To see the other types of publications on this topic, follow the link: Ekologia.

Journal articles on the topic 'Ekologia'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Ekologia.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Uchmański, Janusz. "Ekologia oczami nie ekologa." Studia Ecologiae et Bioethicae 15, no. 2 (June 30, 2017): 27–39. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2017.15.2.03.

Full text
Abstract:
Ekologia jest dziedziną biologii zajmującą się życiem roślin i zwierząt w ich środowisku. Ochrona przyrody to praktyczne działania, gdzie stosuje się ekologię. Ekologia jest najbardziej biologiczną dziedziną biologii, ponieważ zajmuje się osobnikami w ich środowisku życia, a osobniki „istnieją” tylko w biologii. Najważniejszym problemem, jaki rozważa się w ekologii jest różnorodność biologiczna: jej zmiany oraz jej trwanie. W swoich badaniach ekolodzy skupiają się na funkcjonowaniu układów ekologicznych. W klasycznym ujęciu zakładają, że najważniejszymi mechanizmami są zależności od zagęszczenia. Model matematyczne stosowane tradycyjnie w ekologii to zwykle równania różniczkowe i różnicowe, co dobrze pasuje do założenia o zależnościach od zagęszczenia, ale powoduje to, że ekologia została zdominowana przez rozważania nad stabilnością układów ekologicznych. Biologia ewolucyjna i ekologia mają rozłączne dziedziny zainteresowania. Biologia ewolucyjna wyjaśnia powstawanie optymalnych cech osobników. Ekologia bierze pod uwagę także te osobniki, które przegrały w procesie doboru naturalnego. Metody matematyczne używane w klasycznej ekologii powstały na użytek fizyki. Rodzi się pytanie, czy dają one prawidłowy obraz dynamiki układów ekologicznych. Ostatnio pojawił się pogląd, że, aby dostrzec znaczenie różnorodności biologicznej w pełnej skali, powinniśmy odwołać się do osobników (a nie do zagęszczenia populacji) jako podstawowych „atomów”, z których składają się układy ekologiczne. Zwiemy to podejściem osobniczym w ekologii. Daje ono jednak bardzo skomplikowany obraz funkcjonowania układów ekologicznych. W ekologii istnieje jednak alternatywny sposób opisu dynamiki układów ekologicznych poprzez krążenie materii w nich i przepływ energii przez nie. Pozwala on przy budowie modeli matematycznych na stosowanie tradycyjnych równań różniczkowych i różnicowych, co wielokrotnie sprawdzało się w praktycznych zastosowaniach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Tomaszewski, Maciej. "O zróżnicowaniu desygnatów terminu „ekologia” z okazji czterdziestej rocznicy ogłoszenia." Studia Bobolanum 31, no. 1 (November 10, 2020): 155–85. http://dx.doi.org/10.30439/2020.1.8.

Full text
Abstract:
W pierwszej części artykułu wskazano określenia ekologii w nauczaniu Jana Pawła II i w encyklice Laudato si’ papieża Franciszka. Ukazano postulat wypracowania języka właściwego dla „ekologii integralnej” jako wezwanie do przeciwstawienia się zagrażającej jej „ekologii powierzchownej”. W drugiej części przedstawiono desygnaty terminu „ekologia” występujące w szesnastu źródłach o zróżnicowanym statusie. Grupy desygnatów przedstawiono zgodnie ze wzrostem liczby wymienianych znaczeń terminu „ekologia” (od 2 do 9) u szesnastu autorów w latach 1990-2010. W trzeciej części określono tendencje dostrzeżone w polisemicznym (wieloznacznym) użyciu tego terminu. Zauważono zbieżność różnych definicji pojęcia „ekologia” u autorów związanych z biologią. Definicje te podobne są do spotykanych w innych źródłach, w których nie występuje polisemia tego terminu. Stwierdzono również, że w dokumentach Jana Pawła II i w encyklice Laudato si’ papieża Franciszka termin „ekologia” ma charakter polisemiczny. Zaobserwowany u niektórych autorów brak akceptacji dla polisemii tego terminu rodzi pytanie: Czy postawa ta ma wpływ na odbiór ekologicznej nauki Kościoła?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Jeliński, Edward. "Bezpieczeństwo człowieka w ujęciu ekologii integralnej." Teologia i Moralność 11, no. 1(19) (June 15, 2016): 123–31. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2016.19.1.10.

Full text
Abstract:
Syntetyczne streszczenie tekstu Bezpieczeństwo człowieka w ujęciu ekologii integralnej: tekst składa się z dwóch części: (1) prób nakreślenia uwarunkowań bezpieczeństwa człowieka we współczesności; (2) pokazania, że ekologia integralna pozostaje swoistym typem odpowiedzi i remedium na bolączki sytuacyjne współczesnego człowieka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Goldstein, Klara. "PUNKT WIDZENIA ROŚLIN – CZYLI EKOLOGIA FUNKCJONALNA ROŚLINNOŚCI." Kosmos 67, no. 4 (January 14, 2019): 767–79. http://dx.doi.org/10.36921/kos.2018_2412.

Full text
Abstract:
Ekologia funkcjonalna roślinności jest nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy. Niniejsza praca ma na celu przegląd podstawowych teorii ekologii funkcjonalnej, może służyć również jako zestawienie kluczowych publikacji z tej dziedziny i rezerwuar polskich tłumaczeń pojęć powszechnie używanych w literaturze anglojęzycznej. Zaczynam od opisu koncepcji ekologii funkcjonalnej i podstaw analizy cech funkcjonalnych. Następnie wskazuję przykłady mechanizmów regulujących skład zbiorowisk roślinnych, które można dzięki tej metodzie analizować. Opisuję ideę różnorodności funkcjonalnej oraz jej klasyczne wskaźniki i przedstawiam ich rolę w badaniach zbiorowisk roślinnych. Wspominam o możliwościach modelowania zbiorowisk przy użyciu cech funkcjonalnych, które może być kolejnym krokiem naprzód w zrozumieniu procesów rządzących zbiorowiskami roślinnymi. Na koniec odnoszę się do praktycznych aspektów stosowania cech funkcjonalnych w badaniach naukowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Konstańczak, Stefan. "Religia a ekologia." Σοφια 16 (2016): 375–79. http://dx.doi.org/10.15584/sofia.2016.16.24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pieja, Wiesław. "Godność osoby ludzkiej podstawą odpowiedzialności za ekologię w „Laudato si’” i „Fratelli tutti”." Polonia Sacra 26, no. 2 (October 7, 2022): 203–16. http://dx.doi.org/10.15633/ps.26210.

Full text
Abstract:
Badania treści encyklik papieskich Laudato si’ i Fratelli tutti pozwalają na następujące konstatacje. Po pierwsze, Franciszek patrzy na ekologię zgodnie z hermeneutyką ciągłości, to znaczy podejmuje nauczanie Jana Pawła II na temat ekologii ludzkiej i rozwija je, pisząc o ekologii integralnej. Po drugie, Franciszek zauważa, że ekologia integralna domaga się troski o środowisko ze strony poszczególnych osób, instytucji, narodów i społeczności międzynarodowych. Po trzecie, zdaniem Franciszka, to nie sam rozwój technologiczny przyczynia się do niszczenia świata, ale brak gotowości człowieka do samoograniczenia. Konsumpcjonizm, który idzie w parze z „kulturą odrzucenia” domaga się nawrócenia. Nawrócenie to jest niezbędne zarówno w przypadku osób wierzących, jak i niewierzących. Papież adresuje swój apel do wszystkich ludzi, dlatego że są ludźmi, obywatelami stworzonego świata. Człowiek jako stworzenie Boże jest połączony z innymi stworzeniami, jednakże fakt, że jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, decyduje o jego wyjątkowej godności. Z niej zaś wynika odpowiedzialność za resztę stworzenia zgodnie z poleceniem „czyńcie sobie ziemię poddaną (Rdz 1, 28). Ludzka troska o stworzenie może być rozpatrywana na płaszczyznach: ekologii, ekologii ludzkiej i ekologii integralnej. Ponadto fakt zaniedbań człowieka wobec stworzenia domaga się omówienia nawrócenia ekologicznego. Człowiek powinien troszczyć się o stworzenie, ponieważ swoją naturą rozumną je przewyższa. Nawrócenie ekologiczne wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji w Kościele i łączy się z przekształcaniem świadomości współczesnego człowieka zgodnie z Dobrą Nowiną Jezusa Chrystusa przypominaną przez papieża Franciszka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jurczyk, Bernard. "Bezdroża ekologii – chrześcijańska krytyka współczesnych nurtów ekologii." Teologia i Moralność 11, no. 1(19) (June 15, 2016): 17–28. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2016.19.1.2.

Full text
Abstract:
Na początku ekologia była gałęzią nauki zajmującą się relacjami i interakcjami między organizmami, których wyniki nie wzbudzały szczególnych zainteresowań. Zmieniło się to, gdy ekologia kulturalna zaczęła huczać w latach sześćdziesiątych. W latach 70. ekologia stała się formą sprzeciwu wobec rewolucji technologicznej i przemysłowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kistowski, Mariusz. "Kierunki polskich zastosowań ekologii krajobrazu w gospodarowaniu przestrzenią po 1982 r. = Polish application of landscape ecology in spatial management post-1982." Przegląd Geograficzny 91, no. 1 (2019): 7–39. http://dx.doi.org/10.7163/przg.2019.1.1.

Full text
Abstract:
Celem opracowania jest prezentacja komercyjnych zastosowań ekologii krajobrazu w Polsce w latach 1983–2017. Skoncentrowano się na aplikacjach dla potrzeb szeroko ujętego gospodarowania przestrzenią. Bodźcem dla badań były m.in. zmiany organizacyjne w nauce polskiej. Tło dla badań stanowi dyskusja definicji i związków ekologii krajobrazu, geoekologii i geografii fizycznej kompleksowej oraz ich relacje z gospodarowaniem przestrzenią. Materiał zgromadzono w formie odpowiedzi na ankietę internetową, przeprowadzoną wśród członków Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu. Pełnych odpowiedzi udzieliło 38 spośród 65 respondentów. Analizie poddano 821 ekspertyz, które obejmowały 12 głównych grup zastosowań oraz 25 rodzajów opracowań. Ich duża różnorodność wynikała również ze specyfiki ich odbiorców, wśród których wydzielono 9 głównych grup i 39 rodzajów instytucji. Szczegółowej analizie poddano rozkład przestrzenny i czasowy kierunków zastosowań oraz podano przykłady ekspertyz należących do tych kierunków, a także reprezentatywne dla nich monografie naukowe, wykonane w badanych ośrodkach. Uzyskane wyniki wskazują, że ekologia krajobrazu stanowi jedną z bardziej praktycznych dyscyplin nauki związanych z geografią, realizując projekty aplikacyjne z zakresu ochrony środowiska czy planowania przestrzennego lub strategicznego. Mimo tych cech, jej przyszłość, w świetle zmian organizacyjnych w krajowym systemie naukowo-akademickim, nie jest jasna, a rozbicie ekologów krajobrazu pomiędzy kilka dziedzin i dyscyplin, może być zarówno atutem, jak i problemem dla jej rozwoju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Najda, Andrzej Jacek. "Ekologia w przypowieściach Jezusa." Studia Ecologiae et Bioethicae 5, no. 1 (December 31, 2007): 355–66. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2007.5.1.25.

Full text
Abstract:
Jesus during His public ministry concentrated Himself above all on teaching. He often made use of parables, in which He used a variety of motifs and presentations from the field of ecology, in order to be properly understood by His listeners. Making use of ecological images Jesus describes the beginning, development and reality of the Kingdom of God, He speaks about the time already begun of salvation and God’s reign, about God’s goodness and mercy, about the situation of His disciples in the world. He also calls for repentance and for the bearing of good fruit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Niskanen, Eija. "Studio Ghiblin shintolainen ekologia." Lähikuva – audiovisuaalisen kulttuurin tieteellinen julkaisu 27, no. 1 (January 1, 2014): 70–76. http://dx.doi.org/10.23994/lk.121195.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Dziedzic, Jan. "Kościół a ekologia ludzka." Polonia Sacra 23, no. 1 (March 31, 2019): 103. http://dx.doi.org/10.15633/ps.3275.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Foster, John Bellamy, Brett Clark, and Hannah Holleman. "Kapitał i ekologia choroby." Praktyka Teoretyczna, no. 3(45) (November 8, 2022): 167–202. http://dx.doi.org/10.19195/prt.2022.3.7.

Full text
Abstract:
W artykule opisano wpływ globalnego kapitalizmu na powstawanie i rozprzestrzenianie się chorób oraz niezdolność do reagowania na zagrożenia epidemiologiczne modelu medycznego, skupionego na zdrowiu indywidualnym i wypracowanego w ramach ekonomii rynkowej. Autorzy formułują postulat medycyny uspołecznionej, która miałaby stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania w dziedzinie opieki zdrowotnej, a także rekonstruują historię tego podejścia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Howorus-Czajka, Magdalena. "Ekologia a książka obrazkowa." Kwartalnik Historii Kultury Materialnej 70, no. 4 (December 30, 2022): 453–63. http://dx.doi.org/10.23858/khkm70.2022.4.004.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest omówienie zagadnienia ekologicznej książki obrazkowej jako fenomenu współczesnej kultury materialnej przy jednoczesnym uwypukleniu relacji: ekologia — ekonomia — sztuka. Poszerzona o rys historyczny ekologicznego drukarstwa optyka badawcza dała możliwość przedstawienia bieżącej problematyki związanej z procesem produkcji książki ze szczególnym uwzględnieniem aspektu ekologiczności. Zaproponowano dwa kryteria ekologiczności książki obrazkowej i scharakteryzowano je na przykładzie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Wyrostkiewicz, Michał. "Ekologia ludzka jako poszerzona perspektywa ekologiczna." Teologia i Moralność 11, no. 1(19) (June 15, 2016): 59–69. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2016.19.1.5.

Full text
Abstract:
Perspektywa ekologiczna oznacza paradygmat naukowy, czyli spojrzenie na świat z uwzględnieniem czterech faktorów, które stanowią fundamenty tej perspektywy. Są to: jednostka centralna, środowisko naturalne, naturalna ekonomia środowiskowa (ekologiczność) oraz rozwój. Taki wypracowany przez ekologów-przyrodników sposób patrzenia na badaną rzeczywistość zostaje w ekologii ludzkiej poszerzony. Przede wszystkim do badań włączone są inne nauki, także humanistyczne. Poszerzony też jest każdy z faktorów. Jednostką podstawową jest osoba ludzka, środowiskiem przyroda i społeczeństwo, ekologiczność oznacza życie zgodne z naturą wszystkich stworzeń, a rozwój to rozwój integralny osoby ludzkiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Siniarska, Anna, and Napoleon Wolański. "Czym jest współczesna ekologia człowieka." Studia Ecologiae et Bioethicae 1, no. 1 (December 31, 2003): 63–95. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2003.1.1.03.

Full text
Abstract:
Human ecology is a synthetic transdisciplinary science concerned with human life and culture as a dynamic component of ecosystems. Human ecology (HE) synthesizes parts of the knowledge of several classical disciplines in a specific way. The essence of HE is the interaction between humans and the total environment. While the whole idea of HE is originated in anthropology, the first time the term .human ecology" was used in geography and next in sociology. Historically, in its monodisciplinary stage of development, the problems of several classical disciplines related to man and environment were called human ecology. The next stage was the multidisciplinary state, related to IBP (International Biological Programme), presenting a patchwork of information without syntheses. Contemporary HE offers more than a patchwork of knowledge and is based on system theory. In human ecology, human evolution and ontogeny are understood as processes of adaptation and adjustment to the environment. HE may be considered to have two parallel foci: an academic HE as a scientific discipline, and an action-oriented HE (environmental engineering, preservation, education, and health protection against environmental deterioration). In HE several divisions and research perspectives may be defined: 1. Philosophical problems of HE; 2. Social and biological problems of human-environment; 3. Environmental problems of human biology and 4. Cultural adaptive behavior.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Wolański, Napoleon. "Ekologia człowieka na przełomie wieków." Anthropological Review 53, no. 1-2 (December 30, 1987): 231–37. http://dx.doi.org/10.18778/1898-6773.53.1-2.24.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Górski, Jan. "Ekologia w misji ewangelizacyjnej Kościoła." Sympozjum 23, no. 1 (36) (2019): 237–45. http://dx.doi.org/10.4467/25443283sym.19.014.10643.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Dyk, Wiesław. "Ekologia w świetle koncepcji pola biologicznego." Studia Ecologiae et Bioethicae 3, no. 1 (December 31, 2005): 407–13. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2005.3.1.26.

Full text
Abstract:
Ekologia jest nauką interdyscyplinarną, stąd prowadzone w jej ramach analizy powinny obejmować zarówno kwestie tak z zakresu nauk przyrodniczych, jak i humanistycznych. Filozoficzne rozumienie nauki, świata, życia czy czlowieka ma zasadniczy wpływ na formułowane przez nią twierdzenia. Podstawą dla niniejszego tekstu jest wprowqadzone przez Sedlaka pojęcie pola biologicznego i kreatywności jako jednej z cech człowieka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Carbajo Núñez OFM, Martín. "„WSZYSTKO JEST POWIĄZANE”. EKOLOGIA I RODZINA." Forum Teologiczne, no. 21 (November 6, 2020): 7–20. http://dx.doi.org/10.31648/ft.6074.

Full text
Abstract:
W artykule ukazano zjawisko interakcji i komunikacji jako fundamentalne założenie istnienia wszystkiego co jest. Wszystko co zostało stworzone jest przeznaczone do spotkania we wspólnym domu i funkcjonowania w relacjach życzliwości i braterstwa. W pierwszej części artykułu autor przedstawił kryzys ekologiczny w powiązaniu z kryzysem rodzinnym, ponieważ rodzina jest podstawową strukturą i głównym czynnikiem integralnej ekologii (Amoris laetitia, n. 277). Należy chronić granic tego przyjaznego środowiska, w którym człowiek rozwija swoje podstawowe relacje i przygotowuje się do życia w komunii z Bogiem, z innymi i ze wszystkimi stworzeniami (Laudato si’, n. 240). W drugiej części artykułu autor zarysował podstawy teologiczne i antropologiczne paradygmatu relacyjności. Podkreślił, że ukazane przymioty zaangażowania ekologicznego mogą zaistnieć tylko wtedy, gdy kultywowane są relacje rodzinne i doskonalone cnoty (Laudato si’, n. 211).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Modrzycka, Agata, and Jerzy Winczek. "Ekologia i ochrona środowiska w budownictwie." Edukacja – Technika – Informatyka 18, no. 4 (2016): 177–82. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2016.4.22.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Bołoz, Wojciech. "Ekologia rodziny w kontekście współczesnego społeczeństwa." Studia Ecologiae et Bioethicae 5, no. 1 (December 31, 2007): 9–22. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2007.5.1.01.

Full text
Abstract:
The family is a basic and solid part of a social structure, but it is always set in historical and cultural contexts, therefore over the centuries the family has been undergoing constant evolution: the form of the family and its functions change. In post-modern societies family standards are being more frequently abandoned in favour of so called “post-family” family which takes form of cohabitation and alternative ways of living: living alone, mono parentalship and homosexual partnerships. Cohabitation means living together without a formal base. It is undertaken in order to ease a life together, facilitate economic functions of the partnership, accommodate lasting sexual relationship and bring up children. Cohabitation has an open structure, all can be discussed and depends on its members’ will. It doesn’t determine the sex or the number of its member, doesn’t require living together or having children, although it is not exclusive. The factors that lead to the abandonment of a traditional model of the family are: change of the women’s position in the social structure, equal rights, economic independence, separating sexual activity from reproduction, the impact of women movements and diminished meaning of the purpose of a marriage - reproduction. “Freedom from a child” allows to make a better use of time for self fulfilment. All these factors lead to individualization of life, the process of individualization changes the members of the society into self efficient atoms, individuals who reject social life and its limits and only look after themselves, focus on their own development and destiny though many can’t tackle the situation and lose. Ecology of the family, which is understood as the context for human development, comes with help to individuals lost in the era of the individualization of life. A known Werner- Wilson’s concept of ecology of the family includes inner- family relationships, relationships with other families, with a broader socio- cultural environment and natural environment- organic and non organic, in which the long lasting and dynamic process of human development occurs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Kania-Lundholm, Magdalena. "Nowa ekologia mediów. Konwergencja a metamorfoza." European Journal of Communication 28, no. 4 (August 2013): 470–72. http://dx.doi.org/10.1177/0267323113485777.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Szpunar, Magdalena. "Nowa ekologia mediów [recenzja książki]: Jakubowicz, Karol. 2011. Nowa ekologia mediów. Konwergencja a metamorfoza. Warszawa: Poltext." Studia Humanistyczne AGH 13, no. 1 (2014): 135. http://dx.doi.org/10.7494/human.2014.13.1.135.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Mateja-Furmanik, Magdalena. "Nonantropocentryzm w ujęciu ekologii głębokiej." Hybris 46, no. 3 (September 30, 2019): 40–50. http://dx.doi.org/10.18778/1689-4286.46.03.

Full text
Abstract:
Wzrost społecznego niepokoju związanego ze stanem zanieczyszczenia środowiska, kurczeniem się zasobów naturalnych, zmiejszaniem się arktycznej czapy lodowej – by wymienić tylko kilka – doprowadził do zwiększonego zainteresowania ruchami ekologicznymi. Podczas gdy "płytkie ruchy ekologiczne" skupiają się na szukaniu technologicznych rozwiązań zaistniałego kryzysu lub dążą do ochrony środowiska poprzez wprowadzenie zmian na poziomie administracyjnym, głęboka ekologia stara się dotrzeć do najgłębszego źródła problemu, jakim są podstawowe założenia ludzkiego światopoglądu. W tym artykule opisuję rozwój pojęcia antropocentryzmu wraz z jego implikacjami ze szczególnym uwzględnieniem wielkiego łańcucha bytów, który uważam za podstawowe pojęcie zachodniej kultury. Następnie przedstawiam alternatywny pogląd ekologii głębokiej wraz z jej ujęciem środowiska jako sieci istotowych relacji, ekologicznego-ja oraz biosferycznego egalitaryzmu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Babik, Wiesław. "Library... Is an information ecology." Rozprawy Społeczne 13, no. 2 (October 23, 2019): 16–25. http://dx.doi.org/10.29316/rs/113308.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Łukomski, Julisław. "Ekologia - program nauczania dla III klasy gimnazjalnej." Studia Ecologiae et Bioethicae 5, no. 1 (December 31, 2007): 407–14. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2007.5.1.29.

Full text
Abstract:
The article presents analysises of the following issues from the ecological programme for the III class of preparatory school: human and nature in the light of christology, the elevation of human and universe by the Incarnation, Christss cross points the solidarity of God with human and whole nature, peace with God, peace with every creature, rationality of the nature tells about Creator s idea, crisis of moral values finds expression in degradation of natural environment, urgent need of solidarity.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Bojadżijewa, Iwona. "Ekologia polityczna powietrza: o uwidzialnianiu miejskiego ryzyka." Kultura i Społeczeństwo 60, no. 2 (May 23, 2016): 35–53. http://dx.doi.org/10.35757/kis.2016.60.2.3.

Full text
Abstract:
In this text the author attempts to reconstruct contemporary disputes about air quality in Poland using the language of actor-network theory (ANT). The purpose is to show the process of making urban risk visible—in this instance, the risk of polluted air—through the development of hybrid alliances and the formulation of translations aimed at the final elimination of air pollution. The article consists of three parts and a theoretical introduction in which the author discusses the basic tools and concepts of ANT, as well as Latour’s programme of political ecology. In the first part, the author sketches the map of actors and actants involved in air-pollution discussions. Then she examines the role of things—material objects—in air pollution conflicts, with special emphasis on the agency of these non-human actants. Finally, she focuses on alternative translations, which are attempts to negotiate smog’s place in the hierarchy of the collective.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Olczyk, Tomasz. "Ekologia w edukacji religijnej z perspektywy religioznawczej." Karto-Teka Gdańska, no. 1(10) (July 29, 2022): 85–99. http://dx.doi.org/10.26881/kg.2022.1.05.

Full text
Abstract:
Postępująca degradacja naturalnego środowiska, stanowiącego jedyne miejsce ludzkiej egzystencji, wymaga od nas podjęcia szeregu niezwłocznych działań w celu jego ochrony. Istotnym z tego punktu widzenia zagadnieniem jest kształtowanie odpowiednich postaw ludzi od najwcześniejszych lat życia. Ważną rolę w tym procesie ma do odegrania edukacja szkolna. W tym edukacja ekologiczna w ramach nauki religii prowadzonej w szkołach publicznych, finansowanych przez państwo, na podstawie Konkordatu zawartego między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Kantyka, Przemysław. "Sprawiedliwość ekologiczna. Programy Światowej Rady Kościołów na rzecz zachowania środowiska naturalnego." Roczniki Teologiczne 66, no. 7 (November 7, 2019): 117–29. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2019.66.7-8.

Full text
Abstract:
Artykuł opisuje społeczno-ekologiczne programy Światowej Rady Kościołów (ŚRK) ujęte w klamrę tzw. sprawiedliwości ekologicznej. Pierwszą z trzech wielkich grup programowych jest Ekumeniczna Sieć Na Rzecz Zaopatrzenia w Wodę. W tych programach ŚRK analizuje zależność jakości życia ludzi od dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. Grupa programów określona jako Troska o Stworzenie i Sprawiedliwość Klimatyczna skupia się na współodpowiedzialności człowieka za Boży dar stworzenia, która powinna prowadzić do przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym. Dokumenty ŚRK odnoszą się tu także do tzw. długu ekologicznego oraz do pojęcia „zrównoważonego rozwoju”. Trzecią grupą programów z obszaru „eko-sprawiedliwości” są te dotyczące współzależności ubóstwa, bogactwa i ekologii (Ubóstwo, Bogactwo i Ekologia). Wskazuje się w nich na oddziaływanie na środowisko naturalne skutków rabunkowej gospodarki zasobami naturalnymi, służącej zaspokojeniu nadmiernej konsumpcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Kantyka, Przemysław. "Sprawiedliwość ekologiczna. Programy Światowej Rady Kościołów na rzecz zachowania środowiska naturalnego." Roczniki Teologiczne 66, no. 7 (November 7, 2019): 117–29. http://dx.doi.org/10.18290/10.18290/rt.2019.66.7-8.

Full text
Abstract:
Artykuł opisuje społeczno-ekologiczne programy Światowej Rady Kościołów (ŚRK) ujęte w klamrę tzw. sprawiedliwości ekologicznej. Pierwszą z trzech wielkich grup programowych jest Ekumeniczna Sieć Na Rzecz Zaopatrzenia w Wodę. W tych programach ŚRK analizuje zależność jakości życia ludzi od dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. Grupa programów określona jako Troska o Stworzenie i Sprawiedliwość Klimatyczna skupia się na współodpowiedzialności człowieka za Boży dar stworzenia, która powinna prowadzić do przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym. Dokumenty ŚRK odnoszą się tu także do tzw. długu ekologicznego oraz do pojęcia „zrównoważonego rozwoju”. Trzecią grupą programów z obszaru „eko-sprawiedliwości” są te dotyczące współzależności ubóstwa, bogactwa i ekologii (Ubóstwo, Bogactwo i Ekologia). Wskazuje się w nich na oddziaływanie na środowisko naturalne skutków rabunkowej gospodarki zasobami naturalnymi, służącej zaspokojeniu nadmiernej konsumpcji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Rybicka-Ławniczak, Magdalena. "„Ekologia jako Eucharystia” – ekumeniczne spojrzenie na teologię stworzenia." Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego 37, no. 2 (2017): 127–39. http://dx.doi.org/10.25167/rtso/37(2017)2/127-139.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Haila, Yrjö. "Politiikan medioituminen : poliittisen toiminnan ekologia ja sen muutokset." Tiede & edistys 38, no. 1 (January 1, 2013): 62–72. http://dx.doi.org/10.51809/te.105093.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Nawrocki, Radosław. "Ekologia głęboka a edukacja. W poszukiwaniu nowego paradygmatu." Parezja. Czasopismo Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN 11, no. 1 (2019): 30–42. http://dx.doi.org/10.15290/parezja.2019.11.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Liana, Anna. "Rozprzestrzenienie i ekologia prostoskrzydłych (Orthoptera) w Górach Świętokrzyskich." Fragmenta Faunistica 33, no. 12-18 (1990): 203–46. http://dx.doi.org/10.3161/00159301ff1990.33.14.203.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Zimniak-Hałajko, Marta. "Obrona „życia”. Ekologia, prawa człowieka i „pro-life”." Stan Rzeczy, no. 1(22) (December 31, 2022): 171–96. http://dx.doi.org/10.51196/srz.22.6.

Full text
Abstract:
W artykule interesują mnie dyskursy obrony „życia” pojmowanego jako wartość, która nie wymaga uzasadnienia i musi być chroniona bezwarunkowo. Na przykładzie wybranych materiałów zgromadzonych podczas badań polskich dyskursów publicznych oraz ruchów społecznych (antyaborcyjnych, ekologicznych i obrony praw człowieka) chciałam zastanowić się, jak w poszczególnych wypadkach definiowane jest życie warte ochrony i jak określane są warunki oraz narzędzia tej ochrony. W analizie odwołuję się między innymi do idei „kruchego życia”, ontologii relacyjnych oraz etyki troski.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Jędrzejko, Paweł. "Lech Witkowski, Humanistyka stosowana. Wirtuozeria, pasje, inicjacje. Profesje społeczne versus ekologia kultury (Nota o książce)." Er(r)go. Teoria - Literatura - Kultura, no. 38 (August 31, 2019): 181–84. http://dx.doi.org/10.31261/errgo.2019.38.13.

Full text
Abstract:
A critical note on Lech Witkowski's book Humanistyka stosowana. Wirtuozeria, pasje, inicjacje. Profesje społeczne versus ekologia kultury. Wydawnictwo Impuls i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Kraków 2018. Hard cover, 790 pages.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Łukomski, Julisław. "Ekologia w programach nauczania religii dla I klasy gimnazjum." Studia Ecologiae et Bioethicae 5, no. 1 (December 31, 2007): 377–90. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2007.5.1.27.

Full text
Abstract:
The article includes characteritc of additional materials for catechists and teachers, especially ecological examination of conscience and analysis of the following issues: revealed law and natural law, ecological balance, rule of general destiny of goods, celebration in connection with ecology, ecological intuitions in saints’ opinions and attitiudes, histories of Christian ecological intuitions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Brzeziński, Mirosław. "Ekologia rodziny i ochrona środowiska w nauczaniu Kościoła Katolickiego." Roczniki Teologiczne 65, no. 10 (2018): 5–16. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2018.65.10-1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Machinek, Marian. "Wspólny dom. „Ekologiczna” encyklika papieża Franciszka." Teologia i Moralność 11, no. 1(19) (June 15, 2016): 71–84. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2016.19.1.6.

Full text
Abstract:
Celem encykliki papieża Franciszka Laudato si’ nie jest ani rozstrzyganie toczących się sporów wokół przyczyn kryzysu ekologicznego, ani też proponowanie konkretnych rozwiązań. Papież odsłania raczej głębokie korzenie tego kryzysu. Tkwią one w chciwym i bezmyślnym odniesieniu człowieka do otaczającego go świata. Nastawienie to prowadzi do „rozrzutnego i konsumpcyjnego nadrozwoju”, w ramach którego nieliczni korzystają z bogactw, które pierwotne zostały przeznaczone dla wszystkich. Problematyka ekologiczna jest ściśle związana z kwestią społeczną i problematyką ubóstwa. Słowem kluczowym do zrozumienia tej encykliki jest niewątpliwie pojęcie „ekologii ludzkiej”, a więc logiki, dzięki której człowiek troszczy się nie tylko o habitaty roślin i zwierząt, ale respektuje życie i wymagania ludzkiej natury w każdym pojedynczym człowieku, niezależnie od jego stanu zdrowia, zamożności czy stadium rozwoju. Ekologia nie jest dla papieża Franciszka marginalnym tematem w chrześcijaństwie, ale dotyka samego sedna życia zbudowanego na Dobrej Nowinie. Dlatego istotna jest także duchowość ekologiczna, w ramach której będzie pielęgnowane właściwe odniesienie do samego człowieka oraz do świata przyrody.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Bińczyk, Ewa. "Nowe zarządzanie pieniądzem w epoce antropocenu. Ekologia człowieka Alfa Hornborga." Przegląd Kulturoznawczy, no. 1 (47) (2021): 166–75. http://dx.doi.org/10.4467/20843860pk.21.010.13464.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Siswantara, Yusuf, Dian Tika Sujata, and Ludovica Dewi Indah Setiawati. "INKLUSIF: PERTOBATAN EKOLOGIS MELALUI PENDIDIKAN KARAKTER RELIGIUS." KASTRAL: Kajian Sastra Nusantara Linggau 2, no. 2 (July 21, 2022): 34–47. http://dx.doi.org/10.55526/kastral.v2i2.297.

Full text
Abstract:
Krisis ekologi merupakan kehancuran lingkungan akibat eksploitasi alam. Sebagai satu dari masalah global, krisis ekologi lahir sebagai tindakan dosa ekologis yang dilakukan manusia. Tanpa pertobatan ekologis, kerusakan alam akan merajalela dan bumi tidak layak huni. Melalui studi literatur, penelitian ini bermaksud untuk mengeksplorasi peran pendidikan dalam krisis ekologi. Hasilnya adalah 1) krisis ekologi mewajibkan pertobatan ekologi, 2) pertobatan ekologi adalah kesadaran ekologis yang mengandung unsur: kesetaraan, unitas, saling terkait, dan utuh; 3) inklusif merupakan karakter pertobatan ekologis yang berdimensi spiritual; 4) pendidikan religius menjadi metode pengembangan karakter inklusif ekologis bagi generasi muda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Lesiński, Grzegorz. "Ecology of bats hibernating underground in central Poland." Acta Theriologica 31 (December 6, 1986): 507–21. http://dx.doi.org/10.4098/at.arch.86-45.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Brzeziński, Mirosław. "Family Ecology and Environmental Protection in the Teachings of the Catholic Church." Roczniki Teologiczne 65, no. 10 English Online Version (2018): 5–16. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2018.65.10-1en.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Migus - Bębnowicz, Zofia. "Problem ochrony życia w myśli ekofilozoficznej." Humanistyka i Przyrodoznawstwo, no. 15 (September 14, 2018): 164–75. http://dx.doi.org/10.31648/hip.949.

Full text
Abstract:
Artykuł ukazuje problematykę ochrony życia w myśli ekofilozoficznej. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie: co stanowi podstawę etycznego nakazu ochrony życia? Przedstawia ontologiczne podstawy tego imperatywu, obecne w wybranych współczesnych teoriach ekofilozoficznych. Analizuje zarówno kierunki holistyczne (ekologia głęboka, humanizm ekologiczny), jak i chrześcijańskie (katolicyzm, protestantyzm, prawosławie). Odnosi się także do pozaeuropejskich źródeł ekofilozofii, nawiązując do filozofii indyjskiej i taoizmu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Mikkola, Minna. "Miksi julkisisssa ruokapalveluissa on niin vaikea käyttää ekologisia raakaaineita?" Suomen Maataloustieteellisen Seuran Tiedote, no. 23 (January 31, 2008): 1–6. http://dx.doi.org/10.33354/smst.75860.

Full text
Abstract:
Kestävät ruokapalvelut on käsite, jonka ajatuksena on edistää kestävää tuotantoa ja kulutusta. Kestävissä ruokapalveluissa pyritään käyttämään lähi- ja luomuruokaa ja jopa lähiluomuruokaa, jotka ymmärretään yleensä ekologisiksi vaihtoehdoiksi. Käytännössä toiminnassa on kuitenkin ongelmia. Tämän tutkimuksen tarkoitus on syventyä julkisiin ruokapalveluihin ekologisen ruoan käyttäjinä: miksi julkisisssa ruokapalveluissa on niin vaikea käyttää ekologista ruokaa? Tässä artikkelissa käytetään lyhyyden vuoksi termiä ekologinen ruoka ympäristöystävällisen ruoan sijasta. Tutkimuksessa kysytään, miten ammattilaiset ruokapalveluorganisaatioiden eri tasoilla ymmärtävät ekologisen ruoan, millaisia jännitteitä sen käytössä syntyy eri tasojen välille ja miten ekologisen ruoan käyttöä voitaisiin edistää. Tutkimuksen aineistona on 15 kunnallisen ruokapalveluammattilaisen haastattelut vuosina 2000-2003. Tutkimus tukeutuu Goffmanin (1959) ja Argyriksen (1999) organisaatioissa ilmenevää käyttäytymistä sekä Bakhtinin (1982) ’ammatillista puhetta’ koskeviin käsitteisiin. Tulokset osoittavat, että ammattilaiset eivät puhuneet ’ekologisesta ruoasta’, mutta sitä kuitenkin lähestyttiin jo käytössä olevien käsitteiden ja toiminnan tavoitteiden kautta. Ekologia ja ympäristö liittyivät kiinteimmin ympäristöterveyteen, ruoan mahdollisiin muihin oletettuihin myönteisiin terveysvaikutuksiin, ympäristöteknisiin piirteisiin kuten energian ja veden kulutukseen ja vasta viime kädessä ympäristön tilaan sinänsä. Ympäristöuhkina nähtiin rehevöityminen, maaperän saastuminen ja polttoaineiden kuluminen. Sen sijaan esimerkiksi biodiversiteetti ja ilmastonmuutos olivat käsitteitä, joita ei puhuttu lainkaan; ’ympäristö’ oli käsitteellisesti monimutkaisesti välittynyt ja kaukana ’keittiöstä’. Ruoan ekologisia piirteitä lähestyttiin käytännöllisen ryhmittelyn avulla. Ammattilaiset puhuivat kotimaisesta, ulkomaisesta, lähi- ja luomuruoasta sekä ’ympäristöteknisestä’ ruoasta. Ryhmittely ei kuitenkaan tuottanut ongelmattomasti käytännön ohjenuoraksi soveltuvia kategorioita, vaan pikemminkin nosti vastakkainasetteluita joissa tietty ryhmä näkyi sekä hyvänä että kyseenalaistettuna ruokana. Lisäksi ympäristötekninen ruoka nähtiin hyvin vaikeasti täsmennettävänä mutta todellisena ilmiönä. Tulokset kertovat ammattilaisten käyttämästä ryhmittelystä, sen mahdollisesta horjuvuudesta, tiedon tarpeesta ja näkemyseroista organisaatioiden eri tasojen välillä. Ilmeisesti ekologinen ruoka tarvitsee huomattavasti perusteiden selkiyttämistä ja käsitteellistä kirkastamista jotta kriittiset ammattilaiset voivat uudistaa näkemyksensä siitä mitä ekologinen ruoka on ja hyödyntää tätä tietoa toiminnassaan. Tulevaisuuden kestävien ruokapalveluiden rakentamisessa tarvitaan organisaatioiden eri tasojen ammattilaisten ja asiantuntijoiden yhteistyötä.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Jaromi, Stanisław. "O trudnych pytaniach, ludziach i (pozostałej) przyrodzie: ekologia głęboka a ochrona przyrody." Studia Ecologiae et Bioethicae 2, no. 1 (December 31, 2004): 107–22. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2004.2.1.05.

Full text
Abstract:
Today people seem to have endless consumption needs while the world we live in is finite with limited resources. This easily leads to an ecological crisis. Arne Naess and different representatives of current „deep ecology" ask and explain „ecological wisdom "in an attempt to find a solution for this crisis. This situation considers the basic dispute between the choice of human lifestyles, such as affirming the value of personal wealth, against the best interest of nature and natural resources. It is asked: What are the implications between the growth of consumption and the exploitation of nature? The present article takes up the difficult task of presenting basic ideas of deep ecology in the context of other ecological theories and praxis. It characterizes the dispute between deep ecology and different proposals of preservation of nature and the resolution of the global ecological crisis. Furthermore, it represents a critical analysis of the philosophical basis of deep ecology and points to the Christian/Franciscan attitudes of brotherhood towards our „smaller brothers" - the plants and animals.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Łukomski, Julisław. "Ekologia w programach nauczania religii dla klasy II gimnazjum. Pomoce dla katechetów." Studia Ecologiae et Bioethicae 5, no. 1 (December 31, 2007): 391–406. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2007.5.1.28.

Full text
Abstract:
The article presents a trial of including ecological contents to religion teaching programme in the II class of preparatory school. Ecological contents in this programme concern following issues: human ecology, natural parental planning, personal dimension of human activity in the universe, ecological values, solidarity of human and nature, patriotism in contemporary times, nation and family in the trend of eco-development.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Kantyka, Przemysław. "Czy ekologia to problem teologiczny? Światowa Rada Kościołów na rzecz poszanowania stworzenia." Roczniki Teologiczne 64, no. 7 (2017): 157–66. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2017.64.7-10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Łepko, Zbigniew. "Antropocentryzm encykliki Laudato si’." Studia Ecologiae et Bioethicae 15, no. 1 (March 31, 2017): 5–13. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2017.1.01.

Full text
Abstract:
Artykuł wskazuje na antropocentryzm jako jedną z głównych kategorii encykliki Laudato si’. Stanowi więc klucz do zrozumienia i adekwatnego przyjęcia jej przesłania. Tym samym określa stanowisko papieża Franciszka w dzisiejszym sporze o rozpoznanie przyczyn kryzysu cywilizacji nowożytnej, który wyraża się także w kryzysie środowiska naturalnego. Choć papież wiąże jego przyczyny z antropocentryzmem despotycznym, nie przeciwstawia mu jakiegoś biocentryzmu, lecz antropocentryzm właściwy, czyli osobowy. Taki antropocentryzm stanowi wyraz właściwej antropologii, na podstawie której możliwa jest właściwa ekologia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Kołtun, Katarzyna. "Młodzież i jej świat: praca, ekologia, wychowanie, małżeństwo i rodzina, red. Jan Niewęgłowski." Roczniki Teologiczne 64, no. 3 (2017): 147–49. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2017.64.3-12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography