Academic literature on the topic 'Galeria Malarstwa Polskiego'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Galeria Malarstwa Polskiego.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Galeria Malarstwa Polskiego"

1

Nowakowska, Monika. "Cmentarz w malarstwie i grafice Józefa Czajkowskiego." TECHNE. Seria Nowa, no. 4 (December 30, 2019): 179–88. http://dx.doi.org/10.18778/2084-851x.08.09.

Full text
Abstract:
Cmentarz to temat wręcz stworzony do snucia dekadenckich rozważań nad ulotnością i kruchością ludzkiego życia, nic zatem dziwnego, że chętnie podejmowali go młodopolscy moderniści. Jednym z nich był Józef Czajkowski (1872–1947) – twórca niezwykle wszechstronny i zasłużony dla rozwoju polskiej architektury, rzemiosła i edukacji, a przy tym grafik i malarz eksperymentujący z kompozycją, kolorem i warsztatem. Świadczy o tym litografia barwna z 1903 roku jego autorstwa, zatytułowana Cmentarz klasztorny w Krakowie, oraz obraz olejny na płótnie z 1910 roku Ogród zimą, będący powtórzeniem, ale i rozwinięciem graficznej kompozycji. Czajkowski, dla którego zima ze swoim krajobrazem była ulubioną do uwieczniania porą roku (czego potwierdzeniem są dwa wybitne płótna: Sad w zimie z 1900 roku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz namalowane rok później Zima. Paw w ogrodzie z Lwowskiej Galerii Sztuki), zarówno w litografii, jak i w obrazie olejnym dał popis maestrii w syntetyzowaniu kompozycji, budowaniu przestrzeni za pomocą kontrastów walorowych i barwnych i oddawaniu atmosfery miejsca. Zwłaszcza wysmakowane niuanse w obrębie wąskiej gamy bieli, czerni i brązów, zastosowane w Ogrodzie zimą, pokazują malarską klasę Czajkowskiego, jak się okazuje – równie wybitnego pejzażystę, jak jego młodszy brat Stanisław Czajkowski. Obaj bracia byli uczniami Jana Stanisławskiego. Józef wydaje się jednak być bardziej oryginalnym i wytrawnym kolorystą i symbolistą, choć nie poświęcił się malarstwu. W swojej dojrzałej twórczości dążył do syntezy sztuk, każde dzieło traktując wielopłaszczyznowo, pod względem poszukiwań tak warsztatowych, jak i treściowych. Dlatego wątek sepulkralny, pojawiający się także w obrazie Kirkut z 1900 roku, nie wydaje się być przypadkowy i zasługuje na wnikliwą analizę – także w kontekście badań nad grafiką i malarstwem młodopolskiego modernizmu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Graś-Godzwon, Małgorzata. "„Pismo uskrzydlonej ręki”, czyli Witkacy Heleny Blum Przyczynek do dyskusji o recepcji twórczości plastycznej Witkacego w kontekście surrealizmu." Litteraria Copernicana 44, no. 4 (January 23, 2023). http://dx.doi.org/10.12775/lc.2022.042.

Full text
Abstract:
Helena Blum była krytyczką sztuki, muzealniczką i historyczką sztuki – jedną z pierwszych badaczek awangardy światowej oraz polskiej sztuki nowoczesnej. W 1932 roku obroniła pierwszy w Polsce dotyczący tej ostatniej dziedziny doktorat pt. Kierunki o typie konstrukcyjnym w nowoczesnej sztuce polskiej. Od 1944 roku mieszkała w Krakowie, wiążąc się na długo z tamtejszym Muzeum Narodowym. W latach 1944–1965 była kustoszką Galerii Polskiej Malarstwa i Rzeźby XX wieku, a w latach 1965–1973 pełniła funkcję jej kuratorki. W muzeum tym stworzyła podstawowy zbiór polskiej sztuki nowoczesnej, gromadząc dzieła przede wszystkim powojennych artystów krakowskich, jak również Witkacego. W 1957 roku zorganizowała wystawę grupy formistów, na której zaprezentowano m.in. dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza. Co istotne, Blum była związana ze środowiskiem przedwojennych i powojennych krakowskich awangardzistów, które uważało Witkacego za swego ojca duchowego. Wszystko wskazuje przy tym na to, że Helena Blum była współtwórczynią promowanego przez to środowisko wizerunku Witkacego jako artysty awangardowego, a jej rola okazała się istotna m.in. z uwagi na pozycję, jaką zajmowała w krakowskim Muzeum Narodowym i możliwość wykorzystania tej instytucji do promowania swej wizji. To właśnie Helena Blum była komisarzem wystawy monograficznej Witkacego zorganizowanej w 1966 roku, która przyczyniła się do ugruntowania jego wizerunku jako surrealisty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Galeria Malarstwa Polskiego"

1

Meschnik, Marek. Galeria Malarstwa Polskiego: Informator. Bytom: Muzeum Górnośląskie, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Galeria Malarstwa Polskiego. GMP: Galeria Malarstwa Polskiego. Bytom: Muzeum Górnośląskie, 2017.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Elżbieta, Jurczyszyn, ed. Galeria Malarstwa Polskiego: Przewodnik : Muzeum Narodowe w Warszawie. 2nd ed. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Galeria Malarstwa Polskiego (Muzeum Narodowe w Warszawie). Galeria Malarstwa Polskiego: Przewodnik : Muzeum Narodowe w Warszawie 1995. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Meschnik, Marek. Galeria malarstwa polskiego dawnego Muzeum Śląskiego w Katowicach: Kalendarium jej tworzenia, sierpień 1927-sierpień 1939. Bytom: MG, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Szelest, Dmitrij. Lwowska Galeria Obrazów: Malarstwo polskie. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Auriga, Wydawnicwa Artystyczne i Filmowe, 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

halerei︠a︡, Lʹvivsʹka kartynna, ed. 150 arcydzieł malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki. Sopot: Państwowa Galeria Sztuki, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Wrocławia, Muzeum Miejskie. Spacer po galerii malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku. Wrocław: Muzeum Miejskie Wrocławia, 2015.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jeżewska, Elżbieta. Malarstwo polskie i europejskie rzemiosło artystyczne: Galeria Muzeum Narodowego w Kielcach. Kielce: Muzeum Narodowe, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Ihor, Khomyn, and Państwowa Galeria Sztuki (Sopot, Poland), eds. Arcydzieła malarstwa polskiego w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki: Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński ... Sopot: Państwowa Galeria Sztuki, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography