Academic literature on the topic 'Individuální pohledy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Individuální pohledy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Individuální pohledy"

1

Young, Iris Marion. "Serialita genderu: úvahy nad ženami jako sociálním kolektivem." Sociální studia / Social Studies 5, no. 1 (February 2, 2008): 121–42. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-1-121.

Full text
Abstract:
Tento článek rozvíjí nový teoretický přístup k genderu jako k sociální kolektivitě. Je zaměřen na nedostatky v konceptualizacích genderu v důsledku poststrukturalistických kritik esencialistických pohledů na gender. Snaží se vyhnout esencialismu, aniž by přitom přehlížel skutečnost, že gender je sociálně strukturovanou charakteristikou. Inspirován Sartrem navrhuje koncept seriality a jeho odlišení od konceptu sociální skupiny, a tím posun od zjednodušujícího pojetí genderu jako individuální identity směrem ke komplexnímu pochopení sociálních základů ženství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Pospíšil, Vojtěch. "K osvojení dítěte registrovanými partnery." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 3 (October 31, 2016): 451. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-3-9.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá problematikou osvojení dětí registrovanými partnery z pohledu práva na rovné zacházení. Problematiku osvojení registrovanými partnery lze rozlišit do tří kategorií, a to individuální nebo společné osvojení cizího dítěte a při osvojení dítěte partner či partnerky. Pozornost je věnována všem těmto situacím. Článek se zabývá také nedávným nálezem Ústavního soudu, kterým byl zrušen § 13 odst. 2 zákona o registrovaném partnerství, který registrovaným partnerům znemožňoval osvojit dítě. Vzhledem k tomu, že tato otázka se netýká pouze České republiky, čtenář bude ve stručnosti seznámen také s evropskými kontexty otázky osvojení dětí registrovanými partnery.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Mareš, Jiří. "Idiografická diagnostika." TESTFÓRUM 1, no. 1 (October 9, 2010): 10–17. http://dx.doi.org/10.5817/tf2010-1-4.

Full text
Abstract:
Přehledová studie upozorňuje, že se od dob W. Windelbanda proměnil pohled na nomotetický a idiografický přístup ve výzkumu i diagnostice. Připomíná, že lze rozlišit užší pojem psychologické testování, jež staví na standardizovaných nástrojích, a širší pojem psychologické hodnocení, psychologická diagnostika opírající se o klinický přístup. S oporou o práci Haynese et al. (2009) pak definuje idiografickou diagnostiku a ukazuje, že jde o proud, který se promyšleně snaží o individualizovat psychologickou diagnostiku. Těžiště přehledové studie spočívá v ukázkách, jak se tyto snahy prosazují při diagnostice individuální kvality života lidí. Míru individualizace diagnostický nástrojů lze odstupňovat – podle O’Boyla et al. (2007) existuje šest stupňů. Studie na příkladu diagnostického nástroje SQLP – Subjective Quality of Life Profile (Dazord et al. 1995, 1998) ilustruje konkrétní podobu individualizace. V závěru jsou shrnuty výhody a nevýhody individualizovaných diagnostických nástrojů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Chorvát, Ivan. "Krehké vzťahy? Poznámky k premenám intimity." Sociální studia / Social Studies 6, no. 4 (August 5, 2009): 25–42. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-4-25.

Full text
Abstract:
Vztahy v soukromé sféře se vlivem individualizačního procesu v období pozdní modernity proměňují. Tento článek se zaměřuje na změny v partnerských vztazích v oblasti intimity. Prostřednictvím historického přehledu rodinných vztahů je zdokumentován posun od kolektivního pohledu na rodinu k hodnotám založeným na individualismu a citu - pár se stává středobodem rodinného života a láska jediným legitimním důvodem pro výběr partnera ke sňatku. Soukromá sféra v moderní společnosti je nahlížena jako oblast individuální volby a autonomie. Důraz na emoce a intimitu v personálních vztazích přináší určité napětí způsobené vysokými očekáváními vůči partnerovi; vztahy se stávají křehkými a méně stabilními. V této souvislosti článek zmiňuje a kriticky analyzuje Giddensův koncept čistého vztahu. V závěru pak otevírá diskusi ohledně vzájemných vztahů mezi současnými podobami intimity a změnami v rodinném a reprodukčním chování, přičemž bere v potaz obzvláště situaci v České republice a na Slovensku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Cigán, Jakub. "Náboženská konverzia ako kolektívne rozpomínanie." Sociální studia / Social Studies 10, no. 2 (April 24, 2013): 63–83. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-2-63.

Full text
Abstract:
Studie se zaobírá problematikou možností výzkumu náboženské konverze, především jejím neudržitelným retrospektivním přístupem. V rámci něho se badatelé snaží o rekonstrukci uplynulého procesu afiliace prostřednictvím výpovědí konvertitů a následně, na jeich základě, o vytvoření všeobecného modelu náboženské konverze aplikovatelného napříč různými náboženskými i nenáboženskými skupinami. Výpovědi konvertitů jsou z tohoto pohledu vnímány převážně jako nezaujaté a neproblematické záznamy minulého procesu začlenění se či změny jedince. Tento trend byl široce kritizovaný a v dalším výzkumu konverze převládlo v rámci sociologie a antropologie biograficko-narativní paradigma uchopující konverzi jako proměnlivou a situační narativní konštrukci identity jedince – konvertity. Tento přístup umožňuje překlenout neudržitelný retrospektivní charakter výzkumu konverze, ale chybí mu propojení s psychologickým výzkumem. Společnou platformou či ukotvením konverze je relativně flexibilní individuální autobiografická paměť a její sociální či skupinový charakter. Právě poznatky o fungování autobiografické paměti jsou pro studium konverze, resp. všeobecného procesu afiliace klíčové, jelikož její výzkum je založený na autobiografických vzpomínkách jedince v narativní podobě. Konverzi ve studii chápeu jako soubor pro skupinu specifických narativních zdrojů sloužících ke konstrukci individuální autobiografie, které si jedinec v procesu afiliace osvojuje a dále komunikuje. Konverze, jako osvojená abstraktnější sémantická struktura, je tak prostředkem a vyjádřením změny, ale i nástrojem fungování jedince ve skupině. Toto se budu snažit ilustrovat a doložit na základě probíhajícího antropologického výzkumu křesťanské denominace v ČR. Toto propojení navíc zpřístupňuje výzkum konverze i sociopsychologickému experimentálnímu přístupu a umožňuje jeho začlenění do obecnějšího sociovědního teoretizování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. "Těhotenství v perspektivě sociálních věd." Sociální studia / Social Studies 6, no. 4 (August 5, 2009): 55–71. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-4-55.

Full text
Abstract:
Zkušenost těhotenství v sobě obsahuje zásadní paradox. Na jednu stranu se jedná o vysoce subjektivní prožitek ženy dotýkající se jejího individuálního života a těla, na druhou stranu představuje nutnou podmínku reprodukce společnosti. Tento text se snaží o zachycení této ambivalentnost a představení těhotenství jako sociálního faktu, který přes svou výsostně intimní povahu zároveň představuje prostor pro analýzu otázek konstrukce genderu, norem mateřství, disciplinace ženského těla a kontroly reprodukce. Nahlíží na těhotenství ze dvou úhlů pohledu - jako na zkušenost, která je výlučnou součástí ženské subjektivity a která zakládá specifickou ženskou zkušenost, a zároveň jako na proces, který je hluboce zakotvený v institucionálních rámcích a společenských představách vhodného ženské těla a mateřství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Rankov, Pavol. "Verejné a súkromé v komunikácii: Blog ako príklad pro adolescenty." Sociální studia / Social Studies 6, no. 2 (May 3, 2009): 15–35. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-2-15.

Full text
Abstract:
Tato studie se zaměřuje na rozlišení mezi koncepty veřejného a soukromého v kontextu komunikačních procesů a zkoumá tyto koncepty ze dvou pohledů: viditelnosti (skrytý vs. otevřený) a kolektivity (individuální vs. sociální). Na podkladu Habermasovy myšlenky vzestupu a pádu moderní veřejnosti, kdy oba procesy souvisely se změnami v komunikačním prostředí, se autor zabývá otázkou, zdali současná sociální média se svou schopností umožnit každému občanu v rozvinutém světě šířit své ideje takřka neomezeným způsobem, mohou přispět ke znovuzrození veřejné sféry v Habermasově smyslu. Analýzou blogů jako jedněch z nejpopulárnějších typů soudobých nových médií autor dospívá k tvrzení, že mnoho z nich obsahuje převážně intimní a triviální informace, často odvozené z diskurzu masmédií, a jejich tvůrci vykazují jasné známky exhibicionismu, zatímco jiní dávají přednost ukrytí za virtuální identitou. Blogy jsou tematizovány jako příklady dvojznačného procesu masifikace autorství a současné de-masifikace a fragmentace publika. V závěru autor rozvíjí myšlenku blogosféry jako komunikační struktury rizomového typu bez jakéhokoliv centra, hierarchie či prostředníků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Marek, David, and Pavla Žížalová. "R&D infrastructures supported by the Operational Programme Research and Development for Innovation - regional structure and beneficiaries." Ergo 7, no. 1 (January 1, 2012): 9–17. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-012-0002-2.

Full text
Abstract:
Infrastruktury pro výzkum a vývoj podpořené z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - udržitelnost v regionálním a individuálním pohleduDosavadní deficit výzkumné infrastruktury v Česku bude v následujících letech zčásti redukován 42 novými centry vznikajícími s podporou Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dojde tak do značné míry k uměle vyvolanému snížení koncentrace výzkumných kapacit v hlavním městě, neboť Praha nepatří mezi cílové regiony tohoto operačního programu. Jsou však regiony připraveny využít nabízenou příležitost, mají dostatečné lidské zdroje na obsazení vzniklých pracovních míst novými výzkumníky a jsou místní ekonomiky schopny chytit se lana spleteného z evropských peněz a posunout se díky novým výzkumným infrastrukturám blíže znalostně založené ekonomice? První krok nutně podmiňuje ty další. Detailní pohled na dosavadní vývoj regionální zaměstnanosti ve VaV ukazuje, že v některých krajích nejsou v příslušném vědním oboru přítomny dostatečné lidské zdroje pro obsazení vznikajících center novými zaměstnanci, a hrozí tak částečné oslabení tohoto impulzu formálním přesunem stávajících výzkumníků z jedné instituce do druhé. V porovnávání se stávající strukturou zdrojů mateřských institucí se navíc ukazují jako neúměrně vysoké odhady podílu smluvního výzkumu a zahraničních grantů u budovaných center. Snížení některého z těchto zdrojů může mít za následek výrazné utlumení činnosti centra, neboť státní rozpočet nebude pravděpodobně schopný tento výpadek kompenzovat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Individuální pohledy"

1

Tamtam, Abdurrzzag Giuma A. "A Framework for Exploring Information Systems Quality Perspectives." Doctoral thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-233430.

Full text
Abstract:
Záměrem předložené disertační práce je porozumět tomu, jak investoři v konkrétním společenském kontextu vnímají význam kvality informačních systémů. Ze studia literatury zabývající se přístupy a rámci hodnocení kvality informačních systémů vyplývá, že tato kvalita je obecně hodnocena z hlediska striktního přístupu. V této práci je ukázáno, že kvalitu informačního systému lze smysluplně pochopit použitím interpretačního paradigmatu a že kvalita informačního systému je definována společensky a ovlivňována kontextem tohoto systému. Studie byla zahájena průzkumem dvaceti libyjských organizací. Podrobnější data byla získána z případové studie dvou vybraných libyjských organizací působících ve veřejném sektoru. Při empirické analýze nashromážděných dat bylo využito rámce mnohočetné perspektivy, který zahrnuje hlediska teorie strukturalizace, pojem mnohočetných perspektiv a metodologii měkkých systémů. V práci se dospělo ke zjištění, že: a) kvalita informačních systémů je pojata šíře, než je tomu u tradiční definice kvality, b) mnohočetné perspektivy kvality informačních systémů jsou ovlivněny opakovanou interakcí mezi investorem a institucionálními vlastnostmi kontextu informačního systému a že c) rozdílné hodnoty v kulturním prostředí a vnějším kontextu ovlivňují rozsah působnosti investora a interakce v kontextu informačního systému. Ze závěru práce vyplývá, že společenská skladba mnohočetných perspektiv kvality informačního systému je ovlivněna strukturalizačními procesy mezi investory a vlastnostmi v kontextu informačního systému.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Krejčí, Michala. "Posouzení individuální kvality života z pohledu občanů ve Slavkově u Brna." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-249671.

Full text
Abstract:
This thesis deals with the assessment of individual quality of life from the perspective of citizens living in Slavkov u Brna. The theoretical part is based on the available literature defined quality of life, its dimension, theoretical models, approaches and factors influencing subjective quality of life. In the practical part we used quantitative survey method of questioning. Based on the survey results, the factors that most influence the overall life satisfaction of citizens living in Slavkov u Brna were determined. These factors include education, age, marital status, sex, health, job satisfaction and satisfaction with life partner. Survey results showed that citizens with primary education, citizens over 65 years of age, women and divorced citizens are less satisfied with their lives. In conclusion, the recommendations to improve the overall life satisfaction of citizens were proposed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ŠULCOVÁ, Pavlína. "Dítě se specifickou poruchou učení na ZŠ z pohledu učitele." Master's thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-55001.

Full text
Abstract:
The thesis called ?A child at primary school suffering from a learning disability from a teacher´s point of view? is focused on scrutinizing this issue and looking at how the teachers deal with these children in real everyday classwork. The basic research questions are: ?What is a general attitude of primary school teachers to learning disabilities? How do they deal with children suffering learning disabilities during the classwork with a regard to their personal attitudes to this problem? ?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

POKRÝVKOVÁ, Petra. "Dynamické balíčky na trhu on-line nabídky v cestovním ruchu z pohledu ochrany spotřebitele." Master's thesis, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-251506.

Full text
Abstract:
The thesis is focused on protecting consumers, especially in the individual tourism. Interested mainly on legislation that covers this. The study also evaluated the current situation of the Czech consumer protection in individual tourism and then compared with the situation of the British consumer. And last but not least, the thesis examines whether Czech consumers cares about their rights in this area, and whether it is sufficiently informed about the differences between individual tourism and organized tourism.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Volková, Klára. "Dyslektický žák ve třídě na prvním stupni základní školy a možné přístupy k němu." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-379286.

Full text
Abstract:
The diploma thesis deals with approaches which can be used by a class teacher in relation to a dyslexic student. The aim of the diploma thesis is to analyze recommended approaches in relation to such students and their subsequent comparison with practical experience of teachers with whom I had a chance to talk about on this topic. At first, the main issue and the key terms which relate to this problem are clarified in the theoretical part. There is also mentioned how the teacher should behave correctly and what methods should he apply in relation to this student. The practical part is realized by a qualitative research method. On the grounds of accomplished interviews, the approaches of individual teachers are introduced in this part. The key factors which influence work with dyslexic children according to interviewed teachers are also emphasized there. Furthermore, an opinion of an expert on this topic is stated. She gives many useful pieces of advice and recommendations to teachers. Within the interviews, seven key factors which influence work with such students were analyzed. Those factors are: cooperation with student's parents, supportive tools, help, assessment, adaption of teaching to the student with dyslexia, student's personality needs and finally obstacles which make the individual...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography