG PROSTORA ”TTTECH” KOMPANIJE U BEOGRADU." Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 35, no. 12 (December 2, 2020): 2127–30. http://dx.doi.org/10.24867/10fa02borbas.

Full text
Abstract:
Enterijer poslovnog prostora potrebno je bilo uskladiti sa delatnošću koja se obavlja unutar njega, gde se uz različiti sklop, kompoziciju i igru dobija skladna celina čijim rešenjem bi se dobili adekvatni uslovi za rad i egzistenciju korisnika. Unapred određenim gabaritom objekta uskladiti sve potrebne celine i prostorije unutar njega. Igra materijalima karakteriše dinamičnost prostora i stvara se posebna atmosfera.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Čičin-Šain, Nevia. "Novi pristup u određenju dobiti stalne poslovne jedinice." Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci 37, no. 3 (2016): 1231–49. http://dx.doi.org/10.30925/zpfsr.37.3.7.

Full text
Abstract:
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), vodeća je organizacija u području poreza, nasljednica rada Lige naroda u području poreza. Ta organizacija, u svom dugogodišnjem radu nastojala je riješiti problem raspodjele dobiti poduzeća koja posluju prekogranično, a da pritom ne zasnuju posebno društvo za vršenje takvog posla. Predmetna tema zaokuplja međunarodnu poreznu zajednicu već dugi niz godina. U posljednje vrijeme napravljen je potpuno novi pristup u određenju dobiti tzv. stalne poslovne jedinice. Budući da ta tema nije uopće bila raspravljena u domaćoj akademskoj literaturi, autorica je smatrala kako je važno obraditi tu temu te vidjeti na koji se način u domaćem zakonodavstvu određuje dobit stalne poslovne jedinice. Rad je koncipiran u više poglavlja. U prvom se raspravlja o pojmu stalne poslovne jedinice. Drugi dio rada posvećen je povijesnom pregledu metoda za određivanje dobiti stalne poslovne jedinice. U trećem dijelu obrađeni su različiti teorijski modeli za određivanje dobiti stalne poslovne jedinice. Četvrti dio posvećen je novom pristupu nazvanom Authorised OECD Approach (AOA). Peti dio posvećen je domaćem pravu te provjeri koje implikacije rad OECD-a ima na njega. Naposljetku, autorica iznosi određene zaključke.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Banović, Igor, Helena Blažić, and Saša Drezgić. "Utjecaj poreza na dobit na kretanje izravnih stranih ulaganja u zemljama članicama Europske unije." Zbornik Veleučilišta u Rijeci 8, no. 1 (2020): 41–58. http://dx.doi.org/10.31784/zvr.8.1.3.

Full text
Abstract:
Većina raspoloživog kapitala nalazi se u posjedu pravnih osoba, odnosno poduzeća (najčešće multinacionalnih kompanija) sklonih ulaganju u širenje vlastitog poslovanja, što ne donosi samo dodatno uvećanje profita poduzeća, već indirektno utječe i na povećanje zaposlenosti, rast gospodarstva, razvoj domaćeg financijskog tržišta te općeniti napredak države. Zato države širom svijeta aktivno utječu na formiranje povoljnog poslovnog okruženja koje će imati učinak na povećan priliv izravnih stranih ulaganja (Foreign Direct Investments – FDI). Cilj ovog rada je utvrditi utjecaj oporezivanja dobiti na privlačenje izravnih stranih ulaganja u zemljama članicama Europske unije. Statička panel analiza provedena je za razdoblje od 1998. do 2017. godine na 28 zemalja članica u cjelini, te posebno na starim članicama (EU 15) i novim članicama (EU13). Uz različite kontrolne varijable, kao nezavisna varijabla analizirane su različite stope poreza na dobit – zakonska (službena, nominalna) stopa poreza na dobit i efektivne (prosječna i granična) porezne stope u cilju ispitivanja stvarnog poreznog opterećenja trgovačkih društava i njihovog utjecaja na kretanje izravnih stranih ulaganja. Zaključeno je kako porez na dobit značajno utječe na kretanje izravnih stranih ulaganja trgovačkih društava u novim zemljama članicama Europske unije (koje karakterizira niže porezno opterećenje), ali ne kao primarni čimbenik, pri čemu se ističe društveni proizvod. U tom kontekstu najveći utjecaj ima efektivna prosječna porezna stopa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Anić-Antić, Paško, Ivan Idžojtić, and Davor Sesar. "Utjecaj učinaka privremenih razlika na objektivnost financijskog izvještavanja u Republici Hrvatskoj sukladno novim poreznim propisima." Ekonomski pregled 69, no. 6 (January 14, 2019): 744–63. http://dx.doi.org/10.32910/ep.69.6.4.

Full text
Abstract:
Osnovni cilj financijskih izvještaja kao konačnog proizvoda financijskog računovodstva je pružiti fer i objektivan prikaz financijskog položaja i financijske uspješnosti poslovnog subjekta. To pretpostavlja primjenu računovodstvenih načela u potpunosti, odnosno obuhvaćanje financijskih učinaka poslovnih transakcija u svojoj cjelosti i u skladu s prirodom poslovnog događaja, a nikako djelomično. Djelomično obuhvaćanje poslovnih događaja ima za posljedicu neobjektivno i nepravedno financijsko izvještavanje, bilo kroz precjenjivanje bilo kroz podcjenjivanje elementa odnosno određenih pozicija elemenata financijskih izvještaja. To također znači da neevidentiranje poreznih učinaka privremenih razlika znači nepotpunu primjenu računovodstvenih načela MRS-a 12 – Porez na dobit, odnosno HSFI 14 – Vremenska razgraničenja, što može značiti da financijski izvještaji nisu fer i objektivni. Stvarna, odnosno ekonomska posljedica nastanka i postojanja privremenih razlika, čiji porezni učinci nisu obuhvaćeni po načelima iz MRS-a 12 ili HSFI 14, je podcjenjivanje ili pak precjenjivanje dobiti nakon oporezivanja, što znači podcijenjeni ili precijenjeni kapital odnosno podcijenjenu ili precijenjenu neto imovinu (sa svim u konačnici financijskim učincima na obujam i strukturu raspoređivanja dobiti). Zapravo, konačna posljedica je u tome što financijski izvještaji nisu objektivni ni istiniti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pederin, Ivan. "Odnosi Milana Begovića sa c.k. ministarstvom bogoštovlja i nastave u Beču (Begović i njemačka dramaturgija)." Croatica et Slavica Iadertina 2, no. 8 (March 21, 2013): 439. http://dx.doi.org/10.15291/csi.720.

Full text
Abstract:
Milan Begović bio je početkom XX. st. profesor na splitskoj gimnaziji. Trudio se dobiti novce i dopust kako bi otišao u Hamburg pa je pisao molbe Namjesništvu u Zadar i Vatroslavu Jagiću, tada profesoru na bečkom sveučilištu. Namjesništvo je njegove molbe proslijedilo Ministarstvu bogoštovlja i nastave u Beč koje je Begoviću bilo naklonjeno jer je on već onda bio poštovani pisac. Ministarstvo se o njemu raspitivalo kod Namjesništva u Zadru. Begović je uspio, dobio je dopust i mogao otići u Hamburg vidjeti kako djeluje jedno ugledno njemačko kazalište. Taj boravak u Hamburgu znatno se odrazio u njegovom radu, osobito kazališnom. U isto doba se i Grga Novak trudio da mu omoguće boravak u inozemstvu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Romić, Kristina, and Goranka Mitrović. "Bibliometrijske značajke kategoriziranih radova na primjeru časopisa Medijska istraživanja (1995.-2015.)." Vjesnik bibliotekara Hrvatske 60, no. 4 (March 19, 2018): 197. http://dx.doi.org/10.30754/vbh.60.4.490.

Full text
Abstract:
Cilj. U radu se analizira znanstveno-stručni časopis za novinarstvo i medije Medij- ska istraživanja tijekom dva desetljeća njegova izlaženja. Ovaj rad ima za cilj na osnovi određenih bibliometrijskih pokazatelja dobiti uvid u razvoj tog časopisa tijekom dvadesetjednogodišnjeg izlaženja te utjecaj časopisa na znanstvenu zajednicu. Metodologija. Uzorak za istraživanje činili su svi brojevi časopisa od 1995. do 2015. godine s ukupno 276 kategoriziranih radova, na kojima je provedena bibliometrijska analiza. Analizirali su se podatci o dinamici izlaženja, autorstvo, jezik te prisutnost i indeksiranost časopisa u međunarodnom e-okruženju. Rezultati. Dobiveni rezultati pokazuju da su najzastupljeniji izvorni znanstveni radovi (46 %). Autori koji su objavljivali u Medijskim istraživanjima uglavnom su iz Hrvatske (59,7 %) ili iz zemalja regije (Hrvatska i ostale države nastale raspadom bivše Jugoslavije), pa je tako na 60,3 % kategoriziranih radova s više autora barem jedan autor iz Hrvatske, a na 20,6 % kategoriziranih radova s više autora barem jedan autor iz regije. Ti podatci ukazuju na jaku nacionalnu, odnosno regionalnu orijentaciju časopisa, što se može pripisati jeziku objavljivanja, koji je većinom hrvatski (60,5 %). Citatna analiza časopisa provedena je na podatcima o citiranim objavljenim izvornim znanstvenim i preglednim radovima u Clarivate Analyticsovoj (do 2016. godine Thomson Reuters) citatnoj kolekciji Web of Science Core Collection (WoSCC) preko opcije Cited Reference Search koja omogućuje provjeru citiranosti i onih časopisa koji nisu zastupljeni u citatnim indeksima WoSCC te na podatcima o citiranosti indeksiranih radova u citatnoj bazi podataka Scopus. Istraživanje je usmjereno na broj i vrstu citata koje su dobili radovi objavljeni u časopisu Medijska istraživanja. Provedena je i analiza citiranih referenci u WoSCC-u te su utvrđeni podatci o količini citiranih jedinica i nazivu, tj. porijeklu časopisa koji su citirali radove iz časopisa Medijska istraživanja, a također su analizirani autori koji su citirali radove Medijskih istraživanja. Utvrđeno je da su 52 rada časopisa Medijska istraraživanja u srpnju 2016. dobila 89 citata, a izračunati h-indeks iznosio je 4. Citatna analiza zastupljenih radova u Scopusu (razdoblje od 2011. do 2015.) pokazuje da je od 71 indeksiranog rada citirano njih 16 s ukupnom citiranošću od 29 citata i h-indeksom 3, promatrano u srpnju 2016. Vrijednost. Rezultati dobiveni ovim istraživanjem mogli bi poslužiti kao smjernice za razvoj časopisa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Pirti, Atinc, R. Gursel Hosbas, Taylan Ocalan, and Nursu Tunalioglu. "An alternative method for point positioning in the forested areas." Šumarski list 140, no. 3-4 (April 30, 2016): 163. http://dx.doi.org/10.31298/sl.140.3-4.6.

Full text
Abstract:
Apsolutno određivanje položaja točke s GNSS/CORS (Globalni navigacijski satelitski sustav) u šumskim područjima predstavlja značajan izazov u smislu uštede vremena, kako bi se dobile što točnije koordinate točaka. Vrijeme za rješenje neodređenosti faze cijelih brojeva nosača obično traje jedan sat ili više za apsolutno određivanje točaka pod šumskim područjem s GNSS/CORS. U ovom istraživanju predložena je alternativna metoda za određivanje položaja točke, koja daje rezultate položaja s preciznošću na razini centimetra i potrebno je skoro 15 minuta kako bi se dala nova lokacija točke u šumskom području. Predložena metoda može također imati praktičnu primjenu za unutarnje prostore sa željenom preciznošću na razini cm, koja se postiže u kratkom vremenu promatranja. U ovom istraživanju, proveli smo terenski rad kako bi dobili koordinate točaka u šumskim područjima s GNSS/CORS sustavom i dodatnim mjerenjima, utvrđivanjem dviju kontrolnih točaka promatranih s GNSS/CORS lociranih na granici šumskog područja. Rezultati pokazuju da se zadovoljavajuće rješenje za šumsko područje postiže na razini cm (≈ ± 6 cm) u kratkom vremenu promatranja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Forget, Louis J. S. "Le rôle du système DOBIS à la Bibliothèque nationale du Canada." Documentation et bibliothèques 28, no. 2 (November 14, 2018): 77–84. http://dx.doi.org/10.7202/1053746ar.

Full text
Abstract:
Cet article décrit le rôle du système DOBIS à la Bibliothèque nationale du Canada dans l’évolution du réseau d’information et de bibliothèques au Canada. DOBIS est un système intégré et en ligne de gestion de bibliothèque, développé par la Bibliothèque nationale du Canada et l’Institut canadien de l’information scientifique et technique, et exploité par la Bibliothèque nationale du Canada. Ce système est utilisé comme système/réseau partagé par la Bibliothèque nationale du Canada et l’Institut canadien de l’information scientifique et technique pour le soutien de leurs services nationaux, de même que par la Bibliothèque du Parlement et un nombre croissant de bibliothèques du gouvernement fédéral canadien pour le soutien de leurs opérations de bibliothèque. DOBIS est opérationnel depuis l’automne 1979. La base de données de DOBIS comprend maintenant plus de 2,3 millions de notices bibliographiques. Deux des principaux objectifs de la Bibliothèque nationale dans le développement du système DOBIS étaient de faciliter le partage des ressources de bibliothèque au Canada et de rendre les ressources d’information du pays plus facilement accessibles à tous les Canadiens. Afin de mieux poursuivre ces objectifs, la Bibliothèque nationale se propose d’utiliser le système DOBIS et sa base de données comme agents de sa participation au développement d’un réseau décentralisé d’information et de bibliothèques au Canada; réseau dont le but ultime est de procurer l’information voulue à qui la demande et au moment précis où elle est voulue. Les toutes dernières technologies de la télématique font parties intégrantes des travaux de ce développement. La stratégie fondamentale de ce développement vise à relier les systèmes autonomes actuels — DOBIS en est un exemple — de sorte que tous les utilisateurs d’un de ces systèmes puissent avoir accès aux services de tous les autres systèmes ainsi interreliés. Cette stratégie a été dénommée « interconnexion des systèmes ouverts », parce qu’elle ouvre les systèmes et met leurs services individuels à la disposition de tous les autres systèmes faisant partie de l’interconnexion.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Bence, James, Stephanie Guildford, and Robert Hecky. "In Memoriam: Norine Dobiesz." Journal of Great Lakes Research 45, no. 3 (June 2019): 700–701. http://dx.doi.org/10.1016/j.jglr.2019.05.003.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Gaberšček, Simona, Katica Bajuk Studen, Nataša Bedernjak Bajuk, Martin Glogovšek, Nives Jugovac, Danijela Krković, Mojca Mir, Edvard Pirnat, Rajko Svilar, and Katja Zaletel. "Opredelitev stopnje nujnosti pri napotitvi tirološkega bolnika k specialistu." Slovenian Medical Journal 88, no. 11-12 (January 9, 2020): 607–15. http://dx.doi.org/10.6016/zdravvestn.2901.

Full text
Abstract:
Namen prispevka je razjasnitev dilem pri napotitvi bolnika s sumom na bolezen ščitnice k tirologu. Zaradi omejitev zdravstvenega sistema pomoč pri specialistu ni vedno dosegljiva takoj. Stopnje nujnosti, opredeljene v »Pravilniku o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah«, naj bi omogočale bolnikom, da dobijo pomoč takrat, ko jo potrebujejo. Sistem eNaročanja z eNapotnico zahteva razvrščanje napotnic glede na stopnjo nujnosti. Menimo, da mora to zahtevno strokovno opravilo izvajati zdravnik specialist, ne pa drugo medicinsko osebje ali administrativni kader. Ustrezno razvrščanje napotnic je možno samo, če je informacij na napotnici dovolj, sicer jo je treba dopolniti. Stopnje nujnosti pri bolnikih z motnjo v delovanju ščitnice ne opredelimo samo na podlagi laboratorijskih izvidov, čeprav so ti zelo pomembni in morajo biti navedeni na napotnici. Pomagamo si tudi z drugimi informacijami o bolniku, kot so na primer starost, pridružene bolezni, zdravila, ki jih bolnik prejema, morebitna nosečnost ali postopek oploditve z biomedicinsko pomočjo. Pri bolniku s sumom na golšo oziroma nodus v ščitnici so zelo pomembne informacije o klinični oceni velikosti ščitnice, prisotnost morebitnih sumljivih bezgavk na vratu in izvidi opravljenih slikovnih preiskav. Čeprav so ščitnične bolezni zelo pogoste in ne morejo vsi bolniki dobiti pomoči specialista takoj, pa lahko pravilno izpolnjena ter natančno razvrščena eNapotnica zagotovi ustrezen rok obravnave večini bolnikov.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Pederin, Ivan. "Pisma Franje Račkoga u Prag pisma Franje Račkoga františeku palackom, Josefu Jirečeku i Aloisu Vojtěhu Šemberi." Croatica et Slavica Iadertina, no. 4 (January 18, 2017): 347. http://dx.doi.org/10.15291/csi.616.

Full text
Abstract:
Dopisivanje opsiže razdoblje od 1858 do 1889. Rački piše kao siromašni intelektualac iz politički jedva definirane zemlje. Pisao je pisma najprije iz Rima gdje je istraživao srednjovjekovne hrvatske putopise. Njegov boravak u inozemstvu plaćao je rodoljubni biskup u Đakovu J. J. Strossmayer. Rački je pisao češkom rodoljubu, ocu češke nacije Františeku Palackom koji je bio naklonjen Hrvatima i hrvatskim preporodnim gibanjima, a ta gibanja slijedila su češki preporod sa oko četrdeset godina zakašnjenja. U Palackom je Rački našao prijatelja punog razumijevanja. Onda nalazimo Račkoga kao visokog činovnika koji se bavi izgradnjom hrvatskog znanstvenog aparata. On je k tome i predsjednik tada Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti koji organizira i hrvatsko školstvo i u tim stvarima obraća se za pomoć Josefu Jirečeku činovniku bečkog ministarstva koji mu je pomogao da novoosnovano Sveučilište Franje Josipa u Zagrebu, glavnom gradu Kraljevine Hrvatske-Slavonije koja je dobila priznanje Nagodbom 1868. dobije i dva profesora iz Praga.Rački je potom pisao pisma Aloisu V. Šemberi jer je želio kupiti knjižnicu njegovog pokojnog oca koji je bio liječnik. Nije uspio i slijedio je sukob s nekim vladinim nadleštvima, a Rački se trudio da nađe punomoćnika što će nabaviti egiptološku zbirku domaršala baruna Alexandera Kollera s novcem đakovačkog biskupa Strossmayera i grofice Elisabete Drašković.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Lamont, Jana M. "Incorporating Catalogue Records for Machine-Readable Data Files into the University of Alberta Library's DOBIS Public Catalogue." IASSIST Quarterly 12, no. 1 (July 31, 1988): 19. http://dx.doi.org/10.29173/iq533.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Strsoglavac, Tomislava, and Emica Farago. "Uključenost logopeda u proces procjene i terapiju teškoća hranjenja i gutanja." Logopedija 7, no. 2 (December 28, 2017): 61–69. http://dx.doi.org/10.31299/log.7.2.4.

Full text
Abstract:
Cilj ovog rada je opis djelatnosti logopeda u području procjene teškoća hranjenja i gutanja u Hrvatskoj i svijetu. Budući da se radi o relativno novom području u Hrvatskoj, ovim istraživanjem željelo se dobiti podatke o karakteristikama rada logopeda u području procjene teškoća hranjenja i gutanja. Uzorak je činilo 49 logopeda zaposlenih u zdravstvenim ustanovama. Sudionici su ispunjavali upitnik, na web-stranici, kojim se željelo ustanoviti na koji način logopedi u Hrvatskoj rade procjenu teškoća hranjenja i gutanja. Dobiveni podaci su obrađeni kvalitativnom analizom i izračunom postotaka. Kako bi se dobio bolji uvid u karakteristike procjene teškoća hranjenja i gutanja u Hrvatskoj, dobiveni podaci uspoređeni su s već poznatim podacima iz sličnih istraživanja u stranim državama. Rezultati pokazuju da 73 % logopeda - zaposlenih u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj – rade s osobama koje imaju teškoće hranjenja i gutanja. Analizirajući karakteristike rada logopeda u području procjene teškoća hranjenja i gutanja u Hrvatskoj, zaključak je da se procjena radi prema preporukama vanjskih stručnjaka, kod kojih je to područje razvijenije. Unatoč tome, potrebna je dodatna edukacija logopeda u tom području. Za poboljšanje kvalitete procjene potrebno je donošenje protokola za procjenu teškoća hranjenja i gutanja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Crawshaw, Tom. "DOBIS CHOSEN BY OXFORD UNIVERSITY." VINE 17, no. 3 (March 1987): 24–27. http://dx.doi.org/10.1108/eb040381.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Balaras, Constantinos, Elena G. Dascalaki, Kalliopi G. Droutsa, and Simon Kontoyiannidis. "Prevazilaženje razlike između stvarne i proračunate energije grejanja modeliranjem fonda stambenih zgrada metodom odozdo naviše (bottom-up)." KGH – Klimatizacija, grejanje, hlađenje 46, no. 1 (March 7, 2017): 59. http://dx.doi.org/10.24094/kghc.017.46.1.59.

Full text
Abstract:
Stambene zgrade su u središtu evropskih i nacionalnih napora za ostvarenje ciljeva u pogledu energije i emisije nametanjem strožih propisa za nove zgrade i podsticanjem transformacije postojećih zgrada, kako bi zadovoljile više standarde energetskih karakteristika. Modeli građevinskog fonda se obično koriste za procenu različitih mera energetske efikasnosti, za kvantifikovanje njihovog uticaja na smanjenje upotrebe energije u cilju postizanja nacionalnih ciljeva i za određivanje nacionalnih politika. Međutim, razne studije su pokazale da postoji razlika između proračunskog i stvarnog korišćenja energije u zgradama. U radu je detaljno izložen metod za prilagođavanje predviđanja modela kako bi se dobile realnije procene korišćenja energije. U tom pristupu se koriste podaci iz sertifikata o energetskoj efikasnosti da bi se dobili jednostavni empirijski faktori prilagođavanja (definisani kao odnos stvarnog i proračunskog korišćenja energije), dopunjeni dokazima iz kratke ankete sa terena za kvantifikovanje uticaja promene u ponašanju stanara i uloge ljudskog faktora u korišćenju grejanja prostora koje odstupa od normativnih proračunskih pretpostavki. Rezultati iz sertifikata ukazuju da je u proseku granična vrednost korišćenja energije u porodičnoj kući 48% manja od proračunate, a 44% za kuće u kojima živi više porodica. Rezultati iz anketa sa terena koje su sprovedene da bi se kvantifikovala odstupanja od standardnih radnih uslova korišćenih u normativnim proračunima (npr. manji broj sati rada i niže podešene temperature u prostorijama, grejanje manjih površina stambenog prostora) daju nižu granicu od 68% kao konzervativnu procenu stvarnog korišćenja energije.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Stevanovic, Kosara. "SPONA IZMEĐU IDEOLOGIJE I ORGANIZOVANOG KRIMINALITETA." Politička revija 67, no. 1/2021 (April 23, 2021): 146–64. http://dx.doi.org/10.22182/pr.6712021.8.

Full text
Abstract:
Spona između terorizma i organizovanog kriminaliteta je jedna od najvećih pretnji globalnoj bezbednosti od kraja 20. veka, što je najvidljivije u saradnji između terorističkih grupa i grupa koje se bave ilegalnom trgovinom drogom. Glavni teorijski problem u istraživanju ovog spoja je objasniti razliku u različitim motivacijama terorističkih grupa i organizovanih kriminalnih grupa. Naime, motivacija za terorizam je uvek ideološke prirode i on je orijentisan na izazivanje dubinskih političkih i društvenih promena. S druge strane, motivacija za organizovani kriminalitet je materijalna dobit koja se ostvaruje pomoću ilegalne aktivnosti. Pitanje koje izvire iz ove konceptualne razlike je – kako ove grupe, koje se toliko razlikuju u orijentacijama i ciljevima, uspeju da uspostave uspešnu saradnju? U ovom radu, autor će probati da ponudi odgovor na to pitanje iz pozicije teorije racionalnog izbora. Iz perspektive racionalnog izbora, akteri se ponašaju na takav način, koji će im doneti najviše koristi, uz što manji trošak. S obzirom na to, autor smatra da i pripadnici terorističkih i organizovanih kriminalnih grupa donose svoje odluke na osnovu analize dobiti i troška. Da bismo testirali ovu hipotezu, u radu smo najpre usmereni na dekonstrukciju koncepta ideologije i osvetljavanje njenih glavnih funkcija u racionalizaciji i motivisanju aktera na delanje. Ideologija je kontroverzan termin, čije značenje varira od skupa uverenja u generalnom smislu, do lažne svesti čiji je cilj da održava interese vladajuće društvene klase. Naš cilj ovde je da osvetlimo ove funkcije ideologije i da pokažemo da je ideologija uvek bila, i ostala, alat za ostvarivanje interesa neke društvene grupe, bilo vladajuće ili neke manjinske političke grupe. S druge strane, smatra se da je organizovani kriminalitet ilegalna aktivnost vođena od strane racionalnih aktera radi ostvarivanja materijalne dobiti pomoću ilegalnih metoda kao što su nasilje, pretnje nasiljem i korupcija. Nakon analize koncepata ideologije i organizovanog kriminaliteta, rad osvetljava prirodu i tipove veza između terorističkih i organizovanih kriminalnih grupa u praksi. Autor smatra da oba tipa ovih grupa, posmatrani kao racionalni akteri, imaju mnogo razloga i interesa za saradnju, kao što su razmena znanja i dobara, ali i istih transportnih ruta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

von Guttner Sporzynski, Darius. "Ecclesia, monasteria, privilegia. Studia z dziejow Kosciola w sredniowiecznej Polsce [Book Review]." Journal of the Australian Early Medieval Association 15 (2019): 132–33. http://dx.doi.org/10.35253/jaema.2019.1.9.

Full text
Abstract:
Review(s) of: Ecclesia, monasteria, privilegia. Studia z dziejow Kosciola w sredniowiecznej Polsce, by Dobosz, Jozef, [edited by Marzena Matla, Marcin Danielewski, Magdalena Binias-Szkopek, and Robert Tomczak] (Poznan: Instutut Historii UAM, 2019) hardcover, 401 pages, RRP AUD 50; ISBN: 9788365663887.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Dinberg, Donna J. "DOBIS and the Canadian Union Catalogue." Cataloging & Classification Quarterly 8, no. 3-4 (October 22, 1988): 165–86. http://dx.doi.org/10.1300/j104v08n03_13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Khurshid, Zahiruddin. "Maintenance of the Dobis/Libis database." Aslib Proceedings 46, no. 2 (February 1994): 43–47. http://dx.doi.org/10.1108/eb051342.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Kos, Nataša, Maruša Brcar, Marko Brcar, and Tomaž Velnar. "Izboljšanje dinamičnega ravnotežja z uporabo lestvice za oceno funkcionalnosti hoje (FGA) v fazi akutne nevrorehabilitacije pri nevrokirurških bolnikih." Slovenian Medical Journal 89, no. 3-4 (April 20, 2020): 149–59. http://dx.doi.org/10.6016/zdravvestn.2953.

Full text
Abstract:
Izhodišče: V akutni fazi nevrorehabilitacije imajo bolniki po nevrokirurških posegih pogosto motnje statičnega kot tudi dinamičnega ravnotežja. Lestvica za oceno funkcionalnosti hoje (angl. FGA) omogoča oceniti dinamično ravnotežje med hojo in je primerna za izvajanje specifičnih kompleksnih gibalnih spretnosti in temu primernih ravnotežnih odzivov. Namen raziskave je ugotoviti stopnjo izboljšanja dinamičnega ravnotežja pri bolnikih po odstranitvi vestibularnega tumorja z uporabo lestvice za ocenjevanje funkcionalnosti hoje, ki smo jo uporabili kot vadbeno orodje v času hospitalizacije.Metode: V prospektivno raziskavo smo vključili 10 bolnikov po kirurški odstranitvi vestibularnega tumorja, ki so bili sposobni slediti navodilom in so na Kratkem preizkusu spoznavnih sposobnosti (KPSS) dosegli več kot 25 točk od 30 možnih in dobili oceno po indeksu Barthelove več kot 8 od 20 točk. Med hospitalizacijo smo vse bolnike vključili v individualno prilagojeni program ravnotežnih spretnosti s poudarkom na različnih funkcijskih in kognitivnih nalogah, ki jih vključuje lestvica FGA, in jo uporabili kot učinkovito vadbeno orodje. Kot merilno orodje pa smo lestvico FGA uporabili za oceno dinamičnega ravnotežja ob odpustu bolnikov iz bolnišnice v domače okolje in ponovno po treh mesecih od odpusta. Bolniki so dobili tudi pisna navodila in posnetke vaj na DVD- ju za ustrezno nadaljevanje izvajanja dejavnosti v domačem okolju.Rezultati: Povprečna starost vključenih bolnikov (6 žensk, 2 moška, 2 najstnika) je bila 39,5 let (razpon 18–57 let). Hospitalizacija je povprečno trajala 10,5 dni (razpon od 7 do 14 dni). Šest bolnikov je ob odpustu iz bolnišnice po lestvici FGA dobilo oceno od 8–14/30, štirje bolniki pa vrednosti 16–20/30, kar kaže na prisotnost zmernih do hudih motenj dinamičnega ravnotežja. Tri mesece po odpustu je 7 bolnikov doseglo več kot 22 točk (od 24–28/30), kar pomeni, da so imeli blage motnje dinamičnega ravnotežja, 3 bolniki so dosegli manj kot 22 točk (od 14–18/30), kar pomeni, do so imeli med hojo zmerne do hude motnje dinamičnega ravnotežja, zato so potrebovali nadzor ali pomoč druge osebe. V naši raziskavi je minimalno izračunano zaznavno spremembo 4 točke po FGA preseglo 70 % bolnikov, kar kaže na izboljšanje dinamičnega ravnotežja.Zaključek: Lestvica za oceno funkcionalnosti hoje se je izkazala kot odlično vadbeno orodje za odkrivanje motenj in izboljšanje dinamičnega ravnotežja, ki ugodno vpliva na specifične gibalne spretnosti in tako olajša bolnikovo delovanje v domačem okolju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Finderle, Sanjo, and Žare Finderle. "Accessibility and Application of Hyperbaric Oxygen Treatment in Slovenia from 2006 to 2012." Slovenian Journal of Public Health 52, no. 4 (December 1, 2013): 332–42. http://dx.doi.org/10.2478/sjph-2013-0033.

Full text
Abstract:
Izvleček Namen: Namen raziskave je bil dobiti vpogled v osnovne značilnosti bolnikov, ki so se v Sloveniji zdravili s hiperbaričnim kisikom (HBO2) od vzpostavitve možnosti tovrstnega zdravljenja pri nas do danes in dostopnosti do njega. Metode: Pregledali smo dokumentacijo vseh bolnikov, ki so bili s HBO2 zdravljeni v letih 2006-2012, in analizirali naslednje podatke: spol in starost bolnika, napotna ustanova, razlog in mesec napotitve ter končno število terapij. Za primerjave smo uporabili Mann-Whitneyjev U oziroma Pearsonov hi-kvadrat test. Rezultati: V opazovanem obdobju je bilo zdravljenih 365 bolnikov (259 oziroma 70,9% moških; 106 oziroma 29,1% žensk; mediana (starost): 54 let, razpon 1-90 let. Iz bolnišnic jih je bilo napotenih 300 (82,2%), 65 (17,8%) pa je bilo samoplačnikov. Mediana (število terapij na napotenega bolnika) je bila 29, samoplačnikov pa 14 (p<0,001). Med napotenimi je bilo največ zdravljenih zaradi poobsevalnih poškodb (134 oziroma 36,7%) in problematičnih ran (47 oziroma 12,9%). Pri moških je bila značilno pogostejša diagnoza poobsevalna poškodba (p=0,002), pri ženskah pa problematična rana (p=0,007). Poraba sredstev, na leto odobrenih za tovrstno zdravljenje iz zdravstvenega zavarovanja, je z leti vse zgodnejša. Glede na število prebivalcev je v primerjavi s sosednjimi državami pri nas takšnega zdravljenja deležnih manj bolnikov. Zaključek: Z raziskavo smo dobili nekaj osnovnih podatkov o zdravljenju s HBO2 v Sloveniji. Pokazalo se je, da je povpraševanje po tovrstnem zdravljenju večje od dostopnosti. Z dodatno raziskavo bi bilo treba oceniti dejanske potrebe po tovrstnem zdravljenju in njegovo stroškovno učinkovitost ter po potrebi nameniti zanj več sredstev.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Juergens, Bonnie, and Ruth Blake. "DOBIS and NOTIS: A Contrast in Design." Library Hi Tech 5, no. 2 (February 1987): 55–64. http://dx.doi.org/10.1108/eb047689.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Dale, Paul-Henri. "A Proposal for Better Cooperation among Libraries of Astronomical Observatories." International Astronomical Union Colloquium 110 (1989): 184–87. http://dx.doi.org/10.1017/s0252921100003341.

Full text
Abstract:
SummaryThe cooperation between libraries of astronomical Observatories remains clearly insufficient despite the numerous means of communication now available. The library of the Royal Observatory of Belgium therefore recommends the establishment of a “subgroup” of users (Libraries of Astronomical Observatories) within the already existing Dobis-Libis Users Group.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Hyde, Cheryl. "Women, Violence, and Social Change.R. Emerson Dobash , Russell P. Dobash." American Journal of Sociology 98, no. 4 (January 1993): 954–56. http://dx.doi.org/10.1086/230113.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Novoselić, Daniela, and Mila Bulić. "Utjecaj učestalosti pristupanja e-nastavnim sadržajima biologije na usvojenost obrazovnih ishoda." Educatio biologiae, no. 3 (December 27, 2017): 127–41. http://dx.doi.org/10.32633/eb.3.7.

Full text
Abstract:
Cilj rada bio je istražiti učestalost pristupanja nastavnim sadržajima biologije i usvojenost obrazovnih ishoda pomoću Moodle sustava, a kroz njegovu implementaciju u nastavi biologije osmog razreda osnovne škole u sklopu nastavne teme „Sastav tijela,, razmnožavanje i razvitak“. Istraživanje je provedeno s učenicima koji još nisu imali iskustvo e-učenja, u dobi 14 godina. Temeljem cilja istraživanja postavljena je hipoteza: ako učenici tijekom pet tjedana učenja pristupaju učestalo nastavnim sadržajima iz biologije u sustavu Moodle, ostvarit će bolji rezultat na pisanoj provjeri znanja. Kako bi se dobio uvid u očekivanja učenika o učinkovitosti prihvaćanja učenja biologije primjenom sustava Moodle provedena su dva upitnika s pitanjima na koja su odgovori bili mogući unutar 5-stupanjske skale Likertovog tipa. Prvi upitnik koji su učenici rješavali prije početka e-učenja imao je za cilj dobiti informaciju o tome što učenici očekuju od e-učenja, kakvu predodžbu imaju o e-učenju, kakva su njihova očekivanja o takvom načinu poučavanja i učenja. Drugi upitnik rješavali su nakon završetka e-učenja, u svrhu provjere učeničkih iskustava o učinkovitosti i zadovoljstvu učenja nastavnih sadržaja pomoću Moodle sustava. E-učenje ispunilo je očekivanja učenika vezana uz jasnoću i zanimljivost teksta e-lekcija i pripadnih pitanja, preglednost glavnog izbornika, zastupljenost slika i filmova. Analiza rezultata učestalosti pristupanja nastavnim sadržajima pokazala je da su učenici koji su češće pristupali nastavnim sadržajima ostvarili bolji rezultat na pisanoj provjeri znanja. Izostalo je aktivno učeničko pristupanje nastavnim sadržajima u sustavu Moodle u razdobljima kada se nije odvijala nastava u učionici informatike.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Antoniuk, Yaroslav M. "“Dobosh Case”: the Biggest Failure of ZCH OUN Security Services in Resistance to KGB Apparatus." SUMY HISTORICAL AND ARCHIVAL JOURNAL, no. 32 (2019): 20–26. http://dx.doi.org/10.21272/shaj.2019.i32.p.20.

Full text
Abstract:
The article carries out a research on circumstances of the arrest of Yaroslav Dobosh, who was a courier of the OUN Foreign cells (hereafter – ZCh), by the KGB authorities, using the documents of the Branch State Archive of the Security Service of Ukraine as its basis. It was indicated that the mentioned arrest had a significant influence on the dissident movement in Soviet Ukraine. It was proven that the KGB bodies used the “Dobosh case” to launch their massive repressions against the anti-Soviet intelligentsia (“Block” operation), and also to undermine the OUN’s credibility among the Ukrainian diaspora environment in the Western countries. The consequences of that event were reflected in the development of the entire Ukrainian national liberation movement of the 1970s. After analyzing the personality of Yaroslav Dobosh, we discovered that he had been raised in a nationally conscious and religious environment of the Ukrainian diaspora of Belgium. From his early years he joined the Ukrainian Youth Association and agreed to conduct a dangerous mission in Ukraine solely because of his convictions. During that period the OUN Foreign cells had been trying to establish connections with the dissident movement in Ukraine and support it. The tourism was one of the most effective ways of bringing couriers to the Soviet Union. The KGB bodies regularly arrested those couriers. Nevertheless, there was no better communication means between the ZCh OUN and the dissidents. Yaroslav Dobosh had walked into a trap, previously prepared and set by the KGB employees, that was a reason why he failed to spot any danger and was arrested. During interrogations, he revealed his connections with the dissidents in Kyiv and Lviv – Zinovia Franko, Ivan Svitlychnyi, Leonid Selezenko and Stephania Gulyk. In addition to that, he agreed to publicly make a repentance. After that Yaroslav Dobosh was allowed to return home. In Belgium he immediately abandoned his testimonies and claimed that he had been forced and pressed to come out with a speech. However, those statements were of no importance. The KGB organs actively used Dobosh image as a proof of the dissidents cooperation with the Western intelligence services. Emphasizing the failure of the ZCh OUN operation, they launched a campaign to combat “Ukrainian bourgeois nationalism” in Western Ukraine and made provocations to intensify disputes in the anti-Soviet camps of the Ukrainian diaspora. Keywords: dissidents, KGB, ZCh OUN, UYA, Belgium, “Dobosh case”, repressions, ”Block” operation, Kyiv, Lviv, Soviet, diaspora.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

McAllister, Caryl. "The online public access catalogue in DOBIS/LIBIS." Program 21, no. 1 (January 1987): 25–36. http://dx.doi.org/10.1108/eb046957.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Khurshid, Zahiruddin. "Migration from DOBIS/LIBIS to Horizon at KFUPM." Library Hi Tech 24, no. 3 (July 2006): 440–51. http://dx.doi.org/10.1108/07378830610692190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Smith, R. "Jack Dobbs." International Journal of Music Education 20, no. 1 (November 1, 1992): 40–41. http://dx.doi.org/10.1177/025576149202000107.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Bajto, Martina, and Nikica Hamer Vidmar. "Potrebe žrtava i zadovoljstvo pruženom podrškom od strane odjela za podršku žrtvama i svjedocima." Kriminologija & socijalna integracija 26, no. 1 (October 30, 2018): 43–60. http://dx.doi.org/10.31299/ksi.26.1.2.

Full text
Abstract:
Odjeli za podršku žrtvama i svjedocima osnovani pri županijskim sudovima pružaju emocionalnu i praktičnu podršku, informacije o pravima i tehničke informacije, te upućuju žrtve, svjedoke, oštećenike i osobe u njihovoj pratnji na druge specijalizirane institucije i organizacije ovisno o njihovim potrebama. Ciljevi istraživanja bili su istražiti način informiranja žrtava i svjedoka o dostupnoj podršci, razloge i motive za traženjem podrške od strane odjela za podršku žrtvama i svjedocima, istražiti kako se žrtve i svjedoci osjećaju prije, tijekom i nakon svjedočenja, dobiti uvid u njihova iskustva svjedočenja na sudu, istražiti njihove potrebe za podrškom i korisnost pružene podrške koju su dobili od strane odjela za podršku žrtvama i svjedocima. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku (N = 101) žrtava, svjedoka, oštećenika i osoba u pratnji koji su primili podršku od strane odjela za podršku žrtvama i svjedocima. Anketni upitnik, konstruiran za potrebe ovog istraživanja, ispitanici su popunjavali nakon završetka rasprave. Rezultati su pokazali da su žrtve, svjedoci i oštećenici o postojanju odjela za podršku žrtvama i svjedocima najčešće bili informirani putem poziva za sud, međutim većina ih je kontakt sa službenicima odjela ostvarila tek na sudu, kada su im službenici odjela i volonteri sami pristupili. Nakon zaprimanja poziva za sud i prije svjedočenja iskazivali su o osjećajima uznemirenosti, nervoze, straha i zbunjenosti te su naveli da su se za vrijeme svjedo-čenja osjećali uznemireno, kao da ponovno proživljavaju događaj o kojem svjedoče i da jedva čekaju da sve završi. Nakon svjedočenja najčešće su iskazivali o osjećaju olakšanja. Navode da su im izuzetno pomogli sljedeći oblici podrške pruženi od strane odjela za podršku žrtvama i svjedocima: informacije, čekanje na svjedočenje odvojeno od drugih, emocionalna podrška te prisustvo službenika odjela / volontera s njima u sudnici tijekom ispitivanja. Iskazali su da su jako zadovoljni pruženom podrškom od strane odjela i da bi obraćanje odjelu preporučili i drugim osobama koji se nađu u sličnoj situaciji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Reichmann, Brunilda Tempel, and Anuschka R. Lemos. "Adaptação em três atos: Shakespeare, Dobbs e BBC." Letras de Hoje 55, no. 1 (April 28, 2020): 36403. http://dx.doi.org/10.15448/1984-7726.2020.1.36403.

Full text
Abstract:
Este texto dá continuidade ao artigo publicado sobre o diálogo que se estabelece entre a trilogia House of Cards, de Michael Dobbs, as séries da BBC e da Netflix e as peças de Shakespeare (Ricardo III, Macbeth e Otelo). O último volume da trilogia de Dobbs, The Final Cut [O último ato] e a T3 da BBC fazem referências a Júlio César, assunto até então não explorado por pesquisadores. Estamos, portanto, trabalhando apenas com o último romance de Dobbs e a última temporada da série da BBC – O ato final, enfatizando o protagonismo, a volubilidade do povo e a retórica em discursos proferidos por personagens de Shakespeare e de Dobbs, além da focalização espectatorial na série.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Maleszka, Anna. "Chrystianizacja „Młodszej Europy”, red. J. Dobosz, J. Strzelczyk, M. Matla." Zapiski Historyczne lxxxiii, no. 3 (December 31, 2018): 193–98. http://dx.doi.org/10.15762/zh.2018.47.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Gasse, Rosanne. "Dowel, Dobet, and Dobest in Middle English Literature." Florilegium 14, no. 1 (January 1996): 171–95. http://dx.doi.org/10.3138/flor.14.011.

Full text
Abstract:
One of the bugbears of Piers Plowman criticism has always been the definition of Dowel, Dobet, and Dobest. The attempts to elucidate these terms have been many — the best known perhaps being those that have been based upon a critical desire to equate the triad of Dowel, Dobet, and Dobest with respectively the triads of the Active, Contemplative, and Mixed lives, or the unitive, purgative, and illuminative stages of mysticism. One immediate problem with the first in particular is Will’s explicit statement in the Ctext that there are “but tweyne lyves’ (XVIII.81) and Liberum Arbitrium’s explanation as to why then the Tree of Charity bears three kinds of fruit. Liberum Arbitrium does not contradict Will’s belief in the existence of only two Lives, even as he describes the three fruits of charity: another seemingly separate triad of marriage, widowhood, and virginity. In the end one is sorely tempted to agree with Mary Carruthers that attempts to relate Dowel, Dobet, and Dobest to ways of life or sections of the poem are based on fundamentally wrong assumptions (9).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Khurshid, Zahiruddin. "DOBIS/LIBIS Network of University Libraries in Saudi Arabia." Resource Sharing & Information Networks 9, no. 2 (November 2, 1994): 101–10. http://dx.doi.org/10.1300/j121v09n02_10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Gouldson. "EUROPE'S ENVIRONMENT: THE DOBRIS ASSESSMENT." European Environment 6, no. 1 (January 1996): 30. http://dx.doi.org/10.1002/(sici)1099-0976(199601)6:1<30::aid-eet60>3.0.co;2-y.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Pearce, R. B., T. Clayton, and A. E. S. Kemp. "Illitization and organic maturity in Silurian sediments from the Southern Uplands of Scotland." Clay Minerals 26, no. 2 (June 1991): 199–210. http://dx.doi.org/10.1180/claymin.1991.026.2.05.

Full text
Abstract:
AbstractDiscrepancies between clay mineral and organic indicators of very low-grade metamorphism have been observed from the Southern Uplands of Scotland. In the Southern Belt, I-S expandability ranges from 18–5% and chitinozoan reflectance from 0·8–2·1% R0 mean; a clear correlation exists between I-S expandability and organic maturity. At Dob's Linn in the Central Belt, I-S expandabilities range from 18–10%, and chitinozoan reflectance from 3·6–4·8% R0 mean. The results from Dob's Linn show anomalously high I-S expandabilities with respect to maturity, both in comparison with the Southern Belt and with previous work from other regions. K-feldspar is present in variable amounts in the Southern Belt, but is not detectable by XRD at Dob's Linn. Low K+ activity is believed to have resulted in a slower reaction rate at Dob's Linn, and a consequent “lag” in I-S expandability with respect to the Southern Belt.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

O'Reilly, Rebecca. "Harriet Dobbs Cartwright." Canadian Journal of Irish Studies 30, no. 2 (2004): 68. http://dx.doi.org/10.2307/25515535.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Hannula, Samuli, Risto Bloigu, Kari Majamaa, Martti Sorri, and Elina Mäki-Torkko. "Response to Dobie." Journal of the American Academy of Audiology 25, no. 04 (April 2014): 415. http://dx.doi.org/10.1055/s-0040-1715303.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Turner, Robert G. "Reply to Dobie." Ear and Hearing 6, no. 2 (March 1985): 116. http://dx.doi.org/10.1097/00003446-198503000-00010.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Martinović, Ivana, Sara Bakota, and Boris Badurina. "Informacijske potrebe i informacijsko ponašanje učenika i učenica I. gimnazije u Osijeku pri pretraživanju zdravstvenih informacija." Vjesnik bibliotekara Hrvatske 61, no. 2 (March 18, 2019): 1–27. http://dx.doi.org/10.30754/vbh.61.2.691.

Full text
Abstract:
Cilj je ovog rada odrediti informacijske potrebe i ponašanje učenika i učenica pri traženju zdravstvenih informacija. Metodologija. U istraživanje je uključeno 255 učenika prvog i četvrtog razreda I. gimnazije u Osijeku. Istraživanje je provedeno metodom anketiranja tijekom rujna i listopada 2016. godine. Ovo istraživanje dio je znanstveno-istraživačkog projekta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku pod nazivom Istraživanje informacijskog ponašanja mladih pri pretraživanju informacija za zdravlje na mobilnim uređajima. Rezultati. Rezultati istraživanja pokazuju da učenice i učenici I. gimnazije u Osijeku pokazuju interes za mnoge zdravstvene teme. Učenici jednako kao i učenice u posljednjih šest mjeseci imali su potrebu za različitim zdravstvenim informacijama. Učenici i učenice zdravstvenu informaciju smatraju vrlo važnom, a majka je prvi izvor kojem se obraćaju kad traže zdravstvenu informaciju. Vrlo često zdravstvene informacije učenici i učenice traže na internetu. Učenice i učenici izjašnjavaju se da bi više informacija o zdravstveni temama htjeli dobiti u školi te da bi voljeli na raspolaganju imati stručne osobe kojima bi se osobno ili na druge načine besplatno mogli obratiti kad prepoznaju svoju zdravstvenu informacijsku potrebu. Originalnost/Vrijednost. Originalnost ovoga rada ogleda se u činjenici što je prvo istraživanje u okviru informacijskih znanosti u Republici Hrvatskoj koje se bavi zdravstvenim informacijskim potrebama i ponašanjem mladih. Vrijednost rada očituje se u pružanju uvida u informacijsko ponašanje mladih. Praktična primjena. Rezultati mogu poslužiti kao podloga za oblikovanje nastavnih predmeta koji će uključivati zdravstvene teme. Nadalje, rezultati mogu poslužiti kao smjerokaz oblikovanju i unaprjeđenju usluga savjetodavnih službi za mlade. Rezultati istraživanja mogu također poslužiti kao smjernice za unaprjeđenje informacijskih službi i usluga namijenjenih mladima. Ograničenja. U okviru ovoga rada istraživanje je provedeno na relativno malom uzorku te su generalizacije o temi zdravstvenog informacijskog ponašanja mladih onemogućene. Kako bi se dobio detaljniji uvid u informacijske potrebe i ponašanje mladih u Republici Hrvatskoj, potrebni su rezultati prikupljeni istraživanjem na većem uzorku ili na nacionalnoj razini.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

WILKS, ANN. "The 1921 Anglo-Afghan Treaty: How Britain's ‘man on the spot’ shaped this agreement." Journal of the Royal Asiatic Society 29, no. 1 (October 31, 2018): 75–94. http://dx.doi.org/10.1017/s1356186318000421.

Full text
Abstract:
AbstractThis article explores the part played by Sir Henry Dobbs, the ‘man on the spot’, in shaping the 1921 Anglo-Afghan Treaty. The treaty provisions being negotiated were important to the security of the Indian frontier, internally and internationally, as they defined the formal relationship between India and Afghanistan right through until Indian independence. In contrast with existing accounts, the analysis presented here contends that Dobbs did have a significant influence both on the negotiating process and on the eventual result. It demonstrates how in his role as chief negotiator Dobbs drew on experience and techniques that he had earlier acquired as a political officer in frontier areas. His aim seems to have been to influence matters so that the treaty would deliver on what he regarded as important while giving away nothing that he thought damaging. The article thus sheds light on how—in a novel and volatile context—Dobbs handled differing views in London and Delhi, and negotiated with the Amir. Given the necessary authority by the British Government, he finally arrived at an agreement accepted by the various parties—Afghans, the Viceroy and the British Government in London. The source for this revised perspective on the negotiations and fuller understanding of his role are Dobbs’ recently-discovered letters and private papers, previously unavailable to historians, together with a re-examination of official sources prompted by this new material.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Haskić, Sebila. "Izostajanje s nastave." Zbornik radova Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću 2, no. 2 (December 8, 2009): 187–208. http://dx.doi.org/10.52535/27441695.2009.2.187-208.

Full text
Abstract:
Izostanci učenika osnovnih škola učestala su pojava. Iako je redovito pohađanje nastave jedna od brojnih dužnosti i obavezasvakog učenika, razrednici i učenici svake se školske godine susreću s problemom velikog broja izostanaka, pogotovo onih neopravdanih. Nema nijednog odjeljenjskog niti nastavničkog vijeća koje ne razmatra taj problem pokušavajući pronaći način kako što objektivnije i pravednije promatrati učeničke razloge, uzroke te količinu izostanaka iz škole sa svim svojim posljedicama. Iskustva iz školske prakse pokazuju da je problem velikog broja izostanaka teško rješiv zbog brojnosti faktora koji utječu na izostajanja, te zbog nedostatka jasnog i objektivnog kriterija prilikom opravdavanja izostanaka. Jedan od pokušaja suzbijanja izostajanjajesu za to predviđene pedagoške mjere propisane Pravilima škole. Pravila škole su osnovni dokument kojim su propisana prava idužnosti učenika. Prema njemu, svaki je učenik dužan redovito prisustvovati nastavi, a u slučaju spriječenosti dužan je pravovremeno i na odgovarajući način taj izostanak opravdati. U skladu s tim, izostanke možemo podijeliti na opravdane i neopravdane. Opravdanim razlozima za izostanak s nastave smatraju se: bolest učenika u duljem trajanju; elementarne nepogode; prometni zastoji; iznimne porodične situacije; sportska i druga natjecanja i sl. Odgovarajućim načinom za opravdavanje izostanaka smatraju se pismene ili usmene isprike roditelja; liječničke ispričnice te ostale valjane potvrde. Svako izostajanje koje ne zadovoljava propisane kriterije smatra se neopravdanim i kažnjava se izricanjem za to predviđenih pedagoških mjera:• za neopravdano izostajanje sa 7 školskih sati, učenik dobiva ukor razrednika• za neopravdano izostajanje sa 8-12 školskih sati, učenik dobiva ukor odjeljenjskog vijeća 188• za neopravdano izostajanje sa 13-17 školskih sati, učenik dobiva ukor direktora• za neopravdano izostajanje sa 18-25 školskih sati, učenik dobiva ukor nastavničkog vijeća• za neopravdano izostajanje sa 25-35 školskih sati, učenik se premješta u drugo odjeljenje• učenik sa preko 35 neopravdanih časova se premješta u drugu školu
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Reichmann, Brunilda Tempel. "Echoes of Shakespeare: Julius Caesar and House of Cards - the Final Cut by Dobbs and BBC." Revista da Anpoll 1, no. 50 (December 30, 2019): 128–39. http://dx.doi.org/10.18309/anp.v1i50.1324.

Full text
Abstract:
Em 2017, publicamos um artigo sobre o diálogo que se estabelece entre a trilogia House of Cards, de Michael Dobbs, as séries da BBC e da Netflix e as peças de Shakespeare – Ricardo III, Macbeth e Otelo. Este texto dá continuidade à primeira publicação e versa sobre o último volume da trilogia de Dobbs, The Final Cut [O último ato], e a Temporada 3 da BBC, para demonstrar como Júlio César, de Shakespeare, foi ressignificado nas duas produções, assunto até então não explorado. Voltamos a nossa atenção, portanto, apenas para esse último romance de Dobbs e sua adaptação na última temporada da série da BBC, enfatizando o protagonismo, a volubilidade do povo e a retórica em discursos proferidos por personagens de Shakespeare e de Dobbs. Procuramos demonstrar também como essa temporada da série, apesar de reproduzir um primeiro-ministro fragilizado pela idade e perseguido por lembranças involuntárias de crimes cometidos no passado, como no romance, ameniza a crueldade e intensifica problemas emocionais, tornando os acontecimentos mais palatáveis e o protagonista mais humano ao espectador da série.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Čanak, Nemanja. "FINANSIRANJE SPECIFIČNOG PREDUZETNIČKOG PODUHVATA – PČELARSTVA." Zbornik radova Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu 34, no. 05 (April 14, 2019): 810–13. http://dx.doi.org/10.24867/02gi03canak.

Full text
Abstract:
U radu su prikazana tri načina za finansiranje specifičnog preduzetničkog poduhvata iz oblasti pčelarstva. Posmatrano preduzeće može 50% potreba za kapitalom da obezbedi iz sopstvenih izvora. Imajući u vidu ovu činjenicu, drugu polovinu je potrebno obezbediti iz eksternih izvora: državnih, bespovratnih sredstava ili bankarskih kredita sa učešćem države. Dolazi se do zaključka da bi idealan scenario bio da preduzeće na državnom konkursu dobije maksimalan povraćaj sredstava u vrednosti od 50% od ukupne vrednosti investicije, ali može se dogoditi da dobije povrćaj od 30% ili da bude isključeno iz dobitnika državnih sredstava. Sva tri scenarija je bilo potrebno analizirati i na osnovu pojedinčanih slučajeva doneti zaključak koja bi situacija i ishod bili najpovoljniji
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Plut, Dušan. "Onesnaženje in prostorski razvoj Slovenije." Dela, no. 6 (December 1, 1989): 174–84. http://dx.doi.org/10.4312/dela.6.174-184.

Full text
Abstract:
Degradacija pokrajinotvornih sestavin Slovenije se stopnjuje in dobiva tudi ekonomske in zdravstvene razsežnosti. Neobhodni so temeljiti preventivni in kurativni ukrepi, predvsem pa ekološko primerno prestrukturiranje gospodarstva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Vavilov, M. A., V. F. Blandinskii, I. V. Gromov, and M. A. Baushev. "The techniques by I. Ponseti and M. Dobbs in treatment of children with feet arthrogrypotic deformities." Genij Ortopedii, no. 4 (December 2015): 31–35. http://dx.doi.org/10.18019/1028-4427-2015-4-31-35.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Prpič, Marko. "Kako Smo Dobili Slovenski TV Dnevnik." Javnost - The Public 15, sup1 (January 2008): S95—S112. http://dx.doi.org/10.1080/13183222.2008.11008990.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Stamenković Tadić, Barbara. "Percipirani dobici u nedaćama oboljenja/invaliditeta." Metodički ogledi 26, no. 1 (2019): 121–47. http://dx.doi.org/10.21464/mo.26.1.9.

Full text
Abstract:
Cilj istraživanja bio je ispitati učinkovitost jednokratnih edukacija gimnazijalaca i studenata o pozitivnim učincima suočavanja s bolešću/invaliditetom (poput većeg cijenjenja zdravlja i života, promjene u životnim prioritetima, poboljšanja bliskih odnosa, vođenja zdravijeg stila života, većeg samopouzdanja, itd.). Prije i poslije edukacija prikupljeni su podaci od 11 učenika i 16 studenata pomoću semantičkog diferencijala te mjera za ispitivanje doživljaja stupnja hendikepiranosti, nesposobnosti i ovisnosti te mogućnosti vođenja sretnog i ispunjenog života kod osoba s kroničnom bolešću/invaliditetom. Podaci su analizirani jednosmjernim testom predznaka i jednosmjernim Wilcoxonovim testom ekvivalentnih parova. U završnim mjerenjima utvrđeni su pozitivniji prosječni opisi osoba s kroničnom bolešću/invaliditetom kod 7 učenika i 13 studenata. Najveća promjena stavova evidentirana je u smanjenju broja učenika koji oboljele doživljavaju nezadovoljnima i slabima te u smanjenju broja studenata koji oboljele doživljavaju nezadovoljnima i obeshrabrenima. Značajnija promjena stavova evidentirana je i u smanjenju broja sudionika koji oboljele doživljavaju slabima, tužnima, pasivnima i rezigniranima te u povećanju broja sudionika koji oboljele doživljavaju produktivnima. Nije došlo do promjene dominantno negativnih doživljaja oboljelih kao osoba s »hendikepom« te kao neprivlačnih, onesposobljenih i ovisnih o drugima. Nakon edukacija, više od 4/5 učenika i studenata izjavilo je da zbog stečenih spoznaja ima pozitivnije stavove prema bolesti i oboljelima te da će im one pomoći u unapređenju odnosa s oboljelim osobama i u suočavanju s bolestima tijekom života. U završnim mjerenjima utvrđeni pozitivniji stavovi sudionika prema bolesti/ invaliditetu i oboljelima sugeriraju relativnu učinkovitost provedenih edukacija te se preporuča njihova daljnja implementacija.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography