Academic literature on the topic 'Historie architektury'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Historie architektury.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Historie architektury"

1

Morawska, Wiktoria. "SPOŁECZNE ZAKORZENIENIE ARCHITEKTURY NA PRZYKŁADZIE XVII-WIECZNEJ SYNAGOGI W ZAMOŚCIU." Ogrody Nauk i Sztuk 11, no. 11 (August 26, 2021): 73–84. http://dx.doi.org/10.15503/onis2021.73.84.

Full text
Abstract:
ABSTRAKT Teza. Celem artykułu jest wskazanie społecznego zakorzenienia architektury synagogalnej na przykładzie XVII-wiecznej bóżnicy w Zamościu. Analiza stanowi próbę wykazania związku między usytuowaniem zabytku w strukturze urbanistycznej a przeżyciami mniejszości, historią losów społeczności i gminy żydowskiej na terenie miasta. Omówione koncepcje. Z uwagi na charakter podjętego tematu analiza była oparta na badaniach archiwaliów, co stanowi podstawową metodę pracy w ramach dyscypliny historii sztuki. Oprócz studiów materiałów inwentaryzatorskich i samego obiektu w treści artykułu odnoszono się do tez najważniejszych badaczy i badaczek architektury synagogalnej i urbanistyki w Polsce: E. Bergman, J. Jagielskiego, A. Łupienko, A. Zabłockiej-Kos, K. Matyjaszka, M. oraz K. Piechotków. Wyniki i wnioski. Analiza wykazała błędność dotychczasowych interpretacji stylistyki synagogi w Zamościu jako sefardyjskiej. Wysuwa się wniosek, że wzorem była – oprócz wcześniejszych bożnic, w których stosowano centralizację głównej sali modlitewnej i podobny układ – architektura kościelna z obszaru Ordynacji Zamojskiej. Świadczy o tym m.in. implikowanie detalu stosowanego w ramach typu kalisko-lubelskiego. Wątek ten wysuwa się także jako nowy problem badawczy, który, jak do tej pory, nie został opisany w kontekście budownictwa judaizmu. Jednocześnie wskazuje się na szeroki kontekst społeczny, w którym istnieje przedreformacyjna architektura synagogalna. Przełom XVI i XVII w. był czasem kreowania nowych form w obrębie budownictwa żydowskiego w Polsce i tzw. Złotym Wiekiem Żydów Polskich. Jest to odwrotną tendencją od krajów Europy Zachodniej, z których wysiedlono społeczność żydowską, a rozwój budowlany został wstrzymany. Wartość poznawcza podejścia. Największą wartość stanowi oryginalna, dotychczas nie podejmowana próba wdrażania dyskursu krytycznego wobec silnie rozpowszechnionej teorii ciągłości tradycji hiszpańskiej w ramach architektury bóżnic. Jednocześnie w artykule zaprezentowano dyrektywę metodologiczną, w ramach której zakłada się, że w historii architektury priorytetem nie jest tylko uwzględnianie ergonomiczności, ale warunków społeczno-kulturowych, w których budowla istnieje. Oznacza to potrzebę interdyscyplinarnej analizy dzieła sztuki, w której uwzględnia się nie tylko opis formy, ale interpretację znaczenia, które metaforycznie ma „nosić” realizowany obiekt. Słowa kluczowe: architektura, synagogi, bożnice, socjologia miasta, Zamość, renesans, wschodnia polska
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Rytelewska-Chilczuk, Natalia. "Rola architektury miejskiej w budowaniu tożsamości mieszkańców miast." Ogrody Nauk i Sztuk 8 (July 23, 2018): 224–33. http://dx.doi.org/10.15503/onis2018.224.233.

Full text
Abstract:
Teza. Przedmiotem artykułu była analiza transformacji tożsamości miejskiej w oparciu o architekturę i tkankę miejską. Teza autorki zakładała, że architektura odgrywa rolę w budowaniu miejskiej tożsamości, co zaprezentowano na przykładzie dwóch polskich miast. Wraz z transformacją przestrzeni miejskiej następuje zmiana postrzegania miast, nie tylko przez mieszkańców, lecz także na arenie narodowej i międzynarodowej. Ważną role pełnią nowo powstające instytucje o charakterze edukacyjnym i historycznym, takie jak Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum Śląskie. Omówione koncepcje. W pracy wykorzystano teorie modyfikacji oraz nawarstwienia stosowane przez Ewę Rewers w analizie tożsamości miejskiej. W badaniach powołano się także na rolę ideologii w kreowaniu i projektowaniu miast. Analizie poddano aplikacje, jakie zostały zgłoszone przez miasta w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Wyniki i wnioski. Transformacja i rola architektury odgrywa znaczącą rolę w budowaniu tożsamości miejskiej. Dodatkowo miasta poprzez projektowane instytucje podkreślają swoją rolę w budowaniu polskiej historii (instytucje muzealne) oraz walczą z negatywną stereotypizacją (rewitalizacja opuszczonych zakładów przemysłowych). Istotną rolę odgrywa także rewitalizacja obszarów przemysłowych, która pozwala na stworzenie mostu między historycznymi oraz współczesnymi przestrzeniami miejskimi. Oryginalność/wartość poznawcza podejścia. Temat artykułu łączy w sobie analizy z pogranicza urbanistyki, socjologii, architektury i sztuk wizualnych. Podejście humanistyczno-techniczne pozwala na głębszą analizę tematu tożsamości miejskiej oraz potraktowanie miasta jako przedmiotu nauki, a nie tylko tła dla toczącego się w mieście życia codziennego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Mączyński, Ryszard. "Dorobek badawczy Marka Kwiatkowskiego." Biuletyn Historii Sztuki 81, no. 3 (September 2, 2020): 529–42. http://dx.doi.org/10.36744/bhs.485.

Full text
Abstract:
Gromadzony przez ponad półwiecze dorobek badawczy Marka Kwiatkowskiego (1930-2016) jest bardzo obszerny, liczy ponad 250 pozycji – artykułów i monografii, zarówno naukowych, jak też popularnonaukowych. Jedna z ostatnich wydanych przezeń książek została zatytułowana: Moja pasja – architektura. Fakty, hipotezy (2012). Tytuł zdaje się znaczący, gdyż rzeczywiście w jego pisarstwie zagadnienia architektoniczne dominowały w sposób bezwzględny. To niewątpliwie efekt przymiarek z czasów młodzieńczych do podjęcia w przyszłości – co nigdy się ostatecznie nie urzeczywistniło – zawodu architekta projektanta. Spośród wielu możliwych zagadnień architektonicznych najbliższa mu była epoka panowania Stanisława Augusta. W tym przypadku oddziałała siła inspirująca promotora – profesora Stanisława Lorentza, który bardzo skutecznie szczepił swoim uczniom własną predylekcję do architektury Rzeczypospolitej XVIII wieku. Innym czynnikiem, również mającym doniosły wpływ, stało się piastowane stanowisko – najpierw kuratora, a następnie dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie – jednej z najwspanialszych zabytkowych rezydencji owej epoki. Zagadnienia węzłowe, tematy, które w swych poszukiwaniach badawczych podejmował Marek Kwiatkowskich objęły trzy zasadnicze kręgi: poczynania artystyczne monarchy – Stanisława Augusta (zwłaszcza w odniesieniu do Łazienek oraz Zamku Królewskiego); architekturę Warszawy i Mazowsza (choć te granice terytorialne bywały niejednokrotnie przekraczane, sięgając po Wielkopolskę czy aż po Kresy Wschodnie); a także postacie architektów, twórców klasycystycznych budowli zarówno z czasów stanisławowskich, jak i z doby Królestwa Polskiego. Do najznakomitszych osiągnięć Marka Kwiatkowskiego należy zaliczyć cztery jego autorskie książki. Najstarsza z nich – Szymon Bogumił Zug, architekt polskiego klasycyzmu (1971) – przyniosła obszerne opracowanie życia i dokonań jednego z najbardziej oryginalnych twórców doby Oświecenia: Rozprawa Stanisław August król-architekt (1983) po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie ujęła wszystko to, co w zakresie architektury – i tej zrealizowanej, i tej pozostawionej w licznych projektach – powstało w kręgu monarchy, z jego inicjatywy, z jego funduszy. Pokłosiem wielu lat prowadzonych badań szczegółowych stała się monumentalna edycja Architektura mieszkaniowa Warszawy. Od potopu szwedzkiego do powstania listopadowego (1989), gdzie nakreślona została szeroka panorama stołecznego budownictwa – pałaców i kamienic – w okresie prawie dwóch stuleci. Podsumowaniem zaś dociekań nad prywatną siedzibą króla Stanisława Augusta jest Wielka księga Łazienek (2000), będąca obszerną monografią tej pałacowo-ogrodowej rezydencji. Z pewnością publikacje owe trwać będą przez następne dekady jako najszlachetniejsza – i ciągle żywa – klasyka polskiej historii sztuki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bąba-Ciosek, Natalia, and Ewelina Mamet. "Muzyka i architektura – kontekst śląski. Koncepcja projektowa wystawy edukacyjno-promocyjnej." BUILDER 287, no. 6 (May 31, 2021): 46–50. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.8822.

Full text
Abstract:
W artykule zostały omówione metody pracy oraz rezultaty badań, które stanowiły podstawę realizacji całościowej koncepcji wystawienniczej dotyczącej wybranych zagadnień z obszaru historii muzyki na Śląsku. Celem pracy jest przedstawienie rozwiązania projektowego wystawy pt.: Historia muzyki – kontekst śląski oraz wskazanie przestrzeni interpretacji w ramach związków architektury z muzyką. W wyniku prowadzonych prac został zrealizowany projekt wystawy, która ma charakter edukacyjny i równocześnie wymiar artystyczny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Barycz, Rafał, and Paweł Saramowicz. "Nowa-stara tożsamość. Z cyklu: Barycz & Saramowicz. Najnowsze dzieła architektoniczne." BUILDER 269, no. 12 (November 29, 2019): 18–21. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.5777.

Full text
Abstract:
KAMIENICA STARE PODGÓRZE W KRAKOWIE. Krakowskie Podgórze, położone w sercu zabytkowego Krakowa, do 1914 r. było samodzielnym miastem. Dziś jest jednym z najbardziej atrakcyjnych do inwestowania terenów. Autorzy przedstawiają historię Podgórza. Kreślą architektoniczny i urbanistyczny kontekst, w którym według projektu Biura Architektonicznego Barycza i Saramowicza przy ul. Zamoyskiego 44 w Krakowie wznoszony jest wielorodzinny budynek mieszkaniowy. Projekt kamienicy został zainspirowany naturą skalistych wzgórz krzemionkowych pobliskiego Wzgórza Krzemionek, co znajduje odzwierciedlenie w formie bryły oraz wizualnym odbiorze materiału użytego w elewacjach. Poprzez taki zabieg odniesiono się do tożsamości miejsca. Zewnętrzna powłoka budynku została ujednolicona Plan O AUTORACH: Dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz są jednymi z najwybitniejszych polskich architektów. Wychowankowie grazkiej oraz weneckiej szkoły architektonicznej, w 1991 r. założyli w Krakowie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Są autorami kilkudziesięciu innowacyjnych budynków z segmentu architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej wielorodzinnej, willowej oraz rezydencjalnej, edukacji, sportu i rekreacji, przemysłu oraz handlu, jak również wnętrz. Zostali uhonorowani licznymi nagrodami architektonicznymi. Ogłosili kilkadziesiąt publikacji w kraju i za granicą, dotyczących zagadnień nowoczesnego projektowania architektonicznego. Ich twórczości poświęconych jest kilkaset publikacji w literaturze fachowej. W 2002 r. Barycz i Saramowicz byli współtwórcami Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzą mistrzowską klasę projektową. Ci cenieni wychowawcy młodzieży architektonicznej są promotorami wielu prac dyplomowych. Rafał Barycz jest m.in. członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno- Architektonicznej Miasta Krakowa, Jury Plebiscytu Sztuki Architektury „Polska Architektura XXL” oraz Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów miesięcznika „Builder”. [Red.] 0 2 5m drogą implementacji materiałów o jednolitej kolorystyce i zbliżonej fakturze. Został zastosowany galeriowy układ przestrzenno-komunikacyjny. Przesuwne okiennice zapewniają obecność budowli w czasoprzestrzeni. Konsolidacja wysoko zaawansowanych technologii i budownictwa to postulat obecny w myśli architektonicznej mieszkalnictwa już od czasów przedwojennych innowatorów. Analiza historycznych i przestrzennych uwarunkowań oraz przywołanie progresywnych postulatów mieszkalnictwa implikują nowatorski charakter budynku, który został przedstawiony w artykule.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pawlikowska-Piechotka, Anna, and Maciej Piechotka. "Historyczne obiekty sportowe Warszawy jako walor turystyki współczesnej Część I: od średniowiecza do wybuchu II wojny światowej." Mazowsze Studia Regionalne 2020, no. 34 (September 2020): 85–114. http://dx.doi.org/10.21858/msr.34.04.

Full text
Abstract:
Historia obiektów sportowych Warszawy jest wpisana w dzieje miasta i stanowi dokument jego dziedzictwa kulturowego. Od kilkuset lat rozwojowi poszczególnych dyscyplin sportu uprawianych w Warszawie towarzyszą inwestycje dla sportu, widoczna jest ewolucja budownictwa sportowego. Zatem historia warszawskiej architektury sportowej obejmuje okres około siedmiuset lat: od średniowiecza po czasy współczesne. Były to zarówno budowle wznoszone na potrzeby wielkich imprez sportowych, jakimi były tory wyścigowe i są współczesne stadiony, jak i obiekty sportowe towarzyszące oświacie czy codziennej rekreacji mieszkańców miasta. Zarówno te, które przetrwały do naszych czasów, jak i te już nieistniejące, są ważnym dokumentem historii miasta, symbolem jego tożsamości i mogą być podstawą rozwoju turystyki kulturowej w Warszawie, opartej o materialne (obiekty zachowane) i niematerialne (pamięć historyczna) walory.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Landecka, Halina. "Problemy konstrukcyjno-konserwatorskie w obiektach zabytkowych – wybrane przykłady z terenu Lublina i Lubelszczyzny." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 12, no. 2 (January 25, 2017): 7–14. http://dx.doi.org/10.35784/teka.796.

Full text
Abstract:
Remont i adaptacja zabytku architektury do nowych funkcji wymaga współdziałania specjalistów z zakresu konserwacji, architektury i konstrukcji. Istotne jest rzetelne rozpoznanie historii budynku, stanu zachowania zabytkowej struktury, przewidywanego sposobu dalszego użytkowania. Przy opracowaniu oceny stanu zabytku oraz projektowaniu rozwiązań powinny brać udział osoby posiadające nie tylko właściwe wykształcenie zawodowe, ale także doświadczenie w pracy przy zabytkach. Tylko tacy specjaliści potrafią podjąć właściwe decyzje dotyczące remontu, zabezpieczenia czy – w skrajnych przypadkach – rozbiórki budynku. Wskazuje na to wiele przykładów postępowania z zabytkami architektury z terenu Lublina i Lubelszczyzny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Idzik, Mateusz. "Element szczególny w otoczeniu – poszukiwania „śladów” i inspiracji w teoretycznym projekcie koncepcji przystanku metra „Wola Park”." Mazowsze Studia Regionalne 2019, no. 31 (December 2019): 115–31. http://dx.doi.org/10.21858/msr.31.05.

Full text
Abstract:
Proces pochłaniania terenów poprzemysłowych przez deweloperów i innych inwestorów, bez uwzględnienia historii miejsca, jest częstym problemem. Takie zabiegi uniemożliwiają identyfikację terenów z obiektami niegdyś tam istniejącymi i funkcjonującymi. Zatraceniu ulega kwintesencja dzielnicy, jej historia produkcyjno-rzemieślnicza. Aby zapobiec tego typu działaniom, możliwe jest wdrażanie specjalnych rozwiązań, przywracających pamięć o historii terenów poprzemysłowych oraz uwzględnianie tych wartości w planowaniu przestrzennym. Architektura obiektów przemysłowych, zlokalizowanych na warszawskiej Woli, jest dziś kwintesencją historii przemian i rozwoju tej dzielnicy. Adaptacja tego typu obiektów wymaga głębokich analiz historycznych i konserwatorskich, aby nie zatracić substancji obiektu i tego, jak tworzył klimat tej dzielnicy Warszawy. Nowo budowane obiekty użyteczności publicznej takie jak stacja metra C5 Wola Park, mogą skutecznie przedstawiać powiązania historyczne z dawnymi zakładami zlokalizowanymi na tych terenach. W połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami czuwającymi nad bezpieczeństwem i udogadniającymi życie, mogą tworzyć nowe trendy w nowoczesnym budownictwie, nie tylko publicznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kłopotowska, Agnieszka, and Maciej Kłopotowski. "Architektura białostockich kościołów, część I. Historia (1617−1980)." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 11, no. 1 (September 16, 2016): 25–35. http://dx.doi.org/10.35784/teka.139.

Full text
Abstract:
W niniejszej publikacji zaprezentowano historię rozwoju białostockiej architektury kościołów rzymsko-katolickich, począwszy od miasta Jana Klemensa Branickiego do lat 80. XX w. Wśród przedstawionych obiektów znalazły się świątynie, które stały się architektonicznymi dominantami i ikonami miasta oraz obiekty zrealizowane we wczesnym PRL. Ponadto kościoły nigdy nie zrealizowane – projektowane na obszarach wielkich osiedli mieszkaniowych w latach 60. XX w.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Janicka, Magdalena. "MAŁA ARCHITEKTURA – WAŻNY AKCENT ZAŁOŻENIA PRZESTRZENNEGO ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 7, no. 1 (December 20, 2011): 144–52. http://dx.doi.org/10.35784/teka.2483.

Full text
Abstract:
Łazienki królewskie w Warszawie wyróżnia mnogość form małej architektury. Stanowią one umieszczony w sercu miasta zakątek historii polskiej kultury i sztuki wpleciony w scenerię krajobrazowego ogrodu. Przejrzysty, inspirowany przyrodą układ przestrzenny ogrodu silnie akcentowany jest przedstawieniami rzeźbiarskimi i formami małej architektury – mosty. Zarówno przedstawienia rzeźbiarskie, jak i formy mostów stanowią uzupełnienie kompozycyjne całości założenia. Czerpiący natchnienie ze sztuki antycznej, chińskiej najznamienitsi artyści tworzyli tu dzieła, które harmonizując z otoczeniem przemieniły park w miejsce posiadające niemożliwą do wydzielenia na poszczególne elementy całość o symbolicznym i duchowym wymiarze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Historie architektury"

1

Žáčková, Markéta. "Historie a činnost urbanistického pracoviště Výzkumného ústavu výstavby a architektury v Brně." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233262.

Full text
Abstract:
The dissertation explores the history and activities of the Brno-located Town and Country Planning Department of The Research Institute for Building and Architecture (RIBA) since its foundation in 1954 until its abolishment in 1994. As a part of the department functioning, a description of its main research tasks and publications, which had played an essential part while formulating theory and methodology of urban planning after the 2nd World War in Czechoslovakia, are introduced. Special attention is paid to tasks and publications whose authors and research workers applied interdisciplinary approaches and – in spite of the prevailing totalitarian regime – managed to apply their experience acquired abroad to produce highly influential works such as The Principles and Rules of Spatial Planning. Another objective of the dissertation is the creation of a complex bibliography of texts that were produced by the department (books, reports on the outcomes of research tasks that had been explored at the Town and Country Planning Department and that were released internally as handbooks serving research workers of the institute and other institutions focusing on building and architecture). Depictions of the Brno department of RIBA from the perspective of two of its significant representatives who have outlived the institution they had witnessed to be founded and to the functioning of which they had significantly contributed, become a key part of the text: Ing. arch. Vladimír Matoušek, CSc., the second head of the Town and Country Planning Department of RIBA and Ing. arch. Dušan Riedl, CSc., a theoretician of architecture and urban planning and a top expert on Czech national herritage. As the topic has not yet been subjected to scholarly research, the main objective of the work is to create the very first complex text on the Brno department of RIBA and its activities. The circumstances surrounding the constitution of RIBA in the context of other similarly functioning research institutes are pursued with a special focus on the fields of building, architecture and urban planning as well as legislative embedding of its foundation and functioning, its organization structure, staff, definition of taskmasters and the way the tasks were approached, relations to other institutions in the field, publishing activities and transfer of theoretical research outcomes to practice. The text also deals with the state of present-day research of architecture and urban planning. Archive material and publications released by the institute represent a predominant source of information about RIBA activities. They are now stored at the archive of ABF Foundation in Prague (the foundation has been administering both the archive and library of the Prague department of RIBA since its abolishment), at the library of The Institute for Spatial Development in Brno (the institute administers the library of the former Brno department) and at the Moravian Land Archive in Brno. Both of the archives have been thoroughly researched by the author. Critical reflections upon the urban-planning department of RIBA occurring in contemporary publications and periodicals are another important source of information which help to specify the character of its activities (recent literature mentions RIBA scarcely, a complex evaluation is still missing). Oral history reported by former employees of RIBA, who had contributed to the first-rate quality of its research activities.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Šmídek, Petr. "Současná slovinská architektura." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233256.

Full text
Abstract:
The main goal of this thesis is to present contemporary contemporary slovenian architectural scene to the Czech audience. Since the fall of Iron curtain is the slovenian architecture regarded as the most advanced from the former Eastern bloc. During the stay in Slovenia it's succeeded to collect sufficient informations for further analysis. Daily contact with the local culture and buildings helped in understanding of the current situation in the Slovenian architectural scene. The work provides the most important architectural works from Fabiani through Plečnik, Ravnikar, Podrecca to successors of generation Sixpack. The aim of this work is to help document and analyze the causes of Slovenia success and with this conclusion help to improve the situation in our country, where there is a wide range of high-quality buildings, but they remain almost unnoticed and unknown on the international scene. The study focused which role played the biggest importance in starting Slovenian model. Work search if it's possible to re-establish cooperation in the field of architecture. The aim of these was to find out how to apply the knowledge acquired in the Czech environment. Lessons from Slovenia could be summarized in two main areas: how to successfully cultivate their land and about how to be able to report about it externally.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Nogueira, Priscilla [Verfasser], Max [Gutachter] Welch-Guerra, and Michael [Gutachter] Peterek. "Brazilian battlers' housing. Histories of self-production - histories of social rise / Priscilla Nogueira ; Gutachter: Max Welch-Guerra, Michael Peterek." Weimar : Bauhaus-Universität Weimar, 2019. http://d-nb.info/1186632682/34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ramaccini, Giovanna Verfasser], Alexander von [Akademischer Betreuer] [Kienlin, and Paolo [Akademischer Betreuer] Belardi. "Perugia in particular. The architectural survey of simple elements in the historic city / Giovanna Ramaccini ; Alexander von Kienlin, Paolo Belardi." Braunschweig : Technische Universität Braunschweig, 2019. http://d-nb.info/1191365441/34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ramaccini, Giovanna [Verfasser], Alexander von [Akademischer Betreuer] Kienlin, and Paolo [Akademischer Betreuer] Belardi. "Perugia in particular. The architectural survey of simple elements in the historic city / Giovanna Ramaccini ; Alexander von Kienlin, Paolo Belardi." Braunschweig : Technische Universität Braunschweig, 2019. http://d-nb.info/1191365441/34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Léon, Cécile. "Le château de Saint-Germain-en-Laye au Moyen âge : XIIe - XIVe siècles : histoire et évolution architecturale d'une résidence royale /." Paris : Presses Franciliennes, 2008. http://swbplus.bsz-bw.de/bsz304359246inh.htm.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Špacírová, Adriana. "Japonské zahrady v ČR se zaměřením na použití kamenných prvků." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260336.

Full text
Abstract:
The work deals with the development and history of Japanese gardens. Subsequently it describes and evaluates publicly available Japanese style gardens designed in the Czech Republic. In conclusion are made series of recommendations for the use of stone elements within the Japanese style gardens based on the literature research and the evaluation results of the Japanese gardens in the Czech Republic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Černý, Tomáš. "Technologie RFID." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2112.

Full text
Abstract:
Práce poskytuje přehled o problematice RFID technologií. Analyzuje historický vývoj RFID technologií, popisuje základní komponenty RFID systémů, normy spojené s RFID, bezpečnost RFID a trh RFID technologií. Dále se práce věnuje možnostem využití RFID technologií v různých oborech, zařazení RFID systémů do rámce podnikové informatiky a hodnotí efekty, které RFID technologie přináší. Práce také definuje doporučený postup pro zavádění RFID technologií do firmy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Obrtlík, Jan. "Česká sakrální architektura v letech 1900 - 1950 v mezinárodním kontextu." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-390289.

Full text
Abstract:
The thesis deals with the history and the interpretation of the development of sacral architecture during the first half of the twentieth century. It interprets the topic in a broad framework, which mentions the historical preconditions of this development and in the most important cases also its international relations. The introductional chapters list all up-to-date publications to the topic and suggest certain means of interpretation of sacral architecture which reflects the natural division of this topic between the disciplines of architectural theory and religion science. The own thesis begins with characteristics of social and religious situation in the Austria-Hungary and its consequences of sacral architectural development. It mentions basic examples of sacral buildings and the measure of their relation to the contemporary architectural development in general. Subsequently it mentions transformational influence of World War I and of declaration of souverain Czechoslovakia, which led to the emergence of new churches with their own architectural ambitions and also to the focus shifting of discipline to new contemporary topics. It follows the parallels with contemporary architectural trends of 1920's and the level of their use in the specific field of religious buildings also in relation to individual churches with their different architectural developments. Further it mentions sacral building development in 1930's with the emphasis in relation to the contemporary social atmosphere and in accent transformation between conservative and progressive religious approach. Than it follows with a review of religious culture transformation during World War II in Protectorate Czech Moravia and shows particularity of unnumerous examples of church buildings and projects from this era. The final part than reflects the evolution of the social role of religion after the War as well as an influence of communist coup in 1948 at potential of sacral architecture. It states the negative influence of both totalitarian regimes on the quality of sacral buildings of following period and on a poor measure of disciplines theoretical knowledge, which among others results in unsufficient primary sources, from which this thesis would likely have taken. Even when this thesis have not and cannot have an ambition of full exploration of the topic, it presents the factography and collecion of interpretations, by means of which the significant gap in the historiography of 20th century Czech sacral architecture can be at least partially bridged.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kupcová, Tereza. "Termální lázně Yverdon, pět smyslů v architektuře." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-216167.

Full text
Abstract:
Spa is located on the outskirts of the Swiss city of Yverdon. Area is surrounded by disparate buildings especially residential character. There are historical buildings on the land and buildings of the spa and hotel. The current spa and the outbuilding of hotel don´t meet requirements, that´s why the buildings will be replaced by a new complex. Neighbourhood doesn´t have any relationship with the spa, that´s why the whole land is surrounded by a wall. Water surface with three “floating” pavilions is inserted into this closed spa park. There are the public spa, the therapeutic spa and the part of the hotel on the water surface. Each of them works largely independently; they are connected by the water surface. The complex is separated by a part of shallow water from the park. It´s solitaire in the park, but it has close connection with it. The spa complex is located near the forest on the south part of the land, because the whole system is quite open.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Historie architektury"

1

Kuczyńska, Jadwiga. Wstęp do historii sztuki: Nauki pomocnicze : historia architektury. Lublin: Red. Wydawnictw KUL, 1988.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Klimek, Stanislaw. Wrocław: Architektura i historia. Wrocław: VIA, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Fabiański, Marcin. Historia architektury Krakowa w zarysie. Kraków: Wydawn. Literackie, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Derus, Małgorzata. Historia i zabytki architektury Michałkowic. Siemianowice Śląskie: Urząd Miejski w Siemianowicach Śląskich, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jagiełło-Kołaczyk, Marzanna. Wrocławskie établissements: Historia i architektura. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Rożej, Marian. Zabytki architektury województwa skierniewickiego. W Skierniewicach: Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Leksykon zabytków architektury Małopolski. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Peter, Murray. Architektura włoskiego renesansu. Toruń: VIA, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939: Budynki, ludzie, historie. Kraków: Wysoki Zamek, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Adamczyk, Jan Leszek. Przewodnik po zabytkach architektury i budownictwa Kielc. Kielce: Wydawn. Pedagogiczne ZNP, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Historie architektury"

1

Caviezel, Nott. "Historic Preservation as Theory of Practice." In Die Fakultät für Architektur und Raumplanung, 53–58. Wien: Böhlau Verlag, 2015. http://dx.doi.org/10.7767/9783205202271-012.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ratajczak, Tomasz. "Historia architektury zamku w Oświęcimiu." In Oświęcim – miasto pogranicza. Tom I. Warsaw University Press, 2018. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323532477.pp.295-324.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Małkowska, Zuzanna. "Czytelność historii kompleksu przemysłowego po jego adaptacji do nowej funkcji. Omówienie na kilku bydgoskich przykładach." In Integracja sztuki i techniki w architekturze i urbanistyce. T. 6/2, 41–53. Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, 2020. http://dx.doi.org/10.37660/integr.2020.6.2.5.

Full text
Abstract:
Adaptacja kompleksów poprzemysłowych do nowych funkcji użytkowych niesie ze sobą szereg specyficznych trudności. Człowiek, będący punktem odniesienia dla niemal wszystkich funkcji użytkowych budynków, w architekturze przemysłowej schodzi na drugi plan. Skala i organizacja obiektów fabrycznych dostosowana jest wyłącznie do wymagań maszyn i przebiegu linii produkcyjnych. Dlatego kiedy przestrzenie te trzeba adaptować do nowej funkcji użytkowej, podstawą jest zapewnienie komfortu jego nowym użytkownikom, przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych wartości dziedzictwa przemysłowego. Dziedzictwo przemysłowe – jako pełnoprawny element dziedzictwa kulturowego – stanowi element tożsamości mieszkańców. Z tego względu jego zachowanie po ustaniu funkcji produkcyjnej nie powinno podlegać dyskusjom (mowa oczywiście o wybranych kompleksach o wysokich wartościach kulturowych). Ponadto istniejące już budynki przemysłowe stanowią wartość materialną, której wtórne wykorzystanie, również ze względów ekonomicznych, wydaje się zasadne. Co więcej, w ostatnich latach pojawiła się wyraźna moda na industrialną stylistykę w architekturze, która mobilizuje inwestorów do adaptowania przestrzeni poprzemysłowych. Czy jednak współczesne adaptacje obiektów poprzemysłowych potrafią przekazać użytkownikowi informacje na temat historii miejsca? Czy zachowują najważniejsze wartości kulturowe adaptowanych zespołów? Czy moda na industrialną stylistykę w architekturze pomaga przekazywać prawdziwe informacje o dziedzictwie przemysłowym czy jedynie sprzyja scenograficznym aranżacjom? Autorka w publikacji stara się odpowiedzieć na te pytania w oparciu o kilka przykładów adaptacji kompleksów poprzemysłowych do współczesnych funkcji użytkowych z terenu miasta Bydgoszczy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

"DER HISTORIKER UND SEINE ZEIT." In Raum, Zeit, Architektur, 36–38. Birkhäuser, 2015. http://dx.doi.org/10.1515/9783035605778-011.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Trojanowska, Monika. "Integracja sztuki i techniki na przykładzie wyspy Ołowianki w Gdańsku." In Integracja sztuki i techniki w architekturze i urbanistyce. T. 6/2, 69–76. Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, 2020. http://dx.doi.org/10.37660/integr.2020.6.2.7.

Full text
Abstract:
Miasto Gdańsk zawsze miało ambicje. Dziś największą ambicją jest być miastem ekologicznym. Można zaobserwować liczne wysiłki, aby osiągnąć ten cel. Jednym z ciekawych przykładów jest historia wyspy Ołowianki w samym sercu historycznego Głównego Miasta. Na wyspie znajduje się ograniczona liczba budynków. Jednak każdy z nich ma interesującą historię. Filharmonia Gdańska zajmuje dawną XIX-wieczną ciepłownię. Rewitalizację tego obiektu można uznać za udaną. W 1997 r. do obiektu dodano zewnętrzną scenę plenerową, a w 2017 r. ukończono zwodzoną kładkę, aby ułatwić dostęp pieszych na wyspę. W opracowaniu przedstawiono te wysiłki i ich wpływ na architekturę wyspy, projektowanie przestrzeni publicznych i zrównoważony rozwój.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Historie architektury"

1

Agata Kantarek, Anna, and Ivor Samuels. "Nowa Huta, Krakow, Poland. Old Urbanism, New Urbanism?" In 24th ISUF 2017 - City and Territory in the Globalization Age. Valencia: Universitat Politècnica València, 2017. http://dx.doi.org/10.4995/isuf2017.2017.6463.

Full text
Abstract:
This paper considers the first stage of Nova Huta New Town built near Krakow in the 1950s. In contrast to UK and US new settlements of the post war period it is a high density apartment block development which was ignored in the literature for more than half a century because its design, based on a system of streets, is in contrast with contemporary forms of development, either low density garden city or higher density free standing apartment blocks. A discussion of its neglect and the recent rediscovery of its qualities, both in Poland and by exponents of the US New Urbanism (part of the Urban Morphology spectrum somewhat neglected by ISUF) leads to a systematic investigation of the development, its influences and how this project conceived in a radically different political and economic context, matches or departs from the tenets of the Charter for the New Urbanism. The extent to which the context has determined the differences leads to a conclusion discussing the enduring qualities and contemporary relevance of inherited urban forms. References: Biedrzycka A., Chyb A., Fryźlewicz M. (ed.) Nowa Huta - architektura i twórcy miasta idealnego. Niezrealizowane projekty, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2006. Gauthier,P. and J. Gilliland (2006), ‘Mapping urban morphology: a classification scheme for interpreting contributions to the study of urban form’, Urban Morphology 10.1, 41-50 Hatherley, O.(2015) Landscapes of Communism. A history through buildings (Allen Lane,London). Juchnowicz, S. (2005) ‘Nowa Huta-przeszłość i wizja. Z doświadczeń warsaztatu projektowego in Nowa Huta-przyszłość i wizja’. Studium muzeum rozprosznego, Biblioteka Krzysztoforska, Krakow. Lisowski, B. (1968) Modern architecture in Poland (Polonia Publishing House, Warsaw). Plater Zyberk, E. (2015) ‘Traditional urbanism: design policy and case studies’. in Jeleński et al eds. Tradition and heritage in the contemporary image of the city, Volume 1, Wyd. Politechniki Krakowskiej, Krakow. p160-171. The Congress for the New Urbanism (1999) Charter of the New Urbanism (1999) (https://www.cnu.org/who-we-are/charter-new-urbanism) accessed 4 January 2017. Wyrozumski J. (eds.) Narodziny Nowej Huty Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Kraków, 1999.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography