Academic literature on the topic 'Evoluční teorie'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Evoluční teorie.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Evoluční teorie"

1

Soukup, Martin. "The Concept of Culture: bioculturology and evolutionary social sciences." Anthropologia integra 1, no. 1 (January 1, 2010): 25–28. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-1-25.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je analýza současného stavu konceptu kultury v antropologii, a to v kontextu konstatované krize jak antropologie jako holistické vědy o člověku, tak konceptu kultury jako klíčového epistemologického nástroje v antropologii. Zvláštní pozornost je věnována analýze evolučních teorií kultury, které jsou formulovány v tzv. evolučních sociálních vědách. Autor diskutuje biokulturologii jako výzkumnou strategii, která umožní dialog mezi společenskými a přírodními vědami, a to zejména s ohledem na evoluční teorie kultury, které jsou stále předmětem diskuzí a sporů. V závěru studie věnuje autor pozornost původu pojmů příroda a kultura a formuluje tezi, že spor o evoluční teorie kultury má kořeny právě v historických kořenech uvedených pojmů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Müllerová, Lucie. "Termín „evoluce“ a jeho vymezení a použití v českých a britských učebnicích přírodopisu a biologie." Scientia in educatione 6, no. 1 (July 1, 2015): 40–79. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.120.

Full text
Abstract:
Studium evoluce a evolučních mechanismů zahrnuje několik odlišných přístupů a v důsledku toho je pojem evoluce definován různými způsoby nebo je zaměňován s jinými pojmy, jako například přírodní výběr nebo Darwinova teorie. Diference v užívání daných pojmů však může vést z hlediska vzdělávání k mnohým miskoncepcím. Proto je vhodné ověřit, zda učebnice žákům poskytují prostor se v dané problematice orientovat.Předmětem výzkumu jsou pojmy „evoluce, „evoluční teorie, „biologická evoluce, „Darwinova teorie a „přírodní výběr vyskytující se v českých a britských učebnicích přírodopisu a biologie. Do výzkumu je zahrnuto celkem 32 učebnic. Hlavním cílem je určení četnosti uvedených pojmů v učebnicích a následně prostřednictvím obsahové analýzy definic porovnání konkrétních předem stanovených výrazů v dané definici. Definice pojmů „evoluce, „evoluční teorie a „biologická evoluce jsou dále konfrontovány s obsahem definic evolučních biologů, a zároveň je za pomoci hierarchické shlukové analýzy znázorněna jejich vzájemná podobnost.Výsledky výzkumu ukazují, že v českých učebnicích se nejčastěji vyskytuje pojem „Darwinova teorie a v britských učebnicích pojem „přírodní výběr. Z hlediska podobnosti definic zkoumaných pojmů je zjištěno, že definice „evoluce, „biologická evoluce a „evoluční teorie jsou v českých i britských učebnicích poměrně různorodé na rozdíl od definic evolučních biologů, kde jsou přes určitou variabilitu obsahy definic nápadně podobnější. Na základě obsahové analýzy jsou shrnuty a představeny takové výrazy, které se zdají zásadní pro porozumění dané definici či takové, které se mohou jevit jako určitý faktor ovlivňující vznik žákovských miskoncepcí. V případě definic pojmu „evoluce je zjištěno, že české učebnice vystihují „evoluci většinou jako „vývoj organismů nebo „vznik nových druhů. Britské učebnice obsahují především „změnu organismů v průběhu času a definice evolučních biologů zahrnují nejčastěji „změnu genů v populaci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Lužný, Dušan. "Vytváření sociologické teorie náboženství." Sociální studia / Social Studies 9, no. 1 (January 17, 2012): 93–118. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-1-93.

Full text
Abstract:
Text je rozvržen do tří částí. První se věnuje způsobům, jakými sociologie (resp. sociologie náboženství) vytvářela teorii náboženství a jaké jsou možné strategie vytváření sociologické teorie náboženství. V této části jsou také zmíněny některé významné principy, které jsou nutné pro každou sociologickou teorii náboženství dnes (např. mezikulturní komparace, resp. snaha o formulaci teorií, konceptů či postulátů, které je možno/nutno podrobit mezikulturní komparaci). Druhá část shrnuje základní přínosy a nedostatky dvou nejvýznamnějších soudobých sociologických teorií náboženství, kterými jsou teorie sekularizace a teorie racionální volby. Třetí část představí základy autorova pokusu o formulování východisek sociologické teorie náboženství. Jedním z obecných principů tohoto pojetí je snaha začlenit do sociologické teorie náboženství (která je vytvářena jako teorie náboženského chování) mimosociologické poznatky a přístupy (především inspirace z religionistiky, antropologie, archeologie, evoluční psychologie a kognitivní vědy).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sehnálek, David. "Evoluční teorie a právo (státní a unijní)." Sociální studia / Social Studies 12, no. 2 (April 20, 2015): 107–18. http://dx.doi.org/10.5817/soc2015-2-107.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá problematikou evoluce v oblasti práva. V úvodní části si autor klade otázku, zda a do jaké míry lze naše znalosti o evoluci vůbec přenést do oblasti práva. Kriticky přitom analyzuje jednotlivé doktrinální evoluční přístupy v právu. Následně jsou definovány výchozí evoluční principy platné pro oblast práva tak, aby v poslední části článku bylo možné aplikovat zjištěné poznatky na problematiku evropské integrace v rámci Evropské unie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hlaváčová, Lucie. "Výuka evoluční biologie na základních a středních školách." Scientia in educatione 6, no. 2 (December 13, 2015): 104–20. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.223.

Full text
Abstract:
Hlavním cílem výzkumu bylo ověřit biologická témata, jež se na základních a středních školách pojí s výukou evoluční teorie a přírodního výběru, dále způsoby výuky, které jsou při interpretaci evolučních témat aplikovány. Na výzkumu se podíleli učitelé ze všech krajů České republiky, celkem participovalo 213 učitelů základních škol a nižších ročníků gymnázií a 137 učitelů středních škol a vyšších ročníků gymnázií. Data byla získávána pomocí online dotazníku. V rámci statistického zpracování byly samostatně vyhodnoceny odpovědi učitelů nižšího a vyššího sekundárního stupně vzdělávání. Z výsledku výzkumu vyplývá, že nejčastěji se na školách v rámci evoluce vyučuje téma Evoluce člověka a Vznik života. Obecně jsou mnohá evoluční témata na středních školách a vyšších ročnících gymnázií rozebírána výrazně podrobněji. Nejčastěji aplikovaný způsob výuky v rámci evolučních témat je výklad, diskuze s žáky a sledování filmu. Některé sledované způsoby výuky se uplatňují častěji na základních školách a nižších ročnících gymnázií.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Zapletalová, Šárka. "VYBRANÉ EVOLUČNÍ TEORIE PROCESU INTERNACIONALIZACE PODNIKATELSKÝCH AKTIVIT." Acta academica karviniensia 11, no. 3 (September 30, 2011): 186–93. http://dx.doi.org/10.25142/aak.2011.058.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Horký, Ondřej. "The False Neutrality of the Neoclassical Theory: Feminist, Anthropological, Evolutionary and Ecological Critiques." Politická ekonomie 59, no. 3 (June 1, 2011): 329–44. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.794.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jirousová, Františka. "Pojem komplexity v díle Teilharda de Chardin." FILOSOFIE DNES 8, no. 1 (December 8, 2016): 22–47. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v8i1.215.

Full text
Abstract:
Záměrem textu je vyložit pojem komplexity v křesťanské evoluční teorii Teilharda de Chardin. V úvodu je nastíněna Teilhardova metoda pracující s hodnotovým aspektem a rozlišující tři kvality bytí (jednotu, různorodost a intenzitu vztahů), které v evoluci narůstají. Hlavní část článku tvoří pokus o nalezení kritéria komplexity různých celků a organismů na základě těchto tří kvalitativních aspektů. V závěru textu je načrtnuto hlavní teologické téma Teilhardovy teorie: Bohem stanoveným cílem evoluce založené na sebeorganizaci je umožnit kreativitu a svobodu na každé z evolučních rovin, a to v míře podle dosaženého stupně komplexity. Na úrovni noosféry dosahuje svoboda své plnosti a starost o pokračování evoluce, včetně nalezení vlastního jedinečného příspěvku do komplexních celků lidských společenství, se stává vlastním úkolem člověka jako spolupracovníka na tvoření světa. The paper presents the concept of complexity in the Christian evolutionary theory of Teilhard de Chardin. First, the Teilhard’s method is presented, dealing with values and distinguishing three qualities of being (unity, diversity and intensity of relationships) which increase in the evolution. Author then attempts to find criteria of complexity of different systems and living entities, based on the three mentioned qualities. Finally, the main theological topic of Teilhard’s theory is sketched: Evolution is based on self-organization and its goal (determined by God) is to enable creativity and freedom at each evolutionary level according to the level of attained complexity. At the level of noosphere, freedom reaches its fullness; the concern of human being as a co-worker on creation of the world with advancing evolution becomes his main task, including the search for one’s own unique contribution to the complexity of the human systems.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jaroš, Filip, and Adéla Šrůtková. "Evoluční etika Franse de Waala a její filozofické reflexe." FILOSOFIE DNES 9, no. 1 (September 28, 2017): 52–70. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v9i1.231.

Full text
Abstract:
Článek představuje teorii původu lidské morálky od Franse de Waala a zhodnocuje přínos filozofických komentářů od Christine M. Korsgaardové a Mary Midgleyové z hlediska oboru evoluční etiky. Základní struktura de Waalova přístupu je v souladu se sentimentalistickou teorií morálky, která určuje soucítění jako bazální morální cit. V interpretaci vlivné neodarwinistické genocentrické školy dále hraje zásadní roli altruismus. Stoupenci tohoto směru (R. Dawkins, G. C. Williams) nicméně obhajují rozdělení krutého světa přírody a etického světa lidské kultury; distinkce byla Fransem de Waalem nazvána „teorií pozlátka“, neboť vyvolává obraz tenké vrstvy morálky nanesené na sobecké jádro lidské biologické přirozenosti. C. M. Korsgaardová využívá kantovskou etiku, aby ukázala, že zvířata nemohou být počítána za morální, neboť postrádají schopnost normativní autonomie. M. Midgleyová oponuje jak neodarwinistickému, tak kantovskému rozvrhu etiky a ukazuje, že soucítění patří k přirozenosti společensky žijících druhů a že reflektivní uvažování se vztahuje pouze k nejvyššímu patru evoluce morálky. Pozice M. Midgleyové je pro evoluční zkoumání morálky přínosnější než postup C. M. Korsgaardové. This article introduces Frans de Waal’s theory of the origins of human morality and evaluates the merits of the philosophical commentaries of Christine M. Korsgaard and Mary Midgley, and their application to the discipline of evolutionary ethics. The fundamental structure of de Wall’s approach is congruent with the sentimentalist theory of morality which determines sympathy as the most vital moral sentiment. A crucial role is also assigned to altruism in the view of morality in the influential genocentric neo-Darwinian school. However, proponents of this school (R. Dawkins, G. C. Williams) advocate the separation of the cruel world of nature and the ethical world of humane culture; this is dubbed “Veneer Theory” by F. de Waal, since it invokes an image of a thin layer of morality applied to a selfish core of biological human nature. C. M. Korsgaard applies Kantian ethics to argue that animals cannot count as moral because they are not capable of normative self-government. M. Midgley opposes both neo-Darwinism and the Kantian tradition in ethics in arguing that sympathy is a part of any social species’ nature, and that reflective reasoning refers only to the highest peak of moral evolution. It is argued that the position of M. Midgley is ultimately a more fruitful approach to the evolutionary examination of ethics than that proposed by C. M. Korsgaard.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jirousová, Františka. "Pojetí utrpení a zla v evoluční teorii Teilharda de Chardin." REFLEXE 2016, no. 51 (April 21, 2017): 49–77. http://dx.doi.org/10.14712/25337637.2017.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Evoluční teorie"

1

Jurčík, Lukáš. "Evoluční algoritmy při řešení problému obchodního cestujícího." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-224447.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with evolutionary algorithms used for travelling salesman problem (TSP). In the first section, there are theoretical foundations of a graph theory and computational complexity theory. Next section contains a description of chosen optimization algorithms. The aim of the diploma thesis is to implement an application that solve TSP using evolutionary algorithms.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Hejtmánek, Michal. "Užití genetického programování v návrhu digitálních obvodů." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-235950.

Full text
Abstract:
The goal of this work was the study of evolutionary algorithms and utilization of them for digital circuit design. Especially, a genetic programming and its different manipulation with building blocks is mentioned in contrast to a genetic algorithm. On the basis of this approach, I created and tested a hybrid method of electronic circuit design. This method uses spread schemes according to the genetic algorithm for the pattern problems witch are solved by the genetic programming. The method is more successful and have faster convergence to a solution in difficult electronic circuits design than a common algorithm of the genetic programming.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kuzmiak, Maroš. "Evoluční hry a jejich využití v ekonomických konfliktech." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-352580.

Full text
Abstract:
At the beginning of my Master's thesis we define basic terms such as payoff, strategy, best reply and Nash equilibrium. Furthermore, we introduce the population perspective, in which during a random meeting of a pair of players, these players interact according to their strategies and they receive payoffs. We define the criterion of evolutionary stability, which shows a link between payoffs in the game and strategy spreading among population. The most common description of this evolution is based on the replicator equations. We analyze their basic properties and examine the relationship between the stationary points of this system and the concepts of Nash equilibrium and evolutionary stability. In the following practical part, we apply the introduced theory to model the Cournot duopoly. Its aim is to analyze the model characteristics in terms of evolutionary stability and to determine the duopolist's behavior in the long run.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Tureček, Petr. "Sympatrická kulturní divergence a její evoluční signifikance." Doctoral thesis, 2019. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-405894.

Full text
Abstract:
Interaction of genes and culture is crucial for human evolution. Human ethnic groups and subcultures frequently function as discrete units, and people clearly distinguish between in- group and out-group individuals on a cultural basis. This thesis aims to model the formation of distinct cultural clusters, cultural equivalents of distinct species. Historical development of theories of blending inheritance led to the formation of biometric parallels to Mendelism. Galton-Pearson model of nonparticulate inheritance with constant offspring variance, the most influential model of continuous inheritance ever formulated, was based on measurements of genetically transmitted traits. Ronald Fisher later demonstrated, that this type of inheritance directly stems from polygenic traits with additive genetic variance. Dan Sperber's metaphor of culture space allows integrating any continuous models of position inheritance into computer simulations of the evolution of culture. Most studies today, however, employ particulate models of cultural inheritance. The exceptional works of Cavalli-Sforza and Feldman pioneer the continuous models of cultural inheritance applying Galton-Pearson model to culture. Galton-Pearson inheritance is, unfortunately, not a very good model of cultural transmission. Parental...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Mydlová, Miriama. "Role agresivity v lidské evoluci, 1963-2000. Autoři, teorie, kontexty." Master's thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-321906.

Full text
Abstract:
Presented work is an overview of contemporary evolutionary biological theories of aggression, since the breakthrough works of Robert Ardrey and Konrad Lorenz from the 1960s and ending with contemporary evolutionary ethics of Robert Wright and Frans de Waal and also evolutionary anthropology, represented for example by Richard Wrangham. Work is highlighting the continuity of development of the theories and their placement into the context of evolutionary biology. In addition, it is dealing with critical analysis (in terms of discourse analysis) of these theories and their language, taking into account sociocultural influences acting on authors during their formation. It is the analysis of patterns of thinking, argumentation elements and strategies of authors, who deal with issues of the evolutionary background of the origin of human aggression. However, ambition of the second part is not the deconstruction of the theories. Contrarily it strives for positive, integrative approach. By categories of class, gender, race, etc. conditional misrepresentation (bias) of acquried data (e.g. by observation), their interpretation by authors themselves and their popularization, will be understood there as a factor entering into the assessment of theories, but it is not a priori considered as evidence of...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pšenčný, Tomáš. "Volby a morálka: teorie morálních základů Jonathana Haidta a analýza volebních výsledků parlamentních stran ČR v roce 2017." Master's thesis, 2020. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-436297.

Full text
Abstract:
The aim of the proposed work is to verify the hypothesis based on Jonathan Haidt's Moral Foundations Theory, which says that the wider the range of the so-called moral foundations a political party addresses with its programme, the higher its chances of a good election result. This hypothesis is examined within the framework of Czech political reality. The first part of the work introduces Haidt's Theory of Moral Foundations and examines the question of its applicability to the Czech political sphere. In the next step, the mentioned theory is used (with the help of appropriate operationalization) as a means of analysing the election results of Czech political parties in the elections to the Chamber of Deputies of the Czech Parliament in 2017 in order to verify this hypothesis. The programme points of the election programmes of ten Czech political parties are subjected to the analysis. These are the parties that, according to pre-election surveys, had the greatest chance of exceeding the 5 % electoral threshold for joining the Chamber of Deputies of the Czech Republic (i. e. ANO 2011, ČSSD, ODS, SPD, TOP 09, KDU-ČSL KSČM, STAN, Pirate Party and Green Party). The second part of this work handles the analysis of the representation of the different moral foundations in the programme of all examined...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Smyčka, Jan. "Strategie rostlin v podzemní kompetici - náhled skrze teorii her." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-331229.

Full text
Abstract:
In recent decades, it was shown that belowground competition for some plants may take form of the tragedy of the commons (TOC). In these plants, the competing neighbours invest more in root systems than would be appropriate for optimal nutrient uptake for the group and also more than they do when grown alone. However, there is also strong evidence that other species do not follow TOC, and tailor their root system to best nutrient exploitation irrespectively of competitor presence. The root investment strategy of these plants should correspond to the ideal free distribution (IFD). In my thesis I focus on two aspects:  I use game theoretical models to explore, whether those strategies can coexist within species and also whether different species can coexist if they have different strategy. From this model I draw predictions, which I test by meta-analysis.  Using Agrostis stolonifera as a model, I test assumptions on nutrient and neighbour perception, which underlie TOC and IFD models. I show that according to mathematical models, those two strategies can coexist in different species in a community, but cannot coexist within a species. Within a species, the TOC strategy should always dominate, once it appears. This can be extrapolated to macroevolutionary scale - once TOC occurs in certain clade, it should...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Šilar, Milan. "Ekonomie kriminality: Racionální pachatel a morální náklady zločinu." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-313650.

Full text
Abstract:
Main weakness of economics of crime is that it focuses on rational offender who is isolated from society. This thesis gives overview of game theory models, which take into account possible reactions of other actors to offender`s actions. I show that some variables of crime are dependent on individual`s social environment and I analyze them using moral costs of crime, where some gains and losses from crime are interconnected between people. Two own models are presented. First model deals with aggregated crime with significant role of moral costs of crime. Second model is a modification of Inspection game which includes moral costs of crime and is than modeled using evolutionary game theory. Result of first model is higher volatility of crime than in standard models of rational offender. Crime is maximally volatile in time in the second model. There is a critical level of moral costs of crime and after reaching this level, assumptions of inspection game are violated and society converges to state with zero crime. It is demonstrated on both models that crime is a self- propagating phenomenon, because of social interactions.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

GRBAČOVÁ, Lenka. "Pohledy na člověka v nacismu a neonacismu v etických souvislostech." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-116781.

Full text
Abstract:
This thesis addresses the controversy of Nazism as a political ideology in an ethical context, with emphasis on the role of man. The descriptive section looks at the origins and history of Nazism, its formation as a political party (NSDAP) and its main attributes. The topics of the prescriptive section are disputations the question of how Nazism stands in the context of various historical periods from antiquity to the peak period of Nazism. This section also deals with the problems of neo-Nazism. Two controversial publications of the major neo-Nazism promoters are subjected to examination and criticism. These publications and their promoters are ?My Awakening? by David Duke from the context of the world, and ?Taboos in the Social Sciences? by Petr Bakalář from the context of the Czech Republic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Jirousová, Františka. "Evoluce jako cesta k Bohu v díle Teilharda de Chardin." Doctoral thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-357994.

Full text
Abstract:
This dissertation deals with the notion of centration in the work of Teilhard de Chardin, the notion being examined with regard to two related aims: 1) to illustrate the logical structure of Teilhard's Christian theory of evolution, and 2) to explain the relation between centration carried out by created beings and centration assigned to God as the focal point of evolution. In other words: to explore the connection between fundamental freedom attributed by Teilhard to created beings and culminating in human beings according to him, and God's freedom demonstrating itself in controlling the universe and directing it to a goal being the fullness of being (pleroma). The first part presents Teilhard's life and the contexts of his work. The second part explains the main notions of Teilhard's theory and metaphysics, such as "consciousness", "spirit", "energy", "centro-complexity", and "matter", and relates them to the notion of centration. Centration is presented here as an activity of the consciousness consisting in the unifying formation of multitude by its interconnection with different types of relations around one centre. In such unification, the main law of evolution manifests itself - the Law of Differentiating Unity. This means that parts unified in such way start differentiating again. What is...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Evoluční teorie"

1

Wuketits, Franz M. Zaklady evolucni teorie. Bratislava: IRIS, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

O původu kultury: Biologické, atropologické a historické koncepce kulturní evoluce. Praha: Academia, 2017.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography