Academic literature on the topic 'Identitet'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Identitet.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Identitet"

1

Tomaić, Tatjana. "Posebnosti identiteta Podgoraca - njegovo oblikovanje i obilježja." Senjski zbornik 44, no. 1 (2017): 483–500. http://dx.doi.org/10.31953/sz.44.1.26.

Full text
Abstract:
Istraživanja identiteta pojedinih naroda ili etničkih skupina ne razlikuju se značajno u svom metodološkom pristupu koliko u činjenici da osjećaj zajedništva, što je osnova kolektivnog identiteta, može biti postavljen na potpuno različitim osnovama. Posebnosti koje određuju neki identitet rezultat su prvenstveno povijesnog i institucionalnog konteksta u kojem se je razvijao. Kolektivni identiteti pokazuju bitnu razliku između političkih i kulturalnih koncepata identiteta. Međutim, Podgorci su vjekovima bili zadnja linija obrane kršćanskog svijeta i europske civilizacije od Turaka i islamizacije našeg kontinenta. U kontekstu Vojne krajine, kao institucionalne strukture u kojoj su bili na braniku kršćanstva, Podgorci su izgradili identitet koji bismo mogli definirati obilježjima ne samo kao kulturni već i kao politički. Istraživačka pitanja: Možemo li stoga, u ulozi čuvara kršćanstva, identitet Podgoraca definirati kao politički identitet koji sadrži zajedničke političke vrijednosti koje se iskazuju oko smisla i pravaca projekta političke zajednice? Mogu li se te identitetske posebnosti analizirati i u kontekstu političke preferencije biračkog tijela kao kršćanskokonzervativno desno orijentirano?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Stankovic, Vladan. "IDENTITET NACIONALNIH CRNOGORACA I SRPSTVO." Politička revija 63, no. 1/2020 (May 25, 2020): 49–70. http://dx.doi.org/10.22182/pr.6312020.2.

Full text
Abstract:
Tema ovoga naučnog rada je identitet nacionalnih Crnogoraca. Predmet istraživanja će posebnu pažnju posvetiti odnosu crnogorskog nacionalnog identiteta prema srpskom nacionalnom pitanju i njegovom identitetu. Istraživanje je skoncentrisano na Crnu Goru kao prostorni okvir u neograničenom vremenskom opsegu. Najnovija dešavanja oko imovine Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori pobudila su potrebu za preispitivanjem uzroka problemske situacije. I pored aktuelnosti razmatrane društvene i političke pojave, i njene prisutnosti u medijima, čini se, da ovoj temi, u stručnim i naučnim krugovima,nije posvećena dovoljna pažnja. Otuda se cilj, naučne potrebe i društveni značaj teme preklapaju: javlja se potreba da se srpski nacionalni identitet u Crnoj Gori sagledai iz ugla onih koji zagovaraju koncept izgradnje nacionalnog identiteta Crnogoraca, kako bi se stekao potpuni uvid u srpski nacionalni identitet kojem je posvećen projekat ovog časopisa.Šta je sadržina identiteta nacionalnih Crnogoraca i kakav je njegov odnos prema srpstvu? – osnovno je problemsko pitanje ovog istraživanja. Istraživanje polazi od Osnovne predpostavke da je identitet nacionalnih Crnogoraca nedovršen i da još uvek traje proces njegove izgradnje. Pri tomenameće se tendencijaka uobličavanjujedinstvenog identiteta jedne nove „crnogorske nacije“, koja bi obuhvatila ne samo deklarisane Crnogorce, već i „sve druge pravoslavne“ (i Srbe), ali i sve one koji žive u pravnom okviru savremene Crne Gore.Autor pokušava da pronikne u razvojne faze izgradnje nacional-crnogorskog identiteta, te se pored razvojnog pristupa u istraživanju koriste i drugimetodi, poput: poređenja, uporednog metoda, analitičkog pristupa, metoda posmatranja, statističkog metoda…
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Barančić, Maximiljana. "Arbanasi i etnojezični identitet." Croatica et Slavica Iadertina, no. 4 (January 18, 2017): 551. http://dx.doi.org/10.15291/csi.627.

Full text
Abstract:
U ovom se radu govori o etničkom i jezičnom identitetu Arbanasa nakon njihova doseljenja u novu domovinu Hrvatsku početkom 18. stoljeća, te višestoljetnim nastojanjima u održanju kako svog jezika tako i svoje kulturne tradicije. Analizom prezimena dade se zaključiti da su uspjeli zadržati (bez poznavanja pisma arbanaškog jezika) svoj etnojezični identitet iako je međukulturalna prilagodba oslabila sam jezik kao obilježje identiteta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kovačević, David. "Kršćanski identitet u otvorenosti drugima i drukčijima." Diacovensia 25, no. 1 (2017): 145–59. http://dx.doi.org/10.31823/d.25.1.7.

Full text
Abstract:
Cilj je ovoga rada ukazati na specifičnu izvorišnu točku kršćanskoga identiteta po kojoj je moguće autentično naviještati silna djela Božja. Ona je u osobi Isusa Krista koji kao pravi čovjek živi život za druge. Upravo ta stvarnost odnosa ja i ti treba biti ishodište kršćanskoga identiteta i odnosa prema drugima i drukčijima. Kršćanski je identitet danas u krizi jer se kršćanske zajednice uglavnom postavljaju obrambeno prema izazovima suvremenoga svijeta i na taj način gase prirodnu otvorenost Kristova evanđelja prema opterećenom svijetu. U ovome radu autor nastoji oslikati paradigmu prvotne kršćanske zajednice kako je ona predstavljena u Dj 2, 1-13. U tome biblijskom tekstu prvotna kršćanska zajednica svoje djelovanje prema drugima postavlja na temelju svojega identiteta koji je proizlazio iz njihova odnosa sa živim Isusom Kristom. To je vidljivo u sljedećim karakteristikama prvotne kršćanske zajednice: ona prije svega čeka na snagu odozgo, Duha Svetoga; shvaćanje potrebe za tom snagom je ujedinjuje, ona je okupljena zajedno; na nju je izlivena očekivana snaga Duha Svetoga po kojoj je ona opremljena za službu naviještanja; tako opremljena služi drugima i drukčijima, svim narodima pod nebom; otvorena je za specifične identitete drugih, no u toj otvorenosti ona ne gubi svoj identitet; ona nije zaokupljena sobom, nego navještajem o Bogu; i na kraju govor o Bogu ostaje poziv ponuđen svima, bez prisile. Zajednica koja živi takav autentični kršćanski identitet postaje Božjim instrumentom u ovome svijetu po kojem Bog svakom čovjeku na zemlji izražava svoju gostoljubivost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Stanković-Pejnović, Vesna. "„Sporan identitet“ Makedonije: Identitet različitosti." Issues in Ethnology and Anthropology 6, no. 2 (May 30, 2011): 471–96. http://dx.doi.org/10.21301/eap.v6i2.11.

Full text
Abstract:
Makedonija je još uvijek u procesu utemeljenja svog identiteta kao nezavisne države, procesu spornom ne samo unutar njenih granica, nego i izvan njih. Bez zaštite jugoslovenske federacije, Makedonija se našla nezaštićena pod udarima susjeda, a makedonski nacionalizam nalazi povoljne okolnosti svog isticanja što će znatno utjecati na makedonsko-albanske odnose u novoj državi. Od početka 90ih godina 20. stoljeća makedonski identitet je simbolično osporavan od strane susjeda, ali i realno od strane albanske manjine, koja se suprotstavlja političkoj i kulturnoj dominaciji. Unutarnje osporavanje nacionalnog identiteta je rezultat velikog broja različitosti između dvije etničke zajednice, što je i rezulturalo u povećanoj društvenoj segregaciji koju prati utemeljenje novih političkih identiteta i institucija po etničkim granicama. Vanjski izazov se može sažeti na slijedeći način: Bugarska se protivi zasebnom priznanju jezika i nacije; Srbija autokefalnosti crkve; Albanci državnosti, a Grci imenu države, nacije te nazivu jezika.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ivon, Katarina. "Identitet bez identiteta (ćamil između istoka i zapada)." Croatica et Slavica Iadertina 1, no. 8 (March 21, 2013): 299. http://dx.doi.org/10.15291/csi.599.

Full text
Abstract:
Andrićevo djelo u cjelini bogato je reprezentacijama različitih kolektivnihidentiteta, a njegova osnovna preokupacija permanentnog promišljanja i propitivanja dviju oprečno postavljenih civilizacija Istoka i Zapada (kršćanstva i islama) dolazi do izražaja i u romanu Prokleta avlija. Iako je radnja romana smještena izvan bosanskog prostora, Andrić uspijeva postkolonijalnu opreku Istok-Zapad utisnuti u sužen prostor turskog zatvora u Carigradu. Kao nositelje navedene opreke supostavlja dva središnja lika Ćamila i fra Petra. Suprotno međusobnim stereotipnim (kulturnim) predodžbama između njih stvara se poseban odnos naklonosti, koji je u romanu uzdignut na višu, univerzalniju razinu. Zanimljiv je lik Ćamila, koji je potpuna suprotnost stereotipne slike Turaka. Ćamil se idealno uklapa u galeriju likova hibridnog identiteta, odnosno likova koji su lišeni vlastitosti i bivaju zatočeni u prostoru između, ne uspijevajući se poistovjetiti ni s jednim identitetskim svijetom, što će se radom i prezentirati.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Brezovec, Erik. "Fenomenologija odnosa nacionalnoga i kulturnoga identiteta u hrvatskom društvu." Filozofska istraživanja 39, no. 2 (August 22, 2019): 415–26. http://dx.doi.org/10.21464/fi39208.

Full text
Abstract:
Cilj je rada analizirati fenomenologiju međuodnosa nacionalnoga i kulturnoga identiteta u hrvatskom i prikazati načine na koje ukotvljenost nacionalnog i kulturnog identiteta u hrvatskom društvu generira percepciju pojedinca prema individualnom izričaju hrvatstva. Da bi se uopće moglo govoriti o ovom procesu bitno je definirati odnos kulturnoga i nacionalnoga identiteta u Republici Hrvatskoj. Taj odnos karakterizira dualnost utjecaja. Kulturni identitet bitna je sastavnica izgradnje nacionalnoga, koji određuje smjer kulturalne dinamike. Fenomenološka razina teorijske analize u fokus stavlja internalizaciju identitetskih sastavnica. Kako je svijest uvijek intencionalna, odnosno intendira predmet, valja proučiti načine shvaćanja izgradnje individualnog identiteta kroz zalihe koje se kolektivno pružaju. Takva vrsta konstrukcije, odnosno internalizacija kolektivnih pretpostavki, pretpostavlja relativnu neovisnost aktera u konstrukciji vlastite zbilje – pojedinac je slobodan formirati značenje, ali to značenje stvoreno je unutar određenoga konteksta i okvira. Taj kontekst na sebi svojstven način stvara esenciju znanja danu na raspolaganje. Osnovni problem sa znanjem nacionalnog i kulturnog identiteta jest taj da je to znanje omogućeno u dvije dominantne varijante. Pojedinac svoj identitet konstruira kroz varijantu zalihe znanja, dominantnu (ili dostupnu) kroz njegov život. Takav proces ostvarenja osobe disperzira nacionalni identitet. U fenomenološkom smislu, sama koncepcija Hrvata i hrvatstva na razini pojedinca pluralna je i dvosmisleno definirana.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

DRAŠKIĆ VIĆANOVIĆ, IVA. "KULTURNI IDENTITET, NACIONALNI IDENTITET I PROBLEM UKUSA." ARHE 11, no. 22 (November 26, 2015): 47. http://dx.doi.org/10.19090/arhe.2014.22.47-56.

Full text
Abstract:
Tekst istražuje suštinski odnos između nacionalnog i kulturnog identiteta, ukazujući na različite aspekte tog odnosa. Na prvi pogled nacionalni i kulturni identitet izgledaju kao dve suprotstavljene kategorije, kategorije koje se međusobno isključuju. Malo detaljnija analiza, međutim, pokazuje nam da su to dve strane iste medalje, lice i naličje jedne vrednosti. U ovom kontekstu ističe se uloga i značaj ličnog ukusa i kolektivnog, narodnog ukusa kao pokazatelja stanja u određenom društvu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Tokić Zec, Ružica, and Vesnica Mlinarević. "Profesionalni identitet i vrijednosti učitelja u kulturi škole." Obnovljeni život 78, no. 2 (April 19, 2023): 221–30. http://dx.doi.org/10.31337/oz.78.2.6.

Full text
Abstract:
Pedagogija, kao znanstvena disciplina koja svoje utemeljenje ima u filozofiji, promišlja pitanja identiteta, kulture i vrijednosti. Učitelji kao (pre)nositelji vrijednosti u školi snažna su karika u razvoju empatičnoga i moralnoga učenika. Profesionalni identitet učitelja zagovara preobrazbu učitelja kao homo moralis i profesionalca u promijenjenim društvenim uvjetima koji utječu i na kulturu škole. Cilj je rada teorijski opisati profesionalni identitet i vrijednosti učitelja u kulturi škole.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Visočnik, Nataša. "Percepcije telesnosti in prostora v okviru procesov identifikacij na Japonskem." Asian Studies, no. 2 (December 1, 2010): 129–46. http://dx.doi.org/10.4312/as.2010.14.2.129-146.

Full text
Abstract:
Pričujoč prispevek je nekoliko spremenjen izsek iz doktorske disertacije z naslovom Hiša kot prostor identitete; oblikovanje bivalne kulture in percepcije telesnosti na Japonskem: primer mesto Kanazawa. Obravnava oblikovanje identitet kot proces identifikacije, ki je prostorsko situiran proces, in se osredotoča na eno izmed metafor prostora, in sicer na telo in na njegovo gibanje in percepcijo. Telesenje je namreč proces v katerem skozi gibanje nastaja prostor v okviru socializacije in učenje telesa. Pri ustvarjanju prostora se izoblikujejo določeni občutki, ki so pomembni za posameznikovo identiteto. Eden izmed prostorov, ki ustvarjajo močne občutke pripadnosti nekemu kraju, je tudi bivalno okolje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Identitet"

1

Högberg, Josefine, and Eric Lindevall. "Identitet i förskolan : Förskollärares förståelse för identitet." Thesis, Högskolan i Gävle, Avdelningen för kultur-, religions- och utbildningsvetenskap, 2013. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:hig:diva-16139.

Full text
Abstract:
Sammanfattning  ”jag har skyldighet att leta efter barnens bästa jag” – Förskollärare C  Identitet är en persons självbild vilken består av olika områden som till exempel språk, kultur och kön. Det kan handla om hur människor ser på sig själva men också hur andra människor ser på sig själv. Ottosson (2013) menar att identiteten främst handlar om en medvetenhet av sig själv och att vara ett ”jag”.  I arbetet presenteras en intervjustudie utförd på fem olika förskolor med sju olika förskollärare om deras tankar kring identitet, hur de anser att de arbetar med att stärka barnens identitet i förskolorna samt deras kopplingar till förskolans läroplan (Lpfö 98 Skolverket 2010).  Intervjuerna visar att förskollärarna var medvetna om många olika identitetsområden där etisk identitet, könsidentitet och religion är återkommande i intervjuerna. Förskollärarna berättar att identitet dock inte är något som de alltid tänker på i verksamheten. Resultatet visar att förskollärarna anser att identiteten är unik för varje barn på förskolan men de lyckas ändå arbeta med att stärka barnens identiteter genom exempelvis att se barnen, samlingar samt uppmärksamma barnens olika hemspråk och kulturer.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Viklund, Julia. "Flexibel identitet : Metod för att gestalta identitet." Thesis, Luleå tekniska universitet, Institutionen för ekonomi, teknik och samhälle, 2017. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:ltu:diva-65008.

Full text
Abstract:
Det här arbetet handlar om “branding” och hur man kan förmedla en identitet för en person eller ett företag genom konstnärliga visuella uttryck. Vi är vana att se varumärkesidentiteter. Om det är små eller stora förändringar, så förändras formspråket. Genom att förhålla sig till förändringen i omvärlden. Hur förmedlar vi individer vår egna identitet? Jag anser att vår egna identitet är i konstant utveckling. Likt företag anpassar vi oss till vår omvärld. Människor kommunicerar ut något. Ett exempel, vem är personen när den inte är på jobbet/företaget och står för sina egna värderingar och egenskaper. Jag som framtida grafisk designer vill med det här arbetet skapa en metod för att förmedla en identitet som är igenkännande och samtidigt går att förändra dess uttryck och förhoppningsvis att den går att anpassa på företag
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Terziæ, Zana. "Regional identitet." Thesis, Linköping University, Department of Thematic Studies, 2005. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:liu:diva-2981.

Full text
Abstract:

I Sverige har det pågått en fyra decennier lång regiondebatt om hur den regionala förvaltningen ska organiseras. Denna debatt har resulterat i ett beslut om en försöksverksamhet med regionalt självstyre i fyra län från 1 juli 1997 till 31 december 2002. I den regionala försöksverksamheten som ytterligare har förlängts till 2006 ingår Kalmar, Gotland, Skåne och Västra Götaland. De två sistnämnda regionerna är mitt undersökningsmål. Syftet med denna uppsats är att lyfta fram de väsentliga faktorer/element som kan relateras till och förknippas med regional identitet. Fokus för min uppsats ligger på svenska regioner och regiondebatt.Den regionala identiteten har uppmärksammats av många forskare och debattörer eftersom den ses som en förutsättning för en regional kontinuitet och framgångsrik utveckling. En hel del politiska debatter ägnar sig antingen åt att tona ned eller lyfta fram den regionala identitetens betydelse för den nationella statens framtida roll och status. Mitt undersökningsområde är regionerna Skåne och Västra Götaland och uppsatsens fokus ligger på den regionala identiteten.

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Krajisnik, Mladen. "Territoriella identiteter och fusioner : Regional identitet vid interregionala fusioner." Thesis, Växjö University, School of Social Sciences, 2009. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:vxu:diva-5527.

Full text
Abstract:

Title: Territorial identities and fusions

- regional identity by interregional fusions

 

Level: Final assignment for Bachelors Degree in Social Science with specialization in Urban and Regional Planning. Major subject: Geography.

 

Author: Mladen Krajisnik

 

Supervisor: Carl-Johan Nordblom

 

Date: 2009 May

 

Intention: The main focus of this study is to verify the existence, or nonexistence, of local and regional identities. Considering the result regarding regional identities, this thesis will continue on to clarify if these identities are to be seemed as a threat or resource during fusions, and if so, how can one best manage these different identities.

Method: Only secondary data has been used in this study. I've botanized amongst the literature that processes fusions, impact of culture, identities, regions, territory. Continuing on, the collected empirical resources have been compared to my theory, from which an analysis was able to be spawned and conclusions were drawn.

Result & Conclusions: The thesis confirms different regional identities, although it does not treat the subject regarding the inner strength of regions comparing to one another. Furthermore, when fusions are initiated it is strongly vital that the different regional identities are supported, promoted and encouraged. A fusion consisting of many different identities is to be preferred ahead a homogenous one. Media has an vital part in structuring regional identities by the instruments of radio, newspapers and TV.

Suggestions for future research: Which effects may the fusion between Växjö University and Högskolan  i Kalmar have, when merging into the Linné University? Are there any other similar examples one can study? Which factors should one consider regarding fusions of Universities?

Contribution of the thesis: This study clarifies and explains regional identities, the impact of culture, fusions, territory and why and how one should promote heterogeneous fusions.

Key words: Mergers/fusions, regions, identity, culture, territory, integration process.

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lundqwist, Amanda. "Negotierande identitet : En kvalitativ studie om unga kvinnor med mångkulturell identitet." Thesis, Stockholms universitet, Psykologiska institutionen, 2018. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:su:diva-168676.

Full text
Abstract:
Allt fler unga vuxna växer upp och skapar mångkulturella identiteter i en globaliserad värld. Syftet med föreliggande studie var att utforska upplevelsen av att besitta en mångkulturell identitet samt bidra till en ökad förståelse för dess eventuella möjligheter och svårigheter. Deltagarna var åtta unga vuxna kvinnor med dubbel kulturell identitet, hemmahörande i både kollektivistiska och individualistiska kulturkontexter. Datainsamling gjordes genom kvalitativa intervjuer och tematisk analys användes som metod för dataanalys. Resultatet belyser komplexiteten i att förhålla sig till flera kulturella identiteter, samt förhandlandet dem emellan. Att kompromissa med det egna jaget till förmån för den rådande kulturkontexter samt upplevelsen av utanförskap var viktiga fynd. Dess möjligheter visade sig bland annat genom en ökad medvetenhet om kulturell identitet och kompetens att finna tillhörighet i ytterligare kultur kontexter. Vidare framkom betydelsen av att skapa identiteter bortom de normativa kulturramarna samt vikten av att erkänna den mångkulturella identiteten som en identitet i sin egen rätt. Resultatet i föreliggande studie går i linje med befintlig internationell forskning.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Mc, Cartney Michael. "Civics education and European identity / Samhällskunskapsundervisning och europeisk identitet." Thesis, Malmö högskola, Fakulteten för lärande och samhälle (LS), 2014. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:mau:diva-29473.

Full text
Abstract:
There is much debate over whether a common European identity or genuine citizenship can be created. A number of researchers claim that education can play a vital role in this area. The Swedish school curriculums also state that schools have a responsibility in this area. The purpose of my research was to find out if this was occurring in schools. I carried out an inquiry into the opinions and attitudes of students to civics education and European identity. I used a quantitative method of research which also allowed for expanded comments. The students I chose were not randomly selected and the survey questions allowed for in-depth responses. I chose civics education as my research area as it is best placed to educate students in this area. The perceptions of students to civics education and its relevance to the development of European citizenship and identity was compared to and analyzed with previous research. I also included two questions that were not specifically directed at civics but considered the school as a whole. My conclusion is that the majority of students perceive civics as being helpful in developing a sense of European identity. However, their understanding of European identity and citizenship is limited to a right to work and study elsewhere in Europe. There is a general lack of school projects that allow for students to learn with students from other European Union countries. Students have also not experienced being involved in community organizations and school projects that could further develop active citizenship. Their schooling is developing identification with a political community or sense of citizenship but not of a European social community.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Grape, Oliver. "Utformning av AntagonistenTVs visuella identitet : Visuell identitet inom streaming." Thesis, Högskolan Dalarna, Informatik, 2019. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:du-31023.

Full text
Abstract:
Denna studie fokuserar på framtagandet av en visuell identitet för streamen AntagonistenTV på Twitch.tv som ägs av Felipe Delgado. David Sless sjustegsmetod har använts vid skapandet av identiteten. En visuell innehållsanalys har gjorts på andra streams för att få bättre förståelse inom streamingvärlden och underlätta designprocessen. Enkätundersökningar har använts för att få målgruppens perspektiv och åsikter. Enkäten visar hur tittarna påverkas av stream-designen. Slutresultatet blev en visuell identitet åt AntagonistenTV som sammanfattades i en grafisk manual.
This study focuses on developing a visual identity for the stream AntagonistenTV on Twitch.tv owned by Felipe Delgado. David Sless sevenstep method has been used in the creation of identity. A visual content analysis has been done on other streams to gain a better understanding of the streaming world and to facilitate the design process. Surveys have been used to get the target group's perspectives and opinions. The survey shows how the viewers are influenced by the stream design. The end result was a visual identity for AntagonistenTV which was summarized in a graphic manual.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Abid, Fatima. "”Jag kommer aldrig säga att jag är svensk” : En kvalitativ studie kring sex elevers förhållning till sin flerspråkighet och hur den har påverkat synen på dem själva och deras identitet." Thesis, Södertörns högskola, Lärarutbildningen, 2012. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:sh:diva-16256.

Full text
Abstract:
The purpose of this paper is to examine how six students who attend a high school relate to their multilingualism and emphasize how their multilingualism has affected their views of themselves and their identity. The fundamental questions were: How do six students who attend a secondary school relate to their multilingualism? How has students' multilingualism affected their views of themselves and their identity? I did use a qualitative research method in terms of interviews to receive answers for my inquiries. Carla Jonsson (2010) speaks inter alia about “the third space” which concerns adolescents creating a “third room”. Almqvist (2006) believes that adolescents that are exposed to discrimination and prejudices can lead to them turning their backs on society in disappointment. Boyd (1985) has, in his thesis, found that multilingual students communicate with the majority language and with their mother tongue with their parents. Sjöqvist & Lindberg (1996) believe that people gain access to other cultures through their multilingualism which leads to new ways of thinking. The result of my investigation showed that the informants were in favor of their multilingualism and they see it as a benefit. The informants have created their own identity by combining their homeland’s language with the majority language. They see themselves as a resource for the society.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Eriksson, Mattias. "Judisk identitet i Sverige : Om antisemitiska hot och identiteten jude." Thesis, Södertörn University College, School of Discourse Studies, 2006. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:sh:diva-675.

Full text
Abstract:

Ordet jude är i Sverige ett värdeladdat ord. Med arvet och karaktären följer en tung historia, en historia som en jude inte kan välja bort. Identiteten består av en blandning av det svenska och det judiska. Genom att hjälpa unga att finna en starkare judisk identitet ska de stå emot antisemitiska påhopp och vit-makt propaganda.

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Huuskonen, Maarit. "Identitet i kris : - identitet och anpassning bland invandrare i Sverige." Thesis, Karlstad University, Faculty of Social and Life Sciences, 2006. http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:kau:diva-326.

Full text
Abstract:

Abstract

When immigrants move to Sweden from their native country it is not unusual that they experience some kind of identity crises. Their own experience of their cultural identity can be very problematic and they often lose a part of what they previously saw as their own identity. To handle such crises the immigrants can use different strategies. They can for example accept their disparity, deny it or emphasize it. The aim of this study is to examine how immigrants in Sweden experience that their cultural identity has changed since they moved here from a country that has a culture that is different from the Swedish culture. To reach my goal with this study I interviewed immigrants/refugees from Chile, Lebanon and Thailand. Some of the results are that my presentation of the problem and the aim with the study were not profound enough. I intended to only write about cultural identity but I came to the conclusion that individual identity and different adaptation strategies were no less important. A further conclusion is that these three ingredients are completely different things; an immigrant can have one individual identity, another cultural identity and use a strategy that does not correspond with any of these. Moreover I also found that a person’s identity does not need to change when moving from their native country to Sweden. Finally I want to stress that my study is not about making sweeping statements, it is rather exemplifying. Identity and strategies are different from one person to another.

Keywords: individual identity, cultural identity, adaptation strategies

APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Identitet"

1

Ruci, Llambro. Identitet: Poezi. Tiranë: Shtëpia Botuese "Naim Frashëri", 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Pavel, Domonji, ed. Vojvođanski identitet. Beograd: Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Liđan, Ahmet. Bosanski identitet. Sarajevo: Author, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Seleva, Elizabeta. Dom: Identitet. Skopje: Magor, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ivko, Jovanović, ed. Identitet Piroćanca. Pirot: Pi-pres, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Šeleva, Elizabeta. Dom/Identitet. Skopje: Magor, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Uffe, Østergård, ed. Dansk identitet? Århus: Aarhus Universitetsforlag, 1992.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Bugarski, Ranko. Jezik i identitet. Beograd: Biblioteka XX, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jelić, Jordan. Identitet: Znanstvena studija. Zagreb: "D.S.M.-Grafika", 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Nordström, Ingrid. Identitet i Glasriket. Stockholm: Carlsson, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Identitet"

1

Triandafyllidou, Anna, and Ruby Gropas. "European Identity — European Identities." In What is Europe?, 117–45. London: Macmillan Education UK, 2015. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-137-56065-0_5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Triandafyllidou, Anna, and Ruby Gropas. "European identity – European identities." In What is Europe?, 95–125. 2nd ed. London: Routledge, 2022. http://dx.doi.org/10.4324/9781003278375-5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Heinlein, Michael. "Identität und Marke: Brand Identity vs. Corporate Identity?" In Chance: Identität, 282–311. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 1999. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-642-58376-6_6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Hutton, Christopher. "Defining Identity III: Transgender Identities." In Word Meaning and Legal Interpretation, 158–75. London: Macmillan Education UK, 2014. http://dx.doi.org/10.1007/978-1-137-01616-4_14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jun, Heesoon. "Identity Construction and Multiple Identities." In Social Justice, Multicultural Counseling, and Practice, 337–60. Cham: Springer International Publishing, 2018. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-319-72514-7_12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Rom, Michal, and Orly Benjamin. "Naming Identities: Politics of Identity." In Feminism, Family, and Identity in Israel, 29–48. New York: Palgrave Macmillan US, 2011. http://dx.doi.org/10.1057/9780230118942_3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Jun, Heesoon. "Identity Construction and Multiple Identities." In Social Justice, Multicultural Counseling, and Practice, 377–97. Cham: Springer Nature Switzerland, 2024. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-031-50361-0_12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Phuong, Thi Duyen, and Raf Vanderstraeten. "National Identity and Gender Identities." In SpringerBriefs in Education, 73–103. Singapore: Springer Nature Singapore, 2024. http://dx.doi.org/10.1007/978-981-97-1196-3_4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

"IDENTITET." In Den amerikanske mission, 48–54. Aarhus University Press, 2023. http://dx.doi.org/10.2307/jj.10518943.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

"Identitet." In Spørgsmål, 49–68. Aarhus University Press, 2016. http://dx.doi.org/10.2307/jj.608261.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Identitet"

1

Domajnko, Martin, Vid Keršič, and Muhamed Turkanović. "OID4VC: Izdajanje in deljenje preverljivih poverilnic na osnovi OpenID Connect." In OTS 2023 Sodobne informacijske tehnologije in storitve. Univerza v Mariboru, Univerzitetna založba, 2023. http://dx.doi.org/10.18690/um.feri.8.2023.13.

Full text
Abstract:
V današnjem digitalnem okolju je potreba po varnih sistemih za upravljanje identitet postala vse bolj pomembna. Ena takšna rešitev je koncept preverljivih poverilnic. Njihov podatkovni model je tudi definiran kot standard W3C. VC omogočajo dokazovanje in deljenje informacij o digitalni identiteti na kriptografsko preverljiv način. Posameznikom omogočajo tudi nadzor nad njihovimi osebnimi podatki in selektivno razkrivanje le teh za namene preverjanja. Razvoj specifikacij OpenID za izdajanje preverljivih poverilnic je odprla nove možnosti za izboljšanje sistemov za upravljanje identitet. OIDC je sodoben overitveni protokol za varno preverjanje identitete. Uporabnikom omogoča poenostavljen postopek prijave na več spletnih strani s pomočjo uporabe obstoječih računov pri ponudnikih digitalne identitete, kot je na primer Google. V prispevku bomo predstavili specifikacije in izvedbo implementacije OID4VC. Validacija integracije bo izvedena na strežniku implementiranim s pomočjo knjižnice Veramo ter denarnice Masca za sprejem in hrambo VC. S tem uporabimo varen široko razširjen protokol in omogočimo OIDC ponudnikom, da postanejo izdajalci preverljivih poverilnic, uporabnikom pa, da na preprost in varen način prejemajo svoje poverilnice. Implementacija ponuja tudi podporo decentraliziranim identitetam in identifikatorjem. Prispevek zaključimo z analizo prednosti in slabosti, ki jih ima predstavljena rešitev, in pregledom novih integracij, ki jih le ta omogoča.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Čučko, Špela, and Muhamed Turkanović. "Umestitev digitalnih (EU) denarnic v ekosistem sodobnih IKT rešitev." In OTS 2022 Sodobne informacijske tehnologije in storitve. University of Maribor Press, 2022. http://dx.doi.org/10.18690/um.feri.10.2022.3.

Full text
Abstract:
Evropska komisija je junija 2021 predlagala novo uredbo eIDAS 2.0, s katero si prizadeva zagotoviti zaupanja vredno, varno in široko uporabno evropsko digitalno identiteto, ki bo vsem Evropejcem omogočila digitalno dokazovanje svoje identitete z namenom dostopanja do digitalnih storitev po vsej Evropski uniji. V okviru uredbe je izdala zahtevo, da morajo države članice EU do leta 2023 svojim državljanom ponuditi kriptografsko varno digitalno denarnico z EU digitalno identiteto, ki naj bi poleg identifikacije, overjanja, avtorizacije in dostopanja do javnih in / ali zasebnih storitev, omogočala tudi varno shranjevanje, upravljanje in deljenje identitetnih podatkov in poverilnic. Kljub prizadevanju za vpeljavo takšne denarnice obstaja še vedno veliko nejasnosti in odprtih vprašanj glede tehničnih podrobnosti. Poleg tega pa se mnogim postavljajo vprašanja o tem, kaj pravzaprav so digitalne denarnice, komu so namenjene, kakšne scenarije uporabe podpirajo ter kako bodo podpirale digitalne procese in z njimi povezano digitalno preobrazbo v trenutnem, širšem ekosistemu IKT rešitev in storitev. V prispevku bomo tako predstavili tehnično ozadje denarnic digitalnih identitet v okviru Evropske digitalne identitete in posodobljene Uredbe eIDAS. Opredelili bomo osnovne koncepte in tipe denarnic, opisali njihove funkcionalne zahteve, predstavili številne scenarije uporabe ter raziskali interakcije denarnic z obstoječimi IKT rešitvami ob upoštevanju standardov in dobrih praks na področju upravljanja identitet.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Petrov, Vladan. "USTAVNI IDENTITET I VIDOVDANSKI USTAV." In 100 GODINA OD VIDOVDANSKOG USTAVA. Faculty of law, University of Kragujevac, 2021. http://dx.doi.org/10.46793/zbvu21.005p.

Full text
Abstract:
With this paper the author completes his analysis of the reference historical constitutions and its influence on the constitutional identity of modern Serbia. Reffering to the effects of constitutional identity "outside" (preservation of state sovereignty) and "inside" (the "core" of the constitution), the author analyzes the functional failures and substantive controversies of the Vidovdan Constitution. Inconsistent normative solutions of this constitution, a deep socio-political crisis and an unresolved national question in the newly created state were an insurmountable obstacle to building the national constitutional identity. However, the symbolism of the date of adoption of the Constitution and the fact that, at least formally, it was the last classical constitution of the liberal-democratic type until the 1990s and the entry into force of the 1990 Serbian Constitution, make the Vidovdan Constitution a reference text for studying the constitutional identity of modern Serbia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Tanasic, Sreto. "SRPSKI JEZIK I NACIONALNI IDENTITET U VRIJEME GLOBALIZACIJE." In IDENTITETSKE promene: srpski jezik i književnost u doba tranzicije. University of Kragujevac, Faculty of Edaucatin in Jagodina, 2022. http://dx.doi.org/10.46793/zip21.049t.

Full text
Abstract:
Vrijeme globalizacije i vrijeme tranzicije nepovoljno se odražavaju na srpski nacionalni i kulturni identitet. Razlog za to je u tome što u našoj državi nije bilo i još nema svijesti o potrebi pojačane brige za očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta, koje tranzicija hoće da izbriše – razumije se, kod naroda koji se nisu zaštitili. To se naročito vidi prema statusu koji srpski jezik ima u Srbiji, a i druge nacionalne discipline su u sličnom položaju. Situacija je teška i posebno zato što tranziciju nismo ni dočekali sa uređenom jezičkom situacijom i definisanom nacionalnom politikom u vezi s nacionalnim jezikom. Srpski lingvisti glasno govore o tome i o potrebi da se u Srbiji utvrdi državna/nacionalna jezička politika i strategija njenog sprovođenja. Jer koja država nema svoju jezičku i kulturnu politiku ona sprovodi tuđu. U Srbiji se u to na mnogo primjera može uvjeriti. Opštepoznata je istina da se jezička politika osmišljava u saradnji jezičke struke i države, a sprovodi u saradnji države i struke.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Stojanović, Jelica. "IDENTITET I „PREVREDNOVANjE” SRPSKE FILOLOGIJE U CRNOJ GORI." In IDENTITETSKE promene: srpski jezik i književnost u doba tranzicije. University of Kragujevac, Faculty of Edaucatin in Jagodina, 2022. http://dx.doi.org/10.46793/zip21.145s.

Full text
Abstract:
The paper analyses, from historical point of view, both spiritual and cultural heritage of Montenegro, i.e. language, alphabet, written monuments, compared to the way things stand in Montenegro today. The analysed documents have shown that the language used in Montenegro throughout history has always been named and considered as Serbian and that the alphabet used in official documents and press has always been Serbian cyrilic. Contrary to such a legacy, in the past two decades there have been attempts to replace the Serbian character of language and culture with the Montenegrin one.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vukić, Feđa, and Jana Vukić. "Potres i identitet grada: živimo li kognitivnu apokalipsu?" In Znanstveno-stručna konferencija Obnova povijesnog središta Zagreba nakon potresa : pristup, problemi i perspektive (2021 ; Zagreb). Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, 2022. http://dx.doi.org/10.21857/9e31lh6w0m.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kamberović, Husnija. "Adil Zulfikarpašić i Bosna i Hercegovina šezdesetih i sedamdesetih godina." In Panel razgovor "Adil Zulfikarpašić i liberalne političke inicijative". Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića, 2021. http://dx.doi.org/10.52450/zraz04.

Full text
Abstract:
: Autor u ovom radu govori o načinu na koji je Adil-beg Zulfikarpašić razumijevao Bosnu i Hercegovinu tokom 1960-ih i 1970-ih godina te na koji način se u emigraciji zalagao za nacionalni identitet Bošnjaka, poredeći to s procesima koji su se u to vrijeme odvijali u Bosni i Hercegovini i načinom na koji su bosanskohercegovački komunisti vodili akciju za afirmaciju ravnopravnog statusa BiH u Jugoslaviji te kako su afirmirali nacionalni identitet Muslimana. Zaključak koji autor nudi je da su i Zulfikarpašić i bosanskohercegovački komunisti imali iste ciljeve (afirmacija Bosne i Hercegovine i Muslimana/Bošnjaka), ali su se za realizaciju tih ciljeva borili u različitim povijesnim okolnostima: jedni u zemlji (bh. komunisti), a drugi u emigraciji (Zulfikarpašić).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Casangiu Siea, Laetitia. "Gastronomic Dobrudja, Between Identity and Identities." In 7th BASIQ International Conference on New Trends in Sustainable Business and Consumption. Editura ASE, 2021. http://dx.doi.org/10.24818/basiq/2021/07/038.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Valchev, Velichko, and Fons van de Vijver. "National and European Identities of Bulgarian and Dutch Students." In International Association of Cross Cultural Psychology Congress. International Association for Cross-Cultural Psychology, 2009. http://dx.doi.org/10.4087/gtxl2822.

Full text
Abstract:
The present study explored the adoption of national and European identities and the perceptions of own nation and Europe in Bulgarian and Dutch students. A questionnaire developed by Georgas et al. (2004) was administered to 256 students in Bulgaria and 190 students in the Netherlands. The majority of participants in both countries (88% in Bulgaria and 85% in the Netherlands) endorsed both national and European identity; European identity was secondary to national identity. There were marked cross-national differences in the way own country and Europe were perceived. Bulgarian students perceived larger differences between the two identities than did Dutch students. Results are in accordance with theories regarding national and supranational identities as compatible and suggest a stronger role of instrumental elements for European identification in Bulgarian students as compared to Dutch students.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Karnat, Anna. "SOCIOLOGICAL REFLECTIONS ON IDENTITY AND SOCIAL IDENTIFICATION: THE INDIVIDUAL IN AMBIGUOUS MODERNITY." In NORDSCI Conference Proceedings. Saima Consult Ltd, 2021. http://dx.doi.org/10.32008/nordsci2021/b1/v4/32.

Full text
Abstract:
The paper examines the diverse ways of self-definition of individuals in a changing reality, which is attributed to a hybrid and ambiguous character. The emphasis is on identity discourse in the individual dimension. While questioning the possibility of clearly defining the Self in the world of diverse relations and ambiguous social reality, a dilemma arises: one identity or many identities? It should be pointed out here that there is a transition from identity as a complex and dynamic attribute (aspect) of the individual to the multiplicity of individual identities as a variety of its identifications with the objects of the social world. More radically, doubts can be raised here about the usefulness of the category of identity. Behind such thinking are not merely methodological difficulties in recognizing the different dimensions and contexts in which the individual defines his or her identity or identities. It is certainly possible to speak here of a different meaning attributed to the category of identity, especially in its theoretical-cognitive sense. The consequence of this is also the different meaning that is attributed to the utility of this category, i.e. its instrumental use for the self-determination of individuals. The stronger the adherence to the terminology of modernity, the stronger the indication of a possible and fully conscious (reflexive) project that identity may become for the constructively acting individual. Departure from modern nomenclature complicates the issues of defining identity itself, and thus also does not make the task easier in the sphere of social practice and does not provide easy utilitarian solutions. Moreover, the difficulties concern not only what individual identity is (or could be) in the functional sense, but also its very structure and the fundamental question of its durability (or at least relative stability) in the context of individualization.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Reports on the topic "Identitet"

1

Nelson, Audrey, and Chanmi G. Hwang. Transgender Fashion: Developing a Gender Identity Framework for �Transgender� Identities. Ames (Iowa): Iowa State University. Library, January 2019. http://dx.doi.org/10.31274/itaa.8397.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Orning, Tanja. Professional identities in progress – developing personal artistic trajectories. Norges Musikkhøgskole, August 2018. http://dx.doi.org/10.22501/nmh-ar.544616.

Full text
Abstract:
We have seen drastic changes in the music profession during the last 20 years, and consequently an increase of new professional opportunities, roles and identities. We can see elements of a collective identity in classically trained musicians who from childhood have been introduced to centuries old, institutionalized traditions around the performers’ role and the work-concept. Respect for the composer and his work can lead to a fear of failure and a perfectionist value system that permeates the classical music. We have to question whether music education has become a ready-made prototype of certain trajectories, with a predictable outcome represented by more or less generic types of musicians who interchangeably are able play the same, limited canonized repertoire, in more or less the same way. Where is the resistance and obstacles, the detours and the unique and fearless individual choices? It is a paradox that within the traditional master-student model, the student is told how to think, play and relate to established truths, while a sustainable musical career is based upon questioning the very same things. A fundamental principle of an independent musical career is to develop a capacity for critical reflection and a healthy opposition towards uncontested truths. However, the unison demands for modernization of institutions and their role cannot be solved with a quick fix, we must look at who we are and who we have been to look at who we can become. Central here is the question of how the music students perceive their own identity and role. To make the leap from a traditional instrumentalist role to an artist /curator role requires commitment in an entirely different way. In this article, I will examine question of identity - how identity may be constituted through musical and educational experiences. The article will discuss why identity work is a key area in the development of a sustainable music career and it will investigate how we can approach this and suggest some possible ways in this work. We shall see how identity work can be about unfolding possible future selves (Marcus & Nurius, 1986), develop and evolve one’s own personal journey and narrative. Central is how identity develops linguistically by seeing other possibilities: "identity is formed out of the discourses - in the broadest sense - that are available to us ..." (Ruud, 2013). The question is: How can higher music education (HME) facilitate students in their identity work in the process of constructing their professional identities? I draw on my own experience as a classically educated musician in the discussion.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kothari, Jayna, Krithika Balu, and Rohit Sarma. Beyond the Binary: Advancing Legal Recognition for Intersex Persons in India. Centre for Law and Policy Research, July 2020. http://dx.doi.org/10.54999/horl3024.

Full text
Abstract:
This Policy Brief proposes the need for legal recognition of intersex persons and intersex rights, given their unique experience and the inability of the overlap between transgender and intersex identities to address all the vulnerabilities and rights of the latter community. Legal recognition of intersex rights creates awareness about the unique identity of intersex persons, can curb IGM and other forms of discrimination and stigma that intersex persons face.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Schmidt, Garbi. ECMI Minorites Blog. On Hyphenated Identities. European Centre for Minority Issues, December 2021. http://dx.doi.org/10.53779/dkis5412.

Full text
Abstract:
In the spring of 2021, the Danish Borderland Association published the book Danskerne findes i mange modeller – portrætter af 15 unge med bindestregsidentitet by Marlene Fenger-Grøndahl. The book consists of fifteen interviews with young so-called cultural ambassadors of the Borderland Association, as well as essays on the history of the Danish-German borderland and the concept of a hyphenated identity that the young respondents refer to. In minority research, the concept of a hyphenated identity is both used and contested. However, the interviews underline that the concept can serve as an important backdrop for the empowerment of young people with minority identities. This ECMI Minorites Blog entry is written by Garbi Schmidt, professor of Cultural Encounters at Roskilde University.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Willis, Craig. ECMI Minorities Blog. Ethnic Identity and Football in Mostar – A Clear Divide along the Old Front Line. European Centre for Minority Issues, December 2023. http://dx.doi.org/10.53779/sklp2233.

Full text
Abstract:
This blogpost addresses the question of how ethnic identities (and societal divisions) in the city of Mostar, Bosnia and Herzegovina, are expressed through football and considers how this dominates the city’s linguistic landscape. It is therefore embedded in the context of previous literature on sport and identity but also the discipline of sociolinguistics. The post discusses the prominence of street murals and graffiti relating to Mostar’s two football clubs, FK Velež Mostar and HŠK Zrinjski Mostar, outlining how the situation is very much territorially divided along the same geographical points of the ethnic conflict in the early 1990s
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Grassi, Paul A., James L. Fenton, Naomi B. Lefkovitz, Jamie M. Danker, Yee-Yin Choong, Kristen K. Greene, and Mary F. Theofanos. Digital identity guidelines: enrollment and identity proofing. Gaithersburg, MD: National Institute of Standards and Technology, June 2017. http://dx.doi.org/10.6028/nist.sp.800-63a.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Yusupov, Dilmurad. Deaf Uzbek Jehovah’s Witnesses: The Case of Intersection of Disability, Ethnic and Religious Inequalities in Post-Soviet Uzbekistan. Institute of Development Studies (IDS), June 2021. http://dx.doi.org/10.19088/creid.2021.008.

Full text
Abstract:
This study explores how intersecting identities based on disability, ethnicity and religion impact the wellbeing of deaf Uzbek Jehovah’s Witnesses in post-Soviet Uzbekistan. By analysing the collected ethnographic data and semi-structured interviews with deaf people, Islamic religious figures, and state officials in the capital city Tashkent, it provides the case of how a reaction of a majority religious group to the freedom of religious belief contributes to the marginalisation and exclusion of religious deaf minorities who were converted from Islam to the Jehovah’s Witnesses. The paper argues that the insensitivity of the dominant Muslim communities to the freedom of religious belief of deaf Uzbek Christian converts excluded them from their project activities and allocation of resources provided by the newly established Islamic Endowment Public charity foundation ‘Vaqf’. Deaf people in Uzbekistan are often stigmatised and discriminated against based on their disability identity, and religious inequality may further exacerbate existing challenges, lead to unintended exclusionary tendencies within the local deaf communities, and ultimately inhibit the formation of collective deaf identity and agency to advocate for their legitimate rights and interests.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Fryer, Roland, and Glenn Loury. Valuing Identity. Cambridge, MA: National Bureau of Economic Research, December 2010. http://dx.doi.org/10.3386/w16568.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Alifia, Ulfah, Rezanti Putri Pramana, and Shintia Revina. A Policy Lens on Becoming a Teacher: A Longitudinal Diary Study of Novice Teacher Professional Identity Formation in Indonesia. Research on Improving Systems of Education (RISE), May 2022. http://dx.doi.org/10.35489/bsg-rise-wp_2022/096.

Full text
Abstract:
The early years of a teacher’s career are crucial to the formation of their professional identity—a complex process of reconciling their personal attributes with the demands of the profession. This study explores the identity formation of novice teachers in Indonesia and seeks to identify the various aspects that shape this process. Specifically, we examine how Indonesia’s current teacher policy landscape affects novice teachers’ perspectives on teaching and their profession. Through a longitudinal bimonthly diary study conducted over two years, we find that the novice teachers’ stories about their identity development revolve around five themes: initial motivation to enter the profession, beliefs about teaching and the teaching profession, satisfaction with working conditions, perceptions about major challenges during the early years, and commitment to the teaching profession and career aspiration. Our findings show that individual teachers’ personal attributes do influence the formation of their identities as teachers, but teacher policies and working conditions influence this process to a greater extent. Without support, novice teachers struggle to navigate the tension between their ideals, limited resources, and inconsistent teacher policies. These findings suggest it is necessary to redefine what it means to be a teacher by characterising the observable qualities of good teaching, linking them to student learning, and rectifying teacher policies in the Indonesian education system to be coherent with these characteristics.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hrytsenko, Olena. Sociocultural and informational and communication transformations of a new type of society (problems of preserving national identity and national media space). Ivan Franko National University of Lviv, February 2022. http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2022.51.11406.

Full text
Abstract:
The problems of the correlation of cosmopolitan and national identities are too complex to be unambiguous assessment, let alone alternative values (related to the ecological paradigm and the spiritual traditions of other cultures). However, it is obvious that without preserving the national identity, the integrity and independence of the national state becomes problematic. On the other hand, without taking into account the consequences of information wars and aggressive cosmopolitan tendencies of global media culture, there is a threat of losing the national information space and displacing it to the periphery of socio-political and economic life in Ukraine and in the modern world. In the process of working on research issues, the author of the article came out on the principles of objectivity, systematic and determinism, which in combination of their observance made it possible to determine the influence of the post-industrial information society on the formation of a new type of mass consciousness. As a result of the influence of globalization processes, there was a filling of the domestic information space with a supernational mass culture of entertainment, which in most cases leads to the spread of a primitive world outlook based on the ideology of consumption society, without leaving places to preserve sociocultural traditions and national identity. Therefore, given the problems of preserving national identity, it is necessary should be mentioned the information security of the state, which occupies one of the most important places, among various aspects of information security, since the unresolved problem of protection of the national information space significantly complicates the processes of formation of national identity.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography