Academic literature on the topic 'Evoluce člověka'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Evoluce člověka.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Evoluce člověka"

1

Dvořáková, Radka Marta, and Karolína Absolonová. "Obsahová analýza tématu evoluce člověka v českých učebnicích dějepisu." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 34–47. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.358.

Full text
Abstract:
V této studii analyzujeme obsahovou správnost tématu evoluce člověka ve 14 českých dějepisných učebnicích. Zaměřujeme se na tři klíčové oblasti – pojetí vývoje člověka, druhovou analýzu a pojetí druhu H. sapiens . Upozorňujeme na řadu zastaralých informací a opakujících se nepřesností, které učebnice dějepisu obsahují, jako je kupříkladu čistě lineární schéma evolučního vývoje nebo uvádění neandertálce jako poddruhu Homo sapiens .Upozorňujeme, jak a proč mohou tyto miskoncepce později komplikovat relevantní pochopení evoluce ve výuce přírodopisu a biologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Soukup, Václav. "Jazyk, myšlení a kultura." Anthropologia integra 6, no. 2 (December 15, 2015): 15–32. http://dx.doi.org/10.5817/ai2015-2-15.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je teoretická analýza lingvistické antropologie jako vědy zkoumající vztah jazyka myšlení a kultury. Cílem studie je popsat a analyzovat jak ideové zdroje a základní tematické okruhy lingvistické antropologie, tak výzkumy věnované vlivu jazyka na myšlení a interpretaci světa. Zvláštní pozornost je věnována konstituování lidského jazyka v průběhu evoluce člověka a kultury.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Hlaváčová, Lucie. "Výuka evoluční biologie na základních a středních školách." Scientia in educatione 6, no. 2 (December 13, 2015): 104–20. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.223.

Full text
Abstract:
Hlavním cílem výzkumu bylo ověřit biologická témata, jež se na základních a středních školách pojí s výukou evoluční teorie a přírodního výběru, dále způsoby výuky, které jsou při interpretaci evolučních témat aplikovány. Na výzkumu se podíleli učitelé ze všech krajů České republiky, celkem participovalo 213 učitelů základních škol a nižších ročníků gymnázií a 137 učitelů středních škol a vyšších ročníků gymnázií. Data byla získávána pomocí online dotazníku. V rámci statistického zpracování byly samostatně vyhodnoceny odpovědi učitelů nižšího a vyššího sekundárního stupně vzdělávání. Z výsledku výzkumu vyplývá, že nejčastěji se na školách v rámci evoluce vyučuje téma Evoluce člověka a Vznik života. Obecně jsou mnohá evoluční témata na středních školách a vyšších ročnících gymnázií rozebírána výrazně podrobněji. Nejčastěji aplikovaný způsob výuky v rámci evolučních témat je výklad, diskuze s žáky a sledování filmu. Některé sledované způsoby výuky se uplatňují častěji na základních školách a nižších ročnících gymnázií.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jirousová, Františka. "Pojem komplexity v díle Teilharda de Chardin." FILOSOFIE DNES 8, no. 1 (December 8, 2016): 22–47. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v8i1.215.

Full text
Abstract:
Záměrem textu je vyložit pojem komplexity v křesťanské evoluční teorii Teilharda de Chardin. V úvodu je nastíněna Teilhardova metoda pracující s hodnotovým aspektem a rozlišující tři kvality bytí (jednotu, různorodost a intenzitu vztahů), které v evoluci narůstají. Hlavní část článku tvoří pokus o nalezení kritéria komplexity různých celků a organismů na základě těchto tří kvalitativních aspektů. V závěru textu je načrtnuto hlavní teologické téma Teilhardovy teorie: Bohem stanoveným cílem evoluce založené na sebeorganizaci je umožnit kreativitu a svobodu na každé z evolučních rovin, a to v míře podle dosaženého stupně komplexity. Na úrovni noosféry dosahuje svoboda své plnosti a starost o pokračování evoluce, včetně nalezení vlastního jedinečného příspěvku do komplexních celků lidských společenství, se stává vlastním úkolem člověka jako spolupracovníka na tvoření světa. The paper presents the concept of complexity in the Christian evolutionary theory of Teilhard de Chardin. First, the Teilhard’s method is presented, dealing with values and distinguishing three qualities of being (unity, diversity and intensity of relationships) which increase in the evolution. Author then attempts to find criteria of complexity of different systems and living entities, based on the three mentioned qualities. Finally, the main theological topic of Teilhard’s theory is sketched: Evolution is based on self-organization and its goal (determined by God) is to enable creativity and freedom at each evolutionary level according to the level of attained complexity. At the level of noosphere, freedom reaches its fullness; the concern of human being as a co-worker on creation of the world with advancing evolution becomes his main task, including the search for one’s own unique contribution to the complexity of the human systems.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Birx, H. James. "Evolution: As I See It." Anthropologia integra 1, no. 2 (June 1, 2010): 7–10. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-2-7.

Full text
Abstract:
Existence evoluce má dalekosáhlé a dlouhotrvající důsledky pro vědu, dopady na filozofii a konsekvence v teologii. Náš moderní pohled na svět je dynamický, vědecký a založený na vše prostupujícím naturalismu. Jedinečnost této planety, tedy život na zemi a existence našeho vlastního druhu, čelí s pokračujícími objevy přírodních věd velkým výzvám. Podle mého názoru představuje člověk v toku a nezměrnosti tohoto vesmíru nedávnou a zranitelnou organickou formu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ferrarová, Eva, Karolína Faltusová, Kristýna Goerojová, Monika Kašparová, Petra Matějíčková, Anežka Moravcová, Veronika Poulová, and Eliška Vlčková. "Krize kulturních vzorců a nové trendy ve stravování z hlediska Antropologie jídla." Anthropologia integra 10, no. 2 (December 13, 2019): 7–16. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-2-7.

Full text
Abstract:
Jídlo hrálo vždy zásadní roli v evoluci lidstva. Historicky se zformovaly kulturní vzorce ve stravování a potravní strategie přežití, které jsou v současné době v krizi především v důsledku industrializace výroby jídla a její globalizace. Nastupuje strach z nečistého, který v korelaci s dalšími determinantami ekologického, sociálního, ekonomického i morálního typu zásadně mění vztah lidí k jídlu. Tato odborná studie si klade za cíl analyzovat a popsat nové možné podoby vztahu člověka k jídlu z hlediska Antropologie jídla.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kováč, Ladislav. "Hľadanie Noemovej archy." Anthropologia integra 1, no. 2 (June 1, 2010): 11–14. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-2-11.

Full text
Abstract:
Bežné tvrdenie, že žijeme v informačnom veku, vo fáze informačnej explózie, je pomýlené. Ľudstvo je zahltené dátami, nie informáciami. Planétu Zem postihla Nová Potopa – záľaha dát. Len usporiadaním, vystavením selekcii a hierarchizácii, môžu byť dáta premenené na potenciálnu informáciu. Práca antropológa Jaroslava Malinu a jeho spolupracovníkov sleduje takúto transformáciu dát na informácie, ako je zrejmé z jeho súčasných všeobecných a špecializovaných encyklopédií a z časopisu Anthropologia integra. Biologické limity človeka sa zdajú naznačovať, že sa ľudstvu dátovú potopu nepodarí zvládnuť. Tento fakt sa môže stať hlavným syndrómom záverečnej fázy evolúcie ľudského druhu. Finitika, veda o dôstojnom konci, môže byť novou vedou ultimátnej éry.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dvořáková, Radka Marta, and Karolína Absolonová. "Obsahová analýza tématu evoluce člověka v českých učebnicích přírodopisu a biologie." Scientia in educatione 8, no. 2 (December 20, 2017). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.765.

Full text
Abstract:
Tento článek se zabývá obsahovou analýzou tématu evoluce člověka v 18 českých učebnicích přírodopisu / biologie a souhrnech gymnaziální látky. Analýza cílí na tři klíčové oblasti – pojetí našeho druhu vůči zbytku živé přírody, pojetí evolučního vývoje člověka a druhovou analýzu. Upozorňuje na řadu zastaralých informací a chyb, které učebnice a souhrny obsahují a které mohou komplikovat relevantní pochopení tématu, jako je kupříkladu čistě lineární schéma evolučního vývoje, prezentování našeho vlastního druhu jako vrcholu evolučního vývoje a / nebo nejdokonalejšího tvora nebo vyčleňování taxonu H. sapiens sapiens vedle druhu H. sapiens.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Evoluce člověka"

1

Dvořáková, Radka. "Aktuální vědní poznatky a jejich didaktická transformace na příkladu tématu evoluce hominidů." Doctoral thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-389062.

Full text
Abstract:
This thesis is about the pedagogical transformation of modern scientific knowledge from the field of palaeoanthropology and evolution anthropology to the teaching about human at the first and high schools in the Czech Republic. The main objective of this thesis (realised through four constituent research studies) is to analyse and to describe this complex and multilevel process. The first step was the content analyse of 32 textbooks. We also analysed the framework of the whole process. We realise questionnaire survey among 217 teachers and also interview with 10 teachers. The last research study about student's attitude and knowledge was questionnaire survey among 660 students. We found that there are no serious obstacles in the teaching of (human) evolution from the field of believers in the Czech Republic like in some other countries. It takes usually few decades to get new findings and conceptions into the textbooks, despite it some exceptions exist. Teachers seem to be the key participants of the process of pedagogical transformation. It is not only about the information they teach in their lessons but also about the way how they teach and about the attitude the build-up towards the topic among their students.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Toman, Petr. "Popularizace vědeckého poznání na příkladu Hrdličkova muzea člověka v letech 1929-1939." Master's thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-333221.

Full text
Abstract:
This work is part of a broader effort to revitalize the Hrdlička Museum of Man and to research it from a historical perspective. Starting from the view that the popularization of science by museums in general is problematic and a viable topic for the social sciences, the work attempts to focus on the way the exhibition at the Hrdlička Museum of Man was constructed by its creators. This topic is analyzed from three main perspectives: 1st the scientific standpoints and personal worldviews of the creators, 2nd relations between the museum and the public, and 3rd relations between the museum and the nation state; also, the influence of the building process itself is taken into account. The intention of the work is to look at the origin of the Hrdlička Museum of Man within its cultural, social and political context rather than focus purely on a historical description. It is an attempt to bring to light all the "unscientific" phenomena that shaped the exhibition's scientific, objective and authoritative message to the public. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Soukup, Martin. "Člověk, evoluce a kultura." Doctoral thesis, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-292693.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hoffmannová, Valérie. "Analýza tématu vznik a vývoj lidského druhu v učebnicích a pracovních sešitech pro ZŠ." Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-411444.

Full text
Abstract:
(AJ) The main aim of this diploma thesis is to analyze the learning tasks related to the topic of the origin and development of the human species in textbooks and workbooks for the second grade of primary school. Textbooks and workbooks of biology and history were selected for analysis. The learning tasks were categorized into individual categories of Tollinger taxonomy and Bloom's original taxonomy. The results of this classification were used to compare older and newer editions of selected textbooks and workbooks. I also found out the difficulty of tasks in each publications. This analysis revealed that teaching tasks from lower taxonomic categories (for both taxonomies), which do not high demands of cognitive operations, are more represented. Furthermore, this work deals how extent the topic in individual publications. Further analyzes revealed that teaching tasks of the origin and development of human species are more represented in the textbooks and workbooks of history. The results of this work could help teachers to find way in the offer of available textbooks and workbooks and help select a suitable publication to teach the topic of the origin and development of the human species. Key words: analysis, biology, Bloom's taxonomy, history, human evolution, Tollinger's taxonomy, textbooks, workbook
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kočnar, Tomáš. "Oko a jeho reprezentace v evoluci organismů. Studie o úloze barvy duhovky v evoluci člověka." Master's thesis, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-281639.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Mydlová, Miriama. "Role agresivity v lidské evoluci, 1963-2000. Autoři, teorie, kontexty." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-321906.

Full text
Abstract:
Presented work is an overview of contemporary evolutionary biological theories of aggression, since the breakthrough works of Robert Ardrey and Konrad Lorenz from the 1960s and ending with contemporary evolutionary ethics of Robert Wright and Frans de Waal and also evolutionary anthropology, represented for example by Richard Wrangham. Work is highlighting the continuity of development of the theories and their placement into the context of evolutionary biology. In addition, it is dealing with critical analysis (in terms of discourse analysis) of these theories and their language, taking into account sociocultural influences acting on authors during their formation. It is the analysis of patterns of thinking, argumentation elements and strategies of authors, who deal with issues of the evolutionary background of the origin of human aggression. However, ambition of the second part is not the deconstruction of the theories. Contrarily it strives for positive, integrative approach. By categories of class, gender, race, etc. conditional misrepresentation (bias) of acquried data (e.g. by observation), their interpretation by authors themselves and their popularization, will be understood there as a factor entering into the assessment of theories, but it is not a priori considered as evidence of...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Evoluce člověka"

1

Svoboda, Jiří. Předkové: Evoluce člověka = Human evolution. Praha: Academia, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Czechoslovak Society of Arts and Sciences. World Congress. Evoluce člověka a antropologie recentních populací: Sborník panelu 21. Světového kongresu Československé společnosti pro vědy a umění, Plzeň, 24.-30. června 2002. Dobrá Voda u Pelhřimova: Aleš Čeněk, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography