To see the other types of publications on this topic, follow the link: Generace Y.

Journal articles on the topic 'Generace Y'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Generace Y.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Mečiar, Marcel. "Mezigenerační proměny sociálních identit obyvatel Hlučínska." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 97–114. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-97.

Full text
Abstract:
Pohraniční historický mikroregion Hlučínsko se ve 20. století stal předmětem politických sporů mezi Československem a Německem, což výrazně ovlivnilo zejména meziválečnou generaci Hlučíňanů a mělo dopady na následující dvě generace. Příspěvek je zaměřen na proměny ve formování sociálních identit mezi třemi generacemi hlučínských autochtonů za využití perspektivy historické generace. Klíčovým prvkem se tak stává životní zkušenost a její ukotvení v historické paměti. Zdrojem dat pro studii jsou biograficko-narativní rozhovory, psané autobiografie i reflexe v dílech regionálních autorů. Proměna je zachycena pomocí zkoumání mezigeneračních vazeb mezi jednotlivými příslušníky několika hlučínských rodin, neboť v tomto prostoru lze dobře pozorovat předávání, vyjednávání a reflexi zkušeností. A právě z komunikace mezi starší věkovou generací a generacemi mladšími a pod vlivem dějinných zvratů dochází k sebeuvědomění, jež může vést k formování historické generace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bradbrook, B. R., and Antonín J. Liehm. "Generace." World Literature Today 63, no. 3 (1989): 502. http://dx.doi.org/10.2307/40145446.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Dlask, Petr, Dana Čápová, Ondřej Lubor Horák, and Petr Kalčev. "GENERACE MALÝCH ROZPOČTŮ." Business & IT VIII, no. 2 (2018): 54–62. http://dx.doi.org/10.14311/bit.2018.02.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Marada, Radim. "Paměť, trauma, generace." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 79–95. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-79.

Full text
Abstract:
Stať je příspěvkem do současné sociologické diskuse o kulturním/kolektivním traumatu. Přidává příklad historické zkušenosti komunismu jako zdroje kolektivního traumatu k případům otroctví, holocaustu a nacismu, na nichž se zmíněná diskuse rozvinula, – a zároveň se systematicky zaměřuje na generační aspekt daného problému. V generační perspektivě představuje uvedené historické zkušenosti jako jedinečné případy kulturní definice traumatu a mezigeneračního přenosu traumatické zkušenosti. Zdůrazňuje přitom napětí mezi kulturní reprodukcí kontinuity dotčených kolektivit skrze vědomí kolektivně sdíleného historického osudu na jedné straně, a spory, skrze něž se kolektivní paměť udržuje, v nichž se ale současně odráží rozdílné generační zkušenosti příslušníků dané kolektivity a skrze něž se vědomí o generačních rozdílech reprodukuje, na straně druhé.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Iggers, Wilma, and Helena Kosková. "Hledání ztracené generace." World Literature Today 62, no. 2 (1988): 303. http://dx.doi.org/10.2307/40143690.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Corsten, Michael. "Čas generací." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 45–65. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-45.

Full text
Abstract:
Text rozvíjí diskurzivně-pragmatický koncept Mannheimovy teorie generace, především jeho myšlenku generace jako skutečnosti, která zdůrazňuje kolektivní kognitivní pozadí neboli horizont generace. Autor rovněž rozebírá vznik tohoto kognitivního pozadí v závislosti na souběžném výskytu různých časových hledisek, jako jsou biografický, historický a generační čas. K vysvětlení diskurzivních praktik generací jsou představeny koncepty „historického času“ (Robinson), „historické sémanitky“ (Luhmann) a „kulturních okruhů“. Autor tak nabízí chápání „problému generace“, které lze využít k empirickému zkoumání tohoto tématu za pomoci interpretativních a rekonstruktivních výzkumných metod.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Mannheim, Karl. "Problém generací." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 11–44. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-11.

Full text
Abstract:
Mannheimův text představuje konceptuální model analýzy generačního fenoménu. Podle autora neutváří historickou generaci pouze blízkost dat narození. Formování historických generací (se specifickým generačním vědomím) je výsledkem průsečíku tří sociálních charakteristik: životního cyklu či věku, prostorového umístění a historického zasazení. Autor upozorňuje, že sociolog sehrává důležitou roli při analýze problému generací. V textu představuje dvě dominantní tradice formulující generační problematiku: pozitivistickou a romanticko–historickou. Opakovaně zdůrazňuje, že generace je mnohem více než pouhá skupina lidí narozených v blízkém časovém intervalu. Důkladně rozlišuje mezi generační lokací (jedinci narození ve stejné historickém a kulturním výseku), generací aktuální (jedinci zažívající stejné konkrétní historické problémy) a generačními jednotkami (skupiny v rámci aktuální generace, vnímající společnou zkušenost specifickými způsoby). Mannheim upozorňuje na význam sociálních a kulturních elementů v životě člověka při vysvětlování role generací v dějinách. Porozumění generačnímu fenoménu je klíčovým pro jakékoliv hlubší porozumění rychlosti sociální změny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Sýkorová, Dana. "Senioři a význam generace." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 131–54. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-131.

Full text
Abstract:
Autorka vychází z konstatování, že užití termínu generace při studiu seniorů a stáří znamená konfrontaci s mnohostí jeho významů a upozorňuje na jistý konceptuální „chaos“, který je s tím spjat. Sama přistupuje k řešení problému konceptualizace generace induktivně - identifikuje významy, kterých generace nabyla ve výpovědích participantů uvedeného výzkumu, i kontexty, v nichž se tyto významy „vynořily“. Autorka se zaměřuje rovněž na „zdroje“ seniory prožívané generační kontinuity a diskontinuity. V neposlední řadě se zabývá generační sounáležitostí a skupinovou distancí jako strategiemi užívanými jedinci ke zvládání důsledků stárnutí a stáří. Koexistenci těchto strategií interpretuje coby projev kolísání identifikace seniorů se „stejně postiženými lidmi své kategorie“, respektive afiliačních cyklů zapojení a odstupu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Semrad, Jiri, Blanka Jirkovska, and Lenka Emrova. "RELATIONSHIP BETWEEN YOUNG GENERATION AND PARENT´S AND GRAND PARENT´S GENERATION." Slavonic Pedagogical Studies Journal 7, no. 2 (2018): 339–50. http://dx.doi.org/10.18355/pg.2018.7.2.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Giesen, Bernhard. "V různém čase, v různém rytmu a s rozdílnou pamětí." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 67–78. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-67.

Full text
Abstract:
Můžeme rozlišit tři odlišná paradigmata časové nesourodosti. „Nesoudobost“ označuje místní a časovou koexistenci jevů, které se vztahují k různým historickým obdobím či různým stupňům společenského vývoje. Toto paradigma předpokládá celkovou jednotu společnosti a opomíjí hybridizaci a synkretismus jako běžnou součást reálně existujících společností. Paradigma „asynchroničnosti“ se soustřeďuje na rozdíly v rychlostech a rytmech v různých společenských systémech nebo institucionálních sférách. Ty často opomíjejí nezbytnost časových rozdílů pro vnímání času a změny. Třetí model nazýváme „rozdělené paměti“, jež jsou důsledkem odlišných zkušenostních východisek při vnímání klíčových událostí. Tento model pojímá generace jako zkušenostní komunity, jež se od sebe liší podle svých zkušenostních východisek. V tomto směru jsou nejdůležitější zážitky triumfů či traumat, které znehodnocují zkušenost rodičovské generace a tvoří rámec kolektivní identity dané generace. Autentičnost takovýchto zkušeností spočívá v tělesné přítomnosti a v tělesných rituálech. Veřejné debaty v poslední době směřují k pojímání generačních rozdílů inflačním způsobem. Takové veřejné pojetí generací se nápadně odlišuje od stírání generačních rozdílů na mikrosociální úrovni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Bejtkovský, Jiří. "USING OF TRADITIONAL RECRUITMENT METHODS AND TOOLS AND E-RECRUITMENT BY EMPLOYEES OF BABY BOOMERS GENERATION, GENERATION X, GENERATION Y AND GENERATION Z IN SELECTED HEALTHCARE SERVICE PROVIDERS IN THE CZECH REPUBLIC." Acta academica karviniensia 18, no. 4 (December 30, 2018): 17–28. http://dx.doi.org/10.25142/aak.2018.025.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Sak, Petr. "Generace mládeže v globalizaci a v kyberprostoru." SOCIOLÓGIA A SPOLOČNOSŤ / SOCIOLOGY AND SOCIETY 3, no. 2 (December 5, 2018): 16–36. http://dx.doi.org/10.17846/ss.2018.3.2.16-36.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Halová, Dagmar, and Michal Müller. "Perspektiva generace Z na českém trhu práce." Trendy v podnikání 9, no. 4 (2019): 31–38. http://dx.doi.org/10.24132/jbt.2019.9.4.31_38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Halová, Dagmar, and Michal Müller. "Perspektiva generace Z na českém trhu práce." Trendy v podnikání 9, no. 4 (2019): 31–38. http://dx.doi.org/10.24132/jtb.2019.9.4.31_38.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Ryšavý, Dan. "První generace lokálních a regionálních politických lídrů." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 115–30. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-115.

Full text
Abstract:
Text se věnuje otázce identifikace prvních generací lokálních a regionálních politiků v České republice po roce 1989. Krátce přibližuje proměny politických a ekonomických elit a poté věnuje zvláštní pozornost ustavení, personálnímu složení a dalším charakteristikám prvních lokálních politiků. Specifičnost první generace místních lídrů spočívá v nutnosti naučit se vykonávat množství rolí spojených s obnovenými institucemi místní samosprávy. S nástupem nové generace lze očekávat rostoucí propast mezi názory a postoji lokálních politiků na jedné a občanů na druhé straně. První regionální lídři se vyznačují osobní zkušeností z předchozích funkcí v místní politice. Vykazují relativně vysokou míru interpersonální a institucionální důvěry, mají rovněž vysoké sebevědomí. Etablovaní členové regionální elity se začínají prosazovat ve špičkách politických stran, před lokální politiky staví otázku větší politizace. Otevřeným tématem zůstává postavení regionálních reprezentací v širším, evropském měřítku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Kofránek, Jiří, Filp Ježek, Jan Šilar, Arnošt Mládek, Marek Mateják, and Tomáš Kulhánek. "NOVÁ GENERACE ELEKTRONICKÝCH UČEBNIC SE SIMULAČNÍM JÁDREM." Medsoft 2020 32, no. 1 (March 6, 2020): 63–72. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_63_72.

Full text
Abstract:
V poslední době se objevily nové elektronické učebnice, propo-jující hypertext, simulační modely a interaktivní grafiku (řízenou modelem na pozadí), které přinášejí zcela nové možnosti pro vysvětlování složitě propojených regulačních vztahů zejmé-na v medicíně. Jsou to většinou aplikace typu client-server, kdy celá aplikace běží na serveru a uživatel se k ní připojuje většinou pomocí internetového prohlížeče či jiného dediko-vaného rozhraní. Existují také aplikace které pracují lokálně na klientském počítači nebo tabletu. My jsme vyvinuli technologii Bodylight.js, která umožňuje tvorbu obdobných výukových aplikací s interaktivními simulátory spustitelnými přímo v inter-netovém prohlížeči na jakékoli platformě či operačním systému (notebooku, tabletu či chytrém telefonu), o níž jsme referovali v loňském ročníku MEDSOFT, V tomto sdělení tuto technologii popíšeme podrobněji a ukážeme i první aplikace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Souralová, Adéla. "Vzdělané dítě jako úspěšné naplnění migračního a rodičovského projektu? Vietnamské matky, jejich děti a vzdělanostní aspirace." Sociální studia / Social Studies 11, no. 2 (April 21, 2014): 75–97. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-2-75.

Full text
Abstract:
Děti vietnamských imigrantů bývají často považovány za premianty excelující na základních a středních školách, a to nejen v českém kontextu, ale také třeba v USA, kdy jsou již od devadesátých let považováni za „modelovou populaci“ schopnou integrace, až asimilace. Předkládaný text je příspěvkem do debaty o vzdělanostních aspirací dětí migrantů a první generaci migrantů. Tato stať vychází z kvalitativního výzkumu, v jehož rámci jsem uskutečnila celkem 50 hloubkových a polostrukturovaných rozhovorů s vietnamskými matkami (25) a jejich potomky (25). Text si klade za cíl analyzovat roli vzdělávání v naracích první generace rodičů a druhé generaci dětí. Jak se o vzdělávání mluví? Jakou roli hraje vzdělání v post-migračním životě? A jak se manifestuje v definicích rodičovství? Odpovědi na tyto otázky nám zprostředkovávají pohled na to, jak je samotnými informátory chápán migrační proces a jak je definováno rodičovství. Analýza prezentovaná v této stati sleduje, jak skrze vyprávění o vzdělávání vyprávějí rodiče i jejich děti o migraci (příchodu první generace do ČR, jakož i budoucím plánům na následnou re-emigraci/emigraci) a jak skrze tematizaci vzdělávání rodiče a jejich děti artikulují své emické definice rodičovství. Stručně řečeno, skrze pohled na artikulaci vzdělávání v rozhovorech interpretuji příběh o migraci a definice rodičovství/dětství migrantů první/druhé generace. Hlavním zjištěním, které zároveň tvoří hlavní linku, je následující rovnice: vzdělané dítě rovná se integrované dítě, integrované dítě rovná se úspěšný rodič, úspěšný rodič rovná se naplnění migračního projektu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Smrčka, Luboš, and Markéta Arltová. "A New Generation of Environmental Risks." Acta Oeconomica Pragensia 21, no. 6 (October 1, 2013): 3–20. http://dx.doi.org/10.18267/j.aop.418.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Hanák, Petr. "New generation of anti-cancer medicines." Kontakt 10, no. 2 (December 17, 2009): 442–48. http://dx.doi.org/10.32725/kont.2008.065.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kraus, Blahoslav, and Iva Junová. "Generace z pohledu sociální pedagogiky a sociální patologie." SOCIOLÓGIA A SPOLOČNOSŤ / SOCIOLOGY AND SOCIETY 4, no. 1 (June 7, 2019): 13–29. http://dx.doi.org/10.17846/ss.2019.4.1.13-29.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Halová, Dagmar. "Volba vhodného stylu leadershipu u manažerů generace Y." Trendy v podnikání 9, no. 4 (2019): 23–30. http://dx.doi.org/10.24132/jtb.2019.9.4.23_30.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Stěhule, Pavel. "PostGIS pro vývojáře." Geoinformatics FCE CTU 2 (December 19, 2007): 71–90. http://dx.doi.org/10.14311/gi.2.11.

Full text
Abstract:
Systémy GIS první generace ukládaly svá data do souborů v proprietárních formátech. Další generace těchto systémů dokázaly spolupracovat s databázemi (zejména čerpat data s databází). Soudobé GIS systémy se již zcela spoléhají na databáze. Tyto požadavky GIS systémů musely reflektovat databázové systémy. Nejstarší SQL systémy vůbec s prostorovými daty nepočítaly.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Eichler, Jan. "American Military Doctrines of New Generation." Vojenské rozhledy 29, no. 1 (March 9, 2020): 3–19. http://dx.doi.org/10.3849/2336-2995.29.2020.01.003-019.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Eckert, Eva. "First-Generation American Czech." Language Problems and Language Planning 12, no. 2 (January 1, 1988): 97–109. http://dx.doi.org/10.1075/lplp.12.2.01eck.

Full text
Abstract:
SHRNUTÍ Americká čeština Čecho-Američanů první generace Shrnutí článku v češtině. Tématem článku je jazyk prnvní generace češkých přistěhovalců žijících na zemědělských usedlostech v Nebrasce. Článek si všímá jazykových a společenských faktorů, které se určitým způsobem projevily ve vývoji americké Češtiny. Autor se zaměruje na jazyk úzce definovatelné jazykové skupiny, jejíž mluvčí jsou přibližně stejně staří, mají podobné vzdělání a puvod a žijí ve stejném prostředí. Na základě způsobu vyjadřování a odchylek od tzv. běžně mluvené češtiny je možno tyto mluvčí rozdělit na plynně hovořící, velmi schopné mluvčí a nedokonalé mluvčí. Rozdíly mezi těmito trěmi skupinami se projevují ve slovní zásobě i gramatice. Tato studie si klade za cíl zhodnotit dlouhodobý sociálně lingvistický vliv angličtiny na americkou češtinu první generace mluvčích. Vliv angličtiny je nepopiratelný, ale zároveň se v americké Češtině objevují rysy společné dalším jazykům, rozvíjejícím se v izolaci, tzn. bez přímého vlivu rodného jazyka emigrantů. RESUMO Usona čehá lingvo de la unua generacio: Socilingvistika etiketo La artikolo pritraktas la lingvajon de la unua generacio de usončehaj enmigrintoj, vivantaj en kamparaj komunumoj de la ŝtato Nebrasko. La aǔtoro esploras lingvajn kaj sociajn faktorojn evidentajn en la evoluo de la usona cena lingvo, uzata de klare difinita grupo de parolantoj kun samaj aĝe, deveno kaj medio. Lau flueco kaj devojiĝoj de la tradicia cena, oni povas distingi en tiu malvasta grupo de parolantoj plene kompetentajn, kapablajn kaj neperfektajn parolantojn. La diferencoj inter la tri brancoj de parolantoj aperas kaj en la leksikono kaj en la gramatiko. La studo celas taksi la socilingvistikan efikon de la angla lingvo ce usona ceha lingvo de la unua generacio tra periodo de inter sesdek kaj okdek jaroj. Malgrau la eksterduba angla influo, la usona ceha havas komunajn karakterizajojn kun aliaj enklavaj lingvoj, kiuj evoluas izolitaj ekster la cefa fluo de lingva evoluo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Żygadło-Czopnik, Dorota. "Pamięć/wspomnienie. Uwagi do tekstu Lubomíra Doležela „Život s literaturou. Vzpomínky a rozhovory”." Slavica Wratislaviensia 173 (October 7, 2020): 411–21. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1150.173.34.

Full text
Abstract:
Studie se věnuje otázce poznávací hodnoty ego-dokumentu, jehož autorem je Lubomír Doležel, Život s literaturou. Vzpomínky a rozhovory (2013), vydaném jako šedesátý svazek v edici Paměť pražským nakladatelstvím Academia. Díky analýze textu dostáváme informace nezbytné pro vytvoření obrazu minulosti generace Čechů narozených před druhou světovou válkou, jako je duchovní atmosféra tohoto historického období, kterou nelze reprodukovat na základě jiných dokumentů. Pro naše účely se jednalo o náčrt reflexe části autobiografických závěrů Doležela, česko-kanadského lingvisty, teoretika literatury řazeného mezi zástupce třetí generace českého strukturalismu, generace spojené sdíleným prožitkem války a působící v podobném politicko-intelektuálním kontextu (dominance marxismu a strukturalismu). Jeho text je záznam jisté reality, záznamem a svědectvím viděných míst, potkaných osob, událostí, jichž byl svědkem, a zanecháním stopy po sobě a světě, ve kterém byl účastníkem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Bezoušková, Martina. "Novobaroko a česká sochařská generace devadesátých let 19. století." AUC PHILOSOPHICA ET HISTORICA 2020, no. 2 (August 2, 2021): 117–36. http://dx.doi.org/10.14712/24647055.2021.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

VYŠVAŘIL, J. "New generation of conical fermenting vessels from ZVU." Kvasny Prumysl 38, no. 3 (March 1, 1992): 71–75. http://dx.doi.org/10.18832/kp1992011.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Rubešová, Irena, Jitka Vašková, Pavlína Vyhnanovská, and Miroslav Zvolský. "KLASIFIKACE HOSPITALIZAČNÍCH PROCEDUR = PŘESNÁ IDENTIFIKACE POSKYTNUTÉ PÉČE." Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 145–47. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_145_147.

Full text
Abstract:
Klasifikační systémy zdravotních intervencí (výkonů, resp. pro-cedur – všechny tyto termíny jsou zaměnitelné) prošly v posled-ních deseti letech velmi radikální proměnou. Zkušenosti se sys-témy první generace (vzniklými před rokem 2000) vedly k for-mulování principů, na jejichž základě byly vytvořeny klasifikace druhé generace (viz obr. 1). Ukázalo se, že je velmi důležité tyto principy předem dobře promyslet, přesně formulovat a násled-ně důsledně uplatňovat. Výsledným klasifikacím výkonů velmi prospělo, že přijaly řadu principů, které jsou známé a používané v nezdravotnických taxonomických soustavách.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Koudelková, Petra. "Chování generace Z na sociálních sítích: prostředí, kterému (ne)důvěřují." Trendy v podnikání 9, no. 3 (2019): 13–18. http://dx.doi.org/10.24132/jtb.2019.9.3.13_18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Stašová, Leona. "Pojetí generace v demografii a možnosti jeho využití při analýze společnosti." SOCIOLÓGIA A SPOLOČNOSŤ / SOCIOLOGY AND SOCIETY 3, no. 2 (December 5, 2018): 61–71. http://dx.doi.org/10.17846/ss.2018.3.2.61-71.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Povová, Jana, Hana Tomášková, Omar Šerý, Petr Ambroz, Kateřina Vařechová, and Vladimír Janout. "Alzheimer's Disease and it's Risk for Next Generations." Hygiena 58, no. 3 (September 1, 2013): 117–20. http://dx.doi.org/10.21101/hygiena.a0974.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Šindelář, Michal. "Sendvičová konstelace a well-being člověka: vhled do českého terénu." Sociální studia / Social Studies 11, no. 3 (July 21, 2014): 31–49. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-31.

Full text
Abstract:
Text představuje termín sendvičová generace (volně zaměnitelný s termínem sendvičová konstelace), shrnuje poznatky k tématu a skrze kvantitativní analýzu dat ISSP 2011–2012 Rodina a zdraví a Střední generace 2004 dat nabízí vhled do sendvičové konstelace v České republice. Poskytování péče staršímu členu rodiny je konstitutivním prvkem sendvičové konstelace, proto je věnována pozornost charakteristikám pečovatelů (pohlaví, věk, intenzita pečování) a výskytu pečovatelské role v populaci. Druhým tématem textu je vztah konstelace a wellbeingu člověka. Jsou prověřovány vliv reciprocity podpory a afektuální solidarity na hodnocení kvality vztahu s příjemcem podpory a konflikt mezi pracovní a soukromou sférou. V ČR jsou přibližně 4 % lidí v sendvičové konstelaci a tato konstelace je asociována s mírným konfliktem mezi pracovní a soukromou sférou. Podpora rodičům je asociována s pozitivním vlivem na wellbeing člověka, pokud je podpora vzájemná.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Halová, Dagmar. "Volba vhodného stylu leadershipu u manažerů generace Y. Případová studie z finančního sektoru." Trendy v podnikání 9, no. 4 (2019): 23–30. http://dx.doi.org/10.24132/jbt.2019.9.4.23_30.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

VÁLEK, Jan, and Petr SLÁDEK. "IS IT POSSIBLE TO USE MOBILE TECHNOLOGY AS AN INSTRUMENT FOR TEACHING SCIENCE OF THE CURRENT GENERATION OF STUDENTS?" Journal of Technology and Information 8, no. 1 (April 8, 2016): 73–83. http://dx.doi.org/10.5507/jtie.2016.004.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Vengřinová, Tereza. "Akademická a sociální integrace do studia na vysoké škole u první generace vysokoškoláků: přehledová studie." Studia paedagogica 26, no. 1 (April 15, 2021): 167. http://dx.doi.org/10.5817/sp2021-1-7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Malý, Martin, Kateřina Linhartová, Petr Hájek, and Josef Veselka. "Catheterization closure of patent ductus arteriosus with Amplatz ductal occluder of a new generation in an adult patient." Cor et Vasa 52, no. 7-8 (July 1, 2010): 467–69. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2010.123.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Stašová, Leona. "Mediální obraz rodiny a partnerství v českém denním tisku a v reflexi mladé generace na konci 20. století." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 107–32. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-107.

Full text
Abstract:
Změny demografického chování po roce 1989 jsou v tomto článku sledovány z perspektivy teorie difuze a vlivu masové komunikace. Stěžejní část je věnována obsahové analýze českého denního tisku v 90. letech 20. století a šetření zaměřenému na mladou českou generaci ve věku 18-30 let, na její percepci rodinné tematiky v médiích a na případné možnosti mediálního vlivu na její postoje a chování. Obsah českého denního tisku ukázal, že témata, která se týkala rodinné problematiky, nepatřila mezi nejčetnější a mohla by být nazvána „klasickými“. Rodina a reprodukce byly zmiňovány převážně v kontextu populačního vývoje a potratového zákona a etiky. Analyzované texty však ukazovaly pluralitu přístupů k těmto problémům a celkově nenabízely žádné ideologické či systematické směry diskusí o rodině. Navzdory poměrně slabému zájmu médií o tuto tematiku studovaná část mladé generace mediálním zprávám o rodině pozornost věnovala, i když se zřetelným selektivním přístupem. Působení médií pak vnímala především v oblasti nastolování témat k celospolečenské diskusi, vytváření populačního klimatu a celkové společenské atmosféry obklopující utváření a fungování rodiny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Czachór, Sylwia. "Pokoleniowe różnice w artystycznym obrazowaniu doświadczenia totalitarnej przeszłości w czeskim teatrze najnowszym." Miscellanea Posttotalitariana Wratislaviensia 4 (April 26, 2016): 49–58. http://dx.doi.org/10.19195/2353-8546.4.5.

Full text
Abstract:
Generational differences in artistic representations of the experience of totalitarian past in the new Czech theatre. The article presents an analysis of a number of Czech performances from the years 2007–2013 on the topic of the communist era and reflecting on the changes that have occurred over the past 25 years. Selected directors belong to three generations of artists: the ones already creating in the 1960s, the ones debuting just before or just after the Velvet Revolution and the ones beginning their career in 2000. The comparison of performances produced within a short time clearly shows the differences, both aesthetic and ideological, in the method of recognizing similar issues by the authors growing up in a completely different socio-political conditions. Works of the oldest generation, using conventional theatrical means, reveal the strongest judgmental tendencies, the need to show the ambiguous choices in black and white colors. The average generation contend with the legend of past years, asking difficult questions about the impact of the past on the shape of collective identity. The youngest generation, however, intentionally emphasize that their knowledge about communism is mediated, which encourages them to analyze the history and memory of their families in search of their own roots.Generační rozdíly v uměleckém zobrazování zkušenosti totalitární minulosti v nejnovějším českém divadle. Příspěvek obsahuje analýzu několika českých představení z let 2007–2013, jejichž tématem se stalo období komunismu a reflexe nad proměnami posledních 25 let. Vybraní režiséři patří ke třem generacím umělců: jedni inscenovali dlouho před rokem 1989, druzí debutovali krátce po sametové revoluci, zatímco třetí zahájili kariéru v roce 2000. Soubor představení vzniklých v malém časovém rozpětí výrazně ukazuje jak estetické, tak světonázorové rozdíly ve způsobu uchopení podobné tematiky autory, kteří vyrůstali ve zcela odlišných společensko-politických podmínkách. Díla nejstarší generace pomocí konvenčních divadelních prostředků projevují nejsilnější tendence posuzovat a odsuzovat, nutnost ukázat nejednoznačné volby v černo-bílých barvách. Střední generace se poměřuje s legendami mi­nulých dob, pokládá obtížné otázky po vlivu minulosti na podobu kolektivní identity. Nejmladší tvůrci pak vědomě zdůrazňují, že jejich znalost komunismu je zprostředkovaná, což je vede k analyzování historie a rodinné paměti při hledání vlastních kořenů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Dymmel, Anna. "Jiří Trávníček, Česká čtenářská republika: Generace, fenomény, životopisy, Brno: Host 2017, s. 445. ISBN 978-80-88069-50-8." Biblioteka, no. 22/31 (February 8, 2019): 293–300. http://dx.doi.org/10.14746/b.2018.22.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Šmídová, Olga. "Pro nás lépe už bylo... Vymístění z velké historie a kolektivní paměť "českých Němců"." Sociální studia / Social Studies 7, no. 1 (January 8, 2010): 59–87. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-1-59.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje autobiografické vzpomínky členů nejstarší generace Němců žijících v České republice. Pracuje s etno-koncepty "českých Němců a/nebo německých Čechů" (a "S/sudetských Němců") jako specificky emickými koncepty a/nebo přirozenými kategoriemi. Nejprve představuje sebe-kategorizace participantů a narativní praktiky, které daná komunita paměti sdílí. Ukazuje, jak tito lidé, kteří v České republice zůstali po odsunu většiny etnických Němců po 2. světové válce, rekonstruují své vidění minulosti. Analyzuje narativní formy užité v těchto autobiografických příbězích a váhu přítomnosti, jež spočívá na evokacích minulosti. Poslední část textu nabízí detailnější rozbor kolektivního obrazu První republiky i toho, jak jej daní mluvčí využívají při popisu, hodnocení a kritice dnešní situace (tj. situace českých Němců v České republice po roce 1989).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Formánková, Lenka, and Marta Lopatková. "Unequal Start? Intersectional Analysis of the Professional Life of Young Vietnamese in the Czech Labour Market." Gender a výzkum / Gender and Research 19, no. 2 (June 1, 2018): 135–62. http://dx.doi.org/10.13060/25706578.2018.19.2.429.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Pyšňáková, Michaela. ""Konformní nekonformisté" - konceptualizace současné podoby mainstreamové mládeže a její relevance pro sociologii mládeže." Sociální studia / Social Studies 6, no. 3 (August 3, 2009): 57–76. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-3-57.

Full text
Abstract:
V článku jsou představeny problémy spojené s nejednotností chápání mainstreamu v samotné sociologii mládeže. Autorka se snaží vysvětlit, proč není vhodné zkoumat mainstreamovou mládež odděleně z kulturní a strukturální perspektivy. Dotýká se také některých zavedených stereotypů spojených s mainstreamem, jako jsou generace rodičů, konzumerismus a nepřátelský systém, na nichž demonstruje, že rebelie a nonkonformita nejsou dominantními charakteristikami většiny současné mládeže. Článek poukazuje na paradox, kdy se současná mládež ukazuje být navzdory povrchnímu zdání nonkonformity ve svých hodnotách stále více konformní a konzervativní. Analýza naznačuje, že tento fakt je možné vysvětlit v termínech individualisticky orientovaných hodnot mládeže, kdy se individualismus všudypřítomný v jejich životech stává novou konformitou. Opírá se přitom o data z výzkumů hodnotových orientací mladých lidí v české společnosti z let 1991, 1999 a 2008.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Bednářová, Dana. "Specifika a perspektivy výuky odborného jazyka v digitální současnosti." CASALC Review 10, no. 1 (September 20, 2020): 89. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-7.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zabývá specifiky výuky cizích jazyků v terciární sféře a přibližuje změny a posuny, k nimž dochází v souvislosti s implementací digitálních technologií, které vnášejí zcela nové dimenze do výuky odborného ekonomického jazyka. Změny se týkají nejen obsahu a forem výuky, ale i role vyučujícího a postavení nové generace posluchačů, tvorby výukových materiálů, způsobů hodnocení dosažené cizojazyčné kompetence a dalších aspektů výuky cizích jazyků.Autorka představuje tzv. hybridní koncept výuky odborného cizího jazyka, který umožňuje skloubit tradičnější formy výuky s využitím komponent e-learningu a m-learningu jak při prezenční výuce, tak i při řízeném samostudiu. Na příkladu odborné němčiny pro obor cestovní ruch popisuje možné využití digitálních médií a technologií ve vztahu k autentičnosti a interaktivnosti výuky, možnostem její vnitřní diferenciace a mnoha dalším aspektům osvojování odborného jazyka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Trnová, Eva, Tomáš Janko, Josef Trna, and Karolína Pešková. "Typy vzdělávacích komiksů a analýza jejich edukačního potenciálu pro přírodovědnou výuku." Scientia in educatione 7, no. 1 (July 21, 2016): 49–64. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.225.

Full text
Abstract:
Komiksové příběhy jsou tradičně vnímány jako specifické populární médium. Vzhledem k jejich oblíbenosti a srozumitelnosti pro dospívající je jim však pozornost stále častěji věnována i v oblasti přírodovědného vzdělávání. Důležitým aspektem je v tomto ohledu nejen obsah komiksů, ale také jejich výrazové prostředky. Cílem studie je přispět ke konkretizaci edukačního potenciálu komiksů a naznačit způsoby jejich pedagogického využití v kontextu motivace a poznávacích charakteristik současné NET-generace žáků. Jádro studie představuje analýza ukázek vzdělávacích komiksů s přírodovědnou tématikou, jež se uplatňují při transformování přírodovědných konceptů do lépe uchopitelné podoby. Nejdříve je čtenář v obecné rovině seznamován s přínosem komiksů vzhledem k učebním návykům současných žáků. Následně jsou objasňovány vlastnosti vzdělávacího komiksu a podrobněji vysvětlováno jeho fungování jako didaktického prostředku. V závěru studie jsou na základě zjištěných poznatků vyvozována didaktická doporučení a popisovány příklady efektivního využití vzdělávacích komiksů v přírodovědné výuce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Kalenda, Jan. "Prozatím nevyužitá šance: situační analýza v pedagogickém výzkumu." Pedagogická orientace 26, no. 3 (October 15, 2016): 457–81. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-457.

Full text
Abstract:
Studie se zabývá možnostmi využití situační analýzy v pedagogickém výzkumu. I když je situační analýza novou metodou, významně se rozvíjející až v poslední dekádě, lze se s ní dnes setkat v široké škále společenských a humanitních věd. Přes tento úspěch napříč různými obory prozatím nedošlo k výraznému rozšíření situační analýzy do výzkumu edukačního/pedagogického, a to ani v zahraničí, ani v ČR. Tomu stále dominuje zakotvená teorie první generace nebo konstruktivisticky orientovaná zakotvená teorie. Studie na tento deficit reaguje tím, že představuje situační analýzu jako „balík teorie/metody“, přičemž demonstruje nejenom její ontologicko-epistemologická východiska ke studiu sociální/edukační reality a hlavní rozdíly oproti klasické zakotvené teorii, ale i principy používání tří klíčových nástrojů situační analýzy: (1) situačních map, (2) map sociálních světů a arén a (3) pozičních map. U všech tří nástrojů pak ukazuje jejich využití při zkoumání rozmanitých aspektů vzdělávání. V rámci diskuse těchto aspektů studie upozorňuje na stěžejní výhody situační analýzy jako teoreticko-metodologického přístupu ke studiu pedagogických jevů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. "Aktivní stárnutí jako idea, nástroj a kapitál. Kde hledat kořeny úspěchu konceptu aktivního stárnutí?" Sociální studia / Social Studies 11, no. 3 (July 21, 2014): 13–29. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-13.

Full text
Abstract:
V současné gerontologii a dalších příbuzných vědách tematizujících otázky stárnutí pravděpodobně najdeme jen málo tak vlivných konceptů, jakým je aktivní stárnutí. Spojení „aktivní stárnutí“ si vydobylo své pevné místo jako rámec pro široké spektrum témat spojených se životem starší generace (důkazem budiž i název tohoto tematického čísla). Zároveň se stalo významným sloganem zastřešujícím sociální politiku (nejen) stárnoucí Evropy. Tento text se zamýšlí nad tím, jak si vysvětlovat popularitu tohoto konceptu a jeho příbuzných variací ve formě pozitivního, úspěšného či zdravého stárnutí v sociálních vědách i v konkrétní sociální politice. Za cíl si klade snahu odpovědět na to, jaké faktory stojí za úspěchem aktivního stárnutí jako teoretického konceptu a formy sociální politiky. V první části textu je koncept aktivního stárnutí nahlížen skrze perspektivu prací Murray Davis, která se zamýšlí nad kořeny úspěchu klasických sociologických teorií. Druhá část textu poukazuje na to, že důvody úspěchu aktivního stárnutí je potřeba hledat především v nových možnostech, které tento způsob uvažování nabízí pro sociální politiku, práci se seniory a seniorkami i pro seniory a seniorky samotné.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Adamec, Petr. "Editorial." Lifelong Learning 10, no. 2 (2020): 129–30. http://dx.doi.org/10.11118/lifele20201002129.

Full text
Abstract:
Vážení čtenáři, milé kolegyně a kolegové, přátelé celoživotního vzdělávání, právě jste otevřeli druhé číslo časopisu Lifelong Learning – Celoživotní vzdělávání vydané v roce 2020. Dovoluji si tvrdit, že svým obsahem je skutečně velmi zajímavé. V tomto polytematickém čísle vám mimořádně nabízíme větší množství čtení, než tomu bývá obvykle – celkem pět studií a dva recenzní příspěvky. A kterým tématům se jejich autoři v tomto čísle věnují? Alena Bendová a Marie Horáčková z Mendelovy univerzity v Brně představují názory studentů učitelství na průběh pedagogické praxe. Zajímavé na této studii je, že výchozím materiálem zkoumání byly deníky pedagogické praxe studentů a následně – s cílem proniknout hlouběji do problematiky – využily autorky projektivní techniku nedokončených vět. Obecně se pak zamýšlejí nad případnými změnami vedoucími ke zkvalitnění průběhu praxe jak na straně organizátorů, tak cvičných škol. Katarína Fuchsová a Jana Kapová z Prešovské univerzity prezentují výsledky výzkumu efektivnosti invervenčního programu koedukačních aktivit dětí a seniorů žijících v domovech sociálních služeb. Obě autorky vycházejí z přesvědčení, že vzájemná interakce dětí a seniorů má potenciál ovlivňovat vnitřní prožívání a následné projevy chování u obou skupin. Jitka Lorenzová, Blanka Jirkovská a Lenka Mynaříková z Českého vysokého učení technického v Praze se zaměřily na digitální kompetence středoškolských učitelů. Představují zde výsledky z výzkumu, jehož se zúčastnilo úctyhodných 2015 respondentů. Cílem autorek bylo porovnat znalostní a uživatelská specifika učitelů ICT a technických věd s ostatními učiteli. Předpokládám, že stejně jako mě i vás zajímá, jak tento výzkum dopadl. Barbora Nekardová z Masarykovy univerzity přispěla opravdu zajímavou studií na téma rozvoje vysokoškolských učitelů. Položila si otázku, jak vnímají a hodnotí svůj pedagogický rozvoj, a představuje zde výsledky kvalitativní analýzy hloubkových polostrukturovaných rozhovorů s vysokoškolskými učiteli, kteří se účastnili dvousemestrálního programu zaměřeného na rozvoj pedagogických kompetencí. Své výsledky pak diskutuje v kontextu současných snah vysokoškolských institucí o dosahování excelence ve výuce. Kolegyně Markéta Šnýdrová a Gabriela Ježková Petrů z Vysoké školy ekonomie a managementu představují příležitosti, ale také limity vzdělávání formou e-learningu ve vztahu k vývoji společnosti a technologickým a obsahovým požadavkům na vzdělávací aktivity z pohledu příslušníků generace Y a generace Z. Můžeme říci, že takový příspěvek je z dnešního pohledu určitě zcela namístě. V závěrečné části tohoto čísla naleznete dvě recenze. Autorem první z nich je Pavel Pecina z Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity v Brně, který reflektoval knihu Dagmar Sieglové Konec školní nudy: didaktické metody pro 21. století. Autorkou druhé recenze je Dominika Temiaková z Pedagogické fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře, která pro náš časopis zpracovala recenzi publikace autorů Pirohová, Lukáč a Lukáčová Vzdelávanie dospelých Rómov z marginalizovaných komunít. Přeji vám příjemné chvíle strávené ve společnosti našeho časopisu a dovolte mi, abych vás upozornil na novou podobu internetových stránek časopisu Lifelong Learning – Celoživotní vzdělávání (lifelonglearning.mendelu.cz), které jsme aktualizovali tak, aby odpovídaly všem požadavkům kladeným na moderní odborné vědecké časopisy a jejich standardům. Všechny práce na novém webu by měly být dokončeny v průběhu měsíce září. Petr Adamec předseda redakční rady
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Yingxi Zhang, Yingxi Zhang, Juan Liu Juan Liu, Xin Li Xin Li, and and Yongtian Wang and Yongtian Wang. "Fast processing method to generate gigabyte computer generated holography for three-dimensional dynamic holographic display." Chinese Optics Letters 14, no. 3 (2016): 030901–30905. http://dx.doi.org/10.3788/col201614.030901.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Gray, Christopher, Carlo Carozzi, and Maurizio Tiepolo. "Congo Brazzaville: Bibliografia Generale, Bibliographie Generale." International Journal of African Historical Studies 26, no. 2 (1993): 400. http://dx.doi.org/10.2307/219557.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Kabancová, Naďa, and Kateřina Machovcová. "„Koukala jsem na to, jak si hrajou a mluví na sebe řečí, kterou vůbec nevnímám“: Jinakost u dětí s migrační zkušeností." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 269–89. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-269.

Full text
Abstract:
V článku si klademe za cíl předložit zkušenosti žáků a žákyň s vnímáním vlastní jinakosti ve školní třídě. Konkrétně se zaměříme na porozumění zkušeností 1,5 generace mladých imigrantů z Ukrajiny. Naši respondenti, v současné době mladí dospělí, se v rozhovorech zabývají svou zkušeností se začleňováním do české společnosti. Pro předkládaný článek se soustředíme na období mladšího školního věku. Výzkum vycházel z provedení rozhovorů se čtyřmi respondenty, jimiž byly mladé osoby ve věku 24–29 let žijící v České republice, které se do České republiky přistěhovaly z Ukrajiny ve věku od šesti do devíti let. Rozhovory byly zpracovány pomocí tematické analýzy (Braun & Clarke, 2006). Cílem předkládaného textu je detailní analýza toho, jak vnímali sekundární školní socializaci s důrazem na utváření jinakosti a stejnosti ve vrstevnickém kolektivu. Analýza vybraného období koresponduje s časovou osou postupného začleňování do české společnosti od prvotního „nárazu“ po zvládnutí a vyrovnání se s nároky osobní situace. Zaměříme se na identifikované aspekty tohoto procesu a strategie zvládání. Bohatá data získaná z rozhovorů ukazují, jakým způsobem v konstrukci jinakosti působí (ne)znalost jazyka a jaké emočně náročné zážitky spojené s vyloučením z kolektivu a izolací s sebou nese období potřebné pro zvládnutí místní řeči, u našich respondentů poměrně krátké. Ve školní třídě byly tyto děti často terčem posměchu, dokonce se objevovaly i narážky týkající se jejich inteligence – právě z důvodu nedokonalé znalosti jazyka. Rozhovory poukazují na to, že s touto skutečností nijak nepracovali učitelé, kteří by jinak mohli negativní vývoj alespoň zmírnit, ne-li mu zcela předejít. Po osvojení jazyka už bylo pro tyto děti navazování vztahů lépe realizovatelné. Pozorujeme snahu zdůrazňovat stejnost s majoritou a paralelně strategii začlenění skrze repertoár vlastních kvalit. Jako nejúspěšnější a v zásadě očekávaná se v českém školství jeví strategie asimilace, tedy splynutí s většinou (Berry et al., 2002). Neustálé přizpůsobování a adaptování se tak stává u dětí migrantů jakýmsi základem fungování v každodenních interakcích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography