Academic literature on the topic 'Gradovi'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Gradovi.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Gradovi"

1

Smiljanić, Sandra, and Ivan Mlinar. "Uloga grada u znanstvenofantastičnim filmovima." Prostor 24, no. 2(52) (December 31, 2016): 238–53. http://dx.doi.org/10.31522/p.24.2(52).8.

Full text
Abstract:
U radu se prezentiraju i propituju tehnološke, kulturološke, sociološke, filozofske i psihološke značajke ljudskog staništa kroz analizu gradova kao ključnih protagonista narativa znanstvenofantastičnih filmova. Gradovi se u tom žanru mogu podijeliti po svojim dominantnim obilježjima na metropolise, degenerativne gradove, regresivne gradove, gradove-strojeve i virtualni prostor. Znanstvenofantastièni filmovi vrijedan su izvor razumijevanja, kritike i inspiracije suvremenoga društva i grada.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ignjatović, Marko. "Faktori uspješnosti upravljanja gradskim nekretninama u Hrvatskoj." Hrvatska i komparativna javna uprava 20, no. 1 (March 31, 2020): 149–70. http://dx.doi.org/10.31297/hkju.20.1.6.

Full text
Abstract:
Jedinice lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj u vlasništvu imaju velik broj različitih oblika imovine. Nekretnine su najvredniji oblik u portfelju nefinancijske imovine. To je vrsta imovine s najvećom vrijednošću kojom raspolažu i upravljaju gradovi. Navedene vrste nekretnina posredno su vlasništvo svih građana, zbog čega je bitno osigurati njihovo učinkovito upravljanje. Ovaj rad pokazuje kako su nekretnine slabo korišten izvor financiranja gradova, što se odražava i na pokazatelj povrata koji gradovi ostvaruju na temelju nekretnina u svojem vlasništvu. Također, u radu se panel-regresijom empirijski istražuju odrednice povrata na nekretnine u hrvatskim gradovima od 2005. do 2017., s posebnim naglaskom na kvalitetu gradske uprave kao važne odrednice iskorištenosti nekretnina. Zbog nedostatka kredibilnih i javno dostupnih indikatora o kvaliteti gradskih uprava, u ovom se radu kao proxy varijablom za kvalitetu gradske uprave koristi broj poduzetnika po stanovniku. Takav se pristup temelji na Tieboutovu modelu glasanja nogama.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Slišković, Tamara, and Ivona Vrhovec. "Realizacija projekata baziranih na konceptu „pametnih“ gradova u Hrvatskoj s osvrtom na grad Jastrebarsko." Notitia 6, no. 1 (December 30, 2020): 63–80. http://dx.doi.org/10.32676/n.6.1.6.

Full text
Abstract:
Primjena napredne tehnologije potpuno je promijenila građane, gradove i zajednice, stvarajući inteligentno i pametno društvo. Prije svega, potrebno je ukazati na važnost primjene inovativnih rješenja prilagođenih potrebama gradova i građana. Korištenjem inovativnih pristupa, gradovi su u mogućnosti poboljšati gospodarsku sliku te učiniti urbani život prikladnijim i boljim mjestom za život. U članku se analizira proces implementacije određenih komponenti pametnih gradova u Hrvatskoj. Cilj članka je istražiti koncept pametnoga grada, njihovu strukturu i funkciju te analizirati pametna rješenja u primjeni koncepta pametnih gradova na području Hrvatske, s posebnim osvrtom na grad Jastrebarsko. Primijenjeno je kvantitativno istraživanje putem anketnog upitnika (n=129) na području grada Jastrebarsko. Rezultati istraživanja pokazuju uključenost hrvatskih gradova u proces implementacije pametnih rješenja i pozitivan utjecaj novih metoda urbanog upravljanja, koje omogućuju interaktivne, inkluzivne i inovativne urbane sustave, rješavaju dileme o urbanom razvoju, osiguravaju potrebe stanovnika, kontinuirano optimiziraju i poboljšavaju, te na kraju postižu održivi urbani razvoj.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Lazibat, Tonći. "Europski gradovi u poeziji Dragutina Tadijanovića." Croatica et Slavica Iadertina 16, no. 1 (March 1, 2021): 231–47. http://dx.doi.org/10.15291/csi.3240.

Full text
Abstract:
U svom je dugogodišnjem stvaralačkom radu Dragutin Tadijanović (1905. – 2007.) tematizirao i uvrštavao širok spektar pjesničkih motiva. Kao pjesnik koji je pomno bilježio mjesto i vrijeme nastanka svojih pjesama, čineći ih gotovo ravnopravnim u odnosu na tekst, omogućio je, kasnijim povjesničarima i teoretičarima književnosti, analizirati pjesme kao specifičan autobiografski diskurs. Pritom uvid u Tadijanovićevu biografiju daje naslutiti da je grad u njegovu životu, a samim time i u stvaralaštvu, imao veliku važnost. U tom je smislu cilj ovoga rada bio prepoznati, analizirati i raspraviti u kojoj se funkciji pojavljuju europski gradovi u njegovim pjesmama. Iako bismo gotovo svu Tadijanovićevu poeziju mogli pročitati iz Sabranih pjesmama (2005.) i Zelenog voća (2006.), za potrebe smo ovoga istraživačkog rada konzultirali samo prvu zbirku. Naime, u Zelenom voću nema ni jedne pjesme koja udovoljava navedenoj temi rada. Da bismo došli do navedenoga cilja, učinili smo sljedeće: (1) utvrdili zastupljenost pjesama u kojima je europski grad mjesto nastanka pjesme i / ili tema, odnosno motiv, (2) izdvojili konkretne europske gradove iz Tadijanovićeve poezije, (3) prikazali odnos gradova i država kojima pripadaju, s obzirom na zastupljenost u pjesmama te (4) analizirali pjesnikov doživljaj pojedinoga grada, s obzirom na njegovu dob te teme i motive pjesama.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Golob, Marino, Silvana Škorić, and Martin Golob. "Zadovoljstvo korisnika uslugama javnog prometa u gradu Beču." Zbornik Veleučilišta u Rijeci 5, no. 1 (2017): 55–70. http://dx.doi.org/10.31784/zvr.5.1.5.

Full text
Abstract:
Javni gradski prijevoz uključuje različite vrste usluga koje omogućavaju mobilnost građanima i stanovnicima gradova, uključujući prijevoz autobusom, vlakom, podzemnom željeznicom, trajektima, taksijima i njihovim varijacijama. Javni gradski prijevoz, pored toga, može imati i vrlo važnu i jedinstvenu ulogu u učinkovitom sustavu javnog prometa tako da omogućuje cjenovno pristupačnu mobilnost građanima koji nisu vozači, tj. nudi efikasan način putovanja urbanim sredinama te često služi kao katalizator za promišljenije i bolje upravljanje javnim zemljištem u okviru javne prometne infrastrukture. U radu je dan kratak pregled javnog gradskog prijevoza grada Beča, u kojem se javnim prijevozom s lakoćom može stići do skoro bilo kojeg dijela, a koriste se nove tehnologije koje olakšavaju svakodnevno putovanje pojedinaca javnim gradskim prijevozom. U suvremenim gradovima promet je jedan od najvećih problema. Veliki gradovi previše su opterećeni zastojima u prometu, nedostatkom mjesta za parkiranje, onečišćenim zrakom, bukom te konfliktom motornih vozila i pješaka. Svi ovi problemi modernog doba u kojem prometna potražnja nadilazi prometnu ponudu ne dolaze do izražaja kada se karakterizira javni gradski prijevoz ovog europskog grada. Gradske vlasti i vodeće prometno poduzeće Wiener Linien ulažu velike napore u smanjenje onečišćenja i zagađenja okoliša prometom. Za poticanje korisnika u korištenju javnog prijevoza i smanjenju korištenja osobnih automobila, grad Beč nudi na prvom mjestu velike alternativne izbore kao što je korištenje gradskih bicikala i izgradnja velikog broja biciklističkih staza, kao i carsharing (dijeljenje automobila). Predmet istraživanja ovog rada jest istražiti i utvrditi anketnim upitnikom zadovoljstvo korisnika usluga javnog gradskog prijevoza u gradu Beču.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Klarić, Mirko. "Problems and Developments in the Croatian Local Self-Government." Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu 54, no. 4 (November 7, 2017): 807–23. http://dx.doi.org/10.31141/zrpfs.2017.54.126.807.

Full text
Abstract:
Hrvatska lokalna samouprava organizirana je na dvije razine. Prvu razinu predstavljaju jedinice lokalne samouprave, gradovi i općine, koje su organizirane kao politipične jedinice lokalne samouprave. Takvi su tipovi lokalne samouprave prije svega odgovorni za komunalne poslove i urbano planiranje. Na prvoj razini u Hrvatskoj postoji 550 lokalnih jedinica. Na drugoj razini nalaze se županije koje su odgovorne za više decentraliziranih javnih službi na lokalnoj razini, prije svega za zdravstvenu skrb, osnovno školstvo i druge lokalne obrazovne institucije, kao i za koordinaciju između jedinica lokalne samouprave na vlastitom području. Danas u Hrvatskoj postoji 20 županija, a glavni grad Zagreb također ima status županije. Sadašnja struktura lokalne samouprave osmišljena je 1992. kada je napušten stariji sistem lokalne samouprave. Lokalne jedinice imaju ovlasti i zadaće koje su podijeljene između gradova i općina na prvoj razini, te županija na drugoj razini. Ovlasti općina i gradova u načelu su jednake. Neki veći gradovi u određenim poslovima imaju višu jurisdikciju. Ovlasti koje imaju lokalne jedinice u javnim poslovima ograničene su. Jedno od pitanja buduće reforme lokalne samouprave jest kako unaprijediti organizaciju lokalne samouprave i kako da lokalne usluge za koje su zadužene dobiju višu kvalitetu, da budu efikasnije i dostupnije pod prihvatljivim troškovima. Glavno je pitanje postoji li mogućnost da decentralizacija lokalne samouprave u Hrvatskoj poboljša kvalitetu lokalnih javnih usluga u jedinicama lokalne samouprave. U tom smislu, u ovome se članku iznose aktualni problemi i razvoj jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Lakusic, Stjepan. "Smart cities and buildings." Journal of the Croatian Association of Civil Engineers 71, no. 10 (October 10, 2019): 943–64. http://dx.doi.org/10.14256/jce.2733.2019.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Carter, Curtis. "Cities as ways of worldmaking." SAJ - Serbian Architectural Journal 11, no. 2 (2019): 213–26. http://dx.doi.org/10.5937/saj1902213c.

Full text
Abstract:
The theme of "Ways of Worldmaking" appears in the writings of philosophers such as Ernst Cassirer and Nelson Goodman. Cassirer takes up this theme in Language and Myth (Tr. by Susan Langer (Harper, 1946)), and Goodman addresses "The Ways of World Making" in his book bearing the same title (Hackett, 1978, 1981). Both philosophers cite the arts as key ways of world making in their function as various forms of symbols. Following the insights of Cassirer and Goodman, "Ways of Worldmaking" is explored here first in reference to an imaginative world making roles of works of the arts that relate to cities. Examples including the literary works of J. R. R. Tolkien, an opera by Kurt Weill and Berthold Brecht, a film by Chinese artist Xu Bing, New York's Hudson Yards, the biggest private real estate development in US history to date, are used as instances of worldmaking in the arts and city development.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Bilušić, Maja, Mladen Obad Šćitaroci, and Zlatko Karač. "Značenje pojma mali povijesni gradovi u Hrvatskoj." Prostor 28, no. 2 (60) (December 22, 2020): 378–89. http://dx.doi.org/10.31522/p.28.2(60).12.

Full text
Abstract:
U hrvatskoj literaturi i zakonskoj regulativi ne postoji jednoznačna definicija maloga povijesnoga grada. Cilj rada jest pridonijeti utvrđivanju značenja toga složenog pojma i uspostaviti popis malih povijesnih gradova Hrvatske. Predložena je višekriterijska analiza koja uključuje upravne, funkcijske, veličinske, konzervatorske, povijesne i strukturno­-morfološke kriterije kao početno istra­živanje teme obnove malih povijesnih gradova Hrvatske.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Gržinić, Jasmina, and Mieta Bobanović. "Luksuzni turizam i stavovi dionika – odabrani obalni gradovi Hrvatske." Oeconomica Jadertina 10, no. 1 (July 1, 2020): 56–73. http://dx.doi.org/10.15291/oec.3054.

Full text
Abstract:
Elite tourism appears in a number of selective forms of tourism (cultural, sports, etc.) and is therefore often conceptually defined differently (luxury, premium, high quality, specialised, alternative, transformative). Destinations that are oriented to added benefits for the client and the development of partnerships compete better in the market of elite tourism. In Croatian tourism, some destinations are called destinations of elite tourism. However, there are differences in the development of Croatian coastal destinations that strive for high quality tourism. The aim of this paper is to examine the attitudes of stakeholders of selected coastal cities on the level of development of elite tourism. The purpose of the research is to point out the necessary changes in the model of tourism development (due to the risk of negative externalities in the form of pollution, noise, congestion, difficulty of access to the destination, lack of ambience) which does not favour high paying tourists but directs them to other destinations. The attitudes of coastal destination stakeholders were examined using a combined data collection method (survey method and in-depth interview). The results of the research indicate the lack of balanced destination development in the tourist system. The assessors were the least unified about the destination offer variables regarding the value-added offer and service variable. The contribution of the paper is recommendations to the public and private sector, as well as to the local population in order to improve the segment of luxury offers and reflect on the implementation of global tourism initiatives.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Gradovi"

1

Dejana, Vasin. "Погранични српски и угарски градови на Сави и Дунаву у средњем веку." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2017. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=106245&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Урбанизација предела уз реке Саву и Дунав је динамичан процес који је трајао вековима. На настанак и развој градова је утицало више фактора, а најважнији су природно окружење, ратна дешавања и развој привреде, на првом месту трговине. Утицаји природног окружења града се могу сагледати на два нивоа. Први је непосредна околина из које човек црпи намирнице неопходне за живот, а други је положај града у односу на шире окружење, на могућност повезивања са другим регијама и градовима. Због тога је важно најпре сагледати и установити какав је терен на коме су ницали градови на Сави и Дунаву и описати хидрографију, рељеф, климу и плодност земљишта, а затим сагледати и могућности комуникација са даљим регијама. Ипак, утицај природне средине се никако не може узимати као појава сама за себе. Увек се мора довести у контекст деловања људске заједнице и друштвених односа. Регија коју посматрамо је у дугом периоду била погранично подручје на коме је ратни вихор био честа појава. Ту су се смењивале различите државе, Римско царство, касније Византија, Угарска, Бугарска, Србија, Турска. Свака од ових култура је дала одређен допринос урбанизацији ових простора. Врло важан аспект сагледавања једног града је његова функција у друштву и држави. Градови на Сави и Дунаву су често имали улогу пограничних караула, али се не сме занемарити ни њихова привреднафункција. На том пољу је најважнија била трговина. Градови у Посавини и Подунављу су били уклопљени у систем даљинске трговине коју су обављали углавном Дубровчани. Ово поднебље је било изван главних токова европске трговине, али је на регионалном нивоу имало важну улогу која ће се задржати и у модерно доба. Унутрашњи живот града се састојао из више сегмената. На првом месту је свакако становништво. Оно се често мењало, селило и осипало како су наилазила ратна времена, а повећавало у мирнодопским условима када су привредни токови били неометани. Етничка структура је била мешовита, што је очекивана појава за пограничне градове. У њима јеП постојала и цивилна и војна управа, мада је војна наглашенија с обзиром на важност ових градова у стратешком смислу. Црква је била незаобилазан сегмент средњевековног града и имала је у његовом животу важну улогу, као институција, али и као сама грађевина. Морфологија градова је углавном била условљена природним тереном и функцијом града. Разноврсни чиниоци су утицали на то да се грдови изграђени на обалама Саве и Дунава развијају сваки на свој индивидуалан начин. Нису сви настали у исто време, са истим циљевима. Имали су различите функције, мада је приметно да је војна функција увек била константа. Нису своје врхунце проживљавали у исто време, нити су у исто време замирали, а већина их постоји и данас.
Urbanizacija predela uz reke Savu i Dunav je dinamičan proces koji je trajao vekovima. Na nastanak i razvoj gradova je uticalo više faktora, a najvažniji su prirodno okruženje, ratna dešavanja i razvoj privrede, na prvom mestu trgovine. Uticaji prirodnog okruženja grada se mogu sagledati na dva nivoa. Prvi je neposredna okolina iz koje čovek crpi namirnice neophodne za život, a drugi je položaj grada u odnosu na šire okruženje, na mogućnost povezivanja sa drugim regijama i gradovima. Zbog toga je važno najpre sagledati i ustanoviti kakav je teren na kome su nicali gradovi na Savi i Dunavu i opisati hidrografiju, reljef, klimu i plodnost zemljišta, a zatim sagledati i mogućnosti komunikacija sa daljim regijama. Ipak, uticaj prirodne sredine se nikako ne može uzimati kao pojava sama za sebe. Uvek se mora dovesti u kontekst delovanja ljudske zajednice i društvenih odnosa. Regija koju posmatramo je u dugom periodu bila pogranično područje na kome je ratni vihor bio česta pojava. Tu su se smenjivale različite države, Rimsko carstvo, kasnije Vizantija, Ugarska, Bugarska, Srbija, Turska. Svaka od ovih kultura je dala određen doprinos urbanizaciji ovih prostora. Vrlo važan aspekt sagledavanja jednog grada je njegova funkcija u društvu i državi. Gradovi na Savi i Dunavu su često imali ulogu pograničnih karaula, ali se ne sme zanemariti ni njihova privrednafunkcija. Na tom polju je najvažnija bila trgovina. Gradovi u Posavini i Podunavlju su bili uklopljeni u sistem daljinske trgovine koju su obavljali uglavnom Dubrovčani. Ovo podneblje je bilo izvan glavnih tokova evropske trgovine, ali je na regionalnom nivou imalo važnu ulogu koja će se zadržati i u moderno doba. Unutrašnji život grada se sastojao iz više segmenata. Na prvom mestu je svakako stanovništvo. Ono se često menjalo, selilo i osipalo kako su nailazila ratna vremena, a povećavalo u mirnodopskim uslovima kada su privredni tokovi bili neometani. Etnička struktura je bila mešovita, što je očekivana pojava za pogranične gradove. U njima jeP postojala i civilna i vojna uprava, mada je vojna naglašenija s obzirom na važnost ovih gradova u strateškom smislu. Crkva je bila nezaobilazan segment srednjevekovnog grada i imala je u njegovom životu važnu ulogu, kao institucija, ali i kao sama građevina. Morfologija gradova je uglavnom bila uslovljena prirodnim terenom i funkcijom grada. Raznovrsni činioci su uticali na to da se grdovi izgrađeni na obalama Save i Dunava razvijaju svaki na svoj individualan način. Nisu svi nastali u isto vreme, sa istim ciljevima. Imali su različite funkcije, mada je primetno da je vojna funkcija uvek bila konstanta. Nisu svoje vrhunce proživljavali u isto vreme, niti su u isto vreme zamirali, a većina ih postoji i danas.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nataša, Dragić. "Uticaj suspendovanih čestica " PM2,5" iz vazduha životne sredine na mortalitet, kardiovaskularni i respiratorni morbiditet odraslog stanovništva Grada Novog Sada." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Medicinski fakultet u Novom Sadu, 2020. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=112297&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
Kvalitet vazduha u urbanim sredinama predstavlja jedan od glavnih uzroka zdravstvenih problema. Prema podacima SZO u svetu se godišnje usled zagađenja vazduha u urbanim sredinama dogodi preko 2,7 miliona smrtnih slučajeva. Procenjuje se da najbolji indikator za procenu veličine zdravstvenog rizika od zagađenja vazduha jeste koncentracija suspendovanih čestica PM2,5 u vazduhu životne sredine. Cilj: Proceniti uticaj suspendovanih čestica PM2,5 iz vazduha životne sredine na ukupan mortalitet, kardiovaskularni i respiratorni bolnički morbiditet odraslog stanovništva Grada Novog Sada. Takođe, cilj istraživanja je bio da se i utvrdi koncentracija i hemijski sastav suspendovanih čestica PM2,5 u vazduhu životne sredine na teritoriji Grada Novog Sada, na dnevnom i godišnjem nivou, uzimajući u obzir i uticaj meteoroloških parametara. Metod: Istraživanje je sprovedeno kao prospektivna studija vremenske serije podataka o kvalitetu vazduha, meteorološkim parametrima i zdravstvenim ishodima, u intervalima od najmanje 30 dana tokom sva četiri godišnja doba 2017. godine. Uzorkovanje i određivanje koncentracije i hemijskog sastava čestica PM2,5 u skladu sa propisanim standardnim metodama, je obavljeno na mernim mestima u životnoj sredini Grada Novog Sada, koja reprezentuju uticaj saobraćaja i urbanog pozadinskog područja na zagađenje vazduha životne sredine. Primenjen je Lenschow pristup za kvantifikaciju veličine doprinosa saobraćaja porastu koncentracije suspendovanih čestica PM2,5 u vazduhu životne sredine. Podaci o meteorološkim parametrima (temperatura vazduha, relativna vlažnost vazduha i brzina vetra), su preuzeti od Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. Podaci o zdravstvenim ishodima (dnevni broj umrlih i hospitalizovanih zbog kardiovaskularnih i respiratornih bolesti), za stanovništvo starije od 18 godina, čije mesto stanovanja pripada teritoriji Grada Novog Sada, obezbeđeni su od strane Centra za informatiku i biostatistiku u zdravstvu Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Za procenu uticaja nezavisnih promenljivih na zavisne (ukupan mortalitet / bolnički morbiditet) primenjen je generalizovani linearni model regresione analize za vremenske serije podataka (Poason). Rezultati: Prosečna godišnja koncentracija suspendovanih čestica PM2,5 iz vazduha životne sredine na teritoriji Grada Novog Sada je iznosila 30,27 μg/m3, a srednje dnevne koncentracije 8-79  g/m3. Približno 30% varijabilnosti srednjih dnevnih koncentracije suspendovanih čestica PM2,5 se može objasniti lokalnim meteorološkim uslovima. Hemijski sastav čestica na području Grada Novog Sada u najvećem procentu čini ekvivalent karbonatne frakcije čestica, zatim sekundarni neorganski aerosol i rastvorljiva organska frakcija, dok su joni rastvorljivi u vodi (kalcijum, hloridi, natrijum, kalijum i magnezijum) zastupljeni u najmanjem procentu. Prisutni izvori zagađenja vazduha životne sredine na području Grada Novog Sada su procesi sagorevanja fosilnih goriva i biomase, saobraćaj, mineralna (zemljišna) prašina i sekundarno zagađenje regionalnog porekla. Doprinos saobraćaja porastu prosečne godišnje koncentracije suspendovanih čestica PM2,5 je iznosio 40%. Masena koncentracija čestica PM2,5, kao i hemijski sastav čestica (ekvivalent karbonatne frakcije, rastvorljiva organska frakcija, joni kalijuma i kalcijuma) doprinose umiranju i oboljevanju odraslog stanovništva Grada Novog Sada. Na uticaj masene koncentracije i hemijskog sastava čestica PM2,5 najosetljivije su žene i stanovništvo starosti ≥ 65 godina, kao i muškarci u pogledu uticaja ekvivalenta karbonatne frakcije čestica PM2,5. Zaključak: Dobijeni rezultati po prvi put opisuju zdravstveni uticaj masene koncentracije i hemijskog sastava čestica PM2,5 na području Grada Novog Sada, odnosno kvantifikuju rizik za ukupan mortalilteta i kardiovaskualrni i respiratorni morbiditet. Razumevanje uticaja suspendovanih čestica PM2,5 na oboljevanje i umiranje stanovništva, stratifikovanih prema starosnoj i polnoj strukturi, uz identifikaciju mogućih izvora zađenja vazduha na području Grada Novog Sada, predstavlja osnovu za razvoj javnozdravstvene politike u cilju unapređenja zdravlja stanovništva Grada Novog Sada.
Urban ambient air pollution is one of the leading causes of health problems. According to WHO data, over 2.7 million deaths occur in urban areas annually due to urban air pollution. Particulate matter PM2.5 is estimated to be the best indicator for assessing the magnitude of the health risk induces by ambient air pollution. Aim: To assess the impact of PM2.5 on total mortality, cardiovascular and respiratory hospital morbidity of the adult population of the City of Novi Sad. Also, the aim of the study was to determine the concentration and chemical composition of ambient PM 2.5 particles in the territory of the City of Novi Sad, on daily and annual bases, taking into account the impact of meteorological parameters. Method: The study was conducted as a prospective, a time series study of of data on air quality, meteorological parameters and health outcomes, at intervals of at least 30 days during all four seasons of 2017. Sampling and determination of the mass concentration and chemical composition of PM2.5 particles in accordance with the prescribed standard methods, it was performed at sampling stations in the City of Novi Sad, representing the impact of traffic and urban background impact on environmental air pollution. A Lenschow approach was used to quantify the magnitude of traffic contribution to the increase of ambient PM2.5 mass concentration. Meteorological data (air temperature, relative humidity and wind velocity) were taken from the Republic Hydrometeorological Institute of Serbia. Data on health outcomes (daily number of deaths and hospitalizations due to cardiovascular and respiratory diseases) for the population older than 18, residing within the territory of the City of Novi Sad, have been provided by the Centre for Informatics and Biostatistics, Institute of Public Health of Vojvodina. To evaluate the impact of independent variables on dependent (total mortality/hospital morbidity), a generalized linear regression model for time series data (Poisson) was applied. Results: The average annual mass concentration of PM2.5 in the territory of the City of Novi Sad was 30.27μg/m3, while mean daily concentrations were 8- 79μg/m3. Approximately 30% of the variability in mean daily concentrations of PM2.5 particles can be explained with local meteorological conditions. The chemical composition of PM2.5 in the area of Novi Sad is to the a great extent the equivalent of the carbonate fraction of the particles, then the secondary inorganic aerosol and the soluble organic fraction, while the water-soluble ions (calcium, chlorides, sodium, potassium and magnesium) are present in the lowest percentage. The sources of ambient air pollution in the area of the City of Novi Sad were the combustion of fossil fuels and biomass, traffic, mineral (soil dust) and secondary pollution of regional origin. Contribution of traffic to the increase of the average annual mass concentrations of PM2.5 particles was 40%. PM2.5 particle mass concentration, as well as the chemical composition of the particles (carbonate fraction equivalent, soluble organic fraction, potassium and calcium ions) contribute to the deaths and diseases of the adult population of the City of Novi Sad. Women and the population aged ≥65, were more susceptible to mass concentration and chemical composition of PM2.5 related deaths and diseases, as well as men according to the impact of the equivalents of carbonate fractions of PM2.5. Conclusion: The results obtained show for the first time the health effects of mass concentration and chemical composition of PM2.5 particles in the City of Novi Sad, i.e. they quantify the risk for total mortality and cardiovascular and respiratory morbidity. Understanding the impact of suspended particles PM2.5 on population mortality and morbidity, stratified by age and sex structure, along with identifying of possible air pollution sources is the basis for the development of public health policies aimed at improving the population health in the City of Novi Sad.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Marina, Carević. "Mešovite namene – ključni parametar planiranja savremenih gradova." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, 2017. https://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=104858&source=NDLTD&language=en.

Full text
Abstract:
U disertaciji su istražene karakteristike mešovitih namena, kao urbanog fenomena i planerskog koncepta. Formulisan je poseban metodološki postupak, koji uključuje i redefinisanje indeksa mešovite namene, primenjen za istraživanje relacija između programske strukture grada i brojnih drugih parametara, čime je omogućeno formiranje utemeljenih stavova o savremenom gradu kao složenom sistemu. Konkretno područje izučavanja je grad Novi Sad i pet specifičnih susedstava, a na osnovu rezultata rada date su i preporuke za poboljšanje istraživanja i planiranja mešovitih namena.
The dissertation examines characteristics of mixed uses, as an urban phenomenon and a planning concept. А special methodological procedure, including redefinition of mixed-use index, has been formulated for exploring the relations between the program structure of the city and a number of other parameters, which enabled making of well-grounded conclusions about contemporary cities, as complex systems. The particular area of study is the city of Novi Sad and five specific neighbourhoods, and on the basis of results of the work, there were given recommendations for improving of research and planning of mixed uses.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Piaggio, Hugo, and Javier Kiefer-Marchand. "Grados de Bachiller y Grados de Abogado (1948)." Pontificia Universidad Católica del Perú, 2016. http://repositorio.pucp.edu.pe/index/handle/123456789/115870.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ruíz, Reséndiz Miguel Ángel, and Rojo Wenceslao Fajardo. "Grado nutricional en los Escolares de la Primaria Miguel Hidalgo, turno vespertino; Ex hacienda Mextepec, Estado de México 2013." Tesis de Licenciatura, Medicina-Quimica, 2013. http://hdl.handle.net/20.500.11799/14398.

Full text
Abstract:
Todo niño y adolescente tiene sus propios procesos biológicos, psicológicos, y sociales relacionados con su salud los cuales se deben atender para hacer una vida más sólida. Por lo tanto es primordial preocuparse para que la pareja tenga las mejores condiciones para formar una familia donde haya planificación, control de embarazo desde su inicio, que este sea atendido por profesionales y que los programa de vigilancia y control de salud del niño, y del adolescente sean parte de los valores familiares e institucionales. (1)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kohlheim, Volker. "Gradiva. Der übersetzte Name und sein Abbild." Gesellschaft für Namenkunde e.V, 2016. https://ul.qucosa.de/id/qucosa%3A16260.

Full text
Abstract:
Gradiva – the translated name and its visual representation. – The name Gradiva appears first in a short novel which the German author Wilhelm Jensen published in 1903. It became famous because Sigmund Freud analyzed Jensen’s novella in his study Delusion and Dream in Jensen’s ‘Gradiva’ (1907). In this story the young archaeologist Norbert Hanold is obsessed by a classical relief representing a young woman walking in a special, elegant way. Therefore he calls her Gradiva (she who advances). The young woman appears to him in dreams when Vesuvius is about to erupt in Pompeii, and he feels he has to visit this ancient Italian site. Here the same phantasmagorical figure appears to him. At first he believes her to be the incarnation of the ancient Gradiva, but later he realizes that she is not the reincarnation of a Pompeiian maiden, but his living childhood girlfriend. – The aim of this paper is to show that it is not a physical likeness between the archeologist’s girlfriend and the ancient relief which lies at the root of Hanold’s delusion, as Freud asserts, or a fetichist obsession, as his followers claim, but the surname of his girlfriend: Gradiva is a translation of her repressed surname Bertgang, and the ancient relief is the visual representation of this name. – The final paragraph of this paper shows the significance which Gradiva attained for the Surrealist movement, whose members declared her to be their “muse”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ackerman, Amanda K. "Victor Burgin's "Gradiva": Feminism, Antiquity, and Conceptualism." University of Cincinnati / OhioLINK, 2016. http://rave.ohiolink.edu/etdc/view?acc_num=ucin1470672257.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Barilli, Elia. "Teoria del Grado." Bachelor's thesis, Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, 2017. http://amslaurea.unibo.it/13567/.

Full text
Abstract:
Introduzione alla topologia differenziale con alcuni concetti base quali omotopia, isotopia, complesso di De Rham, forme differenziali su varietà e cenni alla coomologia di De Rham. Definizione del grado di Brouwer e invarianza per omotopia; definizione del grado attraverso la coomologia ed equivalenza per funzioni a dominio compatto. Applicazioni del grado: teorema fondamentale dell'Algebra, campi vettoriali tangenti sulla sfera n-dimensionale, teorema di Gauss-Bonnet in dimensione 2.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

CARMONA, VELAZQUEZ ANGELICA YASMIN. "COMPETENCIAS LABORALES PARA EL PERSONAL EMPLEADO DE UNA EMPRESA MANUFACTURERA A TRAVÉS DE LA EVALUACIÓN DE 360 GRADOS." Tesis de Licenciatura, Universidad Autónoma del Estado de México, 2016. http://hdl.handle.net/20.500.11799/65174.

Full text
Abstract:
La presente investigación tiene como objetivo determinar las competencias laborales para el personal empleado de una empresa manufacturera a través de la evaluación de 360 grados, y de manera específica, identificar el nivel de dominio con el que cuenta el grupo de mandos medios sobre las competencias necesarias para una adecuada supervisión y manejo de grupos, identificar como los resultados de la evaluación multiperceptual varían de una evaluación jerárquica a una unilateral, así también, conocer cuál es el estrato/área organizacional mejor desarrollado y cuáles son con mayor área de oportunidad, finalmente identificar los diferentes niveles de competencias del personal empleado a través del comportamiento organizacional. Para esto el rol del psicólogo juega un papel muy importante debido a que la psicología se define como el estudio del comportamiento, pensamientos y emociones del ser humano, hay quien argumenta que la conducta humana es demasiado compleja y que el comportamiento de los individuos cambia de forma importante cuando están siendo evaluados sin embargo, es bien sabido que el ser humano constantemente está sometido a ser evaluado en cada una de sus actividades, en una evaluación se considera que los seres humanos son diferentes entre sí, poseedores de habilidades, conocimientos, destrezas y capacidades.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Essebei, Fares. "Grado topologico e applicazioni alle equazioni differenziali periodiche." Bachelor's thesis, Alma Mater Studiorum - Università di Bologna, 2014. http://amslaurea.unibo.it/7721/.

Full text
Abstract:
Nella presente tesi si esamina il grado topologico in spazi di dimensione finita nonché in spazi di dimensione infinita. La trattazione si focalizza sulla proprietà di invarianza per omotopia e teoremi di punto fisso, con relativa applicazione ad equazioni differenziali che ammettono soluzioni periodiche.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Gradovi"

1

Kovačević, Stevan. Gradovi Srbije. Beograd: Beogradska knjiga, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bosnić, Dragan. Gradovi Srbije. Beograd: Mladinska knjiga, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ljudi i gradovi. Budva: Mediteran, 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Gradovi vojne krajine. Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Viktor, Berk, ed. Gradovi na Slovenskem. 2nd ed. [Ljubljana]: Cankarjeva zal., 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Epski gradovi: Leksikon. Beograd: Balkanološki institut SANU, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Reisp, Branko. Gradovi dežele Kranjske. V Ljubljani: Slovenska matica, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Milan, Kruhek, ed. Sredovječni gradovi u Slavoniji. Vinkovci: "Privlačica", 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Andrićeve kule i gradovi. Beograd: Beogradski krug, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Mikulčiḱ, Ivan. Antički gradovi vo Makedonija. Skopje: Makedonska akademija na naukite i umetnostite, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Gradovi"

1

Vučićević, Stefan. "Inteligentni saobraćaj i pametni gradovi: kako velikim podacima očuvati ekološku bezbednost." In Urbana bezbednost i urbani razvoj, 211–24. Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet bezbednosti, 2018. http://dx.doi.org/10.18485/fb_ubur.2018.1.ch13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Maruna, Marija, Ratka Čolić, and Danijela Milovanović Rodić. "Upravljanje razvojem rezilijentnih gradova: primer Obrenovca." In Urbana bezbednost i urbani razvoj, 30–50. Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet bezbednosti, 2018. http://dx.doi.org/10.18485/fb_ubur.2018.1.ch2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Diamantidis, C. "Graphisches Dispositionssystem Grados." In PEARL 92, 125–38. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 1992. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-77980-0_12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Gačić, Jasmina, and Slađana Babić. "Ranjivost i otpornost gradova — novi odgovor na prirodne katastrofe." In Urbana bezbednost i urbani razvoj, 271–84. Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet bezbednosti, 2018. http://dx.doi.org/10.18485/fb_ubur.2018.1.ch17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Rost, Christopher, Andreas Thor, Philip Fritzsche, Kevin Gomez, and Erhard Rahm. "Evolution Analysis of Large Graphs with Gradoop." In Machine Learning and Knowledge Discovery in Databases, 402–8. Cham: Springer International Publishing, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-030-43823-4_33.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stupar, Aleksandra, and Ivan Simić. "Rezilijentnost i(li) održivost? Klimatska neizvesnost kao faktor u planiranju gradova." In Urbana bezbednost i urbani razvoj, 225–37. Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet bezbednosti, 2018. http://dx.doi.org/10.18485/fb_ubur.2018.1.ch14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Vaništa Lazarević, Eva, Milena Ivanović, and Filip Trgovčević. "Bezbednost u kontekstu socio-urbane obnove u gradovima današnjice." In Urbana bezbednost i urbani razvoj, 91–108. Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet bezbednosti, 2018. http://dx.doi.org/10.18485/fb_ubur.2018.1.ch6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Darbo, Gabriels. "Grado Topologico E Punti Uniti In Trasformazioni Plurivalenti." In Topologia, 93–97. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 2011. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-10898-3_4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Pesce, Monica. "Alla cieca e il testimone di secondo grado." In Biblioteca di Studi di Filologia Moderna, 335–53. Florence: Firenze University Press, 2021. http://dx.doi.org/10.36253/978-88-5518-338-3.26.

Full text
Abstract:
The essay focuses on the modalities adopted by Magris in his novel, Alla cieca, to merge literature and civil engagement through a fine narrative construction. By populating his writing with precise documentary research and taking advantage of the possibilities of invention, the author succeeds in giving voice to minimum destinies of History and save their high moral lesson. This can also be seen through a comparative reading of the pages of the novel dealing with Tito’s gulag, Goli Otok, and Scotti’s book, which is a historical reconstruction provided by witnesses of the events suffered by Italians who lived there.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Haramija, Dragica. "Gradniki bralne pismenosti." In Gradniki bralne pismenosti: Teoretična izhodišča, 5–28. University of Maribor Press, 2020. http://dx.doi.org/10.18690/978-961-286-403-3.1.

Full text
Abstract:
Za celostno obravnavo Gradnikov bralne pismenosti (2018, delovno gradivo ZRSŠ) smo se v izhodišču naslonili na tri ključne dokumente, in sicer na Belo knjigo o vzgoji in izobraževanju v RS (2011), na Nacionalno strategijo za razvoj bralne pismenosti za obdobje 2019–2030 (2019) in na Osem ključnih kompetenc za vseživljenjsko učenje (2018). V okviru dela pri projektu OBJEM smo v raziskavah bralno pismenost opazovali z več vidikov, med katerimi je treba izpostaviti zlasti tri: (1) z vidika oblikovanja gradnikov bralne pismenosti, (2) z vidika didaktičnih pristopov, ki prispevajo k bralni pismenosti, še zlasti pri presoji učbeniških gradiv, in (3) z vidika izbora kakovostnih bralnih gradiv za vsa področja dejavnosti v vrtcih in vse predmete v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Gradovi"

1

Živković, Radmila, Ivana Brdar, Jelena Gajić, and Katarina Čkonjević. "Pametni gradovi kao deo Digitalne ekonomije." In Sinteza 2019. Novi Sad, Serbia: Singidunum University, 2019. http://dx.doi.org/10.15308/sinteza-2019-121-128.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kršić, Biljana, Ivana Zovko, and Indira Čizmić. "REVIZIJA FINANCIRANJA SPORTA – HORIZONTALNA REVIZIJA GRADOVI ZAGREB I BEČ." In FINIZ 2015. Belgrade, Serbia: Singidunum University, 2015. http://dx.doi.org/10.15308/finiz-2015-83-87.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Mina, Elie, and Saša Petar. "Quality of life in smart cities - security technology & crime control." In Kvaliteta-jučer, danas, sutra (Quality-yesterday, today, tomorrow), edited by Miroslav Drljača. Croatian Quality Managers Society, 2021. http://dx.doi.org/10.52730/xhrh8386.

Full text
Abstract:
Abstract: The concept of the Smart City is increasingly gaining popularity and defines an approach that uses Information and Communication Technology to support the different facets of sustainability processes, while taking into consideration the interests of different stakeholders. Security is one of many issues raised in Smart City initiatives; the security issue is often tackled by the adoption of systems that enhance security systems. Smart Cities raises noteworthy political, specialized, and socioeconomic challenges for creators, trustworthiness, and organizations included in administrating these modern substances. An expanding number of considers center on the security, privacy, and risks inside Smart Cities, highlighting the dangers relating to data security and challenges for Smart City framework within the management and handling of individual information. Smart City has circulated over the created world influencing urban improvement programs and government methodologies. Such future cities are proclaimed for their proficient networked technologies implanted inside the texture of urban situations that give unused implies of social control for the state. These cities are imagined as a technological settle for the numerous issues of advanced city life; Rising advances are not faultless and have vulnerabilities that can be controlled by criminal performing artists. Indeed so, there's a curiously hush around the issues of security among the advocates of Smart Cities. Sažetak: Koncept Pametnog grada sve više dobiva na popularnosti i podrazumijeva pristup koji koristi informacijsku i komunikacijsku tehnologiju za podršku različitim aspektima procesa održivosti, uzimajući u obzir interese različitih dionika. Sigurnost je jedno od mnogih pitanja pokrenutih u inicijativama Pametnog grada. Sigurnosno pitanje često se rješava uvođenjem sustava koji poboljšavaju sigurnost. Pametni gradovi predstavljaju značajne političke, specijalizirane i socioekonomske izazove donositeljima odluka kao i organizacijama uključenim u upravljanje tim modernim sustavima. Sve veći broj istrtaživanja usmjeren je na sigurnost, privatnost i rizike u Pametnim gradovima, ističući opasnosti povezane sa sigurnošću podataka i izazove za Pametni grad u kontekstu upravljanja i korištenja pojedinih informacija. Pametni grad je dio svjetskog konteksta koji utječe na programe urbanih poboljšanja i metode upravljanja. Takvi su gradovi budućnosti zamišljeni kao vješto umrežene tehnologije ugrađene u teksturu urbanih situacija koje otvaraju neiskorištene mogućnosti društvene kontrole države. Ti su gradovi zamišljeni kao tehnološko rješenje za brojna pitanja kvalitete gradskog života. Napredak nije besprijekoran i ranjiv je. Uistinu, među zagovornicima Pametnih gradova postoji neobična šutnja oko pitanja sigurnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mutavdžija, Maja, Krešimir Buntak, and Sanja Zlatić. "An overview of ISO standards that support the development of smart cities." In Kvaliteta-jučer, danas, sutra (Quality-yesterday, today, tomorrow), edited by Miroslav Drljača. Croatian Quality Managers Society, 2021. http://dx.doi.org/10.52730/luox1190.

Full text
Abstract:
Abstract: The concept of sustainable development and the concept of smart city are two basic concepts of the modern world, created because of urban population growth, climate change, scarcity of resources and other changes and challenges. It can be said that these two concepts came about because of an innovative way of thinking about the crisis that society is in. To facilitate the adaptation of urban areas to new concepts that place emphasis on sustainability in an economic, environmental and social context, ISO has further a range of standards that are not only aligned with the UN Sustainable Development Goals but also the Smart Cities concept. The paper defines standards that cities need to adapt to, or whose requirements they need to meet to achieve sustainable development, and emphasizes the ISO 37120 standard, the first standard to propose a set of indicators for measuring and monitoring the success of Smart City initiatives. Sažetak: Koncept održivog razvoja i koncept pametnog grada dva su temeljna koncepta suvremenog svijeta, nastala kao posljedica rasta broja stanovnika urbanih područja, klimatskih promjena, oskudnosti resursa i ostalih promjena te izazova. Može se reći kako su ta dva koncepta nastala posljedično inovativnom načinu promišljanja o krizi u kojoj se društvo nalazi. Za lakšu prilagodbu urbanih područja novim konceptima, koji naglasak stavljaju na održivost u ekonomskom, ekološkom i socijalnom kontekstu, ISO na raspolaganje dalje niz normi, koje su ne samo usklađene s ciljevima održivog razvoja UN-a, već i konceptom Pametnih gradova. Kroz rad definiraju se norme kojima se gradovi trebaju prilagoditi, odnosno čije zahtjeve trebaju ispuniti, kako bi ostvarili održivi razvoj te se naglašava i norma ISO 37120, prva norma koja predlaže set indikatora za mjerenje i praćenje uspjeha Smart City inicijativa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Domazet, Anto. "BRANDING GRADOVA – STUDIJA SLUČAJA GRADA SARAJEVA." In MJESTO I ULOGA GLAVNIH GRADOVA SEE (JUGOISTOČNE EVROPE) U RAZVOJU MEĐUREGIONALNE I MEĐUDRŽAVNE SURADNJE U OKVIRU DUNAVSKE I JADRANSKO-JONSKE EVROPSKE MAKROREGIJE. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 2016. http://dx.doi.org/10.5644/pi2016-164-05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stojkov, Borislav, and Gordana Memišević. "PERSPEKTIVE UMREŽAVANJA GLAVNIH GRADOVA GORNJEG PODUNAVLJA." In MJESTO I ULOGA GLAVNIH GRADOVA SEE (JUGOISTOČNE EVROPE) U RAZVOJU MEĐUREGIONALNE I MEĐUDRŽAVNE SURADNJE U OKVIRU DUNAVSKE I JADRANSKO-JONSKE EVROPSKE MAKROREGIJE. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 2016. http://dx.doi.org/10.5644/pi2016-164-07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Adžić, Sofija, and Jelena Kovačević. "NOVA RAZVOJNA DIMENZIJA GRADOVA U OKVIRU EVROPSKE MAKROREGIJE." In MJESTO I ULOGA GLAVNIH GRADOVA SEE (JUGOISTOČNE EVROPE) U RAZVOJU MEĐUREGIONALNE I MEĐUDRŽAVNE SURADNJE U OKVIRU DUNAVSKE I JADRANSKO-JONSKE EVROPSKE MAKROREGIJE. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 2016. http://dx.doi.org/10.5644/pi2016-164-04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gómez Rincón, Carlota. "Hazte un cell-fie." In IN-RED 2019: V Congreso de Innovación Educativa y Docencia en Red. València: Editorial Universitat Politècnica de València, 2019. http://dx.doi.org/10.4995/inred2019.2019.10352.

Full text
Abstract:
Este proyecto tiene como objetivo desarrollar talleres científicos inclusivos destinados a promover la “alfabetización científica” en centros de Educación Primaria a la vez que se satisfacen las necesidades formativas de estudiantes universitarios a través de la metodología de Aprendizaje-Servicio. En el proyecto han participado 50 estudiantes de 1º del grado en Farmacia y de 3º del grado en Educación Primaria de la Universidad San Jorge, junto con 6 maestros y 75 estudiantes de 2º de Educación Primaria en varios colegios de Zaragoza. El proyecto se estructuró en cuatro fases. La primera se concretó en la búsqueda de información específica por parte de los estudiantes de ambos grados y el desarrollo de materiales de aprendizaje para organizar toda los contenidos relativos a las células. La segunda fase se materializó en un seminario cooperativo entre discentes de ambos grados en el cual los estudiantes de educación recibieron formación específica (que les permitió aclarar y ampliar sus conocimientos sobre biología celular) a la vez que enseñaron a los estudiantes de farmacia a adaptar el lenguaje científico para un público no especializado (transposición didáctica). La tercera fase se enfocó en la creación de materiales divulgativos (grabación de videotutoriales, construcción de maquetas celulares y diseño de un taller de microscopía para niños). Como cuarta fase del proyecto, se llevaron a cabo una serie de talleres prácticos con diversos grupos de estudiantes de 2º de Educación Primaria, utilizando los materiales desarrollados en la fase anterior.Tanto los estudiantes del grado en Farmacia como los estudiantes del Grado en Educación valoraron de forma muy positiva la actividad. Por otro lado, los talleres realizados tuvieron un impacto muy positivo en los escolares así un 98,5% de los mismos indicó que la actividad les había gustado mucho y un 93% que habían aprendido cosas que no sabían sobre las células.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Miljanović, Mirjana. "URBANI MARKETING – INSTRUMENT ZA TRANSFORMACIJU GRADOVA U TURBULENTNOM VREMENU." In 2nd International Scientific Conference - Economics and Management: How to Cope With Disrupted Times. Association of Economists and Managers of the Balkans, Belgrade, Serbia; Faculty of Management Koper, Slovenia; Doba Business School - Maribor, Slovenia; Integrated Business Faculty - Skopje, Macedonia; Faculty of Management - Zajecar, Serbia, 2018. http://dx.doi.org/10.31410/eman.2018.539.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Oltra, Juan Vte, Sofía Estellés-Miguel, Fernando Garrigos-Simon, and José Onofre Montesa Andrés. "Comparativa de la Experiencia de Flip Teaching en dos asignaturas y centros distintos en la UPV." In IN-RED 2017: III Congreso Nacional de Innovación Educativa y Docencia en Red. Valencia: Universitat Politècnica València, 2017. http://dx.doi.org/10.4995/inred2017.2017.6891.

Full text
Abstract:
En el presente trabajo se ha llevado a cabo una comparativa entre dos asignaturas diferentes, impartidas en dos grados distintos, pero donde ambas han sido impartidas utilizando la metodología de Flip Teaching o Docencia Inversa. Evidentemente, se han tenido en cuenta las características específicas de cada una de ellas. Las asignaturas, titulaciones y cursos en los se que ha realizado la experiencia son: Deontología y Profesionalismo en el grado de Ingeniería Informática en la Escuela Técnica Superior de Ingeniería Informática y Dirección de Producción y Operaciones en el Grado de Administración y Dirección de Empresas en la Facultad del mismo nombre. Ambas materias son impartidas por profesores del Departamento de Organización de Empresas. La experiencia comenzó en el curso 2014/2015 y se ha extendido hasta el actual 2016/2017.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Gradovi"

1

Pérez-Seijo, S., M. Melle Goyanes, and FJ Paniagua Rojano. Innovación en radiotelevisiones públicas europeas: narrativas inmersivas y organización de los contenidos 360 grados en plataformas digitales. Revista Latina de Comunicación Social, May 2018. http://dx.doi.org/10.4185/rlcs-2018-1299.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Indij, Damián. Diagnóstico del grado de desarrollo del enfoque de caudales ambientales en países de Latinoamérica. Inter-American Development Bank, June 2018. http://dx.doi.org/10.18235/0001190.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

García Santamaría, JV, and J. Martín Matallana. La transparencia municipal en España: análisis de los factores que más influyen en el grado de transparencia. Revista Latina de Comunicación Social, October 2017. http://dx.doi.org/10.4185/rlcs-2017-1212.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hexsel, Doris. Avaliaçao do grau (evaluación del grado) de celulite em mulheres em uso de três (que utilizan tres) diferentes dietas. Buenos Aires: siicsalud.com, October 2015. http://dx.doi.org/10.21840/siic/148278.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Rincón-Castro, Hernán, and Norberto Rodríguez-Niño. Reestimación del grado de transmisión de la tasa de cambio del peso sobre la inflación de los bienes importados. Bogotá, Colombia: Banco de la República, November 2014. http://dx.doi.org/10.32468/be.850.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Amézquita Quintana, Constanza. Sistematización de los trabajos de grado realizados en el programa de licenciatura de la Institución Universitaria Colombo Americana - ÚNICA (2009-2018). Institucion Universitaria Colombo Americana, May 2020. http://dx.doi.org/10.26817/paper.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Amézquita Quintana, Constanza. SISTEMATIZACIÓN DE LOS TRABAJOS DE GRADO DEL PROGRAMA DE ESPECIALIZACIÓN EN EDUCACIÓN BILINGÜE DE LA INSTITUCIÓN UNIVERSITARIA COLOMBO AMERICANA – ÚNICA (2009-2019). Institucion Universitaria Colombo Americana, October 2020. http://dx.doi.org/10.26817/paper.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Arias-Rodríguez, Fernando, Daira Garrido, Daniel Parra-Amado, and Hernán Rincón-Castro. ¿Responden los diferentes tipos de flujos de capitales a los mismos fundamentos y en el mismo grado? Evidencia reciente para países emergentes. Bogotá, Colombia: Banco de la República, July 2012. http://dx.doi.org/10.32468/be.717.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Agüero Pérez, MM, E. López Alonso, LA López Fraile, and B. Moreno López. Implicación de los stakeholders en la creación del Grado en Publicidad en la Universidad Europea. Imbricación del sector profesional en el entorno académico. Revista Latina de Comunicación Social, January 2019. http://dx.doi.org/10.4185/rlcs-2019-1321.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Matilla, Kathy, Salvador Hernández, and Marc Compte- Pujol. Relaciones Públicas y Comunicación Corporativa en los grados universitarios catalanes en el curso académico 2015-2016/Public Relations and Corporate Communication in the Catalan University Degrees during the Academic Year 2015-2016. Revista Internacional de Relaciones Públicas, June 2016. http://dx.doi.org/10.5783/rirp-11-2016-11-213-234.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography