To see the other types of publications on this topic, follow the link: Hierarchia postępowania z odpadami.

Journal articles on the topic 'Hierarchia postępowania z odpadami'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 16 journal articles for your research on the topic 'Hierarchia postępowania z odpadami.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

KULBACKA-BURAKIEWICZ, NATALIA. "NIELEGALNE POSTĘPOWANIE Z ZUŻYTYM SPRZĘTEM ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM — ZAGROŻENIEM DLA ŻYCIA I ZDROWIA CZŁOWIEKA." PRZEGLĄD POLICYJNY 3, no. 131 (September 11, 2018): 234–46. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.6677.

Full text
Abstract:
Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W artykule przedstawiono międzynarodową, europejską oraz krajową definicję odpadów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również odpadów niebezpiecznych. Wyjaśniono, na czym polega gospodarka odpadami, gospodarowanie odpadami oraz zaprezentowano hierarchię postępowania z odpadami. W niniejszym opracowaniu poruszono zasady postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wskazano sankcje karne za nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Wyeksponowano szkodliwe substancje znajdujące się w zużytych sprzętach elektrycznych i elektronicznych i ich wpływ na środowisko, zdrowie i życie ludzi oraz uwidoczniono skutki nielegalnego postępowania z odpadami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Barczak, Anna. "THE WASTE MANAGEMENT HIERARCHY AND ACTS OF LOCAL LAW." Acta Iuris Stetinensis 11 (2015): 27–38. http://dx.doi.org/10.18276/ais.2015.11-02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Szafranko, Elżbieta, and Marzena Jaromińska. "Recykling odpadów budowlanych na etapie realizacji robót." BUILDER 275, no. 6 (May 24, 2020): 32–33. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.1469.

Full text
Abstract:
Realizacja obiektów budowlanych zawsze jest związana z generowaniem dużych ilości odpadów budowlanych. Zasady postępowania z pozostałościami po procesach technologicznych regulują przepisy zarówno krajowe, jak i obowiązujące w Unii Europejskiej. Zalecenia dotyczące gospodarowania odpadami obejmują segregację odpadów zgodną z podziałem na grupy, podgrupy oraz rodzaje, a także dalsze ich losy. Zgodnie z hierarchią działań poleca się przetwarzanie odpadów w miejscu ich powstawania. W artykule przedstawiono krótki przegląd przepisów i zaleceń dotyczących gospodarowania odpadami powstającymi na etapie realizacji robót budowlanych. Przedstawiono również rozwiązania związane z zagospodarowaniem odpadów na budowie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Uliasz-Bocheńczyk, Alicja, Aleksandra Pawluk, and Joanna Sierka. "Wymywalność zanieczyszczeń z popiołów lotnych ze spalania biomasy." Gospodarka Surowcami Mineralnymi 31, no. 3 (March 1, 2015): 145–56. http://dx.doi.org/10.1515/gospo-2015-0032.

Full text
Abstract:
Streszczenie Biomasa stanowi obecnie jedno z podstawowych źródeł energii odnawialnej w energetyce zawodowej w Polsce. Wykorzystanie tego paliwa wynika z obowiązującej Polityki Energetycznej Polski do 2030, która narzuca wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii co najmniej do poziomu 15% w 2020 roku, a następnie dalszy wzrost w latach następnych. Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku zakłada zwiększenie do 20% udziału energii odnawialnej we wszystkich źródłach zużywanej energii. Biomasa może być stosowana jako samodzielne paliwo lub może być współspalana z węglem. Każde paliwo stałe, również biomasa, w energetyce zawodowej powoduje powstawanie odpadów energetycznych. W przypadku każdego odpadu powinna być zachowana hierarchia sposobów postępowania z nimi zdefiniowana w Ustawie o odpadach. Odpady energetyczne są szeroko wykorzystywane w górnictwie, produkcji materiałów budowlanych i drogownictwie. Również dla ubocznych produktów spalania biomasy są to kierunki, które powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności ze względu na długoletnie doświadczenia w ich wykorzystaniu. Przykładowo, popioły lotne ze współspalania są dopuszczone przez normę PN-EN 450:1 − Popiół lotny do betonu. Popioły lotne ze spalania biomasy różnią się, pomimo wielu podobieństw, od popiołów ze spalania węgla czy współspalania. Popioły te mogą charakteryzować się wysoką wymywalnością zanieczyszczeń i przez to ich gospodarcze wykorzystanie może być ograniczone. W artykule przedstawiono wyniki badań wymywalności zanieczyszczeń z suchych popiołów lotnych i ich wodnych zawiesin. Dla porównania wykonano oznaczenie wymywalności zanieczyszczeń z popiołów ze spalania węgla w kotłach konwencjonalnych i kotłach fluidalnych. Badane popioły ze spalania biomasy charakteryzowały się wysoką wymywalnością siarczanów, chlorków, chromu i potasu. Ponieważ górnictwo podziemne pozostaje jednym z podstawowych kierunków wykorzystania popiołów lotnych, uzyskane wyniki badań porównano z wymaganiami normy PN-G-11011 − Materiały do podsadzki zestalanej i doszczelniania zrobów zawałowych. Wymagania i badania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gołofit, Małgorzata, and Rafał Górny. "Postępowanie z odpadami medycznymi." Occupational Safety – Science and Practice 587, no. 8 (August 17, 2020): 16–19. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.3448.

Full text
Abstract:
Podstawą właściwego zarządzania gospodarką odpadami medycznymi (zwłaszcza w miejscu pracy), jest ich odpowiednia segregacja oraz unieszkodliwianie. Szacuje się, że w Polsce odpady medyczne wytwarzane są przez ok. 40 tys. podmiotów gospodarczych. W artykule podano obecnie obowiązującą klasyfikację odpadów medycznych, opisano źródła ich powstawania, a także sposoby ich gromadzenia oraz magazynowania. Przybliżono również czytelnikom wiedzę na temat postępowania z odpadami medycznymi w świetle obowiązujących przepisów prawa, uwzględniając m.in. ich transport oraz unieszkodliwianie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Rolewicz-Kalińska, Anna. "Gospodarka odpadami medycznymi. Cz. II. - Metody postępowania z odpadami medycznymi." GAZ, WODA I TECHNIKA SANITARNA 1, no. 3 (March 5, 2016): 33–36. http://dx.doi.org/10.15199/17.2016.3.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Emil Andrzej Ratowski. "Ubocze produkty spalania jako odpady niebezpieczne w świetle nowych regulacji prawnych." Forum Prawnicze 2, no. 52 (December 16, 2019): 79–91. http://dx.doi.org/10.32082/fp.v2i52.248.

Full text
Abstract:
Przedmiotem niniejszej publikacji jest analiza rozwiązań prawnych określających sposób postępowania z odpadami niebezpiecznymi (popiołami i żużlami) – w tym w szczególności odnoszącymi się do sposobu zmiany klasyfikacji tych odpadów oraz możliwości wykorzystania ich jako produktów ubocznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

KRUPNIK, Dorota. "Wybrane zagadnienia postępowania z odpadami w kontekście bezpieczeństwa ekologicznego na przykładzie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A." PROBLEMY JAKOŚCI 1, no. 12 (December 5, 2018): 31–39. http://dx.doi.org/10.15199/48.2018.12.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ziółko, Anna. "Szczegółowe zasady postępowania z odpadami medycznymi po nowelizacji Ustawy o odpadach i rozporządzeń wykonawczych do ustawy na wybranych przykładach." Forum Zakażeń 8, no. 6 (January 2018): 469–74. http://dx.doi.org/10.15374/fz2017064.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Wengierek, Maria. "Handling of hazardous waste ways in Silesia region." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2018, no. 120 (2018): 231–44. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2018.120.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Kubasek, Krzysztof. "Wpływ Covid-19 na stan środowiska w kontekście hierarchizacji potrzeb nabywania produktów codziennego użytku, zrównoważonej gospodarki odpadami oraz świadomości ekologicznej." inAW Journal - Multidisciplinary Academic Magazine 2, no. 1 (June 13, 2021): 19–36. http://dx.doi.org/10.52652/inaw.60.

Full text
Abstract:
Niniejsza praca jest próbą odpowiedzi na pytania związane z wpływem stanu pandemii COVID-19 na zachowania konsumenta, jego hierarchizację potrzeb, stan świadomości ekologicznej, w kontekście ogólnie pojętej ochrony środowiska oraz zrównoważonej gospodarki.Autor, analizując szereg raportów dotyczących wpływu pandemii na zachowania człowieka i środowisko, zgłębiając źródła naukowe dotyczące zachowań konsumenckich i nastrojów społecznych w dobie kryzysów gospodarczych, szuka odpowiedzi na pytania, na jakie dziedziny życia człowieka pandemia wywarła największy wpływ i czy środowisko naturalne skorzysta na tych zmianach. W pracy podjęto między innymi pytania: „Czy chwilowe zatrzymanie wszelkiej aktywności związane z lockdownem przyczyniło się do refleksji i zmiany zachowań w kontekście stylu postępowania społeczeństwa konsumpcyjnego?”, „Czy nowa rzeczywistość postpandemiczna będzie oparta na świadomych zrównoważonych wyborach konsumenckich?” i „Czy pandemia jest dla nas ratunkiem w dobie katastrofy klimatycznej?”.Zgłębiając źródła naukowe z dziedziny zachowań konsumenta, autor dochodzi do wniosku, że reakcja społeczna na efekty pandemii oraz trudne wydarzenia gospodarcze jest przewidywalnym mechanizmem. Podpierając się analizami wyników badań naukowych dotyczącymi emisji CO2 do atmosfery oraz wypowiedziami ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, jak również zachowań konsumenta, autor wysnuwa konkluzję, że po krótkotrwałej poprawie stanu środowiska wywołanej zatrzymaniem gospodarki może dojść do tak zwanego efektu zanieczyszczeń odwetowych, które znacząco pogorszą stan środowiska w porównaniu do stanu przed pandemią.Autor jako cel niniejszych badań konstruuje własny scenariusz rzeczywistości postpandemicznej, w której wartością i kluczem do podejmowania decyzji w kierunku pozytywnej zmiany będzie motoryka świadomych, opartych na zrównoważonej gospodarce, systemowych rozwiązań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Wengierek, Maria. "HANDLING OF HAZARDOUS WASTE WAYS IN SILESIA REGION. PART I – LEGAL AND ORGANIZATIONAL CONDITIONALITY." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2017, no. 103 (2017): 257–68. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2017.103.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

WENGIEREK, Maria. "Handling of hazardous waste ways in Silesia region. Part II –legal framework and organization of some types of waste." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2017, no. 101 (2017): 505–17. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2017.101.37.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

WENGIEREK, Maria. "Handling of hazardous waste ways in Silesia region. Part I –technical conditions in recovery management and waste recycling processes." Scientific Papers of Silesian University of Technology. Organization and Management Series 2018, no. 121 (2018): 541–55. http://dx.doi.org/10.29119/1641-3466.2018.121.39.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Modrzejewski, Andrzej. "Prawne uwarunkowania postępowania z odpadami w Polsce w okresie epidemii COVID-19." Krytyka Prawa 13, no. 4 (December 15, 2021). http://dx.doi.org/10.7206/kp.2080-1084.492.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Mesjasz-Lech, Agata. "Przesłanki rozwoju koncepcji zielonych łańcuchów dostaw." Przegląd Organizacji, May 31, 2014, 31–38. http://dx.doi.org/10.33141/po.2014.05.05.

Full text
Abstract:
W artykule poruszono problem związany z koncepcją zielonych łańcuchów dostaw. Wyodrębniono w nim podstawowe zadania oraz działania realizowane w ramach zielonych łańcuchów dostaw. Za cele opracowania przyjęto: analizę koncepcji zarządzania zielonym łańcuchem dostaw oraz związaną z nią analizę struktury i dynamiki strumieni odpadowych w Unii Europejskiej i Polsce w latach 2005-2011, ze szczególnym uwzględnieniem 2005 i 2011 roku, w odniesieniu do procesów logistyki zwrotnej, która jest integralną częścią zielonych łańcuchów dostaw. Zarówno w Unii Europejskiej, jak i Polsce składowanie nadal jest często stosowaną metodą postępowania z odpadami. Coraz częściej jednak odpady poddaje się procesom odzysku, szczególnie w przypadku odpadów opakowaniowych. Przetworzone odpady ponownie wracają do obiegu gospodarczego jako pełnowartościowe materiały i produkty używane w procesach produkcyjnych i konsumpcyjnych. Polska należy do krajów, w których problem odpadów ciągle wymaga poszukiwania odpowiednich rozwiązań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography