To see the other types of publications on this topic, follow the link: Emocje.

Journal articles on the topic 'Emocje'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Emocje.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Waryszak, Małgorzata. "Czy łatwiej jest rozpoznać emocję na podstawie swoistej ekspresji mimicznej czy prozodii?" Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 31, no. 4 (April 26, 2019): 219. http://dx.doi.org/10.17951/j.2018.31.4.219-238.

Full text
Abstract:
<p>Istnieją intersubiektywne pozajęzykowe środki ekspresji emocji. Człowiek poznaje je poprzez uczestnictwo w interakcjach społecznych. Dzięki temu uczy się okazywania swoich emocji w sposób zrozumiały dla innych oraz sam rozpoznaje cudze emocje. Przeprowadzono dwa powiązane ze sobą badania. Pierwsze z nich miało postać internetowej ankiety, w której wzięły udział osoby dorosłe. Ich zadaniem było rozpoznanie, jaką emocję wyraża osoba przedstawiona na realistycznej fotografii. Drugie badanie to test audytywny, w którym wzięli udział studenci kierunku logopedia z audiologią. Nagrania wykorzystane w teście audytywnym zostały wykonane z udziałem dorosłych, zdrowych, niekształconych aktorsko osób. Zadaniem studentów było rozpoznanie emocji osoby mówiącej na podstawie krótkiej, pozbawionej szerszego kontekstu, wypowiedzi, której semantyka była emocjonalnie neutralna. Rozpoznawane emocje ujęto w następujące grupy: „cieszenie się”, „smucenie się”, „złoszczenie się” i „neutralność emocjonalna”. Wyniki obu badań przyniosły odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy osoby dorosłe potrafią skutecznie rozpoznawać emocje wyłącznie na podstawie jednej modalności – wzrokowej lub słuchowej? Czy modalność sensoryczna ma znaczenie dla trudności w rozpoznawaniu emocji? Które emocje charakteryzują się zbliżoną ekspresją?</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Gałuszka, Aleksandra. "Emocje – ich znaczenie i zadania." Journal of Education, Health and Sport 12, no. 1 (January 17, 2022): 147–59. http://dx.doi.org/10.12775/jehs.2022.12.01.012.

Full text
Abstract:
Emocje są to stany psychiczne, wywołujące określone zmiany fizjologiczne (np. wydzielanie adrenaliny),somatyczne (np. zmiana postawy ciała, mimiczne- mina „smutna” lub „przerażona”), poznawcze (np.pojawienie się myśli o ucieczce na widok groźnego psa), związane z zachowaniem (np. zwiększona czujność, ucieczka).W skład procesu emocjonalnego wchodzą trzy podstawowe komponenty:pobudzenie emocjonalne, prowadzące do zmian mobilizacyjnych w organizmie, uświadomienie sobie znaczenia tych zmian, specyficzne i jakościowe cechy zdarzenia mającego znaczenie dla człowieka. Rodzaje reakcji emocjonalnych: fizjologiczna, psychologiczna, behawioralna. Istnieją różne typy emocji, które są klasyfikowane w kolejności od najbardziej podstawowych do emocji wyuczonych w różnych kontekstach, dlatego wyróżnia się emocje podstawowe (wrodzone i reagują na bodziec, zalicza się tu: złość, smutek, radość, strach, zaskoczenie, niechęć) i wtórne (powstają po pierwotnej emocji, wstydzie, poczuciu winy, dumie, niepokoju, zazdrości, nadziei). Pozytywne i negatywne emocje: wpływają na zachowania ludzi, więc niektóre emocje mogą generować pozytywne działania lub reakcje, takie jak radość lub satysfakcja, ale są też inne emocje, które powodują szkodliwe uczucia dla jednostki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Urbańska, Marta, and Michalina Wróbel. "WPŁYW POZYTYWNYCH I NEGATYWNYCH EMOCJI NA DYSTANS INTERPERSONALNY, OCENĘ ORAZ POSTAWY." Ogrody Nauk i Sztuk 10 (July 28, 2020): 159–68. http://dx.doi.org/10.15503/onis2020.159.168.

Full text
Abstract:
Emocje są związane z wieloma obszarami ludzkiego życia. Wpływają na odbiór rzeczywistości, kształtują postawy i determinują oceny. Przeprowadzone badanie miało sprawdzić, czy emocje w zależności od ich rodzaju (pozytywne lub negatywne) wpływają na dystans interpersonalny. W badaniu wzięło udział 40 osób: 22 kobiety i 18 mężczyzn w wieku od 20 do 51 lat, (M=25 SD=7,48). Analizy korelacji związku emocji z dystansem konwersacyjnym wykazały różnicę na granicznym poziomie istotności statystycznej (t(38) = 1,92; p = 0,06). Oznacza to, że osoby którym indukowano emocje negatywne mogły wykazywać większy dystans konwersacyjny (M1 = 64,7) niż osoby którym indukowano emocje pozytywne. (M2 = 54,2). W przypadku emocji pozytywnych i badanego dystansu minimalnego, analiza korelacji nie wykazała istotnych statystycznie różnic pomiędzy grupami (U = 166,00; p = 0,36). Wykazano także związki pomiędzy indukowanymi emocjami a emocjami podczas zbliżania się, oceną neutralnie nastawionej osoby i postawą względem niej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jaros, Agnieszka. "Wzbudzanie emocji samoświadomościowych jako strategia wykorzystywana przez rodziców dorosłych dzieci uzależnionych od alkoholu do wywoływania u nich zmiany zachowania." Studia nad Rodziną 22, no. 4(49) (December 31, 2018): 33–47. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2018.49.4.03.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie jednej ze strategii wykorzystywanych przez rodziców do zaprzestania picia u ich dorosłych dzieci. Strategia ta opiera się na wzbudzaniu emocji samoświadomościowych. Do zilustrowania poruszonej problematyki wykorzystano wywiady swobodne i pogłębione przeprowadzone z rodzicami dorosłych dzieci z problemem alkoholowym. W oparciu o analizę uzyskanego materiału okazało się, że emocje takie jak wstyd i poczucie winy są powszechnie wykorzystywane w relacjach rodziców z ich dorosłymi pijącymi dziećmi. Wzbudzanie takich emocji ma na celu stymulowanie do zaprzestania picia i przestrzegania norm społecznych. Jednak nie wszystkie emocje, z perspektywy rodziców, sprzyjają zmianie zachowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Miłkowska-Samul, Kamila. "Emocje a skandal polityczny. O sposobach wykorzystania emocji w dyskursie politycznym." Przegląd Socjologii Jakościowej 9, no. 2 (May 31, 2013): 164–83. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.9.2.08.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest pokazanie, jakie emocje, w jaki sposób i w jakim celu są wyrażane w ramach dyskursu politycznego, w szczególnym kontekście skandalu politycznego. W świetle wciąż następujących zmian w sposobie uprawiania polityki – związanych w znacznym stopniu z wpływem mediów masowych, Internetu – wyrażanie emocji i kierowanie nimi stanowią jedno z podstawowych narzędzi życia politycznego. Personalizacja polityki, jej mediatyzacja i sensacjonalizacja sprawiają, iż rola emocji w walce o poparcie i władzę jest równie istotna, jak kompetencji i merytorycznej wiedzy. Skandal natomiast jest momentem, w którym dochodzi do szczególnej koncentracji emocji, dzięki czemu ogniskuje on pewne mechanizmy walki o władzę przy użyciu takich uczuć, jak: emocjonalizacja przekazu jako narzędzie perswazji politycznej, emocje w odbiorze, jak i w kształtowaniu wizerunku. Rozważania te oparte są na przykładzie życia politycznego współczesnych Włoch i skandalu związanego z premierem Silvio Berlusconim, który stanowi doskonałą egzemplifikację tematyki emocji w życiu publicznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Sławek-Czochra, Małgorzata. "Wizualne słowniki emocji podczas pandemii COVID-19 w medialnych przekazach artystycznych." Roczniki Kulturoznawcze 12, no. 3 (September 30, 2021): 57–90. http://dx.doi.org/10.18290/rkult21123-3.

Full text
Abstract:
Niniejsze studium ma na celu zbadanie, jakie emocje były najczęściej komunikowane poprzez sztukę powstałą podczas pandemii oraz jakie nowe symbole emocji, motywy były stosowane w procesie tworzenia. Wykorzystano dwie techniki badawcze: analizę treści oraz metodę Panofsky’ego. Materiał badawczy składa się ze 100 ilustracji z Internetu, uzyskanych po wpisaniu w wyszukiwarce Google słów kluczowych „art and coronavirus”. Najczęściej pojawiającą się emocją był strach, następnie złość, potem smutek, a najrzadziej radość. Artyści uliczni odwoływali się do szerokiej gamy tematów: kultury religijnej, mitologicznej, popularnej. Analiza materiału badawczego wykazała, że w przestrzeni społecznej i kulturze pojawiły się nowe symbole reprezentujące pandemię SarsCov-2: cząsteczka koronawirusa (symbol uniwersalny emocjonalnie) oraz biała lub niebieska maseczka chirurgiczna i lateksowa rękawiczka symbolizujące strach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Zarębska, Paulina. "Język ruchu Gaga jako wyraz ukrytej dynamiki emocji." Roczniki Filozoficzne 70, no. 3 (September 30, 2022): 85–107. http://dx.doi.org/10.18290/rf22703.4.

Full text
Abstract:
W ramach badań nad emocjami w tańcu naukowcy koncentrują się głównie na ich ruchowej ekspresji. Niniejszy artykuł traktuje o konceptualizacji emocji w specyficznej praktyce ruchu — języku ruchu Gaga, stworzonej przez izraelskiego choreografa Ohada Naharina, która jest oparta na ruchowej interpretacji werbalnych instrukcji podczas improwizacji tanecznej. System werbalnej komunikacji odgrywa istotną rolę w praktyce Gaga. Emocje w ruchowych wskazówkach funkcjonują implicite i są ważnym elementem pracy z ruchem i ciałem tancerzy. Istotne w refleksji o funkcjonowaniu emocji w języku Gaga są rozważania fenomenologiczne Edmunda Husserla oraz Marice’a Merleau-Ponty’ego na temat ciała, które wpłynęły również na współczesną koncepcję poznania ucieleśnionego. Kluczowym w analizie funkcjonowania emocji w języku ruchu Gaga jest zagadnienie dynamiki ujęte z perspektywy fenomenologicznej oraz językoznawczej. Celem niniejszego artykułu jest wykazanie, że: 1) emocje, choć nie pojawiają się bezpośrednio w instrukcjach Gaga, stanowią ważny element pracy twórczej tancerza; 2) ich funkcjonowanie, rozumienie i ruchowa interpretacja opiera się na metaforycznym rozumieniu różnych aspektów dynamiki; 3) dla zrozumienia funkcjonowania emocji podczas tańca istotne są fenomenologiczne analizy ciała.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Szram, Mariusz. "Teatralna wizualizacja ludzkich emocji jako retoryczny środek perswazji w homiliach Bazylego Wielkiego o ludzkich wadach." Vox Patrum 82 (June 15, 2022): 73–88. http://dx.doi.org/10.31743/vp.13392.

Full text
Abstract:
Przedstawianie różnych stanów emocjonalnych w sposób obrazowy, odwołujący się do wrażeń wzrokowych, charakterystyczny dla spektaklu teatralnego, jest częstą praktyką Bazylego Wielkiego (zm. 379 r.) w jego homiliach o wadach gniewu, zazdrości, bogacenia się i pijaństwa. Przeprowadzona analiza homilii moralnych pozwoliła na wydobycie i omówienie w niniejszym artykule trzech szczególnych retorycznych środków perswazji, które posłużyły kaznodziei do ukazania w sposób obrazowy ludzkich emocji. Są to: 1) wprowadzanie scen dialogowych z udziałem postaci uosabiających krytykowane wady i przejawiających różne emocje; 2) plastyczny sposób prezentowania uczuć postaci z zastosowaniem ruchu scenicznego i wykorzystaniem elementów scenografii; 3) odwoływanie się do słuchaczy jako widzów i wywoływanie u nich emocji przez wrażenia wizualne. Za pomocą tych środków retorycznych Bazyli prezentował swojemu audytorium rodzaj teatralnego spektaklu, wzbudzając także u słuchaczy emocje w postaci lęku przed popadnięciem w niewolę wad krytykowanych przez kaznodzieję. Podobnie jak w antycznej tragedii greckiej pouczenia homiletyczne Bazylego dzięki elementom wizualnym pełniły rolę swoistego oczyszczenia duszy ze złych emocji związanych z uzależnieniem od moralnych wad.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

CZUBA, Beata, and Marek JAWOROWICZ. "SOCIAL EMOTIONS REGARDING THE CONFLICT IN UKRAINE." National Security Studies 5, no. 1 (May 15, 2014): 383–401. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/135205.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiamy wyniki badań opinii studentów Wojskowej Akademii Technicznej na temat konfliktu na Ukrainie w kontekście ich poczucia bezpieczeństwa osobistego oraz emocji, które odczuwane są w związku z doniesieniami medialnymi w tej sprawie. W zglobalizowanym świecie kształtowanie społecznych emocji odbywa się głównie poprzez media. Globalizacja sprzyja powstawaniu niepewności. Autorzy artykułu zakładają, że emocje mają nie mniejszy wpływ na postawy niż wiedza o rzeczywistości, a nawet są od wiedzy niezależne. Badanie dynamiki emocji może przynosić interesujące wnioski na temat zmiany społecznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kozak, Piotr. "Emocje epistemiczne i normatywność albo o tym jak pokochać teorię znaczenia." Studia Philosophiae Christianae 54, no. 1 (March 29, 2019): 121. http://dx.doi.org/10.21697/2018.54.1.15.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest omówienie zagadnienia treści i funkcji tzw. emocji epistemicznych, takich jak poczucie poprawności i niepoprawności. Twierdzę, że odpowiednie wyjaśnienie tych ostatnich powinno uwzględnić ich nie-metareprezentacyjny, niedykursywny i pozbawiony kryteriów charakter. W nawiązaniu do zagadnienia tzw. normatywności pierwotnej i problemu kierowania się regułą twierdzę, że możemy powiązać emocje epistemiczne z teorią znaczenia i argumentuję, że pewna klasa emocji epistemicznych, tj. poczucie poprawności i niepoprawności, stanowi warunek konieczny znaczenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Lhotová, Marie Gabriela, and Karolina Diallo. "Mindfulness to Expression of Emotions in Art Creation in Art Therapy." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 33, no. 3 (October 31, 2020): 279. http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.3.279-289.

Full text
Abstract:
<p>Opisane badanie dotyczy ekspresji emocji w sztukach plastycznych w aspektach pozwalających na lepsze zrozumienie procesu twórczego jako sposobu poznawania emocji człowieka. Bazę teoretyczną stanowi podejście psychoterapeutyczne arteterapii projekcyjno-interwencyjnej. Ramy ideowe tego sposobu opieki psychoterapeutycznej bazują na interpretacji analitycznej i konkretyzacji pojęciowej dzieł plastycznych. Badanie pilotażowe zmierza do poszukiwania odpowiedzi, w jakim stopniu mogą być odgadywane (interpretowane) emocje wyrażone przez autora zestawu obrazków przez terapeutów i innych odbiorców.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Nowaczyk, Adrian, and Lidia Jackowska-Strumiłło. "ROZPOZNAWANIE EMOCJI W TEKSTACH POLSKOJĘZYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM METODY SŁÓW KLUCZOWYCH." Informatics Control Measurement in Economy and Environment Protection 7, no. 2 (June 30, 2017): 102–5. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.4849.

Full text
Abstract:
Dynamiczny rozwój sieci społecznościowych sprawił, że Internet stał się najpopularniejszym medium komunikacyjnym. Zdecydowana większość komunikatów wymieniana jest w postaci widomości tekstowych, które niejednokrotnie odzwierciedlają stan emocjonalny autora. Identyfikacja emocji w tekstach znajduje szerokie zastosowanie w handlu elektronicznym, czy telemedycynie, stając się jednocześnie ważnym elementem w komunikacji człowiek-komputer. W niniejszym artykule zaprezentowano metodę rozpoznawania emocji w tekstach polskojęzycznych opartą o algorytm detekcji słów kluczowych i lematyzację. Uzyskano dokładność rzędu 60%. Opracowano również pierwszą polskojęzyczną bazę słów kluczowych wyrażających emocje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Kacperczyk, Anna. "Praca nad emocjami jako element aktywności górskiej i wspinaczkowej." Przegląd Socjologii Jakościowej 9, no. 2 (May 31, 2013): 70–103. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.9.2.04.

Full text
Abstract:
W artykule podejmuję problematykę emocji przeżywanych przez wspinaczy w trakcie prowadzonej przez nich działalności górskiej i wspinaczkowej. Chodzi o emocje rozpatrywane nie jako cecha osobnicza lub indywidualna skłonność do przeżywania stanów określonego rodzaju, ale o konkretne doznania emocjonalne doświadczane w trakcie podejmowania działania wspinaczkowego. Przedmiotem rozważań są więc emocje, które nieodłącznie temu działaniu towarzyszą, które je zasadniczo określają, wpływając na jego efekt i stanowiąc jedno z ważnych uwarunkowań działania. Dokonuję przeglądu emocji doznawanych przez uczestników sytuacji wspinania, by następnie skoncentrować się na szczególnych emocjach – strachu i lęku – powiązanych bezpośrednio z działaniem wspinaczkowym. Omawiam przeżywany przez wspinających się lęk wysokości, strach przed odpadaniem od skały i przed „lataniem” oraz sposoby ich opanowywania. Nawiązuję także do wartościowanych pozytywnie w środowisku wspinaczkowym cech wspinacza określanych jako „mocna psycha”. Przywołuję również powtarzające się w zebranych materiałach motywy działalności górskiej i wspinaczkowej odwołujące się wyraźnie do emocji. Następnie odwołuję się do realnych zagrożeń fizycznych, które napotykają wspinacze w przestrzeni swojego działania – w górach, w skałkach – i rozważam ich wpływ na stan emocjonalny działających. Przedstawiam także problem tak zwanych „przeszkadzających emocji”, utrudniających prowadzenie aktywności górskiej, traktując jednocześnie sposób radzenia sobie z nimi jako wskaźnik „dojrzewania do bycia w górach” i kształtowania się tożsamości wspinacza. Opisuję taką emocjonalną przemianę na przykładzie analizy dzienników polskiego himalaisty Piotra Morawskiego (1976–2009). Pracę nad emocjami traktuję jako ważny aspekt kształtowania tożsamości wspinaczy i jako stały element aktywności górskiej i wspinaczkowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Cichobłaziński, Leszek. "Rola emocji w pracy mediatora w sporach zbiorowych." Przegląd Socjologii Jakościowej 9, no. 2 (May 31, 2013): 152–63. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.9.2.07.

Full text
Abstract:
Prezentowany artykuł poświęcony będzie roli emocji w pracy mediatora w sporach zbiorowych między związkami zawodowymi i pracodawcami. Sytuacje konfliktowe często wyzwalają intensywne emocje, które są dla mediatora poważnym wyzwaniem. Główne problemy, jakie wówczas przed nim stają, to: kiedy pozwolić na swobodną ekspresję emocji, nawet negatywnych, a kiedy próbować je łagodzić; na ile mediator może pozwolić sobie na ekspresję własnych emocji, a kiedy starać się je ukrywać. Kolejnym problemem jest ocena stopnia intensywności ujawnianych emocji w kontekście kultury organizacyjnej właściwej danemu przedsiębiorstwu. Powyższe zagadnienia ujęte zostaną z perspektywy transformacyjnego modelu mediacji Busha i Folgera. Socjologiczną podstawę do analizy stanowić będzie teoria dramaturgiczna Ervinga Goffmana oraz podejście Arlie Russell Hochschild.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Macheta, Krystian. "Wpływ autorytetu literackiego na emocje odbiorcy podczas czytania poezji – omówienie wyników eksperymentu." Ogrody Nauk i Sztuk 5, no. 5 (February 4, 2020): 159–64. http://dx.doi.org/10.15503/onis2015.159.164.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie oraz omówienie wyników eksperymentu związanego z percepcją emocjonalną poezji. W badaniu podjęto próbę weryfikacji hipotezy, według której pojawienie się znanego nazwiska kojarzonego jako wielki poetycki talent wpłynie na silniejsze deklaratywne natężenie przeżywanych emocji. Przebadano 110 osób (52 mężczyzn; 58 kobiet) podzielonych na cztery losowo dobrane grupy. Arkusze poszczególnych grup różniły się między sobą nazwiskiem rzekomego autora lub jego brakiem (grupa kontrolna). Wyniki udowodniły, że autorytet wpływa nie tylko na siłę deklarowanych emocji, ale też istotnie determinuje rodzaj przeżywanej emocji. Doprowadza to do wniosku, iż utworowi poetyckiemu częściej przypisujemy cechy i emocje kojarzone z jego autorem niż z samą treścią utworu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Słupianek-Tajnert, Daria. "Emocjonalny obraz katastrofy w Czarnobylu (na materiale "Czarnobylskiej modlitwy" Swietłany Aleksijewicz)." Prace Językoznawcze 21, no. 2 (April 25, 2019): 175–87. http://dx.doi.org/10.31648/pj.3919.

Full text
Abstract:
„Czarnobylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz to tekst zarówno emotywny, jak i emocjogenny. Ukazana w utworze katastrofa w Czarnobylu przesycona jest emocjonalnością. Emocją dominującą jest strach związany przede wszystkim ze stale obecnym motywem śmierci, dotykającej człowieka, świat przyrody i wytwory ręki ludzkiej. Emocje pozytywne dotyczą przykładowo scalającej roli katastrofy dla narodu białoruskiego bądź też potraktowania katastrofy jako źródła „nowych i mocnych wrażeń”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Osowiecka, Małgorzata, and Izabella Gacka. "Artysta bez skrzydeł? Regulacja emocji poprzez doświadczenia estetyczne." Ars Educandi, no. 13 (December 1, 2016): 67–74. http://dx.doi.org/10.26881/ae.2016.13.06.

Full text
Abstract:
Sztuka może pomagać radzić sobie z trudnymi doświadczeniami. Sesje arteterapii (leczenia poprzez sztukę) są znanym i skutecznym rodzajem terapii. Jednocześnie obserwuje się tendencje do – wydawać by się mogło – nieefektywnego dla dobrostanu (emocji, nastroju) angażowania się w tworzenie bądź kontakt ze sztuką (na przykład słuchanie smutnych piosenek, ekspresywne pisanie o trudnych przeżyciach). Wielu autorów opisywało, jak regulujemy negatywne emocje. Treści te nie wyczerpywały jednak tematu w odniesieniu do sztuki. W niniejszym artykule zaprezentowano proces regulacji emocji przez sztukę, zwłaszcza za pośrednictwem pisania ekspresywnego. Opisano również wpływ takiego sposobu regulacji na funkcjonowanie zadaniowe, szczególnie poznawcze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Kanasz, Tatiana. "Problematyka emocji w zachowaniach prospołecznych w świetle wybranych teorii społecznych i badań empirycznych." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, no. 62 (September 30, 2017): 111–26. http://dx.doi.org/10.18778/0208-600x.62.08.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia współczesnych działań prospołecznych z uwzględnieniem dorobku socjologii emocji oraz perspektywy problemów społecznych. Tezą jest stwierdzenie, że zachowania prospołeczne są zjawiskiem złożonym ze względu na motywy oraz uwarunkowania oraz że istotną rolę w indywidualnej oraz instytucjonalnej dobroczynności odgrywają emocje. Empiryczną implikacją założeń teoretycznych jest analiza zawartości stron internetowych trzech organizacji dobroczynnych o najwyższym poziomie zaufania w Polsce: Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Caritas Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Łukaszewicz, Barbara. "O nauczaniu wyrażania emocji negatywnych na lekcji języka polskiego jako obcego." Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców 27 (December 23, 2020): 469–82. http://dx.doi.org/10.18778/0860-6587.27.27.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono najważniejsze aspekty problematyki emocji i ich wyrażania w języku polskim jako obcym i w kulturze polskiej jako obcej. Podstawowe założenie przyjęte w tekście to istnienie potrzeby nauczania sposobów wyrażania emocji – również negatywnych – w językach i kulturach obcych. Bez wiedzy na temat możliwości komunikowania przeżyć psychicznych uczący się nie mają pewności, czy w sposób zrozumiały i adekwatny do sytuacji potrafią komunikować np. złość, zdenerwowanie czy strach. Zagadnienie osadzono w kontekście interdyscyplinarnym, uwzględniając dorobek autorów postrzegających emocje w kontekście relacji kultura – język. Omówiono możliwości rozpatrywania zagadnienia emocji w procesie dydaktycznym. Opisano autorskie badania empiryczne ilościowe dotyczące umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji negatywnych przez cudzoziemców. Ich wyniki stanowią podstawę sformułowanych w artykule implikacji dydaktycznych. W rekapitulacji wywodu podkreślono konieczność włączania omawianego w tekście zagadnienia w polonistycznym procesie glottodydaktycznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Lis, Aleksandra, and Radosław Rybkowski. "Emocje w królestwie racjonalności. O roli emocji w działaniach krakowskich uczelni." Intercultural Relations 6, no. 1(11) (June 10, 2022): 41–60. http://dx.doi.org/10.12797/rm.01.2022.11.03.

Full text
Abstract:
EMOTIONS IN THE REALM OF RATIONALITY: THE ROLE OF EMOTIONS IN KRAKÓW’S UNIVERSITIES’ ACTIVITIES The recent research on organizations and management proved that despite the claims of rationality, emotions play an important role in decisionmaking and are set the foundations for organizational culture. The present chapter is the result of research aiming at analyzing organizational culture of selected universities located in Krakow as perceived by the deans. Thanks to the place of Krakow on academic map of Poland, the Authors were able to investigate various types of universities: traditional academic university, technical, and artistic. The research proves that, despite the claims of rational objectivity, emotions are equally important in organizational culture of the universities in question, thus any dean must take the emotions into consideration while managing his/her faculty, especially during the times of rapid changes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Krzempek, Monika. "Wykrzykniki a emocje." Stylistyka 30 (December 28, 2021): 307–22. http://dx.doi.org/10.25167/10.25167/stylistyka30.2021.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Krzempek, Monika. "Wykrzykniki a emocje." Stylistyka 30 (December 28, 2021): 307–22. http://dx.doi.org/10.25167/stylistyka30.2021.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Żórawska, Natalia. "Książki wyzwalają emocje." Tematy i Konteksty 12, no. 7 (2017): 531–35. http://dx.doi.org/10.15584/tik.2017.38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Musiał, Maciej. "kapitalizm i emocje." Etyka 45 (December 1, 2012): 137–41. http://dx.doi.org/10.14394/etyka.880.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Błaszczyk, Marek. "PSYCHOLOGIA I EMOCJE." Humanistyka i Przyrodoznawstwo, no. 28 (December 6, 2022): 315–24. http://dx.doi.org/10.31648/hip.8523.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

GASIUL, HENRYK. "ZNACZENIE JĘZYKA W ROZPOZNAWANIU I KATEGORYZACJI STANÓW EMOCJONALNYCH. RELACJA MIĘDZY „JA” I EMOCJAMI W KONTEKŚCIE KULTUROWYM." Studia Psychologica 15, no. 2 (September 20, 2016): 39. http://dx.doi.org/10.21697/sp.2015.14.2.03.

Full text
Abstract:
Przedkładany artykuł dotyczy analizy znaczenia języka w odczytywaniu stanów emocjonalnych u samego siebie oraz u drugiej osoby. W części pierwszej artykułu autor przedstawia trudności związane z kategoryzacją emocji, będące efektem posługiwania się innymi językami. Dalej dowodzi, że dla zrozumienia emocji kluczowe znaczenie ma szeroko pojęta kultura, której nieodzownym wymiarem jest język, pozwalający nazwać określone stany emocjonalne. Z uwagi na to, że emocje są w sposób szczególny związane z „ja podmiotowym”, podstawową rolę odgrywa rodzaj ukształtowanej struktury umysłowej, określającej charakter owego „ja podmiotowego”. Przykładami odmiennego kształtowania się struktury „ja” są kultury kolektywistyczne i indywidualistyczne. One to wyznaczają sposoby przeżywania emocji i rodzaje dominujących stanów emocjonalnych. Język, jako podstawowy system komunikacji społecznej, pozwala nadawać znaczenie tym stanom, i tym samym wyjaśnia odmienność ich przeżywania oraz ukierunkowuje sposoby ich kategoryzacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Szubielska, Magdalena. "Rozpoznawanie stanów emocjonalnych na rysunkach dotykowych twarzy przez kobiety i mężczyzn." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica, no. 20 (May 31, 2016): 59–70. http://dx.doi.org/10.18778/1427-969x.20.04.

Full text
Abstract:
Przedmiotem badania była analiza zdolności osób widzących do rozpoznawania emocji na rysunkach wypukłych (poznawanych za pomocą dotyku). Materiał badawczy stanowiły rysunki męskich oraz kobiecych twarzy wyrażających: szczęście, smutek, strach, zdziwienie, wstręt i gniew. Wyniki wskazują, że kobiety trafniej niż mężczyźni rozpoznają emocje na podstawie eksploracji dotykowej szkiców wyrazów twarzy. W dyskusji poruszono zagadnienie możliwych źródeł ujawnionej w badaniu różnicy płciowej, wskazując na różnice w funkcjonowaniu inteligencji emocjonalnej oraz w specyfice działania wyobraźni u kobiet i mężczyzn.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Pawłowska, Beata. "Czynniki wpływające na powstawanie i/lub ukrywanie emocji w pracy przedstawiciela handlowego i nauczyciela." Przegląd Socjologii Jakościowej 9, no. 2 (May 31, 2013): 128–51. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.9.2.06.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest pokazanie czynników wpływających na powstawanie emocji społecznych, takich jak duma, wstyd, poczucie winy, zażenowanie oraz emocji podstawowych, takich jak smutek, złość, strach, występujących w sytuacji pracy. Czynniki te zostały omówione na przykładzie dwóch grup zawodowych, to jest nauczycieli i przedstawicieli handlowych. Podstawę teoretyczną stanowiły koncepcje zaliczane do nurtu socjologii interakcjonizmu symbolicznego. Szczególnie ważne dla niniejszych rozważań były myśli June Tangney i Thomasa Scheffa. Analizę empiryczną oparto na badaniach autorki przeprowadzonych z użyciem wywiadów swobodnych i narracyjnych oraz obserwacji. W artykule poruszono problem interakcji jako głównego czynnika wpływającego na emocje w pracy zawodowej. Omówiono kolejno interakcje ze współpracownikami, z przełożonymi, klientami, organizacją, w tym interakcje odnoszące się do regulacji prawnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Grochala, Beata. "Język sportu a wyrażanie emocji – nowa (?) perspektywa oglądu." Prace Językoznawcze 21, no. 4 (November 6, 2019): 19–29. http://dx.doi.org/10.31648/pj.4686.

Full text
Abstract:
Emocje w języku sportu były dotychczas badana przede wszystkim z perspektywy języka komentatorów, zwłaszcza telewizyjnych. W artykule pokazano inne podejście do emocji w języku sportu. Analizie poddano z jednej strony język relacji on-line, z drugiej zaś język kibiców. Ten ostatni uważany jest za brzydki, wulgarny, pełen obraźliwych określeń. Na podstawie napisów na murach i piosenek fanów sportu starano się udowodnić, że nie zawsze tak jest. Tekst stanowi próbę pokazania nowego kierunku w badaniach nad emocjami w języku sportu, a mianowicie uwzględniającego perspektywę szeroko pojmowanego odbiorcy (nie tylko medialnego).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Sworowska, Anna. "Wykrzykniki jako jednostki wyrażające emocje w przekładzie z języka szwedzkiego na język polski." Prace Językoznawcze 21, no. 3 (August 21, 2019): 185–202. http://dx.doi.org/10.31648/pj.4441.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania przeprowadzonego na równoległym korpusie szwedzko-polskim składającym się ze współczesnych tekstów literackich przetłumaczonych na język polski w latach 2000-2017. Korpus, który powstaje w Pracowni Badań Skandynawistycznych ILS UW jest cały czas rozbudowywany. W badaniu, za pomocą danych równoległych, zostały porównane i przeanalizowane wykrzykniki (szw. interjektioner) występujące w języku szwedzkim (aj, oj, å(h), usch, fy, äsch, ack) oraz ich ekwiwalenty tekstowe w języku polskim. Jedną z funkcji, które pełnią wykrzykniki zarówno w języku polskim jak i szwedzkim, jest wyrażanie emocji. Wykrzyknikom nadaje się wiele znaczeń, a ich interpretacja może być zależna od sytuacji. Używane są najczęściej w języku mówionym i dotyczą spontanicznej reakcji w danej sytuacji. Można przyporządkować im pewne emocje, na przykład radość, zaskoczenie, zdziwienie czy złość. Z badania wynika, że mimo że w języku szwedzkim i polskim niektóre wykrzykniki mają identyczną lub bardzo podobną postać graficzną, to podobieństwo między nimi bywa pozorne, tzn. na przykład szwedzkie aj oraz oj wyrażają inne emocje niż polskie aj oraz oj. Wszystko to powoduje, że proces przekładu tych jednostek językowych jest skomplikowany i niejednokrotnie powoduje zmiany w tekście docelowym względem tekstu wyjściowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Madurowicz, Mikołaj. "Emocje zapisane na mapach." Białostockie Studia Literaturoznawcze, no. 15 (2019): 111–50. http://dx.doi.org/10.15290/bsl.2019.15.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Tokarz, Bożena. "Tłumacz, emocje i przekład." Poznańskie Studia Slawistyczne, no. 9 (December 4, 2015): 381. http://dx.doi.org/10.14746/pss.2015.9.23.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Laskowska, Elżbieta. "Emocje w dyskursie publicznym." Poznańskie Studia Slawistyczne, no. 9 (December 4, 2015): 51. http://dx.doi.org/10.14746/pss.2015.9.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Filipkowski, Janusz. "Klasyczna i nowoczesna koncepcja kultury politycznej a problem uczuć." Zeszyty Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II 64, no. 3 (September 30, 2021): 87–109. http://dx.doi.org/10.31743/znkul.11307.

Full text
Abstract:
Jednym z komponentów kultury politycznej są uczucia i emocje. W artykule poruszono problem ich wpływu na jej poziom. W tej kwestii można wyodrębnić dwie główne koncepcje: klasyczną, opartą na klasycznej koncepcji filozofii oraz nowoczesną, opartą na hasłach oświeceniowego racjonalizmu. W koncepcji klasycznej kultura polityczna wymaga, by sfera uczuć i emocji została podporządkowana rozumowi i zasadom wynikającym z rozpoznanej przez ten rozum obiektywnej prawdy. W koncepcji nowoczesnej natomiast, w związku z odrzuceniem idei obiektywnej prawdy, rozum zostaje sprowadzony do roli narzędzia zaspokajania subiektywnych i zmiennych uczuć, co może być niszczące zarówno dla osobowego rozwoju poszczególnych jednostek, jak i funkcjonowania całego państwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Larionov, Pavel, and Paweł Izdebski. "Wybrane cechy osobowości a dysfunkcjonalna regulacja emocji jako czynnik ryzyka nadciśnienia tętniczego." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 33, no. 2 (June 29, 2020): 239. http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.2.239-252.

Full text
Abstract:
<p>W artykule przedstawiono przegląd badań o roli stresu, wybranych czynników psychologicznych i dysfunkcjonalnej regulacji emocji w rozwoju nadciśnienia tętniczego (NT). Zgodnie z psychogennymi poglądami na etiologię NT dysfunkcjonalna regulacja emocji odgrywa kluczową rolę w patogenezie NT i jest jego czynnikiem ryzyka. Najbardziej charakterystycznymi cechami psychologicznymi chorych na NT są: lęk, niektóre wymiary aleksytymii, nieadaptacyjny charakter reakcji na sytuacje stresujące, tłumione emocje, sztywne postawy wobec siebie i świata. Dysfunkcjonalna regulacja emocji wyraża się w niezdolności do szybkiego odzyskiwania równowagi emocjonalnej i bardziej intensywnym przeżywaniu emocjonalnym przez chorych na NT znaczących dla nich sytuacji. Wskazano, że badania cech osobowości chorych na NT są sprzeczne, a izolowane badanie cech osobowości bez uwzględnienia ich związku z innymi zjawiskami o charakterze somatycznym lub psychicznym ma niewielkie znaczenie w celu zrozumienia patogenetycznych mechanizmów rozwoju NT. Przedstawiono też pewne refleksje na temat zdrowia duchowego i jego związku z NT. Ponadto zaproponowano sposoby dalszych badań nad regulacją emocji u osób z NT, które należy przeprowadzić z perspektywy jedności „predyspozycja biologiczna – osobowość – sytuacja”.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Matuchniak-Krasuska, Anna. "Emocje w polu dóbr symbolicznych. Od Leonarda da Vinci do Jerzego Dudy-Gracza." Przegląd Socjologii Jakościowej 9, no. 2 (May 31, 2013): 46–69. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.9.2.03.

Full text
Abstract:
Rozważania przestawione w tym artykule sytuują się na pograniczu socjologii sztuki i socjologii emocji. Analizowana jest problematyka emocji związanych z istnieniem dzieła sztuki i pojawianiem się jego nowych wersji, pastiszów, adaptacji, co wymaga, zgodnie z koncepcją Pierre’a Bourdieu, odwołania się do miejsca w polu dóbr symbolicznych (awangarda, klasyka, kultura masowa) oraz podmiotów w tym polu (twórców, krytyków, odbiorców). Stosowane jest wielokrotne studium przypadku; w tym tekście przedmiotem analiz jest Mona Liza Leonarda da Vinci oraz jej wersje awangardowe i rozrywkowe, poczynając od Marcela Duchampa i Salvadora Dali, Fernanda Botero, Jerzego Dudy-Gracza (ujęcia artystów awangardowych) aż do licznych ujęć twórców nieznanych, ukazujących Monę Lizę jako kulturystkę, rugbystkę, łysą, utrefioną, małpę, kocicę lub wcielenie wielkich uczonych, polityków, gwiazd popkultury. Mona Liza Leonarda da Vinci sytuowała się zawsze w polu kultury prawomocnej, stanowiąc idealny przejaw wartości uznawanych, odczuwanych i realizowanych – według terminologii Stanisława Ossowskiego. Tysiące pastiszów, o różnej wartości artystycznej, usytuowanych w trzech różnych subpolach dóbr symbolicznych, świadczy o żywotności dzieła i „grach z kanonem”, choć budzi zróżnicowane emocje odbiorców współczesnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Wróbel, Monika Iwona. "Kobiecość i męskość a emotikony. Relacje pomiędzy płcią psychologiczną a emocjonalnością w sytuacjach wywołujących emocje strachu, smutku i gniewu." Ogrody Nauk i Sztuk 8 (July 23, 2018): 381–90. http://dx.doi.org/10.15503/onis2018.381.390.

Full text
Abstract:
Cel badań. Celem badania było sprawdzenie, czy kobiecość i męskość mają związek z ogólną emocjonalnością wyrażoną w postaci emotikonów. Celem badania było również zbadanie relacji pomiędzy typami płci psychologicznej a ilością wyrażanych emocji (rozumianych jako liczba emotikonów) w sytuacjach odczuwania smutku, strachu i gniewu. Metodologia. Badanie zostało przeprowadzone w formie internetowej na 50 kobietach i 50 mężczyznach w wieku 18-59 lat. Do badania włączono 31 kobiet oraz 22 mężczyzn, których płeć psychologiczna została określona jako kobieca lub męska. Wyniki. Zastosowane analizy pozwoliły stwierdzić, że istnieje zależność pomiędzy poziomem kobiecości u mężczyzn a ogólną emocjonalnością wyrażoną za pomocą emotikonów. Wykazano również, że kobiety z płcią psychologiczną męską wyrażają więcej emocji w sytuacji wywołującej emocje gniewu niż w sytuacji wywołującej uczucie smutku. Wnioski. Przytoczone badania w części teoretycznej pokazują, że kobiety mają większe przyzwolenie na wyrażanie emocji, dlatego możliwe jest, że mężczyźni, którzy mają wysoki poziom kobiecości, utożsamiają się z przyzwoleniem na większe wyrażanie emocji. Również badania przytoczone we wprowadzeniu pokazują, że mężczyźni mają większe przyzwolenie na wyrażanie emocji w sytuacji gniewu. Możliwe, że kobiety z płcią psychologiczną męską utożsamiają się z mężczyznami pod tym względem. Warto zaznaczyć również, że wiele osób posiada płeć psychologiczną androgeniczną lub nieokreśloną, a nie jednoznacznie męską lub kobiecą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Turowska, Anna. "Stres i emocje studentów zarządzania." Studia Edukacyjne, no. 59 (December 15, 2020): 237–48. http://dx.doi.org/10.14746/se.2020.59.15.

Full text
Abstract:
The subjects were 196 final-year students of The Warsaw School of Economics Faculty of Management. The purpose of the study was to measure the dominant strategy of coping with stress moderated by positive, negative and ambivalent emotions. This can be of significance in the management of staff and organizations under often unpredictable economic conditions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Żaliński, Adam. "Emocje a interpersonalna komunikacja międzykulturowa." Intercultural Relations 6, no. 1(11) (June 10, 2022): 23–40. http://dx.doi.org/10.12797/rm.01.2022.11.02.

Full text
Abstract:
EMOTIONS AND INTERPERSONAL CROSS-CULTURAL COMMUNICATION Understanding one’s own emotional states as well as the emotional states present in the partner of an intercultural interaction seems to be something essential for the success of the encounter. However, emotions remain ephemeral, eluding rational discernment and control, as well as there is a lack of scientific agreement about their nature. Emotional competence, including the regulation of emotions during intercultural interaction, seems especially important from the point of view of reducing negative consequences of such interactions. It’s also a basis for the adaptation process, but also an element of a person’s psychological development.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Banaszkiewicz, Paulina. "Różnice międzypłciowe w zazdrości – perspektywa psychologii osobowości a perspektywa psychologii ewolucyjnej." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 31, no. 4 (April 26, 2019): 121. http://dx.doi.org/10.17951/j.2018.31.4.121-137.

Full text
Abstract:
<p>Celem badania było określenie, czy różnice w zazdrości wynikają raczej z płci metrykalnej (co jest zgodne ze stanowiskiem psychologii ewolucyjnej) czy z płci psychologicznej (co jest zgodne ze stanowiskiem psychologii osobowości). Dodatkowo sprawdzono, czy obie płcie przeżywają silniejszą zazdrość seksualną w sytuacji pomiaru na skali ilościowej. Na potrzeby badań skonstruowano ankietę mierzącą poziom przeżywania poszczególnych emocji składowych i zarazem ogólne natężenie zazdrości w sytuacji hipotetycznej zdrady emocjonalnej i seksualnej. Oparto się przy tym na modelu zazdrości zaproponowanym przez G.L. White’a i P.E. Mullena. Zastosowano także Inwentarz do Oceny Płci Psychologicznej A. Kuczyńskiej. Badaniem objętych zostało 100 osób (68 kobiet i 32 mężczyzn), które w trakcie prowadzenia badań pozostawały w heteroseksualnym związku partnerskim. Analiza wykazała, że obie płcie przeżywają silniejsze emocje (gniew, smutek, zawiść) w przypadku zdrady seksualnej niż emocjonalnej. Wymiar kobiecości psychologicznej nasilał ogólny poziom zazdrości oraz większość jej emocji składowych, wymiar męskości zaś osłabiał lęk, smutek i winę. Dodatkowo okazało się, że w interakcji płci metrykalnej i psychologicznej to płeć psychologiczna ma znaczenie dla przeżywania emocji w przypadku zazdrości.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Tomczyk, Justyna. "Zrozumieć emocje — pozorna kontradykcja. Na marginesie książki Andrzeja Dąbrowskiego Źródła, natura i funkcje emocji." Argument: Biannual Philosophical Journal 10, no. 1 (December 19, 2020): 221–31. http://dx.doi.org/10.24917/20841043.10.1.13.

Full text
Abstract:
Understanding emotions — an apparent contradiction. Comments on Andrzej Dąbrowski’s Origins, nature and functions of emotions: This paper offers some polemical comments on Andrzej Dąbrowski’s recently published book Origins, nature and functions of emotions. The background for reflection is Leon Petrażycki’s theory of emotions (Warszawa 2019). The author aims to evaluate Dąbrowski’s presentation of an influential Polish philosopher Leon Petrażycki (1867–1931), considered an important forerunner of the psychosocial theory of law or legal psychologism, who initiated a long‐lasting debate on the role and meaning of emotions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Misiuk, Sebastian. "Wystraszyć i rozbawić: Mediatyzacja emocji w headach radiowych serwisów informacyjnych." Roczniki Kulturoznawcze 10, no. 4 (June 23, 2020): 73–91. http://dx.doi.org/10.18290/rkult.2019.10.4-3.

Full text
Abstract:
Informacja radiowa, ze swej natury obiektywna, niesie za sobą często ogromny ładunek emocjonalny. Nadawcy, chcąc zatrzymać słuchacza, odwołują się do skrajnych emocji: na jednym biegunie za cel stawiają sobie wywołanie poczucia zaniepokojenia, na drugim próbują rozbawić odbiorcę lub dostarczyć mu rozrywki. Media bombardują doniesieniami dotyczącymi terroru, krwawych wypadków, sporów politycznych czy katastrof ekologicznych. Aby rozładować to napięcie, nadawcy sięgają po infotainment, informacje lekkie, zabawne, czasami wręcz infantylne. Najsilniej nacechowane emocjonalnie są heady zapowiadające serwisy informacyjne. I to właśnie te elementy serwisów informacyjnych Radia ZET z okresu od 6 do 12 maja 2019 r. stanowią materiał do analizy. Badania ilościowe pokazują, po które emocje nadawcy sięgają najczęściej, natomiast analiza jakościowa pozwoli przyjrzeć się środkom językowym wykorzystywanym do tego celu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Manyś, Bernadetta. "Samotna w miłości? Autokreacja epistolograficzna Anny z Mycielskich Radziwiłłowej." XVIII amžiaus studijos T. 6: Personalijos. Idėjos. Refleksijos, T. 6 (January 2, 2020): 44–56. http://dx.doi.org/10.33918/23516968-006002.

Full text
Abstract:
Adnotacja. Uczucia i emocje kobiet żyjących w dobie wczesnonowożytnej budzą w ostatnich latach duże zainteresowanie wśród badaczy różnych dziedzin. Na przykładzie korespondencji Anny z Mycielskich Radziwiłłowej podjęto próbę udzielenia odpowiedzi między innymi na pytania: jakie uczucie najczęściej towarzyszyło Annie z Mycielskich Radziwiłłowej w życiu, które wiodła u boku Michała Kazimierza Radziwiłła zw. „Rybeńko”; czy była kobietą spełnioną, czy może wręcz przeciwnie, samotną w przeżywaniu miłości, którą obdarzyła swojego męża. Słowa kluczowe: Anna z Mycielskich Radziwiłłowa, kobieta, uczucia, emocje, korespondencja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Kusiak-Witek, Kinga. "Lęki i emocje dziecka podczas pandemii." Humanities and Cultural Studies 3, no. 2 (July 26, 2022): 55–78. http://dx.doi.org/10.55225/hcs.394.

Full text
Abstract:
Temat poniższego opracowania podyktowany został niespotykaną w historii sytuacją ogólnoświatowej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i jej skutków, które dotyczą dzieci. Pandemia dotknęła kwestii związanych ze: zdrowiem, higieną, medycyną, edukacją w każdej przestrzeni ludzkiego życia, szczególnie tych związanych z dziećmi. Celem artykułu jest uporządkowanie zagadnień, wchodzących w zakres pojęcia lęków u dzieci w wieku przedszkolnym spowodowanych zjawiskiem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W pierwszej części omówiono definicję lęków w kontekście dzieci w wieku przedszkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń lękowych i zachowania wobec takiego stanu. Następnie przytoczono badania dotyczące stanów psychicznych dzieci podczas pandemii, przeprowadzone w kraju i za granicą. W kolejnej części zaprezentowano analizy wyników i próby badawcze dotyczące oceny lęków u dzieci dokonanej przez nauczycieli, rodziców oraz same dzieci. Na zakończenie wskazano dobre praktyki w zakresie edukacji zdrowotnej dzieci w wieku przedszkolnym dotyczące przeciwdziałania patologicznym lękom oraz innym zagrożeniom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Łosiak-Pilch, Julia. "Emocje, kontekst sytuacyjny i poznanie społeczne." Intercultural Relations 6, no. 1(11) (June 10, 2022): 11–22. http://dx.doi.org/10.12797/rm.01.2022.11.01.

Full text
Abstract:
EMOTIONS, SITUATION CONTEXT AND SOCIAL RECOGNITION The article presents definition of emotional states and the problem of a mimic expression of emotions, which is very important for social relations. It discusses the determinants of expression, the cultural rules of regulating and revealing emotional states, and the importance of the situational context for the reception of a mimic expression. Moreover, a complex cognitive process connected with reading the emotional states of others was presented, in which the recipient makes inferences about the social world, the way the observed person perceives the world, as well as his/her properties and attributes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Topczewska, Urszula. "Hermeneutyka dyskursu w ujęciu Fritza Hermannsa." Forum Lingwistyczne, no. 8 (June 18, 2021): 1–11. http://dx.doi.org/10.31261/fl.2021.08.12.

Full text
Abstract:
Znaczenia językowe funkcjonują w konkretnej rzeczywistości społecznej. Wiedza o tej rzeczywistości jest – zdaniem Fritza Hermannsa – integralną częścią wiedzy semantycznej, która obejmuje trzy aspekty ludzkich działań językowych: kognicje, emocje i intencje, rozumiane jako kolektywne dyspozycje kognitywne, afektywne i wolitywne. Dyskurs z tej perspektywy sprowadza się do całokształtu wiedzy aktualizowanej w praktykach komunikacyjnych, należących do danej formacji dyskursywnej, natomiast zadaniem hermeneutyki dyskursu jest wyjaśnienie, jak manifestują się w poszczególnych wypowiedziach społecznie dzielone kognicje, emocje i intencje różnych grup społecznych, i odwrotnie: jak różne formy kolektywnego myślenia, odczuwania i chcenia zmieniają istniejące konwencje językowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Świątek-Młynarska, Paulina. "Problemy etyczne w relacji badacza z osobami badanymi (na przykładzie badań biograficznych z osobami starymi)." Przegląd Socjologii Jakościowej 15, no. 4 (November 30, 2019): 204–23. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.15.4.10.

Full text
Abstract:
Problemy etyczne są nieodłączną częścią pracy badaczy społecznych, zarówno w badaniach zorientowanych jakościowo, jak i ilościowo. Część z nich jest wspólna wszystkim metodom badawczym, część zaś zależna od specyfiki konkretnej metody, badanej grupy czy problemu badawczego. W niniejszym tekście omówione zostały problemy etyczne pojawiające się w badaniach zorientowanych biograficznie – autorka na przykładzie własnych badań nad tożsamością płciową osób starych omawia problemy, jakie mogą pojawić się w relacjach badacza z badanymi osobami, omawiając własne doświadczenia oraz sposoby poradzenia sobie z występującymi w terenie napięciami. Trudności obejmują między innymi dobór próby, problematykę świadomej zgody na udział w badaniach, treść narracji autobiograficznej, odpowiedzialność badacza za wywołane u respondentów emocje oraz wpływ cech i emocji osoby prowadzącej badania na ich przebieg. Tekst stanowi przyczynek do szerszej dyskusji na temat (rzadko ujawnianych przez badaczki i badaczy) trudności i problemów etycznych, z jakimi muszą sobie radzić, wyruszając w teren.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Wątrobiński, Damian. "Percepcja emocji i interpretacja dzieł malarskich poprzez tłumaczenie audiowizualne – rola audiodeskrypcji w nauce niewidomych uczniów." Ogrody Nauk i Sztuk 8 (July 23, 2018): 205–14. http://dx.doi.org/10.15503/onis2018.205.214.

Full text
Abstract:
Abstrakt Cel badań. Przeprowadzone badania oscylują wokół zabarwienia emocjonalnego deskrypcji do reprodukcji malarskich. Punkt wyjścia dla rozważań nad audiodeskrypcją jest podział dokonany przez Romana Jakobsona, wedle którego audiodeskrypcja daje się sklasyfikować jako intersemiotyczny typ tłumaczenia audiowizualnego. W artykule zostaje podany zarys audiodeskrypcji w Polsce oraz jej ogólne ujęcie w dyskursie naukowym. Zwraca się uwagę również na dwa podejścia do tworzenia opisów audiowizualnych – niemieckie (zadaniowe i techniczne) oraz polskie (artystyczne i nastawione na wzbudzenie emocji u niewidomego odbiorcy). Celem badań jest ukazanie połączenia dydaktyki i przekazu emocji w audiodeskrypcji i określenie ich funkcji. Metodologia. Przedmiotem badań jest publikacja Beaty Jerzakowskiej Posłuchać obrazów, w skład której wchodzą deskrypcje do obrazów z Podstawy programowej dla uczniów gimnazjum i liceum. W ramach artykułu dokonana zostaje analiza jakościowa dwóch deskrypcji pod kątem językowym, para-tekstualnym oraz z uwzględnieniem elementów dydaktycznych. Wyniki. Audiodeskrypcja jest komunikatem emocji, która pomaga uczniom rozwijać swoją wrażliwość i poznawać nowe konteksty kulturowe. Wnioski. Deskrypcje spełniają funkcję artystyczną, ponieważ zastępują warstwę wizualną wyjściowego dzieła. Poza tym badane audiodeskrypcje niosą ze sobą funkcję edukacyjną, ponieważ stanowią uzupełnienie kształcenia literackiego i językowego uczniów. Kolejną funkcją audiodeskrypcji jest ich pragmatyzm – autorka książki świadomie łamie przyjęte standardy tworzenia audiodeskrypcji, dodając do opisów m. in. pytania retoryczne, metafory i synestezje. Ponadto dydaktyzm i próba przekazu emocji uwidaczniają się również w warstwie brzmieniowej tekstu oraz w muzyce wkomponowanej w każdą z AD. Słowa kluczowe: audiodeskrypcja, tłumaczenie audiowizualne, przekład intersemiotyczny, emocje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Twardowska-Staszek, Estera, Anna Seredyńska, Irmina Rostek, and Krzysztof Biel SJ. "Nastrój i emocje Polaków podczas pandemii COVID-19." Horyzonty Wychowania 20, no. 55 (May 19, 2021): 11–26. http://dx.doi.org/10.35765/hw.2075.

Full text
Abstract:
CEL NAUKOWY: Celem badań była diagnoza nastroju i emocji dorosłych Polaków w czasie pandemii COVID‑19 oraz analiza związku między wymiarami nastroju i emocjami a zmiennymi socjodemograficznymi. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki nastrój i jakie emocje do‑ minują u Polaków w czasie pandemii COVID‑19, zastosowano dwa wystandaryzowane narzędzia badawcze: Przymiotnikową Skalę Nastroju (UMACL) Matthewsa, Chamberlaina i Jonesa w polskiej adaptacji Goryńskiej i Skalę Uczuć Pozytywnych i Negatywnych (SUPIN) Watsona i Clark w pol‑ skiej adaptacji Brzozowskiego. W badaniu wzięło udział 595 uczestników, wśród których 80,50% to kobiety, 19,50% to mężczyźni. Badani byli w wieku od 18 do 75 lat. PROCES WYWODU: Przeprowadzono analizę statystyczną z wykorzystaniem metod statystyki opisowej oraz testów nieparametrycznych: Manna‑Whitneya i Kruskala‑Wallisa. Po wykryciu istot‑ nych statystycznie różnic wykonano analizę post‑hoc testem Dunna w celu zidentyfikowania róż‑ niących się istotnie statystycznie grup. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przewlekła pandemijna codzienność w znaczący sposób wpły‑ nęła na kondycję psychiczną Polaków, powodując obniżenie nastroju i dominację uczuć negatyw‑ nych. Obecne ustalenia sugerują, że pandemia COVID‑19 ma negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród kobiet (płeć żeńska związana z nasileniem pobudzenia napięcio‑ wego i negatywnymi uczuciami) oraz osób z niższym wykształceniem, w tym uczniów i studentów. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Niniejsze badanie wnosi istotny wkład w identyfika‑ cję potencjalnych grup ryzyka dla zaburzeń zdrowia psychicznego podczas pandemii COVID‑19. Te grupy mogą wymagać szczególnej uwagi i wsparcia poprzez wdrażanie programów profilaktycznych lub opieki psychologicznej w celu zapobiegania długoterminowym negatywnym konsekwencjom dla zdrowia psychicznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

MISZCZAK, Marta. "Emocje w komunikacji interpersonalnej z perspektywy zarządzania." Nowoczesne Systemy Zarządzania 7, no. 1 (January 1, 2015): 211–23. http://dx.doi.org/10.5604/18969380.1159238.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography