Academic literature on the topic 'Emocje'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Emocje.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Emocje"

1

Waryszak, Małgorzata. "Czy łatwiej jest rozpoznać emocję na podstawie swoistej ekspresji mimicznej czy prozodii?" Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 31, no. 4 (April 26, 2019): 219. http://dx.doi.org/10.17951/j.2018.31.4.219-238.

Full text
Abstract:
<p>Istnieją intersubiektywne pozajęzykowe środki ekspresji emocji. Człowiek poznaje je poprzez uczestnictwo w interakcjach społecznych. Dzięki temu uczy się okazywania swoich emocji w sposób zrozumiały dla innych oraz sam rozpoznaje cudze emocje. Przeprowadzono dwa powiązane ze sobą badania. Pierwsze z nich miało postać internetowej ankiety, w której wzięły udział osoby dorosłe. Ich zadaniem było rozpoznanie, jaką emocję wyraża osoba przedstawiona na realistycznej fotografii. Drugie badanie to test audytywny, w którym wzięli udział studenci kierunku logopedia z audiologią. Nagrania wykorzystane w teście audytywnym zostały wykonane z udziałem dorosłych, zdrowych, niekształconych aktorsko osób. Zadaniem studentów było rozpoznanie emocji osoby mówiącej na podstawie krótkiej, pozbawionej szerszego kontekstu, wypowiedzi, której semantyka była emocjonalnie neutralna. Rozpoznawane emocje ujęto w następujące grupy: „cieszenie się”, „smucenie się”, „złoszczenie się” i „neutralność emocjonalna”. Wyniki obu badań przyniosły odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy osoby dorosłe potrafią skutecznie rozpoznawać emocje wyłącznie na podstawie jednej modalności – wzrokowej lub słuchowej? Czy modalność sensoryczna ma znaczenie dla trudności w rozpoznawaniu emocji? Które emocje charakteryzują się zbliżoną ekspresją?</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Gałuszka, Aleksandra. "Emocje – ich znaczenie i zadania." Journal of Education, Health and Sport 12, no. 1 (January 17, 2022): 147–59. http://dx.doi.org/10.12775/jehs.2022.12.01.012.

Full text
Abstract:
Emocje są to stany psychiczne, wywołujące określone zmiany fizjologiczne (np. wydzielanie adrenaliny),somatyczne (np. zmiana postawy ciała, mimiczne- mina „smutna” lub „przerażona”), poznawcze (np.pojawienie się myśli o ucieczce na widok groźnego psa), związane z zachowaniem (np. zwiększona czujność, ucieczka).W skład procesu emocjonalnego wchodzą trzy podstawowe komponenty:pobudzenie emocjonalne, prowadzące do zmian mobilizacyjnych w organizmie, uświadomienie sobie znaczenia tych zmian, specyficzne i jakościowe cechy zdarzenia mającego znaczenie dla człowieka. Rodzaje reakcji emocjonalnych: fizjologiczna, psychologiczna, behawioralna. Istnieją różne typy emocji, które są klasyfikowane w kolejności od najbardziej podstawowych do emocji wyuczonych w różnych kontekstach, dlatego wyróżnia się emocje podstawowe (wrodzone i reagują na bodziec, zalicza się tu: złość, smutek, radość, strach, zaskoczenie, niechęć) i wtórne (powstają po pierwotnej emocji, wstydzie, poczuciu winy, dumie, niepokoju, zazdrości, nadziei). Pozytywne i negatywne emocje: wpływają na zachowania ludzi, więc niektóre emocje mogą generować pozytywne działania lub reakcje, takie jak radość lub satysfakcja, ale są też inne emocje, które powodują szkodliwe uczucia dla jednostki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Urbańska, Marta, and Michalina Wróbel. "WPŁYW POZYTYWNYCH I NEGATYWNYCH EMOCJI NA DYSTANS INTERPERSONALNY, OCENĘ ORAZ POSTAWY." Ogrody Nauk i Sztuk 10 (July 28, 2020): 159–68. http://dx.doi.org/10.15503/onis2020.159.168.

Full text
Abstract:
Emocje są związane z wieloma obszarami ludzkiego życia. Wpływają na odbiór rzeczywistości, kształtują postawy i determinują oceny. Przeprowadzone badanie miało sprawdzić, czy emocje w zależności od ich rodzaju (pozytywne lub negatywne) wpływają na dystans interpersonalny. W badaniu wzięło udział 40 osób: 22 kobiety i 18 mężczyzn w wieku od 20 do 51 lat, (M=25 SD=7,48). Analizy korelacji związku emocji z dystansem konwersacyjnym wykazały różnicę na granicznym poziomie istotności statystycznej (t(38) = 1,92; p = 0,06). Oznacza to, że osoby którym indukowano emocje negatywne mogły wykazywać większy dystans konwersacyjny (M1 = 64,7) niż osoby którym indukowano emocje pozytywne. (M2 = 54,2). W przypadku emocji pozytywnych i badanego dystansu minimalnego, analiza korelacji nie wykazała istotnych statystycznie różnic pomiędzy grupami (U = 166,00; p = 0,36). Wykazano także związki pomiędzy indukowanymi emocjami a emocjami podczas zbliżania się, oceną neutralnie nastawionej osoby i postawą względem niej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jaros, Agnieszka. "Wzbudzanie emocji samoświadomościowych jako strategia wykorzystywana przez rodziców dorosłych dzieci uzależnionych od alkoholu do wywoływania u nich zmiany zachowania." Studia nad Rodziną 22, no. 4(49) (December 31, 2018): 33–47. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2018.49.4.03.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie jednej ze strategii wykorzystywanych przez rodziców do zaprzestania picia u ich dorosłych dzieci. Strategia ta opiera się na wzbudzaniu emocji samoświadomościowych. Do zilustrowania poruszonej problematyki wykorzystano wywiady swobodne i pogłębione przeprowadzone z rodzicami dorosłych dzieci z problemem alkoholowym. W oparciu o analizę uzyskanego materiału okazało się, że emocje takie jak wstyd i poczucie winy są powszechnie wykorzystywane w relacjach rodziców z ich dorosłymi pijącymi dziećmi. Wzbudzanie takich emocji ma na celu stymulowanie do zaprzestania picia i przestrzegania norm społecznych. Jednak nie wszystkie emocje, z perspektywy rodziców, sprzyjają zmianie zachowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Miłkowska-Samul, Kamila. "Emocje a skandal polityczny. O sposobach wykorzystania emocji w dyskursie politycznym." Przegląd Socjologii Jakościowej 9, no. 2 (May 31, 2013): 164–83. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.9.2.08.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest pokazanie, jakie emocje, w jaki sposób i w jakim celu są wyrażane w ramach dyskursu politycznego, w szczególnym kontekście skandalu politycznego. W świetle wciąż następujących zmian w sposobie uprawiania polityki – związanych w znacznym stopniu z wpływem mediów masowych, Internetu – wyrażanie emocji i kierowanie nimi stanowią jedno z podstawowych narzędzi życia politycznego. Personalizacja polityki, jej mediatyzacja i sensacjonalizacja sprawiają, iż rola emocji w walce o poparcie i władzę jest równie istotna, jak kompetencji i merytorycznej wiedzy. Skandal natomiast jest momentem, w którym dochodzi do szczególnej koncentracji emocji, dzięki czemu ogniskuje on pewne mechanizmy walki o władzę przy użyciu takich uczuć, jak: emocjonalizacja przekazu jako narzędzie perswazji politycznej, emocje w odbiorze, jak i w kształtowaniu wizerunku. Rozważania te oparte są na przykładzie życia politycznego współczesnych Włoch i skandalu związanego z premierem Silvio Berlusconim, który stanowi doskonałą egzemplifikację tematyki emocji w życiu publicznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Sławek-Czochra, Małgorzata. "Wizualne słowniki emocji podczas pandemii COVID-19 w medialnych przekazach artystycznych." Roczniki Kulturoznawcze 12, no. 3 (September 30, 2021): 57–90. http://dx.doi.org/10.18290/rkult21123-3.

Full text
Abstract:
Niniejsze studium ma na celu zbadanie, jakie emocje były najczęściej komunikowane poprzez sztukę powstałą podczas pandemii oraz jakie nowe symbole emocji, motywy były stosowane w procesie tworzenia. Wykorzystano dwie techniki badawcze: analizę treści oraz metodę Panofsky’ego. Materiał badawczy składa się ze 100 ilustracji z Internetu, uzyskanych po wpisaniu w wyszukiwarce Google słów kluczowych „art and coronavirus”. Najczęściej pojawiającą się emocją był strach, następnie złość, potem smutek, a najrzadziej radość. Artyści uliczni odwoływali się do szerokiej gamy tematów: kultury religijnej, mitologicznej, popularnej. Analiza materiału badawczego wykazała, że w przestrzeni społecznej i kulturze pojawiły się nowe symbole reprezentujące pandemię SarsCov-2: cząsteczka koronawirusa (symbol uniwersalny emocjonalnie) oraz biała lub niebieska maseczka chirurgiczna i lateksowa rękawiczka symbolizujące strach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Zarębska, Paulina. "Język ruchu Gaga jako wyraz ukrytej dynamiki emocji." Roczniki Filozoficzne 70, no. 3 (September 30, 2022): 85–107. http://dx.doi.org/10.18290/rf22703.4.

Full text
Abstract:
W ramach badań nad emocjami w tańcu naukowcy koncentrują się głównie na ich ruchowej ekspresji. Niniejszy artykuł traktuje o konceptualizacji emocji w specyficznej praktyce ruchu — języku ruchu Gaga, stworzonej przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina, która jest oparta na ruchowej interpretacji werbalnych instrukcji podczas improwizacji tanecznej. System werbalnej komunikacji odgrywa istotną rolę w praktyce Gaga. Emocje w ruchowych wskazówkach funkcjonują implicite i są ważnym elementem pracy z ruchem i ciałem tancerzy. Istotne w refleksji o funkcjonowaniu emocji w języku Gaga są rozważania fenomenologiczne Edmunda Husserla oraz Marice’a Merleau-Ponty’ego na temat ciała, które wpłynęły również na współczesną koncepcję poznania ucieleśnionego. Kluczowym w analizie funkcjonowania emocji w języku ruchu Gaga jest zagadnienie dynamiki ujęte z perspektywy fenomenologicznej oraz językoznawczej. Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, że: 1) emocje, choć nie pojawiają się bezpośrednio w instrukcjach Gaga, stanowią ważny element pracy twórczej tancerza; 2) ich funkcjonowanie, rozumienie i ruchowa interpretacja opiera się na metaforycznym rozumieniu różnych aspektów dynamiki; 3) dla zrozumienia funkcjonowania emocji podczas tańca istotne są fenomenologiczne analizy ciała.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Szram, Mariusz. "Teatralna wizualizacja ludzkich emocji jako retoryczny środek perswazji w homiliach Bazylego Wielkiego o ludzkich wadach." Vox Patrum 82 (June 15, 2022): 73–88. http://dx.doi.org/10.31743/vp.13392.

Full text
Abstract:
Przedstawianie różnych stanów emocjonalnych w sposób obrazowy, odwołujący się do wrażeń wzrokowych, charakterystyczny dla spektaklu teatralnego, jest częstą praktyką Bazylego Wielkiego (zm. 379 r.) w jego homiliach o wadach gniewu, zazdrości, bogacenia się i pijaństwa. Przeprowadzona analiza homilii moralnych pozwoliła na wydobycie i omówienie w niniejszym artykule trzech szczególnych retorycznych środków perswazji, które posłużyły kaznodziei do ukazania w sposób obrazowy ludzkich emocji. Są to: 1) wprowadzanie scen dialogowych z udziałem postaci uosabiających krytykowane wady i przejawiających różne emocje; 2) plastyczny sposób prezentowania uczuć postaci z zastosowaniem ruchu scenicznego i wykorzystaniem elementów scenografii; 3) odwoływanie się do słuchaczy jako widzów i wywoływanie u nich emocji przez wrażenia wizualne. Za pomocą tych środków retorycznych Bazyli prezentował swojemu audytorium rodzaj teatralnego spektaklu, wzbudzając także u słuchaczy emocje w postaci lęku przed popadnięciem w niewolę wad krytykowanych przez kaznodzieję. Podobnie jak w antycznej tragedii greckiej pouczenia homiletyczne Bazylego dzięki elementom wizualnym pełniły rolę swoistego oczyszczenia duszy ze złych emocji związanych z uzależnieniem od moralnych wad.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

CZUBA, Beata, and Marek JAWOROWICZ. "SOCIAL EMOTIONS REGARDING THE CONFLICT IN UKRAINE." National Security Studies 5, no. 1 (May 15, 2014): 383–401. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/135205.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiamy wyniki badań opinii studentów Wojskowej Akademii Technicznej na temat konfliktu na Ukrainie w kontekście ich poczucia bezpieczeństwa osobistego oraz emocji, które odczuwane są w związku z doniesieniami medialnymi w tej sprawie. W zglobalizowanym świecie kształtowanie społecznych emocji odbywa się głównie poprzez media. Globalizacja sprzyja powstawaniu niepewności. Autorzy artykułu zakładają, że emocje mają nie mniejszy wpływ na postawy niż wiedza o rzeczywistości, a nawet są od wiedzy niezależne. Badanie dynamiki emocji może przynosić interesujące wnioski na temat zmiany społecznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kozak, Piotr. "Emocje epistemiczne i normatywność albo o tym jak pokochać teorię znaczenia." Studia Philosophiae Christianae 54, no. 1 (March 29, 2019): 121. http://dx.doi.org/10.21697/2018.54.1.15.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest omówienie zagadnienia treści i funkcji tzw. emocji epistemicznych, takich jak poczucie poprawności i niepoprawności. Twierdzę, że odpowiednie wyjaśnienie tych ostatnich powinno uwzględnić ich nie-metareprezentacyjny, niedykursywny i pozbawiony kryteriów charakter. W nawiązaniu do zagadnienia tzw. normatywności pierwotnej i problemu kierowania się regułą twierdzę, że możemy powiązać emocje epistemiczne z teorią znaczenia i argumentuję, że pewna klasa emocji epistemicznych, tj. poczucie poprawności i niepoprawności, stanowi warunek konieczny znaczenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Emocje"

1

Chełkowska-Zacharewicz, Maria. "Reagowanie na muzykę : afektywne podstawy i rola kontekstu poznawczego." Doctoral thesis, Katowice : Uniwersytet Śląski, 2017. http://hdl.handle.net/20.500.12128/6378.

Full text
Abstract:
The thesis deals with the subject of emotional reactions to music. The research so far has been based mainly on analyses that utilized the dimensional affective model. At the same time, an increase in the use of the musical emotions model has been observed as the most suitable for this type of reactions. The emerging inaccuracy in the definitions of emotions causes the lack of unambiguous answers about the nature of emotional reactions to music. The aim of the work was to verify the theoretical model in which the emotional reactions to music were based on affect described on two dimensions of arousal and valence. According to the model, the induction of more detailed reactions in the form of modal emotions or musical emotions is mediated by the cognitive appraisal originating from non-musical associations. Verification of the model was performed by conducting three studies that responded to research questions. In all three studies, five affectively different music pieces were used. In addition, in the first experiment affective words and in the third experiment affective images were used. In the second study and the third experiment, which were carried out both in the laboratory and online, emotional reactions to music were measured using three scales: modal emotions, musical emotions and dimensions of affect. The first experiment verified the hypotheses regarding the induction of unconscious affect congruent with the affective characterization of the stimulus. To this end, a lexical decision task was used. The second study verified whether emotional reactions to music could be reduced to a smaller number of dimensions that would correspond to existing models of affect. For this purpose, a study was conducted using three methods of measuring emotional reactions to music (modal emotions, musical emotions and dimensions of affect.) In the same study, the verified hypotheses regarded dominance of musical emotions preference in the description of subjective emotional reactions to specific music and the dependence of this preference on the type of listened music. Therefore, the respondents, after answering three types of scales of emotional reactions chose the most preferred form of responses at a given moment. The third experiment verified the hypothesis that subjectively perceived emotional reactions to music could be modified by cognitive associations. In the first experiment, the music's valence effect was partly obtained for the results from part two of the experiment, but the effect of music’s arousal did not appear in any part of the experiment. Thus, there was no positive answer to the question whether music causes changes in the affect on both its dimensions. In the second study, musical emotions were chosen more often as the preferred form of determining subjective emotional reactions to music in one of the samples. This effect was characteristic not for all types of music pieces. The choice of a particular way of describing emotional reactions depends on the type of listened music. The second study also provided preliminary confirmation of the assumption that emotional reactions to music have their base in the affect, because the conducted factor analysis and cluster analysis showed a structure similar to affective models. However, emotional reactions related to the aesthetic experience of music elude these divisions, making it difficult to reduce these reactions to existing two- or three-dimensional models of affect. In the third experiment the possibility of modifying the emotional response to music through the manipulation of cognitive associations was confirmed. However, the obtained effect was distinct, and some of the images used did not allow for effective modification of these reactions. The results, however, allow to state that the manipulation of emotions with associations is more effective by using music with rich affective characteristics, that is not explicit in emotional expression, or with a calm, relaxing affective character than by using music that have a highly unambiguous emotional character. The results of the three studies do not allow for explicit rejection or confirmation of the verified theoretical model, which prompts further its analysis using modified experimental procedures or completely new research solutions. The obtained results of the second study indicate the importance of the type of methods used by researchers to determine subjective emotional reactions to music. Regardless of their popularity in music psychology research, musical emotions are not always the most preferred method. In turn, the results of the third experiment suggest that emotional reactions to music to a limited extent, can be modified, which finds application in the area of advertising, film as well as music therapy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nováčková, Jana Kristýna. "Emoce v experimentální animaci." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta. Knihovna, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-320396.

Full text
Abstract:
This work deals with the relation of emotions to contemporary experimental animation. It engages in the emotional experience of a viewer to non-narrative film storytelling and its means of expression. At the same time, it examines what the creative processes and attitudes of filmmakers towards emotions in experimental animation are. Analysis of the questionnaires also reveals whether the creator counts on the viewer's specific interpretation of the film.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Aleksej, Kišjuhas. "Telesne, individualne i društvene dimenzije emocija: ka razvoju integrisane sociološke teorije." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2015. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=94225&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:

Ova disertacija se bavi telesnim, individualnim i društvenim dimenzijama emocija u cilju razvoja integrisane sociološke teorije (emocija). U uvodnom poglavlju je data podrobna analiza određenja emocija kroz istoriju i u istoriji filozofije, kako bi se analiza njihovog naučnog istraživanja ukorenila u prikladni socioistorijski i epistemološki kontekst. Ovo poglavlje odlikuje i pojmovna analiza, odnosno izlaganje različitih definicija emocija u naukama, kao i razgraničenje između pojmova emocija, osećanja, afekata, raspoloženja, osećaja i emocionalnosti.
Drugo poglavlje posvećeno je analizi telesnih dimenzija emocija i emocionalnosti. Ono obuhvata evolucione osnove emocija, pre svega putem analize izražavanja i evolucije emocija kod čoveka i ne-ljudskih životinja. U ovom poglavlju predstavljene su i neurofiziološke determinante emocija, uz lociranje emocionalnog iskustva u ljudskoj neuroanatomiji i neurohemiji. Zatim je analiziran teorijski program afektivne neuronauke kao korak ka integraciji saznanja iz neuronauka, evolucione biologije i (kognitivne) psihologije.
Naredno poglavlje obuhvata analizu individualnog iskustva emocija, odnosno osećanja individue, fokusirajući se na teoretisanje o elementima i sekvencama navedenog iskustva. Analiziran je međuodnos emocija i individualnog ponašanja, uključujući tu i psihofiziološku i psihoneurološku tradiciju, kao i psihodinamičke, bihevioralne, razvojne i motivacione aspekte osećajnosti. Drugi deo poglavlja čini analiza veze između emocija i spoznaje, odnosno kognitivnih dimenzija osećajnosti. Kao integrativni poduhvat u okviru izučavanja individualnih dimenzija emocija analizirane su psihoevoluciona tradicija i evoluciona psihologija (emocija) kao modeli za integraciju saznanja iz evolucione biologije i psihologije emocija.
Zatim se predstavljaju i problematizuju međuodnos (izučavanja) emocija i društva, odnosno društvene dimenzije emocija. Na prvom mestu prikazano je ambivalentno mesto (i implicitno prisustvo) koje su emocije i ljudska emocionalnost imali u klasičnim sociološkim teorijama, kao teorijskoj osnovi za potonje razmatranje veze emocija i društva. Predstavljeni su i razvoj, institucionalizacija i debate u samoj sociologiji emocija kao zasebnoj sociološkoj disciplini, uz poseban naglasak na metateoriji ove sociološke discipline. Na kraju je, kao korak ka integrisanoj sociološkoj teoriji, analiziran program neurosociologije (emocija), kao specifične integracije sociologije i neuronauka.
Peto poglavlje bavi se fenomenom i relevantnošću sociologije emocija po sociološku teoriju, odnosno istraživanjem emocija u sociologiji kao modelom za rekonstrukciju sociološke teorije na adekvatnijim epistemološkim osnovama. Da bi se ovo postiglo, polje emocija prikazuje se u kontekstu nekoliko fundamentalnih koncepata klasične sociologije, odnosno sociološke teorije: društvene moći (i klase i statusa), rituala, identiteta i kulture. Naime, uz analizu klasičnih socioloških teorija ovih fenomena, ponuđeni su modeli njihove (re)konceptualizacije u svetlu saznanja sociologije emocija, ali i drugih disciplina koje izučavaju emocije.
U šestom i zaključnom poglavlju detaljno se pristupa problemu nivoa ili jedinice analize u sociologiji, kao i problemu odnosa sociologije prema drugim naukama o životu (a samim tim i problemu naučnog karaktera sociologije), te načinima za njihovo rešavanje upotrebom saznanja, koncepata i modela sociologije emocija. Posebnu ulogu u tom zadatku imaju konkretni aspekti pojedinih teorija emocija koje su predstavljene kao egzemplari integrisanih teorija u metateorijskom, odnosno epistemološkom smislu.
U skladu sa tim, u zaključku je data i procena ranije predstavljenih teorija sa integrišućim ambicijama, poput afektivne neuronauke, psihoevolucione teorije, neurosociologije i drugih. Na osnovu saznanja i zaključaka izvedenih iz prethodnih poglavlja disertacije, analiziraju se i razvijaju modeli mikro–makro i biopsihosocijalne integrisane teorije ljudskih emocija, i nude sugestije za razvoj integrisane teorije ljudske socijalnosti (i/ili ljudskog društva). Dakle, telesne, individualne i društvene dimenzije emocija i determinante emocionalnosti se koriste i predstavljaju u svetlu dokaza za mogućnost prevazilaženja metodoloških, metateorijskih i epistemoloških problema sociološke teorije.

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Caetano, Miguel Melo Gomes Machado. "Emove innovative technologies, Lda: emove waves." Master's thesis, NSBE - UNL, 2011. http://hdl.handle.net/10362/10058.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Rodrigues, Tiago Miguel Sobreira. "Emove." Master's thesis, NSBE - UNL, 2011. http://hdl.handle.net/10362/10100.

Full text
Abstract:
A Work Project, presented as part of the requirements for the Award of a Masters Degree in Management from the NOVA – School of Business and Economics
EMOVE – Innovative Technologies, Ltd. is a young Portuguese Technological start-up competing in the alternative energy generation sector through its innovative concept of electrical production: the ESG (Electric Spherical Generator - International Patent pending) - a unique generator that absorbs all movements and oscillations, converting them into electrical energy. Due to the versatility of this disruptive device, EMOVE nowadays in its organization hub contain several sub-brands in progress, being aim of this report the development and implementation of EMOVE Nano and its product innovation – nanoCharenvi – within the emerging portable power market. By reducing the ESG into such a nano-sized scale and incorporating this nano-electrical mechanical system(NEMS) with portable regular batteries, EMOVE Nano proposes itself to introduce the electronics market into a new power era, where future portable handsets no longer will require the old fashion wall power outlet. In fact EMOVE Nano’s ambition is to empower people using their own daily body motion and consequently have their mobile devices generating power anytime anywhere. Portable Power Market as an emerging arena presents itself as a very business attractive segment, giving a special attention within this report to the Mobile Phones and Portable Music Players Markets, where nanoCharenvi solution offers higher adoption rates and profitability. Being cumulative evaluated in more than US $200 billion and still without any existing competitor leader, portable applications power gap rapidly entered in EMOVE’s market entering race. Forecasted to penetrate the market in 2014, EMOVE Nano aims to develop a strong joint venture with a major handset manufacturer as Nokia, reaching the break-even of the initial investment of € 1.25M in 2.5 years.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vacke, Ondřej. "Tělo jako zdroj a nositel informace a emoce." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta. Knihovna, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-252287.

Full text
Abstract:
In my diploma thesis I will explore the body language of actors in detail and describe my own practical experience. Most of my experiences come from performance training, which I have gained whilst attending The Theatre Faculty of the Academy of Performing Arts in Prague (DAMU). In the first part I describe physical movement in the early days of theater. Then I focus on analysing the concepts of nonverbal communication and its usage on the stage. I explore various different performance spaces and analyze their influence on the subsequent differences in physical acting-expressionism. The aim of my thesis is to explain how we can use our bodies during the process of preparing for performance and what can affect it. The benefit of this approach is the subsequent self-reflection, which forced me to deeply develop the basic techniques of physical communication. To be specific, the physical movements which lead to the transmission of emotion, feelings and information to the viewer.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Žukas, Gediminas. "Kalbos emocijų požymių tyrimas." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2014. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2014~D_20140617_133242-89394.

Full text
Abstract:
Magistro baigiamajame darbe išnagrinėtas automatinio šnekos emocijų atpažinimo uždavinys. Nors pastaruoju metu šios srities populiarumas yra smarkiai išaugęs, tačiau vis dar trūksta literatūros aprašančios konkrečių požymių ar požymių rinkinių efektyvumą kalbos emocijoms atpažinti. Ši problema suformavo magistro baigiamojo darbo tikslą – ištirti akustinių požymių taikymą šnekos emocijoms atpažinti. Darbo metu buvo atlikta požymių sistemų analizė, sukurta emocijų požymių sistemų (rinkinių) testavimo sistema, kuria atliktas požymių rinkinių tyrimas. Tyrimo metu gauti rezultatai yra labai panašūs arba šiek tiek lenkia pastaruoju metu paskelbtus emocijų atpažinimo rezultatus naudojant Berlyno emocingos kalbos duomenų bazę. Remiantis gautais eksperimentų rezultatais, buvo sudarytos požymių rinkinių formavimo rekomendacijos. Magistro baigiamasis darbas informatikos inžinerijos laipsniui. Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Vilnius, 2014.
This Master's thesis has examined the automatic speech emotion recognition task. Recently, the popularity of this area is greatly increased, but there is still a lack of literature describing specific acoustic features (or feature sets) performance in automatic emotion recognition task. This issue formed the purpose of this work - to explore suitable acoustic feature sets for emotion recognition task. This work includes analysis of emotion feature systems and development of speech emotion characteristics testing system. Using developed system, investigation experiments of speech emotion parameters were accomplished. The study results are very similar, or slightly ahead to recently published results of emotion recognition using the Berlin emotional speech database. According to the results of the experiments, recommendations for creating effective speech emotion feature sets were concluded. Master's degree thesis in informatics engineering. Vilnius Gediminas Technical University. Vilnius, 2014.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Warncke, Nicole. "Eggplant Emoji." Thesis, University of North Texas, 2017. https://digital.library.unt.edu/ark:/67531/metadc1011844/.

Full text
Abstract:
Eggplant Emoji is a documentary film that reveals a range of feminist perspectives on dick pics, sexting and online sexual harassment. Through intimate and hilarious interviews with women between the ages of 22 and 35, the film harnesses a collective voice that speaks back to the large and small ways patriarchy wields power in modern spaces, especially through sending unsolicited dick pics. By intertwining the testimonies of a dynamic group of female storytellers sitting amongst their close friends, the film provides candid and diverse commentary on this unique moment we are in, where the lines between private and public, online and offline are increasingly blurred. Until there are greater consequences, whether legal, social or otherwise, for men disrespecting women's choices and personal space, the domain of sexting is in a self-policing state and women are left to expend emotional labor to let men know why what they sent is unwanted or violating. Ultimately, the subjects' testimonials coalesce to provide suggestions for respectful, consensual sexting practices and fill in the gaps where sex education often neglects the importance of consent and communication altogether.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Marozas, JULIUS, and Julius Marozas. "Emocijų atpažinimas tiriant žmogaus fiziologinius parametrus." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2008. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2008~D_20080825_104939-87188.

Full text
Abstract:
Emocijų atpažinimas, tiriant žmogaus fiziologinius parametrus, yra labai aktualus šiuolaikinės informatikos mokslo uždavinys. Šio darbo siekis yra suprojektuoti emocijų atpažinimo sistemos prototipą, kurį su minimaliais kaštais galima būtų pritaikyti įvairiose emocijomis grindžiamose sistemose. Pateikiamas tokios sistemos koncepcinis modelis, susidedantis iš aparatūrinės įrangos ir programinio modelių. Fiziologinių signalų stiprinimui naudojami AD620 ir OP97 operaciniai stiprintuvai. Analoginio signalo keitimas ir perdavimas į kompiuterį atliekamas naudojant Atmega16 mikrovaldiklį. Schemų testavimui naudojamas kompiuterinis oscilografas (PCS500). Atliekamas skaitmeninio signalo filtravimo metodų tyrimas. Pristatomi fiziologinių parametrų fiksavimo metodų (EKG, SC) atpažinimo algoritmai, pagrįsti SVW algoritmu. Atliekama HRV spektrinė analizė į dažninę sritį, naudojant Furjė transformacijas. Pateikiama praplėsta neraiškioji valdymo sistema, kuri iš fiziologinių parametrų (HR, HRVL, HRVH, SCR, STpirštas, STgalva) išveda susijaudinimo–valentingumo laipsnius. Pagal šiuos laipsnius išvedamos emocijos. Aptariami sukurtų algoritmų, realizuojant juos realioje aplinkoje, nauji elgsenos charakteristikų ypatumai.
Very important task of modern computer science is emotion recognition by human physiological parameters. The purpose of this work is to design a prototype of emotion recognition system, which could be possible customize in various emotions systems with minimal costs. There is representing such system conceptual model, which consists from them realization hardware and programme models. For amplifying the physiological signals is using instrumental AD620 and high precision OP97 operations amplifiers. Analogical signal converting to digital and transmitting to the computer redundant by Atmega16 microcontroller. For electrical schemas testing is using oscillograph (PCS500) connected on the computer. It is redundant analysis for digital signal filtering methods. There is presenting the recognition algorithms, based on SVW algorithm, for physiological parameters fixing methods (ECG, SC). For HRV spectral analyze in frequency domain it is using Furies transformations. There is extended fuzzy control system, which deduces arousal–valence levels from physiological parameters (HR, HRVL, HRVH, SCR, STfinger, SThead). By theses levels is deduces emotions. The new characteristical singularities of designed algorithms in real environment are also discussed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Bugailiškytė, Sigita. "Tiesioginių emocijų poveikis televizinės reklamos veiksmingumui." Master's thesis, Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2014. http://vddb.library.lt/obj/LT-eLABa-0001:E.02~2014~D_20140605_122559-06434.

Full text
Abstract:
Baigiamojo darbo tikslas – nustačius tiesioginių emocijų daromą poveikį televizinės reklamos veiksmingumui, pasiūlyti, kaip jas būtų galima panaudoti didinant televizinės reklamos veiksmingumą. Teorinėje darbo dalyje analizuojami moksliniai šaltiniai ir empiriniai tyrimai, susiję su emocijų poveikiu reklamos suvokimui, veiksmingumui ir efektyvumui, taip pat tiesioginių emocijų, tai yra su pačia reklama nesusijusių, poveikis pastariesiems veiksniams. Analitinėje baigiamojo darbo dalyje pateikiami ir analizuojami eksperimentinio tyrimo rezultatai, atlikto dirbtinai iššaukiant eksperimentines tiesiogines atsitiktines ir integruotąsias emocijas prieš žiūrint televizijos reklaminį intarpą ir tyrimo rezultatus lyginant su kontrolinės grupės rezultatais. Projektinėje darbo dalyje suformuluoti sprendimai, pritaikomi reklamos užsakovams ir transliuotojams. Pasiūlymai apima: • Skirtingo tiesioginių emocijų poveikio panaudojimą skirtingiems reklamos tikslams pasiekti, • Reklamos klipo demonstravimo laiko pasirinkimo planavimą, • Tiesioginių emocijų tyrimo sukūrimą ir kainą Lietuvoje.
The objective of diploma paper – to find the effect of immediate emotions on the efficiency of television advertisement; and to suggest how they could be employed to increase the efficiency. In the theory part of the diploma paper – the analysis of the scholar papers and academic researches is conducted, regarding the impact of emotions on advertisement understanding, efficiency and effectiveness and also the immediate emotions, which are unconnected to advertising, but still effecting its understanding. In the analytic part of the diploma paper the data of experimental research results is presented and analyzed. The research was conducted by artificially summoning the immediate accidental and integrated emotions before watching the television advertising and comparing the results with control group results. In the project part the solutions for the advertising customers and broadcasters are made. The solutions cover: • The different effects of the immediate emotions using for different goals of advertisement, • The planing of the time of advertisement placement in television program, • The creation of immediate emotions research and cost in Lithuania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Emocje"

1

Oatley, Keith. Zrozumiec emocje. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Jabłońska, Krystyna. Ostygłe emocje. Kraków: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Poligraf, Wydawnictwo, ed. Emocje życia. Brzezia Łąka: Wydawnictwo Poligraf, 2016.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Obuchowski, Kazimierz. Kody umysłu i emocje. Łódź: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Tł, Sadowska Elżbieta, ed. Siła emocji: Zrozumieć uczucia : jak sobie z nimi radzić. Warszawa: Klub dla Ciebie, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stankiewicz, Lech. Struktury kochania: Emocje i realia. Toruń: Ethos, 1993.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kępa, Józef. Emocje wokół odbudowy Zamku Królewskiego. Warszawa: Wydawn. Projekt, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Klawe, Janina Zofia (1921-2008). Tł, ed. Wielkie emocje i uczucia niedoskonałe. 2nd ed. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie "Muza", 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Michalik-Jeżowska, Magdalena. Emocje jako strategie dobrego życia w świetle filozoficznej teorii emocji Roberta Solomona. Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Binder, Piotr, and Wojciech Pawlik. Emocje a kultura i życie społeczne. Warszawa: Wydawnictwo IFiS PAN, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Emocje"

1

Distel, Viktoria, Roman Egger, Ugljesa Petrovic, Viet Linh Phan, and Simon Wiesinger. "The Usage of Emoji in Tourism-Related Instagram Posts: Suggestions from a Marketing Perspective." In Information and Communication Technologies in Tourism 2022, 134–45. Cham: Springer International Publishing, 2022. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-94751-4_13.

Full text
Abstract:
AbstractThe relevance of emoji in social media marketing has attracted tremendous interest from academics and marketing professionals alike ever since emoji became a fixed component in user-to-user and business-to-user communication on online platforms such as Instagram and Facebook. Using a quantitative research approach in the form of a self-administered online survey in an experimental setting, the purpose of this study is to investigate what type of emoji positively impacts consumer behaviour, purchase intention, and user interaction in tourism-related Instagram posts. This research is novel in that it bridges the usage of emoji in the context of social media and tourism. The findings support tourism managers in the practical use of emoji for social media marketing campaigns on Instagram and show that (positive) face emoji evoke more positive emotions than non-face emoji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Leahy, Robert L. "Expressie van emotie." In Therapie volgens het emotieschemamodel, 95–102. Houten: Bohn Stafleu van Loghum, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-90-368-2430-9_19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Sarr-Jansman, E. T. M. "Cognitie, emotie en gedrag." In Revalideren na CVA in het revalidatiecentrum en verpleeghuis, 129–37. Houten: Bohn Stafleu van Loghum, 2016. http://dx.doi.org/10.1007/978-90-368-1428-7_13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Leahy, Robert L. "Van cognitie naar emotie." In Therapie volgens het emotieschemamodel, 3–8. Houten: Bohn Stafleu van Loghum, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-90-368-2430-9_1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Leahy, Robert L. "Evolutionaire aanpassing en emotie." In Therapie volgens het emotieschemamodel, 13–15. Houten: Bohn Stafleu van Loghum, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-90-368-2430-9_3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Leahy, Robert L. "Sociale constructie van emotie." In Therapie volgens het emotieschemamodel, 17–19. Houten: Bohn Stafleu van Loghum, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-90-368-2430-9_4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Wilde, Lukas R. A. "Emoji als Piktogrammatik." In Design, 162–84. Bielefeld, Germany: transcript Verlag, 2021. http://dx.doi.org/10.14361/9783839457436-007.

Full text
Abstract:
Lukas R.A. Wilde widmet sich in diesem Beitrag der Frage, ob es sich bei Emoji um die neueste Form des Piktogramms handelt, dem endlich der Ausbruch aus gesellschaftlichen Nischen und Spezialkontexten in jeden Bereich der alltäglichen Verständigung hinein gelungen ist. Er untersucht dafür zunächst die Ebene der Darstellung, insbesondere ihre systematische Wiederholbarkeit durch eine technologische Doppel-kodierung zwischen Unicode und Glyphe. Die nachfolgende Diskussion hingegen fokussiert eher die Seite des Dargestellten, also einer besonderen piktogrammatischen Semantik. Emoji sind in mancherlei Hinsicht grundlegend piktogrammatisch aufgebaut. Auf Ebene der Gestaltung bedienen die meisten Emoji-Glyphen jedoch zugleich ein gegensätzliches Register, der dem rationalen Ethos einer »Begriffsschrift mit Bildern« diametral entgegenläuft.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Barry, Elena, Shoaib Jameel, and Haider Raza. "Emojional: Emoji Embeddings." In Advances in Intelligent Systems and Computing, 312–24. Cham: Springer International Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-87094-2_27.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Perdikaki, Katerina, and Nadia Georgiou. "Permission to emote." In The Psychology of Translation, 58–80. London: Routledge, 2022. http://dx.doi.org/10.4324/9781003140221-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Villareal-Freire, Angela, Andrés F. Aguirre, and César A. Collazos. "EMOVLE: An Interface Design Guide." In Lecture Notes in Computer Science, 142–61. Cham: Springer International Publishing, 2017. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-319-58637-3_11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Emocje"

1

"Emoji Identification and Prediction in Hebrew Political Corpus." In InSITE 2019: Informing Science + IT Education Conferences: Jerusalem. Informing Science Institute, 2019. http://dx.doi.org/10.28945/4346.

Full text
Abstract:
[This Proceedings paper was revised and published in the 2019 issue of the journal Issues in Informing Science and Information Technology, Volume 16] Aim/Purpose: Any system that aims to address the task of modeling social media communication need to deal with the usage of emojis. Efficient prediction of the most likely emoji given the text of a message may help to improve different NLP tasks. Background: We explore two tasks: emoji identification and emoji prediction. While emoji prediction is a classification task of predicting the emojis that appear in a given text message, emoji identification is the complementary preceding task of determining if a given text message includes emojies. Methodology: We adopt a supervised Machine Learning (ML) approach. We compare two text representation approaches, i.e., n-grams and character n-grams and analyze the contribution of additional metadata features to the classification. Contribution: The task of emoji identification is novel. We extend the definition of the emoji prediction task by allowing to use not only the textual content but also meta-data analysis. Findings: Metadata improve the classification accuracy in the task of emoji identification. In the task of emoji prediction it is better to apply feature selection. Recommendations for Practitioners: In many of the cases the classifier decision seems fitter to the comment con-tent than the emoji that was chosen by the commentator. The classifier may be useful for emoji suggestion. Recommendations for Researchers: Explore character-based representations rather than word-based representations in the case of morphologically rich languages. Impact on Society: Improve the modeling of social media communication. Future Research: We plan to address the multi-label setting of the emoji prediction task and to investigate the deep learning approach for both of our classification tasks.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Sielaff, Clemens. "EmoCoW." In ACM SIGGRAPH ASIA 2010 Sketches. New York, New York, USA: ACM Press, 2010. http://dx.doi.org/10.1145/1899950.1899990.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Woolridge, Nicholas, David Kreindler, and Charles Lumsden. "EMOCAP." In the SIGGRAPH 2003 conference. New York, New York, USA: ACM Press, 2003. http://dx.doi.org/10.1145/965400.965503.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Dekel, Uri. "eMoose." In Companion to the 23rd ACM SIGPLAN conference. New York, New York, USA: ACM Press, 2008. http://dx.doi.org/10.1145/1449814.1449844.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Dekel, Uri. "eMoose." In Companion to the 23rd ACM SIGPLAN conference. New York, New York, USA: ACM Press, 2008. http://dx.doi.org/10.1145/1449814.1449860.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Reelfs, Jens, Timon Mohaupt, Sandipan Sikdar, Markus Strohmaier, and Oliver Hohlfeld. "Interpreting Emoji with Emoji." In Proceedings of the The Fifth International Workshop on Emoji Understanding and Applications in Social Media. Stroudsburg, PA, USA: Association for Computational Linguistics, 2022. http://dx.doi.org/10.18653/v1/2022.emoji-1.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Fraser, Diane P., Edward Keedwell, Stephen L. Michell, and Ray Sheridan. "EMOCS." In GECCO '19: Genetic and Evolutionary Computation Conference. New York, NY, USA: ACM, 2019. http://dx.doi.org/10.1145/3321707.3321802.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Molinari, Gaëlle, Maxence Trannois, Aurélien Tabard, and Elise Lavoué. "EMORE-L." In Actes de la 28ieme conference francophone sur l'Interaction Homme-Machine. New York, New York, USA: ACM Press, 2016. http://dx.doi.org/10.1145/3004107.3004126.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Tavan, Ehsan, Ali Rahmati, and Mohammad Ali Keyvanrad. "Persian Emoji Prediction Using Deep Learning and Emoji Embedding." In 2020 10th International Conference on Computer and Knowledge Engineering (ICCKE). IEEE, 2020. http://dx.doi.org/10.1109/iccke50421.2020.9303639.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Yang, Deng, Liu Kejian, Yang Cheng, Feng Yuanyuan, and Li Weihao. "Emoji-based Fine-Grained Attention Network for Sentiment Analysis in the Microblog Comments." In 12th International Conference on Computer Science and Information Technology (CCSIT 2022). Academy and Industry Research Collaboration Center (AIRCC), 2022. http://dx.doi.org/10.5121/csit.2022.121307.

Full text
Abstract:
Microblogs have become a social platform for people to express their emotions in real-time, and it is a trend to analyze user emotional tendencies from the information on Microblogs. The dynamic features of emojis can affect the sentiment polarity of microblog texts. Since existing models seldom consider the diversity of emoji sentiment polarity, the paper propose a microblog sentiment classification model based on ALBERT-FAET. We obtain text embedding via ALBERT pretraining model and learn the inter-emoji embedding with an attention-based LSTM network. In addition, a fine-grained attention mechanism is proposed to capture the word-level interactions between plain text and emoji. Finally, we concatenate these features and feed them into a CNN classifier to predict the sentiment labels of the microblogs. To verify the effectiveness of the model and the fine-grained attention network, we conduct comparison experiments and ablation experiments. The comparison experiments show that the model outperforms previous methods in three evaluation indicators (accuracy, precision, and recall) and the model can significantly improve sentiment classification. The ablation experiments show that compared with ALBERT-AET, the proposed model ALBERT-FAET is better in the metrics, indicating that the fine-grained attention network can understand the diversified information of emoticons.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Emocje"

1

Makhachashvili, Rusudan K., Svetlana I. Kovpik, Anna O. Bakhtina, and Ekaterina O. Shmeltser. Technology of presentation of literature on the Emoji Maker platform: pedagogical function of graphic mimesis. [б. в.], July 2020. http://dx.doi.org/10.31812/123456789/3864.

Full text
Abstract:
The article deals with the technology of visualizing fictional text (poetry) with the help of emoji symbols in the Emoji Maker platform that not only activates students’ thinking, but also develops creative attention, makes it possible to reproduce the meaning of poetry in a succinct way. The application of this technology has yielded the significance of introducing a computer being emoji in the study and mastering of literature is absolutely logical: an emoji, phenomenologically, logically and eidologically installed in the digital continuum, is separated from the natural language provided by (ethno)logy, and is implicitly embedded into (cosmo)logy. The technology application object is the text of the twentieth century Cuban poet José Ángel Buesa. The choice of poetry was dictated by the appeal to the most important function of emoji – the expression of feelings, emotions, and mood. It has been discovered that sensuality can reconstructed with the help of this type of meta-linguistic digital continuum. It is noted that during the emoji design in the Emoji Maker program, due to the technical limitations of the platform, it is possible to phenomenologize one’s own essential-empirical reconstruction of the lyrical image. Creating the image of the lyrical protagonist sign, it was sensible to apply knowledge in linguistics, philosophy of language, psychology, psycholinguistics, literary criticism. By constructing the sign, a special emphasis was placed on the facial emogram, which also plays an essential role in the transmission of a wide range of emotions, moods, feelings of the lyrical protagonist. Consequently, the Emoji Maker digital platform allowed to create a new model of digital presentation of fiction, especially considering the psychophysiological characteristics of the lyrical protagonist. Thus, the interpreting reader, using a specific digital toolkit – a visual iconic sign (smile) – reproduces the polylaterial metalinguistic multimodality of the sign meaning in fiction. The effectiveness of this approach is verified by the poly-functional emoji ousia, tested on texts of fiction.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography