To see the other types of publications on this topic, follow the link: Hluboké.

Journal articles on the topic 'Hluboké'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 39 journal articles for your research on the topic 'Hluboké.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Musil, Dalibor. "Outpatient treatment of proximal deep vein thrombosis." Vnitřní lékařství 64, no. 9 (2018): 887–92. http://dx.doi.org/10.36290/vnl.2018.122.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Musil, Dalibor. "Long-term anticoagulation therapy following deep vein thrombosis." Medicína pro praxi 17, no. 4 (2020): 229–32. http://dx.doi.org/10.36290/med.2020.043.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Nevrlý, Martin, David Krahulík, Pavel Otruba, Jan Bardoň, and Petr Kaňovský FEAN. "Treating Holmes tremor with deep brain stimulation." Neurologie pro praxi 21, no. 2 (2020): 159–61. http://dx.doi.org/10.36290/neu.2019.071.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mager, Radomír, Břetislav Lipový, Ivan Suchánek, and Jana Bartošková. "Treatment of very deep burns in a six-month infant." Pediatrie pro praxi 17, no. 6 (2016): 375–78. http://dx.doi.org/10.36290/ped.2016.086.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bartošková, Jana, Radomír Mager, Břetislav Lipový, Ivan Suchánek, and Jakub Holoubek. "Complications of a deep electrical burn of the fingers in a two-year-old boy." Pediatrie pro praxi 20, no. 4 (2019): 252–54. http://dx.doi.org/10.36290/ped.2019.050.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Zafarová, Zuzana. "Dabigatran-etaxilát: Nově schválená indikace léčby a prevence rekurence hluboké žilní trombózy a plicní embolie." Cor et Vasa 56, no. 5 (2014): 582–85. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2014.052.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dulíček, Petr. "Rivaroxaban - 4 year experience in the treatment of deep vein thrombosis." Intervenční a akutní kardiologie 15, no. 4 (2016): 183–86. http://dx.doi.org/10.36290/kar.2016.036.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Myšička, Stanislav. "Spolupráce v energetické politice mezi Čínou a Evropskou Unií." Mezinárodní vztahy 53, no. 3 (2018): 75–91. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1569.

Full text
Abstract:
Cílem této stati je přiblížení některých zásadních aspektů spolupráce na poli energetické politiky mezi Čínou a Evropskou unií. Tento článek ukáže nejen fungování institucí v rámci energetické spolupráce mezi EU a Čínou, ale zaměří se i na širší energetický a politický kontext a důsledky tohoto druhu spolupráce. Členské státy EU nejsou sice pro Čínu důležitými dodavateli energetických surovin, ale mají hluboké znalosti a technologie v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů a jsou pro čínské energetické firmy zdrojem obchodních příležitostí a know-how. Na jednu stranu energetická spolupráce mezi Čínou a EU přináší mnohá positiva (zvláště za probíhajícího Trumpova prezidenství), na straně druhé je však čínská energetická strategie vůči EU nabourávána vnitropolitickými problémy čínského politického systému, stejně jako nedostatkem akceschopnosti Unie jako celku v zahraniční politice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Géryk, Jan. "Politickofilosofický úklid v čase plurality a zběsilé strnulosti." FILOSOFIE DNES 12, no. 2 (2021): 62–87. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v12i2.312.

Full text
Abstract:
Autorský kolektiv z Katedry politologie brněnské Fakulty sociálních studií přichází s publikací, která má za cíl představit soudobé politicko-teoretické diskuze nad základními aspekty liberální demokracie, jako jsou například většinové rozhodování, idea lidské důstojnosti nebo vztah demokracie a lidských práv. Nepodává však pouze učebnicový přehled, ale jednotlivé představené koncepce též kriticky hodnotí. Jako problematické pak v obecnějším pohledu vnímá přílišné množství dílčích teoretických inovací spěchajících zachránit liberální demokracii. To totiž v konečném důsledku vede k nesrozumitelné kakofonii, která zevnitř disciplíny politické teorie/politické filosofie vychází. Kniha se tak snaží o systematizaci současných diskuzí a o pojmová vyjasnění. Jako zásadní věc pak vnímá též napětí mezi nutností přijímat legitimní a závazná kolektivní rozhodnutí a skutečností hluboké diverzity v současných společnostech. V poslední kapitole tak Pavel Dufek představuje jako vhodnou inspiraci teorie veřejného ospravedlnění. Tato recenze má za cíl seznámit čtenáře se základní strukturou a argumenty publikace a vnést do debaty s knihou některé další aspekty charakterizující naši postmoderní situaci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Cichá, Martina. "Proměny „ženské“ a „mužské“ sexuality v kulturně antropologickém diskursu." Anthropologia integra 6, no. 2 (2015): 53–61. http://dx.doi.org/10.5817/ai2015-2-53.

Full text
Abstract:
V rámci kulturně antropologického diskursu se autorka věnuje dichotomii lidské sexuality, resp. rezultuje na pomezí pojetí sexuality coby „ženské“ a „mužské“, a pojetí, pro které je příznačná jejich menší či větší „hybridizace“. Na lidskou sexualitu nahlíží zejména v rovině kognitivně-afektivní, zejména jako na sexualitu prožívanou příslušníkem daného pohlaví, ale také příslušníkem pohlaví opačného, která je v určitém čase plně či částečně v souladu s rovinou konativní (behaviorální), nebo která s ní je momentálně z různých důvodů v určitém rozporu. V analytické a interpretativní části studie se autorka opírá, mimo jiné, i o výsledky vlastního kvalitativního výzkumu, v němž hlavními respondentkami byly vysokoškolské studentky. Ženy se primárně vyjadřovaly k sexualitě „mužské“, přičemž klíčové zde byly jejich vlastní pohledy, postoje a zkušenosti, což se podílelo na utváření obrazu o jejich vlastní sexualitě. Avšak autorka si uvědomuje, že může jít o obraz redukovaný. Závěry výzkumného šetření směřují k reálným proměnám „ženské“ a „mužské“ sexuality, k narušení často zjednodušených až stereotypních představ o lidské sexualitě, která má své hluboké biologické základy, ale také neméně významné sociokulturní kontexty a determinanty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Štěpáník, S. "Příklad výzkumu žákovských představ v české syntaxi." Pedagogická orientace 24, no. 1 (2014): 111–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-111.

Full text
Abstract:
Cílem empirické studie je popsat výzkum představ žáka střední školy ve vybrané partii syntaktického učiva, konkrétně vztahů v souřadném souvětí, a reflektovat její současné didaktické zpracování v učebnicích i vyučovacím procesu. Jako výzkumný analytický rámec byl zvolen model didaktické rekonstrukce, jak jej popisuje Jelemenská, Sander a Kattmann (2003). Nejprve je představen výzkumný problém v obecné rovině, následuje bližší seznámení s problematikou z pohledu školní praxe. Dále je popsána metodologie výzkumu a jeho výsledky. Závěr tvoří shrnutí a diskuze výsledků a doporučení pro vyučování. Z výsledků výzkumu vyplývá, že tradiční postup při výuce zmíněné problematiky nedostatečně odráží komunikační zkušenosti žáků a jejich dosavadní poznání, neusiluje o její skutečné pochopení a rovněž neodpovídá požadavkům moderní didaktiky českého jazyka, neboť opomíjí komunikační cíl. Rozpory, které panují v této oblasti v akademickém diskurzu, nicméně jsou pro potřeby školské praxe zpřehledněny, se projevily také v myšlení zkoumaného subjektu. Výzkum ukazuje, že zásady fungování češtiny, o jejichž osvojení žáky škola usiluje, jsou snáze uchopitelné za podmínky, že vyučování pracuje s jazykovou výbavou žáků jako rodilých mluvčích a podporuje skutečné pochopení probíraného učiva na základě hluboké kognitivní činnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Pávková, Leona, Pavel Jelínek, Ladislav Pešl, and František Toušek. "Coincidence of deep venous thrombosis, pulmonary embolism and multiple paradoxical embolisms in a patient with patent foramen ovale." Cor et Vasa 53, no. 11 (2011): 654–57. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2011.162.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Kovárník, Jaromír. "Mladoneolitičtí zemědělci a kruhové monumenty. Trojitý rondel kultury s vypíchanou keramikou v Plotištích n/L II." Anthropologia integra 7, no. 1 (2016): 31–44. http://dx.doi.org/10.5817/ai2016-1-31.

Full text
Abstract:
Článek pojednává o kruhových ohrazeních tvořených příkopy a valy, tzv. rondelech. Šlo o monumentální areály pravděpodobně sloužící k shromažďování zemědělců mladšího neolitu z kultovních, společenských, organizačních aj. důvodů. Následuje shrnutí výsledků archeologického výzkumu trojitého rondelu kultury s vypíchanou keramikou (dále SBK), subfáze SBK IVa u Plotišť n/L z první sezóny. Uskutečňuje jej katedra archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Zkoumali jsme plochu severozápadního vstupu v prostoru ukončení jihozápadního a severozápadního segmentu vnitřního příkopu. Zjistili jsme, že vnitřní příkop dosahoval šířku 510–522 cm a hloubku 240 cm. Příkopy vymezující vstup jsou široké 335 cm a hluboké 178 cm. Příkopy mají širší hrotitý tvar a zasahují do stěrkopísčitého podloží. Menší příkopy probíhající po obou stranách severozápadního vstupu se nespojily s vnitřním příkopem. Velký význam má vrstva č. 2 výplně příkopů tvořená zeminou s příměsí menších křemenných valounů (původem z terasy Labe) a nacházející se pod hořejší vrstvou černozemě č. 1. Nabízí se jedna z možností, že by k jejímu vzniku mohlo dojít postupnou erozí tělesa valu na vnější straně příkopů. Soubor nálezů tvoří zlomky hrnců a mís zdobených středně velkým a velkým dvojvpichem, pruhy jemného a středně velkého trojvpichu a výjimečně „taženým“ širokým vpichem zanechávajícím na povrchu keramiky mírně zahloubený pás. Tvary nádob i výzdoba jsou příznačné pro fázi SBK IVa. Některé by mohly být i mladší (subfáze SBK IVa2–IVb).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Němečková, Kamila. "Spiritualita a kultura." Anthropologia integra 5, no. 1 (2014): 29–38. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-1-29.

Full text
Abstract:
Pomalu si začínáme uvědomovat, že globální krize, která se projevuje na mnoha úrovních, odráží emoční, morální a spirituální stav soudobého lidstva a souvisí s pokřiveným vnímáním postojů a hodnot, jež zastává moderní civilizace. Nové paradigma, které se ve vědě i ve společnosti otevírá, přináší základní změnu směrem k holistickému a ekologickému úhlu pohledu. Široký základ nového vnímání reality položily objevy v kvantové fyzice, systémové myšlení a výzkumy ve speciálních oborech. Svět je nahlížen jako síť relací a zdá se, že výzkum vede k pochopení, že celý vesmír, je jedním vzájemně propojeným celkem, na kterém všichni účastně participujeme. Spiritualita, která byla z karteziánsko-newtonovského pohledu na svět vyřazena, zažívá renesanci. Spiritualita jako důležitá, vrozená dimenze života, jejíž nepominutelnou částí je osobní prožitek, je posuzována jako součást procesu kulturní evoluce. Spirituální proces, ve smyslu evoluce vyšších etap vědomí, představuje naše vlastní nejvnitřnější potenciály. Žijeme v monofázové společnosti, ve které je bdělý stav vědomí pokládán za jediný přijatelný a normální a je i jedinou fází vědomí vhodnou pro rozmnožování informací o světě. Z antropologických výzkumů ale víme, že většina lidských společenství považovala za klíčové hluboké poznání přicházející skrze polyfázové vědomí. V novém paradigmatu zaujímá spiritualita významné místo, ale jednotná koncepce pojetí studia spirituality chybí. Předmět studia „Spiritualita a kultura“ se pokouší nastínit koherentní teorii komplexního studia spirituality v rámci kulturologické koncepce v kontextu západokřesťanské vzdělanosti a v návaznosti na současné vědecké objevy. Řešení globální krizové situace se nachází v propojení ekologické, horizontální roviny s rovinou vertikální, transcendentní. Rovina horizontální klade důraz na propřírodní kulturní strategii a zdůrazňuje těsné propojení filosofie, vědy a politiky, vertikální rovina upozorňuje na existenci vývojových stupňů vědomí a v kontextu celého lidstva oceňuje vnitřní transformace každého z nás. Tato osobní vnitřní transformace nepřímo ovlivňuje kulturní evoluci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Janáček, Kamil. "Hluboká analýza současných problémů finančního sektoru a ekonomiky." Politická ekonomie 66, no. 3 (2018): 407–8. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.1197.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Klézl, Petr, Jan Drahoňovský, Michael Halaška, et al. "Deep infiltrating endometriosis of urinary tract." Urologie pro praxi 19, no. 3 (2018): 116–20. http://dx.doi.org/10.36290/uro.2018.024.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Smrčka, Luboš. "Hluboká a podnětná analýza fungování evropské unie z pohledu teorie veřejné volby." Politická ekonomie 67, no. 4 (2019): 448–51. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.1205.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Malátová, R., and J. Rokytová. "The role of deep stabilizing spinal system in low back pain." Studia Kinanthropologica 8, no. 1 (2007): 17–22. http://dx.doi.org/10.32725/sk.2007.015.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. "Těhotenství v perspektivě sociálních věd." Sociální studia / Social Studies 6, no. 4 (2009): 55–71. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-4-55.

Full text
Abstract:
Zkušenost těhotenství v sobě obsahuje zásadní paradox. Na jednu stranu se jedná o vysoce subjektivní prožitek ženy dotýkající se jejího individuálního života a těla, na druhou stranu představuje nutnou podmínku reprodukce společnosti. Tento text se snaží o zachycení této ambivalentnost a představení těhotenství jako sociálního faktu, který přes svou výsostně intimní povahu zároveň představuje prostor pro analýzu otázek konstrukce genderu, norem mateřství, disciplinace ženského těla a kontroly reprodukce. Nahlíží na těhotenství ze dvou úhlů pohledu - jako na zkušenost, která je výlučnou součástí ženské subjektivity a která zakládá specifickou ženskou zkušenost, a zároveň jako na proces, který je hluboce zakotvený v institucionálních rámcích a společenských představách vhodného ženské těla a mateřství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Birx, H. James, Branko Milićević, and Alexander V. Tenodi. "Giordano Bruno: The Cosmic Perspective." Anthropologia integra 9, no. 1 (2018): 61–74. http://dx.doi.org/10.5817/ai2018-1-61.

Full text
Abstract:
Giordano Bruno (1548–1600) se v průběhu italské renesance etabloval jako nejvýznamnější filozof své doby. Odvážil se zpochybnit tehdy hluboce zakořeněný aristotelský světonázor. Bylo to díky síle jeho představivosti, která mu umožnila zajít ve svém hloubání až k úvahám o podstatě reality mimo naši Zemi. Jeho kosmická vize představovala náš vesmír jako nekonečný, obsahující nekonečné množství hvězd a planet, a dokonce uvažovala o možnosti existence inteligentních bytostí na jiných světech. V tomto byly Brunovy odvážné představy daleko před objevy Galilea, Koperníka, Keplera či Mikuláše Kusánského a dalších předních renesančních astronomů a filozofů. Právě Brunův úžasný vhled do metafyzické sféry položil základy dnešnímu vědeckému přístupu k pátrání po exoplanetách, neznámých formách života, sebeuvědomělých bytostech nebo i civilizacích, které mohou existovat někde v nedozírných hlubinách kosmického prostoru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Seebauer, Renate. "„Učitelky“: jejich dlouhá cesta k rovnoprávnosti a uznání se zaměřením na feminizaci a její důsledky." Pedagogická orientace 24, no. 5 (2014): 699–720. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-5-699.

Full text
Abstract:
Vycházeje z aktuální situace v oblasti feminizace na rakouských školách, bude v historické studii zahrnující časové rozmezí od r. 1870 do konce první světové války načrtnuta dlouhá cesta učitelek k rovnoprávnosti a uznání, jak ji lze sledovat v historických odborných pedagogických časopisech. Kořeny feminizace, především v oblasti primární školy, sahají hluboko do 19. století (tehdy školy obecné – Volksschule). Přes veškeré překážky ze strany mužských kolegů a obtížné pracovní podmínky bylo až do roku 1896, kdy byly dívky/ženy poprvé připuštěny ke složení maturity, povolání „učitelky“ jedinou možností, jak mohly dosáhnout uznávaného vzdělání, které přesahovalo rámec povinné školní docházky. Během krátké doby tudíž vzdělávací ústavy „vyprodukovaly“ nadbytek učitelek, které se často musely jako soukromé učitelky za „skývu chleba“ tvrdě protloukat životem. Dnešní vysoká míra feminizace, jejímž důsledkem je nedostatek mužů na rakouských primárních školách, oslabuje především u chlapců možnost setkávat se s příklady mužských rolových vzorů; chlapci tak v dětském věku nenacházejí modely chování příslušníků stejného pohlaví, se kterými by se mohli identifikovat; zdá se, že chlapci s migračním pozadím – speciálně z jiných kulturních kruhů – jsou tím obzvláště postiženi. Argumentace podložené teorií genderu ukazují na rozmanitost důvodů, proč v učitelském povolání vládne feminizace a proč jen málo mužů volí studium učitelství pro primární školu. Mnohé jevy, se kterými se v nejnovějších studiích setkáváme (obsazování vedoucích míst, aspekty pracovní psychologie…), nacházíme již v pojednáních z let na přelomu mezi 19. a 20. stoletím.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Radvan, Martin, Jakub Hustý, Alena Floriánová, Kateřina Hořáková, and Petr Kala. "Local thrombolysis for deep vein thrombosis: why, for whom and how?" Vnitřní lékařství 66, no. 3 (2020): 146–51. http://dx.doi.org/10.36290/vnl.2020.043.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Ševčíková, Stanislava, and Pavel Navrátil. "Sociální práce jako institucionalizace rizika v pozdně moderní době." Sociální studia / Social Studies 7, no. 2 (2010): 115–33. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-2-115.

Full text
Abstract:
Riziko je tématem, které je hluboce spjato s historií vzniku a rozvoje sociální práce. Riziko bylo dokonce kontextuální podmínkou vzniku a rozvoje sociální práce jako moderní společenské instituce, která se na přelomu 19. a 20. století začala v USA a v západní Evropě rozvíjet jako profese, jejíž úkol byl mnohými spatřován právě v eliminaci důsledků dramatických společenských procesů vyvolávajících obavu, pocit rizika a nejistotu. V uplynulých 20 letech se téma rizika opět vrátilo do diskursu sociálních věd a s novými akcenty je tematizováno také v sociální práci. V našem příspěvku se zabýváme konceptem rizika jako inherentním aspektem sociální práce. Na základě 16 provedených rozhovorů se sociálními pracovníky a pracovnicemi analyzujeme přítomnost (vědomí) rizika a rizikovosti v jejich činnostech. Cílem příspěvku je identifikovat zdroje rizika v sociální práci a porozumět prožívání nejistoty, rizika a rizikovosti v činnostech sociálních pracovníků a pracovnic, kteří působí v oblasti sociálně právní ochrany dětí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Lorenz-Meyer, Dagmar. "Jak v praxi ovlivnit spory o hranice? Proč se nepodařilo přírodovědce přesvědčit o významnosti genderu." Sociální studia / Social Studies 9, no. 3 (2012): 65–83. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-3-65.

Full text
Abstract:
Feministické bádání jako analytická tradice a intervencionistický projekt již dlouho zkoumá hranice, jež jsou hluboce vepsány do západního myšlení a pojetí racionality. Tento článek vychází z myšlenky, že schopnost v praxi destabilizovat hranice pokulhává za důmyslností analýz opakovaného utváření hranic. Jádrem feministické praxe je zájem zpochybňovat nákresy hranic a měnit to, co je považováno za přirozené, normální či skutečné. Mimo svůj vlastní „okrsek“ však feministé a feministky mohou být při tvoření těchto interferencí do přijímaných způsobů myšlení a jednání méně úspěšní. Článek se hlásí k feministické výzvě přijmout „neúspěch“ výzkumné intervence a prozkoumat to, jak „se může stát zdrojem nebo příležitostí pro nové (ač ne nutně účinnější) strategie, modely, interpretace a způsoby bytí“. Na příkladu prezentace o příležitostech a nebezpečích vědecké excelence autorka přezkoumává své vlastní intervence a intervence svých diskusních partnerů. Analýza je vedena úvahami o tom, jak lépe hovořit o genderu a genderování, jak ho pojmenovat, aniž bychom ho zredukovali na něco pevného a jednotného a zkoumané znovu vepsali do dominantních reprezentací.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Lipový, Břetislav, Filip Raška, Radimír Mager, Ivan Suchánek, Martin Knoz, and Jakub Holoubek. "The Use of dermal substitution Matriderm® in the reconstruction of a deep skin defect caused by chemical trauma in an infant." Pediatrie pro praxi 21, no. 6 (2021): 422–25. http://dx.doi.org/10.36290/ped.2020.088.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Klimeš, J., I. Baroň, T. Pánek, et al. "Investigation of recent catastrophic landslides in the flysch belt of Outer Western Carpathians (Czech Republic): progress towards better hazard assessment." Natural Hazards and Earth System Sciences 9, no. 1 (2009): 119–28. http://dx.doi.org/10.5194/nhess-9-119-2009.

Full text
Abstract:
Abstract. Rapid snow melting and intense precipitation triggered and reactivated tens of mostly shallow landslides in the eastern part of the Czech Republic at the turn of March and April 2006. This area is build up by highly fractured flysch rock units with variable content of sandstones and claystones. The landslide complex at Hluboče (Brumov-Bylnice town) is composed of shallow translational (up to 10 m thick) as well as deep-seated (up to 20 m thick) rotational landslides, which generated a catastrophic earthflow at their toe. This earthflow destroyed three buildings, the access road and caused total loss of about 350 000 EUR. Detailed field investigation, review of the archive sources and interviewing of local inhabitants allowed brief description of slope movement history prior the catastrophic event as well as detailed reconstruction of slope failure mechanisms during the main movement activity (3–4 April 2006). This information, along with the detailed description of the passive as well as active causative factors (structural and morphologic settings) can contribute towards better identification of potentially dangerous slope failures in the study region.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Horáková, Hana. "„Rasa“ a rasismus v Jižní Africe." Sociální studia / Social Studies 4, no. 4 (2007): 113–29. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-4-113.

Full text
Abstract:
Koncept „rasy“ je určujícím prvkem jihoafrické sociální reality od konce 19. století až po současnost. V žádné jiné zemi na světě nedošlo k tak výraznému systematickému sociálnímu inženýrství založenému na víře v nepřekročitelnost rasových, resp. kulturních odlišností. Moderní ideologie, založená na myšlence rasové segregace jihoafrické společnosti, vznikla v době sociálního evolucionismu a souběžného rozvoje „vědecké“ teorie o rase a biologického determinismu na konci 19. století. Z mnoha důvodů, které budou v textu diskutovány, však vliv vědeckého rasismu na politiku Jižní Afriky zůstal značně omezen. Postupem doby byla idea „rasy“ nahrazena politicky přijatelnějším konceptem kultury a kulturních rozdílů, které se však jeví stejně nesouměřitelné jako kdysi „rasa.“ Zdiskreditovaný jazyk „rasy“ ustoupil módnímu kulturalistickému diskurzu, avšak rasismus zůstává nedílnou součástí reality postapartheidní jihoafrické společností. Text se zaměřuje na analýzu vývoje segregační politiky v koloniální a apartheidní Jižní Africe, kterou pomáhali prosazovat jak Afrikánci, tak i anglicky mluvící Jihoafričané. „Rasa“ bude zkoumána ve vztahu k dalším sociálněvědním pojmům jako jazyk, etnicita, národ a kultura. Předmětem zájmu bude následně politika nerasovosti, která se stala centrálním rysem nové JAR po roce 1994 ve snaze překonat apartheidní dědictví hluboce rozpolcené jihoafrické společnosti. Současně budou diskutovány nové formy rasismu, jež se vynořily v jihoafrické společnosti po pádu apartheidu i přes deklarovanou nerasovost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Rybaříková, Zuzana. "Two Series of Time in Logic, Natural Language, Computer Science and Artificial Intelligence." FILOSOFIE DNES 8, no. 2 (2017): 20–36. http://dx.doi.org/10.26806/fd.v8i2.232.

Full text
Abstract:
J. M. E. McTaggart famously divided time into two time series, which he entitled A-series and B-series. Although he was proponent of neither of them, his division initiated a discussion as to which of the series is prior or real. This paper follows Clifford Williams’s claim that these series are not as distant as their proponents argue they are. It demonstrates their translatability in the case of examples from temporal logic and natural language. It argues that, if there are any deep-rooted differences between these two series, they are only metaphysical. These metaphysical differences could be overcome by focusing on logic or natural language. These two series of time are also used in computer science and in the development of Artificial Intelligence. However, no attempt at unifying them has been suggested in these fields of study. 
 J. M. E. McTaggart rozdělil čas na dvě časové série, A-série a B-série. Třebaže nebyl zastáncem žádné z nich, jeho rozdělení podnítilo diskuzi, která z těchto časových sérií je přednější nebo jediná skutečně reálná. Tento článek navazuje na názor Clifforda Williamse, že tyto časové série nejsou tak rozdílné, jak tvrdí jejich zastánci. V článku je demonstrována jejich přeložitelnost na příkladech z temporální logiky a přirozeného jazyka. Článek dále tvrdí, že jestliže je zde nějaký hluboce zakořeněný rozdíl mezi těmito dvěma sériemi, pak je pouze metafyzický. Tyto metafyzické rozdíly mohou být překonány, zaměříme-li se na logiku a přirozený jazyk. Tyto dvě časové série jsou také použity v informatice a rozvoji umělé inteligence, třebaže v těchto oborech dosud nebyly navrženy žádné pokusy o jejich propojení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Vachala, Břetislav. "Ahmosova „Zelená“ svatyně (Staroegyptské spolium ve středověké Káhiře)." Anthropologia integra 11, no. 1 (2020): 51–57. http://dx.doi.org/10.5817/ai2020-1-51.

Full text
Abstract:
Mezi významné stavby středověké islámské Káhiry, kde se objevují staroegyptská spolia, patří mešita a chanqa s hrobkou Sajf ad-Dína Šajchú al-‛Umarího, nejvlivnějšího emíra za vlády sultána an-Násira Hasana (1347–1351, 1354–1361). Zvlášť významné je spolium umístěné nad vchodem do Šajchúovy chanqy. Jedná se o opracovaný monolitický kamenný blok (286 x 77 x 57 cm), který zde byl sekundárně použit jako dveřní překlad (obr. 1–3). Jeho materiálem je siltovec z lomů ve Wádí Hammámátu. Původ bloku prozrazují písemná svědectví středověkých arabských učenců, historiků a geografů, především ‛Abd al-Latífa (1162–1231), al-Qalqašandího (1355–1418) a al-Maqrízího (1364–1442). Je jím obdivovaná Zelená svatyně v Menneferu, která se při převozu do Káhiry rozlomila a její kvalitní zelený kámen byl znovu použit při stavbě mešity a chanqy emíra Šajchú. Došlo k tomu někdy těsně po roce 1350, přičemž stavba Šajchúovy chanqy byla dokončena v roce 1355. Dotyčný blok pochází z čelního horního zakončení svatyně (řecky naos), což prokazuje na něm vyznačená konkávní římsa v kombinaci se zaoblenou římsou (oblounkem) (obr. 4). Do rovné plochy pod zaoblenou římsou je v hlubokém reliéfu pečlivě vytesán po celé délce bloku (286 cm) hieroglyfický nápis (obr. 5) zaznamenaný v jednom vodorovném řádku zprava doleva (výška 10 cm), který obsahuje titulaturu Ahmose II., což umožňuje datování Zelené svatyně do doby jeho vlády (569–526 př. n. l.). V textu bylo úmyslně zahlazeno panovníkovo jméno (Chenemibre Ahmose Saneit), což má na svědomí perský král Kambýsés, který v roce 525 př. n. l. obsadil Egypt. Přibližně po 1900 letech byl blok z Ahmosovy svatyně znovu použit jako dveřní překlad nad vchodem do Šajchúovy chanqy. Vedle ryze praktického důvodu využít dostupný, již opracovaný blok z kvalitního kamene tu byl i druhý, který vycházel z tradiční lidové víry v magickou moc prastarých, jak zdobených, tak zvláště zdobených a popsaných kamenů. Taková spolia použitá jako dveřní překlady a prahy na viditelných místech při vstupech do středověkých (a raně novověkých) islámských sakrálních i profánních staveb v Káhiře měla apotropaickou a ochrannou moc. Jejich účelem bylo odvrátit od budov působení zlých sil v podobě bouří, lijáků, zemětřesení, nilské záplavy či epidemií a zamezit proniknutí myším, krysám, hadům, štírům, mouchám, komárům i ptákům. Tím také měla být samozřejmě zajištěna ochrana jejich četných návštěvníků a obyvatel.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Kolstad, Arne, Matthew Beasley, Michael Bayne, et al. "The Health Related Quality of Life Is Maintained Following Treatment of Indolent Non-Hodgkin's Lymphoma Patients with the Novel Effective Antibody Radionuclide Conjugate 177lu-Satetraxetan-Lilotomab." Blood 128, no. 22 (2016): 5339. http://dx.doi.org/10.1182/blood.v128.22.5339.5339.

Full text
Abstract:
Abstract Betalutin (177Lu-satetraxetan-lilotomab) is an antibody radionuclide conjugate (ARC) in development for the treatment of Non-Hodgkin's lymphoma (NHL). The FACT-Lym is a validated health related quality of life instrument specifically designed to assess lymphoma patients. This questionnaire has been used previously to demonstrate significant reductions in the quality of life of patients undergoing treatment, likely as a result of treatment related toxicities (Hlubocky FJ, et al, Lymphoma 2013). Methods Patients with relapsed incurable NHL of follicular grade I-IIIA, marginal zone, mantle cell, lymphoplasmacytic and small lymphocytic subtypes who had received at least one prior treatment regimen were eligible for enrolment. All patients received a single dose of 15 MBq/kg of 177Lu-satetraxetan-lilotomab. The FACT-Lym instrument used in the study has 42 questions grouped into 5 subscales (physical, social/family, emotional and functional well-being and additional concerns). Questionnaires were completed by all subjects in the phase 2 stage of the study during screening, at month 3 and month 12. Responses were categorised on a 5-point Likert scale from "0- not at all" to "4-very much" with a higher score indicating a better quality of life. The analysis is conducted as part of a protocol specified interim analysis of efficacy, safety and quality of life. Results A total of 36 patients have been enrolled into this phase 1/2 study of which 15 patients who have undergone treatment in the phase 2 part are included in the current analysis. The median age of the patients was 68 years and the median number of prior regimens was 2 (range: 1-9). All 15 subjects have completed the screening assessment and 7 patients have completed the 3 month assessment, data from all subjects at both screening and the month 3 assessment will be presented at the annual meeting. To date 907 responses to questions have been collected including 622 questions at screening and 285 responses at 3 months post-treatment. At enrolment patients overall had a good health-related quality of life with a median baseline score of 121 and this was similar at 3 months post-treatment (median score: 132, p-value: 0.558). This maintenance of the patients quality of life was achieved while 5/7 patients (71%) showed a complete or partial response to treatment. Of the 7 patients who have so far completed the month 3 assessment, 3 had grade 3 thrombocytopenia or neutropenia (none had grade 4), the quality of life assessment of these patients (median score: 158) was similar to or higher than the 4 patients who did not have grade 3 thrombocytopenia/neutropenia (median score: 110). This indicates no negative impact on the health related quality of life when patients experienced haematological side effects associated with 177Lu-satetraxetan-lilotomab. When the 3-month assessment has been completed by all patients a subscale analysis and a correlation with ECOG performance status will be performed. Conclusion The health related quality of life as measured by the validated FACT-Lym questionnaire was maintained following treatment with Betalutin, while also achieving a durable tumour response in a significant proportion of the patients assessed. The treatment related hematological side effects experienced by patients were modest and appeared not to have a negative effect on the quality of life. Further analysis is required to confirm these findings when the 3 month assessment has been completed by all patients. Disclosures Kolstad: Nordic Nanovector: Other: Membership of Scientific Advisory Board. Dahle:Nordic Nanovector ASA: Employment, Equity Ownership. Baylor Curtis:Nordic Nanovector: Employment. Østengen:Nordic Nanovector: Employment. Turner:Nordic Nanovector: Employment. Hartvig Larsen:Nordic nanovector: Equity Ownership. Holte:Amgen: Research Funding; Mundipharma: Research Funding.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Svoboda, Jakub, Philippe Armand, Fiona Taylor, et al. "Health-Related Quality-of-Life Outcomes in Patients with Classical Hodgkin Lymphoma: A Prospective, Observational Study in US Oncology Practices." Blood 134, Supplement_1 (2019): 2192. http://dx.doi.org/10.1182/blood-2019-123980.

Full text
Abstract:
Introduction: Classical Hodgkin lymphoma (cHL) is highly curable with front-line multi-agent chemotherapy with or without radiotherapy. The treatment landscape is rapidly evolving, with a continued focus on optimizing available therapies in order to improve outcomes and minimize toxicity. Randomized controlled trials provide valuable insights into new treatments and outcomes; however, real-world data describing treatment effectiveness, safety, and health-related quality of life (HRQoL) are limited. This analysis was conducted to understand patient-reported outcomes (PROs) in patients who were treated for newly diagnosed cHL across a range of academic and community settings. Methods: Study CA209655 is an ongoing, prospective, observational study (NCT02856646) at ~80 US oncology practices with a target enrollment of 500 patients and a planned follow-up of ≤ 5 years. Eligible patients are ≥ 18 years old with histologically confirmed cHL and are treatment naive or within ± 2 weeks of beginning any line of therapy at time of enrollment. HRQoL is a secondary endpoint and evaluated using the Functional Assessment of Cancer Therapy-Lymphoma (FACT-Lym) questionnaire. The FACT-Lym combines a generic cancer-related core consisting of the FACT-General (FACT-G; 27 items) that assesses physical (PWB; 7 items), social/family (SWB; 7 items), emotional (EWB; 6 items), and functional well-being (FWB; 7 items), and a 15-item disease-specific lymphoma subscale (LymS) that assesses lymphoma-specific symptoms. PROs were assessed using questionnaires at baseline (BL), every 3-6 months for ≤ 2 years, and annually thereafter. All patients with BL and ≥ 1 post-BL assessment were included in the PRO analysis. Completion rates and changes from BL scores were evaluated descriptively and analyzed based on published estimates for clinically important differences and individual responder definitions (Hlubocky et al. Lymphoma 2013; Carter et al. Blood 2008; Yost and Eton. Eval Health Prof 2005). High scores indicate better health/functioning for all scales/subscales. Results: Of 278 enrolled patients at data cutoff (Feb 2019), 226 (81%) were treatment naive; for those, the most common index therapy was chemotherapy (n = 210; 93%). The most common index chemotherapies were ABVD (doxorubicin, bleomycin, vinblastine, dacarbazine; n = 187, 83%) and AAVD (adriamycin, brentuximab, vinblastine, dacarbazine; n = 10, 5%). Only patients receiving index chemotherapy were included in the full analysis set. In all, 89% (87/210) of patients had BL and ≥ 1 post-BL assessment and were included in the PRO analysis. PRO completion rate at BL was 97% (204/210) and remained > 70% up to 24 months for the expected population. Analysis of PROs was not feasible after 24 months owing to small patient numbers (≤ 10); therefore, PRO analyses were focused on the first 18 months. At BL, mean (SD) scores were: FACT-Lym total, 122 (24); FACT-G, 82 (15); PWB, 21 (6); SWB, 25 (3); EWB, 18 (4); FWB, 18 (6); and LymS, 40 (11). At 3 months there was a deterioration in mean scores from baseline in FACT-G (−3.8) and PWB (−3.0) (Figure A). Clinically meaningful improvement of mean scores was observed starting at 6 months in LymS (+4.4) and at 9 months in FACT-G (+7.1), PWB (+3.1), FWB (+2.8), and FACT-Lym total (+15.6). There were no clinically meaningful improvements in SWB and EWB. Based on individual responder definitions, ≥ 50% of patients had improvements in PWB (Figure B) and FACT-G from 12 months, and FACT-Lym total from 9 months. Conclusions: Initial data from this observational study suggest most patients receive multi-agent cytotoxic chemotherapy as first-line treatment of cHL. Patient-reported PWB initially declined with chemotherapy, but improved with time, and patients had a clinically meaningful improvement in HRQoL by 9 months. The timing of this improvement may be due to discontinuation of chemotherapy due to disease control. Future analyses will evaluate the relationship between improvements in HRQoL and other factors including response, use of immunotherapies versus chemotherapy, and the timing of treatment discontinuation. Study support: Bristol-Myers Squibb. Disclosures Svoboda: Seattle Genetics: Consultancy, Research Funding; BMS: Consultancy, Research Funding; Merck: Research Funding; Incyte: Research Funding; Pharmacyclics: Consultancy, Research Funding; AstraZeneca: Consultancy; Celgene: Research Funding; Kyowa: Consultancy; Kite: Consultancy. Armand:Roche: Research Funding; Merck: Consultancy, Honoraria, Membership on an entity's Board of Directors or advisory committees, Research Funding, Speakers Bureau; Bristol-Myers Squibb: Consultancy, Honoraria, Membership on an entity's Board of Directors or advisory committees, Research Funding; Adaptive: Consultancy, Membership on an entity's Board of Directors or advisory committees, Research Funding; Affimed: Consultancy, Membership on an entity's Board of Directors or advisory committees, Research Funding; Otsuka: Research Funding; Sigma Tau: Research Funding; Infinity: Consultancy; Genentech: Research Funding; Pfizer: Consultancy; ADC Therapeutics: Consultancy; Tensha: Research Funding. Taylor:Adelphi Values: Employment, Other: I am an employee of Adelphi Values, a consulting firm who has received payment from Bristol-Myers Squibb for statistical data analysis in Bristol-Myers Squibb's trials. Sun:Adelphi Values: Employment. Gajavelli:Bristol-Myers Squibb: Employment. Peterson:Bristol-Myers Squibb: Employment, Equity Ownership. Chen:Bristol-Myers Squibb: Employment.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Hábl, Jan. "Projekt Komenský 2020." Pedagogika 71, no. 2 (2021). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2021.1989.

Full text
Abstract:
Má lidstvo budoucnost? Směřujeme nezvratitelně do záhuby, nebo máme očekávat lepší zítřky? Jak na tom jsme? Rok 2020 poskytl příležitost promyslet vyhlídky lidstva, byl totiž rokem významného výročí. Když Jan Amos Komenský před 350 lety zemřel, zanechal po sobě své největší nedokončené dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských. Dílo je to krásné, hluboké a rozsáhlé. Původní rukopis čítal nějakých 2000 stran textu. Překlad z latiny do češtiny byl rozvržen do tří svazků, každý přes pět set stran. Jedná se tedy o velkolepý projekt, unikátní myslitelský počin, literární poklad, jeden ze zdrojů evropského duchovního dědictví. Dodnes z něj čerpáme. Vždyť nejhlubší lidské otázky, které pojednával Komenský, řešíme i dnes. Co jsou to věci lidské, co je s nimi v nepořádku, a také otázka nejdůležitější – dají se nějak napravit, reformovat, polepšit? Projekt Komenský 2020 usiloval o popularizaci Komenského Porady i širšího humanitního odkazu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

"Rivaroxaban přináší výhody u pacientů s fibrilací síní i v prevenci a léčbě hluboké žilní trombózy a plicní embolie." Cor et Vasa 56, no. 3 (2014): 357–58. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2014.024.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Antal, Jarolím. "Evropská unie po brexitu." Czech Journal of International Relations, May 16, 2019, 1–3. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1614.

Full text
Abstract:
Odchod Velké Británie z Evropské unie je tématem, o kterém se diskutuje a píše z mnoha hledisek. Skupina autorů z Právnické fakulty Univerzity Karlovy si vybrala perspektivu zaměřenou na právně-institucionální aspekty nejen odchodu Velké Británie z EU, ale i dalšího vývoje evropské integrace bez jednoho z jejích dosavadních klíčových aktérů.
 Autoři se v jednotlivých kapitolách zaměřili na velmi konkrétní oblasti působení EU, jako je volný pohyb osob, dohled nad finančním systémem, mezinárodní ochrana lidských práv atd. Tato témata rozebírají nejen s ohledem na aktuální stav jednání o brexitu na jaře 2018 a záměrně se také vyhýbají „věštbám“ o budoucí podobě EU. V jednotlivých kapitolách najde čtenář hluboké zamyšlení nad samotnými institucionálními základy EU, jejich silnými a slabými stránkami a nad tím, co může sama EU i její občané udělat pro to, aby myšlenka evropské integrace překonala krizi vyvolanou odchodem Velké Británie.
 V závěru knihy každý z autorů odpovídá na následující otázky: Kam Evropská unie po brexitu směřuje? Kde bude za osm až deset let? Jaké tendence v ní převládnou? Které vnitřní problémy musí vyřešit, aby výzvu představovanou brexitem úspěšně překonala?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Malínek, Tomáš. "Časopisy Federálního ministerstva vnitra ČSSR v období tzv. normalizace." Securitas Imperii: Journal for the Study of Modern Dictatorships 38, no. 1 (2021). http://dx.doi.org/10.53096/kmat3596.

Full text
Abstract:
Studie se zabývá tištěnými periodiky, která v 70. a 80. letech 20. století vydávalo Federální ministerstvo vnitra ČSSR (FMV). Jedná se především o časopisy Signál, Bezpečnost a Pohraničník – Stráž vlasti. Jejich redakce vytvářely také obsah magazínů Přílohové čtení Signálu, B‑Bezpečnost a Stop hranice. Text podává zevrubný nástin organizačního, personálního, obsahového a ekonomického vývoje těchto periodik. Týdeník Signál patřil ve své době k nejpopulárnějším časopisům pro mládež. Kromě textů, které popularizovaly činnost státobezpečnostních složek, přinášel svým čtenářům také články věnované sportu, kultuře nebo motorismu. Bezpečnost po celou dobu své existence naopak zůstávala spíše resortním časopisem určeným především příslušníkům Sboru národní bezpečnosti (SNB). Redakce obou časopisů byly převedeny do působnosti FMV na počátku 70. let poté, co v nich proběhly hluboké personální čistky spojené s počátkem tzv. normalizace. Čtrnáctideník Pohraničník – Stráž vlasti vznikl v roce 1979 a byl primárně určen příslušníkům Pohraniční stráže, pionýrům a obyvatelstvu příhraničních regionů. Adaptace těchto časopisů na porevoluční společenské poměry se nezdařila. Bezpečnost a Pohraničník – Stráž vlasti zanikly již v roce 1990. Poslední číslo Signálu vyšlo v roce 1994. Přílohové čtení Signálu, jehož obsah tvořily hlavně detektivní povídky, si naopak udržel přízeň čtenářů i po roce 1989 a v modifikované podobě vychází dodnes. Magazíny B‑Bezpečnost a Stop hranice, jejichž hlavním úkolem byla popularizace činnosti SNB, respektive Pohraniční stráže, naopak zanikly společně se svými „mateřskými“ časopisy Bezpečnost a Pohraničník – Stráž vlasti již v roce 1990.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Macková, Lucie. "Paul Collier: Exodus. Jak migrace mění náš svět." Mezinárodní vztahy, December 1, 2018, 1–4. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1574.

Full text
Abstract:
Migrace je jednou z nejnaléhavějších a nejkontroverznějších otázek naší doby – vehementně diskutovaná, prodchnutá ideologií, hluboce rozdělující. Komu by mělo být dovoleno migrovat a komu ne? Jaké jsou argumenty pro a proti omezování počtu imigrantů? Paul Collier, renomovaný ekonom a autor bestseleru Miliarda nejchudších, v této knize jasně a výstižně vykládá, jaké dopady má migrace na společnost, a k čemu by vedla neomezená migrace. Na základě vlastního výzkumu i výsledků výzkumů dalších odborníků autor vysvětluje problém migrace ze tří perspektiv – z perspektivy migrantů samotných, dále těch, kteří zůstávají ve své vlasti a nakonec z perspektivy obyvatel zemí, které migranty přijímají. Imigrace je jednoduchou ekonomickou rovnicí, ale její dopady jsou složité. Exodus potvrzuje, jak zásadní bude migrační politika ve světě, a zároveň navrhuje řešení, která by pomohla zrychlující se migraci zvládnout.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Zimák, Jiří. "PŘIROZENÁ RADIOAKTIVITA PALEOZOICKÝCH SEDIMENTŮ A CHEMISMUS KARBONÁTOVÝCH HORNIN NA MAPOVÝCH LISTECH 25-11 HLUBOČKY A 25-12 HRANICE." Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku 25, no. 1-2 (2018). http://dx.doi.org/10.5817/gvms2018-1-2-128.

Full text
Abstract:
This paper deals with natural radioactivity of Palaeozoic sedimentary rocks in the map sheets 25-11 Hlubočky and 25-12 Hranice. All studied rocks belong to the Moravo-Silesian Palaeozoic, namely to three flysch formations (Horní Benešov, Moravice and Hradec-Kyjovice fms.) and two carbonate formations (Macocha and Líšeň fms.). Contents of potassium, uranium and thorium were measured using a laboratory gamma–ray spectrometer in 1 337 rock samples, values of mass activity of 226Ra equivalent (am) were calculated. The data are tabled and discussed. The average am of analysed flysch sediments is 160 Bq.kg-1. This value is very close to the value of am calculated for the average continental crust. Natural radioactivity of flysch sedimentary rocks grows from psefites (conglomerates) through psammites (graywackes dominate) to the group of aleurites and pelites (siltstones, silty shales, clay shales). Natural radioactivity of the studied carbonate rocks is very low. In dark biodetritic limestones of the Líšeň Fm. there were found slightly increased uranium contents (typically up to 6 ppm). Uranium in the rock is probably bound to graphitic matter.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Koubek, Petr. "Portrét myšlení a jednání učitelek občanské výchovy: Vícečetná případová studie subjektivních teorií učitelek o didaktické transformaci." Pedagogika 68, no. 2 (2018). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2017.1014.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Cílem vícečetné případové studie je doložit, jak se tři kvalifi kované (ne aprobované) učitelky občanské výchovy na druhém stupni velmi dobře hodnocených pražských základních škol vyrovnávají s naléhavostí občanského vzdělávání v dnešní době, v komplexní společnosti s narušenými tradičními vztahy, vazbami, autoritami a hodnotami.Metody: Studie vychází z datové báze vzniklé postupným zkoumáním tří učitelek vyučujících občanskou výchovu, které proběhlo v letech 2015–2017 podle metodologie výzkumného programu Subjektivní teorie (Groeben et al., 1988). Studie se zaměřuje na subjektivní teorie učitelek, které se projevily v zaznamenané výuce, tedy jako handlungsleitende Kognitionen. Výsledky: Ve studii jsou diskutována zjištění, která mohou pro dané učitelky představovat limity profesního rozvoje a kvality výuky. Učitelky jsou sledovány nablízko a dlouhodobě, jejich subjektivní teorie o didaktické transformaci v občanské výchově jsou opakovaně analyzovány, pokaždé z pozměněné perspektivy. Zjištění mají tedy charakter hlubokého, situovaného a kontextově ukotveného poznání daných subjektů. Tím je dána nepřenositelnost zjištění této studie na jiné situace a učitele. Závěry: Výzkum týkající se realizace kurikula občanské výchovy ve školních třídách je â soudě podle autorovi dostupných oborovědidaktických přehledových studií â na počátku. Tato studie by proto mohla sloužit jako inspirační zdroj pro širší výzkum na bázi oborové didaktiky společenských věd.Klíčová slova: subjektivní teorie učitelů, subjektivní teorie řídící jednání, výzkumný program Subjektivní teorie, případová studie, didaktická transformace, školní občanská výchova.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Kotlánová, Michaela, and Zdeněk Dolníček. "PŮVOD A CHEMICKÉ SLOŽENÍ FLUID POVARISKÉ HYDROTERMÁLNÍ MINERALIZACE NA LOKALITĚ ZLATÝ DŮL U HLUBOČEK (SPODNÍ KARBON NÍZKÉHO JESENÍKU)." Geologické výzkumy na Moravě a ve Slezsku 23, no. 1-2 (2016). http://dx.doi.org/10.5817/gvms2016-1-2-74.

Full text
Abstract:
Origin and chemical composition of fluids of hydrothermal ore veins at historical deposit Zlatý důl near Hlubočky (Lower Carboniferous of the Nízký Jeseník Upland) were studied using petrography, microthermometry and crush-leach analysis of fluid inclusions and analysis of stable isotopes of oxygen and carbon in carbonates, oxygen in quartz and sulphur in sulphides. Studied mineralization has epithermal and partly mesothermal character (Th = < 50 to 293 °C). The H2O-NaCl-CaCl2 system is mostly enclosed in the primary fluid inclusions in minerals of post-Variscan ore veins. These fluids had low to medium homogenization temperatures (68 to 293 °C) and moderate to high salinities (19–27 wt. % NaCl eq.). In contrast, low to moderate salinity (0–10 wt. % NaCl eq.) fluids of the system H2O-NaCl-KCl-(MgCl2-FeCl2) with low homogenization temperatures (< 50 to 110 °C) were enclosed in secondary fluid inclusions. The main source of water was probably evaporated seawater for older fluids. The source of carbon was in carbon of the homogenized Earth’s crust and partly in carbon of organic matter. Meteoric water is the main source for younger fluids. Origin of sulphur of sulphides is in the surrounding Lower Carboniferous sediments (shales). The high content of SO4 in fluids hosted by Fe-rich dolomite suggests the origin of the fluids in the evaporated Permian basins. Studied older quartz-galena vein is probably Variscan in age. Genetically similar mineralization can be found also at other localities in the Moravo-Silesian Lower Carboniferous (Culm, siliciclastics of the Lower Carboniferous age).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!